1 HET LIDMAATSCHAP VAN DE TWEEDE KAMER. 1 MAANDAG 8 MEI 1933 NATIONALE DAGEN VOOR „DE KATHOLIEKE VERKENNERS". ÏVEREENIGDE VERGADERING DER BEIDE KAMERS. Uitbundige vroolijkheid aan het einde van de sluitings zitting. DR. COLIJN PLOTS NAAST JHR. RUYS. Mr. Dr. W. M. WESTERMAN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN DE POSITIE VAN DEN GULDEN. DE NIEUWE TWEEDE KAMER. Besprekingen tusschen de Ned. Bank en de particuliere banken. HET PILOTEN-CONFLICT. NED. IND STEENKOLEN HANDEL MAATSCHAPPIJ. Over 1932 geen dividend (v.j. 10 pet.) DE „MARNIX VAN ST. ALDEGONDE". PRIMA VERA". DE POLITIEK BIJ RADIO-UIT- ZENDINGEN. KONINKLIJKE VEREENIGING „HET NEDERLANDSCHE LIED". HEMBRUG-EMPLOYE'S VOOR DE KEUS GESTELD. WAT WOEDT ER VOOR VEREISCHT? Vermoedelijk Is derhalve geen enkele materieel- rechtsgrond aanwezig waarom genoemde Communisten niet tot het Kamer- De vraag is gerezen of de inlanders uit Nederlandsch-Indië Allmin Prawiradirdja, wonende te Parijs en Sardjono, verblijf hou dende in het Interneeringskamp Boven- Digoel, gekozen op de Communistische lijst, lid kunnen worden van de Tweede Kamer! Deze vraag is niet beantwoord met het feit, dat genoemden voorkomen op de offi- cieele lijst van de candidaten voor de He Kamer. Want om candidaat gesteld te wor den, behoeft men aan geen enkelen eisch te voldoen, men behoeft geen kiezer te zijn geen ingezetene, geen Nederlander- men moet slechts de schriftelijke verklaring over leggen dat men genoegen neemt met de plaats op de lijst. Ieder die dereeliike ver klaring afgeeft en door tenminste 25kielers 5erdèraoLWOrdt,geSteld' is candidaat; eenig onderzoek fZ Wordt niet ingesteld. Het eivrhten ™en aan de wettelijke ver doet heo' °f°r Kamerlidmaatschap vol- kinsi'ki eerst als men gekozen is ver- S?™. e" ,den geloofsbrief met bijlagen tijdig heeft ingezonden. Hetzelfde geldt ook oor de candidaatstelling voor de Eerste Kamer, de Provinciale Staten en den gé- meenteraad. Om lid der Tweede Kamer te kunnen zijn wordt vereischt dat men Nederlander zij of Nederlandsch onderdaan, 30 jaar oud zij, dat men'niet van de verkiesbaarheid ontzet zij noch van de uitoefening van het actieve kiesrecht, behalve als dit laatste geschied is op grond van gerechtelijke vrij- heidsberooving en veroordeeling tot een vrij heidsstraf anders dan wegens bedelarij of landlooperij of wegens een feit, waaruit wet) ^-enschap blijkt (art. 85 Grond- •i Om lid van de Provinciale Staten en van oen gemeenteraad te kunnen zijn moet men gezetene zijn van de provincie, resp. van gemeente waar men lid zal worden; O-w.z. er 12 maanden gewoond hebben. Deze eisch is niet gesteld voor het lid maatschap van de Tweede Kamer. Men be hoeft geen ingezetene van het Rijk te zijn, Waarvoor een verblijf van 18 maanden noodig is. Wel is gesteld de eisch van Nederlander schap of Nederlandsch-onderdaanschap. genoemde inlanders zijn geen Nederlanders, tenzij genaturaliseerd, wat wel niet het ge val zal zijn. Doch ongetwijfeld behooren zij tot de categorie Nederlandsche onderdanen. ■Hiertoe toch behooren o.a. allen die in JNederlandsch-Indië zijn geboren uit ouders idaar gevestigd, of, is de vader niet be- Kend, uit een aldaar gevestigde moeder aTT il -et,.van 10 Februari 1910 S. 55). munisfische61S Inlanders'1 Indië zeer zeker Ult Nederlandsch- rJha"-hun ontzetting uit het passief kies recht is mets bekend; de in Boven-Digoel geïnterneerde is rechtens van zijn vrijheid Deroofd en mist dientengevolge het actief kiesrecht, maar het passief kiesrecht gaat er niet door verloren, evenmin als door een veroordeeling tot een vrijheidsstraf van meer dan een jaar, tenzij deze is geschied wegens bedelarij, landlooperij of dronken schap. Van een geval van incompatibiliteit, n.l. het bekleeden van een met het lidmaatschap der Tweede Kamer onvereenigbare betrek king, is bij hen niets bekend, dus lijkt het onaannemelijk. lidmaatschap zouden worden toegelaten. Blijft óver een formeele reden, het na laten van een of andere formaliteit. Nadat het Centraal Stembureau den uit slag der verkiezing heeft vastgesteld, zendt de voorzitter van dit bureau den benoemde binnen 3 dagen kennis van zijn benoeming bij aangeteekenden brief, die wordt geadres seerd aan de wponplaats vermeld bij de candidaatstelling. Is deze woonplaats ge legen buiten, het Rijk in Europa, dan ge schiedt de kennisgeving telegrafisch (art. 128 Kieswet). De benoemde geeft binnen 5 dagen na het bekomen dier kennisgeving een gedagteekend bewijs van ontvangst daarvan af. Dit is in de onderhavige gevallen zeer wel mogelijk. Binnen 4 weken na dato van de kennis geving van den voorzitter van het Centraal Stembureau moet bij dien voorzitter van den benoemde per brief of telegrafisch mededeeling zijn ontvangen of de benoemde de benoeming aanneemt op straffe van ver val der benoeming (art. 129 Kieswet). Tegen naleving van dit voorschrift bestaat ook thans geen bezwaar. Verder moet de benoemde binnen 2 maan den, na Kamerontbinding binnen 1 maand, na dagteekening van de kennisgeving van den voorzitter dat hij benoemd is, zijn ge loofsbrieven inzenden, d.w.z. de kennis geving van zijn benoeming, tevens een uit treksel uit de geboorteregisters, bij gemis daarvan een akte van bekendheid waaruit tijd en plaats zijner geboorte blijken en een door hem zelf af te geven verklaring, vermeldende alle openbare betrekkingen die hij bekleedt (art. 132 Kieswet). Naleving van deze bepalingen schijnt in de onder havige gevallen ook niet op onoverkome lijke moeilijkheden te behoeven af te stuiten. Zooals de zaak zich dus laat aanzien, zal vermoedelijk aan toelating van de genoemde Communisten tot Kamerleden niets in den wf staap. Naast de toelating tot lid staat de aan vaarding van het Kamerlidmaatschap. Art. 88 der Grondwet bepaalt dat bij het aan vaarden hunner betrekking de leden den eed of de belofte van trouw en van zuive ring afleggen, welke eeden of beloften wor den afgelegd in handen des Konings of in de vergadering der Tweede Kamer in han den van den voorzitter, daartoe door den Koning gemachtigd. Dit kan bezwaarlijk worden voor den in Boven-Digoel geïnter neerden communist, die op grond van zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer zeer zeker niet uit de interneering ontslagen behoeft te worden. Echter is geen termijn bepaald waarbin nen deze eeden of beloften moeten worden afgelegd. Het is dus mogelijk, dat wij den toestand krijgen dat iemand als lid is toe gelaten, die deze betrekking niet kan aan vaarden en niet kan uitoefenen. Vermoedelijk zal hij dan wel voor het lidmaatschap bedanken, daar hij de schade loosstelling niet ontvangt als hij gedurende een geheele zitting in het algemeen ge durende een geheel jaar afwezig blijft, terwijl tevens zijn partij zijn stem in het parlement mist. Mr. A. W. E. BRANDSMA. Zwolle, 1 Mei 1933. Nederlandsche onderofficieren leggen een krans op het graf van den Onbekenden soldaat te Brussel} ter gelegenheid van het onder-officierencongres aldaar. Er waren meer leden opgekomen dan ge woonlijk om de sluiting der Kamers bij te wonen. Misschien stond dit in verband met fractie-vergaderingen. Althans de katholieke groep vergaderde en de Vrijheidsbondsche fractie nam huldigend afscheid van mej. Wester- man, een der dames die heengaat, maar Za terdagmiddag nog den Premier begeleidde. Deze afgevaardigde smaakt bovendien het misschien wel een beetje twijfelachtig genoegen te weten, dat een van haar fractieleden is gevallen door de verkiezing van haar neef mr. Westerman, den candidaat van „Nationaal Herstel". Roode Eerste Kamerleden waren den heer Braat aan 't plagen, die niet gekozen is, terwijl de schippersvrienden Duymaer en Smeenge el kander stonden te feliciteeren, Serrarens en melink blijkbaar de laatste Duitsche berich- aan 't verwerken waren en Lohman en ongaerts hoogstwaarschijnlijk meteen al de naa*kwestie bedelibereerden. Dat Snoeckzijn ma^en colle£a "it de Eerste Kamer, mr. Polle is 'e nu°g eens uiteenzette wat de rechterzijde men °P te maken uit beider ern stige gezichten. drie uSscben haalde de commissie, onder wie f eerea in ministers-costuum, n.l. prof. Slo- ripn pÜÜ' !r- Bongaerts en de heer van Dijk, Bremier binnen, die verder begeleid werd T Kranenburg in professorentoga, mr. "s de Limpens en mej. J. Westerman. Mi er Buys maakte de drie liturgische buigin- h n ÜT 6en voor de in ambtscostuum uitgedoste -ettmg yan het bureau en een naar de Ka- erieden links en rechts en las dan de slui- «ngsformule voor. welke luidde als volgt: 2ihi6dUüende deze zitting der Staten-Generaal stir,a°nderscheidene wettelijke maatregelen tot gekomen. WetHnf6 kehMdeling van de ontwerpen van en de j.ntle,uwe vaststelling van het rechtsgebied ten, beh der rechtbanken en kantongerech- f°gênboschrende tot d0 gerechtshoven te 's-Her- en Leeuw ^rnllem> 's-Gravenhage, Amsterdam lingen in arden en houdende wettelijke bepa- van het reVhfl3and met de nieuwe vaststelling hen en kant en d0 zetels der rechtban- nam de Tweede Kamer schorsing va Va_,n dit jaar een motie aan tot Hierdoor onfj be5aadslaging. Kabinet en de •v°n een confüct tusschen het Met het 00fr fw®ede Kamer, de Koningin h i ezen "toestand heeft H. M. ontbinden. esloten de Tweede Kamer te De Eerste Kamn Tweede Kamer zuli 6n de nieuw Sekozen vergadering bijeen ko °P 9 Mel m vereeniSde De Koningin heeft H8"' te zeggen voor den iiv^1J °PSedragen u dank u betoond. J r en de toewijding door In naam der Koningin a gemachtigd, verklaar fk ri "tu® °°r f Staten-Generaal te *jn gespen g Van de Weer drie buigingen en de Premier met zijn geleide ging uit. Maar dit geleide krTeg onverwachte versterking, want opeens liep dr Cohjn, eerst tot lichte verbazing en' toen tot uitbundige vroolijkheid van heel de Kamer naast Jhr. Ruys, die een licht gebaar van even kin°^te hi. 1!?aakte' maar 3ln doovemans'óoren «fopte by den man, men blijkbaar het hpde protocol ontgaan was en die wel gedacht zal hebben: Eerst mijn inlichting en dan u het hofrijtuig in. Heeft Ruys den zorgvollen formateur nog uit zijn ervaring kunnen helpen? Wat was het? Helaas, wij kunnen het aan onze lezers niet meedeelen, maar allicht kienen de politiek-aan- gelegden het zelf wel uit Benoemd verklaard tot Tweede Kamerlid. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door generaal Snijders, tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard den heer W. M. Westerman te 's Gravenhage (Nationaal Herstel.) William Marten Wes terman werd 5 Sep tember 1892 te Kisa- ran (Sumatra) gebo ren. Hij studeerde rechtswetenschap aan de universiteit te Lei den en promoveerde in 1014 in de rechten en in 1919 in de staats wetenschappen. Van 19151919 was hij procuratiehouder bij de Rotterdamsche Bankvereeniging, van 19191922 directeur der Bank voor Indië te Batavia, van 1922 1927 directeur der Rott. Bankvereeniging. Voorts was hij advocaat en procureur te 's Gravenhage, redacteur van het Haagsch Maandblad, vice-voorzitter van de Ver. Nederland in den vreemde, lid en alg. secretaris der Bezuinigingscommissie—Weiter. In 1930 werd hij referendaris ter gemeente secretarie in Den Haag en chef van het kabinet van den burgemeester, uit welke functie hij kort geleden ontslag nam. CONTINGENTEERING SCHOEISEL. De afgeloopen periode had een gunstig effect. Ingediend is een wetsontwerp ter bekrachti ging van den maatregel, houdende regeling van den invoer van schoeisel en leestklaar schoenwerk. In de toelichting wordt erop gewezen, dat de contingenteering in de afgeloopen periode een uitgesproken gunstig effect heeft gehad. Het aantal arbeiders in een reeks van bedrij ven, die regelmatig worden onderzocht, steeg van 6195 op 1 October 1932 tot 6659 op 4 Maart 1933, het verloop en het aantal arbeidsuren was iets minder gunstig. Ook in de komende maanden blijft de mi nister de ontwikkeling van den toestand regel matig volgen. Aan de hand van hem ter beschikking ko mende gegevens zal hij eventueel in staat zijn te beoordeelen of een wijziging der contin- genteerings-percentages noodzakelijk is. De „Pelikaan" (thuisreis) vloog Zaterdag van Calcutta naar Jodhpur. De „Ijsvogel" vertrok Zaterdag op de heen reis van Athene en arriveerde te Cairo. 13 en 14 Mei in Den Bosch. Op 13 en 14 Mei wordt in den Bosch de 2de nationale bijeenkomst der leidsters en leiders der Katholieke Verkenners gehouden. Honder den komen er Zaterdagsmiddags van alle hoe ken van 't land samen, om 5 uur zal onder de schaduw van de Kathedraal 't groote carré ge vormd worden, om met de vlaggeparade deze bijeenkomst te openen. De Bossche burgemees ter zal namens de stad de deelnemers verwel komen, waarna een bezoek gebracht wordt aan de Zoete Lieve Vrouw, waar gedurende deze dagen een ridderwacht zal gehouden worden door verkenners. 's Avonds worden er demonstraties gegeven in verkennersvaardigheden door welpen, ver kenners, voortrekkers der stad onder leiding van dr. J. v. d. Werff, pionierwerk, kamp op slaan, spinningrope, seinen enz. Als de duisternis gekomen is, verzamelt de leidersgroep zich om het kampvuur, dat door den K.R.O. wordt uitgezonden van 9.30 tot 10.15 uur. En in het grillige spel van het flakkerend hooglaaiende vuur, breekt de vreugde en blij heid uit in liedjes, yells, muziek en zang tot de tijd gekomen is, dat men zich naar de ten ten begeeft, die rond de stad zijn opgeslagen, om in den slaap weer krachten te vinden voor den volgenden dag. Zondagsmorgens om half elf wordt door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Her togenbosch in de kerk der Eerw. Paters Ca- pucijnen een H. Mis opgedragen, waaronder de hoofdverkennersgeestelijke mr. dr. J. Beuns S.J. de predicatie houdt. Na de gezamenlijke Brabantsche koffietafel, wordt om 2 uur de algemeene vergadering ge houden in het Concertgebouw, waarop o.a. Z. H. Exc. de Bisschop de vergadering zal toe spreken en een rede wordt gehouden door Prof Weve O.P. Tot sluiting heeft een plechtig Lof plaats in de Basiliek, opgedragen door den vicaris "ge neraal van het Bisdom, Mgr. F. Hendrikx, oud aalmoezenier der verkenners. Verwacht wordt, dat ook de hoofdverkenner voor Nederland Z. Exc. J. J. Rambonnet een deel der bijeenkomst zal bijwonen. Verschillende honderden deelneemsters en deelnemers hebben zich reeds aangemeld; 13 en 14 Mei zullen toonen hoe de Kath. Verken ners in kracht en diepte gegroeid zijn in de weinige jaren van hun bestaan. Mr. van Schaik beëedigd. H. M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag half vier ten paleize koordeinde mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de ontbonden Twee de Kamer, beëedigd als lid van de nieuw ge kozen Tweede Kamer. Bij het Centraal Stembureau zijn alsnog be richten ingekomen van de heeren van Dis, Alimin, IJsselmuiden en Bakker, dat zij hun benoeming tot lid van de Tweede Kamer aan nemen. In totaal hebben thans 93 leden hun benoe ming aanvaard. In verband met de scherpe koersstijging van aandeelen ter beurze van Amsterdam en een dienovereenkomstige daling van guldensobliga ties. waarbij bijv. 4 pet. obligaties Nederland tot 94j7s pet. inzakten, deden verschillende ge ruchten de ronde betreffende den gouden stan daard in Nederland. Ook circuleerden geruchten, dat Italië, Frank rijk. België en Zwitserland zouden zijn over eengekomen om gezamenlijk den gouden stan daard vaarwel te zeggen. Een betrouwbare indicatie voor de juistheid dier berichten bestaat echter niet en door se rieuze menschen wordt er niet de minste waar de aan toegekend. Het „Hbld." van Zaterdagmorgen maakte nog melding van het volgende bericht. Naar ons ter oore komt hebben bespre kingen plaats gehad tusschen De Nederland sche Bank en de particuliere banken om een speculatieve beweging van het buitenland tegen den gulden zoo veel doenlijk te be moeilijken. Hierbij is b.v. gedacht aan een weigering buitenlanders de gelegenheid te geven la baisse in guldens te speculeeren door het ver- leenen van voorschotten, het z.g. voorleggen van guldens. Zooals wij reeds de vorige week in een beursoverzicht vermelden schijnt vooral van Zonden uit vraag te zijn geweest naar het „leenen van guldens om deze te verkoopen en aldus baisse-posities in guldens op te bouwen. Het spreekt vanzelf, dat, indien onze ban ken en bankiers weigeren tot dit doel gul dens beschikbaar te stellen, de baisse-specu latie in ons devies bemoeilijkt wordt. Volgens onze informaties ter bevoegder plaatse moet bovenstaand bericht als juist aangemerkt worden. De Nederlandsche Bank weigert ech ter alle nadere mededeelinge nte verstrekken. Men is echter de overtuiging toegedaan, dat men de gulden op goudpariteit zal weten te handhaven. BEELDTELEGRAAFVERKEER MET ITALIë. De gelegenheid is opengesteld tot het wisse len van beeldtelegrammen met Italië. De verzending geschiedt via Berlijn. GRAALWACHTNIEUWS. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: Voor leidsters: 11 Mei 8 uur graalwachtl. verg. in centru mLeiden; 12 Mei 5 uur graal wachtl. verg. in centrum Haag; 14 Mei 7 uur graalwachtl. verg. in centrum Hoorn; 15 Mei 7 uur graalwachtl. verg. in centrum Haarlem. Voor aspirant leidsters: 8 Mei 5 uur cursus te Schagen voor Dekan. Schagen; 8 Mei 8 uur cursus te Den Helder, Mariaoord. Voor alle graalwachtleden: 13 Mei van 4.10 4.30 uur radiopraatje. Kijkt voortaan goed de courantenberichten na of er ook nieuws voor U in staat en helpt anderen herinneren. Deze maand in alle graalwachten kruiskinder- actie. Ieder make haar plannen en sture deze in bij Departement. Op enveloppe vermelden „kruiskinderen." Den leidsters wordt verzocht op de vergade ringen te komen met flinke plannen voor wan del-, korfbal- zwemclubs enz. ZUSTER WILHELMINA f. Bij de Eerw. Zusters Franciscanessen te Veghel is bericht binnengekomen van het over lijden van de Eerw. Zuster Wilhelmina (Joh. Timmermans uit Boxtel). H. Eerw. heeft ruim 21 jaren gewerkt in de Missie van Borneo, n.l. 17 jaren te Pontinak en 4 jaren in Sedjiram. W. K. F. MEIJER f. Te Breda overleed op 62-jarigen leeftijd de heer W. K. F. Meijer, directeur der bijzondere strafgevangenis, aldaar. E. H. P. PEEKf Te Middelburg is, na korte ongesteldheid, op 73 jarigen' leeftijd overleden de heer E. H. P. Peek. De overledene was door Z. H. den Paus begiftigd met de onderscheiding „Pro Exclesia et Pontifice". SALARISVERLAGING DOOR SOCIALIS TISCHE ORGANISATIE. Het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel stelt, naar het „Volk" meldt, aan het in October te houden buitengewoon congres o.m. voor op de salarissen der bezol digden, zoomede op de verschillende declara ties en vergoedingen een korting van onge veer 814 procent toe te passen. Naar wij vernemen zal de N.V. Nederlandsch- Indische Steenkolen Handel Maatschappij over 1932 geen dividend uitkeeren _(v. j. .10 pet.). Niet om machts- maar om rechtspositie. Zooals wij reeds hebben gemeld, hebben de piloten van de K. L. M. uitvoering gegeven aan hun op 2 dezer genomen besluit ter ver gadering der Ned. Vereeniging van verkeers vliegers om ontslag aan te vragen. Bij de individuee'e brieven der vliegers waarbij het ontslag wordt aangevraagd is een begeleidend schrijven aan de directie der K. L. M. gevoegd, waaraan wij het volgende ontleenen: „U weet, dat genoemde grieven zich niet richten tegen de eenige malen toegepaste kor ting op het salaris der piloten, doch dat zij o.m. bezwaren hebben tegen de wijze, waarop en de motiveering waarom reeds meermalen korting op de vlieggelden en dagtoelagen is toegepast, terwijl nieuwe kortingen weer in het vooruitzicht zijn gesteld. Wij meenen thans vernomen te hebben, dat U van oordeel zijt, dat de bezwaren onzer leden minder ontleend zijn aan hun gevoel van rechts-onzekerheid, dan wel aan een strijd van de vliegtuigbestuurders tot 't veroveren eener machtspositie. Van een dergelijk streven is geen sprake. De rechtspositie der piloten laat naar hun beschei den meening evenwel te wenschen over. Zij meenden recht te hebben op meer stabi liseering van de dienstvoorwaarden. Dienten gevolge hebben de navolgende piloten, allen leden onzer vereeniging besloten, ieder voor zich, ontslag als vliegtuigbestuurder bij Uwe vennootschap aan te vragen tegen 1 Juli a.s. In alphabetische volgorde wordt dit ontslag gevraagd door de navolgende piloten: J. Ab. spoel, J. van Balkom, G. Bax, W. M. O. A. Beekman, C. Blaak, P. Both, F. van Breemen, H. Brinkhuis, L. A. Brugman, J. J. E. Duyme- laar, J. S. W. van der Feyst, G. M. H. Tryns, G. J. Geyssendorffer, J. J. Hondong, E. E. Hulsebos, J. K. F. Kress, K. D. Parmentier, G. J. te Roller, H. J. Scholtmeijeai L. Sillevis, I. W. Smirnoff, J. van Steenbergen, F. M. Stork, Suprecht, Q. Tepas, W. C. van Veenendaal en Th. W. van Weyrother. Mocht nog thans de directie er intusschen prijs op stellen de grieven der vliegtuigbe stuurders ernstig en welwillend onder het oog te zien, dan acht de vereeniging het niet uit gesloten, dat haar voornoemde leden bereid zullen worden gevonden op het genomen be sluit terug te komen. De groepen bindwerk. Elk jaar kan men op de Bloemententoonstel ling „Primavera" de groepen bindwerk bewon deren, waaraan mede de uiterste zorgen zijn besteed. In de verschillende boxen, rechts wan neer men de hal binnentreedt, hebben tal van inzenders ruimschoots gelegenheid gekregen hun capaciteit te toonen in het opmaken van bloemwerken. Voor den kenner huist hier een keurcollectie, terwijl deze een lust is voor het oog van den leek. In de rijkste variaties ont moetten we er orchideeën, amarylissen, Ame- rikaansche anjelieren, anthurium, crothons, azalea's, freecias, seringen, rozen, ixora, bour- gainvillea, polyantha-roosjes. Verder is een chapelle ardente ingericht met grafkransen, harmonisch en kunstzinnig ge rangschikt. Een bijzondere vermelding verdienen boven dien nog de „Willem de Zwijger-Herdenking" gearrangeerd door de firma Immink de Lange te Rotterdam en de maquette van een villa- tuin, ingezonden en ontworpen door de Rot' terdamsche Tuinlieden Studieclub. De bekroningen. EEREPRIJZEN. 1. Medaille van H. K. H. Prinses Juliana groep bindwerk venn. Hartlieb, Rotter dam. 2. Zilveren Medaille Nieuwe Rotterdamsche Courant groep bindwerk, C. M. Knopper Tzn., Utrecht. 3. Verg. zilveren med. Gem. Rotterdam, groep bindwerk D. J. v. Brummelen, Rotterdam 4. Zilveren med. Gem. Rotterdam groep bindwerk D. M. Bourguignon Rotterdam 5. Bronzen med. gem. Rotterdam groep bind werk J. Vogel, Vlaardingen. 6. Zilveren beker Ned. Orchideeën-Vereeni- ging B. D. de Jong, te Rijswijk. 7. Verg. zilv. medaille gem. Overschie groep bindwerk W. Pakker, Rotterdam. 8. Zilveren medaille V. V. V. krans Th. v. d. Lubbe, den Haag. 9. Zilveren medaille gem. Hillegersberg kruis Venn. Hartlieb. Rotterdam. GOUDEN MEDAILLE 125. 1. Groep bindwerk Venn. K. Hartlieb Rot terdam. 2. Groep bindwerk C. M. Knopper Tzn., Utrecht. GOUDEN MEDAILLE 50. 1. Groep bindwerk fa. Immink-de Rotterdam. GOUDEN MEDAILLE. Lange, 1. Groep bindwerk J. N. Bourguignon Rot terdam. 2. Groep bindwerk W. Pakker, Rotterdam. 3. D. J. van Brummelen, Rotterdam. 4. Groep bindwerk Vogel, Vlaardingen. 5. Johs. de Jong, R'dam. 6. Verzameling orchideeën B. de Jong, Rijs wijk. 7. Verzameling anjelieren Emil Meinz, Wai- blingen. KLEINE GOUDEN MEDAILLE 5. 1. Grafkrans fa. D. J. van Brummelen, R'dam. 2- Th. v. d. Lubbe, den Haag. 3. J. Vogel, Vlaardingen. 4- Venn. K. Hartlieb, Rotterdam. 5. fa. wed. Wigman en Zn. Zutfen. fa. C. M. Knopper, Tzn., Utrecht. 7. Grafkruis fa. D. J. v. Brummelen, R'dam. 3- Venn. K. Hartlieb, Rotterdam. 9. fa. C. M. Knopper Fz., Utrecht. 10. Graftak fa. Immink de Lange, Rotterdam. KLEINE GOUDEN MEDAILLE 10. 1. Groep bindwerk W. B. Teunissen, den Haag. KLEINE GOUDEN MEDAILLE. 1. Groep bindwerk J. Elf ring, den Haag. 2- P. van Gurp, Rotterdam. VERGULD ZILVEREN MEDAILLE. 1. Verzameling afgesneden takken verbeterde Else Poulsen en Witte Ellen Poulsen van P. Boer, Boskoop. VERG. ZILV. MEDAILLE 5. 1. Grafkrans P. van Gurp, Rotterdam. 2. t 3. 4. 5. fa. Munnink-de Lange R'dam. W. Pakker, Rotterdam. J. Elfring, den Haag. fa. Gebrs. de Jong, Rotterdam. W. B. Teunissen, den Haag. 7. Graftak J. M. Bourguignon, Rotterdam. 8. Grafkruis P. van Gurp, Rotterdam. 9- Ph. v. d. Lubbe den Haag. 10. Graftak W. B. Teunissen, den Haag. ZILVEREN MEDAILLE. 1. Grafkrans J. M. Bourguignon, Rotterdam. 2. Grafkruis J. Vogel, Vlaardingen. 3- fa. wed. Wigman en Zn. Zutphen. 4. Graftak J. Elfring, den Haag. 5. W. Pakker, Rotterdam. fa. Gebr. de Jong, Rotterdam. Vertraging door machineschade. De stoomvaart Mij. „Nederland" deelt mede, dat het motorschip Marnix van Sint Aldegonde, door machineschade vertraging heeft. Het schip wordt nu Woensdagmorgen 10 Mei te Genua verwacht in plaats van Dinsdagmorgen. De reizigers van de „Marnix" worden op de volgende tijden Dondermorgen in Nederland verwacht: Zevenaar 7 uur 5, Arnhem 7.57, Utrecht (C.S.) 8.48, den Haag (S.S.) 9.49. De reizigers voor Amsterdam kunnen verwacht worden met den trein, welke om 9.32 (W.P.) en 9.51 (C.S.) arriveert. Reizigers voor Rotter dam met den trein, welke om 10 uur (Maas) arriveert. Wij vernemen omtrent de „Marnix" nog nader, dat de machine-schade niet ernstig is en op zee met eigen middelen verholpen kan worden. ESTELLE TAYLOR. LOS ANGELOS, 6 Mei. (R.O.) De filmster Estelle Taylor, heeft een schadeloosstelling van 20.000 dollar gekregen in verband met een auto ongeluk, waarvan zij met Kerstmis 1931 het slachtoffer werd. Miss Taylor had 150.000 dollar geëischt, daar zij beweerde veel geld verloren te hebben, doordat zij niet in films kon optreden. De rechtbank wees haar echter slechts 20.000 dollar toe. Algemeene jaarvergadering. Onder voorzitterschap van dr. N. B. Ten- haeff, den ondervoorzitter der Vereeniging, had gisterenavond te Utrecht in het „Hotel dei- Nederlanden" de algemeene jaarvergadering plaats van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Lied". Drs. P. J. Meertens bracht het jaar verslag uit over 1932, waarin o.a. de verschij ning van een bundel 17de eeuwsche liederen, bewerkt door den heer J. Hovy, wordt aange kondigd. Op verzoek van den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen wordt aan de bewerkingen van den heer Hovy gastvrij heid verleend in de reeks „Liederen van Groot-Nederland", die onder de auspiciën der vereeniging door den heer R. F. 'Coers Frzn., worden uitgegeven. Vervolgens zal een bun del liederen van Bredero verschijnen, be zorgd door den heer Coers en met muziekbe- werkingen van den heer J. H. Garms Jr. Het jaarverslag eindigt met een woord van nagedachtenis aan de overleden leden E. S. Labouchère, Jhr. Mr. W. H. de Savornin Loh man en mr. dr. F. S. C. Graaf van Lynden van Sandenburg. In het bijzonder werden dr. René de Clercq en de zanger Jac. Ph. Caro in het jaarverslag herdacht. De vergadering herkoos vervolgens de aftre dende bestuurleden K. J. L. Alberdingk Thijm, F. R. Coers FRzn., jhr. H. de Brauw, prof. dr. Gerard Brom, drs. C. de Groot, mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier, W. F. J. den Uijl en prof. dr. H. Wagenvqort, en hechtte haar goedkeuring aan het voorstel van het bestuur, het huis Raadwijk te Utrecht te huren en vervolgens in onderhuur te geven aan den heer Coers, wiens groote muziekbibliotheek waaruit in hoofdzaak het materiaal voor de „Liederen van Groot Nederland" wordt geput, in deze woning een passend onderdak zal verkrijgen. KON. NED. HOOGOVENS. Met het Zweedsche s.s. Skaraborg werd een in de zeehaven van het hoogovenbedrijf te IJmuiden ingenomen lading piekijzer naar Karlsham verscheept, Beslissing van den minister ter vertrou welijke inzage der Tweede Kamer. Op de vragen van den heer Boon in verband met eenige zinsneden, voorkomende in de door den heer L. L. H. de Visser op 13 April uit gesproken radiorede en betreffende het nemen van een beslissing ter zake van het voeren van politiek bij Radio-uitzendingen heeft minister Reijmer geantwoord: De ondergeteekende heeft aan de politieke partijen, die aan de verkiezingen deelnamen en daarv&n blijk gaven door het indienen van candidatenlijsten, gelegenheid gegeven tot uit zending, door middel van den radio-omroep, van verkiezingsredevoeringen. Daartoe is op zijn verzoek door den Radio-raad in overleg met de omroepvereenigingen een regeling ge troffen met betrekking tot de toewijzing der zendtijden aan de politieke partijen. Dit is het aandeel, dat de ondergeteekende in de uitzen ding van verkiezingsredevoeringen heeft ge had. Hij heeft zich niet uitgesproken of op eenigerlei wijze bekendgemaakt, dat hij de uit gezonden verkiezingsrede van den heer L. L. H. de Visser in overeenstemming acht met de in art. 9 van het Radio-reglement genoemde normen van veiligheid van den Staat en van openbare orde of met de door hem in de Eerste Kamer afgelegde verklaring, dat een einde moet komen aan alles, wat opruiend is, het ge zag ondermijnt en wat onbetamelijk is. Immers» de controle op de uitzendingen van den radio-omroep wordt uitsluitend uitgeoefend door de Radio-omroep-controle-commissie, die zich daarbij alleen mag laten leiden door het geen krachtens de Telegraaf- en Telefoonwet 1904 in het Radio-controlereglement is voorge schreven. De ondergeteekende meent, dat tijdens de debatten in de Volksvertegenwoordiging om trent het vraagstuk van de politiek in den aether wel tot uiting is gekomen, dat, hoe men ook overigens over de wering van de politiek in den aether mocht denken, de gelegenheid om gedurende bepaalde tijdvakken, bijv. bij verkiezingen, politieke beginselen ook in de radio te verdedigen, ten volle moest blijven bestaan en dat daarbij, met inachtneming overi gens van de in de wet gestelde normen, de vrijheid ven meeningsuiting in zoo ruim mo gelijke mate moest worden gehandhaafd. Dit vooropstellende en er rekening mede houdende, dat elke partij, die voor den mi crofoon komt, zal trachten de beginselen, welke in haar leven, zoo scherp mogelijk omlijnd naar voren te brengen, kan de ondergeteekende zich vereenigen met de opvatting van de Radio- omroep-controle-commissie, die zich op het standpunt heeft gesteld, dat, nu aan de Com-# munistische Partij Holland zendgelegenheid gegeven was, zij bij de beoordeeling van de al of niet toelaatbaarheid van de redevoering uiteraard niet buiten beschouwing mocht laten, dat ook deze partij in haar uitzending haar be ginselen mocht uitdragen, zooals dat ook met de andere partijen het geval was. Nadat aan enkele bezwaren der commissie tegen den vooraf overgelegden tekst tegemoet gekomen was, achtte de commissie in de rede geen gevaar aanwezig voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden. De ondergeteekende heeft zich tijdens de mondelinge beraadslagingen in de Tweede Ka mer over de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1933 bereid verklaard om het initiatief te ne men, teneinde te komen tot een zoodanige re geling in het -midden latende of wetswijzi ging daarvoor noodig is dat de politiek tot op zekere hoogte voortaan wordt geweerd, dat hij daarvoor in de eerste plaats het advies van den Radio-raad zou inwinnen, welk advies be langrijken invloed op de beslissing zal hebben, en dat hij van dit advies mededeeling zou doen aan die Kamer. Onder dagteekening van heden heeft onder geteekende aan den voorzitter der Kamer een schrijven doen toekomen (vergezeld van het advies van den Radioraad, met bijlage) ter zake van de door hem genomen beslissing ten opzichte van de politiek in den radio-omroep, met verzoek die stukken ter vertrouwelijke inzage van de (leden ter griffie neder te leg gen". Soc. democratische wethouders van Oostzaan en Zaandijk gedwongen hun politieke functie op te geven. Donderdag j.l. is naar „De Telegraaf" meldt een aantal sociaal-democratische employé's van de artillerie-inrichtingen bij de Hembrug, die vooraanstaande f acties in de politiek beklee den, bij de directie ontboden. Hun werd mede gedeeld dat de aard van hun werkkring on- vereenigbaar werd geacht met de opvattingen, die in de politieke kringen, waarin zij vertrou- wensposten bekleeden, worden gehuldigd. De directie stelde de employé's daarom voor de keus hun politieke functies neer te leggen of den dienst bij de artillerie-inrichtingen te ver laten. Onder deze employé's zijn een wethouder van Zaandijk en een wethouder van Oostzaan. Ten einde het dezen functionarissen niet lastig te maken, heeft men hun tijd gelaten om de gemeentezaken aan anderen over te dragen. Op de vraag van het blad aan de directie of de maatregel van den minister van Defensie was uitgegaan, werd geen pertinent antwoord gegeven. De aviatrice Maryse Bastié, die een langé. af standsvlucht naar Tokio maakte verlaat het Elysee na de ontvangst bij den, president,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3