PKIJSPUZZLE No. 51 □QOQ0O k CONTRACT-BRIDGE. i MAANDAG 12 JUNI 1933 ONDERSTEUNING VAN VALIDE WERKLOOZEN. HET CONTRACT IN DE KOOP VAARDIJ. STEUN AAN DE MELKPOEDER. INDUSTRIE. SANEERINGSPLAN VOOR DE BLOEMBOLLENCULTUUR. CONFLICT IN DE VENEN BEËINDIGD KATHOLIEKE RAAD VOOR DEN HANDEL. STEUN VOOR KIPPEN- EN EENDEN- HOUDERIJ. INTERN. UNIE VAN R. K. VROUWENRONDEN. RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN DE LANDENKAMP IN LONDEN. Prijsvraag voor een wetsontwerp. Het bestuur van de Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid heeft ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan dier vereeniging de navolgende prijsvraag uitgeschreven: Verlangd wordt een wetsontwerp met me morie van toelichting hetzij een ontwerp tot aanvulling der Armenwet 1912, hetzij een ont werp van een afzonderlijke wet naast de Ar menwet, waarbij wordt geregeld de onder steuning van valide werkloozen, rechtstreeks uitgaande van de dverheid. In de memorie van toelichting moet de noodzakelijkheid of wen- schelijkheid eener wettelijke regeling welke door het bestuur wel als mogelijk is veronder steld, doch niet a priori vaststaat worden aangetoond. Bij de samenstelling van het wets ontwerp moet worden rekening gehouden met het bestaan van de werkloosheidsverzekering en wel, opdat vergelijking der ontwerpen mo gelijk zij, in haar tegenwoordigen vorm. Bij het ontwerp moet o.a. eene taakverdeeling worden voorgesteld, zoowel in organisatorisch als in financieel opzicht, tusschen Rijk en ge meenten (c.q. combinaties van gemeenten). Het is geoorloofd ten aanzien van onderdee- len te bepalen, dat nadere regeling bij alge- meenen maatregel van bestuur zal plaats vin den. De strekking dezer nadere voorziening zal, uit de memorie van toelichting, of uit den tekst der wetsbepaling moeten blijken. Antwoorden, gesteld in het Nederlandsch, ge schreven in tikschrift en geteekend met een spreuk, worden bij het secretariaat der Ver eeniging (Ridderlaan 104, 'sGravenhage) inge wacht uiterlijk 15 November 1933, verge zeld van een verzegeld briefje, dat op de bui tenzijde dezelfde spreuk bevat en den naam en het adres van den schrijver inhoudt. Omstreeks 1 Januari 1934 wordt het oordeel over de ingekomen antwoorden bekend ge maakt. Voor het antwoord, dat daarvoor in aanmer king komt, zal een prijs van 500 worden toegekend met dien verstande echter, dat dit bedrag, indien daartoe aanleiding wordt ge vonden, over twee of meer deelnemers kan worden verdeeld. De Vereeniging houdt zich het recht voor de antwoorden geheel of gedeeltelijk te pu- bliceeren. Ingaand 15 Juni heffing op het product. Teneinde tegemoet te komen aan de toene mende moeilijkheden, die de volle-melkpoeder industrie bij den afzet harer producten onder vindt, heeft de Crisis-Zuivel-Centrale een re geling getroffen, die verwantschap vertoont met de heffingsregeling ten aanzien van de kaas. In verband hiermede brengt zij ter kennis van belanghebbenden, dat ingaande Donderdag 15 Juni a.s. alle hier te lande geproduceerde volle melkpoeder met een vetgehalte van 24 tot en met 29 pet. in de waar, welke in het binnenland wordt geplaatst, wordt belast met een heffing van 15 ct. per K.G., terwijl van alle te exporteeren volle melkpoeder een be drag van S'A ct. per K.G. zal worden geheven. Voor poeder met een hooger vetgehalte dan 29 pet. zal de heffing worden vastgesteld op basis van het werkelijke vetgehalte en de heffing op boter en wel tot een bedrag van 50 pet. bij aflevering voor het binnenland en tot een bedrag van 2/7 deel van de berekende heffing bij export. Restitutie van heffing voor geëxporteerde poeder is niet mogelijk. Het Hollandsch Bloembollenkweekers Ge nootschap en de Bond van Zuid-Hollandsche Kleine Kweekers hebben aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid, in verband met het saneeringsplan voor de bloembollencultuur een adres gezonden. Het adres is tevens gezonden aan de gemeen ten, waar de bloembollencultuur als hoofdbe drijf wordt uitgeoefend. Toejuichende, dat besloten werd het bloem bollenvak als zoodanig te saneeren, vreezen genoemde Hoofdbesturen evenwel, zegt het adres, dat de uitwerking van het meest essen- tieele deel van het plan niet afdoende zal wezen. Het verzoek wordt gedaan om alsnog eenige wijzigingen van evident belang voor tal van kweekers te willen bevorderen van het in de vakbladen gepubliceerde saneeringsplan meer speciaal betreffende de kwestie der zgn. „inlevering-zonder-vergoeding". Overeenkomst tusschen werkgevers en contact-commissie. Door de officieren aanvaard, door den Centralen bond verworpen. Na 9 maanden onderhandelen tusschen den Bond van Werkgevers en de Contactcommissie van organisaties van Werknemers ter koop vaardij, zijn na vele afwijzingen over en weer, onderhandelaren ten slotte overeengekomen, om te trachten te geraken tot afsluiting van collectieve contracten voor den tijd van een jaar, waarbij onmiddellijk een gage-verlaging van 5 pet. zal ingaan en over 6 maanden nog eens een gelijke verlaging. Voor een deel van het civiel-personeel zal de tweede verlaging geen toepassing vinden. Hierover is door de Centrale van Koopvaar dij-officieren met de officieren en door den Centralen Bond van Transportarbeiders met de schepelingen vergaderd en onder de aan den wal vertoevende leden een stemming gehouden. De uitslag hiervan is, dat van de officieren vóór aanvaarding 354 en er tegen 179 heb ben gestemd: terwijl van de schepelingen er 374 vóór en 680 tegen zijn. Over den uitslag dezer stemmingen en de maatregelen, die dientengevolge moeten worden genomen zal de Contactcommissie zich in de eerstvolgende dagen beraden. In het orgaan van den Centralen Bond vinden we de voorwaarden van de overeenkomst als volgt weergegeven: De voorwaarden waarop een nieuwe over eenkomst met de reeders kan worden afgeslo ten zijn de volgende: Over de eerste zes maanden van den con- tractsduur 5 pet., over de tweede zes maanden van den contractsduur een tweede verlaging van 5 pet. Voor het personeel van de odviele diensten op de groote passagferslijnen, wien* gages niet in het contract worden genoemd, en die daar door telken male aan allerlei tusschentijdsche verlaging bloot stonden, geldt nu de volgende regeling: Voor gages tot en met 70 per maand, zal over den geheelen contractsduur van één jaar slechts 5 pet. worden gekort. Voor gages boven de 70 per maand, over de eerste zes maanden van den contractsduur 5 pet. verlaging, over de tweede zes maanden van den contractsduur een tweede verlaging van 5 pet., met dien verstande, dat de gage niet lager zal worden dan 66.50 per maand. Een niet onaanzienlijk aantal andere eischen tot verslechtering zijn ingetrokken. Er zal worden overeengekomen dat de reede- rijen, die vóór 1 April 1932 geen Aziaten in dienst hadden, tijdens den duur van het con tract en onder gebruikmaking van de regeling der „Benas", aan Nederlandsche zeelieden den voorrang zullen geven. Waarmede de meerdere vaargelegenheid als werkgelegenheid aan de Nederlandsche zeelieden ten goede zal komen. Voorts zal worden overeengekomen, dat wan neer tijdens den contractduur de gouden stan daard in Nederland zou worden losgelaten, het contract dan met twee maanden opzegbaar is. Bemiddelingsvoorstel aanvaard. De partijen betrokken bij het conflict in de venen, hebben het bemiddelingsvoorstel van den rijksbemiddelaar, waarbij de loonen met 5 procent worden verlaagd, aanvaard. Aan de staking, ongeveer duizend personen omvattend, is hiermede na twee maanden een eind gekomen. Rancunemaatregelen zullen niet worden genomen. De verveners hadden een loonsverlaging van 10 pet. gemiddeld voorge steld. Maandag zal het werk worden hervat. De oplossing van puzzle No. 49 is DE GARDE STERFT MAAR GEEFT ZICH NIET OVER. Als winnaars werden door het lot aangewezen G. Czerwinski, W. van Hille- gaersbergstraat 12b, Hillegersberg; P. M. Donders, Poststraat 42, Tilbugr; B. A. Helmken, Steegoversloot 34, Dordrecht; Mej. M. A. P. Wildeboer, Laan van Heldenburg 26c, Voorburg Z.H. Hieronder puzzle nr. 51, een letterraadsel. Uit de lettergrepen aan baar ce da den den di e een eind gen jon ker ko kroos kroost le le men na o paar ping po risch slag spel tair the toon ver wed woorden samen te stellen van de volgende beteekenis 1. Slootplantje, 2. Parlementsstuk, 3. Nakomelingen, 4. Met feiten te staven, 5. Soort kaartspel, 6. Badgelegenheid voor dieren, 7. de eerste beginselen om vattend, 8. Volgens de legende, 9. Natuurlijke godsleer, 10. Zweedsche fabrieksstad. Elk blokje stelt een letter voor. Bij juiste invulling der gevraagde woorden ontstaat op de eerste, de vijfde en de achtste rij blokken, van boven naar beneden gelezen, een bekende zegswijze. Inzending van oplossingen tot en met 16 Juni aan Puzzle-redacteur (oplossing 51) Bureau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zonder verdere mededeelingen. Onder de goede oplossers worden vier bedragen verloot van ƒ2.50. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men gelieve den naam op te geven, waarop het abonnement loopt. DE „NEDERLANDER". In verband met zijn benoeming tot Minister deelt Prof. J. R. Slotemaker de Bruine in de „Nederlander" mede, dat hij de hoofdredactie van het blad neerlegt. Tegemoetkoming in het verlies voor deze week. Namens den Minister van Economische Zaken en Arbeid maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij be kend, dat besloten is, de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinere kippeneieren, tot een gewicht van hoogstens 55 K.G. per 1000 stuks, voor de week van 1217 Juni a.s. voor een gedeelte over te nemen ten bedrage van 40 cent per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren. Ten bate van de eendenhouders is voor eendeneieren het over te nemen gedeelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 25 ct. per 100 stuks uitgevoerde eieren. JOHAN NELISSEN f In „Maris Stella" te Scheveningen waar hij zich eenige dagen geleden had laten opnemen, is Zaterdagmiddag plotseling overleden de beken de bariton-zanger Joh. Nelissen. Toepassing van katholieke inora ai- beginselen. Daar er onder ons, Katholieken, ten opzich te der Handelsmoraal nog veel verwarring heerscht, hetgeen bij de gecompliceerdheid van het modern zakenleven niet te verwonde- 1 ren is, werd door velen steeds sterker de be hoefte gevoeld aan een instelling, waar men in handelsaangelegenheden advies zou kunnen inwinnen of een uitspraak zou kunnen verkrij gen in verband met onze Katholieke moraal- beginselen. Op initiatief van een Katholiek, die in handel en bedrijven velerlei ervaringen opdeed, kwamen verschillende, daartoe uitge- noodigde, belangstellenden tezamen en beslo ten tot het oprichten van een Katholieken Raad voor den Handel. Doel dezer instelling is het bevorderen van kennis omtrent en toepassing van de Katholieke moraal beginselen, betrek king hebbende op het gebied van den handel. Dat doel zal worden nagestreefd door het ge ven van adviezen, het beslissen van geschillen, eventueele publicatie daarvan met goedvinden der betrokkenen en alle andere middelen wel ke voor dit doel bevordelijk kunnen zijn. Wat zijn samenstelling betreft, bestaat deze Raad uit twee groepen van leden: beslissende en raadgevende leden. Beslissende leden zullen zijn Katholieke moraal-theologen, raadgevende leden zijn Katholieken die bijzondere kennis bezitten aangaande eenige wetenschap van den handel. De vaststelling van een advies of een uitspraak geschiedt door het besluit van de daartoe aangewezen beslissende leden,, die bij de behandeling worden bijgestaan door de raadgevende leden en eventueel ook door spe ciale deskundigen worden voorgelicht. Het bestuur bestaat uit een voorzitter, een secretaris en een penningmeester. Nieuwe leden kunnen steeds worden geas- sumeerd. Na ingewonnen inlichtingen is de zekerheid verkregen dat tegen de oprichting van dezen Handelsraad bij het Doorluchtig Episcopaat geen bezwaar bestaat. De Katholieke Raad voor den Handel werd dan als volgt geconstitueerd. Voorzitter: J. B. Kors O.P. Hoogleeraar in de Moraaltheologie aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Secretaris: H. A. Kaag, Koogleeraar aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Penningmeester: Dr. A. B. A. van Ketel, Bloemendaal. Verdere leden zijn: Mr. D. Beaufort O.F.M., Prof. Dr. M. J. Cobbenhagen, Prof. Dr. R. F. Hegge, Prof. Mr. Dr. E. v. d. Heyden, Dr. F. G. Huygen, Mr. G. C. J. Kropman, Prof. Mr. Dr. Ch. Raaymakers S.J., Prof. Dr. F. Tummers S.J., Prof. Dr. F. A. Weve O.P. Voor meer uitvoerige inlichtingen wordt men verzocht naamkaartje met adres te zen den aan het voorloopig Propaganda Secreta riaat van „De Katholieke Raad voor den Han del", H. Nelissen, Bilthoven. Op voordracht van een der leden van het comité d'Entente des Grandes Associations In ternationales" is bovenstaande Unie met alge- meene stemmen opgenomen als lid van dat Comité. Onder de auspiciën van het Internationaal Instituut voor Intelectueele Samenwerking, werd dit comité in 1925 gesticht door de voor naamste internationale vereenigingen voor de opvoeding der jeugd in vredelievenden geest en voor de organisatie van den vrede. Hoofddoel is: uitwisseling van gedachten der leden, het gezamenlijk in studie nemen van on derwerpen, het voorstellen van practische actie. Alleen internationale vereenigingen kunnen lid zijn; de leden moeten het beginsel van in ternationale samenwerking aanvaarden, waar op de volkenbond berust. M« If DINSDAG 13 JUNI. HUIZEN (1875 M., 160 K.H.) 8.— K.R.O., 10.— N.C.R.V., 11.K.R.O.: 89.15 gramofoonpl.; 10—10.15 en 10.4511-30 id.; 11.30 godsd. half uurtje; 12— politieber.; 12.15 K.R.O.-sextet, o.a. Rosenkavalier, Strauss; 1. aankomst van de Oranjetrein te Hilversum, daarna vervolg con cert; 1.45 pauze; 2.vrouwenuurtje; 3. gramo foonpl.; 3.15—4.30 M. Smits (zang) en R. le Rütte (viool), o.a. Vioolsonate, Vivaldi; 4.30 K.R.O.- orkest, o.a. Finlandia, Sibelius; 5. dr. W. Huddleston Slater: Het werk der R.K. kraam verzorgster; 5.15 vervolg concert, o.a. ouv. Ma- rinella, Fucik; 7— pauze; 7.15 G. Paulides: de Fransche revolutie; 7.35 gramofoonpl.; 7.45 Ver- bondskwartiertje; 8— opvoering „Heer Hale wijn", W. Pijper, in de Stadsschouwburg te Am sterdam; ca. 9.15 en 10.35 Vaz Dias; 9.20 pater H. de Greeve S.J.: De K.R.O.-vloot; 10.4012 gramofoonplaten. HILVERSUM (296 M., 1013 .K.H.) A.V.R.O.- uitzending: 8—10 en 10.15—10.30 gramofoonpl.; 10.30 orgelconcert Fr. Hasselaar m. m. v. J. Hen- drichsZalsman (sopraan); 11.kook- en bak- praatje; 11.30 vervolg orgelconcert; 12.— gramo foonpl.; 12.15 Kovacs Lajos en zijn orkest, refreinzang Bob Scholte; 2.15 pauze; 2.30 kamer muziek door G. Hemmes (le viool), J. v. d. Woude (2e viool), M. Rodriguez (cello) en A. Baume (alt), Keizerkwartet, Haydn; 3. knip cursus; 4.gramofoonpl.; 4.30 kinderkoor; 5. verhalen voor de kinderen door mevr. A. v. Dijk: 5.30 gramofoonpl.; 6.30 R.V.U., mevr. W. BoldingsGoemans: De moeder in de letter kunde; 7— prof. P. A. Pisk: pianorecital; 7.30 Lucy M. Pierson: Rome, Florence, Napels, Sici lië; 8— Vaz Dias; 8.05 operaconcert, omroep orkest m. m. v. M. Pfahl (sopraan) en W. Lud- wig (tenor), o.a. ouv. La reind d'un jour, Adam; 9.radiotooneel: „Het schot in de bar"; 9.15 vervolg concert, operettemuziek; 10.— gram.pl.; 10.20 omroeporkest, o.a. fragm. Paganini, Lehar; 11.— Vaz Dias; 11.10—12 gramofoonplaten. DAVENTRY (1554 M., 193 K.H.): 10.50 tijdsein, berichten; 11.05—11.20 kookpraat.ie; 12.20 gra mofoonpl.; 1.20 Shepherd's Bush Paviljoen orkest, oa. Three frivolities, Fletcher; 2.20 voor de scholen: 4.25 actueel nieuws; 4.45 R. Tappou- nier en zijn orkest, o.a. Espana, Albeniz; 5.35 kinderuur; 6.20 berichten; 6.50 liederen van j Bach; 7.10 Fransche conversatie; 7.40 BBC-orkest m. m. v. L. Holmes (bariton), o.a. ouv. Di ballo, Sullivan; 8.50 causerie over openbare gebouwen; 9.20 berichten; 9.40 „With music bygeva rieerd muzikaal programma; 10.25 radiokoor: Spaansche liederen; 10.50 declamatie; 10.55 12.20 dansmuziek. PARIJS (Radio Paris, 1724 M., 174 K.H.): 8.05 gramofoonpl.; 12.20—2.20 Kretly-orkest, o.a. ouv. L'épreuve villageoise, Grétrw 7.40 orkest; 8.20 carabetprogramma; 9.05 radioToonecl, voordrach ten van Romains. KALUNDBORG (1153 M., 260 K.H.): 12.20— 2.20 strijkorkest; 3.20—5.20 Mojens Hansen's instrum. ensemble en zang; 8.20 omroeporkest en zang, werken van Offenbach; 9.20 cembalo recital; 9.35 radiotooneel; 10.5511.25 omroep orkest, o.a. Les patineurs, Waldteufel. LANGENBERG (473 M., 631 K.H.): 7.30 gra mofoonpl.; 10.05 gymnastiek; 10.20 berichten; 10.30 voor de werkloozen; 11.30 voor de scholen- 11.50 gramofoonpl. 12.20 pop. concert; 1.20—2.50 orkest en zang, o.a. Hong. dansen, Brahms; 2.50 3.20 gramofoonpl.; 4.506.05 concert; 7.20 Beiersch concert uit München; 8.05 Weragklein- orkest m. m. v. harpist, o.a. ouv. Das Modell, Suppé: 9.40 koren, strijkkwartet en solisten; „Das Gedicht wird Volkslied". ROME (441 M., 680 K.H.): 5.50—6.35 omroep orkest; 9.05 „I cavalieris di Eketu, opera van Zandonai. BRUSSEL (338 M„ 887 K.H.): 12.20 omroep- kleinorkest en gramofoonpl., o.a. Kleine suite in ouden stijl, Moorkens; 1.30—2.20 gramofoonpl.; 5.206.05 omroeporkest, o.a. Wiener Operetten revue, Romberg; 6.507.35 gramofoonpl.; 8.20 symphonie-orkest, o.a. Hamlet, v. Durme, daarna radiotooneel; 9.35 omroeporkest, o.a. Granada, Garcia; 10.30 gramofoonplaten. (509 M., 590 K.H.): 12.20 gramofoonpl.; 12.50 concert, o.a. fragm. Sadko, R. Korsakow; 1.30 220 omroepkleinorkest, o.a. Humoreske, Widor; 5.20 symphonie-orkest, o.a. 36e symphonie, Mo zart; 5.50 Kath. kinderuurtje; 6.25 lezing; 6.35 gramofoonpl.; 6.507.35 omroepkleinorkest, o.a. Wiegelied, Fauré; 8.20 omroeporkest, o.a. Carna val des animaux, St. Saëns; 9.05 causerie: De Kath. actie en de jonge letterkundigen; 9.20 sym phonie-orkest, o.a. Gavotte, Lully; 10.30 gram.pl. KÖNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M., 183.5 K.H.): 6.50—8.20 concert; 8.55—9.10 gymnastiek; 12.20 en 2.203.20 gramofoonpl.; 4.205.20 orkest, o.a. fragm. Der Kuhregen, Kienzl; 5.55 6.20 Sonate d gr t., Mozart (2 piano's); 6.256.50 zang; 7.20 zie Langenberg; 8.20 politiek overzicht: 8.45 orkest, o.a. Traumbilder-faniasie, Lumbye: 9.50 dansmuziek; 10.20 en 11.05 berichten; 11.20 12.20 orkest, o.a. Scandinavische volksmuziek, Hartmann. ROTTERDAM (Gem. radiodistr.) Programma 1: Huizen. Programma 2: Hilversum. Programma 3: 8.Königswusterhausen; 8.55 Königswusterhausen; 10.05 Langenberg; 12.20 Brussel (338 M.); 1.20 Langenberg; 2.50 Königs wusterhausen; 3.20 Kslundborg; 4.20 Königswu- V1ER STUKS PES PAKJE WRIGLEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS LEKKER EN GEZONDI Reel. 644 34 sterhausen; pl.m. 4.50 Langenberg; pl.m. 5.55 Königswusterhausen; 6.50 Londen R., orkest en zang, o.a. Téte a tête, Friml; 8.10 orkestconcert; 8.50 orkest, o.a. Foxtrott, Ravel; 10.10 vioolreci tal, Z. Szekely; 10.35 Brussel (509 M.) Programma 4: 8.05 Parijs R.; 10.35 Daventry; 12.20 Daventry; 2.20 Londen R.; 3.55 Daventry; 5.35 Brussel (333 M.); 7.20 Königswusterhausen; 8.20 Daventry; 8.50 Langenberg; 9.50 Daventry. DINSDAG. De K. R. O. vraagt heden honderd procent van onzen aandacht voor de uitvoering (onder auspiciën van de Wagner-Vereeniging te Am sterdam, ter gelegenheid van het muziekfeest der Internationale Vereeniging voor Hedendaag- sche Muziek) van: „Heer Halewijn", sympho- nisch drama in 9 tafereelen, naar den tekst van Martinus Nijhoff, muziek van Willem Pijper. Men vindt in de K. R. O.-gids een nadere be schrijving van muziek, tekstbewerking en rol- verdeeling. Ter vergelijking van het oorspronkelijk ge dicht en den thans ver-dichten tekst, geven wij de quintessens van het origineele stuk hier weer Zy ging al in haers vaders stal En kcos daer 't beste ros van al. Zy zette haer schrylings op het ros, En zingend en klingend reed zy door 't bosch. Doen zy dat bosch ten halven kwam, Halewyns zoon haer tegen kwam. Hy bond zyn paerd aen eenen boom, De jonkvrouw was vol angst en schroom. „Gegroet, zei hy, gy schoone maegd, Gegroet, zei hy, bruin oogen klaer Kom, zit hier neêr, ontbindt uw haer Zoo menig haer dat zy ontbond, Zoo menig traentjen haer ontron. Zy reden met malkander voort En op den weg viel menig woord. Zy kwamen al aen een galgenveld. Daer hing zoo menig vrouwenbeeld. Alsdan heeft hy tot haer gezeid „Mits gy de schoonste maget zyt, Zoo kiest uw doodhet is noch tyd." „Wel als ik dan hier kiezen zal. Zoo kieze ik dan het zweerd voor al. Maer trekt eerst uit uw opperst kleed, Want maegdenbloed dat spreidt zoo breed, Zoo 't u bespreide, het ware my leed." Eer dat zyn kleed getogen was, Zyn hoofd lag voor zyn voeten ras. R. K. ONDERWIJZERS NAAR LOURDES. Aangemoedigd door het welslagen der reis naar Lourdes in de groote vacantie van ver leden jaar, besloot de reiscommissie van de R. K. Ondrwijzersfederaties in Nederland ook dit jaar bij het 75-jarigherdenkingsfeest der verschijningen van O. L. Vr. weer een reis naar Lourdes te organiseeren. Het program zal geheel gelijk zijn aan dat van het vorig jaar. Op de heenreis wordt een bezoek gebracht aan Parijs en Versailles en Biarritz. In Lourdes zullen de verschillende plechtigheden bij de grot en in de kerken ge zamenlijk worden bijgewoond en zullen boven dien tochten in het gebergte worden onder nomen. Inlichting bij het secretariaat der reiiscom- missie van de R. K. Onderwijzersfederaties Graaf van Waldeckstraat 15, Maastricht. Van 29 Mei tot en met 3 Juni hield de Inter national Bridge League haar jaarlijkschen lan- denwedstrijd te Londen in Grosvenor House. Oorspronkelijk zouden acht landen mededingen, doch door het zich terugtrekken van Duitsch- land en Hongarije bonden slechts zes der bij de International Bridge League aangesloten lan den den strijd aan en wel: België, Engeland, Denemarken, Nederland, Noorwegen en Oosten rijk. Daar onze lezers dagelijks op de hoogte zijn gebracht van de uitslagen zullen wij ons er toe bepalen te vermelden.dat Oostenrijk den eersten prijs behaalde met 21 gewonnen dupli- cate-wedstrijden en Nederland den tweeden prijs met 17 gewonnen wedstrijden. De prijs voor het beste paar werd gewonnen door het Oostenrijksche paar Pollak—Fleischman met 481 lA matchpunten tegen het Hollandsche paar Mr. van Bemmel SuyckEinhorn met 481 match- punten, dus slechts matchpunt op de 481 min der! Dat is wel heel jammer en te meer omdat het niet zoo had behoeven te zijn, de paren- prijs hadden wij zeker kunnen winnen wanneer een kleine god niet zoo fel zijn pijlen afgescho ten had. Was Oostenrijk sterker dan wij? Neen, drie maal neen! Alle experts waren het er .over eens, dat het Nederlandsche team het sterkste was en individueel zeker de twee beste spelers bevatte. En toch hebben wij verloren! Wij willen niet vooruit loopen op de meening van de ver antwoordelijke leiders van den Ned. Bridge Bond, die zeker zeker wel zullen nagaan, waarom wij den wedstrijd verloren, maar wij willen zeg gen, dat onze meening is, dat het eene paar, toen hst bemerkte achter te staan bij het andere paar, ofschoon wij toen nog als ploeg verre vooraan stonden, acrobatische toeren is gaan verrichten teneinde te trachten den achterstand met het andere paar te verminderen. Dat zij daarmede geen veine hadden, is waar, maar zij hadden het niet moeten doen, constant bieden en spelen is, vooral op zulk een wedstrijd, heel wat beter dan allerlei acrobatische toeren te verrichten, die als zij lukken, zeker veel winst opleveren, doch die tegenover gelijkwaardige «pelers meer kans van mislukken hebben. On derschatting van de tegenstanders is bij bridge helaas een veel voorkomende fout. Besluiten van de Intern. League. Gelukkig zullen op de volgende wedstrijden geen paren- en geen tweede prijs meer worden uitgeloofd, gelijk op de vergadering van 3 Juni door het bestuur der International League werd besloten; een dergelijk gevaar van onderlingen strijd tusschen de beide paren van een ploeg zal dus niet meer kunnen voorkomen. Nu wij het toch over de vergadering der International Bridge League hebben, kunnen wij meteen ver melden, dat besloten werd: a. In 1934 zal de Interlandenwedstrijd te Weenen plaats hebben, in 1935 te Brussel in verband met de wereldtentoonstelling aldaar. b. Wijzigingen in de Internationale Bridge regelen, vastgesteld door de Portjand Club, de Whist Club of New York en de Comité fran- eaise du Bridge zullen eventueel door de I.B.L. worden aangebracht. Dit is een uiterst belangrijke beslissing, die nog heel wat strijd zal geven, doch men zal be grijpen, dat waar nu een internationaal lichaam bestaat, het niet aangaat, dat de wetgevende macht in handen blijft van drie buiten dat lichaam staande clubs, waarvan alleen het Co mité francaise du Bridge een nationaal instituut genoemd kan worden. De Portland Club, hoe beroemd ook, heeft slechts 90 leden en kan dus moeilijk nationaal genoemd worden. c. Een ingekomen voorstel om meer dan één bond per land te laten toetreden werd met alge meene stemmen afgewezen. Het ligt in de bedoeling volgende jaren aan den wedstrijd één of meer congres-dagen te ver binden, hetgeen echter het nadeel zal hebben, dat de spelers er niet bij tegenwoordig zullen kunnen zijn, want als deze eens een vrijen mid dag of avond zullen hebben, zullen zij er weinig voor voelen, en terecht, zich weder op bridge- gebied te bewegen. Het is dus echter van veel belang voor het spel en voor het publiek en daarom zal er naar een modus gezocht worden teneinde zonder den duur van het verblijf te verlengen, want dat heeft natuurlijk weer an dere bezwaren, toch tot iets dergelijks te komen. Wat Londen al zoo gaf?? Wel zeer veel. Maan dagochtend werden de afgevaardigden der aange sloten bonden en de vertegenwoordigende ploe gen ontvangen door den Voorzitter van de Inter national Bridge League in de Wellington Club, gevolgd door een lunch, waarbij tevens aan zaten de voorzitter van de Portland Club, Mr. Mob, de idem van Nel Almack Club Sir John Rhodes en Sir Freemantle van de Wellington Club. Dinsdag werd een lunch aangeboden door de New Almack Club, Chairman Sir John Rhodes. Natuurlijk werden op beide lunches de noodige speeches afgestoken. Maandagavond konden wij genieten van een bal in het Grosvenor House gegeven door de Caledonians garderegimenten. Wat een weelde aan toiletten, juweelen en uniformen werd daar ten toon gespreid! Hoofdzakelijk Schotten in hun bekende uniformen, doch ook grenadiers, huza ren en andere uniformen waren te bewonderen, want werkelijk men behoeft niet tot het zwakke geslacht te behooren om bewondering te voor een mooi uniform, dat door allen zonder onderscheid zoo kranig gedragen wordt. De da mes wedijverden in de keurigste toiletten, waar bij de Schotsche dames allen een sjerp droegen in de kleuren van hun „clan", de bekende „tartan". Culbertsoniana. Dien dag maakten wij ook kermis met Culbert- son, helaas niet tot ons genoegen. De laatdunken de wijze, waarop deze Amerikaansche professio nal zich uitliet over de Europeesche organisaties en over Europeesche toestanden, noopten ons hem zeer scherp te antwoorden en hem te zeg gen, dat hij zich eerst maar eens op de hoogte moest stellen van de Europeesche toestanden voor en aleer hij zich aan een oordeel waagde. Trouwens wij waren niet de eenigen, die zoo dachten. Op een hem aangeboden persdiner was men ook zeer ontstemd over zijn uitlatingen en toen hij op de Crockford Club zich weder om ongunstig uitliet over de British Bridge League en den internationalen wedstrijd, stond een der gastheeren op en voegde hem toe: „Mo gelijk hebt ge in het wezen der zaak gelijk, maar het komt niet te pas, dat een Amerikaansche professional, hier gast zijnde, zich zoodanig uit laat". De kwestie is, dat Culbertson zeer goed weet, dat wij in Europa niets van zijn professionalis me moeten hebben en het amateurisme in het bridgespel met alle kracht hoog willen houden. Dat steekt hem erg! Wat te denken van een man, die aanbiedt een match te spelen tegen ons met een inzet yan 1000 onzerszijds en 3000 zijnerzijds en tegen 1 per punt? Toen hij dit voorstelde, vroegen wij hem of hij bang was, want dat hij heel goed wist dat zoowel ons amateurisme als onze pecu niaire omstandigheden een dergelijke match niet toestonden. Daar had de groote man al heel weinig op terug. Later maakten wij kennis met mevr. Culbert son. Wat een verschil! Al charme, al beminnelijk heid. Wij kunnen ons voorstellen, dat Culbertson haar zijn uitverkoren maat noemt! Woensdag was het Derby-day en werd er des middags niet gespeeld. Donderdagochtend werden afgevaardigden en spelers ontvangen door den Lord Mayor van Londen op Mansion House, een bezondere be leefdheid, die door allen op den hoogsten prijs gesteld werd. Wij werden opgesteld bij den in gang der receptiezaal en de voorzitter der I. B. L. begroette den Lord Mayor bij het uitstappen uit zijn auto en leidde hem aan den arm binnen. Dit deed ons denken aan de Sultans van Solo en Djocdja, die eveneens steeds aan den arm van den Resident (thans Gouverneur) worden bin nengeleid. De Lord Mayor was in jacquette gekleed en had om den hals een paars lint met een schit terende briljanten placquette waar in het mid den het Londensche wapen was aangebracht. Evenals overal werden de Hollanders het eerst voorgesteld, n.l. de heeren Lucardie, voorzitter van den N. B. B„ en Kroesen, onder-voorzitter N. B. B. en Hon. Secretary I. B. L. Daarna wer den de verschillende captains voorgesteld, die weder hun ploegen voorstelden. Na afloop dei- voorstellingen hield de Lord Mayor een gloed volle speech, die achtereenvolgens beantwoord werd door de heeren Manning Foster en Lucar die, waarop de Lord Mayor vertrok en wij Man sion House werden rondgeleid. In de schatkamer viel ons naast het schitterende gouden en zilve ren vaatwerk op de staf, die bij alle officieele gelegenheden den Lord Mayor wordt nagedra gen; deze is van massief goud, anderhalven M. lang en gedekt door een groote kroon. Ook het bekende zwaard met van juweelen schitterende scheede trok onze belangstelling. In de keuken werd speciaal onze aandacht gevestigd op een toestel, een soort braadspit, waaraan vroeger heele ossen werden gebraden. Dienzelfden ochtend had een receptie plaats in de Portland Club, het oude bolwerk van het kaartspel. Zeer viel op, dat de Chairman nadruk kelijk verklaarde, dat de Portland Club in bridge steeds een spel wilde zien en dat denkbeeld zou verdedigen tot het uiterste. Duidelijker kon geen stelling genomen worden tegen het commercieele standpunt in deze van Amerika. Ook tegen het gebruik van conventies trok hij scherp te velde. Na afloop werden de Nederlanders uitgenoodigd tot een bezoek aan het vóór de Club gelegen park waarin een standbeeld van Koning-Stadhouder Willem III, voorstellende het oogenblik, waarop diens paard in een molshoop trapte en zoo onge lukkig viel, dat de Koning er het leven bij ver loor. Vrijdagochtend waren allen uitgenoodigd tot bezichtiging van de drukkerij van de „Times", gevolgd door een lunch, aangeboden door de beide directeuren Major the Hon. J. J. Astor en John Walter. De laatste was onze tafelbuurman en vertelde, dat hij de achter-achter-kleinzoon is van den stichter van de „Times". In de zaal. waarin wij aten, de vroegere eetzaal der familie Walter, hingen de portretten zijner voorvaderen en een zeer mooi schilderij, voorstellende Lord Northcliffe, den bekenden nieuwsbladen-koning en bestrijder van Duitschland, die in 1921 als directeur van de „Times" overleed en wien na tionale eer werd bewezen door de bijzetting van zijn stoffelijk overschot in 1922 in de Westminster Abbey. Ook hier de noodige speeches. Na afloop werden aan de gasten aangeboden een herinne ringsboek en een exemplaar van de Royal edition van de „Times", waarvan er als regel slechts twee per dag gedrukt worden, één voor den Ko ning en één voor het British Museum. Het papier dezer uitgave is mooier en sterker dan dat der gewone uitgave. De bezichtiging der drukkerij wordt slechts zelden toegestaan en was uit den aard der zaak zeer interessant; wij kunnen er echter hier niet over uitweiden. Na afloop werd nog een foto gemaakt, die ons den volgenden dag werd toegezonden. De heeren Lucardie en Kroesen brachten nog een bezoek aan de kaartenfabriek der firma Delarue-Goodall en waren er over uit hoe zorg vuldig daar gewerkt wordt om een mooie kaart te krijgen, ofschoon slechts drie soorten karton gebruikt wordt/zoo worden niet minder dan 150 soorten kaarten gefabriceerd, het karton doet het dus niet voornamelijk. Zaterdag was de laatste dag. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen uitgereikt, waarbij de heer Manning Foster een fraaie speech hield, waarin hij duidelijk liet uitkomen, wat de I. B L. wilde en waaraan deze zich zou houden. De fraaie prijzen waren geleverd door de Utrechtsche firma Kon. Stichtsche Fabriek van Goud- en Zilverwerken, voorheen Corn. Be geer en Zonen. Zij werden algemeen bewonderd en vormden een mooie reclame voor deze fa briek. Daarna werd door den heer Manning Fos ter een afscheidssouper in het Blue Train restau rant aangeboden, dat zeer geanimeerd werd en waarbij speciale dronken werden gewijd aan de heeren Lucardie, den nieuw gekozen voorzitter der I. B. L„ en Kroesen, den secretaris der league. Merkwaardig, dat die dronken beklonken moesten worden met een kopje koffie, want in het vrije Engeland mogen na 12.30 op Zaterdag geen dranken meer op tafel staan De glazen wer den eenvoudig uit je handen gehaald, van nacht permissie zelfs voor zulk een gelegenheid was geen sprake. En daarmede was de wedstrijd afgeloopen, een wedstrijd, die ons weer veel leerde en waarvan alle officials zeker profijt zullen trekken ter vol making van hun moeilijke werk. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt en het hoera-geroep geldt ook alleen algemeenheden de fouten vallen weg te genover het vele goede, dat geboden werd, maar zij vormen wegwijzers voor onze organisatoren, die zeker hun nut zullen afwerpen. CORRESPONDENTIE. A. v. d. L. R'dam. Op die hand wordt niet geopend, er zit nog geen 1% Ts in! Maar de maat opent in elk systeem met een forcing bid, waarop altijd een Groot Slam in Harten of Zt zal volgen bij behoorlijk bieden. Bv. bij toepas sing van de Twee-Klaveren-conventie wordt achtereenvolgens geboden: 2 Ruiten, 2 Schoppen, 3 Harten, 4 Ruiten, 4 Harten, 5 Klaveren, 6 Har ten, 7 Harten. Volgens Culbertson: 2 Schoppen, 4 Zt, 5 Har ten, 6 Harten, 7 Harten. Volgens de vroegere drie-forcing van het Offi cial System (thans vervangen door het Twee- Klaveren-bod): 3 Schoppen, 3 Zt, 4 Zt, 5 Harten, C Ruiten, 6 Harten, 6 Zt, 7 Harten of 7 Zt. H. te N. Ook wij achten conventies op en kele uitzonderingen na uit den booze, wij gaven daar steeds blijk van. Skat wordt in Holland wei nig gespeeld en ligt buiten onze lijn. Inderdaad heeft O in dat spel een kaart te weinig, deze ontbreekt echter bij de anderen en is dus ge makkelijk bij te voegen. Overigens Is de zaak in orde. H. v. d. V. A'dam. Alle wedstrijden van den N. B. B. zijn slechts toegankelijk voor lede» evenals de bedoelde oefengelegenheden. T. te A. U heeft gelijk, „dan" moet „die" zijn en daardoor zijn de voorbeelden ook ver keerd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6