AKKER.CACH! DE FOKKER F XX IN DE LUCHT. m VRIJDAG 9 JUNI 1933 GOED GESLAAGDE PROEF VLUCHTEN. Het eerste Ned. verkeersvliegtuig met optrekbare wielen. GOUDEN JUBILE A. N. W. B. DE KOMST DER ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN. INDISCHE MISSIEVEREENIGING. mmmmm PIJPER'S „HALEWIJN". TOSCANINI Verantwoording bij de a.s. opvoering. Een moderne noodlotstragedie. OVERPRODUCTIE VAN MELK. TEELT VAN BLOEMBOLLEN. HET INTERNATIONAAL MUZIEK- FEEST TE AMSTERDAM. ^NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. f ROEIBOOT MET TWEE KINDEREN OVERVAREN. '•AKKERTJES" DE POLITIECURSUSSEN DER K. N. A. C. FAILLISSEMENTEN. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. MARKTBERICHTEN. De geboorte van Napoleon is op Corsica niet met zooveel spanning verbeid als 't verschijnen van de Fokker F. XX op Schiphol, heeft een wijsgeerig iemand gezegd. Dat klopt natuurlijk. Maar ook zonder die vergelijking kunnen we zeggen, dat de belangstelling der Schipholeezen voor het nieuwste Fokker-product groot was, heel groot. Maar al het mogelijke is gedaan, om de be langstellenden tot het laatste oogenblik te weren. Want nauwelijks was het gevaarte per zolderschuit van de fabriek aan den Papaver weg naar de hoofdstedelijke vliegweide ver voerd, of direct werden de deuren der Fokker- loods gesloten om het schoons aan de profane blikken der outsiders, die nu met recht buiten staanders waren, te onttrekken. Dagenlang is er toen in die loods gewerkt en gezwoegd, om aan het toestel de finishing touch te geven, en het gereed te maken voor de eerste vlucht. Die eerste vlucht die ten slotte in het geheim heeft plaats gehad. Voorzoover je bij vliegen boven Schiphol nog van een ge heim kan spreken. Om zoo vroeg mogelijk aan den slag te kun nen gaan, waren allen, wier tegenwoordigheid voor de eerste vlucht van de F. XX noodzake- fijk was, op Schiphol blijven overnachten. Za terdagmorgen 3 Juni, om 6 uur werd de lucht- ltolos stilletjes naar buiten gereden, de motoren werden aangeslagen en toen gebeurde het. T Was de kranige Fokker-invlieger Meinicke. die het toestel voor de eerste maal de lucht in voerde. Die eerste vlucht werd gevolgd door een tweede, waaraan ook Fokker deelnam. Reeds bij die eerste vluchten kwam vast te «taan, dat de F. XX goed is, zelfs de verwach tingen heeft overtroffen. Want met nog neer gelaten wielen werd al bijna een even groote snelheid bereikt, als met de wielen in opgetrok ken toestand. Den dag te voren had Fokker het toestel aan een serie zware taxi-proeven onderwor pen; hij had de machine over het vliegveld laten rollen, er scherpe bochten op den grond mee gedraaid en haar ook nu en dan even op getrokken en weer laten dompen. Alles om te onderzoeken, of het landingsgestel wel „hecht" "^as. Gisterenmorgen vroeg zou de F XX opnieuw het luchtruim kiezen. Nog altijd in het geheim, had een vriendelijk telefoontje ons gezegd, Want Fokker wilde er beslist geen pers bij hebben. Althans in het huidige stadium der proeven niet; maar niet voor niets heeft men in Nederland kans gezien, de pers luchtvaart- gezind te maken. Dat bleek ook nu weer, want ondanks alle voorzorgsmaatregelen zwierven er al heel vroeg enkele persmuskieten in de buurt van de Fokkerloods; die het F XX-geheim bin nen haar golfplaatijzeren wanden gevangen hield. Veel later dan we verwachtten, arriveerde Fokker. Op z'n zomers uitgedoscht. Fokker bij een nieuw type vliegtuig wil zeggen; geduld oefenen, want er is dan altijd zooveel dat den genialen man mishaagt, dat hij nog veranderd, nog verbeterd wil hebben, dat het onmogelijk is voor de vlucht een vast uur te bepalen. Half elf was het, toen het gevaarte naar bui ten werd gereden. Een fijne verschijning, deze nieuwe Fokker-schepping. Ietwat onfokkerig ziet ze er uit, zouden we kunnen zeggen, want wie de oudere vliegtuigen van genoemd fabri kaat wat meer aandachtig heeft bekeken, ziet al direct, dat het vleugelprofiel bij de F. XX zoo heel anders verloopt dan bij de oudere typen. De romp is niet meer vierkant,' doch rond van doorsnee. En voornaam doen die ge weldige manchetten, de groote naca-neuzen aan, die de luchtgekoelde motoren omsluiten en die het voordeel hebben, dat ze den schade lijken luchtweerstand verminderen, wat weer de snelheid ten goede komt. En heel origineel is het landingsgestel, zijn de wielen, die optrek- baar zijn. Dat laatste is juist de clou van deze machine. Fokker en Meinicke namen achter het stuur plaats. Even draaiden de drie machtige Wright- „cyclone" motoren, die elk 600 paardjes geven, proef, daarop taxiede de „zilvermeeuw", zooals dit nieuwe Fokkerkindje werd gedoopt, naar de startplaats, daar volgde een draai en toen brul den de „cyclonen" er op los. Met een wip was het gevaarte in de lucht. Natuurlijk was het toestel zoo goed als leeg, vandaar die korte aanloop. Eerst kregen we een ronde boven het veld met de pootjes nog uit. Toen draaiden ze de wielen naar binnen, tot in de achter-onderzijde van de motorgondels, waarbij de opening werd afgedekt door een plaat. Ineens zagen we nu een landvliegtuig zonder wielen. Werkelijk een raar gezicht, raar, omdat we zooiets nog niet gewend zijn, in ons land althans. 'n Heelen tijd nog is de F. XX in de lucht geweest. Toen kwamen de wielen weer uit de motorgondels gezakt en kwam de heele F. XX weer uit de lucht gezakt, om even later weer veilig op den solieden Schipholschen grond te staan. De volgende week zal de nieuwste aanwinst der K. L. M. officieel voor genoodigden en pers worden voorgevlogen. De Stertocht. De A.N.W.B. Toeristen bond voor Nederland bericht; Het is ons gebleken dat er van verschillen de zijden veel belanstelling bestaat voor den .loop der routes, waarlangs de deelnemers aan den ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den A.N.W.B. uitgeschreven Stertocht zich van de controleposten in de verschillende pro vincies, waar de tocht kan worden aangevan gen, op Donderdag 29 en Vrijdag 30 Juni naar Amsterdam (Schiphol-terrein) zullen begeven. De verschillende routes voor auto, motorrij wiel, rijwiel met hulpmotor en voor de rui ters zijn hieronder nader aangegeven, met aan duiding van den begin-controlepost. Deze Stertocht, waarbij men gebruik kan maken van alle vormen van toerisme, te land, te water en in de lucht, heeft ten doel aan Nederland een indruk te geven van de veel zijdige ontwikkeling van het toerisme; de toe risten gelegenheid te bieden op eenvoudige, gemakkelijke en aantrekkelijke wijze een tocht door Nederland te maken en een zoo groot mo gelijk aantal Bondsleden te Amsterdam bijeen te brengen, om daar gemeenschappelijk het 50-jarig bestaan van den Bond te herdenken. In de eerste dagen dat de inschrijving ge opend was, hebben zich spontaan reeds deel- nemers voor alle takken van 'toerisme opge geven; tot de eersten die zich aanmelden be hoorden de bekende luchttoerist de heer Van der Leeuw, die per vliegtuig en de heer SJob, burgemeester van Haarlemermeer, die met paard en rijtuig zal deelnemen. De inschrijving is geopend tot 15 Juni a.s. Men wachte dus niet te lang met zich te laten inschrijven. Vodoendfe is, wanneer men het inschrijfgeld stort op Postgiro A.N.W.B. Am sterdam No. 13153, met vermelding van de te volgen route, vorm van tourisme en de aan duiding: „Stertocht". Het inschrijfgeld is laag gesteld en bedraagt voor bondsleden met inbegrip van de gemeen schappelijke koffietafel 0.50 voor alle vormen van toerisme; voor automobilisten bedraagt het 1.-— en voor iedere mede-passagier, lid van den bond 0.50. Na het volbrengen van den tocht wordt aan alle deelnemers het herden kingslint aangeboden, als een blijvende her innering 'aan een onvergetelijken dag. Ten einde de deelneming aan te moedigen, biedt de Ford-fabriek te Amsterdam bovendien aan alle deelnemers, die per Ford den ster-tocht maken voor hun vertrek een wimpel op hun auto aan en na afgelegden tocht een speciale auto plaquette. Om belangstellenden niet-leden gelegenheid te geven met een lid den Stertocht mede te maken en aldus het werk van den Bond nader te leeren kennen, kunnen de deelnemers een introductie voor den koffiemaaltijd krijgen tegen betaling van 1.75; deze kaarten kunnen "bij ons Bureau te Amsterdam, Keizersgracht 590 aangevraagd worden en geven vrijen toegang tot het terrein Schiphol. Naar de 100.000 leden. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, die op X Juli 1933 zijn vijftigjarig bestaan herdenkt, streeft ernaar, op dien dag het le denaantal van rond 100.000 te bereiken. Zag het er voor enkele weken niet naar uit, dat dit zou gelukken, sindsdien is de ledenaanwas cres cendo gegaan; in de laatste weken b.v. werden achtereenvolgens 605, 556, 644 en 650 nieuwe leden ingeschreven. Aangezien nog bijna vier weken ons scheiden van den len Juli en het ledenaantal thans bijna 97.800 bedraagt, bestaat bij een aanhouden van dezen snellen groei toch nog de mogelijk heid, dat op 1 Juli rond 100.000 toeristen in den A. N. W. B. vereenigd zullen zijn. Niet vóór 10 Juni. Naar wij vernemen, zullen de Italiaansche vliegers niet vóór 10 Juni te Amsterdam aan komen. Dit beteekent niet, dat het eskader op 10 Juni zal arriveeren. Het wachten is op betere weerberichten uit Groenland in ver band met de landing aldaar. ZIELZORG AAN BOORD. Met het m.s. „Chr. Huygens", dat 21 Juni van Amsterdam vertrekt, zullen twee Kruisheeren sicb naar Indië begeven. Vergadering van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur der Indische Missievereeni- ging hield een algemeene vergadering te 's-Her- togenbosch. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter mr. dr. Kooien, allereerst den pas over leden H. E. Pater Provinciaal der Redempto risten, lid van het Dagelijksch Bestuur. Om zijn groote belangstelling voor en zijn alge- heele toewijding aan de vereeniging zal hij in dankbare herinnering voortleven bij de. leden van het hoofdbestuur. Als nieuwe leden van het hoofdbestuur wer den door den voorzitter welkom geheeten de H.H. E.E. Paters Provincialen Broeken M.S.C., Hubert Meuffels C.M. en Finke S.C.J., die qua- litate qua deel daarvan uitmaken en de heeren Welter en Bruineman, die op de vorige ver gadering met algemeene stemmen als hoofd bestuurslid waren aangewezen. Door den secretaris werd medegedeeld, dat het gedeelte der erfstelling van mej. Murk, overleden te Delft, volgens de in het testa ment aangegeven bepaling was verdeeld en op gezonden aan de Apost. Vicarissen van Bata via, Curagao, Suriname 6n Zuid-Chansi. Een brief van gelukwensch was gezonden aan den nieuwen Apost. Vicaris van de KI. Soenda- eilanden. Ook werd met vreugde medegedeeld, dat de K. R. O. 24 Juni a.s. zou beginnen met een missie-uitzending via den Phohi-zender. Practische moeilijkheden zullen daarbij nog moeten worden overwonnen, maar aan de prij zenswaardige activiteit van den K. R. O. mag al reeds lof worden toegezwaaid. De secretaris bracht dan het jaarverslag uit. De commissie tot nazien der exploitatie-re kening en balans bracht bij monde van pater Busé O.S.C. verslag uit. De boekhouding was allerkeurigst in orde bevonden en aan den pen ningmeester, den heer dr. Buffart, werd harte lijk dank gebracht. De gewone ontvangsten hebben de gewone uitgaven slechts met 405.99 overtroffen. Waar met ingang van 1933 een groot aantal personen voor het lidmaatschap der I. M. V. heeft bedankt, ziet de toekomst er niet rooskleurig uit. De allergrootste zuinigheid is reeds betracht en ook op het Koloniaal Missie- Tijdschrift, de eenigste band, welke de Indi sche Missievereeniging met de leden heeft, mag niet bezuinigd worden. Noodzakelijk moet dus het aantal leden worden opgevoerd. De voorzitter mr. dr. Kooien en de tweede secretaris, pater v. d. Bergh M.S.C., die aan de beurt van aftreden waren, werden met alge meene stemmen herkozen. Onder de missioneerende Orden en Congre gaties werd nu wat voor de Indische Missiën was binnengekomen nl. 1653,75, verdeeld. Op den Indischen leergang der I.M.V. te Hil versum ter verkrijging van de hoofdakte, om daarna voor het gesubsidieerd bijzonder onder wijs naar Indië te worden uitgezonden, zijn thans nog 4 cursisten. 31 Mei zijn 4 oud-cur sisten naar Indië vertrokken en wel bestemd voor het openbaar onderwijs aldaar, omdat er bij het bijzonder onderwijs geen enkele vaca ture was. Qpordat geen bijdragen vanwege het Departement van Koloniën meer gegeven wor den voor het bekwamen voor de hoofdakte sterft als vanzelf de Indische leergang uit, maar het is te hopen, dat deze spoedig weer kan herleven. Na de pauze hield Mgr. v. d. Pas O. Carm., Apost. Prefect van Malang een zeer interessan te causerie over zijh missiegebied, hoe er dat uitziet, hoe dgar gewerkt wordt, welke moei lijkheden daarbij worden ondervonden en tot welke resultaten sinds 1923 de Paters Carmelie- ten daar zijn gekomen. Nadat nog een enkele vraag aan Mgr. was gesteld, bedankte de voor zitter Monseigneur hartelijk. Moge Mgr. nog lang in dat missiegebied blijven werken en van den steeds toenemenden bloei getuige zijn. Bij de rondvraag wordt nog ter sprake ge bracht of er niet meer contact met de leden der Indische Missievereeniging kan worden tot stand gebracht, hetgeen gaarne door het Dag. Bestuur nader zal worden overwogen. Besloten wordt ook de artikelen door de Missionarissen in het Koloniaal Missie-Tijdschrift geschreven, te honoreeren. HET PRINS HENVR1KDOK: het eerste deel van 't door Prinses Juliana gedoopte dok nr. 4 der R'damsche Droogdok Maatschappij glijdt van de werf „Nieuwe Waterweg" te Schiedam in de haven. Bedankt voor de Festspiele, BAYREUTH, 7 Juni. (V. D.) In plaats van Toscanini zal Richard Strauss de „Parsifal" dirigeeren. Karl Elmendorf dirigeert de ,,Meis- tersinger". „Halewijn", zoo schrijft Willem Pijper in een inleiding, waarvan wij hier den inhoud eenigs- zins verkort weergeven, „is een symphonisch drama in negen tafereelen, verdeeld in twee groote. door een onderbreking gescheiden dee- len". Deze beide deelen zijn twee organisch gebouwde eenheden Men heeft hier niet te doen met negen losse scènes, verbonden door acht overgangen en ingeleid door een op zichzelf staande ouverture, maar met een óók visueel waarneembaar gemaakte symphonie in twee groote deelen. Uit het bovenstaande volgt reeds, dat de muziek hier vormgevend element is, volkomen autonoom, terwijl de wetten der traditioneele muziekdramaturgie slechts zijn gevolgd, voor zoover zij de muzikale eischen niet in het ge drang brachten. In de muzikale uitbeelding he'eft de compo nist in samenwerking met de librettiste, Emmy van Lokhorst, getracht de antithese tusschen het musische (Halewijn) en het redelijke ele ment (het Koningskind) te verwezenlijken. Halewijn heeft een zuiver vocale partij, het koningskind spreekt qp toon. Eenerzij ds wordt dus de uiterste consequentie der spreekmelodie getrokken, anderzijds verlangt de gekozen uit beelding der dramatische conflicten het meest absplute bel-canto. De tritagonisten zijn op een enkele uitzondering na (Halewijn's moeder in- het achtste tafereel), evenzeer vocaal opgevat,' hoewel hun partijen minder expressief-melo disch zijn dan die van den protagonist. Voor de muziek van Halewijn's tooverlied koos Pijper de (gestyleerde) melodie van de oude ballade. De motieven, welke men verder aantreft, zijn alle uit deze melodie afgeleid. Als symphonisch werk beschouwd, zou men den Halewijn dus een monothematische compositie moeten noemen. De eigenlijke kiemcel is het hoofdmotief: kleine terts, gevolgd door reine quart, in stijgende, zoowel als dalende richting. Voorts de thema's, afgeleid uit oud-Hollandsche minneliederen, welke op sommige plaatsen ge bruikt worden. Motivisch is dit heele complex echter, ten nauwste verwant aan het Halewijns- lied, zoodat op deze wijze een ongewoon sterke eenheid vanzelf tot stand kwam. De negen tafereelen zijn onderling zeer ver schillend van lengte. De eerste, vijfde, zesde en negende scène van 't werk bevatten de zwaarte punten. Gegeven den symphonischen opzet van den Halewijn zijn.de fragmenten, welke als in leiding en overgang tusschen de scènes fungee- ren van evenveel importantie te achten als de muzieken bij open doek. De inhoud van de Halewijn-sage en van de ballade, die aan Pijper's symphonisch drama ten grondslag ligt, is genoegzaam bekend. In teganstelling met de geijkte opvatting, waarin Halewijn wordt voorgesteld als een monster achtige vrouwenmoordenaar en het konings kind als de heldin, die de wereld'daarvan be vrijdt, moet men den Halewijn in Pijper's werk begrijpen als een verpersoonlijking van de natuur, van het instinct. Hij is de protagonist. Tegenover hem staat de antagonist, het konings kind, af gezante van de menschelijke samen leving, verpersoonli jking van de Rede. Ook zij wordt gelokt door Halewijn's betooverend lied, door de stuwende natuurkracht, die in Hale wijn is belichaamd. M/aar tegelijk is in haar de wensch aanwezig de natuur te beheerschen en te onderwerpen aan de wetten en criteria, die in de samenleving gelden. Zij wil Halewijn's lied verstaan, maar het instinct laat zich niet met redelijkheid benaderen. Als het konings kind gevaar loopt te gronde te gaan aan de natuur, vernietigt het de natuur. Maar, en dit is het fatum, dat dezen geklassiceerden Hale wijn beheerscht, het instinct laat zich niet doo- den, herneemt altijd zijn rechten tegenover de menschelijke inperking. Wordt in de ballade Halewijn's hoofd, bij het banket op de tafel gezet, hier herrijst Halewijn na zijn dood en zingt weer zijn tdoverlied. Als een moderne noodlotstragedie heeft de regisseur, Johan de Meester, het werk dan ook aangepakt. Hij is er zich van bewust, dat zich boven deze tragedie geen strakke Grieksche lucht kan welven en dat elke poging tot' archi- tectonischen tooneelbouw hier uit den booze zou zijn geweest. Klassiek is echter de innerlijke geaardheid der figuren: zij wandelen door de mistige dui nen zonder een spoor van Hollandschen twijfel, zij kennen hun roeping en volbrengen die, goed of kwaad. Zoo is hier door de Wagnervereeniging een niet genoeg te waardeeren poging ondernomen om ter gelegenheid van het Internationaal Mu ziekfeest der International Society for Contem porary Music door een aantal Hollandsche kun stenaars naar eigen idee en smaak een nieuwen vorm te geven aan de eeuwenoude cultuur uiting: opera. Het bovenstaande is slechts een verantwoor ding, geen verklaring. Deze moet de muziek zelve geven. BATAVIA, 8 Juni. (ANETA.) De groote uitbreiding, welke het kleinveehou- dersbedrijf in Bandoeng en omgeving heeft ondergaan, leidde tot overproductie van melk. Thans bestaat het voornemen het melksurplus te conserveeren teneinde Ned.-Indië van de melkimport onafhankelijk te maken. Hiertoe zijn reeds besprekingen gevoerd met een blikfabriek te Malang. Oprichting Ned. bloembollenkweekers centrale. Men meldt ons; Ter voorbereiding van de uitvoering der maatregelen, welke op grond van de Landbouw-crisiswet 1933 ten aanzien van het bloembollenbedrijf zullen worden ge nomen, is opgericht de Nederlandsche Bloem bollenkweekers-Centrale, gevestigd te Haar lem, Partisan 87, tel. 16262. Krachtens genoemde wet zal een Kon. Besl. worden uitgevaardigd, dat o.m. de teelt van bloembollen slechts aan hen, die aangesloten zijn bij genoemde Centrale, zal toestaan. Er worde op gewezen, dat het wenschelijk is, zich thans reeds voor aansluiting bij deze Centrale aan te melden, opdat stagnatie in de uitvoering der maatregelen worde voorkomen. De aansluiting aan de Centrale brengt voor den betrokkene geen kosten met zich mede. EEN NIEUW OPERA-GEZELSCHAP. In een gisteren door de centrale kunstorganisa tie U. A. belegde persconferentie heeft mr. J. H. Polenaar in zijn kwaliteit van voorzitter de zer organisatie mededeeling gedaan van de op richting van een opera-studio, welke onder den naam van „Opera-Studio in Nederland" zich voorloopig zal bepalen tot de opvoering van een cyclus van vier opera's. Wat de opvoeringen te Amsterdam en Rot terdam betreft heeft de zaak reeds haar be slag gekregen. Voor medewerking komen in de eerste plaats in aanmerking goede Nederlandsche krachten, welke kunnen worden aangevuld met buiten landers. Met het Utrechtsch Stedelijk orkest heeft men reeds overeenstemming bereikt, evenals met Abram v. d. Vies voor de regie en Yvonne Georgi voor de danlsleiding. Als ar tistiek leider en dirigent zal Paul Pella op treden, terwijl men nog onderhandelingen voert met een Hollander voor de positie van tweeden dirigent. Repertoire eerste seizoen. Omtrent de „opera-studio in Nederland" door de centrale kunstorganisatie in samenwerking met Paul Pella, valt nog het volgende te melden. De opera's welke men in het volgende sei zoen zal opvoeren zijn: Fidelio van Beethoven, Zar und Zimmermann van Lortzing, Julius Caesar van Haendel en Cosi fan Tutte van Mozart. Uit voorzichtigheid heeft men een keuze gemaakt uit werken van het klassieke en romantische repertoire. Nadien wik men echter ook moderne werken tot opvoering brengen. Men wil de opvoering van genoemde werken verzekeren door vaste uitkoopen van organi saties zooals kunstkringen en volksuniversitei ten. Voor Amsterdam en Rotterdam is dit reeds verzekerd, voor Amsterdam hoogstwaarschijn lijk reeds twee maal. Met andere plaatsen is men nog aan het onderhandelen. Men moet ieder werk tien maal opvoeren om tot een batig saldo- te komen. De uitkoopsom is ge baseerd op eep gespecificeerde begrooting der uitgaven. Hét bedrijfskapitaal wordt verschaft door bijdragen van donateurs. De eerste benoo- digde gelden zijn aanwezig. Met een groot aan tal Nederlandsche kunstenaars worden onder handelingen gevoerd alsmede met enkele uit muntende, door de huidige constellatie uit het Duitsche muziekleven uitgeschakelde krachten. Hoewel men reeds met verscheidene artisten tot overeenstemming is gekomen, heeft men met hen nog niet gecontracteerd, daar men eerst het aantal opvoeringen wil verzekeren. Teneinde jonge kunstenaars te kunnen oplei den voor de Opera zal men trachten in aanslui ting op de Opera Studio een Opera klasse te Amsterdam op te richten. MASTREECHTER STAAR. De Kon. Zangvereeniging Mastreechter Staar te Maastricht viert volgende maand haar 50- jarig bestaan. Op 23 Juli heeft een tournooi voor mannenzang plaats waaraan o.a. zullen deelnemen: „Zang en Vriendschap", Haarlem; de „Legia" Luik en „Concordia" Aken. De belangstelling voor het elfde Internatio naal muziekfeest, dat heden te Atristerdam begint, is zeer groot. De voornaamste Janden zenden gedelegeerden. Muziekcritici van de belangrijkste bladen uit België, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Oostenrijk, Polen, Spanje, Tsjecho Slowakije, Zweden en Zwitser land zullen het feest bijwonen. In het geheel beloopt het aantal buitenlandsche critici on geveer 70. Verder kan nog gemeld worden, dat thans ook de dirigenten Edmund von Borck uit Ber lijn, Karei Ancerl uit Praag, Ignaz Neumark uit Warschau te Amsterdam zijn aangekomen, Nadat de heer Ed. van Beinum in de voorgaan de weken reeds verschillende voorbereidende repetites had geleid, wordt ook door de boven genoemde dirigenten regelmatig met het Con certgebouworkest,. waaraan in deze warme dagen de hoogste eiSchen gesteld worden, ge werkt. De Londensche dirigent Qonstant Lambert is intusschen te Rotterdam aangekomen om met de Kon. Chr. Oratoriumvereeniging „Excelsior" te repeteeren, nadat de voorbereidende werk zaamheden hier door den heer Ed. Flipse zijn verricht. Totaal nadeelig saldo over 1932 f 15.694.915 (vorig jaar f 972.777). Winsten Verliesrekening van de N.V. Mij. tot Expl. van Staats spoorwegen. Debet: Aandeel der Mij. in het nadeelig slot der reke ning van gemeenschap pelijke baten en lasten S.S./H.S Saldo winst 1932 6.975.518 720.000 7.695.518 1.152.345 Credit: Bijbetaling door den staat der Nederlanden 7.695.518 1.152.345 7.695.518 1.152.345 .Winst- en verliesrekening van de N.V. Iioil. IJzeren Spoorweg-Mij. Debet; Aandeel der Mij. in het nadeelig slot der reke ning van gemeenschap pelijke baten en lasten S.S./H.S Saldo 'winst Credit: Bijbetaling door den Sstaat der Nederlanden 1932 8.719.397 900.000 1931 f 540 431 900.000 9.619.397 1.440.431 9.619.397 1.440.431 9.619.397 1.440.431 Rekening van gemeenschappelijke baten en lasten S-S./H.S. Debet: 1932 1931 Uitkeeringen wegens huur en medegebruik van spoorwegen stations enz. 6.150.579 6.297.679 Saldo intrestrekening 21.097.239 20.444.726 Afschr. op koersverschil en onkosten bij uitgifte van geldleeningen 250.467 250.469 Afschrijving op stoom schepen en ponten 53.477 53.477 Bijdragen rekeningen van afschrijving rollend ma terieel 5.822.879 6,181.541 Bijdragen rekeningen van afschrijving exploitatie- inrichtingen 1.607.510 1.647.094 Bijdragen verniéuwingsre- keningen voor gebouwen en kunstwerken4.762.861 4.739.720 Verschillende verliezen22.265 349.227 Belasting op de uitdee- iingen 16.894 125.596 Afschr. op amqrtisatiere- kening rentelooze voor-, schotten voor den aanleg v. spoor- en tramwegén 119.406 39.784.175 40.208.938 Credit: Saldo exploitatierekening 22.303.213 37.294.769 Saldo afrekening huur van rollend materieel 278.062 486.213 Vergoeding wegens mede- ge br. door andere spoor- wegadm. van spoorw. en stations der Mijen 35.878 35.852 Verschillende baten1.372.107 1.419.324 24.089.260 39.236.160 Nadeelig saldo ƒ15.694.915 (972.777) waarvan: ten laste van de Mij. tot expl. van Staatssp ten laste, van de Holl. IJzeren Spoorw, Mij... 8.719.397 540.431 6.975.518 432.345 39.784.175 40.208.938 Moedige redder ontrukt hen aan wissen dood. Twee jongens van 5 en 6 jaar van de fa milies P. v. R. en v. H. te Warmond hadden een roeiboot genomen en waren gaan varen op de Leede, toen plotseling een groote motor boot in vollen gang aankwam en boven op de roeiboot voer. Deze kwam, zonder de jongens, weer aan het achtereinde van het schip boven water. Gelukkig had-den zekere J. K. en J. v. d. Z. het ongeval uit de verte gezien en liepen ijlings naar .de plaats, waar de overvaring had plaats gevonden. Ook de schipper van de motorboot, die het ongeluk veroorzaakte, was reeds te water gesprongen, doch zonder ge volg. Bovengenoemde IC. sprong eveneens te water en mocht na eenig zoeken het genoegen smaken, de knaapjes te vinden onder het kroos. Hij greep een der jongens vast bij de haren en trok hem aan den kant, waardoor tevenS de andere drenkeling, die zich aan zijn kameraadje had vastgeklampt, werd gered. Nederlandsch Product met 't onmiskenbare gevoel, dat Uw dag alweer zal eindigen mei zoo'n aanval van die ellendige hoofdpijn. Dadelijk een AKKERTJE" en desnoods een uur later nog een I Verrast bemerkt Ge, dat de dag steeds pret tiger wordt en dat het werk beter vlot dan ooit! Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 50 cent. Sobruikt dus voortaan ultslultendt Volgaas recept van Apotheker Dumont 1931 f 432.345 720.000 TERECHT. De Amsterdamsche politie deelt mede, dat Adriana Johanna Lemmers, woonachtig te Lel den, die sinds enkele dagen vermist werd, te recht is. Voor de gemeente-politie in Zuid- Holland. Dezer dagen werden de door de Koninklijke Nederlandsche automobielclub georganiseerde theoretische en practische cursussen over de automobiel en het moderne ver keer aan de gemeente-politie in Zuid Holland zoowel in de steden als op het platteland be ëindigd. De gedachte, welke aan deze cursussen ten grondslag ligt is, dat de politie, waar deze met het verkeer te maken krijgt, toch in de eerste plaats als verkeersopvoeder dient te funfeeren. En juist daarom komen deze lessen de politie in de uitoefening van dezen tak van dienst zoo uitermate goed van pas. De commissie belast met de leiding van de politie-vakcursussen in Zuid Holland kan met genoegen terugzien op de taak, die zij op haar schouders nam. In Zuid Holland zijn de cursus sen voorloopig beëindigd en er mag van een volkomen succes gesproken worden. Gorinchem, Middelharnis, Brielle, Oud Beier land, Oegstgeest en Gouda zijn klaar. In elk der genoemde plaatsen werd, na een aantal theoretische lessen als slot een practische ver- keersles gegeven. Door drie personenauto's werd dan duidelijk gedemonstreerd, welk gevaar het passeeren in een bocht (en die zijn er vele op de Zuid Hollandsche wegen) of het afsnijden er van voor 't verkeer opleveren. Voorts werd getoond, dat het „snijden" ook niet altijd zon der botsingen afloopt, terwijl het te ver uit halen naar de linker wegzijde bij het passeeren, gevaarlijke en moeilijke situaties scheppen kan, evenals het dicht achter een andere auto aan rijden. Bovendien werd den cursisten ge demonstreerd hoe men de remmen van 'n auto op hun betrouwbaarheid kan controleeren. Na tuurlijk werd ook op de fouten van andere weggebruikers gewezen. In alle genoemde ge meenten toonden de cursisten groote belang stelling voor de door de K.N.A.C, gegeven lessen en het waren niet de cursisten alleen, die van hun belangstelling blijk gaven. Gorinchems' Burgemeester en Commissaris van Politie waren bij de laatste les aldaar tegenwoordig, in Oud Beierland de burgemeesters der omliggende gemeenten, terwijl ook in Gouda Burgemeester Gaarland en de secretaris van bovengenoemde commissie de heer WiThelrny" Van Hasselt, cis laatste les bijwoonden. Burgemeester Gaarland heeft toen als voorzitter der commissie aan'cïe K. N. A. C. dank gebracht voor het nuttige werk dat zij in het algemeen belang heeft verricht, teneinde een veilig verkeer te propageeren en te bevorderen, waarvan vele automobilisten profijt zullen trekken. Opgegeven door v, d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). RECTIFICATIE: In he fallissement vanA. Oostdijk te Heen- vliet is in plaats van Mr. H. van Haeringen be noemd tot Curator Mr. D. A. Hoogenraad te Rotterdam. UITGESPROKEN: HILLEGERSBERG, 7 Juni: De N.V. Alblas en Gehner's Houthandel in liquidatie. Berglustlaan 62. Rechtercomm. Mr. J. C. Brongers. Cur. Mr. K. A. Rombach. ROTTERDAM, 7 Juni: De N.V. Handel-, Ex ploitatie en Administratie Mij. Succes 6, Samuel' Muilerplein 19b. Rechtercomm. Mr. J. C. Bron gers. Cur. Mr. J. van Dufjvendijk. J. Boeki, winkelier in electrische artikelen. Bergweg 330. Rechtercomm. Mr. J. C. Brongers. Cur. Mr. G. J. de Ruijter. OPGEHEVEN: HILLEGERSBERG, 7 Juni: G, Macovich, koop man in granen. ROTTERDAM, 7 Juni: J. F. Gerrese, koopman in visch; C. P. Eshuis, transportarbeider; H. L. Ch. Rutgers, winkelier in huishoudelijke artike len; C. Klok, chauffeur; J, Hakker'zonder be roep. SCHIEDAM, 7 Juni; J. H. Dirven en P. Th. Hiliege, samen handelende onder den naam Dirven Jr, en Hiliege, fabriek ter vervaardi ging van koper en leidingwerken. VLAARDINGEN, 7 Juni: A. Westerhout, hulp postbesteller. GEëINDIGD: ROTTERDAM, 7 Juni: R. Swaab, koopvrouw; P. de Vries, handelende onder den naam Rot- terdamsche Kaashandel. SCHIEDAM, 7 Juni: M. Burgwinkel. TB ROTTERDAM. In het Notarishuls aan de Geld. kade. Op Donderdag 8 Juni des namiddags ten 2 uur. EINDAFSLAG. Pand en erf, Hoflaan 29. In bod op 0600. Voor 6800 verkocht. Pand en erf, Wijnbrugstraat 10. In bod op 7800. Daarop verkocht. Pand en erf, Nlc. Beetstraat 38 a, b. In bod op f 10,300. Idem, Idem 48a, b. In bod op ƒ9050. Idem, idem 48a, b. In bod op 8650. Alle voor 28.010 verkocht. Pand en erf, Watergeuastraat 106. In bod op i 7700. Idem, Idem 108. In bod op ƒ7750. Tezamen voor 15.790 verkocht. Pand en erf, Heiman Dullaertplein 22 a, b. v, In bod op 8100. Voor 8560 verkocht. DELFT, 8 Juni. Boter. Aanvoer 86,8 en S/ld vaten, wegende tezamen 1800 kg. Prijs 1.50— 1.57(4 per kg. Handel kalm. DELFT, 8 Juni. Aanvoer en prijzen waren: 5 paarden 80200, ISO runderen vette koeien 80 —215, kalfkoolen 90—220, varekoeien 60—150. 230 nuchtere kalveren 3—9, 350 magere varkens 10—30, 1052 biggen 5—12, 236 weidelammcren ƒ37; rundvleesch p. kg. slachtgew. 56—4432 et. ROTTERDAM, 8 Juni. (Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken G. A.Holl. platg. kom kommers le srt 6.809.70, 2e art 5—7.90, 3e srt ƒ3.506.40 per 10 stuks, komkommers 5.5010.19 per 100 kg., sla (meikoning) le srt f 0.50—2.20 per 100 krop, Bplnazie 24.30 per 100 kg., bloemkool 2.706.10 per 100 stuks, peen 5—9.70 per 100 bos, tomaten A 15.40-20.50, B 14—19.10, O 14.50—20.70, CC 10.80—15.90 per 100 pond, poste lein 22.40, spitskool 1.802.80 per 100 kg. Aanvoer tomaten 49.790 pond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4