PRIJSPUZZLE No. 46 CONTRACT-BRIDGE. MAANDAG 8 MEI 1933 OVERPRODUCTIE VAN LAND- BOUW-VOORTBRENGSELEN. De inkrimping van den Neder- landschen veestapel. SMOKKELEN VAN AARDAPPELEN. 5000 K.G. in beslaggenomen. GECOMMITTEERDEN EINDEXA MENS KWEEKSCHOLEN. Groep 24. Groep 25. Groep 26. Groep 27. Groep 28. Groep 29. Groep 30- Groep 31. Groep 32. Groep 34. GEHEIMZINNIG AUTO-ONGELUK. GROOT BELANG VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE. ONDER EEN AARDMASSA BEDOLVEN. Electriciteits-, gas- en drinkwater voorziening. Commissie van onderzoek geïnstalleerd. SANEERING HUIDEN-, LEDER- EN SCHOENENBRANCHE. JOHANNES BRAHMS. EEN GRAADMETER. DE WEDSTRIJD NEDERLAND ENGELAND. Ds systemen. Rangschikkingen. Eenige spellen. z z z z z w z 1 c? 1 c? Boekbeoordeeling. I We leven langer dan vandaag. Althans de menschheid hoopt nog langer te leven. Heeft dus den tijd. Anders zou dit artikel overbodig zijn in zijn geheel en in zijn onderdeden. Uit de radio-voordracht op 2 Mei jJL van den heer Bückman blijkt wel, dat inzake de in krimping van den veestaDel al een vaste ge dachte zich heeft genesteld, waaraan wel niet te veranderen zal wezen. Men kan dat betreuren, of men kan er zich over verheugen, zeker is het. dat de uitvoering van bedoelde gedachte met zich brengt, dat de drie Centrale Landbouworganisaties in haar gewestelijke onderdeden en deze weer in haar plaatselijke vereenigingen een keer te meer een mooie gelegenheid krijgen om zich te oefenen in het uitvoeren van wetten en maatregelen. Hetgeen er toe bij zal dragen, dat we met vaster stap kunnen en zullen voortschrijden op den weg van organischen opbouw van den staat in standsorganisaties met grooter en groote bevoegdheden. 't Is te hopen, dat deze oefening haar rijke vruchten moge dragen. Men kan thans profitee- ren van de vroeger gemaakte fouten en foutjes. Maar ik heb brieven ontvangen en bespre kingen gehad aangaande mijn radio-voordracht op 23 April over de rationaliseering van den Nederlandschen rundveestapel en acht het daar om nuttig op een paar onderdeelen daarvan nader terug te komen. En dan neem ik vooreerst: De doorgangspoorten in de tariefmuren. Ik stipte deze kwestie slechts zeer in het kort aan, maar kreeg daarover vraag om na dere toelichting en zou daarom daarover graag het volgende nog zeggen. Zoolang het grootste deel der bevolking van het Oosten en een groot deel van die van het Westen geen normaal, geen menschwaardig levenspeil hebben, zoolang nog geheele streken van de wereld in hongersnood en in armoede leven, zóólang moeten wij nog niet spreken van overproductie van landbouwvoortbrengselen. Nederland heeft op het oogenblik te veel vee en veeproducten. Zouden wij op den duur niet moeten komen tot een soort van gezonden, internationalen ruilhandel? Laten wij ons zelf en anderen toch niet t.achten wijs te maken, dat de tarief muren bin- nen afzienbaren tijd zullen verlaagd of afge broken worden. Het tegendeel zal veeleer waarheid worden ondanks alle conferenties. De tr.riefmuren zijn nodzakelijk geworden voor zelfbehoud der verschillende nationale een heden door de onbeperkte mogelijkheden der mechanische productie, door het grooter ver schil in levenspeil der verschillende volkeren en het verbeterde verkeerswezen, door het al maar meer perfectionneeren der efficiency bij de productie, door het totaal planloos produ- ceeren en tot den hardsten strijd gespannen concurrentie enz. Laten wij liever trachten in de tariefmuren doorgangspoorten voor een gezonden ruilhandel aan te brengen. Dit zal onder meer de volgende voordeelen met zich brengen: le. De overproductie van een bepaald arti kel van een nationale eenheid zal gemakkelij ker afvloeien. 2e. Het gevolg hiervan is, dat die overpro ductie daar terecht komt, waar ze gebruikt kan v/orden, hetgeen bevordert een verbetering van het levenspeil der massa. 3e. De internationale handel moet daarbij geconcentreerd worden in de verschillende nationale eenheden. De Coöperatie moet zorgen, dat zij daarbij een belangrijke rol speelt. Hier toe heeft zij noodig prima leiders dus met eer lijkheid, kennis en persoonlijkheid. Door be doelde concentratie ontstaat van zelf geleidelijk een meer planmatige productie, wat weer ten gevolge heeft, dat althans voor meer artikelen de nationale eenheden zich zullen blijven toe leggen op hetgeen zij door omstandigheden het best kunnen opbrengen, hetgeen het voordee- ligst is voor de menschheid in haar geheel en liet levenspeil der' massa. 4e. Het internationaal geldwezen krijgt een mindere beteekenis, wat zeer moreel zal wer- fc .i misschien zelfs de kans op oorlogen ver- ir.indert. 3e. De nationale eenheden, die een surplus V n invoer hebben, kunnen en zullen, vooral t! or het onder 3e genoemde, met gezonde J- achtsinspanning dit surplus spoedig verm.in- c 'ren of opheffen, hetgeen verarmen voorkomt. 6e. De crisiswetten zullen in haren tegen- v oordigen vorm geheel of gedeeltelijk over-- I- dig worden en met haar zullen dan verdwij- 3- n de fraudes en knoeierijen, die blijkbaar t Itijd aan de uitvoering daarvan verbonden zijn, tl "els als gevolg. 7e. Anti-dumpingsmaatregelen kunnen dan g :makkelijk genomen worden tegen landen, die tinternationale conventies op de arbeidsbe- fc herming niet nakomen, of abnormaal lage f 'arissen en loonen geven en dus de normale v ortbrengingsvoorwaarden ontgaan. Se. De strijd tegen trusts en kartels wordt ie: door vergemakkelijkt. Het is te hopen, dat congressen en conferen ces over internationaal ruilverkeer of over v 'ereld-economie dit alles zullen overwegen. Want als die congressen en conferenties alleen d men om te bevorderen den ouderwetschen vrijhandel zonder meer, dan schieten we geen stap op in de richting van gezond solidarisme en zal weldra het individualisme weer hoogtij vieren met al de ellende daaraan verbonden. Superioriteit van het Ned- vee en de Ned. zuivelpro ducten. Als veeteeltconsulent zou ik graag punt 3 toe lichten voor zoover het 't Nederlandsche rund vee betreft. Ik doe dat met hier neer te schrij ven, wat ik dienaangaande in mijn radio-voor dracht zei: „Nederland is zoo bevoorrecht en door eeuwenoude kennis en ervaring op het gebied van rundveeteelt en zuivelbereiding èn door kli maat, voor een -deel ook door bodem, dat het voor de menschheid nooit nuttig kan wezen, dat de prima zuivelproducten van Nederland blijvend beperkt zouden worden. Ditzelfde geldt ook voor het overtollige fok-, materiaal en het overtollig gebruiksvee. Het blijft nog altijd waar, dat de beste markt is die in het land, waar het vee zijn oorsprong heeft. Veefokkerij is een wetenschap; door deze wetenschap is het den fokker van aanleg, zooals de Nederlandsche rundveefokker in doorsnee is, gegeven, bijzondere waarde te brengen in zijn vee. Een waarde van groot nut voor de veefok kerij van zijn eigen land, maar een waarde, die de buitenlandsche afnemer hem ook graag betalen zal, als geen of niet te groote belem meringen zulks beletten". Inkrimping van den Ne derlandschen rundvee stapel. Tenslotte wil ik een paar brieven beantwoor den, die betrekking hadden op de inkrimping van den Nederlandschen rundveestapel. Een briefschrijver vond inkrimping noodzakelijk, maar trachtte te bewijzen, dat inkrimping van zijn veestapel niet goed kon en niet gewenscht was. Een ander vond het afslachten van ver- sche en hoogdrachtige koeien nog niet zoo heel erg, al zou er ook Nederlandsch kapitaal door vernietigd worden. Want hij zou voor de resteerende melk dan toch meer kunnen maken. Beide brieven getuigen van eng-individua- listischdn gedachtengang. Ik zei in mijn radio-voordrecht over de in krimping van den Nederlandschen rundveesta pel ongeveer het volgende: „Wat de aanpassing van de grootte van den rundveestapel aan de omstandigheden buiten het bedrijf betreft: als inkrimping van de groot te van den rundveestapel met het oog op om standigheden buiten het bedrijf noodig is, dan moet men daarbij op drie zaken letten: le. de beperking geschiede zóó, dat het gemiddeld peil der kwaliteit van den Neder landschen rundveestapel daardoor naar boven gaat; 2e. de daarbij uit te voeren dieren, naar welk land ook, behoeven geen stamboekdieren te zijn maar minstens gezonde, goede gebruiks- dieren, die den naam van het Nederlandsche rundvee in het buitenland geen afbreuk zullen doen; (de beste klant is nog altijd de tevreden klant) 3e. bij de beperking moet geen, of zoo min mogelijk Nederlandsch kapitaal worden vernie tigd". Ik heb een ontwerp-plan van inkrimping uit gestippeld in een artikel in „De Maasbode" van Donderdag 13 April j.l. avondblad. Het heeft dus geen zin hierop weer nader in te gaan en ik verwijs belangstellenden naar dat artikel. Aanvullend wil ik echter een paar mij ge maakte opmerking melden. Vooreerst meende iemand, dat de controle veel beter zou zijn uit te voeren wanneer men kalver-merken instel de, dan wanneer men dekverbod invoerde. Dat is natuurlijk een kwestie van uitvoering en zoo ver zijn we nog niet; principieel maakt dit geen verschil. Een ander merkte op, dat veehouders met 3 a 4 koeien vrij moesten gelaten worden. Waarmee ik het natuurlijk eens ben. Ir. JACQ. TIMMERMANS. De oplossing van puzzle No. 44 is 18 Pater, 2—9 renet, 310 Emmen, 411 regen, 512 roest, 72 otter, 83 rente, 94 Timor, 105 neger, 116 noest. Als winnaars werden, door het lot aangewezen Dr. Droog, Raadhuisplein 8, Heemstede; J. N. van Oosterhout, Oostvlietstraat 23, Voorburg; J. Gerritsen, Didamscheweg A 137, Zevenaar P. H. Langendijk, C. Matersweg 98, Wijk aan Duin, post Beverwijk. Hieronder puzzle nr. 46, een spreuk-puzzle. 12 23 2 37 5 30 17 Insect 18 17 8 25 9 3 12 28 15 6 14 19 31 Gemeenteraad 29 21 33 20 10 4 Achteruitgaan 34 16 13 27 38 Waterrijke weide 35 8 7 30 26 Onwaarheid 32 1 28 28 11 Schoone vogel; 24 22 37 36 16 Denkbeeldige lijn om de aarde. Inzending van oplossingen tot en met 12 Mei aan Puzzle-redacteur (oplossing 45). Bureau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zónder verdere mededeelingen. Onder de goede oplossers worden vier bedragen verloot van 2.50. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men gelieve den naam op te geven, waarop het abonnement loopt. CORRESPONDENTIE. Van verschillende kanten wordt ons gevraagd, of de ingestuurde oplossingen wel goed zijn aangekomen, omdat men nog nooit een prijs heeft gekregen. Die vragen kunnen onmogelijk afzonderlijk beantwoord. De inzendingen worden accuraat gesorteerd enFortuna beslist tusschen de gewoonlijk zeer talrijke goede inzendingen. Meer kunnen wij niet doen. Raadsred. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ont dekten Duitsche douane-beambten dicht bij de NederlandschDuitsche grens, eenige personen, die met zakken beladen herhaalde malen de grens passeerden. Een nader onderzoek werd ingesteld, en hieruit bleek, dat de smokkelaars zakken met pootaardappelen naar een boerderij vlak aan de grens brachten. De beambten lieten hen nog eenige malen de grens passeeren, in de hoop zooveel mogelijk gesmokkeld goed bij el kaar te krijgen. De Hollandsche smokkelaars zagen echter bij tijds het gevaar en bleven weg. De gesmokkelde aardappelen, ongeveer 5000 kg., werden in be slag genomen. De boer, waarvan de schuur was waarin men de aardappelen gebracht had, zeide van de zaak niets af te weten. BLIKSEM INGESLAGEN. Boven' het dorp Koekange ontlastte zich een hevig onweer. De bliksem sloeg in in de boer derij van den landbouwer R. Zandinge. Een groote hoeveelheid hooi werd een prooi der vlammen. Het woonhuis kon door de brand weer worden behouden. Verzekering dekt de schade. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft aangewezen als gecommit teerden bij de in 1933 af te nemen eindexamens der Rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweek scholen voor onderwijzers en onderwijzeressen in de: Tiveede hoofdinspectie. a. als gecommitteerden: H. de Blouw, Gouda- j (voorzitter); A. L. van den Berghe, 's-Graven- I hage; mevr. F. de Laat, geboren Hafkemeijer, Maassluis; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: Ph. C. A. J. Quanjer, 's-Gravenhage; dr. J. Petri Dordrecht; dr. J. H. Vernhout, Middelburg; voor de R.K. kweekschool Aert van Nesstraat, Rotter dam, en de Rijkskweekschool te Hellevoetsluis. a. als gecommitteerden: Th. Brouwer, Gorin- chem (voorzitter); P. E. Keuchenius, 's-Graven hage; H. I. de Bie, 's-Gravenhage; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: H. van Schoonneveldt, 's-Gravenhage; dr. E. J. E. G. Vonkenberg, Gorinchm; mej. J. H. Uden Masman, Rotterdam; voor de Rijkskweekschool te Gorinchem en de Chr. kweekschool te Gorin- chem, Arkelstraat 43. a. als gecommitteerden: A. Smit Jzn., Rotter dam (voorzitter); ds. P. J. Steinz, Goes; G. Bul ten, Voorhout; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: H. de Hullu, Rotterdam; dr. L. H. M. Berger, 's-Gravenhage; mevr. E. Ch. Stamm'ler, geboren Böttger, 's-Gravenhage; voor de Christelijke en de gemeentelijke kweekschool te Dordrecht. a. als gecommitteerden: mr. B. Jorna. Rotter dam (voorzitter); 3. A. H. Abeleven, Goes; S. Stemerding, Voorburg; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: J. van Iterson, 's-Gravenhage; mej. dr. H. C. M. Ghijzen, Domburg; mevr. A. Was, geboren Osinga, Vlissingen; voor de rijkskweekschool te Oostburg en de Chr. kweekschool te Middelburg. a. als gecommitteerden: B. J. A. Stoopman, Ter Neuzen (voorzitter); N. J. Verwey, 's-Gra venhage; dr. Philip J. Idenburg, Wassenaar; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: dr. A. C. de Koek, 's-Gravenhage; mr. H. J. Bos wijk, 's-Gravenhage; mevr. dr. G. M. Kooiman, geboren van Middendorp, Middelburg; voor de Christelijke kweekschool, Aelbrechtsplein, te Rotterdam, en de Rijkskweekschool te Zierikzee. a. als gecommitteerden: drs. W. J. Goslinga, 's-Gravenhage (voorzitter); W. Jansen, Voor burg; W. P. Blokpoe), 's-Gravenhage; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: S. de Vries Szn., 's-Gravenhage; S. Braakman, 's-Gravenhage; mej. A. M. Nater, Rotterdam; voor de Rijkskweekschool te 's-Gravenhage en de Bijzondere kweekschool, Ant. Duyckstraat, te 's-Gravenhage. a. als gecommitteerden: P. Tazelaar, Rotter dam; ir. F. J. Heyligers, Voorburg; ds. N. Euf- finga, Rotterdam; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: J. A. van Bommel, 's-Gravenhage; ds. H. Cramer, Gouda; mej. M. Scholtens, Goes; voor de Rijks kweekschool te Middelburg en de Christelijke kweekschool, Haringvliet 84 te Rotterdam. aals gecommitteerden: B. van Julsingha, 's-Gravenhage (voorzitter); J. Gras, 's-Graven hage; mr. H. W. J. M. de Jong, 's-Gravenhage; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: J. G. Onland, 's-Gravenhage; H. C. van Assen- derp, 's-Gravenhage; mej. A. F. Houbs, 's-Gra venhage; voor de Rijkskweekschool te Schoon hoven en de R.K. kweekschool, Oude Molstraat, te 's-Gravenhage. a. als gecommitteerden: P. van Nes Szn., Dor drecht (voorzitter); J. Groenema, Rijswijk; mevr. L. van Kampen, Leiden; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: J. van Eizenga, Rotterdam; mr. W. Kok, 's-Gra venhage; mevr. dr. G. J. Brevet, geboren Hoe- tink, Rotterdam; voor de gemeentelijke kweek school te Rotterdam. a. als gecommitteerden: K. Brants, Haarlem (voorzitter); G. H. Weustink, Haarlem; M. J. van Doorn, Oegstgeest; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: dr. J. P. Cannegieter, Alphen aan den Rijn; P. Th. van Baars, 's-Gravenhage; mei. J. S. C. P. van den Bent, 's-Gravenhage; voor de Chris telijke en de gemeenteijke kweekschool te Lei den. Een lijk op den weg gevonden. Waar zijn de andere inzittenden Op den Oirschotschenweg ter hoogte van de buurt Heikamp onder Moergestel vonden voor bijgangers Vi'ijdagnacht omstr. 4 uur een vier persoons luxe auto langs den weg. De auto zat tegen een boom en was grootendeels vernield. Hieruit viel op te maken dat de wagen met groote vaart tegen den boom was gebotst. Naast den auto lag het ernstig gewonde lijk van een naar schatting 40-jarigen man, wiens identiteit men aanvankelijk niet kon vaststel len. Door den burgemeester van Moergestel en de marechaussee werd terstond een onderzoek in gesteld. Vermoedelijk heeft het ongeluk reeds des nachts om 2 uur plaats gehad en hebben be halve het slachtoffer nog meer personen in de auto gezeten. Vastgesteld kon worden, dat het slachtoffer is de 42-jarige A. H. J. L. uit de Korte Tuin straat te Tilburg. L. was ongehuwd en als metaaldraaier werkzaam bij de „Volt" te Til burg. Hij kon geen auto besturen, zoodat hij waarschijnlijk niet achter het stuur heeft ge zeten. Vermoedelijk is hij met enkele kennissen een autoritje gaan maken naar Eindhoven, dat hem noodlottig is geworden. Door de marechaussee wordt een streng on derzoek ingesteld. De verongelukte auto droeg een nummer af gegeven ten name van een Tilburger. Deze is door de politie hedenmorgen te Tilburg ge hoord. Bij het mengen van grond op de steenfabriek Terwindt te Kerkdriel zijn Zaterdag de arbei ders J. v. d. Loo en A. de Cocq onder een neer stortende aardmassa bedolven. Van der Loo werd gedood, terwijl van de Cocq de toestand ernstig is. De Minister van Staat, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, heeft Vrijdagochtend ten Provinciehuize geïnstalleerd de door Ged. Staten van Zuid-Holland ingestelde commissie, welke rapport zal uitbrengen omtrent de mo gelijkheid van een gecombineerde elcctriciteits- en gasvoorziening op het eiland Goeree en Overflakkee. Bij dit onderzoek zal ook wor den nagegaan, in hoeverre thans in aanleg zijnde drinkwaterleiding in deze combinatie kan worden opgenomen. In zijn installalierede vestigde Jhr. van Karnebeek de aandacht op het groote belang van het onderzoek voor de betrokken streek. De voorzitter der commissie, de heer mr. J. D. Verbroek, lid van Ged. Staten, beantwoordde de rede van Jhr. van Karnebeek en dankte hem voor de vriendelijke woorden, waarmede hij de commissie heeft willen installeeren. De commissie is als volgt samengesteld: Mr. J. D. Verbroek, lid van Ged. Staten, voor zitter; prof. ir. C. Feldmann te Delft, prov. ad viseur inzake electriciteitsvoorziening; prof. ir. Chr. K. Visser te Delft, prov. adviseur in zake gas- en drinkwatervoorziening; L. J. den Hollander, burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk; J. H. Dijkers, wethouder van Sommelsdijk; D. J. Visscher, burgemeester van Dirksland, Herkingen en Melissant; W. J. Don kersloot Lzn., burgemeester van Ooltgensplaat en den Bommel; H. Vooys, burgemeester van Oude Tonge; A. A. Mijs, wethouder van Som melsdijk; G. J. F. Gobius du Sart, burgemeester van Ouddorp; J. A. Charkon, burgemeester van Goedereede bij Stellendam; J. P. van de Nieu- wenhuizen, wethouder van Melissant; mr. H. W. J. Mulder, administrateur ter Provinciale Griffie, secretaris; H. Alter, adj.-commies der Provinciale Griffie, adj.secretaris. Oprichting van een Centrale. Vrijdag kwamen te Tilburg de vertegenwoor digers bijeen van o.a. de volgende organisaties: de Amsterdamsche huiden- en lederbeurs, de vereeniging van Nederlandsche importeurs van overzeesche huiden, de vereeniging van leder importeurs, de federatie van vereenigingen van Nederlandsche lederfabrikanten, de federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten, de ver eeniging tot behartiging der belangen van grossiers en agenten in buitenlandsch schoen werk, den Nederlandschen bond van schoen makerspatroons en schoenwinkeliersvereenigin- gen, de Nederlandsche vereeniging van schoen winkeliers in het grootbedrijf, den Nederl. R. K. bond van schoenwinkeliers en schoenma kerspatroons, den Nederl. Chr. bond van schoenmakerspatroons en schoenwinkeliers. Van den bond van Nederlandsche lederhan delaren was bericht van verhindering inge komen. Algemeen werd erkend, dat maatregelen tot saneering in de verschillende branches niet langer achterwege moeten blijven en dat een krachtige organisatie, die deze saneering zal kunnen doorvoeren, op zoo kort mogelijken ter mijn in het leven moet worden geroepen. De vergadering ging vervolgens over tot de behandeling van de statuten eener „Centrale Vereeniging ter behartiging van de belangen van de huiden-, leder-, schoenen- en aanver wante braches". Na een uitvoerige discussie werd over alle onderdeelen volledige overeenstemming ver kregen. Besloten werd, dat de verschillende ter ver gadering vertegenwoordigde organisaties deze statuten in eigen kring zullen behandelen, om daarna op Vrijdag 26 Mei tot .definitieve op richting der Centrale over te gaan. Het ligt in de bedoeling om, zoodra de op richting heeft plaats gehad, aan alle belang hebbenden, ook aan hen, die niet in besta.Vide organisaties vereenigd zijn, gelegenheid te bie den tot het centraal lichaam toe te treden. HET AUTO-ONGELUK TE GOCH. In den nacht van 2 April had er te Goch een ernstig auto-ongeluk plaats. Een Nederlandsche auto was met volle vaart een verkeerden weg ingeslagen. Toen de chauffeur, een Nederlan der, dit bemerkte, remde hij zoo krachtig, dat de auto over den kop sloeg. Een inzittende dame werd daarbij zoo tusschen auto en grond be kneld, dat ze stierf. De auto werd in beslag ge nomen. De chauffeur, een zekere v. H. uit Nij megen, was niet in het bezit van een rijbewijs. Hij werd in arrest gehouden. Vrijdagmorgen had hij zich voor den rechter te Goch voor deze daad te verantwoorden. Hij werd veroor deeld tot 700 R.M. geldboete. De beteekenis van Brahms' muziek is na een spanne van 100 jaar tijds, het best te toetsen naar de waardeering ,die deze muziek in de diverse cultuurlanden geniet; omgekeerd is ook beteekenis van de muziek in deze landen eer het best te toetsen naar de waardeering, die Brahms daar ondervindt. Dat Brahms in Duitschland als een grootmees ter der toonkunst geëerd wordt, dat hij in de meeste gevallen op één lijn met de allergroot sten wordt gesteld, dat men daar zijn eerste symphonie voor de „tiende van Beethoven" destijds uitriep, bewijst dat een Duitscher in Johannes Brahms alles terugvond wat in eigen affectleven, in eigen Duitschen aard aanwezig was. Inderdaad hangt er in zijn composities een sfeer van zwaarmoedigen ernst als in Germaan- sche wouden; zij hebben dezelfde loodgrijze nevels als de luchten daarboven; en in het binnenste wisselen sentimenteele droomerijen af met brute wilskracht-uitingen als van Rijn- sche maagden en langbehaarde blonde krijgers. Geen wonder dus dat Brahms het meest geliefd is in z'n zachtaardige werken, in intieme vor men van kamermuziek. Zij werden ook de meest universeele erflating van dezen compo nist; zij raken enkele momenten het hart der menschheid. Er zijn echter toen deze componist de eerste serieuse poging ondernam om de sinds Beet hoven verstorven symphonische kunst in Duitschland nieuw leven in te blazen, daar en elders een reeks van profeten opgetogen die den Hamburger meester tot muziekgod dei- wereld proclameerden. Zij deden dit op zwakke gronden, door n.l. van zijn mee§t omvangrijke werken (de 4 symphonieën, het Deutsche Requiem e.a) uit te gaan, wier innnerlijke waarde niet aan den omvang bleek, te beantwoorden. Een reeks van diep gevoelde, intieme melo- diën (laatste bladzijde van het tweede inter mezzo voor piano b.v.) bleven verscholen voor hen die met „Deutschen Stolze'" Brahms als derde B, naast Bach en Beethoven wilden stellen. Zij vergaten er Berlioz en Bizet om, wat begrijpelijk is voor lieden die in de ver onderstelling 'leven dat de bedding van den muziekstroom alleen door het Rijngebied loopt. Maar minder acceptabel is, dat zij een hun zeer verwante figuur, al kwam hij ook uit een Oostenrijksche provinciestad, Anton Bruckner geheel over het hoofd zagen. Volkomen ten on rechte, want terwijl nu de drommen zich ver dringen als rondom walmende altaren den honderdjarigen muziekgod ter eere, rijst aan 't andere einde van den horizon Bruckner's mu ziek als een steeds meer lichtverspreidend punt. Inderdaad staan deze twee tijdgenooten lijn recht tegenover elkaar. Brahms met den last van het zwaarmoedig Protestantsch denken belast; Bruckner met de blijmoedigheid van het Katholiek gelooven verlicht; gene met den hoogmoed der alwetendheid en met overbe- wustheid, gene met den ootmoed van het ver trouwen. Nogmaals: Brahms vindt in de Noord-Duit- sche landen een waardeering met de allergroot sten gelijk staande. In Nederland huldigt de tachtiger generatie hem op dezelfde wijze en werden steden als Utrecht en den Haag citadels, waar zijn scharen zich veilig voelden. Brahms werd door hen zes maal binnen hun kring gehaald, en vorstelijk ontvangen, wat hun goed recht was. Maar het typeert de mentaliteit van die dagen, waarin onze eigen kunst nog sluimeren de was en het typeert den geest van muzikaal lyederland van voor 1880, dat men zes maal Brahms inviteerde, en Bruckner, of Franck, of ook Berlioz en Wagner niet éénmaal. Het aanzijn der Nederlandsche muziekwe-' reld is echter hernieuwd. Wij hebben inmiddels een eigen scheppende kunst verworven en het Katholicisme is als een tuin over heel Neder land in bloei komen te staan. De Romaansche muziekstroom is, weliswaar nog niet met die ongebreidelde kracht zooals destijds de Duit sche over de Oostergrenzen, langzaam over de dijken van onzen eigengereide samenleving bin nengedrongen en heeft al wat cultuur en mu ziek heet in de lage landen, met nieuwe sappen bevrucht. Kenmerkend voor de jonge muziekliefheb- bende generatie in Nederland is haar geleide lijke afwending van Brahm's muziek en toe nadering tot componisten hier genoemd en tot jongeren. Te Londen heeft men een matige bewonde ring voor Brahms' muziek bij gemis of niet- kennen van eigen schatten kunnen gaande houden. Niet, aldus te Parijs en te Rome. De „Salie Pleyel" en het „Augusteo" hebben maar zel den Brahms te gast en dan nog meestal door Duitsche of Nederlandsche gastdirigenten ge ïntroduceerd. Zóó universeel, zóó algemeen-menschelijk is Brahms dus niet, dat men hem in het pantheon van onsterflijken op zou kunnen nemen. Zijn muziek is een taal die alleen door een deel der menschheid van een bepaalden tijdgeest wordt verstaan. Dit teekent dan ook de grootheid zijner kunst in eigen milieu in de beperking daar buiten en het is tevens een graadmeter om de muziekcultuur van ieder land en zelfs van ieder individu afzonderlijk te controleeren. MARIUS MONNIKENDAM. Reeds hebben wij vermeld, dat na vinnigen s:rijd deze wedstrijd door Engeland werd ge- v onnen met 3690 punten. Dat de wedstrijd spannend is geweest, blijkt wel uit het feit, dat toen in de middagzitting van Zondag de laatste acht spellen moesten worden gespeeld, Nederland een voorsprong had van 810 punten en op het eind van de mid dagzitting Engeland leidde met 1160 punten. De F ïgelschen hadden dus 1970 punten ingehaald in acht spellen' Des avonds moesten nog zestien spellen gespeeld worden, de kansen bleven dus nog vrijwel gelijk, de spanning was dan ook groot. Aan het afscheidsdiner, waarbij een c ronk op onze jarige Prinses werd ingesteld, g wolgd door de volksliederen der beide naties, t e staande werden medegezongen, verklaarde do Engelsche bondssecretaris, de immer vroo- lijke Alex Hasler, ons dan ook, dat zijn hart Ir n pijn deed van verwachting. Wij konden 3. t antwoorden, dat wij er pijn van in den l ik hadden, want dat is in Engeland geen r ite uitdrukking, daar praat men niet van zijn b' k, daarom vroegen wij maar of hij ons hart nici hoorde kloppen! De avondzitting begon om negen uur en in de eerste vier spellen nam Engeland weer een irsprongvan 60 punt. Nu was het onze b? ïrt, werd gedacht, want het was den ge- h:len wedstrijd om beurten gegaan, maar het licn anders en Engeland liep eventjes 2480 pun- t -n uit en daarmede was het pleit beslecht. In d laatste acht spellen konden wij geen ach terstand van zooveel punten inhalen (3680), jlviJ vochten echter hard en in die laatste acht Ispellen kon Engeland slechts 10 punten aan zijn totaal toevoegen, daarmede den wedstrijd win dende met 3690 punten op 144 spellen of nog geen 26 punten per spel. Waarom hebben wij verloren? Omdat het Engelsche team beter' was, anders niet. Wij hadden ongetwijfeld in de gebroeders Mrs. Goudsmit het beste paar in den wedstrijd, dit was althans de meening van de Engelschen zonder uitzondering, maar de andere spelers misten njeererldeels althans, wedstrijdroutine en die hadden de Engelschen juist wel. Hun eerste viertal won den Goldcup van de British Bridge League, hun twee viertal bestond uit bekende wedstrijdspelers en elkaar door en door kennen de paren en dat was nu juist bij ons niet het geval, daarin rammelde het bij ons en dat kostte ons den wedstrijd. Laten wij nu niet de schuldigen zoeken, die waren er n. o.m. niet, individueel waren het allen goede spelers, maar, gelijk gezegd, het wa ren geen geroutineerde wedstrijdspelers en dit oordeel is ook dat van alle Engelsche spelers die wij er naar vroegen. Gelukkig is daar ver betering in te brengen en, wij vermeldden het reeds in ons vorige artikel, dat zal ook gebeu ren, het Bondsbestuur is daarin diligent. Wij zijn verslagen, maar eervol, het krachtsverschil was niet groot, dit is gedurende het geheele verloop duidelijk naar voren gekomen. Nu zullen onze lezers wel willen weten of er door de verschillende paren een bepaald systeem gespeeld werd, dat opviel boven andere syste men. Wij moesten in dit opzicht teleurstellen, want dat was niet het geval. De Engelschen speelden soepel, de Hollanders veel starrer. De Engelschen beschouwen hun systeem als een geraamte (het zijn hun eigen woorden), van een huis .dat nu eens in rococo-stijl dan weer ëens in streng Hollandschen stijl wordt opge bouwd. De Hollanders hielden zich te sterk aan hun systeem en verspeelden daardoor goede kansen. Bovendien hoorden wij uit verschillende discussies der Hollandsche spelers die zij beter achterwege hadden kunnen laten en die bij de Engelsche spelers ook niet voorkwamen, omdat deze werkelijk paren vormden en geen li jlrEnai' «omart cfa\-r\Ck&rla ")f 2)J het niet eens waren over de regels van hun eigen systeem, daarbij eene goede illustratief gevende van Culbertson' meening, dat het de niet goede kenners van de systemen zijn, die er het meeste nadeel aan toebrengen. Er was één eenvormigheid op te merken: alle paren pasten het een of andere dwangbod toe en geen van de Engelschen speelden het Culbertson-systeem, ook al gebruikten zij het twee-in-kleur-dwang- bod. De Hollanders speelden het systeem-Goud smit, dus een fijner uitgewerkt Culbertson- systeem, met uitzondering van het paar Borel Beukers, dat het systeem-Borel speelde. Het oordeel van onzen Hollandschen aan voerder Mr. E. C. Goudsmit, dat hij zoo vrien delijk was ons te geven, komt al zeer wel overeen met 't onze: Onze spelers waren indi vidueel niet slechter, uitgezonderd het paar der gebroeders Goudsmit; echter iriisten zij het zoo noodige samenspel, zij hadden als paar te weinig samen geoefend en kenden daardoor eikaars psychologische eigenschappen niet. Als ploeg stonden zij beneden de Engelsche ploeg. Drie rangschikkingen zijn opgemaakt en deze geven merkwaardige uitkomsten: Rangschikking per tafel naar de resultaten in evenwijdige lijnen: Mrs. E. en F. Goudsmit 1; Lederer—Colling- wood 2; Borel—Beukers 3; Lindsay Mundy— Kempson, NewmarkRose, Frank England Cole 4/6; EinhornZeldenrust 7; Mr. v. Bem- mel SuyckMr. Levenbach 8. Rangschikking na ar gewonnen duplicatie- matches: Deze is geheel dezelfde als bovenstaande be halve dat hier BorelBeukers no. 2, Lederer— Collingwood no. 3 zijn. Rangschikking naar gemaakte fouten in bie den en spelen: Mr. E. Goudsmit 1; Mr. F. Goudsmit 2; Ein horn 3; Mr. v. Bemmel Suyck 4; Zeldenrust 5; Borel 6; Beukers 7; Mr. Lebenbach 8. Bij deze laatste rangschikking dient te wor den opgemerkt, dat daarbij individueele opvat tingen zijn gegeven van twee bij uitstek deskun digen zonder dat echter de genoemde spelers zich hebben kunnen verdedigen, hetgeen vooral wat bet bieden betreft, niet zonder invloed kan zijn. Wel is zeer merkwaardig, dat de beoor- GGTdeel waren, dat weinig speel- fouten werden gemaakt, echter te veel incdïou- ten, hetgeen moet worden toegeschreven aan onvoldoende kennis van het gespeelde systeem of te star vast houden aan het systeem in abnor male gevallen, iets waartegen b.v. Culbertson, zoo herhaaldelijk waarschuwt. Hier komt ook het psychologische element sterk naar voren, het elkaar uitstekend kennende paar Goudsmit maakte verreweg de min.'e fouten. Het paar EinhornZeldenrust verontrustte elkaar door onbegrepen psychics, het leek soms wel of er twee Jacoby's aan den gang waren. Het paar BorelBeukers was te weinig ingespeeld en het paar Mrs. v. Bemmel SuyckLevenbach was dit nog minder. Wij herhalen ons vroeger gegeven oordeel: De N. B B. zal hebben te zor gen voor goed ingespeelde paren; individueel goede spelers vormen zich van zelf; paren moe ten goede oefening hebben middels duplicatie- spel onder leiding en alle kleinzieligheid moet daarbij op zijde gezet worden, alleen het bonds- belang moet in het oog gehouden worden. Wij geven thans enkele spelen uit dezen wedstrijd: 4 V-B-10-5-2 7-2 O V-6-5 4> H-10-8 H c? 10-9-6-5 O A-10-8-3 jf. A-9-6-4 A A-8-3/ 9 A-H-#-B- 8-4 O B-7-4 4. B-2 9-7- O V-3 O H-9-2 V-7-5-3 Tafel 1 Tafel 2 W N O W N O p P P 1 P P P 1 9 P 3<? P 4C? p 4C? P p P P P P Tafel 3 Tafel 4 W N O W N 0 p P P 1 C? p P P 1 n 4C? P P p 3<? P 4 C? P p P P Een merkwaardige gelijkheid in het bieden. In twee gevallen werd Klein Slem gemaakt, in twee gevallen 5 Harten. Dit spel lokte nog al veel kritiek bij de omstanders, juist omdat twee malen Klein Slem gemaakt en niet geboden werd. Als gewoonlijk stonden de beste stuurlui aan wal, want biedbaar is het Klein Slem niet en maakbaar zeker niet indien met Klaveren door Z wordt uitgekomen, gelijk slechts één maal geschiedde. V-B-4 O V-B-10-4-2 4> A-10-9-8-5 <t> A-5-2 <3? A-10-9-3-2 O 9 .f. B-6-4-2 Tafel 1 H-9-7-6 C? H-5-4 O 8-7-6-5-3 4 10-8-3 V-B-8-7-6 O A-H 4. H-V-3 Tafel 2 N O W N O p P 1 P P p 59 P 6C? d 4<? 5 4. d P P P P 5<? 50 P d P 3 down Tafel W P P P 3 N P 3<? P P P 1 down O 1 4<? P P 2 down Tafel 4 W N P P 4C? 5 P P 5 down O d Hier lieten de Hollanders aan tafels 2 en 4 de steken vallen Aan tafel 2 namen zij over met 5 Harten terwijl de 5 Ruiten gevoelig ver loren moesten worden. Aan tafel 4 speelden zij zelf 5 verdubbelde Klaveren die 1000 punten verlies opleverdenHet totaal gaf een voor deel aan Engeland van 900 punten. Typisch is het, dat aan tafel 2 de Engelschen en aan tafel de Hollanders uit redden gingen, de Engel schen ontkwamen en de Hollanders vlogen er leelijk in. Het 4 Harten-bod is het eenig logische en behoeft niet verloren te worden, indien op Harten Heer gesneden wordt, dan worden slechts twee Schoppen en 1 Klaveren verloren. Later zullen wij nog wel de gelegenheid heb ben meerdere spellen van dezen wedstrijd te publiceeren. Wij ontvingen de nieuwe uitgave van mr. F. W. Goudsmit's „Bridge" (uitgave van Holkema Warendorf's Uitg. Mij., prijs 1.75) ter be oordeeling. Goede wijn behoeft geen krans en de vorige uitgaven van dit boek waren goed, het nieuwe is het uit den aard der zaak ook. Deze uitgave is geheel up to date, doch wij voor ons betreuren het, dat mr. Goudsmit zijn eerste voornemen niet heeft gevolgd en het boek over het bieden niet heeft ingericht voor ,den gewonen man", wij bedoelen daarmede niet den beginneling maar den doorsnee-bridger. Hij zelf schreef toch in zijn bekende werk: „Het moderne bieden bij Contract-Bridge", „dat het systeem njet die voordeelen voor „den gewonen man" zal bieden, die hij er misschien van ver wacht", omdat de tegenwoordige annonces veel meer technische capaciteiten vereischen dan vroeger. Evenmin als een standaardwerk, dat op de hooge school gebruikt wordt, in handen gegeven wordt van den H.B.S.- of Gymnasium scholier, moet men een boek over de moderne, hoogere biedtechniek in handen geven van den doorsnee-bridger; wel leere men hem dezelfde grondbeginselen, doch veel minder fijn uitge werkt dan mr. Goudsmit zulks doet in zijn hoofdstukken, die het bieden behandelen. Wij achten deze liiteenzetting van het bieden te zwaar voor „den gewonen man" en zagen links en rechts de gevolgen er reeds van, doordat die gewone man niet begreep, wat dit systeem wil de en daardoor slecht bood, waardoor aan het inderdaad mooie werk afbreuk gedaan werd. Heeft men echter de nocdige zelfkennis om slechts de grondslagen van deze biedmethode te volgen totdat men verder gevorderd is dan „de gewone man", dan zal dit boek als standaard werk voor iedereen zeer aanbevelenswaard zijn. Wij bevelen het dan ook onder bovenstaands reserve zeer aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6