DONDERDAG MET Ï933 INVOERRECHT OP HOLLANDSCHE HARING IN DUITSCHLAND. DE A'DAMSCHE SPOORWEG PLANNEN Uilvoering thans verzekerd. Volledige overeenstemming bereikt. OPBRENGST RIJ VAARDIGHEIDS- BEWIJZEN. INVALIDITEITSCOOPERATIE. ONDERSCHEIDING VAN Mr. WASZINK OPENING KOLONIALEN RAAD. Rede van den Gouverneur van Curasao. De economische toestand niet slecht. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". VEROORDEELING DIENST- WEIGERAARS. DE ANONIEME BRIEFSCHRIJVERIJ DE BOOMEN WAREN NIET GESLOTEN. DE VERDRONKEN KOETSIER. EEN ONGELUK KOMT ZELDEN ALLEEN. DE SCHIETPARTIJ TE GRONINGEN. EEN VENETIAANSCHE BRUIDSTOET. AUTOBUS IN EEN SLOOT GEKANTELD. PINDA LEKKA WAPENS IN BESLAG GENOMEN. HET LASTIG VALLEN VAN VREEMDELINGEN. HET SCHOUWTOONEEL t OLIEFABRIEKEN CALVE-DELFT. VERDRONKEN. Protest van reeders en exporteurs tegen de nieuwe handels overeenkomst. De Reedersvereeniging voor de Ned. Haring- visscherij heeft gisteren te 's-Gravenhage een gecombineerde vergadering gehouden met den Bond van Ned. Haringexporteurs. De voorzit ter der Reedersvereeniging, de heer W. Rich ter Uitdenbogaardt, hield de volgende rede: „Ons Gemeenschappelijk belang voert ons te zamen. Vandaar dat de besturen der beide vereenigingen U tot deze vergadering hebben uitgenoodigd. De aanleiding tot deze verga dering is gelegen in de door ons ontvangen officieele mededeeling betreffende het nieuwe invoerrecht op haring, opgenomen in het han delsverdrag met Duitschland. (De secretaris las bedoelden brief voor). Ik stel er prijs op, U nauwkeurig in te lichten, in de eerste plaats omdat gij hierop recht hebt, in aan merking genomen Uw groote belangen als producenten en exporteurs, daarbij betrokken, maar ook om de mogelijke veronderstelling afdoende te weerleggen, dat de commssie uit het bestuur onzer reedersvereeniging, die op verzoek der regeering naar Bremen is ge weest om met onze Duitsche collega's te trach ten tot een gezamenlijk voorstel van onze resp. regeeringen te komen, ook maar eenigermate zou hebben gestuurd in de rchting van het geen men thans „handelsovereenkomst" ge lieft te noemen. Bij de gevoerde onderhandelingen stelden de Duitsche reeders, dat hun regeering het vorige jaar gedwongen werd, het invoerrecht op ha ring belangrijk te verhoogen in verband met de waardedaling van het Engelsche pond. Verder deelden zij mede, groote moeilijkheden te ondervinden van minderwaardige concur rentie van Hollandsche zijde, alsmede van de aan land gekaakte, inferieure kwaliteit haring, door Duitsche trawlers aangevoerd, waarvoor zij geen loonendè prijzen voor hun beter pro duct konden bedingen. Wij stelden daar tegenover, dat het toch ze ker niet aanging, ons de dupe te doen worden van de daling van buitenlandsche valuta: dat een stijgend invoerrecht stellig een uitbreiding der trawleraanvoeren in de hand zou werken, en dat wij in ieder geval als minimumeiscb verzochten, erkenning van de absolute billijk heid, dat het Duitsche invoerrecht niet per vat zou worden vastgesteld, doch dat de maatstaf voor de heffing zou zijn het geleverde netto vischgewicht, zoodat het invoerrecht zou wor den bepaald voor de 120 kg. netto inhoudende Schotsche ton op Rm. 9 en voor de 100 kg. netto inhoudende Hollandsche ton Rm. 7.50. De billijkheid en de redelijkheid van dit laatste werd ingezien en volledig erkend. De Duitsche reeders brachten vervolgens als wensch naar voren de invoering van een kwa liteitskeus bij export, naar Duitschland, in welk geval zij bereid zouden zijn hun regeering een verdere verlaging van het invoerrecht voor te stellen, Wij hebben dit punt te zamen verder uitge werkt en meenden een aannemelijken vorm voor de uitvoering te hebben gevonden, doch tot onze groote verbazing zien wij uit het zoo even voorgelezen officieel schrijven d.d. 2 Mei 1933, dat dit voorstel, waarmede wederzijdsche belanghebbenden zich konden vereenigen, niet voor verwezenlijking vatbaar verklaard is. Ik vraag mij af, wat de bedoeling en beteeke- nis geweest mag zijn van de opdracht tot onder handelen van belanghebbenden, wanneer zoo weinig waarde gehecht wordt aan een eenparig advies. En wat houdt nu de handelsovereenkomst in Uit alles blijkt, dat niettegenstaande de uit voerige inlichtingen, zoowel door de Reeders vereeniging als door den Bond van Exporteurs verstrekt, onze regeeringsonderhandelaars het belangrijke verschil tusschen bruto en netto vischgewicht niet hebben onderscheiden. Het Invoerrecht is nu vastgesteld naar keuze op Rm. 9 per vat of op Rm. 5.85 per 100 kg., naar bruto gewicht te berekenen, zoodat de Hollandsche ton, bruto 140 kg. wegende, wordt belast met Rm. 5.85 4- 1.4 Rm. 8.19 terwijl de 165 kg. wegende Schotsche ton wordt belast met Rm. 9 in plaats van Rm. 9.65. In plaats van de door beide groepen belang hebbende volkomen redelijk geoordeelde com pensatie in verband met den verschillenden netto-gewichtsinhoud van de Schotsche en Hollandsche ton, hetgeen alzoo een verschil R.M. 1,50 zou rechtvaardigen, heeft de Neder- Jandsche commissie genoegen genomen met een ^«rge van 81 pf. Had de commissie, voorzien van het resumé van de onderhandelingen, gevoerd tusschen de deskundige belanghebbenden, in ieder geval geen gelijkstelling moeten eischen Bedenkt men dan niet, dat op deze wijze onze exporteurs hun concurrentie-mogelijkheid verliezen en reeders en handelaars te zamen de dupe worden Als eenige oorzaak van het verhoogde in voerrecht wordt door de Duitsche regeering genoemd de Engelsche valuta-depreciatie. Had de commissie met deze officieele verklaring niet een volledig wapen in de handen om al thans te waken, dat onze bevriende staat, met een tot heden ongeschonden valuta, niet het zwaarst van allen door het invoerrecht werd getroffen. Ik heb zooeven gesproken, dat het invoer recht is vastgesteld, doch ik vraag veront schuldiging voor de begane vergissing. Wat toch is het geval In de overeenkomst is vast gelegd, dat de Duitsche regeering, vreezende voor verdere depreciatie van valuta's zich niet gerechtigd acht, het invoerrecht op haring definitief vast te leggen. Natuurlijk wil dat niet zeggen dat onmiddel lijk tot verhooging van het invoerrecht zal worden overgegaan, doch het gevaar,.dat zulks zal geschieden, is, wanneer er op monetair ge bied geen stabiliteit optreedt, niet denkbeeldig. Resumeerende, hebben onze Regeerings onderhandelaars alzoo toegestemd in een over eenkomst, die: lo. geen waarborg geeft voor een alleszins gerechtvaardigde compensatie inzake ongelijken gewichtsinhoud van de Schotsche en Holland sche ton 2o. mogelijkerwijs reeds opgezegd kan zijn vóór onze export naar Duitschland ongeveer begin September een aanvang neemt. En ter bereiking van dit resultaat voor onze visscherij reduceert onze Regeering de rente, bepaald bij het Nederlandsch-Duitsche douane- en credietverdrag d.d. 26 November 1925 van 514 op 4 pet. Mijne HeerenMet dankbaarheid moeten wij erkennen de tegemoetkomende houding van onze Regeering in 1932 ondervonden, toen ons bedrijf voor een débacle stondte meer spijt het ons thans luid te moeten protesteeren tegen deze z.g. handelsovereenkomst, die den naam van overeenkomst niet verdienen mag. De druk bezochte vergadering heeft sterk geprotesteerd tegen het niet aanwezig zijn van een visscherijdeskundige tijdens de onderhan delingen te Berlijn gevoerd, waaraan het pover resultaat, dat ten opzichte van de haring is bereikt, werd toegeschreven. Uitvoerig is over de betrokken aangelegen heid van gedachten gewisseld. Nadat door den secretaris der Reedersvereeni ging uitvoerig mededeeling was gedaan van de te Bremen met het bestuur van de Deutsche Heringshandel-Gesellschaft gevoerde bespre kingen, waarvan Dr. Hirschfeld een schriftelijk résumé heeft gehad, doch waarna geen verder onderhoud met genoemden heer is gevolgd, heeft de vergadering de volgende motie met alge- meene stemmen aangenomen Motie. De Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij en de Bond van Nederlandsche Jlaiingexporteurs, op 10 Mei 1933 te 's-Graven- 3 Het gebouw van het geologisch museum te Londen, waar de Wereldconferentie gehouden zal ivorden. hage in gecombineerde ledenvergadering bijeen, gehoord de besprekingen, protesteert met klem tegen het onlangs afge sloten handelsverdrag tusschen Nederland en Duitschland, voor zooveel zulks het daarin op genomen artikel gezouten haring betreft, aan gezien niet alleen van eenige vermindering van het verleden jaar September verdriedubbelde invoerrecht op gezouten haring practisch geen sprake is, doch het zelfs niet is uitgesloten, dat bedoeld invoerrecht tijdens den duur der overeenkomst nog verhoogd wordt, hetgeen de uitoefening van de Nederlandsche haringvis scherij met ondergang zou bedreigen protesteert voorts tegen het niet aanwezig zijn van een visscherij-deskundige tijdens de te Berlijn gevoerde onderhandelingen in tegen stelling met andere belanghebbende groepen dringt er bij de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal met den meesten ernst op aan genoemd verdrag niet te ratificeeren, tenzij voor het artikel gezouten haring geen ongunstiger invoerrecht zal worden geheven dan het thans bestaande zooals dat volgens art. A van het verdrag voor alle andere producten werd vast gelegd. Besluit met algemeene stemmen deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, de leden van de Eerste en Tweede Kamer en van de pers, en gaat over tot de orde van den dag. In de gistermiddag ge'noudên zitting van den A'damschen gemeenteraad heeft de burgemees ter medegedeeld 'n schrijven te hebben ontvan gen van den Min. van Waterstaat houdende mededeeling, dat zijn ambtgenoot, de Min. van Financiën thans geen enkel bezwaar meer heeft tegen de uitvoering van de spoorwegplannen- Oost Hiermede is dus volledige overeenstemming bereikt tusschen gemeentebestuur, regeering en Ned. Spoorwegen. De uitvoering van de plannen kan dus binnen afzienbaren tijd worden ter hand genomen. Overschot der inkomsteii verdeeld. Het overschot der inkomsten van het Cen traal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid te 's Gravenhage, welk over schot sedert de oprichting van dat bureau in totaal ongeveer 252.000 beloopt, is verdeeld tusschen de vier verkeerserganisatie's, welke tot de oprichting van het genoemd bureau het ini tiatief hebben genomen. De Minister van Waterstaat, wien naar aan leiding van deze verdeelingen inlichtingen wer den gevraagd, deelt nu mede dat het batig saldo, dat zeker geen Rijkseigendom was, kon aange nomen worden eigendom der vereenigingen te zijn. Voor de verdeeling daarvan was derhalve ministerieele goedkeuring niet noodig. De ver eenigingen hebben intüsschen goedgevonden, dat de bestemming van het haar toevallende ge deelte van het batig saldo na overleg met den Minister zal worden bepaald. Dit overleg is nog niet geheel geëindigd. In den vervolge moeten op dezeifde wijze ontstane overschotten worden bestemd voor door de Regeering aan te wijzen doeleinden. Voor twijfel of de bestemming van de be doelde gelden in het algemeen belang zal ge schieden, bestaat in algemeenen zin genomen geen grond. Intüsschen zal, voor zooveel ge rechtvaardigd, op de bestemming van de gelden nog worden toegezien, opdat het algemeen be lang zooveel mogelijk verzekerd zal zijn. Samenstelling van den ledenraad. In de Dinsdag gehouden algemeene ledenver gadering der Invaliditeits-Coöperatie werden, overeenkomstig art. 32 sub 3 van de statuten gekozen tot leden van den Ledenraad, onder staande leden-aangeslotenen: afdeeling Delft van de Zuid-Holl. Ver. Het Groene kruis; Chr. gezondheids- en vacantiekoloniën te Bussum; afd. Hoek van Holland van de Zuid-Holl. Ver. Het Groene Kruis; hoofdbestuur van het Ne- derl. Roode Kruis te Den Haag; Zuigelingen kliniek te Den Haag; Nat. Chr. Geheel Ont houders ver. te Amsterdam; het Groene Kruis- oord „De Harst Hulst" te Den Dolder.. R. K. Centr. Ver. ter bescherming van meisjes in het Bisdom Haarlem te Rotterdam; Ver. tot in standhouden van kleine kinderbewaarplaat sen te Rotterdam; Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk; Centr. Isr. Wees- en Doorgangs huis „Machsch Lajesoumim" te Leiden; Herstel lingsoord Villandry te Utrecht; Tehuis Annette te Amsterdam; Ontsmettlngsdienst van het Witte Kruis te Hilversum; Wijkbakerdienst van de afd. Rotterdam van Het Groene Kruis; Ver. voor Wijkverpleging te Rotterdam; Centr. Cie. voor uitzending van Ned. kinderen naar Buiten te Den Haag; Ver. tot bestrijding der t.b.c. te Rotterdam terwijl als leden van den leden raad werden benoemd, onderstaande leden verzekerden: mej. J. ten Bokkel Huinink te Rotterdam en mej. A. M. Buys te Rotterdam. Aan mr. M. A. M. Waszink, oud-minister van Onderwijs, K. en W. en burgemeester van Roermond, is de onderscheiding verleend van grootkruis der Kroonorde van Roemenië, WILLEMSTAD, 9 Mei (ANETA). De Gouverneur van Curacao heeft den Ko lonialen Raad geopend. In de openingsrede zeide Zijne Excellentie dat de verhouding tot de naburige landen gun stig was. De rust onder de bevolking conti nueerde. De economische toestand is niet slecht. De scheepvaart verminderde niet. De handel ondervindt moeilijkheden. Het toeristenverkeer is goed. De oogst was voldoende. De industrie onderging een geringe uitbreiding. De werk loosheid vermeerderde niet. Op Aruba is de toestand niet slecht. De raf finaderij werkt op volle kracht. De oogst was goed. De toestand op Bonaire is minder zorgwek kend. De toestand op de Bovenwindsche eilanden is niet slechter geworden. Saba en St. Eusta- tius hadden onder een orkaan te lijden, doch konden worden geholpen. De hoekwormziekte werd krachtig en met succes bestreden. De inkomsten van de kolonie overtroffen de verwachtingen. De verdere doorvoering van de gelijkstelling van het onderwijs, volksge zondheid en ambachtsonderwijs vond plaats. De tuinbouw, kleinlandbouw en visscherij heb ben de aandacht. Mogelijkheid voor een mijn industrie bestaat op St. Eustatius. Een Katholiek matroos gedwongen tot muiterij Uit zeer betrouwbare bron vernam het R. K. Marineweekblad iets omtrent het lid der R. K. Vereeniging van Marinepersoneel „St. Christo- forus", dat aan boord van „De Zeven Pro vinciën" door de vallende bom werd gedood. Uit het voorloopig onderzoek moet geble ken zijn, dat de jongeman zich aan boord van „De Zeven Provinciën" verzet heeft tegen de muitende bemanning, waarop men hem wilde fusileeren. Hij is zelfs geboeid geweest en een korporaal is voor hem gaan staan toen zij hem wilden neerschieten. SOERABAJA, 10 Mei (ANETA). De Zeekrijgsraad heeft wegens dienstweige ring tot zes maanden gevangenisstraf onder af trek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtênis, veroordeeld de matrozen B., Z., S., v. T., H„ O., D., S. en E. Tot zes maanden ge vangenisstraf, onder aftrek van den tijd door gebracht in preventieve hechtenis benevens verwijdering uit den militairen dienst werden veroordeeld de matrozen P., de R., v. W., B. en W. Tot acht maanden gevangenisstraf onder af trek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis benevens verwijdering uit den mili tairen dienst werden veroordeeld de matrozen S. en K. Tot 10 maanden gevangenisstraf, onder af trek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis, benevens verwijdering uit den mi litairen dienst werd veroordeeld de matroos C. De matroos B. werd vrijgesproken. VERDUISTERING BIJ DE RECHTBANK TE ALKMAAR. Voor de AlkmaarSche rechtbank had zich Dinsdagmiddag wegens verduistering ten paleize van Justitie te Alkmaar te verantwoorden de heer Jac. P. rijksklerk eerste klasse in dienst van het parket van het kantongerecht aldaar. Verd. had verschillende malen gelden door overtreders bij schikkingen ter voorkoming van proces-verbaal zich toegeëigend tot een be drag van 108 en ter voorkoming van ontdek king verschillende stukken vernietigd. Toen het feit ontdekt werd door een collega had deze dit aanvankelijk stil gehouden, omdat verd. een leening had gesloten om het geld terug te be talen. Daarna had hij nog eenige malen het strafbare feit gepleegd, waarop de Off. van Justitie mr'. B. v. d. Feen de Lille, toen hem de zaak ter oore kwam, een strafvervolging had ingediend. De Off. v. Justitie mr. v. d. Feen de Lille noemde de gepleegde feiten heel ernstig. Hij teekende verdachte als iemand met een stiekeme natuur en een egoistisch karakter, die het geld voor drank en sigaretten had gebruikt en dan ook geen meelij verdiende. Spr. vond het ver schrikkelijk, dat een rijksklerk le klasse der gelijke feiten pleegt. Het huilen van verdachte noemde spr. krokedillentranen, medelijden ver dienden alleen zijn vrouw en kinderen. Ten slotte eischte spr. een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Mr. v. d. Loos ontkende dat verdachte als ambtenaar gehandeld had. Pleiter was van oor deel dat men te doen heeft met een samenloop van omstandigheden als in de zin van art. 56 van het wetboek van strafrecht. Hij wijst erop, dat verdachte slechts als makelaar had gehan deld en was van oordeel, dat waar zakelijk ge bleken is, dat de Staat in dezen ook blijk heeft gegeven van tekortkomingen en niet gehandeld wordt overeenkomstig de voorschriften van den Min v. Justitie, de zwaarte van de tekortkoming niet zoo zwaar op verd. die te gemakkelijk voor de verleiding is bezweken, mag drukken. Van de rechtbank vroeg hij een tusschenvon- nis, om alsnog een reclasseeringsrapport over verd. te laten uitbrengen. Na re- en dupliek uitspraak over 14 dagen. Naar wij vernemen, zal ds. Reeser van het uitgesproken vonnis van het Amsterdamsche Gerechtshof in hooger beroep gaan bij de alge meene synodale commissie van de Hervormde Kerk, welke dan ook zal hebben te oordeelen over de nieuwe feiten, welke zich hebben voor gedaan tijdens zijn gevangenisstraf te Amster dam, naar aanleiding waarvan hij revisie van het vonnis van het gerechtshof zal aanvragen bij den Hoogen Raad. Zijn schorsing als predikant blijft dus voor loopig van kracht. Twee deskundigen, welke de geïncrimineerde briefkaarten hebben onder zocht, hebben verklaard, dat de briefkaarten, tijdens zijn gevangenisstraf geschreven, van dezelfde hand zijn. WEDEROM BRAND TE OSS. In de woning van P. Schel in de Bossche straat te Oss is door onbekende oorzaak brand uitgebroken Het huis toebehoorend aan W. Bal dat met stroo gedekt was brandde totaal af, terwijl ook al de meubelen een prooi der vlam men werden. Juist enkele uren tevoren was de verzekering van het huis tot op de helft te ruggebracht. INBRAKEN TE NIJMEGEN. Gisternacht hebben inbrekers geprobeerd hun slag te slaan op twee plaatsen te Nijmegen. Eerst zijn ze binnengedrongen in een pakhuis aan de Nonnenstraat, waar ze vergeefs hebben getracht een brandkast mee te nemen Ook is ingebroken in een villa aan den Groesbeekschen Weg. Hetheele huis is doorzocht, maar er is niets meegenomen. Vrachtauto door den trein gegrepen. Op 5 October van het vorige jaar had in de gemeente Houten, bij den overweg van wacht post no. 7 een tragisch ongeluk plaats. De overwegwachter had 's morgens te 5,40 uur de boomen niet gesloten, toen de goederentrein uit Culemborg in de richting Houten passeer de. Een vrachtauto, bestuurd door G. Zomer, werd door den trein gegrepen. Z. werd Zoo ernstig gewond een voet van het lichaam gerukt dat hij kort na het ongeluk over leed. De overwegwachter C. V. had zich voor de rechtbank te Utrecht te verantwoorden wegens veroorzaken van dood door schuld, subs, we gens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Op 31 Januari j.l. sprak de Utrechtsche recht bank den man vrij. Gisteren stond hij in hoo ger beroep terecht voor het gerechtshof te Amsterdam. Het O.M. was in appèl gekomen. Evenals voor de rechtbank beriep verd. er zich op, dat het electrische kloksigngal, waar mee de nadering van den trein behoorde te worden aangekondigd, niet was overgegaan. De stationschef te Houten verklaarde, dat verd. een uitstekend arbeider is, die als zeer flink bekend staat en die zijn diénst goed doet. Een arbeider-telegrafist uit Schalkwijk had het kloksignaal in werking gesteld. De trein was een half uur te laat. In Houten was het signaal wèl overgegaan, naar een volgende getuige verklaarde. Deze beide getuigen had den nooit iets gemerkt van niet functionneeren van het kloksignaal bij post 7. Wel was er na 5 October herhaaldelijk geklaagd over niet overgaan van het signaal. Requisitoir. De procureur-generaal mr. van Harinxma thoe Slooten was van meening, dat verd. ten onrechte was vrijgesproken. Naar zijn meening is het kloksignaal wel overgegaan. Verd. is alléén afgegaan op dit signaal, terwijl hij uit de dienstregeling had kunnen weten, dat een trein naderde. De post van verd. was zeer verantwordelijk. temeer daar de openbare weg, die den spoorweg kruist, zeer druk is. Spr. rëquireerde vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling tot 1 maand hechtenis. De verdediger mr. Witlox zeide in zijn plei dooi, er van overtuigd te zijn, dat het Hof het vonnis der rechtbank zal bevestigen. Volgens de geldende jurisprudentie mocht verd. met het sluiten van de boomen wachten tot hij het kloksignaal hoorde. Dit signaal is niet over gegaan, dus mag verd. niet worden gestraft. Zou hij volgens de dienstregeling sluiten, dan zou de overweg wanneer een trein te laat is tijden lang gesloten zijn. Verd. is een uit stekend arbeider, die zijn plicht steeds zeer nauwkeurig vervult. PI. concludeerde tot vrij spraak. Het Hof zal 23 Mei arrest wijzen. Geen politieke moord. Om het geval van den verdronken koetsier te Utrecht begon zich zoo zoetjes aan een heele geschiedenis te weven, terwijl tot gisteren toe de politie zelf in een stilzwijgen volhardde, dat niet na liet de 'geruchten aan te wakkeren. Niet alleen werd over de zaak geschreven, maar in een communistische vergadering is het geval zelfs openlijk een politieke moord genoemd. Men zeide niets meer of minder, dan dat de koetsier G. vermoord zou zijn door natïonaal-socialisten, omdat G. eenjge weken geleden op eenige nationaal-socialisten zou zijn ingereden met zijn rijtuigje. Thans heeft de commissaris van de 2e afdee ling te Utrecht, de heer W. A. Brandt enkele inlichtingen verstrekt, waaraan wij 't volgende ontleenen. Vast is komen staan, dat G. op den bewusten Zondag in gezelschap van twee vrienden „uit" was geweest en zich 's avonds na twaalf uur met zijn vrienden door een aapjeskoetsier naar Hoograven heeft laten rijden, waar de twee vrienden woonden. Hij keerde, alleen met den koetsier in het rijtuig gezéten, naar Utrecht terug, langs den Jutphaascheweg, tot hij vlak bij Utrecht een vijftal mannen ontmoette, die eveneens tot 12 uur in een café hadden door gebracht. Vier van dezen hadden op deze hoogte van den Jutphaascheweg een kennis ontmoet met een fiets. Deze kennis was evenwel te dronken om te rijden, zoodat men hem onder steunde, terwijl een van de mannen op eenigen afstand met de fiets volgde. Deze werd door G. aangeroepen en gevraagd, of hij zich naar huis wilde laten rijden. De toegesprokene antwoordde, dat hij geen geld voor een rijtuig had, waarop G. evenwel zeide, dat hij het wel zou betalen. Het rijtuigje keerde en de man met de fiets kwam in het bakje. Even verder werden ook de andere vier hee- ren ingehaald en op de royale uitnoodiging van G. stapten ook zij in. Bij de Mydrechtstraat gekomen, waar een van de mannen woonde, stopte het voertuig en gingen twee der vrienden weg. G. stelde toen aan de anderen voor nog wat te gaan rond rijden. Wederom zeide hij, wel te zullen betalen, terwijl hij ook nog wel een gelegenheid wist, waar bier te krijgen was. Terwijl men aldus nog stond te beraadsla gen, begon een van de mannen de bewuste fiets uit het rijtuig te trekken, maar bescha digde daarbij de kleeren van een der anderen. Er ontstond een twist en allen stapte uit om de zaak te regelen. Ook G. stapte uit en ging zich met de zaak bemoeien, waarbij hij een der ruziemakers een klap gaf. Men keerde zich toen tegen G. en ging hem te lijf. Hij viel op den grond, stond weer op en liep een eindje weg, maar werd weer ingehaald en kwam bij het volgend hand gemeen wederom te vallen. Wat er daarna precies is voorgevallen staat nog niet vast. Zeker is evenwel, dat G. dadelijk daarop van den berm is gevallen en te water is geraakt. En een in de buurt wonend meisje heeft ook op hetzelfde tijdstip een mannenstem hooren roepen: „Verzuip mij dan maar." Toen G. in het water gevallen was, zijn twee der mannen weggegaan, terwijl de twee over- blijvenden alarm hebben gemaakt en ook de politie waarschuwden. Dadelijk is met dreggen een aanvang gemaakt en om circa half twee slaagde men er in het lijk van G. op te halen. Op een desbetreffende vraag deelde de heer Brandt mede, dat er tusschen dit geval en het feit, dat G. eenige weken geleden óp een groep menschen is ingereden, geen verband is ge bleken. Verder dan dit antwoord en wel juist ook in deze formuleering ging de commissaris niet, terwijl ook geweigerd werd een defini tief antwoord te geven op de vraag, of er iets bekend was over de politieke gezindheid van de personen, die bij het geval betrokken zijn geweest. Wij hebben niet den indruk, dat er inderdaad politieke hartstochten in het spel zijn geweest, maar bij een aangelegenheid als de onder havige, waarbij het publiek en de publieke veiligheid zoo nauw betrokken zijn, achten wij duidelijke voorlichting van het allergrootste belang. Men dient te bedenken, dat de feiten, die uit het buitenland gemeld worden er toe hebben bijgedragen, dat het Utrechtsche geval met on rust en schrik is vernomen. Voor de hand ligt het ook, dat niet nagelaten wordt en de communistische vergadering is daar het bewijs voor uit deze aangelegenheid munt te slaan voor het verwekken van nog meer onrust. Maar daarom juist lykt een duidelijke voor lichting van het publiek ons gewenscht. Schilder uit dakgoot gevallen, bood schapper van het ongeluk door een auto overreden. Woensdagavond omstreeks 6 uur is de 36-jarige P. B. uit Kaldenkirchen, schilders- knecht bij de firma B. en H. te Venlo, toen hij bezig was met het vervén van de daklijst aan het retraitehuis Manresa aldaar, van de dakgoot naar beneden gevallen. Met een gebroken been, een gebroken arm en een zware hersenschudding is de man naar het R. K. ziekenhuis overgebracht. Daar is hij van de laatste H.H. Sacramenten voor zien. De 16-jarige schildersleerling H. K., wonen de in het R. K. weeshuis te Venlo, die ook met schilderwerk aan het retraitehuis bezig was, wilde zijn patroon van het ongeluk van zijn collega in kennis gaan stellen en reed per fiets naar de zaak. Aan de Keulsche Poort werd de jongen echter gegrepen door een vrachtauto der expeditie-firma R. en S., die juist het spoorweg-emplacement wilde op rijden. De jongen kwam te vallen en de wielen van de auto gingen hem over de borst kas. Met ernstige inwendige wonden werd ook hij naar het R. K. ziekenhuis overgebracht, waar hij eveneens van de laatste H_H. Sacra menten is voorzien. De toestand van beide slachtoffers is levens gevaarlijk. Een der gewonden verdwenen. Dinsdagnacht is door de Groningsche politie gearresteerd zekere D., die Dinsdag avond met een revolver eenige schoten loste op zijn tegenstanders, de gebr. L. De eene man, dié aan den pols werd gewond, is in het zieken huis verbonden, maar de andere, die ook naar het ziekenhuis vervoerd werd, in verband met schotwonden in den buik en in een been, heeft het blijkbaar raadzamer geacht, voor dat hij behandeld werd, er van door te gaan. Hij is in den afgeloopen nacht nog in een café te Gro ningen gesignaleerd, maar heeft, zich niet meer aan het ziekenhuis gemeld. Bruidspaar per boot naar de kerk. Bijzondere belangstelling trok te A'dam een bruidsstoet, die zich naar de St. Augustinus- kerk aan den Postjesweg begaf. Hèt bruidspaar kwam op origineele wijze uit den Baarsjespol der. Twee met bloemen en groen versierde mo torbooten waren het niet alledaagsche vervoer middel van het bruidspaar en de familieleden. Ongelukkigerwijze werd de eerste tocht niet door een warme Mei-zon begeleid, maar sloegen gure windvlagen aanhoudend regen op het bootje neer. Niettemin werd de tocht goed volbracht en landde het bruidspaar, de heer N. Helsloot en mej. H. Schreurs, vlot aan de Postjeskade. Veel belangstellenden op den Postjesweg sloegen de plechtigheid gade, terwijl fotogra fen dankbaar van deze bijzondere gelegenheid profiteerden. In de St. Augustinuskerk werd het huwelijk ingezegend. Vijf van de twaalf passagiers gewond. Te Wateringen, is. gisterenmiddag een auto bus van den. Viosdienst Wateringen—Den Haag bii het uitwijken voor een vrachtauto wegge zakt in den berm van den weg. De bus kan telde en kwam in een sloot terecht. In de bus waren 12 passagiers gezeten, meerendeels uit het Westland. Vijf van hen bekwamen min of meer ernstige verwondingen, doch behoefden, nadat eerste hulp verleend was, niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. De heer J. Barendse uit Poeldijk, voorzitter van den bond Westland, was er het ergst aan toe. Hij had eenige wonden in het gelaat bekomen, doch kon later naar huis terugkeeren. De zeven andere inzittenden kwamen er met een nat pak af. De bus is zwaar gehavend. De Chinees ca cie spoorwegen. „Spoor- en Tramwegen" vertelt enkele er varingen met de tariefverlaging der Spoor wegen. Niet onaardig was het geval met een pinda-mannetje. Zij toch betalen gewoon]ijk met gepast geld en met dubbeltjes en kwartjes, terwijl meestal hun bestemming door hun leiders op een stukje papier geschreven is, aangezien zij onze taal niet spreken. Hij ont ving ƒ0.60 terug, was daarop plotseling druk gesticuleerend met armen en handen en stootte eenige onbegrijpbare woorden uit. Met veel moeite werd hem beduid, dat het plaats bewijs voor de gevraagde bestemming was en dat het goedkooper geworden was. Maar korten tijd daarna kwam hij wederom aan het loket terug riep „lekka lekka" en deponeerde 12 pakjes pinda op het plankje. Niet zonder eenige moeite kon hem duidelijk gemaakt worden, dat voor die ƒ0.60 geen pinda's ver langd werden. Blijkbaar had hij het woord „koopen" verstaan in plaats van „goedkooper". Niet goed begrijpend pakte hij eindelijk zijn pakjes weder in zijn trommel en verdween. Op het Chineezengelaat war niet te lezen, wat deze reiziger dacht van de Ned. Spoor wegen resp. van het personeel. Drie arrestaties. Naar de „Nieuwsbron" verneemt, heeft Zon dag j.l. de Haagsche politie in een straat, in Spoorwijk gelegen een goeden slag geslagen. Even nadat 'n auto voor 'n woning was gere den en de 3 inzittenden, w.o. 'n Duitscher en twee Nederlanders, naar boven waren gegaan, hebben een groot aantal politie-mannen zich tot de woning toegang verschaft. Plotseling za gen de bewoners en de 3 bezoekers zich tegen over een groote politiemacht geplaatst, die allen gelastte de handen omhoog te houden, terwijl een huiszoeking plaats had. De buit, bestaande uit ongeveer 150 nieuwe revolvers en 3000 scherpe patronen, bevond zich echter in den bereids onder bewaking gestelden auto. De drie personen werden nadat zij gefouil leerd waren gearresteerd, terwijl de auto met den buit in beslag werd genomen. Nadat tegen hen proces-verbaal was opge maakt wegens het vervoeren van wapens, zijn de twee landgenooten losgelaten, terwijl de Duitscher, als ongewenscht vreemdeling, over de grens is gezet. Het is niet onwaarschijnlijk dat de auto. waarmede het vervoer der wapens geschied de, door de justitie geconfisceerd zal worden. INDISCHE POSTVLUCHTEN. Na een tusschenlanding van 14.43 tot 15.02 uur te Leipzig is de „Pelikaan" gisterenmid dag om 17.58 uur op Schiphol geland. Aan boord bevonden zich behalve de be manning twee passagiers van Batavia, van wie een naar Amterdam en een naar Londen reisde. De hoeveelheid post was veel grooter dan gewoonlijk. Deelneming van joden aan relletjes. De leider van „B. Trumpeldor" in Neder land verzoekt ons opneming van het volgende: Het bestuur der afd. Nederland der Joodsch Nationale wereldorganisatie B. Trumpeldor (secr. E. Gosschalk Joh. Verhulsstr. 198, Am sterdam) heeft met leedwezen vernomen, dat door eenige Joden deelgenomen is aan rel letjes waarbij vreemdelingen en zelfs landge nooten lastig gevallen zijn. Ook al zouden deze elementen het Joodsche volk kwaadge- zind zijn dan nog is het plicht zich ridderlijk te gedragen en zich niet te laten provoceeren tot daden van straatterreur. De bestrijding van antisemieten in Nederland late men hier gerust over aan onze autoriteiten. De Brith Trumpeldor eischt van haar leden dat zij zich onthouden van alle illegale daden en zich niet laten verleiden tot het uitoefenen van het gemeene vuistrecht. De protest-actie tegen de vervolgingen der rasgenooten in Duitschland, dient op wettige en waardige manier gevoerd te worden en zulks binnen het kader aangegeven door de daarvoor verantwoordelijke comité's. Door een juiste gedragswijze toone de Jood sche Bevolking van Nederland dat zij de sym pathie van hare medeburgers, welke in deze dagen van beproeving zoo treffend aan den dag wordt gelegd, ten volle waardig is. PASTOOR G. MOL BEDIEND. Tot het ondergaan van een niet-ernstige operatie werd eenige dagen geleden de Zeer- Eerw. Heer G. Mol rustend pastoor te Vrees wijk, opgenomen in het St. Antonius-Gasthuis te Utrecht. Na de operatie kwam er in den aanvankelijk redelijken toestand van den pa tiënt Dinsdag 'n inzinking, waarom de behan delende geneesheer het noodig oordeelde, den patiënt (uit voorzorg) van de H.H. Sacramen ten der Stervenden te voorzien meldt de „Utr. Courant". Na de bediening was Pastoor Mol weer wat beter, en ook veel rustiger. De toe stand was gisterenmorgen redelijk goed. ZIELZORG AAN BOORD. Met het ms. „Mamix van St. Aldegonde" dat 31 Mei van Amsterdam vertrekt zullen eenige paters Capucijnen, alsmede een pater Carme- liet de reis naar Indië maken. SELMA KURZ—HALBAN t Reuter seint uit "Weenen, dat de zangeres Selma Kurz—Halban aldaar is overleden. Krammer luidt in „Het Vaderland" albast het gezelschap van A. v. d. Horst en Jan Musch, uit, dat tot nu de traditie der Nederl. Tooneel- vereeniging (Herm. Heyermans) voortzette. Ik herinner me nog zijn geboorte zoo schrijft hij dat was 1 September 1919, in den schouwburg te Haarlem. Ter eere van Haarlem werd er een stuk van den beroemdsten tooneel- Haarlemmer gespeeld: Langendijks Wederzijds Huwelijks Bedrog; dat trouwens al op het répertoire van de zeven jaar voordien over leden Nederlandsche Tooneelvereeniging voor kwam. Toen had Jan Musch de rol van Hans gespeeld, nu was hij, de kostbare protagonist van het nieuwe gezelschap, Jan de knecht, de „baron van Schraalenstein". De vrouwelijks protagonist, Wilhelmina Van der HorstVan der Lugt Melsert, de moederlijke oudere zuster van onzen Hofstad-directeur, was Klaar de meid; en het was een pracht-voorstelling een verrassing 1 Want wat gespeeld zou worden, was zoo'n stuk, dat je op schóól leest, brrr.... En wat gespeeld wérd, was allerkostelijkst; en. dat was nota-bene hetzelfde stuk. Menigeen, die was gekomen, omdat het nu eenmaal „de opening" was, en daar moest je bij zijn, en die zich geresigneerd had neergezet om die schoolsche mooiigheid geduldig aan te zien, en, natuurlijk, nog te klappen ook, zat te glun deren van 't begin tot het eind, en raakte bij de fijnst-oolijke scène in geestdriftige opge togenheid En den volgenden avond was een grandioos opgezet spel van een módernen Hol lander, Laudy's Paradijsvloek. En telkens heb ben van die bijzondere daden de „gewone" voorstellingen onderbroken; Molière heeft men bij zijn Tricentenaire meegevierd met het typische herdenkingsstuk „Le malade imagi naire"; en er is méér Molière gespeeld Bour- geois-gentilhomme, Médecin malgré lui, o.a. en méér van zijn leerling Langendijk Kre- lis Louwen, Don Quichot en Mariken van Nieumeghen kwam voor 't eerst, door beroeps spelers gespeeld, op de planken, en Ibsen werd gegeven, en Pelleas en Melisande, en De Een zame weg van Schnitzler, en Paschen van Strindberg en De Passiebloem, en Cyrano, en Esmoreit, en De Wijze Kater, en él de oude, beproefde Heyermansen, die t m altijd nog doen, omdat Heyermans zoo'n echte tooneel- man 'was; en héél veel proeven met moder ner Hollanders, enzoovoort, enzoovoort. En de Krammer, die 't alles heeft meegeleefd, en zoo uit zijn hoofd er geen tiende meer van weet, alleen weet, hóéveel studie, hoeveel grenze- looze toewijding, hoeveel korte triomf en ein- delooze moeiten er waren, denkt nog even aan die culminatie: de maandenlang voorbereide Peer Gynt, en in die culminatie hét hoogte punt: Aase's sterfbed; en het was weer een groote scène van „Mien en Jan". En de Kram mer ging naar de première in Amsterdam, op 'n Donderdag in September; en hij zou gaan dadelijk na het „koffie-drinken", maar een vreemde plotselinge moeheid overviel hem, en hij verzuimde daardoor een trein, en die verzuimde trein, dérailleerde bij De Vink, en de Lobo's kwamen erbij om; en vóór de voor stelling de eindeloos voorbereide, de feestelijke, met het Haarlemsche Orkest, zaten de actrices te huilen in haar kleedkamers, en het was daar achter de coulissen, én in de zaal, de wonder lijkste, van leed doorvlaagde avant-première- stemming, die ik ooit heb beleefd. Alles verleden, verleden; die rijke tijd. vol ingeleefde en ingevlaagde emoties, die 't leven van tooneelspelers vormen. Kapot, en aan scherven. Stine van der Gaag, de prachtige „Mariken", dood, Mien van der Horst dood, vele anderen allang gestoven en versplinterd; op de puinhoopen Adriaan van der Horst, mijn oude, éérlijke, dappere vriend Naar we vernemen, is in de gisteren (Woens dag) gehouden vergadering van de directie en commissarissen der N.V Oiiefabrieken Calvé- Delft besloten, aan de op 31 dezer te houden algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stéllen het dividend over 1932 voor de prefe rente aandeeien te bepalen op 6 pet. (als v. j.) en voor de gewone aandeeien op 3 Vfe pet. (v. j. 4 pet.) EXAMEN RADIO ZEND-AMATEUR. Donderdag 1 Juni zal opnieuw examen worden afgenomen voor het verkrijgen van een zend machtiging voor radio-amateurs of van een ver klaring van bevoegdheid voor het bedienen van een amateur-zender. Het examen zal worden gehouden te Arnhem. Zij, die aan dit examen wenschen deel te ne men, moeten hun verzoek om een zendvergun ning aan den Minister van Waterstaat of, om een verklaring van bevoegdheid aan den direc teur-generaal der P.T.T. richten, uiterlijk 25 Mei a.s. In Nyezijl (Friesland) is bij de brug de 40-ja- rige J. Spoelstra uit Scharsterbrugge van een motorboot gevallen en verdronken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4