AATSTE VECHTPARTIJEN IN OOSTENRIJK. DE KABOUTERS ZEETIJDINGEN. DONDERDAG 15 JUNI 1933 DAGELIJKSCHE GEBEDEN. NIEUWE TEKST VASTGESTELD. Nieuwe katechismus moet op 1 Januari 1934 zijn ingevoerd. MGR. J. D. J. AENGENENT. HOOGE PAUSELIJKE ONDER SCHEIDINGEN. LOTING VOOR DE MILITIE. Tli. van dér Mey nummer één voor de lichting 1935. De na/is demonstreeren. HÉT ITALIAANSCH VLIEGESKADER ROEIBOOT OVERVAREN. 150 NEDERLANDERS TE AKEN GEARRESTEERD. AUTO TE WATER GEREDEN. SACRAMENTSDAG TE BERLIJN. Von Papen en andere autoriteiten in de processie. BERLIJN, 15 Juni. (W.B.3 Ter gelegenheid van Sacramentsdag werd heden voor de St. Hedwigskathedraal aan een altaar in de open lucht een plechtige H. Mis opgedragen. HET VOORLOOPIG ACCOORD MET AMERIKA. PROCLAMATIE VAN FRAUENFELD. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. - RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS. BUITENLANDS CHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. SCHAAKTORNOOI TE FOLKESTONE. MARKTBERICHTEN. STOOMVAARTLIJNEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Wat eenige maanden geleden in vooruitzicht ■werd gesteld, is thans verwezenlijkt, zoo deelt mgr. Hopmans in „S. Maria" mede, de Eerste Katechismus, bestemd voor het eerste en twee de leerjaar, is thans verschenen. Deze kate chismus is er op berekend als eind-katechismus dienst te doen bij het buitengewoon lager on derwijs. Die nieuwe katechismus zal nu op de scholen worden ingevoerd bij den aanvang van het schooljaar begin September a.s. De nieuwe tekst der dagelijksche gebeden zal overal ingevoerd moeten zijn op den len Ja nuari 1934. In de scholen zal reeds nu begonnen worden met het aanleeren van den nieuwen tekst. Het Kruisteeken. In den Naam van den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest. Amen. Het Onze Vader. Onze Vader, die in den hemel zijt: 1. Uw Naam worde geheiligd; 2. Uw Rijk kome; 3. Uw Wil geschiede op aarde zooals in den hemel. 4. Geef ons heden ons dagelijksch brood; 5. En vergeef ons onze schuld zooals ook wij aan anderen hun schuld vergeven; 6. En leid ons niet in bekoring; 1 7. Maar verlos ons van het kwade. Amen. Het Wees Gegroet. Wees gegroet, Maria, vol van genade, de Heer is met u; gij zijt de gezegende onder de vrouwen, en gezegend is Jezus, de Vrucht van uw schoot, Heilige Maria, Moeder van God, bid voor ons, zondaars, nu en in het uur van onzen dood. Amen. De Twaalf Artikelen van het Geloof. 1. Ik geloof in God den almachtigen Vader, Schepper van hemel en aarde. - 2. En in Jezus Christus, zijn eenigen Zoon, onzen Heer, 3. Die ontvangen is van den Heiligen Geest, geboren uit de Maagd Maria, 4. Die geleden heeft onder Pontius Pilatus, is gekruisigd, gestorven en begraven, 5. Die nedergedaald is ter heele, den derden dag verrezen uit de dooden, 6. Die opgestegen is ten hemel, zit aan de rechterhand van God den almachtigen Vader, 7. Van daar zal Hij komen oordeelen de leven den en de dooden. 8. Ik geloof in den Heiligen Geest; 9. De Heilige Katholieke Kerk, de gemeen schap van de heiligen; 10 De vergeving van de zonden; 11. De verrijzenis van het lichaam; 12. Het euwig leven. Amen. De Tien Geboden van God Ik ben de Heer, uw God. 1. Gij zult geen afgoden vereeren, maar Mij alleen aanbidden en boven alles beminnen, 2. Gij zult den Naam van den Heer, uw God, niet zonder eerbied gebruiken, 3. Wees gedachtig, dat gij den dag des Heeren heiligt, 4. Eer uw vader en uw moeder, 5. Gij zult niet dooden, 6. Gij zult geen onkuischheid doen. 7. Gij zult niet stelen, 8. Gij zult tegen uw naaste niet valsch ge tuigen. 9. Gij zult geen onkuischheid begeeren. 10. G- zult niet onrechtvaardig begeeren, wat uw naaste toebehoort. De Vijf Geboden van de Heilige Kerk. Gij zult: 1. De verplichte feestdagen vieren als Zondag. 2. Op Zondagen en verplichte feestdagen de heilige Mis bijwonen en geen verboden werk doen. 3. Op onthoudingsdagen geen vleesch gebrui ken en op vastendagen vasten. 4. Tenminste eenmaal per jaar biechten. 5. In den Paaschtijd de heilige Communie ont vangen. Oefening van Geloof. Mijn Heer en mijn God, ik geloof: dat Gij zijt één God in drie Personen, de Vader, de Zoon en de Heilige Geest; dat God de Zoon voor ons is mensch geworden en aan het kruis gestorven; dat Gij het goede loont en het kwade straft. Ik geloof alles wat Gij hebt geopenbaard, en door de Heilige Kerk ons leert. Dat geloof ik vast, omdat Gij het hebt gezegd, die alles weet en altijd waarheid spreekt. Heer, vermeerder mijn geloof! Oefening van Hoop. Oneindig goede God, ik hoop, door de ver diensten van Jezus Christus, van U te verkrij gen: de eeuwige zaligheid en alle genaden, die ik daarvoor noodig heb. Dat hoop ik met een vast vertrouwen, omdat Gij het hebt be loofd, die almachtig zijt, oneindig goed voor ons en getrouw in uw beloften. Heer, versterk mijn hoop! Oefening van Liefde. God van Liefde, ik bemin U boven alles uit geheel mijn hart, omdat Gij oneindig goed en oneindig beminnelijk zijt. Uit liefde tot U bemin ik ook alle menschen als mijzelf. Heer, geef mij steeds meer liefde! Oefening van Berouw. Barmhartige God, ik heb spijt over mijn zonden, omdat ik uw straffen heb verdiend, maar vooral, omdat ik U, mijn grootsten wel doener en het hoogste Goed, heb beleedigd. Ik verfoei al mijn zonden en beloof, met de hulp van uw genade, mijn leven te beteren en niet meer te zondigen. Heer, wees mij zon daar genadig! Eer aan den Vader. Eer aan den Vader en den Zoon en den Hei ligen Geest. Zooals het was in het begin en nu, en altijd en in de eeuwen der eeuwen. 1 Amen. De vier voornaamste Waar heden. 1. Er is één God. 2. Er zijn drie goddelijke Personen: God de Vader, God de Zoon en God de Heilige Geest. 3. God de zoon is voor ons mensch geworden en aan het kruis gestorven. 4. God loont het goed en straft het kwaad. Bij den vijfden verjaardag der bisschopsbenoeming. In de kathedrale kerk te Haarlem werd he denmorgen een plechtige Hooghais coram pon- tifice opgedragen ter gelegenheid van den vijfden verjaardag der bisschopsbenoeming van Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. Mgr. werd aan den ingang van de kathe draal opgewacht door een groep Graal-leden, die hem den vaandelgroet bracht. De H. Mis werd opgedragen door de Hoog- Eerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie Warmond, proost van het hoogwaardig kapittel, met assistentie van de WelEerw. heeren A. J. van den Oudenhoven en W. J. Polder, kapelaans der kathedraal. Tegenwoordig waren de kanunniken, eere kanunniken en vele geloovigen. Bij de Haarlemsche katholieken bestaat het plan Dinsdagavond 8 Augustus om 8 uur een défilé te houden langs de woning van den bisschop. Het comité van katholieke actie te Haarlem heeft daartoe een oproep gericht tot de verschillende katholieke vereenigingen in Haarlem en omgeving. Hedenmiddag heeft de loting plaats gehad voor de militie-lichting 1934 (personen, die ge boren zijn in-1914). Hiervoor werd gebruikt het alfabetisch re gister van Amsterdam van de lichting 1932. Getrokken werd no. 3817, correspondeerende met den naam Th. M. de Meij, geboren 23 April 1914, zoodat in alle gemeenten de per soon van dien naam en zoo die niet bestaat, die met den alfabetisch daarop volgenden naam, nummer één heeft en de personen met de alfabetisch daarop volgende namen dé vol gende nummers hebben. Bij de loting was mede aanwezig de secre taris-generaal van het ministerie van Defensie, de heer van Ginkel. Deken van Noort en dr. Vlaming Huisprelaat. Na de plechtige Hoogmis coram Pontifice he denmorgen in de St. Bavo te Haarlem, heeft Z. H. Exc. Mgr. Aengenent medegedeeld, dat Z. H. de Paus heeft benoemd tot huisprelaat den Hoogw. heer dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam en den Hoogw. Heer dr. Th. M. Vlaming, oud-officiaal van het bisdom, te Heemstede. Vrijdag of Zaterdag te Amsterdam 1 Volgens de laatste inlichtingen, zal het Ita- liaansche eskader watervliegtuigen, dat naar Chicago zal vliegen, Vrijdagmorgen te 6 uur van Orbetello naar Amsterdam starten. Mocht het weer ongunstig- zijn, dan vertrekt het eskader Zaterdagochtend te 6 uur. De inzittende verdronken. Hedenmorgen vroeg is in de Dordtsche Kil een motorschip van Joh. van der Vliet uit Oude Tonge ter hoogte van de Wacht in aan varing gekomen met een roeiboot, waarin een persoon was gezeten. De roeiboot sloeg om en de inzittende verdronk. Vermoed wordt, dat de verdronkene P. Reedijk is, afkomstig uit Dubbeldam. Men heeft de roeiboot als zijn eigendom herkend. Streng optreden tegen deviezen- fraude aan de grens. Onze Limburgsche medewerker seint: Naar aanleiding van de gisteren verschenen persberichten omtrent de arrestatie van meer dan 100 Nederlanders aan de Zuid-Limburgsche grenzen hebben wij ons naar Aken begeven om nadere inlichtingen te vragen aan de crimi- neele politie. De commssaris van het grenstoe- zicht op het vreemdelingenverkeer stond ons welwillend te woord en verzocht ons dringend alle landgenooten ernstig te waarschuwen toch vooral geen misbruik te maken van de goed- koope marken, die zij in Duitschland tegen in levering van een reischèque kunnen opnemen, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat zij het aldus verkregen geld uitsluitend besteden aan reis- en verblijfkosten in Duitschland. Elk an der gebruik is verboden en elke overtreding wordt bedreigd met verbeurdverklaring en hoo- ge boete. Derhalve is het niet geoorloofd om in de grenssteden voordeelige inkoopen te doen met rijksmarken. Wie, zooals vele landgenoo ten, bijzonder grensbewoners, met pakjes bela den aan de grens komt, heeft daar zeker reken schap te geven van de wijze waarop hij zijn koedkoop verkregen geld heeft besteed. Op zijn pas staat aangeteekend hoeveel marken a 48 cent per stuk hij heeft opgenomen en kan hij zich niet behoorlijk verantwoorden, dan wordt hij zonder complimenten „eingesperrt". Dit lot heeft niet 100, zooals Vaz Dias meldde, maar op z'n minst 150 grensbewoners getroffen, toen zij met hun goedkoope bankbiljetten of :t hun voordeelig gekochte winkelwaren naar derland wilden terugkeeren. Gisteren waren meesten hunner nog in voorloopige hechte nis, daar zij de hooge cauties, die voor invrij heidstelling worden gevorderd, niet konden of wilden betalen. Want de Pruis laat op het oogenblik minder dan ooit met zich spotten. De controle is zeer scherp, zooals wij zelf gisteren hebben ondervonden. Wij werden aan het station voor lijfsvisitatie een kwartier op gehouden en de wet wordt zonder mededoogen toegepast. „In solchen Sachen verstehen wir keinen Spasz", beweerde de grenscommissaris. Wie zich dus ernstige onaangenaamheden wil besparen, houde zich stipt aan de voorschriften of beter nog, hij blijve in eigen land en be stede hier het geld, dat zijn landgenooten opper best kunnen gebruiken. Strenge grenscontrole. Van andere zijde meldt men ons nog: In verband met de marken-smokkelarij ver nemen we nog, dat na nader onderzoek van de velen, die aan de grens worden aangehouden, er gisteren weer verschillende personen zijn vrijgelaten, van wie schuld niet direct is komen vast te staan. De overigen zijn gevangen ge houden en zullen spoedig voor het gerecht moeten verschijnen. Op deviezen-smokkelarij staan in Duitsch land zeer zware straffen, zoowel boete als ge vangenisstraf. Auto's rijwielen enz. in bezit van de aangehoudenen worden ook in beslag genomen. De Duitschers blijven zeer streng controlee ren en ook gisteren werden weer verschillende personen aangehouden. Alle Akensche autoriteiten hebben onderling overleg gepleegd hoe aan de markensmokke larij het snelst een eind kon worden gemaakt en tot heden hebben ze heel wat succes van haar maatregelen gehad. Alleen in de laatste weken waren meer dan 500.000 Mark door middel van reischèques bij Akensche banken afgehaald en voor het groot ste gedeelte naar Nederland teruggesmokkeld. Iedereen kon zich driemaal per maand een reis chèque van 1000 mark laten uitschrijven waar mee een zoet winstje was te maken, mits men op den terugweg aan de grens niet werd ge snapt. Een tijd lang lukte het velen het geld veilig naar Nederland te krijgen. Men bracht bijv. de 1000 Mark met 5 personen over, die elk 200 Mark op zak hadden, wat geoorloofd is. Nog eenige andere trucs werden uitgedacht. De Duitschers hebben thans echter dergelijke strenge maatregelen genomen, dat er bijna geen doorkomen meer aan is. Zelfs razzia's werden aan de grensstations ondernomen met het gevolg dat te Vaals, Hor- bach en Pannesheide vele tientallen personen in den val liepen, die allen in Aken werden opgesloten. Het waren personen uit Maastricht, Heerlen, Kerkrade, Gulpen enz. Bestuurder nog tijdig gered. In den Haarlemlhermeerpolder is Woensdag middag de heer C. B. met zijn auto tengevolge van een stuurdefect in de Hoofdvaart gereden. Door toegesnelde personen werd onmiddellijk de kap van de auto, welke maar een klein gedeelte boven water uitstak, opengesneden en de heer C. B. uit zijn netelige positie verlost. De man had het echter zoo op zijn zenuwen gekregen, dat hij onder medisch toezicht per auto naar zijn woning moest worden vervoerd. ZIJN JUWEELTJES VAN RECLAME KUNST PIJPERS „HALEWIJN". Uitvoering te Rotterdam Naar wij vernemen, zijn plannen in overwe ging, om in den aanstaanden winter ook te Rotterdam het symphonisch drama van Willem Pjjper tot opvoering te brengen. Aan de processie, welke op de H. Mis volgde, namen behalve de Katholieke vereenigingen ook studentencorpsen, een afdeeling Schupo's en een afdeeling rijksweer deel. In plaats van den bisschop, die ziek is, droeg de vicaris generaal dr. Steinmann den mon strans. Daarachter liepen de vertegenwoordigers van de rijks- en staatsautoriteiten. Behalve de leden van het corps diplomatique bemerkte men vice-kanselier von Papen, den rijksver keersminister Elz van Ruebenach en tal van vroegere ministers. Tijdens den ommegang vielen eenige perso nen in zwijm. De onlangs gevormde Katho lieke gezondheidsdienst, waarvan de leden een wtigelen band met een rood Johanniterkruis dragen, verleende de eerste hulp. WASHINGTON, 15 Juni. (V.D.) Hoewel de Amerikaansche pers het antwoord van Roose velt aan Engeland in haar hoofdartikelen min of meer noodgedwongen gunstig beoordeelt, staat men in de kringen der belanghebbenden met zeer gemengde gevoelens tegenover de ont wikkling van het schuldenvraagstuk. In beide huizen van het congres kwam het tot opgewonden discussies. Vooral eenige re- publikeinscbe afgevaardigden vielen woedend uit en verklaarden op scherpe wijze, dat Enge land doodgewoon in gebreke was gebleven, al zeide Roosevelt het ook anders. Eén hunner liet zich zelfs verleiden tot de uitlating, dat Roosevelt Wallstreet-politiek voer de in het belang van Morgan. De democraten verdedigden Roosevelt, doch verklaarden eveneens beslist, dat zij in geen geval accoord zouden gaan met schrapping of vermindering der schulden. LONDEN, 15 Juni. (V.D.) De onderhandelin gen voor een definitieve regeling der schulden kwestie tusschen Engeland en Amerika zul len zoo spoedig mogelijk te Washington wor den geopend. Volgens de „Morning Post" kan reeds zeer binnenkort het vertrek eener Engelsche dele gatie naar Washington worden verwacht. Britsche bevrediging. LONDEN, 15 Juni. (R.O.) De Londensche ochtendbladen uiten algemeen hun groote be vrediging, dat het gelukt is een oplossing te vinden voor de moeilijkheid van den Juni-ter- mijn der oorlogsschulden aan Amerika, en groote lof wordt toegezwaaid aan president Roosevelt voor de wijze, waarop hij den tegen stand in zijn eigen land heeft weten te over winnen. In alle bladen wordt erop gewezen, dat door de met president Roosevelt gesloten voorloopige overeenkomst de vooruitzichten der economische wereldconferentie verbeterd zijn. Daar de financieele deskundigen op het oogenblik echter al hun aandacht wijden aan de economische conferentie, wordt aangeno men, dat de onderhandelingen met Amerika over een definitief accoord pas over eenige y,*e- ken zullen beginnen. De „Times" schrijft: „De hoofdwaarde van de overeenkomst is, dat zij geen uitstel van betaling beteekent, hetgeen ondenkbaar ge weest zou zijn, en ook niet een volledige beta ling, welke het doel der economische confe- tentie verijdeld zou hebben." De „Financial News" constateert met bevre diging, dat Engeland slechts ongeveer 2 millioen pond voor de gedeeltelijke betaling van tien millioen dollar behoeft op te brengen, in plaats van de drie millioen pond, die noodig geweest zouden zijn, indien de dollar op goud basis berekend was. WEENEN, 15 Juni. (R.O.) De in den loop van gisteren te Weenen en in talrijke andere Oostenrijksche plaatsen verrichte arrestaties van nationaal-socialistische leiders en leden der N.S.D.A.P. hebben in vele steden tot be toogingen geleid. De betocgers zongen nationaal-socialistische strijdliederen en eischten in spreekkoren de in vrijheidsstelling der gearresteerden. Bijzonder fel waren de demonstraties te Leoben, toen bekend werd, dat een trein met arrestanten uit Opper-Stiermarken aldaar zou aankomen, om ze vanaf het station naar de gevangenis te vervoeren. Op het stationsplein was een groote men- schenmenigte bijeen gekomen, die echter vol maakt kalm bleef. Toen een patrouille gen darmerie aanrukte, werd deze door de natio naal-socialistische aanwezigen ontvangen met „Heil Hitier" en „Oesterreich erwache". Toen de betoogers opdrongen, dreef de gendarmerie hen met gevelde bajonet terug. Toen de Hitlerianen die het „Deutschland- lied" en het „Horst-Wessel-lied" begonnen te zingen, opnieuw opdrongen, zag de politie zich genoodzaakt er met den gummistok op los te slaan. Verschillende Hitleriaansche onruststbkers liepen verwondingen op. Ook bij de arrestatie van nationaal-socialis tische leiders in Karnten kwam het in ver schillende plaatsen tot politieke botsingen, waarbij de gendarmerie moest ingrijpen. Oproep van Frauenfeld. WEENEN, 14 Juni. (V.D.) De leider van de gouw Weenen der N.S.D.A.P. publiceert een proclamatie aan de Duitsche bevolking van Weenen, waarin hij o.m. zegt, dat het nog wel nimmer zal zijn voorgekomen, dat een partij bestaat maar dat haar leiders worden vast gehouden, dat voorts haar tehuizen en kanse larijen, welke door individueele personen of vereenigingen slechts voor gebruik werden verhuurd, werden verzegeld en dat de autori teiten dan nog tot de weinigen zich in vrijheid bevindende leiders het verzoek richten, kal meerend te willen werken op de aanhangers. Frauenfeld verklaart, dat de N.S.D.A.P. niets te doen heeft met de gebeurtenissen der laatste dagen en deze ook niet goedkeurt. De gebeurtenissen moeten verklaard worden uit de toestanden welke in de laatste maanden in Oostenrijk zijn geschapen. Daar de N.S.D.A.P., aldus Frauenfeld, deze toestanden niet heeft geschapen, kan zij er ook niet verantwoorde lijk voor worden gesteld. De huidige toestand in Oostenrijk is niet in de laatste plaats ont staan, doordat de verschillende politieke par tijen zich bediend hebben van de machtsmid delen van den staat om de andere politieke partij (de N.S.D.A.P.) te bestrijden. De be schuldiging van staatsvijandigheid wijst Frauenfeld als ongemotiveerd van de hand. De gouwleider wendt zich tegen de meening, dat een ontbinding der partij het einde der beweging ten gevolge zou hebben. Het natio- naal-socialisme is onafhankelijk van de om standigheid of zijn aanhangers in een partij zijn aangesloten of niet. Ik weet mij een van zin met de besten van het Duitsc-he volk in Oostenrijk, aldus Frauenfeld, wanneer ik verklaar, dat de strijd voor de leer van Adolf Hitler de inhoud en het doel van ons leven is UTRECHT, 14 Juni. ("Ver. Groenten- en vruch tenveiling „Utrecht en omstreken".) De prijzen warenasperges wit 333, blauw 314, rabar ber 1.6.10, radijs 0.702.20, wortels 17, per 100 bos-kropsla 0.51.70, andijvie 0.50— 1.90, gele komkommers 18, groene Idem 1—7, bloemkool 1.507, spitskool 26, savoyekool 3, groene kool 2, per 100 stukszomers,pinazde 214, postelein 25, snijboonen 1045, sui- kerboonen 3175, tuinboonen 611, peulen 720, doperwten 923, nieuwe aardappelen 610 ca.pucijners 1423 per 100 kg.aard beien 6—25, tomaten 217, pruimen 738, kersen 1834. blauwe druiven 41—55, witte druiven 3253, frambozen 4565, roode bes sen 20—51, kruisbessen 14 per 100 pond perziken 131, pruimen 817, meloenen 31 55 per 100 stuks. Sinaasappelen (100) 2.502.60, (240) 2.80— 3.70, (300) 3—4, (360) 2.50—2.80 per kist; ci troenen 2.402.50 pe,r 100 stuks. Exportaardbeien 1122 per 100 pondsla 0.50—1.10, andijvie 0.50—1.60. komkommers .f 36, bloemkool 1.506, per 100 stuksaard appelen 10, peulen 5—14, -doperwten 11-16, spinazie 6—8, postelein 24, tuln'boonen 10 11, peen 6—8 per 100 kg. Tomatenexportveiling: Aanvoer 36,625 -pond.' To maten A 14.10—15.50, B 13.36—15.50, C 13.30 -14.70, CC S.50—10.50 per 100 pond. ROTTERDAM, 15 Juni. Heden kwamen aan de vjsohmarkt alhier 2 motorbotters en werden van IJmuiden, Nieuwediep, Scheven-ingen en elders 220 manden en kisten versohe viach en 250 kist jes harde bokking aangevoerd. De prijzen waren: middel tong 2510, kleine tong 5—15, tarbot 10—26, griet 1220, haantjes 3—10, middel schol 1534, kleine schol 410, schar 35, middel schelvisch 812, kleine schelvisch 2 —5. gul 1—4, lent 8—10, garnalen 1, alles per mand. Levende paling 3—5, gerookte pa ling 4—6, harde bokking 30—50 ct, per kistje. Heilbot 27 ,pe.r stuk. SCHEVENINGEN, 14 Juni. Betaald werd voor: maatjes 9.50—12.40 per kantje. Aan de markt de logger SCH 73 met 900, de kotter SCH 15 met 135 en 9 schokkers met 449 besomming. Prij zen tarbot 0.601, griet 40—85 ct, tonig 0.60 1.20 per kg., gr. schol 11.2015.30, mid. id. 6.70—11.40. kl. id. 2.756.80, schar 2.60—3.20 schelvisch 39.30 per mand van 33 kg. ROTTERDAM, 15 Juni 1933. Vlet- en lichterwerk485 ton 10. Vaarwerk: 195 aon zwaar goed naar Deventer ƒ1.30; 35 ton zwaar goed naar Maastricht 85 ct. standaard hout naar Leerdam 1. Kempenaars naar Ruhrort/Dusseldorf/Keulen 90—100—110;'lading papierhout naar Aschaf- fenburg schip 1370 ton 515. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 15 Juni 14 Juni 13 Juni pariteit Londen per 8 43Jf 8 464 8.424 1210 Berlijn p.100 Mk. 58 90 58.80 58 50 59 26 Parijs p. 100 frs. 9.70H 9.794 9.79X 9.74 Bruss. p.100 belg. 34.77,4 34 81 34.774 34 59 Zwits. p. 100 frs. 4807 48,07,4 48.04 48 Weenen p.lOOsch 35: Kopenh. p.lOOkr. 37.65 37.S0 37 60 66 67 Stockh. p.100 kr. 43 40 43 70 43 40 66.67 Oslo per 100 kr. 4".7ó 4-2 85 42 60 66.67 New-York per S 2.07K 2 07X 2U3X '2.487 ROTTERDAM, 15 Juni 1933. B o v e n rij n. Waterstand wassend, matige vraag. Ruimte beperkt. Stemming iets vaster. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men_jS0 ets. per last. Benedenrijn. Waterstand wassend, weinig vraag. Ruimte voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens met 4 los- dagen 25 ets.. 8 losdagen 35 ets. per last. Sleeploon volgens het 25 cents tarief. ROTTERDAM aangekomen: 14 Juni namiddag: 2.TRIGONIA, Phs. v. Ommeren, Curasao, Pernis, olie; 2.15 VIADRA, Wambersie en Zoon, Stettin, Maashaven 16, stukg, 3.45 AMSTEL, Vinke en Co., Helsingfors Rijnhaven 11, hout; 4.15 CHR. MATTH1ESSEN, B. E. Astregs, Ly- sekil, Binnenhaven, stukg.4.30 VECHT. Vinke en Co., Abö, Rijnhaven 3, hout; 8.30 ARY SCHEF- FER. Kuyper van I>a,m en Smeer, Havre, IJsel- haven, stukg.8.40 MARIANNE, Soheepv, APOLLINARIS V, 13 v. Rotterdam te Londen. ANNA REHDER, Delfzijl n. Leningrad p. 11 Cuxhaven. AUG. SCHULTZE 11 v. Rotterdam te Oporto. ANNA BULGARI 13 v. Rotterdam te B.-Ayres. BERGANGER, Rott. n. Vancouver p. 13 Dungen. BANGALORE Rott. n. Japan 14 van Suez. CHIABRERA 11 van Rotterdam te Oran. DAL a LFVEN. Amst. n. Leningrad p. 12 Brunsb. DIANA 13 v. Rotterdam te Hamburg. DUN LEARY 11 van Rotterdam te Dublin. ELSE H. STINNES 15, Rott. n. Stettin p. 12 Skagen. FLOTTBEK, Rott. n. Leningrad p. 13 Elseneur, FLUOR 13 van Rotterdam te Garston. GUDRUN. Rotterdam n. Stettin p. 12 Skagen, HANS OTTO, 12 v. Rotterdam te Emden. LAS PALMAS, Rott. n. Bilbao p. 13 Dungeness. OUD BEIJERBAND p. 12 Flamboro om de Zuid RANE, Rotterdam n. Stockhol mp. 13 Elseneur. REGULUS, Rott. n. Helsingfors p. 12 Brunsbuttel. SPXDOLA. Rott. n. Ijo Roytta p. 13 Elseneur. SIEGFRIED. Rott. n. Stettin p. 11 Brunsbuttel. SAARBRUCKEN Rott. n. Ohefoo 14 v. Tsingtao. SIRIUS 13 Juni van R-otterdam te openhagen, SUCCES 13 V. Rottm. te Zeebrugge. SKARABORG Rott. n. Söderhamn 10 v. Stock holm. TRIANON Rott. n. Japan 11 van Saigon. TENNESSEE 7 van Rotterdam te Raboul. TOIVO 12 van Rotterdam te Cardiff. TRIANON Rott. n. Japan 14 te Manilla. UNTERWESER 19, 1., 12 v. Rotterdam te Emden. WESTLAND 13 van Antwerpen te Londen. ZUID-BEIJERLAND, Carreg-y-Llam n. Theems passeerde 13 Juni Dover. ZEJ3HOND passeerde 13 Juni Dover om de Westy SCHEEPSBOUW. Aan de scheepswerf ,,'s Lands Welvaren" te Vlaardingen is van Ostende aangekomen de Bel gische motortrawler Koning Albert, teneinde op de helling van deze werf ongeveer 3 meter te worden verlengd. AANGEKOCHTE SCHEPEN. Naar we vernemen is de in 1932 op de scheeps werf van Gebrs. Pot te Bolnes gebouwde Belgi sche motortrawler Jeannette door een nieuw-op- geriohte reederij te IJmuiden aangekocht. en Steenk. Mij.7 Hamburg, nr. Keulen, olie; 9.10 geworden. De worsteling om de vernieuwing GARM, D. Burger en Zoon, Westervik, Binnen- „„i. rv„c.fo->*.iiV le aan miccip land stokcl 9.25 WAYNEGATE. IVm. H. Mullel van ons volk, ook in Oostenrijk, is een missie, land, stukg.9.25 WAYNEGATE, Wm. H. Muller ,„i5 t ö„„n,7ppi lipfrip als fanatisme ®n Co., Rosarlo, Maashaven 10, graan; 9.30 MAX welke wij met evenveel liefde aisi fanatisme HOIj2, Ned. Zwits. Scheepv. Mij., Leningrad, willen vervullen. Wij zijn de herauten van waalhaven 78, hout. een groote idee, welke in Duitschland heeft overwonnen en welke in Oostenrijk zal over winnen en moet overwinnen, om het even of men de partij ontbindt, of niet. Onze strijd gaat voort. Hij zal pas eindigen door de schepping van het heilige derde Duitsche Rijk. Tot dan luidt het parool: Met Hitier voor Oostenrijk WATERPOLO-COMPETITIE. De uitslagen van gisteren zijn: Heeren eerste klasse: H.P.C.Het Y 22. Reserve eerste klasse: H.Z.P.C. IIZian II 3—2. Reserve tweede klasse: H.P.C. IIHet Y III 1—0. Reserve derde klasse: Maas IIIR.Z.C. II 23; Dolfijn IV—H.P.C. III 1—3; D.W.R. II—Haar lem II 41. WATERPOLO-WEDSTRIJD NEDERLAND—DUITSCHLAND. De samenstelling van de zeventallen, die elkaar Zondag tijdens de wedstrijden van „de Maas" in den Wilgenpias te Schiebroek zullen ontmoeten, is als yolgt, meldt de „Zwem- kroniek": Nederland: C. H. Mousset (D.J.K.) d.; J. v. Oostrom Soede (Y), J. Kohier (Y) en E. G. Ingenluyff (H.Z. en P.C.) m.; J. Reekers (H.Z. en P.C.), J. W. v. Daatselaar (U.Z.C.) en F. v. d. Bosch (Y) v. Reserves: L. Kohier (H.P.C.), M. Schat (U. Z. C.) en S. v. Aelst (H.Z. en P.C.). Duitschland: Richter (Berlijn) d.; Gunst (Han nover), Haus (Keulen) en Meyer (Dusseldorf) m.; Rademacker II (Berlijn), Schwartz (Keu len) en Schielze (Maagdenburg) v. Reserve: Doepper (Barmen) LONDEN, 15 Juni. (Eigen Tel.). De uitslagen van de voortgezette wedstrijden van het schaak- tornooi alhier luiden als volgt: Lithauen—Italië 2—1 (afgebroken); Engeland IJsland 21 (afgebroken); LetlandSchot land 3%Amerika—Frankrijk 3—1, Polen— België 2y3—1%. AMSTERDAM, 15 Juni. (Aardappelmarkt.) De prijzen waren: andyker muizen 5i/26 ct., kleine muizen 3%4, Langedyker muizen 5%—6, kleine idem 3y24, Westlandsche muizen 55%, kleine idem 4 ot. Overige prijzen onveranderd. Aanvoer 22.175 k.g. GOUDA, 15 Juni. Veemarkt. Aangevoerd 1670 stuks, waarvan 76 slachtvarkens. Vette 1516 ct, Londensche 1112 ct per pond levend met 2 pet korting; 340 magere varkens ƒ1220, 1100 biggen 79, 8 runderen 125160, 94 nuchtere kalveren 4—6.50, 33 lammeren 3—5, 7 paarden 125—200. Handel stug. Atgemeene markt: 533 partyen kaas, prys le kw. mer rijksmerk 2528, zware tot 31, extra zware 32.50, 2e kw. 2124 per 50 kg. Handel matig. 145.200 eieren: kipeieren 2—2.50, eendeieren ƒ1.75 2 per 100 stuks. Handel vlug. 533 ponden boter: goeboter 7585 ct, weiboter 6575 ct per pond. Handel vlug. GOUDA, 15 Juni. (Coöp. Z.-Holl. Eierenveiling) Aanvoer 147.000 kipeieren. Pryzen: 56/58 kg. ƒ1.90 —2, 58/60 kg. ƒ2—2.20, 60/62 kg. 2.20—2.30, 62/64 kg. ƒ2.30—2.50, bruine 56/68 kg. 2—3, kleine 1.60—1.90, 3500 eendeiereri 1.30—1.80, kalkoen eieren 4 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM, 14 Juni. (Vrye eierenvei ling.) Aangevoerd 18.917 kipeierec. 2.20—2.70, eendeieren 22.30. NIEUWE WATERWEG aangekomen 14 Juni namiddag: 10.— ALDABI, Hamburg. Vertrokken 14 Juni namiddag: 3 45 AGILITY, Kalmar; 4.30 MOPAN, Swansea; CAJIT. EDM. LABORIE, Rouaan; CITY OF YOKOHAMA, Hamburg; 4.55 H. A. NOLZE, Kiel; SKELDON, Rosslare5.30 IMPORT, Londen6.10 CITY OF CANTON, Antwerpen; 6.20 HARUNA MARU Hamburg: 6.50 ZUIDERKERK, Amster dam- 7*. 10 CARELIA, Abö; 8.— STEFANOS COS- TOMENIS, Rio de Janeiro; BORBECK, Narvik; TNO, Bristol; ASK, Stockholm; BERNISSE, Ham burg; MANö, Bo'ness; 8.20 CITY OF KHIOS, Hamburg; ARIADNE, (Noor), Bergen; BATA VIER III, Londen; 8.25 DORTMUND, Brisbane; 8.40 STAD DORDRECHT, Triest; BLACK EAGLE. New-York; HALLAND, Hamburg. 9.50 MELROSE ABBEY, Hull; 10.— CASTOR, (Nept.) Bremen: 10.40 ST. NAZAIRE, Palermo; DESDEMONA, Hamburg; 10.45 GRUNO, Londen. Wind Noord, flauwe koelte, bewolkte lucht, mistig, kalme zee. SCHIEDAM aangekomen 14 Juni: FALKEN- FELS, Moulmein, F. A. Voigt en Co. HELLEVOETSLUIS aangekomen 14 Juni: AGI LITY, Londen n. Dordrecht; RIJN, ld., id. Vertr. 14 Juni: ALBION, mb., Londen; AC CLIVITY, Parys; BORUSSIA, Londen. VLAARDINGEN aangekomen 14 Juni: SUND, Londen. IJMUIDEN aang. 14 Juni SIRIUS. Londen, bunkert; NAUTIC Leningrad, naar Zaandam, houtASTARTE. feremen, stukg*; vertr. 14 Juni ANNA m.b., ExmcmthAXEL, lvth- EVA, Hull; STEINLAND, Haugesund; THÉANO, Rott.KYPHISS1A, Hamburg; prins KNUD, Bo'nessAARö, id.; ORANIA, B.-Ayres KINGSBURY, Newcastle; BREIN Hamburg COSTA RICA, Hamburg; AMAZONE, Kopen hagen. VLISSINGEN aang. 14 Juni ORANJE NAS SAU Harwich; SUSSEX, Brugge, voor Rott.; vertr 14 Juni PRINSES JULIANA, Harwich; pat.T,AS. m.b., Shoreham; „en naar Antwerpen: NIXE, Danzig; VIE- STURS, Ierland; TIMIRIAZJEV, Hamburg, WILLIAM W1LBERFÓRCE, id.; ERPEL, KJ-. KEMMENDINE, Rangoon; OTTO, Hull; VOLU- DARSKY, Leningrad; MERTAINEN, Narvik, LAUTERFELS. Calcutta; MEEUW Londen, öxiv FRANCISCO, Mobile; KARNTEN, Amst., r"i- CARDY, Yarmouth; randan. gep. naar Brussel: APOLLINARI SII, Londen; gep. van Antwerpen: JOLLY hLGH> na ici LrMBURG, id.ZWALUW, id.MARGIEN A li SCHWAEN, Gdynia; BEAVERBURN. Monteeal; YSER, Hamburg; WALLSEND, Harwich; DIAMANT, Ostende; SOU1HW1LK, Ygep°Uvan Gent: RIVER RIBBLE, Goole; ORIOLE, Londen. ZAANDAM aangekomen 13 Ju:LOUIS DE GEER, Hudiiksva.il, gez. hout, J- Lydjes en Co. 14 Juni: HELSINKA, Wasklot, gez. hout, Gebr. Scheuer. HOLLANDAMERIKA LIJN. STATENDAM New-York n. Rott. 16 (9 n.m. G. T.) te Plymouth verwacht. HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT 14 v. Rotterdam n. Triest. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. ZUIDERKERK 14 v. Rotterdam n. Amsterdam. OLDEKERK (uitr.) 13 va.n Hongkong. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. COSTA RICA 14 v. Amst. n. Hamburg. AMAZONE 124 v. Amst. n. Kopenhagen. ACHILLES 14 v. Alicante te Barcelona. POSEIDON Valencia n. Rott. p. 14 Dungeness. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ORANIA 14 v. Amsterdam n. B.-Ayres. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TALIS SE 14 van Batavia n. Amsterdam. STAD ARNHEM Vlaard. n. Bagnoli p. 14 Grbr. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AGAMEMNON Japan n. Rotterdam p. 13 Perim. ANTENOR Dairen n. Rotterdam 14 v. Tientsin. DIOMED Japan n. Rotterdam 14 van Suez. ACHILLES Japan n. Rotterdam 11 v. Shanghai CITY OF SHANGHAI Dairen n. Rotterdam 14 van Hongkong., BINNENLANDSCHE HAVENS. ROTTERDAM aangekomen: 15 Juni namiddag: 2.— ALNWICK, D. Burger Zn., Newcastle, Schlehaven, stukg.LOUGH FISHER, N.AH.O„ Londen Waalhaven N.H.B., ledig; 2.10 CITY OF ALMA,'Rott. Oceaan Scheepv. My., Mobile, Lek haven, stukg.2.45 CHELDALE, Alg. Vrachtkan toor, W.-Afrika. Maashaven 1, stukg.; WEST CAMAK, Rott. Oceaan Scheepv. My., Hamburg, Lekhaven, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen 15 Juni namiddag 3.- NOORD, Ulea.borg; 3.10 KONSULS P. DAN- NEBERGS, Kokkila. voor Schiedam; vertrokken 2530JVUSs"jKUM^r Z.-Afrika; SAMBRE, Parys via Amsterdam. STOOMVAARTLIJNEN, TIBERIUS 15 Juni van Napels te Amsterdam. ALKMAAR 14 van Hamburg naar ARIADNE, Malaga n. Lissabon p. 15 Gibraltar. FAUNA, Venetië n. Amsterdam p. 15 Gibraltar. AJAX 15 Juni van Dnnzlc to Stetttey. v MEROPE 15 Juni van Venetië te Triest. BAARN 16 (12 midd.) v. Chili Le Amsterdam verw. BUITENLANDSCHE HAVENS. ALIMNEA Odessa n. Hbga. p. 13 Gibraltar. ART Pat.i n. Hamburg 13 van Oran. ATTOTTRT SCHULTZE 13 van Rotterdam te Seyilla AMERICjLV MERCHANT 14 v Ldn te N.-York. ANDR LEBON, Shanghai n. Mars. 14 v. A-den. ALBERTVILLE, Congo n. Antw. 14 v. Tenenffe. BERENGARIA 14 van New-York 'te Cherbourg., BESSEL 14 van Bilbao te Bremen. BREMEN, N.-York n. Bremerh. p. 14 Nab vuur- BUSSARD, Rott. n. Danzig p. 14 Brunsbuttel. BASSA 13 van Takoradi imar Antwerpen BALRANALD, Londen n. Brisbane 1 vP CITY OF WORCESTER 14 v. LiverpOl te caic. CITY OF LINCOLN 14 van CITY OF KARACHI, Rott. n. Z.-Afnka 14 van PTTY OF SYDNEY Calcutta n. Ldn 14 v. Pt Said. £!tY of CHRISTIAN IA, L'pool n. Busreh 15 v, pavrartna 13 van Dover naar Nieuvpoort. DAT POMA Londen n. Bombay p. 14 Juni Perim. nteMAB KOEL 13 v. Vliss. te Portland (Me). DAVISLAN, Colon n. Havre 14 (1.54 n.m.) 200 myi y w van Land's End. DOLFYN. Tuil, 13 van Londen te Terhaegen., diana (Nept.) 13 van Hamburg te Altona. DAGOMBA 14 van Freetown maar Literpool. EUBEE, Bucnos-Ayres n. Havre 13 te Santos. FRANKEN, Rott. n. Japan 14 van Colombo., FRIESLAND, Rott. n. Japan p. 14 Gibraltar. FIONIA, Rotterdam n. Bangkok 12 v. Colombo. FIRBY, Sorel n. Hamburg 13 (4.39 n.m.) 400 ipvU West van Valentia. FARNWORTH 12 Juni van Quebec naar Londen* FEODOSIA 13 van Hamburg te Kingston (J.) GEORGIA. 13 van Hamb. te San Juan (pR) HILDA 14 juni van Londen naar Leeuwarden., HrvtffiiRiKA 14 Juni van Maassluis te Londen. HENRY STANLEY, Hbg n. W.-Afrika 14 te HOBSONS BAY, Brisbane n. Ldn 12 v. Colombo. HANSEAT, t, 12 van Hamburg te Raytown. HENRY STANLEY n. W. Afrika p. 12 Fimsterra HALIZONES 14 van Londen te Algoabaai. IONIA, Havana n. Hamburg 14 (12.48 n.m.) 30 mijl Z.W. van Niton. IRIS 13 Juni van Rochester naar Londen. INTEGRITAS, Rott. n. Reggio p. 14 Dungeness. JACOBA 13 Juni van Shoreham naar Portsmouth. KAISAR-I-HIND, Japan n. Ldn 13 v. Shanghai* KIEL 13 Juni van Hamburg te Colon. KONINGSBERG, Hbg. n. La Plata 13 V. Las Palmas. KALININ, Rotterdam n. Odessa p. li Gibraltar. KUBAN, Rotterdam n. Odessa p. 13 Gibraltar. DAS PALMAS, Rotterdam n. Santander 13 (8.25 n.m.) 40 myi Z.W. van Niton. MONICA 14 van Vlissingen te Hamburg. MONTE SARMIENTO Hbg. m. B.-Ayr. 13 v. Rlo Janeiro. T MAGM'ERIC 1-4 "van Rotterdam te Jacksonville.. MAN AAR 12 van Boston naar Londen. MEXICANO 12 v. Rotterdam te Gothenburg. MARGHA, Beira naar Londen 15 van Port Said* MALDA 13 Juni van Londen te Beira. NAGARA, Launceston n. Ldn 13 v. L. Palmas, NARKUNDA, Brisbane n. Ldn 15 v. Plymouth. NORMANDIA 13 van Rotterdam te Gothenburg. NAPIER STAR Launceston n. Hamburg 14 (12.1 n.m.) 3£5 mül Z.W. van Niton. NORE, Rotterdam n. Batoum p. 13 Gibraltar* OLYMPIC 14 VBn Southampton n. New-York. PRESIDENT MONROE 13 v. China te N.-York* PERSEUS, Liverpool naar Japan 14 v. Singapore. PORTLAND. Hbg. n. Vanor. 12 te Los Angeles., PARAGUAY 13 van Rosario n. Santa Fé. PERNAMBUCO Amst. n. Santos 13 van Rio Jan* PASAJËS 13 van Bilbao naar Hamburg. POLYMNIA 10 van Rotterdam te Livorno. PETER HURLL, t, 14 v. Aruba te Bremerhaveo. SUN TRAP 14 te Londen uitgeklaard n. Delfzyi. SIERRA SALVADA 13 v. Hambg te Montevideo. SIQUEIRA CAMPOS 13 v. Hamburg te Santos. SARTHE 13 Juni van Londen te Pernambuco. SPREEWALD. Hambg n. Chili 13 te Guayaquil. SESOSTRIS 13 van Hamburg te Antofagasta* SURREY 13 Juni van Liverpool te Auckland. SUMATRA. Genua n. Soerabaja 13 van Penang. SYD'HAV, Rotterdam n. Curaqao 13 (7.36 n.m.) 80 myi Oost van Land's End. TENBÜRY, San Nicolas n. Antwerpen 14 (8.33 v.m.) 57 myi Zuid van Niton. TORTUGUERO 14 v. Bto. Barrios te Bremer- -haven. TANGER Hbg. m. Marokko p. 13 Finlaterre. WEISSBSEE, Havre naar Reunion 15 van Suez. VERWACHT TE ROTTERDAM. ARIZPA van Mobile 15 Juni van Boston. MAR GLAUCO 14 Juni van Salta Caballo. WILDWOOD, v. Charleston 17 te Bremen verw. CERONS, v. Havre vertr. 18 v. Antwerpen. FORT MEDINE, v. Duala 13 v. Bordeaux. SVEBRE NERGAARD, 13 v. Sundsvall via Antw. DbADZD—ITa, v. Beira vertr. 18 v. Southampton, VERWACHT TE AMSTERDAM. GOTIA, v. Raumö n. Zaandam p. 12 Elseneur. THELMA, v,. Kotka 12 v, Kopenhagen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2