PRIJSPUZZLE No. 47 MKER.COET5 CONTRACT-BRIDGE. Qjojdu&fr' MAANDAG 15 MEI 1933 JAARVERGADERING VAN SINT CHRISTOFFEL. A. R. K. A. VAKVEREENIGING VOOR KATH. MARINEPERSONEEL. INVOER VAN VLEESCH EN GEVOGELTE IN FRANKRIJK. TARIEF VOOR DEN IN-, UIT- EN DOOR VOER VAN FRUIT. RADIO-PROGRAMMA "AKKERTJES" RADIO-BERICHTEN MARKTBERICHTEN. hypotheek voor nieuwe kust- en SLECHT GEBODEN SPELLEN. w w z z w 1 zt 1 c 'IN Zonder RECLAME gesn omzet, geen winst; de DRUKINKT Is de 1 kracht van 't huidige zakenleven De aansluiting bij het R. K. Werklieden verbond; commissie van voor- en tegenstanders benoemd. DE VOORZITTER HERKOZEN. In de dinerzaal van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht hield Zaterdagmiddag de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handels agenten St. Christoffel" haar jaarvergadering. Openingsrede. Na een welkomstwoord aan de aanwezigen en een korte herdenking van het iri dit jaar overleden lid, den heer Fr. Jansen, wees de voorzitter, de heer J. B. Tilman, in zijn openingswoord op het te groot aantal bedank jes in het afgeloopen jaar. De goeden niet te na gesproken, aldus de voorzitter, is bij de beter gesitueerde vertegen woordigers een tamelijk groote onverschillig heid waar te nemen voor wat het organisatie leven betreft. De eene mensch kan door meer geestesgaven in het bezit zijn gekomen van meer stoffelijke goederen dan de ander. Maar daarom behoeft bij een groep van menschen, die een zelfde standplaats innemen in het dis tributie- en productieproces, een gedeelte niet afzijdig te staan van het andere. Samen moeten wij strijden, niet elk voor zich, doch met elkan der, overeenkomstig ieders talenten, ieders krachten en ieders maatschappelijken welstand. Dat zijn geen handelingen beneden het bur gerlijke begrip „stand", maar het zijn sociale, verplichte gemeenschapsdaden. Ons werk is het vervullen van een sociale formatie, onze krachten moeten wij allen ter beschikking stel len van de gemeenschap. Als men van God een grooten overvloed van geestelijke goederen heeft ontvangen, is men verplicht anderen en in het bijzonder de minder bedeelden daaraan deelachtig te maken. Hierdoor wordt de afstand tusschen beiden verkleind en komt men tot eendrachtig en vriendschappelijk samengaan. Daardoor ook wordt bij de beter bedeelde ver tegenwoordigers de hoovaa'rdij bedwongen, ter wijl bij de minder gesitueerden de moedeloos heid wijkt. Misschien dat door het zeggen van onze meening hier van deze plaats eenige in vloed uitgaat naar hen, die hiermede speciaal zijn bedoeld. Bij de mededeelingen kon de voorzitter op merkingen .over het orgaan voorkomen door te zeggen, dat naar alle waarschijnlijkheid bin nenkort verbeteringen zullen worden aange bracht. Medegedeeld werd ook dat de bijdrage v oor de werkloozenkas was verhoogd. In tegen stelling met de hier en daar heerschende mee ning is dus niet de contributie, maar op last van de regeering de genoemde bijdrage ver hoogd. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Bij de algemeene beschouwingen werd door de afdeeling Den Haag critiek uitgeoefend op het bestuur inzake de kwestie van aansluiting bij het R. K. Werkliedenverbond. Gezegd werd, dat het hoofdbestuur de afdee- lingen omtrent deze aangelegenheid in het onzekere liet, terwijl men met een spreekbeurt van een afgevaardigde van het Werkliedenver bond voor de Haagsche afdeeling niet accoord ging. Het afdeelingsbestuur was van meening, dat het het vertrouwen van het hoofdbestuur blijk baar niet meer bezat, waarom dus besloten was af te treden, terwijl bij de voorstellen over de genoemde aansluiting blanco zal worden ge stemd. Door verschillende afgevaardigden werd ver volgens over deze kwestie critiek uitgeoefend. In zijn antwoord aan de verschillende spre kers deelde de voorzitter mede, dat men ge meend heeft den juisten weg te bewandelen door op de agenda een voorstel te plaatsen om een commissie samen te stellen, die rapport over aansluiting, zoowel voor als tegen, uit te brengen. Door de vergadering werd gevraagd waarom het bestuur na den maandenlangen tijd, waarin de kwestie reeds hangt, nu niet met een definitief voorstel, hetzij voor hetzij tegen, is gekomen. De zaak is, dat er in het bestuur zelf over de aansluiting geen eenstem migheid bestaat. Wel heeft het bestuur een- temmig besloten het genoemde punt op de agenda te plaatsen. Bestuursverkiezing. Bij enkele candidaatstelling werd de voor- itter, de heer J. B. Tilman, tot algemeen voor zitter herkozen. De verkiezing van| vier hoofdbestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren M. ij. H. v. Raan, H. M. Willemse en wegens be danken van de heeren H. Rietveld en S. H. Savenye, die tevens periodiek moesten aftreden bracht als resultaat de benoeming van de heeren Th. G. v. Angeren (vakgroep 2), M. G. v. Raan i vakgroep 3), H. M. Willemse (vakgroep 4) en W. v. Best. (vakgroep 7). Over de begrooting werd door enkele afge vaardigden het woord gevoerd en tenslotte werd zij goedgekeurd, sluitende op een bedrag van i 30.000. De begrooting „Exploitatie Gebouw" werd eveneens goedgekeurd op een bedrag van 1900. Aansluiting- In behandeling kwam vervolgens een be stuursvoorstel om een commissie te benoemen bestaande uit voor- en tegenstanders van aan luiting bij het R. K. Werkliedenverbond om een uitvoerig twee-ledig rapport uit te brengen over deze aangelegenheid. In een buitengewone vergadering zou dan over al of niet aansluiting worden besloten. Over de samenstelling van deze commissie hadden enkele afdeelingen amendeerende voor stellen ingediend, terwijl Amersfoort een direc te beslissing (hoe dan ook) wenschte en Am sterdam, Rotterdam, Utrecht en Vught voor stellen hadden ingediend om direct tot aan sluiting bij het R. K. Werkliedenverbond te komen. De laatste afdeeling stelde tevens voor de commissie, die destijds was opgericht om te komen tot een werknemenden middenstand, te ontbinden. Bij de besprekingen bleek, dat de stemmen verdeeld waren. Daar de inlichtingen niet voldoende waren op het moment der vergadering, trok de afd. Utrecht haar voorstel tot aansluiting in en ver klaarde zich voor het bestuursvoorstel, geamen deerd door een voorstel Den Haag, welk amen dement het instellen van twee commissies be oogt, die ieder een eigen zelfstandig rapport zullen uitbrengen. Na eenige bespreking en nadat de geestelijk adviseur de vergadering had geadviseerd het belang van de zaak toch goed in te zien, werd het bestuursvoorstel, ongeamendeerd, z. h. st. aangenomen. De commissie werd als volgt samengesteld voorstanders voor aansluiting de heeren M. Corpeleyn, Rotterdam, J. Ruyg, Breda en Th. v. Angeren, Utrechttegenstandersde heeren F. Kokshoom, Den Haag, Jos. Broeckx, Den Haag en P. Koehorst, Venlo. De geestelijk-adviseur, kap. Mulder, die de vergadering niet verder kon bijwonen, sprak hierna enkele woorden tot de vergadering en bracht warme hulde aan den voorzitter, die zooveel van zijn tijd aan de vereeniging geeft. Besloten werd ook het volgend jaar de ver gadering wederom in Utrecht te houden. Een voorstel om de vergadering in verband met het vijf en twintig-jarig bestaan van de afdee ling Maastricht in deze stad te houden, werd voornamelijk Wegens de hooge daaraan verbon den kosten verworpen met 30 stemmen voor en 53 tegen. Na rondvraag volgde sluiting. Vergadering landelijke groep- gemeente-ambten aren. Vrijdag werd te 's-Hertogenbosch de jaarver gadering geopend van de landelijke groep ge meente-ambtenaren der A. R. K. A. De voorzitter, de heer A. M. Teyssen te Til burg, begroette in het bijzonder den heer Meij- ring en mevr. Brouns, resp. voorzitter en secre taresse der R. K. raadsfractie. Nadat de heer Robbers een welkomstwoord had gesproken namens de Bossche afdeeling, voerde de heer Meijring het woord, die er op wees, dat de arbeid van raadsleden en gemeente ambtenaren veelal parallel loopt. Hij betuigde zijn erkentelijkheid voor de voorlichting, die zoowel hier als elders door de ambtenaren aan de raadsleden wordt gegeven. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Het financieel verslag werd vastgesteld. Bij de behandeling der begrooting verzocht de afdee ling Eindhoven eerst haar voorstel inzake reor ganisatie der A. R. K. A. te behandelen. Beide punten worden daarop uitgesteld tot heden, Zaterdag. Uitvoerig werd het bestuursbeleid besproken. Misnoegen werd er over uitgesproken, dat een bepaalde afdeeling op een gegeven oogenblik van bijstand verstoken was gebleven. Verder werd het bestuursbeleid goedgekeurd. Opge merkt werd, dat er iets schijnt te haperen aan de verstandhouding tusschen groeps- en bonds- bestuur. Dit werd door den voorzitter ontkend. Bij enkele candidaatstelling werden herkozen als bestuursleden de heeren W. J. van Dijck, Den Haag; A. F. J. van Grienoven, Deurne; J. Koot, Amsterdam en H. W. Michels, Utrecht. Besloten werd de volgende jaarvergadering in Deventer te houden. 's Avonds had een feestvergadering plaats, waarin bij verhindering van den heer Ant. Wolfs uit Antwerpen de heer Alb. Cüppers Jr. uit Den Haag, een rede hield over het vredes werk van Gustav Stresemann. Zaterdag werd de jaarvergadering van de landelijke groep gemeente-ambtenaren van de A.R.K.A. te 's-Hertogenbosch voortgezet. Voor af werd een H. Mis bijgewoond aan het Maria- altaar in de basiliek. Ter vergadering werd het hoofdbestuurslid de heer van Elk begroet. Behandeld werd het contact tusschen secre tariaat en bondsbureau en plaatselijke groe pen. De voorzitter hield daarna een pleidooi voor oprichting van administratieve studiekringen, dat van verschillende zijden werd toegejuicht. De voorzitter betoogde dat men tot vermin dering van het aantal groepen moet komen. Het A. R. K. A.-bestuur wil in de rich ting van verscherping van centralisatie. Hierna werd de vergadering geschorst. INVOER REUZEL NAAR DUITSCHLAND. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijks- landbouwconsulent te Berlijn het invoerrecht op reuzel en reuzelachtige vetten met ingang van 16 Mei a.s. van 50 tot 75 R.M. per 100 K.G. zal worden verhoogd. De bepaling dat deze vetten ten behoeve van de margarinebereiding met speciale vergunning en onder controle op het gebruik tegen 10 R.M. per 100 K.G. kunnen worden ingevoerd, blijft ongewijzigd bestaan. De oplossing van puzzle No. 45 is HORIZONTAAL2 lap, 4 Ede, 5 Gek, 6 Are, 7 tal, 8 een, 12 motto, 13 renet, 16 om, 17 de, 18 Niger, 20 grond, 21 ons, 23 Ems, 25 leg, 27 etagère, 30 rok, 31 rol, 32 op, 34 te, 35 en, 36 lok, 38 Ra, 40 galop, 42 brem, 44 loge, 46 Lea, 47 aak, 49 alp, 51 ar, 53 nl., 54 Dedemsvaart. VERTICAAL 1 Madera, 2 legatie, 3 pekelen, 9 Elten, 10 Amerongen, 11 Rotter dam, 14 Emir, 15 Eden, 19 gom, 21 Oberon, 22 slak, 23 Eger, 24 speler, 26 eg, 28 top, 29 rot, 33 mol, 35 Elbe, 36 Lama, 37 kolk, 39 Abel, 40 ge, 41 Po, 43 raad, 45 gala, 46 lid, 48 aas, 50 pet, 52 re, 53 na. Als winnaars werden door het lot aangewezen D. F. Das, Damrak 31, Dam- Hotel, Amsterdam J. Stolten, Posthoornsteeg 1, Rotterdam Mej. M. Bongenaar, Dunklerstraat 26, 's-Gravenhage P. G. Bom, Klein Coolstraat 20a, Rotterdam. Hiernaast puzzle nr. 47, een acht- hoek-puzzle. 17 Ontginners in Deli. 13 Mili taire kleedihg. 21 Kanaal. 24 Verwensching. 28 Kolonie. 35 Vóór andere dingen. 4-^-5 Water rondom een burcht. 46 Graan. 58 Langzaam. 63 Verkrijging van burgerrecht in een ander land. 67 Minder dan weinig. 78 Reptiel. Inzending van oplossingen tot en met 19 Mei aan Puzzle-redacteur (oplossing 47) Bureau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zonder verdere mededeelingen. Onder de goede oplossers worden vier bedragen verloot van 2.50. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men gelieve den naam op te geven, waarop hef abonnement loopt. Te Den Helder opgericht. Vrijdag is te Den Helder opgericht een mili taire belangenvereeniging op katholieken grondslag ter behartiging van de met de mili taire positie verband houdende belangen van het katholieke marinepersoneel. Deze vakver- eeniging van katholiek marinepersoneel is ge heel overeenkomstig de ministrieele resolutie van 18 April 1933 Ingericht. In deze oprichtingsvergadering werd het re glement der vereeniging behandeld en aange nomen. Bisschoppelijke en daarna ministrieele goedkeuring op dit reglement zal worden aan gevraagd. Ook zal oogenblikkelijk vergunning wor den gevraagd voor het samengaan van meer dan één catogorie in een vereeniging. In afwachting van een nadere goedkeu ring door den Minister van Defensie werd be sloten gebruik te maken van de diensten van een niet-militair raadsadviseur waarvoor de heer A. W. P. Angenent journalist te Den Hel der werd aangezocht en bereid gevonden. De oprichtingsvergadering werd bijgewoond door den Vlootaalmoezenier H. J. M. M. Alink. Heffing van invoerbelasting. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijks- landbouwconsulent te Parijs bij den invoer van onderstaande artikelen in Frankrijk voortaan de daarbij vermelde invoerbelasting zal wor den geheven: slachtpaarden 100 frs. per stuk; schapen 50 fr. per 100 kg. levend gewicht; lam meren (tot een gewicht van 10 kg.) 5 fr. per stuk; levend gevogelte 100 fr. per 100 kg.; versch schapen-, varkens- en rundvleesch 100 fr. per 100 kg.; geslacht gevogelte niet ge- truffeerd 200 fr. per 100 kg.; geslacht gevogelte wèl getruffeerd 300 frs. per 100 kg.; vleeschcon- serven 200 frs. per 100 kg. Deze belasting zal gelijktijdig met de ver schuldigde invoerrechten aan de Fransche douane moeten worden voldaan. Zij geldt niet voor het Saargebied. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat met ingang van 15 Mei 1933 in de ministerieele beschikking van 10 Oc tober 1929 het bepaalde sub D moet worden ge lezen als volgt; D. Kruisbessen: per 100 K.G. of gedeelte daarvan van dezelfde zending 0.25 andere fruitzendingen: Indien het gewicht per collo minder dan 10 K.G. bedraagt, 10 cent per collo; indien het gewicht per collo meer dan 10 K.G. bedraagt, maar minder dan 35 K.G., voor zen dingen van ten hoogste 100 colli 40 cent per 10 colli of deel daarvan; voor zendingen van meer dan 100 colli, 40 cent per 20 colli of gedeelte daarvan, met een minimum van 4 per zending; indien het gewicht per collo meer dan 35 K.G. bedraagt, voor zendingen van ten hoogste 1000 colli 80 cent per 10 colli of gedeelte daar van; voor zendingen van meer dan 100 colli, 80 cent per 20 colli of gedeelte daarvan met een minimum van 8 per zending. LOTERIJ R-K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. De trekking der nationale serieloterij ten bate van den Ned. R.-K. bond voor groote ge zinnen, zal nu plaats vinden op 6 Juni a.s. De trekking was wederom uitgesteld, wijl nog enkele duizenden loten onverkocht waren, die juist de winst moeten opleveren. KUIKENMOORDENAAR. Bij den landbouwer M. v. d. H. te Bakel werden gisterennacht door een hond niet min der dan 330 kuikens doodgebeten. STUDIEDAGEN DERDE ORDE TE TILBURG Men verzoekt ons opneming van het volgen de: De leden van de Derde Orde van St. Fran- ciscus, en ook anderen, die met belangstelling haar duidelijk merkbaren opbloei in den lande volgen, worden herinnerd aan bovengenoemde studiedagen, die 23. 24 en 25 Mei a.s. te Til burg gehouden worden. t Met opzet zijn deze dagen zóó gekozen, dat de dag van sluiting, 25 Mei, op Hemelvaarts dag valt, terwijl de opening op 23 Mei, door den zeereerw. pater Richardus O.M.Cap. te IJmuiden-Oost, eerst om half vijf 's middags plaats heeft, zoodat het tijdverlies tot een mi nimum is teruggebracht. Men zou zich vergissen, indien men bij het woord „studiedagen" zou denken aan droge lessen en dikke folianten. De bedoeling van deze dagen is geen andere, dan de toehoorders op bevattelijke wijze een dieper inzicht te geven in den geest der Derde Orde. Dit blijkt uit de te houden inleidingen, welke we in het keurig verzorgd programma vermeld vonden. In het bijzonder stippen we daaruit aan de beide inleidingen over het actueele onderwerp: „Franciscaansche 'gezinsactie." Op den laatsten dag (Hemelvaart) zal een plechtige H. Mis worden opgedragen met pre dikatie van den zeereerw. pater Perpetuus Pa- lant O.F.M. te Weert, waarna de sluitingsrede zal gehouden worden door den bekenden rede naar pater Damasus O.M.Cap. uit Babberich. Zij, die iets meer over deze studiedagen wen- schen te weten, dan hierboven in het kort kon worden aangegeven, kunnen zich daartoe wen den tot het Capucijnenklooster, Korvelsche weg 165 te Tilburg, waar het secretariaat der studie dagen is gevestigd. Men kan zich daar ook voor deelneming aan melden, en nadere inlichtingen verkrijgen voor logies bij particulieren of geschikte adressen voor hotels. DINSDAG 16 MEI. HUIZEN (1875 M., 160 K.H.) K.R.O.-uitzending, 4—5.10 H.I.R.O.: 8—9.15 en 10—1130 gram.pl.; 11.30 godsd. halfuurtje; 12.politieber.; 12.15 trioconcert en gramofoonpl., o.a. fragm. Thaïs, Massenet; 1.45 pauze; 2.vrouwenuurtje; 34 J. v. Emden, pianorecital, o.a. Aufforderung zum Tanz, Weber; in de pauze gramofoonpl.; 4. H.I.R.O.; 5.10 K.R.O.-sextet, o.a. Lehariana, Gei- ger; 6.causerie „Iets over onderofficieren; 6.15 vervolg sextet, o.a. potp. Dreimaderlhaus; 7.— polititber.; 7.15 baron v. Wijnbergen: Het eeuw feest der St. Vincentiusvereeniging, 7.40 gramo foonpl.; 7.45 Verbondskwaitiertje8.— K.R.O.- orkest o. 1. v. J. Kühns, fragm. uit opera's van Wagner; 8.35 Vaz Dias; 8.40 hoorspel ,,'n Tegen valler in folio"; 9.1 vervolg concert, o.a. fant. ouv. Romeo en Julia, Gounod; 9.30 hoorspel „Vrede huis"; 9.50 vervolg concert, o.a. Wiener Dreivierteltakt, Joh. Wagenaar; 10.30 Vaz Dias; 10.3512 gramofoonplaten. HILVERSUM (296 M„ 1013 K.H.) A.V.R.O.-uit- zending: 8—10 en 10.15—10.30 gramofoonpl.; 10.30 orgelconcert P. v. Egmond Jr., m. m. v. A. Felle- man, cello; 11.R.V.U., mej. G. Smit: Bouwstee- nen van het huiselijk geluk; 11.30 vervolg orgel concert; 12—2.15 omroeporkest en gramofoonpl., o.a. Lyrische suite, d'Albert; 2.15 pauze;2.30 gramofoonpl.; 3— knipcursus; 4— gramofoonpl.; 4.30 kinderkoor; 5.5.30 halfuurtje voor kleinere kinderen; 6.gramofoonpl.; 6.30 R.V.U., Neita Reidel: Hoe moeten we zingen? 7— gramof.pl.; 7.30 A. v. Nijnatten: West-Zwitserland; 8.— Ko- vacs Lajos en zijn orkest, refreinzang Bob Scholte; 9.15 hoorspel „De spooktrein", Th. Fren- kel; 10.omroeporkest, o.a. Capriccio brillant op. 22, Mendelssohn; 11.Vaz Dias; 11.1012 concert uit hotel Coomans te Rotterdam. DAVENTRY (1554 M., 193 K.H.): 10.50 tijd sein, berichten; 11.0511.20 kookpraatje; 12.20 gramofoonpl.; 1.20 Shepherd's Bush Paviljoen orkest, o.a. ouv. A May day, Haydn, Wood; 2.20 voor de scholen; 4.25 actueel nieuws; 4.45 R. Tapponnier en zijn orkest, o.a. potp. Le roi d'Ys, Lalo; 5.35 kinderuur; 6.20 berichten; 6.50 liede ren van Brahms; 7.10 Fransche conversatie; 7.40 BBC-theaterorkest, m. m. v. Tom A. Gretry (tenor), o.a. The Moon Maiden's dance, Robin son; 8.50 keukenpraatje; 9.20 berichten; 9.40 hoorspel „Tickets, please"; 10.25 declamatie; 10.30 gramofoonpl.; 10.50—12.20 dansmuziek. RADIO PARIS (1724 M., 174 K.H.): 8.05 gra mofoonpl.; 12.20 Krettly-orkest, o.a. ouv. La dame blanche, Boieldieu; 1.25 M. Marino, liederen; 1.55—2.20 vervolg orkest, o.a. Melusine, Mendels sohn; 7.40—8.05 Krettly-orkest, o.a, fragm. Ly- sistrata, Lincke; 8.20 cabaret-prgoramma; 9.05 rajliotooneel; 10.35 gramofoonplaten. KALUNDBORG (1153 M„ 260 K.H.): 12.20— 2.20 concert uit het Bellevue Strandhotel; 3.20 —5.20 C. Rydahl's orkest m. m. v. N. Pfeiffer (pitno)8.35" Cosi fan tutte, opera Mozart; 11.15 12.50 dansmuziek. LANGENBERG (473 M., 634 K.H.): 7.30 gra mofoonpl.; 10.05 gymnastiek; 10.20 berichten; 10.30 11.05 voor de scholen; 11.0511.30 uitz. voor werkloozen; 11.30 voor de scholen; 11.50 gramo foonpl.; 12.20 concert o. 1. v. Merten, o.a. Wiener Leben, Komzalt; 1.202.50 concert o. 1. v. Wolf m. m. v solisten, o.a. ouv. Quo Vadis, Scassola; 2.50—3.20 gramofoonpl.; 4.50—6.05 concert (Prina- kwartet, alt en piano); 7.20 Stunde der Nation, concert door het Thomanerkoor, oude Duitsche liederen; 8.25 Die Mainacht, hoorspel met mu ziek van Kauffmann; 9—9.35 kamercöncert (piano, cello en 2 violen), o.a. suite voor cello en piano, Ingenbrand; 9.35 „Station D im Eis- meer", spel van Braun. ROME (441 M., 680 K.H.): 5.50—6.35 omroep orkest; 9.05 concert m. m. v. M. Balbis (viool) en G. Arnoldi (piano), o.a. sonate g gr. t., Por- pora; 10.20 radiotooneel; 10.50 Zuid-Amerikaan- sche liederen door Maria Senes. BRUSSEL (38 M., 887 K.H.): 12.20 gramof.pl.; I.302.30 omroepkleinorkest, o.a. ouv. Dichter und Bauer, Suppé; 5.20—6.05 en 6.507.35 gra mofoonpl.; 8.2Ö10.20 symphonie-orkest en solis ten, Vlaamsche muziek; 10.30 gramofoonplaten. (509 M., 590 K.H.); 12.20 omroerpkleinorkest, o.a. Extase, L. Ganne; 1.30—2.20 gramofoonpl. en zang; 5.20 omroeporkest, werken van Lalo; 5.50 —6.20 kinderhalfuurtje Radio Catholique beige: 6.35 gramofoonpl.; 6.50—7.35 omroepkleinorkest, werken van Beethoven en Mendelssohn, o.a. ro mance in a voor viool, Beethoven; 8.20 10.20 omroeporkest, o.a. fragm. Orpheus i. d. onder wereld, Offenbach; 10.30 gramofoonplaten. KöNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.. 183.5 K.H.): 6.50—8.20 concert; 8.55 gymnastiek; 12.20 en 2:20—3.20 gramofoonpl. 4.20—5.20 Phil, orkest, o.a. ouv. der vierjahrige Posten, Schubert; 6.25 —6.50 Schrammelmuziek; 7.20 zie Langenberg; 8.20 „Die Hochzeeitsreise", de CosterHermann; 8.30 militaire muziek; 10.20 en 11.05 berichten; II.2012.20 orkest, o.a. Walzerszenen, Reuter. ROTTERDAM (Gem. radiodistr.) Program ma 1: Huizen. Programma 2: Hilversum. Programma 3: 8.Königswusterhausen; 8.55 Königswusterhausen; pi.m. 9.05 Langenberg; 12.20 Brussel (333 M.); 2.20 Londen R„ gram.pl.; 3.20 Kalunaborg; 4.20 Königswusterhausen; 5.20 Brussel (338 M.); 7.20 Königswusterhausen; 8.20 Brusesl (509 M.); 9.05 gfamofoonmuziek; 9.30 Königswusterhausen; 10.20 Boedapest, o.a Tziga- nekapel, of diversen. Programma 4: 845 Parijs R.; 10.50 Daventry; 12.20 Daventry; 5.35 Warschau, Fhilh. orkest en piano, o.a. pianoconcert, Ravel; 6.50 Londen R., orgelconcert, R. Dixon; 7.15 le acte Tristan und Isolde, Wagner; 8.40 mil. orkest, o.a. ouv. Mig non, Thomas; 9.40 Daventry. Nederfandsch Product Voelt Ge U rillerig en on prettig, zoo echt grieperig Neem dan 's avonds voor het naar bed gaan één of twee "AKKERTJES" en tien tegen een, dat Ge U 's mor gens weer zoo frisch als een hoentje voelt, want "AKKERTJES" zijn echte koorts-verdrijvers I Onover troffen bij rheumatiek, spier pijn, spil, zenuwpijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend! Volgens recept van Apotheker Dumcnt Reel. 4018-5 33 DINSDAG. Peter Benoit staat in de toonkunst van Bel gië zooals Hendrik Conscience in de literatuur van dat iand. Zij beiden laten den Vlaamschen leeuw geducht tekeer gaan, al doet Conscience het met pathetischen woordklank en Benoit met gezwollen orkestgeluiden. Dit zal men kunnen ervaren als te 8.20 n.m. Brussel een hem, en anderen Vlamingen gewijd program ma zal geven. Hiertegenover staat een concert, met „Stun de der Nation" aangekondigd, te 7.20 n.m. door Leipzig, dat een heel wat gemoedelijker, zelfs zoeten klank heeft. Het betreffen oude Duitsche liederen, waar Wie zal dan de scheidsrechter kunnen zijn in dit twijfelachtig geding? naast eigen Germaanschen weemoed, de invloed van het Lutheranisme duidelijk merkbaar is door hun langgedragen, moeilijk vooruitkomend rhythme. Men hoort dan o.l.v. Dr. Karl Straube, den grootsten Duitschen organist, de volgende melodieën: 1. Wach auf, wach auf, du deutsches Land, Walther 2. Das Judaslied (Goede Vrijdag gezang uit de 14de eeuw), v. Bruck 3. Wohauf, wohlauf, Jung und Alt (Onbekende meester) 4. Trennungsschmerz, Regnart 5. Das Gelgut zu Speier, Senfl 6. a. Mein G'müt ist mir verwirret, b. Tanzen und Sprin gen, c. Herzlieb zu dir allein, d. Im Kühlen Maien, Hassler 7. a. Je langer je lieber, Ver- gisznichtmein, b. Die Macht der Phyllis, Schein 8. Duitsche volksliederen, Brahms, a. Mit Lust tat ich ausreiten, b. Bei nachtlicher Weil, c. Die Wollust in den Mayen, d. In stiller Nacht. Kalundborg geeft Mozart's opera: „Cosi fan tutte" te 8.85 n.m., een werk naar aanleiding van het succes met de Figaro behaald, in op dracht van den keizer op den tekst van da Ponte voor 200 ducaten geschreven onder den titel: Cosi fan tutte, ossia la scuola degli amanti ofwel, de school van geliefden. BERKEL, 13 Mei. (Coöp. Groenten en Bloe menveiling Vereeniging „Berkel en Rodenrijs" GA.) Rozen: Dame Edith Helen 35.90,, E. G. Hill 25.40, Briar Clil'f 2.40—5, Aug. Noaek 1.80—4.75, Rosalandia 1.50—3.10 per 100 stuks, diversen: Babyrozen 2559 ct.. Violieren 1842 ct., Tulpen 16—24 ct., Pyrethrum 10—19 ct., La thyrus 1017 ct. per dozijn. Pioenen 3—3.10 per 100 stuks, Jap. Lelie's 4.90—5 per 100 kelk. DELFT, 13 Mei. (Kaasmarkt). Aangevoerd 23 stapels (S500 kg.) komvjne kaas, prijs 35—45 ct. per kg. en 2 stapels (344 kg.) zoete kaas, prijs 52 ct per kg. Handel vlug. ROTTERDAM, 13 Mei. (Coöp. Tuinbouwvei ling Rotterdam en Omstreken G.A.) Holl. ptatgl. komkommers le soort 10 5013.10, 2e soort 7.80—10.30, 3e soort 5.60—7.30 per 100 stuks, komkommerstek 712 ct., slavellen 2—3 ct., pos telein 13—13 ct. per kg., sla (Meikoning) le soort 1—2.60, 2e soort 40-90 ct. per 100 krop, spi nazie 3—9 pel- 100 kg., bloemkool le soort 11—19 ct., 2e soort 8—11 "t. per st.uk, peen 8—12 ct. per bos, tomaten A 20.7024.30. B 20.1023, C 20.10—23.50, CC 17.10—20.30 per 100 pond. Aan voer 428.000 krop sla. RODENRIJS, 13 Mei. Coöp. groentenveiling Vereen Berkel en Rodenrijs G. A,komkommers le soort, 11-15.40, 2e soort ƒ28.70-12.10, witte komkommers le soort 1112, 2e soort J 3 9, bloemkool le soort ƒ9—19, 2e soort ƒ2—7, sla le soort 0.90—3.30, 2e soort 0.40—0.50 per 100 stuks, sniiboonen 53-32, spinazie ƒ3, postelein ƒ8.50— 8.9Ö, toma ten A 41.2047.60, B 3642, C 37 —45 per 100 kg., peen 7—12, selderij ,f 1 Per 100 bos, komkommerstek ƒ0.80—2.15, slavellen 10—22 ct. per kist. RIJNS^HEPEN. In antwoord op de desbetreffende vraag van den heer Kortenhorst deelt Minister Verschuur mede dat het vraagstuk der hypotheekverlee- ning ten behoeve van nieuw te bouwen motor- kust- en Rijnschepen sinds gerUimen tijd zijn aandacht heeft. Aangezien deze aangelegenheid nog een punt van onderzoek uitmaakt kunnen daarover thans geen nadere mededeelingen worden gedaan. 4 10-5-4-3 C? 2 8-7-4 B-10-9-6-2 H-9-8 10-3 V-9-6-3 V-7-4-3 N Z O I A-V-9-8-7-6-4 O 10-5 •f. A-8-6 A-V-B-6-2 H-B-5 O A-H-B-2 •J. H WO is kwetsbaar. N O Z W P 1 C? d lZt P 2 C? d P 2 3 <3 4 P P p P Er werden 3 A gemaakt het spel was dus één down terwijl een dubbel van de 3 O van O. die kwetsbaar was, een belangrijk voordeel aan NZ gegeven zou hebben. Het was alweer Jacoby, die in de match Cul- bertsonLenz het 4 A-bod deed instede van hot 3 C?-bod te dubbelen! In de eerste twee ron den werd goed geboden, maar toen kwam in de derde ronde het onbegrijpelijke 4 4-bod van Jicoby, waaruit blijkt, dat deze, door Culbert- sc n later zoo opgehemelde speler, wel eens zeer rare dingen kan doen. Ook het 2^ 4-bod van Lcnz begrijpen wij niet, hij was volkomen ge rechtigd het tweemaal dubbelen van Jacoby als een strafdubbel op te vatten en toch kwam hij in de derde ronde met dit uiterst zwakke bod op een vierkaart! Nu moeten wij er bij zeggen, dat dit de 67ste robber was en dat Jacoby al zooveel dwaze biedingen gedaan had, dat Lenz vermoedelijk geen touw meer ^ist vast te knoo- pen aan hetgeen zijn maat bedoelde. «De hoofd schuldige echter was Jacoby in ons oog, want Lenz had in de tweede ronde gepast en toen Oost (von Zedtwitz) met 3 f? kwam aanzetten had hij de mooiste dubbel in handen, die men maar denken kan. Eerst bij de 103de robber kwam de bom te barsten en zei Lenz de maat schap met Jacoby op en verving hem door Lig gett, maar toen was er bereids zooveel kwaad gesticht, dat, alhoewel deze combinatie zeer veel ophaalde, de match voor Lenz als verloren be schouwd kon worden. Kan een van onze lezers in bovenstaande biedingen eenig systeem ontdekken except voor het openingsbod van 1 C?? d> H-10 H-V-B-9 9-4 A-B-10-9-2 V-B-7-6-2 A-8-3-2 3 7-4 N O A 9-5-4 <t> 7-5 H-V-10-8-7- 6-2 6 A A-8-3 C? 10-6-4 A-B-5 A H-V-8-5 Beide zijn kwetsbaar. 0 N P p 3 p 3<0> p 3 (p p 3* p 3 Zt p P p Z opende terecht met 1 Zt en N gaf zijn sterke Klaveren aan ofschoon hij 4 Zt had mogen bie den, zijn zwakke Ruiten echter deden hem ver standig doen door eerst zijn kleur te bieden. Daarop biedt Z echter Ruiten en toen had N een sprong moeten doen en 4 Zt bieden; hij bood echter 3 Harten, wel ultra voorzichtig, doch voor hen, die langzaam opbouwen, een goed tyod. Instede van toen zijn mooien Klaveren- steun te doen schitteren, bood Z Schoppen, een Azen-parade dus op een moment, dat daarvoor n.o.m. nog geen tijd was, want de kleur, waarin gespeeld moest worden, was nog niet genoemd. Nu bood N 3 Zt en er werd rondgepast op een spel, waarin zoowel 6 Zt als 6 Klaveren gebo den had kunnen worden. Op verschillende wijzen kan men tot het Klein Slembod komen, b.v. doordat Z niet past na het 3 Zt-bod doch 4 Klaveren biedt, waarna N, die de Azen in Schoppen en Ruiten reeds gehoord heeft, het Klein-Slembod gemakkelijk kan doen in Klaveren en Z dit met een Klein Slembod in Zondertroef kan beantwoorden. Het is alweer Jacoby, die als Zuid hier zoo slecht bood! Hij speelde het Official System en dat gaf hem alle middelen om tot een Klein Slembod te komen en het gebeurde niet. Het is onbegrijpelijk, dat in een match, waarbij het ging om de superioriteit van het eene systeem boven het andere, wat op zichzelf al een absur diteit is, een bekend speler zulke blunders maakt. Jacoby heeft in deze match gemiddeld heel wat meer punten vergooid en cadeau ge-1 geven dan één onzer spelers in de Engeland Holland match! 4 H-B-8-4-2 V-B 10-8 Jf. 10-8-6-2 A-10-9-G-5-3 3 O A-H-9-5 A-5 N W Z O 7 C? 10-9-7-5-2 O V-7-6 V-9-7-3 V <Z> A-H-B-8-4 O B-4-3-2 •J. H-B-4 N O Z W P P d P 2 2 3 P 3 Zt P 4 P P P De eerste ronde verliep geheel correct, het 3 Schoppenbod van W is echter gevaarlijk in de tweede ronde en hoe deze na het 3 7t-bod van N daarna nog 4 Schoppen durfde bieden, is ons een raadsel, tenzij het een blufbod was, doch daarvoor was in de eerste manche niet veel re den. Nu komt echter weer een raadsel en wel, dat N niet dubbelde. Z had een openingsbod en garandeerde dus 2V2 Ts! N zelf had minstens 2 Schoppenslagen in handen, had dus moeten dub belen. Nu kwam W er met 3 ongedubbelde on derslagen af. Wij vragen ons af (het bovenstaan de is weer een spel uit de CulbertsonLenz- match) of N (Lenz) bang was geworden door al de dwaze biedingen van Jacoby (Z) en hem niet meer vertrouwde, maar dan had hij hem het vertrouwen moeten opzeggen en een anderen maat moeten nemen, zooals hij later toch deed. 4 A-H-9-3 C? V-2 O V-B jt. A-V-6-4-2 4 B-7-2 8-4 O 7-6-5-4-3-2 Jf, 7-3 W P P P- P N W Z O 10-8-6-4 f? B-10-9 O H-9 4> H-B-10-8 V-5 C? A-H-7-6-5-3 O A-10-8 •J. 9-5 N 1 2 4 C? P P P 2 V 3 O Alweer een spel uit den wedstrijd Culbertson Lenz, dat verkeerd geboden werd! Het 2 Har ten-bod van Z gaf in zijn sprong een sterk spel aan, waarop N had moeten reageeren. Dat deze eerst 2 Schoppen bood, kan voorzichtig genoemd worden, vooral omdat Z (Jacoby) hem (Lenz) reeds vaak gedupeerd had, maar toen daarop 3 Harten geboden werd, had Lenz met zijn sterke spel middels een sprong de slemmogelijkheid moeten aangeven óf zelf het Klein Slembod in Harten doen. Nu gaf zijn 4 Harten-bod te weinig kracht aan en hij was belangrijk sterker dan zijn opening aangaf. Groot Slem werd gemaakt niettegenstaande met Klaveren 7 werd uitgeko men, zoo ongunstig mogelijk dus. Wij kunnen niet anders aannemen dan dat hier psychologie aan het werk was en wel, dat Lenz zulk een wantrouwen had opgevat tegen Jacoby dat hij zich maar liever tevreden stelde met een manchebod dan een slembod te wagen op de oplichting van Jacoby. Deze had trouwens instede van 3 Harten wel eens 2 Zt kunnen bieden, waarmede het Ruiten Aas vrijwel zeker werd aangegeven na het bieden van Klaveren zoowel als Schoppen door N. Wantrouwen in den maat is een van de ergste gevaren in bridge. INTERNATIONAL BRIDGE LEAGUE TOURNAMENT. De eerste wedstrijd van den internationalen bond zal van 29 Mei tot en met 3 Juni te Lon den worden gehouden. Deelgenomen wordt door België, Engeland, Denemarken, Nederland, 90s- tenrijk, Noorwegen en vermoedelijk Hongarije. Duitschland heeft zich ingevolge de binnenland- sche aangelegenheden teruggetrokken. Voor Ne derland heeft het dagelijksch bestuur van den N B. B. de volgende ploeg aangewezen: Mr. E. C. Goudsmit, Mr. F. W. Goudsmit, Mr. J. E. C. van Bemmel Suyck en B. Einhorn, ter wijl de heer Jean de Kuyper als reserve mede- gaat. Wanneer de heeren van Bemmel Suyck en Einhorn nu maar goed en veel samen oefenen in de drie weken, die hun vóór den wedstrijd gegeven werd, kan dit een sterk paar worden en zal onze ploeg zeker geen kwaad figuur slaan. Wij waarschuwen echter tegen fantastische bie dingen door dit paar, daarvoor kennen zij elkaar nog niet goed genoeg. Dat kunnen de gebroeders Goudsmit zich weieens veroorloven die weten precies van elkaar, wanneer zij „uit redden gaan", doordat zij eikaars spel zoo vol komen kennen en ook eikaars physiologie, het geen met de beide anderen zeker het geval niet kan zijn. Reden waarom zij dergelijke acrobati sche toeren niet met elkaar moeten uithalen. Hun systeem, het Goudsmit-systeem, is goed en zij zijn er beiden voldoende in thuis om goede resultaten te bereiken mits zonder gekheden. Zij moeten doordrongen zijn van de verantwoor delijkheid, die zij te dragen hebben bij het ver dedigen der nationale kleuren en spelen vol gens hun systeem, maar ook dat mogen zij al weer niet te star doen, want een systeem, welk ook, geeft slechts grondslagen aan, gebaseerd op normale kaartverdeeling en niet op buiten- nissige spellen, z.g. freak-hands. Eischt een systeem b.v. 2% Ts om een openingsbod te doen, dan zal een passen op b.v. Aas-Heer negende verkeerd zijn, al heeft men geen 2% Ts, maar hij, die er op opent, moet die kleur niet meer loslaten, het spei moet en zal in die kleur gespeeld worden en dat moet hij zijn maat' dui delijk maken zoowel in zijn openingsbod als in zijn verder bieden. Hier is afwijken van het systeem noodig en zou starheid tot mislukking leiden. Toch zagen wij door onze spelers in den wedstrijd EngelandNederland op dergelijke spellen passen, omdat hun systeem een opening verbood! Neen, hun systeem verbiedt het niet, maar hun eigen starheid, hun niet-begrijpen van wat een systeem geven wil, doet hun dergelijke wanbegrippen huldigen met al de funeste ge volgen van dien. De bondsvoorzitter, de heer A. J. E. Lucardie, zal als captain optreden, hetgeen zeker een goede keuze te noemen is. a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6