Voorwaarden der Gratis-Verzekering tegen ongevallen voor de geabon- neerden op „Het Nieuwe Dagblad" Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander", WOENSDAG 3 MEI 1933 O. L. VROUW VAN RENKUM. VERBRANDE BOEKEN. EEUWFEEST UNIVERSITEIT VAN POITIERS. MACHTIGINGSWET EN BLOEM- BOLLENBEDRIJF. DE STAKING IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. DREIGEND CONFLICT IN HET LANDBOUWBEDRIJF. DE ANTI-DUITSCHE RELLETJES. NU DE HEER SNEEVLIET KAMERLID IS GEWORDEN. ÏIAAR KLEEREN IN BRAND GESTOKEN. KOKENDE KOFFIE GEDRONKEN. DANS VERGUNNINGEN. VOORSCHRIFTEN INZAKE LOCALITEITEN. Wie er niet aanwezig mogen zijn. HENRI V LLMAR 80 JAAR. POGING TOT MOORD. GOEDERENWAGENS TE SLIEDRECHT^ GEDERAILLEERD. OPRUIENDE PAMFLFETTEN VERSPREID. FAILLISSEMENTEN. Eerste lustrum van den terugkeer van het Genadebeeld. Zondag zal het eerste lustrum herdacht wor den van den terugkeer van het Genadebeeld van O. L. Vrouw van Renkum. Ter gelegen heid van dit jubileum zal Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht dien dag een bezoek aan Renkum brengen. Te 3 Uur arriveert Mgr. te Renkum, waar hij op het Kerkplein o.m. zal worden toegesproken door den pastoor der parochie. Direct hierop aansluitend zal zich de groot- sche Maria-processie opstellen, waaraan ver schillende vrouwelijke en mannelijke organisa ties deelnemen. Het genadebeeld van O. L. Vrouw van Renkum wordt in dezen plechtigen omgang meegedragen, terwijl in het park door den Aartsbisschop een plechtig Lof zal- wor den gecelebreerd. Een al te doorzichtig rood plannetje. Naar aanleiding der boekenverbranding, welke op 12 Mei in Duitschland zal plaats vin den, heeft het Arbeiders-Schrijvers-Collectief ..Links Richten", sectie der Internationale van Revolutionnaire schrijvers, een oproep gericht aan de Ned. Maatschappij voor Letterkunde, de Ned. Ver. van Letterkundigen, De Vereeni- ging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels en de Centrale Vereeniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken om tegen deze daad te protesteeren en op 12 Mei zoo wel in de leeszalen als in de vensters der boek winkels tentoonstellingen der ten vure gedoem de literatuur te organiseeren. Vertegenwoordiging van de Amsterdam- sche Universiteit. Bij de viering van het vijfde eeuwfeest van de universiteit van Poitiers op Donderdag 1 Juni s.s. zal de universiteit van Amsterdam verte genwoordigd zijn door prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, hoogleeraar in de verloskunde en leer der vrouwenziekten. Onmisbaar voor de saneering. Het Centraal Bloembollen Comité heeft zich tot de Eerste Kamer gewend met een adres, waarin met betrekking tot het landbouw mach tigingswetsontwerp wordt verzocht, dat te aan vaarden, daar het in den bepaalden vorm, waar in het door de Tweede Kamer is aangenomen onmisbaar is voor de dringend noodzakelijke saneering van het bloembollenbedrijf. DE KAPPERS EN DE CRISIS- Het hoofdbestuur van den Ned. kappersbond (patroons) heeft, naar men ons mededeelt, aan de 70 in het land gevestigde plaatsingsbureaux en afdeelingen van dien bond, opdracht gege ven, alleen Nederlandsche arbeidskrachten in de registers op te nemen. Voor zoover het be treft, buitenlandsche werkkrachten, moet men het bewijs kunnen overleggen, sinds 1 Januari 1932 in ons land gedomicilieerd te zijn, alvorens van inschrijving sprake kan zijn. Deze maatregel is noodzakelijk om het Ne- derlandsch kapperspersoneel niet achter gesteld te krijgen bij het buitenlandsche. Bovendien sluit deze maatregel aan bij de sinds de laatste jaren gevolgde gedragslijn van het bondsorgaan „Het Kappersblad", dat de laatste jaren adver tenties van buitenlandsch personeel weigerde. JAC. SMEETS. f Te Heithuijsen is overleden de heer Jac. Smeets, voorzitter van de Limb, vereeniging Landbouwbelang. INBRAAK BIJ TWEE OUDE MENSCHEN. Te -Echt-Slek werd gisterennacht ingebro ken bij de.gebroeders Maessen. De twee oudjes van 76 en 83 jaar sliepen naast de woonkamer en hadden niets gemerkt. Uit een oude kist, die v/erd opengebroken, werd een bedrag van 60 i ntvreemd. '„Posten" te IJmuiden verboden. Uit IJmuiden wordt ons gemeld: Behalve dat door de politie streng wordt op getreden tegen samenscholingen der stakers is met ingang van heden door den burgemeester van Velsen bekend gemaakt, dat ook het „pos ten" voor particuliere woningen, winkels, de stations der spoorwegen en de halten der auto bussen, niet meer zal worden toegestaan. In ver band met het hinderlijk optreden van de zijde der stakers hielden de winkeliers Dinsdag een vergadering, om hun houding te dezen opzichte te bepalen. In de laatste dagen is het vrijwel rustig in deze plaats. In de provincie Groningen. Het heeft er allen schijn van, dat het binnen kort tot een conflict komt in het landbouwbe drijf in de provincie Groningen, een conflict dat in dit bedrijf het grootste zal zijn, dat ooit is voorgekomen. Het zal namelijk de geheele. provincie omvatten, met uitzondering van de gemeenten Bedum, Ten Boer en Thesinge waar de loonen zijn gecontineerd en enkele andere plaatsen, waar de werkgevers niet centraal zijn georganiseerd. Omtrent de aanleiding kan het volgende wor den meegedeeld: Door de centrale werkgeversorganisaties In het landbouwbedrijf, zoowel christelijk als neu traal, is in het begin van dit jaar aan de arbei-1 dersorganisaties een voorstel gedaan de loonen bij het aangaan van het nieuwe contract te ver lagen, wat de uurloonen betreft met 10 pet. en de accoordwerkzaamheden met IS pet. De moderne, Cnr. en R. K. Landarbeiders organisaties wezen dit voorstel van de hand, omdat zij van meening waren dat deze veria- ging niet was te aanvaarden, daar de loonen ook het vorige jaar reeds met resp. 10 en 12Vfe pet. waren verlaagd. Deze organisaties waren van oordeel dat niet ontkend kon worden dat in het landbouwbedrijf een slechte toestand heerscht, maar indien meer steun dan gegeven werd noodig was, dit niet van de arbeiders kon worden gevraagd, omdat de loonen te laag wa ren. Het voorstel der werkgevers zou hierop neerkomen dat het grootste deel des jaars ge werkt zou moeten worden voor 2214 cent per uur. Indien Het bedrijf deze loonen niet meer kon dragen, dan moesten er andere maatrege len worden getroffen. Van werkgeverszijde werd daartegen opge merkt dat de voorgestelde verlaging, gezien de toestand der bedrijven, noodig was. De werkgevers hebben besloten, gezien het provinciaal verband, in de districten waar de contracten met 1 Mei zijn beëindigd, voorloopig tot 12 Mei de loonen te betalen, welke in April ook zijn betaald. Beide partijen zullen voor 12 Mei nader be richten welke maatregelen worden genomen. SMOKKELAAR NIET UITGELEVERD. Naar wij van den commissaris van politie te Venlo vernemen, zal de bekende grootsmokke laar H. Sch., die onlangs in Duitschland wist te ontsnappen, waar hij wegens smokkeldelicten eenige jaren gevangenisstraf had te ondergaan en die voor eenige weken te Venlo werd ge arresteerd, thans in de gelegenheid worden gesteld ons land te verlaten, aangezien de door de Duitsche justitie aangevraagde uitlevering, op grond van smokkelovertreding niet kan verleend worden. KNAAPJE DOODGEREDEN. De 12-jarige A. A. G., wonende aan. den Brus- selscheweg te Maastricht, die op een rijwiel door de Jozef Hollmannstraat reed, werd Maan dagavond aangereden door een auto, bestuurd door v. H., wonende aan het Orleansplein. Het knaapje was op slag dood. TORPEDO OPGEVISCHT. Op het torpedo-atelier op de rijkswerf te Hel- levoetsluis is door een visschersvaartuig uit Stellendam een deel van een torpedo, vermoe delijk van Engelschen oorsprong aangebracht. Eén en ander was in de buurt van Schevenin- gen opgevischt. Tendentieuze berichtgeving van Duitsche zijde. Zooals Wij reeds gisteren meldden hebben Maandagavond na afloop van een bijeenkomst van te Amsterdam wonende Duitschers eenige incidenten plaats gehad, waarbij de politie eeni ge malen actief moest optreden. Bij deze relle tjes is een persoon gewond, die zich echter, na ih het Tesselschadeziekenhuis verbonden te zijn, huiswaarts kon begeven. Deze persoon is geen Duitscher, doch de zoon van ds. Hoogen- huijze, die terug kwam van een bijeenkomst in het Concertgebouw. Naar thans uit Berlijn aan het persbureau V. D. wordt gemeld, heeft de „Telegraphen Uni on" van zijn correspondent te Amsterdam het volgende bericht ontvangen, dat door de „T.U." per radio aan alle Duitsche bladen werd door gegeven: „Amsterdam, 2 Mei. Ook te Amsterdam vond Maandag ter gelegenheid van den dag van den nationalen arbeid onder sterke deel name van de Duitsche kolonie een feest plaats. Na afloop heeft communistisch gepeupel, waaronder vele joden, incidenten veroorzaakt. Naar voorloopig werd vastgesteld, zijn onge veer veertig Duitsche onderdanen mishandeld en gewond. In het bijzonder had men het op den „Landesgruppenfuehrer" van de N.S.D. A.P. in Holland voorzien. Direct bij het ver laten dervergadering bemerkte hij, dat hij door een groote menigte gevolgd werd. Hij werd toen door een bekende in een auto ge nomen. De auto werd door eenige andere met tegenstanders bezette auto's, achtervolgd. Op het Leidscheplein trachtte men den wagen aan te rijden, doch hierbij werd slechts een spatbord ingedrukt. Men vervolgde den wagen nog verder. Tenslotte gelukte het den chauf feur, te ontkomen. Een heer,, die zich aanvankelijk in gezel schap van den „Landesgruppenfuehrer" be vond, trachtte men, nadat men hem tot bloe dens toe geslagen had, voor een auto te werpen. Zelfs de te Amsterdam werkende Duitsche dienstboden werden niet met rust gelaten." Het persbureau V.D. heeft den berichtgever van de „Telegraphen Union" gevraagd van wien hij deze inlichtingen heeft gekregen. Deze deelde mede, inlichtingen van het Duitsche Consulaat te Amsterdam te hebben ontvangen. Vervolgens heeft Vaz Dias het Duitsche Con sulaat te Amsterdam om inlichtingen verzocht. Men deelde daar mede, dat van een dergelijk bericht niets bekend was en dat het minstens viermaal overdreven moest zijn. De berichtge ver van de „Telegraphen Union" moet dit be richt dus van andere zijde hebben ontvangen. Verzoek om invrijheidsstelling. Bij het gerechtshof te Amsterdam is door mr. dr. E. Benno J. Stokvis namens den heer Sneevliet, die wegens opruiing door de Am- sterdamsche rechtbank tot vijf maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief veroor deeld werd, en die van dit vonnis in hooger beroep is gegaan, een verzoek tot invrijheids stelling ingediend, o.a. om het feit, dat hij zich nu gedrongen voelt zijn plichten als kamerlid te vervullen. In een vlaag van krankzinnigheid. Dinsdagmiddag heeft te Ouderkerk in een aanval van krankzinnigheid de 42-jarige mej. K. BI. haar kleeren in brand gestoken, waarna zij de straat opholde. Onmiddellijk snelden eenige Voorbijgangers toe, die er in mochten slagen de brandende kleeren te dooven. Mej. BI. had echter brandwonden over het geheele lichaam bekomen en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Te Posterholt is het 5-jarig kind van C. S., na het drinken van heete koffie overleden aan de gevolgen van de inwendige brandwonden. In het Staatsblad No. 235 is verschenen het Koninklijk Besluit van 27 April 1933, tot uit voering van artikel 50, lid 2, der drankwet. Hierin wordt bepaald, dat de burgemeester toestemming geeft tot dansen in een voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor een vergunning of een verlof A is verleend, in de aanhoorigheid van zoodanige localiteit of in een localiteit, welke met zoodanige localiteit bin nenshuis gemeenschap heeft, niet dan indien voldaan wordt aan een reeks in het Koninklijk Besluit opgenomen voorschriften. Vooreerst zijn regelen vastgesteld voor het geval, dat het dansen geschiedt in één of meer localiteiten of aanhoorigheden, welke kenne lijk uitsluitend of in hoofdzaak als voor het pu bliek toegankelijke dansgelegenheid plegen te worden gebruikt (dancings)De oppervlakte van localiteit of aanhoorigheid moet ten minste 100 vierkante meter bedragen, terwijl de ruimte, welke als dansvloer wordt gébruikt niet grooter mag zijn dan een vierde deel der totale vloer oppervlakte. De dansvloer mag niet meer dans paren bevatten, dan hij vlerkante meter groot is. De localiteit of de aanhoorigheid moet ge durende den tijd, dat er publiek aanwezig is, steeds behoorlijk verlicht en van alle kanten goed te overzien zijn, terwijl daarin niet aan wezig mogen zijn vaste* of verplaatsbare schot ten, schermen, gordijnen of andere afscheidin gen, hooger dan 1.25 M. van den vloer af ge meten, die van de zaal een deel afzonderen. Vol ledig van elkaar gescheiden toiletgelegenheden voor mannen en voor vrouwen afzonderlijk moeten aanwezig zijn. De toegang naar de toiletgelegenheden voor mannen en die naar de toiletgelegenheden voor vrouwen moeten ge heel gescheiden zijn. Personen beneden acht tien jaar mogen gedurende den tijd, dat ge danst wordt of gelegenheid tot dansen wordt gegeven, niet aanwezig zijn, terwijl evenmin aanwezig mogen zijn gemaskerde personen, als mede personen van verdachte zeden of die zich als zoodanig voordoen. Vrouwelijke personen, niet behoorende tot de bezoekers van de in richting, mogen gedurende den danstijd in de dansinrichting uitsluitend werkzaam worden gesteld in het buffet, voor den verkoop van plaatsbewijzen en voor het toezicht houden in garderobes en toiletten. Het dansen moet ge leid worden door een daartoe door den burge meester geschikt geacht persoon. Deze zijn de voornaamste van de voor dan cings vastgestelde regelen. Voorts bevat het Koninklijk Besluit regelen voor het geval, dat het dansen geschiedt in één of meer voor het publiek toegankelijke lo caliteiten of aanhoorigheden, welke plegen te worden gebruikt voor het houden van tooneel-^ muziek-, zang-, dans- en dergelijke uitvoerin gen, van bijeenkomsten of van partijen. Hier voor geldt o.m. een deel van de regelen, vast gesteld voor dancings. Echter wordt ten deze voor personen beneden achttien jaar geëischt het geleide van een voor hen verantwoordelijk meerderjarig persoon. Aan personen beneden achttien jaar mogen voorts geen alcoholhouden de dranken worden verkocht of verstrekt. Soortgelijke bepalingen somt het Koninklijk Besluit vervolgens op voor het geval, dat hot dansen geschiedt in besloten kring in dancings en gebouwen voor uitvoeringen. Ook hier wordt voor personen beneden achttien jaar het ge leide van een meerderjarige geëischt. Dit laatste is niet het geval met betrekking tot het dansen in een inrichting voor dansonderwijs. Wel geldt hier ook hier de bepaling, dat geen alcoholhoudende dranken mogen worden ver kocht of verstrekt aan wie jonger dan achttien jaar zijn. Het dansen moet geleid worden door een door den dansmeester geschikt geacht dans- leeraar. Voorts zijn eenige regelen gesteld voor het dansen in een restaurant tijdens het gebruik van de maaltijden (diner-dansant en souper-dan sant). Hierbij is o.m. bepaald, dat gedurende den danstijd in de localiteiten als bezoekers slechts mogen worden toegelaten degenen, die aan de maaltijden deelnemen. Verder bevat het Koninklijk Besluit regelen voor het geval, dat het dansen slechts op enkele dagen van het jaar pleegt te geschieden bij ge legenheid van het carnaval, de kermis of een ander volksfeest, en ten slotte voor het geval, dat het dansen geschiedt in een open aanhoo- J t CAREL SCH ART EN (links), die in ons land een reeks lezingen komt houden righeid van een localiteit, In één der vorige ru brieken genoemd. Van bepaalde, in het Koninklijk Besluit opge somde voorwaarden kan op schriftelijk verzoek Tan den vergunning- of verlofhouder, onthef fing worden verleend door den inspecteur van de volksgezondheid, belast met de zaken, ra kende de drankbestrijding. Tegen weigering van ontheffing kan de verzoeker in beroep komen bij den minister. Het Koninklijk Besluit treedt in werking met ingang van 1 Juni 1933. Gisterenmiddag heeft de heer Henri Völlmar, de bekende muziekrecensent te 's-Gvavenhage bij gelegenheid van zijn 80sten verjaardag, in hotel Duinoord een zeer druk bezochte receptie gehouden. De heer Völlmar mocht den geheelen dag zeer vele blijken van belangstelling ondervin den. Een stroom van telegrammen werd te zijner huizen bezorgd o.m. waren er schrifte lijke gelukwenschen namens H. M. de Koningin- Moeder, van dr. Willem Mengelberg en van Louis Zimmermann, Een schat van bloemstukken was in de salon van hotel Duinoord opgesteld. Daaronder waren er van Cecilia, het Ned. Zangersverbond, van de Federatie van Harmonie- en fanfarecorpsen en van de Openbare Muziekbibliotheek. Onder de zeer velen, die den 80-jarige hun gelukwenschen kwamen aanbieden, werden op gemerkt de heeren J. P. J. Wierts en Geraadts, namens de Kon. Necj. Toonkunstenaarsvereeni- ging, de heeren Henk ,vc d. Berg, directeur, en Goudswaards, vice-voorzitter van de Kon. Zangvereeniging „Cecilia", de heer van den Toorn namens het Nederlandsch Zangersver bond, jhr. v. d- Poll namens de Federatie van Harmonie- en Fanfarekorpsen, de directeur van het Kon. Conservatorium, dr. Joh. Wagenaar de heeren K. Textor en van Beynum, namens de leeraren en leeraressen van het Conserva torium en het hoofdbestuur van de K.N.T.V. Recidivist voor het Hof. Men meldt ons uit Amsterdam: In den nacht van 11 op 12 Mei van het vorig jaar schrok een 36-jarige juffrouw plotseling wakker, tot haar schrik bemerkend dat 'n man zich in haar slaapkamer bevond. Evèn later werd haar keel omklemd, de vrouw trachtte echter de hand weg te slaan, doch de man gaf haar met een hard voorwerp eenige slagen op het hoofd. Op het hulpgeroep van de juffrouw schoten haar ouders uit de kamer naast de hare te hulp. De indringer keerde zich tegen r'en vader, wien hij ook eenige slagen op het hoofd toebracht. Toen het eindelijk gelukt was, licht te maken, was de aanvaller verdwenen. De juffrouw meende in den indringer den man te herkennen, waarmede zij acht jaar gele den verloofd was geweest. Op de aanw-Jjzingen van de juffrouw, werd de man, een fcude bekende van de justitie, ge arresteerd er. had zich op 2 Februari 1.1. te ver. antwoorden wegens poging tot moord subs, tot doodslag, meer subs, tot zware mishandeling. Voorts was hem mishandeling van den vader ten laste gelegd. Hij werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Het O.M. had 15 jaar ge- eischt. Gisteren diende deze zaak in hooger beroep voor 't Hof. Thans legde hij een volledige be kentenis af. De psychiater-deskundige dr. H. J. Overbeek achtte verd. wel toerekeningsvatbaar. Verd. behoort tot een geslacht van misdadigers, dat bezig is uit te sterven. Op de vragen van den president verklaarde verd. uit jaloezie te hebben gehandeld. Uit het strafregister blijkt, dat verd. met bijna alle delicten van het W. V. S. heeft kennis gemaakt. Van zijn laatste 30 levensjaren bracht hij er 24 in de gevangenis door. Verd. betoogde nog, dat hij geen oogenblik de bedoeling heeft gehad, de vrouw te dooden. Pas toen er hulp kwam opdagen, heeft hij ge slagen, „maar", zoo voegde hij erbij, „ik sloeg niet hard". Het meisje, als getuige gehoord verklaarde, dat-zij met verd. niets meer te maken had wil len hebben. De vader en de vrouw zeiden, ook een tik met een hamer te hebben gehad. Verdachte bood gedurende het getuigenver hoor zijn verontschuldigingen aan. De proc. gen. mr. A. baron van Harinxma thoe Sloten, achtte de poging tot doodslag en de mishandeling bewezen. Verd. is een zeer gevaarlijk mensch. Hij is al eens eerder veroor deeld wegens poging tot moord Spreker requi- reerde bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Eskens, achtte de poging tot doodslag niet bewezen. Opzet tot dooden had verd. niet. PI. drong aan op een clemente straf, door te brengen in een bijzondere straf gevangenis. Arrest 16 Mei. Gisterenavond omstreeks half negen is op en kele honderden meters afstand van het station Sliedrecht een viertal wagons van een goederen trein, komende uit Kesteren, door tot nu toe onbekende oorzaak op een wissel uit de rails geloopen. De gederailleerde wagons kwamen dwars over de beide sporen te staan, zoodat het goederenverkeer ter plaatse geheel werd ge stremd. Onmiddellijk waren maatregelen geno men om de vertraging zoo gering mogelijk te doen zijn, terwijl door personeel uit Dordrecht en Sliedrecht met het opruimingswerk werd begonnen. Men hoopte tegen middernacht de wagons weer in het goede spoor te hebben ge bracht. De reizigers uit de richtingen Dordrecht en Gorinchem moesten op de spoorbaan C de treinen verlaten enzich te voet naar het sta tion begeven, waarvandaan zij verder konden worden vervoerd. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. Men meldt ons uit Den Haag: Door de politie zijn in de Beijersstraat aan gehouden en overgebracht naar het bureau van den Vennestraat terzake vaii het verspreiden van pamfletten met vermoedelijk opruienaen inhoud een 22-jarige chauffeur,' een 53-jarige los werkman en een 36-jarige voorman, allen wonende hier ter stede. De pamfletten zijn in beslag genomen. APRIL 1933. Samengesteld door v. d. Graaf Co. (afd. Handelsinformaties) Uitgesproken faillissementen: Noord-Holland (excl. Amsterdam) 47, Amsterdam 47, Zuid-Hol land (excl. den Haag en Rotterdam) 50, den Haag 35, Rotterdam 28, Utrecht 21, Gelderland 19, Noord-Brabant 30, Limburg 21, Zeeland 7, Fries land 4, Groningen 16, Drenthe 9, Overijsel 19. Totaal over April 363 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1600 faillissementen, totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1531. den) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols (totale blindheid), een én ander binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 250 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstelbare gezichts verlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. ARTIKEL 4. De ultkeerlng ingeval van overlijden ge schiedt aan de echt'genoote, Of bij ontsteltenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonnê. Ultkeerigen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadevergoeding bestaat, zal de ultkeerlng geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen ziin en het persoonlijk letsel éh de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zün ten genoege van de Direc tie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordt sche Courant", „Nieuwe Scbiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" Ingeval wegens een en hetzelfde ongeval, dat den dood van meer dan één abonnê tengevolge heeft, meer dan één aanspraak op ultkeering wordt gemaakt, zün degenen dis tot deze aan spraak gerechtigd zijn, verplicht om zich onmid dellijk to wenden tot de General Accident Fire and Life Assurance Corporation, Limited, kan toor houdende te Amsterdam, zoodra de directie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" hun dit te kennen ge geven heeft. De Directie is in dat gevaj niet verplicht om eenige uitkeering te doen wegens die ongeval len, welker uitkeering als bovenvermeld naar de General Accident Fire and Life Assurance Corporation Ltd. is verwezen, zoolang laatst genoemde de uitkeering welke zij tegenover de Directie gewaarborgd heeft, niet heeft voldaan. ARTIKEL 6. De abonné is niet verzekerd tegen dood of verlies van ledematen of oogen, direct of in direct veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschikt- heid van den verzekerde; b. door eene heelkundige operatie of door uit putting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartgen ver zekerd is): c. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zyn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkehng of som nambulisme was, of door bedwelmende dran ken of krankzinnigheid minder in staat dan ge woonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen, e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschil lig of de geabonneerde al dan niet goed bil zin nen was; f. In duel, of gedurende de voorbereiding tot of de deelname aan wedstriiden, of bi) tueht- vaarttochten, of by baden, zwemmen of bi) het rijden met een automobiel, motorijwiel of ge woon riiwiel; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzich tigheid, of door vechten en aanvallen togen den persoon van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binnetilandsche beroerten: h. indien do verzekerde op bet oogenblik dat hem het ongeval trof ln staat van dronken- schap verkeerde. De abonnê is echter wel verzekerd tegen ge vallen waarbij hét ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of tot afwending van dreig- nde gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in een staat van krankzinnigheid of verstandsver bijstering zal geraken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar eene andere Europee- Sche haven reist in een schip met vast dek in tUd van vrede) of Indien lit) zich ln krijgsdienst te land of te water begeeft, en evenzeer Indien het verschuldigde abonnementsgeld over den tijdens het ongeval loopenden termijn, aan dengene die met de ontvangst is belast, bü eerato aanbieding der kwitantie niet werd voldaan of deze courant ophoudt te verschijnen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. De verzekering eindigt eveneens zoodra de Directie de verzekering opzegt, öf de voorwaar den wijzigt, öf haar voornemen om niet langer te verzekeren öf op dezelfde wijze te verzekeren, door publicatie in hare courant kenbaar maakt: dit heeft echter geen invloed op ultkeeringen tengevolge van een ongeval dat dan reeds heeft plaats gehad. Van de vérzekering zijn uitdrukkelijk uitge sloten allen die zich met de bereiding, het Ver werken of vervoeren van of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dyna miet, naphta, acetyieengaa, of andere lioht-ont- plofbare of llcht-ontvlambare stoffen bezig hou den, of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor münwer kers, acrobaten, circusrijders en dergelijken. Zeevisschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdienst ziin in de verzekering begrepen, met dien verstande, dat ongevallen, die verdrin king tengevolge hebben, zijn uitgesloten. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin dö yerze- kerde verkeerde op het oogenblik van het on geval plaats had, vergroot worden, wordt even tueel geen hoogere schadeloosstelling betaald dan die, welke volgens het oordeel van een door de directie aan te wijzen geneeskundige moeten zijn uitgekeerd aan een normaal per soon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn-, waarin do verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten .kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat der. verzekerde mooht treffen. ARTIKEL 6, Ingeval een geabonneerde '©en Ongeluk over komt, moeten in alle gevallen alle bijzonder heden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan do Directie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollan der" EN INDIEN ZOODANIGE KENNISGE VING NIET BINNEN DRIEMAAL 24 UUR NA HET ONGELUK IS GESCHIED DAN ZULLEN GEEN GELDEN OP DE VERZEKERING BETAALD WORDEN. Op het couvert duidelijk ta vormeiden „Aangifte van 'een ongeval" Indien de getroffene zeevarende ls, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binn drie dagen na het hekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk moet de hulp van een bevoegd geneeskundige wor den ingeroepen, en do verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafge broken op te volgen, totdat het volkomen her steld is. In leder geval moet een geneesheer toege staan worden den verwonde to onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijze ge eischt kan worden en de directie heeft even eens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als zij noodig acht. En elk bewijs hetwelk de Directie van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd Ingesteld, zal haar zoo spoedig mo gelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, worden gegeven. kan de belanghebbende aanspraak maken op do behandeling zijner vordering. De overge legde stukken blijven het eigendom der Directie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aan vraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of .Nieuwe Zuid-Hollander" slechts na ontvangst van eene door den rechthebbende geteekende quitantie. Van geen sotjn, die verschuldigd is zal interest betaald worden, ook niet ln gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn; terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het ls toegestaan geworden, is ingevorderd. ARTIKEL 7. Alle geschillen uit de verzekorlugvoorwaar den voortvloeiende, zullen beslist worden door een onpartijdig, en bij gemeen overleg aan te wijzen scheidsman, dan wel door drie scheids lieden waarvan door elk de partijen een aan te wijzen, welke twee scheidslieden gezamenlijk een derden tot hun voorzitter kiezen. Bij weigering of bij gebreke van overeen stemming geschiedt de benoeming der scheids lieden door den bevoegden rechter te Rotterdam. Beide partijen zullen ln handen van den scheids man of van den voorzitter der scheidslieden, een bedrag van 100, resp. 200 storten, om daar uit de kosten van de procedure te kunnen vol doen. Partijen zijn aan de uitspraak van den scheids man of der scheidslieden onderworpen als aaa een uitspraak ln het hoogste ressort. De kosten worden geheel gedragen door da partij die in het ongelijk wordt gesteld, ARTIKEL 8. De geabonneerde op „Het Nieuwe Dagblad „De Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid- Hollander" zoolang zijn abonnement duurt en dit blad verschijnt, is verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voor waarden ARTIKEL X. A!a verzekerden worden beschouwd alle be talende geabonneerden, die aan de volgende vereischten voldoen a. gedurende minstens twee weken als ge abonneerde ln de registers van „Hot Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of .Nieuwe Zuid-Hollan der" zijn ingeschreven, met vermelding van Baam, voornaam, leeftijd, beroep en woonplaats. b. tusschen 16 en 6Q Jaar oud zijn; c. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor ben het gevaar voor ongevallen vergroo- ten, en volkomen bet gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. ARTIKEL 2. Onder ongeluk, als in de verzekeringsvoor waarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk li tsel (waaronder ook te water geraken verstaan v .ordt), dan verzekerde,- onafhankelijk van zijn e gen wil overkomen, en waarvan het bewijs ge- h verd wordt dat zulks door van buiten af toe gebracht geweld werd veroorzaakt, met het ge volg hierna in Artikel 3 aangeduid ARTIKEL 3. Do ultkeeringen bedragen 600 GULDEN Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de verzekeringsvoorwaar den) de eenige en rechtstreeksche; oorzaak is van ci n dood van den verzekerden geabonneerde, h. tzlj onmiddellijk of uiterlijk binnen een maand ra den dag, van het ongeluk. E'JO GULDEN, h-sKcs ~»«celuk (vallende -Rijzen van de vwoekeringsvoorwaar 150 GULDEN, Indleri het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van BEIDE LEDEN van een duim, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 75 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van ALLE LEDEN van een wijsvin ger, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 50 GULDEN Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van de TWEE voorste ledematen van ALLE vingers van de hand binnen 360 dagen na het ongeval. 25 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van ALLE LEDEN van een anderen vinger, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. Onder bepaling, dat, Ingeval reeds bil het plaats grijpen van het ongeluk de bovengenoem de ledematen van bet lichaam mochten werden gescheiden, door snijding wringing, scheuring, knelling als anderszins, dat verlies met ampu tatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóör het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aanmerking komt bU uitkeering. Heeft het ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies Van de ge heele hand is vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan êéne uitkeering. Aan denzelfden abonnê zal voor verschillende ongevallen geen hooger bedrag dan 600 kun nen worden uitgekeerd. Ingeval van eenig ongeluk met doodehjken afloop moet hiervan aan de Directie van „Het Nieuwe Dagblad", „rïieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" schriftelijk worden kennis gege ven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meerdere der ln dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan Alleen na overlegging van hét nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer Ingevulde aanvrage-formulier tot uitkeering, 1 en ingeval van overlijden, wan de doodakte, Het ontvangbewijs van den verzekerde of van de erfgenamen van den verzekerde zal ln leder geval volledige kwijting tengevolge hebben. Met het oog op de vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deje bij elke veran dering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins Saarvan ten spoe digste opgave doen voor he: aanbrengen vaa wijzigingen in de registers van „Het Nieuwo Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuw» Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hol lander".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6