HET KOMENDE KABINET. Hoofdpijn en Kiespijn NEDERLANDSCHE WETENSCHAP TE ROME. MAANDAG 1 MEI 1933 WAT GROOTMOEDIG HEID ONS KOST Mijnhardt's Poeders 52 IS EEN MEERDERHEID DE UITSLAG VAN DE VERKIEZINGEN DE NIEUWE BAKERCURSUS TE ROTTERDAM. HET NIEUWE GEBOUW VAN HET HISTORISCH INSTITUUT GEOPEND. Overdracht aan de Nederl. Regeering. MUSSOLINI TOONT ZIJN BELANG STELLING IN 'T GEBOUW DER GERMAANSCHE STUDIËN. Nederlandsclie afdeeling geopend. NED. R.K. BOND VAN VERZEKERINGS PERSONEEL. ARME SPAANSCHE LEZERS. OPENING TELEFOONVERKEER MET PALESTINA. SINT BERNULPHUSGILDE. NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. VEEINVOER NAAR BELGIE. SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. HET SPOORWEGONGELUK TE HEDEL. De uitspraak werd bepaald op 11 Mei, Voor enkele jaren stonden wij ons recht af. Wij braken met een vaste parlementaire gewoonte, dat de Kamervoorzitters uit de grootste partij gekozen werden of aan H. M. werden voorgedragen. Zoo volgde de Vos van Steenwijk, C. H., den katholiek van Voorst tot Voorst op als voorzitter van de Eerste Kamer. Waarom Ik weet het niet. Ik heb het niet begrepen. Als propagandistenleider in het Haarlemsche heb ik mij wel destijds afgevraagd of wij ons aftobben in het zweet ons aanschijns, opdat daar ginds ons recht en onze invloed geofferd wordt aan een waan. De waan, dat onze grootmoedigheid waardeering zou vinden. Wij hebben de waardeering thuis gekregen door het verlies van twee zetels. Twee zetels, die ons niettemin toekomen op grond van het gemiddeld aantal stemmen per getal. Maar het rechtvaardig gemiddelde (d'Hondt) is niet tot wet verheven, al pas seerde het wetsontwerp de Tweede Kamer en was er een meerderheid in de Eerste. De voorzitter gebruikte of misbruikte zijn recht, ik beoordeel dat niet. Maar veroordeel elke wijziging van des voorzitters bevoegd heden op grond van een incident. Het par lement heeft sterke leiding noodig, er is voor de Katholieken geen reden die leiding te verzwakken, zij hebben veeleer tot taak hun man daar te plaatsen met ongerepte macht. Aldus kon het alleszins billijke gemiddelde niet gelden voor deze verkiezing. En de uit slag spot daarom met een rechtvaardige ver deeling der zetels. De R. K. Staatspartij ging een 36000 stemmen vooruit, de S.D.A.P. 6000 stemmen achteruit, zij verliezen beide twee zetels, de Vrijheidsbond ging 9000 stemmen vooruit, de Vrijz. Democraten liepen 20.000 stemmen achteruit, zij verliezen beide één zetel. Het behoeft niemand te verbazen, die de gekunstelde werking van ons kiesstelsel kent en immer zullen er grensgevallen blij ven, die afhangen van enkele stemmen, maar wat bij deze verkiezing de R. K. Staatspartij overkomen is, grenst aan het ongeloofelij ke, raakt eigenlijk het onrecht. Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter der Eerste Kamer beoordeele nu zelf, wat hij in geweten juist en rechtvaardig vond: De Communisten met vier zetels hebben achter eiken zetel 29555 stemmen, de Katholieken besommen 37.046 stemmen voor elk hunner 28 zetels. Is dit recht, is dit juist Waarom dan moeten wij eiken zetel met 7500 stem men méér betalen dan de beroeps-opruiers De Baron zal niet kunnen ontkennen, dat zulke verschillen niet te pas komen. Hij kan geen andere oorzaak aanwijzen dan de tech niek der Kieswet, art. 100, derde lid. Volkomen juist. Maar tegen een billijke wijziging, een gepaste verbetering verzette zich zijn geweten. Het zij zoo. Maar er moet een misverstand in het spel zijn of liever een algeheel begripsgemis over de onjuiste wer king onzer Kieswet, welker fout wij vier jaar geleden in het Partijbestuur scherp sig naleerden. Er is dus ook nalatigheid aan onze zijde: wij hadden veel vroeger met de Kies wetswijziging kunnen komen, die te laat werd ingediend en ten slotte wanhopig in gevaar werd gebracht door de z.g.n. „ver vroegde" verkiezing naar aanleiding van een hoogst merkwaardige Kamerontbinding. Dit en onze grootmoedigheid zullen ons, schuld bewust, het verlies van twee zetels gelaten doen dragen. Een korte voorloopige becijfering van het aantal stemmen, waardoor elke zetel gedra gen wordt van de partijen 'die meer dan 1 vertegenwoordiger hebben in de Tweede Kamer De R. K. Staatspartij betaalt 37.046 stem men per zetel. De S.D.A.P. 36.303, de Anti. Revol. 35707, de C. H. 33975, de Liberalen 36971 (stakkers), de Vrijz. Democraten 31475 (boffers), de Communisten 29.555 (om te huilen de Staatk. Geref. 31074. Wat heb ben wij aan deze cijfers toe te voegen over de billijke werking onzer Kieswet en over het belang, dat in de begunstiging van groote partijen gelegen is ter wille van het parle ment zelf Het zou lachwekkend zijn, ware het niet zoo droevig. Indien iedere partij evenveel stemmen be hoefde voor haar zetels, zou dit aantal wel licht om de 35000 liggen. De R. K. Staats partij heeft dan recht op 30 zetels. Wij moeten niet rusten vooraleer de Kies wet ons volledig recht geeft. Heemstede. Mr. BOMANS. Naschrift redactie. In tegenstelling met mr. Bomans kunnen wij onze destijds be toonde „grootmoedigheid" best begrijpen. Het opeischen onder alle omstandigheden van het laatste greintje van al of niet ver meend recht achten wij nu eenmaal niet de hoogste wijsheid. Het voorstel tot reglementswijziging zou den wij niet willen beschouwen in het licht van het „incident" maar uitsluitend uitgaan de van de vraag: Is het aanbevelenswaardig, dat een Kamervoorzitter de behandeling van een wetsontwerp onmogelijk kan maken Wij gelooven, dat mr. Bomans hier het „geweten" van den Eerste-Kamervoorzitter in onjuist verband ter sprake brengt. Baron de Vos van Steenwijk maakte, naar onze meening, slechts een gewetenszaak van zijn houding tegenover het voorstel van den heer Van Lanschot, dit met het oog op het Regle ment. Ons bezwaar is vooral, dat de voor zitter door zijn houding een poging als van den heer Van Lanschot onvermijdelijk maak te. Dat was ook in strijd met geest en bedoe ling van het Eerste-Kamerreglement. Een kabinetsformatie geeft in Nederland altijd aanleiding tot zonderlinge bespiegelin gen, niet alleen over personen maar ook over den stand van zaken en partijen. Het zonder lingst geluid komt ditmaal van vrijheids- bondsche zijde. Een vreemdeling, die onze liberale kranten leest, kon werkelijk meenen, ff eti 'n Tweede Kamer niet 7 maar 28 liberalen zaten, juist zooveel als katholieken. Dat de liberalen het gaarne voorstellen alsof deze katholieken het niet eens zijfi, is wellicht te wijten aan het feit, dat de kleine fractie van den heer Knottenbelt eigenlijk op een fundamenteel punt Voor goed gebro ken is. Of dacht men misschien, dat de libe rale boeren, die de heeren Bierema, Louwes en van Rappard in de Kamer brachten, voor niemendal correspondeerden met Smid en zijn boerenbond, die aartsprotectionisten ge worden zijn? Wij zullen op dit punt de reprise beleven van hetgeen wij reeds in de Kamer hebben gezien: de heer Knottenbelt en de „stadsche" leden stemmen tegen en de heer Bierema met de agrariërs voor „beschermende" maatregelen. Waar het echter op aankomt, is dit. De liberale pers, die zoo koninklijk doet alsof zij den kabinetsformateur aanwijst in- plaats van H. M., de liberale pers dan, be zweert den heer Colijn toch geen coalitie kabinet te vormen, Wij zouden zeggen: waarom niet? Nu er geen echt en krachtig nationaal kabinet te vormen is, ligt een rechtsch parlementair „abinet voor de hand. Twee en vijftig is een meerderheid! Deze meerderheid moet vooral in de huidige, allerverschrikkelijkste omstandigheden in vol vertrouwen op God, in Wien zij gelooft, maar ook met be sef van eigen kracht, de regeerverantwoor- delijkheid willen en durven dragen. Natuurlijk beweert de liberale pers, dat de coalitie-gedachte in staatkundigen zin niet levensvatbaar is. En waarom niet? Wel, al dus het „Handelsblad": In de lendtijdkwestie stonden de christ.- hist. tegenover de regeering, al stemden zij om andere redenen niet voor de motie-Boon. Bij de verhooging van invoerrechten ging dr. Colijn in de oppositie om Ouchy te redden en liet het: bijna op een regeeringscrisisaan komen. En voor de jongste parlementaire crisis waren de christ.-historischen door hun verzet tegen de regeering mede verantwoor delijk was. Afgezien van het feit, dat het aftredend kabinet-extra-parlementair was, herinneren wij eraan, dat: le. De c.h. fractie tegen de motie-Boon heeft gestemd en dat de c.h. heer Krijger de Zendtijdverdeeling zeer krachtig ver dedigde; 2e. de Ouchy-kwestie zeker heelemaal niets met de coalitie-gedachte te maken heeft; 3e. de organisatie der rechterlijke macht evenmin. Neen, als men zóó de onvruchtbaarheid der coalitie-gedachte moet bewijzen, staat men al heel zwak. Haar vruchtbaarheid kan men b. v. bij bijna elke principieele kwestie zien. Dat is ook duidelijk. Want ontkend kan toch niet worden, dat de zenuw van het christelijk beginsel de katholieken en de protestanten bindt. Dit is een waarheid, welke boven de confessioneele geschillen uitgaat. Wil men nu werkelijk beweren, dat een man als professor Eerdmans ons, katholieken, nader staat dan prof. Slotemaker de Bruïne? Wij zijn van meening, dat juist nu, onder het opdringen van de revolutionnairen de belijders van het evangelie zich moeten aaneensluiten om de ^Nederlandsche bescha ving, die in haar wezen en oorsprong chris telijk is, te beschermen, óók door middel van de staatsmacht/ In de Zaterdagmiddag gehouden zitting van het Centraal stembureau te 's-Gravenhage is de uitslag vastgesteld van de op 26 April ge houden Tweede Kamer-verkiezingen. De toewijzing van 't aantal zetels aan lijs ten of lijstengroepen geschiedde geheel over eenkomstig de door ons medegedeelde opgave. Met algemeene stemmen. In het tot de gemeente Asten (N.-Br.) be- hoorende kerkdorpje en bedevaartplaatsje Om- mel werden in totaal 266 stemmen uitgebracht en alle 266 op de lijst der R. K. Staatspartij Onder de geroepenen aan het Kraambed, om hulp te bieden aan moefler en kind, behoort ook de baker. Natuurlijk kan hier alleen sprake wezen van de geschoolde, de gediplomeerde baker, omdat in onzen hygiënischen tijd de onbevoegde buur vrouw aan het kraambed en aan de wieg heb ben uitgediend. De staat erkent alleen maar gediplomeerden, en onderscheidt drie categorieën: Kraamver pleegsters, Kraamverzorgsters en Bakers, al naar gelang zij een opleidingstij d van korteren of langeren duur hebben meegemaakt en een moeilijker of lichter examen met goed gevolg hebben afgelegd. Het valt te betreuren, dat het publiek praktisch dit onderscheid uit het oog verliest in het nackel zoowel van de kraam vrouwen als van h«ar helpsters. Al zijn alle drie groepen volgens een offici eel rooster opgeleic en van Staatswege goed gekeurd, het ligt toe:: voor de hand, dat Kraam verpleegsters na een vooropleiding van vier jaar bekwamer zijn dan Kraamverpleegsters, wier scholing ande half jaar duurt inclusief een half jaar klinische opleiding. En dezen zijn van zelf weer coor kraamhulp beter ge schikt dan Bakers, vier leertijd in 9 maanden, hoogstens in één jair afgeloopen is. En even van zelf sprekend K dat haar tarieven zijn vastgesteld naar gelang ieders bevoegdheid. Toch komt verwarrijg voor. Waar precies de oorzaak ligt, óf bij let publiek, dat graag de beste hulp geniet voo het laagste tarief, óf wel bij de gediplomeerde die erg graag aan het werk zijn, is moeilijv te zeggen. Maar feit is; dat op het bestaandf verschil niet voldoende wordt gelet. Sterk a te keuren is zeker de houding der onbevoegden, die zonder het min ste recht in costuum de allures der gediplo meerden aannemen, waardoor zij de kraam vrouwen misleiden. Voor alle drie gediplomeerde klassen is plaats in onze samenleving. Misschien kan een rPodzakelijke bezuiniging dwingen de hulp te hezen van een lagere groep en is het mogelik, dat een vermindering van het geboortecijfer zelfs parten speelt in de bedrijvigheid onzer geschoolde en erkende krachten; toch gaat de staat van de veronder stelling uit door alle dóe opleidingen te steu nen met haar gezag, d«t in normale tijden én kraamverpleegsters én kraamverzorgsters én bakers zich een behoorlek bestaan kunnen ver zekeren. Vc ral voor de laatste categorie, n.l. der bakers wordt hier nog eens de aandacht ge vraagd. Gelijk het terjein voor de gediplo meerde kraamverpleegsters ongeveer beperkt wordt tot de betere en joogere standen, en de gediplomeerde kraamvert°rgsters haar arbeids veld voornamelijk aangewezen krijgen bij den middenstand en in de wjk, zijn de bakers be stemd voor het werknaaisBezin, vooral op het platteland. Ja daar bijzonder, in dl buitengemeenten lig gen perspectieven voor algerichte, goed onder legde, d. w. z. gediplomterde bakers, die be halve aan moeder en knd. °ok hulp in de huis houding verleenen. Met ingang van Juli s. opent de R. K. Kraamverzorging te Rot! 'dam wederom ge legenheid voor meisje*> ni jonger dan 21 jaar en niet ouder dan 40 jaar mits zij gezond zijn, een bakercursus van mir tens 9 maanden te volgen, waarna haar na gelegd examen het door den Staat erkende lakerdiploma wordt uitgereikt. Voor dorpsmeisjes met 1 -dshoudelijken aan leg, een buitengewone kal om zich in haar omgeving een verdienste! ij e en eerzame toe komst te verwerven! Inli btihgen; Goudsche Singel 203. Rotterdam- Tel '2012. WAARSCHUWING VOC)t DUITSCHERS DIE IN NEDERLAND VERBLIJVEN. Het komt in den laatster tijd herhaaldelijk voor, dat in Nederland werkind puitseh dienst personeel, na de vacantiedajen in Duitschland doorgebracht te hebben, op de terugreis naar Nederland aan de grenscont#1'6 worden terug gewezen, omdat zij niet in >et bezit zijn van een Duitsch visum. Dit vindt zijn oorzaak herin, dat elke Duitsche pas voorzien moet zijl van een Duitsch visum, wil men de grenzen p£seeren. Men kan zich daartoe l:'j da Duitsche cinsulaten aanmel den. zullen spoedig bedaren door Vraag Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders en zie toe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voorkomt. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Reel. 7099DGVS 36 De aanvoer van de duizenden stukken natu ursteen, noodig voor den bouw van de nieu* we verkeersbrug over den Rijn bij Arnhem. Men seint ons uit Rome d.d. 29 April Hedenmorgen had de officieele opening en overdracht aan de regeering plaats van het niéuwe gebouw voor het Nederlandsch Histo risch Instituut aan de Valle Giulia, waarbij tegenwoordig waren Mussolini en andere Ita- liaansche regeeringspersonen. Juist cm elf uur werd de Duce aan den ingang ontvangen door den Nederlandschen gezant mr. J. A. N. Patijn en dr. G. J. Hoogewerf, directeur van het Instituut en geleid naar de nevenzalen, waar eerst de leden der vereeniging „Historisch In stituut" de heeren Patijn, Bierens de Haan en mgr. dr. B. Eras aan den Duce werden voor gesteld, daarna de doctores H. Leopold en R. Post en mr. Schlichting, medewerkers van het Instituut. Dan begaf het gezelschap zich naai; de groote zaal, waar de Duce aan de tafel plaats nam met mr. Patijn. den gouverneur van Rome Boncompagni, den heer P. Visser, chef der af- deeling Kunsten en Wetenschappen van het departement van Onderwijs, K. en W. als ver tegenwoordiger van het Nederlandsch ministe rie, den heer Solmi, onderstaatssecretaris van het Italiaansch ministerie van onderwijs, de onderstaatssecretaris van het Italiaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, een ver tegenwoordiger van Sarace, den secretaris va' den grooten Fascistischen Raad en verscheidene andere Italiaansche autoriteiten, den heer Patijn voorzitter der vereeniging „Historisch Insti tuut", mgr. Eras en den heer Bierens de Haan. Overigens was de zaal geheel gevuld met hee ren en dames en talrijke geestelijken behoo- rende tot de Nederlandsche Kolonie, vertegen woordigers van andere historische instituten, prof. dr. Bart. Nogara, directeur der pauselijke musea, Z. H. Exc. mgr. dr. J. Olav Smit, de heer Cipriani, architect van het nieuwe gebouw, de hoogeerw. pater R. van Oppenraay S. J., de zeereerw. pater dr. J. Stein, directeur der Va- ticaansche Sterrewacht, de monseigneurs Kirsch, Wilpert en Vaes, de zeereerw. pater Humbertus Randag O. F. M., van wien twee mozaieken in de vestibule zijn aangebracht, Seneca en Paus Adriaan voorstellende. De Nederlandsche gezant heette namens onze regeering dén Duce en de overige autoriteiten welkom. Daarna sprak de directeur van het Historisch Instituut dr. G. J. Hoogewerff. Deze herinnerde aan de politieke en cultureele relaties welke van den tijd der Batavieren tot heden tusschen Nederland en het Romeinsche Rijk en Italië hebben bestaan en bedankte ten slotte alle medewerkers. Daarop was het woord aan den heer Visser, als vertegenwoordiger van het departement van Onderwijs, K. en W. Spr. gaf een over zicht van het ontstaan en de geschiedenis van met nu dertig jaren oude Historisch Instituut, daarbij memoreerende de stichters professor Blok, dr. G. Brom, mgr. A. Hensen en andere personen, die zich voor het Instituut hebben verdienstelijk gemaakt. Spr. aanvaardde na mens de Nederlandsche regeering het nieuwe gebouw. Hierna vond een rondgang plaats met den Duce en andere autoriteiten door de boven zalen, de kunstenaarsateliers en de woning van den directeur, waarbij Mussolini zijn groote tevredenheid over de inrichting uitsprak en zich met "verschillenden van de aanwezigen onderhield. Hij informeerde bij monseigneur Eras naar het Nederlandsche priestercollege en stelde verschillende vragen over de Katho lieken in Nederland enz. Luide toegejuicht nam de Duce vervolgens afscheid. In de bovenzalen werden hierna ververschin- gen aangeboden aan de talrijke aanwezigen, die nog eenigen tijd hier bleven vertoeven. Onderscheidingen. De heer Visser deelde nog namens de regee ring aan den heer Patijn, voorzitter der Ver eeniging Historisch Instituut en broeder van den Ned. gezant diens benoeming mede tot Rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en aan den secretaris der vereeniging mr. van Kleffens diens benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Nog seint men ons uit Rome d.d. 29 April: Hedenmiddag vond in het gebouw der Ger- maansche studiën, een door de Amerikaansche mevrouw Wurts aan Mussolini geschonken villa de opening plaats van de Nederlandsche af deeling welke in het groote ruime sousterrein is ondergebracht. Daar is bereids de rijke bibliotheek opgesteld, welke met zeer veel moeite en volharding door den directeur van het Ned. Historisch Instituut dr. Hoogewerff en andere heeren is bijeengebracht. De plechtigheid begon met een toespraak van den Nederlandschen gezant mr. J. A. N. Patijn, die de Italiaansche regeering dank be tuigde dat zij deze vertrekken afstond, welke een centrum vormen van Nederlandsche studie en cultuur te Rome. Daarna sprak directeur Gabeti van het Ger- maansche instituut en weiflde in een uitvoe rige toespraak uit over de levendige betrek kingen tusschen Nederland en Italië in het bijzonder op het gebied van kunst. De heer Gabeti besloot zijn toespraak met een groet aan het Nederlandsche volk dat met Italië van oudsher levendige betrekkingen on derhield. De plechtigheid werd bijgewoond door den Nederlandschen gezant met zijn echtgenoote, Z.H. E. Mgr. dr. J. Olav Smit, verscheidene leden van de Nederlandsche seculiere en reguliere geestelijkheid te Rome, leden van de; Neder landsche kolonie te Rome, dr. R. Post, secreta ris van het Ned. Hist. Instituut en de heer P. Visser, chef der afdeeling K. en' W. van het departement van Onderwijs, K. en W. H. VORMSEL AAN VOLWASSENEN. Op Zondag 28 Mei a.s. des avonds om 7 uur zal Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem het H. Vormsel toedienen aan de volwassenen in de kathedrale kerk te Haarlem. Ook de volwasse nen, die buiten de stad Haarlem wonen en nog het H. Vormsel moeten ontvangen, kunnen van deze gelegenheid gebruik maken. Zij moeten dan zorgen, dat zij een kwartier voor zeven in de kathedraal aanwezig zijn, met een vorm- briefje van een hunner plaatselijke geestelijken. „ST. BAVO". Dezer dagen hield de R. K. Bond van Ver- zekeringspersoneel „St. Donatus" te Amster- dag zijn 14e jaarvergadering. Te 9 ure waren in de kapel van Huize de Liefde, behalve het hoofdbestuür, nog aanwezig de afgevaardigden van de afdeelingen Amsterdam, Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Utrecht, den Bosch. Nijmegen en Haarlem en vele belangstellende leden uit die afdeelingen. De H. Mis werd opge dragen door den Geest. Adviseur van de afd. Amsterdam, den WEerw. Heer D. Pronk. Hierna ving de jaarvergadering aan, welke door den bondsvoorzitter den heer H. J. v. d. Meyden Sr. met den Christ. Groet en een har telijk welkom, ook speciaal aan den Bonds- adviseur, Pater W. v. d. Bosch O.F.M., werden geopend. Het beleid van het hoofdbestuur, vond be houdens eenige opmerkingen de instemming der vergadering. De aftredende redacteur en administrateur van het orgaan werd herbe noemd. Gememoreerd werd dat het ledental met 10 pet. is vooruitgegaan, terwijl verschillende afd. in voorbereiding zijn. Na de pauze kwam het ontwerp veranderde statuten in behandeling, dat werd aangeno men, terwijl een Huish. reglement zal worden uitgewerkt. Ter versterking weerstandskas en propaganda werd een kleine contributiever- hooging voor de bondskas aangenomen, welke o,p 1 Juli e.k. zal ingaan. De aftr. bondsvoorz. werd herbenoemd, terwijl tevens werd herko zen in het bestuur de heer H. L. Baars te Rot terdam, die aftredend was en gekozen de heer M. Chr. Kuypers te Amsterdam. De volgende Bondsdag wordt te 's Bosch ge houden. Het te Barcelona verschijnende blad „El Mati" publiceert het volgende telegram uit den Haag: „De regeering Beerenbourck heeft aan de ko ningin haar onherroepelijke ontslagaanvrage aangeboden" en plaatst daarboven den volge den kop: „Aftreden der Nederlandsche regeering. Zij werd heftig aangev.allen wegens haar economische wetsvoorstellen en de onderdruk king van de muiterij op de „Zeven Provinciën". DEKEN MAAS. Tot groote vreugde zijner parochianen is de hoogeerw. heer deken dr. Jos. Maas, te Eindho ven, thans hersteld in zijn parochie terugge keerd. Zondag a.s. zal hij te 9 uur een plech tige Hoogmis van dankbaarheid opdragen. EEUWIGDURENDE AANBIDDING VOOR DE BEKEERING VAN INDIë. Naar de Agentia Fides uit Bombay verneemt is op het Eucharistisch Congres van Goa be sloten, om voor het geheele land een eeuwig durende aanbidding in te stellen voor de be- Het telefoonverkeer tusschen Nederland en Palestina (n.l. de aangeslotenen te Gaza, Haifa, Jaffa en Jeruzalem) is 24 April geopend langs den weg LondenEgypte. Met iqgang van heden kan eveneens afwikkeling langs den weg BerlijnEgypte geschieden. EUROPEESCHE LUCHTPOSTDIENSTEN Met ingang van heden wordt het Euro- peesch luchtpostverkeer, uitgebreid en voor sommige bestemmingen tevens de vertrektijd gewijzigd. Nieuw ingevoerd zijn de luchtdiensten Parijs- Boekarest; Frankfort (Main)-Bazel-Zurich; Ber- lijn-Moskou; Berlijn-Leningrad; en Genève- Marseille-Barcelona. Met den luchtdienst Frankfort-Bazel-Zurich zullen naar Zwitserland ook gewone en aan» geteekende brieven en briefkaarten worden verzonden, waarvoor geen luchtrecht is vol- c&an, Algemeene vergadering te Zeist. De algemeene vergadering van het „St. Ber- nulphusgilde" heeft ditmaal plaats te Zeist, in het nieuwe gebouw van de St. Joseph-kweek- school, op Woensdag 17 IV^ei e.k. Rector W. van den Hengel zal er een inleiding houden. DE NIEUWE KERK TE DELFT. (Ingezonden.) Men weet dat eenigen tijd geleden een pers conferentie is gehouden met het oog op den de- plorabelen toestand waarin het Mausoleum der Oranjes verkeert. Daar werd een zeer behartigenswaardig voor stel gedaan: Als velen eens of tweemaal per jaar één gulden geven voor dit doel, kan het restau ratiewerk in enkele jaren afgeloopen zijn. Een voortreffelijk idee! Dat gaan we toepas sen! Nu ter gelegenheid van den verjaardag onzer Prinses vragen we U: gireer s.v.p. een bedragje op postrekening 17983 der Kerkvoog dij te Delft. Graag een gulden. Als 't geen gulden lijden kan, we zijn dankbaar voor eiken steun bij ons pogen om dit Nationaal Monu ment voor ondergang te bewaren. En als 't meer lijden kan dan een gulden, dan des te beter. U doet mee, nietwaar? Doet U het dan vanavond nog? Dank U wel. De Commissie voor de restauratie. Dr. P. DINGEMANS. P. A. VAN SCHUPPEN. Ds. A. DE VOOGD. H. VAN WOERDEN. Men verzoekt ons opneming van den volgen den „Oproep" Het Comité tot samenstelling van Nederland sche Bedevaarten (Nationale Bedevaart) heeft besloten in het „Jubeljaar" 1933, waarin te Lourdes plechtig herdacht wordt dat vóór 75 jaar Onze Lieve Vrouw aan de gelukzalige Bernadette verscheen, de 40e Nationale Neder landsche bedevaart te doen plaats hebben van 25 Juli tot en met 3 Augustus. De H. W. Excellenties Mgr. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht en Mgr. Diepen, Bisschop van 's-Bosch, zullen dit jaar onze Bedevaart vergezellen. Het plan is om evenals vorige jaren een 300 tal zieken de reis naar het genadeoord van Onze Lieve Vrouw te laten meemaken. Tijdens de heen- en terugreis is de verzorging van deze zieken toevertrouwd aan de leden van de Broederschap der Ziekenverpleging van Onze Lieve Vrouw van Lourdes van de Natio nale Nederlandsche Bedevaart en de zich daar voor aanmeldende gediplomeerde verpleegsters. Voor den tijd van het verblijf te Lourdes wordt echter dringend hulp gevraagd aan dames en heeren van eiken leeftijd, die zich hiertoe uit den geest van naastenliefde en ter eere van de Moeder Maagd bereidwillig beschikbaar stel len. Het deelnemen aan de verpleging der zie ken is een offer van tijd en kracht, waardoor men persoonlijk zijn bedevaart bijzonder vruchtbaarkan maken en zijn lijdende mede- menschen de bezwaren van de bedevaart helpt verlichten. Er is véél hulp noodig. Niemand meene dus, dat zijn medewerking overbodig zal zijn. Ge diplomeerde verpleegsters zijn bijzonder wel kom, even welkom ook zij die zich nimmer aan ziekenverpleging wijdden. Met wenschen omtrent lichtere of zwaardere werkzaamheden wordt rekening gehouden. Bovengenoemde ziekenverpleging is uitslui tend liefdewerk, er wordt dan ook noch aan infirmières, noch aan brancardiers reductie ge geven op reis- en verblijfkosten. Wie bereid is tot medewerking geve zich zoo spoedig mogelijk op liefst vóór 15 Mei, doch uiterlijk vóór 1 Juni. De gediplomeerde verpleegsters bij de secre taresse mej. A. Tilman, Vuchterdijk no. 24 's-Hertogenbosch. De infirmières bij mej. A. Loeff, Hinthamer straat no. 141 's-Hertogenbosch. De brancardiers bij den heer v. d. Camp, Lindeplein no. 17 Heerlen, waarna verdere in lichtingen worden verstrekt. Moge het aantal Nederlandsche Katholieken, dat in dit jubeljaar met de Nationale Bede vaart naar Lourdes gaat om aan Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen dank te brengen voor de vele gunsten welke Zij in de verloo- pen 75 jaren aan de menschheid mocht geven, het getal der vorige jaren verre overtreffen. C. H- TWEEDE KAMERFRACTIE. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Christelijk-Historische fractie der Tweede Kamer werd benoemd tot voorzitter jhr. mr. D. J. de Geer, tot vice-voorzitter de heer J. R. Snoeck Henkemans en tot secretaris de heer H. W. Tilanus. BEWIJSSTUKKEN VAN RIJVAARDIGHEID Met ingang van 1 Mei 1933 worden de kosten om in het bézit te komen van een Bewijsstuk van Rijvaardigheid verlaagd van 4.tot 3.50, uitsluitend te betalen middels giro-reke ning 124149 ten name van het Centraal-Bureau voor de afgifte van Bewijsstukken van Rijvaar digheid te 's Gravenhage. ,Op de achterzijde van de betalingsstrook dient te worden vermeld, naam, voornamen voluit, geboortedag, geboortejaar en of men een proefrit wenscht af te leggen op een motorrij tuig op twee dan wel op meer dan 2 wielen. GENERAAL-MAJOOR G. ONGERBOER t Te 's-Gravenhage is op 66-jarigen leeftijd overleden generaal-majoor G. Th. M. Onger- boer. A. H. VAN SCHIJNDEL f. Vrijdag is te Waalwijk in den ouderdom van 77 jaren vrij plotseling overleden de heer A. H. van Schijndel, grondlegger der Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel, ge sticht in 1873. BLOEIENDE TULPEN EN VRUCHTBOOMEN. De K. N. A. C. meldt: Blijkens berichten uit de bollenstreek staan de vroege tulpen thans in vollen bloei, terwijl de late beginnen te komen. Ofschoon de hyacinthen nu zijn afgeloopen is een bezoek aan de bloembollenvelden nog zeer loonend. Terwijl er in de Betuwe nog veel te genieten valt, vraagt inmiddels ook de bloeiende Beem- ster de aandacht der natuurliefhebbers. Het staat thans vast, dat de boomen van Woensdag 3 Mei tot Maandag Mei op hun mooist zul len zijn, doch men kan er op rekenen,' dat ook heden reeds veel te genieten zal zijn. WAT NU? De Koningin confereert Men meldt ons uit Den Haag: H. M de Koningin heeft heden in verband met de Kabinetscrisis op den Ruigenhoek ter conferentie ontvangen de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de Liberale Staats partij, de Vrijheidsbond, van den Vrijzinnig Democratischen Bond en van de Sociaal De mocratische Arbeiderspartij, onderscheidenlijk de heeren Mr. H. J. Knottenbelt, Mr. H. P. Marchant en Ing. J. W Albarda. Herkauwers weer toegelaten De invoer van herkauwers naar België is ginds Zaterdag weer toegelaten langs de tolkan toren de Clinge en station Paaldorp. NEDERLANDSCHE BOTER NAAR BELGIë- Te Maaseyck werd Vrijdag een Hollandsche vrachtauto met acht tonnetjes Nederlandsche natuurboter door de commiezen aangehouden. De bestuurder wist te ontkomen. Wagen en bo ter werden in beslag genomen. NOG STEEDS DUITSCHE MARGARINE Onder leiding van opperwachtmeester Zoet hout is door de Kon. Marechaussee te Oss op verschillende plaatsen een groote partij marga rine in beslag genomen. Bij huiszoeking is bij een landbouwer 100 pond margarine in beslag genomen. Het 14-jarig dochtertje van een an deren landbouwer werd aangehouden, toen het gesmokkelde margarine vervoerde. De marga rine werd in beslag genomen, terwijl tegen den vader van het meisje eveneens proces verbaal werd opgemaakt. Bij een bakker te Berghem werd eveneens 100 pond gesmokkelde marga rine in beslag genomen. Vrijdagnacht is het den douanebeambten van Bruggen (D.) bij Roermond, gelukt een smok kelbende van vier personen te arresteeren. 130 K.G. tabak, 3 K.G. koffie en 5000 sigaretten werden in beslag genomen. In denzelfden nacht gelukte het den douane beambten van Walbeek bij het station aldaar een zeer groote smokkelbende te arresteeren. Op de eerste haltesommatie ging de heele bende op de vlucht, met achterlating van alle pakken smokkelwaar. De beambten zetten onmiddellijk de achtervolging in en losten eenige waarschu wingsschoten. Hierbij werd een smokkelaar uit Mörs ernstig gewond. De smokkelaars, ziende, dat het den beambten ernst werd, gaven zich daarop over. Groote hoeveelheden koffie en tabak werden in beslag genomen. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Te Dalen is een zoontje van den heer H. En- sink, die een pot heete thee omtrok en den in houd over gezicht en borst kreeg, aan de be komen brandwonden overleden. STAKINGSRELLETJES TE WARMOND- De Haagsche politierechter mr. van Laer deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen de stucadoors A. J. N. en H. J. van der S. te Haarlem tegen wie door het O. M. ter zake van bedreiging met openlijk geweld resp. 2 en 6 maanden gevangenisstraf is geëischt. Deze ver dachten zouden op 1 Juni van het vorig jaar tijdens de staking eenige werkwillige stucadoors hebben bedreigd en mishandeld. De politierechter sprak beide verdachten, voor wie mr. Tj. Mobach als verdediger was opgetreden, vrij. DIEFSTAL VAN EEN KOE Voor de rechtbank te Assen stond Vrijdag terecht G. W., arbeider te Dalerveen, verdacht van diefstal van een koe uit de weide van den landbouwer K. Arends. Het O. M. eischte 2 jaar gevangenisstraf. Donderdag had zich voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch te verantwoorden de machi nist F. L. H. v. U„ uit Amsterdam, wien ten laste was gelegd, dat hij op 22 Februari 1.1. te Empel en Meerwijk aan zijn schuld heeft te wijten gehad, dat aldaar gevaar ontstond voor het verkeer door mechanische kracht over een spoorweg door zeer onvoorzichtig en grof na latig door onveilige signalen te rijden, waar door hij in botsing is gekomen met een ande ren trein. Het betreft «hier het ongeluk op de lijn Utrecht—'s-Hertogenbosch, even voorbij de spoorbrug bij Hedel. Bij zijn verhoor gaf verd. als zijn meening te kennen, dat hij geen schuld had. Hij reed 30 5 35 K.M. en er hing een zware mist. Hij ver klaarde veilig licht te hebben gehad, zoowel het voorsignaal als het volgende signaal waren wit. Uit het verhoor bleek, dat het technisch on mogelijk is, dat er wit licht geweest zou zijn. De officier van justitie, mr. L. Vermeulen, merkte in zijn requisitoir op, dat het nu in kor ten tijd de tweede keer is, dat een dergelijke strafzaak hier behandeld wordt. Hij wees er op, dat de waarschuwingssignalen voldoende de situatie aangeven en dat men op den an deren trein de onveilige sinalen wel gezien heeft. Als verd. beweert, dat hij wit licht ge zien heeft, zijn er maar twee mogelijkheden of hij is kleurenblind, öf hij heeft niet opgelet en heeft maar raak gereden. Spr. is van mee ning, dat de lichten wel degelijk berekend zijn ook op regen en mist, zoodat z.i. de flauwe uit vlucht van verd. niet opgaat. Hij is van oor deel, dat hier grove nalatigheid de botsing veroorzaakt heeft. Een strenge straf is noodig, zoodat de officier concludeerde tot drie maan den hechtenis. De verdediger, mr. Ch. Witlox te 's-Herto- genbosch, opmerkende dat verd. al drie en dertig jaar bij de spoorwegen is, verklaarde, dat hij maar niet zoo grof en nalatig den don keren nacht inrijdt- als de officier wel meent. Dan zou verd .wel een zelfmoordenaar moe ten wezen. PI. betoogt, dat niet gezegd mag worden, dat verd. zoo grofnalatig is geweest. Het is een prachtkerel, die door honderddui zenden signalen gunstig is heengereden en hij kan bogen op een staat van dienst, welke de verzekering geeft, dat hij niet zoo grof nalatig is, als het O. M. beweert. Verd., die onder doktersbehandeling is, heeft zich het géval zoo erg aangetrokken, dat hij niet meer onder de oogen van zijn eigen kinderen durft te ko men Door achteruitzetting is hij reeds zwaar gestraft. Mr. Witlox vroeg tenslotte schorsing teneinde te onderzoeken of bij mist inderdaad leklieht een machinist als veilig signaal zou kunnen toeschijnen. Subs, vroeg pl. vrijspraak. In zijn repliek verklaarde de officier nader onderzoek overbodig le achten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3