'mmwêER ikÉN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. „ADRESSEN Stuyvenberg's Triplex STADSNIEUWS „MUSIS SACRUM" ÏVEREE 56ste JAARGANG DONDERDAG 20 API-L 1933 No. 16622 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 WILLEM VAN ORANJE HERDACHT Feestelijke kleuren en klanken De Geuzen verslaan de Spanjaarden DAM 41 CONCERT. EN FEESTGEBOUW r KETHEL BUITENGEWOON ONDERWIJS. DROOGTE IN NAT AMERIKA DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bU vooruitbetaling Per drie maanden f 3.25; per maand 1.10: per week 26 cents. BU bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, btf vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zjjn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 6 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.65 elke regel inaer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief Voor Liefdadig, heidsadv worden geen contracten afgesloten. Kabouter advertenties; 5 regels t 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit* betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250.bij verlies van één band, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; ƒ75. bij verlies van een wijsvinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. De 400ste geboortedag van Prins Willem I, dien wij Kamolieken kunnen eeren als den grondlegger van den Nederlandschen staat en den sticnter van onze dynastie, is vandaag met een feest herdacht doch dan ook met een werkeiijk feest, de guile, zij het bescheiden, uiijuDenng van vreugde en dankbaarheid, een feest vol blijde klanken en vroolijke kleuren en gelukkig niet met plechtige vergaderingen en ellenlange redevoeringen, welke zoo geheel zouuen inaruischen tegen de beteekenis van den karakteristieken bijnaam, welken de jubi- leerende prins droeg. De eerste morgengroet werd gebracht door onzen beiaardier Ferd. Timmermans, die om half 8 reeds het carillon der Groote Kerk be gon te bespelen. Om 8 uur vingen echter alle torens aan te zingen: het gebimbam van negen kerkklokken en ook heldere stem van het Zakkendra gershuisje wekten allen tot een feestelijke en pieuze stemming, op. De aubade De aubade vóór hét Stadhuis was wel het hoogtepunt van den ochtend. Deze hulde kwam tot stand door de samenwerking tusschen een zangkorps, dat uit de meeste Schiedamsche zangvereenigingen was samengesteld, en onze vier bekende instrumentale corpsen. Een groote menigte was op de Groote Markt bijeengestroomd om deze aubade aan te hooren, terwijl de politie er voor zorg droeg, dat de zangers, zangeressen en muzikanten voldoende ruimte kregen om ongehinderd hun taak te vervullen. Op het bordes van het Stadhuis stonden de burgemeester, de heer H. Stulemeijer, do wet houders ir. C. Houtman, T. Slavenburg en mr. M. M. van Velzen, de loco-secretaris mr. Post, een:ge gemeenteraadsleden en de leden van 't Herdenkingscomité. Het eerst waren de muziekvereenigingen aan de beurt. Deze begonnen met een waardig en gedragen „Wilhelmus" om vervolgens ten ge- hoore te brengen: „Wilt heden nu treden", maar dat men sich al keerd' of wend' en ten slotte „Merck toch hoe "sterck". Hierop kregen de vocale krachten gelegen heid om haar kunst te toonen, waarbij zij door het Stedelijk Muziekkorps werden begeleid Onder leiding van den heer J. de Keijzer, die zich in plechtig rokcostuum onder aan het bordes had opgesteld, voerden de zangvereeni gingen uit: „Machtige eendracht, ons zooveel waard", „Heer, Die Uw tent in de hemelen spreidt" en „Dankt, dankt nu allen God". Het concert stond op een zeer behoorlijk peil en liet zich in deze openluchtzaal heel goed genieten. Toen de laatste tonen van het dank lied waren verstorven, hield burgemeester Stulemeijer de volgende toespraak: Toespraak burgemeester Nederlanders, burgers en burgeressen van Schiedam. In deze sombere tijden waarin de econo mische wereldcrisis een zwaren druk legt op alle lagen van het Nederlandsche Volk kan er twijfel rijzen of het betamelijk en voeg zaam is om bij de vierhonderdjarige herden king van den geboortedag van den grooten Willem den Zwijger feest te vieren. Indien het de bedoeling was van het Wil lem de Zwijger Comité een uitbundig en luidruchtig feest te vieren bij deze herden king dan zou ik het eere-voorzitterschap van dat Comité niet hebben kunnen aanvaarden, nïaar, waar het Comité bedoelt dezen dag te wijden tot een dag van dank en hulde aan de nagedachtenis van den grootsten staats man van het Nederlandsche volk door op plechtige en sobere wijze zijn groote ver diensten te erkennen, daar heb jk gaarne het eere-voorzitterschap aanvaard. Wij Nederlanders van iedere rang en stand gedenken dan met erkentelijkheid op dezen dag hoe Willem van Oranje al zijn schitte rende gaven en talenten, al zijn bezittingen geheel zijn vermogen, ja zijn geheele persoon lijkheid gewijd en geofferd heeft aan de ver wezenlijking van zijn ideaal: al de leden van den Nederlandschen stam saam te binden tot één staatkundige eenheid. Willem de Zwijger heeft de grondslagen gelegd voor onze nationale zelfstandigheid, waardoor hij het Nederlandsche volk gevoerd heeft op dezen weg van sloffelijken voorspoed en geestelijke vrijheid. Eeren wij dan den grooten Zwijger op de zen dag en brengen wij lof en dank aan zijn nagedachtenis door op onze hooggeëerde landsvrouwe Wilhelmina van Ornje een drie werf hoera uit te brengen. Als burgemeester van Schiedam gevoel ik mij nog verplicht namens de burgerij van Schiedam een woord van warmen dank te spreken tot U, mijnheer de voorzitter, ge achte heer Lechner en tot U, mijnheer den secretaris, geachte heer Reeser voor' al de bemoeienis en voor al de inspnning, die U zich gegeven heeft om met Uwe medeleden van het Comité dezen dag te maken tot een his- torischen dag in de geschiedenis van Schie dam door plechtiglijk den geboortedag van den grondlegger van onze Nederlandsche zelf standigheid te doen herdenken door de bur gerij van Schiedam. Een woord van erkentelijkheid ook van de ze plaats aan de heeren Van Vleuten en De Keijzer, die de leiding hebben gehad bij de verzorging van het instrumentale en het vo cale gedeelte van deze aubade. Dank ook aan alle mannen en vrouwen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt om dezen dag te maken tot een plechtigen her denkingsdag en vooral nog een bijzonder woord van dank aan de onderwijzers en onder wijzeressen, die zich gegeven hebben om ook de Schiedamsche jeugd de beteekenis van dezen herdenkingsdag te doen begrijpen. Was de muziek- en zanghulde met het „Wil helmus" ingezet, dit lied zoo van bijzon dere beteekenis op dezen dag vormde ook het besluit van deze welgeslaagde aubade. Om de geheele stad in de feestvreugde te doen deelen, trokken de muziekkorpsen al spelend door de straten. Overal wapperden er vlaggen, zoowel van openbare gebouwen als particu liere huizen, kerken en zaken. De meeste dun doeken waren gisteren al, ter eere van een anderen prins, uitgestoken. Zoo hadden ook de autobussen haar vaderlandschen tooi van gisteren nog niet afgelegd. Voor zeer velen was deze herdenkingsdag aanleiding om zich zelf met oranje te sieren. Te half 10 werden er in de verschillende, katholieke en protestantsche, kerken diensten gehouden in verband met deze herdenking. In de Groote kerk liet het gemeentebestuur zich vertegenwoordigen door den burgemeester en wethouder Slavenburg. Wethouder van Velzen woonde de H. Mis in de St. Liduinakerk bij, terwijl de overige kerken door leden van het comité Willem I werden bezocht. Kinderfeest Voor de kinderen was afzonderlijk gezorgd. Zij konden den vierhonderdsten verjaardag van den Vader des Vaderlands op hun eigen wijze vieren, en zij deden dit met zang en spel, terwijl zij namens den jarigen prins op versnaperingen werden getracteerd. Al te jonge peuters mochten natuurlijk niet aan dit feest deelnemen; men had dit alleen voor de leer lingen der 6e, 7e en 8ste klasse bestemd. Op drie punten kwamen zij bij elkaar ten einde vandaar met trommelgeroffel en onder leiding van eenige leerkrachten naar het S.V.V - terrein te marcheeren, waar de sensationeele en symbolische voetbalkamp, tusschen Geuzen en Spanjaarden zou worden gestreden. Buiten de 1700 jongens en meisjes waren er ook vele volwassenen als toeschouwer aan wezig. Wij merkten n.a. op burgemeester Stule meijer, de wethouders ir. Houtman en J. Din- kelaar; den rijksonderwijs-inspecteur J. Pas; dr. W. J. Smit, den gemeentelijke onderwijs-inspec- teur en verschillende raadsleden. Begonnen werd met den gezamenlijken zang van een drietal liederen onder directie van den heer A. Baan en met begeleiding van „St- Ambrosius". Dan trapte de burgemeester den lederen twistappel af met het gevolg, dat Geuzen en Spanjolen weldra in een verwoed gevecht ge wikkeld waren. Jong en oud volgden den strijd met spanning en opgewektheid. Het bood dan ook een kostelijk schouwspel, dat geworstel tusschen die twee groepen kleurig vermomde S.V.V.-leden. Zooals tc verwachten was, kwa men de Geuzen als- overwinnaars uit het strijd perk te voorschijn.... Na afloop zouden de jeugdige toeschouwers een souvenir in ontvangst nemen, bestaande in een beker, waarop de beeltenis van den prins. Een en ander scheen nog niet gereed te zijn; er werd althans meegedeeld, dat de kinderen tot Maandag geduld moesten hebben. 4» ia Goedkoopste en 't bes.e Alle soorten huisvlijtar' 106S ti LANGt HAVEN 115 SCHIEDAM TELEFOON 68880 Reel. 102 39IS BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1519 April GEBOREN: Petrus M. L., zoon van L. H. Dries en J. J. M. van Gerven, St. Liduinastr. 4 Maria J. L., dochter van A. van der Tuin en M. J. Baartwijk, Boerhavelaan 82 Adrianus L., zoon van A. van Duijn en W. M. Staal, Fr. Haverschmidtl. 17 Michiel C., zoon van M. C. van Loon en J. Slagboom, Halleij- straat 47 Anny A. J., dochter van C. J. van Heezik en J. M. Hengelmolen, Nassaulaan 75. ONDERTROUWD: A. C. Schuurmans 60 j. en J. M. van Boxtel 40 jaar H. N. Haas, 24 jaar en E. T. M. Wichers 22 jaar N. A. M. van Huet 51 jaar en C. M.. de Vos, 37 jaar C. A. van de Pas, 26 jaar en A. C. W. van Deurzen 24 jaar J. Loekemeijer 27 jaar en M. S. C. Pols, 23 jaar C. H. van Laten 22 j. en J. H. Stolk 22 jaar J. de Jong 20 jaar en T. Scholte 19 jaar. GEHUWD: W. van Netten 22 jaar en J. den Held 20 jaar J. Uiterwijk 44 jaar en M. L. Leenders 41 jaar D. van Katwijk 21 jaar en G. den Hartog 21 jaar H. Levering 27 jaar en M. Krabbendam 25 jaar G. Wessel 26 jaar en G. Teunisse 24 jaar W. C. A. Blok 27 jaar en M. M. Eikenbroek 26 jaar J. J. Altorf 21 jaar en B. H. van der Kleij 20 jaar A. J. H. de Haan 23 jaar en L. S. Roeters 20 jaar K. Verhoeff 20 jaar en W. F. van der Gaag 18 jaar G. F. Uytdewilligen 25 jaar en M. H. G. Schuurmans 27 jaar J. M. Jansen 26 j. en M. E. G. Holleman 20 jaar J. A. M. Hodes, 32 jaar en J van der Ree 24 jaar C. Borra, 23 jaar en R. A. Jansen, 21 jaar H. van Harten 34 jaar en N. Pranger 26 jaar P. Vendeloo 26 jaar en W. Clements 26 jaar A. F. Litschka 25 jaar en J. C. van Noort 25 j. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 19 April. Aangekomen s.s. Ge- ra, met stukgoed, van Hamburg, in de Wilhel- minahaven; s.s. Wolsum, met stukgoed, van Duinkerken om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 20 April. Aangekomen s.s. Radja met stukgoed van Hamburg om te dokken in de Wiltonhaven. CSHIEDAM, 19 April. Vertrokken s.s. Wan- ja, naar Norfolk. Jerriot aan boord van de „Ile de France' op weg naar de Nieuwe Wereld. KERKCONCERT VAN „ORPHEUS" Ter herdenking van Prins Willem I De Schiedamsche herdenking van prins Wil lem I is gisteravond met een concert in de GrooteKerk begonnen. „Orpheus", dat met deze opening der feeste lijkheden belast was, had een populair programma gekozen, een reeks composities dus, welke voor elk deel van het groote audito rium toegankelijk was. Een verstandige op vatting van een dergelijken herdenkingsavond, al heeft zij ook wel eenigszins de wijze van uitvoeren beïnvloed: hier en daar immers kon men een indruk van oppervlakkigheid bij het beoordeelen der vertolking niet van zich af zetten. Wat niet wil zeggen, dat deze avond een mislukking zou zijn geworden, want „Orpheus" weet zich altijd op een behoorlijk peil te hou den en het had zich, vooral in de sopraan, van een begaafde medewerking verzekerd. Het koor liet zich bijzonder waardeeren in Kerper's „Avond vóór Heiligerlee, met name in 't eerste gedeelte. Ook de weergave van „Wie op God betrouwt", een geestelijk kind van thp bekwamen directeur Eduard Flipse, stond 'op een hoog peil. Het viel critischen ooren echter op, dat het koor vooral voor verklanking van frissche muziek was gedisponeerd en zich minder op fijnere nuanceering had ingesteld, zoodat b.v. het „Wandrers Nachtlied" van Schubert er wel een beetje te rauw doorkwam. Groote aandacht en ingenomenheid toonde 't auditorium, toen Jo Vincent de drie Oud- Nederlandsche liederen uit Valerius' Gedenck- klank zong. Hoe fragiel en fijntjes was vooral haar voordracht van het lieve liedje „Heer Jesus heeft een hofken"! Evenzeer was hare stem van een ongewone tooverkracht in Böd- decker's „Weihnachts-Konzert". Het spel van den geïnviteerden Amsterdam- schen orgelist Adr. C. Schuurman viel bijzon der te roemen bij zijn vertolking van de „Pré lude, Fugue et Variation" van César Frank. Het geheele programma werd zeer vlot en zonder eenige tusschenpoozen die men als pauze had kunnen beschouwen, afgewerkt. SNEEUWWITTERE Woensdagmiddag hebben wij te zamen met een groep zeer jeugdige stadgenooten gezien, hoe de kinderen van het Reinilda-huis te Rotterdam hier in „Musis" een opvoering van „Sneeuwwitteken" gaven. De kleine executan ten hebben het er heel aardig afgebracht en ook de aankleeding van het geheel schiep de vereischte sfeer. Een woord van lof dus voor den goeden wil van het volkje en de energie der regie! Sneeuwwitje zelf en haar vriendje, het steeds achteraf gezette kaboutertje Wijntje, hadden wel het meeste te doen, maar dezen wisten ook alleraardigst te spelen. Vanmiddag zou de opvoering herhaald wor den. AANBESTEDING 36 WONINGEN Bij de op Woensdag gehouden aanbesteding voor den bouw van 36 gemeente-woningen voor groote gezinnen, op een terrein gelegen aan de Van Marumstraat en Boylestraat te Schiedam, waren de laagste vijf inschrijvers: B. de Prieelle en Chr. Lalleman, Vlaardingen voor 91.290; A. C. de Snaijer, Vlaardingen voor 94.960; J. Bokhorst, Schiedam vooi 97.700; Fa. Kolpa Onderdelinden, Hillegers- berg voor 98.103; Gebr. Smits, Schiedam voor 98.249. Hoogste inschrijver was D. Kaaij en Zonente Oegstgeest voor 123.000. De gun ning is aangehouden. DAMMEN Voor de 4e kl. competitie district Rotterdam werd een wedstrijd gespeeld tusschen C.D.A. 2 en Schiedam 2. De uitslag was 119 voor C.D.A. 2. Schiedam had 3 invallers, C.D.A. 1. EEN MISVERSTAND Gistermorgen heeft er op den hoek van de Warande en de B. K.laan een aanrijding plaats gehad tusschen de wielrijders A. B. van hier en D. uit Rotterdam. B. had een teeken gege ven, welke richting hij uit wou gaan, doch D. had dit verkeerd begrepen. Het rijwiel van D. werd beschadigd. DIEFSTAL Ten nadeele van J. C. v. H. uit de Van Beverenstraat is gisteren in het Broersveld een rijwiel gestolen. WEGGELOOPEN Door de politie zijn aangehouden de twee minderjarige jongens H. S. en J. de G. van hier, die uit de stichting Hoenderloo bij Apel doorn waren weggeloopen, waarheen zij op transport gesteld zijn. TWEEDE KAMERVERKIEZING. De traditie getrouw, hield de R. K. Kiesver- eeriiging een buitengewone ledenvergadering, teneinde haar leden eenig enthousiasme bij te brengen voor de komende Tweede Kamerver kiezing. De vrij goed bezochte bijeenkomst stond onder leiding van den heer J. A. Olst- hoorn, die na een welkomstwoord, den spreker van dezen avond, den heer H. E. van de Brule, uit Rotterdam, met enkele woorden bij den aanwezigen inleidde. Vervolgens was het woord aan den spreker, die een leerzame en op onze minder gunstige economische tijds omstandigheden afgestemde verkiezingsrede hield, die meermalen de luide instemming der aanwezigen en aan het slot een warmen bijval uitlokte. De voorzitter was zeker de tolk van allen toen hij in zijn dankwoord den heer v. d. Brule toewenschte dat hij nog vele jaren als stoere werker voor de katholieke belangen mocht arbeiden. Mededeeling werd nog ge daan, dat zij, die op den veraiezingsdag het stembureau niet kunnen bereiken en gehaald moeten worden, hiervan aan het bestuur vroeg tijdig kennis moeten geven. Tot uiterlijk Woensdagmiddag 12 uur kan ook nog mede deeling worden gedaan aan de controleurs van de R. K. Kiesvereeniging op het stembureau. Men geve duidelijk naam en adres op. Nadat de voorzitter de aanwezigen had aangespoord om op 26 April a.s. te stemmen op nummer één van lijst 25 (de R. K. Staatspartij) werd de vergadering gesloten. PLECHTIGE INWIJDING ST. JANSGESTICHT TE UDEN- Gisteren is te Uden het nieuwe St. Jansge sticht plechtig door Z. H. Exc. mgr. A. F. Die pen ingezegend. In het jaar 1877 kwamen de Barmhartige Zus ters van den H. Carolus BorromeUs op uitnoo- diging van den Zeer Eerw. heer pastoor van Doorn z.g. zich te Uden vestigen. Ten getale van zes kwamen zij van Trier en betrokken het nu afgebroken huis, dat in latere jaren verschillende malen werd vergroot en ver bouwd. De Zusters verpleegden er ouden van dagen, verzorgden zieken en richtten een be waarschool op, waar de meeste van de thans groote menschen in Uden nog hun eerste schreden hebben heen gericht. In het jaar 1913 begonnen de Zusters een Voogdijgesticht. Op aansporing van den toen- maligen Griffier der Provinciale Staten van Noord Brabant, den heer J. Wagenaar onder nam de Eerw. Zuster Hadriana, die toen Overste was, den bouw van een kindertehuis, dat den naam ontving van St. Agnesgesticht en plaats biedt aan een zestigtal kinderen. Ook het ziekenhuis, dat reeds eenige jaren vroeger een vergrooting had ondergaan door den bouw van een operatiekamer, ziekenkamers en een stemmige kapel, deed het gasthuis te Uden tot in verre omgeving bekend worden. De tand des tijds heeft ook het huis, waarin de Zusters reeds 54 jaar woonden, bouwvallig doen worden. In het jaar 1931 stonden de Eerw. Zusters voor de keuze om óf het gebouw ge heel te restaureeren óf een nieuw gebouw te doen verrijzen. Na rijp beraad en een grondig onderzoek van het huis, scheen het onbegonnen werk om het huis te gaan verbouwen. Het be hoort tot de verdienste van de Generale Over ste der bloeiende Congregatie, de eerw. Moeder Xaveria Straaten, dat ze besloot tot nieuw bouw. Onder architectuur van den heer Jac. Hurks kwam het nieuwe gebouw tot stand. Het monumentale en toch eenvoudige ge bouw, dat door de firma Campman en van Lim- beek aannemers te Velp (Gld.) op loffelijke wijze werd opgeleverd is een aanwinst voor Uden. De werkelijk smaakvolle inrichting voor ouden van dagen, de pension- afdeeling voor heeren en dames van eiken stand, de buiten gewoon gunstig bettend staande ziekenafdee- ling zijn voor Uden een kostbaar bezit. Dat hiermede de werkkring der Zusters niet volledig omschreven is moge blijken uit de wijkverpleging en het binnenkort te openen consultatie-bureau voor t.b.c. Algemeene vergadering van onderwijzers en artsen. De Vereeniging van Onderwijzers en artsen werkzaam aan inrichtingen voor onderwijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen hield te Utrecht haar jaarlijksche algemeene vergade ring onder leiding van den heer P. H. Schreu- der uit 's Gravenhage. Een hoofdbestuursvoorstel tot het actie-voe ren voor de mogelijkheid van vervroegd pen sioen werd bij acclamatie aangenomen en ook het voorstel tot naamsverandering der Ver eeniging n.l. in „Vereeniging van onderwijzers en artsen werkzaam bij het buitengewoon on derwijs" werd met nagenoeg algemeene stem men aangenomen. Een voorstel van de afdeeling Rotterdam betreffende het instellen van een onderzoek naar het aantal zwakzinnige leerlingen op scholen voor gewoon L.O., geamendeerd door het hoofdbestuur, werd als volgt aangenomen: „Het hoofdbestuur overwege, welke maatrege len, zoo mogelijk in federatief verband met zustervereenigingen, te treffen zijn, teneinde het aantal leerlingen, dat voor plaatsing op de scholen voor het bijzonder onderwijs in aan merking komt, doch niettegenstaande de aan wezigheid eener B.O.-school, toch de school voor gewoon lager onderwijs blijft bezoeken, te verminderen. „In hetzelfde verband werd mede aangenomen het voorstel der afdeeling Den Haag: „Het hoofdbestuur stelle ter ver spreiding beschikbaar al of niet in samen werking met andere vereenigingen een ge ïllustreerd propaganda-geschrift, dat de leer krachten bij het G.L.O. kan opwekken de leer lingen, die op de B.L.O.-scholen thuisbehooren daarheen te verwijzen en waarvan gedeelte lijke overdrukken kunnen dienen om ouders en autoriteiten te doordringen van het belang, dat het achterlijke kind het voor hem geëigende onderwijs ontvangt". In de hoofdbestuur-vacatures ontstaan door periodieke aftreding van dr.' J. Kat en den heer C. de Jeu, werd de laatste herkozen en voor eerstgenoemde, die zich niet terstond herkiesbaar stelde, gekozen, dr. D. Herderschee te Amsterdam. In de middagvergadering hield de vice-voor- zitter der vereeniging, dr. J. Kat een inleiding over „de ideeën der Vereeniging voor Geeste lijke Volksgezondheid. Vervolgens hield de voorzitter der afdeeling de heer J. Schaaps, een causerie over het bui tengewoon onderwijs in België. 20 April: Groote Schouwburg. De Violiers (Gez. Saalborn) 8 uur. Geb v. K en W., mannenzangvereeniging „Concordia" (met Jo Hendricks—Zalsman en Hendrik Koning) 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 April in; Royal. Watt en half watt als vagebonden. Luxor, Ich und die Kaiserin (voor volw.); Capitol, De twee vaders. City, Ein blonder Traum (voor volw Centraal Breng ze levend mee; Ooster. Mooie Crazy (vooi volwassenen); Roxy, Hij en zijn zuster. Lumiére De verliefde firma (voor volwassenen); Thalia Good night Vienna; Studio, Man braucht kein Geld. Tentoonstellingen: Museum Boy mans: „Het Stilleven" (tot 24 April) - Huize van Hasselt. Schiedamsche Singel 75 werken door Jan Heiland Jr tot 30 April). Hotel ('entral Kruiskade 32 werk van Vita Perona (tot 21 April) Rotterd Kring, Prins Willem-tentoonstelling (tot 1 Mei). Wel bier brouwen, maar niet verkoopen! De New Yorkers hebben weliswaar feest ge vierd en het bier rijkelijk doen stroomen, maar dit neemt niét weg dat de wet op de droog legging nog steeds bestaat. Men spreekt van het einde der prohibitie. Deze echter is nog volstrekt niet ten einde. Sterke drank is nog steeds verboden en het feit, dat eindelijk bier mocht worden geschon ken, is slechts te danken aan een welwillende interpretatie van de wet, aan een handig be nutte chemische formule. Het Amerikaansche bier mag slechts twee of drie procent alcohol bevatten. En indien dit mogelijk zou zijn, konden de Amerikanen ook wijn drinken. Maar wijn met een alcohol gehalte van twee of drie procent smaakt te veel naar limonade, voor kelen, die aan whiskey gewend zijn. Hoe het nu komt, dat de Amerikanen thans bier mogen drinken, terwijl de drooglegging feitelijk nog van kracht is? Wel, het antwoord is heel eenvoudig. Het zit hem in de ingewik kelde machinerie der wetgeving. Het Congres heeft zich uitgesproken voor de opheffing van het achttiende amepdement, maar deze op heffing moet door minstens 36 staten worden goedgekeurd. Dezelfde procedure vond ook plaats, toen de Volstead Act, zooals de wet heet, waarbij het alcohol percentage geregeld werd, tezamen met het achttiende amendement door het Congres werd aangenomen. Het achttiende amendement is een onderdeel van de constitutie en die kan maar niet in een handommedraai veranderd worden. De groote fout der droogleggers is ook geweest, dat ze de drooglegging in de grondwet hebben willen vastleggen. Daar hierdoor tal van staten, die van de drooglegging niets moesten weten, zich practisch tegen de grondwet verklaarden en deze aldus tot een aanfluiting maakten, kregen de bestrijders van de drooglegging een geweldig wapen in handen. Intusschen, de wet van senator Volstead in zake het alcoholgehalte dat niet meer dan 1 procent mocht zijn, was eigenlijk de kwade noot in het achttiende amendement. En toen nu de democraten zegevierden en de meerderheid in 't congres hadden en ze aan den volkswil wilden tegemoet komen, grepen ze dadelijk het Volsteadwetje aan. dat inder tijd reeds door president Wilson „gevetood" was. Het achttiende amendement 'kon niet maar zoo opeens terzijde geschoven worden, maar het Volsteadwetje liet de mogelijkheid van een andere uitlegging toe. Het decreteerde dat 1 procent alcohol reeds dronkenschap veroor zaakte. De democraten, vol verlangen, hun kie zers, zoo vlug mogelijk van dienst te zijn, stel den vast, dat twee of drie procent toelaatbaar was en aldus kon bier worden gemaakt. Dit overigens met tal van beperkingen. Want de staten blijven in hun eigen gebied opper machtig en dus gerechtigd, er de productie en den verkoop van bier te regelen. Zoo is het mogelijk ,dat in de Mormonenstaat Utah dank zij de daar geldende staatswetten wel bier ge brouwen mag worden, maar niet verkocht. Het is alleen voor den export naar andere staten bestemd. In diverse staten bestaat ook de plaatselijke keuze. Gemeenten kunnen in eigen territoir den verkoop van bier verbieden. Zoo is de eene stad nat, de andere droog. Bepaalde staten houden er weer andere zon derlinge regelingen op na. Men verwacht b.v. dat de wijnbouwers van Californië het zoover zullen brengen, dat men daar tegen sterken drank blijft. Want de wijn is er een belang rijke bron van inkomsten voor een flink deel der bevolking. Californië consumeert jaarlijks vijf millioen, zes honderd duizend H. L. wijn- Met de wijnbelangen van Californië en van staten als Florida zullen de buitenlandsche wijnimporteurs rekening moeten houden. Want de wijnbouwers van Californië etc. zullen na tuurlijk trachten, hun producten door hooge invoerrechten tegen concurrentie van buiten af te beschermen ofschoon ze hierbij wel zullen stuiten op verzet van Roosevelt die Uncle Sam's hooge tarief muren zooveel mogelijk verlagen wil. In diverse staten mag overigens pas na een vastgestelden datum bier gedronken worden New York drinkt reeds maar in Noord Dakota moeten de liefhebbers tot 1 Juli wachten, in West Virginië tot 9 Mei in Wyoming tot 18 Mei In Delaware en Maryland zullen de gemeen ten ieder voor zich te beslissen hebben, of en wanneer er bier gedronken zal worden of niet. Ongeveer vijftien staten hebben zich voor de opheffing van het achttiende amendement ver klaard Andere zullen volgen. Maar het ver eischte getal van, 36 zal voorloopig nog niet bereikt worden. En Amerika blijft aldus officieel nog droog .ofschoon het natuurlijk met den dag natter wordt. Reeds toen de pro- hibitiewetten nog met volle kracht werden toe gepast werd er flink gedronken maar nu het hek van den dam is lijkt er aan den bier- stroom geen houden meer. Men schat dat een millioen werkloozen er werk door zullen krijgen en dat de schatkist een flinken duit in de wacht sleepen zal. Of schoon fanatieke droogleggers weer beweren, dat daar tegenover talloozen werkloos worden, die nu in de limonadeindustrie een bestaan Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Ooste lijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, weinig of geen neerslag, weinig verande ring in temperatuur, afnemende kans op nacht vorst. Lichten op van 's avonds 7.35 tot 's morgens 4.22 uur. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St Ambrosius R K Volksbond, 8 uur Aanmelding nieuwe leden, instrumemen beschikbaar lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K K, Gorzen in het Parochiehuis lederen Dinsdag bestuursvergadering R EC. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R K. Volksbond lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K K. Gorzen in het Parochiehuis lederen Woensdagavond te 8 uur repet'tia van het Symphonie-orkest L. v Beethoven (dir. J C. M Feltzer) in Musis Sacrum lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v d. Putten) Groote zaal van den R. K Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St Jos Gezellen Schiedam 1 Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70 Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia R K. Volksbond. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R EC. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk rhijm", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Kd. Flipse Gebouw R. K Volksbond lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K K Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R K Bond van Overheidspersoneel „St Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R K Bond van Houtbewerkers. Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van hall 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenneid tot aanmelding van leden. Donderdag 20 April Opvoering van het sprookjesspel „Sneeuw witje" door de kinderen van het Reinildahuis ta Rotterdam Musis Sacrum, half 3 uur. Ledenvergadering van de Ver. „Eerbied in Gods Huis". R. K. Volksbond. Vrijdag 21 April Opvoering van het tooneelspel „St. Liduina'" door damesleden van den Kath Kring Gorzen. Parochiehuis. 8 uur. Verzilvering der bonnen en zegels zoowel voor <jp geo' var'seerde als voor de ongeorganiseet de katholieke bouwvakarbeiders. R. K. Volksbond, van half 8 tot 9 uur. Zaterdag 22 April Nationale wedstrijd in eerste hulp bij onge lukken. Musis Sacrum. Maandag 24 April Opvoering van het tooneelspel „St. Liduina" door dames-leden van den Kath. Kring Gorzen. Parochiehuis. 8 uur. Donderdag 27 April Opvoering van het blijspel „De Baas in Huis" door „Utile Dulci" Musis Sacrum, 8 uur. Vrijdag 28 April Jaarvergadering van de Schied Ver tot Be scherming van Zuigelingen. Doelegebouw. 8 uur. Zaterdag 22—Zondag 30 April Viering van het vijfde eeuwfeest van het St. Liduina. 2. 3, 4 en 5 Mei Opvoering van de Mimische Tafereelen. R. K. Volksbond, half 9 uur. Dinsdag 9 Mei Propaganda-vergadering van het Wit-Gele Kruis. Spreker: pater H. de Greeve S.J. R. K. Volksbond, half 9 uur. SCHIEDAM, 20 April. Officieele noteering van de cummissie uit de Kamei van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per HL ad 46 pet. f 7.75 Spoeling spoeling 0.80 a t 0-90. vinden, moet dit nog worden afgewacht. Im mers, reeds enkele jaren geleden verklaarde de president van de maatschappij, die de be kende Cola Cola produceert, welke limonade soort in Amerika van kust tot kust gedronken wordt dat hij niet bang was voor concurrentie van den sterken drank, omdat men zijn product vooral in den zomer zal blijven drinken. De prohibitie is in de Vereenigde Staten dus nog niet opgeheven. En de voorstanders er van roeren zich geducht. En ze richten zich spe ciaal tot de vrouwen. Ze waarschuwen nadruk kelijk, dat men van bier drinken dik wordt—.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1