DE PARKSLUIZEN. DINSDAG 23 MEI 1933 Alle kinder- kleeding met kleine stijging per maat. ONZE MAGAZIJNEN ZIJN WOENSDAG a.s. TOT 'S AVONDS 10 UUR GEOPEND STEEDS INGENIEUZER. ROTTERDAM GISTERENMIDDAG OFFICIEEL GEOPEND. DE BRANDWEER TE SCHIEBROEK. STOOMVAART MIJ NEDERLANDSCHE LLOYD. ROTTERDAMSCH JOLLEN- KAMPIOENSCHAP. Nieuwe wedstrijdregeling. WATERPOLO TE HILLEGERSBERG. lirkitcrw - f&dcüS' bet' do°WiiaérR«éJiJJ lageüö! Pr Jongens Costuum met plus fours, mooie Engelsche fantasie stof, nieuw ste dessins, leeftijd 7--8 jaar Kindermanteltje van prima velours-natté, geheel met zijde ge voerd, moderne tint koraal. Leeftijd 6 7 jaar. Jonged. mantel van prima velours-natté, geheel met zijde gevoerd, *Parle mouw en stiksel- garneering. Jongensjasjes in mooie Engelsche fantasie stoffen, ge heel gevoerd en zeer solide afge werkt Jongedames Japon van prima zijde- linnen, in diverse modetinten, met craquelé kraagje Kinderjurk van pri. ma wollen scholsche ruit.Aparte mouw en kraaggarneering. Leeftijd 6 7 jaar. Rijke sorteering In de nieuwste model len 3.25, 3.75.4.75 en hooger. Rijke sorteering in de nieuwste model len 7.50, 9.50, 12.-- en hooger. Ruime keuze Jonge dames Japonnen, in de nieuwste mod., tinten en dessins Jong. Costuums met plus fours en bijp. slip-over 8.25. 9.25, to.-- en hooger Uitgebreide collec tie bébémanteltjes vanaf 3.25, 4 -, 6 25 en hooger. groote keuze in de nieuwste dessins 6.-. - 7.75 - 8.75 en hooger Waartoe dient het ESSEN, 22 Mei. (H.N.) In het Huis der Tech niek te Essen heeft dr. Bergius uit Heidelberg een voordracht gehouden over nieuwe metho den tot het winnen van voedingsmiddelen uit hout. Reeds in 1916 werden in het laboratorium van de Th. Goldschmidt A.G. te Essen proeven genomen om uit hout voedingsstoffen voor mensch en dier, eiwit en spiritus te winnen. Tijdens de oorlogsjaren werd de oplossing van het vraagstuk, om de productie van voedings middelen te verhoogen. van steeds grooter be- teekenis. Na den oorlog verminderde de be langstelling voor dit vraagstuk, maar de po gingen werden toch voortgezet en thans is de methode, om uit hout voedingsmiddelen te winnen, zoo ver volmaakt, dat de eerste fa briek in Duitschland te Mannheim-Rheinau is opgericht. Door het nieuwe procédé wordt 2/3 van de droge substantie van het hout omgezet in ver teerbare of voor gisting geschikte koolhydraten. Het overblijvende bestaat uit azijnzuren of lig- nin, dat ook voor verschillende doeleinden kan worden gebruikt. Door raffineering kan uit koolhydraat druivensuiker worden gewonnen. Voorts kan door de nieuwe voedingsmiddelen de eieren- en vetproductie worden verhoogd. Een groot voordeel is, dat ook hout, dat voor handelsdoeleinden van weinig beteekenis is, kan worden gebruikt, waardoor de bosch cultuur loonender kan worden. UIT DE PRAE-HISTORIE. BERLIJN, 20 Mei (H.N.) De bekende Duitsche palaeontoloog prof. dr. H. Reek heeft in Basoe- to-land een groot aantal sauriërgeraamten ont dekt. Daaronder bevinden zich geraamten van nog onbekende soorten. In het geheel zijn 70 schedels en een dozijn bijna geheel volledige geraamten van sauriërs gevonden. Hachelijk werk in den boog van den Are de Triomphe van Parijs voor den aanleg van elcctridteilskabels. De Commissaris der Koningin hijscht de driekleur. Gistermiddag heeft de officieele opening plaats gehad van de Parksluizen, waarna te on geveer vier uur door de scheepvaart de nieu we vaarweg door de Coolhaven genomen werd. Met ingang van heden is de oude Aelbrechts- sluis buiten gebruik gesteld. Te twee uur kwamen de genoodigden bijeen in het clubgebouw van de Kon. Roei- en Zeil- vereeniging „De Maas" aan den Veerdam. Van hieruit begaf het gezelschap zich aan boord van het s.s. „Geisha" van de Reederij van der Schuyt. Onder het groot aantal genoodigden, welke deze plechtigheir hebben bijgewoond, bevonden zich de Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuid-Holland, Z. Exc. jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de Gedeputeerden jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, H. J. Borghols, Th. Heukels, P. de Bruin, mr. J. D. Verbroek en de griffier jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, de burgemeester van Rotterdam mr. P. Droogleever Fortuyn, de wethouders mr. A. de Jong, F. L. D. Nivard, A. Hanemaayer en S. Stemerding, de gemeente secretaris mr. M. Smeding en verscheidene leden van den Rotterdamschen Raad. Verder de hoofdingenieur-directeur van de groote ri vieren ir. J. F. Schönveld, de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat W. L. T. van der Wal, van de le Reeling van de Provinciale 'e ®r- S. A. Bloembergen, de burgemeester van Schiedam, H. Stulemeijer, de burgemees ter van Overschie, J. C. Baumann, de Dijkraad, Hoogheemraden en secretarissen van Delfland en Schiel^nd, ir. w. N. van Nooten, ingenieur van Schieland, ir. A. Plomp, ingenieur van den weg der Wed. Spoorwegen, het Bureau van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, de vice- voorzitter W. G_. M. van der Lugt, de secretaris mr. dr. jH. J. D. fan Lier, de voorzitter afd. Kleinbedrijf Ed. G. Schürmann en verscheide ne leden van de Kamer, het Bureau van de Kamer van Koophandel van de Beneden-Maas. Vervolgens vertegenwoordigers van den Alg Rijnschippersbond, van den R.K. Schippersbond „St. Nicolaas", van den Intern. Schippersbond, van den Nat. Schippersbond, van de Ned Prot Christel. Schippersbond en van Schuttevaer Hierna de Ver. tot behartiging van de belangen van de Binnenlandsche Beurtvaart, de Ver. Ge zagvoerders van de Binnenvaart, het Centraal Bureau voor de Binnenvaart, het Ned. Binnen vaart Bureau en tgn slotte een groot aantal ambtenaren van de gemeente Rotterdam, te be ginnen met den directeur van gemeentewerken ir. L. W. van Dijk en de adjunct-directeur ir. van Dunne, chefs, ingenieurs en opzichters, alsmede de hoofden van dienst en de bedrijfs directeuren der gemeente. Ook de verschillende aannemers en de be langrijkste onderaannemers van het werk be hoorden tot de genoodigden. Nadat de „Geisha" de Veerhaven had verla ten, werd rechtstreeks langs de Wester en de Parkkade naar Parkhaven gevaren. Bij aan komst aldaar bleek er van de zijde van het publiek reeds vrij groote belangstelling voor deze plechtigheid te bestaan. Gevolgd door de „Havendienst VI" voerde „Geisha" de reeds geopende breede schutkolk in, waar langs de kade het corps brugwachters met hun chef stond aangetreden en bij aan komst der autoriteiten salueerde. Het gezelschap begaf zich vervolgens aafe land en stelde zich op rond den vlaggestok voor- het kantoorgebouwtje van het sluiswerk, waar ten teeken van de officieele opening de drie kleur zou worden geheschen. De burgemeester van Rotterdam sprak na mens het gemeentebestuur een woord van wel kom bij deze plechtigheid. Het is, zoo zeide spr., ruim 20 jaar geleden, dat de eerste plan nen voor den nieuwen Schiemond werden ont worpen. Sedert dien tijd is de binnenscheepvaart en de grootte der schepen belangrijk toegeno men. Zoo staan wij hier bij de opening van een sluis, welke een 2000 ton-schip kan schut ten. Het spreekt wel van zelf, dat het tot stand komen van deze werken groote veranderingen zal teweegbrengen in de scheepvaart en in de haven. Naast het schutten van schootere sche pen en een snellere schutting heeft dit werk ten doel gehad een steunpunt te scheppen in het stadsbeeld. Het gemeentebestuur is erkentelijk voor den arbeid van allen, die aan dit werk hebben bijdragen. Met trots begroeten wij het resultaat van hun arbeid. Met een bijzonder woord verwelkomde spr. hier den commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Zijn aanwezig heid evenals die van het provinciaal bestuur alsmede de bijdrage der provincie in de kosten illustreereen de nationale beteekenis van dit werk en de haven van Rotterdam. Hierop ver zocht spr. den Commissaris der Koningin tot de officieele opening over te gaan. Z. Exc. Jhr. van Karnebeek verklaarde gaar ne aan de uitnoodiging te hebben voldaan tot bijwoning van deze plechtigheid, zooals het terecht is genoemd. Want feestvieren zou niet passen bij den geest van dezen moeilijken tijd, welke zijn stempel drukt op deze geheele om geving spijts den ondernemingsgeest van deze stad. De tijden zijn onzeker. En in het bijzon der het vervoervraagstuk heeft nog een ondui delijk perspectief. Maar al zouden de pessi misten gelijk krijgen, dan zal dit werk in elk geval van ontwijfelbaar nut zijn voor de be langen welke direct hierbij zijn betrokken, die van Rotterdam en van zijn achterland de pro vincie Zuid-Holland. Ook al is men geen tech nicus, dan merkt men hier te staan bij een be langrijk technisch kunstwerk. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat deze nieu we verbinding tusschen Zuid-Holland en het buitenwater in belangrijke mate zou bijdragen tot den bloei van Rotterdam en het heil der provincie. Onder algemeen applaus werd hierna de nationale driekleur geheschen door den Com missaris der Koningin, ten teeken, dat de slui zen geopend waren. Vervolgens - begaf het gezelschap zich weer aan boord en maakte nog een tocht door de Coolhaven ter bezichtiging van de nieuwe bin nenhaven en de Pieter de Hoochbrug. Omstreeks vier uur werd aan het terrein van „De Maas" gedebarkeerd. De geheele plechtig heid droeg een zeer eenvoudig karakter. Het is zeker bevreemdend, dat nergens in de sluiswerken een of andere gedenksteen voor het nageslacht de herinnering bewaart aan deze opening. ROTTERDAMSCHE BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. De open zweminrichting aan den Kraling- schen Plas van den Rotterdamschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding zal Dinsdag 23 dezer op de gebruikelijke uren voor het publiek wor den opengesteld. De inrichting heeft een be langrijke verbetering ondergaan door aanleg van waterleiding, waardoor het nemen van douches mogelijk geworden is. RECHTSWEZEN Bij Kon. besluit is aan mr. H. van Haerin- gen, op verzoek, eervol ontslag verleend uit betrekking van kantonrechter-plaatsevr- vanger in het kanton Rotterdam, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen dien sten. Officieele overdracht van het nieuwe materiaal. Zaterdagmiddag heeft te Schiebroek in te genwoordigheid van den burgemeester, den heer Dhont, den burgemeester van Bergschen- hoek, enkele raadsleden en de heéren Keeman en Pellenkoft uit Rotterdam de officieele over dracht plaats gehad van het nieuwe brandweer materiaal aan de Vrijwillige brandweer. De burgemeester memoreerde in het kort de totstandkoming van de thans naar de eischen des tijds ingerichte brandweer en stelde daar na de nieuwe motorspuit, drie slangenwagens en een reservewagen onder de hoede van den opperbrandmeester, den heer A. J. van Lies hout. Deze laatste dankte namens de geheele be volking en speciaal namens de Vrijwillige brandweer den burgemeester voor het brand weer-materiaal. Aan den Molenvijver, waar het materiaal stond opgesteld, werd met de motorspuit een demonstratie gegeven. Hierna kwamen allen nog even op het Raad huis bijeen waar deze korte plechtigheid met een heildronk op de nieuwe aanwinst werd be sloten. FILM OVER CHILI. Voor de hoogleeraren en studenten der Han- delshoogeschool, alsmede voor de leden van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap en andere genoodigden, zal de heer Albert Wiech- mann, consul van Chili, alhier, op Woensdag 24 Mei a.s. om half 4 in de Handelshoogeschool een lezing houden en een film vertoonen over Chili. Door zijn langw-erpigen vorm het land is 20 maal zoo lang als het breed is kent Chili een groot verschil in klimaat en bodemgesteldheid, zoodat het de meest ver schillende producten voortbrengt. In het Noor den vindt men, behalve koper- en zilvermijnen ook de bekende meststof Chilisalpeter, in het midden de wijn- en fruitteelt, en in het Zui den den bosehbouw. De voordracht van den heer Wiechmann zal voornamelijk handelen over de wijn- en fruitcultuur, die een der voornaamste bestaansmiddelen vormt van het door hem vertegenwoordigde land. RENNERSCLUB ROTTERDAM. Zondag heeft de Rennersclub Rotterdam een teamwedstrijd met voorgift gehouden op het traject Rotterdam—Bodegraven. Eerste werd het team bestaande uit G. Visser, Korremans, Roe- lant, Vaasen, Kamp en Kroos met 1 min. voor gift in 1 uur 29 min. 16 sec., tweede werd de groep, bestaande uit Vethaak, Buysse, C. van Ommeren, Lathouwers, Viergever en Jozee met 4 minuten voorgift in 1 uur 29 min. 9 sec., derde de ploeg, bestaande uit J. van Ommeren, Vos, Otte. Langhorst, v. d. Wal en Vreeswijk met 3 minuten voorgift. De uitslag van den juniores-wedstrijd over het traject RotterdamGouda luidt1 Breet- veld in een tijd van 1 uur 35 sec., 2 de Wilt, 3 Caumau, 4 Peereboom, 5 Keulman, 6 Verzijl. R. R. V. APOLLO. De Rotterdamsche R. R. V. Apollo heeft Zon dag clubwedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen zijn Recordrit voor juniores, afstand 40 K.M.. 1 Verveling in 1 uur 14 min. 3 sec., 2 Zijlaard, 3 Welkers, 4 Roos, 5 de Jong, 6 Hazejager. Rit voor nieuwelingen, Kleine Toer door Zuid- Holland, afstand ongeveer 90 K.M.1 J. Jansen, 2 A. Berkhout op 1 lengte, 3 Jan den Outer op 1 wiellengte, 4 W. Berkhout op lengte. Een troosteloos beeld. Aan het jaarverslag der Stoomvaart-Mij. Ne- derlandsche Lloyd N.V. te Rotterdam over 1932 ontleenen wij het volgende: Toen wij U in Maart van het vorige jaar ons verslag over 1931 uitbrachten, hebben wij U ten aanzien van het toen loopende jaar 1932 mede gedeeld, dat wij, dank zij bereikte bezuiniging op assurantie en bunkers en door verminde ring van gages, drie van de zeven schepen kon den uitzenden, zij het ook zonder veel illusies ten opzichte der resultaten. De stoomschepen „Leeghwater", „Galgewater" en „Molenwater" hebben sindsdien elk twee reizen naar de La Plata gemaakt en het s.s. „Minnewater" één reis. De uitkomst dezer reizen heeft onze poging om de reederij gaande te houden helaas veroor deeld. De begrootingen waren zoodanig, dat bij normaal verloop der reizen de verliezen niet grooter zouden zijn dan de kosten van opliggen. Oponthoud en andere tegenslagen hebben echter die verhouding in ongunstigen zin gewijzigd en het eindresultaat was, dat wij beter hadden ge daan de schepen opgelegd te houden, zooals nu sinds Augustus-September van het vorige jaar weder met de geheele vloot het geval is. Ook op- liggen beteekent verlies en de vooruitzichten voor dit jaar zijn uitermate somber, daar de vrachtenmarkt zich op haar laag peil handhaaft. In verband met hangende onderhandelingen over den verkoop van een paar onzer schepen, hebben wij het uitbrengen van dit verslag korten tijd uitgesteld, hopende U definitieve mededee- lingen te kunnen doen; wij kunnen U echter nog geen resultaten melden. De vloot verkeert in goeden staat. Er blijft ons voor het oogenblik niet anders over dan onze overgebleven reserves aan te spreken voor afschrijving der geleden verliezen. De schepen staan onveranderd te boek voor ƒ40 per ton laadvermogen. Fondsen voor ver- dereafschrijving, waarvoor een maatstaf trou wens moeilijk is aan te geven ontbreken. De al- gemeene onkosten zijn tot het uiterste verlaagd. Voorgesteld wordt het verlies ten bedrage van ƒ136.594 (111.714) te dekken door algeheele af schrijving van het batig saldo der rekening assu rantie eigen risico ad ƒ60.585, door aanwending der statutaire reserve ad ƒ23.454 en door het restant ad ƒ52.554 in mindering te brengen op de reserve voor survey, waarna deze als eenig overgebleven reserve op de balans voorkomt met ƒ29.803. In de heden gehouden algemeene vergadering werden de jaarstukken goedgekeurd en werd de heer mr. H. J. Knottenbelt als commissaris her kozen. De balans per 31 December 1932 vermeldt in het debet: Stoomschepen aan koopwaarde ƒ2.037.960, afschrijving 1931 ƒ226.440 blijft 1.811.520 (1.811.520), effecten (incourante) aan- koopwaarde 30.750 (onv.i, vooruitbetaalde assu rantiepremie 5.176 (17.723), materialen vooraad 5.417 (12.773). rei zenrekening restant kolen en proviand 3.623 debiteuren 25.784 (58.683), saldo 136.594 (320.180) en in het credit: kapitaal 1.250.000 (onv.), statutaire reserve 23.454 (143.635). reserve voor survey 82.358 63.098), assurantie eigen risico 60.585 (64.862), onafgehaald dividend 120 crediteuren 602.347 (547.219). De winst- en verliesrekening per 31 December 1932 vermeldt in het debet: Algemeene on kosten saldo ƒ2.266 (12.554), reparatierekening saldo 2.354 (8.652), interest 22.057 (24.056), ex ploitatierekening stoomschepen plus kosten op- liggende schepen 109.915 (66.450), en in het credit: saldo verlies 1932 136.594 (320.180). NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN Met nummer 99 der Stcrt. worden verzonden afdrukken van de akten betreffende de Naam- looze Vennootschappen: Hendrik van der Loo's Postzegelhandel; Nieuwe Neder 1. Handelsver.; Mayer-Laiblin's Houthandel, alhier. Onder leiding van de Rotterdamsche Zeilver- eeniging zullen op 27 en 28 Mei en op 10 en 11 Juni a.s. op den Kralingsche Plas de wed strijden worden gehouden om het kampioen schap van Rotterdam voor de twaalfvoetsjollen. Als deelnemers hebben zich aangemeld de kampioen van het vorige jaar, J. N. Karreman en verder J. J. v. 't Hoogerhuys, D. Kagchelland, J. Barzilay, T. Bouma, J. v. d. Berg Jr., D. v. Brummelen, W. A. de Ridder en R. W v. d. Valk. De wedstrijden zullen onder een nieuwe rege ling worden gezeild. Men heeft n.l. rekening ge houden met het feit, dat de snelheid van alle jollen niet even groot is en om nu den deel nemers een ongeveer gelijke kans te geven, heeft men bepaald, dat ieder een race zal zeilen in de jol van zijn tegenstanders, zoodat er met negen deelnemers, ook negen wedstrijden ge zeild moeten worden. Voor het eindresultaat geldt een puntentelling, die gelijk is aan die, welke bij de wedstrijden van de Kaag van toe passing is. Hoe deze regeling in de practijk zal voldoen, moet worden afgewacht. Ook al zullen de om standigheden voor alle deelnemers toch niet geheel en al gelijk zijn, omdat zeer waarschijn lijk op de vier wedstrijddagen de weersomstan digheden niet precies dezelfde zijn, toch mag worden aangenomen, dat deze regeling wat beter zal voldoen dan het tot nu toe gevolgde systeem. Een regeling om de kansen voor alle deelnemers precies even groot te maken, zal intusschen wel moeilijk te vinden zijn en men mag het apprecieeren, dat getracht wordt zooveel moge lijk bezwaren te ondervangen. Het feit, dat wel de jol, maar niet het tuig van de mededingers gebruikt wordt, kan evenwel als een bezwaar aangemerkt worden. Het zou misschien beter geweest zijn, indien de zeilen met de booten hadden meegewisseld. UITBREIDINGSPLAN VOOR DEN LINKER MAASOEVER. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat het door den Raad vastgestelde plan tot gedeelte lijke herziening van he€ uitbreidingsplan voor den Linker-Maasoever (plan Zuid), omvatten de het gedeelte, gelegen tusschen Verschoor straat, De Man straat en Bas Jungeriusstraat, bij welk plan tevens de bestemming in onder- deelen is bepaald, van den 23sten Mei 1933 af gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd op de gemeentesecre tarie in het Raadhuis (afd. Volkshuisvesting, kamer 204). In het Zwarte Plasje te Hillegersberg werden Zondag waterpolo-wedstrijden gehouden. De resultaten waren: H.P.C.—U.Z.C. 0—2; Zuid-Hollandsch Zeven tal—Maas 3—0; S.V.H.H.P.C. 7—4; S.V.H. 2— Mer\yede 3—2; S.V.H. 1U.Z.C. 1 1. U.Z.C. won de uitgeloofde medaille van de Sportvereeniging Hillegersberg. OVERMAAS Overmaas zal op Hemelvaarstdag en Zon dag 28 dezer een juniortornooi doen houden op haar terreinen té Charlois. De deelnemende vereenigingen zijn: Feijenoord, Neptunus, SW en Overmaas. Het programma voor Hemel vaartsdag luidt: Feijenoord AOvermaas A; Neptunus BOvermaas B; Feeynoord BSW B; SVVV VOvermaas C; Neptunus ASW A; Feijenoord CNeptunus C. De eindstrijden vinden Zondag a.s. plaats. Voorts zal Overmaas in de maanden Juni en Juli nederlaagwedstrijden laten verspelen, waaraan slechts eerste- en tweede klas-club# van den K.N.V.B. kunnen deelnemen. V 4. ?V -.-Vsète

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 11