nciEzonDiLn ©TUKKEN DE STRENGE VADER. m ZATERDAG 6 MEI 1933 VERSNELDE BRUGGENBOUW. Uitvoering door een vennootschap met overheidskapitaal. DE TUNNELBOUW TE ROTTERDAM. COOP. CENTR. RAIFFEISEN-BANK ENSEMBLE „NIEUW TOONEEL". DE INBRAAK AAN DE REGULIERS GRACHT TE AMSTERDAM Correspondentie in de gevangenis. Advocaat als postbode. OPENBARE INZAMELING VAN „ZONNESTRAAL". AUTO RIJDT EEN FIETSER AAN. BRAND IN EEN BONTWERKPLAATS. VERKEERSREGELING NEDERLAND— BELGI ÏIANDELSVEREEN. AMSTERDAM. Voorgesteld dividend over 1932 5 pCt. (onv.) EINDEXAMEN H. B. S. amfn i WAAR GEJUBILEERD WORDT MARKTBERICHTEN. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het zevende Hoofdstuk B der Rijksbegrooting vcor het dienstjaar 1933. (Deelneming in het aandeelenkapitaal van en verstrekking van ren tedragende voorschotten aan de N.V. „Versnelde Bruggenbouw"). Hieraan wordt het volgende ontleend: Ook de regeering betreurt, dat het niet eerder mogelijk was het wetsontwerp in te dienen. Er is voor den bruggenbouw en den aanslui- tenden wegenaanleg veel voorbereiding noodig. welke zelfs thans nog niet geheel voltooid is. Zij is echter wel zoover gevorderd, dat, zoo dia de in dit ontwerp aangevraagde kredieten zullen zijn toegestaan, met de uitvoering een begin kan worden gemaakt. De plaats van drie der vier bruggen is be paald. Die voor de brug te Moerdijk ligt reeds vast, n.l. pl. m. 600 M. beneden de spoorbrug aldaar. Hetzelfde geldt voor die te Dordrecht, waar een ligging onmiddellijk beneden de spoor brug uit andere mogelijkheden is gekozen, ter wijl die te Rotterdam volgde uit het spoorweg en wegenplan, dat opgemaakt is door den dienst der Stadsuitbreiding in samenwerking met de Nederlandsche Spoorwegen. De plaats van de brug over de Noord is nog niet definitief vast gesteld. Zij hangt toch samen met het tracé van den nieuwen weg door den Alblasserwaard, waarover nog zeer onlangs een nader onder- zok door de Kamer is gevraagd, dat nog niet in allen deele is afgeloopen. De bruggen beoosten Rotterdam, bij Dor drecht en bij Moerdijk zullen een rijvlak van vier strooken (11.00 M.), die over de Noord van drie strooken (8.50 M.) verkrijgen, terwijl alle bruggen van voet- en rijwielpaden worden voorzien. Er bestaat geen bezwaar de voorloopige ra ming van de vier bruggen mede te deelen. Zij bedraagt: voor de brug bij Moerdijk 6.100.000 voor de brug bij Dordrecht 3.800.000; voor de l":'ug bij Rotterdam 8.200.000 en voor de brug b i Hendrik-Ido Ambacht 2.900.000. De regeering erkent, dat zij met de aanvaar ding van het voorstel een zeer uitgebreide vol macht verkrijgt. Zij heeft deze noodig, indien z'i den brugbouw zal kunnen versnellen. Wat den gekozen vorm van de uitvoering betreft bestaan er inderdaad drie mogelijkhe den, n.l. a: uitvoering door een vennootschap met particulier kapitaal; b: uitvoering door een v. nnootschap met overheidskapitaal; c: uitvoe- r ng rechtsstreeks van staatswege. Voorop moet worden gesteld, dat het eigen lijke werk, waarom het in casu gaat, niet uit buitend bestaat in het bouwen van een vier tal bruggen, rrlar in het bouwen en gedurende een 14-tal jaren onderhouden en exploiteeren a an deze bruggen met inbegrip van de tolhef fing. Verschillende overwegingen hebben de re- geering de voorkeur doen hechten aan oplos sing b. Overigens moge er op gewezen worden, dat vat de uitvoering van den bovenbouw betreft, evenals voor de groote bruggen welke tot dus ver over de groote rivieren zijn gebouwd, het werk onder controle van den Staat wordt ver deeld over de daarvoor in aanmerking komen de constructiewerkplaatsen op grond van on- dershandsche aannemingscontracten. De prijs wordt bepaald op basis van den kostprijs, waar bij van winst en afschrijving van gebouwen en fabrieksterreinen wordt afgezien. Nu de hoe veelheid werk aanzienlijk zou worden uitge breid, zouden in deze combinatie ook een aan tal scheepswerven worden opgenomen voor wie de tijdsomstandigheden al even nijpend zijn als voor de constructiewerkplaatsen. Voor de metaalverwerkende aannemers is er daarom geen verschil of het kapitaal door een particu liere, door een Staatsvennootschap dan wel rechtstreeks door het Wegenfonds wordt ge leverd. Voor den onderbouw kan ook de particuliere aannemer geheel tot zijn recht komen als ont werper. Het ligt toch in het voornemen om bij het aanbesteden van den onderbouw volgens t en plan van den Rijksdienst gelegenheid open te stellen voor het doen van aanbiedingen vol- ens een eigen ontwerp, waarbij de hoofdafme- .gen en belastingvoorschriften dezelfde zijn. De regeering heeft aanvankelijk de uitvoe- siug door een particuliere maatschappij als de r jest wenschelijke voor oogen gehad. Zij 3 reft toen aan een tweetal hoofdambtenaren r 'gedragen, de voorloopig opgekomen denk- 1 telden nader voor te bereiden en uit te wer- 3: in, welke hoofdambtenaren met de leden van li -'t consortium een en andermaal overleg heb ben gepleegd en met hen te zamen hun denk beelden nader hebben uitgewerkt. Daarbij is achter steeds uitdrukkelijk op den voorgrond e steld, dat de arbeid, welken het consortium z ch wilde getroosten om zijn plannen aanne- j elijk te maken, geheel op eigen risico wer- t ?n verricht en van de zijde van het consor tium is dit ook bij voortduring erkend. Evenmin is juist, dat de regeering ten slotte v n den arbeid van het consortium zou heb- 1 n geprofiteerd door zijn ontwerpen gewij- i gd over te nemen. Het is niet de bedoeling, dat de op te rich ten N. V. obligaties zal uitgeven. De Regeering tal haar het benoodigde kapitaal ter beschik king stellen tegen den rentevoet, waarvoor zij z'lf leent. Gaat de Regeering ertoe over, lee- r.ngen op korten termijn om te zetten in lee ningen op langen termijn, dan wordt de schuld van de N. V. aan den Staat met hetzelfde per centage belast als de Staat zelf voor die schuld moet betalen. De brug be-Oosten Rotterdam is in de eerste p'aats bedoeld voor het doorgaand verkeer; als r t den weg over de nieuwe brug kiest, wordt r st over de bestaande bruggen ontlast en het havenverkeer dus vergemakkelijkt. De Regee- r tg is dan ook van meening, dat de te bouwen brug niet in de plaats kan komen van een tun- r elverbinding aan de Westzijde van de bestaan- 5 bruggen. Deze tunnelbouw is een op zich zelf staand vraagstuk, dat ernstige overweging verdient, maar geheel samenhangt met de p'aatselijke havenontwikkeling. Het verkeer door dien tunnel staat los van het doorgaand verkeer en zou bij een ontwikkeling van eeni ge beteekenis worden gehinderd door het door gaand verkeer. Dit zou alleen in de eerste jaren van het bestaan van den tunnel van t ze gebruik kunnen maken; daarna zou toch v cc- brugbouw voor het doorgaand verkeer noodig zijn. De ministers zijn daarom van meening, dat men havenverkeer en doorgaand verkeer het beste dient door beide elk op zich zelf te bevorderen, hetgeen te meer aan te be- v ilen is, omdat de brug wordt betaald uit de v egenbelasting en deze toch bezwaarlijk kan dienen voor bevordering van het havenverkeer. I) dien het Rijk ertoe mocht komen dit door melbouw te bevorderen, zou een bijdrage l de Waterstaatsbegrooting moeten worden £e kweten. 'Vat betreft de brug over de Noord kan wor- b medegedeeld, dat deze in samenhang met rk i weg door den Alblasserwaard zoo Noor tic ijk mogelijk zal worden gebouwd. Ten aanzien van het gebruik van Neder- lardsch fabrikaat volgt de Regeering reeds ge- r men tijd de gedragslijn dit zooveel doenlijk fe bevorderen. Een globale raming van het gebruik van fc .ienlandsch materiaal doet zien, dat dit on geveer 20 pet. van de bouwsom vraagt. Het is de bedoeling, de werken op voor de Waterstaatswerken gebruikelijke wijze te doen aanbesteden en uitvoeren. Op het Hollandsch Diep vervalt het bestaan de veer, doch op andere plaatsen zullen naast de bestaande brug varen, zij het wellicht in ge- Wij^igden vorm, dienst blijven doen. Winst 297.844 (178 488) I Aan het jaarverslag over 1932 der Coöpera tieve Centrale Raiffeisen Bank ontleenen wij het volgende: Het aantal aangesloten banken bedroeg op 31 December 1931 728 en vermeerderde door toe treding in 1932 met 1, zoodat dit nu bedraagt 729. In 1932 werden verstrekt 18 leeningen tot een bedrag van 105.740 (722.750). Op 31 December was uitstaande aan hypothecaire leeningen, ver deeld over een aantal van 522 (520) leeningen, een bedrag van 7.734.431 (7.931.208). Bovendien was op 31 December 1932 verstrekt aan leeningen op langeren termijn aan vereeni- gingen, bedoeld bij art. 2 al. 3 der statuten een bedrag van 732.402 (828.381). In 1932 waren wij wederom genoodzaakt bij een executie het onderpand zelf in te koopen, ten einde grooter verlies te voorkomen. Door belangrijke kasmutaties tegen het einde des jaars waren bij de Ned. Bank en bij anderen tijdelijk gelden tegen effecten-onder- pand opgenomen, doch konden begin Januari 1933 weder geheel terugbetaald worden. De verlies- en winstrekening over 1932 staat debet voor: Onkosten 357.571 (338.979), subsidie boerenleenbanken 150 (300), bijdrage Onderling Waarborgfonds 6.000 (6.000), bij drage kapitaal voor bijzondere doeleinden 100.000 afschrijvingen 31.822 (28.950), extra reserveering in verband met den econo- mischen toestand 400.000 winstsaldo 297.844 (178.488) en credit voor: Interest 1.097.991 (499.850), betaling bij toetreding 5 (10), jaarl. bijdrage der aangesloten banken, ingevolge art. 6 sub. 5 der statuten 72.750 (76.516), provisie 22.641 (26.341). ONDERLINGE BRANDVERZEKERING L. T. B. Hoogere brandschade in 1932. Op Woensdag 3 Mei j.l. werd te Alkmaar, in Hotel „Het Gulden Vlies", de jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. G. Beukeboom, te Weesperkarspel, opende des middags om 2 uur de vergadering, waarbij hij in treffende woor den herdacht den onlangs overleden commissa ris der instelling, den heer W. H. de Wildt te Uitgeest. Vervolgens wees spreker op den slechten toestand in land- en tuinbouw, en te vens op de groote brandschade welke allerwege werd geleden. De directeur, de heer Nico van Ommen, te Leiden, kreeg daarna het woord voor nadere toelichting op het reeds in druk verschenen jaarverslag. Verschillende posten werden daar bij behandeld, waarbij o.a. bleek, dat het ver zekerd kapitaal bedroeg 29.696.027. Door waar dedaling van losse en vaste goederen werd af geschreven een bedrag van 1.297.231, terwijl aan nieuwe posten werd ingeschreven voor een bedrag van 1.145.678. Aan brandschadewerd in het afgeloopen boekjaar betaald een bedrag van 84.819, tegen over 39.676 in het jaar te voren. Het boekjaar sloot met een nadeelig saldo van 9.598. Spreker wees er op, dat het gewenscht is, dat alle brandrisico's verlaagd worden tot het be drag der werkelijke waarde, omdat men anders noodeloos te veel premie betaalt. Bij eventueele schade kan en mag toch nooit meer vergoed worden, dan de werkelijke waar de op het oogenblik van den brand. Gekozen werd tot nieuw lid van het College van Commissarissen, de heer C. J. Hooyman, te Rijswijk (Z.-H.), die de benoeming aannam. Tot nieuw lid der financieele commissie werd be noemd de heer Th. v. d. Geest te Hoofddorp, Haarlemmermeer. Na een geanimeerde rondvraag werd de ver gadering onder dankzegging op de gebruikelijke wijze gesloten. Men schrijft ons: Fientje de la Mar, Joh, Kaart Jr. en Jan van Ees zullen in het komende seizoen de kern vormen van een ensemble, dat zich ten doel stelt amusementskunst van het betere genre ten tooneele te brengen, terwijl tevens uitgebreide z.g. „klein-tooneelprogramma's" (cabaret) een belangrijk onderdeel van het repertoire zullen vormen. Men stelt zich voor, de artisten voor de te spelen stukken telkenmale apart te engagee- ren, zooals dit reeds jarenlang in het buitenland te doen gebruikelijk is. Aanvangende 1 Juni e.k. zal het ensemble „Nieuw Tooneel" zijn zomerexploitatie openen in het Centraal Theater te Amsterdam, met het blijspel „Een lieveling van het publiek", een vroolijke onthulling uit het filmbedrijf waarin Fientje de la Mar reeds overal in den lande haar triomfen vierde. Het voorloopige correspondentie-adres van het ensemble is: Jansweg 53, Haarlem. INTERN. KRUIDENIERSBOND. In het dezer dagen te Rome gehouden inter-' nationaal Kruidenierscongres werd de heer F. G. Lebbing te Amsterdam in het bestuur van den Internationalen Bond gekozen. Het is de eerste maal, dat een Nederlander zulk een benoeming te beurt valt. TENTOONSTELLING OP BOTANISCH GEBIED. In het Nederlandsch Historisch Natuurweten schappelijk Museum te Leiden zal den 17den Mei a.s. 's middags te 3 uur een tentoonstelling worden geopend van incunabelen en post-incu- nabelen op botanisch gebied. Donderdag stond voor de rechtbank de derde verdachte terecht, in de beruchte helingzaak in verband met de inbraak in een perceel aan de Reguliersgracht. In deze zaak zijn de Am- sterdamsche „al Capone" en een medeplichtige reeds eerder veroordeeld. Deze derde verdachte, een bekende in donker Amsterdam, is reeds dikwijls veroordeeld, het strafregister noemde delicten van verschillen den aard. De tenlaste gelegde heling betrof tien biljetten van 10.afkomstig van den ver melden inbraak. Bij het verhoor van rechercheur B. A. de Weille, verklaarde deze, dat de daders van deze inbraak, toen zij in het Huis van Bewaring waren opgesloten, met elkaar correspondeer den, door middel van briefjes, die door een advocaat werden overgebracht. Verd. ontkende alle schuld en zeide dat het een „gemeen complot" was geweest, om hem er in te draaien. Een der daders van de inbraak verklaarde, dat hij met den verd. een valsch contract had opgemaakt, waarin werd verklaard, dat hij 500.getuige's deel van de gestolen 2700 van verdachte had geleend. Voor dit contract, hetgeen dienen moest als dekmantel voor get.'s plotselingen rijkdom, had hij aan verd. tien bankbiljetten van 10.betaald. „Ik heb niets gehad, geen halfje zelfs" hield verd. vol. De tweede dader aan de inbraak, thans als getuige gehoord, wist zich te herinneren, dat verd. gezegd had voor 100 wel een „briefje" te willen maken. Met zekerheid wist hij, dat er 100.aan verd. was uitbetaald. Of verd. toen wist, dat het geld van diefstal afkomstig was, wist get. niet. De Officier van Justitie, mr. Bosch, zeide in zijn requisitoir, dat verd. zeer goed thuis is in misdadigerskringen en spr. is overtuigd, dat verd. wist dat het geld van misdrijf afkomstig was. Verd. beroept zich er op, dat de inbrekers hem een hak hebben willen zetten. Inderdaad zijn er briefjes overgebracht in het Huis van Bewaring. Wat hierin stond is echter niet be kend. De inbrekers hadden voor wraak geen reden. Zij hebben eenvoudig de waarheid ge zegd. Verd. heeft ook de justitie en de politie op een dwaalspoor geleid. Ten slotte requi- reerde mr. Bosch een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden. De verdediger, Mr. J. Sprenger, pleitte vrij spraak subs, clementie. Vonnis 8 Mei. LOU DE VISSER VOOR DEN RECHTER. Het Tweede Kamerlid L. de Visser, voorzitter van de Communistische Partij Holland, zal op 18 Mei a.s. voor den politierechter te Tiel terechtstaan terzake, dat hij in een openbare vergadering van genoemde partij op 11 April j.l. te Tiel gehouden, zich op beleedigende wijze zou hebben uitgelaten over den Duitschen rijks president von Hindenburg. De planting van een gedenkboom in den tuin van het nieuive Nederlandsch Histo risch Instituut te Rome, bij gelegenheid van de Willem de Zwijger-herdenking. BRANDSTICHTING TE NAALDWIJK. Het O.M. bij de Haagsche rechtbank eischte, na voortgezette behandeling van de zaak tegen den 28-jarigen los-werkman A. V. te Naaldwijk, thans gedetineerd, die terecht gestaan heeft wegens opzettelijke brandstichting te Naald wijk en diefstal van schoenen, 1V4 jaar gevan genisstraf en ter beschikkingstelling van de Regeering. Vonnis 18 Mei a.s. INBRAKEN TE BERKEL. In Februari is bij verschillende ingezetenen te Berkel en Rodenrijs ingebroken, o.a. bij eenige tuinders alwaar planten en bloemen werden vermist en bij een winkelier, bij wien een hoeveelheid sigaretten, een flesch advocaat, een flesch boerenjongens, eau de cologne enz. werd ontvreemd. Verdacht van deze diefstallen stond voor de Haagsche rechtbank terecht de 18-jarige los-werkman H. J. W. L„ thans ge detineerd, die de hem bij dagvaarding ten laste gelegde feiten bekende. Het O.M. waargenomen door mr. van Asch van Wijck eischte 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Manssen voor verdachte pleitend drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 18 Mei a.s. ONEERLIJK AMBTENAAR. Voor de rechtbank te Assen stond gisteren terecht II. J. V., ambtenaar bij de gemeente Emmen, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan oplichting van die gemeente, door de be dragen van ingekomen rekeningen van lever anciers te verhoogen om zich later met die gelden te bevoordeelen. De eisch luidde 1 jaar gevangenisstraf. Beroepen ongegrond verklaard. Bij K.B. zijn ongegrond verklaard de beroe pen van de vereeniging „Zonnestraal" tegen de beslissingen van de colleges van B. en W. der gemeenten Heerlen, Brunssum, Tilburg, Soest, Roermond, Haskerland, Eindhoven en Schaes- berg, waarbij werden geweigerd de door ge noemde vereeniging voorgenomen openbare in zamelingen in deze gemeenten. BRON VAN CHRISTELIJKEN GEEST. Het missaaltje voor a.s. Zondag is wederom in vergroot formaat uitgegeven in verband met de viering van het Beschermfeest van den H. Joseph. Zoowel de misgebeden van den derden Zondag na Paschen aft die van den H. Joseph zijn volledig opgenomen, zoodat men in beide gevallen zonder zoeken den priester volgen kan. Fietser brak een been. Op de Krommert van den Admiraal de Ruy- terweg te A'dam heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een auto- en een sneltram van de N. Z. H. T. waarbij een fietser werd gegre pen en een been brak. Om half negen passeerde de tram, komende uit Haarlem, de Krommert, toen plotseling op het laatste nippertje nog een bakfiets, vlak voor de tram om de rails overstak. Een auto uit de stad moest om de bakfiets te ontwijken veel naar links uithalen, terwijl ook een fietser niet tijdig meer kon stoppen en ook nog om dit plotselinge obstakel wilde heenrijden. Het gevolg was, dat geen voldoende ruimte meer overbleef om tusschen de bakfiets en de tram te kunnen passeeren en de auto, na eerst den fietser te hebben aangereden tegen de tram opreed'. Het voertuig werd van voren geheel in gedrukt en bezorgde ook de tram schade. Ech ter werd geen der inzittenden gewond. Erger was de fietser er aan toe.Met een gebro ken been bleef hij op straat liggen en werd later door den G. G. en G. D. naar het Wilheltnina- gasthuis vervoerd en daar opgenomen. Het tramverkeer ondervond circa een half uur vertraging. De politie van het bureau Adm. de Ruyterweg heeft de zaak in onderzoek. Róók belemmert cle brandweer. Vrijdagavond om half tien bemerkten voor bijgangers, dat rook opsteeg uit een kelder van een bontwinkel in de Nieuwe Hoogstraat no. 9, genaamd Telialian te Amsterdam. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, die spoedig met motor- en ladderwagen voor het bedreigde perceel verscheen. Door het huis ernaast op no. 7 en ook via de eerste ver dieping werd de aanval op het vuur onderno men. In den winkel bleek niemand te zijn ter wijl een nader onderzoek uitwees, dat de vuur haard zich in den kelder moest bevinden, waar uit een verstikkende walm opsteeg, zoodat de brandwachts, pas na zich voorzien te hebben van gasmaskers hun onderzoek konden voort zetten. Twee stralen werden via de Vechtleiding op het vuur gericht, dat voedsel vond in een partij bontwaren en een groote hoeveelheid embal lage. Ter assistentie werd toen ook nog de ge reedschapwagen ontboden, terwijl hoofdbrand meester Brunet de Rochebrune de leiding op zich nam. Na korten tijd was men den brand, die meer hardnekkig dan fel was, meester en kon met het nablusschen een aanvang worden gemaakt. Een groote partij bont ging verloren, terwijl veel waterschade werd aangericht. De politie had onder leiding van inspecteur v. d. Mark de Hoogstraat gedeeltelijk afgezet, en hield de vele nieuwsgierigen op flinken af stand. Ook hoofdinspecteur E. Joosten was aan wezig. De oorzaak van den brand is onbekend. BEDRIEGLIJKE BANKBREUK- Als verdacht van het onttrekken van goede ren aan een faillissement zijn te Gemert gear resteerd zekere N. en diens zoon, wonende aldaar. Beiden werden gehoord door den offi cier van justitie te Den Bosch; de zoon werd op vrije voeten gesteld, doch de vader achter- slot en grendel gezet. De gemeentepolitie van Gemert heeft de aan het faillissement onttrok ken goederen in beslag genomen. Dc A. N. W. B. meldt, dat, in verband met den voetbalwedstrijd HollandBelgië, te Gor- cum Zaterdag en Zondag twee ponten zullen varen, zoodat lang wachten uitgesloten is. Ilillllllllllllllll [l!i||||||||[|||||l!!lll!l|i|HII!lllll! Mr. Westerdijk, president van het Gerechts hof te X., was een streng man. Allen, die met hem in aanraking kwamen, hadden een diep ontzag voor hem, niet in het minst zijn onder geschikten, die en bloc voor hem sidderden. Zijn vijf kinderen waren altijd een beetje bang voor hem. Als vader 'n woord van bevel of ver bod sprak, zou niemand van hem aan verzet ge dacht hebben en mocht er bij hooge uitzonde ring eens eentje ietwat tegenstribbelen, dan was het voldoende, wanneer vader zijn wenk brauwen fronste om den onvoorzichtige tot inkeer te brengen. De vele correspondentie, gericht aan den Weledelgestrengen Heer mr. Westerdijk, brach ten het jongste dochtertje Dora op ongeveer tienjarigen leeftijd tot de conclusie, dat vader toch wel „bekend" streng was, daar zelfs bui tenstaanders hem op hun brieven ais zoodanig betitelden. In haar hart was zij een beetje trotsch op dit feit; zij gebruikte het als argu ment tegenover haar schoolvriendinnetjes, wanneer zij de strengheid van papa besprak en het duurde verscheidene jaren, voordat de werkelijke beteekenis van het bewuste praedi- caat tot haar doordrong. Met dat ai waren de kennissen en vrienden heusch wel op de hoogte van het karakter van mr. Westerdijk. Toen twee zijner dochters in een zeer strenge kloosterorde traden, maakten verschillende menschen de opmerking, dat de meisjes Westerdijk makkelijk aan de klooster tucht zouden wennen na het strenge régime van hun vader. Een heel boosaardig iemand sprak de hoop uit, dat Westerdijk nog eens een lastigen schoonzoon of -dochter zou krijgen, maar die wensch ging niet in vervulling. Want Dora was de eenige, die trouwde en haar man was de verpersoonlijking van alle deugden, welke men maar kon verlangen. Er was slechts één ding tegen hem: zijn toekomst lag in Indië en dat terwijl zijn schoonvader een aangeboren afkeer van de Oost had. Dora moest al haar moed bijeenrapen om het te vertellen en het kostte de noodige overredingskracht van haar moeder, die een grooten invloed op haar stren gen man had, om hem eindelijk ertoe te bren gen zijn toestemming voor het huwelijk te "even. Zoo vertrok Dora dus op een goeden dag naar de tropen: geregeld ontving zij de ver standige brieven van haar vader en moeder. Uit de eersten bleek echter duidelijk, dat papa niets veranderde, hetgeen trouwens de corres pondentie van haar broer wel bevestigde, wan neer hij schreef.' de oude heer is nog precies dezelfde: goed, rechtvaardig, maar ontzettend streng. Na vier jaar kwam Dora met verlof en nam met haar man en hun dochtertje van vijf jaar voorloopig haar intrek bij haar ouders. Op den eersten den bes, i morgen werd mr. Westerdijk, die in zijn werkkamer aan 't werk was, gestoord door kindergehuil in do aan grenzende kamer. Hij begaf zich derwaarts. Wat is er aan de hand vroeg hij. Puck v/il niet eten, verklaarde zijn doch ter. zij wil gevoerd worden en daarvoor vind ik haar veel te grootZij is op de bootreis een beetje verwend, voegde zij er verontschul. digend aan toe. Wil Puck niet zelf eten vroeg mr. Wes terdijk, zich vooroverbuigend naar het kleine figuurtje aan tafel. Puck schudde beslist haar hoofd tegen groot vader. Toe, Puckje, drong Dora aan, toen zij zag, dat haar vader dreigend zijn wenkbrauwen fronste. Maar het nooit-falende middel had een averechtsche uitwerking. Het huilen van Puck ging over in een schaterlach. O, grootvader, juichte de kleine meid, wat kijkt U grappig boesEn voordat de oude heer bekomen was vaa zijn verbazing, voelde hij twee armpjes om zijn hals en een verrukt stemmetje fluisterde: Wat bent U lief, als U zoo kijkt. Grootvader U moet mij voeren". Het was dc eerste maal, dat een kind niet bang was voor den strengen blik van mr. Westerdijk. Hij gaf zich zonder verder naden ken gewonnen. Zoo deed zich het ongekend feit voor, dat de president van het gerechts hof te X een ongehoorzaam, koppig kind zijn zin gaf. e, Een maand later schreef Dora aan haar broer: Vader verwent Puck meer dan schande lijk. Wij hebben nooit geweten, hoe wij hem moesten aanpakken. Onze' strenge vader is een meer dan makkelijke grootvader geworden." I. V. E. INadruk verboden.1 Naar wij vernemen, zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders van de Han- delsvereeniging Amsterdam worden voorgesteld, over 1932 een dividend uit te keeren van 5 pet., evenals het vorige jaar. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft goedgevonden: lo. te bepalen, dat de eindexamens aan de B-afdeelingen der openbare hoogere burgerscho len met vijfjarigen cursus en ingevolge artikel i5tredecies der Middelbaar-onderwijswet aange wezen bijzondere hoogere burgerscholen met vijf jarigen cursus alsmede die der gevormde A-af- deelingen aan de Rijks hoogere burgerscholen te Tiel, Wageningen, Zaltbommel. Gouda, Schie dam, Alkmaar, Velsen, Hoorn, Enkhuizen, Zie- riltzee, Goes, Vlissingen, Middelburg, Oostburg, Amersfoort, Harlingen, Zwolle, Assen, Winters wijk, Meppel en Venlo, dit jaar zullen worden afgenomen op de in deze beschikking voor elke school aangegeven dagen; 2o. aan te wijzen de navolgende deskundigen (gecommitteerden) met wier medewerking deze examens zullen worden afgenomen (zij zijn ge noemd in de volgorde, waarin de onderwijs- vakken in artikel 6 van het reglement op de eindexamens worden aangegeven): B-afdeelingen van de af- deeling hoogere burgerschool van de lycea. bij de eindexamens van het: Gemeentelijk Lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage 27, 28, 29 en 30 Juni; R.K. Lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage 3 en 4 Juli; Gemeentelijk Lyceum te 's-Gravenhage 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13 en 14 Juli; R.K. Lyceum voor meisjes te Rotterdam 15, 17 en 18 Juli; Rotterdamsch Lyceum te Rot terdam 19, 20, 21 en 22 Juli; Deskundigen: prof. dr. Sh. H. van Os, 's-Gra venhage; prof. dr. J. Böeseken, Delft; pater B. Kruitwagen O.F.M., Rotterdam; prof. dr. G. J. Thierry, Leiden, behalve voor de 1ste school, waarvoor J. Visser, directeur van 's Rijks Op voedingsgesticht te Amersfoort; R. Volbeda, Scheveningen; II. B-afdeelingen van de hoogere burgerscholen. bij de eindexamens van de: R.H.B.S. te Gorinchem 19, 20, 21 en 22 Juni; R.H.B.S. te Goes 23, 24, 26 en 27 Juni; R.H.B.S. te Zierikzee 28. 29 en 30 Juni; R.H.B.S. te Vlissingen I, 3 en 4 Juli; R.H.B.S. te Middelburg 5, 6, 7 en 8 Juli; R.H.B.S. te Oostburg 10 en 11 Juli, R.H.B.S. te Neuzen 12 en 13 Juli; Deskundigen: dr. D. Coelingh, Bussum; dr. P. E. Verkade Rotterdam, en tot diens plaatsver vanger dr. J. van der Lee, assistent van voor noemden hoogleeraar; prof. dr. C. H. Lamber- mond, Nijmegen; dr. H. E. Greve, 's-Gravenhage; dr. W. Leendertz, Rotterdam; bij de eindexamens van de: R.H.B.S. te Schiedam 19, 20, 21, 22 en 23 Juni; R.K. H.B.S. te 's-Gravenhage (Oostduinlaan) 24, 26, 27, 28, 29, 30 Juni en 1 Juli; Gem. H.B.S. te Dordrecht 3, 4 5, 6, 7, 8 en 10 Juli; Deskundigen: dr. N. H. Kolkmeijer, de Bilt; dr. D. de Lange, Utrecht; mr. M. C. Nijland, Rot terdam; ds. G. J. W. Oldeman, Delft; dr. A. R. van Hattum. 's-Gravenhage; bij de eindexamens van de. Gem. H.B.S. voor meisjes te Rotterdam (Mecklenburglaan) 19, 20, 21 en 22 Juni; 1ste Gem. H.B.S. het 5-jarigen cur sus te Rotterdam ('s-Gravendijkwal) 23, 24, 26. 27, 28, 29 en 30 Juni; Chr. H.B.S. te Dordrecht 1. 3, 4, en 5 Juli; Gem. H.B.S. te Delft 6, 7, 8, 10, 11, 12 en 13 Juli; Deskundigen: J O Kolkmeijer, 's-Gravenhage; dr ir. H van der Veen, 's-Gravenhage (voor de eerste drie scholen) en dr. ir. J. van Loon, assis tent aan de Technische Hoogeschool te Delft, 's-Gravenhage, voor de laatstgenoemde school; dr. E. Wiersum, Rotterdam (voor de eerste twee scholen) en Ch. J. R. Both, oud-directeur eener H.B.S., 's-Gravenhage (voor de laatste twee scho len); dr. A. F. Krull, Arnhem; mevr. P. A. Broese van GroenouEllerkamn, 's-Gravenhage bij de eindexamens van de: 3de Gem. H.B.S. met 5-jarigen cursus te Rotterdam (Afri- kaanderpiein) 17, 19, 20, 21, 22. 23, 24, 26 en 27 Juni; 4de Gem. H.B.S. met 5-jarigen cursus te Rotterdam (Bergsingel) 28, 29, 30 Juni, 1, 3, 6 en 7 Juli; 2de Chr. H.B.S. met 5-jarigen cursus te Rotterdam (Persoonshaven) 10, 11 en 12 Juli; Chr. H.B.S. te Vlaardingen 13 en 14 Juli. Deskundigen: Ir. H. C. Volkers. Delft; Dr. J. Coops, Amsterdam; J. Fillekes, 's-Gravenhage: J. J. M. H. M. Asselberghs, Utrecht; Dr. F. J. Krop, Rotterdam; bij de eindexamens van de: R.H.B.S. te Mid- deiharnis 15, 16 en 17 Juni; R.H.B.S. te Oud- Beijerland 22 en 23 Juni; R.H.B.S. te Brielle 24, 26, 27 en 28 Juni; R.-K. H.B.S. te Rotterdam (Beukelsdijk) 29, 30 Juni, 1, 3 en 4 Juli; Bijz. H.B.S. te Voorschoten 10, 11, 12, 13, 14 en 15 Juli. Deskundigen: Dr. R. Weitzenböck, Blaricum; Dr. Ir. A. M. de Wild, 's-Gravenhage; H. P. Geerke, 's-Gravenhage; L. Leydesdorff, 's-Gra venhage; Ds. R. Blommaert, Middelburg; bij de eindexamens van de: eerste Chr. H.B.S. te 's-Gravenhage (Populierstraat) 21, 22, 23, 24, 26, 27, 28, 29, 30 Juni, 1, 3 en 4 Juli: 2de Gem. H.B.S. te Rotterdam (Libanonstraat) 5, 6, 7, 8, 10, 11 en 12 Juli; Chr. H.B.S. te Alphen a/d. Rijn 13, 14 en 15 Juli. Deskundigen: Dr. F. Schuh, 's-Gravenhage; Dr. Th. Figee, "s-Gravenhage; Dr. Z. Stokvis, 's-Gravenhage (voor de eerstgenoemde school) en O. ten Have, oud-leeraar M.O., 'sGravenhage (voor de heide laatste scholen)J. H. van den Bosch, 's-Gravenhage; Ds. H. Stegenga, Simons- haven (Z.-H.); bij de eindexamens van de: Gem. H.B.S. te Leiden 20, 21, 22. 23, 24, 26 en 27 Juni; Bijz. H.B.S te Woerden 28, 29, 30 Juni, 1, 3, 4 en 5 Juli; 1ste Chr. H.B.S. te Rotterdam (Henegou werplein) 8, 10, U, 12, 13, 14 en 15 Juli. Deskundigen: W. A. J. van den Hurk, 's-Gra venhage: C. D. Zimmerman, Middelburg; Mr. Dr. A. Fontein, Bussum; Dr. L. W. A. M. Lason- der. 's-Gravenhage; Dr. J. de Zwaan, Leiden; III. A-afdeelingen, gevormd aan Rijks hoo gere burgerscholen: bij de eindexamens van de: R.H.B.S. te Gouda 23, 24 en 26 Juni; R.H.B.S. te Schiedam 27, 28 en 29 Juni: R.H.B.S. te Zierikzee 3 en 4 Juli: R.H.B.S. te Goes 5 en 6 Juli; R.H.B.S. te Oostburg 7 en 8 Juli; R.H.B.S. te Vlissingen 10 en 11 Juli; R.H.B.S. te Middelburg 12 en 13 Juli. Gecommitteerden: J. Branbergen, Amsterdam: Mr. Dr. E. Tekenbroek, Wassenaar; Dr. E. E. Messing, Rotterdam; Mr. J. S. Thieme, 's-Gra venhage; DE OPGRAVINGEN TE PAESTUM. Bij de voortgezette opgravlngswerlcen te Paestum is thans een Romeinsche badinrichting aan bet licht gekomeneen Indrukwekkend gebouw, voorzien van uiterst vernuftige syste men voor waterleiding en verwarming, een ge heel, dat duidt op de welvaart van Paestum, gedurende den keizertijd. De marmeren voor gevel draagt een inscriptie, gewijd aan Cicero. Overigens heeft men ongeveer te zelfdev plaatse in den laatsten tijd ook belangwekkende beeldhouwwerken gevonden, o. a. een kop van Tiberius, en een vrouwefiguur, gezeten op een troon en voorzien van de attributen der godin Demeterdit is waarschijnlijk een geïdeali seerd portret van een Romeinsche keizerin. 1 Zondar RECLAME gosn omzet, 1 geen winst; ds DRUKINKT is de 1 kracht van 't huidigs zakenleven ^pHM| De toren, van het van Heutsz-monument op het Olympia-plein te Amsterdam in aanbouw. («1 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) JE MOET MAAR DURVEN. Het Staatkundig Gereformeerd Kamerlid de heer van Dis richtte tot onzen Katholieken Mi nister-president de vraag, of deze het niet noo dig oordeelde een voor een gedeelte der bevol king kwetsende film te verbieden. De vraag op zichzelf is niets buitengewoons, maar dat die bezorgdheid uitgaat van den heer van Dis is toch wel het toppunt van brutaliteit. Men moet namelijk weten, dat dit Kamerlid in zijn verkiezingsredevoeringen op een vreeselijke wijze spotte met de voor ons heiligste geheimen en met onze priesters, zóó zelfs, dat weldenkende Protestanten er zich vreeselijk aan geërgerd hebben. En dat maakt zich dan bezorgd over even tueel kwetsen van de gevoelens van een ge deelte der bevolking. Je moet maar durven. C. S. Iedereen kent Beieren en iedereen is in hooge mate gesticht geweest bij een rondreis door dat land, door den rijkdom aan bewijzen van oude cultuur, waarop hij allerwegen gestooten is. In kleine, romantische stadjes, op schilder achtige marktpleinen en in prachtige godshui zen leven vergane eeuwen nog, goed verzorgd verder en bieden te zamen mét een schoon landschap een onvergetelijk beeld. Een bewijs'van den hoogen ouderdom van de Beiersche steden en monumenten leveren de tallooze jubilea, welke dit jaar gevierd gaan worden. Twee plaatsen vieren in den loop van 1933 hun 1200sten geboortedag. Van 26 Augus tus tot 4 September is het groot feest in het om zijn gotisch stadhuis beroemde Schrobeu- hausen want deze stad bestaat dan 12 eeuwen. Historische optochten, volksdansen, openlucht spelen en een landbouwdag zullen de plechtige herinneringsdaad een waardige omlijsting geven. Tezelfder tijd viert Benediktheuren, in de Vooralpen, 't 1200 jarig bestaan van zijn eer waardig klooster, dat in 733 voor de eerste maal in de kronieken opdaagt. Feest gaat eveneens gevierd worden op het idyllische Vrouweneiland in het Ohiem-meer. Want er zijn nu 1150 jaar verloopen sedert de H. Virgilius van Salzburg de eerste kerk op dit eiland wijdde en tegelijk liet aloude klooster der Benediktinessen tot een abdij verhief. Tegelijkertijd wordt het 360ste jaar herdacht sedert de dom van het eiland, een magnifieke bouw, zijn koepel boven de golven van het meer verheft. In de Chiemgouw wordt boven dien nog een monument jarig en wel de kerk van Grassau, die in 933 werd gesticht. Ter her innering daaraan wordt een historisch volks feest gegeven met medewerking van 200 leeken- spelers. In de bebnschte dalen tusschen München en het Schliemeer, ligt het klooster Weyarn, dat in den boerenopstand van 1705 een rol speelde. Het wordt dit jaar acht eeuwen oud en ter eere daarvan zal er eene volksmissie gegeven worden. Acht eeuwen zijn eveneens verstreken sedert de oprichting van het Cistercienser- klooster in Waldsassen. Hier zal de dag her. dacht worden door religieuse feesten, gepaard aan eene demonstratie voor oude volksdrach ten, een congres van plaatselijke dichters en componisten en wetenschappelijke voordrach ten over volkskunde. Het aardige stadje Stadtprozelten viert zijn 600-jarig bestaan, en de oude kloosterkerk van Seeon in het Chiemmeergebied den vijfhon derdsten herinneringsdag aan haar inwijding. De feesten zuilen met Pinksteren gevierd wor den in tegenwoordigheid van alle Beiersche kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. De steden Neuberg vom Wald en Rötz wil len den vijfhonderdjarigen gedenkdag vieren van den Hussietenveldslag bij Hiltersried en ter eere daarvan zal er een hussietenmonument op den Hussietenheuvel worden onthuld. Bo vendien is het 1000 jaar geleden, dat Otto I de Hongaren op het Lechveld versloeg. Overi gens worden alle records op het gebied van verjaardagen door de stad Weissenburg ge slagen want hier gaat men op 18 Juni den 1700sten herinneringsdag vieren van de ver woesting van de Romcinenburcht Biricianis. RODENRIJS, 5 Mei, Coöp. groentenveiling- vereen, Berkel en Rodenrijs GA.komkommers le soort 1217.30, 2e soort 813, witte kom- kommers ƒ17, bloemkool ƒ13, sla le soort ƒ0.90 2.30, 2e soort ƒ0,401.10 pér 100 stuks, stam- prinsesseboonen 7095, snijboon en 5565. spi nazie 1.50—1.80, postelein 10—12.60, tomaten A 39.20—54.80, B 36—46,20, C 36-46 per 100 k£„ pe en 8.80—15.70, selderij 1.30—1.50 per 100 boa, komkommerstek ƒ0.75—3.05 sla vellen 10— 23 ct. per kist. Aangevoerd 56.852 pond tomaten, doorsneeprijs 22,70 per 10Ó pond. ROTTERDAM, 5 Mei. (Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken, G.A.) Holl. platglas- komkommers le soort 11.50—15.20, 2e soort 9.1011.80, 3e soort 6.509.30, sla (Meikoning) le soort 12.20, 2e soort 4090 ct. per 100 stuks, komkommerstek 1115 ct., slavellen 25 ct., postelein 1114 ct. per leg., spinazie 1.50—5.20 per 100 leg., bloemkool le soort. 1318 ct., 2e soort 7—10 ct. per stuk, peen 1116 ct.. per bos, toma ten A 22.60—27.30, B 24.30—26.10, C 20.10— 24.80, CC 13—18.00 per 100 pond. Aanvoer slft 841.000 krop,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6