r* DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS «ïl^SbSSfSgff tffrein aan de 56ste JAARGANG DINSDAG 13 JUNI 1933 Nó. 16666 I Huurt Uw Stofzuiger „Waar dat wiel draait" BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 jaarvergadering „KATHOLIEK LEVEN" 60 ct. per week HOOGSTRAAT 69 KETHEL VIJF INLANDSCHE BISSCHOPPEN GEWIJD. ZORG VOOR ONVOLWAARDIGE ABEIDSKRACHTEN. alluminium melktanks De plechtigheid in de Vaticaansche basiliek. Jaarvergadering der A. V. O. te 's-Hertogenbosch. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10, per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar h 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. CHIEDAMSCHE COU De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels ƒ1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhoogïng voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels ƒ1—, 15 regels ƒ1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. ƒ500- lij overlijden doo, een ongeval, ƒ500.- Lij v.rlie. van beide handen, voe.en of oog»; f250.- bij verlie. van één band, één voer of één oog; ƒ150.- bij v.rlie. van een duin,; 75.- bij verlie. van een wijsvinger; ƒ50— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de v de; voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Twee nieuwe bestuursleden Tot officieel besluit van het seizoen heeft de K. J. M. V. „Katholiek Leven" dezer dagen haar jaarvergadering gehouden. Uit het jaar verslag van den secretaris, den heer F. Bernard, sprak een eenigszins gedrukte toon. In ver gelijking met het jubeljaar 1931—32 is in dit seizoen het vereenigingsleven van mindere kwaliteit geweest. De belangstelling voor het programma, dat toch goed verzorgd was, viel niet te roemen. Met enthousiasme werd echter de feestavond gereleveerd, waarop de zoo suc cesvolle opvoering van „Peggy, m'n schat" plaats vond. In dezen avond werd ook de nieuwe vereenigingsvlag gewijd, welke dit jaar is aangeschaft en die „Katholiek Leven" reeds bij de Willem-de-Zwijger-herdenking heeft vertegenwoordigd in den vaandelstoet. Het verslag van den penningmeester, den heer Th. Wielemans, openbaarde den deplo- rabelen toestand der financiën. In dit seizoen is 46 meer uitgegeven dan ontvangen. Voor 'n groot deel komt dit door de vele dubieuse vorderingen die men heeft. Men moet dan ook trachten de inkomsten te vergrooten, want op de uitgaven kan, volgens het oordeel van de kascommissie, die bestond uit de heeren E. A. Leenderts en J. Lourens, geen cent bezuinigd Worden. Vervolgens moest voorzien worden In twee bestuursvacatures. De heer Bernard, de secre- taris, was aan de beurt van aftreden en wensch- te zich niet herkozen te zien om redenen die VÊt zijn maatschappelijke positie samenhangen. Van den heer F. Bakker was een schrijven in gekomen, waarin hij voor zijn bestuursfunctie bedankte. Hij zelf was niet aanwezig. In de Vacature-Bernard werd gekozen de heer Simon Penders, Groenelaan 53, bij wien dus voortaan het secretariaat zal gevestigd zijn. De heer Bakker werd vervangen door den heer Jo Lou rens. De voorzitter, de heer L. v. d. Toorn, dankte vervolgens den afgetreden secretaris voor het vele werk dat hij gedurende twee jaren voor „Katholiek Leven" heeft verricht. Hij vestigde vervolgens de aandacht van de leden op den financieelen toestand der ver- eeniging en stelde voor een commissie te be noemen, die zich gedurende den zomer zal bezig houden met het aanwerven van nieuwe leden. Na eenige besprekingen werden in deze commissie benoemd de heeren v d. Meer. Lou rens en A. Penders. Hierop werden besproken de bondsdag, die op 9 Juli a.s. te Den Haag wordt gehouden, en waaraan alle leden moeten deelnemen, en de retraite voor K. J. m. V.'ers, welke in Augustus Wederom te Noordwijkerhout wordt gehouden. Naar aanleiding van het voorstel van den moderator, pater Frehe, om het sluitingsuur aer bijeenkomst op elf uur te bepalen ontspon zich een uitgebreide gedachtenwlsseling. Een definitief besluit hieromtrent is nog niet ge nomen. Aan het eind der vergadering dankte de heer E- A. Leenderts namens alle leden het bestuur Voor alles wat het in het afgeloopen seizoen voor de vereeniging heeft gedaan. Ook de ver- eenigingen, zeide hij, hebben van de algemeene depressie te lijden. Dit is echter geen reden om bij de pakken neer te zitten; neen, we moe ten met frisschen moed en vernieuwde energie de toekomst ingaan, zooals het bestuur dit ook in vorige jaren heeft gedaan. Conferentie-film. Ie. Koning George opent.... een vorige conferentie te Londen. 2e dr. H. Colijn tijgt met zijn echtge- iferentie-waarts. 3e. Generaal Smuts arriveert per vliegtuig. 4e. De Brazilianen komen te Londen. 5e. Aankomst van de Japansche delegatie. noote conf R. K. VOLKSPARTIJ Aan het einde van het stukje onder boven- staanden titel in ons nummer van gisteren liet de zetter ons alle heil wenschen aan de strevers naar „onheil". Wij schreven: aan de strevers naar eenheid. CONCERT Het Stedelijk Muziekkorps, directeur H. H. ^an Vleuten, geeft Woensdagavond 8 uur in de Plantage weder een concert. Het programma luidt als volgt: Marche Lorraine. Ouverture Dichter und Bauer. Ballserenen, walzer. Fantasie Trouvère In een kloostertuin. Folies Bergère-marsch L. Ganne. F. v. Suppé. F. Léhar. G. Verdi A. W. Ketelbey. P. Lincke HET ENTREE VAN SCHIEDAM binnenkort zijn bestemming t- ode hek zal plex van panden, een 50-tal woon"" C°m" huizen, zal aldaar verrijzen. en winkel- AUTOMATISCH GELASTE BALKEN Te Den Haag is onlangs opgericht de Nederl, Fabriek tot vervaardiging van automatisch ge- laschte balken, kortweg Nefa genaamd. Deze maatschappij heeft met de N.V. C. Swarttouw's Constructiewerkplaatsen en Machinefabriek te Schiedam een overeenkomst aangegaan om in de gebouwen dezer onderneming de bedoelde balken, waarvoor licensies van de Ver. Stahl- werke zijn overgenomen, te fabriceeren. Hedenmorgen werd te Schiedam een demon stratie met de hiervoor bestemde machine ge geven. Verschillende belangstellenden hadden aan de uitnoo'diging van den heer Th. de Groen, directeur van de Nefa, gevolg gegeven, zooals ir. Nobel, van de Rijkscommissie voor werk verruiming; ir. Mundt, hoofd-ingenieur bij de Ned. Spoorwegen; ir. Bardet en ir. de Bruyne, ingenieurs bij de N. S.; de heer Snoek, secre taris-penningmeester der Vereeniging Nederl. Fabrikaat; ir. Groeneveld en ir. van Aalst van den Rijksbruggenbouw; ir. van Dunné en ir. Burky van gemeentewerken te Rotterdam; ir. Rubbens, vertegenwoordiger van 't Ingenieurs bureau J. H. Doorman aldaar, leverancier van de laschmachine, en dr. Reiter van de machine fabrieken „Elim" te Weenen. De ijzeren balken, welke de Nefa levert, worden eigenlijk meer gesmolten dan gelascht. De neusprofielen, waarin de strippen worden gevat, worden met deze electrisch (door mid del van een koolstaaf) en zonder toevoeging van laschmateriaal versmolten. Bij de smelting ontwikkelt de machine een stroom van twee maal 750 ampère met een voltage van slechts 30 V. Deze wijze van lasschen geschiedt aan beide kanten van den strip tegelijk en wel over 17 M. per uur. Als voordeelen noemde men ons ten eerste het feit, dat men nu niet van de meer of min der onvaste hand der lasschers afhankelijk is; voorts dat een gewalste balk belangrijk hooger moet zijn om dezelfde draagkracht te kunnen ontwikkelen .Wat dit laatste betreft, de maxi mum hoogte voor gewalste balken bedraagt 1 M., terwijl die voor de automatisch gelaschte 3 M. is. Verder wees men er ons op, dat de Nefa" Nederlandsch fabrikaat levert. Haar balken zijn voornamelijk bestemd voor brug genbouw, ijzerhoogbouw en scheepsbouw. KEGELEN Na 2 jaar uw eigendom. Alléén Reel. 115S 10 V oor j aarswedstrijden Hedenavond 8 uur zal in Musis Sacrum een aanvang worden gemaakt met de halfjaarlijk- sche wedstrijden om den N.O.T.- en Musi? Sacrumbeker. Er wordt geworpen op de viei banen waar de Schiedamsche clubs kegelen en wel: hedenavond in Musis Sacrum; 22 Juni in de Kroon; 30 Juni in de Heemraad en 6 Juli in Corner House. Voor den Musis Sacrumbeker, waaraan tevens is verbonden het kampioenschap van Schiedam, kan door ieder lid van de Schiedamsche clubs worden deelgenomen. CONCOURS-SUCCESSEN De muziekvereeniging K. en V. alhier ont ving bericht dat zij naast haar op het con cours te Zevenhuizen gewonnen eerste prijzen tevens nog een eere-prijs heeft verworven voor het hoogste aantal punten in den marsch- wedstrijd. Het R. K. Fanfarekorps St. Radboud be haalde op het concours te Maassluis een eer ste prijs in de tweede af deeling en vervolgens In de eere-wedstrijd voor eerste prijswinnaars tijdens het concert een tweede prijs. GEWAPENDE DIENST In den loop van deze week zal de jaarlijk- sche collecte ten behoeve van den gewapende dienst langs de huizen der ingezetenen worden gehouden. POLITIEBERICHTEN In de afgeloopen week zijn door rijks- en gemeentepolitie de volgende processenverbaal opgemaakt: 3 voor overtreding der Motor- en Rijwielwet; 2 voor overtreding Spoorwegregl.; 2 voor wegenbelastingwet' en 4 voor het zich bevinden op verboden terrein. Deze laatste be treffen hoofdzakelijk het loopen door kade-, hooi- of weiland. PASSAGE SCHOUWBURG-BIOSCOOP Na de voorbereidende werkzaamheden is men gisteren begonnen met het heien van de palen voor den bouw van de Passage-schouwburg- bioscoop. De fa. Vogely, machinefabriek aan de Noord- vest 7 7h,eeft alluminium melktanks voor melk wagens in den handel gebracht. °0r het Geologisch Museum wacht een êT°ote menigte het vertrek van koning George nadat deze het Econ. Congres heeft geopend. TEMPERATUUR VAN HET WATER He temperatuur van het water in de Gem. zweminrichtingen voor dames en heeren aan en Havendijk, alhier, bedroeg heden 65 gr. F. WIENS KANO IS DAT? politie te Vlaardingen zijn inlichtingen e e omen omtrent een aldaar aangedreven wi gesc 1 erde kano, inhoudende een deken en onderkleeren. DIEFSTAL Ten nadeele van A. W. v. d. S. uit Rotter dam, werkzaam bij de firma M. N. aan de Nw Haven alhier, is uit diens broek, hangende in de zaak, een portemonnaie, waarin ruim vijf gulden, gestolen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 12 Juni. Vertrokken: Fransch s s St Octave, met stukgoed naar Antwerpen; Fransch s.s. Baoulé, met stukgoed naar West- Afrika via Antwerpen. SCHIEDAM, 13 Juni. Aangekomen: onder zeeboot, van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 13 Juni. Vertrokken: Eng. s.s. Tafelberg, tankboot, ledig naar Sandafjord. Men seint ons uit Rome d.d. II dezer: De H. Vader heeft hedenmorgen in de St. Pieterskerk drie Chineesche bisschoppen en een Indischen en een Annamietischen bisschop aan het altaar der „Cattedra" gewijd. Mede- consacranten waren de apostolische delegaat in China, mgr. Constantini en de secretaris der Propaganda Fide, mgr. Salotti. Het geheele priesterkoor werd ingenomen door vertegenwoordigers van Missieorden en Missiewerken. De H. Vader hield in het Latijn een korte toespraak tot de nieuwgewijden en daalde daar na met hen af naar de Confessio, om het Graf der Apostelvorsten te vereeren. Terwijl het Te Deum gezongen werd, trok ken de nieuwgewijden door de geheele basiliek om hun eerste herderlijk schrijven aan het volk voor te lezen. Voor de te Rome aanwezige Chineesche pel grims waren speciale tribunes opgericht. De drie nieuwe Chineesche bisschoppen zijn Joseph Tsoei van de inlandsche geestelijkheid van het apostolisch vicariaat Sienhsien, aposto lisch prefect van Yungnien, Mattheus Ly-iun- ho, apostolisch prefect van Yachow en de waar nemende apostolische vicaris van Tsining, Z- H. Exc. mgr. Joseph Fan. Onder de pelgrims, die hen vergezellen, be vinden zich bovendien nog vier inlandsche bis schoppen, n.l. H.H.H.H.E.E. mgr. Simon Tsu, S.S., apostolisch vicaris van Haimen, een der door den H. Vader in 1929 geconsacreerde bis schoppen, mgr. Bonifatius Yeung, hulpbisschop van Canton, mgr. Franciscus Ouang, aposto lisch vicaris van Wanhsien, en mgr. Joseph Chow, apostolisch vicaris van Paotingfu, ver der Z. H. Exc. mgr. L. N. Renautt, apostolisch vicaris van Suifu, titulair bisschop van Anti- fre, vijf inlandsche priesters, drie katholieke leeken uit Peking, drie uit Tientsin en dertien uit Shanghai, onder wie de heer Lo Yin Kung, leider van de bedevaart, een zoon en een doch ter van den heer Lo Pa Hong, leider van katho lieke actie in China, de heer Tsjoe Tsoe Tin, directeur van de „Ta Tung S. N. Co." in Shang hai, de heer Tsjang Han Joe, directeur van de „Yi Shin Poa", het katholieke blad van Tientsin en verscheidene andere vooraanstaande katho lieke leeken. De jaarvergadering der Nederl. Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaar dige arbeidskrachten (A. V. O.), welke Zaterdag te 's-Hertogenbosch gehouden werd, werd Vrij dagmiddag ingeleid met een excursie naar het St. Vincentiusgesticht te Udenhout, waar ach terlijke kinderen worden opgevoed, het Doof stommen-instituut te St. Michiels-Gestel, Huize de Ia Salie te Boxtel en het Blindengesticht te Grave. Tijdens de bezoeken zijn verscheidene toespra ken gehouden. Daaruit vermelden we, dat de heer Jimmink (S. D. A. P.) sprak van een openbaringhij uitte zijn groote bewondering voor wat hij dezen dag aanschouwd had en sprak zijn groote waardeering uit voor hetgeen priesters, zusters en broeders doen voor de op voeding van het misdeelde kind, dat zij als het ware hergeven aan de maatschappij. Zaterdagmorgen om 11 uur werd in het Stad huis te 's-Hertogenbosch de jaarvergadering ge opend door den waarn. voorzitter dr. N. M. Josephus Jitta, die zich in zijn openingswoord gaarne kweet van de opdracht van den Minister van Binnenlandsche Zaken om hier te willen getuigen van zijn sympathie voor de A. V. O. Prof. mr. Aalberse had zich door drukke werk zaamheden genoopt gezien het voorzitterschap neer te leggen. Tot vodrzitter werd op voor dracht van het bestuur gekozen de heer mr. Heerkens Thijssen, lid van de Eerste Kamer, te Haarlem. De heer Detiger werd herbenoemd als secre taris-penningmeester en de raad van advies samengesteld overeenkomstig het bestuursvoor stel. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. J. Fortanier, mr. L. Lietaert Peerbolte en Th. W. te Nuyl en gekozen de heer ir. R Verwey, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer G. A. Aldus, die door den voorzitter werd herdacht, door het bestuur een nieuw bestuurslid zal mogen wor den aangewezen uit dezelfde kringen als waarin de heer Aldus zich speciaal bewoog. De heer I. G. Keesing, Utrecht, roemde het geen paedagogen in Brabant doen voor de op voeding van jonge onvolwaardigen en gaf in overweging te zijner tijd een commissie in te stellen om het algeheel complex van vraagstuk ken, verbonden aan de opleiding van jonge on volwaardigen, te bestudeeren. Na schorsing der vergadering had een offi- cieele ontvangst ten Stadhuize plaats, waarbl burgemeester mr. F. J. van Lanschot en dr, Josephus Jitta vriendelijke toespraken wissel den. Laatstgenoemde wenschte Brabant geluk met de aanwezigheid van zulke schoone ge stichten. In de namiddagvergadering werd de behande ling der prae-adviezen aan de orde gesteld. DE MOUNT EVEREST. LONDEN, 12 Juni (H.N.) De leden der Mount Everest-expeditie hebben wegens het ongunstige weer voorloopig van een verdere bestijging van den top van den berg afgezien. DE DERDE STRATOSFEERTOCHT. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De voorloopige datum voor het aanvaarden van den derden tocht naar de stra'tosfeer is vastgesteld op 3 Juli. Arbeidstherapie voor t.b.c.- patiënten. Door dr. P. J. L. de Bloeme, geneesheer-direc teur van Hoog-Laren, en L. Heijermans, direc teur van den geneeskundigen dienst te Amster dam, waren prae-adviezen uitgebracht over de vraag hoe de arbeidstherapie voor t.b.c.-patiën ten moet worden georganiseerd. Aan de conclusies van dr. de Bloeme ontlee nen wij het volgende De arbeidsperiode in de behandeling der long- tuberculose komt niet beter tot haar recht dan door een langdurige vóórperiode, gedurende welke geen arbeid verricht wordt, waarhij ge streefd wordt naar een zoo volkomen mogelijk herstel in medischen zin. Een zekere graad van centralisatie van arbeidsgelegenheid is van groot belang ter wille van het peil_ der werk zaamheden, de economische mogelijkheden en resultaten en der medische controle. De reeds bestaande mogelijkheden worden onvoldoende of niet benut, zoodat het aanbeve ling zou verdienen, eerst die mogelijkheden te benutten die bestaan en dat wel op de meest intensieve wijze, vóórdat men tijd, moeite en energie verspilt tot het uitwerken van grootsche plannen, waarbij de mogelijkheid van versnip pering van kracht niet denkbeeldig is. Dr. Heijermans meent, dat de nazorg gecon centreerd moet worden districtsgewijze in het consultatiebureau. De leider van het consulta tiebureau zal daarbij van noode hebben de hulp van de directeuren van Geneeskundige Dien sten, de directeuren van Maatschappelijk Hulp betoon, Arbeidsbeurzen, van Kruisvereenigingen en hij zal voorgelicht moeten worden door direc teuren van ziekenhuizen en sanatoria, door de behandelende artsen, die de patiënten gevolgd hebben. De behoeften, welke voor de nazorg-patiënten blijken, moeten locaal worden opgelost, en voor zoover dit nog noodig is, zal het Staatstoezicht, dat het geheel overziet, de leemten in den lande kunnen nagaan. Het particulier initiatief, dat hier het meeste aangewezen is, om de handen uit de mouw te steken, moet steun zoeken bij de Overheid. Deze laatste organiseere niet, al thans zeker niet in dit stadium, de outillage van de nazorg. Ten aanzien van patiënten, die langdurige training noodig hebben, alvorens zij in de maat schappij kunnen worden teruggezonden, moeten wij komen tot het inrichten van betrekkelijk groote sanatoria met vlak daarbij, op hetzelfde terrein, een werkplaats met internaat, waarbij plaatsing en overplaatsing in één hand berusten. Er moet verder gerekend worden op een cate gorie van patiënten, die niet den vollen werktijd kunnen arbeiden en door hun aard, of welke factoren ook, niet in een gesloten inrichting kunnen en moeten blijven. Zij zullen tewerk gesteld moeten worden in sheltered employment in de groote steden. Tenslotte blijft er een categorie patiënten over, die noch in een ziekenhuis, noch in een sanatorium, noch in een internaat ondergebracht kunnen worden en evenmin in staat zijn tot maatschappelijk werk. Het zijn vaak patiënten, die geen thuis hebben, of aan wie zeer groote karaktermoeilijkheden eigen zijn en die niet in staat zijn zichzelf te onderhouden. Voor een zekér percentage van dezen zal een eenvoudig settlement van kleinen omvang kunnen worden gemaakt, voor zoover zij niet in goede gezins verpleging te brengen zijn. Verscheidenen van de aanwezigen namen aan de discussie deel. De voorzitter bepleitte samenwerking tus schen medicus en leek en bracht dank aan de praeadviseurs. Overheidshulp Door de heeren mr. dr. J. van Bruggen, P. J. Fortanier en mr. H. Sark zijn praeadviezen uitgebracht over de vraag of de overheidshulp aan een onvolwaardige arbeidskracht moet in geschakeld worden in het algemeen maat schappelijk hulpbetoon en op welke wijze die hulp dient te geschieden. Mr. dr. J. van Bruggen meent dat alleen een centrale organisatie in staat zal zijn het pro bleem geheel te beheerschen. Hierbij zal naast centralisatie in de leiding naar decentralisatie in de uitvoering moeten worden gestreefd. Aan de leiding zal de Rijksoverheid zich op den duur niet kunnen onttrekken, omdat zonder een wettelijke regeling tegen onwillige gemeen tebesturen niet kan worden opgetreden. Reeds zijn voor de gekwalificeerde groepen van onvolwaardigen bijzondere commissies in gesteld; het wil den praeadviseur voorkomen, dat deze commissies de leiding zouden moeten nemen tot de vorming van provinciale subcom missies, welke in iedere provincie met de lei ding zouden moeten worden belast. Ten aan zien van den steun, die aan de onvolwaardigen zou moeten worden verleend, zou men er toe moeten overgaan, dezen te doen uitkeeren door deze subcommissies of haar plaatselijke cor respondenten. Op de reclasseeringsambtenaar valt alle na druk. De Arbeidsbeurzen en correspondenten der arbeidsbemiddeling zouden hem moeten opgeven alle plaatsen in de industrie of agrari sche bedrijven, die voor de speciale groep van onvolwaardigen, wier belangen hij behartigt, geschikt zijn. De heer Fortanier zoekt de oplossing in de totstandkoming van werkinrichtingen op groote schaal, zooals er reeds enkele werden aange troffen o.a. te Amsterdam (A. G. W. O.) Dan heeft men kans op succes in zijn streven om iederen onvolwaardige de plaats te geven, welke hem toekomt om zich te bekwamen voor den arbeid in het vrije bedrijf en voornamelijk hem te gewennen aan het arbeidstempo van den volwaardige, omdat hij anders steeds bij dezen zal ten achter staan. Naast deze werkinrichtingen zou er een or ganisatie in het leven moeten worden geroe pen, welke niet alleen de bestellingen aan neemt en over de verschillende werkplaatsen distribueert, maar ook den afzet der vervaar digde artikelen van een centraal punt uit regelt (een centraal verkoopbureau b.v.) Mr. Sark ziet de eenige mogelijkheid in de organisatie van de hulpverleening door een centrale particuliere organisatie als de A.V.O.; door de behandeling van practische gevallen zal dan van zelve een methode van hulpver leening ook door kleine gemeenten ontstaan. Hij heeft zich de organisatie als volgt ge dacht: het land wordt verdeeld in districten, elk met een hoofdplaats, waar de zetel is van het districts-consultatiebureau voor onvolwaar digen. Aan dit bureau is naast een medisch leider een maatschappelijk werker verbonden, die de omstandigheden van den betrokkene na gaat en in overleg met den leider een plan tot hulpverleening opmaakt. Tot de taak van het consultatiebureau kan zoowel het opsporen van gevallen en het aan leggen van een statistiek worden gerekend, als de voorkomende zorg bij jeugdigen (pro- phylaxe) en de nazorg van oud-verpleegden in inrichtingeg. Het beste zal zijn, dat op de zelfde wijze als bij de tuberculosebestrijding is geschied, provinciale afdeelingen der A. V. O. worden gevormd, terwijl bij de vaststelling van de grenzen der districten de provinciale indeeling wordt in acht genomen. Elke pro vincie zou in een of meer districten moeten worden verdeeld. Indien verplichtend wordt gesteld, dat alle gevallen van hulpverleening aan onvolwaardigen via het consultatiebureau moeten worden behandeld, zal dit bureau te vens een volledig overzicht krijgen van den omvang van dezen maatschappelijken nood en in staat zijn aan de hulpverleening volledig leiding te geven. Mr. van Bruggen betoogde, dat oprichting van nazorgwerkplaatsen het vraagstuk niet op lost. De menschen moeten terug in het vrije bedrijf. De heer Fortanier constateerde, dat er heel weinig medewerking is van de zijde van de overheid. Mr. H. Sark wees op de noodzakelijkheid de publieke opinie te bewerken. Dr. Josephus Jitta sloot daarna de vergade ring met een dankwoord. Verwacht wordt: Matige tot zwakken wind uit Zuidelijke rich tingen, meest licht of half bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Lichten op van 's avonds 9.50 tot 's morgens 4.08 uur. Iederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Iederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. Iederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. Iederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. Iederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 8 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. Iederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. Iederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Iederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. Iederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam I. Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. Iederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. Iederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K. Volksbond. Iederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Dinsdag 13 Juni Lezingen vanwege het Ned. Fabrikatenhuis. Musis Sacrum, half 3 en 8 uur. Woensdag 14 Juni Tentoonstelling van het Ned. Fabrikatenhuis, Musis Sacrum. Donderdag 15 Juni Tentoonstelling van het Ned. Fabrikatenhuis, Musis Sacrum. 13 Juni: Diergaarde, Avondconcert, harmonie Rott. Philh. Gen. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 15 Juni in Grand-théatre, A bedtime story (voor volwassenen); Studio '32, 1914; Olympia, King Kong (voor volwasse nen); Capitol De stoker en Dokter Satan (voor volwassenen); Centraal, De run op de bank (voor volwassenen); City, Wie sag ich's meinem Mann? (voor volwassenen)Luxor, Manolescu en de vrouwen (voor volwassenen); Colosseum, Titanen der lucht (voor volwassenen); Corso, Een blonde droom (voor volwassenen). Tentoonstellingen; Studio '32, foto's van Jan Kamman (tot 15 Juni) meene Kunsthandel, Visschersdijk 111, schilde rijen van K. A. van Eek (tot 19 Juni). SCHIEDAM, 13 Juni. Officiëele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. 1 Moutwijn Moutwijn per HX- ad 46 pet. 7*75. Spoeling Spoeling 0.80 a f 0.90. Daladier vertrekt van Parijs naar de Economische Conferentie, (links Paul Boncour). DE LEIDSCHE NAAIMACHINEZWENDEL. Het Haagsch Gerechtshof heeft Zaterdag voortgezet de strafzaak tegen de beide ver dachten, die betrokken zijn geweest bij den geruchtmakenden zwendel in naaimachines te Leiden gepleegd, waardoor de Maatschappij Usqvarna indertijd voor een bedrag van acht en negentig duizend gulden werd benadeeld. De Haagsche Rechtbank heeft de verdachten te dezer zake veroordeeld resp. tot 1 yi jaar en 1 jaar gevangenisstraf, van welk vonnis beiden hooger beroep aanteekenden. Door den advocaat generaal mr. J. A. Brants, waren verschillende getuigen gedagvaard, die een groot aantal naaimachines op huurkoop contract hadden gekocht en deze onmiddellijk daarna weer aan den tweeden verdachte van de hand hadden gedaan. Na het getuigenver hoor eischte mr. Brants bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Met het oog op een uit te brengen reclassee- ringsrapport werd de verdere behandeling ten slotte uitgesteld tot 21 Juni a.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1