HET APOSTOLAAT DES GEBEDS. MAANDAG 12 JUNI 1933 EN DE POLITIE DE STRANDING VAN DE MARIS". STELLA Noodlottig einde van een pleizier tocht. Twee vermisten als verdronken beschouwd. HET INTERN. MUZIEKFEEST. DE KATHOLIEKE JOURNALISTEN TE ROME. Gelukkige samenwerking tusschen den Haag en Amsterdam. AVONDCONCERT OP DEN DAM. EEN INITIATIEF DOOR DEN PAUS AANBEVOLEN. VEREENIGING VAN KATHOLIEKE ZIEKENHUIZEN. Oprichtingsvergadering te Utrecht. JOANNES REDDINGIUS. REIZEN NAAR LOURDES. GENERAAL KAPITTEL MINDER. BROEDERS. paxer pTperquin S.J. t DE BROCHURE VAN MR. DUYS. Waarom tot publicatie wordt overgegaan. Nieuwe koers in de S.D.A.P. SALARIEERING VAN GEMEENTE- PERSONEEL. INVORDERING VAN DIRECTE BELASTINGEN. Dr. VAN RAPPARD EN DE JODEN. VERZET TEGEN DE MILTPUNCTIE. Verschillende belangrijke wijzi gingen voorgesteld. GIJZELING OOK VOOR BELASTING SCHULD. BOEREN NEMEN WRAAK. Er komt een directeur-generaal van on derwijs. Er komt een directeur-generaal voor werkloosheidsaangelegenheden. Er zou een directeur-generaal van landbouw ko men, zooals er een is aangesteld voor econo mische zaken. Wij zullen over den financieelen _Ka dezer aanstellingen nu niets zeggen. Moge lijk is, dat de functionarissen inderdaad meer opbrengen dan ze kosten, al moet het ons van het hart, dat die kosten werkelijk niet aan den lagen kant zijn, ten minste wan neer men de salarissen dezer heeren verge lijkt met die der ministers, want met andere hoofdambtenaren zijn ze ai niet meer te vergelijken. Wat wij echter wilden vragen is, of de Regeering, nu zij toch overal directoraten instelt ook niet eens mag overwegen een directoraat-generaal van politie in te stel len. Want, hoe verbaasd menigeen, die over de zaak nadenkt, daar ook over zal zijn: in Nederland bestaat geen directeur-generaal van politie. De gemeente-politie doet goed werk en de rijkspolitiekorpsen eveneens, maar hoe staat het met de verhouding tusschen deze categorieën? Hoe staat het met de dienst- baarmaking van de gemeentepolitie aan de rijkspolitie? Zeker, de gemeentepolitie ressorteert on der Binnenlandsche Zaken. Behalve echter bij het opsporen van alle strafbare feiten of het handhaven van de openbare orde. Dat zijn rijkszaken, welke_Justitie regardeeren en in zooverre staat die gemeentepolitie dan onder Justitie. Ongetwijfeld, de militaire politie ressor teert onder Defensie, maar dit korps is dan ook geen politie in den eigenlijken zin des woords. Indien het als zoodanig optreedt, ressorteert het weer onder Justitie. In soortgelijke houding verkeert het korps der marechaussées, dat Justitie trouwens voor twee derde betaalt! Van die marechaussées gesproken, zij heb ben naast zich de dezer dagen feestvierende rijksveldwachters. Deze beide rijkspolitie korpsen werken elk op eigen terrein. Wie zorgt hier voor de, ook uit financieel oog punt noodzakelijke samenwerking? Wie weert hier kwade gevolgen van mogelijke wij zijn allemaal menschen! animositeit tusschen de korpsen? Het is ons een raadsel, hoe men werkelijk centrale politieleiding kan hebben zonder een directeur-generaal. Zeker, de procureur- generaal bij het Haagsche Hof is „fungee- rend" directeur van politie. Dat kon in rus tige tijden. Maar hoe moet dat gaan in abnor male tijden, als wij nu wel eenigermate be leven? Dan verwacht men centrale leiding en die verwacht men niet van den Haagschen procureur-generaal, maar van den Minister van Justitie. Doch hoe kan deze, gezien zijn overige werkzaamheden, practisch zulk een leiding geven? Het feit, dat de algemëene bestuursmaatregel ex art. 223 van de Ge meentewet nog steeds uitbleef, spreekt boek- deelen. Indien er om meer dan een reden ooit aanleiding en gelegenheid was om ook het heele politiebeleid een sterke directie te geven dan is dat nu het geval. Minister Coliin' heeft in de Kamer verklaard, dat de gemeente-autoriteiten bij het handhaven van de orde mogen rekenen op steun der rijks overheid. Het is voor ons de vraag of de rijksoverheid onder alle omstandigheden m staat is deze chèque te honoreeren. Het is hier geen kwestie van gebrek aan goeden wil Integendeel, onze politie is over het algemeen een prachtkorps. Maar „als er iets gebeurt", zooals dat heet, moet heel het ra derwerk onmiddellijk en allersecuurst func- tionneeren. Kan de Regeering positief mee- deelen, dat dit laatste inderdaad het geval is? Wij twijfelen een weinig Zooals reeds elders gemeld, is Zaterdagmorgen op het Noordwesterstrand nabij Ameland het Duitsche jacht „Stella Maris" vastgeloopen. Omtrent dit ongeval vernamen wij nader, dat het jacht, aan boord waarvan zich vier personen bevonden, van Düsseldorf was ver trokken voor een tocht door Nederland. Het heeft na den Rijn tot Lobith te zijn afge varen de route langs de IJsel en de Drentsche Hoofdvaart genomen om vervolgens langs het Damsterdiep Delfzijl te bereiken. Vandaar is de tocht verder gegaan naar Norderney. De opvarenden waren kapitein Mariannes, zijn echt°enoote, mevrouw Mariannes-Gedauer, mevrouw Wolfgang en de heer A. DieteL Van Zaterdagmorgen acht uur heeft de „Stella Maris" koers gezet in de richting Terschelling. Volgens de laatste mededeelingen is het jacht op het Bernrif ten anker moeten gaan, waarna bij het ophalen van het anker, de ankerketting is gebroken en de kapitein en zijn vrouw overboord zijn geslagen. Daar hun lichamen tot nu toe niet zijn gevonden, moet men wel aan nemen, dat zij verdronken zijn. Het jacht is na het breken van den ketting afgedreven en zooals gemeld op het Noordwesterstrand van Ameland vastgeloopen, waar men het heeft kunnen bergen. De beide overige opvarenden, die diep onder den indruk van het gebeurde waren, hebben voorloopig te Hollum onderdak gevonden. De pelgrimstocht heeft een prachtig verloop gehad. Het waren voor de katholieke journa listen uit de geheele wereld dagen van ver dieping en verinniging, zooals het drukke en jachtige beroep er maar weinige brengt. De laatste acte van den pelgrimstocht was ook het feestelijk hoogtepunt: de audiëntie bij den Heiligen Vader, Wien het werk van de Katholieke pers zoo warm ter harte gaat en die dan een heel bijzondere ontvangst had mogelijk gemaakt. trgzglsclisp journalisten, bestaande uiv meer dan 200 personen, werd, gelijk reeds ge meld, aan den Heiligen Vader voorgesteld. De leider van iedere delegatie werd m de gele genheid gesteld, de leden van zijn groep per soonlijk aan den H. Vader voor te stellen. Zijne Heiligheid had de goedheid, een ieder tot den handkus toe te laten. Algemeen waren de deelnemers aan deze pelgrimage zeer onder den indruk van de groote belangstelling, welke Zijne Heiligheid voor de katholieke pers aan den dag legde. De Heilige Vader legde hiervan onder meer een duidelijke getuigenis af in een toe spraak, welke Z. H. hield. In deze toespraak onderhield Zijne Heiligheid zich meer dan een hun "Ur met de katholieke journalisten over over h,?nname taak> hun edel beroep, doch ook vorm wnnr'Gr Sroote verantwoordelijkheid. De vorm, waarin Zijne Heiligheid Ziin verheven foot eennvn?er de *athoHeke journalistiek goot, een vorm waarin ook het humoristische element een juiste plaats kreeg, gaf tegen het slot aanleiding tot een grootsche manifestatie der aanwezigen, die zich zonder uitzondering gelukkig prezen, op dit moment in de nabij heid van den Vader der Christenen in den breedsten zin van het woord te mogen toeven Tijdens de toespraak van der. Heiligen Vader werd hieraan herhaaldelijk uiting gegeven door spontane exclamaties. Het enthousiasme groei de tot een jubel toen de H. Vader ons nog de bijzondere attentie toedacht, door alle katho lieke journalisten, aanwezig of niet aanwezig, met geheel hunne familie, in den meest uitge- breiden zin van het woord den Pauselijken Zegen te geven, en aan een ieder der aanwezi gen een door Zijne Heiligheid gewijde medaille als herinnering aan deze pelgrimage deed uit reiken. Een unieke verzameling muziek instrumenten te Amsterdam bijeen. In de benedenverdieping van het Stedelijk Museum te Amsterdam is ter gelegenheid van het Internationaal Muziekfeest een tentoonstel ling ingericht, samengesteld uit de beroemde verzameling Scheurleer te Den Haag. Men krijgt slechts een beknopt beeld van de schat ten, die het museum Scheurleer bevat. De unie ke bibliotheek is in Den Haag gebleven, maar reeds de collectie speeltuigen, die thans te Amsterdam bijeen is, heeft de beteekenis van een der voornaamste gebeurtenissen, welke er bij dit muziekfeest voorvallen. De collectie is in het Stedelijk Museum uiterst gunstig opgesteld, waardoor men een helder overzicht kan krijgen van de instrumen ten, gegroepeerd naar de landen van hun her komst. De muziekminnaren, die dezer dagen in Am sterdam bijeen zijn, zullen ongemerkt uren bij deze tentoonstelling zoek brengen. De hon derden instrumenten van den meest uiteenloo penden aard hier bijeen, zijn even zoovele pre- ciosa, die door den conservator van het Mu seum Scheurleer, den heer D. J. Balfoort met enorm vakmanschap zijn gerangschikt. Het ligt in de bedoeling om de tentoonstel ling den°geheelen zomer in Amsterdam te hou den. Zij moge vele bezoekers trekken. Zaterdagmiddag na de opening der Breit- ner-ten toon stel ling heeft in het Stedelijk Museum te Amsterdam de opening plaats ge had van de tentoonstelling van muziekinstru menten afkomstig uit de verzameling van het Museum Scheurleer te Den Haag. Om half vier sprak de wethouder voor de kunstzaken, de heer E. Boekman, de openingsrede uit te midden van een groot publiek, waaronder zich de deelnemers aan het Internationaal Mu ziekfeest en vele bekende personen uit de Amsterdamsche kunstenaarswereld bevonden. In een kort speechje heeft de wethouder gewezen op de gelukkige samenwerking tus schen de gemeenten den Haag en Amsterdam welke er toe heeft geleid, dat deze unieke collectie naar de hoofdstad is gekomen om het internationaal muziekfeest op te luisteren. Van zijn kant hoopte de wethouder, dat het moge gelukken, het fonds voor het behoud van het Museum Scheurleer bijeen te krijgen, opdat het museum voor Den Haag behouden zal blijven. Dr. E. H. van Gelder, lid der oommissie van beheer van het Scheurleer-museum, heeft aan dezen wensch nog enkele opwekkende woorden toegevoegd. Zoo juist, Donderdagavond 8 Juni, verneem ik van het hoofdbestuur van het Apostolaat des Gebeds in Rome, dat Z. H. de Paus een beroep gedaan heeft op de medewerking van dezen Internationalen Bond voor een uitste kende Eucharistische actie gedurende het Hei lig Jaar. Alvorens deze actie uiteen te zetten, wil ik even een verklaring geven, waarom ik de gast vrijheid van deze courant inroep. Binnen kort zal ik de directeuren van het Apostolaat des Gebeds in ons Vaderland volkomen inlich ten door middel van „De Heraut" van het H. Hart en een circulaire, opdat zij hun geloovigen kunnen aansporen tot deelneming aan deze actie. Maar er zijn nog parochies, waar geen centrum bestaat van het Apostolaat des Gebeds. Nu is het de bedoeling, dat niet alleen de leden van het Apostolaat des Gebeds meedoen doch zooveel mogelijk katholieken. Dat is de reden, waarom ik voor dit artikeltje plaats vraag in uw veelgelezen blad. Aldus komt het mooie initiatief onder de oogen van zeer velen en d* heeren pastoors, die geen directeur van ons werk zijn, weten meteen, dat zij zich voor meer bijzonderheden kunnen wenden tot ons bureau, Retraitehuis Loyola, Vught. Father Joannes Waterkeyn, Pastoor in Lon den, heeft onlangs, bij gelegenheid van een audiëntie, aan Z. H. den Paus een voorstel ge daan den katholieken op het hart te drukken, dat zij gedurende dit Heilig Jaar, waarin ook de instelling van de H. Eucharistie herdacht wordt, hun dankbaarheid ervoor jegens God zouden uiten vooral door een veelvuldiger bij wonen van het H. Misoffer. De H. Vader was ten zeerste ingenomen met dit voorstel. In overleg met father Waterkeyn droeg de Paus de uitvoering ervan op aan het Genootschap van het Apostolaat des Gebeds. Waarom dit geschiedde, moge blijken uit onderstaanden brief van den Staatssecretaris, kardinaal Pacelli, aan pater generaal der So ciëteit van Jesus, die tevens Algemeen Direc teur is van het Apostolaat des Gebeds: Vaticaansch Paleis, 18 Mei 1933. Hoogeerwaarde Pater, Hoogst aangenaam was het Zijne Heiligheid kennis te nemen van de bereidvaardigheid, waarmede gij, als Algemeen Directeur van het Apostolaat des Gebeds, door middel van dat Genootschap wilt meewerken, dat de vrome praktijk, door den zeereerw. 'heer Joannes Wa terkeyn, secretaris van de „Society for the Maintenance of the Apostolic See", voorgesteld, zoo wijd mogelijk gepropageerd wordt: dat namelijk de katholieken gedurende dit Heilig Jaar veelvuldiger dan anders en met meer godsvrucht het H. Misoffer bijwonen in ver- eeniging met den H. Vader en tot zijn intentie Dit goddelijk Sacrificie immers is tegelijk èn de herdenking èn de gedurige hoewel niet bloedige hernieuwing van het bloedige Of fer van Calvarieberg, waardoor het menschdom verlost is geworden. Daarom kan er geen vruchtbaarder noch verdienstelijker wijze van herdenking gevonden worden dan welke door bovengenoemde praktijk wordt aangeraden. Nu neemt onder al de soorten van smeek- gebed en onder al de oefeningen van christelijke godsvrucht het H. Misoffer de eerste plaats in. Daarom is er geen enkel ander genootschap meer geschikt om een diepere kennis van de geheimen van het goddelijk Offer bij te bren gen en een veelvuldiger en vruchtbaarder bij wonen ervan te bevorderen dan het Genoot schap van het Apostolaat des Gebeds, dat door U, Hoogeerwaarde Pater, zoo wijs en zoo ijverig wordt bestuurd. De H. Vader is dan ook ten zeerste dankbaar voor de bereidwilligheid om te zorgen, dat deze manier van geloofsuiting overal wordt ge propageerd met alle middelen, wélke het Apos tolaat des Gebeds ten dienste staan. Als onderpand van zijn hooge tevredenheid verleent Zijne Heiligheid aan U en aan den Zeereerw. Heer Joannes Waterkeyn en aan al de Directeuren van voormeld Genootschap den Apostolischen Zegen. Met bijzondere gevoelens van oprechte hoog achting. Uw zeertoegenegene in den Heer, E. Kardinaal Pacelli. De bedoeling is dus duidelijk. Het Aposto laat des Gebeds zal, door middel van zijn Di recteuren over de geheele wereld, niet alleen zijn leden, maar zooveel mogelijk geloovigen trachten te bewerken tot een levendiger geloof in de H. Eucharistie en tot een veelvuldiger en godvruchtiger bijwonen van het H. Mis offer. Waarin deze actie zal bestaan, wordt door circulaires bekend gemaakt. Het uit te werken plan omvat drie punten: 1. de katholieken bewegen om dè H. Mis veelvuldiger door de week bij te wonen, 2. de vermogende katholieken aan te sporen om aan de geestelijkheid stipendia te schenken voor op te dragen H.H. Missen; 3. de minder-vermogende katholieken op te wekken om door kleine bijdragen stipendia voor H.H. Missen bijeen te brengen. De tijd voor deze actie is beperkt tot het Heilig Jaar en loopt van Augustus 1933 tot half Februari 1934. Nog één bijzonderheid moet naar voren ge bracht worden: het Apostolaat des Gebeds is voornemens bijeen te brengen al wat in de tijd van Augustus 1933 tot half Februari 1934 wordt gedaan en het resultaat als Schatkamer aan Z. H. den Paus aan te bieden. Daarom zal aan de leden van het Apostolaat des Gebeds en ook aan allen, die zulks verlangen, een blaadje met de noodige gegevens worden ver strekt, waarbij ook een lijstje is, waarop kan aangeteekend worden, wat men in dezen tot intentie van den Paus gedaan heeft, van maand tot maand. Onder Gods zegen verwachten wij een tal rijke deelneming. Van de leden van het Apos tolaat des Gebeds zijn we wel zeker. Maar ook van daarbuiten moeten velen meedoen. Is dit geen prachtig werk voor al onze R. K. Ver- eenigingen, speciaal voor onze jeugdorganisa ties? Deze actie zal den godsdienstigen geest verdiepen en het geloof vermeerderen in wat het verhevenste is in de Katholieke Kerk: de H. Mis, de dagelijksche herdenking van Jesus' Kruisdood op Golgotha. Loyola, Vught. WILLEM KEA, S.J. Directeur v. h. Nat. Bureau v. h. Apostolaat des Gebeds Te Utrecht wordt op Maandag 19 Juni om 2 uur in het Jaarbeursgebouw een vergadering gehouden, teneinde te komen tot oprichting eener vereeniging van katholieke ziekenhuizen. De oprichting dezer vereeniging belooft voor katholiek Nederland van groote beteekenis te worden. Immers, dan wordt een onderlinge band gelegd tusschen de vele inrichtingen ter verpleging van zieken, welke op ons Roomsche erf staan. Aaneensluiting ter onderlinge samen werking is noodig, wil op den duur het hooge peil, waarop de verpleging moet staan, gehand haafd kunnen worden, alsmede ter beveiliging onzer zoo algemeen gewaardeerde religieuse ver pleging. In deze nieuw te stichten vereeniging zullen onze ziekenhuizen een centrum vinden van voorlichting; uitwisseling van gegevens en stu die van nieuwe wetenschappelijke eischen en uitvindingen zuller er toe bijdragen de verple ging aan de hoogste eischen, in het belang der zieken, te doen beantwoorden. Te verwonderen is het dan ook niet, dat voor de oprichting dezer vereeniging alom belang stelling bestaat. Door Mgr. D. Huurdeman, Vi caris-Generaal van het Aartsbisdom Utrecht, wordt een inleiding gehouden over: „Nut en doel dezer vereeniging", terwijl dr. J. F. J. ten Berge, directeur van het R.K. Ziekenhuis van den H. Joannes de Deo, Westeinde 's Graven- hage, spreekt over „Nut en doel dezer vereeni ging in technisch opzicht". Het voorloopig secretariaat is gevestigd Oud- wijk 19 Utrecht. Het Reisbureua Rotala Neerlandica, gevestigd te 's-Gravenbage Rijnstraat 18a organiseert ook dit jaar weer diverse reizen naar Maria's genade-oord in Zuid-Frankrijk, Lourdes. Op dit programma komen o.m. voor een luxe reis, welke 26 Juni a.s. aanvangt, met een bezoek aan Parijs en Lisieux en de groote jubileum bedevaart, welke 4 Augustus a.s. zal ver trekken. Bij het te Rome gehouden Generaal-Kapit- tel der Minderbroeders werden gekozen als Generaal-Definitoren: voor de Duitsche taal P. Bertrand Kurtscheid; voor de Spaansche P. Apollinaris Perez; voor de Engelsche P. Hubert Quinn; voor de Slavische P. Paulus Shrotty; voor de Italiaansche P. Jeremxas Olmen. Als Procurator-Generaal koos men P. Benja- mDe naamkvan den Definitor-Generaal uit Ca nada voor de Fransche taal is nog niet bekend Door zeshonderd zangers. Onder een ietwat triestige lucht werd Zater dagavond op den Dam te Amsterdam 't mu ziekfeest vervolgd met een uitvoering van oud- Nederlandsche liederen door een schare man- nenzangers zeshonderd in getal onder leiding van Fred. J. Roeske. De zangers hadden zich opgesteld op de „kleine steentjes" met den rug naar het Paleis. Op het Damplein stonden de genoodigden en daarachter, van de genoodigden gescheiden door een strook niemandsland, stond het ge wone publiek. Zoo stond de Dam dan toch vol, als men het wat welwillend wilde bezien. Intusschen hebben we op een alleszins te loven wijze een reeks van de oudste, beste volksliederen kunnen hooren, met begeleiding van een orkest van blazers en slagwerk, in de voortreffelijke bewerking van Cornelis Dopper. Tusschen de nummers door liet de beiaardier van het Paleis, meester Vincent en kele liederen op het Carillon weerklinken. Een hartelijk applaus beloonde de uitvoerenden voor hun voortreffelijke prestaties. Wethouder de Mnanda heeft na afloop van het concert de uitvoerenden bedankt voor het muzikaal genot, datzij den luisteraars hebben verschaft. Speciaal tot den heer Roeske richtte de wethouder, namens de Amsterdamsche be volking woorden van erkentelijkheid. Zaterdagmiddag is in het Mariapaviljoen op zes- en twintigjarigen leeftijd overleden de weleerw. pater P- Perqum S.J Pater Perquin verbleef in het St. Ignatius- college te Amsterdam, waar hij als surveillant werkzaam was. Een 71fe.. Zlekteaanval maakte zijn opneming m het Mariapaviljoen noodzakelijk waar hij Zaterdagmiddag ge storven. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE. De nieuwbenoemde Minister van Sociale Zaken, prof. Slotemaker de Brume zal zetelen in het Departementsgebouw aan den Bezui- denhoutscheweg te 's Gravenhage waarin ook de Departementen van Economische Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn ondergebracht nabij de Kamer van den Secretaris-Generaal, mr. Scholtens, is een ruim ambtsvertrek voor hem m gereedheid gebracht. ETIENNE BOSCH f Op 70-jarigen leeftijd is Zaterdag in Maris Stella overleden de beknde kunstschilder en etser Etienne Bosch. Eenige weken geleden, toen de eerste ge ruchten opdoken omtrent een door mr. Duijs, het sociaal-democratische lid der Tweede Ka mer geschreven brochure, verband houdende met eenige problemen van tactiek der S. D. A. P., deelde het dagblad „Het Volk" mede, dat de heer Duijs besloten had „die brochure niet te publiceeren, nadat hij er zich van verwittigd had, dat de door hem aangeraakte problemen reeds in partijbestuur en partijraad aan de orde waren. Aangezien thans is komen vast te staan, dat dezer dagen bij de uitgevers W. J. Thieme Co., te Zutphen, toch de brochure „Ter Orien teering" van mr. J. E. W. Duys zal verschijnen, heeft „De Telegraaf' mr. Duijs, die wegens ge zondheidsredenen in Lochem verblijft, om een onderhoud verzocht, ter beantwoording van de vraag of uit het verschijnen der brochure de conclusie moet wo"rden getrokken, dat bij het partijbestuur der S. D. A. P. die ^problemen thans niet meer „aan de orde waren". Allereerst deelde de heer Duijs mede, dat inderdaad door hem eenigen tijd geleden is toe gezegd zijn brochure voorloopig niet te doen verschijnen. Deze toezegging geschiedde echter in de veronderstelling dat dan intusschen an dere partijgenooten, die een vooraanstaande functie bekleeden, zich van het openlijk be kend maken hunner opinies inzake partijtactiek enz. zouden onthouden. Dat sprak vanzelf. Intusschen, zoo vervolgde mr. Duijs, is mij gebleken, dat anderen zich daar niet aan hiel den en dezer dagen zelfs heeft een geheele af- deeling (Amsterdam 5) nog wel met algemeene stemmen een motie aangenomen en gepubli ceerd, waarin deze zich op zekere punten van partijtactiek reeds ging vastleggen. In deze motie wordt uitgesproken dat een herzien van de partijtactiek „in geen geval gericht mag zijn op een verzwakking van het revolutionnair karakter der partij en dat de partijleiding met alle middelen, zoowel in parlement als buiten parlement, den strijd voor de verheffing van de arbeidersklasse zal voortzetten". Om deze redenen heeft mr. Duijs het partij bestuur bij schrijven van 6 Juni j.l. medege deeld, dat het naar zijn meening thans ook geen zin meer had de brochure langer binnen te houden, om daarmede dan pas voor den dag te komen als mosterd na den maaltijd, n.l. wan neer de partij-afdeelingen zich reeds eventueel zouden hebben vastgelegd. Uit den inhoud van de dezer dagen ver schijnende brochure zal, zoo verzekerde mr. Duijs, blijken, dat deze geenszins geschreven is in een aan de partij vijandigen geest. Integen deel. Het blad heeft den heer Duijs daarna ver docht de hoofdtrekken te willen aangeven van zijn in de ter perse gegane brochure ontwik keld standpunt. Ik kan verklaren, zoo zeide mr. Duijs, dat de inhoud van de brochure, wat de hoofdpunten betreft, in geen enkel opzicht in strijd is met wat ik tijdens mijn 30-jarig lidmaatschap van de S. D. A. P. en mijn 24-jarig Kamerlidmaat schap heb voorgestaan en verdedigd. De heer Duijs maakte om vanzelfsprekende redenen bezwaar om in een interview dieper op den inhoud dezer brochure in te gaan, maar het blad kwam in den loop van het gesprek toch wel de volgende belangrijke bijzonderhe den omtrent zijn standpunt te weten De hoofdinhoud der brochure komt hierop neer, dat mr. Duijs wenscht, dat de S. D. A. P. zich onomwonden zal uitspreken voor het uit sluitend gebruik maken van wettige middelen ter bereiking van haar doelvoorts de eerbie diging van het wettig gezag dat de partij on omwonden sabotage bij een eventueele mobili satie veroordeelen zal en dat zij tegenover onze Koningin een houding zal innemen, welke meer in overeenstemming is met die der sociaal-de mocraten in Engeland, Zweden, Denemarken enzterwijl ten slotte mr. Duijs het standpunt met'betrekking tot eenzijdige ontwapening com missoriaal wenscht te doen onderzoeken n verband onder meer met de gewijzigde inter nationale omstandigheden en op nog enkele andere gronden, welk laatste punt geheel gaat in den geest als door ir. Albarda dezer dagen in den Socialistischen Gids geschreven. Wat betreft de verhouding tot het communisme wordt het innemen van een scherper stand punt in deze brochure bepleit. De viering van zijn 60sten verjaardag. De 19 Juni 1873 te Deume (N. Br.) geboren dichter Joannes Reddingius, thans wonende te Hilversum, zal, zooals wij gemeld hebben, Maandag 19 Juni a.s. zijn 60sten verjaardag vieren. Er heeft zich een comité gevormd, sa mengesteld uit Willem Kloos, Hélène Swarth, Antoon Coolen, Lodewijk van Deyssel en J. G. Spaan, dat op zich genomen heeft om de uitgave van het jongste werk van den dichter „Tusschen twee werelden", mogelijk te maken, 'waarmede een hartewensch van hem wordt vervuld. Het comité heeft ziich tot vrienden en bewonderaars gewend om daartoe mede te wer ken, door reeds op het te verschijnen werk in te teekenen. Het boek zal nog deze maand bij de uitgeversmaatschappij „De Tijdstroom" te Lochem verschijnen. Eisch van stopzetting der uitgave „De Nationaal Socialist" van afgewezen. De Minister vraagt volledige inlichtingen. Ten einde over de volledige gegevens te beschikken betreffende de salarieering van gemeentepersoneel heeft de Minister van Bin nenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen verzocht hem via de Ged. Staten te doen toe komen. een exemplaar van het reglement van de salarieering van het personeel in dienst der gemeente voor 1933, alsmede de regelen voor het vaststellen van het pensioenverhaal, even tueel ingevoerde tijdelijke kortingen, vacan- tiebijslag, kindertoeslag, woningtoelage, huwe lijkstoelage, toelagen wegens bezit van diplo ma's, de regelen betreffende vrije geneeskun dige behandeling, vrije kleeding, vrije woning, kortom alle emolumenten, welke het personeel der gemeente geniet. Eventueel aan te brengen wijziging in de bestaande regeling dienen de gemeentebestu ren rechtstreeks aan den minister op te zenden. BEZUINIGING BIJ DE KEURINGS DIENSTEN. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt, heeft de re geering aan de verschillfende gemeentebestu ren, waar een keuringsdienst gevestigd is, den eisch gesteld, dat alle ambtenaren en beamb ten, bij de keuringsdiensten werkzaam, gelijk bezoldigd zullen worden met de overeenkom stige functionarissen in 's rijksdienst werkzaam. POERWAKARTA, 10 Juni (ANETA). In de dessa Tjisalak is het volk oproerig. Het bedreigt het dessabestuur bij de miltpunctie. Nader wordt gemeld De Regent en de assistent-resident van Kra- wang zijn naar Tjisalak vertrokken. De Regent gaf een uiteenzetting van de noodzakelijkheid der punctie. Voorts zette hij de positie van het dessahoofd recht. Het in cident werd daarna gesloten. SCHOEVERS PRACTIJK-EXAMENS. De zomerexamens in Nederlandsche, Fran sche, Duitsche en Engelsche Handelscorrespon dentie, af te nemen door het Centraal Bureau van Schoevers' Practijk-Examens, zullen op 19, 20, 21 en 22 Juli gehouden worden in Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Zwolle en Groningen. De aanmelding sluit 5 Juli. Aanmeldingsformulieren en examen-eischen worden door het Centraal Bureau te 's-Graven- hage franco toegezonden. In kort geding heeft Zaterdagmorgen de President der Arnhemsche Rechtbank Jhr. mr. J. A. v. d. Does uitspraak gedaan in de ci viele actie, welke door een Joodsch handelaar uit Arnhem, den heer I. Abas, was ingesteld tegen den bekenden dr. E. H. van Rappard, redacteur en uitgever van het pamflet „De Nationaal Socialist". Zooals men weet, is door den procureur van den eischer mr. M. J. Wolff uit Arnhem, ge vorderd dat dr. van Rappard op straffe van een geldboete van 1000 de uitgave van het blaadje zou stopzetten. De president overwoog in zijn vonnis, dat voor elke vordering noodig is een rechtsband tusschen hem, die iets vordert en hem van wien iets gevorderd wordt, terwijl een derge lijke rechtsband tusschen partijen niet be staat; dat wel eischer aangeeft, dat gedaagde een onrechtmatige daad zou plegen, maar dat een onderzoek daarnaar vruchteloos is; dat immers uit het geschrijf van gedaagde niet kan worden afgeleid, dat de schrijver eischer op het oog had; dat men, van het geheele blaadje kennis ne mend, ziet, dat schrijver het geheele Joodsche ras op het oog heeft. De president kan niet onderschrijven de meening, dat elk persoon het recht zou hebben te ageeren tegen gedaagde wegens onrechtma tige daad, daar die daad niet tegen hem in het bijzonder is gericht, wat noodig is om overschrijding van art. 1401 B.W. daar te stellen en zeer zeker in het onderhavige geval, waarin de onrechtmatige daad zou zijn ge pleegd tegen een collectiviteit, waarvan niet met zekerheid kan worden gezegd wie er toe behooren. De president meent, dat eischer niet ontvan kelijk moet worden verklaard en hij meent te eerder daartoe te moeten overgaan, nu de in het blaadje voorkomende uitdrukkingen en zegswijzen en de toon van den inhoud zoo weinig verschillen van strijdblaadjes van an dere politieke partijen, dat de president het niet onaannemelijk acht, dat de bevoegde rechter met het oog op de door de Grondwet gewaarborgde vrijheid van drukpers, een ver bod als gevraagd zou weigeren. Gezien de za kelijke, nuchtere natuur van ons volk, dat zich niet zoo gemakkelijk laat opzweepen, komt den president het lijden van schade door eischer zeer twijfelachtig voor. Eischer werd mitsdien niet ontvankelijk ver klaard in zijn vordering. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet van 22 Mei 1845 op de invordering van 's Rijks directe belastingen. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Behalve eenige op zich zelf staande wijzigin gen van de wet van 22 Mei 1845 bevat het ont werp bepalingen, betreffende: a. bespoediging van executie; b.: uitstel van betaling; c. lijfs dwang. Bespoediging van executie. Onder de tegenwoordige regeling moet nadat het aanslagbiljet is uitgereikt, een geruime tijd verloopen voordat, bij gebreke van vrijwillige betaling, tot executie kan worden overgegaan. Den kwaadwilligen belastingschuldige wordt bij de bestaande regeling een ruime mogelijk heid gelaten op zijn goederen aan de executie te onttrekken en daardoor de invordering te verijdelen. Ten einde in deze leemte te voorzien opent het ontwerp de mogelijkheid om in bepaalde gevallen de executie te bespoedigen, door toe te staan, dat alsdan: a de termijnen van artikel 8 der wet niet worden afgewacht; b. ongeacht of al dan niet reeds een aanmaning is uitge reikt, onverwijld een dwangbevel wordt uitge vaardigd. De vraag, of van deze bevoegdheden een rechtmatig gebruik wordt gemaakt, kan door den belanghebbende bij wijze van verzet tegen de ten uitvoerlegging van het dwangbevel, voor den gewonen rechter worden gebracht en desnoods, in kort geding, aan den president van de rechtbank worden voorgelegd. Uitstel van betaling. Het toestaan van op zich zelf niet ongemoti veerde verzoeken om uitstel van betaling, ont moet dikwijls bezwaar uit hoofde van de be paling van artikel 11 der wet, volgens welke de belasting drie jaar na de dagteekening van het aanslagbiljet verjaart. De Minister acht het zoowel in het belang van het Rijk als in dat van de belastingschul digen dat een bepaling wordt opgenomen, vol gens welke de verjaring wordt geschorst ge durende den tijd, dat uitstel loopende is. Bepaald een beletsel voor het verleenen van uitstel kan zijn gelegen in het laatste lid van artikel 12 der wet, volgens hetwelk het recht van voorrang verjaart twee jaar na de dagtee kening van het aanslagbiljet, zonder dat het mogelijk is dezen termijn hoe dan ook te ver lengen. Een aanvulling, volgens welke ook deze verjaring wordt geschorst gedurende den tijd, dat uitstel loopende is, is mitsdien naar de mee ning van den Minister zonder voorbehoud aan bevelenswaardig. In het thans ingediende wets ontwerp is zij uitgebreid tot den tijd gedurende welken de belastingschuldige niet binnen het Rijk woont of gevestigd is, zoodat voortaan zoo wel voor de verjaring van de schuld zelve als voor de verjaring van den voorrang, in dit op zicht dezelfde bepalingen zullen gelden. Een derde bezwaar, dat zich heeft doen ge voelen in gevallen van uitstel, is gelegen in de onmogelijkheid om zoodanig uitstel tusschen- tijds te doen eindigen, indien het eenmaal, zon der voorbehoud, voor een bepaalden tijd is ver leend. Ook dit bezwaar wordt opgeheven. Lijfsdwang. De lijfsdwang is, als middel om nalatige be lastingdebiteuren tot betaling van hun djrecte belastingen te noodzaken, niet geheel onbekend. De wet van 19 Mei 1917 verleende de belas tingadministratie de bevoegdheid lijfsdwang toe te passen voor de invordering van oorlogs winstbelasting. Hoezeer die toepassing met alle behoedzaam heid plaats had, heeft zij de invordering mo gelijk gemaakt van aanzienlijke bedragen die anders voor 's Rijks Schatkist verloren zouden zijn gegaan. Al bereiken in den tegenwoordigen tijd de belastingbedragen niet de hoogte van de vroe gere aanslagen in de oorlogswinstbelasting, niettemin blijken zij belangrijk genoeg te zijn om te leiden tot practijken, die eveneens slechts door toepassing van lijfsdwang kunnen worden bestreden. En ook zonder dat bepaaldelijk van „practijken" kan worden gesproken, blijkt her haaldelijk in zoo sterke mate van onwil tot voldoening van belastingschulden, dat ook uit dien hoofde toepassing van lijfsdwang alleszl** gerechtvaardigd is. Op grond hiervan is de Minister van oordeel, dat het niet langer gerechtvaardigd is, den fiscus den lijfsdwang als middel tot invordering van directe belastingen, te onthouden. Mits dien wordt in het ontwerp voorgesteld, artikel 14 der wet aan te vullen in dien zin, dat het recht van parate executie mede omvat het recht om lijfsdwang toe te passen. De voorge schreven machtiging van den Minister van Fi nanciën zal de kans op een lichtvaardige toe passing van lijfsdwang en ongemotiveerde hardheden voorkomen. Terzake van vermeende onrechtmatige toe passing van lijfsdwang staat den belangheb bende beroep open op de rechterlijke macht. Nachtelijke strafoefening met steenen en geweren. Bij 'n tweetal boeren in de buurtschap Meye bij Bodegraven werden Vrijdagmorgen, toen men met maaimachines het hooiland introk een groote hoeveelheid lange rechtopstaande spij kers tusschen het gras gevonden, waarop de messen van de maaimachines kapot sloegen. Verleden jaar werd bij een anderen boer het zelfde geconstateerd. Men verdacht hiervan toen een in de nabijheid wonenden boer, doch het bleef bij verdenkingen daar bewijzen niet te vinden waren. De boeren hebben nu zelf de zaak in handen genomen en eigenhandig een wraakoefening gehouden. In het holst van den nacht zijn zij in grooten getale naar de kleine boerderij van den verdachten Sch. getrokken en met een regen van steenen hebben zij alle ruiten ver nield. De bewoner loste, om zich te verdedigen, eenige schoten, doch ook de aanvallers lieten zich niet onbetuigd en schoten met jachtgewe ren. Ten slotte trokken zij af. De politie stelt een onderzoek in. VALSCHE MUNTERIJ. De 30-jarige koopman N. B. te Leiden, is door de Rechtbank te 's Gravenhage terzake van het opzettelijk vervaardigen van valsche Nederlandsche muntspeciën (guldens), en het opzettelijk uitgeven daarvan, als waren deze echt en onvervalscht, veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf. In hooger beroep terecht staande, verzocht verdachte, gezien de motie ven die hem tot dit misdrijf hadden gebracht een lichtere straf. De advocaat-generaal mr. Brants, bij het Haagsche Gerechtshof, concludeerde gisteren tot bevestiging van het vonnis. Mr. J. N. Hempenius, uit Warmond, riep de clementie van het Hof in. Arrest 21 Juni a.s. NEDERLANDSCHE FILMINDUSTRIE, De directie der Filco Film deelt ons mede. De bouw der studio's werd gegund aan de aannemers Boel Zoon te Voorburg, welke inmiddels reeds maatregelen genomen hebben en onmiddellijk begonnen zijn de terreinen gelijk te maken. De technische dienst der gemeente Monster is begonnen met het uitbreiden van het pai- keerterrein, zoodat voor de terreinen der Filco het vierdubbele aantal auto's zal kunnen par keeren van vroeger. De directeur der N.V. Nederlandsche Film Industrie Filce, de heer Ing. Adh. Ryckaert, heeft de leiding van het bouwwerk op zich genomen en zal te zamen met den heer N. J. Beek, algemeen bedrijfsleider der Filco, voor de uitvoering der bouwwerken en inrichting hiervan zorgdragen. De electrische installatie wordt ook in eigen beheer uitgevoerd. Hiervoor treedt als advi- seerend ingenieur op de heer ir. Vleugels te Monster. De electrische stroom wordt door het G.E.B. te Monster geleverd; mogelijk zal later bij grooter stroomverbruik dan thans gepro jecteerd, een Diesel-installatie aangeschaft worden. Omtrent de te vervaardigen films is nog niet alles vastgesteld. Wel zal getracht worden films te vervaardigen met zooveel mogelijk Neder- landsch karakter. In de eerste plaats zal het scenario door een Nederlander geschreven moeten zijn naar een Nederlandsch onderwerp. Zoodoende hoopt de directie een Nederland sche industrie te vestigen, welke Nederlandsch sprekende films zal vervaardigen die dus zoo wel letterlijk als figuurlijk tot alle lagen van ons volk zullen „spreken". POGING TOT DOODSLAG Te Assen is in arrest gesteld Harm D. ar beider te Eursmoye (gem. Westerbork) ver dacht van poging tot doodslag op F. Blauw al daar dien hij met een mes zoodanig heeft ver wond dat deze naar het ziekenhuis moest wor* den. vervoerd. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3