I j i I 1 AKKEKXACHETS p/KE>0DEn I I i Kunt Ge niet slapen? i SPORT EN SPEL. VRIJDAG 16 JUNI 1933 1 RADIO-BERICHTEN RADIO-PROGRAMMA VERDRONKEN. ACTIE m DE HUIS-KLEEDING- INDUSTRIE. WA "AKKERTJES" INVOER VAN PLANTEN, AARDAPPE LEN EN GROENTEN IN ENGELAND. MAANDAG BEGINT DE KERSEN CAMPAGNE. DE TARWE-VERBOUW. DE VOETBAL-COMPETITIE. VOETBALVERBOD IN DUITSCHLAND. SCHAAKTORNOOI TE FOLKESTONE. PASTOOR DR. E. HAMER. ASCOT GOLD CUP. FAILLISSEMENTEN. MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. 'Avonturen roman naar het Engelsch van E. CHARLES VIVIAN. Hij had a te jjilihf i. teurhaalda hy, «n hij I I ZATERDAG 17 JUNI. HUIZEN (1875 M., 160 K.H.) K.R.O.-uitzen- ding: 6—0.15 en 10—11.30 gramoloonp].; 11.30 godsd. halfuurtje; 12.— politieber.; 12.15 K.R.O.- orkest en gramofoonpl., o.a. Isoline-ballet, Mes- sager; 1.45 pauze; 2.— voor de rijpere jeugd; 2.30 voor de kinderen; 4.— Haarlemsch salonorkest, o.a. fragm. Tosca, Puccini; 4.30 zwemcursus; 5.— gramofoonpl.; 5.15 Esperantonieuws; 5.307 ver volg orkest, o.a. Musikalische Seifenblasen, Ur- bach (in de pauze 6.20—6.40 journ. weekover zicht); 7.— politieber.; 7.15 tuinpraatje; 7.35 gra mofoonpl.; 7.45 Esperantocursus; 8—11 Zaterdag avondprogramma m. m. v. J. v. d. Berghe en K. v. d. Schie met hun Hollandsch repertoire en de Kro-boys; voorts microfoon vertelsel door H. Poll en radiotooneel; ca. 8.30 en 10.30 Vaz Dias; 1112 gramofoonpl. HILVERSUM (296 M„ 1013 K.H.): V.A.R.A.- uitzending; 9.30 Vaz Dias. DAVENTRY (1554 M., 193 K.H.): 10.50 tijd sein, berichten; 11.05—11.20 causerie „Listener's luck"; 12.20 orgelspel S. Gustard; 1.05 Commodore Grand Orkest, o.a. Napolitaansche rhapsodie, Ferraris: 2.05 gramofoonpl.; 3.05 Harry Roy en zijn band; 3.50 Victor Olof-sextet m. m. v. R. Verne (alt), o.a. 2e serenade, Heijkens; 5.05 orge spel H. Ramsay; 5.35 kinderuurtje; 6.20 berichten; 6.50 sportpraatje: 7.05 Welsh intermezzo, 7.25 vacantiepraatje; 7.50 Leslie Bridgewater s harp- kwintet, o.a. Yellow tulip, Cowen: 8.20 „How s that. Umpire?", radiorevue; 9.20 berichten, 9.40 over sterrenkunde: 10.05 mil. orkest, o.a. ouv. Tancred. Rossini; 11.— declamatie; ll.Oo dans muziek: 11.55—12.25 „The epilogue of the Green wich Nigt Pageant", orkest en zang. PARIJS (1724 M.. 174 K.H.): 8.05 gramofoonpl.; 12 202.20 omroeporkest, o.a. Caprice viennois. Kreisler; 6.50 en 7.40 omroeporkest; 8.20 zang recital o. 1. v. D. Bonnaud. KALUNDBORG (1153 M., 260 K.): concert door strijkensemble; 2.50 gramofoonpl.; 3.20- 5 20 omroeporkest en celliste; 7.50 b.50 koorcon cert, o.a. Der schone Mai, Kuhlau: 9.20—9.50 omroeporkest, o.a. fragm. Peer Gynt, Grieg, 11.05 12.35 dansmuziek. LANGENBERG (473 M, 634 K.H.): 6.40, 7.23 en 8.23 gramofoonpl.; 10.05 gymnastiek; 10.20 be richten; 10.35 voor de werkloozen; 11.45 gramo foonpl.; 12.20 Weragkamerorkest en cellist, o.a. Hexentanz, Dowell; 1.202.50 omroeporkest en solisten, o.a. 3e Noorsche rhapsodie, Svendsen; 2.503.20 gramofoonpl.; 4.506.05 Weragkamer- kwintet; 7.20 zie Königswusterhausen; 8.20 mil. concert uit Weenen; 9.05 vroolijk gevarieerd pro gramma; 11.1012.20 pop. concert. ROME (441 M„ 680 K.H.): 5.05—6.35 omroep orkest, o.a. fant. Fedora, Giordano; 9.05 opera concert, o.a. La veglia, Pedrollo. BRUSSEL (338 M., 887 K.H.): 12.20 gramofoon- platen: 1.30—2.20 omroepkleinorkest en zang, o.a. fant. Cacalleria rusticana, Mascagni; 5.20 omroep orkest. o.a. Aufforderung zum Tanz, Weber; 6.20 gramofoonpl.; 6.35 causerie over vaste planten; 6.05—7.35 sonaten van Brahms; 8.20—10.20 om roeporkest. zang en litt. voordracht, o.s. fant. Die lustige Witwe, Léhar; 10.30 dansmuziek; 11.50 gramofoonplaten. (509 M„ 590 K.H.): 12.20 omroepkleinorkest en solisten, o.a. Scènes alsaciennes, Massenet; 1.302.20 gramofoonpl.; 5.20 dansmuziek; 6.35 gramofoonpl.; 6.50—7.35 omroepkleinorkest, o.a. Woodland sketches. Fletcher; 8.20 gramofoonpl.; 8 35 radiotooneel; 9.05 gramofoonpl.; 9.20 zang door mej. Bonavia; 10.05 gramofoonpl.; 10.30 concert door R. de Kers en zjjn „Cabaret Kings KÖNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M„ 183.5 K.H.): 6.508.20 concert; 8.55 gymnastiek: 2.20 3 20 gramofoonpl.; 4.205.20 koor en orkest, o a. Karelia-suite. Sibelius: 5.55—6.20 strijkkwar tet a gr. t., H. Hofer; 6.25—6.50 studentenliederen: 7 20 Stunde der Nation: „Volk und König". hoor spel over den tijd van Fred, den Groote; 8.25 dansmuziek; 9.05 zie Langenberg; 10.20 berichten daarna causerie over de roeisport;; 11.20 1- 20 schrammelmuziek en koor. LUXEMBURG (1191 M., 252 K.H.): Fransche avond- 7.20 gevar. muziek (gramofoonpl.); 8. weerbericht; 8.05 concert in g mineur voor piano en orkest. St. Saëns, orkest o. 1. v. A. de Greef (gramofoonpl.); 8.50 causerie over de hydro- electrische fabriek van Kembs door J. Beydon; 9 10 berichten (Fransch); 9.35 gevar. muziek (gramofoonpl.); 10.05 berichten (Duitsch); 10.35 dansmuziek. In-de pauzes, wisselkoersen, han dels- en sportberichten. ROÏTERDAM (Gem. radiodistr.) Programma 1: Huizen. Programma 2: Hilversum. Programma 3: 8— Königswusterhausen; 8.55 Königswusterhausen: 10.05 Langenberg: 1-20 Parijs R.; pl.m. 1.20 Langenberg; 3.50 Kalund- borg: 4.50 Langenberg; £.05 Brussel (509 M.); 7.20 Königswusterhausen; 10.20 Luxemburg; 11.20 Kalundborg. Programma 4: 8.05 Parijs R.; 10.50 Daventry; 12 20 Daventry: 5.35 Brussel '338 M.): -50 Da ventry; 9.20 Brussel (509 M.); 9.50 Warschau, Chopin-pianorecital; 10.20 Daventry. ZATERDAG. Er zullen wel weinig stukken met zooveel spanning verbeid zijn als Webers Ouverture „Der Freischiitz" en het gelijknamige drama, 18 Juni 1821 voor het eerst te Berlijn opgevoerd. Zijn muziek was dan ook een nationale aange legenheid, want de stof voor dit werk was uit den bodem der Duitsche sagen zelf geput en met „Volkstümlichkeit" van melodiek, die alle Duitsche harten onmiddellijk bekoorde, weer geven. De première, waar al wat kunstzin heet in dat tijdvak door Heine, Hoffmann en Mendels sohn was vertegenwoordigd, werd een immens succes. Inderdaad werd dit een klassiek moment voor de ontwikkeling der Duitsch-romantische opera. Het werk dient als eerste stuk van het pro gramma, dat om 4.20 door het Norag-orkest o.l.v. Adolf Seeker via Hamburg gespeeld wordt. Hierop volgt de Kaleria-suite van den thans nog in Finland levenden (te JarvenpaS) com ponist Jean Sibelius. Sibelius wordt daar ook als een nationaal componist geëerd, maar hoewel een zekere in slag van Finsche mythen en sagen bij hem te bespeuren is, en hij van landeigen melodieën gebruik maakte, is zijn muzikale vorming te Berlijn en te Weenen tè duidelijk merkbaar om hem b.v. met Weber als nationaal componist op één lijn te stellen. Het derde stuk, de Siegfried-Idylle van Wag ner, ontleend aan de helden-opera: Siegfried, is in één der meest gelukkige oogenblikken van den Bayreuther meester aan den rand van een bergmeer geschreven en aan zijn vrouw Cosi- ma opgedragen. Te 9.20 geeft het Spencer Dyke Strijkkwartet het volgende interessante programma via Lon don Regional: Strijkkwartet in Es gr. t. op. 12, Mendelsshon. 1. Adagio non troppo, Andante non tardante. 2. Canzonetta; Allegretto. 3. Andante espressivo. 4. Molto allegro e vivace. Herbert Heyner, het Spences Dvke kwartet en Berkeley Mason: Vijf liederen, George Herbert, voor bariton, met be geleiding van kwartet en piano, Vaughan Willi ams. 1. Èaster. 2. I got me flowers. 3. Love bade me welcome. 4. The call. 5. Antiphon. Kwartet: Strijkkwartet in Es gr. t. op. 74, Beethoven. 1. Poco adagio, allegro. 2. Adagio ma non troppo. 3. Prsto. 4. Allegro con variazoni. De concertzaal van het jubileerend Muzi eklyceum te Amsterdam. Donderdagavond Is de 23-jarige van Zutphen uit Eindhoven bij het baden in het Wilhelmina- kanaal bij Best verdronken. Het verspreiden van een circulaire. Voor den president der Haagsche Rechtbank is Woensdag in kort geding behandeld de vol gende zaak: De samenwerkende bonden in de kleeding- industrie voeren reeds geruimen tijd een actie tegen misstanden in de huisindustrie. In een te 's-Gravenhage verspreide circulaire wordt de firma C. Schönberg, die zaken heeft in Rot terdam, Den Haag en Amsterdam, genoemd als een firma, die te lage loonen betaalt en de sociale verzekeringswetten voor de thuiswer kers niet naleeft. Deze firma had nu in kort geding een van deze vakbonden gedagvaard met verzoek aan den president verdere ver spreiding van deze circulaires te verbieden. Voor den vakbond pleitte mr. B. P. Gomperts uit Amsterdam. Voor de eischende partij trad op mr. J. H. G. Bekker te 's-Gravenhage. De president bepaalde de uitspraak op Zater dag a.s. te twaalf uur. Neem dan voor 't naar bed gaan, eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en fijn door die |a(kk ejr J Volgens recept van Apotheker Oumont. Reel. 7327-5 15 Straf voor wie te veel uitzaaide. Het bestuur van de Centrale Tarwe organi satie heeft besloten een uniforme strafmaat, geldende voor het geheele land, aan te leggen voor degenen, die meer tarwe verbouwen dan een derde gedeelte van hun bouwland. Men weet dat dit voorschrift den vorigen herfst door den Minister van Economische Zaken en Arbeid is gegeven met den uitdrukkelijken wensch dat daaraan de hand zou worden gehouden. In het gewest Groningen-Drenthe zijn de con troleurs van de Tarwe-organisatie thans aller wegen aan het controleeren. In twijfelachtige gevallen wordt het land opgemeten door daar voor aangewezen landmeters. De strafmaat is zoo dat bij overschrijding van het voor verbouwing toelaatbare maximum met 1 H.A. of meer onherroepelijk uitsluiting volgt. Is de overschrijding minder dan 1 H.A. dan wordt een boete opgelegd van 50 per geval plus ƒ10 per are. Kampioenschap I. V. C. B.Wilhelmina S. D. O. U. C. Kampioenschap K. N. V. B.Stormvogels— Feijenoord; Go Ahead—P. S. V. Promotie en degradatieHengelo—Robur et Velocitas. Neptunus te Rotterdam, zou Zondag a.s. op haar terrein een wedstrijd spelen tegen de Duitsche club „Concordia". Naar wij vernemen heeft het bestuur van deze Rotterdamsche ver- eeniging van „Concordia" bericht ontvangen, dat de Duitsche Voetbalbond op last van den regee- ringscommissaris met ingang van heden, tot 3 Aug. een veetbalverbod heeft uitgevaardigd, zoo dat deze wedstrijd geen voortgang kan hebben. Nieuwe voorschriften uitgevaardigd. De directeur van den Landbouw deelt mede, dat blijkens een bericht van den Rijksland- bouwconsulent te Londen de Engelsche minis ter van Landbouw nieuwe voorschriften heeft uitgevaardigd met betrekking tot den invoer in Engeland en Wales van planten, aardappe- len en groenten. 1K Volgens de nieuwe voorschriften, welke id Juli a.s. in werking treden, moeten levende planten en deelen daarvan, behalve zaden, be stemd voor uitplanting, alsmede aardappelen bij invoer vergezeld zijn van een certificaat van gezondheid, afgegeven door den Planten- ziektenkundigen Dienst van het land van her- komst, waarin verklaard wordt dat, wat de planten betreft zij grondig onderzocht zijn en gezond bevonden en dat er geen schadelijke insecten, schimmels of ziekten, nadeelig voor den land- en tuinbouw, in voorkomen. Bij zendingen aardappelen moet hieraan wor- den toegevoegd, dat geen wratziekten ooit is Geconstateerd op de boerderij, waar de aardap pelen gegroeid zijn, noch binnen 2 K.M. daar- Voorts moeten tusschen 15 Maart en 14 Octo ber van elk jaar versche groenten vergezeld zijn van het certificaat van oorsprong, aandui dende het land en de plaats, waar die groenten geteeld zijn. Onder versche groenten verstaan deze voor schriften: uien, tomaten, aubergines en salade groenten. In de Betuwe driemaal zooveel kersen als gemiddeld de laatste jaren. Men schrijft ons uit Eist: Allen pessimistischen beschouwingen ten spijt, schijnen er dit jaar zooveel Meikersen te komen, dat deskundigen het gewas 3 maal zoo groot achten als het gemiddelde van de laatste jaren. In een enkele bongerd, midden tusschen de zwaar beladen, toont de nachtvorstschade zich echter dermate, dat men daarin letterlijk geen vrucht aantreft. De groote kersenverkoopingen in de Over- Betuwe hadden Dinsdag en gisteren plaats, ook nu weer bestond daarvoor groote belangstelling, hoewel de voorzichtigheid van de ervaren koop lui, die den toestand niet vertrouwen en wel weten, dat deze groote hoeveelheid zacht fruit voor de binnenlandsche markt bestemd moet zijn, wel opvallend was. Men gaf zelfs tot 19 ct. per kilo in den top en gemiddeld naar schat ting 11 16 ct. per kilo op het hout, waarbij komen de onkosten in den vorm van plukloon etc., die men kan berekenen op 11 12 ct. per Kilo. De boomgaard met de grootste besomming werd verkocht door notaris de Meester uit He- teren, die onder Driel een tegenover „De Wes- terbouwing" gelegen boomgaard verpachtte voor f 2470. Aan plukloon zal dit jaar worden gegeven 3.50 per dag, pogingen van de arbeidersorga nisaties om meer te krijgen, schijnen op het aanbod van werkkrachten te hebben gefaald. De kersencampagne begint a.s. Maandag. R. K. BOND VAN HOTEL-, CAFé-, RESTAURATIEHOUDERS EN SLIJTERS. Te Venlo had Woensdag de algemeene jaar vergadering plaats van bovengenoemden bond. Des morgens had in hotel Suisse een reünie plaats, waar de heer Meelkop, voorzitter van de afdeeling Venlo, den aanwezigen een woord van welkom toesprak. Vervolgens werden de leden van den bond op het stadhuis door burgemeester en wethou ders van Venlo ontvangen, waarbij de afdeeling Venlo, tevens werd gecomplimenteerd bij ge legenheid van het 20-jarig bestaan der Venlo- sche vakgroep. In den namiddag had in het Concertgebouw het eerste gedeelte der jaarvergadering plaats, Na de openingsrede van den voorzitter den heer E. J. van Dijk Helmond, gaf de heer de Brey, inspecteur van de Volksgezondheid, afd. Drankwet, een uiteenzetting over het verkrij gen van dansvergunningen zulks aan de hand van het nieuwe ,,dans-besluit". Over een eventueele invoering van een uni- form glas, voor het verstrekken van sterke dranken en een daaraan verbonden prijsverla ging van den borrel had een breedvoerige dis cussie plaats, doch kwam men vooralsnog niet tot een resultaat. De aangelegenheid werd in handen van het hoofdbestuur gesteld, dat later een voorstel dienaangaande zal doen. Zoowel het jaarverslag van den secretaris als dat van den penningmeester werd onver anderd goedgekeurd, terwijl de kascommissie rapport uitbracht over de verificatie der boe ken, waarna den penningmeester decharge werd verleend. Ook de begrooting werd na eenige bemerkingen goedgekeurd. De vergadering werd vervolgens verdaagd tot Donderdagmor gen. De Zeereerw. heer dr. E. Hamer, pastoor te Ilpendam, is Woensdagavond opgenomen in 't St. Liduina-ziekenhuis te Purmerend, waar hij voorzien is van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Zijn toestand is zeer ernstig. GOEDKOOPE TREINEN. Verschenen is het reclameboekje der Spoor wegen „Zomer 1933, Goedkoope Treinen, Goed- koope Tarieven". Hierin is opgenomen een volledig overzicht der goedkoope treinen in alphabetische volg orde gerangschikt naar de plaats van vertrek. Tevens is aan dit boekje toegevoegd een ru briek „Attracties voor goedkoope-treinreizi- gers", bevattende een opgave van bezienswaar digheden, autorondritten, boottochten enz. die den reizigers in verschillende plaatsen van be stemming tegen gereduceerden prijs worden geboden. Bovendien is wederom opgenomen eene op gave van de goedkoope tarieven voor het ver voer van reizigers gedurende het a.s. zomer seizoen. Het geheel is geïllustreerd met foto's van verschillende plaatsen uit ons land. De prijs van het boekje bedraagt 0.10; het zal van 20 Juni a.s. af aan de stations en de voorname reisbureaux verkrijgbaar worden ge steld. LOONSVERLAGING IN DE TEXTIEL- INDUSTRI Naar aanleiding van de conferentie, welke de vorige week heeft plaats gehad tusschen de besturen van de textielarbeidersorganisaties en de firma Menko te Enschede, hebben genoemde organisaties met de wevers dezer firma ver gaderd. In deze vergadering werd besproken het door de firma aan de orde gestelde voorstel om bij uitbreiding van werkgelegenheid de loonen met 5 pet te verlagen alsmede invoering van een 5 procentsverlaging, in dien den wevers het thans stilstaande getouw weer ter bedie ning wordt gegeven. Men besloot zich tegen invoering van dezen maatregel niet te verzetten, echter onder voor behoud der door de firma gedane toezegging, dat bij invoering der loonsverlaging gedu rende 3 maanden geen wijziging in den toe stand zou worden gebracht. Hierbij werd door de arbeiders als vanzelf sprekend aangenomen, dat gedurende deze drie maanden geen arbeiders wegens slapte zullen worden ontslagen. Tartakower wint van Aljechin. Nader meldt onze correspondent: Reeds na drie uren spelen stonden de signalen voor den wereldkampioen op onveilig. Een zeer listige zet van Tartakower werd door hem waar schijnlijk niet op zijn ware diepte getaxeerd. Tartakower won een pion terwijl Aljechin latei- besloot een stuk te geven tegen twee pionnen. Tartakower offerde het stuk later terug en bleef over met toren en geavanceerde a en b- pionnen tegen toren sec. Toch kon de wereld- kamoioen ook aan het eind van den voortgezet- ten speeltijd nog niet tot opgeven besluiten, of schoon het reeds lang overduidelijk was dat ver dere tegenstand geheel nutteloos was. Eerst bij het begin van de^ tweede verlenging op Woensdagmorgen gaf hij op. Tijdens de eerste verlenging werd het bord aanhoudend door de toeschouwers belegerd. In vier rijen dicht verdrong men zich om de beide meesters. Een reusachtige Engelschman met massalen rug bezette een heelen zijkant en was geen streep van zijn plaats te krijgen. Door de geheele zaal plantte zich de opwinding voort. Teamspelers, zelfs die aan zet waren, lieten hun partij in den steek, sleepten stoelen aan en klommen erop om uit de hoogte een blik op het tooneel van den strijd te werpen. In den strijd om het dames-wereldkampioen schap was mej. Menchik, die den vorigen dag van mej. Schwartzmann had gewonnen, vrij daar haar tegenstandster verhinderd was, Er waren weder veel afgebroken partijen, veer tien ditmaal, die Dinsdagavond van 8—10 uur werden uitgespeeld. Des namiddags had een officieele ontvangst plaats van comité's, deelne mers aan de wedsrijden, afgevaardigden en reporters, waarbij de Mayor in ambtsgewaad recipieerde. De individueele resultaten van de tweede ronde luiden: België—Italië: Soultan Beieff—Monticelli 0—1; Dunkelblum—Sacconi 1—0; Engelman—Norcia 10: DevosCampolongo LithauenDenemarken: MikenasAndersen iA—y2; VaitinieEnevoldsen 1—0; LuckisNiel sen 01; AbramaviciusNieldsen 1-yO. HongarijeOostenrijk: Lajos SteinerGrün- feld 4; dr. Vajda—Eliskases Havasi —Glass Lilienthal—Muller Zweden—Estland: Stahlberg—Friedemann 1—0; Stoltz—Laurentius 1—0; Lundi—Turn 1—0; Berndtsson—Uulberg 1—0. (alle wegens niet op- komen.) TsjechoslowakijeEngeland: Flohr Sultan Khan afgebr.; dr. Treybal—Sir Thomas 1—0; dr. Rejfir—Winter afgebr.; Opocensky—D'Alexander IJsland—Letland: Asgeirsson—Apscheneek 0—1; Gilfer—Petroy 0—1; Thorvaldson—Feigin 0—1; SigurdssonHasenfuss 01. Schotland—Amerika: Fairhurst—Kashdan 0—1; PageFine 01; Mac IsaacDake 01; Combe Simonson Vz. Frankrijk—Polen: dr. Aljechin—dr. Tartako wer afgebr.; BetbederRegedzjinski 1 0; Kahn —Appel Duchamp—Ma Karczyk 0—1. De stand. De stand na de tweede ronde luidt: Amerika 7, Zweden 6%, Hongarije 6, Letland 6, Polen 5', Oostenrijk 5, Tsjechoslowakije 5, Denemarken 4i/j, Frankrijk 4*, elgië 4, Lithauen 3%, En geland 2%, Italië 2Vz, Schotland 1, IJsland Estland 0. Men seint ons uit Londen De Gold Cup, welke Dinsdag te Ascot ver reden werd, werd gewonnen door Foxhunter (gereden door H. Wragg). Tweede eindigde Orpen, gereden door R. Perryman derde was Nitsichin met B. Carslake. Opgegeven door v. d. Graaf Co. (afd. Handelsinformaties.) UITGESPROKEN: ROTTERDAM, 14 Juni. Hendrik Henderiks, winkelier in heerenmodeartikelen, handelende onder den naam Magazijn Liberty, Lusthofstraat 121. Rechter-comm. mr. G. L. v. Es; cur. mr. A. F. J. de-Greve. Cornelia Elisabeth Determan, pensionhoud ster, Oostzeedijk 128. Rechter-comm. mr. G. L. van Es; cur. mr. mej. M. Koderitsch. De Naaml. Venn. Veevoeder-, Commissie handel, Wijnhaven 56. Rechter-comm. mr, G. L. van Es; cur. mr. P. M. PJ. Nolet. WADDINXVEEN, 14 Juni. Gerrit Verheul, aannemer, Rechter-comm. mr. G. L. v. Es; cur. mr. G. A. Vos, te Schoonhoven. OPGEHEVEN: ROTTERDAM, 14 Juni. J. B. van Deijk, violist. I. Schnitzler, coupeur. GEëINDIGD: REEUWIJK, 14 Juni. H. L. van Zij.ll Langhout, manufacturier, vroeger te Haastrecht. ROTTERDAM, 14 Juni. L. Halk, kleermaker. H. A. den Bult, handelende onder de firma H. A. den Bult en Zoon, schilder. FOLKESTONE, 15 Juni. (Eigen Tel.) De uit slagen van de 4e ronde van het internationaal landenschaaktornooi luiden: Schotland—estland 4—0; Engeland—Frankrijk 1%afgebroken; PolenLetland 21 afge broken; AmerikaBelgië IVz—Wz afgebroken; Tsjecho-SloyvakijeDenemarken 0—0 afgebro ken; Italië—Zweden 22 afgebroken; Littauen-- Hongarije 21 afgebroken; Oostenrijk—IJsland 0—0 afgebroken. De vijfde ronde bracht de volgende resultaxen. Amerika—Polen 1%—% afgebroken; Frankrijk —Letland 2—1 afgebroken; Zweden—Denemm ken 0—0 afgebroken; Littauen—Belgie 1—0age broken; Hongarije—Italië 114—1% af?T^° Tsjecho-Slowakije—Oostenrijk 2—2; 1Jslan° Estland 4—0; EngelandSchotland 1 0 afge broken. DELFT, 15 Juni. (Eieren veiling). Aanvoer 20.501 eieren. Prijzen kipeieren 1.803.10, eend- eieren 1.101.90, ganseieren 6.40—6.60 per 100 stuks. DELFT, 15 Juni. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 13 paarden 60180, 139 runderen, vette koeien 80215, kalfkoeien 90 205, varekoeien 60—150, 258 nuchtere kalve ren 310, 198 magere varkens 1028. 825 big gen 4—12. rundvleesch per kg. slachtgew. 5444 —34 ct. DELFT, 15 Juni. Boter. Aanvoer 84/8 6il6, wegende samen 1740 kg. Prijs 1.501.57 per kg. Handel gewoon. LOOSDUINEN, 15 Juni. (Coöp. Groentenvei- ling). Bloemkool le soort 2—6.80. 2e soort 1.50 1.70, rUen komkommers le soort 6.308.20, 2e soort 3.905.80, gele komkommers le soort 4.20 2e soort 2.50, perziken le soort 14, 2e soort 7.50, 3e soort 3.90, andijvie 1.30—3.40 per 100 stuks, snijboonen 26, groote boonen 6.60—7.20, komkommerstek 11.70 per 100 Kg., tomaten A V 14.90—16.20, B 13.10—15.10. C 14.10—15.10, CC 10.80—11.40, bonken 11.80—13.30 ppr 50 kg., postelein 12—13 ct. per 6 kg., spinazie 15—26 ct. per 4 kg., peen 5—8, pieterselie 1.50 per 100 bos, zuring 19 ct. per kist. LOOSDUINEN, 15 Juni. (Loosduinsche Groen- tenveiling). Bloemkool le soort 1.805.70, 2e soort Ï.50, kaskomkommers le soort 4.20, -e soort 2.50, 3e soort 1.60, rijen komkommers le. soort 6.40-8.20, 2e soort 4—6.10, gele komkom mers 3.30—5.20, andijvie 50 ct. per 100 stuks, erwten 12, snijboonen 43, boonenstek 26 per 100 kg., tomaten A f 13.4015.70, B 13.80—15, C 13.40 -15.20, CC 10.80—12.40, bonken 10— 12 70 per 50 kg., groote boonen 6.907 per 10O kg., postelein 13 ct. per 6 kg., spinazie 10—22 ct. per 4 kg., peen le soort 2.404.70, rabarber 2, selderij 1-1.30 per 100 bos. komkommerstek 1020 ct.. zuring 23 ct. per kist. ROTTERDAM, 15 Juni. De prijzen heden be steed an de Coöp. tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G. A. waren als volgt: HoU. platg. komkommers le soort 6.60—9.10, 2e soort 5.30— 710 per 100 stuks, komkommerstek 1.80—5.40 per 100 kg., sla meikoning 0.50—1.10 per 100 krop spinazie 3.10—4 per 100 kg., bloemkool 2—5.50 per 100 stuks, peen 2—5 per 100 bos, tomaten A f 15—17.10, B 14—15.50, C 15.20—16.30, CC 11.10 —1310 per 10 pond, postelein 2.10—3.30, spits kool 2.50—3.20 per 100 kg. Aanvoer 40.618 pond tomaten. HANSWEERT, 15 Juni. Gepasseerd voor 's middags 4 uur en bestemd voor ROTTERDAM: st. Telegraaf 5 en 16; Gerja,, Larooy; Stadaard 27, Nortier; Jacobus, v. Kaam; Gertruida, Maas; Wiloor, van Meel; Elisabeth, Timmerman; Wiladcor, Norbart; Trio, Hooglan der; GOES: Stjul Goes, Vendeville; Temeuzen 3, de Reus; MOOK: Corry, Hammer; Pleternella Johanna, GoeseyeAMSTERDAMxst. Amstel 5 en 9; st. Stad Amsterdam 1, 8 en 12; Albatros, Molenaar; DEVENTER: Rival, van Heuiekom ANDEL: 3 Gebroeders, de Jong: A™,® 5 Gebroeders, v, d. Pever; SCHIEDAM: Goede ininst de Boef- APELDOORN: Sari, Breevaart, DuiTSCHLAND: Setif, Gitzhoffen; Naphta 7„ Goob; Gerarda, Born; Pieterneila, v d. Bosch; Onderneming, de Vries; Esje, Wakkee; Spes tinira Wilkens; Wuta, Musters; Maria, Sehouw- Stra- Ascension. Jongen; St. Antonius, de Decker Palmvrè Orfenberg; Flora 3, Bigtenberg; Tau- nus, Krieaels; Germaine, Kools; Rhelnfahrt 98,, Dreiss. BELGIS: st. Telegraaf 4 en XI; Erft van Loock; Autotransport 1, Lemmermannjannetje (Je jong; Vertrouwen, Ooms; Alexander, Clement; Danes, Ypma; Ergolz, Holthaus; Hendrik, Veg- ter: Alhema, Sibryn-s; Brabo, Verbeeck; Zuid Holland, Grinwis; Wouter, Koppelaars; Onder neming, de WaalGeertruida Maria, KeyzerZee lands Luister, v. d. Klooster; Onderneming, Veld man; Clemence Joseph, de Bakker; Gustaaf, v, d. Poel; Rosenihugel, Becker; Maria, Verhulst; Anna, Kieboom; Geertje, van Pelt; Henriette, Bijl; Frieda, de Jonge; Bertha, Broekiwirt; Palestina Heuvelman; Dankbaarheid, van Eek; PetroneUa Polderman: Maria, Mullere Nelly 2, v., Oosten; Ideaal, Markus; Sambri, Klauwen; Graya 4 van Winsen; Amice, van Capelleveen; Energie, van Woerkom; Minerva, Elmer; Lloyd 1, Wab- nitz- Toleranz, Mechelen; Joma, van Meel; Adrl Vogel; Middelburg, Kunz.. 9) Mr. Bean stond op, want mr. Mole had, hetzij bewust hetzij onbewust, zijn gemoed, dat toch al geprikkeld was door de overmatige hitte, muskieten en andere liefelijkheden van het tooverachtige Oosten, pijnlijk getioffen. Xlt geloof dat ik heel goed m staat ben mijn eigen kleeding te beoordeelen, Artemus, zei hij stijfjes. Ik heb een tamelijk vermoeien de reis gehad en voel me nog niet heelemaal in orde. Het komt mij voor, dat er voor 't moment niet veel meer te zeggen valt. Ik hoop dus, dat dat ge dien mr. Coulson naar mij toe kunt zenden, zoodat ik met hem kan afspreken wat ik nuttig en noodig oordeel. Indien je hem wilt engageeren, kun je mij beter de condities laten regelen, meende mr. Mole, het kleedingvraagstuk loslatend. Is dat noodig? vroeg mr. Bean. Wel, jij kunt moeilijk weten wat recht matig en billijk is volgens den maatstaf van Sindanao, legde mr. Mole uit. Ik zou niet gaarne zien dat je er tusschen genomen werd. Ik meende, dat je zei, dat die man volko men te vertrouwen was? informeerde mr. Bean achterdochtig, Nu, goed doe maar wat je wilt, maar kom later niet bij mij aan, indien je vind, dat je te veel betaald hebt, zei mr. Mole kwaad. Misschien zou het het beste zijn, dat je met mr. Coulson mee kwam, als je er tijd voor kunt vinden, stelde Mr. Bean voor. Ik zal zien of ik kan, antwoordde Mr. Mole. Maar terwijl hij zijn ouden vriend uitliet, wi*t hij drommels goed, dat hij dat niet zou doen. Hij zou er geen cent wijzer van worden door er bij te zitten, terwijl Coulson en Bean samen hun zaakje regelden: hij had gehoopt als tusschenpersoon te kunnen optreden en zoo wat provisie in de wacht te sleepen. Zoo gebeurde het, dat Coulson en Drinkwater zich dienzelfden avond ongeveer een uur voor dinertijd aan 't bureau van Barney's hotel ver voegden en wachtten tot Mr. Beam verscheen, waarop Coulson zichzelf en zijn vriend voor stelde. De herinneringen aan zijn gevecht met Davis waren weer vrijwel van Coulson's ge zicht verdwenen en Mr. Bean werd aangenaam getroffen door het eerlijke en rustige vertrou wen dat uit dezen man sprak, hoewel de per soon van Josiah, die een beetje onder de maat leek, hem tegenviel. Er waren maar enkele minuten noodig om beide bekend te maken met de voornaamste feiten van de situatie, en aan bet eind van Mr. Bean's uiteenzetting schudde Josiah ernstig met het hoofd. Zij is dus naar Fleur gegaan, merkte hy op. Ik ben natuurlijk vreemd in deze buurt, zei Mr. Bean, maar toch komt het mij opmer kelijk voor, dat er over Miss Terry's nicht, wat zij dan al mag zijn of doen, met zoo weinig respect gesproken wordt. Ik vermoed, dat zij nog een anderen naam heeft? Delage, zei Coulson, maar iedereen kent haar als Fleur, dat is voldoende. Net als Shakespeare of Bill Adams of Cleopatra, zei Josiah. Je zoudt het toch ook niet in je hoofd halen om te zeggen mevrouw Cleopatra Antonius, is het wel? Fleur is Fleur, hoewel het een andere kwestie is hoe je haar zou aanspreken als je haar tegenkwam. Van hetgeen ik reeds over die dame ge hoord heb, verlang ik er in het geheel niet naar haar te ontmoeten, zei Mr. Bean stijfjes. Wat wilt ge dan vroeg Coulson. Mijn vriend Mole stelde voor, dat een van U of U beiden in staat zoudt zijn mij nauwkeu rige inlichtingen te verschaffen, misschien zelfs mij in verbinding te brengen met Miss Terry. Hij adviseerde te wachten, maar ik ben niet van plan een minuut langer in dit climaat te blijven, dan ik verhelpen kan. Coulson keek ernstig. Nog al een flinke op dracht, merkte hij op. Natuurlijk hebben wij Abou ibn Ibrahim, die kan wel iets weten. Indien V wilt zal ik eens kijken wat ik morgen kan uitvisschen. Graag, zei Mr. Bean. Op die wijze kan ik misschien gegevens verkrijgen om tot het een of andere besluit te komen. Dat onderzoek hier kan toch zeker niet veel kosten, wel? Ik zal U alles wat ik te weten kom gratis en voor niets mededeelen, antwoordde Coulson. Het is slechts een kwestie van een praatje met den ouden Ibrahim en de vraag wat hij mij zal vertellen. Ik stel een zeker belang in deze zaak, Mr. Bean, daar ik Miss Terry hoewel zij mij een anderen naam opgaf uit de han den van dien Davis heb gered, en haar daardoor tot op zekere hoogte op weg hielp naar Fleur. Indien ik toen geweten had dat zij de gezochte erfgename was, zou ik het natuurijk niet ge daan hebben. Maar, zei Josiah, sinds het gezochte erfge namen regent in Sindanao, vanaf het moment dat die waardige Mole zijn informaties begon, en waar de dame beslist naar Fleur toe wilde, zie ik niet in hoe jij je iets te verwijten hebt, Coulson. Deze eh Miss Delage, informeerde Mr. Bean, kent U haar een van beiden mis schien? Een dubbel hoofdschudden antwoordde hem. Wij komen op haar visiteboekje niet voor, verzekerde Josiah hem. Fleur stelt geen belang in een man als man, en wij houden niet van het soort zaken, waarin zij genoegen schept. Wel, zei Mr. Bean nadenkend, indien ik die onmogelijke geschiedenissen over haar als geloofwaardig moet beschouwen, de verhalen die mijn vriend Mole mij vertelde, komt het me toch nog erg onwaarschijnlijk voor, dat een vrouw, en een jonge vrouw nog wel, zoo zou zijn. Er bestaat echter een reden voor, zei Josiah. En die is? vïeeg Mr. Bean. Het is een lang verhaal, en het is een warme avond, antwoordde Josiah. Je wordt er dorstig van, weet u. Toen Mr. Bean dat bezwaar had verholpen, hetgeen hij zonder aarzelen deed, dronk Josiah op zijn gezondheid, waarna hij zijn glas neer zette. U zegt onmogelijk, maar hier is niets on mogelijk, begon hij. En de reden dat Fleur is wat zij is; ik heb het verhaal gehoord van een van de mannen, die het zagen gebeuren, een Maleischen matroos die het heelemaal heeft meegemaakt. Het begint in den tijd, dat Cotnar nog leefde en dat spelletje in de heuvels speel de, waarmee hij een zoet winstje maakte. Wa pen-smokkelarij, juweelen-smokkelarij en alles en nog wat waaraan iets te verdienen viel. Wel, Cotnar zat daar als een spin, midden in een web, en vond zijn mannetjes voor alles wat hij verlangde, mits hij er voor betaalde, 'n Soort hoofd van een bende, en hij was slim, die Cotnar. Een reus was hij, en een duivel wan neer er iets niet naar zijn zin ging. Juist het soort man voor zoo'n plek. Er is echter in iederen mensch een zwak punt, en Cotnar, je zou zeggen, dat hij voor niemand op aarde bang was, en toch was hij zonder twijfel doodsbang voor zijn eigen vrouw. Een knorrig vrouwtje, moet ze geweest zijn, en ze leefde daar bij hem temidden van de heu vels, de hemel alleen weet waarom, en ze kreeg alles van hem gedaan wat ze maar wilde. Ze zeggen dat hij haar omver had kunnen bla zen, maar het was nu eenmaal zoo. Die man, die heel Sindanao het onderste boven had kunnen keeren als hij gewild had, was doods bang van zijn kleine vrouwtje en deed precies wat zij hem voorschreef. Op zekeren dag zegt Mrs. Cotnar wel wat denkt U? dat ze zich eenzaam voelt en een andere vrouw bij zich wil hebben voor gezel schap; zij was de eenige blanke vrouw daar. Aldus gebeurde het, dat Cotnar Fleur Delage in dienst nam als gezelschapsjuffrouw voor zijn vrouw, of hoe U het noemen wilt. Misschien wist Fleur waar zij terecht kwam, ik weet het niet, maar in ieder geval ging zij. Waarschijn lijk bood Cotnar haar genoeg salaris om het de moeite waard te maken. Onder de mannen, die Cotnar in dienst had, bevond zich een jonge duivel, Evans genaamd, en die werd verliefd op Fleur, maar Cotnar waarschuwde hem uit den weg te blijven. Toen stierf Mrs. Cotnar en Fleur, die bang werd voor Cotnar nu zij alleen met hem zou achter blijven, sprak met Evans, af dat zij samen zouden ontvluchten. Evans zocht een moment uit, dat hij er op kon rekenen, dat Cotnar eenigen tijd weg was, zoodat zij een paar dagen voorsprong zouden kunnen krijgen, en hij nam een aardig pakje diamanten, dat Cotnar had laten slingeren, met zich mee. Zij kwamen vei lig over de heuvelen, langs Lake Ipang tot aan de plek waar je een boot moet nemen omdat er verder geen anderen weg bestaat dan over water. Zij waren nog maar twee dagen van Sindanao verwijderd, toen Cotnar hen in een andere boot inhaalde; een van de roeiers van die boot was de man, die mij de geschiedenis verhaalde. Evans had een pistool, maar het ketste en nij kon er niets mee uitrichten. Zijn eigen roeiers waren ook mannen van Cotnar en zij keerden zich tegen Evans toen zij zagen dat ook het geluk zich tegen hem ging keeren. Cotnar bracht Evans en Fleur aan land, bond hen stevig vast en stelde haar voor de keus. Indien zij vrijwillig met hem mee zou teruggaan. zou hij Evans vrij laten. In het andere geval zou hij haar evengoed mee terugnemen, maar dan zou hij Evans eerst vermoorden. Hem vermoorden? herhaalde Mi. Bean op geschokten toon. Ik zei toch niet, dat hij hem zou zoenen, wel? vroeg Josiah. Als dat zoo was, moet U mij niet kwalijk nemen maar dan vergiste ik mij Laat ik U vertellen, Mr. Bean, dat U, wan neer U twintig mijl van Sindanao verwijderd bent, en U bent een man als Cotnar was, met geen wet meer rekening te houden hebt. En er zijn zelfs plekjes in dit gezegende oord waar ik des avonds niet gaarne zou wandelen, indien ik wist dat er iemand een grief tegen me had, niet alleen tenminste. U verbaast mij, zei Mr. Bean zwakjes. En deze., deze man Cotnar? Heeft hij....? Ik vertel U zoo goed mogelijk het verhaal zooals ik het gehoord heb. Daar zaten zij, de drie blanken en zoowat een dozijn inlandsche matrozen, in een inham van de rivier waar Cotnar die twee gevangen nam. Het was mid den in het regenseizoen, en ze waren allemaal doorwater nat, zoodat je niet meer wist wat regendruppels waren en wat tranen op Fleur's gelaat. En daar was Cotnar, als een getergde hyena, en hij had hen te pakken. Mr. Bean zag er in zijn zwarte jas en ge streepte pantalon beroepsmatig incapabel uit om een dergelijk verhaal te gelooven. Van alle teleurstellingen, die het Oosten hem bereid had, scheen Sindanao verreweg de kroon te zullen spannen. Josiah dronk zijn glas leeg en keek er veelbeteekenend naar, en Mr. Bean begreep de wenk. wilde Fleur hebben, had altijd naar haar ver langd en zij had het alleen aan Cotnar's vrouw te danken gehad, dat zij daar in de heuvels veilig geweest was. Evans wist dat drommels goed, en daarom had hij de eerste kans de beste aangegrepen om haar daar vandaan te krijgen. Cotnar nam zijn diamanten terug en zei Fleur dat hij, indien zij vrijwillig met hem mee zou gaan, Evans vrij zou laten, hoewel ik waarlijk niet weet of hij het gedaan zou hebben ook. U bedoeltvroeg Mr. Bean angstig. Fleur zei kort en bondig neen, en Evans moedigde haar aan, bedankte haar dat zij dat gezegd had. Hij bekeek het zoo, dat hij tenslotte maar ééns kon sterven, en dat het beter was te sterven in de wetenschap dat zij geweigerd had wat er daarna ook zou gebeuren dan dat zij toegestemd had, al was het dan ook alleen geweest om hem te redden. Maar daar Cotnar een geduldige duivel was, gaf hij hun een uur tijd om er over na te denken, precies 'n uur. Hij wilde Fleur niet naar Evans laten toe gaan, maar hield hen beiden vastgebonden waar zij zaten, in den stroomenden regen, en zat als een houten beeld te wachten wat Fleur zou be sluiten. Dat was geen man, dat was een duivel! zei Mr. Bean verontwaardigd. Zoo dachten méér menschen er over, zei Josiah. Hij zat dus te wachten en toen het uur voorbij was, vroeg hij Fleur opnieuw wat zij besloten had, en andermaal zei ze neen. Cotnar nam Evans toen eenvoudig bij zijn haar beet, trok zijn hoofd achterover, en sneed hem zijn hals af, als was hij een varken, en twee van zijn mannen spitten zijn hoofd in den grond, terwijl Fleur moest toekijken. Het lijk werd daarop in de rivier gegooid. Maarmaar dat is een afschuwelijke moord! protesteerde Mr. Bean hartstochtelijk. Het kan niet waar zijn; geen mensch zou zoo iets kunnen doen! Toen zij dus het lijk in de rivier gegooid hadden, voltooide Josiah onbewogen zijn ver haal, nam Cotnar haar mee terug naar zijn huis. Wel? vroeg Mr. Bean, zich afvragend wat er zou volgen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4