BRIEVEN AAN DE VRIENDEN HOE STEM IK OP 26 APRIL No. 1 van lijst 25. ZATERDAG 22 APRIL 1933 WENKEN VOOR DE KIEZERS. MAX EN ZIJN VRIENDEN. Wil bij 't stemmen er voor waken Slechts EEN HOKJE ROOD te maken ONS PROGRAM VAN ACTIE. EEN NEDERLANDSCH OTTAWA. (r TE BEZORGEN VOOR 26 APRIL NEDERLANDSCHE PELGRIMS TE ROME. GEBEDEN VOOR DE VERKIEZINGEN IV. Het epistel aan den jongen leeraar. Jaap wordt tot koning gekroond. 'S. DE BENEDICTIJNEN VAN BEURON IN JAPAN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN VIJFDE EEUWFEEST H. LIDUINA. Een schrijven van Z. H. den Paus. PAUS PIUS XI. WAAR men de eenheid als het hoogste goed beschouwt, daar is de eensgezindheid niet ver te zoeken. Zij zal ontstaan, niet door het onderwerpen der eigen meening aan die van anderen, maar door het in overeenstemming brengen der eigen overtuiging met de redelijke eischen der algemeene zaak". SCHAEPMAN. INTERN. KOLONIAAL CONGRES- DE ELECTRICITEITSRAAD. VEILIG VERKEER. Een zeer bijzonder en hoogst belangrijk onderdeel van' de door Nederland te voeren handelspolitiek bevat het tweede program* punt, luidende: „Nauwere samenwerking tusschen Neder land en de deelen van het Koninkrijk buiten Europa". Met opzet is hier het groote woord: een tolverbond, vermeden, en vervangen door het zachter klinkende, maar in wezen uitgebrei der horizont biedende woord: nauwere samenwerking. Het spreekt eigenlijk vanzelf, dat deze gedachte bij ons volk moet opkomen. De buitenlandsche grenzen vinden wij voor onze producten steeds meer gesloten. Ons gezegende land produceert veel meer, dan de Nederlandsche bevolking, al is zij nog zoo dicht, bij mogelijkheid kan ver bruiken. Als we al onze groenten, eieren, koeien, kalveren, schapen, boter, melk, kaas, enz. enz. zelf zouden moeten opeten, dan werd ons land een heerlijk toevluchtsoord voor de talrijke in Duitschland wegge- boycotte doctoren En waar te blijven met de producten van onze nijverheid, die wjj onmogelijk alle zelf kunnen gebruiken En als men dan ziet, dat onze afzet naar onze Overzeesche Gewesten, met haar meer dan zestig millioen inwoners, steeds meer ver mindert, omdat wij ook daar weggeconcur reerd worden door de landen, die in eigen land, door hooge tolmuren beschermd, nog behoorlijke prijzen kunnen maken, hun over productie naar Indië vervoeren en daar vaak beneden kostprijs verkoopen, is het dan niet begrijpelijk, dat wij ook in deze richting denken aan zelfbehoud Een voordeel voor Indië, zegt men. Zeker, zoo is het ook een voordeel voor de stad bewoners, dat ze nu allerlei landbouw- en zuivel-producten beneden kostprijs kunnen koopen, en zoo, onbedoeld, het platteland uitplunderen. Maar is dat rechtvaardig En nu wij Indië met honderden millioenen moeten bijspringen,- is het dan onredelijk, wanneer wy aan Indië vragen, bij voor keur onze Nederlandsche producten te koopen Zoo heeft men het in het Britsche wereld rijk ingezien. Denk aan Ottawa 1 Zoo hgeft men het ook in Frankrijk reeds ingezien en bereidt men daar een Fransch Ottawa voor. Zoo moge er ook hier komen: nauwere samenwerking tusschen Nederland en de deelen van het Koninkrijk buiten Europa. De stembus is op Woensdag 26 April a.s. geopend van 8 tot 5 uur. Voor het geval men geen oproepingskaart heeft ontvangen wat b.v. by verhuizing vaak geschiedt ga men toch naar het stembureau, waar men gewoon is zijn stem uit te brengen. Zonder geldige reden van de stembus wegblijven is voor de wet strafbaar. Men brengt zijn stem alleen dan geldig uit, als men zich bepaalt tot het rood kleu ren van één stipje op het stembiljet. Wie meer dan één stipje kleurt, namen onder streept of schrijft etc., verknoeit zijn stem, omdat hij het biljet ongeldig maakt. Heeft men zich vergist, dan kan men één maal van den voorzitter van het stembureau een nieuw biljet krijgen. Hulpbehoevende kiesgerechtigden kunnen zich bij het uitbrengen hunner stem doen bijstaan. Men meldt ons nog uit Rome d.d. 19 April: Zaterdag is alhier de eerste groep pelgrims van de Nederl. Reisvereeniging voor Katholie ken in den besten welstand aangekomen. Wegens de overweldigende drukte is de groep, bestaan de uit 80 personen, ondergebracht in geheeJ nieuwe, modern ingerichte onderwijsinstituten. Qp den eersten Paaschdag hebben de deel nemers de plechtige H. Mis van Z. H. den Paus in den St. Pieter kunnen bijwonen; de vertoo ning van de groote reliquieën en de daarna van de loggia van St. Pieter gegeven zegen „Urbi et Orbimaakte óp de Hollanders een overweldigenden indruk, nog versterkt door het geweldig enthousiasme van de Italianen in en buiten de kerk. Tegen den avond werden (zooals wij reeds uitvoerig berichtten, Red.) de deelnemers door Z.H. in audiëntie ontvangen, tegelijk met nog eenige andere in Rome verblijvende Nederlan ders. Nadat allen tot de handkus waren toege laten, waarbij Mgr. Eras de groep en haar lei ders aan Z.H. voorstelde, hield de H. Vader een toespraak. Onder enthousiast handgeklap verliet de Paus ten slotte het gezelschap na den Apostolischen Zegen te hebben gegeven. Dinsdagavond genoot de groep de eer hei bezoek te ontvangen van Mgr. dr. J. Olav Smit, titulair-bisschop van Paralus en kanunnik van St. Pieter, die het gezelschap geleidde naar het graf van dr. Schaepman en daar de Nederlan ders opwekte om in hun eigen land in den ko menden verkiezingsstrijd het werk van dr. Schaepman te consolideeren. Woensdagmorgen droeg Mgr. J. Olav Smit in de Kapel van het H. Kruis in de St. Pieter een H. Mis op voor de pelgrims van de ver- eeniging, waaronder Mgr. een korte predicatiu hield. Onder de H. Mis ontvingen de deelnemers de H. Communie uit de handen van Mgr. en daarna leidde Mgr. het gezelschap voor hel eerste bezoek aan St. Pieter tot het verdienen van den jubileumaflaat. De volgende bezoeken geschiedden .onder leiding van Pater Janssen, den geestelijken leider van de groep. MISSIONARISSEN AAN BOORD. Aan boord van het s.s. „Johan de Witt" dat 10 Mei afvaart, zal zich een Zeereerw. Pater Lazarist bevinden, die naar Indië vertrekt. Om Gods onmisbaren zegen af te bidden over de a.s. verkiezingen op 26 April zal op dien dag in de dekenale kerken of hoofdparochies der gemeenten, waarin een hoofdstembureau ge vestigd is, een H. Mis worden opgedragen tot intentie van den goeden uitslag der verkiezin gen. Dr. NEDERBRAGT NAAR GENèVE. Naar wij vernemen, heeft dr. J. A. Neder- bragt, chef van de Economisch-consulaire di rectie van het Departement van Buitenlandsche Zaken zich heden voor eenigen tijd naar het buitenland begeven, o.a. in verband met bespre kingen te Genève als lid van een commissie van advies inzake een economisch geschil tus schen Polen en Danzig. Dr. Nederbragt zal ook deelnemen aan de eerstvolgende zitting van het Economisch co mité van den Volkenbond, waarin besprekin- fen zullen plaats vinden in verband met de conomische Conferentie te Londen. Drie brieven heb ik geschreven naar aanlei ding van een politiek onder-onsje; je zult je dat, beste kerel, herinneren. Die brieven had den eenig verband met den datum van 26 April: in den eerste werd naar voren gebracht, dat de politieke en cultureele factoren die vóór de verkiezingen van '29 een verstandig mensch aan het denken konden brengen, dit momen teel veel erger en intenser vermogen, omdat ze heviger zijn gaan werken; in het tweede epistel heb ik, onbescheiden, mijn opinie ten beste ge geven over de vraag,* wie nu eigenlijk aan politiek kunnen en ongestraft mogen doen, maarop welke, cultureele, voorwaarden zij dit moeten doen. En in een derde schrijven heb ik waarschijnlijk 'n leger menschen tegen me in het harnas gejaagd, door aan één ervan te schrijven, dat ze voor het heil van onze hoogste en heiligste belangen waarachtig wel wat anders te doen hadden dan politiek te plegen. Al dat geschrijf had meer te maken met cultuur dan met politiek, een onderdeel van de alge meene beschaving van een volk, in dit verband van onze eigen belangrijke volksgroep; en. het is in de krant gekomen. Dat lot is ook den brief aan jou, beste en intiemste der vrienden beschoren. En eigenlijk is dat jammer. Het jammere wordt misschien, ik hoop het opgeheven, wanneer ik je be zweer, dat geen sterveling zijn inkt in mijn vulpen heeft doen druppelenl Als je dat wilt aannemen, dan kan ik met jou openhartiger praten aan den eenen kant; en dan mag ik aan den anderen kant misschien m'n éénen voet 'n pas buiten de redactioneele verantwoordelijk- zetten. De drie eerste epistels heb je natuurlijk ge lezen, en je herinnert je daaruit, dat ik meteen al m'n vermoeden verraden heb, dat m'n vriend de leeraar K.D3.'er zou zijn, en dat ik neer geschreven heb: wat ik niet vermoed, maar zeker weet, is, dat hij katholiek is in merg en been, zoodat ik je met je geestdrift en je wroeten en wringen en streven daarom voor „ernstig" had te houden. Dit is ons uitgangs punt. „Heilige ernst", hoogheilige ernst is de drijfveer geweest van de actie van jou, en van tai van andere, jonge intellectueelen, die zich ontplooide even voordat de slagschepen, gal joenen en branders hun nummer in den mast kregen voor de afvaart naar de haven, waar heel de vloot van niet minder dan drie en vijftig schuiten a.s. Woensdag hoopt binnen te vallen. De ernst was zoo heilig en groot, dat de be handeling van onze affaire in deze regelen haar verheft boven een dispuut over de eenheid, boven de antipathie, de verw\ten, het verweer tegen 'n R.K.S.P., maar tot de hoogte van bree- dere cultureele beteekenis. Die hoogte is zeer hoog, want de kwestie van de eenheid is 'n ernstige zaak, die al niet tenzij op hooge pla teaux besproken dient te worden, naar ons aller overtuiging, nietwaar? Streven we met onze idealen nog hooger, dan zal onze top, naar de meening van ver scheidene anderen waarschijnlijk, zich in de wolken verliezen, waar volgens dezulken de idealen illusies worden. Laat het zoo zijn, als onze eigen intentie maar zuiver blijft, als de idealen maar ongerept blijven. Niet een persoonlijke soort politieke onver schilligheid, zoo een, waarvan er vier jaren geleden sprake was, heeft jou, beste kerel, het slagschip 25 doen verlaten, nog veel minder een individueel ambitieus streven, maar, en dat zal niemand me kunnen ontstrijden, een nijpend en bijtend verantwoordelijkheidsbesef, een deernis om het politieke en cultureele lot van de zooveel duizenden, die in argeloosheid, in bewuste maar intellectueel-krachtelooz^, cul- tureel-onervaren, maar moreel-beredeneerde ontevredenheid het slagschip verlaten hadden, en die al te heftig maar meteen voor muiters gescholden werden. Niet op de eerste plaats democratie, maar demophilie deed ook jou, voorzien van 'n uitmuntende reddingsboei, over boord springen. Niet op de allereerste plaats sprong je, in de verwachting dat er velen zou den volgen; dat kwam van zelf; op de eerste plaats waagde je, als ik me tenminste niet grondig vergis den sprong, omdat er al in feite dertigduizend, voor mijn part twintig dui zend in de reddingsbooten ronddobberden. Het was geen illusie, om den dood niet, 't was 'n ideaal, om al die „reeërs en matroosen" weer uiteindelijk om één commando-brug te scharen. D'r was 'n „jonge Vaer", die 't moy Heintgje na mocht zeggen, toen de matroosen over schuit 25 kloegen: Kijck, de takels en de touwen, En de vlaggen en het schutt Staen en pruylen in den rouw, en Altemalen in den dutt. Dutten? sprack moy Heintgje, dutten? Stille Maets, een toontje min; Dutten? wacht, dat most ik schutten, Bin ick angders dien ick bin; 'kHebb te langh om Noord en Zuyen Bij den Baes te roér estaan, 'k Heb te veul gesnor van buyen Over deuse muts sien gaen. En de „jonge Vaer" zei in twintigste eeuwsch Nederlandsch, dat ie even den diepgang van de schuit peilen zou en toen; Weeranl), riepen de matroosen en het schip kreeg „Welvaart" op den kiel en op den wimpel, het koos diepe zee; het had 'n verduiveld lange reis voor den boeg, heelemaal om Kaap dè Goede Hoop heen; op dien tocht zou het 'n paar zwervers oppikken, de schuiten, die nu 'n groote 4 en 12 2) op de zeilen ge schilderd hebben, en wanneer daar ergens op den evenaar windstilte mocht vallen, dan zou er alle tijd wezen om eens rustig te bepraten, of er gedrieën niet meer specerijen te halen vielen dan door de drie afzonderlijk en met dat al wisten de matroosen, dat evengoed als moy Heintgje een broer was van schipper Mou- ringk, om duidelijk te wezen, even goed als Frederik Hendrik de broer was van prins Maurits, dat even goed de jonge vaer in de familie zou blijven' van „Schaepman" en „Nolens" en dat hij tenslotte in het zog van die fregatten wel terecht zou komen. Als ze maar eerst van Kaap de Goede hoop terugkwamen... Zoo bezien, was 't waarachtig, of er weer kon worden vastgeknoopt aan de jeugd van Schaep man; achter een éigentijdsch crisisprogram school een groot program van nieuwe bezieling, cultureel en politiek en religieus. Gelijk de Montalembert en de Lacordaire in de negen tiende eeuw zich midden in de branding van het étatisme wierpen, en met laaiend enthou siasme den godsdienst verdedigden en naar voren schoven als de noodzakelijke factor der harmonische orde, gelijk Schaepman en Thijm ten onzent zich midden in de logge massa van 't verliberaliseerde en verprotestantsche Neder land voortstuwden, om met het beroep op de waarde en de hoogheid van het katholicisme onze emancipatie te bevechten, zoo was het, of een grandiose overtuiging en 'n diepgeslagen bezieling de schouders onder de sociale eischen van een nieuwen tijd gingen zetten. Jongere krachten sleepen vlugger en geestdriftiger de pauselijke bark: Quadragesimo Anno binnen; laat daarvoor de ouderen maar was.meesmuilen en morren. En met de eenheid komt het in orde: heb even geduld. In laatste instantie is het treffend en waar wat Nieuwenhuis vier jaren geleden voorzag en beweerde: „zij, die reeds over het parlementarisme heenzien naar de vooralsnog nog vage omtrekken eener nieuwe kust, moeten het behoud der Katholieke Staats partij willen". Kan ons het verleden niet meer bezielen, laat het dan de toekomst wezen; voor de toekomst vochten ook Thijm en Schaep man. Beste kerel, heb ik even de zaak breed en hoog en diep genoeg gezien, zoodat zij, die aan breedte en hoogte en diepte niet meer gewend zijn, hun mond voelen openvallen? En kreeg je, nauwelijks uitgevaren den snel len schoener 12 niet in zicht, en de lagere be manning van de galjas 4, hoe stond het daar mee? Waarom ben je dan teruggezeild, toen de kustwacht alle schuiten naar de kust riep, om ze een cijfer te geven van 1 tot 53 en naar den monsterrol van candidatenlijsten te vragen? Groote idealen hebben tijd; ze hebben met Gods Adem genoeg wind in de zeilen; de baren klieven op hooge zee is wel iets anders dan schipperen in de branding aan de kust; 'n koop vaardij er, die om de Kaap moet, en er de een heid van het huisgezin voor 'n half jaar voor opoffert, is bij hel en duivel toch geen garnalen- pink? We hebben daarnet de namen van de Monta lembert en van Lacordaire genoemd, 'k Her inner je aan La Mennais, en vraag je je even in het geheugen terug te roepen de radicale integraliteit van ,,'s meesters" eerste werken; hij werd door de leerlingen „de meester genoemd, zooals je weet en „menaisien" was 'n heel gewoon adjectief, denk aan zijn be roemden commentaar op de „Navolging", aan den hoogen greep, dien hij waagde met l'Avenir, aan de innigheid van z'n gebed, en de exaltatie zijner ideeën, aan de geniale fulminaties in de Paroles d'un Croyant" van 1834, waarin hij al Marx en Engels de baas af is, door scherp in zicht en rechtzinnigheid. Weet dan, dat hij hier niet wordt opgeroepen ter wille van de eene of andere ongare vergelijking van afval; je kent me beter, hoop ik. Hij wordt hier opgeroepen, opdat je moogt weten, wat bij de bestudeering van La Mennais' streven en leven zoo hinderlijk en opvallend is: de tegenstrijdig heid zijner uitlatingen, de ongelooflijke incon sequenties ter wille van de z.g. consequenties der ideeën. Hij is hyper-gehoorzaam en hyper- nederig, maar verderop doet hij vermoeden, dat hij altijd 'n slinger om den arm hield. Hij was dus politiek in den inferieuren volkschen zin. Pas, na dit geconstateerd te hebben, wordt zijn ondergang leerrijk. Het is 'n feit, dat kerels met 'n taak den tijd beiden en den tijd overwinnen ter wille van de consequentie, ter wille van de harde logica, die volgt uit de eenmaal vorzichtig en bewust los gelaten uitspraken. 'n Karakter als Talleyrand, met diens aspira ties, eischte geen consequentie; een i Bismarck met zijn levensdoel wel, en deze struikelde niet over den tijd, en ik vind, dat jij en de jouwen de gave van Bismarck hadden behooren te heb ben, zocmls Schaepman haar in z'n jonge jaren wist te typeeren: Bismarck heeft de gave, die de meeste revolutionnairen missen; hij weet te wachten. Je moet me m'n openhartigheid niet kwalijk nemen; me dunkt: je moogt me dankbaar wezen, dat ik 'ns in je kraaiennest geklauterd ben, om den wijden horizon te meten voor de anderen, die kortzichtiger zijn. Maar vragen die mij: wat is nu de conse quentie van deze regels, kan ik dan nog lustig verder citeeren en zeggen: Wacht maar, straks zullen ze 't allemaal moeten toegeven: Heintgje heeft gelijk gehad met z'n: 'k Selt hun lichtelick soo klaeren Dat ick vlaggen, schutt en touw, En de maets die met me vaeren Vryen sel van dutt en rouw. 739741. (Geen bijschrift noodig). Voor velen zal bovenstaande vraag niet gemakkelijk te beantworden zijn, voor ons katholieken wèl. En al wil ik erkennen, dat er zijn, die vrijwel in een zelfde positie verkeeren als wij katholieken voor geen groep is de zaak nog eenvoudiger .dan voor ons. Dank het karakter en doel onzer R. K. Staatspartij, dank de katholiek-politieke verhoudingen, gelijk die hier te lande be staan, kunnen wij, Nederlandsche katho lieken, eenvoudig zeggen dat wij katho liek stemmen wijl wij katholiek zijn. En dat geldt niet alleen voor weinig ont wikkelden. Allerminst. Zeker, noodig, dringend noodig is het, dat er diepgaande studie worde gemaakt van de Staatkunde in het algemeen, voor de Katholieke Staatkunde in het bijzonder; dat de historie onzer Katholieke Staatspartij ernstig worde nagegaan, dat het standaard werk van Dr. Witlox worde gelezen en her lezen; dat nauwkeurig worde nagegaan de politieke geschiedenis hier te lande en elders der laatste halve eeuw; dat kennis worde genomen van de Pauselijke Encyclieken aan de Staatkunde gewijd van de politieke redevoeringen, gehouden op onze algemeene Katholiekendagen, met name van de rede van prof. Aengenent te Maastricht, enz. enz. Maartot welken trap van politieke ontwikkeling men ook moge gekomen 'zijn, voor allen geldt tenslotte, op het oogen- blik, dat men, het stembiljet in de hand, zijn stem uitbrengt, dat men katholiek stemt, eenvoudig omdat men katholiek is. Zoo staan de zaken hier te lande en span nen wij toch alle krachten in, opdat het zóó moge blijven. En in 't feit, dat wij de katholieken kun nen oproepen om, afgezien van alle andere overwegingen, katholiek te stemmen op grond van het katholiek-zijn, ligt zeer zeker de krachtigste waarborg, dat de eenheid der katholieken op staatkundig gebied bewaard blijve de krachtigste waarborg, dat de Katholieke Staatspartij, haar beteekenis en haar invloed, die zij, dank den harden arbeid van verschillende opvolgende generaties heden nog bezit, ook in de toekomst blijve behouden. Op den dag, waarop men zou moeten er kennen, dat die leuze niet meer kan wor den aangeheven, zou tevens het gevaar zijn ontstaan, dat te loor ging dat kostelijk bezit van ons, Nederlandsche katholieken, waarop geen enkel ander land bogen kan. Gelukkig het zij nogmaals geconstateerd verkeeren wij heden nog in die bevoor rechte positie, en troostend en bemoedigend is het voor ons, dat het alleen van ons zelf afhangt, of wij die positie zullen weten te handhaven. De ontwikkeling der Duitsche katholieken op staatkundig terrein zij ons daarbij tijdig tot leering. Heden kunnen wij nog verklaren, dat onze R. K. Staatspartij de machtige beschermster is van het behoud en de ontwikkeling van het katholicisme hier te lande dat onze R. K. Staatspartij hierin alleen staat en van alle andere partijen verschilt, dat tot haar taak ook behoort gelijk prof. Aengenent het te Maastricht uitdrukte te waken voor de vrijheid, de belangen en de rechten van de Katholieke Kerk, een taak, die feite lijk door de katholieken slechts verbon den in ééne politieke part ij, ver vuld worden kan. De zaken zoo zijnde, is het volkomen be grijpelijk, dat de Bisschoppen zich aller minst mengend in practische politieke vraag stukken hebben gesproken in het jongste Vastenmandement, gelijk zij hebben gedaan, nadat ook reeds op den Algemeenen Neder landsehen Katholiekendag te Nijmegen Mgr. van de Wetering z.g. namens het Neder landsche Episcopaat het vertrouwen had uitgesproken, dat alle katholieken, mannen en vrouwen, op de officieele lijst der Katho lieke Staatspartij hun stem zouden uit brengen. Juist, wijl de Katholieke Staatspartij te onzent zich zoo heeft ontwikkeld, dat den katholieken gevraagd kan en mag worden, katholiek te stemmen eenvoudig wijl zij katholiek zijn, konden de Bisschoppen spre ken, gelijk zij het ditmaal weder hebben gedaan. En dan mag, gelet op de volgzaamheid, waarop we als Nederlandsche katholieken groot gaan, verwacht worden, dat de over duidelijke aanwijzing, in het Vastenmande ment gegeven, door allen zal worden opge volgd, eenvoudig omdat we katholiek zijn. Zeker, bij verschillenden zullen bezwaren bestaan tegen den gang van zaken hier en daar in de R. K. Staatspartij, tegen de samen stelling van de candidatenlijsten be zwaren, waarvan de gegrondheid later kan worden onderzocht. Op dit oogenblik kun nen ze slechts dit resultaat opleveren, dat, naarmate die bezwaren grooter zijn, ook de verdienste en de voldoening grooter zal zijn voor hem, die, niettegenstaande die be zwaren, gevolgd zal hebben het Bisschoppe lijk woord, eenvoudig omdat hij katholiek is. En hij, die niet overtuigd is, dat hij daar mede dient een groot landsbelang, legge maar eens' het oor te luisteren in verschil lende niet-katholieke kringen, om te ver nemen, dat men daar o zoo goed inziet het groot nationaal belang, betrokken bij het be houd der ééne R. K. Staatsparty. Stemmen we dus op 26 April a.s. omdat we katholiek zijn, op de lijst der R. K. Staatspartij en als goed-gedisciplineer- de katholieken op no. 1 van de lijst. A. VAN WIJNBERGEN. VERKIEZINGSACTIE Ach, is 'tnu geen illusie geworden: t Scheepje (van lijst 20) gingh door 't Zee-sop schueren Offer Mouringk noch an stond? 't Spijt me; ik laat 'n rollende zeemansvloek schieten, ter eere Gods, en met natte oogen, mot 't er dan maar uit; „Kedaer, daar zeilt 't vlaggeschip 25; maar bij God, bidt gij allen den Hemel, dat er op de commandobrug kerels van stavast op staan, die 'n horizon hebben, zelfs wanneer de schuit op de klippen van 't kapitalisme of 't parlementarisme Éju te pletter loopen. 'tls maar bij wijze van spreken. Ajuus. 'k Moet noodig 'n oorlam. Die kom ik vanavond bij jou, beste, jonge, verstandige, idealistische kerel, halen. Kasteel en Kuiper spreken. 1) Goed zoo! 2) Om slechts dit nummer van de R. K. Arb. Partij te noemen. Te Rome zijn uit Tokio berichten ontvangen, dat de stichting van een missie-statie door de Benedictijnen van Beuron in Japan een vol dongen feit is geworden. Begin Maart is aarts-abt Raphael Walzer in het verre Oosten aangekomen, om in samen werking met twee paters, die reeds twee jaar in Japan werkzaam zijn, een bouwterrein te zoeken, dat niet al te ver van de hoofdstad gelegen is en in alle opzichten voldoet aan de eischen, welke de orde stelt aan de plaats, waar in de toekomst een harer kloosters zal verrijzen. „Jong-Beuron" zal gebouwd worden aan den voet van den Foedsji-jama, die zich ten Westen van Jokohama tot een hoogte van 3768 meter verheft, een der meest bekende en schoonste bergen van Japan. Aarts-abt Walzer heeft, naar Kipa meldt, op 17 Maart de thuisreis via Siberië aanvaard en is kort geleden weder behouden in Beuron aangekomen. De „Oehoe" (thuisreis) is uit Mersamatruh vertrokken en te Rome aangekomen. De „Havik" (uitreis) is uit Rome vertrokken en landde te Athene. Het lid der Tweede Kamer de heer C. Kuiper en de heer Piet Kasteel hebben Donderdag avond te Tilburg voor de Katholiek georgani seerde kiezers een politieke rede gehouden. Eerst sprak Piet Kasteel, die op zich had genomen een antwoord te geven, waarom wij, Katholieken, op de lijst der R.K. Staatspartij stemmen. Op voor ieder bevattelijke wijze schetste spreker den toestand in de ontredder de wereld, die een crisis doormaakt als nooit tevoren. Ook wij in Nederland ondergaan deze crisis al zijn er nog duizenden Nederlanders, die eigenlijk niet weten in welke moeilijk heden ons land verkeert. Hoelang dat nog duren zal, weet niemand. Spr. ontwikkelde daarna een beeld van de moeilijkheden waarvoor onze regeering zich in deze dagen ziet gesteld, bracht de middelen naar voren, die voor het landsbelang aange wend kunnen worden en deed vooral uitko men hoe de regeering, gesteund door de R.K. Staatspartij, deze middelen heeft aangewend. Wij staan er moeilijk voor, besloot spreker, en niemand weet wat de toekomst brengen zal. We zullen niet zeggen dat ook door ons geen fouten zijn gemaakt, maar in het internationale leven staat Nederland nog altijd op het eerste plan. Dat danken wij mede aan de verant woordelijkheid die de R.K. Staatspartij heeft weten en durft te dragen, en daarom is het een plicht van de Katholieken in het belang van Nederland op 26 April te stemmen op de lijst van de R.K. Staatspartij. De tweede spreker de heer C. Kuiper gaf een gedocumenteerde uiteenzetting van hetgeen de katholieke partij in Nederland beteekent, wat zij gedaan heeft en wat zij in de toekomst doen zal. Uitgaande van het Program 1933 der R. K. S. P., dat spreker een voorbeeld van politieke oprechtheid noemt, maakt hij duidelijk dat regeeren is vooruitzien. Spreker treedt hierbij in een uitvoerige beschouwing over de oorza ken der economische crisis die hij in een woord noemt de gevolgen van de wereldoorlog. Onze nationale historische welvaartsbronnen: land bouw, scheepvaart, handel en koloniën zijn uit gedroogd. Voor ons verder volksbestaan moe ten deze bronnen bewaard blijven en daarom wacht aan de komende regeering een zware en moeilijke taak. Die taak zullen de katholieken evenals in het verleden, helpen dragen en daartoe zullen zij in staat worden gesteld, in dien zij vereenigd blijven optrekken tegen hen, die de realiteit niet willen zien en die denken op de ruïne een heilstaat te kunnen opbou wen. DE COMMUNISTISCHE RADIO-REDE VAN L. DE VISSER. De heer Boon heeft aan den Minister van* Waterstaat o.m. gevraagd hoe het te verklaren is, dat de Minister de rede van den heer L. H. de Visser op Donderdagavond van de vorige week voor de microfoon uitgezonden met mach tiging van Zijn Excellentie en onder goedkeu ring van de Radio Controle Commissie, a. in overeenstemming acht met twee der normen genoemd in art. 9 van het Radioregle ment, te weten de veiligheid van den Staat en de openbare orde; b. in overeenstemming acht met Zijn Excel- lentie's verklaring in de Eerste Kamer van 24 Maart j.l., dat aan alles wat opruit, onbetamelijk is en het gezag ondermijnt een einde moet komen? DE V A R A. OP 30 APRIL. Door den heer Boon zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Op welke motieven heeft de Minister aan de V.A.R.A. op 30 April, den verjaardag van de Prinses, zendtijd gegeven 's avonds van 812 uur, welke zendtijd onder protest van de A.V.R.O. van deze omroepvereeniging werd afgenomen, ten einde de eerstgenoemde om roepvereeniging in de gelegenheid te stellen een wijdingsprogramma voor 1 Mei uit te zen den onder voorwaarde, dat gedurende die uren noch de gevoelens van het overgroote deel der natie zullen worden gekwetst noch de „Inter nationale" zal worden uitgezonden? Is het den Minister niet bekend, dat al wordt de nationale feestdag dit jaar op 1 Mei gevierd de verjaardag der Prinses op 30 April in kerken en huisgezinnen wordt her dacht, zoodat het aanstoot moet geven, wan neer op dien dag door de V.A.R.A. de socia listische 1 Meidag wordt ingeluid? Is de Minister alsnog bereid zijn beslissing te herroepen en aan de Algemeene Vereeni- ging Radio Omroep haar zendtijd op 30 April te laten behouden? „St. Bavo" van 22 April is in een feestkleed verschenen ter gelegenheid van het vijfde eeuwfeest der H. Liduina. Dit keurig uitgevoerde nummer bevat o.a. den origineelen brief door Z. H. den Paus Pius XI geschreven aan den Bisschop van Haarlem; een afbeelding van het boek der Acta van het proces omtrent de vereering van de H. Liduina met handteekeningen en regels (door bemidde ling van den archivaris van het Bisdom). Wij laten hier de Nederlandsche vertaling van het Pauselijk schrijven, ontleend aan St. Bavo volgen: Aan Zijn Eerwaardigen Medebroeder JOANNES, DOMINICUS, JOSEPH AENGENENT, Bisschop van Haarlem, Eerwaardige Medebroeder, Heil en Apostolischen Zegen. Het is een gelukkig samentreffen, hetwelk niet zonder en wonderbare beschikking der Goddelijke Voorzienigheid plaats heeft, dat bij het begin van dit Heilig Jaar, hetwelk bijzonder is toegewijd aan de herdenking van het lijden van den Goddelijken Verlosser en wel juist op den Goeden Vrijdag vijf eeuwen voltooid zijn sedert het afsterven der H. Lydwina. Want wat zou in dezen tijd meer geschikt mogen worden genoemd om de geloovigen op te wekken tot vurige overweging en navol ging van het lijden des Heeren dan het schit terende voorbeeld van deze lijdende en boeten de ziel in herinnering te brengen en voor aller oogen te stellen? Immers deze sterke Hollandsche Maagd on derging en verdroeg niet alleen zeer vele en zeer langdurige smarten, maar zij verlangde er zelfs naar en zij aanvaardde ze met groote vreugde, ten einde aan den gekruisten Chris tus voortdurend meer gelijkvormig te worden, en dagelijks als een heilige offerande zich aan God aan te bieden ter uitboeting van de Hem aangedane beleedigingen. Juist in dezen tijd, nu zulk een menigte van wederwaardigheden en rampen het geheele menschdom teistert en drukt en kwelt, nu groo- te^ijdzaamheid en zielskracht noodig is om den tegenspoed te dragen, achten Wij de vrome vie ring van dit eeuwfeest een buitengewoon feit en Wij stemmen er dan ook volgaarne mede in door er Zelf aan deel te nemen. Opdat echter de geloovigen door die feest viering overvloediger geestelijke gunsten mo gen verwerven, geven Wij U, Eerwaardigen Me debroeder, de volmacht om op een vast te stel len dag alle aanwezigen in Onzen naam te ze genen en hun een vollen aflaat overeenkomstig de voorschriften der Kerk te verleenen. Als onderpand der hemelsche gaven en van Onze bijzondere liefde strekke inmiddels de Aposto lische Zegen, dien Wij aan U, Eerwaardigen Medebroeder, aan Uwe geheele Geestelijkheid en aan heel het volk, dat aan Uwe zorgen is toevertrouwd, volgaarne in den Heer verleenen. Gegeven te Rome, bij St. Pieter, den vierden dag van de maand April, in het jaar 1933, het twaalfde van Ons Pausschap. PAUS PIUS XI. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent deelt naar aanleiding van dit schrijven mee „Wij stellen Ons voor dezen Pauselijken Ze gen en den daaraan verbonden vollen Aflaat te verleenen op Zondag 30 April, na afloop van het spel op het sportterrein van Schiebroek. De gewone voorwaarden voor het verdienen van den vollen Aflaat moeten vervuld zijn." COMMISSIE UITGIFTE ZU1 DERZEE- GRONDEN. Wegens voltooiing van hare werkzaamheden is ontbonden de commissie, ingesteld bij be schikking van 24 December 1926, La. I„ afdee- ling Waterstaat T., aan welke werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de beste wijze, waarop de door de uitvoering van de Zuider zeewerken verkregen gronden zullen kunnen worden uitgegeven. PER SPOOR NAAR DE BLOEMBOLLEN- VELDEN. In verband met te verwachten druk bezoek aan de bloembollenvelden, worden door de Nederlandsche Spoorwegen op Zondag 23 April uitgebreide maatregelen getroffen. Meerdere treinen zullen desgewenscht te Hil- legom, Lisse en Noordwijkerhout stoppen voor het in- of uitstappen van reizigers, waardoor veelvuldige reisgelegenheid naar en van de bloembollenvelden ontstaat. E.e.a. is aangegeven op aanplak- en strooi biljetten, welke laatste aan de stations en reis- bureatix verkrijgbaar zijn. VOOR DE NIEUWE KERK TE DELFT. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Delft deelt ons mede, dat in de afgeloopen week een bedrag van 600 werd gestort ten behoeve van het Fonds tot Restauratie van de Nieuwe of Ur- sulakerk te Delft. De opbrengst van den speld jesverkoop op Tweeden Paaschdag bedroeg 3560. Dezer dagen is te Lissabon het congres ge houden van het Internationaal Koloniaal In stituut. Van de besprekingen, daar gevoerd, is vermeldenswaard de energieke verzekering van den Italiaanschen afgevaardigde, dat Italië niet het minste verlangen koestert om zich van an- derer bezit meester te maken. Het volgende congres zal te Londen worden gehouden. Tot vice-president werd gekozen Z. Exc. mr. D. Fock. Door minister Reymer geïnstalleerd. De Minister van Waterstaat mr. P. J. Reijmer, heeft gister in een der lokaliteiten van zijn Departement geïnstalleerd den dezer dagen bij Kon. Besluit voor den tijd van vijf jaren inge- stelden Electriciteitsraad, welke tot taak heeft, hem op verzoek, dan wel eigener beweging van advies te dienen omtrent aangelegenheden be treffende de electriciteitsvoorziening. Centraal bureau te Utrecht opgericht. Het Verbond van Vereenigingen voor Vei lig Verkeer, in het leven geroepen door de groote verkeersbonden in Nederland en in welks bestuur zitting hebben vertegenwoor digers van de Ministers van Justitie, Water staat en Onderwijs, teneinde alle bemoeienis sen op het gebied der verkeersveiligheid in één lichaam te concentreeren, heeft thans een centraal bureau gevestigd te Utrecht, Nachte gaalstraat 20b, onder leiding van mr. G. Kra mer. Van dit centrale punt uit zal alle pro paganda op het gebied van de veiligheid van het verkeer worden georganiseerd via de plaatselijke vereenigingen, welke voor dit doel reeds in verschillende steden zijn opgericht. CONSUMPTIE MELKGEBIEDEN. De minister van Economische Zaken en Ar beid heeft de gemeenten Beverwijk, Velsen en Zandvoort aangewezen als consumptie-melk- gebieden. OPLEVING IN DE PANNENINDUSTRIE- Te SWalmen zijn aan de pannenfabrieken weer een flink aantal arbeiders te werk gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3