ZEETIJDINGEN. ZATERDAG 6 MEI 1933 MOORD TE NTJMANSDORP. Behandeling voor de Dordtsche rechtbank. 20 jaar gevangenisstraf geëischt. HAARLEMSCHE DIOCESANE KATHOLIEKENDAG. SCHANDELIJKE RUSSISCHE POSTZEGELS. Verzoek aan den directeur-Generaal der P. T T. DE SANEERING IN DE RIJNVAART DE OPENING VAN DE STATEN- GENERAAL. SAMENWERKING TUSSCHEN LAN DELIJKE GROEPEN HET LIJK OP DE LOCOMOTIEF. NATIONAAL KEGELCONCOURS TE HAARLEM. BIJ HET OVERSTEKEN. LIJK AANGESPOELD. MILITAIR VLIEGTUIG NEER GESTORT. GENERALE KINDERCOMMUNIE VOOR RUSLAND. Pauselijk schrijven aan mgr. Besson, bisschop van Lausanne. EEN GRENSDRAMA. DE TORNADO IN ALABAMA. DAVIS CUPWEDSTRIJDEN. ZESDAAGSCHE TE TORONTO. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. STOOMVAARTLIJNEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BEBICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN (Vervolg.) Get. A. Herweyer 54 jaar, landbouwer te Klaaswaal, heeft in den nacht van 24 op 25 November 1932 's nachts gestommel gehoord. Hij is gaan kijken, doch toen hij niets zag weer naar bed gegaan. Den anderen morgen vermiste hij verschillende gouden en zilveren sieraden en een portemonnaie met ƒ20 toe- behoorend aan getuige en zijn echtgenoote. Verdachte L. geeft de feiten toe. Get. P. de Korte, 36 jaar, gemeenteveld wachter te Klaaswaal, heeft in Rotterdam in de Bank van Leening de bovengenoemde sie raden in beslag genomen, die daar beleend waren op naam van „Mistier". Get. P. J. Mast, 60 jaar, landbouwer te Klaaswaal, heeft 's morgens 30 Dec. 1932 ge merkt, dat een melkbus, die buiten stond, bin nen gevonden werd. Daarna bemerkte hij, dat zijn fiets ontvreemd was. Verdachte L. geeft ook dit feit toe. De be doeling was om in te breken en te stelen, doch het liep niet mee. Daarna heeft men zich tevreden gesteld met het meenemen van een fiets, want ze hadden beide maar één fiets. Daarna hebben ze van de twee fietsen de zadels en bagagedragers verwisseld. Get. P. Dorst, brigade-commandant te Nu- mansdorp, werd verwittigd, dat er bij de Reus iets ernstigs gebeurd was. Toen hij daar aan kwam, trof hij de Reus vermoord aan. Men heeft hem er op gewezen, dat 2 mannen in de buurt waren gezien. Get. heeft verschillen de voorwerpen in beslag genomen, doch het ijzeren voorwerp waarmede geslagen is, werd niet gevonden. De president tot verdachte: Hebben jelui het ijzer meegenomen en daarna in de rivier geworpen? Verdachte ontkent dit. Zelf heeft hij het ijzer niet meegenomen en hij heeft niet gezien, dat de mededader B. dit gedaan heeft. Get. W. D. in 't Veld, 30 jaar, landbouwers knecht te Numansdorp, was in dienst bij de Reus, geeft aanwijzingen over de wijze waar op hij den verslagene heeft aangetroffen. In de schuur heeft get. ook een ploegijzer ver mist, dat er reeds geweest was, n.l. een z.g. „zooiijzer". Op verzoek van getuige Dorst heeft hij meegeholpen om het lijk naar binnen te dragen. Get. Zandbergen, agent van politie te Rot terdam, heeft op den middag na den moord een bezoek gebracht aan het logement waar B. vertoefde en hem gefouilleerd. Hij heeft op hem een automatisch pistool gevonden waar aan een bloedvlek kleefde. Bovendien een doosje met 23 scherpe patronen, rolletjes geld een pet enz., alles bedekt met bloedvlekken. Daarop heeft hij hem gearresteerd. Intusschen kwam ook L. het logement binnen en toen deze ondervraagd werd, viel hij door de mand. De verdediger: Heeft get. aan B. gevraagd hoe het bloed aan de pistool kwam? Get. Zandbergen: Ja. Hij verklaarde dat dit van een wondje zijner vingers kwam. Get. A. Havelaar, 31 jaar, landbouwers knecht te Numansdorp, was ook in dienst bij de Reus. Hij werd in den nacht van den moord gewaarschuwd en is met In 't Veld gaan zien wat er gebeurd was. Ook deze getuige geeft een relaas van zijn bevindingen in dien nacht. Get. heeft ook een ploegijzer gemist. Get. Speelman, veldwachter te Numansdorp opent geen nieuwe gezichtspunten. Get. T. Ph. v. Beek, de weduwe van den verslagene, had zich reeds uitgekleed om naar bed te gaan. Om 10 uur kwam fiaar man thuis. Zij heeft hem toen gezegd dat zij gestommel in de schuur gehoord heeft. Haar man is daar op naar de schuur gegaan. Get. heeft daarop gehuil gehoord en geloei der koeien en omdat zij vermoedde dat haar man moeilijkheid met een der dieren had is ze eveneens naar de schuur gegaan. Op haar weg naar het schuurtje kwam ze twee mannen tegen, die beide een loop voor hun gezicht hadden, de één een roode, de ander een zwarte lap. Deze laatste droeg een zak lantaarn. Get. is daarop naar haar huis gevlucht achtervolgd door de beide mannen. Ze is daar bij in huis gevallen, en het petroleumlampje dat ze eerst bij zich had was uitgegaan. Er heeft met de mannen nog een worsteling plaats gehad. Een der mannen heeft gezegd: Geef me gc'.d, anders doe ik je wat. Hij heeft daarbij voorwerp op haar gericht, vermoedelijk ee.i revolver. Get. heeft gezegd: Ik heb geen geld, waarop haar toegevoegd werd: Er moei geld zijn! Het pistool blijkt achteraf een alarmpistool geweest te zijn. Get. heeft toegegeven geld te zullen halen en heeft dit uit het bureau gehaald gevolgd door de beide mannen. De man met het zwarte masker hield dreigend een revolver in de hand. Beide mannen hadden een electa"sche zaklantaarn in de hand. Get. heeft een mandje met huishoudgeld ge geven. Men wilde echter papierengeld hebben, en drong erop aan dat dit spoedig werd ge geven. Toen de kinderen in huis begonnen te schreien heeft get. gevraagd naar deze toe te mogen gaan. De beide mannen hebben dat toe gestaan en zichzelf ook daarna verwijderd. Get. is daarop naar Havelaar gegaan en deze heeft de politie gewaarschuwd. Get. mej. M. M. Zwijgers, 22 jaar, was dienst bode bij de Reus, en heeft 2 mannen op het erf zien loopen. Daarna is ze naar bed gegaan tot dat er in den nacht geroepen werd. Zij is daarop naar beneden gegaan en heeft met de weduwe de Reus hulp gehaadl. Get. J. E. Krahe, hoofdbewaarder van het Huis van Bewaring heeft in den nacht van 12 op 13 Jan. ontdekt dat B. zich van het leven had beroofd. Hij had een briefje geschreven, waarop stond dat alles wat hij voor den rech- ter-commissaris had gezegd de zuivere waar heid was. Verdachte L. hierna voorgeroepen erkent met B. gegaan te zijn naar Numansdorp met de bedoeling om bij de Reus in te breken. Daar aangekomen hebben ze in de schuur een ploeg ijzer genomen en daar gewacht. Nadat de Reus thuis gekomen is, kwam hij in de schuur. Ver dachte L. was op dat moment alleen en toen iemand op hem toekwam, dacht hij eerst dat B. het was, doch zag daarna dat het de Reus was. Verdachte riep toen: „Hands up", doch de Reus gaf hem een stomp. Daarna kwam ook B. binnen en viel er een schot. Gezamenlijk is er daarna nog geworsteld. Op dat moment kwam de echtgenoote van de Reus binnen. De Reus riep: haal mijn revolver. Daarna ging zij het huis in, en verdachte is haar gevolgd. In het huis zijn ze gevallen. Daarna is ook B. in het huis gekomen, en heeft de geldafpersing plaats gehad, volgens het getuigenis van de weduwe de Reus. Verd. ontkent evenwel, dat er van eenige bedreiging sprake geweest is. Onder tranen vertelt hij dan dat hij wel stelen wilde, doch geen vrouw kwaad zou wil len doen. De president: Daar geloof ik niets van. Iemand, die voor een bedrag van 15 een mensch ver moordt, is ook in staat een vrouw kwaad te doen. Verdachte zegt wel gestolen te hebben maar voor geen geld ter wereld een mensch te zullen vermoorden. Het hoofdbestuur der Katholiekendagen in het diocees Haarlem maakt bekend, dat tegen de op Zaterdag 8 April j.l. gepubliceerde con clusies de navolgende wijziging (aanvullings-) voorstellen zijn ingebracht. De heer A. J. van Beurden te Koog a.d. Zaan stelt voor aan de conclusies der inleiders, zoo wel in sectie I als in sectie II toe te voegen „De bevoorrechting der rijken en de achterstelling der armen behooren in de kerk op te houden door afschaffing der standenscholen en van het verpachten der zitplaatsen in de kerkgebouwen De heer jhr. mr. L. E. M. von Fisenne te Rijswijk (Z.H.) stelt voor in conclusie V van de 2e sectie achter het woord „gemeenschap" in te voegen: „en het niet minder verderfe lijke communisme, dat de gemeenschap tot gelding wil brengen ten koste van het indi- didu, hebben enz." 'vïa -cv.- «S Actie van de Haagsche Philatelisten- vereeniging. Mr. Kronenberg merkt op dat verdachte sinds hij wist dat B. dood was, in zijn bekente nissen weer terugkrabbelde. Get. Dorst, komt naar voren en vertelt dat verdachte hem ongevraagd heeft medegedeeld, dat B. gezegd zou hebben, L. heeft geslagen. En daarop heeft verdachte dan gezegd: als B. het zegt zal het wel waar zijn. Verdachte ontkent dit ten stelligste. Get. de Korte, verklaart evenwel, dat ver dachte dit sarcastisch bedoeld heeft. In dezen geest: „Als B. het zegt, dan zal het wel waar zijn!" Mr. v. Marwijk Kooy, de verdediger, zal zich aan deze laatste uitspraak houden en wijst op het gevaarlijke om verklaringen die niet geno tuleerd zijn, zoo maar in de rechtzaal te aan vaarden. Requisitoir Alvorens Mr. Kronenberg zijn requisitoir be gint, krijgen de weduwe de Reus en haar dienstbode verlof om weg te gaan. Spr. begint met een woord van rouwbeklag tot de familie te richten. Hier staat één der daders van een serie misdaden. De ander heeft zich reeds door suicidium aan de aardsche gerechtigheid ont trokken. Gezamenlijk gingen de beide verdach ten er op uit, goed gewapend. Reeds de eerste keer bij Boer te Klaaswaal zijn ze reeds ge durende 2 uur lang op een vreeselijke manier bezig geweest, hebben hem geld afgeperst en hem doodsangst doen uitstaan. In Nov. 1932 hebben ze te Klaaswaal bij Her- weijer gestolen en daarna den buit verdeeld. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar hebben ze een fiets gestolen bij Mast, nadat de eigenlijke in braak niet gelukt is. Dat bij deze misdrijven geen bloed gevloeid heeft is meer te wijten geweest aan het feit, dat niemand ze in den j weg trad. Gelukkig dat Boer als oude man maar geld gegeven heeft, anders zou hij niet j levend geweest zijn. Tenslotte heeft de moord op de Reus plaats gehad. Hierbij zijn 2 phasen te onderscheiden 1 de moord op de Reus en de afpersing van diens vrouw. Beide mannen hadden een masker voor om niet herkend te worden. Verdachte L. heeft toegegeven het ijzer genomen te hebben. Hij heeft daarmede een deur open te breken en dit ijzer bij zich gehouden. Daarna kvtfam de Reus in de schuur en ontstond er een wor steling, waarbij van zeer korten afstand ge schoten is. Dit schot was doodelijk. Er is ook geslagen, vermoedelijk met het ploegijzer dat nu zoek is. B. heeft indertijd gezegd dat L. geslagen heeft L. ontkent dit thans,, doch heeft dat vroeger niet zoo sterk ontkend. Spr. is per soonlijk van meening dat L. hier liegt. Hij heeft het ploegijzer steeds bij zich gehad en immer onder zijn bereik. Bij den rechter commissaris heeft L. alleen gezegd, zich niet te herinneren geslagen te hebben. Later toen hij wist dat B. dood was, heeft hij het perti nent ontkend en begon langzamerhand verschil lende dingen op B. te schuiven. Nadat de Reus neergeslagen was hebben de daders de weduwe de Reus gevolgd en haar onder bedreiging geld afgeperst. De daders zijn er dus heengegaan om in te breken, gewapend en vast van plan om alles wat hun in den weg kwam op te ruimen. Het primair ten laste gelegde acht spr. be wezen. Beide verdachten waren bandieten en L. die zegt zich op sleeptouw te hebben laten nemen, kan dit niet volhouden want hij had B. reeds leeren kennen. Deze was wel de grootste der 2 bandieten doch ook L. moet zwaar gestraft worden. Een lange vrijheidsstraf zal moeten volgen. Spr. eischt een gevangenisstraf van 20 jaren. De verdediger Mr. v. Marwijk Kooy, pleit niet over de eerste drie zaken en gaat ter stond over tot de vierde en belangrijkste zaak. Iedereen zal over het gebeurde verontwaardigd zijn. Die verontwaardiging mag echter het mis drijf niet zwaarder doen straffen dan verd. verdient. Welke schuld heeft L. aan het gebeurde? Spr. gelooft den verdachte, die altijd heefi volgehouden wel een dief maar geen moorde naar te zijn. Dat de verdachte wankelende verklaringen heeft afgelegd in zake het ploeg ijzer is hoogst begrijpelijk als men zich den toestand van den misdadiger indenkt, die ge arresteerd is. Later is de bezinning gekomen en werden de verklaringen positiever. De mentaliteit van dezen verdachte kan het best gekend worden door den rechter-commissa- ris. Men moet het wezen van dezen jongen kennen. Een straf van 20 jaar is voor dezen man van 24 jaar een levenskwestie. Daarom zou spr. een rapport van een deskundige wil len verzoeken in hoeverre L. onder invloed van B. stond. Eerst daarna is de juiste straf voor L. pas goed te bepalen. Verdachte heeft steeds gezegd niet te willen moorden, hij heeft ook alleen maa.r een alarmpistool gekocht, ofschoon die duurder kost dan een gewone. Spr. geeft eveneens een reconstructie van de feiten, waarbij de geheele schuld aan den dood slag op B. wordt gelegd. Spr. meent dat de slag op de Reus is toegebracht na de afper sing der vrouw. B. heeft zich een oogenblik verwijderd om te zien hoe het met het slacht offer stond en hem uit zekerheidsoogpunt den genadeslag heeft gegeven. Als de rechtbank deze mogelijkheid aanvaardt zal ze 20 jaar te veel vinden. Spr. meent, dat de juiste straf bepaald kan worden na een psychiatrisch on derzoek. Mr. Kronenberg vindt het vreemd, dat de verdediger dit verzoek niet tijdens de instruc tie heeft gedaan. Doch 'n dergelijk onderzoek vindt spr. niet noodig. Daarna bestrijdt spr. de reconstructie der feiten door den verdedi ger gegeven. Dat de slag eerst na de afpersing zou zijn toegebracht acht spr. uitgesloten. Spr. blijft volharden bij zijn meening dat L. gesla gen heeft. Mr. v. Marwijk Kooy houdt vol dat ver dachte geloofd moet worden. Verdachte blijft bij zijn ontkenning de Reus gedood te hebben. Zoo'n schurk ben ik niet om een ander den schuld te geven al is hij dan ook dood. Ik kan zelfs geen dier dood maken. Vraagt u dat maar aan mijn ouders. Zou ik dan een mensch kunnen dooden? Neen Edelachtbare ik heb gestolen, doch een moor denaar ben ik niet. Dat ik met B. ben mee gegaan is ook al te verklaren omdat ik reeds 2 jaar werkloos was. Verd. meent dat B. den slag moet hebben toegebracht. Uitspraak over 14 dagen. Het bestuur der Haagsche Philatelisten- Vereeniging zond een schrijven aan den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegra fie, waarin met klem wordt verzocht afdoende maatregelen te willen treffen waardoor wordt voorkomen dat de Nederlandsche Posterijen in dienst worden gesteld van een mensch- en volken- onteerende actie als de uitgifte en in verkeer brengen door de, Russische regeering van een serie postzegels ten bate van de pro paganda van den Bond van Godloozen. Het is der vereeniging bekend aldus spr. dat het Internationale Bureau der Wereld- postvereeniging in dezen geheel passief moet zijn en blijven, maar zij meent dat zulks niet het geval behoeft te zijn, en ook niet behoort te zijn, met de Nederlandsche Posterijen. Het bestuur herinnert er aan, dat toen, eenige jaren geleden, Spanje een postzegel uitgaf: voorstellend La maja desnuda van Goya, postzendingen voorzien van dat zegel, o.nï. door de Ver. Staten van Amerika en Zwitserland geweerd werden. Onafhankelijk van Bern, wordt optreden tegen dergelijke praktijken, die de adminis tratie der Posterijen verlagen, tot hulp bij de verspreiding van dergelijke schandelijke ze gels, mogelijk geacht. Besprekingen te Rotterdam met Duitsche schippers. Men meldt ons uit Duisburg-Ruhrort: De internationale bijeenkomst terzake van de saneering van de Rijnvaart, waaraan ook Nederlandsche regeeringsgedelegeerden zouden deelnemen en welke op Zondag of Maan dag a.s. was vastgesteld, is een week uitgesteld. De gouwleider, de heer Löcher van den N. S. B. O., zal echter l.iaandag te Rotterdam een vergadering beleggen speciaal voor de Duit sche schippers. Aan hen zal een uitgewerkt plan worden voorgelegd, dat een saneering van het Rijnvaartverkeer zou omvatten. Bedoeld plan schijnt hierop neer te komen, dat de particuliere schippers van elk land zich tot een groep vereenigen. Deze nationaal gevormde groepen zouden dan samenwerken om te komen tot een ver deeling van de goederen op internationale basis. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Anton Pieck te Los Angeles onderscheiden. De heer Johan Schwencke, vice-president voor Nederland van The Bookplate Association International te Los Angeles, schrijft ons Zoo juist bereikt mij het bericht, dat op de tentoonstelling, welke gedurende de maand Mei in Los Angeles wordt gehouden, Anton Pieck een eervolle vermelding heeft verworven voor het exlibris, door hem geteekend door dr. Hau- ny van "Wouden—Veldkamp. Dit exlibris stelt voor een scheepje, met huizen in Moorschen stijl op den achtergrondeen zinspeling op de liefde voor het reizen van de eigenares. Het is een fraai prentje, waarin dit motief nog op andere wijze tot uiting komt en wel in de be weeglijke spiegeling van het water, het vrien delijke spel van zwart en wit in het geheel. NOODTOESTAND IN DEN MARGARINE- KLEINHANDEL. Donderdag vergaderde de Nederlandsche bond van margarine-kleinhandelaren in de groote zaal van „De Werkmansbond" te Amsterdam. Het volledig bondsbestuur was aanwezig, zulks in verband met den noodtoestand, heerschende onder de margarine-kleinhandelaren. Het acute vraagstuk: welke stappen moeten er gedaan worden om genoemde handelaren voor een economische vernietiging te behoeden was het onderwerp van dezen belangrijken avond. Alle mogelijke wegen waren reeds beproefd echter zonder resultaat. De tegenwerking van fabri kanten die zoo gezegd werd den marga- rinehandel ten onrechte tot een staatsmonopo lie hebben gemaakt, was wel een der voor naamste redenen. De bondsvoorzitter liet scherp uitkomen, dat, gezien de winkeliers- en klein handelaars-winstmarge, de fabrikanten een overwinst maken ten koste van den midden stand. Tenslotte werd een op de besproken ma terie betrekking hebbend bestuursvoorstel met algemeene stemmen aangenomen. Door den Minister van Binnen- landsche Zaken. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de buiten gewone zitting van de Staten-Generaal op Dinsdag 9 Mei 1933, des middags te één uur, in een vereenigde vergadering der beide Ka mers geopend wordt door den Minister van Binnenlandsche Zaken. Naar wij vernemen, zal deze buitengewone ziting worden gehouden in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. UIT HET STEENDRUKKERSBEDRIJF. 15 Mei staking Naar wij nog vernemen, is door de leden van den Ned. Bond van Steendrukkerijen op 5 dezer aan hun personeel medegedeeld, dat op 26 dezer het door deze organisatie beoogde verlaagde loon voor het eerst zal worden uitbetaald. Dit beteekent, naar men ons mededeelt, dat op deze steendrukkerijen op 15 dezer het werk zal worden gestaakt. Door de werknemersbonden is hiervan bereids aan de patroonsorganisaties kennis gegeven. Werknemersbonden hierbij betrokken zijn de Ned. Litho-, Foto- en Chemigrafenbond, Ned. R. K. Grafische Bond en de Ned. Chr. Grafische Bond. Slachtoffer van een onbewaakten overweg. Omtrent de lugubere vondst op de locomo tief te Amersfoort vernemen wij nog, dat bij nader onderzoek nabij Groenekan in de nabij heid van een zich aldaar bevindende onbe waakten overweg het andere gedeelte van het rijwiel is gevonden. Het slachtoffer bleek te zijn de 20-jarige A. B., zoon van een chef commies der N. S. te Utrecht. Hoe het ongeval geschied is, kon nog niet worden vastgesteld. Wielrijder levensgevaarlijk gewond. De arbeiders A. T. uit St. Michielsgestel is gisterenavond op den Maastrichtschen weg te 's Hei-togenbosch, toen hij per fiets van links naar rechts den weg overstak, door den auto van den heer S. uit Helmond aangereden. Le vensgevaarlijk gewond is het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht. Het bewustzijn was vanmorgen nog niet teruggekeerd. Piloot licht gewond. Bij de oefeningen in het vliegkamp te Soes- terberg is hedenmorgen het militaire vliegtuig C. D. neergestort. Het toestel kwam terecht in het bosch van het buiten van Sternberg, vlak bij het vlieg kamp. De eenige inzittende, de vlieger Dorrestein is licht gewond. Misdaad in het spel Te Maastricht is Vrijdag nabij de Enci- fabriek uit het Kanaalopgevischt het lijk van den arbeider L. uit Meyel, werkzaam aan de Encifabrick. De politie heeft het lijk in beslag genomen, daar het niet onmogelijk is, dat hier misdaad in het spel is. Er ontbraken kleedingstukken, terwijl de verdronkene wonden had en op het lijk geen geld meer werd gevonden. Naar uit Lausanne vernomen wordt, heeft mgr. Besson, bisschop van Freiburg, Lausanne en Genève, van den voorzitter der pauselijke commissie voor Rusland, mgr. d'Herbigny, een in opdracht van den H. Vader geschreven brief ontvangen over de door abbé Deville (La Tour- Hermance, Genève) ingevoerde generale kinder communie, om van God de redding af te smee- ken van de tallooze ongelukkige kinderen van Rusland. Deze generale H. Communie wordt, zooals men weet, gehouden den 8sten Mei, den verjaardag van de eerste H. Communie van de H. Theresia van het Kindje Jesus, Patrones van Rusland. De H. Vader geeft Zijn groote voldoening erover te kennen, dat reeds een groot aantal bisschoppen en orden dit werk steunen en hoopt, dat de gebedskruistocht van dit jaar nog grooter zijn zal dan andere jaren. Aan allen, die voor deze generale H. Communie werken en daaraan deelnemen, schenkt de H. Vader Zijn bizonderen zegen. Oude man door douaniers neergeschoten. Vrijdag zagen grensbeambten onder de ge meente Walbeek een ouden man afkomstig uit Schaephuizen, die langs een boschpad de grens poogde te overschrijden. De beambten sommeerden den man halt te houden, doch deze hield zich doof en wandelde tusschen het struikgewas verder. Ook een waar schuwingsschot door de douaniers gelost, had niet den minsten invloed op hem. Toen de man dieper het struikgewas indrong, openden de beambten het vuur waarbij de grijsaard door een schot werd getroffen. Bij onderzoek bleek dat de man slechts twee pond koffie bij zich had. In zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Geldern overgebracht, waar hij kort na aankomst over leed. Een kogel was in de long gedrongen. De oude man wiens identiteit men aanvankelijk niet kon vaststellen, bleek een zekere S. te zijn uit Schaephuisen. NEW YORK, 5 Mei. (V. D.) Naar uit Helene (Alabama) wordt gemeld, zijn in den nacht op Vrijdag door den reeds eerder gemelden tor nado zeven steden in het mijnwerkersgebied verwoest. Er werden 22 personen gedood. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 200. Eenige plaatsjes werden geheel van den aardbodem weggevaagd. De materieele schade bedraagt eenige mil- lioenen dollars. De tornado heeft gewoed over een breedte van minstens 1 K.M. Officieele opening. De Haarlemsche kegelbond organiseert voor den tienden keer een nationaal concours in zijn clubgebouw aan de Tempeliersstraat. Aan dit concours zijn verbonden het persoonlijk en clubkampioenschap van Nederland. Gisterenavond is het concours officieel ge opend. Daarbij waren tegenwoordig de heeren Zeilinga en Laarman, leden van het hoofdbe stuur, en afgevaardigden van enkele bonden. De heer Jac. van Maris, voorzitter van den R. K. B., richtte zich in zijn openingswoord tot mevrouw de wed. Groenewegen en dankte namens haar het hoofdbestuur voor het hechten van een krans aan de buste van wijlen den heer B. Groenewegen, welke bij den ingang van het gebouw staat. Ir. C. A. Spaan, uit Maas tricht, was uitgenoodigd het concours officieel te openen, wegens een ernstige ziekte was hij evenwel verhinderd. Besloten werd hem een telegram te zenden, waarin de beste wenschen uitgesproken worden. Tenslotte herinnerde de heer Maris er aan, dat het gebouw tien jaar geleden gesticht is. Hij bracht hulde aan die heeren, welke hun beste krachten hebben ge geven aan de totstandkoming. In plaats van den heer Spaan sprak de vice- voorzitter van den Ned. Kegelbond, de heer C. L. Zeilinga uit Arnhem. Hij bracht hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer B. Groenewegen. Een woord van gelukwensch richtte spr. tot den heer Joh. Jung, die kort geleden tot eere-lid benoemd is, en sprak de beste wenschen uit voor de wedstrijden. De heer Van Maris dankte spr., waarna nog het woord is gevoerd door de heeren Snep, vice-voorzitter van den Amsterdamschen Kegel bond, J. Diepe, voorzitter van den Alkmaarschen bond, en W. Corter, oud-voorzitter van den Bandoengschon bond. Mej. Groenewegen, mevr. De Bruin en de heeren Zeilinga, Snep en Diepe werden uitge noodigd den eersten worp te gooien, waarmede het concours een aanvang nam. Zondag zal een imitatie-bondenwedstrijd wor den gehouden. MexicoVer. Staten 02. Onder groote belangstelling vonden te Mexico- City gisteren de eerste ontmoetingen plaats van de Davis-Cupwedstrijden tusschen Mexico en de Vereenigde Staten. De uitslagen luiden Allison (V. S.) slaat Tapria (Mexico) 46 6—3, 6—3, 6—4. Sutter (V. S. slaat Neyes (Mexico) 61, 60, 6—1. Na den eersten dag leiden de Vereenigde Staten alzoo met 20. Van Kempen nog 5 ronden achter. Donderdagavond is er in den zesdaagsche te Toronto hard gestreden en vooral het koppel Piet van KempenLepage wist veel succes te boeken en zijn achterstand van elf ronden tot vijf in te loopen. Het leidende koppel Ruch Thomas moest de eerste plaats afstaan aan SaettaOttevaire. De stand was daarop? 1. SaettaOttevaire 179 pnt. Op 1 ronde: 2, AudyPeden 247 pnt. op 2 ronden: 3. BartellCrossley 296 pnt.; 4. PützfeldStubeke 242 pnt.; 5. RushThomas 213 pnt.; 6. Debaets—Latourneur 205 pnt. Op 3 ronden: 7. HoranFielding 377 pnt.; 8. ElderParrott 130 pnt. op 4 ronden: 9. Zachvan Slembroeck 223 pnt, Op 5 ronden: 10. P. van Ke/npenLepage 313 pnt. Het koppel PetriGado*. 'Seft den strijd op gegeven. KRALINGSCHEVEER, 6 Mei. Aangevoerd 5 groote zomerzalmen, prijs 1.101.30 per pond. ROTTERDAM. 6 Mei. Heden kwamen aan de vischmarkt 3 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Niewediep en elders .120 manden en kisten versche visch en 450 kistjes bokking en gerookte paling aangevoerd. De prijzen waren mid. tong 25—32, kl. id. 5—10, mid. schol ƒ7 —15, kl. id. 2—4, kl. tarbot 6—10, kl. griet 7 —14, gul 3—5, fint 5—7 per mand, versche bokking 10—25 ct, harde bokking 40—65 ct, lev. paling 3—4, gerookte paling 5—7.50 per kistje. Zoo geweldig groot als de aanvoer op Maandag j.l. was, is in geen jaren voorgekomen. De visch kwam natmelijk van alle kanten. Om klokslag 8 uur begon de veiling en duurde onafgebroken tot 3 uur 's middags. In dien tyd gingen groote partijen versche en gerookte bokking, 400 kisten verschillende visch- soorten van IJmuiden, 100 kisten tong, geep en fint van Nieuwediep, 50 kisten tong en schol van Scheveningen, 60 kisten schol van Zoutkamp, 600 kisten heilbot, kabeljauw, leng en schel visch van Noorwegen, 3 manden zalm van Duitschland en eenige kleine partijen paling, spiering en haring over de veilingstafel. De vischwinkeliers, die op een dag in de vorige week het nuttige met het aangename vereenigd hadden door gezamenlijk in een groote touringcar naar Amsterdam te rijden om in het R. A. I. gebouw de vischten- toonstelling te zien, gaven hun meening ten beste en waren in hun beoordeeling het eenparig eens, dat op Maandag aan den Rotterdamschen vischafslag een beduidend grootere verscheiden heid van zeevisch te zien is dan op 10 vischten- toonstellingen. De volgende dag was betrekkelijk een rustige en gold voor het personeel om een weinig op adem te komen, maar op Woensdag lag met een Belgischen kotter een groot|kgedeelte der kust- vloot voor den wal en de aio's van IJmuiden, Nieuwediep en Scheveningen reden wederom af en aan. Zoo verliep de geheele week, steeds veel visch. Geen wonder, dat de prijzen daalden, maar de vraag beantwoordde lang niet aan de gekoes terde verwachtingen en menige aanvoerder liet een veer. De economische toestand is aan de daling der prijzen ook wel schuld, maar kleine tong bijvoorbeeld is steeds een artikel geweest, dat hier ter plaatse in zeer kleine hoeveelheid te plaatsen was en nu de uitvoer naar België en Frankrijk stop staat, waardoor de geheele vangst door de binnenlandsche markten moet opgenomen worden, loopt de prijs onder dien der kleine schoi. Evenzoo gaat het met de kleine schelvisch. Eer tijds een artikel, dat grif tegen een flinken prijs naar Duitschland verkocht werd, is thans in ons land bijna niet te plaatsen. Door deze omstandig heden blijven de besommingen van de vangsten onder de exploitatiekosten en daarbij derven de handelaren hun winst, moeten bij het inkoopen zeer voorzichtig zijn om niet met verlies te wer ken. Zelfs de venters(sters), de winkeliers en de halvrouwen klagen steen en been en roepen dikwijls in hun herinnering de tijden op, toen de zaken van een ieder, dus ook de hunne, goed gingen. In totaal kwamen 34 schepen ter markt en werden van binnen- en van buitenland 29.500 kisten versche visch en 2100 kis-tjes bokkikng en gerookte paling aangevoerd, waarvan het totale veilingscijfer 17.500 bedroeg. ROTTERDAM, 6 Mei. (Scheveningsche markt) Bokking-aanvoer: spekbokking 30 kistjes, prijs per stuk 5—7 ct, bokking 40 kist, prijs per stuk 35 ct, makreel 10 kistjes, prijs per stuk 820 ct, schar 3 manden, prijs per bos 1575 ct. SCHEVENINGEN, 5 Mei. Aan de markt waren de motorlogger SCH 253 met 742 en 25 schokkers met 803 besomming aan versche visch. De prij zen waren: tarbot ƒ0.201.10, griet 2050 ct, tong 50—75 ct per kg., gr. schol 89.90, mid. id. ƒ5 —7.70, kl. id. ƒ1—5.20, schar 0.70—1.30, wijting 1.30—1.90 per mand van 33 kg. ROTTERDAM, 6 Mei 1933. Vlet- en lichterwerk140 ton 5, 200 ton 5.50, 310 ton 6, 420 ton met admissie 7, 75 ton liggen en/of varen 5.50, 200 ton 6.50, 240 ton vletten 6, alles per dag. Vaarwerk 200 ton in 2 schepen naar Eerbeek ƒ1.80 per last. Er werd ter beurze nog wel naar ruimte gezocht. Kempenaar n. Ruhrort-Keulen 708090 en blok. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 6 Mei 5 Mei 4 Mei pariteit Londen per >.37% f.'-H 8.29 12.107 Berlijn p.100 Mk. 58 f.5 8.65 18.50 59.26 Parijs p. 100 frs. 9.79% 9.79% 9.79% 9.74 Brusselp.lOObelg 34.70 34.70 34.69 34.59 Zwitserl.p.lOOfrs 48.15 48.05 48.06 18.— Weenen p.lüOsch 35.— Kopenh. p.lOOkr. 37 25 37.— 37.— 66.67 Stockh. p. lOükr. 43.25 43.— 43.— 66.67 Oslo p. 100 kr. 42 75 42.45 42.f0 66.67 New-York per £06% 2.08% 2.11% 2.48 Vertrokken, 5 Mei. SIMON BOLIVAR, West* Indië; POELAU LAUT, Batavia; BRUNLA, Oslo; RAPID, ParijsHEBE, KopenhagenLAND- SEE, Immingham. ZAANDAM aangekomen. 4 Mei. QUO VADIS^ Vlissingen, ledig, Abeca. 5 Mei. APOLLIN ARIS, Antwerpen, ledig, Abeca. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. SEROOSKERK (thuisreis) 5 v. Dairen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. BOSKOOP Chili n. Amsterdam 6 (8.— v.m.) ta IJmuiden verwacht.. EUTERPE 4 van Gothenburg naar Amsterdam, TITUS 5 van Izmir te Samos. VULCANUS 5 van Alicante te Burriana. TRITON 5 van Pernis naar Guatemala. AM OR 5 v. New-York tl. Port au Prince. SIMON BOLIVAR 5 v. Amst. n. W.-Indië. HEBE 5 van Amsterdam naar Kopenhagen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. JACATRA 5 (1.n.m.) v. Hamburg n. Rotterdam DEMPO Rotterdam n. Batavia 5 v. Marseille. ROTTERDAM-ZUID-AMERIKA LIJN. ALCHIBA 5 v. B.-Ayres te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU LAUT 5 van Amsterdam naar Batavia, TAJANDOEN 5 van Amsterdam te Havre. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. SARPEDON Japan n. Rott. 5 te Shanghai. DIOMED Japan n. Rott. 5 te Dairen. CITY OF KHIOS Dairen naar Rotterdam 5 van Port Swettenham. ROTTERDAM aangekomen. 5 Mei namiddag: 2.45 AGEN, Worms Cie., Hamburg, le Kat.dr.h., stulcg.3.45 ERNA, Ivers von Staa, Kolberg, Waalhaven 17, graan; 5.DOLIUS, Meyer Co., Hamburg, Merwehaven, stukg.6.30 SECUNDA, N.V. W. Miiller Co., Danzig, Mer wehaven, graan; 7.GATEWAY CITY, Rott.- Oceaan Scheepv. Mij., Tampa, Merwehaven, stukg.; 8.— MAX HOLZ, Nubel Co., Lenin grad, Waalhaven, stukg.HENRY STANLEY, P. A. v. Es Co., W.-Afrika, Maashaven, stukg. 8.50 STAVANGEREN, Wambersie Co., Oslo, Schiehaven, ledig; 9.05 ALCHIBA, v. Nievelt Goudriaan, B.-Ayres, Lekhaven, stukg.; 9.10 CIRCE, N.V. W. Müller Co., Caen, Maashaven, erts. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 9 50 SOESTERBERG, Honfleur; 10.10 BATA VIER VII, King's Lynn; vertrokken 5 Mei namiddag; 2.20 JULIUS HUGO STINNES 27, Koningsber gen; 2.30 TRITOR. West-Indië2.45 KOHOLYT, KoningsbergenBLANKENBURG (slbt.), Londen met twee bakken op sleeptouw 3.10 BODEN, Stockholm; WEST VLAANDE REN, Boston (L.); 3.55 GUNBORG, Zeebrugge 5.30 GRANTA, Hartlepool; 6.05 TEMERAIRE, Sydney; CASTOR, Altona; 6.50 OCKENFELS, Bremen; CITY OF CORK, Cork; THERMOPY LAE, Oslo; BADACSONY, Leningrad; TRITON, Antwerpen 7.15 KURT HARTWIG SIEMERS, Hamburg; feORTHWICK, Dundee; 8.— RUDOLF, Archangel; LIMBURG, St. Malo; GOLDEN- FELS, Hamburg; FLANDRIA (Zw.), (jjothen- burg; ANITA L. M. RUSS, Rafsö; 8.50 EMMA MAERSK, Golf van Mexico; ERIDANO, Gibral tar v.o. 9.25 CISS, Oslo. 10.45 BALZAC, Oslo; THEANO, Belfast; 11.— ORANDA Wasa; AMSTERDAM, Harwich; 11.30 ALWAKl' B.-Ayres; Wind ZZW., flauwe koelte, kalme zee, bewolkt. IJMUIDEN aangekomen, 5 Mei. POLARIS (Estl.), Raumo, hout; PROGRES mb., Rochester naar Zwolle, ARACATACA 4 v. Rotterdam te Swansea. i ANNA 4 van Harlingen te Huil. ANFORA 29 v. Rotterdam te Civita Vecchia. ARAITZ MENDI 4 v. Rott. te Napels. j BAMBURGH 4 van Rotterdam te Shields. BOWLING 4 van Amsterdam te Leith. BRITISH PLUCK 4 v. Amsterdam te Swansea. BRITSUM Rotterdam n. B.-Ayres 3 (4.6 n.m.) 15 mijl Z.O. van Niton. CHIRRIPO 4 van Rotterdam te Swansea. CIRCE 4 v Rott te Caen, DORDRECHT 4 v. Londen n. Pt. Arthur. GRUNO 4 van Dellzijl t.e Goole. GONZENHEIM Houston n. Bremen 4 (11.20 v.m.); 200 mijl Z.W. van Valentia. GELDERLAND 4 v. Hartlepool n. Rouaan. GRUTTO 4 v. Rott. te Londen. GEZIENA 3 v. Dokkum te Londen. GRONINGEN 4 te Londen uitgelei, n. Harlingen* GER.TRUIDA 4 v. Londen n. Roermond. HENDERIKA 4 v. Harlingen te Londen. HAKOZAKI MARU 4 v. Rotterdam te Middlesbro JAMAICA PLANTER Rott. n. Kingston (J.) p, 4 Lizard JOMA Rotterdam n. Liverpool p. 4 (1.37 v.m.) Land's End. LORCA 5 v. Rott te Saona. LOLWORTH 3 v.' Amsterdam te Grangemouth, MELROSE ABBEY 4 v. Rotterdam te Hull. MERSEY 4 van Rotterdam te Goole. MAGDAPUR Rotterdam n. Birkenhead 4 (8.3 v.m.) 230 mijl N. van Land's End. M1DSLAND 5 van Rotterdam te Immingham. MAAS 4 van Rotterdam te Hamburg. O. B. SORENSEN Rotterdam n. St. Kitts 3 (2.49 n.m.l 70 mijl O. van Land's End. OOSTZEE II 4 v. Plymouth n. Southampton. OUD BEIJERLAND 2 v. Carreg-y-Llam te Fal mouth. RIJN 4 v. Dordrecht te Londen ROELFIENA 3 v. Harlingen te Londen, RUHR oRtt. n. Japan 5 v. Dairen. STREAM FISHER 4 v. Rott. te Garston. SOERABAJA 4 v. Rotterdam te Brake. SIXTEN Vlissingen n. Genua 3 (7.12 n.m.) 10 mijl Z. van Beachy Head. SEINE 3 van Rotterdam te Aberdeen. STRIJPE 4 van Rotterdam te Swansea. SINT PKILIPSLAND 4 v. Delfztjl te Shields. TASMANIC 27 v. Rott.. te Lagos. THE VICEROY Rott. n. Ierland p. 4 Dungeness THISBE 4 v. Rott. te Rouaan. USAMBARA 4 v. Rott. te Beira, VAKDAAS Rotterdam n. Constantza 3 (11.33 n.m.) 60 mijl O. van Niton. VRIJHEID, Salomons, 4 v. Brussel n. Zeebrugge, VLIESTROOM 3 v. Amsterdam te Hull. WESTLAAN 2 van Hull te Aberdeen. WESTLAND Carreg-y-Llam n. Lynn p. 3 Horse Sd. Ft. YALOU Rott. n. Haiphong 4 te Duinkerken. ZEEHOND Amst. n. Exmouth p. 4 Wight. ZEELAND 4 v. Maassluisc te Londen. IJMUIDEN (baggerm.) IJ m u i d e n, 5 MeL De binnen de pieren werkende baggermolen IJmuiden is aangevaren en beschadigd door het in ballast naar Newcastle vertrokken Spaanscho stoomschip Santurce. EBRO. ROODE ZEE. Rotterdam, 5 Mei, De sleepboot Ebro vertrok gisteren van Ceuta naar Caidix en de sleepboot Roode Zee gisteren van St. John naar St. Vincent voor orders. SCHEEPSBOUW. De door de Scheepswerf „Vooruit" te Spaam* dam voor de firma Gebr. Goedhardt te Düssel- dorf gebouwde stalen elevatorbakken GG 24 en GG 25 zijn aan de opdrachtgeefster afgeleverd en door de Duitsche sleepboot Fairplay XIV van IJmuiden naar Hamburg overgebracht. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. NEDERLAND. Friesche Zeegat. Engelsmanplaat. Tijdelyk licht gedoofd. Ligging pl.m. 53 gr. 27 min. 7 sec. N.br. en 6 gr. 3 min. E.l. Het witte vaste licht, dat gedurende den winter wordt getoond op de Groote kaop van Engels manplaat, is gedoofd. BINNENLANDSCHE HAVENS. ROTTERDAM aangekomen 12.50 MIDSLAND, Scheepv.- Steenk.-My., Immingham, Merwehaven, kolen. VLISSINGEN 6 Mei aang.NORBO, Gent; SIMON VON UTRECHT, Umea n. Portland, beida om te bunkeren; DIM1TRIS, Braila, bunkert; vertr.NORBO, Oostzee; gep. naar Antwerpen: TEMERAIRE, Schiedam; THEP.MOPYLAE, Rotterdam; TRITON, id.; BRITISH HONOUR. AbadanBRUGES, Har wich; ALDA, Hamburg; LOIRE, Nantes; BAL DER, Stavanger; M1LVEY, Londen; FRUMEN- TON, Bahia Blanca; BEN WELL TOWER, Ne- cochea gep. naar Gent: DONA FLORA, Blyth; GRET- CHEN VON ALLWORDEN, Danzig; gep. van Antwerpen: ANTARES, Londen; PA- VON, Montevideo; ADOLPH KIRSTEN, Ham burg; MUNGRET, Limerick; CHARLWOOD, Bristol; ESKDALEGATE, Newcastle; LICHTEN- STEIN, Kiel; DALEGARTH FORCE, Dublin; SAMBRE. Bayonne; DNIEPROSTROI, Odessa; OLAF, Kopenhagen; REGAL. Noordzee; gep. van Gent: JERNFJELD, Noordzee; GER- DA II, Neustadt; OLGA TOPIC, Savona; gep. van Brussel: CLARA, Blyth; gep. van Sas van Gent: CONDOR, Rotterdam, BUITENLANDSCHE HAVENS. BLACK TERN 5 van Rotterdam te Baltimore. EVANGER Rotterdam n. Montreal 5 te Quebec. GLOUCESTER CASTLE R'dam n. Lor. Marq, 4 van Hamburg. HANNE, m.z., 4 van Delfzijl te Bremen. JUNO (Nept.) 5 van Rotterdam te Bremen. MUNSTERLAND 5 van Rotterdam te Hull. NIOBE Rotterdam n. Stettin p. 5 Brunsbuttel, GEMENGDE BERICHTEN. CLEANTHIS. R o s a r i o, 4 Mei. Morgen hoopt men het meer gemelde Grieksche 3. Cleanthis vlot te krijgen. EURASIA. Port of Spain, 5 Mei. De Let- landsche motorschoener Eurasia is te Second Bocas gestrand. JANTINA. Saicombe, 4 Mei. Toen de Ned. motorschoxer Jantina gisterenavond zijn ligplaats wilde verlaten, heeft de schroef vermoedelij1' tegen een ijzeren meering geslagen, waardoor twee bladen werden verbrijzeld. Nadat vanmor gen de waarlooze schroef aangebracht, is het vaartuig naar Plymouth .vertrokken,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8