STEMMEN UIT SOVJET-RUSLAND. HEROPENING VAN DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. DE K. L. M. ZONDER PILOTEN. WOENSDAG 3 MEI 1933 EN HET OPTIMISME VAN DR. WIBAUT. Maai thans waart dit spook weeg rond, t HET ANTI-PAPISME LEEFT. t DE FEITEN. ONTSLAGNEMING VAN ALLE VLIEGERS DE INDISCHE POSTVLUCHTEN HET KOMENDE KABINET. VEREENIGDE VERGADERING VAN DE STATEN-GENERAAL. MINISTER EN EPISCOPAAT. KATHOLIEKE JOURNALISTEN NAAR ROME. - .-y - EEN ZONNIGE DAG NA EEN MISTIGEN MORGEN. ROTTERDAM—HAAMSTEDE IN 20 MINUTEN. DE PEST IN NED.INDIE. J "O*- II. (Slot.) De landbouw. In ons vorig artikel zagen wij, hoe het orgaan van het Volkscommissariaat voor de Groot-Industrie met één slag een einde heeft gemaakt aan alle wonderverhalen over den fabelachtigen groei en bloei van de metaal-nijverheid in Sovjet-Rusland. Eenige dagen na het verschijnen van het fnuikend artikel, dat wij breedvoerig be spraken, publiceerde een ander regeerings- orgaan de „Sozjalistitsjekoje Zemledelije" een overzicht van den toestand in den land bouw. En ook daarin worden door de redactie onomwonden de misstanden erkend, die wij reeds herhaalde malen uit niet-officieele bronnen vernamen en mededeelden betref fende de jammerlijke wanorde in het boe renbedrijf en de ellendige vooruitzichten van den aanstaanden oogst. Trouwens, in den landbouw is een opzet telijke feitenverdraaiing veel lastiger vol te houden dan in het fabriekswezen. Dat de velden niet of onvoldoende wor den bewerkt, dat alle bemesting ontbreekt, dat het opgroeiend koren wordt verstikt door het onkruid, dat de oogst op het veld staat te rotten, ziedaar, feiten, die zich niet laten camoufleeren, omdat eenieder ze met eigen bogen kan waarnemen. En wij zien dan ook, dat zelfs dr. Wibaut, die overigens vol bewondering is voor de „ontzaggelijke omwenteling op agrarisch gebied", toch niet kan ontveinzen, „dat de boeren zich aan dezen bedrijfsvorm nog niet volledig aanpassen". De oorzaken van dit tekort in aanpas singsvermogen vermeldt dr. Wibaut niet, hoewel zij hier en elders dikwijls genoeg zijn uiteengezet. De boeren moeten met hun arbeid alle in- dustrieele experimenten en mislukkingen der laatste jaren betalen en alle finantieele flaters goedmaken. Op de schouders van den geduldigen moesjik wordt heel de last van het vijfjarenplan gelegd. Wien zal het verbazen, dat het slachtoffer ten slotte door de knieën zakt en het werk finaal opgeeft? Tot dezen trap van uiterste moedeloos heid is een groot deel der Russische boeren thans afgedaald. Zij hebben de akkers van hun kolchozen in den steek gelaten en bepalen hun zorg uitsluitend tot den moestuin, waarvan de opbrengst hun persoonlijk eigendom is. Voor de rest pogen zij alle verantwoorde lijkheid af te schuiven op de staatsorganen, die trouwens ook dit voorjaar weer ontstel lende blijken heben gegeven van zorgeloos heid en gemis aan organisatievermogen. Immers ziehier het tafereel van den hui- digen toestand, zooals hij in het eigen re- geeringsorgaan wordt geschetst. De werkzaamheden voor den oogst zijn begonnen, voordat de ovefheid de noodige toebereidselen had getroffen. Volgens de officieele cijfers zouden de kolchozen voor 93 pet. in bezit zijn gesteld van het onont beerlijke zaaizaad. Maar als men de gegevens detailleert, dan blijken zij bij ernstige con trole telkens weer onjuist, terwijl de bin nengekomen rapporten herhaaldelijk een valsch beeld geven van den werkelijken toestand. Zoo heette het in een dezer rapporten, dat in een bepaald district het noodige kwan tum zaaigoed met 19 pet. werd overtroffen. Maar bij' onderzoek bleek, dat slechts 20 pet. van de voorgeschreven hoeveelheid aan wezig was! Dergelijke feiten ervaren de controleurs haast dagelijks. Maar wat het perspectief ten zeerste ver sombert, is de omstandigheid, dat men juist in het vruchtbare Zuiden, waar de akker bouw vooraan staat, de kleinste zaadvoor- raden aantreft. Ter verklaring van deze omstandigheid bedenke men, dat in gindsche streken zóó streng en zóó dikwijls is gerequireerd door de agenten der G. P. Oe., dat de bevolking de laatste graanvoorraden heeft moeten aanspreken, om den honger te stillen. Daarvandaan ook de telkens gerappor teerde plunderingen, die zelfs door scherpe bewaking niet te voorkomen zijn. Vooral tarwe schiet bij alle kolchozen te kort. En met de weinige zelfstandige boe ren, die nog zijn overgebleven, is het niet beter gesteld. Zij bezitten hoogstens 32 pet. van het benoodigde zaaigoed, zoodat ook zij slechts in zeer onvoldoende mate tot de pro ductie zullen kunnen bijdragen. Om te kunnen zaaien moet vooraf ge ploegd worden, het zij door levende of me chanische paardekracht. Met de levende is het deplorabel gesteld. Zoo zijn de laatste maanden in één district van den Kaukasus 1000 en in een tweede 800 paarden gestor ven. Soortgelijke jobstijdingen kan men haast eiken dag in de landbouwbladen vin den. Alles hangt derhalve af van de aanwezig heid en de goede werking der tractors. Maar wij vernamen reeds uit een der reis schetsen van dr. Kramer, dat de productie van bruikbare machines nauwelijks een derde van het planmatig vastgestelde aantal bedraagt. Daarom was vanuit Moskou gedecreteerd, dat alle nog even bruikbare tractors vóór 1 Maart van dit jaar grondig hersteld moes ten zijn. Maar zooals de „Zemledelije" meldt, zijn ondanks dit decreet duizenden tractors nog steeds defect, terwijl bij vele andere de re paraties zoo slecht en slordig zijn verricht, dat zij bijna aanstonds ongeschikt blijken voor den arbeid. En die nog in staat zijn om te werken, hebben meestal gebrek aan olie en benzine. Dit moge ons, die in de meest afgelegen streken over de benzine-pompen struikelen, weinig geloofwaardig voorkomen, het land- bouworgaan klaagt steen en been over de nalatigheid der kolchozen, die niet over voldoende vaatwerk blijken te beschikken om de onmisbare brandstof af te halen van de pompstations, wanneer deze door de re geering van nieuwen voorraad zijn voorzien. Er worden nu overal in het land tonnen en vaten gerequireerd om den voorraad aan te vullen: maar men vreest dat de gunstige zaaitijd alweer zal zijn verstreken, alvorens ze ter plaatse zijn aangekomen. Tot zoover het Sovjetblad. Ons lijkt dit gebrek aan vaatwerk een symptoom te meer van den tegenzin der boeren, om ondankbaar en slecht- of niet- betaald werk te verrichten in dienst der almachtige communistische partij. Wanneer de regeering de boeren vrij liet in hun bedrijf, of hun bij gedwongen cul tuur althans een behoorlijken prijs garan deerde voor hun producten, dan zou men weldra zien, dat het land der Zwarte Aarde wederom in een onafzienbaar veld van wuivende korenaren werd herschapen. Dan zou het gebrek aan zaaigoed, aan ploegen, aan tractors, aan benzine, aan olie en aan vaatwerk heel spoedig verholpen zijn; dan zou als bij tooverslag de onont beerlijke samenwerking ontstaan tusschen alle belanghebbenden bij een overvloedigen oogst; en dan zou het spook van den hon gersnood tot een haastigen aftocht worden gedwongen. zoowel in de dorpen als in de steden van het onmetelijk Rijk. Ondanks het schrikbewind der G. P. Oe., ondanks de arrestaties, de strafprocessen, de verbanningen en de doodvonnissen, on danks het zwoegen der jonge Communisten, die met drommen den boer worden opge stuurd om de zaadcampagne te doen slagen, houdt de vrees voor een hernieuwde mis lukking van den oogst de volksmassa ge vangen. En juist die vreès wekt het hamsteren en achterhouden van de schamele voorraden in de hand. Met de hoop op een betere toe komst is ook het laatste restje vertrouwen in de Regeering bij de overgroote meerder heid van het Russisch volk verdwenen. „On désespère alors qu'on espère tou- jours", zoo zegt de Misanthrope bij Molière. Te vaak bedrogen hoop ontaardt op den duur in wanhoop. En terwijl hier te lande een dr. Wibaut voor een auditorium van weldoorvoede en goedgekleede hoogeschoolstudenten staat te oreeren over de les, die het jonge Rusland ons geeft door zijn sterk geloof, zijn groote offervaardigheid en zijn belangelooze toe wijding, zien ginds de slecht-betaalde, er barmelijk verwaarloosde en schandelijk uit gebuite proletariërs hun magere rantsoenen maandelijks verminderen, terwijl zij door de eigen regeeringsorganen van de industrie en den landbouw worden neergestooten in het somberste pessimisme. Arme bedrogenen! Hoe dikwijls zullen zij thans terugdenken aan den gelukkigen tijd, toen hun moeizame arbeid, hoe ondank baar hij wezen mocht, toch werd bestraald door den gloed der hoop in een boven natuurlijke toekomst. En hoe levendig zullen de Moskousche werklieden zich nog den vermaarden debat avond van den Paaschtijd 1928 herinneren, toen een der Bolschewistische voormannen een lofrede hield op het destijds gloed nieuwe vijfjarenplan, dat door de kracht van den mechanischen, productieven arbeid der volksgemeenschap, in stede van een vermeende zaligheid in een beter hierna maals, den mensch hier op aarde een tast baar geluk zou verschaffen. Toen vroeg een grijsgebaarde pope het woord en nam gaarne genoegen met de vijf minuten spreektijd, die hem amper werden toegemeten. Hij ging naar het podium, en terwijl hij zijn handen zegenend uitstrekte, bracht hij aan de verbaasde menigte met trillende stem den oud-Russischen Paaschgroet: „Christus is verrezen!" En honderden stem men gaven spontaan het antwoord: „Hij is waarlijk verrezen!" „Broeders, sprak de Pope, als gij met Christus verrezen zijt, zoekt dan wat daar boven is, waar Christus zetelt aan Gods rechterhand. Zet Uw zinnen op hetgeen van den hemel, niet op hetgeen van de aarde is. Want gestorven zijt ge, en Uw leven is met Christus verborgen in God. Als Christus, Uw leven, verschijnt, dan zult gij met Hem verschijnen in heerlijkheid!" 1) Het werd stil in de zaal. De stem der Christelijke traditie had gesproken en zij had de oude godsdienstige snaar doen tril len in het volksgemoed. En al werd die stem vijf jaren lang ge smoord door het luide rumoer van de triom- feerende industrialisatie, toch is zij nooit geheel verstomd bij de kinderen van „Moe dertje Rusland", die thans door het niet langer te verhelen bankroet der hooggepre zen pjatiletka meer dan ooit ontvankelijk zijn voor het apostolisch woord: „Zoekt Uw heil daarboven, niet hier beneden!" Als uit woord in Rusland wordt begrepen en toegepast, dan zal de wreede ontgooche ling van het heden voor het arm bedrogen proletariaat een machtige prikkel zijn om hart .en hoofd omhoog te richten naar een gelukkiger, blijder en beter toekomst. Mr. L. S. 1) Uit den brief van St. Paulus aan de Co- lossensers, II. 14. Het citaat vormt hier zoo wel als ginds een stuk van het Paaschnacht- officie. De roemruchte „Evangelische Maat schappij" heeft dezer dagen weer vergaderd en met algemeene stemmen het voorstel- Den Haag aangenomen, dat de vereeniging zich zou wenden tot de Kamers met het dringend verzoek om: le. alle Nederlanders, die een gelofte van gehoorzaamheid aan eenige buitenlandsche souvereine macht of haar ondergeschikten hebben afgelegd, vervallen te verklaren van de Nederlandscbe burgerrechten, en 2e. bij het lager- en middelbaar onderwijs het geven van onderricht niet toe te staan aan niet-Nederlanders of aan Nederlanders, die niet in het bezit zijn van de Nederland- sche burgerrechten. Onder 1 vallen niet alleen met stellige zekerheid al onze bisschoppen, die immers bij hun wijding een specialen eed van trouw aan den Paus afleggen maar met eenigen goeden of kwaden wil, kan men er eigen lijk alle katholieken wel onder brengen, want in geloofszaken is elke katholiek im mers gehouden tot gehoorzaamheid aan den Paus van Rome. Natuurlijk is 't de bedoe ling der heeren alle katholieken uit het onderwijs te weren, de religieusen voorop. Hierop sluit zich waardig aan de motie van Hoogenhuyze, waarin de hoop werd uitgesproken, dat, ge zien het feit, dat de politieke partijen, die indertijd een rechtsche coalitie vormden, 52 leden in de nieuwe Tweede Kamer zullen hebben en een nieuwe coalitie in 't algemeen dus mogelijk is, er geen coalitie tot stand mocht komen, maar een krachtige onafhan kelijke regeering. Een „onafhankelijke" regeering, is dat de dictatuur? Ds. van Hoogenhuyze en de fana- tici, die hem steunen, schijnen niet in te zien, dat zulke levensgevaarlijke experi menten weieens het einde der Oranje dynastie zouden beteekenen. Het is alles te dwaas om van te praten. Maar welk een verantwoordelijkheid laden de dissidenten op zich, die in het aanschijn van zulke bittere haters der katholieke cultuur, onze fractie in de Volksvertegenwoordiging verzwakken! De liberalen schijnen Dr. Colijn, dien men als toekomstigen kabinets-formateur be schouwt, ervan te willen overtuigen, dat hij voor zijn bezuinigingsplannen op de ten deele zoo radicale Katholieke Kamerfractie veel minder kan rekenen dan., op de Vrij- heidsbondsche! Laten we twee feiten noemen: lo. dat de Katholieke Kamerfractie het huidige kabinet bij zijn bezuinigingsvoorstel len geen enkelen keer in den steek heeft ge laten, maar het steeds gesloten heeft ge steund; 2o. dat de Vrijheidsbondsche fractie bij verschillende bezuinigingsvoorstellen het Kabinet geheel of verdeeld in den steek Het, met als slot-apotheosei ge motie-Booni Unaniem besluit door de Nederl. Vereeniging van Verkeers vliegers. De leden der Nederlandsche Vereeniging van verkeersvliegers, waarvan alle piloten der K. L. M. op twee na lid zijn, hebben gisterenavond in een te Amsterdam gehouden vergadering unaniem besloten met ingang van 1 Juli ont slag te nemen als vliegtuigbestuurders bij de K. L. M. Mededeeling van piloten-zijde. Het besluit van de verkeersvliegers is niet dan na lang beraad en ampele besprekingen, zoowel met de directie als onderling genomen. Van de zijde der piloten wordt ons het een en ander medegedeeld over de redenen, die tot deze beslissing van zoo groote importantie hebben geleid. Het huidige conflict is niet in de eerste plaats een gevolg van de economische omstandighe den, waaronder de piloten werken, doch van den algemeenen toestand van het bedrijf. De vliegtuigbestuurders en speciaal de vereeniging van verkeersvliegers, waarin ongeveer alle pi loten, in dienst van de K. L. M. voor Nederland en Koloniën, zijn georganiseerd, hebben zich ernstig te beklagen over het gebrek aan mede werking, dat wordt betoond van de zijde van de directie der K. L. M. Met het inkomen, dat de piloten over het afgeloopen jaar genoten, zijn zij zeer wel te vreden, behoudens enkele jongeren, die naar het inzicht van de Vereeniging onvoldoende worden gesalarieerd. De piloten achten het geenszins onbillijk, dat op hun inkomen in verband met de tijdsom standigheden normale kortingen worden toege past. Een andere kwestie is echter, dat in een kort tijdsbestek talrijke verlagingen van het zuiver inkomen hebben plaats gehad en wel op zoo verschillende en willekeurige wijze, dat bij de piloten onrust is gerezen en de onzekerheid is ontstaan over hetgeen de dag van morgen zal brengen. Thans weer dreigen nieuwe kortingen. Daar tegenover staat een evenredige verhooging van de arbeidsprestaties der piloten. Bij de directie, aldus de vliegers, heeft blijkbaar de meening post gevat, datt het „verlceersvliegen" thans niet moeilijk meer is, althans onder de huidige omstandigheden minder eischt van het moreel en physiek der vliegtuigbestuurders, dan dit voorheen het geval was. Het omgekeer de is echter het geval. Door den vooruitgang van de techniek wordt van de vliegers steeds meer geëischt. Er wordt nu onder vrijwel alle weersomstandigheden en ook na het invallen van de duisternis gevlogen. In mist en duisternis vliegen eischt veel meer van de zenuwen dan zooals vroeger het afwachten van mist en het wachten tot het weer licht wordt. Het meest voor de hand lig gend voorbeeld hiervan is de Indiëroute, waar bij regelmatig in duisternis wordt gestart en honderden kilometers over zee, woestijn, ge bergten en oerwouden moet worden gevlogen, zonder landingsmogelijkheid. Vroeger bedroeg de gemiddelde afstand der dagtrajecten op de Indië-route circa 1200 KM., thans zijn reeds afstanden van 1800 tot 2500 K.M. in reisschema's opgenomen. Het komt daardoor niet zelden voor dat de vliegers twaalf tot vijftien uur in de lucht zijn zonder tus- schenlanding. Er bestaat tusschen de vereeniging en de di rectie der K. L. M. een reglement-vliegtuig- bestuurders, waarin een schaal is opgenomen waarbij de piloten in klassen worden ingedeeld en waarnaar hun arbeidsvoorwaarden worden geregeld. Dit reglement geeft echter aan de vliegtuigbestuurders geen enkele zekerheid, daar de directie er steeds van kan afwijken. Weliswaar hebben de piloten onder zekere om standigheden recht van beroep op een com missie van advies doch een door deze com missie uit te brengen advies is niet bindend, zoodat de directie dit advies naar believen kan opvolgen of na kennisneming naast zich kan neerleggen. Het is zelfs voorgekomen, dat de directie jonge piloten in dienst heeft genomen in strijd met de „R. V." bepalingen. De directie wenscht een soepele regeling der arbeidsvoorwaarden harer piloten en verzekert, dat wanneer de piloten het aan de directie over laten zij zich nimmer te beklagen zullen heb ben. De leden van de Nederlandsche vereeni ging van verkeersvliegers hebben echter na herhhaalde besprekingen niet het minste vertrouwen meer in een dergelijke toezegging. Geen inlichtingen van de Directie Naar aanleiding van het conflict tusschen de directie van de K. L. M. en de Vereeniging van verkeersvliegers heeft het Ned. Correspon dentiebureau voor Dagbladen te Den Haag zich tot den heer Plesman, directeur van de K. L. M. gewend met het verzoek nadere in lichtingen omtrent dit conflict te verschaffen. De heer Plesman deelde mede, daaraan niet te kunnen voldoen, aangezien de directie van het conflict zelf eerst uit de dagbladen had kennis genomen en tot op hedenochtend was er geen enkel bericht vah de Vereeniging van verkeersvliegers ingekomen. De „Rijstvogel is op uitreis van Djask te Jodhpur aangekomen. „Kwartel", op thuisreis, uit Gaza vertrokken, is te Athene aangekomen. RADIO-OCTROOIKWESTIE. De Philips' Gloeilampenfabrieken hebben Erie Schaaper's Radio te Hilversum in kort geding gedagvaard, omdat naar haar meening laatstgenoemde door den verkoop van bouw- doozen voor het z.g. éénknops-E-schema in breuk maakt op de octrooien 7684, 10581 en 10999 van Philips. De president der Amsterdamsche Rechtbank heeft echter op 1 dezer, uitspraak doende op het uitvoerige namens Schaaper gevoerde tech nische verweer, beslist dat hij zonder deskun dige voorlichting zich over de zaak geen oor deel kan vormen en in kort geding geen gele genheid bestaat een deskundige aan te wijzen. De president heeft daarom het door Philips gevraagde verbod niet gegeven; Philips kan echter de zaak op korten termijn bij de volle rechtbank aanhangig maken. Als de heer Colijn die trouwens zijn Katholieke Pappenheimers tamelijk goed kent dit overdenkt, zal hij de schijnbaar zoo goed gemeende en volkomen onbaat zuchtige raadgevingen en waarschuwingen van de liberale pers, wel op de juiste waarde weten te schatten, vooral ook als hij die van „Het Vaderland" besloten ziet met deze grof heid: „Opdat de sterke opwellingen van den heer Colijn meer kans zullen hebben door sterke daden tg worden gevolgd." Indische persstem voor den heer Weiter als minister van Koloniën. Aneta seint uit Semarang: „De Locomotief" acht den heer Weiter de aangewezen figuur om op te treden als Minister van Koloniën, teneinde den tegenstand tegen bezuiniging, blijkende uit Bodenhausen's „tes tament" te breken. Het blad bepleit dat Holland door de benoe ming van den heer Weiter de hand uitsteke tot samenwerking met Ned.-Indië ten behoeve van de financieele saneering van Ned. Indië, waar voor het moment gunstig is met de heeren Meyer Ranneft en Van den Bussche als hoogste adviseurs. Sluiting der zitting. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn in vereenigde vergadering in het gebouw van de Tweede Kamer bijeengeroepen op Zaterdag den 6en Mei 1933 des namiddags te kwart voor drie uur. Naar aanleiding van 's heeren Ankersmit's bewering als hadde Minister Deckers zijn zui veringsvoorschriften betreffende de weermacht ontleend aan het laatste Mandement der bis schoppen, hebben wij opgemerkt, dat onze Bisschoppen met deze zaak niets te maken hebben, dat de Minister er uitsluitend de ver antwoordelijkheid voor draagt en dat de Kerk er buiten kan blijven. De hoofdredacteur van „Het Volk" ant woordt nu, dat het anti-socialistisch mande ment letterlijk werd gecopieerd en tot staats- voorschrift gemaakt. Vooreerst kan het be doelde Mandement evenzeer anti-liberalistisch als anti-socialistisch worden genoemd. Vervol gens: ook al zou een mandement van de bis schoppen door den minister „gecopieerd" zijn, dan zouden de bisschoppen daar nog geheel buiten staan. Wij blijven van meening, dat de Minister en de Minister alleen verantwoordelijk is en herhalen, dat de Kamer ook over deze beslui ten en derzelver uitvoering het controle-recht bezit. Maar wij hebben, de mogelijkheid open latend, dat bij zulke ingrijpende voorschriften lagere instanties ontactisch kunnen optreden, meteen geschreven, dat de algemeene geest dezer bepalingen, die bedoelen revolutionnaire elementen uit de gezagsorganen te weren, theo retisch onaanvechtbaar is. Het soc.-dem. orgaan heeft niet het recht te schrijven: „Deckers wordt verloochend door het groote katholieke orgaan". Als wij zeggen, dat de presumptie tegen de soc.-dem. organisaties is, dan is daarmee ook Minister Deckers' optreden tegen de bij zijn departement betrokkenen gerechtvaardigd. En dat deze presumptie méér is dan een bloot ver moeden, bevestigt een onverdacht getuige. De bekende anti-weermachtman professor Heering, schrijft letterlijk in zijn brochure". „De les van „De Zeven Provinciën"; „Maar wij geven dadelijk toe: de mogelijkheid bestaat, dat hier de min of meer roode geest, die in sommige marinebonden heerscht, een verzwak- kenden invloed kan hebben gehad op de mili taire discipline". In dezen geest gaat de Leidsche hoogleeraar verder .Wij nemen niet ieder woord voor onze rekening, maar indien er een toelichting moest worden geschreven op Minister Decker's be palingen en een bewijs diende geleverd over de sterkte van de presumptie tegen de onbe trouwbaarheid van sociaal-democraten in de gezagsapparaten, dan zou deze bijdrage van den remonstrantschen buitenstaander dienst kun nen doen! Het plan voor een internationale pelgrims reis der Katholieke Pers naar Rome, dat op initiatief van de „Permanente Commissie der Katholieke Dagblad-uitgevers" is uitgewerkt heeft algemeen geestdriftige instemming ge vonden. De Kardinalen van Parijs, Mechelen, Lissabon, Warschau, Rijssel alsmede een groot aantal Bisschoppen hebben dit plan aangemoe digd en gezegend. Er is thans een comité van voorbereiding gevormd, waarin de volgende personen zitting hebben genomen: Graaf Delia Torre, directeur van de „Osservatore Romano" (Rome); René Delforges, president van de B.I.J.C. en directeur van de „Vers 18 Avenir" te Namen (België); Mgr. Manneufvilli en Mgr. Fontenelle, redac teuren van „La Croix" te Rome; Frank A. Hale, directeur van de persafdeeling van de „Natio nal Catholic Welfare Conference" (Vereenigde Staten); Mgr. Kaczinsky, directeur van de „K.A.P." (Polen); Sr. Herrera, directeur van de „Accion Catolica" (Spanje); Sr. Joseph M. Capdevila, directeur van „El Mati" (Catalonië); P. Bangha, directeur van „Magyar Kultura" (Hongarije); H. Kuijpers, directeur van „De Maasbode", (Nederland); Dr. Hoeben, directeur van de „K.W.P." (Nederland); mr. Jean Geor- gesco, directeur van het Katholiek Perscomité in Roemenië; P. Merklen, Abbé, hoofdredacteur van „La Croix" (Frankrijk); mr. Michlin, voor zitter van den Bond van Fransche journalisten; Francois Veuillot, correspondent van Canadee- sche bladen te Parijs; en Ho Fan Ly (China). Tot secretaris van het comité is benoemd de heer Joseph Ageorges. Reeds 16 nationaliteiten hebben thans toegezegd te zullen deelnemen aan deze grootsche manifestatie der Katholieke pers, die van 2 tot 9 Juni te Rome zal worden gehouden. Het programma luidt als volgt: 5 Juni wordt een bezoek gebracht aan dé Ba silieken van Rome en de Catacomben; 6 Juni worden de deelnemers verwacht in de Vati- kaansche Stad, waar zij een demonstratie zullen bijwonen in het Vatikaansche radiostation. Ook zullen de deelnemers in Pauselijke audiëntie worden ontvangen. Op de terugreis zullen Florence en Assisië worden bezocht. DRIJVENDE TENTOONSTELLING. Gemeld wordt: Door verschillende personen in Nederland is een ontwerp samengesteld voor een drijvende expositie op Natuur-Historisch gebied. Het doel van deze expositie is een tocht door Nederland, om propaganda te maken voor de schoonheid van bosch en hei, wei en duin, lucht en water. Vooral zal ook gewezen worden op het belang van het behoud van natuurschoon en het bevor deren van kennis van datgeen, wat ons land bezit aan flora en fauna. Het adres van den secretaris is: A. Deijmann, van Limburg Stirumstraat 12, Den Helder. GRETA GARBO. SAN DIEGO (Califomië) 2 Mei (R.O.) De filmactrice Greta Garbo is, naar Reuter meldt, Zondag hier aangekomen en per auto naar Hol lywood vertrokken. De filmster leek eenigszins zenuwachtig, doch zeide blij te zijn, dat zij in filmland terug was. NOVA ZEMBLA. Eduard Veterman, de schrijver van „Vader en Vaderlands", werkt thans aan een nieuw vaderlandsch heldenspel, dat den titel zal dragen: Nova Zembla. Het heeft den beroem den tocht van Barents en Heemskerk tof on- "4«r»efp, - 'k> «_p PH. ADX en PH. OTO op vliegveld Haamstede, bij de opening van het nieuwe seizoen 1933. Zooals wij dezer dagen reeds berichtten, zou 1 Mei de kleinste Nederlandsche luchtlijn Rot terdamHaamstede worden heropend voor het zomerseizoen 1933. Het Luchtvaartcomité „Schouwen-Duiveland" door welks initiatief deze lijn tot stand kwam, had de pers uitgenoodigd Maandag bij deze feestelijke opening tegenwoordig te zijn. Nog wat rillerig, maar stipt op tijd, staan de gasten klokslag kwart voor negen op Waal haven, waar de blauwe K.L.M.-vogels start klaar wachtten. Een lentesche nevel sluiert achter het groene vliegveld. Waalhaven zit „potdicht", zooals de techni sche term luidt en aangezien het eerste en laatste parool der K.L.M. is „Safety first" wordt den heeren beleefd verzocht, even te wachten, totdat de mist wat z;ou zijn opge trokken. Het Londen-vliegtuig, dat zoo juist van Am sterdam vertrokken is, kan zelfs in Rotterdam niet landen en ronkt onzichtbaar over Waal haven heen. Als de strijd van zon en mist gestreden is, althans zoover gevorderd, dat de naderende overwinning op de nevelen zeker is, bestijgt men den verzilverde vleugelvogel P. H. A. D.X. wiens krachtige motor den romp reeds trillen doet. Een machtig raasgeloei en we zweven Groene weiden met gele boterbloemen. Een boer, die rechte voren egt in een lang- werpigen akker. Een mistbank. Het Haring vliet; een water als een zee. Goeree-Over- flakkee. Weiden met putgaten en bont vee. Het Brouwershavensche-gat met een roode boei als een hengeldobber. Witte meeuwen spelen er omheen. Een klein stoomschip met de driekleur in top. Schouwen. Een puffend trammetje. Brouwershaven. Vlaggen en vroo- lijk bloeiende boomgaarden. Een duinenreeks Wapperende vlaggen het woord „Welkom" Wij zijn in Haamstede. Twintig minuten geleden stonden we nog op Waalhaven Als men dan bedenkt, dat men voor ditzelfde traject minstens vier uur moet reserveeren, wanneer men de combinatie tram- pont-bustrein wil gebruiken, dan is elke com mentaar overbodig! De heeren Plesman, directeur der K.L.M. J. J. Cock, voorzitter van het Zeeuwsche lucht vaartcomité, Jhr. R. J. H. Q. Röell, burge meester van Haamstede, J. E. van den Broek, J. C. A. Bannink burgemeester van Zierikzee, van Pauwen, chef van den Technischen dienst K.L.M. verwelkomen de Rotterdamsche rei zigers. Nadat de Commissaris der Koningin in Zee land mr. J. W. Quarles van Ufford met bur gemeester Fernhout van Middelburg en C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, vandaar per vliegtuig door piloot Scholtmeij er zijn gehaald en nog eenige journalisten met de P.H.O.T.O. bestuurd door piloot T. Supheert uit Amsterdam zijn geariveerd stapt heel het gezelschap met de plaatselijke genoodigden in de gereedstaande auto's en autobussen. Langs den vuurtoren van Vfesterschouwen wordt naar Haamstede gereden, alwaar in het gebouw T.A.V.E.N.U." een geurende tentoonstelling van ter plaatse gekweekte bolbloemen is georgani seerd en den gasten een geurige kop koffie met Schouwschen room en Schouwsche koek wordt aangeboden. Het stuur wordt na afloop gewend naar de duinen van Wester Schouwen. Vanaf den top dezer ruwbegroeide landbergen heeft men een prachtig uitzicht, eenerzijds over het afwisse lend eiland met zijn weiden, boomgaarden en bosschages, anderzijds over het mooie vlakke strand met de Noordzee. Reeds verrijst hier en daar een villa van enkele ingewijden, die Haamstede opzochten om zijn kalmte en rust. De tijd ligt misschien niet ver meer, dat het een „gesuiveerde" bad plaats wordt Een genoeglijke koffietafel vereenigt dan de hongerige genoodigden in de gezellige „Schouw sche Boer", 'n restaurant in de naaste nabijheid van het vliegveld gelegen. Men vergast zich aan Schouwsche meeuweneieren en specifiek gewestelijke gerechten. De eerste spreker, de heer J. J. Cock, voor zitter van het Zeeuwsche luchtvaartcomité, heet allen nogmaals welkom en gaat in groote trek ken even de geschiedenis na van de heden her opende lijn. In 1931 werd ze opgericht en ge opend door den huidigen Commissaris der Ko ningin, Quarles van Ufford. In 1932 werd de lijn verlengd tot Vlissingen en het succes was zoodanig (men vervoerde ongeveer 1200 passa giers), dat men dit jaar de lijn over Vlissingen naar Knocke-le Zoute in België heeft verlengd. Spr. bedankt ook speciaal de K. L. M. voor de verlaging der tarieven, hetgeen ongetwijfeld zal bijdragen tot nog grooter succes van deze lijn. Nadat Jhr. R. J. Q. Röell, burgemeester van Haamstede, het welkomstwoord heeft gespro ken, gaat spr. de technische details na en merkt op, dat het vliegveld dit jaar van 17 op 30 H.A. is gebracht, werkzaamheden, die aan 25 werk- loozen arbeid verschaften. Hierop dankt de Commissaris der Koningin voor de uitnoodiging en brengt hulde en lof aan de pionniers van dezen arbeid, behalve ds K. L. M. ook het driemanschap Cock., van den Broek, Röell, de geestelijke vaders dezer ver binding. De burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, vraagt hierna het woord en prijst de energie en voortvarendheid der Schou- wenaren, speciaal het genoemde driemanschap en nadat ook de burgemeester van Middelburg Fernhout het energieke initiatief heeft geroemd, staat de heer Plesman, directeur der K. L. M. op. In een geestige speech die veel pleizier ver oorzaakte, schildert spr. den durf en het door zettingsvermogen van het Zeeuwsche lucht- vaartcomité, dat in staat is geweest bij hem het heilig vuur van enthousiasme te ontsteken. Spr. hoopt, dat het interlocale vliegverkeer moge bijdragen tot beter begrijpen van onze verschillende volksaarden en moge leiden tot grootere eenheid in ons vaderland. Hierna noodigt de heer Plesman diegenen onder de aanwezigen, die nog nooit hebben ge vlogen, in zijn vliegtuig. Door sommigen schuch ter, door anderen geestdriftig wordt hieraan voldaan, met het resultaat echter, dat allen enthousiast uit hooger sferen terugkeeren. De autotocht wordt dan vervolgd en men zet koers naar Brouwershaven met zijn mooie oude kerk, stadhuis en beeld van vader Cats. Over Noordgouwe loopt de terugtocht naar Haamstede via Zierikzee. In hotel Juliana on derhoudt de wakkere burgemeester J. C. A. Bannink de gasten eenige momenten over zijn schoone geliefde stad, die evenals heel het eiland nog zoo weinig bekend is in den lande. Nu de luchtlijn het eiland Schouwen-Duiveland uit zijn isolement heeft verlost, hoopt spr. dat ook voor Zierikzee een betere tijd zal aanbreken. De heer Plesman krijgt natuurlijk nog een ver diend pluimpje alsmede het meer genoemde drietal Zeeuwsche luchtvaartlijnpionniers. Tot slot deelt de heer Gerzen, de actieve voorzitter van de V. V. V., ieder een lezens waardig boekje over Zierikzee en omstreken uit en daarbij een artistieken aschbak der Leer dam-fabrieken, als aandenken aan dezen zon- nigen dag. Het stedelijk muziekcorps geeft op het fleu rige plein op de Oude Haven eenige nummers ten beste en langs den Zuiderdijk van het eiland bereiken we daarna Haamstede weer, vanwaar de K. L. M.-vogels ons weer naar Rotterdam of Vlissingen brengen, onder lang en vriendelijk gewuif der actieve Schouwenaren. KON. NED. HOOGOVENS. Hoogere ertsaanrocr in 1933. In de afgeloopen maand werd voor het hoog- ovenbedrijf te IJmuiden door 7 stoomschepen eene hoeveelheid van 29.085 tons ijzererts aan gevoerd tegen eveneens 7 stoomschepen, echter met 26.295 tons erts in April van het vorige jaar. In de afgeloopen vier maanden bedroeg de ertsaanvoer voor dit bedrijf 147.131 tons te gen 138.453 tons in dezelfde periode van 1932. VER. KON. PAPIERFABRIEKEN. Aanvoer grondstoffen. In April werd voor de Ver. Kon. Papierfa brieken, van Gelder Zonen te Velsen, eena hoeveelheid van 1000 tons houtstof en 2300 kub. vadem papierhout van Noorsche en Russische havens aangevoerd. Naar wij vernemen zal de aanvoer van deze grondstoffen voor dit bedrijf in Mei aanmerkelijk grooter zijn. BUITENZORG, 2 Mei. (ANETA.) Blijkens ontvangen berichten zijn in de pe riode 29 Januari 1933 tot 25 Februari 1933 in Ned.-Indië 1143 personen aan pest overleden tegen 503 in het overeenkomstige tijdperk van 1932. HOEK VAN HOLLAND- SCHIEDAM ^BoTTEBDAM V OORNt PUTTE k' H OEKSCHE WAAILD SCHOUWEN" J"»» .ftROyWP^SHAVEN OVEBFLAK.K HAAMSTEDE l av> DUIVE.LA 2ICetKZ.EE O MA» WALCHE.- RE.N ROSCNDAAL V MIDDELBURG BtvELAND BERGEN OP ZOOM VLISSINC.EK

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3