■frVSSMS' 1 VOLDOET OP TIJD!! GRATIS VERZEKERD r DINSDAG 30 MEI 1933 WIJZIGING RIJKSAMBTENAREN REGLEMENT. DE TOEPASSING VAN ART. 97. Ontslag op grond van revolution- naire gezindheid. STICHTING „KATHOLIEK GEMEENSCHAPSOORD". VENTVERBOD VOOR JEUGDIGE PERSONEN. Vervoerarbeid door jeugdige personen. DE AUFWERTUNGSZAAK IN HOOGSTE INSTANTIE. POLITIE-PAARD GESTOKEN. ROEIERS, DIE OP EEN HAKEN KRUIS VLAG GEBETEN WAREN. De verkorting van de Arbeidsweek. ALGEMEEN SECRETARIAAT VAN G. EN W. Weekend op H. Landstichting. DERDE ORDE STUDIEDAGEN TE TILBURG. LUCHTLIJN GRONINGEN— AMSTERDAM V.V. ZEILERS GERED. DE NIEUWE MINISTERS NAAR HUN LEEFTIJD. Het filmvraagstuk en liet tooneel. MYSTERIEUZE BRAND TE HILVERSUM. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO S. UIT DE SIGAREN-INDUSTRIE. BEWAART UW KWITANTIËN In Staatsblad no 294 is afgekondigd een Kon Besluit van 22 Mei 1933 houdende wijziging van het Algemeen Rijksambtenarenreglement en intrekking van het K.B. van 21 April 1913 (Staatsblad no. 136), zooals dit laatstelijk is gewijzigd. Hieraan wordt het volgende ontleend: Aan artikel 7 wordt een nieuw lid toege voegd, luidende: „Gehuwde vrouwen kunnen voor aanstelling tot ambtenaar slechts in aanmerking komen in de gevallen, bedoeld in het tweede lid van artikel 97. Het derde lid van artikel 97 vindt overeenkomstige toepassing." Artikel 50 wordt gelezen als volgt: „1. De ambtenaar is gehouden, de plichten uit zijn ambt voortvloeiende, nauwgezet en ijverig te vervullen en zich te gedragen, zooals een goed ambtenaar betaamt. 2. Hij behoort zich te onthouden van het be zigen van vloeken of van ruwe of onzedelijke taal 3. Het is den ambtenaar verboden om in dienst of bij gekleed gaan in uniform insignes of andere onderscheidingsteekenen of in dienst uniformkleedingstukken te dragen, een en ander voorzoover die niet van Regeerings- wege zijn verstrekt of voorgeschreven of tot het dragen daarvan niet door onzen Minister, voorzitter van den Raad van Ministers, ver gunning is verleend. Dit verbod is niet toepas selijk ten aanzien van vreemde ordeteekenen met ons verlof aangenomen." Aan artikel 56 wordt een nieuw lid toege voegd, luidende: „Hij onthoudt zich van het uitsteken of hij- schen van andere dan nationale of oranje vlaggen. Uit het uiterlijk aanzien van de ambts- of dienstwoning of van het daarbij behoorend erf mag niet blijken van de politieke gezind heid van den ambtenaar of zijn huisgenooten.' Het eerste lid, onder b van artikel 90, welk artikel handelt over de schorsing van den amb tenaar in zijn ambt, wordt gelezen: wanneer hem door de daartoe bevoegde macht het voornemen tot bestraffing met on- voorwaardelijk ontslag is te kennen gegeven of hem van de oplegging van deze straf mede- deeling is gedaan;" Artikel 92 wordt gelezen als volgt: „1. Tijdens de schorsing ingevolge artikel 90, eerste lid onder a, of ingevolge artikel 91, onder a, wordt de bezoldiging voor één derde ge deelte ingehouden, na verloop van een termijn van zes weken kan een verdere inhouding, ook van het volle bedrag plaats vinden. Het niet ingehouden gedeelte van de bezoldiging kan aan anderen dan aan den ambtenaar worden uitbetaald. 2. Tijdens de schorsing ingevolge artikel 90, eerste lid, onder b. kan tot den in de strafaan- zegging of -oplegging genoemden datum van ingang van het ontslag de bezoldiging geheel of gedeeltelijk worden ingehouden. Van bedoel den datum van ingang van het ontslag af wordt de bezoldiging geheel ingehouden. Het niet ingehouden gedeelte van de bezoldiging kan aan anderen dan den ambtenaar worden uitbetaald. I 3. De ingevolge het eerste lid ingehouden bezoldiging wordt alsnog uitbetaald, indien de schorsing niet door een door den strafrechter opgelegde straf wordt gevolgd of ook indien en in zooverre op andere gronden alsnog tot uit betaling wordt besloten. 3. De ingevolge het tweede lid ingehouden bezoldiging wordt alsnog uitbetaald, indien op de schorsing bestraffing van den ambtenaar met onvoorwaardelijk ontslag niet volgt. Aan artikel 96 van het reglement wordt een nieuw lid toegevoegd .luidende: „4. Wanneer krachtens het eerste lid ontslag wordt verleend aan een tijdelijk ambtenaar, die daaraan geen aanspraak op wachtgeld ontleent, wordt een opzeggingstermijn in acht genomen als aangegeven in het tweede lid van artikel 95 Het derde en vierde lid van artikel 95 zijn alsdan van toepassing. In alle andere gevallen, waarin krachtens het eerste lid ontslag wordt verleend, wordt zoo mogelijk een opzeggings termijn van drie maanden in acht genomen." Ingevoegd wordt een nieuw artikel 96a, lui dende: .Indien de ambtenaar, die met onze machti ging een functie als lid van Gedeputeerde Sta ten eener provincie of van wethouder eener gemeente heeft aanvaard en in verband daar mede van zijn ambt tijdelijk is ontheven, op houdt lid van Gedeputeerde Staten of wethou der te zijn en hij naar het oordeel van het be voegd gezag niet in actieven dienst kan worden hersteld, wordt hem eervol ontslag verleend." Na artikel 97 worden twee nieuwe artikelen ingevoegd, luidende: Artikel 97a. Voor de toepassing van artikel 87 (regelende het ontslag van vrouwelijke ambtenaren, die in het huwelijk treden. Redac tie) wordt met de vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, gelijk gesteld de vrou welijke ambtenaar, die in concubinaat is gaan leven. Artikel 97b. 1. Aan den ambtenaar kan eervol ontslag worden verleend op grond van revolutionnaire gezindheid. 2. Onverminderd het bepaalde in het eerste lid, kan voorts eervol ontslag worden verleend aan den ambtenaar, die lid is van een vereeni- ging, waarvan onze Minister, voorzitter van den Raad van Ministers, verklaard heeft, dat Zij om de doeleinden, die zij nastreeft, of de middelen, die zij aanwendt de behoorlijke ver vulling van zijn plicht als ambtenaar kan in gevaar brengen of schaden, of die op eenigerlei wijze medewerking of steun verleent aan een zoodanige vereeniging of van haar uitgaande 3 Voor een ontslagverleening, als bedoeld ln de beide vorige leden, is de medewerking cf machtiging vereischt van onzen Minister, voorzitter van den Raad van Ministers. Cultureel centrum en werkobj'ect voor jonge werkloozen. Men schrijft ons: Na zorgvuldige voorbereiding is dezer dagen tot stand gekomen, de stichting „Katholiek Ge- meerschapsoord" welke tot doel heeft, het scheppen van een centrum van katholieken cul- tuurarbeid. De stichting hoopt weldra over te kunnen gaan tot aankoop van een uitgebreid, in landelijke omgeving liggend terrein waarop volgens het plan een gebouwencomplex zal verrijzen waartoe zullen behooren; het Ge meenschapshuis voor gasten en medewerkers, een clubhuis tot onderdak van grootere groe pen (jeugdgroepen etc.), benevens een aantal gezinswoningen tot verblijf van gasten, die in den vacantietijd met hun gezin op het oord willen vertoeven. Met den bouw van een kapel hoopt het bestuur dit complex te kunnen vol tooien. Op het terrein, dat voor een deel bosch rijk wordt gedacht, wordt een openluchttheater aangelegd tot het vertoonen van leekenspelen enz. Het ligt in de bedoeling dit oord te maken tot een 'centrum van opbouwenden arbeid op sociaal, cultureel en artistiek gebied, er zullen weekends worden gehouden, cursussen en con ferenties worden georganiseerd, werkgemeen schappen gevormd worden enz. Ook zullen ka tholieke organisaties voor het houden van con gressen enz. gebruik van het oord kunnen ma ken. In zeker opzicht zal het oord ook als va- cantieoord geexploiteerd worden, het ligt daar bij in de bedoeling de verblijfkosten zoowel als de huur der zomerhuisjes zoo laag mogelijk te berekenen, in overeenstemming met het cul- tureele karakter der stichting. De opbouw van het oord, of een deel daarvan, zal geschieden door jonge werkloozen. Het plan is vooreerst twintig werk- en ontwikkelingskampen te or- ganiseeren met ieder dertig deelnemers; als eerste werkobject geldt de bouw van een club huis, dat door architect W. A. Maas uit Utrecht geheel belangloos werd ontworpen, zoo dat het plan geheel door de deels geschoolde, deels ongeschoolde deelnemers der werkkampen kan worden uitgevoerd. Slaagt deze eerste groote proef om de werklooze jeugd volwaardigen ar beid benevens gezonde ontspanning en ontwik keling te geven, dan zal getracht worden in die richting meer blijvende resultaten voor haar te bereiken. Dit zal grootendeels, zoo niet geheel afhangen van den steun en de medewerking, die het bestuur zal geboden worden, verschil lende verblijdende toezeggingen werden reeds voor dit mooie doel ontvangen. Het bestuur der stichting is samengesteld uit de heeren prof. Dr. J. B. Kors O.P., Bernard Verhoeven, Willem Maas, Drs. Jop Pollmann, J. J. M. H. Nijst en Jan Beerends secr., Amstel 274 Amster dam. Het geldelijk beheer is in handen van den heer J. J. M. H. Nijst accountant Sloetstr. 3 Nijmegen (Giro 2664) penn. van het bestuur. De raad van bijstand wordt gevormd door de heeren mr. dr. P. J. Witteman, prof. Mr. W. Pompe, dr. H. Moller, ir. v. Schaik, Anton van Duinkerken, rector J. Bots en rector G. Ban nenberg, aalmoezenier van den arbeid Den Bosch. Deze raad zal nog met eenige leden wor den uitgebreid. Het maandblad „Bouwen" zal haar eerstvol gend nummer geheel aan deze kwestie wijden, belangstellenden wordt het desgewenscht gra tis toegezonden. Communisten keerden uit Moskou terug. Zondagavond keerde een arbeidersdelegatie van communisten uit Moskou te Amsterdam terug. Aan het Stationsplein werden de reizigers verwelkomd door een 300 partijgenooten, die daarbij de internationale begonnen te zingen. Na afloop hiervan wilden zij een optocht for- meeren, doch hier moest de politie een stokje voor steken. Een detachement voet-agenten, onder bevel van een inspecteur, versterkt met eenige ruiters, trachtte de demonstranten met zachten drang te verspreiden. Daarbij hebben enkelen zich verzet, waarbij zij trachtten een agent van zijn paard te trekken, wat niet lukte. De politie is daarop wat krachtiger te werk gegaan, doch plotseling bleek, dat een der paar den een diepe wonde in de bil had. Een der demonstranten had het dier in het gedrang ge stoken. De dader bleef natuurlijk in de drukte onvindbaar. De Hooge Raad van Arbeid heeft op 27 Mei vergaderd onder leiding van zijn voorzitter prof. mr. P. J. M. Aalberse. Besloten werd een commissie van prae-advies te benoemen ter behandeling van het bij den Raad ingekomen voorontwerp van een wette lijke regeling van de werkloosheidsverzeke ring. Eveneens zal een commissie uit den Raad benoemd worden ter bestudeering van de resul taten van het onderzoek door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingesteld naar den invloed Van het arbeidsloon op den kostprijs der producten. De Raad heeft zijn advies vastgesteld om trent het in werking treden van de Arbeids wet t.a.v. ventarbeid van jeugdige personen, hetgeen zal medebrengen verbod van ventar beid van deze groep op Zondag en op werk dagen van 7 uur n.m. tot 6 uur v.m. De Raad heeft zich met het betreffende voor ontwerp vereenigd. Een aantal leden van den Raad (bij stemming in den Raad staakten hier over de stemmen 20—20) was intusschen van oordeel, dat in den overgangstijd met de be langen van den spoorwegboekhandel zou moe ten worden rekening gehouden door het ver- leenen van tijdelijke dispensatie in den vorm van overwerkvergunningen voor de daarvoor in aanmerking komende stations. Voorts heeft de raad zijn advies vastgesteld met betrekking tot het in werking treden der Arbeidswet voor vervoerarbeid, te land ver richt door jeugdige personen. De Raad ging met het betreffende voorontwerp, waardoor deze arbeid verboden zal zijn tusschen 7 uur n.m. en 6 uur v.m. accoord. Een meerderheid in den raad (23—15) vereenigde zich bovendien met de voorgestelde uitzonderingsbepaling voor winkels, waardoor jeugdige personen van 16 jaar en ouder op werkdagen tusschen 7 en 8 uur voor winkels bezorgdiensten zullen mogen verrichten. Vervolgens heeft de raad gediscussieerd over het door een commissie van prae-advies uitge brachte rapport inzake een wettelijke verkor ting van den arbeidsduur tot bestrijding der crisiswerkloosheid. In het rapport worden de verschillende zijden van het vraagstuk uitvoerig belicht, terwijl tenslotte als compromis wordt aanbevolen een oplossing, waarbij de overheid in de eerste plaats zich zou bepalen tot het aanmoedigen van vrijwillig tot stand gekomen regelingen, terwijl daarnaast de mogelijkheid zou worden geschapen, dat van overheidswege na een bepaalde procedure en onder de noodige waarborgen aan bepaalde bedrijfstakken de verkorte werkweek verplicht zou worden op gelegd. Een machtigingswet zou met het oog hierop noodzakelijk zijn. Over deze oplossing hebben in den raad de stemmen gestaakt (18—18). De leden die tegen deze oplossing ge kant waren, verwachtten uitsluitend heil van 't bevorderen van vrijwillig tot standgekomen regelingen. Een meerderheid in den raad verklaarde zich voorstander van het scheppen van de mogelijk heid tot toekenning van z.g. overbruggings subsidies uit de overheidskas, ten behoeve van hen, die een loonderving ondergaan tegevolge van de werkverkorting van den arbeidsduur. Deze meerderheid gold zoowel voor het toe kennen dezer tegemoetkoming bij vrijwillige arbeidstijdverkorting (1915) als voor het zelfde bij een opgelegde regeling (2015). Een zeer groote meerderheid van den raad (313) zou intusschen bij het bepalen van den om vang dezer tegemoetkoming willen rekening zien° gehouden met de besparing, welke rede lijkerwijze verwacht mag worden voor de pu blieke' kassen, voort te vloeien uit de vermin dering van uitkeering ter zake van werkloos heid of steun in anderen vorm. Het advies van den Raad over dit onderwerp zal binnenkort in extenso worden gepubliceerd. Notaris M. voor den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft Maandag behandeld het cassatieberoep van mr. L. A. M„ advocaat en no taris te Amsterdam, die in de bekende „Auf- wertungs"-zaak door het Hof te Amsterdam wegens valschheid in geschrifte, meermalen ge pleegd. is veroordeeld, tot 3 maanden gevange nisstraf met aftrek van de geheele preventieve hechtenis. De president van de strafkamer van den Hoo gen Raad, jhr. mr. R. Feith, deelde mede, dat van den requirant een voordracht was ingeko men tot wraking van den raadsheer mr. Kir berger op grond, dat deze den requirant in een polemiek opzettelijk beleedigd zou hebben (In deze voordracht merkt notaris M. op. dat de houding van mr. Kirberger hem doet twijfelen aan diens onbevangenheid en onpartijdigheid. Daarbij komt nog, aldus merkt req. verder op, dat reb. de hoop koesterde, uit de sfeer der Amsterdamsche magistratuur, die hem tot in de cel zoo heeft benauwd, te zullen komen m de zuivere rechtssfeer van den Hoogen Raad. Deze hoop zal even ijdel blijken als de hoop op cassatie zegt req. wanneer als raads- heer-rapporteur optreedt gezegde dr, G. Kir- berger, die immers stamt uit diezelfde magistra tuur en daarin zijn attaches heeft). De president zeide verder, dat deze voordracht in handen gesteld was van den advocaat-gene raal, die concludeerde tot ongegrondverklanng van de voorgestelde wraking. De Hooge Raad had hierna een beschikking gegeven in raad kamer, waarbij de raadsheer Kirberger ver vangen was door den raadsheer Nijpels, be slist dat, al moge mr. Kirberger de geïncrimi neerde woorden hebben gebezigd, daaruit nog niet blijkt dat hij de bedoeling zou hebben ge had, mr. M. te beleedigen en de voorgestelde wraking ongegrond verklaard. Mr Kirberger bracht hierop een uitvoerig rapport uit. In verband met een uitvoerige me morie. door req. ingezonden, stelde de rappor teur de vraag, wat notaris M. wel mag hebben bewogen tot hetgehen hij gedaan heeft. Zucht naar gewin kan het niet geweest zijn, want er is niet gebleken, dat de notaris uit het geven van valsche verklaringen voordeel heeft ge trokken. Nonchalance kan evenmin in t spel zijn, gezien de vele herhalingen van het mis drijf. Het schijnt, aldus mr. Kirberger, dat een combinatie van roerselen hem bezield heeft. Hij vond, dat de Duitsche steden zich onrecht matig verrijkt hadden en dat het daarom niet zoo erg was, als ze eens wat meer moesten be talen. Dan zou hier in den gedachtengang van requirant echter sprake zijn van een compen satie van misdrijven. Uit requirants memorie blijkt, dat hij niet erg vond wat hij deed. Ver der neemt requirant den schijn aan, alsof hij niet begrijpt, dat hij volgens de Nederlandsche wet is veroordeeld en richt hij tal van insinua ties aan het adres van de rechterlijke macht en In Casa Nova op de H. Landstichting hield het Algemeen Secretariaat van G. en W., R. K. V. U. en soortgelijke lichamen zijn jaarlijksche tweedaagsch congres weekend. Mr. F. Vorstman uit Haarlem opende na een korte reünie, de algemeene bijeenkomst en verwelkomde de gasten met den christelijken groet. Gewezen werd op het belang van dit weekend, waarop behandeld zou worden het Nadat Donderdag te half acht door de Tertia rissen'de H. Mis „de Angelus" gezamenlijk was gezongen en daarna was ontbeten kwam men te kwart voor tien weer bijeen in het Militaire vereenigingsgebouw waar de vergadering werd geopend door den Commissaris der Derde Orde van de Jurisdictie der Paters Capucijnen, den Zeereerw. Pater Richardus. Na een hartelijk welkom speciaal tot de eerw. heeren Theolo ganten van het. Groot Seminarie Haaren en het bestuur der Derde Orde aldaar gaf hij het woord aan zuster Overmeer—van Beek, uit Roermond. Deze begon haar inleiding met hare vreugde te uiten, als huismoeder te mogen spreken tot haar broeders en zusters in Sint sen als voor de intellectueele katholie ken. Want er leven waarlijk ideeën onder alle kringen waarvan men soms schrikt. De secretaris, de heer J. W. M. Pasdeloup uit Breda bracht het jaarverslag uit en hui film vraagstuk. G. en W. heeft in dit tijdsbestek een belang ten te geven, zoowel voor de arbeidende Jrias- derwerp Wat willên wij met onze Francis- caansche gezinsactie ten opzichte van andere gezinnen Zij toonde aan, dat het gezin van thans ont zaggelijk ontwricht is bij velen. Aan ons de - taak daar herstel te brengen. Heeft Christus digde zijn voorganger den heer Bernard Ver- njetot Franciscus gezegd en daardoor tot zijn hoeven uit Arnhem die om gezondheidsredenen volgelingen: „Herstel Mijn huis" 7 En is het het secretariaat moest neerleggen maar aan het gezin niet de machtige steunpilaar van het bestuur verbonden bleef en nu meer aandacht fju;s van God, Zijn Kerk? kan schenken aan het Orgaan „De Schakel." Verder werd aangetoond, dat onze taak is Het vorige weekend slaagde de organisa- uiteengezet door Paus Pius X in zijn program tie voor sectievergaderingen mislukte door over het Leekenapostolaat. Daarin wijst Z. H. overvloedige agenda. juist op onze actie voor het gezin. Door een Geklaagd werd over de mislukking der po- voorbeeld te zijn in eigen gezin, zijn best te gingen tot het bijeenroepen van een Dietsch doen twisten bij te leggen in andere gezinnen 1 en hulp aan arme gezinnen te brengen. Ten slotte toonde spr. aaft, dat de taak van Congres. De programma's der vereenigmgen G. en w. kwamen op steeds hooger peil te staan, dank zij de activiteit van het secretariaat. Het secretariaat bleef ijveren voor handha ving van een „Katholiek Tooneel Het Film- vraagstuk bleef de volle aandacht houden. De „Schakel" was ook in 't afgelooperi jaar een voorlichtende raadgever. Nieuwe vereem- de Derde Orde als organisatie tweevoudig is. Een negatieve taak, zich niet bemoeien met zuiver economische aangelegenheden en een positieve taak de hulp te zijn der priesters bij hun zorg voor het gezin. Als een practisch plan legde zij het volgende aan de vergadering voorTe komen tot de op gingen traden toe de vereeniging G. en W. te richting van een secretariaat, dat ten doel heeft Leeuwarden werd opgeheven. een band te leggen tusschen de gezmnen en Het Algemeen Secretariaat heeft zich ont- de priesters. Die Derde Ordelingen, die zich be trokken aan het geestelijk vaderschap van het schikbaar stellen voor huisbezoek, zouden dan maandblad Bouwen" en nam het niet als le- aan dit secretariaat hun verslag uit kunnen denorgaan. Niettemin zal het secretariaat ijve- brengen. I Al 1X13! ren voor „Bouwen Al was het iets nieuws, de derde Orde be hoeft er niet voor terug te schrikken, daar de hedendaagsche wereld om nieuwe richtingen vraagt en de Derde Orde er niet om behoeft te worden veranderd, maar slechts aangepast aan dezen tijd, wat haar werkwijze betreft. In den middag van den tweeden dag sprak Pater Gilbertus Lohuis O. F. M. over: Liturgi- Uit het financieel verslag van den penning meester den heer Groos uit Arnhem bleek dat er nog een saldo in kas was. De heer Bernard Verhoeven werd onder ap plaus en bij acclamatie herkozen tot permanent lid der commissie. De samenstelling' van tournees te organisee- ren voor buitenlandsche sprekers werd mge- I sche Gebedsgeest in de Derde Orde. leid door de heeren Mr. F. Vorstman en Bern. De algeheele vereeniging met Christus door Verhoeven. de H. Sacramenten en vooral door het Misoffer Eerstgenoemde spreker had contact gevonden wordt bet best bereikt door de zoo volmaakt met prof. dr. Steffens, pater Muckermann S.J. mogeiijke beleving van de liturgie der H. Kerk. kap. Fahsel pr. dr. Simons S.J., prof. Reinders, Wat het H Misoffer betreft door ten le den Pere Cruyton. De heer Bern. Verhoeven bracht dgr gleden te trachten te doorgronden, naar voren Vlaamsch-sprekend Emest Claesz, 2e door de zoogenaamde Missa dialogata Wies Moens, Fl. v. d. Meuren, Fr. van Cauwe- waarbij het volk gezamenlijk den priester ant- haar ambtenaren. Hij is te goeder trouw ge^ laertj dr Leo senders. Door de leden werd nog woordt en ten 3e doorde maandvergadering te weest, betoogt hij. Doch merkt spr op naar voren gebracht Felix Timmermans. De maken tot een echt liturgischen dag. En wat het hiervan kan geen sprake zijn, °™aat mj ver^ afgevaardigden zullen uit deze reeks van spre- officie betreft door de Getijden van Maria (die kers een keuze doen. Pater dr. Eijekeler Mont- tg Weert in het Hollandsch zijn uitgegeven) fortaan, der H. Landstichting werd eveneens gezameniijk op gezette tijden te bidden of te aanbevolen voor een Palestijnsch onderwerp. zingen. Dat dit laatste heel goed mogelijk is, is De heer Bern. Verhoeven gaf eenige beschou- deze studiedagen bewezen. Ook na deze wingen over het tooneel en herinnerde aan de jezjng ontspon zich weer een geanimeerde samenwerking met Frits Bouwmeester, die djscussie zich op Katholiek tooneelgebied heeft inge- Hierna kwam aan het woord Pater Cyprianus werkt in het Nieuwe Schouwtooneel. 0 M Cap uit iJmuiden Oost die sprak over Ook werd de aandacht gevestigd, uit denver- de vo'rmjng der novicen. De novicen behooren mei van 5*=*-" —j - klaringen teekent ten aanzien van de boeken zijner cliënten, terwijl hij volgens eigen zeggen, die boeken nooit gezien heeft. Uit walging, zegt de requirant, heeft hij het arrest van het Hof niet gelezen, maar, aldus de rapporteur, hoe kan hij dat arrest dan hier betwisten? Mr. Kirberger las vervolgens het volgende cassatiemiddel voor: „Schending en verkeerde toepassing van de Sbt\rttV265 sV'der Wet houSde°S I gadëring "ophet gezelschap van" Pierre Balie- I aliëën hun ko'ord'en scapulier getrouw te meene Bepalingen 1178, 1373 B. W., door al- dux. De meening kwam naar voren, dat door dragen; maar moeten worden opgevoed in den leen zij het dan ten onrechte, art. 223 Sr. toe G. en W. ook vooral moet gelet worden op van de orde. En hieraan ontbreekt nog leen. zij het cm tenure principieel Katholiek Tooneel, vooral als er goede gezelschappen goede stukken brengen en Hierin valt verbetering te brengen door het de uitvoering op artistiek peil staat. tactisch en oordeelkundig houden van visi on voorstel van den heer Bernard Verhoe- taties verspreiding van Franciscaansch» lectuur ven gesteund door den voorzitter werd besloten ondei! de novicen, het geven van een triduum dat het secretariaat zal onderzoeken welke too- novjcen en hen vooral de Catechismus neelstukken in den loop van het komende too- geschikt zijn voor de vereenigin- Op 1 Juni a.s. in exploitatie genomen. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt de lucht- dienst tusschen Groningen en Amsterdam door de K. L. M. in exploitatie genomen. De dienstregeling voorziet in een ochtend en in een middagdienst in e'ke richting. Uit Groningen zijn de vertrekuren op 7,25 en op 17.40 gesteld en uit Amsterdam op 9.30 en op 17.10. Des Zaterdags vervallen de ochtenddiensten In elke richting en worden vervangen door week-end diensten, waarvan het vertrek vast gesteld is op 12.00 van Groningen en 13.20 uit Amsterdam. De vluchtduur bedraagt ongeveer 65 minuten. Te Amsterdam hebben alle diensten doorver binding naar en van Rotterdam, terwijl op de meeste diensten aansluiting bestaat naar en van Zeeland, zoowel als op het internationale luchtnet. Ofschoon de dienst dus eerst op 1 Juni a.s. in werking treedt, vertrekt op 31 Mei op het vertrekuur van den middagdienst naar Gronin gen, te 17.10, een vliegtuig van Amsterdam, waarvoor reizigers en vracht worden aangeno men. Het zeiljacht Waternymph is Zondag te Hoek van Holland op den Nieuwen Waterweg om geslagen. De beide opvarenden, de heer Sparen-, berg en zijn verloofde uit Rotterdam, werden door schipper Slis met zijn motorboot gered. Gorcuin's havenwijk in rep en roer. Gistermiddag arriveerde in de haven van Go- rinchem een Duitsch schip, dat cement moest lossen en daartoe ligplaats had gekozen ach ter den Korten Dijk. Het schip voerde de hakenkruisvlag. Twee personen, die in een roeiboot waren gezeten, hebben, terwijl de schipper beneden was, het vlaggetouw doorge sneden, de vlag neergehaald en vernield. Intusschen waren de schipper en zijn knecht aan dek gekomen. De mannen uit de roeiboot wierpen een stuk hout naar de Duitschers. Deze gooiden het terug en troffen een der roeiers M, die licht werd gewond. De beide roeiers A. B. en P. M. hebben hierna de roeiboot opgeborgen en zijn vervolgens van den dijk het schip met steenen gaan bekogelen. De schipper en zijn knecht lieten zich niet onbetuigd en gingen op de aanvallers af. In de Havenwijk ontstond een groote oploop, waarbij de politie van de sabel moest gebruik maken. Nadat de schipper op het politiebureau aan een verhoor was onder worpen, werden A. B. en P. M. opgesloten. DE VERDRONKEN KANOVAARDER OP HET IJSSELMEER. Het stoffelijk overschot van den heer Scheen uit Lochem, één der twee kanovaarders, die sedert Zaterdag 20 Mei worden vermist, is onder Kampen aangespoeld. DUITSCHE MEISJES DIE INBREKEN- De politie te Heerlen heeft Zaterdag aange houden twee ongeveer 20-jarige dienstboden, die bij den winkelier S. aan de Akerstraat te Kerkrade diefstal met braak hadden gepleegd door middel van inklimming. Een harer was tot voor korten tijd bij S. in betrekking./Bei de meisjes waren ter beschikking gesteld van den voogdijraad. Ook werd in arrest gesteld een chauffeur wegens heling. Een gedeelte der ontvreemde som geld, 40 gulden, benevens damestaschjes en colliers werden in beslag genomen. Het drietal wordt ter beschikking gesteld van de justitie EEN SMOKKELAUTO MET 2500 POND KOFFIE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag reed de smokkelauto tusschen de kantoren Loch en Horbach door de versperring. De beambten namen den wagen onder vuur. De auto is Zaterdag in een geheime garage in Aken aan getroffen en werd in beslag genomen evenals 2500 pond koffie. Drie bekende smokkelaars werden in arrest gesteld. DE VERDWENEN AANGETEEKENDE TE HEERLEN. Naar wij vernemen, is te Luik aangehou den de koopman Mozes Larb Hercberg, koop man te Duisburg, wiens aanhouding, zooals gemeld, door den commissaris van politie te Heerlen verzocht was. De man had zich eenige dagen te Heerlen opgehouden en wordt ver dacht van verduistering van een bedrag van 10.000 RèM. Aan het begin der vergadering heeft de voor zitter met enkele woorden den Minister van Economische Zaken en Arbeid verwelkomd, die voorloopig voor het laatst een zitting van den raad bijwoonde en hem dank gezegd voor de medewerking, welke de raad steeds van hem heeft mogen ondervinden. Mr. Oud is de benjamin. „De Avondpost" publiceert 't volgend lijstje: In het nieuwe kabinet is Minister Marchant de oudste en Minister Oud de jongste. Ziehier de leeftijden: Leeftijd. neelseizoen gen van Geloof en Wetenschap. In het tijdschrift „Schakels" zullen de noo dige gegevens worden verstrekt omtrent de stukken en de in aanmerking komende gezel schappen. De voorzitter pleitte voor een centrale tot beoordeelen van tooneelstukken en diende in dien geest een voorstel in dat aangenomen werd. der Derde Orde zoo goed mogelijk bij te bren- gen. In een woord hun meer geven dan ze krij- gen in de gewone maandelijksche vergaderin- Op den tweeden avond der studiedagen kwam als spreekster aan het woord Zuster Riek Okhuyzen uit Schiedam over Radicalisme. On- der radicalisme wil zij verstaan een consequent doorvoeren van datgene wat men doen moet om zijn doel te bereiken. Radicaal zijn is niet schip peren maar recht door zee gaan. Een derde-or- deling moet dus consequent alles doen wat noodig is om een goed derde-ordeling te zijn. - i ,„n i-lrnr «rnrriT An Mr. Marchant Ir. Kal ff Prof. Slotemaker Dr. Colijn Jhr. de Graeff Mr. de Wilde Mr. van Schaik Dr. Deckers Mr. Verschuur Mr. Oud 64 jaar 64 64 63 60 54 51 50 47 46 Verjaardag. 12 Februari 27 April 6 Mei 22 Juni 7 Augustus 7 Januari 31 Januari 14 Februari 18 Maart 5 Dec. zij te passen, in m. M aan de Duitsche wetten omtrent „Aufwertung maar al de overige artikelen, zij het terecht, uit te schakelen uit het in die Duitsche wetten omschreven en vastgesteld rechts(?)begrip. „Aufwertung" en het bij de Hunnen en Barba ren bestaand misdrijf van „falsche Aufwertung" en daarop die artikelen niet toe te passen. De Duitsche verordeningen op „Aufwertung" zijn vervat in een omvangrijk Duitsch wetboek (al tijd een roodboek), door de aanklaagsters, de Duitsche steden, aan den rechter-commissaris, den rechter en den raadsheer a quo overgelegd, in het geding gebracht en van haar aanteeke- ningen voorzien. Dit roodboek heeft steeds deel uitgemaakt van de instructie en heeft gediend voor de berechting dezer zaak; het arrest en het vonnis a quo zijn op die Duitsche wetten ge grond. Dit Duitsche wetboek is niet aan den cassatierechter overgelegd, komt niet meer in het dossier voor, evenmin als de daaromtrent g door requirants verdedigers bij den rechter a bespreking over het filmvraagstuk. Cultureel quo overgelegde commentaren en literatuur op wetenschappelijke vereenigingen moeten zich dit roode wetboek". bemoeien met het filmvraagstuk als een cul- De president: Dan worden nu de stukken in tureej goed. handen van den procureur-generaal gesteld. Over de artistieke, cultureele en documen- i ~""77jeI het dagelijks bijwonen der H. Mis zoo- Mr. M„ requirant: Ik ben advocaat te Am- taire waarde Van de film bestaat vrijwel geen mogelijk en over het zeer dikwijls zoo sterdam en ik wensch mijn cassatiemiddel hier verscbii van meening meer. Deze woorden wer- mnöeink° daueliiks communiceeren wilde zij toe te lichten. 1 - - J hpt 1 n J 6 J - President: U is behalve advocaat ook de ver dachte in deze zaak. De Hooge Raad heeft dezen winter uitgemaakt, dat een verdachte in eigen zaak niet mag pleiten. Ten aanzien van U wordt eenzelfde gedragslijn gevolgd. Mr. M.: Er staat in de wet, dat een advocaat wel mag pleiten in eigen zaak. Dat blijkt ook uit den geest der wet. Zooals een dokter zich zelf mag cureeren al is dat minder gewenscht. Bovendien is het vroeger wel voorgekomen, dat een advocaat in eigen zaak voor den Hoogen Raad pleitte. Spr. noemt hiervan een voorbeeld en verzoekt de verdere behandeling der zaak uit te stellen. Hij zal deze kwestie dan bestudee- ren en eventueel zijn verdediging aan een ad vocaat opdragen. De president wijst erop, dat de heer M. on mogelijk verrast kan zijn, omdat de procureur- f Het wordt eens tiid dat men wakker wordt op De heer Jan Beerends hield vervolgens een Franciscaansche slaapzaal. Tertiaris zijn wil w Cultureel- I de^ een kwezel Een derde orde solidariteit moet niet gelijken op een losgebro ken oude mannehuis of een troep oude vrij sters, Door gemaskerde roovers gesticht. In een perceel aan de Franklinstraat te Hil versum ontstond Zondagmiddag brand. De brandweer wist het vuur te beperken tot de bovenverdieping, waar o.m. de voor- en achterkamer geheel uitbrandden. De vrouw des huizes, die alleen thuis was, heeft tegenover de politie de verklaring afge legd, dat twee gemaskerde mannen haar een bedrag van 800 gulden hebben ontstolen, waarna deze mannen de woning in brand zou den hebben gestoken. Een onderzoek wordt ingesteld. Dame ernstig gewond. Te Veghel heeft een auto-botsing plaats ge had tusschen een vrachtauto en de luxe-auto van den heer v. O., uit Valkenswaard. In de ze auto was ook de verloofde van den heer v. O. gezeten. Deze dame liep ernstige hoofdwon den op en werd ter plaatse van het H. Oliesel voorzien. Na verbonden te zijn, is zij naar het R. K. Gasthuis overgebracht. Ook de heer v. O., die een knie-kwetsuur bekwam is in het Gasthuis opgenomen. INBREKERS AAN HET WERK. Zaterdagavond is tijdens afwezigheid van de familie ingebroken in een woning aan den Lagen Naarderweg te Hilversum. Uit een muurkast werd een ijzeren geldkistje inhou dende een bedrag van ruim 800 gulden, als mede een viertal spaarbankboekjes ontvreemd Van de daders ontbreekt elk spoor. uiting te helpen bevorderen. Spr. achtte het noodig een goed onderschei dingsvermogen inzake de filmkunst aan te kweeken en deze te verscherpen. Middelen daartoe achtte spr. het doen houden van voor drachten over filmkunst, gevolgd door gedach- tenwisselihg. Een machtig middel is het doen vertoonen van goede filmwerken. Spr. schetste de artistieke beteekenis van het werk van den cineast die rythmisch even fijn componeert als de musicus, de schilder of de architect. De propaganda voor de film kunnen wij niet alleen overlaten aan belanghebbende exploi tanten of overheid. Katholieke cultureele ver eenigingen moeten door het vertoonen van goe- generaal hem al schriftelijk medegedeeld had, I de filmen den smaak der c*n®™^be^°aker dat hij niet mocht v eiten. Dat vroeger zooiets edelen. Deze veredeling van densmaakzal^^ u i jnutiCiijrx uabcii jva den algemeen erkend. Het ligt dan ook op het niet spreken Als men dat niet als iets van terrein der katholiek cultureele vereenigmgen zelf k ds beschoUwt kan men geen radi- de belangstelling voor deze moderne cultuur- „f1./ ,;jn wel voorgekomen is, ?nen. juax vrueger zuuieta 77 jvan doet niet ter zake. De gelijk een goed middel zijn om de" mvloe;id het minderwaardige filmproduct te bestrijden. Om goede kunstvolle films tegen aannemelijke voorwaarden te kunnen vertoonen, zou spr. willen aanbevelen samenwerking der vereeni gingen, welke samen makkelijker een film kunnen huren. Spr. pleitte er voor dat het Algemeen Se cretariaat als centrale zou optreden en de fil men zou huren rechtstreeks van de 'filmbeurs. Aansluiting bij den Bioscoop Bond zou dan noodzakelijk zijn maar die aansluiting zal z®°" veel moeilijkheden medebrengen, dat spr. dat niet direct kan aanbevelen. Spr. zag meer heil in aansluiting bij het ka tholiek filmfront vooral het Katholieke Iilm- bureau. Over een en ander ontspon zich een groot debat. In geen geval werd besloten een eigen filmcentrale op te richten. Aan het slot van den avond gaf de heer Leon van der Hulst uit 's-Hage een voordracht van schetsen van Fleerackers S.J., Werumeus, Bu- ning en Felix Timmermans. Tweede dag. Hooge Raad heeft zijn beslissing gegrond op art. 439 Sr., dat spreekt van den „advocaat van den verdachte". Mr. M.: van dat alles is niets gepubliceerd. In alle landen ter wereld mag een advocaat zijn belangen zelf bepleiten. De president zeide, dat de Hooge Raad geen termen vond, de verdere behandeling uit te stellen en bepaalde de conclusie van den pro cureur-generaal op 6 Juni. HET VLIEGONGEVAL TE EELDE. De toestand van den leerling vlieger Steen- sma uit Amsterdam, die Vrijdagavond bij het vliegongeval te Eelde werd gewond en in het Acad. Ziekenhuis te Groningen werd opge nomen, was Maandagmiddag bevredigend te noemen. Het onderzoek omtrent de oorzaak van het vliegongeval, dat is opgedragen aan de heeren van der Heide van den Luchtvaartdienst en ir. Maas van den Rijks studiedienst, is Zater dagmiddag begonnen. Omtrent den uitslag van dit onderzoek is nog niets bekend. Op Initiatief van den R. K. Tabaksbewer- kersbond hebben de patroonsorganisaties be sloten. heden, Dinsdagmiddag te half drie nog een nieuwe conferentie voor alle partijen te be- i leggen in Den Haag. il-liili-iü UW ABONNEMENTSGELD GE ZIJT DAN EERST De tweede dag werd ingezet met een H. Mis opgedragen door den zeereerw. pater J. v. d. Tempel O.P. moderator der vereeniging, die in de Coenaculumkerk tevens een korte predicatie hield over Geloof en Wetenschap. In de ochtendvergadering sprak mr. F. Vorst man over regionale samenwerking tusschen de vereeniging en van G. en W. De heer P. P- J- v. d. Putt uit Eindhoven, voorz. van den Bond voor R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen gaf een beschouwing over de samenwerking der vereenigingen van G. en W. en de V. U. met de R. K. Leeszalen. Uit de vergadering gingen stemmen op om G. en W. op breeder grondslag te stellen en haar werkingssfeer niet te beperken tot in- tellectueelen kring. In dezen tijd van steeds meer dreigend ongeloof zou ook het meer ge- loofsverdedigend karakter van Geloof en We tenschap meer tot de groote menigte moeten spreken. Gepleit werd voor opname van leden in G. en W. uit alle standen en op geldelijk- gunstiger voorwaarden vóór onbemiddeldea Naar aanleiding van deze causerie kwamen de tongen eerst recht los en werden verschil lende voorstellen gedaan o.m. het dragen van een uniform door de Tertiarissen. Hoewel men dit wel mooi vond werd het toch om practische bezwaren afgewezen. Maar wel was men het er allen over eens dat alle tertiarissen goed zichtbaar hun insignes dragen en wat de dames en meisjes betreft vooral letten op een stript zedige kleederdracht wat Pater Perpetuus Pal- lant O.F.M., de Commissaris van de Derde Orde van de Paters Franciscanen, kernachtig uit drukte met te zeggen: laten zij, als haar wordt gezegd kleeding gesloten tot den hals eens too- nen dat hals, hals is! Nog verschillende andere radicale voorstellen kwamen hierna los waar na om tien uur deze echte blijde Franciscaan sche radicale vergadering werd gesloten. Op dén sluitingsdag werd te half acht een ge lézen H. Mis opgedragen met ^gemcene H. Communie. Om tien werd een plechtige Hoog mis opgedragen door Pater Philoteus uit Bel gië. Het Derde Orde Mannenkoor zong de Missa St. Trinitatis van Hub Cuypers. In de slotvergadering sprak de H. E. P. Pro vinciaal der Minderbroeders Capucijnen Pater Stanislaus de vergadering toe. Hij drong aan op zelfheiliging dat altijd t uitgangspunt moet zijn van heel ons dadenprogram. De heer van de Werff gaf zijn voldoening te kennen over de tevredenheid der cursisten over de Tilburgsche tertiarissen door wie zij zoo gastvrü werden onthaald gedurende deze dagen. De Commissaris Provinciaal Pater Richardus vatte alle conclusies van de verschillende in leidingen samen en sloot met den groet „Vrede en Zegen" de zoo prachtig geslaagde Derdfe- Ordedagen. INVOER VAN VALSCHE TURMACBONS. De Amsterdamsche kooplieden A. E. G. v. H., A. Ch. G., N. A. en G. H. O., die in het begin van dit jaar te Vaals duizenden valsche Tur- mac-bons invoerden, tengevolge waarvan de Turmac-Mij. groote schade zou hebben geleden, zijn Maandag door de Maastrichtsche Recht bank vrijgesproken. Tegen de drie eerste ver dachten was door het O. M. 4 maanden gevan genisstraf geëischt, tegen G. H. O. zes maan den gevangenisstraf. door b.v. een collectief lidmaatschap. Deze ideeën werden aan het bestuur ter overweging gegeven. In verband met plannen tot regionale sa menwerking, besproken door den voorzitter, werd geadviseerd om meer onderling overleg te plegen ook in de keuze en beoordeeling der sprekers. Na eenige bespreking van ondergeschikte be langen werd het tweedaagsch congres door den voorzitter mr. Vorstman met een algemeen dankwoord gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4