NATIONALE HULDE AAN DEN VADER DES VADERLANDS. DE HOOFDSTAD DES LANDS IN EEN ZONNIGE FEESTSTEMMING. «8 DINSDAG 25 APRIL 1933 DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD. Reeds vroeg groote drukte in de binnenstad. De aubade. Het défilé. DE HERDENKING IN HET CONCERTGEBOUW. Dr. H. Colijn. H. M. de Koningin en Prinses Juliana arri veeren voor de aubade aan het Kon. Paleis. §L IM OVERWELDIGENDE NATIONALE BETOOGING. Over een pad van bloemen verliet de Koningin de hoofdstad. HET VERSCHE KADETJE. KRANIGE OUDE HEER VERWEERT ZICH DANIG. DE OVERVAL TE TILBURG. BEKNELD GERAAKT. BRAND IN EEN RIETMATTEN- FABRIEK. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. REEUWIJK WADDINXVEEN Radio-foto van Mac Donalds begroeting op het Witte Huis door Roosevelt. AlV ML Amsterdam, 24 April 1933. Een getemperde milde voorjaarszon over Amsterdam. Van den vroegen ochtend af golven de vlaggen zachtjes op den wind. En van den vroegen ochtend af dringen de drommen naar de binnenstad. De trams zijn niet alleen voor negenen, maar ook na negenen afgeladen, de taxi's krijgen het drukker, naarmate het later wordt. Maar de kinderen voeren den boventoon. In de buitenwijken ziet men ze hier en daar al in kleine groepjes achter een vlag aan marchee- ren. In de binnenstad stroomen ze van alle kanten samen. Ze komen loopen, ze komen in trams, ze komen op vrachtauto's, de juichende en snaterende kinderen. De straten gonzen er van. Dat alles verzamelt zich op den N. Z. Voor burgwal achter het paleis. Iedere minuut komen er nieuwe troepen met vlaggen en met oranje- strikken storten nieuw aangekomen vracht auto's hun wriemelende, tierelierende lading uit. In breeden omtrek is de Dam door een poli- tie-cordon afgezet Geen sterveling bereikt het midden Damterrein zonder dat hij zich twee of drie keer heeft gelegitimeerd. De kinderen trekken aan den N. Z. Voorburgwal de Nieuwe Kerk binnen en daar doorheen de Dam op. Daar worden ze in afdeelingen het midden- Damterrein opgevoerd, waar leden van het aubade-comité en burgerwachters hun de plaatsen wijzen binnen de daar gespannen touwen. De verkeersagenten hebben hun stop borden maar opgevouwen en leunen er genoe- gelijk tegen aan. Zoo'n gemakkelijk dienstje hebben ze ook niet iederen dag. De genees kundige dienst heeft zijn voorzorgsmaatregelen goed getroffen. Tegen het Damplantsoen staat een tent met bedden en alle verdere toebehoo- ren uitgerust. Voorloopig zitten de dokters en de verplegers er rustig voor in het zonnetje. Verder is er op den Dam niets anders te zien dan ordebewaarders in burgerwachtuniform, heeren met groote oranjebanden en strikken, een legertje agenten en heen en weer loopende inspecteurs. Tegen elf uur is het midden-Damterrein vol geloopen. Vooraan staan de kinderen, veertien duizend, daarachter de vertegenwoordigers van allerlei vereenigingen met hun vaandels. Op het dak van de kosterij der Nieuwe Kerk zit 't Amsterdamsch politie-muziekgezelschap on verdroten te spelen. Eindelijk zwijgt ook de muziek. Het dirigeergestoelte van den dirigent der aubade, Willem van Laar, wordt opgesla gen. Achter de afzettingen staat een compacte menschenmassa en op den Dam kijkt alles naar den vlaggestok aan den Paleiskoepel, waar de koninklijke standaard zal worden geheschen, zoodra de Koningin aan de achterzijde van het Paleis is binnengegaan. Op het hijschen van den koninklijken stan daard behoefde men echter niet eens te wach ten. Van de N.Z. Voorburgwal dringt luid ge juich door tot de scharen op den Dam. Het zwelt aan tot een ovatie, die de koninklijke familie reeds aanstonds bij haar aankomst per auto uit de richting Sloten verrast. In het Paleis ontvangt burgemeester De Vlugt de hooge gasten van zijn stad. Dan komen drie weesmeisjes de Koningin en de Prinses bloemen aanbieden. Het zijn de jongedames Koba Smitsevorg van het Hersteld Luthersche Weeshuis, Maria Severing van het Maagden huis en Marie Polk van het Nederlandsch Israë litisch Meisjesweeshuis. Daarna worden de leden van het bestuur der Federatie van Chris telijke Oranjevereenigingen te Amsterdam aan de Koningin voorgesteld, alsmede de leden van het aubade-comité en van de vaandelcommissie. Lang duurt deze formaliteit niet. Onmiddel lijk daarna begeeft H. M. zich naar het groote balcon gevolgd door de Prinses en den Prins. Donderende hoera's rollen over den Dam. De eerewacht van militaire politie presenteert het geweer. Dan valt de stilte in. De koninklijke familie staat op het balcon in het midden H. M. in een opgewekt licht blauw toilet. Verder staan daar de burgemees ter ds. Klinkenberg en ook de drie weesmeisjes. Op zijn hoogen commandotoren buigt Willem van Laar voor de vorstin draait zich naar de kinderen toe, de dirigeerstok daalt neer en veertienduizend jonge stemmetjes zingen het „wilt heden nu treden". Onwillekeurig nemen allen hun hoeden af, als Valerius' prachtige lied weerklinkt, zoo argeloos zuiver gezongen door kinderen. Het blijft doodstil onder de tien. duizenden op het Damplein, roerloos staat de Koningin. „Holland's vlag van 'Wierts brengt de ont spanning en nog vreugdiger wordt het met „Wij willen Holland houen" van Arnold Spoel. In de stilte, die onmiddellijk na de laatste toon intreedt, klinkt 't applaus van de landsvrouwe, dan schalt de Dam onmiddellijk van gejuich. Tenslotte het Wilhelmus, waarbij niet alleen de kinderen, maar al die duizenden langs de kanten en achter de ramen van de gebouwen aan den Dam en achter de afzettingen mee zingen spontaan en bewogen door een groote ontroering, die plotseling losbreekt. Dan is het voorbij. Onmiddellijk komt er be weging in de massa. Tromgeroffel weerklinkt. De eerste groep kinderen marcheert reeds de kleine steentjes voor het paleis op, voor het balcon langs, waar de Koningin en de Prinses op stoelen hebben plaats genomen. Het is dan tien minuten voor half twaalf. In onberispelijke orde trekt de stoet op van de achterzijde van het Damplein. Daar zijn kinderen van de meest uiteenloopende scholen, van katholieke, protes- tantsche, joodsche en openbare scholen. Wij zien broeders in hun wijde toogen, enthousiast wuivende nonnetjes van de zusterscholen, wij zien onder jeugdvereenigingen verkenners en een deputatie van de Graal, in gewaden van de grootste kleurenverscheidenheid en met haar bontste vlaggen. Tusschen de kinderen in men gen zich de vertegenwoordigers van vereeni gingen met hun vaandels vertegenwoordigers van werklieden en middenstanders, van sport organisaties, alles is hier vertegenwoordigd. Onafgebroken trekt de stoet langs het paleis, de kinderen wuiven met oranjevlaggetjes en doen hun luide hoera's weerklinken, de vaan dels neigen, nationalisten steken de handen op ■a H. ivi. wordt niet moede te wulven en buigen. Op den Dam blijven twee harmoniecorpsen afwisselend spelen. Geleidelijk aan wordt de drom daar dunner en ten laatste blijven slechts de harmoniecorpsen op het plein over. De laat ste kinderen trekken langs het paleis, de klok wijst over twaalven. Zonder stoornis marcheeren de demonstran ten door de Nieuwe Kerk en de Mozes en Aaronstraat af. Geestdriftig publiek Intusschen heeft de Koninklijke familie zich van het balkon teruggetrokken. Stukje voor stukje worden de afzettingen opgeheven en als ten laatste het midden-Damterrein wordt vrij gegeven, stroomt het publiek naar voren. En dan beginnen de toejuichingen opnieuw Men wil nog eenmaal de Koningin op het bal con begroeten. H. M. geeft tenslotte daaraan gehoor en verschijnt met haar gezin opnieuw op het balcon. Hoog laait dan de geestdrift op en zij blijft nog lang voortduren, nadat het bal con weer verlaten is en de trams, alsmede het andere verkeer den Dam herwonnen heeft. Fr arische onderscheiding aan Prinses Juliana. De Fransche Regeering heeft H. K. H. Prinses Juliana benoemd tot Grootkruis in de Orde van het Legioen van Eer. De Fransche Gezant, Baron de Vitrolles heeft gistermiddag namens zijn Regeering aan de Prinses in het Koninklijk Paleis te Amsterdam de versierselen dezer Orde overhandigd. Naar wij vernemen heeft de Fransche Regee ring hiermede willen doen blijken, dat zij er prijs op stelt zich aan te sluiten bij de huldi ging door het Nederlandsche Volk van Willem den Zwijger, ter gelegenheid van de herdenking van het vierde eeuwfeest van diens geboorte. Om drie uur heeft H. M. de Koningin zich naar het Concertgebouw begeven tot bijwoning van de Nationale Herdenkingsplechtigheid. In de feestelijk versierde zaal had zich voor het aanvangsuur een schitterend gezelschap ver zameld. Nadat H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana, aan den ingang aan de J. W. Brouwersstraat verwel komd door het dagelijksch bestuur van de „Commissie voor de viering van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje", bestaande uit de heeren jhr. mr. dr. A. Röell, mr. C. L. de Vries Feyens en Chr. V. van Eeghen, hun plaatsen hadden ingenomen, zongen 300 leden van het Toonkunstkoor, be geleid door het Concertgebouw-orkest onder ielding van dr.MVillem Mengelberg, het Wilhel mus. Vervolgens sprak jhr. dr. A. Röell, commis saris der Koningin in Noord-Holland, het ope ningswoord uit. Na deze toespraak voerde 't orkest de ouver ture Egmont uit. Daarna was het woord aan dr. H. Colijn voor het houden van de gedachte nisrede. De gedachtenisrede. In het begin van zijn rede schetste dr. Colijn den historischen achtergrond, waartegen wij de figuur van Willem den Zwijger moeten zien: de groote beroeringen van de 16e eeuw, die den overgang vormen van de Mid deleeuwen naar den nieuwen tijd, welke doorbrak in het tweede en derde kwart dier eeuw, waarin niet slechts voor de Nederlan den, maar ook voor het belangrijkste ge deelte van heel Europa diep ingrij pende transformatie op geestelijk, staat kundig en maat schappelijk terrein. Tegen het midden der zestiende eeuw worstelen geestelijke krach ten en tegenkrachten met elkaar, hand in hand met staatkundige bewegingen. Aan de eene zijde met het doel een wankelende geestelijke eenheid, gemeenschappelijke cultuur en staat kundige saamhoorig'heid zooveel mogelijk te handhaven, aan den anderen kant een jagen naar wijziging in de staatkundige verhoudin gen en een roepen, aldus spr. om onbelemmerde ademhaling op geestelijk terrein. Met het vertrek van Philips naar Spanje, in 1559 begint de groei van Oranje tot grondvester van onze nationale onafhankelijkheid. In dat jaar begint ook bij hem de geleidelijke veran dering, welke voornamelijk tot een drietal oor zaken is terug te brengen: zijn bezwaar tegen het binnenlandsch bestuur; zijn bedenking tegen de buitenlandsche politiek van Philips, zijn groeiende afkeer van de geloofsvervolgin gen. Tracht de Prins, nog Katholiek, aanvankelijk nog door hervorming van het bestuur en mati ging der geloofsvervolging een verzoening te bewerken, tusschen 1567 en 1572 helt hij tot de Augsburgsche confessie over. En als dan het intreden van Alva door een ongekend terrorisme wordt gekenmerkt, dan, maar ook eerst dan, gaat Oranje over tot de voorbereiding van zijn gewapend verzet. De worsteling De worsteling tusschen twee groote beginse len was nu ook op Nederlandschen grond aan staande. Een strijd, waarin de eerste Willem de hoofdfiguur blijft in een positie van de eerste orde in het grooter verband der historie, omdat de uitkomst van den worstelstrijd tegen Spanje den gang van zaken in Europa in later tijd vaak op beslissende wijze heeft beinvloed. Na de eerste donkere jaren beginnen zich in Holland de eerste lichtstrepen aan den horizon te vertoonen. Den Briel en nog enkele steden zijn aan Oranje's zijde gekomen. En in Dordt wordt op een vergadering van de bevrijde Hol- landsche steden, onder leiding van Paulus Buys en Aldegonde, formeel de band gelegd, die Oranje en Nederland na ruim 3V2 eeuw nog vereenigt. Maar al sluit de Prins zich hierdoor èn door zijn overgang naar het Calvinisme ook dichter aan bij het meer militante volksdeel in het Noorden, aan twee gedachten blijft Oranje trouw. Als Calvinist was hij voorstander van tolerantie jegenc de Katholieken, zooals hij het als Katholiek was geweest jegens de Protes tanten. Van Lumey, de schuldige aan den mar teldood der 19 Gorcumsche martelaren, ontdeed hij zich. Maar ook aan zijn tweede gedachte bleef hij trouw. Een vrij Nederland, waarin vrijheid van religie bestaan zou, maar een vrij Nederland van grooter formaat, dan de Noor delijke gewesten alleen. Hoe nabij scheen dat doel met het sluiten van de pacificatie van Gent in 1576, terwijl een jaar daarna de tweede Unie van Brussel alles scheen te geven, wat men hopen kon: Noord en Zuid weer vereenigd en Roomsch en On- roomsch bereid elkander te verdragen. De ontgoocheling. Wreed was de ontgoocheling. Parma's optre den de onttrekking aan de Pacificatie door eenige der Zuidelijke gewesten de Unie van Atrecht moest haar tegenpool vinden in die van Utrecht en daarmee werd de scheiding van Noord en Zuid een voldongen feit. De twee separate Unies beteekenden het doodvonnis voor de eenheidsbeweging, die op een Generale Unie gericht was geweest. Oranje had, met zijn ideaal van vrijheid van godsdienst en van een rijk der vereenigde Nederlanden, in de eeuwen vooruit gegrepen. Dr. Colijn sprak daarna over de laatste jaren, waarin nog veel tegenspoeden den Prins be zochten. En toen Oranje na lange aarzeling erin toegestemd had de Souvereiniteit over Holland en Zeeland te aanvaarden, vonden de kogels uit het pistool van Gerards hun weg naar het hart van hem, die in zijn bekende Apologie ge zegd had: wat loon heb ik te wachten na mijn langdurige diensten en de bijkans volslagen schipbreuk van mijn wereldsch vermogen ten zij dan de roem van, wellcht ten koste van mijn leven u de vrijheid verworven te hebben? Dankbaarheid- Op die ontroerende vraag aldus spr. ant woorden wij op dezen dag nog altijd: de dank baarheid van heel een volk, dat nooit vergeten zal, wat Oranje voor Nederland deed en dat zich uit zijn rijke historie het best de woorden herinnert, die aan de stervende lippen van den eersten Willem van Oranje ontvloden: „Mijn God, erbarm u over mij en over dit arme volk." 's Prinsen beteekenis ligt allereerst daarin, dat hij de grondvester onzer nationale onaf hankelijkheid is geweest. Hij is de staatsman, die, anderen ver vooruit, politieke vrijheid, ge wetensvrijheid en christelijke verdraagzaam heid als richtsnoer voor zijn beleid had gekozen. Een waarachtig vorst is hij in zijn onbaatzuch tigheid, die hem de schitterende voorstellen deed afwijzen, welke hem gedaan werden, in dien hij de Nederlandsche zaak wilde verlaten. Man van geloofskracht was Oranje in de latere levensjaren martelaar in het eind. Het Nederlandsche volk van de twintigste eeuw zou de beteekenis van dezen grootsten der Oranjevorsten niet naar waarde schatten, indien het geen besef bleek te hebben van hetgeen dat leven ook voor onzen tijd te zeg gen heeft. Wat liefde tot en toewijding aan het vaderland in een menschenleven beteekenen kunnen, van hem kunnen we het leeren. Oranje's voorbeeld. Zoo dorpsche geest onder ons vaak den horizon verengt en wij de beteekenis van een konink rijk der Nederlanden van 70 millioen zielen zoo zelden met geestdrift in ons opzuigen, dan weer kunnen we ons wenden tot Oranje, die met scherpen blik heeft vooruitgezien dat een te beperkt grondgebied en een te geringe bevol king op den duur den politieken achteruitgang van een zelfs machtigen handelsstaat ten gevolge moest hebben. Evenzeer trekt de aandacht, hoezeer hij het recht der Staten, als vertegenwoordigers van het volk, steeds heeft erkend Door het trekken van die twee lijnen: autoriteit bij de regeering en samenwerking met hen, die het volk ver tegenwoordigen, heeft de eerste Willem reeds den weg gewezen naar verhoudingen, die ook in latere eeuwen het meest geëigend zouden blijken om het belang van land en volk te dienen. Geen volk, aldus besloot dr. Colijn, door - l§PpPr Tijdens de aubade op den Dam had het Roode Kruis een uitgebreiden hulppost ingericht. welke moeilijkheden ook omringd en door welke zorgen ook gedrukt, behoeft ooit in ver twijfeling neer te zitten en aan de uitkomst te wanhopen, zoolang de geest van Willem-Vader niet moedwillig wordt verzaakt. Na deze rede voerden koor en orkest liederen uit Valerius' Gedenckklank uit, waarna Z. Exc. jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck het sluitings woord sprak. Onmiddellijk hierna verhieven alle aanwezi gen zich van hun zetels om met het orkest en het koor het Wilhelmus te zingen. Na afloop van de plechtigheid in het Con certgebouw begaf H. M. de Koningin zich naar de versierde niet-rookfoyer, waar de konin klijke familie met Jhr. Röell, dr. Colijn, minis ter Ruys de Beerenbroeck en mr. de Vries Fijens de thee gebruikte. Daarna vertrok de Kon. Familie. Aan den uitgang van het Con certgebouw bracht het nationaal jongeren ver bond H. M. bij haar vertrek een bloemenhulde. Over een met bloemen bestrooiden weg ver liet de Koningin gisteren, laat in den middag de hoofdstad die gisteren niet formeel, maar wezenlijk het hart van het Koninkrijk der Nederlanden is geweest, de hoofdstad, die uit naam van heel onze natie aan ons Vorstenhuis haar trouw heeft beleden op een wijze, die ons lang heugen zal. Hoe goed deed het, dit weer eens van Am sterdam te mogen ervaren De dag van gisteren bracht een verrassen den triomf. Zeker, de aubade op den Dam, de grootsch opgezette herdenkingsplechtigheid in het Concertgebouw waren ondubbelzinnige uitingen van goede en sterke krachten,, doch hoeveel verheugender wordt het, wanneer plotseling de vlam van geestdrift uitbreekt bij een duizendkoppige menigte, die als belang stellende, nieuwsgierige, wellicht gekomen is en als demonstrant na een langen dag eindelijk huiswaarts keert. Als een kinderaubade tot een massale huldebetooging uitgroeit, als een altijd ietwat afgemeten burgerij al haar decorum aan den kapstok hangt met hoeden en zakdoe ken begint 'te zwaaien en zoowaar niet zoo maar binnensmonds maar uit volle box-st, het Wilhelmus zingt, dan blijkt toch onomstoote- lijk, dat het ideaal van den Vader des Vader lands ook nu nog levende werkelijkheid is. De ochtend heeft dit groote oogenblik ge bracht. Deze betooging was het treffendst van alle, omdat zij waarlijk een volkshulde was, hetgeen aan de waardigheid van de nationale herdenkingsplechtigheid des middags in het Concertgebouw natuurlijk niets afdoet. Slechts zelden was een schitterender gezel schap bijeen van functionarissen op de hoogste en meest verantwoordelijke posten in den lande. Buiten was de menigte, die vóór den aan vang der zitting de Koninklijke Familie had opgewacht op haar post gebleven. Voor de Koninklijken auto boden twee jonge dames, namens de Amsterdamsche afdeeling, van het Nationaal Jongeren Verbond, Annie Bakkenist en Freddy, Kornekamp de Koningin en de Prinses bloemen aan. En toen kwam er een charmante verrassing, de laatste van dezen overstelpenden dag. Een regen van kleurige bloemen uit de han den van de leden van het Nationaal Jongeren Verbond daalde op de straat neer, voor den auto, waarin de Koningin en de Prinses ge zeten waren. De bloemen vielen bij hoopjes op het dak van de auto en ook naar binnen tusschen de bloemstukken van de weesmeisjes, welke 's morgens waren aangeboden, en welke bloemstukken de Landsvrouwe dankbaar in de auto met zich mee naar huis voerde. En zoo, over een pad van bloemen, heeft onze Vorstin haar juchende hoofdstad verla ten. BATAVIA, 24 April. (ANETA). De hoofdstad van Ned.-Indië is heden in feestdos. Overal wapperen vlaggen en heerscht vreugde. Het Waterlooplein was driemaal ach tereen het centrum van grootsche betooginpen De eerste betooging vond plaats op Zaterdag toen, juist op het moment dat de heer Mever Ranneft zijn redevoering wilde aanvangen, een zware regenbui vele duizenden verjoeg. Deze kwamen echter in dubbelen getale Zondagavond terug, toen de demonstratie werd herhaald. Hedenmorgen brachten 5500 kinderen een aubade aan den Gouverneur van West-Java. Berichten uit andere plaatsen in Ned.-Indië toonen aan, dm. ook daar de Willem de Zwij ger-feesten zeer opgewekt werden gevierd. Cassatie-beroep van den procureur- generaal bij het Amsterdamsch Gerechtshof verworpen. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep om den procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, tegen een arrest van dat Hof, waarbij de heer S., directeur van hotel Suisse te Amsterdam, ontslagen is van rechtsvervolging ,-sn de hem ten laste gelegde overtreding der arbeidswet door het vóór 9 uur afleveren in zijn hotel van versch brood, dat in de hotelkeuken was gebakken. MGR. VALEGA f WARSCHAU, 24 April (H.N.) Mgr. Valega aartsbisschop van Tarnow, is na een langdu rige ziekte in den ouderdom wan 74 jaar overle den. PASTOOR A. MEEUWESEN. De Zeereerw. heer A. Meeuwesen, pastoor te Chaam, is in het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda opgenomen tot het ondergaan eener operatie. Mislukte roofoverval te Winterswijk. Zaterdagavond laat heeft, naar „De Tele graaf" meldt, een brutale roofoverval plaats gehad op twee bejaarde menschen, broea en zuster, die in een villa, bij de kom van Win terswijk, wonen. De 70-jarige B., die nog naar de radio luisterde, toen zijn zuster reeds naar bed was, maakte tegen tien uur ook aanstal ten zijn slaapvertrek op te zoeken. Hij begaf zich naar de serre om de deur af te sluiten, hoorde plotseling gerucht achter zich, di-aaide zich om en keek in den loop van een revolver, die hem door een gemaskerd indringer werd voorgehouden. Zonder zich te bedenken wierp de kranige oude heer zich op den indringer en na een korte worsteling koos de onbekende het hazenpad, waarna de heer B. luidkeels om hulp begon te roepen. De politie, bijgestaan door de marechaussee, stelde een uitgebreid onderzoek in. Het bleek o.a., dat in de voordeur een ruitje was uitge sneden, waardoor de grendel weggeschoven kon worden. De heer B. had 's middags bezoek gehad van een persoon, die zich als werkloos plaatsgenoot voorstelde en sigaren trachtte te verkoopen. De man gaf op Peters te heeteiA een nogal veel voorkomenden familienaam. De mogelijkheid dat hiertusschen verband gezocht moet worden, wordt door de politie onderzocht en reeds werd een verdacht persoon aangehou den en aan een vei'hoor onderworpen. Veroordeeling van de verdachten. Op 22 Februari zijn de 17-jarige lederbewer ker F. G. M. S. en de 18-jarige timmerman M. D. v. H. den groentenwinkel van J. K. aan den Korvelsche Weg te Tilburg binnengekomen, met het klaarblijkelijk doel zich daar van geld meester te maken. Ze sloegen den 60-jarigen man met een hamer neer, doch zagen geen kans om hun opzet te voltooien, daar de man luid keels om hulp riep. Behalve de jongens had zich te verantwoorden de 36-jarige lederbewer ker M. A. P. S., die ze had aangezet tot den overval. Hij stond gereed om wapens en buit van hen over te nemen. Ook had hij het plan verzonnen, dat de jongens zouden verklaren, dat ze den heelen avond bij hem waren ge weest. Ook was het drietal voornemens geweest een overval te doen op mej. P., verkoopster van sigaren; hiervan was ook S. de hoofdaanlegger. Omdat mej. P. hem kende, moest ze maar dood geslagen worden. Sm. was toen dronken. Om dat het plan te gevaarlijk was, had het drietal er vanaf gezien. Het O.M. had tegen den minderjarigen Sp. geëischt ter beschikikng stelling van de regee ring tot zijn meerderjarigheid en vervolgens een gevangenisstraf van een jaar. Tegen van H. was gerequireerd een gevangenisstraf van 3 jaar, door te brengen in een openluchtge vangenis te Veenhuizen en tegen Sm. een ge vangenisstraf van 4 jaar. De rechtbank thans vonnis wijzende ver oordeelde Sp. tot 1 jaar ter beschikbaarstelling van de regeering, daarna 1 jaar gevangenis straf conform den eisch, v. H. werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden opsluiting te Veen- huizen met aftrek van preventief en Sm. tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Doorlelijk ongeluk in een speeltuin. De 29-jarige J. Veerman, oppasser in den speeltuin Lindenhofdorp te Lonneker is, toen hij kinderen behulpzaam was bij het schomme len, gevallen en tusschen den schommel en den grond bekneld geraakt. Met ernstige inwendige kneuzingen is hij neer een ziekenhuis te Enschedé vervoerd, al waar hij aan de gevolgen is oVerleden. De gelieele rietvoorraad vernield. Gisteren is in den vooravond brand uitge broken in de rietmattenfabriek „Gendt" staande op eenige K. M. van het dorp Gendt, aan de Waal. De vlammen vonden gretig voed sel in een groote hoeveelheid rietmatten, welke naast de fabriek was opgestapeld. Dank zij het snelle optreden van de vrijwillige brandweer van Gendt, kon de fabriek behouden blijven. De voorraad werd echter geheel vernield. De fabriek bekwam schade, doch de werkzaamhe den kunnen voortgang hebben. De oorzaak is onbekend. POGING TOT MOORD. De kantoorbediende J. P. L. te Bergen op Zoom, die door de Bredasche rechtbank veroor deeld was tot 1 jaar, wegens poging tot mooro op H. v. Rossum, werd door het Bossche Ge rechtshof veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf en daarna ter beschikkingstelling der Regeering tot plaatsing in een psychopaten- inrichting. Zondagmiddag werd op den straatweg HengeloOldenzaal een meisje door een auto aangereden, tengevolge waarvan zij spoedig overleed. De auto is in beslag genomen. OP VRIJE VOETEN. De onder verdenking van brandstichting aangehouden arbeider H. A. B. te Heiligerlee, is op vrije voeten gesteld. WAAR IS DE BRAND? Zaterdagvoormiddag werden eenige repara ties verricht aan de brandweeralarminrichting, welke nog maar enkele dagen gebeden gereed is gekomen. Door een misverstand was de schakelaar blijven aan staan, waardoor de brandweermannen bij de motorbrandspuit aan wezig en men vroeg zich al af waar de brand zou zijn. Het bleek weldra dat het slechts loos alarm was, de brandweermannen rukten weder in en verzochten nota van hun opkomst in verband met de daarvoor geldende financieele verorde ning. BEKROONDE BEER. De jonge beer van de Vereeniging „De Vooruitgang" alhier behaalde op de te Rot terdam gehouden keuring een 2en prijs. Een afstammeling van dezen heer, welke te Hoog- blokland is „gehuisvest", behaalde een len prijs. Er waren 13 inzendingen. ZIEKENHUIS VERPLEGIN G. De Vereeniging Ziekenhuisverpleging hield haar jaarvergadering ten huize van de wed. B. A. van Rietschoten, onder voorzitterschap van Dr. Batelaan. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter de belangrijke verdiensten van het overleden bestuurslid den heer E. J. Mignon, die mede oprichter is geweest der Vereeniging en het secretariaat heeft waarge nomen. De notulen werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secrearis bleek dat er 350 hoofden van gezinnen met een aantal verze kerden van 1558 staan ingeschreven. De rekening van den penningmeester ver meldde, dat er 22 personen verpleegd zijn ge worden door de vereeniging. De ontvangsten met inbegrip van het saldo vorig jaar waren 4256,21, de uitgaven 1818,93, zoodat het saldo thans ƒ2437,28 is. Het voordeelig saldo over 1932 was ƒ1057,81. De reserve welke aanvankelijk 1034 groot was werd met 1000 vermeerderd. Behoudens enkele opmerkingen werd de rekening onder dankzegging goedgekeurd. De afgevaardigde naar de algemeene ver gadering bracht verslag uit. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering werd behandeld. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren Dr. Batelaan en W. den Ouden, en tot hun plaatsvervangers de heeren Lucasse en De Klerck. Het aftredend bestuurslid Dr. Batelaan werd bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van wijlen den heer E. J. Mignon, werd be noemd de heer C. van der Starre. Het bestuxirsvoorstel om de bestaande ta rieven te handhaven en dit in de te drukken reglementen op te nemen, werd aangenomen. Het bestuursvoorstel om het loon van den bode op 7% pet. van het ontvangen bedrag te handhaven werd eveneens aangenomen. Besloten werd om voor de werkzaamheden van den secretaris 25 uit de kas beschik baar te stellen, terwijl aan de heeren Boere- fijn en Teekens werd toegestaan om 25 cent vergoeding te geyen bij het aanbrengen van nieuwe leden. De heeren A. Bontenbal, J. Reer en J. Th. van der Weel werden aangewezen voor de controlecommissie. TENTOONSTELLING WERKLOOZEN Voor werkloozen werd een cursus van 12 weken gehouden in teekenen, onder de be proefde leiding van de heeren Koerts en van Os. Het resultaat was Zaterdagmiddag van 25 uur te bezichtigen in het R. K. Bondsgebouw, waar een tentoonstelling was georganiseerd van het vervaardigde werk. Tegen half acht opende de voorzitter, de heer Krabbendam, de bijeen komst, waarbij hij den burgemeester, den secretaris, wethouders, raadsleden en andere aanwezigen van harte welkom heette. Spr. me moreerde de slechte tijden, waarin het crisis- comité zijn werkzaamheden aanvaardde. Men begon met de opening van het gymnastiek lokaal. Daarna ontwikkelden zich plannen om voor de geestelijke ontwikkeling iets te doen. Lezingen werden gehouden op allerlei gebied. Zoo kwamen ook de plannen voor het houden van ontwikkelingscursussen. Een speciaal woord dient gewijd aan den teekencursus. Een zware taak rustte op de hoeren Koerts en van Os, die les moesten geven aan volwassenen. Dank ook aan het gemeentebestuur voor de bijdrage, waardoor het mogelijk werd dezen cursus te houden, aan den Inspecteur van het lager on derwijs te Gouda voor zijn medewerking, aan de Regeering voor de verleende subsidie, aan het R. K. Parochiaal kerk- en patronaatsbestuur voor het beschikbaar stellen der localiteiten van het Bondsgebouw. Dank bracht hij ook aan den heer Zoethoutmaar, voor zijn arbeid in het belang van den cursus gedaan en aan den heer Magré voor diens uitstekend verslag. Vervolgens sprak de heer Rooijmans namens het R. K. kerk- en patronaatsbestuur en ten slotte sprak de burgemeester het sluitingswoord. Het was geen bijeenkomst voor een feest stemming, aldus de burgemeester. We zitten in de misère, laten we trachten er van te maken wat er van te maken is. Het is niet bij praten gebleven; er zijn daden gesteld. Spr. stelde het op prijs te verklaren niet voor een Bepaalde categorie, maar voor 't algemeen te spreken. Het is verklaarbaar dat men wel eens mistroostig wordt, als men denkt aan de vele jonge menschen, die werken kun nen en willen, maar die geen arbeid weten te vinden. Hij heeft de overtuiging dat 90 pet. werkwillig is. Het ontspanningslokaal was een oplossing, niet d e oplossing. De heer Krabben dam kwam met plannen en met den heer Magré zijn die plannen verwezenlijkt. Hij begrijpt niet hoe men in korten tijd tot zoodanig resultaat is kunnen komen als thans door het tentoonge stelde wordt bewezen. Het gemeentebestuur waardeert wat hier tot stand is gebracht. Het acht het zich een plicht dit werk door te zet ten. De tijd blijft niet zoo, kan zoo niet blijven. En dan zal gevraagd worden naar de beste werkkrachten. Dan zal elke werkgever waar- deeren dat er menschen zijn, waar wat in zit Financieel en moreel zal spreker blijven steu nen. Hij onderschrijft het woord van dank, door den heer Krabbendam aan alle medewer kenden gebracht en richt een woord tot de werkloozen om een volgenden keer andere werkloozen mede te brengen. Een speciaal woord van dank sprak de bur gemeester tot den heer Krabbendam. Als bur gemeester is hij de tolk van allen om hem erkentelijkheid te brengen voor wat hij in den afgeloopen winter heeft gedaan. Na een wederwoord van den heer Krabben dam werd gelegenheid gegeven het werk ver der te bezichtigen. Zonder RECLAME geen omzet, 1 geen winst; de DRUKINKT Is de kracht van 't huidige zakenleven 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5