m h SS s van SNELHEID S-T-O-P DE VROUW EN DE SPORTVLIEGERIJ. BOEKENWEEK. O van ONGELUK 12 MENU'S VOOR MEI. MODEPRAATJE. :^rn F BH ZATERDAG 6 MEI 1933 jÜ KUNT U MIJ OOK ZEGGEN KATHOLIEKE MIDDELBARE SCHOLEN VOOR MEISJES. COLLIERS VAN BLOEMEN. GULDEN FLITSEN. 0HH ZOMERSCHE STOFFEN. T van TWIJFEL P van PATIENT AFTERNOON-TEA MET DRIE VROUWELIJKE PILOTEN. I; - illiH r» I mr^T>T> ii "ji m w Het staat met zulk lokkende, triomfantelijke letters, overal te lezen: „Boekenweek. De eene reclame na de andere trekt uw aandacht en wij verheugen ons: Om de oplevende energie, om de belangstelling voor het boek, om den boek handelaar, om het vele schoone en goede, dat geboden wordt. Maar er is ook zoo onnoemelijk veel, dat ons met angst en zorgen vervult. Eén blik in de étalages van vele neutrale zaken, de ons onbeschaamd tegenvlammende titels, doet ons ijzen. Voor die etalages ziet men soms kinderen staan van 13 tot 17 jaar te kijken te lezen, ze bespreken onderling de titels; ze gaan binnen, vragen inzage. Afschuwelijk. En het geraffineerde is wel, dat zoovele boeken, schijnbaar onschuldig en fatsoenlijk, een gif bevatten, dat langzaam aan onze jeugd dóór dringt, hun oordeel vertroebelt, de lelie van hun schaamte bezoedelt. Ze raken er aan ge wend, zien niets meer in die sterk realistische beschrijvingen, in die verwrongen levensver houdingen. het stof verstikt hen, en de lelie kwijnt, om te verschrompelen en te verdorren voor goed. „De waarheid, de naakte waarheid, eerlijk zijn. oprecht". Het is 't lokkende ooft, dat der jeugd geboden wordt. En de argelooze jongen, het onwetend meisje zet de gave tanden in de lokkende vrucht en bespeurt niet, hoe de on geziene worm mede glijdt. De markt wordt overstroomd door boeken, die oogenschijnlijk goed en gevaarloos zijn. En toch op een zekere bladzijde staat één regel, één zinsnede, één woord, die 't geheel verwer pelijk maken, voor de jeugd, zelfs de rijpere. En toch worden die boeken verslonden, omdat er niet genoeg gelet wordt op hetgeen de kin deren lezen en. gewetenlooze handelaren ze de jeugd in handen geven. Ouders past toch op. Zelfs kinderboeken zijn ongelezen niet betrouwbaar, tenzij ze de kruis- stempels van onzen Roomschen keurraad dra gen. Zeg of denk toch niet, ze begrijpen 't niet wat ze lezen; nieuwsgierigheid was het die Eva ten val bracht. En 't is niet alleen de jeugd, niet de rijpere jeugd, er zijn ook ouderen, soms hoogstaande menschen, die op de middaghoog te des levens door de lectuur gebracht werden tot ongodsdienstigheid, en verwarring omtrent de. begrippen van eerbaarheid en huwelijks trouw. Nogmaals, vooral gij die ouders en opvoeders zijt, weest voorzichtig. Hoedt u zelf en beveiligt de uwen tegen de slechte lectuur, die bezoe delt, verkankert, vernielt al wat rein, schoon en onschuldig is, die van 'n engel van deugd; een duivel van zedeloosheid kan maken. Geef aan de jeugd, goede, zuivere lectuur, die ver- het. veredelt, versterkt in den strijd tegen duivel, wereld, in vleesch. Een mensch kan engel zijn of beest, Naar gelang, welk boek hij leest. (R.K. Boek en uitg. St. Jan.) HELLENEN Geroest. Lepels en voricen, welke gerui- men tijd in azijn gelegen hebben zijn wel erg bedorven. Onze lezeres, welke deze gaarne wat op zou knappen, raden wij het volgende aan Leg de couverts eens 12 uur in gezuiverde petroleum en wrijf ze met zuiver krijt na. Daar na flink uitkoken met enkel water, telkens op nieuw, tot de laatste lucht er af is. Helpt dit niet. laat ze dan verchroomen of verzilveren, dit is niet zoo duur. Inlichting. Het adres der drukkerij-uitge verij „De Hofstad" isScheepmakerstraat 1, Den Haag, Een springende fauteuil. „Wij hebben een leeren fauteuil, waar kleine sprongetjes in ko menhoe die te verwijderen?" schrijft een huisvrouw. Wij veronderstellen, dat het van droogte is, en dat onderhoud met goede vette crème drin gend noodig is. Maak de stoel goed stofschoon, door deze met wat verdunde lauwe melk af te nemen en zet dan, als het goed droog gewre ven is, dik in zuivere bijenwas, gekleurd met beits in de kleur van het leder. Goed inwrij ven, dat alle poriën gevuld worden, en daarna met zachte, niet pluizende doeken terdege uit wrijven. Zorg, dat de fauteuil niet te dicht bij ver warming of haard geplaatst is en dat er altijd een bakje met water ter verdampinig op de kachel staat. Droogte is 't bederf van leer. Waar de door U bedoelde glazen te koop zijn, weten wij niet. Geen der ons bekende groote en kleine firma's heeft er ooit van ge hoord. Het spijt ons heel erg, doch misschien weet een onzer abonné's daarop raadWaar koopt men „Maria -inmaakglazen Degene, die ons zulks weet te zeggen, bij voorbaat hartelijk dank. Wagensmeer in 'n wollen rokje. De jeug dige chauffeuse, welke een wagensmeervlek in haar jurkje heeft gekregen raden wij aan deze vlek met in water verwarmde witte terpentijn uit te wasschen. Het geheele kleedingstuk naspoelen in frisch stroomend water en buiten in de schaduw drogen. Wit mandenwerk. De huisvrouw, welke haar wit mandenwerk een extra-schoonmaak beurt wenscht te geven, doet het beste, het mandenwerk eerst goed stofschoon te maken, flink borstelen en uitkloppen, anders koekt het in de hoekjes. Daarna met lauw pekelwater afboenen en met helder water na begieten of bespuiten. Vuil goed-mandjes boent men met wat 5 carbol of creoline-oplossing uitvoorzichtig voor wondjes aan de handen. HUISMOEDER. Op het oogenbük worden nog al eens guir landes van kunstbloemen gedragen. Die dienen echter niet alleen voor halsranden van elegante middag- en avondjaponnen of voor aparte hoed- garneeringen, neen, zij vervangen ook dikwijls de colliers, die wij aan de kunstnijverheid danken. Het gaat hier om snoeren, welke een zoowel in vorm als in kleur een zoo getrouw mogelijke nabootsing van de levende bloemen zijn. Natuurlijk mag men aan een japon, waarbij zoon collier gedragen wordt, geenerlei andere garneering hechten. Het geheel zou dan een wat overladen indruk maken. Maar bij heel eenvoudige vroeg-zomersche modellen staan deze bloemcolliers als het eenigste versiersel alleraardigst, vooral wan neer de hoed maar dan een strooien matelot van een gelijksoortigen tooi is voorzien. HET BOEK. Een goed boek is een goede vriend. B. DE ST. PIERRE. Een waarachtig goed boek is een schat voor gansch de wereld. CLEMENS XIV. Het lot van vele menschen is dikwijls be- invloed door het soort boeken, dat zij in hun jeugd in het ouderlijk huis gelezen hebben. EDMONDO DE AMICIS. Een huis zonder boeken, is 'n huis zonder stand en waardigheid heeft iets van 'n herberg. EDMONDO DE AMICIS. Boeken zijn voedsel voor den geest, zijn ze goed, versterken zij hem zijn ze slecht, putten zij hem uit. (Uit 't Italiaansch.) PERSICHETTI. Wft* -<&>v -yb--- xm$ v" i Een aardig zomerhoedje van satinet stroo, gegarneerd met bloemen, van achteren in den vorm van een kom. Men schrijft ons Vele ouders, die hun kinderen welke de Lagere School gaan verlaten, een verdere schoolopvoeding willen en kunnen taten genie ten tot 17- a 18-jarigen leeftijd, staan voor een groote moeilijkheider zijn zooveel verschil lende onderwijs-inrichtingen. Zij voelen de zware taak die op hen rust n.l. de voor den aanleg, het karakter en de toekomst van hun kind meest geschikte onderwijs-inrichting te kiezen. Geldt dit voor de jongens, het geldt tegenwoordig evenzeer voor de meisjes. In „Concentratie-gedachte in het Middelbaar onderwijs", in Augustus 1.1. verschenen van de hand van den heer G. Bolkestein die krachtens zijn jarenlange werkzaamheid als Inspecteur van het Middelbaar onderwijs onge twijfeld als een bij uitstek deskundige op onder wijsgebied mag worden beschouwd zegt de schrijver„Op de vijfjarige middelbare meisjes scholen behoort de groote meerderheid der meisjes thuis, willen zij onderwijs naar haar aard ontvangen". Naar aanleiding van het vele dat er in den laatsten tijd over het Middelbaar en Voorbe reidend Hooger Onderwijs in verschillende bladen werd geschreven, werd tot het bestuur van „Sancta Teresia", de Vereeniging van Be sturen der R. K. Middelbare Meisjesscholen, het verzoek gericht, een duidelijke uiteenzet ting te geven van het karakter en het doel der Katholieke Middelbare Scholen voor Meisjes. Gaarne wordt hieraan langs dezen weg voldaan. Tengevolge van den vroeger alles beheer- schenden strijd om de gelijke rechten van man en vrouw, was na lange jaren bereikt, dat jongens en meisjes gelijk onderricht ontvingen. De ervaring en de voortschrijdende psycho logie, ook die en vooral die van de rijpende jeugd, toonden aan, dat meisjes en jongens in de puberteitsjaren èn physisch èn psychisch zooveel verschillen, dat differentieering bij het onderwijs hier een vereischte is. Daarom ont stonden in de laatste jaren Meisjes H. B. S., Meisjes Lyceum en Meisjes Gymnasium. Die differentieering evenwel bestaat op deze „Meis jes" scholen soms alleen in het „verlengen" van den studietijd terwijl de leerstof vrijwel onge wijzigd blijft. Haar leerplan, in de Hooger en Middelbaar Onderwijswet welke laatste van 1863 dateertvoorgeschreven, heeft nog altijd te veel den jongen op het oog en ziet de be langen van het meisje te veel voorbij. Tusschen 1863 en 1933 is de opvatting omtrent de taak van de Middelbare School aanmerkelijk gewij zigd en ook die omtrent de taak der ontwikkelde katholieke vrouw in gezin en maatschappij. De nieuwe opvoeding wil de harmonische ontwikkeling van den geheelen mensch. Het meisje op de Middelbare School verkeert in den moeilijken overgangstijd, waarin zooveel mogelijk alles vermeden moet worden wat haar lichamelijke of geestelijke ontplooiing zou kun nen belemmeren. De H. B. S. en het Gymnasium kosten den meesten meisjes te veel inspanning, omdat de te verwerken stof niet in haar aanleg ligt en daarom geen belangstelling wekt. Van daar de drang van den nieuwen tijd om voor de meisjes een eigen Middelbare School te stichten, als zelfstandig Schooltype, waar niet de kostelijke jeugdjaren onzer meisjes worden bedorven dioor het eischen eener overmatige inspanning, waardoor haar lichamelijk en gees telijk schade wordt aangebracht en waardoor het eigene en persoonlijke in het meisje wordt verstikt. De katholieke Middelbare School voor Meisjes tracht een zoo uitstekend mogelijke, vrouwelijk georiënteerde opvoeding te geven aan meisjes, die over het algemeen geen universitaire studiën willen doen, maai- die wel voldoende capacitei ten bezitten om gedurende vijf jaren een gods dienstige, wetenschappelijke opvoeding te ge nieten, zóó, dat ook de vorming en leiding van wil en gemoed en verbeelding verzorgd worden, om aldus te komen tot een harmonische ont wikkeling van „persoonlijkheden". Naast individualisatie, die fcen der hoofd- eischen is, welke men aan het tegenwoordig Middelbaar Onderwijs stelt, wordt op de M. M. S. ook naar de zoo gewenschte concentratie en verdieping gestreefd. Het aantal vakken wordt verminderd door sommige vakken gedeeltelijk te laten vervallen (b.v. wiskunde), andere terug te brengen tot onderdeel van een verwant vak (b.v. staatsinrichting bij Geschiedenis, Cosmo- grafie bij Aardrijkskunde, Scheikunde bij Na tuurkunde), en elk afzonderlijk vak redelijk te besnoeien, naar voren halend wat meer op de practijk is gericht. Tegenover deze inperking der uitgebreidheid wordt gestreefd naar ver dieping van inzicht in den samenhang van de leerstof. Naast een kern van vakken gevormd door godsdienstonderwijs, de talen met haar letterkunde, kerklatijn, geschiedenis, aardrijks kunde, natuur-, schei-, plant- en dierkunde, gezondheidsleer, beginselen der rekenkunde en wiskunde wordt ook onderwijs gegeven in apologie, Inleiding tot de Wijsbegeerte, opvoed kunde en psychologie, sociologie, terwijl de aesthetische vakken zooals teekenen, muziek en zang, kunstgeschiedenis, fraaie en nuttige hand werken, handenarbeid het schoonheidselement in het onderwijs verzorgen. Uit het leerplan der M. M. S. blijkt, dat zij niet anders kan zijn dan een literaire school met eenvoudiger karakter dan het gymnasium. Dit wil echter volstrekt niet zeggen, dat zij een toevluchtsoord bedoelt te zijn voor „mindei- begaafden" bij het Middelbaar Onderwijs. Ook niet voor haar, die na tegenslag op tegenslag van een andere richting van Middelbaar Onder- P 'a'ltlW K ZZ552. zz<o$e> K K ZZ (o5fc> Toen men overal riep, dat de komende mode zich bij voorkeur van katoen zou bedenen, klonk er als echo steeds het tooverwoordje „goedkoop" bij. Maar ook het katoen zou nooit werkelijk mode kunnen worden zonder zekere topprestaties. Onze eischen op het ge bied van dessins, kleuren en weefkunst zijn momenteel niet gering en gelukkig is men blijkens de aanbiedingen in staat die ten volle te bevredigen. Hoe aardig en tevens hoe practisch is weer de typische zomerjapon van een of andere waschbare stof in wit of in bonte kleuren. Wil ze echter aan haar doel beantwoorden, dan moet ze kleur-, licht- en waschecht zijn. K52fo03 K i>Z to02/ In lichte sloffen zooals voile en kunstzijde, met bonte patronen bedrukt, komen de begrippen zomer en jeugd ivel bijzonder tot uitdrukking. Voor zomersche middag en avondjaponnen geldt organdi als het allernieuwste. Zij is nu eens geheel effen in wit of een zachte tint (rose, hemclsblauvj of geel) -dan- weer met ruiten, streep jes of met sierlijke pigtiepgri. MedrV-kt, maar dat alles toch weer in zachte kleuren. Het organdi wordt niet slechts voor heele japonnen maar ook voor ruches, belegsels, kragen, kraagjesenz-, gebruikt en het wint nog aan charme, wanneer het bestikt is. Voor sportjurken komèh natuurzijde, linnen, kunst zijde, zephir- en panamastoffen in aanmerking. Ook hier treft men naast effen, kleurenook veel strepen en ruiten aan en handhaaft zich de voorliefde voor ge kleurde randen en reepjes ats garneeringHoe aardig ziet een citroengele japon met witten kraag en witte strookjes op de mouweneruit wijs afzien. Verre van datOók de leerlingen der M. M. S. moeten voldoenden verstandelijken aanleg bezitten om met vrucht het onderwijs daar te kunnen volgen, maar, daar dat onder wijs meer aansluit bij den aard der meisjes, behoedt het haar eerder voor mislukking. Zóó voldoet de Middelbare 'School voor Meis jes aan de wenschen van zoovele R. K. ouders, die H. B. S. en Gymnasium te zwaar of te onvrouwelijk vinden voor hun dochters. H. B. S. of gymnasium kosten als voorbereiding tot de Universiteit den meesten meisjes te veel in spanning, omdat de te verwerken stof niet in haar aanleg ligt en daarom geen belangstelling wekt, terwijl de groote geestesinspanning, die het universitaire onderwijs eischt, enkel is weg gelegd voor weinigen in alle opzichten sterken. Dit geldt zeker tegenwoordig bij het te veel aan „intellectueelen" en nu men het aantal „stu denten" aan de Universiteit tracht te beperken zooals „de Telegraaf" van 26 Febr. in een belangwekkende uiteenzetting van de hand van den heer G. Bolkestein aangeeft door méér kwalitatieve eischen te stellen, waardoor toe lating, bevordering en eindexamen aan de scho len die voorbereiden voor de Universiteit nog wordt verzwaard. Geeft het einddiploma dezer scholen recht op toelating tot de universitaire studie, in heel veel gevallen wordt dat recht niet verlangd of gewenscht, zeker niet voor meisjes. Onlangs las men in de „Maasbode" over „de werkloosheid" van het moderne meis je „Honderden jonge meisjes, die eindexamen H. B. S. of gymnasium hebben, zoeken naar werk, niet alleen om geld te verdienen, om uit te kunnen gaan, om thuis onafhankelijk te kun nen doen, zelfs niet alleen, omdat ze thuis wat geldelijken steun zouden kunnen gebruiken, maar omdat ze werken noodzakelijk vinden om gelukkig te zijnzij willen een doel hebben in dit leven Het einddiploma der Middelbare School voor Meisjes geeft geen recht tot verdere universi taire studie, maar opent wèl den weg naar ver dere studie. Gewoonlijk zijn de leerlingen der R. K. M. M. S. uit een milieu, waar het aan stonds na het eindxamen er niet om gaat, zoo gauw mogelijk een baan te krijgen, waardoor wat verdiend wordt, maar waar de ouders nog een verdere opleiding voor hun dochters willen en kunnen bekostigen. Voor haér vooral staan verschillende wegen open om zich verder te bekwamen voor een vrouwelijke zelfstandige positie, zooals dat in „Open wegen voor haar, 'die het diploma M. M. S. hebben behaald" (ver krijgbaar „Mariënbosch" Nijmegen) breedvoerig wordt aangegeven. Deze waarschuwing is bedoeld voor hen, die moeite hebben met het onthouden van hetwoord „Stop" wanneer zij fiets of auto besturen. 1. Pouletsoep: kalfsfricandeau, postelein, Mal ta aardappelen Weénertaart. 2. Sleepasperges met harde eieren en gewel de boter, biefstuk, doperwtjes, aardappelen caramelvla. 3. Aspergesoep Weener fricadellen, peultjes, aardappelen mokkapudding. 4. Kervelsoep gekookte zalm, peterseliesaus, nieuwe worteltjes, Malta aardappelen rijste taart. 5. Spinazieschotel met roereieren en ham en aardappelen-puree rijstebrij. 6. gebraden runderrib, spinazie, aardappelen karnemelkpudding met vanillesaus. 7. Kerryschotel spekpannekoeken. 8. Macaroni met ham en kaas aardappelcro- quetten, spiegeleieren, kropsla rhabarbercom- pote. 9. Varkenscarbonaden, gestoofde sla, aard appelen rijst met rhabarber. 10. Blinke vinken, bloemkool, aardappelen wentelteefjes. 11. Gekookte 'schol met zure eiersaus, aard appelen warme griesmeelpudding met bitter koekjes. 12. Schotel van slakropjes met gehakt, aard appelen citroenrijst met vanillevla. WEENER FRICADELLEN. 6 kleine kalfsoesters (50 a 75 gr.) 2 ons kalfs gehakt, peper, zout, 1 ei, paneermeel, 1 ons boter. Wasch en zout de oesters, bestrijk deze aan een zijde met het aangemaakte gehakt. Paneer ze dan geheel en bak ze langzaam in de boter lichtbruin (15 minuten). Maak de jus af met water. SPINAZIESCHOTEL MET ROEREIEREN EN HAM EN AARDAPPELPUREE. 3 pond spinazie, 4 eieren en 2 hardgekookte eieren, 100 gram boter, 1 ons ham, aardappelen. Maak de spinazie op de gewone wijze klaar. Vul een met boter besmeerde rijstrand met aardappelpuree en stort die op een schotel, vul het binnenste gedeelte met de spinazie, waarop de in vierde parten gesneden harde eieren. Maak roereieren, waarbij op het laatst de fijngesneden ham is gedaan en geef die bij de spinazie. Zorg dat alles goed warm is. SLAKROPJES MET GEHAKT. 10 a 12 mooie vaste kroppen sla, 600 gram varkensgehakt wat oud brood, 1 ei, peper, zout, nootmuskaat, melk, boter of margarnine. Laat de slh' 'kropptm 'heel, kook ze in water met wat zout gaar, .eu. laat ze op een vergiet goed uitdruipen. Maak het gehakt op de ge wone wijze aan"én vormer kleine balletjes van. Bak ze even bruin in de boter of marga rine. Doe in ieder slakropje een balletje ge hakt en leg ze in een met boter ingesmeerde vuurvaste schotel naast elkaar, voeg de over gebleven balletjes gehakt er tusschen, giet wat jus er overheen, strooi er paneermeel over, leg er hier en daar een klontje boter op en zet de schotel ongeveer drie kwartier in den vorm om te stoven en lichtbruin te worden. M. M. P a r ij s, 3 Mei 1933. De ensemble, met een kort jacquet vormen een bijna ideale lentedracht, waarvan men tot ver in den zomer nog pleizier kan hebben. Ze geven een frisschen, simpelen indruk en zijn- ook prettig in het dra gen. Men kiest voor deze ensembles graag de aardige wollen stoffen, die een discrete kleur- schakeering vertoonen; beige en grijs komen op de eerste plaats in aan merking evenals mari ne-blauw. Maar deze laatste kleur geeft aan het geheel altijd een meer elegant cachet.^ Ook is het mogelijk twee verschillende stof fen te combineeren» waarvan een effen en de ander schotsch or geruit bijv. Ensembles van dit genre geven al tijd een heel jeugdige allure, terwijl men ook de kans heeft om nog een costuum van 't vo rige jaar te gebruiken. Hiernaast geven we een voorbeeld van zulk een ensemble met kort jaquette weer. Het kan op twee manieren wor den uitgevoerd, zooals het op het teekeninge- tje is voorgesteld, een robe n.l. geheel uit de zelfde stof als het jaquette, of rok en jaquette gelijk met een lichte blouse. In beide gevallen blijft het geheel sierlijk en aantrekkelijk. De rok is recht mét alleen twee plooien, van onderen openvallend. Het corsage is eveneens uiterst eenvoudig, het wordt aangevuld met een ceintuur van stof, gegarneerd met een rij knoopen, passend bij die van het jaquet. De halssluiting is heel nieuw: het empiécement, dat het bovendeel van het jaquet vormt, wordt met een gestrikte das gesloten. Men kan het jaquet intusschen ook open dragen, waardoor de ruime coupe nog beter uitkomt. Drie vliegende vrouwen en één, die niets liever zou doen dan óók als een vogel het luchtruim doorklieven Wij troffen ze op het terrein van „The little blue Heaven", de soos van de Rotterdamsche Aero-club. Waar behalve leerlingen en gebrevetteerden van de Lucht- vaartschool altijd een massa sportieve Rotter dammers te vinden zijn. Zélfs sportieve vrouwen hebben oog voor klceren en we raken dan ook niet uitgepraat over het beeldig vliegpak dat mevrouw van Alphen, onze tweede Nederlandsche pilote, voor het eerst aan heeft, een uitrusting van soepel lichtblauw leer, Onze opmerking: Diar hoort nu toch een blauw „kistje" bij, tast mevrouw van Alphen in haar zwakWant het is een publiek ge heim. dat deze uitstekende pilote ernaar haakt om verre tochten te ondernemen, wat natuur lijk uitgesloten is met de toestellen van de school. Eerstens kunnen ze niet zoo lang gemist wor den want 8 toestellen voor ongeveer 50 leer lingen en 25 gebrevetteerden, die geregeld vlie gen, is tóch al geen overdaad. Maar bovendien zou een verre tocht te duur komen, daar de huur per uur berekend wordt. Helaas, zijn «de tijden er niet naar, dat deze pilote, die anders misschien een levende pro paganda zou worden voor de Hollandsche sport- vliegerij, erover kan denken om een privé sport-kistje aan te schaffen. En van den anderen kant is mevrouw van Alphen weer sportief genoeg om, als ze in een huur-Pandertje naar boven klimt, niet meer te denken aan niet te verwezenlijken illusies, maar voor 100 pet. te genieten van de kruiïge, opwekkende lucht en het zoo vrij als een vogel rondvliegen ,,Toch geeft ik den moed piet op en zoodra de tijden beter worden zet ik bovenaan mijn verlanglijst een eigen avioen"I Via „groote vluchten" komt het gesprek op Mary se Hilz, het vlotte Fransche vrouwtje, dat juist dezer dagen met haar goed-geslaagden tocht naar Tokio weer in het midden van de publieke belangstelling staat. Mevrouw Hoekstra, onze derde „vliegende vrouw" en ik verdiepen ons in herinneringen aan de beeldige blauwe Farman, waarin Maryse ons om Parijs vloog en naar het militaire vlieg veld Orly bracht, waar in de prachtige han gars van de Aero-club „Roland Garros" een massa sportkistjes staan. Zóóveel, dat verschil lenden opklapbare vleugels hebben om plaats ruimte te winnen. Maryse heeft hier een kleine sport „Puss- Moth" staan, maar levend bewijs voor de stel ling, dat een volmaakt tevreden mensch nieit bestaat, haakt zij nu weer naar een toestel, dat geschikt is voor een Oceaanvlucht. „Zooiets is voor ons Hollandsche vrouwen niet weggelegd", zucht mevrouw Westerling, die een van de meest enthousiaste leerlingen van de school is. En werkelijk kennen we in ons land het instituut der professionals nog niet bij de sport- vliegerij. Met z'n hoevelen zouden we niet klaarstaan om „crack" te worden bij Pander, Koolhoven of FokkerMooi toestel en zalige lange'tochten, die je niets kosten! „Én ik, arme, moet me met een half uurtje les in de week tevreden stellen. Ik schiet dan ook op als een slak. Op z'n allerminst dertig weken voor ik „los" kom en dan toch zeker nog tien erbij, voordat ik voor den vierschaar mag verschijnen!", klaagt,het jonge vrouwtje, dat er in haar donkerblauwe overall zoo piep jong uitziet, dat je haast niet kunt gelooven, dat ze de waardige mama van twee snoezige meisjes is Een Pandertje strijkt neer en komt met kan- geroe-sprongen op ons afDe instructeur Schmidt Crans geeft zijn onnandigen leerling een flinken uitbrander. Vergeet echter zijn ontstemming onmiddellijk, als zijn vrouwelijke discipelen hem liefderijk nooden voor een kopje thee. Een prachtgelegenheid om hem eens te pol sen naar de fysieke en psychische eischen voor „de pilote in den dop". „Er zijn voorbeelden te over, dat een vrouw een even goed pilote kan worden als de man. Neem Baryse Hilz met haar lange afstands- vluchten en het hoogte-record van 9791 Meter; verder Elly Beinhorn, Amelia Earhart en nog zooveel anderen. Succes in de aviatiek hebben slechts de voorzichtige, nadenkende, bedwon gen nerveuzen, die begiftigd zijn met de vast houdendheid en het doorzettingsvermogen, zoo als we die b.v. kennen bij den ontdekkings reiziger Maar bovenal moet men wilskracht bezitten en rotsvast vertrouwen hebben in in structeur en materiaal." Het is de vooravond van de Roode Kruis- demonstratie op Waalhaven en „Heintje" moet mee naar boven om voor het laatst nog eens te oefenen voor het escadrille-vliegen. Mevrouw van Alphen maakt aanstalten om te vertrekken, want als de kinderen thuis ko men, hebben ze graag, dat moeder hun wacht. Dus haar eerst even onder het mes nemen. Mevr. Corita v. Alphen Roos. Een aviatrice „par droit de naissance"! Een vrouw, die als héél jong kind al zóó met haar gedachten in hooger sfeeren zat, dat ze haar diabolo met jaloerschen blik volgde op zijn tocht door het luchtruim Toen ze negen jaar was prutste ze zelf een vliegtuig in elkaar en bood het in een brief vol fouten den minister van oorlog aan. Voor een massa geld natuurlijk, waarvoor ze dan een stel circus-paarden wilde koopen. Tot haar groote teleurstelling viel de brief in handen van haar moeder, die het maar beter vond om het plan niet te laten doorgaan. De EIta wakkerde het sluimerend vlieg- enthousiasme weer hevig aan. Maar het vlie gen was nog zoo duur; veertig gulden voor tien minuten. Met opoffering van alle pretjes en luxe-uitgaven wist ze het geld echter toch bij elkaar te schrapen en hoorde zoo onder de eerste Hollanders, die het luchtruim kozen. Kort daarop waren er vliegfeesten in Den M1„ t Aan de schroej Lettie WesterlingLegrasachter den vleugel mevr. v. Alphen-Roos Haag. Maar het gat, geslagen door de Elta- uitspatting was nog niet gestopt! Dus moest er iets verzonnen worden om aan geld te komen en leek een parachute-sprong haar het beste. Onder pseudoniem bood ze haar diensten aan die even beslist als beleefd van de hand ge wezen werden. Wat achteraf toch wèl een opluchting bleek Het bezoek van de Curtiss-vliegers in den zo mer van 1930 werd de directe aanleiding, dat ze zich opgaf als tweede vrouwelijke leerling van de Nederlandsche Luchtvaartschool te Rotterdam. En daar Bepple Versluys. de Deut sche professorsdochter, de heele vliegerij er aan gegeven heeft om zich met hart en ziel op haar zangstudie toe te leggen, staat mevr. Van Alphen tegenwoordig dus nummer één op de lijst van onze vrouwelijke piloten. Eerst was ik wel eens bang, dat het vliegen me wat veel tijd zou kosten, daar ik naast mijn huishouding óók mijn zang qiet wil verwaarloozcn. Maar het valt erg mee. Met de auto ben ik soms in een uur uit en thuis. Als het mooi weer is, trek ik in de vacantics met de kinderen naar Waalhaven." Toekomstplannen Steeds oefenen om zoo goed moge lijk te vliegen. Daarna blindvliegcn en dan denk ik wel. dat het zal uitdraaien op Brevet C. Sinds captain Canon me tijdens de vliegfees ten in 1930 alles liet meemaken, wat het maar aan acrobatiek geeft, heb ik de illusie het ook nog eens zoo ver te brengen." Al met den voet op de treeplank van haar auto, zegt ze nog Maar zonder waaghalzerij, want dat vind ik niét fair tegenover de School, die alles doet om de veiligheid te bevorderen." Mevrouw J. v. d. Does. Hoekstra— Onze derde pilote, die het grootste deel van hetv jaar in Frankrijk woont, kreeg den smaak voor het vliegen beet doordat dag aan dag de groote vogels van het militaire vliegveld Vüla- coublay langs haar vensters zoefden. Ze startte bij Morane, een vliegschool vlak bij Meudon, waar ze haar tenten heeft opgeslagen. In Frank rijk kent men n.l. het systeem van één Natio nale Luchtvaartschool met verschillende filia len niet, en houdt iedere constructeur van be- teekenis, zooals b.v. Farman, Morane, Blériot en Henriot, er een eigen vliegschool op na. De lessen bij Morane vielen niet mee, want de instructeur had niet veel vertrouwen in vrouwelijke leerlingen en was overdreven streng en veeleischend. Daar mevr. Hoekstra toch eigenlijk meer voelde voor een Hollandsch brevet, zette ze haar lessen voort in Rotterdam, onder leiding van Schmidt Crans. Ze keerde daarna terug naar Frankrijk en nam een eigen Koolhoventje mee. Dat haar op een goeden dag terwijl ze met een passagier boven le Bourget zweei'de, bijna een leelijken poets gebakken had. ..„Terwijl ik met een passagier op 600 Meter hoogte zit, voel ik, dat er iets niet in orde is. Gelukkig behoud ik mijn tegenwoor digheid van geest en weet nog bijtijds te lan den. Het bleek, dat dg krukas van de machine gescheurd was, een van de ergste ongevallen, die een vlieger overkomen kan". Volgens den heer Mohr, vertegenwoordiger van de K. L. M. te Parijs, die verschillende malen haar passagier was, vliegt mevr. Hoek stra buitengewoon rustig en zonder een zweem van zenuwachtigheid. Lel tic Westerling—Legras. Dritte im Bunde ia mevr. Westerling, welke gewoonweg enthousiasme „vonkt" Als jong meisje heeft ze weken lang krom- gelegen voor oen vlucht SchipholWaalhaven. Om, toen ze tn Rotterdam aankwam, te merken dat ze heelemaal niet gedacht had aan het derde klasje terug; zoodat het leentjebuur spe len werd bij den pilootDaar ze nog niet eèns „los" is, valt er van haar vlieg-avonturen nog maar heel weinig te zeggen. Alleen, dat ze nooit meer plezier in haar huishoudentje heeft dan wanneer ze weet, dat ze 's middags de lucht ingaat Natuurlijk beu ik gelukkig in mijn huwelijk en met mijn schatten van kinderen. Maar dat ééne lesje in de week heeft in die enkele maanden een veel opgewekter en le venslustiger vrouw van me "gemaakt." En al kan ik niet aannemen, dat dat ener giek persoontje óóit eenige neiging tot apathie gevoeld zou hebben, tóch kan ik met haar mee voelen, dat de heele vlieg-beweging haar nieu we krachten geeft om de huiselijke plichten zoo opgewekt mogelijk te vervullen. CATY VERBEEK.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4