NABLOEIERTJES. REGEERINGSVERKLARING VAN DR. COLIJN SSTae tae'c'Sm,eni'ÏÏS WOENSDAG 31 MEI 1933 ZUIVELB ELAN GEN IN CRISISTIJD HET VOORZITTERSCHAP DER TWEEDE KAMER. HOLLAND—AMERIKA LIJN. MET EEN AUTO GESTROOPT. HAAGSCHE RECHTBANK. EEN ARTIKEL OVER DE GRAAL. DE JAARVERGADERING VAN DE R K. VOLKSPARTIJ. BRAAT WEER IN DE TWEEDE KAMER? DE INDISCHE POSTVLUCHTEN De mededeelingen, door Prof. Aalberse gedaan in zijn interview voorzoover dit eenzijdig en zonder indiscretie mogelijk was, over het verloop der Kabinetsformatie en de houding daarin door de Katholieke Kamerfractie aangenomen, hebben hier en daar beschouwingen uitgelokt, welke, wat te verwachten viel, weinig vriendelijk zijn, maar bovendien, wat nu juist niet noodig was, wemelen van onjuistheden. Het ergst maakt het in dit opzicht wel „De Avondpost". Dit moet temeer bevreem ding wekken, omdat juist dit blad zoo bij herhaling op de principieele en practische tegenstelling tusschen Liberalisme en Ka tholicisme heeft gewezen. Juist dit blad,, zoo mocht men verwachten, had meer juist begrip omtrent de Kath. Kamerfractie kun nen vertoonen. Allereerst verbaast het blad er zich over, dat prof. A. opkomt tegen de in verschil lende liberale bladen steeds op den voor grond gestelde onbetrouwbaarheid van de Kath. Kamerfractie vanwege haar linker vleugel. Maar had hij, gezien het in de laat ste jaren onder de ook politiek moeilijkste omstandigheden, zoowel onder Dr. Nolens' als onder zijn leiding, steeds éénstemmig optreden van de geheele Katholieke Kamer fractie, niet het recht met dit praatje over dien gevaarleken en onbetrouwbaren lin kervleugel den spot te drijven? Wij zijn nu eenmaal niet van plan, om hetzij door de sociaal-democraten, hetzij door de liberalen, hetzij door anderen een wig in onze ééne en onverdeelde Kath. Staatspartij te laten drijven. En het feit, dat tijdens deze kabi- netsformate ook in haar nieuwe samenstel ling de Kath. Kamerfractie steeds in de meest volkomen en volledige eensgezindheid en eenstemmigheid is opgetreden, moest toch ook aan onze tegenstanders wel geleerd hebben, dat alle speculatie op het uit' elkaar vallen van de Kath. Kamerfractie, en diens volgens van de Kath. Staatspartij ij del is. „De Avondpost" acht het iets nieuws, dat prof. Aalberse nu ook van de Vrijheidsbond- sche fractie heeft meegedeeld, dat de Kath. Kamerfractie met haar niet wenscht samen te werken, tenzij bij uiterste noodzaak. Dit was in werkelijkheid niets nieuws, daar Prof. Aalberse ditzelfde ook reeds vóór den stemmingsdag heeft gezegd, zoo o.a. in zijn bekende rede te Almelo. En hij heeft toen zelfs met voorbeelden aangewezen, wanneer naar zijn meening die uiterste noodzaak aan wezig zou kunnen zijn. De posthume hulde door „De Avondpost" aan dr. Nolens ge bracht, als zou deze zooveel voorzichtiger geweest zijn dan zijn olvolger, had dus wei nig zin. „De Avondpost" is er echter over ver baasd, dat de huidige zeer ernstige crisis omstandigheden dan niet die uiterste nood zaak schijnen op te leveren. Zij acht dit volstrekt onverklaarbaar. Wjj volstaan met er op te wijzen, dat het standpunt van de Kath. Kamerfractie was, dat juist in dezen ernstigen en moeilijken tijd het optreden van een zoo krachtig moge lijk Ministerie noodzakelijk werd geacht. Evenwel meende zij, dat die kracht niet ver groot, maar verminderd werd door de basis zoover uit te rekken, dat de homogeniteit zoowel van meerderheid als van Kabinet vrijwel geheel te loor zou gaan. Niet in de grootte van de meerderheid, maar in de ferme eenswillendheid van meerderheid en kabinet schuilt de eigenlijke, werkelijke kracht van een Ministerie. Een besliste onjuistheid wat haar zelf bekend had kunnen zijn is voorts de be wering van „De Avondpost", dat Prof. Aal berse te dezen aanzien slechts zijn eigen, particuliere meening aan dr. Colijn meedeel de, niet die zijner fractie. Uit de berichten, in de bladen verschenen, is bekend, dat de Kath. Kamerfractie reeds op Vrijdag 28 April vergaderde, om hare houding bij de komen de kabinetsformatie vast te stellen. En uit den brief aan dr. Colijn, in het interview in extenso opgenomen, was het aan De Avondpost" evenzeer bekend, dat ook reeds vóórdat de Koningin dr. Colijn opdracht gaf tot de vorming van een parlementair ka binet, officieel was meegedeeld, wat ten deze het standpunt van de Kath. Kamerfractie was. Ziedaar de feiten, die ook aan „De Avond post" bekend waren, en waaruit overtuigend blijkt, dat volstrekt onjuist is haar geheele betoog, alsof dr. Colijn, toen hij zich tot de vijf fracties wendde, nog niet geweten had, welke het weloverwogen standpunt van de Kath. Kamerfractie was, en dat hij daar dus eerst nog naar moest vragen. Volkomen fout is voorts ook de voorstel ling, welke „De Avondpost" geeft, als zou den de Katholieken er overwegend bezwaar tegen gehad hebben, dat er in het Kabinet ook maar één liberaal zou optreden. Waar en wanneer hebben zij dat gezegd? Daar tegen ging hun bezwaar niet, zooals trou wens ook uit het verleden kon blijken: in verschillende Rechtsehe Kabinetten hebben ook liberalen zitting gehad, hetzij aan Bui- tenlandsche Zaken, hetzij aan Marine, hetzij elders. Daartegen is onzerzijds nimmer be zwaar gemaakt. Wel door liberalen! De heer Hans herinnert zich misschien nog wel het geestige antwoord van mr. Heemskerk, dat „Jan Kanon", in zijn kabinet uit 't Mimsterie-De Meester overgenomen, nu was „Johannes. Canonicus". Maar daarover ging het niet. Het ging om een meerderheidsyorrning op de basis van vijf, en een Ministerie, dat uit die meerder- heid zou voortkomen en daarop zou steunen. Het is dan ook volstrekt niet verwonder lijk, dat in het gevormde extra-parlemen taire kabinet de drie katholieke Ministers er geen bezwaar tegen hebben gehad, dat daar in ook een liberaal werd opgenomen. Een andere vraag is natuurlijk, of de innerlijke kracht, voortspruitend uit de grootst moge lijke homogeniteit, van het Kabinet daar door vergroot is. Daaraan doet natuurlijk ook de bekwaamheid van ir. Kalff, door ons gaarne erkend, niets af. De toekomst zal nog moeten leeren, tot welke moeilijkheden de heterogene samen stelling van dit kabinet zal kunnen aanlei ding geven. Wij hopen er gaarne het beste van, maar zijn ten deze niet zonder zorg. Hiermee is ook beantwoord het zure stuk je, dat „Het Handelsblad" ondr- den titel „Kaarten open" heeft gepubliceerd. Dit blad komt met de tegenstelling: „on vindbare rechtsehe staatkundige saamhoo- righeid" en „nationale saamhoorigheid". Wij dingen niets af op de nationale gevoe lens van den Vrijheidsbond, maar wij laten ook aan de onze geen twijfel toe. Maar dat „nationaal gevoeleen juistere staatkundige grondslag is voor een homogeen kabinet dan „de christelijke staatkundige beginselen" wenschen wij met de meeste stelligheid te betwisten. En het zou ons al heel sterk verwonderen, als de anti-revolutionaire dr. Colijn dit niet volledig met ons eens zou blijken te zijn. Zijn bezwaar immers gold alleen de z.i. te ge ringe meerderheid van 5248. Toch blijven wij van meening, dat een homogeen kabinet, steunende op een eens gezinde meerderheid van 52, heel wat ster ker zou hebben gestaan, dan een heterogeen kabinet steunend op een met onderling wan trouwen vervulde en principieel in tegen stellingen uit elkaar vallende meerderheid yan 65. De wenschen van den landbouw betreffende het boter- vraagstuk. Beperking margarineverbruik, vrij willige afslachting van vee. De Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) heeft Maan dag te Utrecht een drukbezochte vergadering gehouden. De voorzitter, dr. F. E. Posthuma opende de bijeenkomst met een beschouwing over de „Inkrimping van den veestapel". Het schijnt spr. toe, dat bij de beschouwingen over het wenschelijke of noodzakelijke van de inkrimping van den veestapel niet lang behoeft te worden stilgestaan. Vrij algemeen wordt wel erkend, dat het wenschelijk is den veestapel in te krimpen. De groote vraag, waarom het dan daarna gaat draaien, is deze: Moet die imkrimping door dwang worden verkregen, dan wel moeten er dusdanige maatregelen worden genomen, dat de boeren tot een vrijwillige inkrimping over gaan? Als wij over het wenschelijke van de inkrim ping van den veestapel spreken, dan is het goed, zegt spr., dat wij ook een oogenblik stil staan bij de oorzaken van deze wenschelijkheid. Verschillende buitenlandsche regeeringen heb ben den invoer van zuivel- en melkproducten gecontingenteerd of zullen daar dezer dagen toe overgaan. Daarnaast heffen m.n. Duitsch- land, Frankrijk en verschillende andere landen zeer hooge invoerrechten. Al deze maatregelen en de overvloedige grasoogsten der laatste jaren hebben een overvoerde zuivelmarkt, maar ook een sterk overvoerde vee- en vleeschmarkt tengevolge. Een andere oorzaak is de dalende koopkracht onzer bevolking. Het gevolg van een en ander is, dat wij steeds meer op de binnenlandsche markt zullen zijn aangewezen met name geldt dit voor de boter. Op die binnenlandsche markt ontmoet de boter een concurrent in den vorm van de mar garine. Door spr. worden van beide producten, het verbruik en de uitvoer nader bekeken. Blijft nu onze export nog verder dalen en willen wij toch voor onze boter een loonenden prijs hebben, dan kunnen wij twee wegen op, zegt spr. De eerste weg is: veel minder boter aanbie den in het binnenland, doch dan vergt het niet veel rekenkunst om uit te rekenen, dat wij ongeveer van onzen veestapel zullen moeten afslachten. Wij kunnen echter ook een anderen weg op. Die is, het verbruik van margarine in het bin nenland contingenteeren. Beide» wegen worden door spr. aan een na dere beschouwing onderworpen. Voor spr. staat vast, dat als het enkel gaat over de vraag: gedwongen vee afslachten of de margarine-productie beperken en het mengge- bod intrekken dan antwoordt hij zonder eenige aarzeling: de margarineproductie beperken en het menggebod intrekken. Echter omtrent een vrijwillige inkrimping van den veestapel bestaat geen verschil van meening. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het overleg tusschen de vertegenwoordigers der centrale landbouworganisaties en het dage lij ksch bestuur van den F. N. Z. tot de vol gende gemeenschappelijke conclusies heeft ge leid, welke ter kennis van den Minister van Economische Zaken en Arbeid zullen worden gebracht. - le. Het is in verband met het huidige boter- vragstuk noodzakelijk, dat de afzet van mar garine in het binnenland beperkt wordt ter ge heele of gedeeltelijke vervanging van het menggebod, teneinde het binnenlandsche ver bruik van boter als zoodanig zooveel mogelijk te bevorderen. 2e. Vrijwillige inkrimping van den veesta pel door middel van het stellen der mogelijk heid om het overtollige vee uit de markt te nemen is noodzakelijk. Tegelijkertijd dienen maatregelen genomen te worden om uitbrei ding van den ingekrompen veestapel te voor komen. De jaarverslagen, die daarna in behandeling kwamen, werden goedgekeurd. De rekening van den penningmeester sloot aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van 163.530 en had een batig saldo van 2515. Vergadering van Dinsdag Zooals algemeen verwacht werd is Jhr. Mr. t Beerenbrouck bij eerste stemming 5 Aan de 74 uitgebrachte stemmen, waar van 14 blanco, tot voorzitter van de Kamer ge kozen. Zoodra vaststond, dat de Minister van Staat zich beschikbaar stelde, was het ook zeker, dat hij zou worden herkozen in het ambt, dat hij reeds van 1925 tot 1929 waarnam. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het peil der Kamer dezen oud-premier, die zelf reeds in 1905 zijn intrede m de Volksvertegenwoordiging deed, ter harte gaat. In mr. van Schaik, die naar „een andere levenssfeer is overgeheveld", om 's heeren Schaper's woorden te bezigen, verliest de Ka mer een president, die bij alle partijen in hooge achting s^°n en van wien de vice-voorzitter terecht moe zf§?®n> dat zijn vastberadenheid en rechtschapenheid bij allen, die hem gekend hebben als voorzitter, m herinnering zal blijven. De vice-voorzitter, die een gemoedelijk man is en op ietwat huishoudelijke, soms droog- komieke wijze zijn zaken afdoet U zult uw plaats wel weervinden", zei hij na diens installatie aan den heer v. d. Bilt inplaats de geijkte formule te bezigen - is eveneens her kozen met 44 van de 70 stemmen. De derde plaats wordt echter niet ingenomen door een lid der c.-h. fractie blijkbaar heeft mr. de Geer den heer Slotemaker niet willen vervan- gen maar door den anti-revolutionairen oud minister van Dijk, die ook van reglementen niet onkundig is en, als het moet, over een stentorstem beschikt. De communist Wijnkoop wilde al meteen weer interpelleeren, maar op voorstel van ir Leber heeft de Kamer daarvoor een stokie se' stoken door het verzoek af te wijzen met 52 tegen 22 stemmen. De aanwezige sociaal-demo craten benevens de restende leden van 's hee ren Marchant's gedecimeerde fractie wilden den heer Colijn nu al voor de Kamer roepen om tekst en uitleg te geven over het gebeuren met den Surinaamschen quasi-profeet de Kom maar de meerderheid wenschte aan dit mosco- vietisch relletje niet mee te doen. Hedenmiddag heeft Dr. Colijn in de Staten-Generaal afgelegd: de volgende regeeringsverklaring Het den 26sten dezer maand opgetreden Kabinet heeft er prijs op gesteld zoo spoedig mogelijk voor de Kamer te verschijnen tot het doen van enkele mededeelingen met betrekking tot het te volgen regeerings- beleid. Het is de Kamer en U, M. de V., erkentelijk voor de geboden gelegen heid om dit reeds enkele dagen na zijn optreden te kunnen doen. De toestand hier te lande en in Nederlandsch-Indië biedt in menig opzicht een beeld van volkomen ontwrichting en vraagt dus om snel en krachtig ingrijpen. In beide gebiedsdeelen van het Koninkrijk doet de economische inzinking thans haar invloed in zoo bedenkelijke mate gevoelen op de algemeene volkswelvaart en op de daarmee verband hou dende publieke geldmiddelen, dat wachten met verdere maatregelen tot een ineenstorting zou voeren. De Regeering is dan ook diep doordrongen van den plicht alles te doen wat mogelijk is om verdere inzinking te voorkomen. Het is om die reden, dat zij zich verheugt over den door den President der Vereenigde Staten gepubliceerden oproep tot samenwerking der Regee ringen op de komende economische conferentie te Londen, waarmee Hare Majesteit de Koningin in ondubbelzinnige bewoordingen instem ming heeft betuigd. De Regeering is dan ook voornemens door hare delegatie naar die conferentie in deze richting krachtig mede te werken. Intusschen mag de actie, die men zelf ter hand nemen kan, daardoor niet achterwege blijven. Eerste eisch is daarbij, dat het opnieuw verstoorde financiëel even wicht worde hersteld. Dit is reeds noodzakelijk, omdat iedere nalatigheid op dit punt het intreden van een beteren toestand economisch en sociaal in zeer sterke mate zou vertragen. Voor het financiëel evenwicht is allereerst een belangrijke inperking der publieke uitgaven onafwijsbaar. Deze is niet te ontgaan, ook al zou het uiterste beproefd zijn om door belastingheffing het evenwicht te herstellen. Bestendiging van de geldende tijdelijke heffingen of vervanging door een equivalent daarvan, zoomede invoering van nieuwe heffingen waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan het reeds ingediend ontwerp op de omzetbelasting zullen echter, naast sterke bezuiniging, althans voorshands onvermijdelijk blijken. Om herstel van de welvaart voor te bereiden, zal ordening van het bedrijfsleven ter aanpassing aan de gewijzigde economische wereld structuur van overheidswege moeten worden bevorderd. Zonder hierover reeds in bijzonderheden te treden, wenscht de regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maatregel reeds vooraf mag worden buitengesloten, dus ook niet een eventueéle wijziging in onze handels-politieke methoden. Voorts heeft het vraagstuk der werkloosheid de volle aandacht der regeering. Zij is er zich van bewust, dat een grondige verbetering in den tegenwoordigen toestand slechts denkbaar is door een krachtig herstel van het bedrijfsleven, dat ook om die reden onophoudelijk om belang stelling en inspanning van den kant der overheid vraagt. Daarnaast moet evenwel niet minder aandacht worden geschonken aan verruiming van werkgelegenheid en aan de werkverschaffing. De Regeering beschouwt het als haar plicht om, met inachtneming van de financieele mogelijkheden, de cultureele en sociale volksbelangen te blijven behartigen. Zoowel om tegemoet te komen aan de door de crisisomstandigheden zoozeer verzwaarde eischen met betrekking tot de volkswelvaart als ter wille van de door diezelfde omstandigheden in het leven geroepen werkloosheidszorg, heeft de Regeering het noodig geoordeeld, wijziging te brengen in de verdeeling van den departementeelen arbeid. De Minister van Economische Zaken dient in de toekomst zijn onver deelde aandacht te kunnen schenken aan de belangen van Landbouw, Handel en Nijverheid en dus ontheven te worden van zijne bemoeiingen met Arbeid en Arbeidsverzekering. Daarnevens is het der Regeering wenschelijk voorgekomen deze bemoeiingen te vereenigen met die betreffende de Werkloosheidsver zekering, Arbeidsbemiddeling, Werkverschaffing, Steunverleening en Volksgezondheid, welke alle te zaam ondergebracht behooren te worden in een Ministerie van Sociale Zaken. De Regeering verwacht van deze concentratie van verwante belangen eene zoodanige besparing op de uitgaven, dat zij de beperkte kosten, die de vorming van een nieuw ministerie meebrengt verre zal overtreffen. Voorts zal de Minister van Financiën zich zoozeer hebben te con- centreeren op het herstel van het financieel evenwicht, dat hij ontheven behoort te worden van de vaak veel tijd vorderende zorg voor de rege lingen der ambtelijke salarissen en wachtgelden, terwijl de Minister van Waterstaat, die in belangrijke mate betrokken zal worden bij het vraag stuk der werkgelegenheid en die zich meer dan ooit zal hebben bezig te houden met het ook uit financieel oogpunt zoo gewichtige vervoer wezen, zal moeten worden ontlast van het bestuur van het bedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie. De zorg voor de oelangen die aan de Departementen van Financiën en Waterstaat zullen worden onttrokken zal kunnen worden overgedragen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Met deze regelingen hoopt de Regeering een administratieve indeeling te verkrijgen die bij de behoeften van het oogenblik past en voor vele vraagstukken 'n snellere oplossing waarborgt dan tot heden mogelijk was. Dat het gezag zal worden hooggehouden stelt de Regeering met nadruk op den voorgrond. Tegen extremisme, van welke zijde dit zich ook openbaart, zal met beslistheid worden opgetreden. Het oefenen van terreur tegenover de ordelievende bevolking en het verwekken van onrust, zullen zonder aarzeling worden tegengegaan. De plaatselijke Overheid kan daarbij op den steun der Regeering rekenen. De Kamer zal verstaan, dat het Kabinet, zoo kort na zijn optreden, zich moet bepalen tot mededeeling van de hoofdlijnen van zijn beleid en nog niet in staat is dit in onderdeelen aan te geven. De Regeering doet een ernstig beroep op de medewerking der Staten- Generaal. De hachelijke toestand van ons volk eischt eendracht van allen om het door de moeilijkheden, die zich voordoen en die nog te wachten zijn, heen te helpen. De Regeering ziet in de Christelijke Volksaspiraties, die gelukkig een sterk en bestendig element in ons volksleven vormen, een bron van kracht. De erkenning daarvan zal spreken uit haar beleid. Zij zal echter het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen, ter wille van de noodzakelijke eendracht, vermijden. De Staten-Generaal zullen ongetwijfeld met de Regeering beseffen, dat de ongekend moeilijke vraagstukken, waarvoor wij ons gesteld zien, niet tot oplossing kunnen komen, indien men voor het nemen van onaan gename en voor velen harde maatregelen zou terugschrikken. Zonder schroom zal men de tallooze problemen moeten aanvatten. Ook, ja juist in dezen zwaren tijd, acht de Regeering een gestadige samenwerking en voortdurend overleg met de Staten-Generaal van het grootste gewicht. Bouwende op Gods hulp vertrouwt zij, dat het doel, dat Regeering en Volksvertegenwoordiging beiden voor oogen staat, zal worden bereikt. EEN BELANGRIJKE GEBEURTENIS IN HET LATERAAN. Men meldt ons uit Rome: Naar thans eerst bekend wordt, heeft de H. Vader tijdens zijn bezoek aan het Lateraan- paleis twee decreten onderteekend, n.l. een de creet, waarin Z. H. toestemming geeft tot de wijding van mgr. Baranzini, tot dusver rector van het Lombardijsch seminarie, tot aartsbis schop van Syracuse, welke wijding den 8sten Juni a.s. plaats heeft, en een ander decreet be treffende de bisschopswijding van mgr. Spolve- rini, die jarenlang rector was van het pauselijk „Seminario te Romano Maggiore". Deze bis schopswijding zal den 18en Juni plaats hebben. De onderteekening van deze decreten is daarom van zoo groot belang, wijl sinds 300 jaar door de Pausen geenerlei decreten in het Lateraan meer onderteekend zijn, n.l. sinds het Lateraan ophield een vaste residentie der Pau sen te zijn. BENOEMINGEN Priesters van het H. Hart. De HoogEerw. Pater Provinciaal der Pries ters van 't H. Hart heeft benoemd tot Rector van de Missieprocuur te Rotterdam en tot Missie procurator den Zeereerw. pater H. Nieland, tot Rector van het klooster te Amsterdam, Keizers gracht 19 den Zeereerw. pater P. Mulleners, tot Rector van het Juvenaat te Bergen op Zoom den zeereerw. pater W. Govaart en tot Rector van het klooster te Delft, Nieuwe Plan tage 99 den Zeereerw. Pater C. Kokke. Vorming van een reorganisatie syndicaat. De vereeniging ter behartiging der belangen van houders van 6 obligatiën, leening 1922, der N. V. Nederlandsche Amerikaansche Stoom vaart Maatschappij, Holland Amerika Lijn, ver zoekt ons mede te deelen, dat te harer kennis is gebracht, dat pogingen in het werk worden gesteld tot vorming van een syndicaat teneinde een reorganisatieplan der Holland Amerika Lijn door te voeren. Zij kan niet beoordeelen, of deze pogingen eenige kans van slagen zullen hebben, maar meent obligatiehouders en certificaathouders hier niet onkundig van te mogen laten. Veldwachter van den wagen gewerkt. Verleden week heeft voor de rechtbank te Arnhem terecht gestaan de 28-jarige P. E., zon der beroep, wonende te Arnhem, die den 11 November van het vorige jaar met zijn auto in het Rozendaalsche bosch zou hebben gestroopt. Hij was daarbij gesnapt en de rijksveldwachter C. T. B. nam den wagen in beslag en gelastte den bestuurder, terwijl hij zelf op de treeplank ging staan, naar het politiebureau te rijden. In de scherpe bocht aan de Piet Heinlaan te Velp is de veldwachter komen te vallen en zwaar gewond opgenomen. E. was nu ten laste gelegd, dat hij met op zet zóó had gereden, dat B. moest vallen. Het O. M. had daarvoor 1 jaar gevangenisstraf tegen hem geeischt. De rechtbank veroordeelde verd. Dinsdag wegens mishandeling, zwaar lichame lijk letsel ten gevolge hebbende tot 8 maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring en ver nietiging van de in beslag genomen auto. In de „Osservatore" van Maandagavond ver scheen, naar ons werd geseind, een artikel over de Graal, naar aanleiding van een interview, door een der Graalleden, die thans te Rome verblijven, aan een courant te Milaan toege staan. In het artikel wordt, onder waardeering van de goede bedoelingen der Graal-beweging, een enkel bezwaar naar voren gebracht. Naar men ons tevens meldde, berust dit artikel op een misverstand, dat vermoedelijk spoedig zal zijn opgehelderd. Wat er op de laatste jaarvergadering van de R. K. Volkspartij zooal is voorgevallen, komt het groote publiek niet te weten. Een voorstel- Donders om de vergadering openbaar te doen zijn werd verworpen. Dat het er vrij geanimeerd is toegegaan, kan blijken uit hetgeen het partijorgaan „Onze Vaan" er over schrijft. Het blad constateert, dat de vergadering onomwonden blijk gaf van haar ongeschokt vertrouwen in de partijleiding en vervolgt: Dat bleek bij de aanneming bij acclamatie van het fusieplan met den K.D.B. (Prof. Veraart). Dat bleek ook bij de aanneming met algemeene stemmen van het voorstel tot oprichting der N.V. „De Kath. Volkspers". Dat bleek uit de herkiezing bij eerste stem ming van vriend Houtsma, den van zekere zijde veelbestreden en gesmaden partij secretaris, dien de oppositie blijkbaar als zon debok de woestijn had willen insturen, wat niet gelukt is na zijn kloeke verdediging. Ge lukkig voor de. partij, want krachten als Houtsma zijn moeilijk te vervangen. Dat bleek tenslotte uit de warme hulde en dank aan den partijvoorzitter voor al wat hij voor de partij deed en voor de wijze, waarop hij deze inspannende vergadering geleid heeft, hulde en dank, waarin hij terecht, alle af- deelingsbesturen en vooral de wakkere pro pagandisten liet deelen. En wat zullen wij in zoo tevreden stem ming nu nog over de oppositie schrijven? Het was klaar als de dag, dat velen vooral in enkele Zuidelijke afdeelingen te goeder trouw slachtoffer zijn geworden van een sug gestieve campagne van misverstanden, ver keerde voorstellingen, onorganisatorische han delwijzen, helaas ook van verdachtmaking en zelfs laster, waarvoor in urenlange betoogen geen enkel houdbaar argument, laat staan ge documenteerd bewijs kon worden bijge bracht. „Schwamm d'r über" zeggen wij met mr. Arts. En wij herhalen ook met groote in stemming de wijze raadgeving, welke prof. Veraart aan Donders schreef, dat wij niet achteruit maar vooruit moeten kijken en dat het nooit geoorloofd kan zijn, om onorgani satorische daden te stellen. Donders heeft de wijste partij gekozen. Hij heeft de uit spraak van het congres bij de bestuursver kiezing niet afgewacht en is op het laatste oogenblik terug getreden. Op één omstandigheid moeten wij nog kor telings wijzen. Uit het gebeurde der laatste maanden en ook tijdens het congres is weer gebleken, hoe gemal "lijk het toch is, om gevoeligheden te v ;n tusschen Zuid en Noord. Uitspraken. De 40-jarige opperman L. v. d. V. heeft te recht gestaan wegens poging tot inbraak in een perceel aan de Koningstraat, alwaar hij trachtte een muntmeter te verbreken, doch zijn pogingen verijdeld zag door voorbijgaand pu bliek. De rechtbank veroordeelde V. overeenkom stig den eisch tot 1 jaar gevangenisstraf. De 34-jarige vertegenwoordiger H. E. K. heeft zich te verantwoorden gehad terzake van ver duistering en oplichting meermalen gepleegd, ten nadeele van verschillende automobielmaat schappijen. K. tegen wien door het O.M. 2% jaar ge vangenisstraf was geëischt, werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 3 maanden preventieve hechtenis. De rechtbank veroordeelde voorts: den 27-jarigen koopman C. D. B. thans ge detineerd terzake van verduistering van 5 rij wielen en 4 stofzuigers, welke hij op huurkoop contract had gekocht, tot 1 jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk; den 25-jarigen bakker L. A. W. wegens ver duistering van een stofzuiger en wegens heling van een gestolen rijwiel tot 4 maanden ge vangenisstraf. den 20-jarigen chauffeur J. P. R. wegens dief stal met inklimming in een perceel aan de Emmastraat tot 6 maanden gevangenisstraf. den 19-jarigen medeplichtige A. v. d. T. tot eenzelfde straf, echter voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De rechtbank deed voorts uitspraak in de zaak tegen de beide verdachten, den 32-jarigen koopman N. de G. en den 20-jarigen slager F. M. R tegen wie door het O.M. ter zake van diefstal gepleegd op 6 Maart j.l. in het Roxy Theater aan de Boekhorststraat alhier resp. 3 en 2 jaar gevangenisstraf is geëischt. De rechtbank veroordeelde De G. overeen komstig den eisch tot drie jaar en sprak R, vrij. BRANDEN. Onderhandelingen met Mr. Vervoorn. ARTURO BORIN t Reeds Maandag is het stoffelijk overschot van den heer A. Borin, directeur der N. V. Italiaansche Opera, te Milaan ter aarde besteld en wel met militaire eer. De heer Borin be kleedde nl. den rang van officier in het Italiaan sche leger. Omtrent hetgeen met de Opera na deze cata strophe zal gebeuren, staat naar wij nader vernemen op het oogenblik alleen vast, dat nog niets vast staat. de POLITIEKE LEIDING VAN „DE STANDAARD". De „Standaard" deelt mede, dat, ter tijde lijke vervanging van dr. Colijn als hoofdredac teur van het blad, prof. mr. A. Anema, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit en lid der Eerste Kamer, op zal treden als eind-redacteur I Ms- Pantserschip „Heemskerck" in de Noord voor de politieke leiding. Als vaste medewer- zee> onder bevel van den kapitein ter zee C. kers blijven aan het blad verbonden de heeren tef.Poorten, is als volgt vastgesteld: J. Schouten en A. Zijlstra, leden der Tweede Vej"trek Nieuwediep Dinsdag 4 Juli 1933, aan- Kamer en prof. dr. P. A. Diepenhorst, lid der ,?sL?dda (Hardanger Fjord), Zaterdag 8 Eerste Kamer, terwijl als nieuwe medewerker aankomst stata™ °dtla Wo™sda8 '2 -Jol1 ^933, 1 komst ÏJmuiden .Woensdag 2 Augustus 1933. OEFENINGSREIS Hr. Ms. HEEMSKERCK. Het reisplan voor de oefeningsreis van Hr. DE JOHAN VAN NASSAU" NAAR CURACAO. Te Utrecht heeft het centrale hoofdbe stuur van de Nationale Boeren- Tuinders- en Middenstandspartij vergaderd o.a. ter bespre king van de kwestie van het indienen van gelijkluidende lijsten in Groningen, Friesland en Drente, waar mr. Vervoorn, voorzitter van den Bond, nummer 1 was geplaatst en de heer Braat no. 2. De algemeene ledenvergadering welke gehou- Het reisplan voor de uitreis van Hr. Ms. den is vóór de candidaatstelling, had den flottieljevaartuig „Johan van Nassau" naar Cu- wensch uitgesproken den heer Braat overal no ragao ter aflossing van Hr. Ms. torpedobootja- 1 te plaatsen, doch wel vrijheid van handelen ?er »Van Nes" onder bevel van luitenant ter gegeven aan de drie Noordelijke provincië, sameneèstelrih Donker' 3 volgt hits Provinciaal, dus niet drie gelijkluidende Vertrek Den Helder Donderdag 22 Juni, aan- macht jn hand®n zouden ge- komst Ponta Delgada Vrijdag 30 Juni; vertrek L t Noorden, zouden worden ingediend. Ponta Delgada Maandag 3 Juli, aankomst Trini- Tct vergadering te Utrecht werd er, naar het dad Zaterdag 15 Juli; vertrek Trinidad Dins- I meldt op aangedrongen dat de heer dag 18 Juli, aankomst Paramaribo Vrijdag 21 Juli; vertrek Paramaribo Donderdag 27 Juli, aankomst Curacao Dinsdag 1 Augustus. ANNA HESSE SLAUDEROF f Vervoorn, die slechts 6000 stemmen had ver kregen bij de Tweede Kamer-verkiezingen zou bedanken ten behoeve van Jen heer Braat, die 35.500 stemmen had behaald. De heer Ver voorn verklaarde zich daartoe bereid, mits het Noorden hem ontsloeg van zijn belofte om, Te Wedderheide gem. Wedde is Maandagavond door onbekende oorzaak de boerderij van den heer H. Luth tot den grond afgebrand. Vier varkens en een kalf kwamen om in de vlam men, twee varkens moesten nog worden afge maakt. Verzekering dekt de schade. Gistermiddag ontstond brand in een houten loods, gelegen tusschen Zijlweg en de burge meester Sandbergstraat te Haarlem. Het vuur sloeg over naar de naastgelegen schuur die evenals de loods totaal uitbrandde. De brand weer bluschte het vuur met vijf stralen. De inventaris, toebehoorende aan den garagehou der C. M., oude banden, rijwielen e.d., ging ge heel verloren. Twee huizen aan de Burg. Sandbergstraat kregen ernstige schade. Alles was verzekerd. Gisterochtend om 5 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer Jansen aan den Boekhorstweg te Spankeren. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet voorkomen, dat de geheele boerderij met inventaris afbrandde. Plet vee kon worden gered, doch een hond is in de vlammen omgekomen. Verzekering dekt de schade. Gisterennacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van W. van der Ven op het Gemert te Berghem nabij Oss. In korten tijd stond het huis in lichte laaie en 't brandde tot den grond toe ^f. De inboedel ging grootendeels verloren. Vijf varkens en een kalf werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Een felle brand heeft gewoed in het woon huis van den heer J. J. A. B. te Naaldwijk. In het pand is gevestigd een tabaks- en sigaren winkel met verlofzaak. In een oogwenk stond alles in lichte laaie. Op pl.m. tien meter af stand van het brandend perceel staat de Ned. Herv. Kerk, waar omheen in verband met de restauratiewerken steigers zijn geplaatst. Daar de wind gunstig was en de brandweer onmid dellijk maatregelen nam, kon dit gevaar afge wend worden. Van het gezin B. was tijdens den brand nie mand thuis. Met vijf stralen heeft de brand weer het vuur bestreden. De bovenverdieping van het pand is totaal uitgebrand, het beneden gedeelte bekwam groote waterschade. Reeds tijdens het blusschingswerk werd een scherpe benzinelucht door het geheele huis waarge nomen, meldt de „Rott." In verband met het vermoeden van brandstichting is B. toen hij 's nachts thuis kwam, door de politie voorloopig in bewaring gesteld. ERNSTIGE VAL- Dinsdagnamiddag is de 58-jarige bouwvak arbeider Erkens uit Venlo in een in aanbouw zijnde woning aan de Kaldenkerkerweg aldaar van een ladder gevallen. E. werd ernstig aan het hoofd gewond en bekwam inwendige kneu zingen. Het slachtoffer werd naar zijn woning overgebracht. Zijn toestand is, hoewel niet le vensgevaarlijk, toch ernstig. DE LEIDSCHE 3-OCTOBER-OPTOCHT. In de Maandagavond onder voorzitterschap van den heer W. v. d. Laan gehouden Mei-ver gadering der 3 Octobervereeniging te Leiden, werd het plan voor de a.s. feestviering vast gesteld. De gewone programma-punten vormen het gewone deel van het feestplan. Het plan voor den feest-optocht was ontwor pen door dén heer dr. Verburght, gemeente archivaris van Leiden. Deze optocht zal verschillende historische momenten uit de geschiedenis van Leiden in beeld brengen, verband houdend met Prins Willem van Oranje. Dit plan werd door de vergadering onder applaus goedgekeurd. indien'gekozen, de benoeming aan te nemen! graafplaats te Bussum ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mevr. Anna Hesse Slau- deroff, de bekende soubrette, die in den leef tijd van 72 jaren aldaar is overleden. Namens de familie en vrienden dankte Kees Pruis voor de belangstelling. Het Noorden bleek bereid daarover met de leden te spreken. Binnen drie weken zal te Utrecht een alge meene ledenvergadering worden gehouden om de houding in deze zaak te bepalen, Donderdagochtend 1 Juni zal het K.L.M.- vliegtuig „De Kwartel" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren K. D. Parmentier (gezagvoerder), H. Brinkhuis (2den bestuurder)B. Prins (werk tuigkundige) en C. van Brugge (radiotelegra fist). De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk heden (Woensdagavond) te Amsterdam zijn. De „Pelikaan" (heenreis) vloog Dinsdag van Jodphur naar Calcutta.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3