DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 56ste JAARGANG DINSDAG 25 APRIL 1933 No. 16626 [AR DE STEMBUS X BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON 1NTERCOMM. No. 68085 JORIS-KARL HUYSMANS EN PASTOOR F. J. POELHEKKE. RECHTEN ALGEMEENE BEGRAAFPLAATS NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN KETHEL Do ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE BOHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij ^vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; peek 25 cents. BijBbezorglng franco per post bedraagt da abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vodjiaitbe taling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 6 cents puHtuk. PofcHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. BU contract aanzienlijke reductie. Geen prtJsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlef. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 6 regels 0.60: 10 regels 1.—, 16 regels 1.60. bi] vooruit, betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bi) te yoegen. Grétis-üngevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; <5. bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Mfcrgen roept de stembus ons op, om onzen kiezïrsplicht te vervullen. De Tweede Kamer- verljjezing immers staat voor de deur. Hoe zal #e uitslag zijn? Voor ons, Katholieken, is er geen enkele rttdbnr om er bezorgd voor te zijn. De jaren, die adWfer ons liggen, zijn voor de regeering zeer moAlijke geweest, doch de R. K. Staatspartij haeft haar plicht gedaan en de Regeering in ■B moeilijke taak niet alleen gelaten. Zij den moed gehad om met terzijdestelling vai* de volksgunst die maatregelen mee te helpen treffen, die door de harde tijdsomstan- dij|heden noodzakelijk waren. Zij heeft karak- tJSbgetoond. Een andere houding was gemakke lijker geweest. Als zij naar een verkeerde popu- liméit had gestreefd, had zij niet anders be boeren te doen, dan de menigte naar den merari te praten, en afzijdig te gaan staan tegen- dVër verschillende wetsontwerpen, die ook zij lievyr niet had genomen. Maar zij heeft de verantwoordelijkheid aangedurfd, en zich niet onttrokken aan die verantwoordelijkheid, die de belangen van de natie en van het geheele valk in al zijn geledingen in het oog moet honden. En op den duur wint toch alleen kargkter. Het spreekt vanzelf, dat een groote partij als de onze, met haar vele schakeeringen vaoiverschillende standen ook haar malconten ten beeft, en de indiening van meerdere Katho lieke candidatenlijsten, waardoor enghartige paröj belangen of zelfs persoonlijke inzichten gédjend worden, is er het bewijs van. - IWtuurlijk schaden zij daardoor de partij maai1 zij schaden bovendien, en we zouden willfen zeggen vooral zichzelf. Ze schaden de partij, want elke stem op een andere lijst dan die Van onze en ook hun R. K. Staatspartij uitgebracht, verzwakt het geheel. Nu zijn we over de gevolgen van die verzwakking niet 2op bijster ongerust want zonder den profeet te willan spelen, is er toch weinig kijk op staat kundige verhoudingen noodig om te durven "ftWfcpellen, dat zulk een actie bp eigen houtje niets uithaalt, en geen enkel resultaat bereikt. Te jneer, wanneer zooals zoo dikwijls het ge val Is, en op het oogenblik ook onder de dissi dente Katholieke partijtjes voorkomt, de on- dei Ünge eenstemmigheid ver te zoeken is. Daar om ijtehaden deze menschen ook zichzelf. Van de Verwachtingen die zij van hun actie koeste ren'gaat er geen enkele in vervulling. staan er dus goed voor. In heel het land on ook in Schiedam. Ook hier zijn enkele on tevredenen over den gang van zaken. Maar we mfieven de afbreuk, die zij ons zullen aan doen niet al te zeer te vreezen. De overgroote menigte is de Staatspartij trouw gebleven en "morgen daarvan getuigen. Doch stilstaan is pruitgaan. Stijgen in stemmental zullen wij oeker: de bevolking nam de laatste vier jaar enottai toe, maar ook afgezien daarvan moeten Tgroeien. Katholieken van Schiedam helpt ruee dit te verwezenlijken. Daarom als één man en één vrouw gestemd op NO. 1 VAN LIJST 25, A. J. LOERAKKER ról - achter VERORDENING geldschietbanken De Commissie voor de Strafverordeningen schrijft o.a. aan den Raad: 6e Geldschieterswet, in werking getreden op 1 Vlaart j.l., verklaart in art. 15 den Gemeente raad bevoegd tot het vaststellen van een ver ordening betreffende de in bedoeld artikel met Wpne genoemde punten, welke verordening aan defcgoedkeuring van Gedeputeerde Staten is on derworpen. Blijkens de circulaire van Gedeputeerde Sta- der provincie Zuid-Holland, opgenomen in bet Provinciaal Blad van 1933 no. 2, verdient het naar het oordeel van den Minister van Rinnenlandsche Zaken aanbeveling, dat de ge- ^Jttenten, waar aanvragen om toelating als par- TOkiliere getdschietbank zijn te verwachten, tot vaststelling van een verordening als boven bedoeld overgaan. RJn deze circulaire wordt dooi Gedeputeerde Staten de aandacht gevraagd voor het «ntwerp van een dergelijke verordening, afkomstig -,an de Ned. Vereeniging voor Volkscredietwezen en Wpekerbestrij ding. ■■/•Iispn bijgaand concept-besluit is dit ontwerp be. hnudens eenige wijzigingen en toevoegingen gevolgd; echter is onze Commissie, mèt den Commissaris van Politie, van oordeel, dat het ./nipt gewenscht moet worden geacht voor onz° ■gemeente thans reeds in deze verordening een "gBOdel van het in art. 14 der wet bedoelde re. jteter voor te schrijven, daar het aanbeveling vtjpdient eerst af te wachten, welke eischen cte practijk hieromtrent zal stellen. In verband hiermede is het door de Vereeni- IhjajBg ontworpen model, dat reeds van verschil jende zijden bestrijding heeft ondervonder, niet door onze Commissie overgenomen, even min als de daarop betrekking hebbende artike len van het ontwerp. Onder opmerking, dat de beslissing of eei model-register van gemeentewege diént te wor. 'a&S voorgeschreven, later steeds nog kan wor. den genomen, adviseert de commissie den Raai meergenomen concept-besluit thans te willet vaststellen. I UIT HET POLITIERAPPORT Gistermiddag is in de Gerrit Verboonstrast ena wiel van een vrachtauto van den wijnhar- - del van O. uit Rotterdam afgeloopen. Per. sooniijke ongelukken deden zich niet voor. Dj auto, welke een verkeersobstakel veroorzaakt), tl later weggesleept, Bjj of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 24 April 1933 ver gunning verleend aan W. K. Cordfunke tot oprichting van een rijwielfabriek in het pand Noordmolenstraat 10. SCHIEDAM, 25 April 1933. „SAINTE L YD WINE DE SCHIEDAM". „Elle m'a donné un mal terrible (Ingewijden wisten wel, dat er brieven van Huysmans bestonden aan wijlen pastoor F. J. Poelhekke te Schiedam, uit diens nalatenschap overgegaan aan den heer M. A. P C. Poelhekke te Nijmegen, maar er werd nimmer iets uit gepubliceerd. Hieronder geeft mr. A. J. M. van Moorsel uit deze correspondentie eenige bijzonderheden. Zij zijn in dubbelen zin actueel, nu Huysmans overal genoemd wordt in ver band met St. Lydwina en zeer on langs zijn betrekkingen met een an deren Nederlander, Ary Prins, het onderwerp waren van een voordracht voor de „Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde". Red.) Nu hgt feest van Sint Liduina gevierd wordt en onze gedachten van zelf gaan naar de voor treffelijke hagiografie van Huysmans, is het. wellicht van belang te herinneren aan diens Hollandsche reis in den zomer van het jaar 1897. Het was ongetwijfeld een gunstige beschik king van het lot, dat Huysmans bij zijn bezoek aan ons land in aanraking bracht met Pastoor Frans Poelhekke te Schiedam, den ijveriger) medewerker van „De Katholiek" en van onze weinige andere belangrijke Katholieke perio dieken van dien' tijd, die den schrijver van „Sainte Lydwine" menig détail betreffende het leven van de Heilige aan de hand heeft gedaan, verschillende moeilijkheden heeft opgelost en voor hem en zijn beide reisgezellen een har telijk gastheer was, zooals Huysmans zelf dank baar memoreert aan het eind van zijn boek Onder de litteraire nalatenschap van zijn halfbroer M. A. P. C. Poelhekke bevindt zich een vrij uitvoerige, van hartelijke vriendschap getuigende correspondentie van Huysmans met den Schiedamschen pastoor, die menigeen zal interesseeren en waaruit ik hieronder enkele korte passages wil laten volgen, voor zoover de discretie en de plaatsruimte dit toelaten. In Augustus 1897 is Huysmans weer terug in Parijs en schrijft hij: „Je regrette, dans le tohu-bohu oü je retombe, la placidité de Schie dam et la belle ferveur de ses églises. Monas- tères mis part, e'est a coup sur, la ville oü j'ai vu le plus de pitié et tant d'hommes s'approchant des sacrements". „Ik begin", zoo schrijft hij verder, „aan Sint Liduina, die gij mij nog meer hebt leeren liefhebben, en ik wil trachten ook wat genegenheid voor haar te winnen in Frankrijk, waat zij nog zoo totaal onbekend is". In een volgenden brief geeft hij een tirade op de Fransche pers, „qui me fait tout bon- nement horreur" en hij vraagt, of onze pers „ook zoo gemeen is", en illustreert den toestand in Frankrijk met het volgende voorbeeld, dat wel waard is aan de vergetelheid te worden ontdrukt; De „Echo de Paris" had zich in het hoofd gezet zijn werk ,,La Cathédrale", waar hij toen de laatste hand aan legde, in haar blad te doen verschijnen. Huysmans weigerde per tinent, „ne voulant pas mettre La Vierge en mauvais lieu". Maar zij lieten hem niet los; bij zijn terugkeer uit Holland stelden zij hem voor, wanneer hij niet het heele werk wilde afstaan, dan tenminste stukken eruit te geven. Deed hij het, dan zouden ze 't boek poussee- ren, en 'n goed debiet bezorgen; deed hij 't niet, dan was 't oorlog„En", zegt Huystnans, „die lieden zijn almachtig, en ik heb het wel moe ten doen, al heb ik ze ook alleen maar enkel louter litteraire stukken afgestaan. IVUar het mooiste is, dat ze er geen ide» hebben, wat dat nog voor mij beteekent. Want achter af hebben ze gezegd- #e hebben Huysmans een grooten dienst.bewezen door hem te dwin gen aan ons blad mede te werken, want we hem geweldig goed„Bour ceux", zegt hij verder, „tout est la, et le reste ne compte pas". In dienzelfden brief spreekt hij ook over de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", en infor meert, of dat geen Joodsch blad is In 1899 heeft Huysmans zich teruggetrokken in het landelijke Ligugé, in zijn huis „Notre Dame", vlak bij de Benedictijner abdij. Hij werkt ijverig aan Ste Lydwine; „op het eerste gezicht zoo'n eenvoudig leven, zegt hij, „tenmin ste als men er zich toe beperk, de Bollandisten vol dwalingen te vertalen, maar uiterst moeilijk, als men de verklaring zoekt van het ontzettende lijden, dat deze Heilige heeft moe ten verduren. En dat voert mij terug naar den toestand van Europa, van Holland, van het Pausdom, en van de ketterijen van haar tijd, en de levens van andere Heiligen, die als Liduina voor anderen hebben geboet, zooals Ste Colette en de Zalige Jeanne de Maillé in Frankrijk, en Francisca Romana in Italië". „Gij begrijpt", zoo vervolgt hij, „wat een stapels boeken en documenten ik daarvoor in mijn huis en in de abdij bij elkaar heb gehaald, maar met Gods hulp hoop ik eruit te komen" Hij besluit, zooals bijna elk van zijn brieven, ■met een reeks vragen, waarop hij bijna steeds per omgaande antwoord kreeg en vraagt Pastoor Poelhekke, of hij zijn vacantie niet bij hem wil komen doorbrengen. Hij geeft al de heele reisroute meteen aan, en in Ligugé zal hij (Poelhekke) zich zeker thuis voelen. „Iedereen houdt er al van Sint Liduina en van Schiedam", en ter herinnering aan haar ge boorte-plaats, heeft hij het wapen van haar stad, omgeven door rozen, de bloemen die DE BLAAK WORDT BREEDER. Tusschen den nieuwen en den ouden kademuur van de Rotterdamsche Blaak wordt beton gestort. Links ziet men het opmetselen van den nieuwen muur. de Heilige zoo lief waren in zijn huis laten uithouwen. Veertien October 1900 schrijft Huysmans, dat hij het leven van Sint Liduina beëindigd heeft, en er nog alleen de laatste hand aan moet leg gen: „Elle m'a donné un mal terrible que vous comprendrez en la lisant, car elle se prolonge jusqu' a nos tristes jours dans la liste des victimes expiatrices qui continuent son oeuvre". „Ik heb het geschreven", vervolgt hij, „voor namelijk om de mystieke beteekenis van haar leven, het eenige, waarover de Bollandisten nimmer gesproken hebben, doch dat, als ik het goed zie, juist het eenige is, dat haar leven en lijden verklaren kan". Hij beëindigt dien brief met een intens droe vige klacht over de anti-religieusen-wetten, ,,les lois scélérates", die, „tenzij de H. Maagd er zich mee bemoeit", ook zijn monniken van Ligugé weldra het land uit zullen drijven; naar Spanje, meent hij; zij vertrokken echter later naar Moerbeke in België, en Huysmans, voor wien Ligugé nu de meeste aantrekkelijkheid verloren had, keerde terug naar Parijs, „malgré le peu de pitié de cette vilie". De volgende correspondentie handelt vnl. over 'n Hollandsche vertaling van Ste Lydwine een uiterst moeilijk werk zegt Huys mans zelf, en, „de moeite wel voldoende loo- nend vraagt mgr. v. Cooth aan Poelhekke Huysmans heeft direct na de verschijning in 1901 reeds een aanvrage gehad uit Holland: van een protestant misschien vraagt hij Pas toor Poelhekke: „Ce serait le comble de dis grace que de savoir après, que Ste Lydwine a été présenté au public orthodoxe de son pays par un réforméOver die vertalingskwestie heeft hij nog heel wat moeilijkheden gehad, maar het zou ons te ver voeren, daar hier op in te gaan. Ik wilde alleen in deze dagen eraan herinneren, dat deze van oorsprong Neder- landsche Franschman, die het schoonste Leven schreef van een van onze grootste Nederland- sche Heiligen, bij zijn arbeid ook van een Nederlander een, zij 't bescheiden, hulp en steun heeft ondervonden, en, voor zoo ver mogelijk met Huysmans' eigen woorden, op de hartelijke vriendschap en samenwerking van die beiden wijzen. Den Haag, Mr. A. J. M. van MOORSEL. In „De Schakel", het Parochieblad van de Kerk van O. L. V. van Goeden Raad te Den Haag (15 April) lees ik in een artikeltje van den pastoor, den ZeerEcrw. Heer Jos. Postma, die vijf jaar kapelaan was bij pastoor Poelhekke in Schiedam „In mijn kapeJaanstijd te Schiedam, was J. K. Huysmans expres naar die stad ge komen, om locale bijzonderheden voor zijn boek te zoeken; in onze pastorie kwam hij meerdere malen, om met den geleerden Pastoor Poelhekke te spreken over Lydwina en ten slotte is hij nog m^t> een mooie relikwie van die Heilige, welke deMjds mijn eigendom was, naar Parijs terug gekeerd." DE HANZE De afd. Schiedam van den R. K. Midden standsbond De Hanze zal Donderdag 27 April te half 9 een algemeene ledenvergadering hou den in „Musis Sacrum". De agenda vermeldt o.a. behandeling ontwerpstatuten, agenda Cen trale Raad, oprichting voorschotinstituut en programma jubileumjaar 1933. GESLAAGD Gisteren slaagden te 's Gravenhage na een zesdaagsch examen van den le Ned. Modevak bond voor coupeuse, de dames A. Visser en J. v. d. Veen, en voor costumière de dames D. Liebeek en A. van der Waal. Haar opleiding genoten zij bij mej. M. J. van Bezooijen, ge- dipl. leerares alhier. VER. TOT BESTRIJDING DER T.B.C. In gebouw Eendracht hield de vereeniging tot bestrijding der T.B.C., afdeeling Schiedam haar jaarvergadering. Notulen en jaarverslagen van penningmeester en secretaris werden onver anderd goedgekeurd; de aftredende bestuurs leden, de dames M. Cool en C. Nolet en dr. A. Hoogendijk werden herkozen. De voorzitter deelde mede, dat de lighallen in het Volkspark morgen, 26 April, in gebruik zullen genomen worden. Wijziging der verordening B. en W. schrijven aan den Raad: De Directeuren van de Algemeene Begraaf plaats en van Gemeentewerken vestigen er onze aandacht op, dat tusschen de te betalen rechten voor graven 2e klasse en die der le klasse een te groot Verschil bestaat. Zij ach ten het gewenscht, waar de graven 2e klasse gelijk zijn te stellen met de huurgraven le klasse van de oude begraafplaats die ƒ30 huur opbrachten, dat de huur van de graven 2e klasse wordt verhoogd en gebracht op 30 voor een zandgraf, voor 2 lijken ƒ60 voor een voor 4 lijken en 90 voor een voor 6 lijken. 'Voor de le klasse bedragen deze rechten respectievelijk 50, 100 en 150. Tot een minder gebruik vkn klasse-graven en een meerder gebruik van algemeene gra ven zal deze geringe verhooging geen aanlei ding geven, omdat ook daarna het tarief nog matig is te noemen en bovendien het bezit van een graf 2e klasse voordeelen heeft bo ven dat van een algemeen graf, niet in de laatste plaats met betrekking tot het plaat sen van gedenkteekenèn. Wenschelijk wordt voorts geacht schrapping van de artikelen 9 en 10 der Verordening. Door schrapping van artikel 9 bepalen de, dat voor het plaatsen van tot verschillen de rubrieken behoorende gedenkteekenen voor het gedenkteeken, waarvoor volgens de ver ordening het hoogste bedrag verschuldigd is, het volle bedrag in rekening wordt gebracht, terwijl voor elk volgende gedenkteeken van het vastgestelde bedrag moet worden be taald wordt de berekening van de ver schuldigde rechten vereenvoudigd. Tegenover de hieruit voor belanghebbenden voortvloeiende zeer geringe kostenverhooging ware het recht voor omrastering, genoemd in artikel 7, te verlagen van ƒ2,50 op ƒ2. In artikel 10 is bepaald, welke rechten zijn verschuldigd voor het op verzoek van be langhebbenden tijdelijk verwijderen van ge plaatste gedenkteekenen. De hier genoemde rechten zijn geheel on toereikend, wanneer de werkzaamheden steeds zelf zorg dragen, verdient het aanbeveling ar tikel 10 te doen vervallen. Ten slotte is onder het oog gezien of op de algemeene graven ook bordjes van zwart glas zijn toe te laten. Genoemde directeuren schrijven hierom trent: „Echter is ons uit de praktijk gebleken, dat vele houten bordjes binnen een betrek kelijk kort tijdsverloop een verwaarloosd aan zien krijgen, waardoor de betrokkenen weder vrij spoedig kosten moeten maken om deze weer ophieuw in behoorlijken staat te bren gen. Om die redenen zouden wij er geen overwegend bezwaar tegen hebben, als in het vervolg ook glazen bordjes van bescheiden af metingen werden toegelaten". Wij kunnen ons ook met deze wijziging ver eenigen en zouden voor het plaatsen van een zwart glazen bordje hetzelfde recht willen voorstellen als/ voor een houten bordje en kransendoos is bepaald, n.l. ƒ2. Waar ook de Financieele Commissie zich met de aangegeven wijzigingen kan vereeni gen, stellen \yij voor in dezen geest te beslui ten. EEN SPAANSCHE BRIEFSCHRIJVER Verschillende inwoners van Schiedam hebben dezer dagen brieven ontvangen, afkomstig uit Spanje, welke als inhoud hebben, dat iemand, die voorloopig nog onbekend wenscht te blij ven, in Spanje gevangen zit, omdat hij failliet geslagen is, maar die in het geheim in het be zit is van een groote som gelds. Deze geheimzinnige briefschrijver nu ver zoekt aan de ontvangers van den brief, hem te willen helpen, door aan een vertrouwensman van hem ëen telegram te zenden, volgens be paald model, waaruit dan voor den gevangene blijkt, dat men hem helpen wil. Die zal dan aan den redder in den nood zijn geheele geheim mededeelen en die redder zal een groote som gelds kunnen verdienen. Men zij gewaarschuwd, SCHIEDAM, 25 ^>ril. Officieele noteering van de commissie tfit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H-L. ad 46 pet. 1 7.75. Spoeling Spoeling t 0.80 a 1 0.80. R, K. S. V. EXCELSIOR Kegelconcours Donderdag a.s. organiseeren de zwart-witten weder een kegelconcours op de banen van hotel De Kroon, Koemarkt. Aanvang 8 uur. Verloting De trekking heeft uitgewezen, dat de fiets gewonnen is door den houder van lot 1092. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2124 April GEBOREN; Thomas A., zoon van T. Leliveld en T M. van Bommel, Jan Vermeerstraat 20 Maria, dochter van J. Dolstra en M. Eilers, Westmolenstraat 23 Willem J. C„ zoon van J. W. Sjoerdsma en P. G. van Kleef, Over- maaschesteeg 5 Johanna M., dochter van M. A. Koole en C. van Strien, Potgieterstraat 10 Johanna P. dochter van F. J. Baart en J. H. van der Zanden, Nassaulaan 75 Maarteen W., zoon van M. W. Stigter en P. C. Ruseier, Boter- straat 49 Petronella L„ dochter van B. C. A. Gunnewegh en J M Kruining, Villastraat 4 Sophia, dochter van H. A. van Kuijk en J. Punt, Vlaard.dijk 287 Pietemella A„ doch ter van C. H. Hormann en P. Verhoeven, L. Costerstraat 29. OVERLEDEN: X. Maijer, 72 jaar, Rotterd. dijk 52 J. de Lange, 76 jaar, Korte Haven 20 W. F. A. Loweij 89 jaar, Nieuwe Haven 225 SCHEEPVAART SCHIEDAM, 23 April. Aangekomen: s.s. Dag- mar, van Calais om kolen te bunkeren aan den eersten steiger aan de Maaskade. SCHIEDAM, 24 April. Vertrokken: m.b. Bo- ringia, met stukgoed naar Bangkok via Ant werpen; s.s. Dagmar, naar Riga; s.s. MOsel, met stukgoed naar Brisbane via Antwerpen. SCHIEDAM, 25 April. Aangekomen: s.s. Malta van Duinkerken om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. HARGPOLDER Morgen zal voor de stemgerechtigde ingelan den van den Hargpolder de jaarvergadering gehouden worden. Naar de betrekking van se cretaris-penningmeester, welke betrekking va cant is door de ontslagaanvrage van den heer E. W. Lindeijer, die deze functie bijna 40 jaren vervuld heeft, hebben gesolliciteerd (in aïpha- betische volgorde): L. de Bruin, C. A. Lans bergen, A. R. Ris en R. Tempelaars. Behalve het vaststellen van de waarborgsom en de verkie zing van een nieuwen secretaris-penningmees ter, zal teveens de verkiezing plaats hebben van een voorzitter en van een lid van het bestuur. De voorzitter, de heer A. A. G. Lansbergen, en het lid A. Rip wenschen in het polderbestuur niet meer herkozen te worden. De vergadering vangt aan om 10 uur voormiddag. Nader vernemen wij, dat de heer R. Tem pelaars zijn sollicitatie naar de betrekking van secr.-penningm. heeft ingetrokken, als zijnde niet vereenigbaar met zijn betrekking van klerk ter secretarie bij het Hoogheemraadschap van Delfland. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1024 April OVERLEDEN: Cornells van der Meer, 79 j„ echtg. van E. J. van Wijk, Polderweg 85 Francina Olsthoom 86 jaar wed. van A. J. Gebbe, Kerkweg 12 Arie Klapwijk 48 jaar, ongehuwd, Polderweg 16. DS. KERSTEN EN DE ROOMSCHEN De „Standaard" driestart.' De leider der Staatkundig-Gereformeerden fulmineert met grooten ijver tegen het werk der rechtsche coalitie en in 't bijzonder dan tegen de Roomsch-Katholieken, voor zoover de bittere aanvallen op de Anti-Rev. partij hem nog eenigen adem laten. Dat de samenwerking met de Roomschen zou kunnen dienen tot handhaving der Christelijke grondslagen van het Staats- en Maatschappelijk leven, en dus in menig geval geboden kan zijn, wordt door hem met groote beslistheid verworpen. Welke waarde deze tegenspraak heeft, kan blijken uit een zeer merkwaardig geval. 't Was bij de behandeling van de Ziekte wet op 14 Maart 1929. In het ontwerp stond, dat met ziekte zou worden gelijkgesteld zwangerschap en be valling. Toen kwam er een amendement om te zorgen, dat slechts bedoeld werd zwanger schap en bevalling van eene gehuwde vrouw. Lette men hierop niet, zoo zeide de voorstel ler, dan zou men een regeling neerleggen in de wet, strijdig tegen de goede zeden, ge vaarlijk voor het maatschappelijk leven. De heer Lingbeek voerde een pleidooi voor opneming in de wet ook van de ongehuwde moeder. Maar Ds. Kersten kwam daartegen in verzet. Hij vroeg of Ds. Lingbeek zich wel stelde op de rechte Gereformeerde schriftuurlijke lijn. Of hij wel goed begreep wat in dit geval geboden werd door art. 36 der Neder - landsche Geloofsbelijdenis. Behoorde men niet te begrijpen, dat het hier ging om de bewaring der Christelijke grondslagen van ons volksleven Ds. Kersten plaatste zich dan ook vol over tuiging naast den steller van het amende ment den verdediger der Christelijke grond slagen van ons volksleven. Wie was de steller van het amendement Prof. Aalberse, thans de leider der R. Kath. Kamer club. Ds. Kersten bewees het nut der Christelijke coalitie. Want feiten zijn sterker dan redevoeringen. Verwacht wordt: Meest matige, Zuid-Ooste lijke tot Zuid-Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige re gen, weinig verandering in temperatuur. lichten op van 's avonds 7.43 tot 's morgens 4.13. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half H repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van» het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R.K Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam 1. Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneeivereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K. Volksbond- lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de a£d. Schiedam van den Nedk R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus'*. Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van hall 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Dinsdag 25 April Ledenvergadering der Algem. R. K. Propa- gandaclub Musis Sacrum, half 9 uur. Donderdag 27 April Opvoering van het blijspel „De Baas ln Huls" door „Utile Dulci". Musis Sacrum, 8 uur. Ledenvergadering van „De Hanze", Musis Sacrum, half 9 uur. Vrijdag 28 April Jaarvergadering van de Schied. Ver. tot Be scherming van Zuigelingen. Doelegebouw, 8 uur. Zaterdag 29 April Opvoering van het St. Lidwina-spreekkoor op het terrein achter het nieuwe broedersklooster aan de Warande, half 4 uur. Zaterdag 22—Zondag 30 April Viering van het vijfde eeuwfeest van het St, Liduina. 2, 3, 4 en 5 Mei Opvoering van de Mimische Tafereelen. R. K. Volksbond, half 9uur. Dinsdag 9 Mei Propaganda-vergadering van het Wit-Gele y Kruis. Spreker: pater H. de Greevö S.J. R. K. Volksbond, half 9 uur. 26 April: Nutszaal, viool-avond Ruth Pos- selt (met Theo v. d. Pas), 8 uur. 27 April: Geb. v. K. en W., Das Unaufhör- liche (Toonkunst-vóóruitvoering) half 8. 28 April: Geb. v. K. en W. Das Unaufhör- liche (Toonkunst), 8 uur. 29 April: Geb. v. K. en W., populaire ma- tinée, Concertgeb.-orkest, 23^ uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 27 April in: Studio, Man braucht klein Geld; Luxor, Ich und die Kai- serin (voor volwassenen); Grand Theatre, Das Blaue vom Himmel (voor volwassenen); Tha lia, Nagana (voor volwassenen): Olympia, De geheimen van het oerwoud (voor volwassenen); Centraal, Breng ze levend mee (voor volwas senen): Colosseum, Ein Lied. ein Kuss, ein Madel, (voor volw.); Lumiere, Liebe, Scherz und Ernst, (voor volwassenen); Royal, Watt en halfwatt als vagebonden; City, Hooger dan de wet is de liefde voor het gebrekkige kind; Ca pitol, No greater love. Tentoonstellingen; Huize van Hasselt, Schiedamsche Singel no. 75, werken door Jan Weiland Jr. (tot 30 April). Rotterd. Kring, Prins Willem-tentoonstelling (tot 1 Mei)j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1