PE STUDENTEN-ROEIWEDSTRIJ OTUKKEM DE KABOUTERS S0UE3TEE6EI.be ZAKEN VRIJDAG 26 MEI 1933 TRITON ZEGEVIERT IN HET HOOFDNUMMER. VIER OVERWINNINGEN VAN NJORD. Skiff. ROTTERDAMSCHE ZEILVEREEN. Wedstrijden op den Kralingsche Plas. DE TENNIS-COMPETITIE. WERELDKAMPIOENSCHAP LIBRE. Deelneming van De Leeuw. NEDERLANDSCHE DAMBOND. ZIJN JUWEELTJES VAN Reclame kunst LUCHTVAART. RECLAME EN RECLAME DUREN HET LANGST 462' STAATSLOTERIJ. SÉojefira NIETEN. 188971 De jonge en overnaadsche twee voor Nereus. De 51e Varsity is weer acl^r den rug en de traditie getrouw, werdeo we dezen middag ver gast op een groote stortbui, welke om twaalf uur in den middag aanving en 's avonds nog niet had opgehouden. Tegen het middaguur was het achter het Centraal Station gezellig druk van elkaar ontmoetende studenten, die per trein of auto naar de hoofdstad waren gekomen om door hun aanwezigheid op deze roeiwedstrijden de stempel van utibundigheid te drukken, hetgeen reeds van de eerste Varsity af geschied is. Getooid met de de onmogelijkste hoeden, ma telots en kleurige pakken, trokken zij in de stad al heel gauw de aandacht. De meesten scheepten zich in op de groote Zaandammer pleizierbooten, maar er waren ook velen, die de voorkeur gaven aan een voorwereldlijke ro'boot boven deze gc zellige pleiziervaartuigen waar men goed tegen den regen beschut was. Want om twaalf uur kon digden de eerste druppels de komst van de ge bruikelijke regenbuien aan, om een uur ging het nog en hoopte iedereen nog, dat het weer droog zou worden. Maar toen de wedstrijden nauwe lijks begonnen waren begon de donkere hemel rijn natten inhoud op roeiers en toeschouwers te loozen. Het was erg jammer, want de vroolijke stem ming die er onder de honderden bij de finish had geheerscht, verregende totaal. Alleen de strooien hoeden hielden er nog wat den moed in, De winnende ploeg van Triton Oude Vier) komt aan den wal. maar het meerendeel der bezoekers zocht zijn toevlucht in huisjes en tenten, waar de uitslagen maar werden afgewacht. Aan de overzijde van het Noordzeekanaal was het ook erg druk van automobilisten, fietsers en schepelingen; men had hier den walkant ver sierd met vlaggen en wimpels en het geheel bood een feestelijken, vroolijken aanblik. Even over tweeën viel het startschot voor de eerste race. Jonge vier. Bij het nummer jonge vier roeit Nereus niet mede, zoodat met 3 booten van N.iord, Laga en Triton wordt gestart. Al dadelijk na de start heeft Njord de leiding, Laga en Triton volgen op ongeveer gelijke hoogte. Er wordt een flink tempo ingezet en het blijkt weldra, dat Njord technisch en wat kracht betreft superieur is bo ven Laga en Triton. Flink en forsch roeit de be manning verder en spoedig liggen de mede- dingers een lengte achter. De toestand van het water is goed, want er is weinig wind. Alleen begint het wat harder te regenen, hetgeen ech ter geen invloed heeft op de prestaties van de ploegen. De Leidenaren op io00 m. reeds zeker van een overwinning, roeien in goeden stijd verder. Ondertusschen voeren Laga en Triton strijd om de tweede plaats. Laga wint het hier. De laatste 200 M. voert Njord het tempo nog wat op en als het schot weerklinkt hebben de Leidsche studenten met twee lengten gemakkelijk gewonnen voor 2 Laga en 3 Triton De eerste stroohoeden van de enthousiaste sup porters sneuvelen nu en hier en daar drijft al leen een rand of bol op het kalme water rond De winnende ploeg bestond uit G. A Catalini (boeg), J. M. W. Kampmeinert, R. a. Penbure W. Neeb (slag) en C. H. W. d'Artillac Brill (stuurman). De tijd was 7 mm. 23,4 sec. Overnaadsche vier. Als de regenval wat mindert, wordt gestart voor de overnaadsche vieren tusschen Njord Trtton, Laga, Nereus en /Egir. Het schot valt 25 minuten na den vastgestel- den tijd, omdat de startlijn met in orde is. Het vertrek van de booten is best. Precies gelijk gaan de ploegen weg en geiuimen tijd liggen de Sicken naast elkaar. Na circa een minuut neemt Njord den kop en vervolgens Triton, Laga en Nereus. Triton maakt 32 slagen, Nereus 31 en geruimen tijd blijft de stand ongewijzigd, tot dat, Laga en Triton gelijk komen en Nereus eer- der iets afzakt. Met een halve lengte weet N]°rd op de eerste plaats te blijven in een tempo van 32 slagen en spoedig blijkt het, dat be Leidenaars ook deze race zullen gaan win nen. Als er nog 1000 M. te trekken zijn, liggen reeds 1 y2 lengte voor en vestigen zich daar door voorgoed op de eerste plaats. °m. be plaats gaat het nu nog. /ïïgir komt onhoud baar opzetten en mengt zich in den strijd met Nereus en Laga, welke laatste weldra wordt uitgeschakeld. Nereus zet alles op alles, Ploegen verhoogen het tempo en alleen de m- sterdammers weten nog iets in te loopen en gaan als tweede, na Njord door de finls o zEgir, 4 Laga, 5 Triton. f Ploeg van Njord was als volgtB. E. van Zanten (boeg), j. Kolkman, J. de Föhn! H. du- ~s) en L. D. J. Reeser (stuurman). J "ju". 28 2/5 sec. Njord was gedurende wedstrijd de sterkste en gaf den °Tn )pLP!mven geen kans om te naderen, w Vmofrinn 5 met bet Programma wordt Vfli-ifpn umrlrfr voor de sciff verroeid en vel e °ude Vieren naar de start. Oude vier. 0nd®r ^">-?°rtre®en wordt het schot voor het belano J nummer van den middag ge- lost. Njord is e era weg. Na een minuut gaat het nog geld v P' aar daarna komt langzaam aan teekening m °en strijd. Laga en Nereus gaan naar vore:n ein Qnngen Njord en Triton resp. naar de derde en vierdo piaats. De Deut sche studenten 82 slagen. De Nereus- ploeg trekt kalm zJ» baan en maakt een soli- dcn mdruk. De s. j .buitengewoon afwisse lend. Nauwelijks Zl£ de 10oo M. achter den rug, of Triton w,fT"vr)K' ,°P naar de eerste plaats en komt Nfrea.ht!eliik, waarop Njord k° met een lengte rttand en vervolgens f'mno6!1-^gir- TrU°non we»f^et 32 slageI1 het odat Ultstekend bij e Lle-ts uit te loopen, z° ft op 2000 DE kleinen VOorsprong ke Utri1 umet een fraail8n in r,rustigen sbj! gaa« rder to Sche studenten^in onveranderd tem !^k los >r begint 3lS zicht komt, °nren komen en w<er ch langzaam naar voren mato weet in den eindspurt, die 0p airca 200 M. wordt ingezet, geen terrein meer te win nen. Triton heeft verdiend dit hoofdnummer ge wonnen in 10 min. 49 2/5 sec., hetgeen 13 1/5 sec. is boven het record van Nereus van verle den jaar. Onmiddellijk begeven zich enkele Triton-en thousiasten geheel gekleed te water, om als eersten hun ploeg te kunnen feliciteeren. De bemanning bestond uit F. Moltzer (boeg), B. T. Natang, J. J. G. Storm van 's-Gravensande, W. A. I. F. L. Storm van 's-Gravesande (slag) en C. L. van Woelderen (stuurman). Deze worden bekranst en moeten een eererondje maken, waarbij zij hartelijk door het ondanks de stort bui enthousiaste publiek worden toegejuicht. Nereus bezette met twee lengten achterstand de tweede plaats, 3 Laga, 4 ZEgir en 5 Njord. Het nummer skiff is tamelijk eenzijdig, om dat James van Njord verreweg de sterkste is en Hertzberger vlak na de start al uitgescha keld wordt. James roeit met 28 slagen in een fraaien, zekeren stijl. Hij is gelijk met Hertz berger weg maar laat deze spoedig achter, waarna Overbeek van Nereus de tweede plaats bezet. James weet rustig zijn voorsprong te ver- grooten en op de helft ziet iedereen in hem den overwinnaar. In den eindspurt doet hij nog eens extra zijn best en weet zeer verdiend met en kele lengten te winnen. Twee Nereus terwijl Triton op een tiental lengtes de rij sluit. Jonge twee. Het publiek heeft grootendeels al reeds de vlucht genomen voor den regen als de jonge tweeën aan de beurt komen. Nereus start het beste maar moet na 500 meter haar gunstige positie aan Njord afstaan, die gevolgd wordt door Triton en als Laga op ongeveer 1000 M. komt opzetten, verdwijnt Nereus naar de onder ste plaatsen. Laga en Njord houden met een meter verschil den kop, op taflengte gevolgd door Nereus. Njord roeit in zeer goeden stijl en weet aan het hoofd te blijven, terwijl Nereus en Laga om beurten de tweede plaast bezetten. Dan komt er een groote verandering. Nereus en Laga dringen naar voren en passeeren Njord. Triton kan het tempo niet bijhouden en zakt af. Er volgt een spannende boot aan boot race tusschen Laga en Nereus, maar in de eindspurt, in de laatste me ters, dringt de laatste onhoudbaar naar voren en wint met een halve lengte in 8.51,8 sec. De ploeg bestond uit J. Keppler (boeg), F. van Haarten (slag) en J. Grooten (stuurman)-'2 Laga, 3 Njord, 4 Triton. Overnaadsche twee. Om tien voor vijf, dus ongeveer een uur na vastgestelden tijd vertrekken de overnaadsche tweeën, met Njord als eerste. Triton en Nereus houden de overige plaatsen bezet en kunnen voorloopig Njord, die een stevig tempo aanhoudt, niet bereiken. Maar na 1000 M. werken de Ne- reus-studenten zich naar voren en er ontspint zich een spannende strijd tusschen Nereus en Njord, eerstgenoemde weet een voorsprong te krijgen en staat dezen niet meer af. Op 1000 M. is deze reeds gegroeid tot lengte en in de eind spurt zetten de Amsterdammers nog alles op alles en winnen gedecideerd met drie lengten in 9 min. 42 sec. A. C. Ter Kuile (boeg), C. van der Meulen (slag), en N. Ploem (stuurman); 2. Njord, 3. Triton. Jonge acht. Als de regen het hevigst valt, gaan de jonge achten den laatsten strijd aanbinden. Njord gaat het beste af, gevolgd door Laga en Triton. Voor Laga is dit de laatste kans om nog beslag te leggen op een eersten prijs. Het is den Delftschen studenten echter niet mogen gelukken één te worden. Wel binden zij een vinnigen strijd aan met Njord en houden ze dit bijna tot aan het einde toe vol, maar Leiden is te sterk en weet iets uit te loopen. De overige booten volgen met klein onderling verschil. De eindstrijd ging ten slotte tusschen Njord en Laga, De eerste heeft ruim een lengte voorsproftg als het startschot valt. 2 Laga, 3. Nereus, 4. Aegir, 5. Triton.- De winnende ploeg bestond uit B. E. v. Zan ten (boeg), J. Kolkman, J. de Pohn, J. M. W. Kampmeinert, G. A. Catalani, H. Neeb, R. A. Pen burg, H. du Pon (slag) en L. D. J. Reeser (stuurman). GOUDSCHE WIELERBAAN. AS alsv. d. Horst winnen wederom den koppelwedstrijd. Een groot aantal belangstellenden heeft ook gisteren op de Goudsche baan van de diverse wedstrijden genoten. Voor den sprintwedstrijden voor profs over 4 ronden, werden de volgende ritten verreden: lste rit1 J. v. d. Heuvel, 2 C. Wals. 2e rit: 1 Ozmella (D.), 2 P, van Kempen. Finale winnaars: 1 v. d. Heuvel, laatste 200 M. 12 3/5 sec., 2 Ozmella. Finale verliezers 3 P. v. Kempen, laatste 200 M. 13 sec., 4 C. Wals. Vervolgens had een achtervolgingswedstrijd plaats over maximum 15 ronden. Voor de finale plaatsten zichlste rit: 1 v. d. Horst, 2 KI. van Nek; 2e rit: 1 Hoevens, 2 Schorn (D Finale 'winnaars1 v. d. Horst haalt na 13 ronden 2 Hoevens in. Finale verliezers3 K. v. Nek haalt op 15 ronden 4 Schorn 50 m. in. De Koppel-achtervolging met aflossing tus schen VisserSchenk en HesslingaMaas ein digde in het voordeel van eerstgenoemde kop- Pelgenooten. Voor amateurs werd een wedstrijd verreden over 5 K.M. met 3 klassementen (na elke 10 ronden één klassement). De Gouwenaar Th. Peek wist het derde klas sement te winnen, waardoor hij den eerepalm voor zijn stadgenoot Biesheuvel weghaalde. Totaal uitslag1 Peek 16 p., 2 Biesheuvel 14 p'' 3 van Yperen 10 p.4 de Jong 4 p. De 2 uurskoppelwedstrijd had eens een in ternationale bezetting. De Brusselnaren P. van e*Pen en KI. van Nek, de Duitschers Ozmella en Schorn, het gemengde koppel Visser (Am- Schenk (Dortmund), het bekende wals v. d. Horst waren van de partij. laTicto ,,T5rl !?en Hesslinga en Maas (deze Hevder.) ?"Tatewa) en Hoevens (voor v. d. AfeeWdn,Me^ -aan de ^art. tweede apdZn totaal 79-390 meter- In het afstand deed gelden? Jk 21jn lnvloed °P den De uitslag luidde: lste klassement: 1 Ozmella— Van Kempen—Van Nek 3 D 5 p" Horst 2 p., 4 Hesslinga-Maas 1 o TT' f' ment: 1 Wals v. d. Horst 5 D -> v?',a,s 3 p., 3 OzmellaSchorn 2 n' 4 ^esslinga-Maas Nek 1 p.; 3e klassement: 1 ózmeiioe?Pfn v' p., 2 Hesslinga—Maas 3 p., 3 v. Kempen *r v 2 p., 4 Hoevens—Metz 1 p. (Walsv dpVw gedisqualificeerd. Eindklassement- 1 Ozm 1? Schorn 10 p., 2 Wals—v. d. Horst 6 p., 3 xj_a lingaMaas 4 p., 4 HoevensMetz 2 p'. eSS" Totaal-uitslag1 Walsv. d. Horst 13 p 9 Hesslinga—Maas 11 p.op 1 ronde 3 Ozmella —Schorn 22 p., 4 V. Kempenv. Nek 6 p., 5 Hoe vens—Metz 3 p. Op 2 rondenVisser—Schenk. NEDERLAND EN DE. SPORT IN DUITSCHLAND. Het bestuur van den Twentschen Athletiek- bond, aangesloten bij de K.N.A.U. heeft besloten in verband met de door de Duitsche sport organisatie genomen beslissingen betreffende het uitsluiten van bepaalde groepen personen, elke connectie op athletiekgebied met Duitsche bonden resp. vereenigingen voorloopig te ver breken. Het bestuur van den Ned. Korfbalbond heeft, naar de „Korfbal Revue" meldt, overeenkomstig het advies der pers- en propaganda-commissie, besloten, met het oog op de interne belangen van den N.K.B. de voorgenomen demonstratie te Stuttgart niet te laten doorgaan, Vrijwel alle ingeschreven vaartuigen waren op dén Kralingschen Pias aan den start versche nen, zoodat de wedstrijden geslaagd zijn. Te 10 uur werd aangevangen met de tjotters klas O.F., waarbij de Ideaal zich spoedig vooraan plaatste, dicht gevolgd door haar eenige con current de Corrie. Beide leverden een vinnigen strijd, welke tenslotte door een handige manoeu vre bij de laatste boei in het voordeel van de Corrie van P. Burgerhout Jr. werd beslist. Bij de kiel- en middenzwaardjachten 4.506 M. was de Atlas het best weg, doch zij werd spoedig door Blauwvoet gepasseerd, welke steeds verder wegliep en onbedreigd den prijs won. Van de kiel- en middenzwaardjachten boven 7 M. was Iris van v. d. Berg circa 30 seconden te laat, waardoor de Willem Six direct een flin- ken voorsprong kreeg, dien hij steeds wist te vergrooten. Van eenigen strijd was hier geen sprake meer. Van de 12 M2. sharpies vertoonde de nieuwe Stormvogel een flinke snelheid en het is te voorzien, dat hij een einde zal maken aan de reeks overwinningen van Wikkerdewik in het vorige seizoen. Hoewel de laatste vooral bij het kruisen beter gestuurd werd, wist Stormvogel toch voor te blijven en gedecideerd te winnen. De acht 12 voetsjollen vertoonden een krach tig gesloten start. Bij het kruisen lag het ge- heele veld al spoedig uiteen. Het was in dit rak, dat Kagchelland met de Glipper goed werk liet zien en Barzilay, die aan den kop lag, sterk be dreigde: als derde dicht hierop volgde de Isis. Voor den wind werd Barzilay zoowel door Kag chelland als door v. d. Berg voorbij geloopen en het gelukte hem niet deze beide laatsten te ach terhalen. Van 't Hoogerhuys en Bouma streden om de vierde plaats, welke tenslotte door den eerste werd bezet. In de laatste ronde zorgde v. d. Berg met Isis voor de verrassing en wist hij het kruisen Kagchelland te passeeren en zich zoodoende van de eerste plaats te verzekeren. De Ridder en van Brummelen hadden inmiddels opgegeven. De middagwedstrijden. De middagwedstrijden vingen aan met de re genbogen, waarvan Maas 17 het éérst door was. Bij boei A was de Jan echter vooraan, dichtge- volgd door Maas 17 en Maas 35. In den loop van de race was er weinig strijd. Jan liep verder uit en Maas 17 lag onbedreigd op de tweede plaats. Bij de kiel- en middenzwaardjachten 67 M. was de Meeuw te vroeg weg en werd terugge roepen. De Thedo, die het laatste doorging, nam evenwel dra de leiding en liep steeds verder uit om met groot verschil te winnen. In de B.M.-klas ging het weer zooals gewoon lijk. Jan Broeders was met Margotje weer goed weg en liep steeds verder uit. Na een ronde lag het Vraagteeken op de tweede plaats en Yellow Arrow op de derde. De beide laatsten verwis selden in den loop der race weer van plaats, zoodat de volgorde van aankomst was: 1. Mar gotje, 2. de Yellow Arrow, 3. Vrdaagteeken. Bij de gemengde klas is Friday van J. van Tongeren niet gestart, zoodat alleen Hendrika en Johanne over de baan gingen, waarvan de laatste met grooten voorsprong won. De uitslagen. De uitslagen van de wedstrijden zijn: Tjotters: klas XI en XII: 1. Corrie van P. Bur gerhout Jr., 1 uur 57 min. 2 sec. Kiel- en middenzwaardjachten 4.506 M. klas VII en VIII: 1. Blauwvoet van B. de Paus, 1 uur 46 min. 11 sec. Kiel- en middenzwaardjachten boven 7 M.. klas X: 1. Willem Six van E. Neleman, 1 uur 33 min. 55 sec. 12 M2. sharpies: klas IV: 1. Stormvogel van B. L. Mesander, 1 uur 45 min. 14 sec. 12 voetsjollen: klas 1: 1. Isis van J. W. v. d. Berg Jr., 1 uur 4-5 min. 14 sec.; 2. de Glipper van D. Kagchelland, 1 uur 45 min. 33 sec.; 3 Meteoor van J. Barzilay, 1 uur 50 min. 42 sec.; 4. Nelly III van J. J. van 't Hoogerhuys, 1 uur 51 min. 49 seconden. Regenbogen: klas III: 1. Jan van H. Veldhui zen, 1 uur 12 min. 12 sec.; 2. Maas van H. de Goederen, 1 uur 13 min. 51 sec. Kiel- en middenzwaardjachten 67 M.: klas I: 1. Thedo van D. Carpentier, 1 uur 13 min. 44 sec.; 2. Dina van G. Torenvlied, 1 uur 17 min. 25 sec.; 3. Meeuw van P. F. de Decker, 1 uur 20 min. 12 sec. B.M. klas: klas III: 1. Margotje van Jan Broe ders, 1 uur 23 min. 20 sec.; 2. de Yellow Arrow van C. J. Engelen, 1 uur 29 min. 34 sec.; 3. van C. E. van Kersten, 1 uur 29 min. 55 sec. Gemengde klas: klas V en VI: 1. Johanna van J. Koelewijn, 1 uur 39 min. 27 sec. Eerste klasse. Afd. 1: D.D.V. IHaarlem;. Anglo Dutch I Leimonias I. Aid. 2: Hilversum IFestina I; Thor ISpie gel I; Hilversum IILeimonias II. Afd. 3: T.C.H. I—Groen Wit I; Oranje T.C. I— Ace I. Afd. 4: A.T.V. IArnh. L.T.B. I; Nijmegen Daisy I. Afd. 5: Venlo—Eindhoven I; Philharmonie I— Woburnpark I. RIJSSEL, 23 Mei. (Eigen Tel.). Heden is het wereldkampioenschap biljarten libre begonnen. De eerste resultaten luiden: pnt. brt. h. s. gem. Reicher 500 11 230 45.65 Moons 396 II 232 36.— Ferraz 500 15 244 33.33 de Leeuw 229 14 110 16.37 Butron 500 17 195 29.41 Deler ana 25 16 9 1.56 Joachim 500 8 295 62.50 Albert 43 8 14 5.37 WATERPOLO-KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. A.s. Zondag zullen in het warte Plasje te Hillegersberg de wedstrijden om het water- polo-kampioenschap van Rotterdam worden ge houden tusschen de vereenigingen Maas, S.V.H., R.Z.C. en S.Z.C. Bij loting is het volgend programma vastge steld: MaasR.Z.C., S.V.H.S.Z.C., verliezers ronde; winnaarsronde. Ter opluistering zal mej. Klapwijk, kampioen van Nederland, een demonstratie waterspringen geven. Er is verder de polo-wedstrijd S.V.H. 2 Gorcum. Men begint om 2 uur. Verleden jaar was S.V.H. kampioen. BOND VAN ROTTERDAMSCHE SCHERM- VEREENIGINGEN. De- Rotterdamsche Bond van Schermvereeni- gingen heeft zijn jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden. Als bestuursleden zijn ge kozen de heeren Landa, voorzitter; Timmer, secretaris; Schilling, penningmeester; Geneug- lijk en Mens commissarissen. De aftredende voorzitter, de heer Dekker, stelde zich niet herkiesbaar. De technische commissie werd samengesteld uit de heeren Dekker, van Wierin- gen en van Rooy. NED. HOOGTERECORD VERBETERD Luit. van Asch van Wijck vliegt te Soesterberg hooger dan 9000 meter. Dinsdagmiddag heeft luit. jhr. H. J. M. van Asch van Wijck tijdens een proefvlucht te Soesterberg het Nederlandsch hoogterecord ver beterd, meldt de „Telegraaf". Holwel de bereke ningen betreffende de bereikte hoogte nog niet zijn beëindigd, kan toch reeds met zekerheid worden gemeld, dat het oude Ned. record van 8016 M. van wijlen adjudant Bakkenes werd overschreden. Hoewel het niet in zijn bedoeling lag het hoogterecord te verbeteren, is luit. jhr. H. J. M. van Asch van Wijck te kwart voor drie met een D-16 no. 275, voorzien van een Jaguar motor, opgestegen om eens te probeeren hoe hoog hij zou kunnen komen. De machine was voorzien van de noodige in strumenten, een zuurstof-apparaat, hoogtemeter en meteograaf. Zijn commandant, kapitein van Weerden Poelman en luitenant Ploem bege leidden luit. van Asch van Wijck met een ander vliegtuig tot 6000 meter hoogte. Toen zij zagen dat alles in orde was, gingen zij terug. Luit. van Asch van Wijck steeg echter hooger. Bij zijn landing te 4.05 bleek, dat de instru menten niet goed hadden gewerkt. De meteo graaf had het op 8960 meter opgegeven. Vol gens de hoogtemeter zou echter een hoogte van 9210 meter zijn bereikt. De F.A.I. schrijft voor, dat voor de berekening van het record de hoogte omgerekend moet worden naar stan daard-atmosfeer, hetgeen thans nog niet is ge schied. Wel kan, zooals gezegd, met zekerheid worden aangenomen, dat het Nederlandsch hoogte-record is verbeterd. Luitenant van Asch van Wijck vertelde, dat zijn zuurstof-apparaat bijzonder goed gewerkt had en dat hij niet den minsten last had onder vonden van de groote hoogte. Wel had hij na 8000 meter 20 minuten -nood ig om nog tot een hoogte van 800 meter te stijgen. Morgen zal de proef opnieuw worden ge nomen, waartoe de instrumenten tevoren zullen worden geregeld. J aarvergadering. Gisteren vond te Utrecht de jaarvergadering van genoemde bond plaats onder leiding van den heer A. van Broek. Aanwezig waren de afgevaardigden van 29 vereenigingen, vertegen woordigend 900 leden. Na opening door den voorzitter en goedkeuring van de notulen bracht de bondssecretaris een keurig jaarverslag uit, waaruit wij vernamen, dat niettegenstaande den slechten toestand het aantal aangesloten ver eenigingen steeds stijgende is. De vergadering bracht den secretaris dank voor zijn keurig en uitgebreid verslag. De door den penningmeester uitgebrachte rekening en verantwoording werd nadat de kascontrólecommissie, bestaande uit de heeren Kets de Vries en J. v. d. Zwaan haar verslag had medegedeeld en de heer Voorburgh eenige gevraagde inlichtingen had gegeven, goedgekeurd. De penningmeester werd, nadat hem dank was gebracht voor zijn richtig be heer, decharge verleend. Hierna deed de admini strateur mededeeling van de jaarcijfers van de exploitatie van het orgaan. Dank zij het nieuw afgesloten contract, kon de exploitatie 1932, nadat eenige jaren met verlies gewerkt was, met een beduidend voordeelig saldo worden afgesloten. Het laat zich tevens aanzien, dat bij het grooter worden van het aantal bondsleden ook 1933 in gunstigen zin zal verloopen, hetgeen de admini strateur o.a. weet aan de bekwame medewerkers van het orgaan, hetwelk een der beste geredi- ceerde damblzden genoemd mag worden. Nadat door hem eenige details waren toegelicht werd ook hem onder dankzegging decharge verleend. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuur ders S. S. van Baaien en W. H. Lieve, resp. 2e voorzitter en le secretaris werden bij acclamatie herkozen. De nieuwe kascontrolecommissie wercT geformeerd uit de heeren Ph. de Schaap en J. B v. d. Wind, plaatsvervangers G. Pors en M. J. Breedveld. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werden diploma's overhandigd aan den nieuwen meester Möllenkamp, den kampioen van Neder land Raman en de diverse kampioenen der ver schillende districten. Het belangrijkste voorstel: nieuwe competitie- indeeling, welk voorstel door het bestuur onge wijzigd was overgenomen van de verleden jaar benoemde commissie, bestaande uit de heeren W. H. Lieve, bondssecretaris, J. Groenteman voorzitter van den Amsterdamscben Dambond, A. de Vos, secretaris van het Haagsche district en J. Soeteman, bestuurder van het district N. Holland benoorden het Y, kwam hierna in bespreking. Toelichting en verdediging vond plaats door den heer Vos. De nieuwe hoofdklasse zal bestaan uit de hoogst- aankomende clubs der afgeloopen competitie en de Haagsche en Rotterdamsche clubs zullen een afdeeling vormen. Zoo ook Haarlem en Amster dam. De laagst geplaatste vereenigingen zullen een klasse lager moeten worden ingedeeld. Doel van deze indeeling is opvoering van het spel- peil.Het voorstel wordt van Amsterdamsche zijde sterk bestreden bij monde van den heer J. Groen teman, meer in het bijzonder legt hij den nadruk op het feit, dat clubs zullen moeten degradeeren van_ een afgeloopen competitie, terwijl dit voor stel eerst vandaag mogelijk wordt aangenomen. Ook dit was het grootste bezwaar der Rotter' damsche hoofdklassers. De Utrechtsche afge^ vaardigde van U. D. G. uit zijn verwondering over het niet indeelen zijner club. Koopmeiners (Constant) ziet wel degelijk de voordeelen van het voorstel en de bezwaren inziende, vraagt hij het bestuur rekening te houden met de be kende bezwaren van niet geweten afvloeiing. De heer Hovius (Hilversum) is eveneens tegen het voorstel, zijn club heeft zelfs uittreding over wogen. Na verdere toelichting van den heer Vos wordt het voorstel ter stemming gebracht en verworpen met 496354 stemmen. De competitie 1933—1934 zal op de wijze van het afgeloopen jaar worden* gespeeld, welke manier van spelen een groote reiskostenbesparing is gebleken te zijn. Het door eenige Rotterdamsche clubs inge diende voorstel tot contributieverlaging kon geen instemming der vergadering vinden. Het bedrag van 1.50 per jaar per week met vrij orgaan werd al zeer laag beschouwd te zijn. Gezien de exploitatie is er wel kans, dat een ander jaar verlaging gewettigd is. Het bestuur zal dan reke ning houden met de geuite wenschen. Met overgroote meerderheid werd het voorstel ver worpen. Als plaats van de volgende vergadering werd wederom Utrecht aangewezen. Bij de rond vraag werd het bestuur gevraagd naar de reden, waarom de bekwaamste dammers, zooals Damme en Springer niet meer uitkomen om den lands titel. Van Amsterdamsche zijde werd verzocht de kosten van den wedstrijd om het kampioen schap van Nederland voor rekening van den Bond te willen nemen, wat echter reglements wijziging met zich zal brengen. De heer Matla vraagt aanstelling van neutrale wedstrijdleiders, de heer Noest (Het Oosten, Rotterdam) vraagt benoeming voor wedstrijdleiders voor de lagere klassen. Springer en van Veen (R. D. G., Den Haag) vragen het bestuur hoe het mogelijk is, dat een geschorste speler toch voor den bond kan uitkomen in de competitie en dringen aan op handhaving of overneming van dergelijke besluiten. Tenslotte dringt de hoofdredacteur er op aan, na de releveering der onderhandelingen met den Franschen dambond te hebben gegeven, om opnieuw met de Fransche dammers in cor respondentie te treden, daar besprekingen over een wereldkampioenschap zoo niet verder komen. Te ruim 5 u, sluit de heer S. S. van Baaien, die de leiding van de vergadering gedurende de rondvraag overnam de vergadering, die zeer druk bezocht was. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ARRACHART. f De bekende Fransche vlieger Ludovic Arrachart is bij een proefvlucht met zijn vlieg machine omlaag gestori en direct gedood, NOODTOESTAND IN TWENTHE'S INDUSTRIE. Wij lezen de laatste maanden uitvoerige be schouwingen over den hoogst treurigen toestand van Twenthe's industrie, van sommige vooruit zichten op dit gebied. Een oplossing wordt niet gegeven en is dan ook kwalijk terstond te ver wachten, gezien de moeilijke, verwarde omstan digheden over de geheele wereld. In hoofdzaak wordt de schuld aan Japan ge geven, welk land onze Koloniën als het ware met een vloed van textiel-producten overstroomt. Ik meen dat wij de schuld in de eerste plaats bij ons zelf moeten zoeken, wijl verzuimd is om met kracht te doen naleven de nu dertien jaren geleden, mede door Nederland getioffen maat regelen en besluiten, die bij practische toepas sing de huidige catastrophe voor een groot deel hadden kunnen voorkomen. Het zij mij vergund terug te gaan tot 1919, in welk jaar de arbeids- conferentie te Washington plaats vond. Onder leiding van wijlen Monseigneur Nolens vertrok de Nederlandsche delegatie naar Ame rika en reeds aan boord van de Rotterdam moch ten wij ervaren hoezeer deze bekwame en ge schoolde Staatsman voor zijn taak berekend was en ieder lid der delegatie geheel tot zijn recht liet komen. Hoezeer wij niet dankbaar genoeg kunnen zijn voor deze uitstekende leiding, daar is het toch te betreuren dat dr. Nolens, hoezeer er wel voor gevoelende, uit een politiek oogpunt meende niet te kunnen volgen den raad van ondergeteekende om te Washington met een enkel woord den zegen van den Potentaat der Potentaten af te smeeken. (Wij zullen er wel gerust op kunnen zijn, dat Mgr. Nolens den zegen van Boven over zijn werk heeft afge smeekt, al had hij niet veel smaak voor publiek vertoon op dit punt. Wel heeft hij te Genève ooit een treffend getuigenis afgelegd. Red.) Immers werd dit ook te Versailles vergeten, dan wel opzettelijk nagelaten en ook nu te Genève zien wij de onvruchtbare resultaten van wereld vergaderingen, waar uitsluitend „de mensch op den troon zit". Steeds dieper zinkt het menschdom in het moeras, als alleen eigen wijsheid de uitkomst moet geven. Verstandiger is het te volgen het verheven voorbeeld van Hare Majesteit de Koningin der. Nederlanden, die op het Vredes paleis in de residentie met duidelijke gouden letters liet beitelen: „Le Christ avant tout!" Toen te Washington een correspondent der Associated Press mij de vraag stelde, wat toch de oorzaak kon zijn van den ellenaigen toestand op de wereld, heb ik bovenstaande punten ge noemd en hem gemachtigd dit in de pers te doen opnemen. Wat nu het zakelijke betreft, was het mij een voorrecht in de Tropische Commissie de aandacht te kunnen vestigen op de zeer lange werkuren in de Britsche Koloniën, in China en Japan. Bij de uitvoering van havenwerken in China en daarna op Java was mij gebleken, dat waar destijds reeds een 9 of 10 urige werktijd in onze Koloniën bestond, daarentegen in China, in Japan en de Britsche Koloniën niet alleen de mannen doch ook de vrouwen en kinderen vrijwel den geheelen dag en nacht moesten arbeiden. Voor al in Japan werd en wordt nog zoo overdreven lang gewerkt, dat de goederen voor ongekend lagen prijs aan de markt kunnen worden ge bracht, waardoor concurrentie zoo goed als uit gesloten is voor landen als Nederlanden met een hoogeren levensstandaard. Het was een groote voldoening dat te Washing ton in November 1919 op initiatief van Neder land het besluit werd genomen om de uren voor genoemde landen belangrijk te reduceeren, uiteraard voor onze Koloniën, voor de cultuiir- Maatschappijen en voor den export van ons land naar de overzeesche bezittingen van de grootste beteekenis. Men zou nu verwacht hebben dat de genomen besluiten op de vastgestelde tijden in werking zouden treden, doch het is daarmede in de tro pische landen vrijwel hetzelfde, ja nog erger gegaan, als in de beschaafde Europeesche sta ten, die nagenoeg alle in gebreke zijn gebleven het goede voorbeeld van Nederland voor den achturigen dag evenseens daadwerkelijk in prak tijk te brengen. Zeker, Nederland neemt te midden der volke ren een hoog standpunt in, waar hier te lande de achturige werkdag toegepast wordt, doch te betreuren is dat tot nu toe onzerzijds onvoldoen de maatregelen zijn genomen om de te Washing ton vastgestelde uren, vooral in de tropische landen niet willekeurig te doen overschrijden Het treurig gevolg hiervan is, dat Nederland en Koloniën schier op alle gebied, in het bij zonder op dat der textiel-nijverheid, de dupe zijn geworden van onze onverantwoordelijke zwakheid tegenover andere landen. Thans benauwende stilstand der eens zoo bloei ende nijverheid in Twenthe en in den Achter hoek van ons land, waar o.a. de voor eenige jaren nog zeer welvarende Gemeente Neede noodlijdend is geworden. Het wordt waarlijk hoog tijd dat Nederland met zijn kostbaar koloniaal bezit uit den slaap ontwaakt, alle vrees afschudt en er met nadruk op aandringt dat ook in alle endere landen de te Washington genomen besluiten niet op de lange baan worden geschoven, doch onverwijld behoorlijk worden nageleefd. Een krachtig „Ik zal handhaven" in ons land en waar het onze belangen geldt niet minder ten opzichte van het buitenland op waardige wijze toegepast, is naast nuttige werkverruiming door uitvoering van productieve werken, (als herhaaldelijk ook door ondergeteekende met name naar voren gebracht, doch helaas nog niet gevolgd,) het eenige middel om met God's hulp. land en volk uit de ellende weder tot opleving en bloei te brengen. S. ten BOKKEL HUININK. H a a r 1 e m, 16 Mei 1933. Tegenover de bedragen van Duitschland etc. slaan de 71 millioen francs, die Frankrijk spen deert, wel een heel poover figuur en daarom acht Paul Boncour een verhooging met 33 mil lioen beslist noodzakelijk. Hij deelt verder mede, dat het eerste werk zal zijn het bestudeeren van de methoden der Hearstbladen en de manier, om daartegenover een reactie te stellen. Aanvallen op Frankrijk moeten onmiddellijk worden beantwoord, zoo dat het Amerikaansche publiek de waarheid verneemt. Volgens Paul Boncour doet het Amerikaan sche volk weinig moeite, om achter die waar heid te komen. Men dient het die onder de oogen te brengen. En hij hecht niet veel waar de aan vriendschap in het leven der volken, speciaal wanneer het om zaken gaat. Vriend schap heeft vooral bij de Amerikanen niets van doen met business. De Amerikanen weten voorts niets van hun eigen geschiedenis af en men kan dies niet verlangen, dat ze de Fran sche historie kennen. Ook deze moet hun wor den bijgebracht, aldus Paul Boncour. Dit mag echter niet meer gebeuren door af- tandsche conferenciers, die in de watten ge pakt naar de Vereenigde Staten trekken en daar zich niet langer buiten vertoonen dan noodig is voor het houden van de een of an dere lezing, op die manier den indruk wek kend, dat het Fransche volk een volk van slap pelingen is. De nieuwe propagandisten voor de Fransche zaak moeten jonge, sterke mannen zijn, met een aantrekkelijk voorkomen en sportief aan gelegd. Het aantrekkelijke voorkomen is in het bijzonder van belang, omdat de Amerikaansche vrouwen hiervoor heel gevoelig zijn en, zoo zegt Paul Boncour, ze hebben tevens heel wat in de melk te brokken. Correspondenten van Amerikaansche bladen hebben zich gehaast de voor de Amerikanen weinig vleiende opmerkingen ten aanzien van hun kennis der geschiedenis naar het vader land te kabelen. En de propagandistische ijver van den Franschen minister van Buitenland- sehe Zaken is daar allesbehalve in den smaak gévallen Impopulariteit en propaganda De meeste groote staten houden er een spe- cialen reclamedienst op na. Niet direct een, die advertenties plaatst, maar dan toch een, waar mede getracht wordt, de noodige belangstelling te wekken. En er zijn tijden, waarin een staat meer reclame noodig heeft dan gewoonlijk. Deze tijd is nu voor Frankrijk aangebroken, dat zich in de Vereenigde Staten door zijn weigering, om de oorlogsschulden te betalen, een geweldige impopulariteit op den hals heeft gehaald. De Amerikanen hebben al campagnes geor ganiseerd met de leuze van koopt geen Fran sche producten en de machtige Hearstpers is er meer dan ooit op uit, Frankrijk dwars te zitten en Marianne bij de Amerikanen zwart te maken. Mr. Hearst heeft zich vroeger reeds den toe gang tot Frankrijk ontzegd gezien. Hij mag er den voet niet aan wal zetten en dit brengt hem er uiteraard niet toe, zich in zijn anti-Fransche propaganda te matigen. Om de anti-Fransche propaganda in het alge meen tegen te gaan, heeft de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Boncour, den post voor Fransche propaganda in het buiten land geducht doen verhoogen. Hij vroeg maar liefst 33 millioen francs meer. In de toelichting van deze ministerieèle aanvraag wordt er op gewezen, dat andere landen heel groote bedra gen uitgeven voor hun propaganda in het bui tenland. En wel als volgt Duitschland (vöör Hitier) 256 millioen francs, Italië 119 millioen francs, Engeland 60 millioen francs, Polen 26 millioen francs, Hongarije 23 millioen francs, Tsjecho-Slowakië 18 millioen francs, Joego-Slavië 13 millioen en Roemenië I millioen francs. Vijfde Klasse. Achtste Lust, Trekking van 26 Mei, 15.000 No. 6449. 1.000 No. 6087, 13752, 15269, 16203, 1S333 400 No. 96, 24S8, 4517, 3302. f 200 No 1316, 4017, 12563, 14S18, 15363, 1S770 f 100 No. 11, 8272, 9391, 9504, 13135, 15160, 15247, 153S5, 20659. PRIJZEN VAN f 70. 147 351 413 797 807 958 1090 1097 1200 1237 1-334 144S 1598 1616 1634 1649 1636 1754 1374 1918 2009 2010 2081 2250 2265 2437 2537 2575 2629 2721 2754 2930 3041 3160 3188 3216 3229 3253 3495 3606 3716 3759 3870 4075 4091 4134 4)41 4256 4312 4345 4376 4417 4449 4500 4504 4651 4656 4683 4850 4976 4980 5152 54,39 5695 5738 5781 5850 5974 5976 5995 6078 6099 6185 622-5 643S 6531 667X8 6622 6626 6781 6824 6873 7015 7023 7031 7106 7183 7205 7211 7342 7473 749.5 7556 7-586 7745 7896 8046 8094 8114 8297 8307 8350 8456 8662 8711 8723 8774 8830 8834 9406 9449 9711 9801 9813 10006 10007 10402 10412 10508 10592 10778 10831 10902 10998 11024 11294 11463 11481 11504 11627 11708 11955 12110 12352 12752 12768 12800 12806 12847 12S63 12929 12936 12940 12968 12992 13090 13091 13146 13210 13224 13288 13426 13447 13622 13749 1:3989 14016 14226 14332 14341 14343 14359 14376 14411 14606 14615 14628 14896 15143 15434 15595 1-5641 15815 15910 16255 16335 16514 16633 16704 16841 16847 16945 17020 1717S 17199 17247 17270 17371 17410 77.551 17559 17612 17686 17815 18036 18066 1S069 18247 182.55 18-549 18758 18796 18877 1919» 19424 19.503 19518' 19765 1989,3 2023-2 20069 20375 207.50 20803 20«14 2< W44 2-0364 20960 20972 23 2419 5136 113 2600 5154 121 2613 5165 259 2623 5174 298 2628 5267 354 2645 527.5 373 2690 5285 468 2692 5397 470 2696 5457 488 2765 5492 501 2832 5503 511 2864 5504 537 2902 5532 555 2035 5669 606 29.58 5691 654 300-5 5696 661 3012 5724 663 3027 5784 63-5 3093 5789 702 3123 5822 703 3127 5834 718 3130 5882 735 -3167 5900 741 3172 5912 779 319-5 5952 801 3218 6002 826 3304 6053 830 3323 6091 852 3428 6093 854 3434 6115 8-55 3484 6211 880 3491 6242 918 3494 6262 92S 3-517 628-5 937 3523 6293 977 3541 6306 1075 3607 6329 1091 3603 6359 1117 3637 6377 1155 3639 6379 1167 3666 6380 1185 3669 6416 1187 3676 6433 1.190 3698 6440 1278 3701 6543 1338 3709 6611 1390 3724 6625 1480 3793 6690 1521 3808 6749 1531 3809 6768 1628 3812 6803 1639 3883 6857 1650 3919 6879 1655 3927 6884 1662 3934 6918 1676 3967 7020 1678 3991 7118 1724 3993 7120 1746 399-5 7206 1748 4032 7209 1758 4096 7251 1766 4111 7257 1812 4114 7259 1878 4129 7265 1902 4150 7266 1919 417-5 7267 1950 4197 7278 1995 4214 7367 2016 4222 7380 2034 4249 7470 2112 4255 7482 2118 4257 7-537 2170 4310 75-52 2192 4347 7573 2200 4501 7610 2238 4552 7629 2241 4636 7635 2252 4718 7686 2253 4307 7690 2256 4825 7878 2271 4835 7906 2274 4868 7946 2285 4887 7961 2317 4898 7988 2319 4937 8013 2324 4995 8055 2339 4999 8105 2387 5026 8UI 813-5 10651 8135 10673 8267 10780 8268 10883 8295 10894 8299 10955 8374 11031 8391 11033 8411 1104(2 8441 11043 8454 11118 8462 11134 8-522 11142 8537 11164 8644 1119] 8667 11193 8812 11358 8846 11367 8852 11372 8865 11399 8866 11419 8909 11525 8966 11527 8976 11-599 8377 11611 9012 11626 9014 11631 9074 11677 9075 11706 9094 '11730 9119 11740 9121 11767 9149 11797 9173 1-1813 9176 11818 9199 11S24 9237 11862 9256 11867 925S 11871 9287 11881 9322 11899 9.336 11904 9347 11940 9359 11965 9388 12021 9480 12023 9485 12028 9486 12048 9505 12068 9509 12084 9528 12086 9540 12092 9565 12093 9584 12117 9593 12167 9672 12179 9673 12194 9674 12214 9698 12235 9707 12268 9709 12296 9722 12328 9733 12370 97-35 12379 9772 12450 9774 12458 9840 12466 9870 12518 9879 12527 9924 12551 9972 12-554 10024 12579 10036 12639 10082 12657 10106 12670 10159 12674 10167 12708 10190 12735 10231 12748 10238 12836 10246 12925 10308 12952 10388 12987 10430 13033 10557 13059 10.567 13061 10-579 13128 JÖ016 13203 13230 15769 13234 15791 13242 15812 13271 15834 13293 15857 13294 15884 13302 15927 13318 1596-5 13376 15973 13378 15978 13444 15980 13452 15994 13504 16045 13533 16133 13537 162.50 13587 16285 13599 16304 13607 163-37 13624 16393 1370-5 16415 137.31 164.33 13753 165.39 13764 16543 1-3811 16558 13848 16581 1-3864 16672 13878 16693 13887 16768 13904 16799 13929 1 6848 13931 16877 1-398-2 16882 1398-5 16898 14024 16909 14062 16936 14096 16963 14141 16969 14151 16971 14161 17015 14164 17031 14195 17037 14203 17042 14293 17063 14298 17069 14328 17074 14443 17097 14469 17147 14510 17149 14553 17176 14.560 17296 14596 17.301 14629 17,319 14691 17352 14767 17379 14784 17401 14790 17464 14791 17482 14796 17546 14S67 17547 14952 17556 14983 17578 15009 17.586 15020 17613 15034 17617 1-5079 17632 1-5086 17691 1-5114 17774 1515-5 17791 1-5181 17803 15223 17864 15228 17879 15253 17921 15267 17937 15347 17950 153.55 18002 1-5358 18015 15408 18043 15425 18061 15444 18064 15609 18095 1-5614 18103 15623 18123 15635 18163 15647 18195 1.5691 18284 15748 18291 15764 13303 M76Ö 18327 183301 18408 18481' 18482 18493 18-543 18.561' 1857-5 185821 18618( 186331 18717' 18723 18767,1 18804ii 18822! 18827, 18833: 18834'; 18899' 18913» 19008" 1906» 19070 19081 19090 19093 19173 19184 19188 19243 19260 19281 19322 19346 19*348 19353 19358 19411 19440 194ÓO 19463 19468 19470 19558 19585 19593 19597 19625 19641 19662' 19738 19744 19784 19S36 19889 19932 20010- 20040 20055 20093 20115 20212 20304 20369 20401 20452 2047O 20507(1 2060» 20611, 20623 20649' 20668' 2067O 20677 20687 20702 20762: 20767,; 20788. 20797: 20813 209-33 20935 20952'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7