DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 56ste JA ARGANG WOENSDAG 26 APRIL 1935 No. 16627 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 UITSLAG VAN DE STEMMING SALARISKORTING VAN 3 pCt. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS J. BINKHORST f Ü1T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN ROTTERDAM WILLEM VAN ORANJ E-HERDENKING De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bi) vooruitbetaling Per drie maanden f 3.25; per maand 1.10: per week 25 cents. BU bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden f 3.75, bij vooruitbetaling. IjOSÖE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 6 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels f 1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter advertenties: 5 regels 0.60; 10 regels 1.15 regels f 1.60, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Ga' ge ai enverzek^ring. 500. bij overlijden door een ongeval; 500. bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van "j i„erf o0. bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden ais eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. een Evenals bij vorige verkiezingen zullen wij ook ditmaal aan onze bureaux Koemarkt, de uit slagen van de stemming publiceeren naar ge lang van de binnenkomst der verschillende stembureaux. In verband met de overbelasting van onze telefoonlijnen verzoeken wij onzen lezers, zich niet telefonisch om inlichtingen over den ver kiezingsuitslag tot onze bureaux te wenden. De politie uitgezonderd B. en W. schrijven aan den Gemeenteraad: Toen ons voorstel van 23 Februari 1.1. tot ver hooging der opcenten op de Personeele belas ting werd behandeld, werd in Uwen Raad reeds de meening uitgesproken, dat waar aan de burgerij weder zwaarder lasten werden opge legd, ook met de 3 pet. salariskorting niet kon worden volstaan. Naar aanleiding daarvan heb ben wij toen toegezegd, dat deze zaak in de eerstvolgende vergadering van ons College zou worden besproken. Dit is nu geschied en als gevolg daarvan werd het besluit genomen om in de richting van verdere korting stappen te doen. Het was aanvankelijk de bedoeling dit te doen geschieden in den vorm van verder pensioen- verhaal. Bij het Georg. Overleg werd aanhan gig gemaakt het voorstel om de bijdrage voor Weduwen- en Weezenpensioen ten volle te ver halen. Daardoor zou de geheele pensioenkorting komen tot de door de wet toegelaten grens van 81/, pet. Zooals men weet, is dit niet het volle bedrag der premie, welke aan de Gemeente 15% pet. kost, daar van de 10 pet., ,die het ambtenarenpensioen kost, slecht 3 pet. mag worden verhaald. In het Georg. Overleg achtten de organisaties algemeen deze voorstellen te vérstrekkend. Ten slotte verklaarde echter de grootst mogelijke meerderheid der organisaties zich bereid, mede te werken tot een tijdelijke korting van 3 pet., welke de voorzitter bij ons College zou willen verdedigen. Dit voorstel heeft bij ons een punt van ern stige bespreking uitgemaakt en ten slotte heb ben wij er ons in beginsel mede vereenigd. Ook wij achtten het gewenscht Uwen Raad een voorstel te kunnen doen in overeenstemming niet het Georganiseerd Overleg Bij de verdere regeling was een belangrijk punt de behande ling der agenten van politie. Wij achtten het gewenscht, met het oog op wat in een vorig Georganiseerd Overleg aan de Politie was in uitzicht gesteld,, in verband met de oneven redigheid, die tusschen deze salarissen en die van de werklieden zou zijn ontstaan, en die met de laatste verhooging der salarissen van de agenten nog niet geheel zou zijn weggeno men, dat thans aan deze zaak een eind werd gemaakt, door de korting niet op de salarissen der agenten toe te passen. In het daaropvolgend Georganiseerd Overleg van de Politie is deze zaak nu besproken en men was eenstemmig van meening, dat, wan neer deze korting niet op de Politie werd toe gepast, daarmede deze zaak finaal zou zijn op gelost. Dit zou dan insluiten, dat bij beëindi ging van deze tijdelijke korting, de salarissen der agenten een dienovereenkomstige verhoo ging zouden ondergaan. Waarom geen pensioenkorting? Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur KOSTELOOZE INENTING Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat op Woensdag den 3en Mei 1933, des namiddags te 1.30 uren, de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in den St. Joris-Doelen, Doeleplein no. 1, bij den gemeente-geneesheer A. D. de Leeuw, aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedata is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden mede gebracht trouwboekje der ouders of geboorte bewijzen. Er wordt op gewezen, dat blijkens het alge meen samenvattend Rapport van de Neder- landsche encephalitis-commissie, kinderen van 39 maanden in het algemeen weinig hinder van de bewerking ondervonden en het optreden van encephalitis slechts in een enkel geval in zeer lichten graad is voorgekomen, terwijl voorts de kans op het ontstaan van encephali tis in de maanden Mei en December belangrijk geringer is dan in de andere maanden. SCHIEDAM, 26 April 1933. Men zal uit het vorenstaande reeds eenigszins hebben opgemaakt, dat van een pensioenskor ting op een salariskorting werd overgegaan. En dit is inderdaad het geval geweest. Eens deels moeten wij zeggen, dat tot ons leedwezen de zaak zoo geloopen is. Doch toen, zooals in het overgelegde schrijven werd gememoreerd in 1920 hier en elders, als met één pennestreek door het pensioensverhaal een streep werd ge haald, ontstond de zeer onbillijke toestand, dat de weduwe van den hoogstbezoldigden ambte naar hetzelfde pensioen kreeg als de weduwe van een ambtenaar met een salaris van 3000. Was voor de weduwe van laatstgenoemde een pensioen van 1400, een mooi pensioen te noe men, voor eerstgenoemde was dit slechts ge ring, waartegenover nu de billijkheidsfactor, dat beiden over hetzelfde bedrag betaalden, door het plotseling schrappen van het premie- verhaal, verviel. Het Rijk en verschillende gemeenten zijn van die schrapping dan ook teruggekomen. Dat wij in deze richting niet zijn doorgegaan is 't gevolg van practische moeilijkheden, die wij voorzagen. Vooral met het oog op de Politie was dit zeer bezwaarlijk, daar het formeel niet mogelijk is de agenten van premieverhaal uit te sluiten. Wij hebben daarom gemeend een tijdelijke salariskorting van 3 pet. te moeten voorstellen. DE MELKVERKOOP OP ZONDAG De Commissie voor de Strafverordeningen schrijft o.a. aan den gemeenteraad: Naar aanleiding van de door Uw Raad op 6 Mei 1932 vastgestelde Verordening tot afwij king van bepalingen der Winkelsluitingswet, welke verordening aan de Kroon ter goedkeu ring is ingezonden, heeft de Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid een tweetal opmer kingen gemaakt. De eerste betreft de in art. 3 vervatte be paling, welke voorschrijft, dat op Zaterdagen en de daarmede gelijkgestelde dagen de kap pers- en barbierszaken onder het gewone, ook voor de andere winkels geldende sluitingsuur (10 uur n.m.) vallen. Deze bepaling bedoelt dus de bijzondere regeling, welke de Winkel sluitingswet aan het Kappers- en Barbiers- bedrijf toestaat, buiten werking te stellen. Bij den Minister bestaat tegen een dergelijke bepaling alleen dan geen bezwaar, indien zij in overeenstemming is met den wensch van de betrokken „winkeliers", in welk geval de Mi nister echter aan een andere redactie de voor keur zou geven. Naar aanleiding hiervan kan worden mede gedeeld, dat blijkens een destijds gehouden enquete van de 70 kappers zich 66 vóór en slechts 4 tegen de door Uw Raad vastgestelde bepaling hebben verklaard, zoodat het door den Minister bedoelde geval aanwezig is en der halve van die zijde geen bezwaar tegen den ir^oud van bedoelde bepaling bestaat. Waar het voorts van onze zijde geen beden king ontmoet den door den Minister aanbevolen vorm over te nemen, hebben wij de eer U voor te stellen voor deze bepaling een nieuwe re dactie vast te stellen. De tweede opmerking van den Minister be treft de regeling van den melkverkoop op Zon dag langs de huizen. Waar in art. 5 d)er Win kelsluitingswet een afzonderlijke regeling is getroffen voor den Zonjflagsverkoop door hen, die den wfkelijkschen rustdag op Zaterdag vieren, acht de Minister het noodzakelijk, dat ook voor bedoelden melkverkoop ten aanzien van deze categorie van winkeliers een uitzon dering wordt gemaakt. Hoewel ons niet bekend is, dat in onze ge meente melkleveranciers, die onder deze cate gorie vallen, hun beroep uitoefenen, zoodat de uitzondering practisch niet van belang is, mee- nen wij goed te doen Uw Raad te adviseeren de bedoelde uitzondering in de verordening op te nemen als toevoeging aan het eerste lid van art. 4. De commissie doet dan een voorstel van deze strekking. GEBREKKIGEN NAAR DE BLOEMBOLLEN- VELDEN Morgen houdt de C.A.B. haar eersten tocht. Via Delft, Leidschendam, Veur en Voorschoten gaat het over Lisse en Sassenheim naar Noord- wijk aan Zee. Hier wordt geluncht en ook thee gedronken. Bij gunstig weer zal 'n strand- bezoek worden gemaakt. Uit Schiedam zijn 20 gebrekkige jongeren van de partij, vervoerd in 8 auto's. De heeren N. Jtirgens, dr. Hoogendijk, dr. v. d. Berg, C. Korsten, W. A. Hoek, F. A. Backer, W. J. Pons en de Uniewinkelmij. stelde hun wagens ter beschikking. Om half 10 wordt van Plein Eendracht afgeerden. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 25 April. Vertrokken s.s. Mal ta, naar Windau; Fransch s.s. Foït Binger, met stukgoed naar Duinkerken; Noorsch m.b. Jenny ledig naar Philadelphia. SCHIEDAM, 26 April. Aangekomen Duitsch s.s. Treuenfels, met stukgoed, van Hamburg; Duitsch s.s. Nordmark, met stukgoed, van Ant werpen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 26 April. Vertrokken ss. Jonge Elisabeth, ledig naar Rotterdam. HET RIJK EN DE WONINGBOUW In de Raadsvergadering van 3 Maart j.l. wer den B. en W. gemachtigd tot uitvoering over te gaan van het omgewerkte bouwplan van 36 woningen voor groote gezinnen aan de van Marumstraat, in verband met de mededeeling, dat het Rijk zijn medewerking daarvoor zou verteenen. Daarna hebben zij ontvangen de formeele, gemeenschappelijke beschikking van de Minis ters van Binnenlandsche Zaken en van Finan ciën d.d. 28 Maart 1933 Bij deze beschikking is onder bepaalde voor waarden aan onze gemeente tegen een rente van 5 pet. voor dit doel een voorschot uit 's Rijks kas verleend groot ten hoogste 120.000 terwijl bovendien een jaarlijksche bijdrage in de betaling van de annuiteit over dit voor schot is toegekend tot een maximum van 1350. B. en W. stellen nu den Raad voor, dit voor schot en de toezegging van de bijdrage te aan vaarden; te zijner tijd kan dan worden beoor deeld of van de toezegging der bijdrage ge bruik zal worden gemaakt. KNAAP TE WATER Bij het spelen geraakte gistermiddag de 13- jarige J. van A, wonende aan de Noordmo lenstraat in het water van de Vellevest. Een agent van politie kon nog juist op tijd den jongen grijpen en op het droge brengen. LAFFE STREEK Gistermiddag heeft een onbekend gebleven meisje het 8-jarig meisje T. van O. in de Schie geduwd. Een man, die onbekend geble ven is, heeft het kind op het droge gebracht, waarna het in het bruggewachtershuisje van droge kleertjes voorzien is. AGENDA GEMEENTERAAD De burgemeester van Schiedam roept de le den van den Gemeenteraad op voor de open bare vergadering te houden op Vrijdag 28 April a.s., des namiddags te 2 uur, welke zoo noodig, zal worden voortgezet des avonds te 8 uren, waarin de navolgende onderwerpen aan de orde zullen worden gesteld. IA. Aanbeveling van B. en W. tot tijdelijke benoeming van een 4en gemeente-geneeskun dige, belast met de behandeling der armlastigen. Aanbevolen worden: 1 de heer J. C. W. Groe- newegen, arts alhier; 2 de heer J. A. H. v. d. Berg, arts alhier. IB. Aanbeveling van B. en W. tot tijdelijke benoeming van een geneeskundige, belast met de controle op de verstrekking van verster kende middelen enz. vanwege den Gem. Dienst voor M. H. Aanbevolen worden: 1 de heer J. H. Kemme, arts te Rotterdam; 2 de heer F. H. Meihuizen, arts te Rotterdam; 3 de heer dr. J. Sanders, arts te Rotterdam. 2. Voorstel van B. en W. tot invoering van een tijdelijke korting ❖an 3 pet. op de salaris sen van het gemeente-personeel, met uitzonde ring van de hoofdagenten en agenten van politie 3. Advies van B. en W. naar aanleiding van de motie van de leden van den Gemeenteraad, den heer D. Vreeswijk c.s., waarbij B. en W. worden uitgenoodigd met voorstellen te komen betreffende de oprichting van een gemeente lijke radio-centrale. 4. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding met bijzonderen dank van de door wijlen den heer N. F. Elzevier Dom, eertijds arts te Schie dam, ten behoeve van de Gem. Openbare Lees zaal en Bibliotheek gedane schenking van boe ken, tijdschriften en plaatwerken. 5. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verlaging van den huurprijs van het aan den heer J. v. d. Most verhuurde weiland in den 's-Gravelandschen Polder, en om deze met in gang van 1 Januari j.l. nader vast te stellen op 367 per jaar. 6. Voorstel van B. en W. betreffende: a. aan koop van het Hoogheemraadschap Schieland van een op den hoek van den Rotterdamschen dijk en den Singel gelegen perceeltje grond, ter grootte van 5 M2., tegen den prijs van 77.50 per M2.; b. verkoop aan de N.V. Mij. tot Expl. van Onr. Goederen „Havenwijck", alhier, van het onder a. genoemd perceeltje grone tegen den prijs van 77.50 per M2„ onder voorwaarde, dat dit één geheel zal uitmaken met het daarachter gelegen perceel bouw grond. 7. Voorstel van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. 8. Voorstel van B. en W.: a. tot het verlee- nen van een crediet van 400 ten behoeve van het aanbrengen van een afscheiding om -de ruine van het Kasteel Mathenesse; b. tot wijzi ging der gemeente-begrooting voor het dienst jaar 1933. 9. Voorstel van B. en W.: a. tot het verlee- nen van een crediet van 600 ten behoeve van den aankoop en de plaatsing van een 36-tal schoolbanken in de U.L.O.-school G. aan de Anthonie Muijsstraat; b. tot wijziging der ge meente-begrooting voor het dienstjaar 1933. 10. Voorstel van B. en W. tot toekenning aan de besturen der Bijz. Bewaarscholen van een extra-subsidie voor het jaar 1933 ten einde hen in staat te stellen de salarissen van het aan hun scholen verbonden personeel gelijk te kunnen stellen met de salarissen van het per soneel der gemeentelijke bewaarscholen. 11. Voorstel van B. en W. tot toekenning aan de besturen der Bijz. Bewaarscholen van een extra-subsidie voor het jaar 1933 in de jaar wedden van het personeel, dat boven het ver plichte aantal aan hun scholen verbonden is. 12. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een voorschot op de gem. vergoeding aan de Bijz. Schoolbesturen. 13. Voorstel van B en W. tot vaststelling van de vergoeding voor vakonderwijs, verschuldigd aan de Bijz. Schoolbesturen over de jaren 1928, 1929 en 1930. 14. Voorstel van B. en W. tot het aanvaarden van een voorschot en bijdrage uit 's Rijks kas voor den bouw en exploitatie van 36 woningen voor groote gezinnen van gemeentewege. 15A. Voorstel van B. en W. 1. om het sub sidie voor de Schiedamsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose over de jaren 1931 en 1932 vast te stellen op resp. 4482.46 en 2820.76; 2. tot wijziging der gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1932. 15B. Voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op het verzoek van de Schiedam sche Ver. tot bestrijding der Tuberculose om de bestaande subsidieregeling ook voor de jaren 1933 en 1934 te verlengen. 16. Voorstel van B. en W.: a. tot het ver- leenen van een crediet van 500 ten behoeve van de inrichting van de benedenwoning aan de Lange Nieuwstraat 65c tot bureaux voor den schoolarts en den controleerend geneeskundige; b. tot wijziging dér gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1933. 17. Vooorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot vaststelling van een Verordening op de particuliere geldschietban- ken te Schiedam. 18. Voorstel van de Commissie voor de Straf verordeningen tot vaststelling van een nieuwe Verordening tot afwijking van bepalingen der Winkelsluitingswet voor de Gemeente Schie dam, zulks met intrekking van de dd. 6 Mei 1932 vastgestelde Verordening. 19. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening tot toekenning van een be looning aan de onderwijzers(essen) van de lagere scholen in de Gemeente Schiedam voor het waarnemen van de betrekking van hoofd der school., 20. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening op de heffing an rechten voor het gebruik van de Algemeene Begraafplaats. De Nederlandsche gezant legde een krans bij het monument van prins Willem van Oranje, voor het slot te Berlijn. DOOR WEER EN WIND In gebouw Eureka hield de S. V. V.-suppor- tersvereeniging Door weer en wind. haar jaarvergadering. In deze vergadering moest voorzien worden in de vacature van een voor zitter, daar de heer J. van Putten als zooda nig bedankte. De heer Vorstenbos werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Voorts werden in het bestuur, ter voor ziening van twee vacatures benoemd de hee ren J. v d. Horst en J. F. Kerstel. Besproken werd de mogelijkheid tot het op richten van een reiskas, welke ten doel moet hebben, de leden gratis in de gelegenheid te stellen met het eerste elftal van S. V. V. mede te gaan, wanneer dit elftal uitwedstrijden te spelen heeft. Voor deze reiskas gaven zich voorloopig 20 leden op. Alleen leden van de supportersver- eeniging kunnen tevens lid van de reiskas worden. HET MIJN EN DIJN Mej. P. uit de Nieuwe Maasstraat deed bij de politie aangifte van diefstal van enkele guldens, gisteren gepleegd uit haar woning. Per celwagen zijn vijf verdachten aan in braak enz., n.l. B. L., K. S„ K. en L. van hier naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. SCHIEDAM, 26 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwqn Moutwijn per HL ad 46 pet Spoeling Spoeling 0.80 a 1 0.90. 7.75. Na een ziekbed van eenige dagen is gisteren in den ouderdom van 78 jaren overleden de heer J. Binkhorst, eere-voorzitter van den Ne- derl. Roomsch-Katholieken Volksbond te Rot terdam. Wien zal deze tijding niet treffen? Met hem toch is een man heengegaan, die in het Katholiek vereenigingsleven van Rotterdam een eminente plaats heeft ingenomen. Zonder zich zelf ooit op den voorgrond te dringen, stond hij steeds vooraan in de gele deren van de Katholieke actie op bijna elk terrein. Zijn onbaatzuchtige liefde voor en zijn constante toewijding aan de Katholieke zaak, zijn wijze voorzichtigheid maar ook zijn voor geen moeilijkheden wijkende arbeidslust, zijn eenvoud en zijn eerlijkheid, zijn nobel karak ter hebben immer uit al zijn werk gesproken. Het sterkst is dit alles wel tot uitdrukking gekomen in zijn arbeid voor de Kath. arbeiders beweging in onze stad. Toen door onberaden ijver de Katholieke Volksbond in onze stad in groote moeilijkheden was gekomen en de fi- nancieele lasten zoo drukkend waren geworden, dat er menschelijkerwijs gesproken geen uit komst meer aan was, toen het schip van den volksbond op de klippen zat en daar dreigde verlaten en vernield te worden, is het Bink horst geweest, die het commando van het schip op zich heeft genomen. Jaren van werken en zwoegen braken aan. Ondankbaarder taak dan de zijne was er niet. Maar hij hield vol en door zijn wijs beleid slaagde hij er ten slotte Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Zui delijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Lichten op van 's avonds 7.45 tot 's morgens 4.10. LEELIJK AANGEKOMEN Gisteren reed een vrachtauto, bestuurd door P. H. de B. uit Dordrecht in de Lange Nieuw straat den wielrijder G. v. d. H van hier aan. Van der H. smakte tegen het trottoir en liep eenige verwondingen aan het gelaat op. Zijn neus werd deerlijk gehavend. Het rijwiel werd vernield. DAMMEN Om het persoonlijk kampioenschap dammen van Schiedam zijn de volgende wedstrijden gespeeld: J. de WildeJ. v. Tilburg 20; J C. Onink A. de Wilde 11; T. R. ZuidemaG. Hersbach 20; J H. FrederiksV. F. Tromer 0—2; M. PluyijmersM. den Houting 02; V/ v d PolJ de Wilde 02; J. C. OninkH. Kinnegin 20; J. v. TilborgH v. Noordennen 02; ,F. R ZuidemaB. Hull 11; J. C. OninkW v d Pol 20; H v. NoordennenH. Kinnegin 02. P. v. NoordennenT R. Zuidema 11; B. Huil W Verhaal 02; J. v. TilburgW. v. d. Pol 1—1. CONTROLEEREND GENEESKUNDIGE B. en W. bieden den Raad onder overleg ging van de ingekomen sollicitatie-stukken, aan de volgende, niet in alphabetische volgorde opgemaakte aanbeveling ter voorziening in de tijdelijke betrekking van geneeskundige voor de controle op de verstrekking van ver sterkende middelen enz. vanwege den Gemeen telijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon 1. J. H Kemme, 2. F. H. Meihuizen en 3. dr J. Sanders, allen arts te Rotterdam Aan de Nederl. Handelshoogeschool. Ook aan de Nederlandsche Handels Hooge- school heeft eene herdenking van den geboor tedag van Prins Willem van Oranje plaats ge had. De rector magnificus Prof. Z. W. Sneller heeft in openbare senaatsvergadering eene rede uitgesproken, waarin een en ander behandeld werd uit het leven van den Prins in de jaren Van ballingschap van 15671572. In den stijl van het modem Engelsch impe rialisme zou men kunnen zeggen, dat het ide aal van den Prins was om Nederland, dat een kroon-kolonie dreigde te worden, te brengen tot den staat van dominion. In 1581 volgt dan de afzwering. Helaas zijn het niet meer dan de 17 gewesten, want 's Prin sen ideaal is het vormen van een interconfes sioneel groot-Nederland geweest. De vraag, wat de godsdienst zijns harten ge weest is, is teer en uiterst moeilijk te beant woorden. De Prins moet gerekend worden tot de rekkelijke calvinisten, zij die blijken gaven van tolerantie in politiek en levenshouding. ROTTERDAMSCHE CULTUUR-MIJ. Dividend-voorstel 22 (v. j. 33) pet. Door den raad van commissarissen der N.V. Rotterdamsche Cultuur-Maatschappij is be sloten aan de aanstaande jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1932 te bepalen op 22 pet. (over 1931 33 pet. en over 1930 55 pet.) en op de Actions de Jouissance uit te keeren 43 (over 1931 67 en over 1930 120) per stuk. JUBILé Donderdag 27 April a.s. hoopt de heer C. van der Vos (baas sigaretten-afdeeling) den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Louis Dobbelmann, Hoogstraat 106 te Rotterdam. in het schip weer vlot te krijgen en met eere in veilige haven te brengen. Toen legde hij het commando neer. Zijn taak was volbracht. En de eer van den Volksbond gered. In dank bare waardeering voor dezen arbeid werd hij bij zijn zoo spontane en algemeene huldiging tot eere-voorzitter benoemd. Het zelfde karakter typeerde ook zijn ar beid op ander terrein. Hij gaf zich graag en steeds, zoo dikwijls men een beroep op hem deed ten bate van de Katholieke zaak. Een der vereenigingen welke zijn bijzondere belangstelling had, was het Liefdewerk „Oud Papier". In stilte kon hij hier veel goed werk doen. Tot aan zijn dood bleef hij een trouw medewerker. Zijn arbeidslust en toewijding is hij tot op hoogen leeftijd blijven toonen. Wanneer de eerste Roomsche Landdagen in onze stad wer den gehouden nam hij niet alleen zitting in het comité, maar werkte er nog actief aan, alsof hij een der jongere krachten was. Niets was hem te veel. En of het werk eervol was of niet, daar vroeg hij niet naar. Wanneer de R. K. Bond voor groote gezinnen werd opgericht, was hij weer van de partij en wist er nog met jeugdig vuur voor te werken. Wanneer in November 1918 de sociaal-demo cratie met omwenteling dreigde dezer da gen herinnerde de oud-burgemeester daaraan nog in zijn verweerschrift werd Binkhorst als vertrouwensman der Katholieke arbeiders beweging in onze stad bij den burgemeester ontboden. Zijn plaats was in het „Rotterdams Comité voor Nationale Belangen", dat na het keeren van den rooden vloedgolf werd gevormd om een hechten dam op te werpen rond het kost baar goed van vaderlandsliefde, orde en recht. En de katholieke arbeiders wisten wel dat zij er goed aan deden een man als Binkhorst steeds naar voren te brengen, want al was hij een eenvoudig man, hij was een man, waarte gen ieder met eerbied opzag. Het pauselijk eere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" heeft zijn borst gesierd.'Zoo iemand, dan had hij dit verdiend. Aan Kerk en Opper herder was zijn leven gewijd, heeft hij drie zijner zonen als priester mogen afstaan. Hun gebed en dat van de ontelbaar velen, die in den loop van zijn lange en vruchtbare leven met hem, boven h^m en onder hem hebben gewerkt, mogen van God verkrijgen de spoedige belooning van eeuwigen duur voor dezen arbeid voor Zijn eer in dit tijdelijke. Hij ruste in vrede. In de hedenmorgen in het Rerum Novarum- huis gehouden bijeenkomst van de R. K. werk- loozen heeft de secretaris van de afd. Rotter dam van den Ned. R. K. Volksbond, de heer P. B. Janssen, eenige oogenblikken de aan dacht gevraagd voor- en met gevoelvolle woor den den overleden eere-voorzitter, aan wien de Volksbond zoo onnoemelijk veel te danken heeft, herdacht, waarna allen voor de ziele- rust van den overledene zich in gebed ver- eenigden. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (tfir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. m lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam 1. Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 810 uur («pe titie Polyhymnia. R K. Volksbond. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R K- Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiéöams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding v#n Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „StAntonius" van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Donderdag 27 April Opvoering van het blijspel „De Baas ln Huls" door „Utile Duld". Musis Sacrum, 8 uur. Ledenvergadering van „De Hanze", Musis Sacrum, half 9 uur. Vrijdag 28 April Jaarvergadering van de Schied. Ver. tot Be scherming van Zuigelingen. Doelegebouw, 8 uur. Zaterdag 29 April Opvoering van het St. Lidwina-spreekkoor op het terrein achter het nieuwe broedersklooster aan de Warande, half 4 uur. Zaterdag 22—Zondag 30 April Viering van het vijfde eeuwfeest van het St. Liduina. 2, 3, 4 en 5 Mei Opvoering van de Mimische Tafereelen. R K. Volksbond, half 9 uur. Dinsdag 9 Mei Propaganda-vergadering van het Wit-Gele Kruis. Spreker: pater H. de Greeve S.J. R K. Volksbond, half 9 uur. 26 April: Nutszaal, viool-avond Ruth Pos- selt (met Theo v. d. Pas), 8 uur. 27 April: Geb. v. K. en W., Das Unaufhör- Liche (Toonkunst-vóóruitvoering) half 8. 28 April: Geb. v. K. en W. Das Unaufhör- liche (Toonkunst), 8 uur. 29 April: Geb. v. K. .en W., populaire ma- tinée, Concertgeb.-orkest, half 3. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 27 April in: Studio, Man braucht klein Geld; Luxor, Ich und die Kai- serin (voor volwassenen); Grand Theatre, Das Blaue vom Himmel (voor volwassenen); Tha lia, Nagana (voor volwassenen); Olympia, De geheimen van het oerwoud (voor volwassenen); Centraal, Breng ze levend mee (voor volwas senen); Colosseum, Ein Lied. ein Kuss, ein Madel, (voor volw.); Lumiere, Liebe, Scherz und Ernst, (voor volwassenen); Royal, Watt en halfwatt als vagebonden; City, Hooger dan de wet is de liefde voor het gebrekkige kind; Ca pitol, No greater love. Tentoonstellingen: Huize van Hasselt, Schiedamsche Singel no. 75, werken door Jan Weiland Jr. (tot 30 April). Rotterd. 1 Kring, Prins Willem-ten toonstelling (tot 1 Met),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1