1898 **RELS HnDAM 1933 het ZS-Jart T Verra»<ng ,er NAAR EEN NEDERLANDSCH NATIONAAL PARK. OVeRschie cJ;GERsbeRg DINSDAG 23 MEI 1933 HET PARADIJS DE VELUWE". HOOGE 6000 H.A. ongerepte natuur in liet liartje van Nederland. EEN NATIONAAL EN CULTUREEL BELANG. neZer d*9en ontv Van Unie- WinkelD 9f U een /s maar één een Unio u/. en NEDERLAND<#H geschenk AAN ITALIË. Een collectie Delflscli aardewerk. «lik DE KWESTIE-SPANJAARD. DIEFSTAL IN DIENSTBETREKKING. SCHEVENINGEN IN ZOMERTOILET. VERDUISTERING VAN 80.000.—. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. HET WARME WEER. VERDRONKEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN VEROORZAKEN VAN DOOD DOOR SCHULD. oELBURG C NUN6PCET O HARDCBwvk apeluoorR: kOOTwvK O ARNHtn *j w C, E H iwttN Zeilende wolkfregatten boven de deinen de zandzee van de Hooge Veluwe' Wanneer men soms een jungle-film aan schouwt en zich dan vermeit in de heerlijke natuur, die aan het oog voorbijglijdt, dan maakt zich vaak een geheimzinnig heimwee van ons meester, „the call of the wild" Naar verre horizonten turen zonder te stui ten op menschelijke bouwwerken of huizen; in wijde vlakten te dwalen, waar de natuur vrij spel is gelaten, in verlaten oorden te toe ven. waar een flora en fauna leven, onbekend en exotisch, zijn geneugten, die men in ons kleine beschaafde en dichtbevolkte landje niet kent Niet kent.precies! Maar. U wilt toch niet beweren dat zulke ge bieden in ons land wel bestaan? Dit wilden wij juist wel beweren! Ook Nederland bezit zijn onafzienbare uit gestrektheden en woeste verlatenheden, die denken doen aan Afrikaansche wildernisval leien. Ook Nederland bezit boschrijke dalen, waarin men uren dwalen kan, zonder te wor den gestoord door jagende auto's of andere menschelijke vernuftigheden. Ook Nederland heeft nog plaatsen, waar men alleen kan zijn met de natuur en de stilte. Ook Nederland be zit nog streken, waar men al wandelend soms wordt opgeschrikt door een vluchtend ree of hert; waar men tusschen alleenstaande dennen- groepen kudden gehoornde wilde moefflon- schapen kan zien wegdraven naar de donkere verre bosschen; waar het balderen van den auerhaan nagalmt in de wijdte; waar men een vos kan zien sluipen of hooren keffen; waar in de verte het geroep van fazanten echoot en zich mengt met het gekir van patrijzen; ge bieden waar wulpen fluiten en valken krij- schen, waar boschuil en sperwer krassen en waar van den vroegen morgen tot den laten avond het concert van leeuwerik en lijster, van mees en merel, sijs en nachtegaal de gebalsem de boschlucht vervult# Ja zulke streken bestaan gelukkig nog in Nederland, nog wel in het hartje van Neder land. De Veluwe! En speciaal het landgoed de „Hooge Veluwe". Een complex van zesduizend H.A., waarvan met recht kan worden getuigd dat het een „woeste verlatenheid is van zoodanige uitge strektheid, dat men hier van een natuurmonu ment kan spreken". Het is niet de eerste maal, dat in de dag bladen de aandacht op dit ongeschonden na tuurgebied wordt gevestigd. En toch dit heer lijke stuk Nederland is nog te weinig bekend, dan dat het de algemeene belangstelling van ons volk gaande maakt. Onbekend maakt onbe mind en aangezien ons volk dit stukje vader- landschen bodem moet leeren kennen en lief hebben, is deze week een persconferentie ge houden op het landgoed de „Hooge Veluwe" op initiatief van de „Commissie voor de Stichting van een Nationaal Park". In den voormiddag werden we in 't landhuis „St. Hubertus" van het domein de „Hooge Veluwe" verwelkomd door voornoemde com missie, waarna de voorzitter Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, het welkoms- en openingswoord sprak. Spr. constateerde dat er bij het publiek, veel al door ondeskundige entendentieuzë berich ten, veel misvatting is ontstaan en dat het nut tig is de juiste bedoelingen van de commissie en van de Eegeering ten opzichte van het denkbeeld om het landgoed „Hooge Veluwe", het eigendom te doen worden van den Staat, thans bekend te maken bij monde van diege nen, die een werkzaam aandeel hebben gehad in de voorbereiding dezer plannen. Geschiedenis en ontwikke ling der plannen. Spr. gaat even de geschiedenis en ontwik- n SMdezer plannen na- e Nationaal-Park-idee dateert reeds uit de oorlogsjaren, toen de heer J. H. van Straaten \an Nes de tot ondergang gedoemde Neder landsche boomkweekerij en door zulk een plan Wilde te hulp komen. De ongunstige tijden hebben deze plannen gesmoord Nu echter voor de boomkweekers door uit- voerbepalmgen en crisisgevolgen een dergelijke malaise tijd is aangebroken en het zelfs zóó- ■ver gekomen is, dat, zoo niet spoedig hulp wordt geboden, millioenen heesters en planten door jar'enlangen, noesten arbeid verkregen' door verbranding zullen moeten worden ver nietigd, is de heer van Nes er opnieuw op uitgetrokken. Het was 5 Juli 1932 toen hij bij spr. aanklopte en vroeg of deze soms eigenaren van hiervoor geschikte gronden kende, die ge negen zouden zijn tegen nader overeen te ko men condities, eenige honderden hectoren ter beschikking te stellen, om daarop een groot deel van bovengenoemde overproductie uit te planten. Voorloopig vormde zich een commissie be staande uit de heeren W. H. de Beaufort, directeur van eenige zich op bosch- en land bouwgebied bewegende vennootschappen, ge noemden heer van Nes en spr. Spoedig bleek dat het gewenscht was de commissie uit te breiden. Als secretaris trad toe de heer mr. H. L. s' Jacob te Utrecht, die echter door het aanvaarden eener andere be trekking als zoodanig aftrad en in zijn functie werd opgevolgd door Jhr. mr. L. M. Rutgers van Rozenburg, Zeist. Als verdere commissieleden voegden zich nog bij hen: F. E. Everwijn Lange burgemeester van Maarn en secretaris van „Het Utrechtsch Landschap"; A. van den Bom, boomkweeker te Oudenbosch; E. D. van Dissel, directeur van het staatsboschbeheer te Utrecht; H. Gorter voorzitter der Ned. Boomkweekers Vereeni- ging te 's-Graveland; prof. dr. J. Jeswiet, direc teur van het laboratorium voor Plantensyste matiek en Geographie te Wageningen; C. R. T. baron Krayenhoff, voorzitter der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer; D. W. Kees- sen Azn. Aalsmeer; ir. J. P. van Lonkhuijzen, directeur der Ned. Heide Maatschappij en be stuurslid van „Het Geldersch Landschap" te Arnhem; ir. C. Ph. Moerlands, directeur der Rijkstuinbouwschool te Boskoop; dr. J. D. Ruys, Dedemsvaart; Jac. Smits, ondervoorzitter van den Ned. Tuinbouwraad, voorzitter van den Ned. Bond van plantenhandelaren te Naarden; H. Struve, Boskoop; D. F. Tersteeg, Tuin- en Landschapsarchitect, Naarden; mr. W. F. Wery secretaris van den Bond van Plantenhande laren te Den Haag. De aandacht werd gevestigd op diverse groote complexen terreinen in en buiten de provin cie Utrecht. Al deze terreinen werden door de commissie leden bezocht en ook aan een des kundig onderzoek onderworpen, wat aangaat bodemgesteldheid. Inmiddels was in den boezem der commissie tevens het denkbeeld naar voren gebracht of bij deze gelegenheid eindelijk eens uitvoering kon gegeven worden aan het denkbeeld van een Arboretum van 150 a 200 H.A. waarnaar de wetenschap, de dendrologen en de kweekers reeds tientallen van jaren hebben verlangd. Het bodemonderzoek bovenvermeld werd ook in die richting ingesteld. Geen der onderzochte terreinen bood zóóveel als de „Hooge Veluwe", zoodat de commissie niet geaarzeld heeft in haar, in December 1932 aan ministers van Binnenlandsche zaken en van Economische Zaken en Arbeid ingediende memorie, te kennen te geven, dat de complexen van de „Hooge Veluwe" door haar het meest geschikt voor de verwezenlijking der plannen tot stichting van een Nationaal Park en Arbo retum voorkwam. Dit werd tevens medegedeeld aan de belang hebbenden van de Kröller-Müller Stichting, aan wie de „Hooge Veluwe" toebehoort, die hierop aan de regeering het aanbod deden het geheele bezit van ruim 6000 H.A. aan den Staat te willen overdoen tegen zeer matige voorwaarden. In deze aanbieding stonden nog andere din gen vermeld, o.a. het museumplan, maar dit stond buiten het doel der commissie. Het aanbod van den heer en mevrouw Kröller 's te zamen met de memorie der commissie door de betrokken ministers ter fine van advies in handen gesteld van een interdepartementale commissie, onder presidium van den thesaurier- generaal mr. dr. A. van Doorninck en verder bestaande uit de heeren mr. dr. Scholtens, secretaris-generaal aan het dep?rtement van Economische Zaken en Arbeid, J. C. E. baron van Lynden, directeur van den Rijksgebouwen dienst, P. Visser, chef der afd. Kunsten en Wetenschappen aan het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, benevens uit de heeren van Dissel, Jeswiet en Moerlands voornoemd. Zooals bekend mag worden verondersteld, is het rapport der commissie door de regeering aanvaard, evenals het indienen van een nota van wijziging van het wetsontwerp inzake de credietverleening aan de boomkweekerij en de terugname daarvan door den minister van Economische Zaken en Arbeid. Wat men mogelijk niet weet, is, dat reeds voor lange jaren de heer en mevrouw Kröller het als hun ideaal beschouwden de „Hooge Veluwe" voor het Nederlandsche volk te be houden. Tengevolge der wereldomstandigheden waren zij verhinderd aan deze plannen vasten vorm te geven. „Doel der stichting zoo luidt de le alinea van art. 3 der Stichtingsacte Kröller-Müller, „is het scheppen en in stand houden van een monument, hetwelk een beeld geeft van de geestesrichting van den huidigen tijd, zulks tot nut en genot der gemeenschap". Los van het museum is de prijs, die voor het geheele gebied gevorderd wordt, 1 millioen gulden, op zoodanige voorwaarden te voldoen, dat de contante waarde daarvan op 840 mille te stellen is. Per H.A. uitgedrukt, beloopt dit den minimalen prijs van 142. Wanneer alles geheel aangelegd en beplant is, zal deze waarde na vijf jaar een bedrag van ƒ495.per H.A. beduiden, waarbij valt aan te teekenen, dat een belangrijk bedrag der stichtingskosten aan werkverschaffing en boomkweekerij-steun, wordt uitgegeven, bedragen, die hoe dan ook, voor deze crisisgevolgen besteed zullen moeten worden. Het zijn in elk geval bedragen, die goed en duurzaam besteed zullen zijn, ten bate van het Nederlandsche volk. Natuurschoon op de Hooge Veluwe. De Hooge Veluwe kan een nationaal park, een recreatie-terrein worden van volksop voeden de waarde! De ligging tenslotte is uniek te noe men. Een centraler punt van alle uithoeken van Nederland gemakkelijk te bereiken is niet te vinden. Het is het hart van Nederland. Nadat ook de commissielieden, ir. C. Ph. Moerlands en prof. J. Jeswiet respectievelijk over de onderwerpen „Parkaanleg als steun der boomkweekerij" en het „Arboretum" hadden gespróken, stegen de genoodigden in de ge reedstaande auto's en begon een visitatietocht door het onafzienbare landgoed. En waarlijk, het door den heer de Beaufort zoo kunstzinnig beschreven landgoed was geen „fata morgana", maar tastbare werkelijkheid. Het landschap toovert alle variaties van de meest barre en woeste zandgronden, tot de meest dichtbegroeide boschpartijen, die men zich kan indenken. Behalve de dennen, douglassparren, Tsuga- dennen, blauwe sparren, gedijen er de Japan- sche dwergdennen, beuken, lijsterbessen, waar- tusschen onwezenlijk de forsche rhododendrons en azalea's kleuren. Het „inktkokerzgnd" der Hooge Veluwe blijkt een uitstekende voedingsbodem voor dit soort gewassen. Wie dit alles gezien heeft, begrijpt het enthou siasme der commissie en verwondert zich over het lethargisch dralen van gezaghebbenden. Op de Veluwe ligt een heerlijk ideaal, bereik baar ditmaal! Een zaak van nationaal en cultureel belang, zoowel voor het huidige als voor het komende geslacht! De Unie-Winkels zijn van 1—3 uur gesloten en Woensdag 24 Mei tot 10 uur geopend. Wilt U s.v.p. hieraan denken? z*:"'Z sr £"^7" BACtNtvCLD ."-I'.;,:* v OTTERLOO© »c~ /V v HOOCfi T"*-*. iVtLDWE "v w.J „Een monument van schoon heid". Nadat hij deze uiteenzetting had gegeven, verleende de voorzitter het woord aan het commissielid W. H. de Beaufort, die in een boeiende causerie, in gevoeligen dichteriijken stijl, de „Hooge Veluwe" schilderde als een monument van schoonheid, als een oord, dat door zijn weldadige rust, kracht en sterkte kan geven aan hen, die dit komen zoeken, na het zenuwsloopende en jachtende leven in de maatschappij. Op de Hooge Veluwe wordt alles tot gepeis, tot bespiegeling en inkeer: het stille boschpad, de wuivende dennen, de eenzaam heid en verlatenheid der zand- en heidevlak ten. Wat de plannen betreft, deelde spr. mede, dat de open frissche zandbodem, met niet-stag- neerend grondwater, een weelderigen groei mogelijk maakt. Het tegengestelde is wel eens gepubliceerd. Maar dit is geschied door ondes- kundigen of met tendentieuze strekking. Het Noordelijk deel, dat ongeveer 700 H.A. bedraagt, kan in de toekomst het geprojecteer de parkbosch dragen, dat onzen Nederland- schen kweekers voor oogen zweeft. Op het terrein om de z.g. Delensche wasch, plm. 250 H.A., denkt mei^ zich het toekomstige Arboretum. Het derde object is een plm. 900 H.A. in te perken wildpark. Niet alleen zal dit een attrac tie vormen van het veelzijdige recreatieoord, maar het zal tevens van belang zijn om onze i, otste, in het. wild levende zoogdieren, zooals Reeds maakten wij met een enkel woord ge wag van een geschenk, dat de Nederlandsche regeering door haar gezant té Rome aan den Italiaanschen staat heeft aangeboden. Het betreft hier een collectie Delftsch aar dewerk, afkomstig uit de musea te Amsterdam, Den Haag, Groningen en Leeuwarden. „De Por- celeyne Fles" heeft er nog een 250 stuks aan toegevoegd uit verschillende tijdperken van de XVIII de eeuw tot op onze dagen. Tot de belangrijkste stukken behooren een kaststel en een melkkan in den vorm van een aap uit de fabriek „De Porceleyne Schotel" (16121777). Verder een aardbeien-schaal en schotel, merk „De Bijl" (16571802), en twee potten die in een apotheek dienst hebben ge daan, uit „De- Lampetkan" (16371810). Ten slotte een serie karakteristieke tegels. Het geschenk werd aangeboden door onzen gezant, mr. Patïjn, die een mededeeling van een fabrieksdirectie voorlas, waarin deze zegt: „dat de Hollandsche aardewerk-industrie de gave bestemt voor Italië, het land waarvandaan zoo veel kunst en cultuur ook naar Nederland ge komen is". De Italiaansche regeering heeft de collectie ter beschikking gesteld van het ceramisch mu- seum in Faènza. het „DAGBLAD" VAN DE O- S- P. Zooals men weet is „de Fakkel", het orgaan der O. S. P., aanvankelijk weekblad, later twee- en daarop zelfs driemaal per week gaan ver schijnen, terwijl het in de bedoeling lag, er een dagblad van te maken. De slechte uitslag der verkiezingen voor de partij doet thans blijkbaar reeds zijn terug slag gelden. Immers in het jongste nummer wordt medegedeeld, dat van de dagbladplannen is afgezien en dat het orgaan in het vervolg weer tweemaal in plaats van driemaal per week zal verschijnen. NEDERLANSCHE FAILLISSEMETS- STATISTIEK. In de week van 1020 Mei 1933 zijn in Neder land 123 faillissementen uitgesproken. Pleidooien voor de Arnhemsehe Rechtbank. Voor de Arnhemsehe Rechtbank zijn gisteren de pleidooien gehouden door de wederzij dsche verdedigers in de zaak van den heer Martin Spanjaard, den vroegeren dirigent der Arnhem sehe Orkestvereeniging contra den burgemees ter van Arnhem mr. S. J. R. de Monchv, destijds voorzitter van de A. O. V., omdat deze laatste op de algemeene vergadering dezer vereeniging op 21 Maart 1932 mededeelingen heeft gedaan over pogingen welke de heer Spanjaard buiten het bestuur der A. O. V. om, in het werk zou hebben gesteld om met mej. Di Moorlag en de U. S. O. te Breda te concerteeren. Door deze voorstelling van zaken die de voorzitter toen heeft gegeven, en welke door den heer Spanjaard in strijd met de feiten werden ge noemd, is volgens dezen laatste opzettelijk een smet geworpen op zijn eer en goeden naam. Op grond daarvan heeft de heer Spanjaard een vordering ingesteld tegen den burgemeester ter zake van beleediging (smaad) ter vergoeding der schade, en tot betering van het nadeel in eer en goeden naam geleden, en voorts dat bij vonnis worde bepaald, dat de gepleegde daad beleedigend is. Eischer wil zijn schade beperken tot een bedrag van ƒ450. Voor den heer Spanjaard trad als verdediger op mr. M. J. Wolff, voor mr. S. J. R. de Monchy mr. S. Tromp Meesters. De rechtbank zal 26 Juni vonnis wijzen. Betreffende de aanhouding van A. H„ land bouwer, vroeger te Krabbendijke en wethou der aldaar, vernemen wij nader het volgende: De aangehoudene is eenigen tijd geleden failliet verklaard en Zaterdagmorgen had in het gerechtsgebouw te Middelburg de verifi catie-vergadering plaats. Daarbij bleek, dat H. ongeveer ƒ85.000 heeft zoek gemaakt. O.a. zou hij een inwoner van Krabbendijke heb ben wijs gemaakt, dat hij met dezen samen twee nieuwe huizen aldaar kon koopen, als deze hem ƒ4000 gaf, de huizen zouden dan direct met een winst van enkele honderden guldens weer verkocht kunnen worden. De ƒ4000 kreeg H„ maar huizen zijn er nimmer door hem gekocht. Dit was voor den officier van Justitie aanleiding last tot aanhouding van H. te geven en toen deze per trein naar Middelbrug wilde verlaten, volgde aan het sta tion zijn aanhouding en is hij later aan de justitie voorgeleid en naar het huis van be waring overgebracht. De 24-jarige werkster M. v. d. D„ uit Slie- drecht werd door de Dordtsche rechtbank ver oordeeld tot één jaar gevangenisstraf, met af trek van de preventieve hechtenis, wegens dief stal van plm. 6900, in de jaren 1928 t.m. 1932 gepleegd ten nadeele van de fam. L. te Slie- drecht, bij wie zij destijds in betrekking was. Zij zou deze bedragen waarbij drie bankbil jetten van 1000 hebben weggenomen o.a. uit den kelder waar zich 'n kluis bevond; aan vankelijk kleine, later groote sommen, die vol gens haar verklaring op slordige wijze waren gedeponeerd, veelal niet afgesloten. Aldus zou zij voor de verleiding zijn bezweken en van kwaad tot erger zijn gekomen. Verdachte, die tegen 't vonnis hooger beroep had aangeteekend, bekende voor het Haagsch Gerechtshof geld te hebben gestolen, tot een totaal van 4650, waarvoor zij in den loop van genoemde jaren allerlei voorwerpen, van bijou terieën tot rijwielen, gekocht en die aan fami lieleden ten geschenke gegeven had. Volgens haar verklaring wist haar eigen familie niet. dat zij niet op eerlijke wijze aan het benoodig- de geld was gekomen. Bij het schoonmaken van de kluis vond zij meermalen grootere bedragen aan geld op de tafel liggen; de controle daarop was van dien aard, dat het gestolen geld zeker werd vermist. De advocaat-generaal, mr, J. A. de Visser, was van opvatting, dat het hooger beroep vas ingesteld om de zaak te rekken. Verdachte is 16 Nov. 1932 in preventieve hechtenis gesteld en zij heeft dus nagenoeg de helft van haar straf in niet al te onaangename omgeving door gebracht. Teekent zij nog cassatie tegen het door het Hof te wijzen arrest aan, dan is bij de uitspraak van den Hoogen Raad vrijwel de ge heele straftijd voorbij. Verdachte kan er du- alleen maar beter op worden. Spr. requireerde bevestiging van het Dordtsche vonnis. Verdachte gaf snikkend haar teleurstelling daarover te kennen. Mr. L. C. H. van Beeck Calkoen uit Dordt, pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling, althans ten aanzien van een deel van den straf tijd, om dit jonge leven te beschermen. Daar toe mocht z.i. ook aanleiding geven de over weging, dat het geld door de familie van ver dachte kon worden terugbetaald, binnen een door het Hof te bepalen tijd. De president zeide, dat het Hof de zaak nog eens zal overwegen. Arrest 31 Mei a.s. 't Is alweer zomer. Dat het zomer was con stateerden wij eenige weken geleden al, maar de IJsheiligen heben ons aan het verstand ge bracht en aan den lijve doen voelen, dat het toen nog maar een staaltje was, een zicht- zending, waarvan wij moesten zeggen of zij naar wensch was. En nu is ineens de zomer, de volle zomer met een plof in het land, althans op de kust ge vallen. De zonnestralen staken de lont aan, de ontploffing, die volgde werkte de menschen de huizen uit. Maar die werking ging toch niet zoo snel of de leden der uit elkaar gespatte huishoudens zagen nog kans om een fraaie zomerjurk of een gezellig zomerpak aan te schieten om bui ten hun onmisbare figurantenplaats in de gekleurde film van het tweede jaargetijde in te nemen. De attributen voor deze film zijn Primo: een zeer scherp schijnende stralende zon, bij voor keur het vel van de huid brandend. Secundo: Vehikels van allen stam en taal, zoo als treinen, trams, autobussen, geconsessioneerd of wel voorgeleid als autocar, het Nederland sche woord voor bemotorde Jan-Plezier, mo torfietsen, electrische fietsen, hulpmotortje- fietsen, gewone driewielers, tweewielers, één^ wieiers zijnde deze laatsten lijders van ban- denpech, mitsgaders paarden en ezels. Tertio: Een reeks café's, waarlangs een breede weg, waarlangs een muur, waarlangs een ten tengalerij, waarlangs een strand, waarlangs de zee. Het scenario bestaat uit alle mogelijk denk bare gebruik, dat alle medespelenden in alle mogelijk denkbare modeuitingen van voornoem de attributen maakt. De film eindigt wanneer de zon met een hevig gesis in zee zakt. Maar dat sissen hoort niemand, 't gebeurt te ver weg. Zaterdagmiddag omstreeks half vier is het vijfjarig zoontje van den heer v. d. Plas, wonen de aan de Zwanenburgstraat te Katwijk, door een met steenen beladen auto overreden. Het knaapje werd naar het Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar het aan de bekomen verwondingen is overleden. Bij het baden verdronken. Bij het baden in den Ouden IJssel te Doetin- chem is gisterenavond de circa 20-jarige Boo- gers uit 's-Heerenberg verdronken. Zijn lijk is na lang dreggen gevonden. Te Oorschot is het 11-jarig dochtertje van den heer J. Veraa Zondagsmiddag bij het vis- schesjevangen in een kuil bij de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Een 27-jarige man. die in het water van de Buiten Singelgracht bij het Frederik Hen drikplantsoen te A'dam was geraakt, is leven loos opgehaald. Op de Maas te Maastricht werd gisteren middag druk gekanood, waaraan o. a. de 26- jarige J. H. P. D„ woonachtig aldaar, deelnam. Op een gegeven oogenblik sloeg zijn kano om en verdween D. in de Maas. Eenigen tijd latei is zijn lijk opgehaald. OUD-ROMEINSCH THEATER. JERUSALEM, 22 Mei (R.O.) Te Sebastia of Semaria, de oude hoofdstad van het koninkrijk Israel, is door opgravingen een oud Romeinsch theater ontdekt, dat gelegen is ten oosten van den tempel van Augustus, gebouwd door ko ning Herodes. Men heeft de fundeering van het theater ge vonden en vele rijen zitplaatsen, alsmede een gedeelte van het tooneel. Het K. L. M.-vliegtuig Snip is Maandag van Bagdad in Djask aangekomen (uitreis). De Rijstvogel (thuisreis) vertrok gisteren van Djask en arriveerde in Ruthbah. Voor het Haagsche Hof is behandeld dc zaak van L. J. H., te Strijen, door de rechtbank te Rotterdam wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot 6 maanden hech tenis en 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. Na getuigenverhoor verklaarde de procu reur -generaal, dat de feiten vaststaan. Verd. verkeerde in kennelijken staat van dronken schap en heeft zelf erkend. 7 glazen bier te heb ben gedronken. Misschien heeft hij nog wel wat meer en wat anders gedronken. Hij heeft den 38-jarigen fietser A. de Rover aangeredeii. die een schedelbreuk en een hersenverwoesting heeft bekomen. In vertegenwoordigende lichamen en couran ten wordt vaak geklaagd over te lichte straffen, opgelegd aan dronken automobilisten, die on gelukken maken. Voor dezen verdachte bestaan geen verzachtende omstandigheden. Hij is in hooger beroep gegaan, niet omdat hij de straf te hoog zou vinden, maar op aandrang eener verzekeringmaatschappij. De straf, door de Rol- terdamsche rechtbank opgelegd, is in geen enkel opzicht te hoog. Waren er andere bepalingen in wet, spr. zou een nog zwaardere straf voorstel len. Thans vroeg hij bevestiging van het von nis der Rotterdamsche rechtbank. Uitspraak Woensdag 31 Mei. Eenige cijfers. herten en reeën, voor het nageslacht te be waren. Naast deze objecten bevat het landgoed zijn onvolprezen natuurreservaat van woeste Veluwsche Zandverstuivingsgronden. De boschkern in het zuiden zal hier door werkverschaffing uitgebreid worden tot 2000 H.A., zonder dat de eigenlijke natuurreservaten worden aangetast. Het zou een leer-houtvesterii voor de Wageningsche Hoogeschool kunnen vormen. Tot slot blijft in het hartje van dit groote gebied het museumterrein, zijn grootsche toe komst afwachten. De voor dit doel kosteloos toegezegde kunst-collectie (70 klassieke doeken, 1000 moderne doeken, 275 beeldhouwwerken, teekeningen, voorwerpen van grafische kunst, porcelein, antiquiteiten enz.) vertegenwoordigt een cultureele waarde van den eersten rang. De „Hooge Veluwe" biedt dus alle gelegen heid om tot een Nationaal Park te worden geproclameerd, tot een recreatieoord, zooals men het niet beter wenschen kan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5