nQEzonDE.ru' ^OTUKKEH m VRIJDAG 12 MEI 1933 HET CONFLICT BIJ DE K. L. M. Collectief neerleggen van den arbeid in strijd met de overeenkomst. DE PILOTEN DIE BLIJVEN. LOONCONFLICT IN DEN WEST- BRABANTSCHEN LANDBOUW. INVOER VAN VARKENSVLEESCH. UITVOER VAN RIJST NAAR DUITS CHLAND. INVOER VAN ZAKDOEKEN EN OVERHEMDEN. PINKSTERREIS VAN s.s. ROTTERDAM. PRETTIG REIZEN. Derde klasse-reizigers toegang tot restauratie-en bar-rijtuigen. DE CONVENTIE VAN OSLO. MEVR. CECILE SPOOR—CARELSEN. DE MAN, DIE NIET KON CHAUFFEEREN. Besprekingen te Stockholm. KON. PETROLEUM. V oorgesteld dividend 6 pCt. PHILIPS' GLOEILAMPEN. ALGEMEENE KUNSTZIJDE-UNIE. POSITIE VAN DEN INDISCHEN GULDEN. TOONEEL EN ANTI-SEMITISME. DE INDISCHE POSTtLUCHTEN DE ZAAK TEGEN DEN BANKIER L. e [SI ,,DE STEUN" VOOR 500 OPGELICHT MARKTBERICHTEN. 3 Men verzoekt ons te melden: Niet alle vliegtuigbestuurders der K.L.M. hebben hun ontslag tegen 1 Juli a.s. ingediend. De vliegtuigbestuurs Aler (chef Vliegtechni- schen Dienst), van Dijk, Scholte, Soer en Viruly en verder de pas aangestelde vliegtuig bestuurders. De Graaff en Kooper hebben hun dienstverband met de K.L.M. niet opgezegd. Wij wijzen er verder op, dat de vliegtuig bestuurders allen bij hun indiensttreding bij de K.L.M. een overeenkomst hebben getee- kend, waarin verwezen wordt naar de con- sidérans, het Reglement Vliegtuigbestuurders voorafgaande, luidende: „De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V. heeft, over wegende, dat de aard van het bedrijf der ven nootschap medebrengt, dat 't ongestoord en re gelmatig voortgang moet hebben en daarom een collectief-stilleggen door de vliegtuigbestuur ders van de hun opgedragen arbeid al dan niet na hunnerzijds de dienstbetrekking te hebben doen eindigen niet kan worden ge duld, vastgesteld het volgende": Ieder vliegtuigbestuurder heeft destijds per soonlijk verklaard en met zijn handteekening bekrachtigd, dat hij deze considerans kent en deze juist acht en zich daarnaar zal gedragen. Conferentie met den rijksbemiddelaar zonder resultaat. De rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse had gisteren op het raadhuis te Roosendaal een bijeenkomst samengeroepen van vertegenwoor digers der samenwerkende organisaties in den landbouw en van de drie landarbeidersbonden in West-Noord-Brabant om het conflict, dat ge rezen is, nader onder de oogen te zien. Naar men weet, behelzen de geschilpunten het volgende: De werkgevers hebben per 1 Maart 1.1. de collectieve arbeidsovereenkomst opgezegd en tien procent loonsverlaging aan geboden. De werknemers hebben die verlaging niet aanvaard, terwijl zij weigerden, te onder handelen over loonsverlaging. De rijksbemid delaar stelde thans voor, in scheidsgerecht te laten beslissen. De werknemers wilden arbitrage aanvaar den, de werkgevers verklaarden zich hiertegen op grond van het feit, dat de meerderheid Van de landbouworganisaties tegen arbitrage gestemd heeft. Men was aan die zijde van mee ning, dat tien procent verlaging wegens daling der levensbehoeften geen verlaging in practi- schen zin beteekende. De rijksbemiddelaar stelde daarop voor een bijzonderen bemiddelaar te vragen, die een niet-bindend advies zal geven. De werkgevers aanvaardden dit voorstel, doch de werknemers niet. Zij grondden deze weigering op het feit, dat niet te verwachten is, dat de landbouworganisaties een advies zullen opvolgen, dat ongunstig voor haar zou uitvallen. Voorshands is in verband met een en ander geen toenadering tusschen de par tijen verkregen. Heffingen voor het stabilisatiefonds. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft voor het tijdvak van 15 Mei 1933 tot en met 1 Juli 1933 vastgesteld de volgende be dragen, ten behoeve van het Stabilisatiefonds door de Nederlandsche Varkenscentrale te hef fen bij den invoer van de daarbij genoemde artikelen a. versch varkensvleesch al dan niet in dee- len 20 cent per kilo b. beenham (hoe ook bewerkt of verduur zaamd) niet in blik 50 cents per kilo c. ham, zonder been, waaronder ook begre pen hamspek (hoe ook bewerkt of verduur zaamd) niet in blik 50 cents per kilo d. ham in blik 50 cents per kilo e. schouders (hoe ook bewerkt of verduur zaamd) niet in blik 50 cents per kilo f. schouders zonder been (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) niet in blik 55 cents oer kilo g. schouders in blik 50 cents per kilo h. carbonade met been (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) niet in blik 50 cents per kilo i. carbonade, zonder been, waaronder begre pen procureurspek en z.g. blaas- en zalmham (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) niet in blik 55 cents per kilo j. carbonade in blik 50 cents per kilo k. worst, geheel of ten deele uit varkens vleesch bestaande, niet in blik 20 cents per kilo L worst in blik, geheel of ten deele uit var kensvleesch bestaande, 20 cents per kilo m. conserven in blik, geheel of ten deele uit varkensvleesch bestaande, 20 cents per kilo n. alle ander varkensvleesch, waaronder ook begrepen geheel of ten deele uit varkensvleesch bestaande vleeschsalade, rolladen en pasteien, (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) al dan niet in blik 20 cents per kilo. Teneinde tot een billijke verdeeling te komen van het kwantum rijst dat naar Duitschland mag worden uitgevoerd, verzoekt het Rijst- Export-Bureau, Kneuterdijk 8, 's-Gravenhage, aan belanghebbende exporteurs zoo spoedig mogelijk opgave van de hoeveelheden ge broken en gepelde rijst, door hen uitgevoerd naar Duitschland, afzonderlijk in de volgende twee tijdvakken: 1. gedurende het geheele jaar 1932; 2. in de periode 1 Januari 1933—10 Mei 1933. Opgaven na 17 Mei a.s. ontvangen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. De juistheid der opgaven kan eventueel door accountants-onderzoek worden gecontro leerd. Aanvragen voor uitvoer-consenten moeten ook tot het Rijst-Export-Bureau, Kneuterdijk 8, 's-Gravenhage, worden gericht. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft het in art. 5, lid 2, van het K. B. van 21 April 1933 tot regeling van den invoer van zakdoeken en overhemden bedoelde be drag, waarvoor alsnog toewijzing zal worden verstrekt, vastgesteld opa. voor zakdoeken 20 pet. van het bedrag waarop de aanvragers overeenkomstig de bij gemeld besluit gestelde regelen ten hoogste aanspraak kunnen maken; b. voor overhemden 20 pet. van dit bedrag. BIJ HET WATER SCHEPPEN VERDRONKEN Donderdagmiddag is het lijk van de 22-jarige gehuwde vrouw van B. uit Terheijden aldaar uit de Mark opgehaald. Zij is waarschijnlijk bij t scheppen van water Uitgegleden en te water geraakt. De vrouw laat één kindje na. De zielzorg van de katholieke passagiers. Het alom bekende 24.150 ton groote stoom schip „Rotterdam" van de HollandAmerika Lijn maakt van 31 Mei tot 6 Juni een plezier reis naar Oslo en Kopenhagen. Reeds hebben zich circa 500 Nederlandsche deelnemers op gegeven, zpodat de reis in ieder geval doorgaat en een groot succes belooft te worden. Teneinde de R. K. reizigers onder hen in de gelegenheid te stellen, hun godsdienstige plichten te vervul len, heeft de directie van de HollandAmerika Lijn zich tot den bisschop van Haarlem gewend met het verzoek, een geestelijke aan te wijzen, die aan boord de Heilige Mis zal lezen. Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent heeft op dit ver zoek gunstig beschikt en tot dit doel aangewezen den archivaris van het bisdom Haarlem, den zeereerw. Heer L. J. Boogmans, die de uitnoo- diging van de Holland—Amerika Lijn inmiddels heeft aangenomen. Verwacht mag worden, dat de aanwezigheid van een R. K. priester nog velen zal doen be sluiten de reis van de „Rotterdam" mede te maken. Naar de directie der HollandAmerika Lijn ons mededeelt, zijn er nog zeer goede hut ten beschikbaar. De restaurant-bar-rijtuigen in actie. Ter completeering van het reeds gepubliceer de betreffende den loop #er restaurant-bar- rijtuigen en de toelating der reizigers voorzien van plaatsbewijzen derde klasse tot die rijtuigen en tot de restauratierijtuigen in het algemeen, brengt de Comp. Int. des Wagons-lits ter kennis dat vanaf 15 Mei a.s. de reizigers derde klasse toegang hebben tot het restauratierijtuig op de tijden, dat daarin de gemeenschappelijke maal tijden geserveerd worden. Tot de „bar" van de restaurant-bar-rijtuigen, die in de treinen 343/ 348, 93/344 tusschen Amsterdam en Maastricht loopen hebben de reizigers derde klasse op het geheele parcours toegang, mits zij aldaar een consumptie gebruiken. Sedert korten tijd zijn de restaurant-bar-rijtuigen in vele landen van Europa o.a. Frankrijk, Roemenië, Polen, Tsjecho Slowakije enz. ingevoerd en genieten zij steeds de belangsteling van het publiek, dat deze nieuwigheid blijkbaar zeer apprecieert. Verwacht mag worden, dat deze wijze van ex ploitatie ook bij het Nederlandsch publiek in den smaak zal vallen te meer, daar daarin een tarief geldt, dat lager is dan het tarief der ge wone restauratierijtuigen. De bar van het rijtuig beslaat een oppervlakte groot ongeveer 15 M2. Naast de bar bevindt zich de restaurant-afd. waarin uitsluitend a la carte gerechten geser veerd worden. De z.g. table d'hote bestaat daar in niet. In de bar zijn geen zitplaatsen. De reizi gers gebruiken hun consumptie aan de bar en worden door den z.g. barman bediend. Den aanstaanden zomer loopen er geen door gaande rijtuigen derde klasse in verbinding met het bar-rijtuig zoodat de reizigers onderweg bij het stoppen van den trein op een station in het barrijtuig moeten overstappen. Verwacht mag worden dat in de toekomst doorgaande rij tuigen derde klasse zullen worden ingezet het-- geen vanzelfsprekend aan de belangstelling voor het bar-rijtuig ten goede zal komen. Wat betreft den loop der slaaprij tuigen le, 2e en 3e klassen, die vanaf 1 November 1932 in de nachtposttreinen tusschen Amsterdam en Groningen loopen, zal op 15 Mei a.s. een slaap- rijtuig le, 2e en 3e klasse loopen in den nacht- posttrein van Amsterdam naar Maastricht, NATIONALE BEDEVAART 1883—1933. Een gouden jubileum. De Vereeniging tot samenstelling van Ne derlandsche Bedevaarten heeft ter gelegenheid van haar 50 jarig bestaan een, in goud gesto ken, jubileumboekje uitgegeven. In tal van artikelen met keurig uitgevoerde foto's verlucht geeft deze goedverzorgde jubi leumuitgave een keurig, en gedocumenteerd overzicht van het werken der vereeniging ge durende een halve eeuw. Het is voor de jubi- leerende Vereeniging een groote eer en tevens een bewijs van erkenning voor het vele goede door haar verricht, dat Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, namens het Hoogwaardig Episco paat warme belangstelling en waardeering uit spreekt voor hetgeen de Vereeniging heeft gedaan tot verspreiding van de devoie tot Onze Lieve Vrouw van Lourdes en daardoor tot hei liging der zielen. „Wij zijn u ook dankbaar zoo luidt het schrijven voor in het jubi leum-boekje afgedrukt voor de vurige ge beden, telken jare in Lourdes gestort door de duizenden pelgrims, die onder uwe leiding het gezegend genade-oord bezocht, voor het welzijn van de Katholieke Kerk in Nederland. Met Onze hartelijke gelukwenschen spreken Wij den wensch uit, dat de zegen van God, op de voorbede der Onbevlekte Moedermaagd, op uwe Vereeniging moge rusten en dat nog ontel baar velen onder uw leiding in het genade oord van Lourdes kracht naar ziel en lichaam mogen vinden. Gaarne verleenen Wij de jubileerende Ver eeniging Onzen Bisschoppelijken zegen." Na een opwekking van den voorzitter van V. N. B„ deken H. Meijer, om dit jaar in een dankbaar gebed aan O. L. Vrouw van Lourdes uitdrukking te gaan geven van erkentelijkheid voor de vele weldaden in de afgeloopen vijftig jaar ontvangen en het gebed krachtig en ver mogend te maken door de boetvaardigheid, geeft de directeur van V. N. B., de heer G. Ruys de Beerenbrouck, de geschiedenis van het be staan der Vereeniging, terwijl de heer Fr. van Nispen tot Sevenaer, directeur der Ziekenver pleging een en ander vertelt over de ziekenver pleging. Deze en andere bijdragen dwingen tot dank bare erkenning voor den arbeid der V. N. B. en zullen niet minder een aansporing zijn tot deelname aan de Jubileumbedevaart der Ver eeniging naar Lourdes, welk dit jaar plaats heeft van 25 Juli tot en met 3 Augustus. Deze Bedevaart 1933 zal worden eene Bede vaart van dankbaarheid voor de vele gunsten welke Maria gedurende de 75 jaren met kwis tige hand aan Hare kinderen uitdeelde, doch ook een boetetocht, waarbij aan Maria eerher stel zal worden gebracht voor de vele vernede ringen en verguizingen door de ongeloovige wereld aan Haren Goddelijken Zoon aange daan. En toch een auto wilde besturen. Men schrijft uit Alphen a.d. Rijn aan de „N. R. Ct.": Voor een melkfabriek aan de Lindehoven- straat onder deze gemeente stopte Dinsdagmid dag een groote transportauto, beladen met zes runderen en terugkeerend van de veemarkt te Rotterdam. De eigenaar van den wagen moest bij de melkfabriek een rund afleveren. Een veekoop man uit Alphen, die mocht meerijden, meende van deze schoone gelegenheid gebruik te moe ten maken om toe te geven aan zijn verlan gen, ook eens een auto te besturen. Het feit, dat hij nog nooit achter het stuurrad van een auto had gezeten, kon hem daarvan niet weer houden. Inderdaad slaagde hij er in den wagen aan het rijden te krijgen, maar nauwelijks had de auto zich in beweging gezet, of hij reed al tegen den muur van de melkfabriek, waardoor een groot gat ontstond. Eenige meters verder botste de wagen, waarin zich nog vijf koeien bevonden, tegen een houten schuur, welke grootendeels vernield werd. De man achter het stuur moest ervaren, dat het gemakkelijker is een auto aan het rijden te krijgen dan hem tot stilstand te brengen, want na de schuur werd een handwagen ge torpedeerd, welke in de sloot terecht kwam, vervolgens werden kort na elkaar een knot wilg en een lantaarnpaal omver gereden en nadat hij eindelijk nog in botsing was gekomen met een uit tegenovergestelde richting ge komen vrachtauto, welke ernstig beschadigd werd, stevenden veewagen, bestuurder en vee recht op de sloot af, waar het heele zaakje in verdween. Toen de eigenaar, die „even" een koe afleverde, terugkeerde, zag hij zijn eigen dom met de wielen omhoog uit het water steken! Met vereende krachten werden de man, die zoo graag wou rijden, en de vijf koeien op het droge gebracht. Man en vee bleken er met lichte verwondingen te zijn afgekomen, maar de aangerichte schade zal den overmoedigen veekoopman waarschijnlijk niet meevallen. Zeventig jaar. Morgen wordt mevrouw Cécile Spoor Carelsen zeventig jaar. In 1885 als dilettante met tooneelspelen begonnen, ging zij spoedig daarop tot het beroepstooneel over; aarzelend eerst om ondanks den haar van deskundige zijde toegezwaaiden lof voor het Nederland sche publiek te verschijnen, zoodat zij, te Gent bij Henri Verstraaten, een contract sloot voor één maand. Zij heeft toen van haar uitnemende kwaliteiten als tooneelspeelster doen blijken en zoo groeide zij sindsdien tot een actrice, die ook in het eigen land en later, met Louis Bouwmeester op tournee door Indië, duizenden door haar kunst aan zich heeft weten te ver plichten. Gedurende een lange reeks van jaren is mevrouw SpoorCarelsen bij verschillende gezelschappe'n in alle genres werkzaam ge weest; Indië zag haar eenige malen terug; ze richtte tooneelscholen op, gaf les en speelde met dilettanten. Van haar zeer verscheidene creaties noemen we o.m. Rosalie in de Violiers, de Meid, Eva Bonheur, mevr. Lechat in Zaken zijn Zaken en Kniertje. En ofschoon de zorgen en moeilijkheden van het leven allerminst aan haar voorbijgingen, is haar vitaliteit nog altijd zóó groot, dat een nieuw engagement haar sterk aanlokt. Talloo- zen ook hebben genoten van haar spelen en haar causeries voor de radio. Zonder twijfel zullen de vele vrienden, die zij heeft, „Tante Cécile" Zaterdag aan de Laan van N. O. Indië 187 te 's-Gravenhage niet ver geten. Op Maandag 29 en Dinsdag 30 dezer zal te Stockholm een vergadering worden gehouden van vertegenwoordigers van de z.g. Oslo-Sta- ten, zijnde Nederland, België en Luxemburg, de drie Scandinavische Staten en Finland. De besprekingen houden o.a. verband met de a.s. economische conferentie. Nederland zal verte genwoordigd zijn door Dr. J. A. Nederbragt, chef van de economisch-consulaire directie van het Departement van Buitenlandsche Za ken en lid van het permanente comité van ambtenaren van de Oslo-groep. In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen der Kon. Ned. Mij. tot Exploi tatie van Petroleumbronnen in Ned.-Indië, is besloten aan de algemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend over 1932 te bepalen op 6 pet. (onv.). Dividendvoorstel voor de gewone aandeelen 6 (v.j. 4) pCt. Naar wij vernemen, werd in de gisteren ge houden vergadering van commissarissen der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken besloten aan de op 29 Mei a.s. te houden algemeene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1932 op de preferente aan deelen een onveranderd dividend uit te keeren van 6 pet. cn op de gewone aandeelen een dividend van 6 (v. j. 4) pet. Gem. bezit van aandeelen Philips Gloeilampenfabriek Door den raad van beheer der N.V. Gemeen schappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloei lampenfabrieken zal aan de op 29 Mei te houden algemeene vergadering van aandeelhouders wor den voorgesteld een dividend uit te keeren van 6 pet. (onv.) op de preferente en van eveneens 6 (v. j. 4) pet. op de gewone aandeelen. Een officieele verklaring naar aan leiding der jongste arrestaties. De directie der Algemeene Kunstzijde Unie deelt het volgende mede: De heeren Dr. Fr. Bluthgen, Dr. W. Springorum en Carl Benrath hebben op grond van de tegen hen ingestelde vervolging, totdat de toestand van zaken opge helderd zal zijn, alle functies in de door hen bestuurde maatschappijen vrijwillig ter be schikking gesteld. Nadrukkelijk wordt daarmede door geen der dria heeren en in geen enkel opzicht erkend, of de aangevoerde beschuldi gingen gerechtvaardigd zijn. De beschuldigin gen zouden betrekking hebben op handelingen die jaren lang geleden geschied zijn en dien tengevolge niet in verband staan met de balan sen der laatste jaren. De directie der Algemeene Kunstzijde Unie voegt hieraan toe, dat zij er niet in geslaagd is nauwkeurig vast te stellen over welke punten de beschuldiging tegen de drie genoemde hee ren loopt. Wel staat reeds vast, dat het punten betreft, van jaren voor de fusie tusschen Ver. Glanzstoff, Aku en Enka. De regeering tegen een eventueele „Devaluatie-commissie". BATAVIA, 11 Mei 1933. (ANETA) In antwoord op de schriftelijke vraag van het lid van den Volksraad, den heer H. K. Kan, of de Regeering bereid is een commissie in te stellen ter bestudeering van de consequenties van een eventueele devaluatie van den Indi- schen gulden heeft de Regeering medegedeeld, dat zij overwegend bezwaar heeft tegen verwe zenlijking van het denkbeeld, van instelling van een commissie ter bestudeering van de de valuatie van de Indische standaardmunt OM HET 100.000ste. Jubilé-stuk A.N.W.B. Een der nummers van het programma voor de aanstaahde herdenking van het 50-jarig be staan van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland vormt de opvoering van een tooneel- stuk van Jhr. Jan Feith getiteld: „Om het 100.000ste", dat geïnspireerd is op de actie welke in dit jubileumjaar gevoerd wordt, om voor of op" 1 Juli, den jubileumsdag, het getal van 100.000 leden van den A. N. W. B. te bereiken. Het tooneelstuk is 'n variatiee op het vroegere wielrijdersblijspel „De Papa van Daisy Bell" van denzelfden auteur, dat, nu al meer dan dertig jaar geleden, in de dagen toen de fiets haar opkomst beleefde door een gezelschap enthousiaste amateurs in tal van plaatsen van ons land met groot succes werd opgevoerd en waaraan de ouderen onder de Bondslieden met genoegen terugdenken. Ditmaal geschiedt de opvoering, die met veel zorg is voorbereid, door beroeps-tooneelisten. De eerste voorstelling zal op Vrijdag 30 Juni in den Stadsschouwburg te Amsterdam worden gegeven, de tweede op Zaterdag 1 Juli in den Koninklijken Schouwburg te 's Gravenhage. Indien de belangstelling voor dit toeristisch blijspel, dat voor het toerisme in zijn vollen omvang propaganda maakt, van dien aard mocht blijken, dat herhaling van de voorstelling gewenscht is, zullen, behalve te Amsterdam en Den Haag ook in andere plaatsen opvoeringen worden gegeven. De stad zonder Joden. Toen eenige jaren geleden het anti-semie tisme opnieuw het hoofd opstak, schreef Hugo Bettauer zijn boek „De Stad zonder Joden". Hij schilderde het Weensche leven na een ge- fantaseerden uittócht der Joden, hetgeen het verval en den uiteindelijken ondergang van de eens zoo bloeiende stad ten gevolge had. Naar wij vernemen is Louis de Vries, van wien zoo menige Joodsche creatie een onver getelijk succes is geworden, door een bekend Haagsch literator, die bezig is het boek tot een tooneelstuk te verwerken, aangezocht om het werk ten tooneele te brengen. Gistermorgen om 9.05 uur is het K.L.M.- vliegtuig „Ohoe" naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich 4 passagiers Amsterdam Boedapest, 1 passagier AmsterdamAthene, 1 LondenBagdad en 1 LondenSingapore. Het toestel heeft meegenomen 291.262 kg. post, 1.700 k.g. pakketpost en 34.50 kg. vracht. De beman ning bestaat uit de heeren V. C. Blaak, gezag voerder, E. E. Hulsebos, tweede bestuurder, W. J. Huut, werktuigkundige en H. J. Siemer, radio-telegrafist. De „Havik" (thuisreis) is van Singapore vertrokken en te Bangkok aangekomen. De „Ijsvogel" (uitreis) vertrok gister van Calcutta en arriveerde te Bangkok. De „Oehoe" die gisteren uit Amsterdam Is vertrokken, is te Boedapest geland. De Haagsche Rechtbank heeft gister beham deld de zaak tegen den 41-jarigen bankier I. L., thans gedetineerd in het Huis van Bewaring wien ten laste is gelegd, dat hij te 's Graven hage, als directeur der N.V. Trustkantoor voor Belegging en Administratie op of omstreeks 26 Januaari 1932, opzettelijk twee obligaties elk groot 1000 dollar en een obligatie groot 500 dollar, Havenbestuur Danzig, rentende 6% pet. behoorende aan het klooster van den Goeden Herder te Conradshammer bei Danzig, welke obligaties hij onder zich had als zekerheid voor de nakoming van de verplichtingen van ge noemd klooster tegenover obligatiehouders, die hebben deelgenomen in de 8 pet. le hypothe caire obligatieleening groot 200.000 ten laste van voornoemde instelling, wederrechterlijk zich heeft toegeëigend; dat hij op dezelfde wijze zich heeft toege- eigend 2 obligaties, elk van 1000 dollar en 2 van 500 dollar, ten behoeve der vrije stad Danzig, waarvoor deze stukken als zekerheid strekten voor door haar aan genoemd klooster ter leen verstrekte gelden; verder, dat hij zich wederrechterlijk heeft toe geëigend 2 obligaties van 500 dollar op 12 Fe bruari '1932, 2 obligaties van 500 dollar op 2 Maart 1932, in Mei 1932, 8 obligaties als voor meld, van 500 dollar in Augustus 1932, 5 obli gaties van 1000 dollar 6% pet. Havenbestuur vrije stad Danzig, toebehoorende aan genoemd klooster. Het O.M. had acht getuigen opgeroepen. De rechtbank is samengesteld uit jlir. mr. Feith, president en mrs. Scholten en v. Laar. Het O. M. wordt waargenomen door mr. Pol man. Als tolk fungeerde de heer H. Flaumen- haft. De verdediger mr. Goldstein wierp de niet- ontvankelijkheid van den officier van Justitie op. Verdachte is tweemaal gedagvaard en de eerste dagvaarding is niet ingetrokken. Ver dachte staat, aldus mr. Goldstein, dus terecht volgens twee dagvaardingen, hetgeen niet toe laatbaar is. Na in raadkamer te zijn geweest deelt de president mede, dat de rechtbank het beroep verwerpt. Als eerste getuige wordt gehoord de heer G. Hagemann, Regierungsrat Hij zeide den heer L. in Danzig te hebben leeren kennen. Hij ver telt één en ander over de positie van het kloos ter van den Goeden Herder en over een tele foongesprek, dat de heer L. in Januari 1932 had met den vice-president van den Senaat van Danzig, in welk gesprek de vice-president voor waarden stelde voor het te hulp komen van het klooster. Het trustkantoor had 10.000 van de leening achtergehouden als waarborg voor ver dere rentebetaling. Dit bedrag werd den Se naat van Danzig aangeboden als waarborg, als hij de verplichtingen van het klooster wilde overnemen. In Juli 1932 leefde de Senaat nog in de onderstelling, dat de benoodigde stukken nog waren in het bezit van het Trustkantoor. In December merkte men, .dat verschillende stukken verkocht en beleend waren. Er be stond 'geen rekeningcourantverhouding tus schen den Senaat en het Trustkantoor. L. had geen recht over die stukken te beschikken. Op een vraag van den verdediger, verklaart getuige, dat ten dage der tenlastelegging de taxatiewaarde van het onroerend goed, aan deze leening verbonden, tot op de helft was gedaald. Mr. Goldstein: Stelt de Senaat prijs op een strafvervolging van dezen verdachte? De president. De Senaat is geen vervolgend ambtenaar en kan zich niet mengen in de Ne derlandsche justitie. Verdachte ontkent, dat er tegenover den Se naat een pandrecht bestond. Heeft Danzig het geld ten laste van het klooster aan het Trust kantoor overgfemaakt? Getuige: Ja, als voorschot. Getuige Burgers, oud-directeur van Burgers en' Co's Bank, was dé volgende getuige. Hij vertelde vgn de bemoeiingen der Bank met het Trustkantoor. Get. is commissaris van het Trustkantoor geweest, maar was niet geheel op de hoogte met de zaken die heel moeilijk waren. Burgers Co.'s Bank had een procedure in de Sodslitat-affaire. Deze procedure koste veel geld. L. wist aan geld te Komen door de obli gaties te beleenen. Voor zoover getuige wist, was beleening of verkoop geoorloofd. De volgende getuige was de accountant J. E. v. Koetsveld, die tevens als deskundige op trad. Getuige zegt, dat er aanmerking gemaakt is op zijn rapport. Hij heeft zich bereid verklaard zijn rapport te wijzigen indien, wanneer het juist bleek te zijn, de kosten van het onder zoek ten laste van het trustkantoor zouden ko men. Men is daarop niet ingegaan. Getuige geeft verslag van de verschillende beleeningen, welke gebeurden aan Burgers en Co.'s Bank ten behoeve van het Trustkantoor. De getuige accountant J. E. van Koetsveld, heeft voorts nog een groot aantal boekhoudkun dige vragen te beantwoorden en zegt, dat de stukken, die het Trustkantoór onder zich had, een depót was. Verdachte: Er is hier sprake van een herbe- leening. Getuige: Neen, van een beleening, want er was geen beleening aan voorafgegaan. Het be trof een depót. In de boeken stond het verkeerd. Verdachte becritiseert een groot aantal pun ten in het accountansrapport en betoogt nog, dat Burgers en Co's Bank, waarbij de stukken herbeleend waren, opdracht gaf tot verkoop. Het Trustkantoor, noch verd. persoonlijk had eenig belang bij verkoop. Volgens getuige is H. M. Raphaël hoofdboek houder. Hij had zoowel de boekhouding van Burgers en Co.'s Bank als die van het Trust kantoor bij te houden. Bij dit verhoor ontstaat een langdurige dis cussie over het al of niet voorkomen van fou ten in het accountantsrapport. Getuige ver klaart, dat hier beleening en geen herbelee- ning plaats had. Get. Geest verklaart, dat verdachte L. op dracht gegeven heeft de effecten te beleenen. Op een vraag van verdachte bevestigt get. dat per week Burgers en Co's Bank voor het Trust kantoor omstreeks 8 a 10.000 gulden aan cou pons honoreerde. Volgende getuige is J. J. Ma- ritcic, kantoorbediende, die ook. mededeelingen doet omtrent de boekhouding. De President wil doen voorlezen een verkla- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) NEDERLANDSCH FABRIKAAT EN CONSEQUENTIE. Mag ik een kleine ruimte in Uw kolommen? Bij voorbaat dank. Nauwelijks genieten we van de eerste stralen der lentezonne of we worden overstelpt met prospectussen en circulaires van reisbureaux. Voor me liggen vakbladen van werkgevers organisaties, industrieelen en fabrikanten, die voor het a.s. seizoen reiscommissies vormden, die wederom op hun beurt reisprogramma's ont wierpen. We lezen van „Groote Federatiereis naar Parijs". „Zes dagen door Frankrijk voor 85", In 1933 naar „La ville lumière" enz. enz. En in diezelfde organen herhaalt men op schier elke bladzijde de smartkreet, dien we dagelijks lezen in groote advertenties, op reclameplaten, aan plakbiljetten, sluitzegels, plakband, enz. „Steunt Nederlandsch Fabrikaat", Dit laatste is echter ons volk z'n goed recht. In een dier uitgaven verzoekt een bondsbestuur z'n leden, opgave te doen van firma's die be paalde artikelen in het buitenland bestellen. Men wil dat ligt er dik op maatregelen treffen, eigen arbeid steunen, geld in eigen zak halen, Neerlands industrie bevorderen Prachtig! Ook dat is ons goed recht. Doch in diezelfde bladen treffen we volle bladzijden aan, die de leden dezer Nederlandsche organisaties en vereenigingen toeroepen: „Naar Parijs"! Moeten we dan niet consequent blijven? Heb ben die categorieën onzer bevolking, tot wie men zoo dringend en voortdurend roept: „Steunt Nederlandsch Fabrikaat" dan geen recht op den wederzij dschen steun van fabrikant, industrieel, enz.? Moeten we, niet als waardigen tegen hanger voor het a.s. reisseizoen gaan bezigen: „Verteert Uw geld in eigen land". Een groot deel van ons volk, een groot deel van ons eigen land, heeft daar recht op! Weten en kennen we wel voldoende wat ons eigen land biedt aan bezienswaardigheden, na tuurschoon, ontspanning enz. Wat zal ons een reis door het Noorden „Mooi Nederland", een uitstapje naar het Zuiden „Neerlandsch Zwit serland", eenige aangename en leerzame ont- spanningsdagen kunnen verschaffen, terwijl wij dan geven aan anderen, wat we die anderen voor ons en onze zaken vragen. Laten we consequent blijven en medewerken aan den algemeenen oproep: „Steunt Neder landsch Fabrikaat" doch dan is mede ons aller plicht: „Steunt eigen land". Vergeet in drie en dertig niet, Wat het eigen land U biedt! Moge voor het reisseizoen 1933, onze Holland- sche Pers, onze Vereenigingen tot Bevordering van het Vreemdelingen Verkeer, ieder Neder lander propageeren: „Verteert Uw geld in eigen Land". S i t t a r d. A. ALBERTS. EEN STROOPERS- OF SMOKKELDRAMA? Het lijk van den landbouwer Dicker, dat in een greppel van de Middelbeersche bosschen werd gevonden, vertoonde teekenen die op geweldpleging zouden wyzen. Links; de aankomst van het parket uit Den Bosch. Midden: de greppel waar het lijk werd gevonden. Rechts: het overbrengen van 't lijk naar 't gasthui» NATIONAAL REVEIL. Waarom de Mussert-beweging in ons land staat in het teeken van eenige belangstelling, is niet twijfelachtig. Eenige pers-organen in Nederland zijn in handen van vrij-metselaars en het zijn ook de magons, die de Mussert-groep steunen met geld. Geen wonder is het dus, dat deze groep in staat is, de jongelui met allerlei pretjes, club huizen e.d. tot zich te trekken. De jeugd is opper» vlakkig en zeer ontvankelijk voor indrukken. Maar als die indrukken onder sterk magon» nieken invloed staan, worden ze gevaarlijk; da vrijmetselarij toch, is Niet-Nationaal. Vandaar dan ook, dat een groot gedeelte van Musserts volge lingen zich onlangs afscheidde en oprichtte de „Nat. Socialistische Volksgemeenschap", die niet werkt onder auspiciën van vrij-metselaars. Ook de „Amsterdammer" ziet het gevaar in van de Mussert-groep voor Nationaal Nederland en schrijft in haar blad van 28 April, o.a. het volgende „In tegenstelling met andere fascistische orga nisaties wordt in het program en de toelichting daarop, het Koningschap NIET genoemd, NOCH de eisch gesteld, dat, Nederland blijve voortbe staan onder het Huis van Oranje MusSert verklaarde zelfs, dat onder een re publiek het nationaal-socialisme ook zou kunnen bestaan. Dit komt dan ook geheel overeen met het wezen der vrijmetselarij, dat tegen de vorsten huizen is gekant. Als zuiver nationaal oranje gezinde beweging, zonder vreemde invloeden, kunnen we de Mussert-groep, die trouwens ook rood-zwart in haar vaandel voert, dan ook ge voeglijk afvoeren. Voor zoogenaamde fascistische organisaties, in stand gehouden met een onder invloed van de vrij-metselarij, is eene waarschuwing ter dege op haar plaats. C. J. M. v. EIJSDEN Jr. Alg. Secr. „Verbond van Nationalisten", Amsterdam. ring van de Moeder-Overste van het klooster, die niet verschenen is. Mr. Goldstein heeft hiertegen bezwaar, om dat hij dit proces-verbaal in strijd acht met de Nederlandsche wet. De rechtbank gaat hierop in raadkamer. De president deelt vervolgens mede, dat de recht bank besliste, dat het stuk rechtsgeldig is. Het zal worden voorgelezen in een volgende zitting. Deze zal gehouden worden a.s. Zaterdag oVer een week. Patroon en arbeider deelen samen. De Haarlemsche politie heeft den 35-jarigen metselaar H. en diens patroon, den 41-jarigen schoorsteenveger P. aangehouden, die ervan verdacht worden de gemeente Haarlem en den bouwvakarbeidsbond voor een bedrag van in totaal ƒ500 te hebben opgelicht. H. gaf voor werkloos te zijn, terwijl hij in dienst was bij P. Dertig weken trok hij reeds steun. Hij had een overeenkomst met P. gesloten om den steun samen te deelen. Op de uren, voor het stempelen bestemd, gaf P- kern daarvoor vrijaf. SOLDAAT UIT HET RAAM GEVALLEN. Te Arnhem is een dienstplichtige soldaat van het korps rijdende artillerie uit een der ramen van de Willemskazerne gevallen. De man, de ongeveer 20-jarige A. J. K., afkomstig uit Neede, werd in deerniswekkenden toestand naar het St. Elisabethgasthuis te Arnhem over gebracht. DELFT, 11 Mei. Boter. Aanvoer S8/8 S/18, we gende 1840 kg. PrUs 1.55—1.60 per kg. Handel kalm. DELFT, 11 Mei. Aanvoer en prijzen waren: 4 paarden 60195171 runderenvette koeien 90 215, kalfkoeien 85210, varekoeien 60 150242 nuchtere kalveren 27224 magere varkens 10—30: 979 biggen 6—12; 17 schapen en 1678 lamineren 1724; weidelnmmeren 37. ROTTERDAM, 11 Mei. (Coöp. Tuinbouwvei ling Rotterdam en Omstreken G.A.) Holl. platgl. komkommers le soort ƒ11.9014.30, 2e soort 9 11.70, 3e soort ƒ6.407.80 per 100 stuks, kom- kommerstek 712 ct., slavellen 23 ct„ poste lein 79 ct. per kg., sla (Meikoning) le soort 0.501.30, 2e soort 405 Oct. per 100 krop, spinazie 1.804 per 100 kg., bloemkool le soort 1115 ct., 2e soort 68 ct. per stuk, peen 813 ct. per bos, tomaten A ƒ25.7027.30, B ƒ24.20 25.60, C 23.20—24.20, CC ƒ16.50—19.30 per 100 pond Aanvoer 344.QQQ Jsrop sla,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4