DE POSITIE DER KONINKLIJKE ©TUKKEN DONDERDAG JUNI 1933 "RUIME LIQUIDITEIT. Dr. DETERDWG. EEN VERKEERSFILM VOOR DE JEUGD. Dr. DETERDING, Directeur-generaal der Koninklijke I HANDELSVERDRAG NEDERLAND— DUITSCHLAND. DE WETGEVER HEEFT ZICH VERGIST. INBRAAK IN EEN HULPPOST KANTOOR. VERBETERING POSITIE DER RUND VEEHOUDERIJ. VERVANGING COMMIEZEN DOOR REFERENDARISSEN. POGING TOT MOORD. KWETSENDE MEENINGSUITINGEN WIELRIJDER ONDER DE TRAM. DE ONTSPORING BIJ KROMMENIE. DE WAPENSMOKKELARIJ OP DUITSCHLAND. DE AARDE TRILT ROND DEN ME R ATI. DE VERONGELUKTE KANOVAARDERS OP HET IJSSELMEER. VERKEERSMAATREGELEN IN WILLEMSTAD. Netto-ivinst over 1932 28.303.691 vJ- 27.196.648)Onveranderd dividend, 6 pet. Aan het jaarverslag over 1932 van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Neder- landsch-Indië ontleenen wij het volgende: Wij wenschen geen gissingen te doen om trent de vraag of de tegenwoordige crisis nog langen tijd zal aanhouden en evenmin wagen wij ons aan voorspellingen hoe de wereld er in het algemeen zal uitzien, wanneer de crisis ten einde loopt, doch hiervan zijn wij zeker, dat, zoodra de wereldtoestanden verbeteren, het verbruik van petroleumproducten snel moet toenemen en dat de toestand van onze maat schappij zóór sterk is, en dan nog zoo sterk zal zijn, dat zij in staat zal wezen ten volle de vruchten van zulk eene herleving te plukken. Productie der Maatschappij gestegen. maatschappij in het bijzonder be treft, kan het volgende worden vermeld: De productie bedroeg volgens onze laatste gegevens: 1932 K.G. ton Nederl.-Indië 4.057,440 Serawak 350.471 Seria (Brunei) 176.618 Egypte 265.056 Roemenië 1.245.670 Mexico 1.928.952 Venezuela (Caribbean) 1.939.036 (V. O.C.) 4.785.161 (Colon) 839.914 Trinidad 125.746 Ver. Staten. (Shell Petr. Corp.) 2.478.338 (Shell Oil Comp.) 2.448.265 Argentinië 345.663 1931 K.G. ton 3.811.902 535.178 284.859 1.119.636 1.731.250 1.775.316 4.898.792 1.028.500 162.844 2.707.519 2.229.156 247.806 Wij wenschen geen gissingen te doen omtrent de vraag of de tegen- woordige crisis nog langen tijd zal aanhouden en evenmin wagen wij ons aan voorspellingen, hoe de wereld er in het algemeen zal uitzien, wan- neer de crisis ten einde loopt, doch hiervan zijn wij zeker, dat, zoodra de wereldtoestanden verbeteren, 't ver bruik van petroleumproducten snel moet toenemen en dat de toestand van onze Maatschappij zoo sterk is, en dan nog zoo sterk zal zijn, dat zij in staat zal wezen ten volle de vruch ten van zulk 'n herleving te plukken. Nieuw werk van „Visie". ƒ28.303.691 (v. j. ƒ27.916.648) bedragen, welke toelaat een dividend van 6 pet. (onv.) uit te keeren, na betaling van 4 pet. op de preferente aandeelen. De productie in Ned.-Indië. De productie van ruwe olie heeft bedragen: 20.986.330 20.532.758 Uit deze cijfers blijkt, dat de productie van onze groep gedurende het afgeloopen jaar eenigszins is gestegen. Het zou echter geheel onjuist zijn hieruit te concludeeren, dat wij 1932 1931 K.G. ton K.G. ton Sumatra 1.188.953 935.799 Borneo (excl. Tarakan) 1.198.310 1.307 471 Tarakan 831.887 731.193 483.551 518 739 41.553 42 128 N.I.A.M.-terreinen 313.186 276 572 4.057.440 3.811.902 minder dan wie ook medegewerkt hebben tot productiebeperking. Eene conclusie zou immers slechts gerechtvaardigd zijn, als men niet ten aanzien van één doch over de laatste drie jaren naging hoe groot de productie is geweest.. Dan zou blijken, dat bijvoorbeeld in 1931 de totale wereldproductie daalde met 5 pet., doch dat onze groepsproductie met niet minder dan ruim 14 pet. verminderde. Met andere woorden: wij zijn zeer tijdig en zeer intensief met productie beperking begonnen en onze beperking bedraagt gerekend van 1930 af ruim 12 pct.„ een vrijwillig verminderingspercentage dat niet on belangrijk dat der geheele wereld overtreft. De stikstof belangen niet uit gebreid. Het belang van onze groep in de stikstofbin- dingsindustrie werd in 1932 niet verder uitge breid. De onderzoekingen in onze laboratoria wer den onverminderd en met goed resultaat voort gezet, zoowel wat betreft de vervaardiging van nieuwe op de petroleurn-industrie gebaseerde chemische producten als het bereiken van het grootst mogelijk nuttig effect in onze fabrieken en raffinaderijen. Het jaar 1932 was een moeilijk jaar voor alle scheepvaartmaatschappijen over de geheele we reld en ook de tankvaart had haar deel te dragen van de zeer ongunstige omstandigheden. Gedurende het jaar liep een groot aantal van time-charters af en aldus werd .automatisch voor een zeer belangrijk deel de voor ons ver- eischte reductie in tonnage verkregen. Ook was het mogelijk een belangrijk aantal van onze oude stoomschepen te verkoopen voor sloop, hetgeen tezamen met bovenvermelde teruggave van gecharterde schepen ons in staat gesteld heeft onze vloot nog verder te re- duceeren. Deze vloot bestaat nu grootendeels uit volkomen moderne motorvaartuigen, die op de meest economische en doelmatige wijze hunne vaart kunnen uitoefenen. Koersverlies op ponden van f 61 millioen. Wat de uitkomsten van ons bedrijf betreft, liet het zich bij het opstellen van ons vorig jaarverslag aanzien, dat het pond sterling zich langzaam zou herstellen, en wij stelden ons voor de uit de reserve genomen ƒ11.000.000, weder geheel of gedeeltelijk te kunnen aan vullen uit eene eventueele stijging van het pond sterling. Thans moeten wij constateeren, dat onze verwachting niet in vervulling is ge gaan, integendeel, nadat het pond eerst tot boven 9 was gestegen, is het wederom be langrijk gedaald, zoodat wij het jaar sloten op een koers van ƒ8.2714, waardoor De Bataafsche Petroleum Maatschappij een koersverlies van rond 6.500.000.(v.j. ƒ46 millioen) te boeken had. Was onze kaspositie reeds het vorige jaar bijzonder sterk, zij vertoont thans zelfs een nog veel krachtiger beeld. De liquide middelen in verschillende munt eenheden waaronder begrepen beleggingen in obligaties, schatkistpapier, enz. van de twee moedermaatschappijen, waarin de groep alle aandeelen bezit, bedragen op het oogenblik van het schrijven van dit jaarverslag (begin Mei 1933), berekend tegen de koersen van dat tijdstip, het equivalent van meer dan 35.000.0007. Verder beschikken de Shell Union, de Astra Romana, de V.O.C., de Anglo-Egyptian Oilfields, de United British Oilfields of Trinidad, de Me xican Canadian Eagle en eenige kleinere vennootschappen, waarin wij sterk geïnteres seerd zijn, over een bedrag, dat, omgerekend tegen dezelfde koersen, het equivalent vormt van meer dan 16.0000.000./., zoodat het totaal der liquide middelen van de groep een bedrag vertegenwoordigt van het equivalent van ruim 51.000.000./. De netto-winst over het jaar 1932 heeft Uiteraard heeft ook in 1932 het Indische petro leumbedrijf den druk van den slechten econo- mischen toestand ernstig gevoeld. Het beperken der uitgaven tot de allernoodzakelijkste bleef ook gedurende het nu achter ons liggende jaar een gebiedende eisch. Wij zijn er in geslaagd de uitgaven van de bedrijven in Nederlandsch- Indië gedurende 1932 te houden op een niveau, dat nog enkele millioenen lager ligt dan het in 1931 bereikte. Het spreekt wel vanzelf, dat bij het streveii naar een zoo zuinig mogelijk peheer nochtans de zorg voor eene goede conserveering der kostbare installaties niet uit het oog werd verloren. Groote nieuwe installaties werden gedurende 1932 niet gebouwd. Het totaalbedrag der Indi sche magazijnvoorraden liep gedurende 1932 vooral daardoor met pl.m. 8.000.000 terug. Einde 1932 waren op de ondernemingen in Nederlandsch-Indië werkzaam 2250 Europeanen en ca. 28000 Aziaten, terwijl ca. 4600 Aziaten in dienst waren van aannemers, die werk voor ons in uitvoering hadden. Hoe de ontslagen employes behandeld worden. Wat het Voorzieningsfonds beteekent, juist in tijden, waarin, als gevolg van inkrimping van het bedrijf, nog al eens personeel ontslagen is, wordt niet overal voldoende beseft. Speciaal in Nederlandsch-Indië is den laatsten tijd van overheidswege herhaaldelijk gewezen op de mo- reele plichten die de werkgevers zouden heb ben tegenover de werknemers, die als slacht offers van de crisis werkloos werden. Wij ver- trounwen echter, dat de Regeering het niet noo- dig zal achten aan onze groep dergelijke plich ten voor te houden. Immers gedurende de jaren 1930, 1931 en 1932 betaalde het Fonds aan het personeel, dat onzen dienst verliet, (behalve eenige maanden extra-salaris, dat al3 regel door de maatschappij-werkgeefster wordt toegekend), het enorme bedrag van rond 90 millioen gulden, n.l. ƒ50.400.000,en £4.580.000; hiervan is circa 23.000.000 uitbetaald aan personeel dat onzen dienst in Nederlandsch-Indië verliet. Op 31 December 1932 waren ongeveer 32.700 personen lid van dit Fonds. FILMEN MET „ECHT MATERIAAL" De Nederlandsche Filmassociatie „Visie" is bezig een verkeerspropagandafilm te maken voor de jeugd. De jeugd speelt er zelf in mee. Een jongen van een jaar of twaalf speelt de hoofdrol en als het noodig is, verleent een aan tal van zijn vriendjes hem assistentie. De heeren hebben zin in hun nieuwe vak en dat is te begrijpen, want zij danken er een paar vrije middagen aan. Dezer dagen waren wij in de studio van Visie, in de Jan van Eyck- straat te Amsterdam, toen er binnenopnamen werden gemaakt. Aan een tafel zaten vijf jongens aan een gemoderniseerd ganzenbord te spelen. Ze hadden een geweldige pret, want op school waren ze op dat oogenblik net met de rekenles bezig welk feit het ganzenbord plotseling tot het amusantste spel ter wereld maakte. Bovendien moesten ze ook film spelen, maar overigens zaten zij op dit oogenblik te wachten, precies zooals» alle echte filmacteurs, wier leven een aaneenschakeling is van wach ten op de opname. Na veel draaien en meten met de camera en met lampen begon de opname, waarbij de jongens gewoon door moesten gaan met spelen. Toen verklaarden de acteurs, dat de opnamen geen voortgang konden hebben, als zij geen flikken hadden voor de pot. Ieder filmacteur heeft zoo zijn nukken en dus werden de flikken in allerijl bij den kruidenier gehaald. Ddarna begon de scène en het spel was zoo echt, dat de jongens elkaar op het vermoeden, dat er een zich valschelijk een flik toeeigende, in het haar vlogen. Dit zult u niet op de film zien, want het zal er, daar het niets met het verkeer van doen heeft, tijdig worden uitge knipt. Tot grooten spijt van de acteurs moest het spel daarna worden afgebroken voor de vol gende opname. Jan, de hoofdrol, zit in de put. Hij kijkt op zijn neus en zijn vrienden lachen hem uit. „Is dat nu iets om te lachen', zeggen de vriendjes een beetje in hun wiek geschoten. Max de Haas, de regisseur, legt uit, dat hij het nu eenmaal in de film noodig heeft. Enfin, de heeren willen dan wel lachen en de camara- man, Ab. Keyzer, draait. Het is heel amusant, zoo te spelen, alsof je lacht. Als je het even doet, moet je er werkelijk echt van lachen. Ook Jan begint mee te doen en de heele opname is bedorven. Over. „Ja. maar jullie mogen niet meer harop lachen, zegt Jan, anders kan ik het niet". Zoo komt er straks een verkeersfilm tot stand, die de jeugd tot leering zal strekken. Als ten minste tegen dien tijd de acteurs de „Visie" studio niet hebben afgebroken. Als wij weg gaan vliegen ons de kiezelsteenen van de dak tuin nog achterna. De heeren hebben juist zeer bevredigende belastingproeven genomen op een hangmat. Toen de vijfde jongen erbij in stapte is het touw gebroken. Max de Haas lacht: zijn materiaal is onloochenbaar echt. Uitsluiting van kiesrecht en ontzetting uit ouderlijke macht. De Hooge Raad heeft verworpen het ambts halve door den Procureur-Generaal ingediende cassatiemiddel tegen een vonnis van den kan tonrechter te Amsterdam, waarbij is beslist, dat iemand, die uit de ouderlijke macht was ontzet, doch wiens dochter inmiddels meerder jarige is geworden, niet meer van het kiesrecht is uitgesloten en derhalve op de kiezerslijst moet worden geplaatst. Zooals men weet, had Mr. Tak deze zaak aanhangig gemaakt, om een beslissing van den Hoogen Raad in deze uit te lokken, aangezien de Procureur-Generaal hoewel persoonlijk de opvatting van den kantonrechter huldigende, van oordeel was, dat deze niet steunt op de wet, doch bij zijn cassatieberoep tevens als zijn meening te kennen gaf, dat de wetgever zich hier had vergist, omdat het als een onbillijk heid zou moeten worden geacht, als personen, die uit de ouderlijke macht zijn ontzet, voor goed van het kiesrecht zouden worden uitge sloten, terwijl daarentegen andere categorieën van personen, die wegens strafrechterlijke uit spraken van het kiesrecht worden uitgesloten, na verloop van zekeren termijn dat kiesrecht weder verkrijgen. De Hooge Raad heeft verworpen het cassa tie-beroep van H. Koops te 's-Gravenhage tegen het deelnemen van 24-jarigen aan de verkie zingen. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERSBANK. Bevredigende resultaten. Aan het verslag over het eerste boekjaar 1932 van de Nederlandsche Arbeidersbanlc te Utrecht ontleenen wij het volgende: Het eerste boekjaar loopt van 1 October 1931 tot 31 December 1932 en omvat derhalve een tijdsbestek van 15 maanden. Over het resultaat, in deze periode bereikt, zijn wij zeer tevreden. Opgericht toch midden in een stormachtige periode, die het econo mische en financieele leven ontwrichtte en in welke een vrijwel volledige stilte op de geld en beleggingsmarkt heerschte, hebben wij ons in dit tijdvak behoorlijk weten te ontwikkelen en te consolideeren. Bij de beoordeeling van de uiteindelijk be reikte resultaten moet men zich echter niet alleen laten leiden door het cijfer van het be haalde geldelijk overschot, maar tevens in het oog vatten den omvang, io. welke onze instelling zich in dien korten tijd als financieel ver- trouwenscentrum een plaats in onze beweging heeft verworven. De aard van onze instelling brengt niet mede, dat wij over groote kapitalen in den vorm van deposito's of rekening-courant-saldi, blijvend de beschikking hebben. Voor het beheer van de spaargelden op meer langen termijn hebben wij onze spaarbanken en de kapitalen der organisa ties worden in den regel niet in hoofdzaak be legd in deposito's of rekening-courant. Men moet onze bank dan ook meer zien als de financieele centrale, via welke de gelden, welke door en in onze beweging worden verwerkt, haar weg vinden naar het doel, waarvoor zij bestemd zijn. Eenerzijds dus als een soort giro-centrale, middels welke zich de vlottende rouleerende kapitalen bewegen binnen de werkingssfeer van de geheele katholieke arbeidersbeweging, ander zijds als een instituut door hetwelk de niet voor directen dienst bestemde kapitalen in solide belegging voor min of meer langeren duur, worden omgezet. En dit gecompleteerd met de viderse werkzaamheden, welke eeft rationeel geld- en goed vermogensbeheer nu eenmaal noodig maken, inclusief een binnen be paalde beperking gehouden credietverstrekking. In het aandeelenkapitaal kwam na de oprich ting geen wijziging. De werkzaamheden hebben zich in deze eerste periode successievelijk ontwikkeld. Waren de eerste transactieën meer beperkt tot aan- en verkoop van effecten, verzilveren van coupons en openen van rekeningen in rekening-courant, geleidelijk aan is ook het incasseeren van kwitanties, het nemen in open bewaarneming, beheer van vermogens, bezorgen van vreemd geld tot de normale taak gaan behooren. Ver volgens waren wij betrokken bij de uitgifte van eenige emissies van gemeentebesturen, kloosters en ziekenhuizen, terwijl wij als trustee fungeeren voor de leening ad 700.000 ten be hoeve van het sanatorium van Herwonnen Levenskracht. De credietverstrekking bleef in hoofdzaak be perkt tot het verleenen van voorschotten tegen onderpand van effecten of tegen crediethypo- theek met eerste verband. Dit laatste uitsluitend aan instellingen van onze eigen beweging, waar door een solide en actieve werkzaamheid is ontstaan, welke nog veel perspectief opent voor de toekomst. Dè verlies- en winstrekening staat debet voor: Exploitatiekosten 9880, rente bankiers 9599, afschrijving inventaris 3.943, afschrij ving opr. kosten 2634, saldo winst te ver- deelen 4.602 en credit voor: Provisiën 9121, rente effecten 7719, rente rekening-courant 12.945, ver huring safe-loketten 284, winst op effecten 588. Uit de winst wordt 5 pet. uitgekeerd op het gestorte kapitaal. Het invoerrecht op haring. De Reedersvereeniging voor de Nederland sche haringvisscherij en de bond van Ned. ha ringexporteurs hebben aan de Eerste Kamer een adres gezonden, waarin mededeeling wordt ge daan van de aanneming van een motie inzake het handelsverdrag Nederland—Duitschland op de gecombineerde ledenvergadering, welke 10 Mei te 's Gravenhage is gehouden. Op de motie is door adr. een uitvoerige toelichting verstrekt. Aan het slot van het schrijven wordt de hoop uitgesproken, dat, wanneer de belangen van andere bedrijfsgroepen ratificatie van het han delsverdrag noodzakelijk maakt, in ieder ge val door de Eerste Kamer de eisch zal worden gesteld, dat het Visscherij-bedrijf althans deze zekerheid zal worden gegeven, dat het huidige invoerrecht op haring tot 31 December 1933 zal worden gehandhaafd, zooals dit ook in het Han delsverdrag, artikel A, voor alle andere ge noemde artikelen werd vastgelegd. De meening der land bouw-organisa ties en van den F. N. Z. Ten vervolge van de op 16 Maart j.l. gehou den besprekingen hebben de drie centrale land bouworganisaties (t.w. de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw Comité) en de Al- gemeente Nederlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) op 27 Mei j.l. te 's Gravenhage opnieuw een bijeen komst gehouden ter bespreking van de maat regelen welke moeten worden genomen tot verbetering van de positie der rundveehouderij. De vergadering vereenigde zich met de navol gende conclusies: Het is in verband met het huidige botervraag- stuk noodzakelijk, dat de afzet van margarine in het buitenland beperkt wordt ter geheele of gedeeltelijke vervanging van het mengge bod teneinde het binnenlandsch verbruik van boter als zoodanig zooveel mogelijk te bevor deren. Vrijwillige inkrimping van den veestapel door middel van het stellen der mogelijkheid, om het overtollige vee tegen loonenden prijs uit de markt te nemen, is noodzakelijk. Tegelijkertijd dienen maatregelen genomen te worden om uitbreiding van den eenmaal ingekrompen veestapel te voorkomen. Het oordeel van de Broederschap van Directeuren en Commiezen hij den P. T. en T.-dienst. Door het bestuur van de Broederschap van directeuren en commiezen bij den Post-, Tele graaf- en Telefoondienst is ingevolge een be sluit van de algemeene vergadering der Broe derschap een motie gezonden aan den minister van waterstaat, den directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, in welke motie geprotesteerd wordt met den meest mogelijken nadruk tegen de plannen der bedrijfsleiding om de commiezen op' de kantoren der klasse I. A. te vervangen door referendarissen lie klasse c. q. adjunct referendarissen, aan welk plan reeds een begin van uitvoering is gegeven door plaatsing van zulk een functionaris te Zeist. Uit de bespre kingen bleek, dat groote ontevredenheid bestaat omtrent het te werkstellen van de met leiding en toezicht belaste commiezen op lager plan, waardoor de functiën, welke tot dusverre door deze ambtenaren werden vervuld weer aan hooger bezoldigd personeel zullen worden opgedragen, waardoor het aantal functiën aan het corps hoogere ambtenaren opgedragen kunstmatig wordt verkleind, hetgeen, naar in de motie werd vastgelegd, tot gevolg zal heb ben, dat hiermede aanmerkelijke bedragen noodeloos zijn gemoeid, zulks tot schade van 's lands financiën. Zijn meisje in het Haagsche Bosch met een scheermes gewond. In hooger beroep heeft Woensdagmorgen voor het Haagsche Gerechtshof terecht gestaan de 20-jarige kappersbediende C. van T., die door de Haagsche Rechtbank ter zake van poging tot moord, gepleegd op zijn meisje M. H„ in den avond van 2 Februari j.l. in het Haagsche Bosch, welk meisje hij met een scheermes aan den hals verwondde, is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met terbeschikkingstel ling van de Regeering. Evenals voor de Rechtbank werd deze zaak met gesloten deuren behandeld. De advocaat-generaal mr. J. Brants, conclu deerde tot bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Mr. K. P. van Westen, uit Amsterdam, be toogde als verdediger, dat de drie eerste ten lasteleggingen, volgens de dagvaarding niet in stand kunnen blijven, omdat bij van T. geens zins de bedoeling heeft voorgezeten het meisje te dood en. Waar volgens pleiter slechts zware mishandeling is komen vast te staan, achtte hij mede in verband met de ter beschikkingstelling van de Regeering van den verdachte de hem opgelegde straf van 5 jaar te hoog en verzocht hij het Hof om een lichtere straf. Twee jaar tegen dader geëischt. In den nacht van 14 op 15 April van dit jaar werd ingebroken in het hulppostkantoor, ge vestigd Heerengracht 600 bij den Amstel te Amsterdam. De nachtelijke bezoeker was binnengekomen in het postkantoor door verbreking van een ruitje in de achterdeur. De benedenverdieping leverde aanvankelijk niet veel op. De brand kast zag er tamelijk stevig uit en de man had niet de meest moderne inbrekerswerktuigen bij zich. Hij zette zijn arbeid voort en ging naar de bovenverdieping van het huis, waar een theefirma haar kantoor heeft. Ook hier vond hij de deur gesloten, weer moest een ruitje het ontgelden. Behalve ongeveer 20 aan klein geld, vond hij daar een brandkastsleutel waar na hij weer naar het postkantoor toog. De sleu tel paste en zes trommels met inhoud werden klaar gezet. Een er van werd geopend en de in houd verdween in 'smans zakken. De vijf an dere trompels werden meegenomen naar het naastgelegen onbewoonde perceel, waar ze ach ter de deur werden klaargezet om te worden meegenomen. De inbreker trok er op uit om een auto te halen voor het vervoer van zijn buit. Dit zou zijn ongeluk worden. Een waak- zamen agent viel_het op, dat een raam van per ceel Heerengracht 598 openstond. Achter het raam hing een touw. Toen de agent hieraan trok, ging de deur open en zag de agent de geldtrommels staan. Hij riep assistentie en toen tenslotte de man met een auto op kwam dagen, kon hij worden gearresteerd. De verdachte, een 23-jarig werkloos monteur, stond Woensdag terecht voor de Vierde Kamer der Arr. Rechtbank, wegens diefstal met braak. De man, die voor het eerst terecht stond, be kende volmondig; de president Mr. J. Huysinga vond deze inbraak voor een beginneling nogal een stout stukje. De Officier van Justitie Mr. van Dullemen bracht den agent J. Komen hulde voor zijn flink en kundig optreden. Verd. is naar de meening van den Officier uiterst brutaal te werk gegaan. Indien de po litie niet zoo waakzaam was geweest, zou de Staat voor meer dan 6000 zijn benadeeld. Een reclasseeringsrapport achtte het O.M. in dit geval niet noodig. Wegens diefstal met braak requireerde spr. een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger Mr. Simon de Jong bepleitte het inwinnen van een reclasseeringsrapport. De rechtbank ging hiermede accoord en stel de vast, dat op 16 Juni a.s. rapport zal worden uitgebracht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) BESCHERMING NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In het ziekenhuis overleden. Gistermorgen is tusschen Beetgum en Ber- licum de 43-jarige H. de Jong uit Beetgum onder de tram geraakt, welke kwam uit de richting St. Jacobi-parochie. De man, die dicht bij de tramlijn reed, is vermoedelijk zenuwachtig geworden, waardoor hij onder de tram terecht kwam. Met ernstige verwondingen werd hij opge nomen en naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd, alwaar hij in den loop van den ochtend is overleden. EIERENUITVOERBESCHIKKING. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat met ingang van 31 Mei 1933 artikel XIV van de Eieruitvoerbeschik- king 1932 (Nederlandsche Staatscourant no. 155), zooals deze is gewijzigd bij zijne beschikkingen van 28 September 1932 (Nederlandsche Staats courant no. 188), van 29 December 1932 (Ne derlandsche Staatscourant no. 253) en van 9 Mei 1933 (Nederlandsche Staatscourant no. 90), is te lezen als volgt: Als kantoren, waarlangs de uitvoer van kip pen- en eendeneieren is toegestaan, worden aangewezen alle voor den uitvoer van goederen te water, per spoor, per tram of door de lucht opengestelde kantoren der invoerrechten en voorts die te Coevorden, Glanerbrug, Holter- hoek, Kotten, Heurne, Dinxperlo, Babberik, Beek (bij Nijmegen), Hekkens, Wezelsche Bar rière, Tegelen, Maalbroek, Vlodrop-Rothen- bach, Posterholt, Waubach, Locht, Oud-Vroen- hoven, Roosteren, Ittervoort, Reusel, Wernhout, Clinge, Koewacht en Sluis, alsmede de voor den uitvoer langs waterwegen opengestelde kan toren te Amsterdam en Delfzijl, met dien ver stande, dat deze aanwijzing niet geldt met betrekking tot uitvoer naar Duitschland te wa ter, per tram of door de lucht. Het eerste geval voor de rechtbank. De rechtbank te Almelo behandelde Dinsdag het eerste geval, vallende onder de wet inzake strafbaarstelling van kwetsende meeningsuitin- gen, dat vorig jaar door het Parlement werd goedgekeurd. Het betrof hier het verspreiden van een pamflet tijdens den verkiezingstijd door twee leden van de afdeeling Lonneker der S.D.A.P. Dit pamflet bevatte een in scherpen toon ge stelden aanval op de anti-revolutionaire partij, waarbij deze verweten werd, dat zij God ter zijde stelde als het in haar kraam te pas kwam en haar levensbeschouwing op den achtergrond stelde, om kiezers van allerlei richting te lok ken. Tegen ieder der verdachten werd 20 of 10 dagen hechtenis geëischt. De verdediger mr. B. P. Gomperts uit Am sterdam bepleitte ontslag van rechtsvervolging, daar z.i. het ten laste gelegde geen strafbaar feit was. Uitspraak 6 Juni. TWEE VERDACHTEN VRIJGESPROKEN. Op 10 April werd een tweetal inbrekers ont dekt in 'n perceel aan de Middenlaan te A'dam Zij wisten te ontvluchten', zonder veel van waarde mede te kunnen nemen. Zij werden achtervolgd, doch niet ingehaald. Later werden op het signalement twee perso nen gearresteerd, die Woensdag resp. wegens poging tot diefstal en diefstal terecht stonden. Zij ontkenden de inbraak te hebben gepleegd en de getuigen waren weinig pertinent in hun verklaringen. De Officier mr. van Dullemen vorderde resp. twee en drie maanden gevangenisstraf. De beide verdedigers mr. Cardozo en mr. B. N. Grolleman, pleitten vrijspraak en vroegen de onmiddellijke invrijheidstelling van hun cliënten. Nadat de rechtbank zich een kort oogenblik in raadkamer had teruggetrokken wees zij on middellijk vonnis en sprak verd. vrij, terwijl hun invrijheidstelling werd gelast. POLSSLAGADER DOORGESNEDEN. Terwijl de slagersleerling Cl., te Venlo. Woensdagmiddag bezig was met het uitbeenen van vleesch, gleed hij over de vettig-gladde vloer uit en kwam te vallen. Het scherpe slagersmes, dat hij in de hand hield, drong hem in den arm en sneed den polsslagader door, terwijl hij een diepe snede van c.a. 20 c.M. lengte over den arm kreeg. Uitgeput door het hevige bloedverlies werd Cl. naar het R.-K. Ziekenhuis te Venlo overge bracht, waar bloedtransfusie op hem werd toe gepast. Spoorwegverkeer Amsterdam-Uitgeest. Het opruimingswerk bij het spoorwegderail- lement bij Krommenie is gisteren den geheelen nacht voortgezet. Woensdagmorgen was dit zoover gevorderd, dat de lijn van Amsterdam naar Alkmaar vrij is gekomen en weer bruik baar voor den dienst. De treinen vertrokken weer op tijd. De treinen van Uitgeest hebben nog vertra ging, omdat op het gedeelte bij Krommenie op verkeerd spoor wordt gereden en de electrische treinen daar op een gedeelte getrokken moe ten worden door een locomotief. ERNSTIGE VAL. Woensdagmiddag is de 20-jarige electricien A. Appel uit Utrecht, terwijl hij werkzaam was aan een nieuwbouw te Venlo, vanaf een ver- bindingsbalk gevallen en in een betonnen kelder gestort. Behalve een enkelfractuur heeft A. vermoe delijk nog een beschadiging van de rugwervel kolom opgeloopen. Hij werd naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo overgebracht. De rechtbank te Osnabrück (D.) veroordeel de den redacteur van een dagblad aldaar, waar in geïnsinueerd was, dat graaf Wolff Metter- nich te Swalmen, in contact had gestaan met Duitsche wapensmokkelaars, tot 300 mark boete. De rechtbank legde in het vonnis vast, dat de beschuldigingen valsch waren. BANDOENG, 31 Mei (ANETA). De Dienst van het Vulcanologisch onderzoek deelt mede dat naar aanleiding van de voort durende trillingen, welke door de seismograaf te Babadan in de laatste dagen werden gere gistreerd, de vulcanoloog dr. Stehn gisteren een bezoek heeft gebracht aan den top van den Merapi, om de temperaturen van de salvatoren te meten. Deze temperaturen bleken niet hoo ger, op enkele plaatsen zelfs lager dan bij de vorige metingen, welke ongeveer 10 dagen ge leden plaats vonden. Op talrijke plaatsen werden afstortingen van de wanden waargenomen, vermoedelijk als ge volg van de onrust van den bodem. Deze on rust is iets minder geworden dan een paar dagen geleden en nu teekent de Oost-West com ponent van de seismograaf ook trillingen op, hetgeen voordien niet het geval was. Het spreekt vanzelf dat de Vulcanologische Dienst thans voortdurend op zijn hoede is. Dinsdagavond is in de nabijheid van Elburg opgevischt het lijk van den heer H. Stekelen burg uit Zwolle, die met zijn vriend, den heer Scheen uit Lochem, tijdens een kano-tocht op het IJsselmeer sinds Zaterdag 20 Mei j.l. werd vermist. Het slachtoffer was slechts gekleed in een rijbroek, waardoor vaststelling van de identiteit uiterst moeilijk was. Eén der directeuren van de „Zwolsche Courant", waar het slachtoffer werkzaam was, heeft het lijk herkend. A. I. V.-VOEDER. De wnd. directeur-generaal van den land bouw maakt bekend, dat het voor de bereiding van A.I.V.-voeder benoodigde A.I.V.-zuur en A.I.V.-schimmelgif door tusschenkomst van de plaatselijke aankoopvereenigingen betrokken kan worden van: a. de Coöp. aankoopvereeniging Centraal Bu reau uit het Nederlandsch Landbouw Comité G. A„ te Rotterdam; b. den Handelsraad van den A.B.T.B., te Am- hem; c. de N. V. Handelsraad van den L. T. B„ te Haarlem; d. de Coöp. Handelsvereeniging van den N. C. B., te Veghel; e. de Vereeniging Landbouwbelang, te Roer mond. Een handleiding voor de bereiding van A.I.V.- voeder wordt binnenkort bij genoemde adres sen en bij de Rijkslandbouw- en veeteeltcon sulenten kosteloos verkrijgbaar gesteld, terwijl de directie der Staatsmijnen deze op ruime schaal zal verspreiden. A.I.V.-schimmelgif wordt niet afzonderlijk geleverd. In deze courant heeft de heer P. G. dezer dagen 'n betoog gehouden hetwelk bij de lezers die niet in het centrum der schoen- en lederin dustrie wonen of de toestanden niet zoo goed kennen, tot verkeerde gevolgtrekkingen moet lei den. Ik gevoel mij derhalve gedrongen op het bewuste artikel eenige kantteekeningen te maken. Hoe aandachtiger ik het ingezonden stuk van den heer P. G. lees, des te minder duidelijker wordt het mij, wat hij er mee beoogt en waar hij op aan wil sturen. Ik kan moeilijk aannemen dat hij de Regeering, of laat ik liever zeggen den regeerders, den hoogen ambtenaren onder wie de groote vrienden van de leder-, schoen- en rub ber-importeurs worden gevonden, een wapen in de hand wil drukken om de goedbedoelde pogingen van een Uytendaal c.s. te doen misluk ken. In dat geval had hij met wat steviger argu menten voor den dag moeten komen. Den industrieëlen in het algemeen worden, soms niet ten onrechte, vele fouten aangewreven, maar onze lederfabrikanten zijn nu niet zulke zwarte schapen als de heer P. G. ons wil doen gelooven. Het verwijt dat de looiers bij voorkeur naar Antwerpen gaan om huiden te koopen of over deze havenplaats hunne aanvoeren laten komen, is zeer gezocht. Al weet iedereen het niet, het zal den heer P. G. niet onbekend zijn, dat in Antwerpen de groote importeurs van exotische huiden gevestigd zijn en de looiers er in normale tijden de huid, die zij noodig hebben, kunnen vinden. De publieke veilingen en de inschrij vingen van Liebig huiden worden te Antwerpen gehouden. De ruime hangars en de geheele haven inrichting van Antwerpen leenen zich beter voor het bezichtigen van de huiden, dan die te Rot terdam. Daarbij moet niet uit het oog worden verloren, dat Antwerpen geografisch veel gun stiger ligt voor onze lederindustrie, in een rui men kring rondom Tilburg gevestigd, dan Rot terdam. Een lederfabrikant, die bericht krijgt, dat er huiden voor hem op de wal liggen, is per auto in anderhalf uur in Antwerpen en dan heeft hij voldoenden tijd om ergens anders nog naar een partij te gaan zien. Dat de looiers stelselmatig Rotterdam als havenplaats negeeren is niet (meer) waar. Voor eenige jaren was de antipathie tegen Rotterdam veel sterker en heerschte er in looierskringen een groote wrevel tegen Amsterdam en Rotter dam, vooral ten opzichte van de Kamers van Koophandel aldaar, die er steeds als de kippen bij waren, om alle maatregelen in het belang van de Brabantsche industrieën den kop in te drukken. Noord-Brabant en hare industrie be stonden voor Rotterdam niet. Duitschland was het achterland en daaraan werden de belangen van de Brabantsche industrie ondergeschikt ge maakt. Hierin is echter den laatsten tijd een kentering gekomen en wanneer wij eenmaal onze groote bruggen hebben, dan is het denkbaar, dat er meer toenadering ontstaat en Brabant zich meer op Rotterdam zal richten. Maar wat voor huiden geldt, betreft niet de looi-extracten. Hon derden tonnen vast quebracho-extract, worden juist over Rotterdam en niet over Antwerpen aangevoerd. Het tweede punt wat ik wensch te bespreken, is de „aanvoer van scheepsladingen uit het bui tenland van vloeibaar quebracho-extract, terwijl er 3 inheemsche fabrieken zijn, die een minstens zoo goed product leveren aan concurreerenden prijs." Ook hier geeft de heer P. G. de feiten niet juist weer. Op grond hiervan den lederfa brikanten gemis aan nationaliteitsgevoel of in consequentie te verwijten, is onbillijk. Ik ben er van overtuigd, dat de looiers, zoodra op chemische wijze uit melk en eieren een looi stof kan worden vervaardigd, waarmee zij een puik stuk leder kunnen maken, zij de uitheem-, sche looi-extracten over boord zullen gooien. Maar tot zoolang zullen zij zich nog met vreem de looi-middelen moeten behelpen, want ons landje heeft geen voldoende eiken-, kastanje- of fichten-bosschen. Deze houtsoorten groeien in Frankrijk, Salvonië, Italië en Zweden, ter wijl het quebracho-extract uit Argentinië en Paraguay moet komen. Ik wensch volstrekt niet de bewering van den heer P. G. te bestrijden, dat het product van de inheemsche looi-extract- fabrieken het buitenlandsche in waarde over treft, dat moeten de verbruikers zelf beoordee- len. Deze hebben al hun energie noodig om een stuk leder te voorschijn te brengen wat niet alleen goedkoop is, maar wat ook aan hooge eischen voldoet wat sterkte, waterdichtheid en slijtage betreft, vanwege de zware concurrentie met de rubber. Waar wil de schrijver heen Naar een invoer recht op quebracho Men kan toch grondstof fen niet gaan belasten Een invoerverbod van vloeibaar quebracho-extract, ten voordeele van 3 inlandsche fabrieken Maar dan zullen de lederfabrikanten, meer nog als reeds thans ge schiedt, zelf door sulfiteering het quebracho- extract vloeibaar en koud-oplosbaar gaan maken. Of de tegenwoordige leveranciers zullen niet achter blijven om in deze omgeving een fabriekje stichten om het vaste extract vloeibaar te maken. Ik begrijp dus niet goed wat de heer p- G. nu eigenlijk wil en ik hoop dat hij zich de moeite zal getroosten dit eens nader toe te lichten. Overigens wil ik aan het bovenstaande nog wel toevoegen, dat ik de geheele campagne „Steunt Nederlandsch Fabrikaat" als een stuk humbug beschouw en het geld, dat de Regee ring er voor uitgeeft, in het water gesmeten. Alleen een hoog invoerrecht op het afgewerkte fabrikaat kan helpen om de industrie op de been te houden en de werkloosheid te vermin deren. Met het steeds naar omlaag drukken van het loonpeil zijn wij niet geholpen en dit heeft ook funeste gevolgen voor de andere standen van onze samenleving. Al het andere zijn lap middelen, die toch niet zullen beletten dat onze groot-importeurs zooveel rommel van bi»iten invoeren als in hun kraam te pas komt De leus „Steunt Nederlandsch Fabrikaat" is gesug gereerd door knappe menschen, die op deze manier den volke diets willen maken, dat er toch wel iets ten bate van de Nederlandsche industrie wordt gedaan, maar wier hoofdge dachte is wijziging van onze handelspolitiek te voorkomen. In onzen tijd van spiritisme roepen zij daarvoor de hulp in van allerlei geesten, den geest van Genève, den geest van Oucby, van Locarno en zoo meer. Maar een praktisch zaken man gelooft niet in spoken. Met bijzonderen dank voor de plaatsruimte, Tilburg, Hoogachtend, C. KAAG, Lid van de K. v. K. Nu, door voorloopige voorzieningen, voors hands de ergste bezwaren zijn weggenomen, gaat thans reeds geleidelijk weer meer verkeër van en naar Holland, annex Zuid-Hollandsche eilanden, West Noord-Brabant, Zeeland, België en Frankrijk, langs de route, via den rivier overgang NumansdorpWillemstad. In verband daarmede wordt het bestaande veermateriaal binnenkort successievelijk ver beterd en met het oog op de met Pinksteren te verwachten drukte, worden, met medewer king van de exploitante, de N. V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij voor zoover noodig, extra vaarten ingelegd, naast de gewone veer diensten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4