DE SCHANDE VAN DEN HAAG. Jloeder marktberichten. ZATERDAG 3 JUNI 1933 „NEDERLANDSCH FABRIKAAT' Jaarvergadering te Maastricht ITALIAANSCH VLIEGESKADER IN AMSTERDAM AAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE. GEVLUCHTE PROCURATIE HOUDER GEARRESTEERD. ONGELUK OP VLIEGVELD AUTO RIJDT IN EEN GROEP SCHOOLKINDEREN. Een levensgevaarlijk en drie licht gewond. VERDRONKEN. NEDERLANDSCH AUTOMOBILIST IN ENGELAND GEVONNIST. DE MAASTRICHTSCHE MOORDZAAK FIETSER DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. N.V. DE LICHTSTRAAL. EEN HAKENKRUISVLAG IN TOP. De wagen vliegt in een voortuin en verwondt daar eveneens een meisje. DOODELIJK VERKEERSONGELUK. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Gisteren vond te Maastricht in den Schouw burg de jaarlijksche algemeene ledenvergade ring plaats der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", welke bijeenkomst werd voorge zeten door den heer K. F. van den Berg. Donderdagavond zijn de deelnemers aan de vergadering in het restaurant van de Twen- boutem, door het bestuur van deze tentoon stelling ontvangen. Als voorzitter daarvan heeft de burgemeester van Maastricht mr. L. van Oppen hen toegesproken. De heer K. v. d. Berg sprak het dankwoord. Een vuurwerk besloot den avond. In zijn openingsrede gistermorgen in de alge meene vergadering, zeide de voorzitter, dat het. zijn overtuiging is dat een welvaartspolitiek, van welk land ook, gebaseerd moet zijn op het bewaren van een evenwicht tusschen goederen en diensten, die gekocht worden en die ver kocht worden. Hoezeer spr. anderzijds over tuigd is van de wenschelijkheid, om in concrete gevallen van den nood een deugd te maken en van het koopen van eenig goed op de bui- tenlandsche markt af te zien wanneer men het evengoed in het binnenland kan verkrijgen, voor een dichtbewoond, industrieel en handels land met weinig natuurlijke hulpbronnen, is het gevaarlijk, het niet koopen in het buiten land tot een stelsel te willen verheffen. In dit verband mag de hier en daar blijkbaar nog gangbare meening onjuist genoemd worden, als zoude onze Vereeniging protectionistische of autarkische doeleinden nastreven. Het stre ven is er op gericht met practische, zoo natuur lijk mogelijke middelen door de crisis heen te komen, de werkloosheid te doen afnemen en hier te lande de voorwaarden in stand te hou den, waaronder het economische leven zijn op- waartschen gang weer zal kunnen hernemen. Het is een in gezonden zin nationaal streven, dat door een ieder, tot welke economische, sociale of politieke gezindheid hij moge behoo- ren, van harte ondersteund kan worden. Spr. ging vervolgens de geschiedenis na, van het onstaan der vereeniging in oorlogstijd en het ontstaan van de leuze: Koopt Nederlandsch Fabrikaat! De periodiek aftredende leden van het dage- lijkscli bestuur en hoofdbestuur, de heeren mr. S. J. Hogerzeil en dr. W. C. A. baron van Vre denburgh, werden herbenoemd. Het verslag der werkzaamheden der vereeni ging over de eerste vier maanden, uitgebracht door den heer H. F. R. Snoek, werd goedge keurd. De keramische industrie. Hierna hield ir. J. F. E. Regout een voor dracht over het onderwerp: „Eenige practische punten ter bevordering van den afzet van Ne derlandsch Fabrikaat". Spr. gaf een uitvoerig overzicht van het ont staan en de ontwikkeling der keramische in dustrie en bij zijn verdere beschouwingen be perkte hij zich in hofdzaak tot deze industrie, waarbij de inleider er op wees, dat deze tak van industrie tot een groote hoogte is opge voerd. Intusschen ondervindt de keramische indu strie de volle slagen der conjunctuur. Uitvoerig toonde spr. aan om welke redenen de toestand uiterst zorgelijk is. Daarom moeten wij meer dan ooit tevoren het oog gericht houden op het binnenland en dient deze omzet, waar mogelijk, vergroot te worden tegen loonende prijzen. De invoercijfers bewijzen, dat zulks voor keramische producten nog in ruime mate mo gelijk is. Voor zoover men slaagt het afzetge bied in het binnenland uit te breiden, kan dit een compensatie vormen voor het verloren afzetgebied in het buitenland en voor het ver lies van bronnen van welvaart, welke wij niet in staat zijn te beïnvloeden. Het bevorderen van den afzet van Neder landsch fabrikaat kan worden beïnvloed door: den fabrikant, het publiek, de overheid en de openbare instellingen, waarbij spr. in het kort de verschillende factoren naging. De taak van de regeering is tweeërlei: In de eerste plaats dient de regeering er voor te zorgen, dat ons indexcijfer, dat 138 pet. be draagt belangrijk daalt. In de tweede plaats moet de overheid hare industrie een zekere bescherming geven voor haar afzet in het binnenland en niet voort gaan in het treffen van maatregelen omtrent het gebruik van Nederlandsch fabrikaat, ten gevolge waarvan de fabrikant verplicht is de artikelen af te leveren tegen prijzen, die lager liggen dan de kostprijzen, zoodat de mogelijk heid bestaat, dat dit in vele gevallen leidt tot aantasten der reserves. De overheid werkt dus doende mede aan het verzwakken van het weerstandsvermogen der industrie. Indien de overheid er niet in slaagt het in dexcijfer voor levensonderhoud te drukken, bestaat de mogelijkheid dat deze door den val van den gulden vanzelf zal intreden. Spr. wekte op, den toestand ernstig onder de oogen te zien. Prof. dr. ir. H. Gelissen hield vervolgens een voordracht over het onderwerp: „Toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek en de be- teekenis daarvan voor hen, die in de industrie werkzaam zijn". Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Op weg naar Chicago. Naar wij vernemen wordt het eskader van vier en twintig Italiaansche vliegtuigen dat zich onder leiding van den Italiaanschen minister van luchtvaart generaal Balbo naar Chicago zal begeven, eerst Donderdagmiddag (de eerste berichten spraken van Dinsdag) te A'dam ver wacht. Wanneer de weersomstandigheden mee werken, zullen de vliegers dien dag uit Italië vertrekken en waarschijnlijk omstreeks tien uur in den namiddag neerstrijken bij Schelling- woude, waar zij aan den Durgerdammerdijk zullen worden gemeerd. Onmiddellijk na aankomst zal generaal Balbo zich per motorboot naar het vliegkamp Schel- lingwoude begeven waar hij zal worden ver welkomd door de Nederlandsche autoriteiten bij monde van den Minister van defensie mr. dr. Deckers. Bij de ontvangst zullen tevens aan wezig zijn de commandant van de marine de heer B. Brutel de la Riviere en kolonel J. van Reeden en waarschijnlijk ook de burgemeester van Amsterdam dr. W. de Vlugt en jhr. mr. dr. A. Röell commissaris der Koningin in Noord Holland. Hoogst waarschijnlijk zal het vliegend eskader reeds den volgenden morgen vertrek ken uit Amsterdam. Zooals men weet is het plan der Italiaansche vliegers om via IJsland naar Amerika te vlie gen, waar Chicago het einddoel is. Zij hopen langs denzelfden weg terug te keeren en zullen ook op de terugreis Amsterdam aan doen. RADIOTELEFOONVERKEER MET INDIë- Gedurende jde maand Mei werden in het radiotelefoonverkeer met Ned. Indië in totaal 256 gesprekken gevoerd, waarvan er 102 in Nederland en 154 in Indië worden aangevraagd. Van de hier te lande aangevraagde gesprekken hadden er 64 betrekking op zakelijke- en 38 op familie-aangelegenheden. Voor Indië bedroegen deze getallen resp. 83 en 71. In totaal werden 146 gesprekken van huis uit gevoerd, waarvan in Nederland 54 en in Indië 92 werden aangevraagd. In het radiotelefoonverkeer EuropaNed.- Indië via Nederland werden in Mei in totaal 7 gesprelfcen gevoerd nl. met Denemarken 1, Engeland 3, Frankrijk 1, Oostenrijk 1 en Tsjecho-Slowakije 1. EEN GEFANTASEERD BETOOG. Blijkens een verslag in de soc.-dem. pers Van Maandagavond heeft de secretaris van de „Algemeene vereeniging van Kantoor- en Win kelbedienden", op het congres van dien bond een rede gehouden, waarin hij critiek oefende op de houding van sommige sociaal-democra ten in openbare lichamen, die niet medewer ken aan het benoemen van sociaal-democraten, uit vrees van partijbenoemingen beschuldigd te worden. „Onze tegenstanders", aldus spre ker, nemen over het algemeen een vrijmoediger houding aan. Men zie naar Hilversum, waar een badmeester werd benoemd, die wel niet kon zwemmen, maar die een goed katholiek was" (vroolijkheid). „Het Volk" heeft zich gewend tot den heer D. Lopes Dias, die als wethouder o.a. ook het beheer heeft over de bad- en zweminrichtingen in Hilversum en schrijft: „Lopes Dias was hoogst verontwaardigd over het feit, dat een secretaris van een belangrijken vakbond op het congres beschuldigingen uit, zonder zich van de waarheid hiervan te vergewissen. Het geheele verhaal is er van a tot z naast. Het personeel van het zwembad bestaat uit geoefen de zwemmers, die in het bezit zijn van het diploma, ingesteld voor zwemmeesters. Naar politieke overtuiging wordt nooit geïnformeerd, terwijl bovendien in het onderhavige geval de badmeester toevallig geen katholiek is". DAVID HEGENER f. HET INTERN. EUCHARISTISCH CONGRES VAN 1934. Men meldt ons uit Rome: De aartsbisschop van Buenos Aires heeft be paald, dat tot einde September 1934 in alle kerken en kapellen van zijn diocees iedere maand een dag speciaal gewijd moet worden aan de voorbereiding van de geloovigen tot het volgende internationaal Eucharistisch congres dat, zooals men weet, het volgend jaar te Buenos Aires zal plaats hebben. Voor het congres is reeds een insigne ver vaardigd, waarop een H. Hostie is afgebeeld, waaronder een adelaar zweeft, die den blik naar de zon gericht heeft. Met deze voorstel ling zijn de Argentijnen reeds vertrouwd, wijl zij het wapen is van Jan de Garay, den tweeden stichter van de stad Buenos Aires. Mgr. Copello, die onlangs te Rome vertoefde, heeft den H. Vader het eerste exemplaar van dit insigne, uitgevoerd in goud en email, over handigd. DERDE INTERNATIONAAL MONTESSORI CONGRES. Het derde Internationale Montessori congres wordt gehouden te Amsterdam van 29 Juli tot 8 Augustus. Het wordt tot stand gebracht door de A. M. I. Associazione Montessori Internationale en met medewerking van de Nederl. Montessori Ver eeniging. Mevrouw dr. Maria Montessori neemt persoon lijk de leiding van het congres op zich en zal in een aantal lezingen spreken over „de geeste lijke wedergeboorte van den mensch". In een openbare voordracht, waarvan de da tum nog nader zal worden bepaald, zal mevr. dr. Montessori spreken over „het tooneel met betrekking tot het onderwijs in de letterkunde" met uitvoering door kinderen van verschillende zangen uit de „Divina Commedia" van Dante. Mevr. dr. Montessori zal haar lezingen houden in het Fransch. Het uitvoerend comité bestaat uit: voorzitter mr. G. A. E. B. Meyer, voorz. v. d. Nederl. Montessori Ver.; secretaris E. Baron van As- beek, De Lairessestraat 172, Amsterdampen- ningmeesteressemevr. E. Polenaar—Manson, Frederiksplein 40, Amsterdam. Een bekend Amsterdammer is heer.gegaan: David J. F. Hegener is gisterenmiddag op 83-jarigen leeftijd in den Heer overleden. De overledene heeft vooral in de zangt vswereld bekendheid verworven want op het ge ied van kerkelijken zang en muziek heeft de h eer He gener naam gemaakt. Reeds op 15-jarigen leef tijd werd de gestorvene benoemd tot organist der kerk van den H. Thomas van Aquino „Het Torentje" welke functie hij eenige jaren geheel belangloos vervulde. Voor de vele diensten be wezen aan het zangkoor werd hij op 17-jari- gen leeftijd reeds tot buitengewoon eerelid be noemd. Sedert dien zwaaide de overledene ja renlang den maatstok op dit zangkoor en vier de hij in 1915 er zijn gouden jubileum als di rigent, terwijl hij toen reeds 35 jaar directeur ervan was. Ter gelegenheid van zijn zilveren directeursfunctie werden zijn groote verdien sten door Z. H. beloond door het toekennen van het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" Doch niet alleen in de functie van organist en directeur verwierf de heer Hegener bekend heid, maar ook op het gebied van kerkelijken zang. Het was in zijn tijd, dat de wensch van Z. H. den Paus Pius X z.g. geuit werd, om meer eenvoud in den kerkelijken zang te brengen en hard werd toen gestudeerd voor z.g. overgangs- muziek, die niet altijd voldoening schonk, maar waarop de heer Hegener zich met ijver toe legde. Vanaf 1888 maakte de overledene deel uit van het college van kerkmeesters der kerk van O. L. Vrouw van Onbevlekt Ontvangen aan de Haarlemmerstraat, waarin hij de functie van penningmeester waarnam, welke door hem, zooals ook pastoor Lagerwey verzekerde altijd plichtsgetrouw en met toewijding werd ver vuld, ondanks den hoogen leeftijd. Jarenlang was de heer Hegener lid der congregatie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen en van den H. Aloysius in de „Zaaier" van welke laatste hij in 1862 medeoprichter was. Na ruim een maand hebben we weer een Ministerie, een Ministerie van sterke man nen. En al dadelijk doen wy een beroep op hen, in 't bijzonder op den R.K. Minister van Justitie, Mr. van Schaik. Wat is het geval? In het begin van Maart is te Den Haag het derde consultatiebureau van den Nieuw Malthusiaanschen Bond op gericht, wat tot schande strekt van ons Christelijk Nederland in het algemeen en van de Residentiestad onzer Christelijke Ko ningin in het bijzonder. De wakkere drs. J. de Boer, rector van het R. K. Lyceum voor Meisjes, heeft reeds een verontwaardigde protestrede tegen deze schande uitgespro ken op de jaarvergadering van de afdeeiing Den Haag van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen. Maar dat is niet genoeg. Wij ver langen veel grootere waakzaamheid van de politie, strenge handhaving van de artikelen 240bis, 251bis, 451ter en quater van het Wet boek van Strafrecht en verder ingrijpen van den wetgever. Sedert vele jaren hadden wij een zuiver Christelijk Ministerie en een rechtsche meer derheid in beide Kamers der Staten-Gene- raal. Is het dan niet onbegrijpelijk, dat men op dit gebied zoo goed als werkeloos bleef, terwijl de Kroon toch volhardde in de wei gering om goedkeuring te hechten aan de statuten van den N. Malth. Bond? Na den doortastenden minister Regout, die in 1911 flink begon aan te pakken, maar niet alles ineens kon, heeft de Regeering al te lank moedig Gods water over Gods akker laten loopen. En wij, juristen, weten bovendien ook, dat de rechterlijke macht wel wat ste viger de genoemde artikelen van ons straf wetboek zou kunnen hanteeren. Of het noodig is? Het Nieuw Malthusia nisme brengt zooveel gevaren mee voor de openbare zedelijkheid, het huwelijksgeluk, de gezondheid der vrouw en de maatschap pelijke opvoeding der kinderen, dus voor de openbare orde of het algemeen welzijn, om ons hiertoe te beperken, dat van de nieuwe Regeering en de rechterlijke macht moedig, doortastend optreden moet geëischt worden. Al zijn de economische nooden groot, de hoognoodige bevordering der open bare zedelijkheid blijft aller aandacht vra gen, allereerst van den nieuwen Minister van Justitie. Het behoeft eigenlijk geen betoog, dat het N. Malthusianisme onzedelijk is, den buiten echtelijken geslachtsomgang en zelfs de pros titutie bevordert. Zou het alom toegepast worden, onze samenleving werd een wilder nis en zou ten slotte geheel ten onder gaan. MANRESA 25 JAAR Zondag 4 Juni a.s. viert het retraitehuis Man- rera te Venlo zijn zilveren jubileum. In ver band daarmede zal Dinsdagmiddag om 3 uur mgr. dr. G. Lemmens tot sluiting van de dan afloopende retraite een plechtig Lof celebree- ren. FAILLISSEMENTSSTATISTIEK OVER MEI 1933. Noord-Holand (excl. Amsterdam) 46, Amster dam 51, Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rot terdam) 50, Den Haag 35, Rotterdam 32, Utrecht 29, Gelderland 31, Noord-Brabant 35, Limburg 18, Zeeland 4, Friesland 19, Groningen 14, Dren the 6, Overijssel 22. Totaal over Mei 392 fail lissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1992 faillis sementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1888 faillisementen. Waar heerscht het grootste huwelijksge luk? Priesters, predikanten, geneesheeren en rechtsgeleerden zullen krachtens hun ervaring van eiken dag eenstemmig ant woorden: In die gezinnen, waar man en vrouw hun plichten jegens elkaar rein ver vullen. Ik herinner mij hier de mooie rede voering, welke Mr. Dr. A. A. van Rhijn op 10 Juli 1925 hield in de Vluchtheuvelkerk te Zetten voor een groote schare van be langstellenden in den zegenrijken arbeid der bekende Heldringgestichten. Terecht zei hij met grooten nadruk, dat het N. Malthu sianisme het geweten in slaap sust en de heilige verhouding, die tusschen man en vrouw moet bestaan, doet verdwijnen, zoo dat zij geen eerbied meer voor elkaar be houden. En is de eerbied verdwenen, dan is het gedaan met huwelijkstrouw, maar ook met huwelijksgeluk. Waarom Mr. Frida Katz, lid der Tweede Kamer en partijge- noote van den fieren spreker, bij het debat opmerkte, dat het bevolkingsvraagstuk, waarmee de voorstanders van het N. Mal thusianisme aankomen, eigenlijk in de eer ste plaats een vraagstuk van zedelijken aard is. Inderdaad! Wie zich met N. Malthusiaan- sche practijken bezig houdt, moet de stem van zijn geweten smoren. Te vreezen over bevolking is, eerlijk gezegd, maar een smoesje, wat alle ernstige beoefenaars der volkshuishoudkunde wel weten. Wij schreven boven, dat het N. M. ook een gevaar is voor de gezondheid der vrouw. In dit verband moeten wij er op wijzen, dat het stelsel als 't ware noodzakelijk voert tot moord op de ongeboren vrucht, het mis drijf, dat minister Regout op buitengewoon geniale wijze heeft strafbaar gesteld in art. 251 bis van ons strafwetboek. En nu moge de N. Malthus. Bond honderden malen ver kondigen, dat hij tegen het plegen van vruchtafdrijving is, hij kon onmogelijk ver hinderen, dat zijn voorbehoedmiddelen dik wijls falen en de vrouw dan naar een dier gewetenlooze aborteurs loopt. Dit weten alle juristen en alle geneesheeren. En dat vrucht afdrijving een zeer gevaarlijk bedrijf is, ondervinden de geneesheeren volop, die de vrouwen te behandelen krijgen, bij wie het misdrijf gepleegd is. Dr. Heijermans, een man met rijke ervaring, verklaarde dan ook eens in de vergadering van de Vereeniging voor Staathuishoudkunde en Statistiek, dat het N. Malthusianisme den abortus „sterk bevordert". En Dr. Pinkhoff, een niet geringere auto riteit, achtte het zijn levenstaak het stelsel overal en altijd te bestrijden. Vandaar dat slechts weinige geneesheeren voor vrucht afdrijving te vinden zijn, maar knoeiers dit misdrijf begaan, wat het gevaar voor het leven der vrouw nog grooter maakt. In een opzienbarende studie heeft Mr. J. Valkhof f aangetoond, welk een grooten om vang de vruchtafdrijving in Nederland te genwoordig heeft, zelfs in-kleinere gemeen ten als JCnschede, Roermond en Wagenin- gen („Mensch en Maatschappij", jrg. 8, blz. 38 v.v.) Thans heeft hij zoo juist een boek hierover doen verschijnen, waarin hij, geen uitweg meer wetend, betoogt, dat vrucht afdrijving voortaangeoorloofd moet zijn, mits zij door deskundigen geschiedt. Neen, duizendmaal neen, wat onzedelijkheid en moord is, blijft onzedelijkheid en moord, al zou 90 procent van de bevolking er zich aan schuldig maken. Daarom eischen wij van de nieuwe Regeering te zorgen, dat Nederland geen Rusland worde, waar de vruchtafdrijving, als een geoorloofd massa- bedrijf wordt uitgeoefend. Nederland moet een Christelijk land blijven. En meent Mr. Valkhoff met zijn ergerlijk voorstel iets te bereiken? Dat hij zich dan wende tot Prof. Dr. F. Kirstein, die in „Zeitschrift für die gesammte Strafrechtswissenschaft" heeft aangetoond, dat het in Rusland niet gelukt is de vele kwakzalvers oftewel knoeiers op dit gebied uit te roeien. Helaas gaan in ons land de weinige genees heeren, die zich aan dit misdrijf schuldig maken, en de vele knoeiers (vooral vrou wen) in den regel zoo sluw te werk, dat politie en justitie ze niet te pakken kunnen krijgen. Zoo maakte ik bij de bevoegde autoriteiten nog onlangs een Haagschen ge neesheer bekend, die zich voor de zooveel- ste maal aan dit misdrijf had schuldig ge maakt, maar het schijnt, dat de Officier van Justitie geen aanwijzingen genoeg had om tot vervolging over te gaan. Omdat de la gere opsporingsambtenaren te weinig actief waren misschien? Dit is voor mij nog de vraag. Het staat dus onomstootelijk vast, dat het N.-Malthusianisme tot vruchtafdrijving voert en dat dit misdrijf ook in bijna alle deelen van ons land, het Oosten van Noord- Brabant en een gedeelte van Limburg uit gezonderd, een steeds grooteren omvang krijgt. Maar dan vragen wij ook zoo drin gend mogelijk, dat onze R.K. Minister van Justitie krachtig optreedt en doeltreffende maatregelen neemt. En dit vragen wij, Ka tholieken, met alle geloovige Protestanten, alle geloovige Israëlieten, bijna alle genees heeren en juristen en alle hoogstaande on- geloovigen. Dit eischen ten slotte alle geloovige zoo wel als ongeloovige paedagogen om het heil van het kind. Wie voorbehoedmiddelen ge bruiken, hebben óf geen óf ten hoogste twee kinderen. Maar de ondervinding, de beste leermeesteres, zegt alweer, dat de opvoe ding, van één of twee kinderen dikwijls schipbreuk lijdt, terwijl uit groote gezinnen mannen en vrouwen vöortkomen, die niet misdadig, niet verwend en verwijfd, niet karakterloos, geen nietsnutters en geen doode leden van de maatschappij zijn. Nu mag men krachtens art. 451ter Sr. o.a. geen middelen tot voorkoming van zwanger schap „openlijk tentoonstellen". Zulk een strafbepaling moet nader uitgewerkt, ja verscherpt worden in de wet, want de Hooge Raad heeft, afwijkende van Mr. Be sier, zijn advocaat-generaal, beslist, dat ten toonstellen in een gesloten doos niet straf baar is, „al is uit het opschrift ervan de aard en de bestemming der in die doos verpakte middelen in min of meer duidelijke bewoor dingen kenbaar gemaakt" (arrest van 29 Nov. 1926, opgenomen in „Weekblad van het Recht", nr. 11621). Maar laten wij rech terlijke uitspraken liever bewaren voor vak bladen. Dit eene arrest leert den leek niette min reeds overduidelijk, dat de wetgeving hoognoodig herzien moet worden, opdat de bedoeling van den wetgever niet brutaal ge saboteerd worde. Wij gaan verder: Het moet onmogelijk gemaakt worden, dat winkels, waar voorbehoedmiddelen uitgestald en verkocht worden, bestaan kunnen, dat con- sultatiebureaux van den N. Malth. Bond op gericht worden. Eerlijk gezegd, zijn wij geen bewonderaar van Mussolini en Hitier. Toch hopen wij vurig, dat de nieuwe Minister van Justitie met hun onverschrokken moed optrede en onbarmhartig den strijd aanbinde tegen alle openbare onzedelijkheid, tegen het N. Mal thusianisme en wat wij noemden: de schande van Den Haag, in de eerste plaats. Het crisiskarakter van het nieuwe Ministe rie is o.i. geen bezwaar, wijl alle welden- kenden, geloovigen, zoowel als ongeloovi- gen, hem zullen steunen. Er bestaat overi gens ook zoo iets als een gezagscrisis en wat is meer ondermijnend voor het gezag, dan het voortwoekeren van de zedeloosheid. Laten in ieder geval de gemeentelijke over heden van hun verordeningsbevoegdheid ge bruik maken en die verordeningen treffen, welke Mr. G. Hermans, Officier van Justitie te Zwolle, eenigen tijd geleden bepleitte (zie „Mannenadel", 1931—32, blz. 102—116. Zij kunnen reeds veel. Intusschen vertrouwen wij op U, Excel lentie Van Schaik. De schande van Den Haag moet gewroken worden. In uw strijd tegen de openbare onzedelijkheid staan de groote meerderheid der Staten-Generaal en de overgroote meerderheid van het Nederland sche volk achter U, zooals zij eens stonden achter Minister Regout z.g. In Dec. 1932 was hij met 30.000 uit Veendam verdwenen. Door de Brusselsche politie aangehouden. Naar Reuter uit Brussel meldt heeft de poli tie aldaar gearresteer den procuratiehouder van het bijkantoor Veendam der Geldersche Cre- dietvereeniging, die sinds Dec. j.l. voortvluch tig was met een bedrag van 30.000. Onze Brusselsche correspondent seint ons nader Te Schaerbeek (Brussel) kwam de z.g.n. H. M. uit Veendam op het politiebureau een klacht indienen tegen een onbekende vrouw, die vol gens zijn zeggen met hem in een café was en hem van 70.000 frc. had beroofd, nadat zij een verdoovingsmiddel in zijn drank had gedaan. De politie, die van oordeel was, dat M. er niet uitzag als iemand, die op eerlijke wijze aan een zoo hoog bedrag kon zijn gekomen heeft hem in verzekerde bewaring gesteld en heeft zich met de Nederlandsche politie over hem in verbinding gesteld. Daar vernam zij, dat M. op 24 Dec. 1932 ten nadeele van het bijkantoor der Geldersche Cre- dietvereeniging te Veendam, waarvan hij pro curatiehouder was, een bedrag van 30.000 had gestolen en daar mede op de vlucht was ge gaan. Door de Schaerbeeksche politie ondervraagd, bekende M. dit en voegde eraan toe dat de hem ontstolen 70.000 frs. van het ontvreemde bedrag nog over waren. Hij zal aan Nederland worden uitgeleverd. Wij laten hier nog eenige bijzonderheden volgen over het verdwijnen van den procura tiehouder in Dec. 1.1. Hij verdween op 24 Dec. 1932 spoorloos uit Veendam. De man, die vaak op reis ging, had den avond te voren aan zijn vrouw meegedeeld, dat hij naar Utrecht ging. Hij keerde echter op den afgesproken tijd niet weer terug. Op 27 Dec. ontving de hoofddirectie der Gel dersche Credietvereeniging te Arnhem een brief van den procuratiehouder, waarin deze meedeelde, dat er in de kas van het bijkantoor te Veendam een tekort was van 30.000. Het bleek, dat de man per auto naar Assen was gereden en verder per trein was doorgereisd vermoedelijk naar het buitenland. Door de poli tie radio-omroep werd indertijd direct opspo ring van den voortvluchtige verzocht. Echter zonder resultaat. Eerst heden kon de arrestatie volgen. bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Reel. 7269DGVS 9 Vliegtuig botst bij het opstijgen tegen stilstaande machine Gisterenmiddag heeft op het vliegveld Soes terberg een ongeluk met twee vliegtuigen plaats gehad. Op het terrein stond een vliegtuig stil, bemand met den sergeant-vlieger Smit en een luitenant als waarnemer, toen een ander vliegtuig met als bestuurder luitenant van der Zijde, wilde opstijgen. Laatstgenoemde piloot heeft blijkbaar het voor hem staande toestel niet gezien, waardoor zijn machine bij den start in aanraking kwam met het stilstaande vliegtuig, hetgeen tot gevolg had dat beide toestellen beschadigd werden. Luitenant van der Zijde werd licht gewond. Hij moest zich in het hospitaal laten verbinden. De béide an dere vliegers bleven ongedeerd. Mr. D. BELEEDIGING VAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE. De accountant R. Heyne, die door de Haag- sche Rechtbank wegens beleediging van den minister van Justitie is veroordeeld tot 14 da gen gevangenisstraf, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. ROEKELOOS RIJDEN. Voor de Arr. Rechtbank te Breda stond Don derdag terecht een 24-jarig ingenieur uit Parijs, genaamd M. M., geb. te Rome. Hem werd ten laste gelegd op 7 Mei j.l. te Terheyden met zijn auto hoogst onvoorzichtig en roekeloos te hebben gereden, zoodat hij in aanrijding kwam met een van uit de richting Breda komend mo torrijtuig, bestuurd door den heer Th. J. A. Janssens met als duopassagier diens echtgenoo- te. Beiden werden hierbij tegen den grond ge slingerd en bekwamen zwaar lichamelijk letsel. Een vijftal getuigen werd gehoord. Mr. E. Baron Speyart van Woerden, officier van Justitie, acht het ten laste gelegde bewezen. Vast staat volgens hem, dat zwaar lichamelijk letsel door schuld is toegebracht door verdachte aan het echtpaar Janssens. Bovendien staat vast dat verdachte wel degelijk links van den weg heeft gereden. Het O. M. eischte tegen verdachte een geld boete van 750 subs, een hechtenisstraf van drie maanden. De uitspraak werd bepaald op 15 Juni a.s. POGING TOT DOODSLAG. Bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen den arbeider P. J. v. D. te Oss, die met een revolver had geschoten op H. Wijnen, die niet ernstig werd getroffen, werd door het O.' M. bij de Bossche Rechtbank tegen verd. 3'A jaar gevangenisstraf geëischt. Verd. gaf voor nergens van te weten. KIENVERBOD. Het O. M. bij de Bossche Rechtbank had ter zake van het gelegenheid geven tot kienen tegen den herbergier M. A. v. D. te Eindhoven 3 maanden gevangenisstraf en tegen den her bergier H. P. te Eindhoven ƒ250 boete geëischt. Ds Rechtbank heeft beiden vrijgesproken. DOODELIJKE VAL. Te Oosterhout (Gld.) is de 22-jarige land bouwerszoon B., van een zolder gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Barger Compascuum is het 3-jarig zoontje van den winkelier M. W. in het Verlengde Oos- terdiep geraakt. Na eenige uren dreggen heeft men het lijkje opgehaald. De rechtbank te Cambridge veroordeelde den Nederlandschen automobilist Th. M. S., uit Amsterdam, tot 20 pond sterling boete en vergoeding van 5 pond voor de kosten van het geding wegens roekeloos rijden. De heer S. was eenige dagen geleden in botsing gekomen met een motorrijwiel, tengevolge waarvan de berijder werd gedood. Zooals bereids gemeld, wordt 12 Juni a.s. de geruchtmakende zaak van den moord op den heer Melotte te Maastricht behandeld voor de rechtbank aldaar. Als verdediger van den ver dachte v. d. S., 'n Duitscher, wonende te Dus- seldorf, thans gedetineerd, treedt op mr. J. Stroom te Maastricht. In de dagvaarding wordt den verdachte ten laste gelegd moord met voortbedachten rade door worging subs, zware mishandeling, den dood tengevolge hebbend. Er zijn 13 getuigen gedagvaard. OPRUIERS VEROORDEELD. De Haagsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den monteur P. A. K. den kantoor bediende J. R. en den fotograaf J. B. H. allen gedetineerd, tegen wie door het O.M. wegens het opstellen van een opruiend manifest, ieder 9 maanden gevangenisstraf was geëischt. De drie verdachten werden ieder tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De grondwerker J. M. J. den B. en de meu belmaker A. M. die deze manifesten hadden verspreid, werden bij verstek veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De schipper F. J. W. gedetineerd, die zich voor hetzelfde feit te verantwoorden heeft ge had, werd veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf met aftrek van 2 maanden en 10 dagen voorarrest. Bijna onmiddellijk dood. Gistermiddag ongeveer 6 uur is in de Bilt straat te Utrecht een jongeman van 18 a 20 jaar ter hoogte van de Maliebaan door een vracht auto gegrepen en zoodanig gewond dat hij bijna oogenblikkelijk overleed. De jongeman fietste voor de vrachtauto uit en ging toen een Zeistertram naderde iets op zij, met het ge volg dat hij door den radiator van de vracht auto werd gegrepen en kwam te vallen. Zoowel de voor- als achterwielen van den auto gingen hem over het lichaam. De politie stelt een onderzoek, omtrent de schuld van dit ernstig ongeval in. Nader meldt men ons, dat de naam van den verongelukten jongen Kuyer is. Hij was acht tien jaar. De beide directeuren door den kanton rechter veroordeeld. De Haagsche kantonrechter mr. G. A. v. Haeften heeft Vrijdag vonnis gewezen in een zaak tegen J. H. Sch. en W. B., directeuren van de N.V. De Lichtstraal, Koningin Emma- kade 175 's Gravenhage die terecht hebben ge staan terzake dat zij als directeuren der Eouw- en Administratiemaatschappij „De Lichtstraal" een loterij hebben aangelegd en gehouden, zon der toestemming, vereischt in de Loterij wet (zg. Nijverheidsinschrijvingen). De kantonrechter achtte overtreding der Loterijwet wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde ieder der verdachten tot een hech tenisstraf van 1 maand. Arbeiders weigeren de lading te lossen- In de Oosterhaven te Groningen is Vrijdag middag aangekomen een Duitsch schip de „Anna Rheder", dat hout uit Leningrad heeft aangevoerd voor een Groningsche firma. In verband met het feit, dat het schip de Ha- kenkruisvlag in top heeft, weigerden de arbei ders de lading te lossen. Zij wenschten eerst de vlag te zien verwijderd, maar hiertegen had de kapitein van het schip bezwaar. De politie heeft bij het schip een post uitgezet om ongeregeld heden te voorkomen. Gisterenmiddag om kwart over vier heeft te Bergen-Binnen een ernstige aanrijding plaats gehad. Op dat tijdstip zwenkte in volle vaart een z.g. zand-auto, geladen met gras en bestuurd door den sleeper P. B. 'Jr. uit Bergen- Binnen uit de Oldenburglaan naar de Dokter van Peltlaan. Doordat de bestuurder de smalle bocht te groot nam schoot de wagen over den berm. Hier speelde een aantal schoolkinderen, die juist uit de christelijke school waren ge komen. Vier der kinderen werden door den auto geraakt. De wagen kwam echter nog niet tot stilstand en vloog dwars over den weg naar den rechterkant, waar hij terecht kwam in een voortuintje van een der huizen. In dit tuintje was een driejarig meisje aan het spelen. Ook dit kind werd door den auto getroffen. Van de aangereden schoolkinderen, was het zevenjarig dochtertje van de familie Verburg, wonende aan de Lindelaan er het ergst aan toe. Het kind had een zware schedelverwonding ernstige kneuzingen en ontvellingen en is in levensgevaerlijken toestand naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De drie ande re meisjes bekwamen slechts lichte schaaf wonden. Het waren de dochtertjes van de fami lie van Everdingen, ds. Mak en Jansen. Het dochtertje van de familie Michels werd bloe dig aan het hoofd gewond en is de ouderlijke woning binnengedragen. Dè andere kinderen konden, na door de doktoren J. A. Blok en H. W. J. M. Poot te zijn verbonden naar huis gaan. De bestuurder verklaarde het stuur te ver naar links te hebben omgegooid, waardoor het over de as kwam te zitten, met het gevolg, dat de wielen niet konden worden omgehaald. Nadat de schoolkinderen waren omvergere den kwam de auto in een kuil terecht. Door den schok sloeg het stuur toen naar de andere zijde om. De auto is een oud model Ford en is door de politie in beslag genomen. Vrijspraak voor leerling-cbauffeur en zijn instructeur geëischt. Op 21 Januari 1932 had op den Nieuwen Rijksstraatweg in de nabijheid van Muiden een ernstig verkeersongeluk plaats. Een zware vrachtauto reed in de richting Amsterdam, het mistte op dat gedeelte van den weg zwaar, terwijl de weg door ijzel spiegelglad was. Aan de rechterzijde van den weg bevond zich een stilstaande auto. De vrachtauto, die met vrij groote snelheid reed, kon dezen wagen niet meer ontwijken. Bij de botsing, die gevolgd werd door een aanrijding met een uit de andere richting komenden tankwagen, werd de heer Meijer, die op de treeplank van den stilstaan- den auto stond, daaraf geslingerd en over reden. Zeer zwaar gewond werd M. naar de Majellastichting te Bussum vervoerd, waar hij nog dezelfden dag overleed. Donderdag ston den de bestuurder en een chauffeur, die naast hem had gezeten, terecht voor de vijfde kamer der arr. rechtbank te Amsterdam, beiden ver dacht van het veroorzaken van dood door schuld. De bestuurder van de vrachtauto, de reiziger W. v. K., in dienst bij een fabriek te Koog a/d Zaan, was niet in het bezit van een rijbewijs. Hij ontving les in het besturen van een auto van den naast hem zittenden chauf feur A. J. Z. Den reiziger was ten laste ge legd, daiAij hoogst roekeloos, onvoorzichtig en onoordeelkundig heeft gereden, terwijl hij het stuur over had moeten nemen toen hij zag, dat v. K. roekeloos reed in verband met mist en gladheid. Ook aan zijn nalatigheid, zorgeloos heid en onvoorzichtigheid wordt het ongeluk toegeschreven. Uit het omvangrijk getuigenverhoor bleek, dat het slachtoffer zijn auto een oogenbïüt had stilgezet, om de gelegenheid te hebben om de voorruit schoon te maken. Nauwelijks had hij een voet op de treeplank of hij werd do or den schok op den weg geworpen. Voorts ïrwwti vast te staan, dat niet de geheele weg doch slechts gedeelten glad waren. De officier van justitie mr. D. Reilingh zeide, dat de stilstaande auto zeer onvoorzichtig af den weg was geplaatst. Het grootste deel va* het ongeluk is te wijten aan onvoorzichtigheid van het slachtoffer zelf. Dit verzekert den verd. echter geen straffeloosheid. Verdachten verklaren, dat zij niet wisten, dat de weg glad was. Zoolang het tegendeel niet bewezen is, zal een veroordeeling niet kunnen volgen. Daarbij komt nog de verklaring, dat de snel heid in de gegeven omstandigheden niet over dreven was. Spr. requireerde ten slotte vrij spraak van beide verdachten. Ook de verdediger mr. Giltay Veth bepleitte vrijspraak. Vonnis 15 Juni. IN EEN TEIL WATER VERDRONKEN. Te Udenhout is een 1 -jarig kind van den heer J. Hamers in een teil water geraakt en verdronken. De 23-jarige zoon van D. te Oosterhout bij Nijmegen is gisteren in het ziekenhuis over leden tengevolge van een zware hersenschud ding, welke hij opliep bij een val van den zolder. DIEFSTAL VAN 1000 GULDENBILJETTEN- In het Algemeen Politieblad vestigt de com missaris van politie te Heerlen de aandacht op Johann Bremen, metselaar, geb. 27 Aug. 1900 te Aken, die in 1931 in Duitschland tot jaren tuchthuis werd veroordeeld wegens diefstal te Aken (D.) van zes 1000-guldenbiljet- ten: A J 055018, A J 080780, A J 034102, A J 022840 en A J 024968, A J 010600. Bovendien vielen Bremen eenige honderden Marken in handen. Bremen werd op 27 Mei 1933 uit de straf inrichting te Rheinbach ontslagen en het is niet uitgesloten, dat hij zelf of een tusschen- persoon trachten zal de 1000-guldenbiljetten in Nederland in te wisselen. HET ENGELSCHE TOONEEL. LONDEN, 2 Juni. (H.N.) In het lagerhuis Is bij de behandeling van de amusementsbelasting de toestand in de Engelsche tooneelwereld be sproken. De rapporteur deelde mede, dat de laatste maanden niet minder dan 160 theaters in Engeland gesloten moesten worden, terwijl in de eerstvolgende maanden nog verscheidene andere er het bijltje bij zullen moeten neerleg gen en waarschijnlijk failliet zullen gaan. Vijf duizend tooneelspelers, 10.000 musici en nog 10.000 andere artisten zijn werkloos. BOTTERDAM, 2 Juni. (Coöp. Tuinbouwveiling') i i raren vo"w'HolL P&tg. komkommers le soort 5.60—S.30, id. 2e soort 3.30—5.70, i<l. Ion8!00 2—3.80, komkommerstek 1—3.50 per 100 kg., sla (Meikoning) 0.50—1.80 per 100 krop, Ta?; 2 ot' Per k«" spinazie 2.70—7.20, per loo k.g., bloemkool le soort 7.70—12.60, id. 2® soort 4.808.10 per 100 stuks, peen 611.60 per 100 bos; tomaten A 11.50—12.90, id. B 10.50 —12.30, id. C 10.60—12.70, id. CC f 6—8.60 per 100 pond; postelein 2—2.G0 per 100 kg. spitskool 24.80 per 100 kg. Aanvoer tomaten 89.000 kg. ROTERDAM, 2 Juni. (VeUingsvereeniging Vrije Aardbeienveiling Charlois). Spinazie 4.90—8.50, doperwten 2326, peulen 37, alles per 100 kg., s'a 0.501.10, spts"kool 3.103.30, eieren 2.40 —2.70, bloemkool I 14—15, ld. II 10—12, id. Ill 6—9, alles pe?r 100 stuks; prei 1.802.30, kroten 3.704, peterselie 1.501.60, radijs 1.704.10, peen 4.80—7.10, rabarber 1.30— rJP' s<ddwü 3—3.70, uien 0.50—1.60, alles per 100 bos; zuring 17—25 ct. per kist; aardbeien 21 27 ct.. per doosje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6