BEZORGD, NIET ONTMOEDIGD! VERDEELING DER ZETELS DE NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN. DE BEREKENING VAN DEN UITSLAG. DONDERDAG 27 APRIL 1933 MR. DR. L. N. DECKERS. DR. IR- W. J. DROESEN. WAT nu K. L. H. VAN DER PUTT. MR. T. J. VERSCHUUR. J. J. W. IJSSELMUIDEN. MR. P. M. ARTS. MR. C. S. VAN DOBBEN DE BRU1JN. JUll. MR. CU. J, M. RUIJS DE BEERENBROUCK. DE WIJZIGING DER KIESWET. W. STEINMETZ. MR. J. TERPSTRA. P. WIELING A. DS. C. VAN DER ZAAL. JHR. MR. D. J. DE GEER. H. S. VAN HOUTEN. C. J. VAN KEMPEN. II. D. LOUW ES. DS. C. A. LINGBEEK. C. J. SNIJDERS. MR. C. VERVOORN. J. BRAUTIGAM. W. DREES. II. J. F. Mi SNEEVLIET. ALIMIN PRAWIRADIRDJA. SAIWJONO. TH. THIJSSEN. NIET-TERUGKEERENDE KAMER LEDEN. R. K. STAATSPARTIJ. ANTI REVOLUTIONNAIREN. CHRIST. HISTORISCHEN. VRIJHEIDSBOND. VRIJZ. DEM. BOND. S. D. A. P. HERV. GEREF. STAATSPARTIJ. PLATTELANDERS. MIDDENSTANDSPARTIJ Plons Vos. De uitslag van de verkiezingen is er een, die tot ernst stemt, zelfs eenigermate tot zorg. Op de allereerste, hoewel niet op de voor naamste, plaats om den achteruitgang van de R.K. Staatspartij, waarbij de kieskring Limburg de zwartste plek vormt. Dat we zoo goed als zeker een enkelen zetel zouden verspelen was haast met stelligheid te ver wachten: nooit leverde een algemeene on tevredenheid een meer vruchtbaren bodem voor de dissidente juist op ontevredenheid speculeerende partijtjes. Dat wij twee zetels achteruitgaan is een tegenvaller; deze be hoeft echter in de verste verte, gezien de omstandigheden, niet moedeloos te maken. Integendeel: van nu af aan gaat onze partij zich er met de borst op toeleggen om het verloren terrein te heroveren en de meer dan 70.000 afgedwaalde broeders weer in haar gelederen in te lijven, onder de leiding van ons energiek partijbestuur, dat in dezen verkiezingstrijd een bewonderenswaardig voortvarende en energieke activiteit heeft ontwikkeld. Jammer echter is het, dat niet overal met gelijke geestdrift van het zoo overvloedig beschikbaar gestelde propagan- da-materiaal gebruik is gemaakt. Er zijn vele zwakke plekken, vooral in onze plaat selijke afdeelingen, b.v. in Limburg, waarte gen onze deskundige medewerker op dat ge bied met nadruk heeft gewaarschuwd, maar ook elders. Wij verwachten, dat ons partij bestuur zich met felle ambitie op die zwarte plekken zal werpen, krachtig gesteund door onze kieskringbesturen. Vóór de eerst vol gende verkiezingen en wij moeten in deze omstandigheden op alles bedacht zijn moeten de zaken over heel de linie, men- schelijkerwijze gesproken, in orde zijn. Wij staren slechts even op de twee verloren zeteltjes om aanstonds met vastbesloten kracht op herovering uit te trekken. Dat zal meevallen! Limburg, dat alleen reeds meer dan 18.000 stemmen aan de dis sidenten, voor tweederde gedeelte althans, totaal verspilde, zal met eenige overredings kracht makkelijk tot gezonder inzicht wor den gebracht. Een zeer bemoedigend teeken is het besehamende debacle, ondanks een haast zenuwachtige actie, van prof. Veraart, die, met een voor 'n hoogleeraar haast mira culeuze naiveteit, meende, dat een afgespron gen of liever afgeslagen splinter een funda ment kon worden voor een nieuwe eenheid^. Met goed de helft van den kiesdeeler komt hij uit de stembus. Tot zooiets doet men verder het zwijgen. Wij geven de hoop met op dat dit den Delftschen hoogleeraar en zijn volgelingen tot de zoo dringend noodige bezinning zal brengen, en dat zij hun idea len in het vervolg binnen de partij zullen najagen. Vooral voor alle onzelfzuchtige actie ten bate van den economisch zwakkere, biedt de R. K. Staatspartij een dankbaar terrein. De R. K. Volkspartij, een allegaartje zon der werkelijke eenheid, van stuurlooze de mocraten en Arts-aanhangers, heeft het met behulp van 13.000 stemmen uit den kies kring Tilburg gebracht tot over den kies deeler. Het blijft een partijtje zonder toe komst, zoodra Tilburg er zijn on-zakelijke sympathie aan onttrekken zal. De R. K. Ar- beiders-partij bleek niet de minste aantrek kelijkheid op de Katholieke arbeiders te kunnen uitoefenen. Naast de R. K. Volkspartij zullen nog vijf éénmanspartijtjes in de Tweede Kamer ze telen. Op zich zelf reeds een voor het ge regelde parlementaire leven zeer bedenke- lijk verschijnsel. Ernstig zullen de Regeering en de Kamer zelf te waken hebben, dat deze eenlingen den gang van zaken, vooral -dezen zwaren tijd, die om daden roept, niet noodeloos belemmeren. Zelfs dient naar onze meening met grooten ernst de vraag overwogen, of het optreden van een- manspartijtjes in de Staten-Generaal met radicaal onmogelijk moet worden gemaakt, bijv. door de bepaling, dat een eerste zetel nooit zal worden toegekend, indien men niet op z'n mnst nog recht heeft op een tweeden. Misschien zal menigeen van dit denkbeeld schrikken, maar men zal het zich terdege bewust moeten maken, dat het zon der afdoende maatregelen met ons parle mentaire leven mis loopt. Meer dan ooit zal men overtuigd moeten zijn van de waarheid, dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Van deze eenmanspartijjes halen er twee Laurentius Nicolaas Deckers (R. K. Staats partij) werd 14 Februari 1883 te Heeze (N B.) geboren. Hij studeerde in de politieke en socia le wetenschappen aan de Universiteit te Leu- n.l. de partijen van Lingbeek en van het ven en rechtswetenschap te geiden Hij was Nationaal Herstel, zelfs den kiesdeeler niet. hoofdinspecteur van de Coop Centr Boeren- I 1 W r, v-, 1 t/\ L11 r» ri n rt f. T* A T O o fln POOn TO Het kan ons in beide gevallen slechts ver heugen. Het gesol van het Verbond van Nationaal Herstel met een figuur als gene raal Snijders, dien men ten slotte zelfs arm in arm met een Van Burink wilde laten op trekken, was weerzinwekkend. Het is jam leenbank te Eindhoven, secretaris en rechts kundig adviseur van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, lector in de sociale wetge ving en staatsrecht aan de R. K. Handelshooge- school te Tilburg, lid van den Hoogen Raad van Arbeid, van de Centrale Commissie voor mer, dat de welmeenende generaal zich zelf I de Statistiek, voorzitter der Centr. commissie zooiets niet bespaard heeft. De Vrijheids- voor ruilverkaveling, secretaris van de Int. bond, die op enkele plaatsen merkwaardige organisatie van landbouwwerkgevers. Voorts advocaat- en procureur te 's Gravenhage. Van 1918 tot 1929 was hij lid der Tweede Kamer. Daarna trad hij op als Minister van Defensie in het huidige kabinet. De heer dr. ir. W. J. Droesen (R.K. Staats- successen boekte maar over het geheel ach teruit ging, heeft zich in een vinnige cam pagne het Nationaal Herstel vrij voorspoe dig van het lijf gehouden. Colijn had grooter aantrekkingskracht: wij verheugen ons over den vermoedelijk tijdelijken groei van .de anti-revolutio naire partij, die steeds open, moedig en of fervaardig voor het landsbelang opkwam, partij) werd in 1898 geboren te Meterik, gem- Dat het Nederlandsche volk nuchter en ver- Horst. Na gymnasiale en philosophische stu- standig genoeg bleek om zich het on-natio- dies bezocht hij de Landbouwhoogeschool te naai Fascisme van het lijf te houden stemt Wageningen. In 1924 legde hij met lof het in- tot tevredenheid. Merkwaardig is, dat de genieurs-examen af, waarna hij werd benoemd Nederlandsche kiezer steeds minder houvast i tot leeraar aan de landbouwwinterscholen te schijnt te vinden bij de Vrijzinnig-Democra- Didam en Raalte. In 1926 volgde zijn benoe ten, wier partij voor de lmksche niet socia- ming als consulent en in 1931 als rijksland listisch gezinde democraten toch de noodige bouwconsulent vöor Limburg. Hij promoveer' aantrekkelijkheid moest hebben. de in 1927 op proefschrift: „De gemeentegron- Groote zórg baart de vooruitgang van de den van Noordbrabant en Limburg en hunne extreem-linksche elementen. Dat is de groote ontginning". Op het Nederlandsch Landhuis- schaduwzijde van deze verkiezing. De Com- houdkundig congres en op de studiedagen van munisten verdubbelden hun aantal zetels en den Kath. Nederlandschen Boeren- en Tuin- daarnaast kan Sneevliet mettertijd uit het dersbond trad hij meermalen als inleider op, huis van bewaring of uit de gevangenis zijn waar bleek, dat hij de onderwerpen, welke hij intrede doen in de volksvertegenwoordiging: behandelde, terdege beheerschte. Gedurende „Nederland Iet op u saeck" De toekomstige eenige jaren was hij leider van de afdeeling regeering zal niet blind kunnen zijn voor den Mj0nge Boeren" van den Limb. Land- en Tuin groei van de beroeps-muiterij: Moskou mag bouwbond, geen invloed krijgen op den gang van zaken in ons vrije Nederland. De scheidende voor- i r rBOFiV zitter van den Volksraad in Indië heeft in J' GnUL.v dit verband wel tijdig een behartigenswaar- jacobus Groen (R. K. Staatspartij) werd 16 dig woord gericht tot onze Staten-Generaa Me. 18g7 t0 Zuid Scharwoude geboren. Hij ge- Dat de S.D.A.P. aan deze uiterste elemen- lager onderwijs en volgde verschillende ten zetels verloor is in hooge mate bedenke- °n vakkundJige cursussen. Hij is van lijk^ al was het te verwachten, nu deze p j beroep pander, weik vak hij tot op het oogen- ïn het buitenland bewijs gaf van een ontstel- falik ractisch beoefent. In 1916 kwam hij in de lend ontbreken a3"1J,„b c t'emt tot Kath- land" en tuinbouwbeweging. waarin hij O.S.P. geen zetel wist te behalen stemt tot mQmenteel de volgende fuftcties bekleedt: voor zitter van den Dioc. Tuindersvakbond van den L.I.B. in het bisdom Haarlem, ondervoorzitter van den L.T.B. in het bisdom Haarlem, hoofd bestuurslid van den Ned. R. K. Boeren- en Tuindersbond. Van 1919 is hij lid van den Ge meenteraad van Zuid Scharwoude en sinds de oprichting lid van den Partijraad der R. K Staatspartij. voldoening. We hopen, dat onze socialistische partij uit deze stembus de les zal trekken, dat zij zich zelf moet weten te zijn, en zich niet moet laten voortzweepen tot een on vruchtbare concurrentie met de uiterst-re volutionaire elementen. Wat ook de aandacht moet hebben van onze partij, dat is, dat tegenover den achter uitgang van de S.D.A.P. in 't Noorden een zij het niet groote vooruitgang staat in het Zuiden. Deze moet noodzakelijk worden ge remd. En zoo staan we ook thans voor de vraag: wat nu Wat voor een regeering zal er moe ten optreden Geen enkele partij behoeft happig te zijn op de regeeringsverantwoor- De heer K. L. Henri van der Putt (R. K. Staatspartij) werd geboren te Stratum (Eind hoven) op 17 -Dec. 1877. Na de lagere school doorloopen te hebben, bezocht hij het St. Wil- librordus-College te Katwijk, waarna hij eeni ge jaren in het buitenland vertoefde, (achter Timotheus Josephus Verschuur (R.-K. Staats partij) werd 18 Maart 1880 te Utrecht gebo ren, studeerde aan het gymnasium en de uni versiteit aldaar en promoveerde in 1910 tot doc tor in de rechtswetenschap. In 19101919 was hij redacteur van „De Maasbode", waarvan de laatste jaren als parlementair redacteur. In 1919 werd hij voorzitter van den Raad van Ar beid te Breda. In 1929 werd hij benoemd tot Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, la ter Economische Zaken en Arbeid in het hui dige kabinet. Joseph Johan Willem IJsselmuiden (R.-K. Staatspartij) werd op 23 Maart 1887 te Arnhem geboren en genoot o.a. zijn opleiding aan de H.B.S., aldaar. Reeds op jeugdigen leeftijd nam hij een werkzaam aandeel in het katholiek vereenigingsleven in Arnhem door het beklee- 'den van verschillende bestuursfuncties. Hij gaf den stoot aan de oprichting van de K. S. A te Arnhem, later herdoopt in Kath. Centrale Arnhem, van welk instituut hij jarenlang voor zitter was. In 1929 deed hij zijn intrede in den Gemeenteraad en werd dadelijk gekozen tot wethouder van Sociale Zaken. Later in 1921 werd hij wethouder van financiën, hetgeen hij bleef tot 16 Maart 1925. Hij is voorzitter der R.-K. Raadsfractie te Arnhem, maakte van 1919 tot 1932 deel uit wan de Prov. Staten van Gelderland en werd op 29 Juli van laatstge noemd jaar gekozen tot lid der Eerste Kamer. Mr. P. M. Arts (R. K. Volkspartij) advocaat en procureur, te Tilburg, is 29 September 1881 aldaar geboren. Na er de lagere school te heb ben bezocht, werd hij leerling van het Bis schoppelijk college te Roermond, ging eenige jaren later over naar het gymnasium te 's-Her- togenbosch, maakte eind-examen om vervol gens in de rechten te gaan studeeren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1907 promoveer de hij op stellingen en vestigde zich spoedig daarop als advocaat in zijn geboortestad. Hij werd secretaris van den Voogdijraad te Tilburg en lid van het college van advies voor de lichamelijke opvoeding. In 1913 was hij voor het eerst tot gemeenteraadslid gekozen, in 1919 tot lid der Prov. Staten van Noord-Brabant en de R. K. Volkspartij bracht hem in 1925 in de Tweede Kamer waar hij zitting had tot 1929 toen hij niet werd herkozen. Mr. C. S. van Dobber de Bruyn (A. R.) werd 28 G-tober 1873 geboren te Bodegraven Hij volgde het gymnasium te Gouda en stu deerde aan de Universiteit te Utrecht, waar hij in 1898 promoveerde. In 1900 werd hij bê noemd tot burgemeester van Hazerswoude, in 1924 van Bodegraven. Van 19011917 was hi, lid der Provinciale Staten '-an Zuid-Holland, Sinds 1901 Is mr. van Dobbën dë Bruyn secre taris der Ver. Johannes Stichting (stichtingen te Nieuwveen en Huis ter Heide), sinds 1910 secretaris der Ver. tot Christ, verpleging van Krankzinnigen in Nederland en sinds 1915 voorzitter van polderbesturen, n.l. het water schap de Omringdijk van den drooggemaakten Noordpias, de Hazerswoudsche Droogmakerij en De Kleine Droogmak- 'j. Bij de gisteren gehouden Tweede Kamerver kiezing werden volgens den voorloopigen uit slag" in totaal 3.720.758 geldige stemmen uitge bracht, zoodat de kiesdeeler kon worden vast gesteld op 37.208. Driekwart van den kiesdee ler was 27906. Bij de eerste verdeeling werden 90 zetels toe gekend en wel aan de R. K. Staatspartij 27 zetels, Anti-Rev. Partij 13 zetels, Christ. Hist. Unie 9 zetals, Vrijheids bond 6 zetels, Vrijz. Dem. Bond 5 zetels, S.D.A.P. 21 zetels, R. K. Volkspartij 1 zetel, Nat. Boerenpartij 1 zetel, Communistische Partij 3 zetels, Christ. Democratische Unie 1 zetel. Staatk. Geref. Partij 2 zetels, Rev. Socialistische Partij 1 zetel. Daarop volgde de verdeeling der 10 over schotzetels. Hiervoor kwamen naar de grootte van haar overschot achtereenvolgens in aanmerking: Vrijheidsbond met 35550, Herv. Ger. Staats partij met 33813, R. K. Staatspartij 32709, Ver bond Nationaal Herstel met 30329, Staatk. Ge ref. Partij met 18806, S.D.A.P. met 17301, Anti Rev. Partij met 16184, Communisten met 6598, Christ. Hist. Unie 4879 en Vrijz. Dem. Bond met 2830. Wel had de Rev. Soc. Partij een rest van 11173, de Nat. Boeren Partij van 10451 en de R. K. Volkspartij van 3584 doch zij kwamen niet voor een restzetel in aanmerking daar ze na toekenning eener plaats een gemiddeld aantal stemmen van minder dan 75 procent van den delïjkheid in deze tijderg, die nog moeilijker eenvolgens in België, Engeland, Duitschland dreigen te worden dan ze reeds zijn. Ware en Denemarken) om zich voor te bereiden voor een krachtig werkelijk nationaal kabinet de taak, die hem wachtte als mede-opvolger mogelijk, dan zou dit in deze omstandig- van zijn vader in de leiding der sigarenfabriek heden dé voorkeur verdienen. Maar dit lijkt der firma v. d. Putt en De Vlam. Sedert tal van ons niet mogelijk. Wij gelooven, dat de recht- jaren is hij thans in dit bedrijf als mede-direc- sche partijen, indien het tot een vastbera- teur werkzaam, maar daarnaast heeft hij zich den opofferingsgezind samengaan kan komen, 0Ok een bj-eedziend sociaal werker getoond, door de vorming van een krachtig homogeen steeds in nauw contact met. de werknemersor- Kabinet de ontzaglijk zware regeeringsvér- ganisaties, heeft hij in vooruitstrevenden geest antwoordelijkheid zullen moeten aanvaarden, gearbeid aan den uitbouw van sociale voorzie- al is een meerderheid van 52 niet schitterend ningen. Hij is voorzitter der Ned. R. K. Ver te noemen. Juist de geringe meerderheid zal vau sigarenfabrikanten, voorzitter van de Ned tot vastere aaneengeslotenheid moeten bren- Bedrijfsvereeniging voor Ziekengeldverzeke- gen. De dreigende groei van de revolutio- ring, voorzitter van het Gezinstoeslagfonds, naire elementen heeft hier ook een waar- voorzitter van den Kring Eindhoven der R. K. schuwend woord te spreken, Werkgeversvereniging, verder bestuurslid der Een gebed om licht en kracht van Boven R K Diocesane Werkgeversvereniging, bc- voor onze politieke leiders in deze zware stUurslid der Risico-vereniging, lid van de ure mag van ons katholieke volk met grooten Kamer van Koophandel voor Oost-Noord- aandrang worden gevraagd. Brabant, lid van de Staatscommissie van des kundigen voor den Tabaksaccijns, oprichter en eerelid van het Alg. Chr. Verbond van Werk- gevers te Antwerpen, regent van het St. Jozef» kiesdeeler per toegekende plaats zouden aan- ziekcnj)qis ie Eindhoven. Totaal uitgebracht 3.720.758 stemmen, kies deeler 37.208. 75 van den kiesdeeler 27.906. Aantal Zetels Overschot Overschot- Totaal stemmen stemmen zetel zetels per zetel R.K. Staatspartij 1.037.325 27 32.709 1 28 37.046 499.888 13 16.184 1 14 35.707 Chr. Hist. Unie 339.751 9 4.879 1 10 33.975 258.798 6 35.550 1 7 36.971 188.870 5 2.830 1 6 31.475 S. D. A. P 798.669 21 17.301 1 22 36.303 118.222 3 6.598 1 4 29.555 Staatsk- Ger. Partij 93.222 2 18.806 1 3 31.074 Herv. Ger. Staats Partij 33.813 0 33.813 1 1 33.813 47.659 1 10.451 0 1 47.659 R. K. Volkspartij 40.792 1 3.584 0 1 40.792 48.381 1 11.173 0 1 48.381 Chr. Democrat. Unie 37.793 1 585 0 1 37.793 Verbond Nat. Herstel 30.329 0 30.329 1 1 30.329 wijzen. De verschillende lijsten die bij de zelelvei- deeling niet genoemd zijn, kwamen eveneens niet in aanmerking omdat ze beneden de 75 pet. bleven. Jhr. Charles Joseph Marie Ruijs de Bee- renbrouck (R. K. Staatspartij) werd 1 De cember 1873 geboren, studeerde aan het gym nasium te Maastricht, daarna te 'sGraven- hage, promoveerde in 1895 aan de Universiteit We hebben eens nagegaan welken invloed de Leiden in de rechtswetenschap. Hij vestig- door de Tweede Kamer reeds goedgekeurde de zich ir) dat jaar ajs advocaat en procureur doch door de Eerste Kamer nog niet behandel- te Maastricht, was van 19011905 ambtenaar de wijziging van de Kieswet op den stembus- o.M. bij het Kantongerecht aldaar, van 1899— uitslag zou hebben gehad. Indien de gewijzigde 1918 lid van den gemeenteraad en werd in Kieswet reeds van kracht ware geweest, zou dc 1905 lid der Tweede Kamer. ivieswei reeus vui 6 In 1918 volgde zijn benoeming tot Commis- verdeeling der overschot-zetels geschied zijn Koningin in Limbiu"g, doch werd in volgens het stelsel-d Hondt, dat rekent naar de hetzelfde jaar Minister van Binnenlandsche grootste gemiddelden na toewijzing van een ^aken en tijdelijk voorzitter van den Minister zetel. In dat geval zou het volgende resultaat raad HlJ was Voorts in 1923—25 Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van 1925 —1929 lid en voorzitter der Tweede Kamer, werd in 1927 Minister van Staat. Sinds 10 verkregen zijn R. K. Staatspartij S. D. A. P Anti Rev. Partij 14 Christ. Hist. Unie Vrijheidsbond 7 Vrijz. Dem. Bond Comm. Partij Staatk. Geref. Partij Nat. Boeren Partij R. K. Volkspartij Chr. Dem. Unie Rev. Soc. Partij Herv. Ger. Staatsp1 Verb. Nat. Herstel 31 zetels (gem. 33.462) 23 >1 34.725) 14 35.707) 10 33.975) 7 36.971) 5 It 37.774) 3 ft 39.407) 3 ft 46.611) 1 ft 47.659) 1 ft 40.792) 1 ft 37.793) 1 ft 48.381) 1 ft 33.813) 0 9» 30.329) sche Zaken en voorzitter van den Raad van Een ras-Amsterdammer, heeft de verkiezings- ^ourant van den R.K. Kiesvereeniging van Am sterdam hem genoemd. En met recht, want de heer W. Steinmetz (R. K. Staatspartij) stamt j uit een Amsterdamsch geslacht. In het jaar 1891 werd hij in de hoofdstad geboren. Oorspronkelijk had hij timmerman willen worden, maar het toeval gaf zijn leven een -T M ~_*A op kantoor en dank zij zijn groote energie gepaard aan zijn niet geringe capaciteiten berekening ES^cTVÏSÏEÏMiï ten gevolge hebben gehad, dat de bleej hj: voortdurend in contact met de ka- trtii 3 zetels en de S.D.A.P. 1 zetel jholickc arbeidersbeweging in de hoofdstad en wet zou dus R.K. Staatspartij HH meer gekregen zouden hebben, terwijl de Com- I verwierf daarin zelfs een leidende positie, munistische Partij, de Vrijz. Dem. Bond en de Reeds op jeugdigen leeftijd deed hij zijn in- Staatk. Geref. Partij elk 1 zetel minder zouden trede in het politieke leven. Eerst als propa- hebben gekregen en het Verbond voor Natio- gandist later als bestuurder en een tijdlangals geestdriftig voorzitter van de Alg. R. K. Pro- naai Herstel geen vertegenwoordiger in de pa„alldacUrb. Tweede Kamer zou hebben gehad. Ook in de R. K. Kiesvereeniging was hij een Wij pasten op de stembuscljfers van gisteren op den voorgrond tredende figuur, zoodat hij ook het stelsel toe, zooals dat werd voorgesteld al spoedig tot lid van het kieskringbestuur werd in het oorspronkelijke regeeringsontwerp, voor- gekozen. Na zijn benoemingtot voorzitter van Mr. J- Terpstra werd 8 Juni 1988 geboren te Scheemda, ontving opleiding voor onderwijzer en was 5 jaar werkzaam aan de Christ. M. U. L. O.-school te Stadskanaal. Daarna deed hij Staatsexamen en studeerde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam in de rechtswetenschap. Hij was secretaris van den Schoolraad en de Unie en directeur van den Bond voor Christe lijk middelbaar en voorbereidend hooger on derwijs. Hij was lid der Staatscommissie-Rut- gers voor het L. O. Tijdens zijn verblijf te Voorburg is hij eenigen tijd lid geweest van den Gemeenteraad, aldaar. In 1929 werd hij Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in het huidige kabinet. De heer P. Wielinga, (A. R.) is geboren op 17 April 1867. Hij werd onderwijzer en later hoofd van een Chr. School te Verwerd en te Hoogeveen. In 1904 werd hij Arr. Schoolop ziener te Borger en in 1911 districts-school- opziener te Assen. In zijn Asser-periode was de heer Wielinga tevens leeraar aan de kweek school te Groningen. Reeds vroeg had de heer Wielinga veel belangstelling voor de politiek. Zoo was hij geruimen tijd voorzitter van het prov. comité van de A. R. Kiesvereenigingen in Drenthe, werd lid van den Raad van Assen en van-de Prov. Staten van Drenthe. Van 1906 tot 1918 had hij een belangrijk aandeel ir. het werk van de Patroonsvereeniging Boaz. Hij was directeur van het bureau, secretaris der vereeniging en redacteur van het orgaan. Hij gaf ook mede den stoot aan de oprichting van de Boaz-banken, was geruimen tijd lid van de Centrale Boazbank en ri thans nog lid van den Raad van Toezicht van de Alg. Middenstands- bank. Voorts is de heer Wielinga secretaris van de Mij. voor Geldverschaffing aan kerken en scholen, de „Onesiforusbank" en sinds 1918 voorzitter van de Ver. van Christ, Handeldrij- venden en Industrieele Middenstand. Bij de reorganisatie van het schooltoezicht in 1921 werd de heer P. Wielenga benoemd tot hoofd inspecteur van de 2e hoofdinspectie met standplaats te Utrecht, welke functie de heer Wielinga met Januari j.l. neerlegde wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Ds. C. van der Zaal (A. R.) werd 11 April 1893 te Sassenheim geboren, studeerde aan de Theologische Srbool te Apeldoorn en was tijdens zijn studietijd een leidende figuur in de jeugdbeweging en voorzitter der A. R- Studie club. Op 30 October 1921 werd hij prpdikant bij de Chr. Geref. Kerk te Deventer. Hij werd meermalen afgevaardigd naar de Particuliere Synode, was vice-voorzitter der anti-rev. k'es- vereeniging te Deventer. In het voorjaar van ig32 nam hij afscheid als Christ. Geref. predi kant te Deventer en aanvaardde het ambt van geestelijk verzorger bij de werkverschaffings kampen aan de Schipbeek. Hij is lid van het hoofdbestuur en het dag. bestuur der Ned Christ. Radio Vereeniging. Jhr. mr. D. J. de Geer werd 14 December 1870 thans op Urk. Werd in 1925 gekozen tot lid der Tweede Kamer, waarin hij zitting nad tot' Mei 1032, toen hij bedankte wegens benoeming tot predikant te Urk. Hij was lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en van den gemeente raad van 's Gravenhage. De heer H. S. van Houten is 19 Juni 1892 te Boksum geboren Hij werd aan de Christ. Kweekschool te Leeuwarden opgeleid tot on derwijzer. Hij was onderwijzer te Opende, Sec- bierurn, Dokkum en Wageningen. In 1918 ging hij naar de journalistiek en werd redacteur van „Zeeuwsch Vlaanderen" te Terneuzen. In 1920 werd hij benoemd tot redacteur van het A.R. „Friesch Dagblad". Wegens bezuiniging ging hij daar weg en werd inspecteur bij de Levensverz. Mij. Utrecht. In 1927 kocht hij een assurantie- bedrijf te Groningen, dat sindsdien zeer is uitgebreid. In 1922 was de heer Van Houten stichter van den Bond van Landpachters, waar van hij nog algemeen secretaris is. Voorts is hij redacteur van „De Landpachter" en mede werker aan „De Strijder", orgaan van de Chr. Dem. Unie, van welke Unie hij lid is van het hoofdbestuur. Hij was van 19281931 A.R. lid van den gemeenteraad van Assen, welke func tie hij bij zijn vertrek naar Groningen neer legde. Sedert 1931 woont de heer Van Houten te Groningen. Carel Joseph van Kempen (V. B.) werd 18 Maart 1872 geboren, bezocht de H. B. S. te Zie- rikzee, studeerde aan de Indische Instelling te Delft en volgde den volledigen cursus der se dert opgeheven Nederlandsch-Indische Be- stuursacademie. Hij doorliep alle bestuursran- gen in de buitengewesten tot dien van Gouver neur der Oostkust van Sumatra. Hij werd 18 September 1929 lid der Tweede Kamer, waar voor hij later wegens gezondheidsredenen moest bedanken. H. Q. Louwes (V.B.) werd 15 Augustus 1893 geboren te Westpolder, gem. Ulrum (Gronin gen) op de boerderij van zijn vader, welke hij thans zelf in bedrijf heeft. Hij ontving zijn op leiding op de H.B.S. te Groningen en de rijks- landbouwwinterschool aldaar. Naast het lid maatschap van den gemeenteraad van Ulrum, bekleedt de heer Louwes tal van functies op het gebied van landbouwvereenigingsleven. Hij is lidmaat der Ned. Herv. kerk en be hoort tot de vrijzinnig-hervormde richting. Vb stemming afgeloopende bus wordt geopend voor do telling der stemmen. dat het dus door het amendement-van den Bergh in de Tweede Kamer werd gewijzigd. Volgens dit ontwerp werden van de eerste ver deeling der restzetels, naar het systeem der grootste overschotten, uitgesloten die lijsten welke geen gemiddelde van 90 pet. van den kiesdeeler voor den restzetel kunnen behalen, terwijl voorts alle lijsten, op welke minder stemmen dan de kiesdeeler bedraagt, zijn uitge bracht, van de verkrijging van een restzetel zijn uitgesloten, althans bij de eerste verdeeling der restzetels. Wij kwamen bij deze toetsing tot de bevin ding dat de uitslag volkomen gelijk zou zijn ge weest als bij de toepassing van het ontwerp in geamendeerden vorm, gelijk boven uiteen werd gezet. den R. K. Volksbond in Amsterdam, wijdde hij zich geheel aan de behartiging van de be langen der katholieke arbeiders, in maatschap pelijk en cultureel, zoowel als in politiek op zicht. Hij was de vertrouwensman der katho lieke arbeiders en als zoodanig deed hij dan ook in 1931 zijn intrede in den Amsterdam- schen gemeenteraad. Daar heeft hij zich sinds dien doen kennen als een kundig en warm pleitbezorger voor de belangen vooral der economisch zwakkeren. Geen wonder dan ook dat het katholieke kiezerscorps bij de jongste candidaatstelling er op stond, dat den heer Steinmetz een eervolle plaats zou worden Ingeruimd op de candidaten- lijst der R. K. S. P. in de hoofdstad, al waren er ook velen, die het betreurden, dat daardoor aan een anderen eminenten katholieken leider, mr. Romme, geen verkiesbaren plaats kon war den gegeven óp de candidatenlijst. %r te Groningen geboren, bezocht het Eras miaansch Gymnasium te Rotterdam en het gymnasium te Arnhem, waarna hij rechten stu deerde te Utrecht. Hij was lid van den Ge meenteraad van Rotterdam, van de Prov. Sta ten en Ged. Staten van Zuid-Holland, van de Tweede Kamer, had zitting ln verschillende staatscommissies en werd 8 Mei 1920 burge meester van Arnhem. Hij was Minister van Financiën van 28 Juli 1921 tot 11 Augustus 1923 tn het kabinet-Ruys, Minister van Binnenl. Za ken en Landbouw van 4 Augustus 1925 tot 8 Maart 1926, voorzitter van den Raad van Minis ters en Minister van Financiën van 8 Maart 1920 tot 10 Augustus 1929, waarop hij als Mi nister van Financiën overging naar het huidige derde Ministerle-Ruys de Beerenbrouck. Werd geboren op 5 Februari 1867, studeerde aan da Universiteit van Amsterdam in de theo logie, was predikant te Voorthuizen, Cubaard, Klundert, Voorst, Spijk, Steenwijk, Reitsum en Cornelis Jacobus Snijders (Verbond voor Nat. Herstel) werd 29 September 1852 geboren te Nieuwe Tonge. Hij volgde de H.B.S. te Middel burg en kwam daarna op de KM.A. tc Breda. Werd in 1872 tweede luitenant der genie, was van 1873—1875 gedetacheerd bij hot leger in Ned.-Indië, werd in 1908 bevorderd tot generaal- majoor, sous-chef van den generalen staf, in 1910 tot luitenant-generaal chef van dien staf en bij het uitbreken van de mobilisatie op 1 Augustus 1914 benoemd tot opperbevelhebber van land en zeemacht en kreeg op 9 Augustus den rang van generaal. Op 9 November 1918 werd hem eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Mr. C. Vervoorn (Nat. Boerenpartij) studeer de aan de rijksuniversiteit te Utrecht, was eeni gen tijd aldaar als advocaat ingeschreven en vestigde zich in 1922 te Herwijnen, arrondisse ment Dordrecht. Hij was van 1923 tot 1931 lid der Prov. Staten van Gelderland en van 1927 tot 1632 wethouder der gemeente Herwijnen van welke functie door hem ontslag werd ge vraagd. Is thans kassier der boerenleenbank te Herwijnen en kantonrechter-plaatsvervanger in het kantongerecht Gorinchem. Johan Brautigam (S.D.A.P.) werd 18 Mei 1878 te Uithoorn geboren, volgde het lager onderwijs, was achtereenvolgens werkzaam in een bakkerij, winkelbediende en stoker ter koopvaardij. Werd voorzitter van den Centra- len Bond van transportarbeiders, lid van den gemeenteraad van Rotterdam en de Prov. Sta ten van Zuid-Holland en in 1919 lid der Tweede Kamer. Hij is lid van den Hoogen Raad van Arbeid en van de Vlootcommissie, van het be stuur van het N.V.V. en der Intern. Federatie van Transportarbeiders. Willem Drees (S.D.A.P) werd 5 Juli 1886 te Amsterdam geboren, volgde daar de H.B.S. en handelsschool, was daarna drie jaren werk zaam bij de Twentsche Bank, vervolgens steno graaf bij de Staten-Generaal. Sedert 1911 is hij voorzitter der Federatie Den Haag der S.D.A.P., van 1913 lid van den gemeenteraad aldaar, sinds 1919 wethouder voor sociale aan gelegenheden en lid van Prov. Staten van Zuid- Holland. Hij is verder lid van het Partijbestuur der S.D.A.P., onder-voorzitter van den Raad van Beheer der H.T.M., commissaris van De Arbeiderspers en van de Bank van Ned. Ge meenten, lid van de Alg. Armencommissie en der commissie betreffende werkloosheidszorg en ziekenhuiswezen. De heer H. J. F. M. Sneevliet werd 13 Met 1883 te Rotterdam geboren uit katholieke ouders. Hij bezocht de R. K. H.B.S. in 's-Hertogenbosch en trad in het jaar 1900 als ambtenaar in dienst van de Staatsspoorwegen. In 1902 trad hij toe tot de S.D.A.P.. Hij wist zich op te werken tot een leidende figuur in het sociaal-democratische vakvereenigingsleven. Zoo was hij van 1910 tot 1912 voorzitter van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. In 1913 werd hij benoémd tot secretaris van de Handelsvereeniging „Se- marang". Deze benoeming bracht hem voor het eerst in direct contact met onze overzeesche gewesten, In 1914 was hij een van de oprichters van de Indische Sociaal-democratische Vereeni ging. Bovendien fungeerde hij in 1917 en 1918 als secretaris van de Ned. Indische Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel. In het laatste jaar werd hij geëxterneerd en sedertdien kwam hij sterk onder den invloed van de uiterst link sche politieke organisaties. De jaren van 1921 tot 1922 bracht hij in dienst der communistische internationale in China door. Teruggekeerd in het vaderland trad hij op als voorzitter van het Nationaal Arbeidssecretariaat, welke functie hij nu nog bekleedt. In 1929 nam hij deel aan de oprichting van de Revolutionnair Socialistische Partij, als wier candidaat hij twee jaar later werd gekozen tot lid der Prov. Staten van N.-Holland. Voorts is de heer Sneevliet lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Na de muiterij op de „Zeven Provinciën" werd de heer Snee vliet door de Amsterdamsche rechtbank tot een gevangenisstraf van 5 maanden veroordeeld wegens opruiing. Zoowel de officier van justi tie als de veroordeelde gingen in hooger be roep. Het Amsterdamsch gerechtshof zal bin nen afzienbaren tijd opnieuw deze zaak behan delen. De communist Alimin Prawiradirdja is gebo ren te Solo, op Java. Hij verloor als kind zijn ouders en werd door een Nederlander geadop teerd en opgevoed. Hij werd boekhouder en begon zich te interesseeren voor de politiek. Achtereenvolgens was hij lid van de Indische Partij van Tjipto, later van dc Ind. Soc. Dem. partij en van den Sarekat Islam. In 1919 was hij een van de leiders van den rijstopstand in dé Preanger. Hij werd gearresteerd en veroor deeld tol drie jaar gevangenisstraf. In 1923 keerde hij in het politieke Teven terug en sloot zich aan bij de intusschen opgerichte P. K. de Indische communistische partij. Hij werd spoedig een van de leiders van de communistische beweging in Indonesië. Na den opstand op Java in 1926 verbleef hij in Singa pore en Shanghai, waaruit hij zijn agitatie in Ned.-Indië voerde. Momenteel heeft hij zijn domicilie te Parijs. Het vierde communistisch Kamerlid is even eens Indonesiër. Hij maakt sinds jaren deel uit van de revolutionnaire beweging in Indië en dankt zijn bekendheid hoofdzakelijk aan het feit, dat hij tijdens de onlusten op Java in 1926 als voorzitter van de communistische partij in Indië fungeerde. Sardjono werd gevangen ge nomen en verbannen naar het interneerings- kamp aan den Boven Digoel, waar hij op het oogenblik nog verblijft. Waarschijnlijk is hij om deze „verdienste" door de communistische partij candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De heer Theo Thljssen werd in 1879 te Am sterdam geboren. Op de kweekschool te Haar lem ontving hij zijn opleiding tot onderwijzer, daarna is de heer Thijssen naar Amsterdam teruggekeerd om de hoofdstad niet meer te verlaten. Hij werd bestuurslid van den. Bond van Nederlandsche onderwijzers en ongeveer tien jaren geleden werd hij benoemd tot se cretaris van het hoofdbestuur van dezen bond. Hij heeft vele boeken geschreven, w. o. schoolromans als „Het Grijze Kind" en „School land". Van de aftredende leden keeren niet in de Tweede Kamer terug, hetzij doordat ze zich niet herkiesbaar stelden, hetzij omdat ze niet werden herkozen: Y. Keestra. E. Th. Lockefeer. J. H. Maenen. A. van der Meys. Mr. C. P. M. Romme. Th. F. M. Schaepman. Mr. P. W. H. Truljen. F. Th. H. Uyen. J. Vos Azn. Mr. A. X. M. J. baron van Wijnbergen. Mr. dr. E. J. Beumer. Mr. H. A. Dambrink. J. Langman. Jhr. dr. J. W. Rutgers van Rozenburg. J M. Krijger Jr. (die wel niet herkozen is, doch lid zal blijven, daar Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland zijn benoeming niet zal aanne men). Ir. C. L. van der Bilt. Mevr. J. Westerman. Dr. B. D. Eerdmans. Mevr. H. W. B. van Itallie—van Embden. Mr. dr. G. van den Bergh. G. van der Houven. H. de Boer. Mej. A. de Jong. Mevr. A. E. J. de Vries Bruins. B. G. Peereboom. A. Braat (tenzij mr. C. Vervoom niet geko zen is).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4