AaRTT: Dl ZATERDAG 20 MEI 1933 ALTENBERG. NAZI-CONGRES. ZEETIJDINGEN. DE RADIO-CONFERENTIE VAN LUZERN. Voor de betere verdeeling der golflengten in Europa. ABDIJ EN DOM HERSTELD. DE KABINETSFORMATIE. HET VERDRAG VAN OUCHY. DE TOESTAND IN DE STEEN- INDUSTRIE. BANKIER VERDACHT VAN VERDUISTERING. VUURGEVECHT TUSSCHEN SMOKKE LAARS EN AMBTENAREN. COCAÏNE-SMOKKELAARS AANGEHOUDEN ROOSEVELT'S BOODSCHAP. Antwoord van Rusland. Hierl over arbeidsdienstplicht. GOEBBELS OVER DE NAZI-PARTIJ. TURKSCHE STRAFFEN TE JERUZALEM. ZWALUWEN—BOCKSKAI. NIEUWE WERELDRECORDS VAN HENNE. FAILLISSEMENTEN. VISSCHERIJ. BINNENLANDSCHE HAVENS. WISSELKOERSEN. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN SCHIPPERSSEURS. Onze Geneefsche correspondent schrijft ons d.d. 15 Mei: Vandaag heeft de Zwitsersche minister voor het verkeerswezen Pilet een Europeesche re- geeringsconferentie te Luzem geopend, wier beslissingen zeker door millioenen radio-luiste raars met groote belangstelling worden tege moet gezien. De conferentie heeft toch ten doel tot een betere verdeeling der Europeesche golf lengten te komen, waardoor storingen van het ééne omroepstation door de uitzendingen van een ander station op een nabijliggende golf lengte minder veelvuldig zullen plaats vinden De eerste poging, om tot een behoorlijke ver deeling der golflengten te komen, geschiedde op de conferentie van Washington van 1927, die niet een slechts Europeesch, doch een uni verseel karakter had. De daar tot stand gekomen regeling voor de verdeeling der golfbanden tus- schen de verschillende radio-electrische dien sten (radio-omroep, draadlooze telegrafie, vaste en beweeglijke draadlooze telegraaf- en tele foonstations, enz.) is voor de radio-luisteraars zeer onvoordeelig uitgevallen, omdat de om roepdiensten toen eigenlijk nog slechts in een beginstadium waren en dus een minder groote golfstrook voor zich kregen dan bij de gewel dige vlucht van het aantal omroepliefhebbers in de volgende jaren wel gewenscht zou zijn geweest. Laatstelijk op de conferentie van Madrid in 1932 was een der groote vraagstukken dan ook de mogelijkheid van een uitbreiding van de golfstrook, die aan de verschillende nationale omroepdiensten te zamen was toegekend. Men erkende, dat de radio-omroep een enorme be- teekenis had gekregen en thans vrijwel alle zijden van het maatschappelijk leven bestrijkt. De radio dient op het oogenblik niet slechts voor het overbrengen van kunstuitingen en politieke nieuwsberichten, doch ook voor on- derwijs-doeleinden, voor adviezen op financieel, economisch en landbouwkundig gebied, voor cursussen in lichamelijke opvoeding, voor waar schuwingen aan de oeverbevolking, enz. enz. Met het oog op dit toenemende belang van den omroepdienst besprak de conferentie van Ma drid de mogelijkheid de golfstrook voor den omroep zoo uit te breiden, dat alle landen in de gelegenheid zouden gesteld worden een doeltreffenden nationalen omroepdienst te or- ganiseeren. Vooral de „Union Internationale de Radiodiffusion", die ongeveer 30 nationale omroeporganisaties in zich vereenigt, heeft te Madrid op een betere behartiging van de belan gen der radio-luisteraars aangedrongen. De Madridsche conferentie kon aan deze wen- schen echter slechts gedeeltelijk tegemoet ko men. Hoe belangrijk ook de nationale omroep is, er zijn nu eenmaal andere belangen, die nog zwaarder moeten wegen, omdat de veiligheid van den mensch ervan afhangt en geen ander middel bestaat, om de verbinding tot stand te brengen, dan door den aether. Daarom moest voor de scheepvaart en het luchtverkeer een golfstrook beschikbaar blijven, die grooter is dan den omroepdiensten wel lief is. Bovendien eischen ook in de meeste landen leger en vloot nog steeds een groot aantal golflengten voor zich op. Het bleek niet mogelijk de militairen ervan te overtuigen, dat zij, in vredestijd al thans, wel wat bescheidener in hun eischen zouden kunnen zijn, ten gerieve van de mil lioenen luisteraars. Intusschen, al moesten dus de resultaten van Madrid beneden de verwachtingen blijven van het lichaam, dat vooral voor de belangen der radio-hoorders opkomt, iets werd er toch wel bereikt. Terwijl te Washington de Europeesche omroepdiensten een uitsluitend recht kregen op de golven van 230 tot 545 meter en van 1340 tot 1875 meter, werden hun te Madrid de golven van 200 tot 545 meter en van 1150 tot 1875 meter, onder uitsluiting van iedere con currentie met andere diensten toebedeeld, met uitzondering slechts van de 220 meter golf, die voor de scheepvaart moest blijven dienen. De Union Internationale de Radiodiffusion heeft nu in een bijeenkomst te Brussel een plan van verdeelng van deze ietwat uitgebreidere golfstrook onder de Europeesche zenders uit gewerkt. Dit plan zal thans te Luzern door de regeeringsvertegenwoordigers worden be sproken. Een ideaal plan kan het natuurlijk niet genoemd worden, daarvoor zijn de beslui ten van Madrid te onbevredigend geweest van het standpunt der nationale omroepdiensten. Doch men mag toch wel hopen, dat de Luzerner conferentie, door tot een verdeeling der golf lengten op den grondslag van het Brusselsche plan te besluiten, deze verdeeling in iets ra- tioneeler en voor de luisteraars wat meer be vredigende banen zal leiden. Een der grootste moeilijkheden bij de toewij zing der golflengten aan de verschillende landen is het ontbreken van vaste criteria voor de vast stelling der rechtmatige behoeften der ver schillende landen. Dit blijkt reeds uit een ver gelijking tusschen Denemarken en Zwitserland. Denemarken heeft percentsgewijze het grootste aantal luisteraars in Europa, n.l. 497.235 ont vangtoestellen op een bevolking van 3% mil- lioen, dus op iedere 100 inwoners zijn er 14 radio-concessionarissen. Dank zij de afwezig heid van bergen en de eenheid van taal kan dit land echter met een nationalen zender van 7)2 kilowatt en een plaatselijken zender van kilowatt ruimschoots in de behoeften zijner luisteraars voorzien. Zwitserland daarentegen heeft bij een bevolking van 4 millioen nog slechts 231.400 ontvangtoestellen, zoodat het percentage der concessionarissen niet veel meer dan 5.6 pet. bedraagt. Desniettemin heeft Zwit serland door zijn bergachtige gesteldheid en zijn drie verschillende landstalen drie krachtige na tionale zenders met een totale zendenergie van 100 kilowatt noodig, zonder dat men zal kun nen zeggen, dat het boven andere landen be voorrecht is geworden. Bij het toekennen van golflengten wordt uit sluitend rekening gehouden met het belang van een land, om in de nationale omroepbehoef- ten te kunnen voorzien. Dat een land zijn zender ook gaarne over de grenzen wil laten hooren en dat ook millioenen hoorders wel licht grooten prijs erop stellen een bepaalden buitenlandschen zender goed te kunnen hooren, speelt bij de kwestie van de toewijzing der golf lengten aan een bijzonder land geenerlei rol. Eerder zal moeten overwogen worden, of het niet noodig zal zijn internationale maatregelen te treffert, ten doel hebbend te verzekeren, dat een land niet door een buitengewoon krachtigen zender de goede ontvangst van den nationalen zender van een naburig land verhindert. Vooral tegen gevallen, waarin de buitengewone kracht van dien zender niet volstrekt noodzakelijk is, om in het eigen land voldoende verstaan te worden, zoodat het vermoeden rijst, dat men door die overdreven sterkte just de luisteraars over de landsgrenzen uit politiek-propagan- distische overwegingen wil bereiken, zou een internationale voorziening nuttig kunnen zijn. In dit verband denkt men thans in de eerste plaats aan Sovjet-Rusland, dat het voornemen te kennen heeft gegeven een compleet net van nationale zenders met enorme zend-energie op te richten, dat verre de behoeften der luiste raars in het eigen land zelf zou overtreffen en vermoedelijk ernstige storingen van naburige golflengten van andere landen zou veroorza ken. Men hoopt nog, dat de Russen te Luzern bereid zullen blijken te zijn hun wenschen aan golflengten en zendenergie aan de behoeften der overige Europeesche landen aan te passen. Doch vol vertrouwen, dat deze hoop ook ver vuld zal worden, kan men helaas niet zijn! In radio-technische kringen waarschuwt men trouwens in het algemeen tegen het koesteren van te groote verwachtingen van de resultaten der Luzerner conferentie. Men vreest, dat de betrekkelijk geringe uitbreiding der voor de omroepdiensten beschikbaar gestelde golfstrook op den duur geen duurzame verbeterngen zal kunnen brengen, daar het aantal zendstations voortdurend in sterke mate blijft toenemen en de bouw van zeer krachtige zenders een toe nemend gevaar voor storingen der uitzendingen op nabijgelegen golflengten veroorzaakt. In deskundige kringen oppert men dan ook de ge dachte, of het op den duur niet noodzakelijk zal zijn, dat de radiotechniek zich in een ge heel andere richting zal gaan oriënteeren. Reeds thans worden in Duitschland en in Engeland proeven genomen met collectieve ontvangsta tions, die een vrijwel volkomen storingsvrije ontvangst waarborgen en de opgevangen pro gramma's op een ultrakorte-golf-zender op nieuw zouden moeten uitzenden ten behoeve van de luisteraars, die deze met een eenvoudig ontvangtoestel zouden kunnen hooren. Doch dit is in den letterlijken zin des woord nog slechts „toekomstmuziek", zoodat voor het oogenblik de radio-luisteraars hun hoop op Luzern moeten gevestigd houden, al zal men ook van deze in ternationale conferentie geen wonderen mogen verwachten. Het mausoleum der heerschers van Berg een tehuis voor de Duitsche Katholieke jeugd. Omringd door een krans van beukenbos- schen en de groene bergruggen van het nauwe Dhünndal, ligt Altenberg met zijn „Bergische Dom", een meesterwerk van vroege Rijnsche gothiek. De spoorlijn OpladenLennep, een zijlijn van den hoofdverkeersader KeulenDüsseldorf, brengt den reiziger nog het dichtst er bij. Men stapt aan een der kleine stations, b.v. Bur- scheid of Hiigen, uit, en moet niet opzien tegen een kleine wandeling te voet. Van welke zijde men Altenberg en zijn Dom ook nadert, het is steeds een aangrijpend oogenblik, wanneer uit de donkere diepte der Dhünnwouden de blanke architectuur van het oude bouwwerk te voorschijn treedt. En betreedt men door het kleine portaal onder het geweldig groote kerkraam in den westgevel het inwendige van de abdijkerk, dan vindt men een andere sfeer dan in den hoogen Dom te Keulen. Hier is bijna niets gedempt, hier zijn geen diepe kleuren, hier is geen vuur en geen gloed, zooals uit de geschilderde ra men van den Keulschen Dom stralen. Wel glinstert en fonkelt het in het groote weste lijke raam. zacht en rustig overgaand in de grisaille-techniek nobele, grijze schildering op lichtgroen antiek glas der zijramen, die het zilverig getinte daglicht van den westgevel tot het koor laten binnenvallen. In verschil lende tijden aangebracht, vertoonen deze waar devolle kerkramen, die gedeeltelijk getrouwe copieën der oorspronkelijke vensters zijn, een beeld van de ornamentale glasschilderkunst en haar ontwikkeling gedurende meer dan een eeuw, n.l. van ongeveer 1255 tot 1388. Vijfhonderd jaren historie van het landje Berg spreken tot ons, als wij staan in het Hertogenkoor van den noordelijken dwars beuk; het is de ruimte, die de graven der vorsten van Berg bevat. In het begin van de twaalfde eeuw zijn twee broeders uit dit ge slacht, Adolf en Everl^ard, in de Orde der Cisterciënsers getreden en naar het voorbeeld van de in Oost-Frankrijk gelegen Abdij Mori- mund „sterf voor de wereld" trachtten zij in de Bergische wouden een dergelijk klooster, ver verwijderd van alle wereldlijke drukte en verleiding, te stichten. In 1133, nadat het nieuwe kasteel der graven van Berg, Slot Burg aan de Wupper, voltooid was, werd de oude burcht, de „alte Burg", ook wel „alten Berge" genaamd, die in het Dhünndal lag, in een Cisterciënser-klooster veranderd. In 1255 begon men met den bouw van de abdijkerk, nadat reeds het klooster van den ouden burcht naar het dal verplaatst was. Meister Walter van de Keulsche Dombouwhut ontwierp het plan, dat als een verkleinde editie van den Keulschen Dom te beschouwen is. In 1287 werd de Dom gewijd; hij leed echter in 1348 door een aardbeving groote schade. Opnieuw werd hij opgebouwd. Verschillende oorlogen, vooral de beruchte Dertigjarige Oorlog, brachten nieuwe verwoestingen; de vrome monniken moesten vluchten; plundering en brandschatting waren aan de orde van den dag. In 1803 werd de abdij opgeheven; de waarde volle bibliotheek kwam voor een deel in Düs seldorf terecht, de kerkelijke schatten werden over musea en archieven verspreid of kwamen in particulier bezit. De gebouwen werden door den staat aan een Keulschen koopman ver kocht, die in de abdij een fabriek liet inrich ten. In 1815 verwoestte een brand abdij en domkerk. Een redder verscheen in de persoon van den kunstbeschermer, Kroonprins Wilhelm van Pruisen, die in 1833 de bouwvallen be zocht en staatsmiddelen voor den wederop bouw ter beschikking stelde. Maar eerst de arbeid van de door de edele Frau Maria Zan ders gestichte Altenberger Dombouwvereeni- ging voltooide het werk. De altaren kregen, het een na het ander, hun ouden tooi weder terug, de krans der koorkapellen werd afge bouwd en de kerkramen werden naar de oor spronkelijke voorbeelden vernieuwd. In de laatste jaren heeft het Duitsche R.K. Jongemannenverbond veel voor den opbouw en de uitbreiding van abdij en domkerk ge daan. Het kloostergedeelte werd vernieuwd en door Kardinaal-aartsbisschop Dr. Schulte van Keulen als rust- en retraitehuis voor de R.K. jeugd van Duitschland ter beschikking gesteld. De voorzitter van het Verbond, Gene- ralprases Carl Mosterts (Düsseldorf) had het gebouw aanvaard en doelbewust naar uitbrei ding gestreefd. Zijn opvolger, Generalprases Wolker, zette dezen arbeid voort en liet den aangrenzenden priorshof als jeugdherberg voor het jonge geslacht bouwen. Dezer dagen vond de inwijding van „Haus Altenberg" plaats. Daarmede is Duitschland een scholings- en rusthuis voor de R.K. jeugd en een algemeene jeugdherberg rijker gewor den. Het was de bekroning van een jarenlangen opbouw, van moeitevol herstel en een met liefde tot stand gebrachte uitbreiding. Maar tevens werd het 800-jarig bestaan der abdij Altenberg gevierd. Wandelingen van jonge- mannenvereenigingen en bedevaarten, een pon tificale H. Mis, waaraan Kardinaal Schulte, aartsbisschop van Keulen, zijn medewerking verleende, een bijzonder jubelfeest, uitvoe ringen van kerkmuziek onder auspiciën van de Dombouwvereeniging, rondleidingen door den Dom met zijn prachtig orgel, dat de be kende professor Holzmeister uit Düsseldorf van een schitterend geslaagd front voorzien heeft, plechtigheden in den Dom en feestspe len, tentoonstellingen der rijke kerkschatten, van oude paramenten en liturgische voorwer pen uit Altenberg, die in musea en archieven verstrooid liggendit alles heeft de plechtig- feestelijke omlijsting gevormd voor de jubi leumviering en de voltooiing van het in de oude abdij gevestigde tehuis. HISTORISCHE CONCERTEN. De historische concerten in het Slot van Bruchsal, welke in de oorspronkelijke costumes uit het Rococo-tijdperk worden gegeven, vin den dit jaar plaats op 20, 21 en 22 Mei. Zij staan onder leiding van Musikdirektor Fr. Hunkler. De drie concerten zullen voornamelijk gewijd zijn aan onbekende werken van meesters uit het Barok- en het Rococo-tijdperk, als Mozart Agostino Steffani, den leeraar van Handel Johann Rosenmüller, Georg Philipp Telemann Sebastian Bodinus en Friedrich Schwindl. Ook „Het Volk" noemt verschillende namen in verband met de vermoedelijke bezetting van de ministerposten. Daaronder komt ir. Ringers, directeur-generaal van den rijkswaterstaat, voor als opvolger aan Waterstaat. Bespoediging van de ratificatie verzocht. Onze Brusselsche correspondent meldt: Wij hebben reeds melding gemaakt van de activiteit van de studie-commissie tot verla ging der tolmuren en opheffing der belemme ringen in het handelsverkeer, welke commissie opgericht is door de Nederlandsche Kamer van Koophandel in België, de Brusselsche Kamer van Koophandel en de Nationale Federatie van Belgische Kamers van Koophandel en Fabrie ken. Deze commissie heeft onlangs in het Palais des Académies te Brussel een belangrijke ver gadering belegd voor de in België gevestigde buitenlandsche Kamers van Koophandel, de Belgische Kamers van Koophandel en de Bel gische Syndicale Kamers. De studiecommissie heeft zich thans gewend tot de regeeringen der drie landen, België, het groot hertogdom Luxemburg en Nederland, met het verzoek de ratificatie van het Verdrag van Ouchy te willen bespoedigen. In België is namelijk tegelijk met het nieuwe Nederland- Belgische handelsverdrag, het Verdrag van Ouchy bij de Kamers ingediend en, hoewel de Kamers 3 maanden met vacantie zijn, zijn deze twee verdragen door de commissies in studie genomen. Geen voorjaarscampagne in Oostelijk Groningen, In de dezer dagen gehouden vergadering van de vereenigde steenfabrikanten in Oostelijk Groningen is besloten vooralsnog niet over te gaan tot opheffing van de verkoopcentrale te Winschoten, nu besloten is tot opheffing van het verkoopkantoor te Groningen. Daar de toestand in de steenindustrie zonder eenig vooruitzicht is, achten vele fabrikanten het, mede met het oog op den lagen prijs, on raadzaam de campagne, die anders in het voor jaar begint, te openen. Enkele fabrieken wer ken met beperkt personeel. De staking aan de steenfabriek van de firma W. Everts en Co te Veendam duurt nog, van November af, onafgebroken voort. IV2 jaar gevangenisstraf geëischt. De Officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank eischte heden een gevangenisstraf van iy3 jaar tegen den 41-jarigen bankier I. L., die terecht stond als verdacht van verduiste ring, meermalen gepleegd, met betrekking tot kerkelijke leeningen. Aan weerszijden een persoon door revolverschoten getroffen. In den laatsten tijd is er in het smokkelen aan de Limburgsche grens weer eenige ople ving gekomen. Na eenigen tijd van stilstand schijnt het den smokkelars toch te machtig te worden en worden geen pogingen onbeproefd gelaten om smokkelwaar over de grens de Duitsche dorpen en steden binnen te voeren. Den douanebeambten van Dülken (D.) is het Donderdagnacht gelukt een viertal smokke laars te arresteeren. De beambten, die waar schijnlijk er mede op de hoogte waren gebracht dat dien nacht een groote hoeveelheid tabak en koffie naar Dülken gebracht zou worden, wa ren in grooten getale rondom de stad opgesteld. Tegen drie uur in den morgen ontdekte een groep douaniers vlak in hun nabijheid een twintigtal mannen, allen met kleine zakken beladen. Op het haltgeroep van de beambten sloegen de smokkelaars op de vlucht. De douanebe ambten losten toen eenige waarschuwingsscho ten, die onmiddellijk door de smokkelaars met revolverschoten beantwoord werden. Een kort maar hevig vuurgevecht ontbrandde. Tijdens dit gevecht trok een deel der smokkelbende zich terug en vluchtte, gedekt door het vuur van vier hunner kameraden. De douaniers omsingelden, met hulp van in middels toegeschoten collega's, het viertal, dat, geen uitweg meer ziende, zich overgaf. Een der smokkelaars had een kogel in zijn enkel. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis ter plaatse overgebracht en geopereerd. Slechts een zak met 45 K.G. koffie en 10 K.G. tabak werd in beslag genomen. De gevluchte smokkelaars hadden de rest weten mede te nemen. Van de douanebeambten had slechts een en kele een schaafwonde aan het hoofd. De smok kelaars waren in het bezit van zware leger pistolen. Wapens en smokkelwaar werden in beslag genomen, de smokkelaars in arrest gesteld. Onder de gemeente Groenlo gelukte het den hoofd-kommies uit Winterswijk en den dienst- geleider uit Groenlo een tweetal cocaïne-smok- kelaars, komende van de richting Enschede en wonende te Winterswijk, aan te houden. Een 5-tal fleschjes cocaïne ter waarde van circa 500.werd in beslag genomen. KOMEDIE IN DE WERKVERSCHAFFING Bij de werkverschaffing in „Berg en Bosch" te Apeldoorn had gisteren een der werkloozen de aardigheid een alarmpistool op een zijner medearbeiders te richten, die deed alsof hij ge troffen was en neerzonk. Een ander, niet an ders denkend dan dat de man was doodgescho ten, belde gauw de politie. De grap kwam hun duur te staan. De drie betrokken werkloozen werden voor een dag geschorst. STAKING IN HET VEENBEDRIJF De arbeiders in het veenrayon Nieuwe Krim, Steenwijksmoer en Dalerpeel hebben het voor stel van den burgemeester van Coevorden aan vaard. Dit beteekent dat de loonen met 5 pet. verlaagd worden en dat de staking is afgeloo- pen, aangezien de verveners dat voorstel reeds hebben aanvaard. •X MOSKOU, 20 Mei. (V.D.) De voorzitter van het Centraal executief comité der Unie van socialistische Sovjet-republieken, Kalinin, heeft het volgende antwoord gezonden op de bood schap van den president der Vereenigde Sta ten. Rosevelt: „Ik bevestig de ontvangst van Uw boodschap aan de mogendheden voor de vestiging van vden politieken en economischen vrede. Ik ben ervan overtuigd, dat deze warme instemming vindt bij de volken der sovjet unie. Uitdrukking gevend aan den wil dezer vol ken, neemt de sovjet-regeering reeds langer dan tien jaren deel aan alle internationale con ferenties, waarbij zij nooit ophoudt de aan dacht te vestigen op de noodzakelijkheid van algemeene ontwapening als eerste voorwaarde om den vrede tusschen de mogendheden te verzekeren. De sovjet-regeering heeft te Genève zelf voorgesteld en herhaaldelijk gesteund alle concrete voorstellen voor algemeene ontwape ning en vooral de voorstellen, die een vermin dering der maximale bewapening beoogden, daarbij tegelijkertijd ontmaskerende de pogin gen om de ontwapeningsidee te gebruiken voor nationale politieke belangen door sommige staten. De sovjet-regeering heeft ook maatregelen voorgesteld en gesteund om aanvallen in de toekomst onmogelijk te maken en te voor komen, dat sommige staten hun grondgebied ten koste van anderen uitbreiden. De sovjet-regeering heeft non-agressie verdragen gesloten met de meeste landen, waarmede zij in officieele relatie staat en daarom kan zij Uw voorstel om non-agressie verdragen met alle landen te sluiten niet ander3 dan toejuichen. Hetzelfde geldt voor de sovjet-politiek ten aanzien van den economischen vrede. Zooals men weet, heeft de sovjet-regeering te Genève een economisch non-agressiepact voorgesteld en heeft zij ook economische over eenkomsten op dien grondslag gesloten, die zij gaarne bereid is uit te breiden tot alle andere landen. De sovjet-regeering is voornemens ook in de toekomst deze politiek voort te zetten in den zelfden geest. Zij zal gaarne samenwerken met alle regee ringen, welke er eveneens bij geïnteresseerd zijn, dat deze politiek, zoowel ter ontwape ningsconferentie als ter economische conferen tie te Londen wordt toegepast". BERLIJN, 20 Mei. (W.B.) Te Berlijn is gisteren een congres gehouden van de gouw Berlijn der N.S.D.A.P. Daarbij voerde o.a. de rijkscommissaris bij de werkverschaffing, Hierl het woord, die o.a. zeide: Het zou een dwaling zijn, van den arbeids dienstplicht alleen de volkomen opheffing van de werkloosheid te verwachten. Het zou even verkeerd zijn, in den arbeidsdienstplicht niets anders te zien dan een middel in den strijd tegen de werkloosheid. De arbeidsdienstplicht moet meer zijn. Het is mogelijk, den Duitschen voedseltoestand essen tieel te verbeteren door betere arbeidsver- deeling en betere uitbuiting' van den Duitschen grond met behulp van een groot, inzetten van braak liggende Duitsche arbeidskrachten. Dit zal echter geen dwangarbeid voor de bezitlooze werkloozen zijn, maar moet het werk zijn van de Duitsche jeugd, voor volk en rijk. De algemeene arbeidsdienstplicht moet het arbeidsleger leveren, waarmede Duitschland zijn broodvrijheid wint. Het winnen van deze broodvrijheid is de groote taak, waartoe de arbeidsdienstplichtigen geroepen zijn. Verder zijn ingrijpende veranderingen on voorwaardelijk noodzakelijk in de wijze van koloniseeren van het Duitsche volk. De ge deeltelijk noodzakelijke hergroepeering der industrie, het aanleggen van kleine en grootere steden in het dunbevolkte Oosten, de uitvoering van een grootsche hervorming in het koloni satiewezen voor de industriearbeiders, dat al les eischt staatshulp, welke de staat het beste kan opbrengen door middel van den arbeids dienst. Daarna sprak Goebbels over de nationaal- socialistische partij. Deze partij, aldus de rijks minister voor volksvoorlichting en propaganda, is de draagster voor ons ook in de staatsleiding. Ik meen, dat de nationaal-socialistische bewe ging voor zich de staat is. Deze beweging is bezig zelf de staat te worden. Nooit mag er aan getwijfeld worden, dat die nieuwe staat gekomen is uit den strijd van een minderheid. De meerderheid is die minderheid bijgevallen, maar zij heeft niet gestreden, dat hebben wij gedaan. Dat brengt voorrecht voor die minderheid met zich mede. Zij heeft het recht dien staat te bezitten. Wij willen niemand wegstooten in dien staat, maar wij bepalen, welke wetten er in dien staat zullen gelden en hoe hij er van binnen en van buiten heeft uit te zien. Aan het einde der revolutie staat de Duit sche nationale staat, die alle standen, klas sen beroepen en confessies omvat. Het nat. so cialisme en Duitschland zijn slechts twee woor den voor één begrip. Spreker herinnerde voorts aan verschillende gebeurtenissen in Duitschland gedurende de laatste weken: 1 Mei de actie tegen de vak- vereenigingen enz. en vooral Hitler's jongste rede. "Dij genoemde actie is geconstateerd, hoe de bonzen in luxueuse bureaux het vertrouwen der eenvoudige arbeiders hebben misbruikt", zeide Goebbels. Wij hebben het vermogen der S. P .D. slechts in beslag genomen om het voor de arbeiders te redden. Sprekende over de rede van Hitler, zeide Goebbels o.m. de wereld weet nu, dat Duitsch land zijn eer nimmer zal verloochenen. Tegen het oplaten van vliegers. Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, heeft de Mohammedaansche burgemeester van Jeruza lem het oplaten van vliegers in de kom der gemeente verboden, waarbij hij zich beriep op een oude Turksche gemeente-verordening, welke in Palestina nog van kracht is. Ofschoon de Turken 15 jaar geleden het land verlaten hebben, zullen tegen overtreders, welke natuurlijk alleen jongens van 10 a 12 jaar kunnen zijn, straffen worden toegepast, waarin het Ottomaansche wetboek van straf recht voorziet. Nederlandsch B-elftal voor Luxemburg. Zondag 28 Mei zal op het A.D.O.-terrein te 's-Gravenhage de navolgende Zwaluwennloeg spelen tegen het Hongaarsche prof-elftal Bockskai uit Boedapest. Doel: De Korver (D.F.C.); achter: Pettinga (H.D.V.S.) en Lelyveld (V.U.C.); midden: F-elli- kaan (Longa), van Maren (A.D.O.) en Breitner (A.D.O.): voor: Wels (Unitas), Vente (Neptu- nus), van Reenen (Ajax), Schoemaker (Quick H.) en Mulders (Ajax). Reserves: Veenendaal (Naaldwijk), Graaf land, van Vliet en Ophorst (H.B.S.) en v. d. Hoven (Longa). Met uitzondering van Pellikaan en Wels, voor wie zullen worden^ aangewezen J. Paauwe en Nagels, is dat tevens het Nederlandsche B-eJftal, dat nu de gelegenheid krijgt een oefenwedstrijd te spelen vóór het tornooi, waaraan het met de Pinksterdagen gaat deelnemen in Luxemburg Een uurgemiddelde van boven de 230 K.M. Wolff seint uit Berlijn: De bekende B.M.W. motorrenner Ernst Henne uit München, die Zondag de wedstrijden der A.D.A.C. zal openen met een recordpoging, heeft heden reeds twee nieuwe wereldrecords gevestigd. Onder officieele controle legde hij een afge meten afstand van 5 K.M. in beide richtingen af. Met een 750 ccM. Solo-machine bracht hij zijn eigen in het voorjaar gemaakte record van 218,710 K.M. uurgemiddelde op 230.282 K.M. Ook maakte hij een nieuw record met een motor met zijspan. Zijn vorige prestatie was een gemiddelde uursnelheid van 167.910 K.M., hij bracht het record nu op 199.216 K.M. Opgegeven door Van der Graaf Co. UITGESPROKEN: ROTTERDAM, 19 Mei. Herman Meinen, schip per van het schip „Luctor et Emergo", liggende aan de Oude Plantage. R.c. mr. S. N. B. Hal- bertsma. Cur. mr. D. B. W. Postma. A. Spincich, koopman, Breede Hilledijk 185 R.c. alsvoren. Cur. mr. H. van Troa. GEëINDIGD: OVERSCHIE, 19 Mei. P. van der Hoek, brood bakker. J. Hydra, tuinder. KRALING-SCHEVEER, 20 Mei. Aangevoerd 1 groote zomerzalm, prijs 1.35 per pond. ROTTERDAM, 20 Mei. Soheveningsohe markt. Spekbokking 20 kistjes, prijs per stuk 57 ct., bokking 42 kistjes, prijs per stuk 35 et., ma kreel 10 kistjes, prijs per stuk 818 ct., sohar 4 manden, prijs per bos 1575 ct. ROTTERDAM, 20 Mei. Heden kwamen aan de visebmarkt 5 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Nieuwediep en elders 230 manden en kisten versche visch en 150 kistjes harde bok king aangevoerd. De prijzen warenmiddel teng 28—40, tarbot 815, middel schol 1016, fint 612, kleine tong 614, griet 5—10, kleine schol 25, geep 58, alles per mand; versche paling 3—5, harde bokking 2060 ct., gerookte paling 47 per kistje. Dit wekelijksch overzicht wordt geheel be- heerscht door de verplaatsing van het afslagge- oouw van de binnenstad naar de Middenkous in het verre Westen. Deze verplaatsing is eerst na veel vijven en zessen tot stand gekomen en het is nu nog niet de tijd om over de al of niet juiste plaats een oordeel te vellen, maar het is een verheugend feit, dat alle kooplieden op den dag der opening aanwezig waren en dagelijks in het vroege morgenuur zich of te voet of met alle mogelijke vervoermiddelen derwaarts begeven. De opening op Dinsdagmorgen is niet gebeurd al vorens op Maandagmiddag, nadat het laatste vischje op de aloude plaats geveild was, de nog aanwezige kooplieden eenparig het indrukwek kende lied: Adieu wij moeten elkander groeten, adieu vaarwel tot wederziens, aanhieven, welk lied door den keurmeester en den afslager met ontbloot hoofd werd aangehoord. Zoowel over gebrek aan belangstelling als aan aanvoer is in de eerste week niet te klagen ge weest. Vooral op den openingsdag was er een drukte van belang en met de kooplieden waren vele nieuwsgierigen. Over het uitwendige maar vooral over het in wendige van het gebouw was alle lof en slechts een enkeling gaf smalenderwijze te kennen, dat de afslag nog op zijn oud-Aarlanderveensch ge schiedt, waarmede hij wilde aanduiden, dat van een electrisch afmijntoestel nog geen gebruik ge maakt wordt. Hij vergat, dat alle groote visc'h- veilingen in binnen en buitenland de afslag ge schiedt zooals de Engelschman duidelijk zegt: by words of mouth en eerst wanneer de noodzake lijkheid blijkt, is een groote uitgave van duizen den guldens voo-r een klok met minstens 300 nom- mers verdedigbaar. Het beginuur der veiling is om de koopheden, die met hun handel vroeg de stad willen ingaan ter wille te zijn, bepaald om kwart over zeven maar eenige hunner verlangen en volgens den gee3t des tijds eischen. dat ongeacht de grootte van den aanvoer de afslag om 11 u^.r eindigt. Dit is te eenen male onmogelijk en hieruit zyn reeds conflicten ontstaan. Het is opmerkelijk, dat zij, die bij den afslag het kleinste belang hebben, deti grootsten mond op zetten maar het gezonde verstand zal in deze ook wel weder over winnen. Het veilin.gscijfer 16.400 werd verkre gen door den verkoop der vangsten van 0 vaar~ tuigen en 2850 manden en kisten versche en ge rookte visch van binnen- en buitenland. Bij deze vangsten en zendingen was opmerkelijk veel tong, die tegen een lagen prijs geveild werd. Voor de veiling van Maandag a.s. is de eerste zending versche zalm van Scandinavië onderweg. Deze zending is ongeveer even belangrijk als de ge- heele jaarvangst in onze stroomen. Er bestaat onder de kooplieden groote belangstelling voor, zoodat de volgende week met frisschen moed be gonnen kan worden. SCHEVENINGEN, 19 Mei. Aan de markt wa ren de loggersSCH 210 met 315, SCH 297 met 784, SCH 201 met f 528, de kottersSCH 12 met 149, SCH 96 met 170, SCH 74 met 168, en 34 schokkers met 1277 besomming aan versche visch. Prijzentarbot 0.601. griet 3o80 ct, tong 0.651 per kg., gr. schol 8.7010.50, mid. id. 5.30—9.70, kl. id. 2.60—7.30, schar ƒ1.90 2.40 per mand van 33 kg. Gisteren deden de maatjes 26.9040.30 per kantje. Binnen van de haringvisscheren SCH 194 met 9 last. VLAARDiNGEN, 20 Mei. Binnen van de ha- ringvisscherij SCH 280 met 157 kantjes maatjes haring, KW 26 met 170 kantjes van 2 schepen, KW 159 met 73. KW 121 met 112 en KW 141 met 250 kantjes maatjesharing van 5 schepen. Betaald werd voor maatjesharing 6.2013.40 per kantje. ROTTERDAM aangekomen 19 Mei namiddag: 6.15 GELDERLAND, Scheepv. en Steenkolen Mij., Newcastle, Merwehaven, kolen; VELOCI- TAS. Kuyper, v. Dam Smeer, Boston (L.), Rijn haven N.Z., ledig; 7.— CONDOR, v. Nievelt Goudriaan, Danzig, Schiehaven, stukg.; 915 VOLLRATH THAM1 S.E.A.M., Oxelosund, Waal haven 23, erts. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 19 Mei namiddag: 9.40 JUPITER (Nept.). Amsterdam; 10.45 FOI- NA, Abö; 11.50 BERNISSE. Hamburg. Vertrokken: 19 Mei namiddag: 3.55 FLORA, Bremen GULHAUG, Bergen 5.15 ARIEL (Zw.), Cardiff; 6.— BILLE, Bremerha ven; 6.10 AUDACITY, Sonderborg; 6.35 GOTT FRIED POPPE, Hamburg; 6.45 THISBE, Caen TSUSHIMO MARU, Hamburg; INGO, id.; KUR DISTAN, Newcastle; 7— ARETE, Cardiff; 7.20 FLANDRIA (Zw,), Gothenburg; BATAVIER VIII, Bordeaux; GODFREY B. HOLT, Ham- AMSTERDAM 20 Mei 19 Mei 18 Mei pariteit Londen per 8.43 -.42 8.43 12.107 Berlijn p.100 Mk 58 45 8.45 i8 30 59.28 Parijs p. 100 frs. 9 7 M 9.784 9.7.» 9.74 Brusseip.lOObelg 4.i o :-'4.62 34.65 34-59 Zwitserl p.lOOfrs 48.03 i8.05 48.024 48.— Weenen p.lOOsch 35.— Kopenh p.lOOkr. 37 65 37 60 37.60 66.67 Stockh. p. lOOkr. 43.45 43.30 43130 66.67 Oslo p. 100 kr. 42.75 42.80 42.80 66.67 New-York per 2.18 2.17 2.16 2.48 burg; BORTWICK, Dundee; 8.— BANGALORE, YOKOHAMA; 9.05 BALZAC, Oslo. 10.10 JOMA, mb., St. MaloALCHIBA, Buenos- Ayres11.55 AMSTERDAM. Harwich. Wind N., matige koelte, kalme zee, helder. PERNIS aangekomen 19 Mei: CONCH, t., Cu rasao. IJMUIDEN aangekomen 19 Meo: GANYME- DES, Hamburg, stukg.HAREBEL, poli'tiekrui- ser, Noordzee: Vertrokken 19 Mei: ULYSSES, Guatemala; SA- TURN, Antwerpen: CRIJNSSEN, W.-Indië: JU PITER (Nept.), Rotterdam; BRUNLA, Oslo; PROMETHEUS, Liverpool; OBERON, Rotter dam; RAPID, Parijs; ORPHEUS, Kopenhagen. VLISSINGEN aangek. 19 Mei: MECKLEN BURG, Harwich. Vertr. 19 Mei: PRINSES JULIANA, Harwich; VEERHAVEN, Wilmington. Gep. naar Antwerpen: GRIETJE, Shoreham; HARELDA, Southampton; DALGOMA, Hiddies- bro; JANTINA, Londen; TARANGER, Seattle; BIRI, Delfzijl; NARDANA. TownsvilieBEA- VERBRAE, MontrealSATURN, Amsterdam. Gep naar Gent: GRATIA, Leningrad; YORK- BROOK, Zeebrugge. Gep. van Antwerpen: SANDSEND, Swansea; CONCH, Rotterdam; PETROIL Hamburg; WES- TERNLAND, N.-York; ALA, id.ANVERSVIL- LE, Congo; MAKALA, MatadiTHEORANO, Cardiff; BRIIM, Koningsbergen; BELGIA, Go thenburg; VELA, Stavanger; ANTWERP, Har wich; BEftA, Newcastle; MEEUW, Londen; ZUIDLAND, id.WESTLAND, Shoreham. Gep. van Gent: KATIE, Riga. Gep. van Sas van Gent: AXINITE, Manches ter. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. KANYMEDES 19 v. Hamburg te Amsterdam. ULYSSES 19 v. Amsterdam n. Guatemala. CRIJNSSEN 19 v. Amsterdam n. W.-Ind,ië. OBERON 19 van Amsterdam n. Rotterdam. ORPHEUS 19 van Amsterdam n. Kopenhagen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ORANIA (uitreis), 19 van Bahia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT (uitr.) 19 (1 n.m.) van Suez. KOTA TJANDI (thuisr.) p. 19 Sagres. SIBAJAK (uitr.) 19 (6 n.m.) v. Southampton. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. PROMETHEUS 19 v. Amst. n. L'pool en Java. CITY OF KHIOS Dairen n. Rott. p. 19 Perim CITY OF LILLE Dairen n. Rotterdam 19 te Cebu CLYTONEUS Batavia n. Amst. 18 v. Colombo. LAOMEDON Batavia n. Amst. 19 van Pt. Said ASTREE 17 V. Rott. te Caen. AMIRAL L'HERMITE 18 v. Rott. te Duinkerken. BORBECK Rott. n. Narvik p, 18 Utsire. CITY OF ATHENS Rott. n. Beira 18 te Algoa- baai. CAVALLA 17 van Rotterdam te Hamburg. CHR. MATTHIESSEN 18 v. Rott. te Gothenburg. EGBERDINA. Alberts, 18 v. Hamburg n. FRIELINGHAUS 18 v. Rotterdam te Kirkenes. GUNBORG Rott. n. Monrovia 18 van Dakar. JANTJE, Schothorst, 18 v. Ldn. te Terhaegen. PORTLAND MARU 18 v. Rott. te Shimonoseki. SPIDOLA, Rott. n. Leningrad p. 18 Elseneur. SEVILLA, Rotterdam naar Oran p. 17 Dover. TAMARA Rotterdam n. Japan 16 van Miri. TASMANIC Rott. n. Duala. 9 v. Opobo. TENERIFFA (Fr.) Rott. n. Marseille 18 te Eor- deaux THISBE 17 v. Rott. te Caen. TEUNA, de Vries, 18 v. Londen te Brussel. VLEDDERVEEN 18 v. Gravelines te Willebroeck ZWALUW, Salomons 19 v. Londen te Rumpst. VERKOCHTE SCHEPEN. De stoomschepen Insulinde, 9496 bruto en 5868 netto tons, in 1914 gebouwd, en TJERIMAI, 7690 bruto en 4708 netto tons, in 1916 gebouwd, beide van den Rotterdamsohen Lloyd, zijn naar het buitenland verkocht. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. NEDERLAND. IJsselmeer. Tonnen vervangen door drijfbakens. 1. Op pirn. 52 gr. 34.5Ó min. Nb. en 0 gr. 53.5 EI A Zijn de spitse tonnen nos. 2 en 3 Zuidwest vaarwater naar den Ketel vervangen door roode drijfbakens nos. 2 en 3. 2. Op plm. 52 gr. 38 min. Nb. en 0 gr. 56 min. El A. zijn de spitse tonnen no. 1 met bol en no. 2 Toegang Zwolsche Diep eveneens ver vangen door doode drijfbakens nos. 1 en 2. 3. Op plm. 52 gr. 39.5 min. «b. en 0 gr. 45 min. El A. zijn de spitse tonnen nos. 2 en 3 beE Urk vervangen door roode drijfbakens nos. 2 en 3. 4. Op plm. 52 gr. 37.5 min. Nb. en 0 gr. 38.4 El A is de spitse eon no. 4 Efoutrib vervangen door een rood drijfbaken no. 4. Wester Schelde. Ton ✓ervelgd. Naar 51 gr. 22 min. 31 sec. Nb. en 4 gr. 6 min.- 35 sec. El is verlegd zwarte sparboei no. 34. Zeegat van Texel. Molengat. Diepte. In het Molengat wordt thans als minste diepte aangetroffenmiddenvaarw. 58 dm., spitse tons- kant 45 dm., stompe tonskant. 48 dm. Men blijve echter op zijn hoede, de diepten zijn zeer ver anderlijk. Zeegat van Texel. Wraktonnen. Op 52 gr. 55 min. 6 sec. Nb. en 4 gr. 36 min. 38 sec. El. en op 52 gr. 56 min. 24 sec. Nb. en 4 gr. 39 min. 39 sec. El. is gelegd een groene spitse wrakton, ter anaduiding van aldaar ver ankerde meetinstrumenten. Men wordt verzocht op niet minder dan 100 m. afstand dezer tonnen te komen. BUITENLANDSCHE HAVENS. CLAN MACBRIDE, Liverpooln. E.-London 18 van Kaapstad. CLAN STUART, Liverpool n. Malabar 17 van Navalakhi. GIRONDE 18 van Alexandrië naar Antwerpen. GIMLE 17 Mei van Quebec naar Gent. HOHENSTEIN 18 v. Amsterdam te Pernambuco. HALESIUS, Londen naar Beira 18 v. E.-London. HESPERIA N.-York n. Madagascar 18 v. Algoab. HERAKLEA, Hamburg n. Levant 19 te Bremen. V1LLK UE MAJUNGA 19 v. Tamatave n. Mars. WASHINGTON, 19 v. N.-York te Hamburg. WOLFSBURG, Bremen n. Busreh 20 v. Suez. WOLFRAM, Rott. n. W.-Atnka 18 v. Öpaailsch Guinea. WATUSSI, Amsterdam n. Beira 18 van Ceuta. WASHINGTON 19 van New-York te Hamburg. VERWACHT TE ROTTERDAM. LORCA v. Benisaf p. 18 Ouessant. TASSO v. Fiume 14 te Susak. GEMENGDE BERICHTEN. EURASIA. Port of Spain, 18 Mei. Het meer gemelde motorzeilschip Eurasia is ais totaal verlies te beschouwen. Alle verzekerde lading1, alsmede een gedeelte van de uitrusting, heeft men kunnen bergen. FELCE. Bu enos-Ayres, 18 Mei. Het Itai. a. Felce (meer gemeld) is vlotgekomen en naar zee vertrokken. OREST. Kiel, 17 Mei. Het Duitsche s. Orest, van Neustadt naar Rotterdam met een lading graan, is hier binnengeloopen met machineschade. Nadat een en ander aan een werf te Holtenau was hersteld, heeft het stoomschip de reis voort gezet. (s. Orest is 19 Mei te Rotterdam aangekomen Red.). ROTTERDAM, 20 Mei 1933. In de afdeelingen vlet- en lichterwerk en vaar- werk naar het binnenland, ging heden ter beurze niets om. 1000 ton kolen van Maasbracht naar Mannheim 325, id. naar Frankfurt .1' 350, id. n. Aschaffen- burg 375, alles en bloc. 1200 ton naar Straats burg 500 en bloc. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens 25/35 cent per last. Sleeploon naar den Beneden-Rijn vraag 25 cent» tarief voor geladen schepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8