NIEUWE RIJKSTELEFOON-CENTRALE ZATERDAG 13 MEI 1933 LOONSVERLAGING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75^- Laxeer-Tabletten 60 ct- Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten WORDT BEGIN OCTOBER IN DIENST GESTELD. HET CÖNFLICT TE IJMUIDEN. ARBEIDSTIJD IN KOLENMIJNEN. DE SANEERING VAN HET BLOEM BOLLENBEDRIJF. Het verstrekken van teellbewijzen. Reel. 7177-5 9 DE ARBEIDSWET EN HET BAKKERS BEDRIJF. Volgens het eerste halfjaarlijksche overzicht van het comité inzake naleving der arbeids wet (C.I.N.D.A.), gevormd uit de hoofdbesturen van alg. Ned. bond van arbeid (sters) in het bakkers-, chocolade- en süikerbew. bedrijf, Ned. R. K. bond van bakkers en cacao-, choco lade- en suikerbewerkers, Ned. Centr. bond van Chr. arbeid(sters) in de voedings- en ge- notmiddelenbedrijven gaven de ingekomen klachten meermalen reden tot nadere corres pondentie, omdat geen volledige opgave van den aard der overtreding werd versterkt. In het algemeen kan echter wel gezegd worden, dat het vaak moeilijk is, overtredingen vast te stellen, omdat niet altijd gelegenheid voor goede contróle bestaat. Voor wat de gezellen zelf betreft, moet vast gesteld worden, dat dezen veel te weinig be reid zijn, inlichtingen te verstrekken. De in druk, die echter uit de bemoeiingen met een zoo groot aantal afdeelingsbesturen is verkre gen, doet het comité zeggen, dat in het alge meen behoorlijk met de bepalingen van de Arbeidswet, voor wat het bakkersbedrijf be treft, rekening wordt gehouden. Met 21 patroons werd ter zake ingekomen klachten gecorrespondeerd en wel te Bever wijk, Delft, Haarlem, Heerenveen, Laren. Maas tricht, Middelburg, Vlaardingen, IJmuiden en Zeist. Deze correspondentie gaf slechts 5 maal aanleiding, ons met de Arbeidsinspectie in ver binding te stellen. Omtrent deze 5 gevallen kwam bericht in, dat 2 keer proces-verbaal moest worden opgemaakt. In één geval van overtreding, en wel te Haar lem, kon door bespreking met den werkgever het aanhangig-maken van de klacht bij de Arbeidsinspectie voorkomen worden. Voor twee plaatsen, vanwaar bij herhaling klachten inkwamen en diverse patroons op de brieven van „Cinda" niet antwoordden, gaf dit het comité aanleiding, zich met de patroons organisaties, en wel te Middelburg en te Nij megen, te verstaan. Voor wat Middelburg betreft, verklaarden de besturen der patroonsorganisaties, in overwe ging te willen nemen, de klachten, die de plaatselijke besturen omtrent naleving van de Arbeidswet bereiken, ter kennis van de des betreffende patroons te brengen en op betere naleving aan te dringen. Wat Nijmegen aangaat, verklaarde de be sturen van de patroonsorganisaties, bereid te zijn, vooral in verband met den invoer van brood uit buitengemeenten, met de plaatselijke besturen eventueel in overleg met de Ar beidsinspectie het vormen van een gezamen lijk plaatselijk comité onder de oogen te zien. Ook te Haarlem gaven de bemoeiingen van „Cinda" aanleiding tot een bijeenkomst met de besturen der patroons- en gezellenorganisa- ties. Men kwam overeen, het contact, dat tot dusver plaatselijk bestond, te doen voortbe staan, terwijl de gezellenorganisaties de bij haar bekend geworden klachten op de tot dus ver gebruikelijke wijze zouden probeeren af te doen. Op verzoek van de plaatselijke besturen te IJmuiden heeft in Februari een gecombineerde besturenvergadering plaats gehad ter bespre king van het niet-werken op de Paasch. en Pinksterdagen. De plaatselijke besturen verzochten daarbij het comité, zich met de besturen van de pa troonsorganisaties te willen verstaan om, ter zake van volledige rust op de feestdagen, hun medewerking te verkrijgen. Deze medewerking werd toegezegd. Ten slotte heeft met medewerking van het comité te Amsterdam contróle plaats gehad op de naleving van het Verkoopverbod. Door mid del van een auto werden tusschen 9 en 10 uur diverse wijken van de stad bezocht. Daarbij is gebleken, dat verkoop van versch brood vóór 10 uur des morgens slechts in zeer geringe omvang voorkomt. De fabrikanten wenschen de C.A.O. niet te verlengen. Het Verbond van Vereenigingen van Siga renfabrikanten in Nederland en de Ned. R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten hebben aan de werknemersorganisaties doen weten, dat zij het collectief contract, dat 31 Mei a.s. af loopt, onder de thans geldende voorwaarden, niet wenschen te verlengen. Zij verklaarden zich volgens het „Hgz. be reid 'n nieuw contract aan te gaan mits accoord wordt gegaan met een loonsverlaging van 7 pet. voor de sigarenmakers en voor het vast per soneel, als sorteerders, plakkers e. a. van 12 pet. Tevens wenschen zij dit jaar de vacantie, die op 6 dagen is bepaald, in te trekken. De werknemersorganisaties, te weten de R. K., Nederlandsche en Chr. Tabaksbewerkers- bonden en de Federatie van Sigarenmakers gaan met deze voorstellen niet accoord. Haar hoofdbestuurders zullen a. s. Maandag met de vertegenwoordigers der fabrjkantenorganisaties confereeren ter bespreking van de gestelde voorwaarden. Bespreking met rijksbemiddelaar. De Rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jitta heeft de partijen betrokken bij de staking in het visscherijbedrijf te IJmuiden, opgeroe pen tot een nieuwe bespreking op Donderdag 18 Mei in het Departement van Economische Zaken en Arbeid te Den Haag. Toetreding tot een internationale regeling. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot voorbehoud der be voegdheid tot toetreding tot het ontwerp verdrag betreffende den duur van den arbeid in de kolenmijnen (Genève 1931). Sommige leden waren van oordeel, dat toe treding tot het ontwerpverdrag de Ned. mijn industrie in een blijvend nadeeligen toestand zal plaatsen tegenover haar buitenlandsche concurrenten. Deze leden betreurde het zeer, dat de z.g. „spread-over", het inhalen "an uren, die op een dag minder gewerkt worden, niet mogelijk gemaakt is. De regeering ont kent niet, dat voor een systeem van inhalen argumenten zijn aan te voeren en dat door het niet aanvaarden van dat systeem inderdaad de wfekelijksche arbeidsduur met 5 kwartier zal moeten worden ingekrompen. Zij meent zich er van ontslagen te kunnen achten om in beschouwingen dienaangaande te treden, aan gezien het ontwerp-verdrag, zooals het ten slotte na moeizaam overleg en veel compromis door de 15de internationale Arbeidsconferentie werd aangenomen, een systeem van inhalen niet kent Bij de beoordeeling van het onderhavige ontwerp-verdrag is de regeering tot de over tuiging gekomen, dat het ontbreken van de bedoelde „spread-over" geen overwegende be zwaren voor toetreding opleveren mag. De wenschelijkheid van een internationale regeling van den arbeidstijd in de kolenmijnen is in de laatste jaren duidelijk aan het licht getreden. Ter bereiking van een gewenschte internationale regeling zullen in verschillende landen zoowel de werkgevers als de arbeiders zich wellicht een opoffering moeten getroosten. Het betoog tegen een verkorting heeft de re geering er niet van overtuigd, dat voor de Nederlandsche mijnindustrie de verkorting van den arbeidstijd, die per week 114 uur zal be dragen, overwegende bezwaren zal mede brengen. Het raam voor de Nieuwe Kerk te Delft, geschonken door bewoners van de Baronie van Breda {werk van W. van Konijnen burg en Joep Nicolas VOOR ZWAAR VERVOER GESLOTEN WEG De Minister van Waterstaat heeft gesloten verklaard den weg, toegang gevende tot en voerende over den veersteiger te Willemstad, en de wegen over de pontons met toegangsbrug- gen in de tramweghavens te Numansdorp, Hel- levoetsluis en Middelharnis, voor motorrijtui gen, aanhangwagens, rij- of voertuigen, waar van de grootste wielbelasting de 2000 kg. over schrijdt. DREIGEND CONFLICT IN DEN WEST-BRABANTSCHEN LANDBOUW. Met betrekking tot het dreigend conflict in den landbouw in West-Noord-Brabant, kan worden medegedeeld, dat de werknemersorga nisaties te Fynaart en te Willemstad, zich als nog tot arbitrage bereid hebben verklaard. De voorzitter van de voorloopige commissie 'van advies ter voorbereiding van eventueel te treffen maatregelen tot steun en gezondmaking van het bloembollenbedrijf deelt ons mede, dat het in zijn voornemen ligt aan den minister voor te stellen het verstrekken van teeltbewij zen aan erkende bloembollenkweekers afhan kelijk te stellen van de inlevering van in Ne derland geteelde bloembollen (zoowel lever baar als plantgoed in nader vast te stellen verhouding) in de navolgende percentages van het thans beplante oppervlak: Hyacinthen 35%, vroege tulpen 30% (Darwin en andere late tulpen 35%), narcissen 50%. Het definitieve percentage zal worden vast gesteld, als de uitkomsten van den oogst en den handel bekend zijn. Door deze bepalingen worden dus de teelt- bewijzen uitsluitend verkregen door inlevering van 'bloembollen. Ter verkrijging van zoo juist mogelijke gegevens zal met de uitkomsten der registratie bij de bepaling der percentages rekening worden gehouden. De mededeeling in het eerste communique, dat door de regeering maatregelen zullen wor den genomen, waardoor voorkomen wordt, dat de prijs voor het binnenland buiten verhouding tot dien voor het buitenland zou oploopen heeft de bedoeling om misbruiken te voorkomen. STEUN AAN DE SCHAPENHOUDERS. Door den Minister van Economische Zaken en Arbeid is bepaald, dat de opbrengst van de extra-heffingen, gedurende het jaar 1932 op don uitvoer van schapen naar Frankrijk gelegd, zal worden besteed tot het doen van een uit- j keering aan schapenhouders, die op 1 Januari 1933 in hun bedrijf fokooien ouder dan 1% jaar aanwezig hadden. Als basis voor deze verdeeling zal gelden de in den aanvang van dit jaar gehouden schapen inventarisatie. Belanghebbenden welke voor bovenbedoelde uitkeering in aanmerking komen dienen zich vóór 1 Juni a.s. aan te melden bij het vleesch- exportbureau, Lange Burchtstraat 39 te Nij megen, onder opgave van het aantal fokooien ouder dan 1% jaar, op 1 Januari j.l. in hun bedrijf aanwezig, alsmede onder opgave van nauwkeurig adres. acnernre TSL.'CenTB* AA* GQÓNtMGeN t g t SOC. DEM. TWEEDE-KAMERFRACTIE. De Soc. Dem. Tweede-Kamerfractie koos tot eersten voorzitter den heer Albarda, tot tweeden voorzitter den heer Vliegen, tot eersten secre taris en penningmeester den heer IJzerman, tot tweeden secretaris den heer Drees. naar het Engelsch van HERBERT ADAMS. II.) Hij was tamelijk openhartig op dat punt. Hij zei dat hij een groot huis noodig had, en dat hij het goedkoop wilde hebben. Hij be greep dat dit hier het geval zou zijn na hetgeen er pas gebeurd was. Hij bood duizend pond. Ik weigerde. Na een lange discusie zei ik, dat ik mijn cliënt zou adviseeren een bod van vijf tienhonderd pond te Wcepteeren, indien hij daartoe bereid was. Met groote moeite kon ik hem daartoe overhalen, op voorwaarde dan dat de zaak vanmiddag vóór vier uur haar beslag zou krijgen. Weigeren zou dwaasheid zijn. Jimmie zag dat mr. Turtle zijn handelwijze werkelijk kwalijk nam. Hij respecteerde het in den man en besefte dat het hard voor hem moest zijn om redenen, die hij niet kende, zoo zijn goeden raad genegeerd te zien. Ja, dwaas of niet, mr. Turtle, toch weige ren wij, zei hij. Is dat definitief? Absoluut! Het spijt me. Ik wil niet onbeleefd zijn maar ik geloof dat miss Cowley beter naar ten raad zou kunnen luisteren van iemand met c m ervaring van méér dan dertig jaren in het vak, dan Dan van een eigenwijzen advocaat die er r ets van afweet, zei Jimmie, waarna hij ver volgde. U hebt misschien gelijk, maar hét is nu eenmaal zoo. Mr. Turtle stond opnieuw op. Te zeggen dat 5 ij gegriefd was, zou een zwakke beschrijving zijn van zijn gemoedstoestand. Maar met een l èwonderenswaardige zelfbeheersching wist hij z'jn verlangen om de papiermand in den hoek te trappen te bedwingen. A propos, zei Jimmie. U hebt miss Cow ley's boodschap ontvangen om er een huisbe- aarder in te zetten. Hebt u dat al gedaan? Wat zou het voor nut hebben, wanneer het huis verkocht werd? Het is niet verkocht. Wel, ik engageerde een huisbewaarder, een goeden man met een vrouw. Zij bekeken het huis en weigerden. Dan moeten wij iemand anders vinden. Dat zal niet gemakkelijk zijn. Indien U mr. Grostein's bod niet accepteert, welken prijs moet ik dan vragen? In 't geheel geen prijs, Verwijs eventueele gegadigden naar mij. Het zal waarschijnlijk wel niet noodig zijn. Wat gaat miss Cowley met het huis doen? Zij is nog niet besloten. Voor het oogen- blik is het uit de markt genomen, maar indien het ooit tot een verkoop komt, zal die over u loopen. Indien u het wilt accepteeren, zal ik u een cheque geven voor uw bemoeiingen met mr. Felix Grostein. Indien hij er nog verdpr over wenscht te spreken, stuurt u hem wel naar mij. Er zijn genoeg groote huizen te krij gen, zei mr. Turtle pessimistisch. Wij zullen wel nooit meer iets van hem hooren. Maar daarin vergiste hij zich. HOOFDSTUK XI. DE DIAMANTHANDELAAR. Nonna was verrukt toen Jimmie haar ver telde, dat zij misschien eigenaresse zou wor den van het geheimzinnige huis aan Queen's Gate. Eerst vroeg zij zich af wat zij er mee zou doen, maar toen hij haar verklaarde dat het verbouwd zou moeten worden in flats, was zij terstond vol van de dolste plannen om het aangenaam en mooi te maken plannen die een architect en een aannemer gelukkig ge maakt zouden hebben, want over een bijkom stigheid als kosten werd eenvoudig niet ge dacht. Tot dusverre hadden Jimmie en zij het for tuin, dat haar door haar grootvader was nage laten, nog vrijwel niet aangesproken. Jimmie was besloten zijn carrière zelf te maken. Het kon dan al heel aangenaam zijn te weten dat hij zoo'n heerlijk soliede reserve achter zich had, maar, hoe vurig hij haar ook beminde, was hij niet van plan uitsluitend de echtgenoot van een rijke vrouw te zijn. Hij was echter verheugd te zien, dat hij goed geoordeeld had het zou Nonna een genoegen doen het grim mige oude huis te verbeteren en te verfraaien, wanneer het in haar bezit kwam. Ik ben zoo blij dat je het dien Felix Grostein niet hebt laten koopen, zei ze. Ik kan me niet begrijpen hoe Enid er van kon schei den, vóór dat de schat gevonden is. Wanneer gaat je man aan den slag om naar den schat te gaan zoeken? Morgenochtend. Turtle kon geen huisbe waarder vinden, indien wij niet eerst een gas fornuis, centrale verwarming en dergelijke aanbrachten. Daarom heb ik een mannetje aan genomen, die er iederen dag heen gaat. Waar zullen wij beginnen? In de zitkamer oh! het is heerlijk! Ik ga hem helpen maar, Jimmie Hier ben ik, lieveling. Zou het niet verstandig zijn al die akelige behangsels er af te trekken? Ze zijn vuil en donker, en zullen toch moeten verdwijnen en wij kunnen dan meteen zien of ze soms nog iets verbergen. Verstandig vrouwtje! Misschien is de deur naar de geheime kast overplakt. Het is zeker beter den heeleboel er maar af te trekken, dan op alle mogelijke plaatsen gaatjes te boren. Wanneer de buit gevonden wordt, zal Enid jou heel wat te danken hebben. Neen, aan jou, Jimmie. Jij ontving kapi tein Bruden's brief en begreep wat die kon beteekenen. Denk je dat het juweelen of geld zullen zijn? Beide, zei Jimmie lachend. En staven mas sief goud en robijnen als duiveneieren. Maar misschien is er alleen maar een vel papier een geheim middeltje van de oude dame tegen spit in den rug! Oh. Jimmie, dat denk je toch niet! Zij was dicht bij hem komen staan en liet haar vingers door zijn haar glijden, toen er aan de buiten deur gebeld werd. Dat is zeker Enid's kleine Phil, zei hij. Ik zal hem binnenlaten. Hij begaf zich naar het tuinhekje en vond daar inderdaad de groote Schot. Kom binnen, zei hij, kom binnen. Laat ik je even aan mijn vrouw voorstellen. Zij is uiterst nieuwsgierig om iets over haar golf- kaart-spoor te vernemen. Zij heeft de kaart ge vonden, snap je. Ik hoop, dat je plezierig ge speeld hebt? Gaat nog al, zei Phil. Ik had drie putts bij de tiende hole. De echte golf-ster riep Jimmie uit. Die loopt altijd den heelen dag te klagen over de paar slagen, die hij minder goed deed, terwijl de beginneling zich blij maakt met de uitzon deringen, welke hij er goed afbracht! Nonna keek den man, dien zij weer met zijn vorige liefde hoopte te vereenigen, met groote belangstelling aan. Zijn uiterlijk en zijn om vang bevielen haar, hoewel de laatste haar een beetje bezorgd maakte toen hij zich in een van hun rieten tuinstoelen neerliet. De stoel kraak te en kreunde, maar hield stand. „Say when", mompelde Jimmie terwijl hij de goudgele whiskey in een tumbler liet vloeien. Ik ben zoowat geheelonthouder, merkte Phil op. Maar toen Jimmie ophield, zei hij haastig: Ga door, ga door. Ik houd ervan het te proeven. Wanneer ik zeg dat ik bijna ge heelonthouder ben, bedoel ik dat ik nooit van die vervelende wijntjes en die strooperige cocktails drink. Goeie ouwe whiskey is echter wat anders. Waart U in staat iets over die golfkaart te weten te komen? vroeg Nonna. Ja, antwoordde hij. Ik heb er alles van ontdekt. Ik had mijn vriend verzocht een four some te arrangeeren. Je komt altijd het meest te weten, wanneer drie andere mannen mee praten. Je kunt nog eens een vraag stellen zon der dat deze direct verdacht klinkt. Hij nam een flinken slok van zijn glas en vervolgde: De man wiens golfkaart U gevonden hebt, heet Felix Grosteinl Felix Grostein! herhaalde Nonna, terwijl Jimmie erbij voegde: diamanthandelaar van Hatton Garden. Kennen jullie hem? vroeg Phil verrast. Neen, zei Jimmie. Maar bijna had hij het huis gekocht. Hij deed er een bod op, hetwelk afgeslagen is. Dan beteekent ons spoor ten slotte toch niets, zei Nonna op teleurgestelden toon. Na tuurlijk wilde mr. Grostein het huis bezich tigen alvorens het te koopen, en het kan bij zoo'n gelegenheid iedereen overkomen een kaart te verliezen. Het is een beetje een teleurstelling, zei Jimmie. Er schijnt niet veel verband tusschen Gregory Bruden, schatgraver, en Felix Gros tein, diamanthandelaar ofschoon het zonder ling is dat hij 't huis zoo plotseling wilde heb ben. Wat voor soort man is hij? Hij heeft den naam van zeer rijk te zijn, zei Mackenzie, maar hij is allerminst populair. Hij zingt zachtjes onder het spelen, en daar hebben de menschen een hekel aan. Wanneer hij aan de winnende hand is, neuriet hij de Hochzeitmarsch of zoo iets, en dat brengt zijn tegenspelers buiten zich zelf. Indien hij ver liest, bromt hij het „Zeemansgraf", en dat is nog erger. Wat heeft hij wel ten boste gegeven toen hij die hole in één maakte? informeerde Jimmie. Ik weet het niet, maar je diagnose van die zaak was correct. Hij was zóó opgewonden, dat hij bij de volgende hole den bal tweemaal absoluut miste. Daarna gaf hij het maar op. In ieder geval is hij een heel middelmatig golf- <-peler. Iedereen kende het geval. Het was op den laatsten onderlingen wedstrijd den eer sten Zaterdag van de maand. Een nieuwe streep door onze rekening, merkte Jimmie op. Op den eersten Zaterdag van de maand werd die arme Bruden dood ge vonden. Felix Grostein kan daar moeilijk bij betrokken zijn geweest om dan te gaan golfen en een hole in één te maken! Speelt mr. Grostein golf met lady Car- rindory? vroeg Nonna. Ik kan het U niet zeggen. Kent ge die dame? Haar naam, of juister gezegd, haar adres stond op de achterzijde van de bewuste kaart geschreven, verklaarde Jimmie. Zij heeft onlangs bij ons haar juweelen voor vijftigduizend pond verzekerd, zei Phil. Mogelijk koopt zij van mr. Grostein. Haar dia manten zijn beroemd. Alles schijnt volkomen duidelijk, zei Jim mie, behalve dan dat wij nog evenzeer in het duister tasten als tevoren! Waarom dacht Bru den dat er in Queen's Gate een schat verbor gen was? Waarom werd hij daar vermoord Blijkbaar kunnen wij Felix Grostein wel uit schakelen. Wij moeten verder gaan met ons onderzoek in het huis en zien wat wij aan het licht kunnen brengen. Maar Felix Grostein liet zich niet zoo gemak kelijk uitschakelen. Zij bleven gedrieën onder de verandah over de zaak zitten praten, tot het al aardig laat was. Het was een warme avond en een genoegen zoo in dien rnooien tuin, verloren in het hart van de groote stad, te kunnen zitten. Het gesprek sprong van den hak op den tak. Nonna's bezige hersenen pro beerden reeds een onschuldig plannetje te be denken, om Enid en haar grooten geliefde toe vallig weer bij elkaar te brengen. Jimmie pro beerde een mogelijk verband te ontdekken tusschen den schatrijken diamanthandelaar van Hatton Gardens en den berooiden Bruden, en Phil rookte zijn pijp, en maakte wanneer noo dig zoo nu en dan een losse opmerking. Hij was niet overmatig spraakzaam maar een van die menschen, die de kunst van toeluisteren verstaan waarvan het gezellig is om ze om zich heen te hebben. Het was bijna midder nacht voor hij vertrok. De man, dien Jimmie had aangenomen om met het onderzoek in het huis aan Queen s Gate te beginnen, was een oude meubelmaker, Heywood genaamd. Hij kende hem al jaren Heywood kwam nl. van het dorp waar hij als jongen gewoond had, en Jimmie wist dat hij absoluut te vertrouwen was. Hij had afgespro ken hem voor het huis op zijn weg naar kan toor te ontmoeten, om hem uit te leggen wat er van hem verlangd werd. In het heldere ochtendzonnetje zag het huls er zoo mogelijk nog killer en onvriendelijker uit dan tevoren. Sedert zijn laatste bezoek scheen er niets te zijn voorgevallen. Kort ver klaarde hij aan Heywood dat het vermoeden bestond, dat er iets van waarde mogelijk juweelen, of mogelijk alleen maar documen ten in het huis verborgen was en dat daar systematisch naar moest worden gezocht. Hij zei dat het huis niet te veel beschadigd mocht worden en stelde voor te beginnen met het al- scheuren van het behang. Dat denk ik niet, zei Heywood. Als het waar is dat die ouwe dame kostbaarheden had, zou ze die van tijd tot tijd toch wel eens wil len bekijken. Zij zou ze dan niet laten weg- plakken. Bovendien kan ik die hooge muren niet afscheuren. Dat is een werkje van min stens drie man, met leeren en planken. En ik houd er niet van hier met een heele bende rond te scharrelen. Naar mijn idee zijn die oude schoorsteenen de mooiste plaatsen om iets van waarde te verbergen. Laat mij hier maar eens een paar dagen rondneuzen, in de schoorstee nen en achter de betimmeringen, en misschien vind ik wel wat. Zoo niet, dan kunnen wij al tijd nog aan het afscheuren gaan. Eigenlijk heb je gelijk, zei Jimmie. Be gin maar waar je wilt en indien je wat vindt zal je er niet slecht bij varen. Hij zag wel in, dat het voor een enkelen man geen werk was om het behang van die muren, waarvan er sommige vijftien voet hoog waren, te gaan afscheuren én het was bovendien onwaarschijn lijk dat er iets verborgen zou zijn op een hoog te, waar een dame niet gemakkelijk bij kon. Ook was het opmerkelijk, dat geen van de gaatjes welke Zij ontdekt hadden, hooger was dan drie voet boven den vloer. Met Heywood doorliep hij het heele huis, zich verdiepend in allerlei veronderstellingen. Het leek inderdaad alsof een eers.te onderzoek in de stookplaatsen en schoorsteenen geen slecht idee was. De meeste hadden massieve houten mantels, met paneelen en veel lof werk. Sommige waren aardig kostbaar, andere alleen maar zwaar en smakeloos. Hij beval den meubelmaker op te letten dat hij niets beschadigde en liet hem achter, nadat afge sproken was dat de man bij de zitkamers zou beginnen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6