BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. HET DOMINICANENKLOOSTER TE ZWOLLE. jsiifc HoofdfUfto.lUesfUj** JtUfHhaedt's Voeder MAANDAG 15 MEI 1933 kabinetsformatie. mmm "SS «w VERDEELING VAN WERK OVER MEER WERKLIEDEN. Onderzoek der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. PATER M. VAN ROOY. JOHAN DE MEESTER NAAR VERKADE. BOTSING TUSSCHEN AUTO'S TE DELFT. Een chauffeur verdronken. NED. TOONEELVERBOND. en „Niet haasten'. r 9.nder dit hoofd drietstart het blad van dr. °bjn „de Standaard": UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE. MASSA-ONTSLAG OP DE MIJNEN. 'MÈÊÈlÈmÉÈÈÊÊÊtb> r.,~. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. DOODELIJKE AANRIJDING. De herhouw van het Dominicanenklooster te Zwollede voorzijde aan de 'Assen- dorperstraat is weer onder de kap. HERRIJST IN NIEUWE GLORIE. Een geheel nieuwe verdieping kroont het grootsche gebouw. AANVARINGEN. bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 15 ct. Bij Uw drogist „DUITSCHLAND VAN 1907—1933". RADIO-TELEFOONVERKEER MÉT NED.-INDIE. INTERNATIONALE VERRESCHRIJF- VERBINDING. De Commissie, benoemd door het hoofdbe stuur der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid een verzachting van de nadee- len der werkloosheid te bereiken door vrijwil lige verdeeling van het werk over een grooter aantal arbeiders, heeft haar rapport uitgebracht, dat is aangeboden aan den Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid. De Commissie komt tot de conclusie dat zij zich ernstig verzet tegen dwingende wettelijke maatregelen. Verschillende systemen mogelijk. Verschillende systemen van werktijdverdee- wg?1J>.5en kan de ^beiders regel- J+ v? 6 houden met een verkorten waar,blJ al of niet met verschillende h ?,n gewerkt kan worden; of men kan de If6!*3 I™ onderbreking te werk stellen in j f. a. van rouleering, waarbij alle arbei- s7steem betrokken, gedurende zeke- yd periodiek werkloos zijn; ten slotte is en combinatie van deze methoden mogelijk, voor al deze stelsels geldt, dat de mogelijk- neid van toepassing voor ieder bedrijf, voor iedere onderneming afzonderlijk beoordeeld moet worden Een systeem van werktijdverkor ting, zonder rouleering, zal in het algemeen het meest voor de hand liggende middel zijn. Het wordt dan ook reeds veelvuldig toegepast in ondernemingen, die hun personeel niet meer ge urende 48 uur aan het werk kunnen houden. ■uT>nroi°mmi-S-Sie beeft daarom haar aandacht sins va^eW1,'h aan de mogelijkheid van toepas- j. n een systeem van rouleering, dat naar brachtmeen*ng minder in praktijk wordt ge- Een systeem van rouleering. ,dergelijk systeem zou b.v. kunnen be- zou m 6en regebng, die drie weken arbeid u afwisselen met één week werkloosheid; eze Zou het aantal te werk gestelde arbeiders K doen toenemen, waar tegenover zou aan..dat allen dan van den normalen ar- eidstijd zonder werk zouden zijn. Natuurlijk 2lJn allerlei regelingen mogelijk: naar de Cischen die iedere onderneming stelt. In ondernemingen waar het toegepast kan worden, zal het gewoonlijk slechts op een deel der arbeiders toepasselijk zijn. Waar een per soonlijke verhouding tusschen den arbeider en aan bepaald hem opdragen werk bestaat, zal een systeem van rouleering gewoonlijk niet •hogelijk zijn. Dit is veelal het geval bij- ge schoolde arbeiders. Waar bepaalde deskundig- beid noodig is voor het verrichten van be paalden arbeid, kan over het algemeen niet aan andere personen na een zeker aantal weken deze arbeid worden overgedragen. Bij persoon lijke verantwoordelijkheid voor een werkstuk •s dit zelfs uitgesloten. Daarentegen zal voor het verrichten van werk, waarvoor geen ge schooldheid vereischt is, in het algemeen een systeem vein rouleering wel mogelijk zijn. De hosten. Ieder systeem van werktijdverdeeling is een bodmaatregel die voor de onderneming, be halve meer lasten (wat een indirecte verhoo- Sihg van kosten beteekent) ook een zekere Verhooging van directe kosten zal meebrengen. Immers de sociale lasten, die op onderneming drukken, worden voor een deel verhoogd door uitbreiding van het aantal arbeiders. Ook wordt de administratie iets ingewikkelder en kunnen de kosten van toezicht en leiding in bepaalde gevallen toenemen. Ten slotte mag niet wor den vergeten, dat er gereede kans bestaat, dat het werk, door verschillende handen gedaan, iets minder vlot zal verloopen. Al is ook verlaging van kostprijzen een der eerste vereischten in het tegenwoordige proces van aanpassing aan een lager prijzenpeil toch zal, naar de meening der Commissie, deze verhooging van kosten niet van zoodamgen om vang zijn, dat in het algemeen toepassing van een stelsel van werkverdeeling' over meer ar beiders hierdoor onmogelijk zou worden. Tegenover het door de onderneming te bren gen offer staan de reëele voordeelen, die met een regeling als hier bedoeld bereikt worden. Het spreekt vanzelf, dat behalve deze onver mijdelijke verhooging van lasten van geringen omvang, invoer van dit systeem geen verdere kosten op de onderneming zal mogen leggen. Immers het bedrijfsleven kan over het alge meen geen verdere lasten dragen, zonder daar van nadeelen te ondervinden, die weder een toeneming van werkloosheid ten gevolge zou den moeten hebben. Het loonvraagstuk. Dit brengt dus mee, dat uur- of stukloon geen verhooging zullen kunnen ondergaan anders zou een aanzienlijke verhooging van kosten toch plaats vinden. Het systeem van verdeelmg van werk over meer arbeiders heeft dus ten gevolge, dat een deel van de arbeiders dat zonder dit systeem een langeren arbeids tijd heeft, met dit systeem een geringer week- inkomen zal verdienen; ten behoeve van die arbeiders die zonder toepassing van dit systeem werkloos zouden zijn. Om werktijdverdeeling praktisch mogelijk te maken, zal dus de soli dariteit der arbeiders, hen er toe moeten bren gen een gedeelte der lasten gezamenlijk te dragen. Dit kan in vele gevallen een zwaar offer beteekenen. In verschillende gevallen, waar het loon reeds sterk verlaagd moest worden, of een (verdere) verlaging onvermijdelijk zal zijn om den kost prijs van een product verder terug te brengen, zal een werktijd-verdeeling zelfs onmogelijk zijn omdat hierdoor het loon zou worden terug gebracht tot een peil waarbij ontbering sterk gevoeld zou worden. Behalve in de technische en economische mogelijkheden der onderneming, zal dus in het" loonpeil een grens gelegen zijn voor de mogelijkheid der toepassing van een regeling als hier bedoeld. W achtgeldre gelingen. Om aan de gerechtvaardigde bezwaren tegen loonsverlaging tengevolge van werktijdverdee ling tegemoet te komen, zou wanneer de onder nemingen dit kunnen dragen, in vele gevallen een systeem van wachtgeldregeling goedé dien sten kunnen bewijzen. Een dergelijke regeling met overheidssteun is reeds thans mogelijk. Aan ondernemingen, die een wachtgeldregeling voor hun personeel instellen, wordt n.l. onder bepaalde voorwaarden subsidie verleend door Rijk en gemeenten, gewoonlijk in deze verhou ding dat deze laatste twee ieder 25 pet., de on derneming 50 pet. van het wachtgeld betaalt. Het aandeel, dat volgens de huidige voor schriften door den werkgever in de kosten der wachtgeldregeling moet worden bijgedragen, blijkt echter bij den langen duur der crisis een overwegend bezwaar te zijn om een meer algemeene invoering van wachtgeldregelingen te bevorderen, of wel opheffing van geldende regelingen te voorkomen. Een verhooging van de door de Overheid bij •deze regeling uit te keeren subsidie tot een peil, waarbij invoering onder de huidige om standigheden practisch mogelijk wordt, verdient zeker overweging en aanbeveling, wanneer men hierdoor een meer algemeene toepassing van werktijdverdeeling zou verkrijgen. Hier door zou de werkloosheid verminderen en het bedrag uit te geven aan ondersteuning zou af nemen. Bereikt zpu kunnen worden, dat in totaal aan ondersteuning plus subsidie in wachtgeldregelingen minder werd uitgegeven, dan thans voor ondersteuning alleen. Ook is een wijziging in de bepalingen der werkloozenkassen gewenscht, waardoor het uitkeeren van aanvullenden steun wordt moge lijk gemaakt, wanneer bijv. langer dan 32 doch minder dan 40 uur zou gewerkt worden. Bijzonder aandacht zal moeten worden be steed aan de jeugdige werkloozen en aan jon gens, die hun intrede in het leven van den arbeid nog moeten doen. Het is van het grootste belang eerstbedoelden zooveel moge lijk bij het bedrijfsleven betrokken te houden en een zoo groot mogelijk aantal jongens in dienst te nemen, zoo noodig voor halve dagen of in „rouleering" om vooral jonge menschen zooveel mogelijk te bewaren voor den ver nietigenden invloed der werkloosheid. Hierin rust op de ondernemingen een ernstige sociale verplichting. Bij zijn terugkeer in het vaderland. Wij ontvingen uit Patrocinio (Brazilië) het volgend telegram: „In naam van de parochianen der gemeen te Patrocinio wensch ik onzen Pastoor Pater Mathias van Rooy bij zijn aankomst in zijn vaderland een spoedig herstel toe van de ziek te, waarvan hij door ononderbroken werken voor de jeugd en voor alle parochianen het slachtoffer is geworden." Het telegram werd blijkens de onderteeke- ning afgezonden door Honorio de Paiva Abreu, burgemeester van Patrocinio in den staat Minas Geraes, Brazilië. Pater Mathias van Rooy van de Paters der H.H. Harten is overste van het college en het missiewerk der paters in het bisdom Uberaba in Brazilië. PROVINCIAAL L. WOUTERS C.ss.R. f De hoogeerw. pater L. Wouters, provinciaal der E.E. P.P. Redemptoristen van de Nebo te Nijmegen, die ter verpleging was opgenomen in het St. Canisius-Ziekenhuis te Nijmegen, is hedenmorgen overleden. TH. J. VAN ADRICHEM Te Wassenaar is in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer Th. J. v. Adrichem, lid der St Vincentius vereeniging. De overledene was begiftigd met het gouden eerekruis Pro Eccle sia et Pontifice. Het Groot Nederlandsch Tooneel. De onderhandelingen tusschen Johan de Meester en de heeren Frits van Dijk, Paul Huf en Hans van Meerten, in verband met de vaste bespeling van den Grooten Schouwburg te Rotterdam, hebben er toe geleid, dat de heer de Meester wordt opgenomen in de bestaande kern van het gezelschap Verkade, dat het vol gende seizoen als societair ensemble zal optre den. In verband hiermede verandert het gezel schap Verkade, dat zich aanmerkelijk zal uit breiden, zijn naam in: Het Groot Nederlandsch Tooneel. Het correspondentie-adres is Leidschegracht 35, Amsterdam-C. W- N. DE VRANKRIJKER t In den ouderdom van 64 jaar is te Utrecht overleden de heer W. N. de Vrakrijker, oud voorzitter van den Raad van Arbeid te Zeist. (U. D.) MEVROUW SPOOR—CARELSEN 70 JAAR. De actrice mevrouw Cécile SpoorCarelsen mocht Zaterdag in volle gezondheid, te midden van een breeden kring familie en kennissen haar 70en geboortedag herdenken. In haar woning aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië, waar dit feit werd gevierd, was het den ganschen dag een komen en gaan van zeer velen uit onderschei dene kringen, die de jarige kunstenares de hand kwamen drukken. Zij, die niet konden komen, deden in den vorm van telegrammen en brieven en niet het minst door het zenden van bloemstukken of fruitmanden van hun waardeering blijken. Daar onder behoorden mevr. ManBouwmeester, mevr. Tartaud, de heeren van der Lugt Melsert en van Ees, een groot aantal acteurs en actrices en niet het minst de oud-leerlingen. Ook uit Indische kringen, waaraan de jarige zulke aan gename herinneringen heeft, kwamen talrijke blijken van belangstelling. SNEEVLIET. De Rev. Soc. Partij ontving telegrafisch be richt van den dir. der griffie van de Tweede Kamer, dat de geloofsbrieven van het kamerlid H. Sneevliet in orde zijn bevonden. Jaarverslag in mineur. De 63e alg. vergadering wordt 10 Juni a.s. in het Kurhaus te Scheveningen gehouden. Aan het inmiddels reeds verschenen jaarver slag van den secretaris-penningmeester ont- leenen wij, dat het ledental met meer dan 10 pCt. achteruitging. Pogingen om sterker belangstelling te wek ken mislukten; ook slaagde men er niet in met behulp van een optreden van de leerlingen der Tooneelschool in schijndoode afdeelingen wat leven te brengen. De begrooting voor 1933 sluit met een na- deelig saldo van 1200. Ter versterking der middelen wordt voorgesteld het schoolgeld van de Tooneelschool te verhoogen en is aan de gemeente Amsterdam verzocht het subsidie te willen herstellen op het bedrag van het vorige jaar. NEDERLANDSCHE PROMOTIE AAN DE SORBONNE. Men meldt ons uit Parijs: Donderdag promoveerde aan de Sorbonne tot doctor in de Fransche letteren: mej. S. W. Hols- boer. De promotie geschiedde cum laude. TOONEELGROEP „HET MASKER". Naar wij vernemen zal het tooneelgezelschap dat onder artistieke leiding staat van Else Mauhs, Jan Musch en Ko Arnoldi, spelen onder den naam „tooneelgroep het masker". Tot het tableau de la troupe behooren nu reeds (in alphabetische volgorde): de dames Marie Holtrop, Nell Koppen, Else Mauhs, Anke v. d. Moer, Liese Servaes en Mary Smithuysen; en de heeren Ko Arnoldy, Johan Brandenburg, Jacques de Haas, Adry v. Hees, Jan Musch en Anton Ruys. het De Katholieken program-Colijn. «eds eerder meldden heeft de aflonn 6 Kamerfractie Vrijdagmiddag na -p Van de Kamerzitting weer vergaderd, besl' Veidu'dde, zou men toen een definitieve „c'rs nemen over de vraag of de fractie de £anvereenigen met het programma van n Kabinetsformateur. e a-r- „Rotterd." verneemt nu, dat die be- issing nog niet is gevallen; noch in positieven, 0 'n negatieven zin zou iets beslissends zijn geschied. Een ietwat nerveuze stemming heeft zich laatste dagen van velen meester gemaakt, ylet angstige spanning vraagt men zich af, boe het toch komt dat de Kabinetsformateur nog maar altijd niet geslaagd is in de vor ming van een Kabinet. 2 Mei verleende H. M. de Koningin Dr. Colijn de opdracht, en nu schrijven wij 13 Mei. De formateur heeft dus Welgeteld 10 dagen de opdracht in beraad. Het is misschien wel leerzaam voor de al Ie haastigen onder ons, even in herinnering te brengen hoeveel tijd er noodig was om recente crises tot oplossing te brengen. In 1922 duurde de crisis van midden Juli I°t midden September dus twee volle maan den. De Vlootwetcrisis was van veel langeren duur, zij strekte zich uit over het tijdvak van eind October tot 10 Januari. Dus over onge- Ver 2V2 maand. De eerste crisis in 1925 trad 29 Juni in en eindigde 4 Augustus toen het Kabinet- Colijn optrad. De tweede crisis in dat jaar duurde 4 maan den. De begindatum was immers 11 November 1925 en de einddatum 8 Maart 1926. En ten slotte: voor de oplossing van de crisis in 1929 was ongeveer een maand noo dig. Deze crisis die begin Juli intrad, eindigde 10 Augustus. Gemeten naar de maat der vorige, is deze crisis met haar 10 dagen dus nog jong. (WIJZIGING WET OPENBARE VERVOER MIDDELEN. Daartoe uitgenoodigd door den B. B. N„ Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, kwamen op Vrijdag aan het Secretariaat van dezen Bond de besturen bijeen van een tien tal organisaties, welke meer in het bijzonder betrokken zijn bij het door den Minister van Waterstaat ingediend wetsvoorstel tot wijzi ging der Wet Openbare Vervoermiddelen. Het Bestuur van den B. B. N. gaf een uiteenzetting van de wijze, hoe het zich het voeren van een actie heeft gedacht, waarna de mogelijkheid van samenwerking tusschen de aanwezige or ganisaties onder het oog werd gezien. Het «verleg tusschen de besturen dient voort. Loonsverlaging in de Twentsche spinnerijen, In onöergenoemde fabrieken te Enschedé is Zaterdagmorgen de volgende mededeeling aan geplakt: „Door de buitengewoon ongunstige omstandig heden, waarin de bedrijven verkeeren, zien de directies van de N.V. Katoenspinnerij de Bams- f_ye' ,Enscbcdésche Katoenspinnerij Ooster- veld, Spinnerij de Roombeek, Spinnerij Tubantia v.h. B. W en H ter Kuile, zich tot hun spijt genoodzaakt de loonen der bij hun resp. ven nootschappen in dienst zijnde arbeiders met 10 pet. te verlagen. Bij elke der bovengenoemde ondernemingen zal deze verlaging ingaan, gelijk met den eer sten dag van de loonweek, die daar na Maandag 29 Mei 1933 een aanvang neemt". Ongeveer 1500—1600 arbeiders zijn bij deze loonsverlaging betrokken. Massa-ontslag te Nijver dal. Vrijdagmiddag liet de directie der Koninklijke Stoomweverij te Nijverdal de fabriekscommissie bij zich komen en deelde mede, dat men zich genoodzaakt zag een massa-ontslag te geven, aldus meldt het „Volk". Niet minder dan ruim 200 arbeiders zullen in de komende weken ontslag krijgen. De con currentie van Japan was hiervan de oorzaak. „Wij hebben den slag tegen Japan verloren, wij moeten den opgeven", aldus de directie. Ook aan de bleekerij der Kon. Stoomweverij zal een honderdtal arbeiders ontslagen worden. Op de spinnerij van deze firma zal in hét ver volg om de andere week gewerkt worden, om zoodoende ontslag nog te voorkomen. Wat het massa- ontslag voor Nijverdal en de gemeente Hellendoorn beteekent, is niet te be schrijven. Het schijnt, dat de textiel-industrie alhier ten doode is opgeschreven, want de ar beiders, die aan het werk blijven, zullen nog slechts om de andere week kunnen werken, zegt het blad. Heden zou op verschillende mijnen een groot aantal arbeiders ontslagen worden, meldt de „Limb. Koerier". Op de O. N. mijnen (4 in getal) zullen 200250 mijnwerkers ontsla gen worden. Ook op de Laura en Julia wordt een groot aantal mijnwerkers ontslagen. Op de Willem Sophie zal geen ontslag plaats hebben. De reden is te zoeken in het steeds slechter worden van de afzet-mogelijkheden, speciaal van huisbrand-kolen. De voorraden daarvan zijn zoo sterk gestegen, dat niet langer kan worden voortgegaan met dezelfde hoeveelhe den te blijven produceeren. Het blad verneemt nog, dat op de Domaniale mijn aan 55 arbeiders ontslag wordt verleend. Aan de Staatsmijnen wordt eveneens ontslag aan een aantal mijnwerkers verleend, maar dit getal is niet belangrijk hooger dan het gewone maandelijksche ontslag, dat hier plaats heeft. In verband met de moeilijkheden inzake den huisbrand zijn hier 100 arbeiders van de Wil- helmina naar de Emma overgeplaatst, M Voor het Haagsch Gerechtshof vrijspraak geëischt. Voor het Haagsch Gerechtshof werd behan deld de zaak van G. A. van Z., garagehouder, wegens het veroorzaken van dood door schuld door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden hechtenis met ontzegging van de be voegdheid, een motorrijtuig te besturen, voor den tijd van twee jaar. Verd. is in hooger beroep gekomen, omdat hij de straf te hoog vindt en, naar hij zegt, heele- maal geen schuld heeft. Get. H. Merkx, schilder te Delft, vertelde, dat hij in den nacht van 28 April '32 voor zijn woning aan den Oostsingel te Delft stond met het gezicht naar de Tweemolentjesvaart. Hij zag een auto uit de richting Rotterdam komen en zag, dat, voordat deze auto de eigenlijke brug overging, een aanrijding plaats vond met een andere auto, die op dit oogenblik zoo goed als de brug over was. De auto is het wa ter in geslipt. Eenige menschen, die erin zaten, werden gered, maar de chauffeur verdronk. Mevrouw May, tooneelspeelster heeft gezien, dat haar man den anderen auto een sein heeft gegeven om de lichten te dempen. Haar man heeft, toen men de brug opging, uiterst langzaam gereden. De deskundige Rodrigo, als getuige gehoord, heeft bekl.'s auto onderzocht. Na de laatste botsing (tegen den muur aan) was het onmo gelijk om de auto te besturen. De remmen waren in orde. De procureur-generaal zeide, dat vast be hoort te staan het causale verband tusschen de aanrijding met de andere auto en het te water rijden, met den dood van den chauffeur Hager als gevolg. Dit causale verband is dui delijk te constateeren. Bekl. is tegen het bruggetje opgevlogen, zonder zich af te vra gen, of zich wat aan den anderen kant be vond. Bovendien is de brug zoo, dat men elkaar wel passeeren kan en een aanrijding vermeden kan worden. Maar indien hier schuld is, is deze schuld toch niet gebleken, weshalve spr. vernietiging vorderde van het vonnis van de rechtbank een vrijspraak van verdachte. De verdediger mr. F. A. Kokosky merkte op, dat op de dagvaarding geen veroordeeling kan worden uitgesproken. Misschien had bekl. nog meer naar rechts kunnen rijden, dan hij ge daan heeft. Is dit nu grove schuld? Er is wel degelijk rechts gereden. Van belang is voorts, dat de chauffeur Hager, die verdronken is, zonder hulp uit de auto is gekomen, naar het midden van het kanaal gezwommen en toen verdronken is. Hij was een geoefend zwemmer. Kan men dan wel een causaal ver band aannemen tusschen het gebeurde en het op deze wijze verloren gaan van een men schenleven? Men kén verdachte de schuld niet geven voor dit verloren gaan, dat ook pl. overigens ten zeerste betreurde. Uitspraak a.s. Woensdag over acht dagen. Wielrijder bij Blaricum gedood. Op den rijksweg nabij Laren tegenover het café-restaurant „De Witte Bergen" is Zater dagmiddag te ruim twee uur de 42-jarige, m Duisburg wonende Nederlander J. de W. door den bliksem getroffen en bijna op slag gedood. De ongelukkige was werkloos en bij zijn familie in de Haarlemmermeer gelogeerd. Per fiets zou hij naar Duitschland terug gaan in gezelschap van zijn neef, den Duitscher K. L. Op het rijwielpad tegenover „De Witte Ber gen" werden zij door een donderbui overval- Ien- Ook de Duitscher werd van zijn fiets gesla gen, na eenige oogenblikken kwam hij weer tot bewustzijn en klaagde over doofheid. Dr. Holtman uit Laren, die spoedig ter plaatse was, constateerde bij L. verder geen nadeelige ge volgen. Het lijk van de W. werd naar het St Jansziekenhuis te Laren vervoerd. Op een donkeren Januari-avond was 't dat de noodklok over Assendorp luidde: het Domi nicanenklooster brandtOntzettend de angst der bewoners, plotseling voor het ontstellend feit gezet. Een panische schrik greep hen aan. Zwolle leefde mee het tragisch gebeuren en spande zich in het monumentale gebouw van de geliefde Paters te redden. De deelneming was algemeen. Ruim vier maanden sindsdien zijn voorbij gegaan. Vervaagd is de herinnering aan wat eerst de gemoederen zoo heftig bewoog. Toch veronderstellen wij, dat heel katholiek Nederland niet onverschillig zal staan ten op zichte van den herbouw van het monumentale klooster. Breed opgezet is het bouwplan, aan bekwame bouwmeesters toevertrouwd. Gesteund door de overtuiging dat medelijdende gevoelens in nobele daad zouden worden omgezet, is onder Gods Zegen het werk begonnen. Vier maanden is er gearbeid. Tot op de helft is men gevorderd. Met 75 man wordt aan den bouw gewerkt. Nog maanden lang zal met energie de herbouw dienen te worden voort gezet, om zoo mogelijk een nog fraaier gebouw, meer in overeenstemming met de eischen van nu, uit de asch te doen verrijzen en het geheel tot een geschikte woon te maken voor een uit gebreide communiteit. Groot zal de vreugde in Zwolle zijn, als de blanke habijten gedragen door scharen van Dominicanen de straten weer zullen sieren, als de leeraren als van ouds de toekomstige Priesters van hun Orde opnieuw in Zwolle gaan opleiden voor de veelomvattende taak, als het verlaten koor weer geheel zal zijn ge vuld, door gezamenlijk biddende kloosterbroe ders. Als de bouw meevalt, neemt de communiteit in September het klooster weer in gebruik. Vermoedelijk zal de komst der Paters toch nog tot later moeten worden uitgesteld. Doe/- de tuinpoort kwamen we in den ach tergevel van het huis en belandden in het Claustrum, dat zelfs bij een chaotische verwar ring van dooreen geworpen cement, planken, steenen allerlei materiaal onordelijk bij el kaar gebracht, treft, door magistralen architec- tonischen bouw. Hier en daar bleken verster kingen noodzakelijk. De gescheurde granito vloer wordt in een van tegels omgelegd, overi gens bleef de Kruisgang intact. De Physica- zaal is versterkt met een nieuwe balklaag en hechter structuur, alle vertrekken van het hospitium ondergaan een grondige restauratie. Verlaagde plafonds geven dezer ruimten een verbeterd aanzien, dempen het geluid en scheppen er een aangenamer sfeer, waartoe de geverfde muren bijdragen. Een behoorlijke telefooncentrale, vernieuwde centrale verwar ming en moderne electrische lichtinstallatie, zullen aan dit kloosterdeel bijzonder ten goede komen. Twee geheel nieuwe trappenhuizen zijn in het ontwerp opgenomen, hiermee is een betere communicatie verkregen met de ver schillende localiteiten onderling en kunnen de drie afdeelingen der Paters, Fraters en Broe ders geheel gescheiden blijven. Op de eerste verdieping zal een tweede met bogen versierde Kruisgang de vroegere gang vervangen, volgens model van de benedengang, zij het ook in eenvoudiger uitvoering gedacht. Langs een smal gangetje, leggen de 13 Paters- cellen, die achter de zitkamer een z.g.n. alcoof- je bergen voor slaapgelegenheid. Hier blijft de oude toestand gehandhaafd. De witte muren krijgen een sausje. Verder plaatst men er vaste waschtafels, evenals in alle slaapvertrekken van het geheele klooster. De ruimte welke tot nu toe voor bibliotheek diende, wordt weer tot gang ingedeeld, aan den achtergevel zal de bibliotheek worden ge vestigd. Een verdieping hooger is 't waar de nieuwbouw zijn hoogtepunt bereikt. Het huis is met een geheel nieuwe verdieping uitge breid. Hier bouwde de architect 42 Fraters-cellen, een aantal badkamers, twee leslokalen en de bibliotheek. Pater van Bergen's atelier is er eveneens ondergebracht. In de Fraterscellen zijn de primitieve waschstandaartjes vervangen door vaste waschtafels. Er is bovendien getracht de Fraterscellen in te richten tot hoogst eenvoudige zit-slaap- kamers. In een anderen vleugel zijn de 15 Broe dercellen gebouwd met aangrenzende werk lokalen. De zolder, die wegens de beperkte ruimte vóór den herbouw tot allerlei doelein den werd gebruikt, is nu uitsluitend voor ber ging van voorraden benut. Een z.g.n. loopkat zorgt op heel practische wijze voor transport der diverse goederen, naar lager gedeelten van het huis. We beëindigen deze vluchtige beschouwing, die geenszins volledig is maar alleen bedoeld, om de voornaamste verbeteringen aan te stip pen en een indruk te geven van het herbouw de klooster als straks de plannen tot werkelijk heid zijn geworden. En terwijl in het klooster het lawaai over de stilte heerscht, de muren doffe klanken teruggeven en alles dreunt van den arbeid, staat de kloostertuin in voorjaarspracht te bloeien, verspreiden witte en lila seringen hun doordringend parfum en geven de vogels con cert. Vrouw op het trottoir door tractor gegrepen. Een ernstig ongeluk is Zaterdagmiddag in de Weesperstraat te A'dam op den hoek van de Nieuwe Heergengracht gebeurd Een drie- wielige tractor kwam van het J. D. Meyer- plein en zou de Weesperstraat inrijden. Op de Nieuwe Heerengracht kwam van den kant van den Amstel een wielrijdster, die in de richting van het Hortusplantsoen reed. Op den hoek van de Nieuwe Heerengracht en Weesperstraat ontmoetten zij elkaar. De wiel rijdster hield in, weifelde en zette toen plotse' ling door. Teneinde op het laatste oogenblik een aanrij ding te voorkomen haalde de bestuurder van den tractor eerst naar rechts en daarna naar links uit. Hij kwam daarbij op het trottoir in de Weesperstraat en reed een daar loopende vrouw van achteren aan. Deze vrouw werd zoo danig gewond, dat zij enkele minuten later den geest gaf. Zij werd overgebracht naar het Is raelietisch ziekenhuis. Reel. 7189DGVS 9 ROME 1933—1934. Henri Bruning en Matthieu V iegrnan op reis. De schrijver Henri Bruning en de schilder Matthieu Wiegman bevinden zich, naar V1! vernemen, momenteel in de Eeuwige Stad, in verband met een nieuw boek, dat zij in samen werking zullen doen verschijnen. Het betreft een werk „Roma 1933—1984 reisindrukken van Henri Bruning, died°or Matthieu Wiegman zullen worden verlucht met de reproducties naar een twintigtal van zijn nieuwste Italiaansche teekeningen. Het boek wordt uitgevoerd in groot quarto, met gëeigende letter op speciaal papier en het verschijnt in 500 exemplaren, plus 50 genum merde, die door de kunstenaars worden ge- De publicatie geschiedt door de uitgeverij Het Verbond" te Amsterdam, een nieuwe on derneming, die met het bedoelde boek tevens debuteert. Een pendant van „Morgenrood". In ons land wordt momenteel vertoond de film „Duitschland van 1907—1933". Wij waren in de gelegenheid deze film tevoren te zmn en hebben moeten concludeeren, dat de strijd, die nu reeds rond de film ontstaan is, te voorzien was geweest. Waar men destijds zoo sterk tegen „Morgenrood" opponeerde, ligt het voor de hand, dat ook de nieuwe film consternatie moet verwekken, omdat zij een tendenz heeft precies tegengesteld aan „Morgenrood". De Fransche filmonderneming „Éclair" heeft de film gemaakt en daartoe alleen bestaande journalen gebruikt. We zien journalen uit de oude doos over gebeurtenissen in Duitschland: soort vergaderingen, maar vooral parades van het leger, de vloot, kortom alles wat men aan uiterlijke'schittering kon aantreffen tijdens de regeering van Wilhelm II. De keizer zelf ver schijnt telkens weer in een ander uniform en overal zwaaien de beenen in parade-pas over het doek. Het is één doorloopende militaire ver ban komt de oorlog, een korte episode slechts waarna de republiek aan de beurt komt. Eerst betoogingen, dan Ebert, dan de meetings tegen de Ruhrbezetting. Langzamerhand wordt de am Hitler een factor. Eerst zien we hem op een reclamezuil. Dan spoedig als leider en ten slotte als triomphator. Opnieuw Parfdei' ten, een speech van minister Goebbels. De eer ste bijeenkomst van de nieuwe regeering: Hit- Ier, Goering, Hugenberg, Von Papen enz. enz. tot aan onze dagen. Een onzichtbare Franschman spreekt bij ae film en zegt over 't algemeen rustige dingen. Bij de 'vertooning in Nederland wordt deze Franschman vervangen door een Nederlander, die de zaken nog rustiger zal vertellen, om zoo veel mogelijk grove tendenz te vermijden. Niettemin is de bedoeling van deze Fransche film duidelijk. Men wil aantoonen, dat het Rijk van Adolf Hitler denzelfden kant op gaat als het Rijk van Keizer Wilhelm en uit de parade journalen van de film blijkt dit overduidelijk. Het is dus een tendenzfilm tegen het huidige Duitschland, daar valt niet aan te twijfelen. Maar het is evenzeer een feit, dat de journalen bestaande en neutrale documenten zijn. De film als film is van weinig beteekenis, als document echter zal zij in Duitschland veront waardiging en bij de vijanden van Duitschland instemming verwekken. Uitspraken van den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart deed Zaterdag uitspraak inzake de aanvaring van het Deen- sche motorschip „Bretagne" en het Engelsche stoomschip „Redsea" op den Nieuwen Rotter' damschen Waterweg ter hoogte van de Berg- haven. De raad is van oordeel, dat de toedracht van deze aanvaring duidelijk is. De „Redsea" i: op normale wijze den Waterweg binnengeko men, de „Bretagne" is door welke oorzaak ooki flink bakboord uitgegaan, waardoor de aanvaring wel moest volgen. Het onder havige geval heeft aangetoond, dat het afzet ten van den loods bij de Berghaven een rol kan spelen bij aanvaringen of andere scheeps rampen. De raad deed hierna uitspraak inzake de aan varing van de veerboot „Heen en weer 5" met 't motorvisschersvaartuig .Dolfijn R. O. 2" op de Nieuwe Maas. Op grond van het gehouden onderzoek meent de Raad dat deze aanvaring ten laste valt van de „Dolfijn R. O. 2", die geen voldoende oplet tendheid heeft betoond. Ten slotte deed de raad uitspraak inzake de aanvaring van het Noorsche stoomschip „Kar- lander" en het Japansche stoomschip „London Maru" op de Wester Schelde voor Vlissingen. De raad is van oordeel, dat deze aanvaring in hoofdzaak aan de schuld van de „Karlander" is te wijten. DE BARMAT'S. De heer Henri Barmat, die in afwachting van zijn uitlevering in het Huis van Bewaring te Amsterdam vertoefde, is op vrije voeten gesteld daar de Zwitsersche regeering het ver zoek om uitlevering heeft laten vervallen. Inzake het uitwijzingsbevel van den Minister van Justitie ten opzichte van den heer Julius Barmat is door de regeering nog geen beslis sing genomen, Verlaging van de kosten voor lange gesprekken. Met ingang van heden, 15 Mei, wordt in t radio-telefoonverkeer met Ned.-Indië een ver laging ingevoerd voor gesprekken van langen duur. Voor gesprekken van meer dan 9 minuten zal t.m. de 15e minuut een korting van 25 en daarboven van 50 op den radiotaks worden verleend. De kosten van een gewoon gesprek bedragen Java en Madoera Ned. Sumatra 3 tot 9 minuten 11.per min. 13,p. m. 10 tot 15 minuten 8,50 per min. 10.50 p. m. boven 15 minuten 6.per min. 8. p. m. Proefnemingen tusschen Berlijn, Oslo, Kopenhagen, Brussel en VGravenhage- Dezer dagen werd voor het eerst een proef genomen met verreschrijfverbindingen in het internationaal verkeer. Aan de uitgebreide proefneming werd deel genomen door Berlijn (Reichspost en Siemens en Halske), Oslo, Kopenhagen, Brussel en 's-Gravenhage. Gebleken is dat de verreschrijfverbinding van den Nederlandschen Rijkstelegraafdienst met de verschillende posten in het buitenland op uitstekende wijze kan geschieden. Tijdens de verbinding met de Siemens- fabrieken bracht de directie een groet over aan den Directeur-Generaal van den Neder landschen dienst, die, als eerste in Europa, een verreschrijfdienst over de telefoonverbindingen voor het publiek heeft opengesteld. Deze eerste proefneming opent verdere pers pectieven voor dezen nieuwen tak van dienst KAPITTEL ONGESCHOEIDE CARMELIETEN. Op het laatst gehouden provinciaal kapittel van de ongeschoeide Carmelieten (5 8 Mei) werd tot Prior van het klooster te Gel een (L.) gekozen de Zeereerw. P. Hubertus Keulers tot Superior aldaar de Zeereerw. Pater Ro- mseus Leuven; tot directeur van het St. The- resiacollege aldaar de Zeereerw. P. Firminus Hoofs. Tot Rector van het klooster te Waspik- Boven (N.-B.) werd de Zeereerw. P. Honorius Gelissen herkozen. NATIONAAL CRISIS-COMITé. Het secretariaat van het Nationaal Crisis-co mité deelt mede, dat het van de volgende in stellingen een gift mocht ontvangen: N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, 's Gravenhage 100; N.V. Passage Maatschappij Rotterdam 30; N.V. Spoorweg Handelsterrein „Delftsche Poort" Rotterdam 10; N.V. Maatschappij tot Exploitatie van woonhuizen Rotterdam 10; N.V. Haagsche Boaz-Bank, 's Gravenhage 250; N.V. Nat. Levensverzekering Bank en N.V. Eerste Rotterdamsche Maatschappij van Ver zekering tegen Ongevallen, beide te Rotterdam 1.000; N.V. Alg. Crediet- en Handelsmaat schappij „Nedam" Amsterdam 100; Levens verzekering-Maatschappij „De Oude Haagsch# van 1836" 's Gravenhage 200,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3