ROSENBERG'S KRANS. ZEETIJDINGEN. VRIJDAG 12 MEI 1938 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK.. STEUNT HET NEÖERLANDSCH FABRIKAAT. NA 15 JAAR TERECHT. FELLE VERONTWAARDIGING IN DUITSCHLAND. Britsche verontschuldigingen. STAKING IN HET VEENBEDRIJF- MARKTBERICHTEN. Jongenskleeding Sportcostuums *anal 3.90 VERMINDERING VAN IIET AANTAL WERKLOOZEN. NOG HOOP TE GENEVE? HENDERSON DOET REDDINGS POGINGEN. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. In dit laar van zeldzaam-goedkoope kleeding, slaan toch de prijzen van Bervoets*hei record. Zij zijn de laagste! En wat wij ervoor leveren zal Uw bewondering afdwingen. Het is in één woord „schitterend", iets beters kan voor 'hetzelfde geld niet gemaakt worden I Fantaslê Colbert Cosfuums, moderne; modellen, nieuwste kamgaren-, trico- line- en tomproofstoffen, prima afwer king en pasvorm, van 7*90 tot Blauw® Colbert Costuums frt vfscb- graat en uni kamgaren stoffen, prima afwerking en uifstekende pasvorm, van; assssss 8.75 tot 48. Fantaste Demi-Saisons in speciale Voorjaarsstoffen, moderne des sins, nieuwste modellen; Van: as 6.90 tot 38.^ Heeren Regenj'assen modernste modellen, prima afgewerkt, van: 2.60 tot 35.- BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. WISSELKOERSEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN (Zitting van 11 Mei). Diefstal uit een vitrine. De 19-jarige fabrieksarbeider G. W. R. en diens 25-jarige broer, de varensgezel H. J. R., recidivist en gedetineerd, hebben terecht gestaan terzake dat zij tezamen en in ver- eeniging uit een vitrinekast van den winke lier A. C. Meyer, op den hoek van de Hein- lantstraat en Groenehilledijk op 20 Februari hebben weggenomen 6 overhemden, 3 dassen en 2 paar sok-ophouders, zulks na het slot van de vitrine te hebben verbroken. Beide verdachten legden een bekentenis af. H. J. R. had den diefstal gepleegd en zijn broer had op den uitkijk gestaan. Na het hooren van den benadeelde, eischte het O. M. tegen G. W. R.. 6 maanden ge vangenisstraf en tegen H. J. R. 8 maanden ge vangenisstraf, voor beiden met aftrek der preventieve hechtenis. De verdedigers, mr. L. J. Hij mans v. d. Bergh en P. J. J. v. Gorcum wezen op de gunstige reclasseeringsrapporten, die over verdachten zijn uitgebracht en drongen aan op oplegging van een voorwaardelijke straf. Ergerlijke slachtingen in de wei. Vervolgens hebben terechtgestaan de 32- jarige schilder C. H. W., de 31-jarige houten scheepsmaker W. H. en de 28-jarige huis schilder G. de H., allen gedetineerd, die zich in Maart en April hebben schuldig gemaakt aan diefstal van vee in de weide. Op 4 Maart stalen zij een hokkeling, die toebehoorde aan J. van Gelder, op 17 Maart een schaap, dat het eigendom was van H. Veldhoen en op 1 April een hokkeling, waarvan P. J. Boon stoppel de eigenaar was. De verdachten bekenden de feiten. De dieren hadden zij In de weide geslacht, want het was hen te doen om het vleesch, dat zij noodig hadden voor het onderhoud van hun gezinnen. Verdachte G. de H. gaf toe de dieren te hebben afgemaakt, en daartoe gebruik te hebben gemaakt van een broodmes. De benadeelden verklaarden, dat zij de cadavers in de weide hadden gevonden. Het vleesch was er geheel afgesneden. Het O. M„ waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, wees er op, dat de dieren op een afschuwelijke wijze zijn afgemaakt. Met deze wreedachtige wijze van slachten zal het O. M. bij de strafoplegging rekening houden en het eischte tegen ieder 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdedigers, mr. G. de Bakker, C. R. C. Wyckerheld Bisdom en D. A. v. d. Linde heb ben verzachtende omstandigheden aangevoerd. Uitspraak 18 Mei. Oplichting van Maatschappelijk Hulpbetoon. De 25-jarige zeeman T. V. bekende zich in het tijdvak van 18 September tot 16 October te hebben schuldig gemaakt aan oplichting van den gemeentelijken dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon, door te verzwijgen, dat hij in dat tijdvak betaalde diensten had verricht voor den bakker C. J. v. Loon. Het bleek, dat hij, na zijn stempelplicht als werklooze te heb ben verricht voor den bakker, er op uittrok om een wijk te maken. Hij kreeg daartoe een aan tal brooden mee, die hij moest verkoopen. Om aan klanten te komen, zag verdachte zich ge noodzaakt de brooden een paar centen goed- kooper te leveren, dan anderen. Van dat goed- kqopere leveren vertelde hij echter niets aan den bakker, en hij rekende volgens de door dezen opgegeven prijzen af. Dat bracht mee, dat verdachte eiken dag een tekort had, dat hij uit de ondersteuning van Maatschappelijk Hulpbetoon aanzuiverde. Dat aanzuiveren moet echter niet in den letterlijken zin van het woord worden genomen, want op het einde van de overeenkomst bleek de bakker nog ongeveer 100 te vorderen te hebben van verdachte. Deze zeide wel, dat dit geld als pof- schuld onder de klanten stond, doch bij on derzoek door den bakker was gebleken, dat die pofschuld slechts 4 bedroeg. Uit de verklaring van den armbezoeker-be taalmeester A. v. Merkesteijn bleek, dat ver dachte ongeveer 76 ten onrechte van Maat schappelijk Hulpbetoon had ontvangen. Het O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, vond het vrij geraffineerd om zoo te trachten zich, met behulp van geld van de gemeenschap, een positie te verschaffen, en het eischte 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. L. J. S. Schippers, uit Vlaardingen drong aan op oplegging van een voorwaardelijke straf. Een ontrouw penningmeester. Vervolgens heeft terechtgestaan de 22-ja- rige kantoorbediende J. D., die zich als pen ningmeester van de Chr. gemengde zangver- eeniging „Sursum Corda" misdragen had. Het bestuur was tot de conclusie gekomen, dat ver dachte een tekort van ƒ300 in zijn kas had. Toen het verdachte hierover aansprak, blies deze nogal hoog van den toren en het gevolg van een en ander is geweest, dat een vervol ging werd ingesteld. Hem was nu ten laste gelegd, dat hij zich aan verduistering van twee bedragen, zijnde ƒ14 en ƒ25 had schul dig gemaakt. Verdachte ontkende. Wel gaf hij toe, dat de boekingen van eenige bedragen niet geheel in overeenstemming waren met dewaarheid, doch dit kwam hieruit voort, dat aan verdach te een bedrag van ruim ƒ21 was ontstolen, toen hij zich in een zwembad bevond. Dat was geld geweest van de vereeniging en ver dachte had niet dadelijk daarvan aan het be stuur kennis durven geven. Hij had getracht het geld aan te zuiveren, doch toen hij werk loos was geworden was de kans daartoe ver keken. Hij had toen eenige posten in de boe ken verhoogd om het nog ontbrekende bedrag van 14 aan te zuiveren. Wat de 25 betreft, verdachte had die in de boeken opgenomen als een vergoeding van onkosten gedurende den tijd, dat hij penningmeester was geweest. Ieder bestuurslid kreeg zijn onkosten vergoed en toen verdachte in een bestuursvergadering uitgemaakt werd voor dief, besloot hij die on kosten, die hij tot nog toe zelf gedragen had, aan de vereenigjng in rekening te brengen. Als getuigen werden gehoord twee bestuurs leden van de vereeniging, die nog slechts kor ten tijd als zoodanig in functie waren. Zij verklaarden, dat verscheidene posten in de boeken niet juist waren gebleken. Zoo was er een post omtrent het stemmen van een piano, waarvan geen kwitantie voorhanden was, en waarvan de stemmer bij onderzoek niets bleek te weten. Zoo ging het ook met een post be treffende een reparatie aan een piano. Het O. M. had deze zaak zeer dubieus ge vonden. Het was dé vraag of hier sprake was van een slordig beheer, dan wel van kwade trouw. Dat laatste blijkt wel uit de verkeerde boekingen, doch ten opzichte van de 25 zou het O. M. nog twee vroegere bestuursleden willen hooren, die langer met verdachte in het bestuur hebben gezeten. Na raadkamer overwoog de rechtbank, dat een aanhouding van de zaak om nog andere getuigen te hooren, niet gewenscht was en de rechtbank noodigde daarop het O.M. uit re quisitoir te nemen. Het O.M. de verduistering der 14 bewezen achtend, eischte 2 weken gevangenisstraf. Een ernstige aanrijding. De 48-jarige fabrikant A. J. W. uit Oostvoor- ne heeft terechtgestaan ter zake van het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Verdachte had in den avond van den 22en No vember met zijn auto op de Maashaven o.z. gereden in de richting van de Brielschelaan. Het regende en het was zeer donker. Plotseling had verdachte voor zich uit een handwagen zien rijden, jjie door twee menschen werd voortgewogen. De afstand was te kort om de auto nog tot stilstand te brengen of om links uit te wijken. Een aanrijding volgde, waarbij een der personen, Schuurland genaamd, zoo ernstig werd verwond, dat hij in het zieken huis moest worden opgenomen. Hij had een schedelbasisfractuur en een versplintering van het linkeronderbeen bekomen. Verdachte was van meening, dat het ongeluk, te wijten is ge weest aan een ongelukkigen samenloop van omstandigheden, het donkere weer, den regen en de gebrekkige verlichting ter plaatse. De gehoorde inspecteur van politie T. v. d. Most moest toegeven, dat de verlichting op dit punt niet ideaal is. Er worden schaduwplek ken gevormd, waardoor het mogelijk wordt, dat men een donker voorwerp eerst ziet als men het op korten afstand genaderd is. Getui ge heeft bij de proefneming den wagen op een afstand van 30 meter onderscheiden. Twee agenten van de motorbrigade, die kort na het ongeval proeven genomen hebben met verdachte's wagen, verklaren, dat deze geheel in orde was. Het was hun echter opgevallen, dat alle raampjes van de auto gesloten waren en dat de voorruit beslagen was. Verdachte beweerde, dat een der ruitjes had opengestaan en dat de voorruit niet beslagen was geweest, toen het ongeluk gebeurde. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, heeft het O.M. als zijn meening te kennen ge geven, dat verdachte onvoorzichtig gereden heeft. Indien de verlichting van dien aard is, dat men slechts op geringen afstand voor zich- uit kan zien, dan had verdachte niet met zijn kleine stadslichten moeten blijven rijden, doch zoo nu en dan de groote lichten moeten aan steken om den weg te verkennen. Ook neemt het O.M. aan dat de voorruit beslagen was, waardoor het uitzicht van verdachte was be lemmerd. Het eischte ten slotte 100 boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. P. Steintz uit Amsterdam wees er op, dat het verdachte bij de wet ver boden isv in de bebouwde kom met de groote lichten té rijdên. Grove schuld niet aanwezig achtend, concludeerde pleiter tot vrijspraak. Doodelijk ongeluk niet een autobus. Vervolgens heeft zich te verantwoorden ge had de 28-jarige chauffeur C. J. B. die op 16 November op roekelooze en onvoorzichtige wij ze een autobus van de R.E.T. zou hebben be stuurd, zoodat het aan zijn schuld te wijten is geweest, dat op de Binnenhavenbrug een aanrijding was ontstaan, tusschen zijn bus en de wielrijdster C. Ditmar, die uit tegenoverge stelde richting kwam, waarbij mej. Ditmar zoo ernstig gewond is geworden, dat zij korten tijd later is overleden. Verdachte beweerde, dat hij voldoende ruim te gelaten had, voor het passeeren, doch dat vermoedelijk de wielrijdster zenuwachtig was geworden, waardoor zij het stuur was kwijtge raakt en tegen verdachte's bus was gereden. De broers van 't slachtoffer verklaarden, dót mej. Ditmar, die onderwijzeres was, reeds ge- durend 18 jaren gewend was per fiets van den Rechter naar den Linker Maasoever te rijden. Zij was zoo vertrouwd op de fiets dat het niet aan te nemen is, dat zij zenuwachtig is gewor den. Eenige andere getuigen verklaarden, dat de chauffeur met groote snelheid was komen aan- j rijden en dat hij toen naar links had uitge haald, om een paar fietsers die voor hem" uit reden te kunnen passeeren. Daarbij heeft hij te weinig ruimte aan de wielrijdster gelaten. Getuigen a décharge verklaarden, dat ver dachte niet sneller gereden heeft, dan gewoon lijk met autobussen' het geval is. Een contro leur verklaarde nog, dat er van jachten van het personeel geen sprake is. Nooit mogen zij op een zoodanige wijze rijden, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar zou kunnen worden gebracht. Deze controleur gaf uitstekende in lichtingen over verdachte, die reeds vier jaren bestuurder van een autobus is en nog nimmer een ongeval veroorzaakte. De commissie, die een onderzoek naar deze zaak heeft ingesteld heeft verdachte wegens dit feit geen discipli naire straf opgelegd. Het O.M. meende, dat verdachte wel degelijk onvoorzichtig gereden heeft door op de smalle brug nog twee fietsers te passeeren, terwijl er van tegenovergestelde richting verkeer aan kwam. Hét eischte 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. H. B. J. Waslander uit Utrecht achtte geenszins bewezen, dat verdach te niet voldoende ruimte gelaten heeft. Dat zou blijken uit de plaats, waar de juffrouw na het ongeval is gevonden. Pleiter concludeerde dan ook tot vrijspraak. Inbrekers te Schiedam. Ten slotte hebben "nog terechtgestaan de 29-jarige ijzerwerker C. v. L. en de 31-jarige constructiewerker B. G. B. recidivist, beiden uit' Schiedam en beiden gedetineerd, die zich aan een reeks van inbraken zouden hebben schuldig gemaakt. Hun was ten laste gelegd, dat zij te zamen en in vereeniging hadden ingebroken in een tijdelijk onbewoond pand aan de Nassaulaan waaruit zij alles, wat maar eenigszins te vervoeren was, hadden wegge nomen. Aan eerstgenoemde was tevens ten laste ge legd, dat hij nog drie andere inbraken had ge pleegd in panden aan de Willem de Zwijger laan en Frangois Haverschmidtlaan, waar hem tal van sieraden in handen waren gevallen. Beide verdachten bekenden. Nadat de bena deelden als getuigen waren gehoord heeft het O.M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer er op gewezen, dat een vermist collier aanlei ding is geworden tot de aanhouding der ver dachten. De dochter van een der benadeelden had namelijk het collier, dat haar ontstolen was, door een meisje in Schiedam zien dragen. Zij waarschuwde de politie, die bij haar onder zoek on deze verdachten als de daders stuitte. Het O.M. wilde nog mededeelen, dat de ver dachten op zeer brutale wijze te werk waren gegaan. Zij zagen op een Zaterdagmiddag een villa in de Nassaulaan," die gemeubileerd te huur werd aangeboden. Door verbreking van een ruit, is men er in geslaagd de spagnolet- sluiting van een der deuren te openen. De ver dachten hebben toen een kijkje ih de woning genomen en toen bleek dat er voldoende to halen was zijn zij Maandag met een hand wagen teruggekomen, waarop zooveel uit het huis geladen werd als maar mogelijk was. De inbraken in Schiedam nemen hand over hand toe. Reeds nu zijn 10 12 personen als verdacht van inbraak te Schiedam in het Huis van Be waring gedetineerd. Het komt het O.M. voor, dat een zware straf als voorbeeld moet worden gesteld en daarom eischte het O.M. tegen ieder 2 jaar gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. Uitspraak 23 Mei. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld J. L. D. 27 jaar vroeger assuradeur, thans zonder beroep, wegens oplichting, verdachte had onder voorgeven, dat hij een groot con tract zou afsluiten met den Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius, voor de ziek teverzekering van haar leden, A. Wesselien te Rijswijk bewogen tot de afgifte ongeveer 2000, die noodig zouden zijn geweest aan zegelgelden; tevens zou hij verschillende per sonen in het land hebben opgelicht door hen aan te stellen als agent tegen borgstelling tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. P. de V. 65 jaar onderwijzer te Gouda, we gens plegen van ontucht met een als onder wijzer aan zijn zorgen toevertrouwde minder jarige, tot 6 maanden gevangenisstraf, met ont zegging van de bevoegdheid om het ambt van onderwijzer uit te oefenen voor den tijd van 5 jaren. Dringende oproep van Mgr. Aengenent. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, schrijft in „St. Bavo" het vol gende „De nood der tijden brengt ons er toe, op nieuw een zoo ernstig mogelijk beroep te doen op de aan ons rekenplichtige besturen, en even zeer op de besturen, die niet rekenplichtig zijn, om toch bij het aanschaffen hunner benoodigd- heden zich te voorzien uitsluitend van Neder- landsche Fabrikaten. Van bevoegde zijde werd Ons meegedeeld, dat onze reeds meermalen herhaalde aansporing lang niet tot allen schijnt te zijn doorgedrongen, althans door velen niet wordt nageleefd. Wij vernamen zulks mot groot leedwezen. Want het behoeft toch wel geen betoog, dat nu de uitvoer onzer Nederlandsche fabrikaten zoo ernstige belemmeringen ondervindt, steun in ons eigen land meer dan ooit noodzakelijk is. En al mag dan ook.in enkele gevallen die steun een geldelijk offer eischen veelal zal daar echter geen sprake van behoeven te zijn dan is dat offer ten volle gemotiveerd, om dat wij daardoor dienen een nationaal belang. Wij herhalen dus nogmaals onzen dringen den oproep, en vertrouwen, dat de praetische resultaten ervan weldra mogen blijken". Twee briefkaarten uit den wereldoorlog aan den eigenaar teruggeven. In het missiehuis „St. Michaël" te Steyl ont ving men voor eenige dagen uit het nationale hoofdkwartier van het Leger des Heils in Duitschland een zeer eigenaardig schrijven van den volgenden inhoud „Vanuit ons hoofdkwartier te Melbourne '(Australië) gewerd ons de volgende mededee- ling: „Wij zenden u bij deze twee Duitsche post kaarten, die een Duitsch krijgsgevangene op 2'4 April 1913 bij Villiers Bretoneux door een soldaat van het Australisch leger werden af genomen en toegeëigend. Deze soldaat, met name O. R. W.#.thans woonachtig in Hen ley Beach (Zuid-Amerika), 80 Seaview Road, is een geestdriftig aanhanger der vredesge- dachte. Hij acht het dan ook als zijn plicht, en hecht cr groote waarde aan, dat deze kaarten aan den rechtmatigen eigenaar of aan diens familieleden worden terugbezorgd". Volgaarne gevolg gevend aan den wensch van den afzender, doen' wij u de. kaarten toe komen met het beleefd verzoek, deze alsnog door te zenden, inzooverre de betreffende adres sant nog te bereiken is." Met minzame Hoogachting (Volgt onderteekening). Een dezer kaarten stelt voor een kiekje van het missiehuis „St. Michaël" te Steyl, terwijl op de andere een foto voorkomt van vier jonge Duitsche grenadiers, waarbij de gezochte adres sant en eigenaar der kaarten. Deze is thans werkzaam als Pater W. Brambrink S.V.D. in het missiehuis Sint Franciscus te Miramar, Ysland Creek, Mass. (Noord-Amerika). De af zender is Fater G. Krone S.V.D. De twee postkaarten zijn intusschen den eigenaar toegezonden. De heer O. R. W wiens gezindheid ongetwijfeld respect verdient, zal wel tevreden zijn, als hij verneemt, dat de twee kaarten eindelijk wederom in het bezit van den vroegeren krijgsgevangene zijn. BERLIJN, 12 Mei (W.B.) Tal van bladen le veren héftigen commentaar op den diefstal, van den krans, welke door Rosenberg aan den voet van den cenotaaf te Londen was neergelegd. Algemeen wordt het milde vonnis van derf Londenschen rechter becritiseerd en uitdruk king gegeven aan de verontwaardiging welke in officieele en particuliere kringen heerscht over de snoode daad en het bevreemdingwek- kende vonnis. De „Völkische Beobachter" meldt, dat ver wacht kan wordën dat mén zich van officieele zijde met het geval zal bemoeien.. Het uiterst milde vonnis tegen den dader is een beleediging voor het Duitsche rechtsgevoel. Het staat vast, dat, indien iemand fn Duitschland zich aan zulk een vergrijp had schuldig gemaakt, de dader zeer zwaar gestraft zou zijn. De „Börsenzeitung" spreekt van een onge hoorde kwajongensstreek en een ernstige be leediging van het Duitsche volk. Duitschland verwacht, dat de betrokken instanties van Engeland, zijn regeering en openbare meening, de onfatsoenlijkheid van de daad van den heer Sears zullen brandmerken. BERLIJN 12 Mei (W.B.) Naar 't Wolffbureau van bevoegde zijde verneemt, heeft de Engel- sche Minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, gisteravond den Duitschen gezant te Londen, von Hoesch, zijn leedwezen uitge drukt over de wegneming van den krans, welke door Alfred Rosenberg aan den cenotaaf was neergelegd. De stakende arbeiders te Emmer Erfschei- j denveen hebben Donderdagmorgen besloten j om de ongeorganiseerde verveners in de gele- j genheid te stellen met Veenarbeidersorganisa- i ties af te sluiter- een collectief Contract, gelijk aan het contract dat verleden jaar gegolden heeft. Voor 12 ir;r hadden reeds li verveners dat contract geteekend. Bij die verveners wordt i het werk hervat. voor leeftijd _6 jaar Matrozenpakjes vanaf 1.90 blauw cheviot en kaïngaren Slip-Overpakjes vanaf 1.90 in de nieuwste fant. stoffen Ritz-Pakjes vanaf 1.90 in de nieuwste fant.-stoffen Plus-four Pant, vanaf 2.90 voor leeftijd 8 jaar Kinder Demi's vanaf 2.90 nieuwste modellen Het departement van Binnenlandsche Zaken verstrekt o.m. de volgende gegevens mzake werkloozenzorg: Aantal Ingeschreven werk- loozen bij de organen der arbeidsbemiddeling AMSTERDAM, 12 Mei. (Aardappelmarkt). Zeeuwsche bonte 1.301.80, Zeeuwsche blauwe 1.30—1.80 per 100 kg., Malta's 9—9% ct., Malta spring 15—15% ct. per kg. Overige prijzen onver anderd. Aanvoer 1 lading (380 H.L.) LEIDEN, 12 Mei. Aangevoerd 803 runderen, 317 kalveren en 538 schapen. Stieren 45—225, kalf- en melkkoeien 90215, handel stug, varekoeien 00120, handel matig, vette ossen en koeien 95—240, 2458 ct. per kg., handel stug, vette kalveren 3545, 4072 ct. per kg., nuchtere kalveren 3—6, handel matig, vette schapen 11 14, lammeren 2.256, handel traag, mestvarkens 1128, handel zeer matig, biggen 612, handel matig. LEIDEN, 12 Mei. (Kaas), le soort Goudsche kaas 2528, 2e soort 2224, le soort Leldsche .saa3 22—25, 2e soort 1921 per 50 kg. Aa.nge- voerd 76 partyen Goudsche en 22 partijen Leid- sche. Handel .matig. LOOSDUINEN, 11 Mei. (Coöp. Groentenvei- ling). Bloemkool le soort 813.60, 2e soort 3.10 8.70, rijen komkommers le soort 11.80, 2e soort 8 90 per 100 stuks, komkommers tek 3.40 per 100 kg., postelein 84—94 ct., stoofsla 10—11 ct. per 6 kg., spinazie 1218 ct. per 4 kg„ salade le soort 0.40—1.50 per 100 krop, prei 1.201.40, raapstelen 30—40 ct., selderij 2.20—2.30 per 100 bos, andijvie 2.50 per 100 struik. LOOSDUINEN, 11 Mei. (Loosduinsche Groen- tenveiling). Bloemkool le soort ƒ315, 2e soort 27.70, kaskomkommers le soort 8-609.60, 2e soort 6.207.50, 3e soort 4.805.40, rijen komkommers le soort 9, 2e soort 7,70 per 100 stuks, tomaten A ƒ22—25, B ƒ24—24.50, C 20.50—21,50. CC ƒ19—19.50, bonken 18—23 per 50 kg., postelein 6989 ct .per 6 kg., spi nazie 813 ct. per 4 kg., salade le soort 0.40 40 I. II. III. IV. V. 28/1 403.507 24.332 47.603 139.795 25/2 383.855 23.387 53.671 165.945 25/3 346,210 21.411 57.201 155.441 29/4 303.797 19.429 50.265 143.203 I. Datum 1933. II. Geheel Werkloozen. III. Gedeeltelijk werkloozen. IV. Geplaatst bij een werkverschaffing. V. Gesteund ingevolge een steunregeling. De aandacht zij er op gevestigd, dat het cijfei van het aantal gedeeltelijk werkloozen niet in alle opzichten een juist beeld van de werkelijk heid geeft. GENèVE, 12 Mei (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Vanochtend beschouwt men den toestand op de ontwapeningsconferentie weder iets minder zwartgallig dan gisteravond na de staking der besprekingen tusschen de gedele geerden* der groote vijf. Henderson heeft zich vanochtend onmiddel lijk aan het werk gezet, om het gevaar van een langdurige verdaging, of zelfs breuk, der ontwapeningsconferentie nog uit den weg te ruimen. In verschillende kringen gelooft men. dat het Henderson gelukt is, voorlooptg de conferentie nog bijeen te houden. Henderson zal vanmiddag in de vergadering van het bureau voorstellen, daf de algemeene commissie de volgende week de algemeene dis cussies zal houden over de geheele eerste af- deeling van deel II van MacDonald's ontwerp- conventie, welke afdeeling zoowel het legerper- soneel als het oorlogsmateriaal der landmacht omvat. Op deze wijze zou op het punt van de proce dure een compromis verkregen worden tus schen de Duitschers, die voortdurend op een eerste lezing van het hofdstuk van het oorlogs materiaal blijven aandringen en de Franschen, die niets ervan willen weten, zoo lang niet de kwestie van de unificatie der legerinrichting zou zijn tot opheldering gebracht. Men acht de kansen op aanneming van het voorstel van Henderson niet slecht. Zou het echter toch verworpen worden, dan zou nog als voorloopige uitweg overblijven, om over eenkomstig hetgeen de Franschen steeds heb ben voorgesteld, tot- de tweede lezing van het hoofdstuk der effectieven over te gaan en daarbij de Duitsche amendementen over de unificatie der legerinrichting te verwerpen. Na de verwerping dezer Duitsche amendementen zou dan de eerste lezing van de andere hoofd stukken van. het ontwerp-conventie worden voortgezet. Ofschoon bij het niet opgeloste meenings- verschil over de effectieven de besprekingen over de andere hoofdstukken slechts met de noodige voorbehouden zouden kunnen plaats vinden, zou deze procedure in ieder geval nog te verkiezen zijn boven een langdurige verda ging of breuk, daar aldus de hoop op een ac eoord nog zou blijven voortbestaan. 1-40, 2e soort 49—50 ct. per 100 krop, peen le soort 1619, prei ƒ0.50—1.20, radijs ƒ0.70— 1.20 per 100 bos, andijvie. 3046 ct., komkom- merstek ƒ0.301.30 per kist, andijvie ƒ2.204.10 per 100 struik. UI RECHT, 12 Mei. (Kaas). Aangevoerd 90 wa gens, wegende 28.400 kg. Prjjs le soort met rijks- merk j 2326, 2e soort 2022, zwaardere tot 27, zonder ryksmerk 18—20 per 50 kg. Handel vlug. KRALINGSCHEVEER, 12 Mei. Aangevoerd 2 groote zomerzalmen 1.10—1.30 per pond. ROTTERDAM, 12 Mei. Heden kwam aan de vischmarkt 1 motorkustvaartuig en werden van IJmuiden, Nieuwedlep, Goedereede en elders 180 manden en kisten versche visch en 220 kistjes bokking aangevoerd. De prijzen waren: middel tong 3244, kleine tong 1015, kleine tarbot TZ20, kleine heilbot 815, griet 612, mid del schol 1018, kleine schol 47, finten 10 —10, geep 8—15, kabeljauw 10—16, gul 3—5, makreel 8io, garnalen 23 per mand, versche bokking 40—50 ct., harde bokking 50—60 ct., le vende paling 47, gerookte paling 57 per kistje. p, ,N u Mei Aan de maT.kt de motorloggers SCH. 14 met 869 besomming. Uit IJmuiden was er tarbot, tong en kabeljauw en ook een partij bevroren zalm. Tarbot 0.40— 1.15, griet ƒ0.40—1, tong 6585 ct. per kg. Groote schol ƒ15, middel schol 11—12.20, kleine schol 6.20—8 per mand van 33 kg. VLAARDINGEN, 12 Mei. Betaald werd voor znutevisch (stijvekoon) 12.20-22.50, heele filet 20.7020.80, halve dito 8.6010.90 per kantje. ROTTERDAM, 12 Mei 1933. Vlet- en lichterwerk: 400 ton, met admissie 7 per dag; 135 ton 5; 210 ton 5 50, alles per dag. Vaarwerk: 30 St. hout naar Schoonoord 75 24 St. hout n. Zuilen 65; 120 ton schuimaarde van Steenbergen naar Grauw (Fr.) 2.40 per last; 100 ton lijnzaad naar Venlo 60. Vracht n. Leeuwarden, 1.751.80 per last. ROTTERDAM. 12 Mei 1933. Bovenrtjn. Waterstand wassend, weinig vraag. Ruimte voldoende. Stemming onveranderd. Voor ruwe producten geen noteering. Benedenrijn. Waterstand wassend, weinig vraag. Ruimte voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvrachten naa.rv de Ruhrhavens met 4 los- dagen 25 ct., 8 losdagen 35 ct. per last. Sleeploon van de Rijn-Kuhrhavens naar Mainz RUHRORT, 12 Mei 1933. VRACHTEN. Van de Rijn-Ruhrhavens naat Rotterdam 0.850.90 Mk, Antwerpen en Gent 1.3(1 Mk, Brussel 1.70 Mk, Luik 2 Mk. Van de Rijn-Rührhavens naar Mainz en Mann heim 0.90 Mk., Frankfurt 1.05 Mk., Aschaffen- burg en Lauterburg 1.15 Mk., Karlsruhe 1.10 Mk., Straatsburg 1.40 Mk. Van de havens van het Rijn-Hernekanaal naar Antwerpen en Gent 1.50 Mk., Brussel 1.90 Mk., Luik 2.20 Mk. Van de havens van het Rijn-Herneltana.l naar Mainz en Mannheim 1.10 Mk., Frankfurt 1.25 Mk., Karlsruhe 1.30 Mk., Aschaffenburg en Lauterburg 1.35 Mk., Straatsburg 1.60 Mk. Behalve voor Luik zjjn alle vrachtnoteeringen op basis hoogstens 2.30 M. afladen. 0.700.80 Mkt Mannheim 0.800.90 Mk, Recl. 7171VS 188 ROTTERDAM aangekomen 11 Mei namiddag 3 - POELDIEP, H. v. Krieken Co., Lynn, IJselkade, stukg.;" 3.10 CLUNEPARK, Kersten, Hunik Co., Macoris, Rijnhaven 13, suiker; 3.30 ARY SCHEFFER, Kuyper, v. Dam Smeer, Havre, IJselhaven, stukg.6.30 ZUIDLAND, m., Gebrs. Den Hartigh, Londen, 2e Katendrecht- schehaven Wz., stukg.; 7.30 BERKEL, Cont. Hand. Transp. Mij., Kotka, Spoorhaven SS, hout; 8- GANYMEDES, Hudig Veder Varna Lekhaven Oz., stukg.; 8.10 Ramon de la Sota, Sunderland, 2e Katendrecht- schehaven Wz,, stukg.; S.oO Vermaas, Stralsund, 2e Katendrechtschehaven VKM, graan. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 11 Mei namiddag: 10 20 CONGONIAN, Hamburg; 11.NORD- MARK, Stettin; 11.55 IRIS, Amsterdam; vertrokken 11 Mei namiddag 3.15 ORNEFJELL, Chicago; 5.30 HORD A, Swansea; 5.50 OOSTERSCHELDE, m., Yar mouth; WASABORG, Karlshamn6.45 BAC CHUS, Stettin; EVGENIA CHANDRI. Imming- ham; 7.10 STRAUSS, Antwerpen; FKEIENFELS Bremen; 7.25 MANNHEIM, Hamburg; ELIN, Danzig; MICHAEL TOMSKY, Leningrad; GARM Antwerpen; 7.45 ANNA BLTLGARI, B.-Ayres; BERNISSE, Hamburg; KITTIWAKE, Liverpool; 8.- BATAVIER III, Londen; 8.10 TENERIFFA, Marseille9.10 FELIXSTOWE, Harwich. 9.55 FRIELINGHAUS, KirkenesBOLETTE, Oslo; 10 50 HONFLEURAISE, Caen; SHAN TUNG, Hamburg; 11.15 AMSTERDAM, Harwich. Wind N.W., matige briev, kalme zee, betrok ken lucht. VONDELINGENPLAAT aangekomen 11 Mei: TOR, Karlskrona, bunkert. MAASSLUIS aang. 11 Mei: ZEELAND, m., Londen. SCHIEDAM aang. 11 Mei: FIONIA, Hamburg, Cornelders Scheepv.-My.BRANDON, /(.-Geor gia, Vinko Co.; SPIDOLA, Leningrad, Irangp. Mij. Waldhof. IJMUIDEN aang. 11 Mei: GATESHEAD, New castle, stukg.; HAGAR, Sundsvik, hout; SAL- LAND, Hamburg, stukg.VECHTSTROOM, Huil, stukg.RYE, Goole, stukg.ROSTA, Rot terdam, ledig; VENUS, Hamburg, stukg.; EDEN FORCE, Swansea, kolen; ROEK, Londen, stukg.; WATUSSI, Antwerpen; vertr. 11 Mei: VALBORG, Blyth; LAREN- BERG, Abö; POLARIS, Sunderland; DENPARK, Rotterdam; ULYSSES, Hamburg; IRIS, Rotter dam; MAASSTROOM, Plymouth; FAUNA, Rot terdam; HERMES, Rotterdam; TEXELSTROOM, Liverpool. VLISSINGEN aang. 11 Mei: MECKLENBURG, Harwich vertr. 11 Mei: PRINSES JULIANA, Harwich; gep. naar AntwerpenMARIENBURG, Ko ningsbergen SVERRE NERGAARD, Hernosand NIDD, Goole; SKGJ, Braila; NEUMARK, Ham burg; CEYLON, id.; HYBERT, New-Orleans; EILIANUS, Londen; KINGSBOROUGH, Santa Fe; O RE (JON, BelllnghamEBBA, Danzig; CLAUS, Shoreham; ORNEFJELL, Rotterdam, LAANEMAA. FoweyGOLDFINCH, Londen; gep. naar Gent: SANCTA RITA, Huelva; PA- TRIA, Lysekil; gep. van Gent: STEN, Newcastle. HOLLAND—AMERIKA DIJN. BREEDIJK, Rotterdam n. Philadelphia p. 11 (10.30 v.m.) SclUy. HOLLANDAFRIKA LIJN. NIEUWKERK (uitreis) 11 te Lorenzo Marques. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. VENUS 11 Mei van Hamburg te Amsterdam. ULYSSES 11 Mei van Amsterdam naar Hamburg. IRIS 11 Mei van Amsterdam naar Rotterdam. FAUNA 11 Mei van Amsterdam naar Rotterdam. PIERMES 11 Mei van Amsterdam n. Rotterdam. JUNO 11 Mei van Genua naar Savona. GANYMEDES 11 Mei van Varna te Rotterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. SALLAND 11 Mei van Hamburg te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT (uitreis) p. 11 Mei (5 n.m.) Finisterre. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT (ui.treis) 11 te Southampton. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. STENTOR. Batavia naar Amsterdam 10 te Suez. PHILOCTETES Japan n. Rotterdam p. 10 Perim. •DIOMED, Japan n. Rotterdam 11 te Shanghai. CLYTONEUS, Batavia n. Amst. 11 te Penang. AMSTERDAM 12 Mei 11 Mei 10 Mei pariteit Londen per 8.41 8.88 h.3»J< 19.102 Berlijn p.100 Mk. f8.80 (8.27% 5885 59.2' Parijs p. 100 frs. 9.79 9.78% 9.78% 9.74 Brusselp.lOObelg 34.64% 34.66 34.65 34.59 Zwitserl.p.lOOfrs 48.04 48.04 48.03 18.— Weenen p.lOOsch 35. Kopenh. p.lOOkr. 37.45 37.35 37 30 66.67 Stockh. p. lOOkr. 43.20 43.20 43.75 66.67 Oslo p. 100 kr. 42.65 42.70 42.70 06.67 New-York per 2.11 2.12 2.12% 2.48 ALK Rotterdam n. Riga 10 Van Memel. ALSTER, 11 v. Rotterdam te Sydney. ANVERSOISE Terneuzen n. Moermanks. p. 2 Lodingen. ANNA m„ 3 v. Skutskar n. Groningen. ARCOS Rott. n. Moermanks. p. 5 Lodingen. CONDOR 10 van Rotterdam to Danzig. EDUARD 7 V. Amsterdam te Danzig. EVANGER 5 Mei van Rotterdam te Montreal. ERMLAND, Rotterdam n. Japan 11 te Pt Said. GLENBEG, 10 v. Rotterdam te Hamburg. MAR CASPIO 10 v. Amst. te Shields. MEDèE 7 v. Rotterdam te Ca en, ORINOCO, 10 v. Amsterdam te Hamburg. OUSEL 10 v. Amstm. te Manchester. OUD BEIJERLAND 10 v. Antwerpen n. Lynn. PALLAS 10 van Rotterdam te Gedingen. PREUSSEN 10 van Rotterdam te Yokohama. RUTH Amst. n. Gibraltar v.o. p. 9 Ouessant. REVA Rottm. n. Batoum p. 11 Gibraltar. SPEREER 10 van Rotterdam te Koningsbergen. STAR 11 van Rotterdam te Helsingfors. SLASK, Rotterdam n. Helsingfors 6 v. Danzig. SIRIUS R'dam n. Danzig p. 10 Brunsbuttel. SIGRID MATTHIESSEN, R'dam n. Kopenhagen 8 v. Stockholm. SKARABORG 8 v. Amsterdam te Karlshamn. SORSKA Amst. n. Moermaks. p. 2 Lodingen. TRIANON, Rotterdam n. Japan 10 Lissabon. TROMPENBERG 10 v. Rott. te Baskouilou. TORNI Rott. n. Archangel p. 8 Lodingen. VULCAN 10 van Rotterdam te Koningsbergen. WBSTLAND, m., 10 v. Lynn te Carreg-y-Llan. YALOU, Rotterda mnaar Shanghai 9 te Havre. SLEEPBEDRIJF. Rotterdam, U Mei. De seesleepboot Witte Zee kwam gisterenmorgen van Hoek van Holland te Gent a,an. De zeesleepboot Schelde, raet den tanklichter Neerlandia op sleeptouw van Rolttei"dam naar Hamburg, passeerde hedenmiddag Cuxhaven. VERKOCHTE SCHEPEN. Gisteren werden door de Ned. Wheeler Mij., in liquidatie, het stoomschip Vacum 1 en de lichter Vacum II ondershansd verkocht aan de N.V. Unitas te Rotterdam, welke deze schepen in haar bedrijf zal bleven exploiteeren. BERICHT AAN ZEEVARENDEN, NEDERLAND. Wester Schelde. Vlissingen. Schietoefeningen. Op 16 en 17 Mei en zoo noodig op 18 en 19 Mei a.s. zal worden geschoten a. met geschut, opge steld be-W. de Marinehaven te Vlissingen en b. met geschut, opgesteld be-Z. het licht van Kaap duinen. De schietoefeningen zuilen telkens ten 9h aanvangen. Op of nabij de batterij, van waar wordt ge schoten, zal van een uur vóór den aanvang tot het einde der schietoefening een roode vlag zijn geheschen, Do sectoren, waarin wordt geschoten, liggen tusschen do lijnen uit a. getrokken in E-Hjke en Z-lijke richting tot op een afstand Van 6500 M. en tusschen de l(jnen uit b. getrokken in NW- Ujke en Z-Ujke richting tot op een afstand van 10.800 M. Zeevarenden wordt verzocht op genoemde dagen zich niet zonder noodzaak in bovengenoem de secteren op te houden. BINNENLANRSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 12 Mei namiddag: 2.20 SLOGA, B.-Ayrea; vertrokken 12 Mei namiddag: 2.20 P. L. M. 22, Algiers. VERWACHT TE ROTTERDAM. liARELDA v. Southampton 12 te Antwerpen. ARMADALE v. Rabaul 9 v. Kaapstad. RUY BARBOSA v. Santos 6 V. Recife, 18 te Lis sabon verw. VOLENDAM v. New York 14 (11 n.m.) te Pifj» moutk verw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2