WAT PRAESES VAN GALEN TE MUNCHEN MEEMAAKTE. ZATERDAG 17 JUNI 1933 DOOR HEMZELF AANSCHOUWDE MISHANDELINGEN KLEIN MAAR DAPPER OOSTENRIJK. ZEETIJDINGEN. ROTTEI.l IE RECHTBANK. VISSCHERIJ. DE INBRAAK IN HET CULLINAN- HOUSE. DUITSCHLAND BEDREIGD. De S.A.-mannen provoceerden. Hef mysterie opgelost. De politie verricht vijf arrestaties. ONTVOERING VAN EEN KIND VERHINDERD. NORMAN DAVIS GAAT NAAR DE BRUILOFT VAN ZIJN ZOON. KONING GUSTAAF'S 75rte VERJAARDAG. NIEUW WERELDRECORD VAN JARVINEN. SCHAAKTORNOOI TE FOLKESTONE DE STRIJD TEGEN LAND VERRAAD. Verloop der (ferde ronde. FAILLISSEMENTEN. MARKTBERICHTEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. WISSELKOERSEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. gotia, STOOMVAARTLIJNEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN SCHIPPERSBEURS. Zitting van IS Juni. Een auto weggebracht. Vervolgens heeft terechtgestaan de 30-jarige garagehouder en autohandelaar H. G. G. gede tineerd, die in Februari getracht zou hebben een Engelsche verzekeringsmaatschappij, waar van de directie voor Nederland berustte bij de firma Meijer en Verweij te Den Haag op te lichten voor een bedrag van 3000 door aan die firma aangiften te doen, dat de bij haar verzekerde Chandler-auto was gestolen, het geen in strijd met de waarheid zou zijn ge weest. Verdachte erkende aangifte gedaan te hebben van diefstal van zijn auto, doch deze zou werkelijk gestolen zijn te Amsterdam, toen ver dachte de tentoonstelling in het R. A. I. ge bouw bezocht. Uit de verklaringen van de getuigen De G. en D. die beiden de vorige week hebben terecht gestaan wegens diefstal van auto's bleek, dat er een afspraak was gemaakt tusschen verdach te en de getuigen om de auto weg te nemen, als deze voor het R. A. X.-gebouw gestald zou staan. De G. en D. zijn er mee naar Rotterdam gereden, waar de auto geborgen werd in een pakhuis aan de Bajonetstraat, dat de G. op last en met geld van verdachte had gehuurd. Hun verklaringen werden bevestigd door die van den vrachtrijder L. V. die zich in de zaak der autodiefstallen van de vorige week te verantwoorden heeft gehad ter zake van het ge legenheid geven tot het plegen van diefstal en wegens heling, die verklaarde, dat D. en De G. aan de Aelbrechtskade in de auto van ver dachte waren gestapt om den toch naar Amster dam mee te maken. Onderweg heeft verdachte aan D. die den wagen naar Rotterdam terug zou rijden nog aanwijzingen gegeven. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewe zen en eischte rekeninghoudend met de straf van 9 maanden die zijn ambtgenoot de vorige week tegen verdachte heeft geëischt ter zake van heling van een auto thans 1 jaar gevan genisstraf. De verdediger mr. H. W. A. van Toen pleitte ontslag van rechtsvervolging aangezien z.i. het feit zou zijn gepleegd in Engeland. Subsidiair achtte pleiter het bewijs niet geleverd en con cludeerde tot vrijspraak. Uitspraken 29 Juni. Uitspraken. DE GODSLASTERINGSZAAK. De rechtbank heeft gisteren uitspraak ge daan in de godslasteringzaak van den 34-jarigen varensgezel P. van E., de tweede in den lande na de inwerkingstelling van het nieuwe wetje. Verdachte had op 3 December van het vorige jaar op den Essenburgsingel, dus op den open baren weg in de nabijheid van een stempel lokaal gecolporteerd met boekjes in een oranje kleurig omslag, waarop voorkwam het portret van Willem de Zwijger, met daar boven de woorden: „Nederland, God en Oranje". De schrijver, de bekende atheïst A. L. Constandse, zou zich hierin op smalend godslasterende wijze hebben uitgelaten, dat het godsdienstige ge voelens moest krenken. De rechtbank heeft Van E. ontslagen van rechtsvervolging. Het O. M. had één maand gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft voorts veroordeeld: G. IJ., 19 jaar, schipper, te Landsmeer, wegens het feit, dat hij in den avond van 12 Februari j.l., met zijn motorboot van Gouda komende, op den IJssel, door den verkeerden kant van de rivier te houden en niet voldoende oplettend te zijn geweest, een veerbootje, dat geroeid werd door A. van Mullem, had onderstboven ge varen, waardoor genoemde persoon was over boord geslagen, tot 'n boete van 25 subs. 10 dagen hechtenis. In een zaak van J. H. L. T. 24 jaar, autogeen- lasscher, te Schiedam, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Rotterdam, waarbij hij wegens overtreding van de Visscherijwet was veroordeeld (tot welke straf was niet ge bleken), heeft de rechtbank het vonnis vernie tigd en opnieuw rechtdoende verdachte vrijge sproken. In een zaak van D. G. van B., 22 jaar, zonder beroep, te Roterdam, die in hooger beroep te recht gestaan had wegens overtreding van de Motor- en Rij wiel wet en nog twee delicten het gebruiken van een z.g. mechanische fluit, en beleediging van een agent, voor welke feiten hij door den kantonrechter respectieve lijk werd schuldig verklaard zonder opleg ging van straf en veroordeeld tot een boete van 10 en 2 weken hechtenis voorwaardelijk, tegen welke vonnissen zoowel de ambtenaar van het O. M. als verdachte beroep hadden aangeteekend, heeft de rechtbank de vonnissen vernietigd en opnieuw recht doende verdachte veroordeeld tot resp. 1 boete subs. 1 dag hech tenis, 10 boete subs. 2 dagen hechtenis en 14 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. W. Th. D. 36 jaar gedetineerd, rijwielher steller werd veroordeeld wegens heling van fietsen tot 8 maanden gevangenisstraf, nis. JAPANSCHE PADVINDERS NAAR HONGARIJE. KOBE, 15 Juni. (V.D.) Een groep Japansche padvinders, welke onder leiding staat van hop man Bajni Kowo is met het stoomschip „Hako- ne Maru" via Amerika naar Hongarije vertrok ken, waar zij zullen deelnemen aan de opening van de vierde wereldjamboree. I HÉT KATHOLIEKE LEVEN IN JJ* gasten*6*3 °P'dan het congres verder De waarschijnlijke Teden van de provocatie is geweest, dat de Beiersche politieke politie, ondanks de toestemming van de regeering in Berlijn, de zaak wilde saboteeren. Al deze feiten zijn natuurlijk zeer betreurens waardig, maar veel ernstiger is de ondergrond van al deze dingen, en de gevolgen, die men er voor de naaste toekomst van kan verwach ten. Want het lijdt geen twijfel, dat de inciden ten in Mtinchen slechts een begin zijn van een veel grootere beweging, die zich, als alle tee kenen niet bedriegen, zal richten tegen het Katholieke leven in geheel Duitschland. De macht der Katholieke vakorganisaties is reeds volkomen gebroken. Waarschijnlijk zal de cen trumspartij wel binnenkort onder den storm loop van de nationaal-socialisten bezwijken en de provocatie tegen de St. Josefgezellenver- eeniging bewijst, dat thans ook de Katholieke jeugdbeweging in Duitschland het zal moeten ontgelden. Hedenmorgen hebben wij een onderhoud ge had met den centraal-praeses der St. Joseph- Gezellenvereenigingen in Nederland, den Zeer- eerw. heer J. Th. van Galen, die Donderdag avond uit Keulen is teruggekeerd en die, zoo als gemeld, een officieel rapport heeft opge maakt van het gebeurde in München. Over het algemeen bevestigde praeses van Galen de verklaringen van de leiders van het gezelschap congressisten uit Nederland, die wij reeds in het begin van deze week hebben ge publiceerd. Praeses van Galen heeft ons echter verschil lende feiten genoemd, die ampel zijn vastge steld en die dus geen twijfel meer laten om trent de toedracht van het gebeurde. De provocatie .aldus de centraal-praeses, is volkomen uitgegaan van de S.A.-mannen, die deel uitmaken van de Beierische politische Polizei. Reeds Donderdagmorgen was het bij het congresbestuur bekend, dat het congres met geweld onmogelijk gemaakt zou worden. Om geen onrust te wekken en de gemoederen niet onnoodig in opschudding te brengen en daardoor het congres nog meer in gevaar te brengen, heeft de leiding dit niet bekend ge maakt. Wat nu de feiten betreft, praeses van Galen is zelf getuige geweest van verschillende mis handelingen. Zoo heeft hij gezien, dat een Duitsch gezel door geüniformeerde S.A.-man nen de kin in tweeën geslagen werd. Hij heeft gezien, dat de S.A.-mannen in de Sommer- strasse in München, waar het gezellenhuis is gevestigd, de nieuwe beschildering hebben ver nield. Een groote transparant, die buiten het huis was aangebracht, is door de nazis kort en klein geslagen en bij dezelfde gelegenheid zijn 48 jongens de oranje hemden, waar boven een zwart jasje werd gedragen van het lijf gescheurd. In de chirurgische kliniek in München heeft praeses van Ga len voorts twee Duitsche gezellen bezocht, die zoodanig mishandeld waren, dat zij ter ver pleging moesten wor den opgenomen. In het hotel Euro- paischer Hof is Zater- dagavond een gezel Praeses van Galen. neergeslagen en zoo danig verwond, dat hij door den geneeskundigen dienst moest worden weggehaald. Donderdagavond is dr. Theobaldi, praeses van de Zwitsersche Gezellenvereepigingen uit Zü- rich, gevangen genomen. De secretaris van de Zwitsersche Gezellenvereeniging, de heer Josef Spitich is door de nazi's met gummiknuppels tegen den grond geslagen. Verschillende gevallen zijn gezien door graaf Wangenheim en twee begeleiders, alle leiders van nationalistische partijen, die zich bereid hebben verklaard, om daaromtrent tegenover de Duitsche regeering getuigenis af te leggen. Praeses van Galen bevestigde ons nogmaals, dat de gezellen zich strikt aan de consignes van de congresleiding hebben gehouden. De S.A.-mannen hebben echter doelbewust de zaak onmogelijk gemaakt. Ook de altaarbouui vernield. Dat de pontificale H. Mis, die Zondagmorgen in één van de groote tentoonstellingshallen zou worden opgedragen, is afgelast, was toe te schrijven aan het feit, hetwelk de Beiersche regeering overigens geheel verdoezeld heeft, dat de nazi's den avond te voren, den heelen inventaris van de congreshal, inclusief den altaarbouw totaal kapot geslagen hadden. Ook het tentenkamp, waar duizenden gezellen den nacht moesten doorbrengen, is door de nazi's omvergehaald. Er zat dus voor de congreslei- Men meldt ons uit Amsterdam: In den nacht van 29 op 30 Mei j.l. i?, naar men zich herinnert, een brutale inbraak ge pleegd in het „Cullinanhouse" in de Kalver- straat. De daders, die zich hadden laten in sluiten, hebben bij die gelegenheid voor onge veer 10.000 aan kostbare voorwerpen buit gemaakt. Het energieke onderzoek van de po litie van het bureau Singel, onder leiding van inspecteur van der Heul, heeft thans in deze zaak klaarheid gebracht. Het was de politie al onmddellijk opgevallen, dat vrij kort na de inbraak reeds, op 'n tame lijk brutale manier met de gestolen kostbare steenen werd geleurd. Een van de lieden, die zich daaraan schuldig maakten, was een vrouw, die op de Oude Waal haar woning had en die in betrekking was in een winkel in de Indische buurt. Voorzichtig heeft de politie nagegaan met wie deze vrouw in den Taatsten tijd in contact stond. Het bleek een echtpaar te zijn, waarvan de man bij de politie reeds bekend was en dat woonde bij het Ferd. Bolplein. Onmiddellijk daarna is de politie tot huiszoeking overgegaan, allereerst in de woning van de vrouw op de Oude Waal, daarna in de winkelzaak, waar de vrouw in betrekking was in de Indisch? buurt. De eerste huiszoeking, die geleid werd door den officier van justitie mr. van Dullemen, leverde geen positief resultaat op. Bij de huis zoeking echter in den winkel in de Indische buurt inspecteur v. d. Heul had hier de lei ding vond men in het handtaschje van de vrouw, een zakdoek, waarin enkele juweelen ringen en spelden waren verpakt. Eerst ver klaarde de vrouw niet te weten hoe deze voor werpen in haar tasch terecht waren gekomen, maar, scherper ondervraagd, vertelde zij ten slotte, dat zij de sieraden cadeau had gekregen van iemand, waarmee zij een avondje was uit geweest. De politie die aan geen van de beide verhalen sterk geloof hechtte, besloot de juffrouw voor- loopig in verzekerde bewaring te stellen. De derde huiszoeking, die de politie verrichtte, was in de woning van het echtpaar, waarmee de gearresteerde vrouw vriendschappelijke relaties scheen te onderhouden. Ook daar had de politie succes, want de vrouw bleek in het bezit van een juweelen ring en een speld en in den vestzak van haar echtgenoot werd een stel gou den ringen gevonden, waaruit de kostbare stee nen waren weggehaald. Het echtpaar gaf na een langdurig verhoor toe, wel vermoed te heb ben, dat de voorwerpen van diefstal afkomstig waren. Zij hadden de ringen en de speld gekre gen van een bekende van de politie, die op den Achterburgwal woont. Onmiddellijk ging de recherche tot arrestatie van dezen man over. Deze vierde arrestant ont kende aanvankelijk alles, maar moest ten slotte toegeven, dat hij de voorwerpen op zijn beurt had gekocht bij een zekeren v. d. V., een bekend recidivist. Het gelukte de politie ook dezen man te pakken te krijgen en in arrest te stellen. Hem wordt heling van de sieraden ten laste gelegd. De politie is er echter stellig van overtuigd, dat v. d. V. ook een van de daders van de inbraak zelf is geweest. Waar schijnlijk heeft hij nog een helper gehad, doch daaromtrent tast men nog in het duister, aan gezien v. d. V. alles ontkent. De vijf arrestanten zullen zoo spoedig mo gelijk aan de justitie worden overgeleverd. Een deel van het ontvreemde goed is teruggevon den. Het grootste deel echter is nog steeds zoek en het is niet waarschijnlijk, dat dit nog ooit zal worden teruggevonden. De politie verdient voor haar kranig en doortastend optreden, dat zoo spoedig geleid heeft tot opheldering van deze duistere zaak alle waardeering. WEENEN, 16 Juni. (V.D.) Hedenavond laat is in Weenen een opzienbarende poging tot het ontvoeren van een kind gedaan. Vier chauf feurs hadden besloten, het kind van een rijk groothandelaar, Moritz Pollack, te ontvoeren. De politie had echter de lucht gekregen van dit plan en eenige crimineele ambtenaren be gaven zich naar de standplaats der chauffeurs om hen te arresteeren. Toen één der chauffeurs de ambtenaren op merkte trok hij een dolkmes en viel de agen ten aan. Dezen maakten in noodweer van hun vuurwapenen gebruik en schoten hem neer. De drie anderechauffeurs werden gearres teerd. Bij fouilleering werd op hen gevonden een flesch chloroform en touw. Zij hadden ook reeds een brief ontworpen, dien zij na de ontvoering aan den vader van het kind wilden sturen en waarin zij een losgeld eischten van 20.000 Schilling. Gevaar voor het Katho lieke leven. Het doel van dit alles is om alles, wat tot nog toe een eigen Katholiek karakter droeg, te „gleichschalten". Teekenend is in dit geval wel een artikel dat Zaterdagmorgen 10 Juni j.l. is verschenen in de nationaal-socialistische „Mor- genpost". In dit artikel werd gezegd, dat het tijd werd, dat de gezellen zich openlijk afscheiden van het centrum en zich zouden aansluiten bij de nationalistische partijen. Trouwens von Papen heeft op één van de vergaderingen van het congres eveneens een dergelijk geluid doen hoo- ren. In een onderhoud, dat praeses van Galen met von Papen heeft gehad, heeft deze bovendien nog verklaard, dat het zijn stellige overtuiging was, dat de Duitsche Katholieken hun positie alleen nog maar zouden kunnen redden, wan neer zij aan zijn roepstem gehoor zouden geven. De rede van von Papen op het congres, die doordrenkt was van nationalistische tendenzen, is overigens nog al koel door de congressisten opgenomen. Voorts had praeses van Galen geconstateerd, dat vooral ook in Beieren en het Rijnland de Katholieke bevolking sterke sympathieën heeft voor de nazi-beweging. Dit komt, door dat de Katholieken in het nationaal-socialisme nog het eenige bolwerk zien tegen het bolsje wisme. Verschillende onderdeelen van het nationaal-socialistische program, zooals de stichting van de beroepsstanden en den cor poratieven staat, de tendenz van niet slechts loonarbeiders te zien, maar de arbeid als een gemeenschapsdaad te beschouwen, strooken bovendien zeer goed met de opvatting en de verlangens van de Katholieke bevolking. Kard. Faulhaber zeer be zorgd over de toekomst. Wat de toekomst van het Katholieke leven in Duitschland betreft, deze wordt door de kerkelijke overheid, met name ook door Kar' dinaal von Faulhaber, zeer somber ingezien. Men vreest algemeen, dat wanneer de nazi's inderdaad er in slagen om hun ideologie van den oppermachtigen staat te verwerkelijken, het "Katholieke leven uit de openbaarheid zal worden teruggedrongen. Wat de St. Joseph-gezellenvereenigingen in Duitschland betreft, niemand kan thans nog zeggen, wat er binnen afzienbaren tijd zal gebeuren. Er bestaat ontegenzeglijk een sterke strooming in de nationaal-socialistische partij om dit bolwerk van de Katholieke jeugdbewe ging eenvoudig te vernietigen. En dit zou ongetwijfeld een ramp zijn, want de gezellenvereeniging telt alleen reeds in Duitschland 400 huizen. Ontzaglijk veel arbeid en kapitaal kan hiermee verloren gaan. Van den anderen kant echter is het wel zeker, dat de opperste leiding van de nationaal-socia listische partij het gebeurde in München sterk betreurt, ook omdat daardoor automatisch onder de gezellen een afkeer van de nationaal-socia listische beweging is gekweekt. Het zal alleen de vraag zijn, aldus sloot prae ses van Galen zijn onderhoud, of de opperste leiding sterk genoeg zal zijn om de lagere In stanties te beheerschen. LONDEN, 16 Juni. (H.N.) Norman Davis zal, naar vernomen wordt, op 18 Juni naar de Ver- eenigde Staten vertrekken, teneinde het hu welijk van zijn zoon bij te wonen. Na de vol trekking van het huwelijk zou hij dan weer naar Londen terugkeeren. Ten aanzien van, dit laatste is men echter in vele kringen sceptisch gestemd in verband met de scherpe aanvallen, waaraan Davis in de Amerikaansclie pers bloot staat wegens het feit, dat hij tot de bevoorrech te cliënten van de firma Morgan behoort STOCKHOLM, 16 Juni. (H.N.) Koning Gustaaf van Zweden viert vandaag zijn 75sten verjaardag. Hoewel de koning den wensch heeft te kennen gegeven, dat geen openbare huldebetoogingen zullen plaats hebben, wijdt toch de geheele pers waardeerendë artikelen aan het staatshoofd. Talrijke buitenlandsche staatshoofden, o.a. de koning van Engeland, de koning van Noor wegen en rijkspresident von Hindenburg zon den telegrafische gelukwenschen. KRALINGSCHEVEER, 17 Juni. Aangevoerd 1 kleine zomerzalm, prijs 1.20 per pond. ROTTERDAM, 17 Juni. Heden kwamen aan de vischrnarkt 4 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Nieuwediep en elders 150 manden en kisten versche en 250 kistjes gerookte visch aan- •gevoerd. De prijzen waren: mid. tong 2840, kl. id. t 815, tarbot 1022, griet 618, mid. schol g-I_24, kl. id. 2—6, pieterman 1015, gul 1 4 per mand, levende paling 45, gerookte pa ling 37. harde bokking 1020 ct pgr kist. Met recht kan gezegd worden, dat in de vis- scherij alsook in den handel van versche visch voor dit jaar de stille tijd wederom zijn intrede heeft gedaan. De vraag naar de meeste soorten is klein en wanneer dan door het ongestadige weder de kustvisschers eenige dagen gedwongen worden binnen te blijven, waardoor juist die soor ten zooals levende tong, tarbot, griet, haan er middel schol, waarin de burger_nog eenig belang stelt, niet aangevoerd worden, dan volgt hier onvermijdelijk op, dat de handel gedeeltelijk stil ligt. De ligging van de vischrnarkt is er na de ver plaatsing van de binnenstad naar den Middenkous voor de visschers wel op vooruit gegaan, maar hot vergt voor hen toch steeds beduidend meer tijd haar te bereiken dan die van Scheveningen of IJmuiden. De schadeloosstelling van de meer dere kosten en het tijdverlies, die aan het varen naar Rotterdam verbonden zijn, moeten dus nood wendig gevonden worden in een hoogeren prijs van de vangst. Voorheen was dit ook steeds het geval, maar in den laatsten tijd hebben zich bij de veiling moeilijkheden voorgedaan, waardoor in verschil lende gevallen de aanvoerder de dupe ia geworden Om de kooplieden ter wille te zijn, hebben B. en W. het beginuur der veiling aanmerkelijk ver vroegd, zoo ook den tijd van eindigen, maar vol gens de meening van verschillende venters en winkeliers, die nu onder één vlag varen, is de overheid in deze lang niet ver genoeg gegaan. Om alle gestelde eischen, en dit zijn niet weinige, in gewilligd te krijgen, oefent een deel der kooplie den een schrikbewind in miniatuur uit. Precies om 11 uur verlaat dit deel onder de leiding van zich voelende bestuursleden onder het uiten vari woorden, die aan duidelijkheid niets te wenschen over laten, demonstratief de verkooptribune. Het gevolg is, dat na dit uur de veiling practisch gesproken onmogelijk is, maar zooals steeds straft het kwaad zichzelf. Eenige visschers mijden reeds de markt en de vaste aanvoerders zenden minde: wat ten gevolge heeft, dat de totale aanvoer in belangrijkheid zeer achteruit gaat, waarvan zij. die aan de vischrnarkt hun geheele bestaan moe ten zoeken, het zwu.—/.t getroffen worden. Deze onverkwikkelijke gebeurtenis daar gelaten, valt er deze week niet veel te melden. De buitenland sche aanvoeren waren klein, alsook die van IJmuiden, Nieuwediep en Scheveningen. Bestond de eerste nog uit waardevolle visch, zalm en heilbot, laatstgenoemde zijnde kleine achelvisch, gul en makreel, wierpen geen gewicht in de schaal. Om boven omschreven redenen bleef een deel der kustvloot van onze markt, zoodat 19 vaartuigen de zeer matige vangsten losten. Alles bijeen genomen gaf de markt een droevig beeld en het veilingscijl'er bedroeg slechts 10.450, voor welk bedrag 2550 kisten versche visch en 1060 kistjes gerookte visch geveild werden. Voor de volgende week zijn de verwachtingen ook nog niet hoog gespannen, maar eenige kisten versche zalm en heilbot zijn toch onderweg. ROTTERDAM, 17 Juni. Scheveningsche markt. Aangevoerd25 kisten bokking, prijs per stuk 3— 5 ct; 20 kisten spek bokking, prijs per stuk 57 ct; 1 mand schar, prijs per bosgroote 80—90 ct, handgroot 5570 ct, middel 3040 ct, krit 15-25 ct. AMSTERDAM Londen per Berlijn p.100 Mk. Parijs p. 100 frs. Bruss. p.100 belg. Zwits. p. 100 frs. Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOOkr. Stockh. p.100 kr. Oslo per 100 kr. New-York per Een speerworp van 76,10 meter. Bij athletiekwedstrijden te Helsingfors heeft de Fin Matti Jarvinen het wereldrecord speer werpen verbeterd. Dit is reeds de zesde maal dat dit hem gelukt. In 1928 kwam het record op naam van den Zweed Lundqvist met 71,01 meter. Sindsdien werd het door Jarvinen gebracht op: 28 Juli 1930 op 72,33 meter; 14 September 1930 op 72,93 meter; 27 Juni 1932 op 74.02 meter; 26 Mei 1933 op 74,28 meter; 9 Juni 1933 op 74,61 meter. Ditmaal, op 15 Juni, haalde hij 76,10 M. WEENEN, 16 Juni. (V.D.) In den Neder-Oos- tenrijksche landdag is het tijdens de zitting van heden tot een heftige vechtpartij ge komen. Tijdens de redevoering van een natio naal socialistischen afgevaardigde begonnen enkele Christelijke-socialen en sociaal-demo craten te roepen: Landverraders er bestaat te- genwoodig geen Duitsch vaderland meer, maar alleen een Duitsch tuchthuis en concen tratiekampen. De stemming verbitterde nog tijdens sociaal democratische redevoeringen waarin o.m. ge zegd werd: Het kleine Oostenrijk moet tot een cel gemaakt worden van het groote Duitsche tuchthuis. Wij hebben ons Duitsche vaderland verloren op het oogenblik, waarop het ten prooi viel aan het fascisme. De nationaalso- cialictische afgevaardigde Reindtmeister riep hierop uit: Ik laat die aanvallen op mijn leider niet op mij zitten, waarop een geweldig rumoer ontstond. Het kwam ten slotte tot een handgemeen, waarbij stevige klappen werden uitgedeeld. De zitting werd ten slotte ver daagd. WEENEN, 16 Juni. (V.D.) Volgens een be richt van de semi-officieele „Polizeikorres- pondenz" bevinden zich 41 nationaal-socialis ten in arrest in verband met het onderzoek naar de bomaanslagen. Onder hen zijn 16 Rijks-Duitschers en 88 Tsjecho-Slowaaksche on derdanen. Ook de employé van Habicht Cohrs is nog in arrest Volgens een bericht uit Leoben in Stiermar ken is het nationaal-socialisten tijdens hun transport gelukt te ontsnappen. In Neder- Oostenrijk zijn reeds weer een aantal gearres teerden op vr-e voeten gesteld. Zoo zijn in Neuburg 18 nazis uit de hechtenis ontslagen, onder wie ook graaf Johannes Hardegg. Ook de nazi-leider von Perchtelsdorf is ontslagen. Proclamatie van Proksch. WEENEN, 17 Juni. (W.B.) De leider der N S.D.A.P. in Oostenrijk, Proksch, heeft aan de Oostenrijksche nationaal-socialisten de vol gende oproep gericht: De christelijk-socialen, de landbond- en Star- hembergpartij, gesteund door de zich revolu- tionnair noemende sociaal-democratie, hebben het machtsapparaat van den staat gemobili seerd in een laatste poging om den opmarsch der Duitsche vrijheidsbeweging te beletten. Deze poging is echter mislukt. De beweging is niet verboden en zij zal haar werkzaamheid voortzetten, onverschilling welke moeilijkhe den men haar nog in den weg legt. De strijd, die gaat om de ziel van den Duit- schen mensch in Oostenrijk, wordt voortgezet, tot 't doel bereikt is. Een blijmoedig Duitsch- Oostenrjjk, deel uitmakende van het groote Duitsche vaderland onder leiding van Adolf Hitler! De derde ronde leverde bij het verstrijken van de eerste zitting slechts 12 uitgespeelde partijen op, wanneer men Estland dat wederom, ditmaal tegen Tsjechoslowakije, vier nullen boekte wegens niet verschijnen, uitschakelt. Zestien partijen werden afgebroken, om in de daarvoor bestemde avondzitting te worden voortgezet. Het eerst was de partij aan het vierde bord van de match LetlandSchotland uit. Hier volgt het fraais: Wit: Combe (Schot land). Zwart: Hasenfuss (Letland). 1 d2ü4, c7c5; 2 c2c4, c5Xd4; 3 Pgl—f3, e7—e5; 4 Pf3xe5???, Dd8a4T en wit gaf op, daar hij op den volgende zet zijn paard verliest! Ook in deze ronde had de wereldkampioen het hard te verantwoorden tegen den Ameri kaan Kashdan, die door velen reeds nu wordt beschouwd als een der ernstigste pretendenten voor het wereldkampioenchap. Hoewel de meeste toeschouwers, die zich evenals gisteren om het bord van dr. Aljechin verdrongen, dach ten, dat de partij zou worden afgebroken en des avonds zou worden uitgespeeld, gaf Kashdan bü het eindigen van de eerste zitting de partij remise in den volgenden stand. Wit: Kashdan. Kf3, Tc6; pionnen op g3 en h4. Zwart: Kg7, Ta4; pion op f5. Dr. Tartacover, die blijkbaar te veel van zijn krachten had gevorderd door het verslaan van den wereldkampioen en die ook zeer door journalistieke bezigheden wordt gehinderd, moest tegen den Belg Soultanbeieff het onderspit delven. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformatiën). UITGESPROKEN: HILLEGERSBERG, 16 Juni: Jan Zonneveld, koopman in automaterialen, Straatweg 165. Rechtercomm. Mr. G. L. van ES: Cur. Mr. P. J. J. van Gorcum. KRIMPEN AAN DE LEK, 16 Jun: Gerrit van Vugt, kruidenier. Rechtercomm. Mr. G. L. van Es. Cur. Mr. G. A. Vos, Schoonhoven. OOSTVOORNE, 16 Juni: Nalatenschap L. de Snoo, overleden alhier. Rechtercomm. Mr. Th. R.-J. Wijers. Cur. Mr. H. P. Hermans, den Briel. ROTTERDAM, 16 Juni: N.V. Rotterdamsche Standaardbank, Noord Blaak 7. Rechtercomm. Mr. G. L. van Es. Cur. Mr. A. de Jong Wzn. AMSTERDAM, 17 Juni. Aardappelprijzen on veranderd. Aanvoer 14.050 kg. BERKEL, EN RODENRIJS. 16 Juni. (Coop. Groenten- en Bloemenveiling Vereeniging ,,Ber- kel Rodenrijs" G.A.) De prijzen waren: dame edith helen 1.60—3.05, briar oUff 1.55—2.35, rosalandia 1.102.15, aug. noack 1.10—2.05 per 100; elzen poulzen 37—64 ct., golden salmon 1833 ct. per -bos, -goldene «onne 1.905.20, jer sey-beauty 4.20 per 100, diversen: zinnia 27—38 ct., gladiolen 2235 c-t.. pioenrozenl434 ct., asp. plumosus 918, asp. sprengerie 6—8, anjers 610 ct.. lathyrus 26, violieren 10-^-16 ct-, ryrethrum 36 per boa, -hortensia 21—69, caeteeën 14—50 ct., geraniums 11—28, fuchsia 12—14 ct. per pot, aur-a- tumleüe 611.40, ja<p. lelie 2.60—4, regaium- lelle 1.40—2.70, galla's 4—6 per ICO kelk, UTRECHT. 16 Juni. (Ver. Groenten- en Vruch- tenveiling Utrecht en Omstr.) Asperges wit 3 —32, blauw 3—13, rabarber 3—6.80, wortels 1 8 per 100 bos, kropsla 0.50—2.60, andijvie 0.E0 2.60, komkommers geel 19, groen 18, bloemkool 1.509. spitskool 25 per 100 stuks, zomerspinazie 213, postelein 25, snijboonen 1947, suikerboonen 5072, tulnboonen 69, eapucijners ƒ918, peulen ƒ218, doperwten ƒ8 20, aardappelen 2—6 per 100 kg., aardbeien 2 21, tomaten ƒ2—8, pruimen ƒ3238, kersen 8 36. blauwe druiven 3154. frambozen 5570, roode bessen 2451, witte bessen 842, kruis bessen 12.50 per 100 pond, perziken 125, pruimen 2—14, meloenen 18—67 per 100 stuks. Sinaasappels (200! f 1.50—2.20, (240) 2—3.50, (300) 2.10—3.30, (360) ƒ2.10—2.20, (390) ƒ2.10— 2.30, citroenen (150) 2.102.40 per kist, citroe nen 1.802.30 per 100 stuks. Exportveiling. Asperges ƒ1621, rabarber ƒ2 4.60, peen 45 per 100 bos, sla 5080 ct, andij vie ƒ0.501.10, komkommers 2—7, bloemkool 1.50—8 per 100 stuks, spinazie 4—7, postelein 2—4, snijboonen -10, suikerboonen 40—58, tuin- boonen 6—8, peulen 610, doperwten 811, aardappelen 1—7, eapucijners 17 per 100 kg., aardbeien ƒ1014, druiven 5254 per 100 pond. Tomaten-exportveiling. Tomaten A 13.10-14.50, B 13.10—14, C t 12.70—13.70, CC 8—9.10 per 109 pond. Aanvoer 32.675 joond. ROTTERDAM aangekomen: 18 Juni namiddag 2.15 CEUTA, Wambersle Zn., Hamburg. Schie haven. stukg.GLENROSE, N. V. Schellen, Don den, Waalhaven, ledig; 2.45 CURRAN, Des Con sign. Reunis, Rouaan, Waalhaven 18, ledig; 3.— GUDUR, Burger Zn., Bonden, Binnenhaven stukg.BHUTAN, General Steam Transp. Cy., Otaru. Ie Katendr.haven, stukg.; BIUUIE MAT- THIESSEN, S.E.A.M., Ornakoldsvik, Merweha- ven, stukg.; 3.30 HAMDABE, Gehr. van Uden B. Blanca, Maashaven 12, graan; MEONIA, N.V, C-orwetder, Baugkok, Maashaven 18, etukg.P. D. M. 23. "Worm's en Cie.: Marseille, Weff Wil ton, ledig; 3.45 HEL/GA, VInke en Co., Santos Merweflmven, stukg.: MAIN, N.V. Wm. Müller en Co., Stettin, St. Jobshaven, stukg.; 4.— VUL- CAN, Wambersi-e en Zn., Koningsbergen, Schie- haven, stukg.; 4.45 BATAVIER VII, N.V. Wm Müller en Co., Mlddl-esbro, St. Jobshaven, stukg. 5.— BROOKWOOD, Hudlg en Veder, Montreal Maashaven 11, graan; 6.15 TYNBHOME. Sir Ra men de la Sota, Sunderland, 2e Katendr.haven, stukg.: VADDESCURA, Wega, Huelva, Waalha ven. erts; 6.55 SAUMUR, Worms en Cie., Pt Gentil, Waalhaven, hout en stukg.; 7.10 RHEA (Nept.), Wambersle en Zn., Dubeck, Schiehaven, stukg.7.20 RING, D. Burger en Zn. Antwerpen, Binnenhaven, stukg.BORTHWICK, D. Burger en Zn., Dundee, Schiehaven, stukg.; HOOK WOOD, Krüpp, Bordeaux, Waalhaven, erts; WA- DAI, Volgt en Co., Hamburg, St. Jobshaven stukg.8.VISURGIS, v. Nlevelt Goudriaan Memel, Sohlehaven, stukg.8.35 VIDDANGER, Vlnke en Co., Vancouver. Merw-ehaven, fruit 9.30 CITY OP DUBDIN, Hudig en Veder, Ant werpen, le Katendr.haven, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 16 Juni namiddag: 5.30 MARIA TOFT, Deningrad voor Dordrecht, 6.— BERTID, Gefle, voor Dordrecht. Vertrokken 16 Juni namiddag: 3.— GARM, Antwerpen; 5.50 KOUIBISHEV, Deningrad; 6.25 PADKENFEDS, Bremen; 7. AMIRAD D'HERMITE, Duinkerken; 7.25 BATA VIER VIII, Bordeaux; ARETE, Cardiff; STAD AMSTERDAM, Dulea;- 7.30 FDANDRIA (Zw.) Gothenburg; 8.10 PENEDOPE, Rouaan; MALA KUTA, Antwerpen; ESTE, Bremen; 8.30 AD- DA BI, B.-Ayr es. 9.30 KOTA TJANDI, Batavia; GREY COUNTY, Montreal; 10.15 BADZAC, Oslo; 11.15 TYR, Wasa, Wind Z.W., flauwe koelte, kalme zee, bewolkt. SCHIEDAM aangekomen 16 Juni: CONSUL CORFITZON, Möllersvi-k, Wa.ldhof: EISENACH, Bremen, Müller en Co.; TRICOLOR. Hamburg N.V. Cornel der. VLAARDINGEN aangekomen 16 Juni; THE DUCHESS. Terneuzen; GERDKUN, Bordeaux bunkert; ASTREE, Ve-lsen. VONDELINGENPLAAT aangekomen 16 Juni TYR, Londen, bunkert. IJMUIDEN aang. 18 Juni GOTIA, Raumö n. Zaandam, hout; CARIBIA, Guatemala, stukg. BAARN. Chili, stukg.; JOMA, Fowey, klei FLANDRI9. (Zw.), Rott., stukg.; NIEUWEN DAM, Caen, ledig; vertr. 16 Juni WAADKERK, Antwerpen VENEZUELA, Colon; WEA, Boston <L.) ASTREE, Rott.; SAMBRE, Parijs; BRUNLA, Oslo; CHR. HUYGENS, Cowes; NOVMANDIET, Aalborg; EBAN, Rott. VLISSINGEN aangekomen' 16 Juni: ORANJE NASSAU, Harwich; HOGLAND, Calais, bunkert. Vertr. 16 JuniPRINSES JULIANA, Harwich HOGLAND, Leningrad. Gep. naar Antwerpen: EDIMBOURG. Duinker ken; CHILE, id.; FLYING IRISHMAN,Qulm- per; TWIN, Gravelines; MUDO. LondenIRENE, id.; MILOS, Varna; ARTéXEN, Bona; MEROPI, PotlALKMAAR, Hamburg; ESTE, id.LYN- GENFJORD, Gothenburg; FORELLL, Rotter dam; GARM, id.; KLIO, Amsterdam; DAN, Kotka; TORKEL, Trangsund; HARRISBORG, ■id.; AMPETCO, t., Houston; HARELDA, South ampton: BRITISH SPLENDOUR. t., 4badan BESSEL. Bremen; NIDD. Goole; HERO, Li» sa bon; CANADA, Bremen; ALPR, Trangsund GOTTFRIED, SfaxBANGOR, Leith; MERCU RIUS. Lon-den. Gep. naar Brussel: KRUCKAU, Hamburg CLARA, Blyth. Gep. naar Pont Brulé: SOPHIE, Zeebrugge. Gep. naar Gent: MANFRED, Londen; NAIS SAAR, Finland. Gep. van. Pont Brulé: ERRIE MAERSK, Ko nines bergen. Gep. van Terneuzen: THE DUCHESS, Vlaar dingen. Gep. van Gent: KULDIGA, Immingham. 17 Juni 8 43H 59.05 9.79K 34.75 48.04 37*60 43 40 42 65 2 07 16 Juni 15 Juni 8.43 8 435* 59.12 H 58 90 9.79'4 9.79 34.79 34.77ii 48.05 48.07 37 65 37.65 43.45 43 40 42 75 4:',75 2 U8!4 2.07 X pariteit 1210 59 26 9.74 34 59 48.— 6667 66.67 66.67 2.487 NED.-IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. AGATHA 5 v. Singapore n. Saigon. AGNITA 14 v. Houston n. Engeland en Rouaan. ALDEGONDA 4 van Bangkok naar Singapore., ALETTA 10 van Soesoe naar Singapore. ANASTASIA 7 v. Balik Papan n. Singapore. ANGELINA 7 van Singapore n. Bangkok. APOLLONIA 17 te Beyrouth verwacht, n. Con- •stantza. ARTEMIS 13 te Triest, do-kt voor wederindienst- steiling. AUGUSTINA 12 v. Pladjoe n. Singapore. HERMES 7 te Sosrabaja. dokt voor wedenn- dienststelling. IRIS 12 v. Pit. Sudan n. Suez, Sabang v.o. J. B. AUG. KESSLER 10 te Balik Papan -n.i Hongkong, dan dokken te Hongkong. JOSEFINA 6 van Pladjoe naar Slnga.jore. JUNO 25 v. Balik Papan n. Hongkong. MACUBA 12 te Suez verwacht, naar Pauillac en Rouaan. waarsch. dokken te Rotterdam. MAGDALA S van Rouaan naar St. Kitts v.o., Curasao, Las Palmas. MAJA 14 te Rotterdam voor dokken, 20 gereed, MALVINA 11 van Curasao n. New-York. MAMURA 14 v. Curasao n. Gibraltar v.o., Mar seille, Genua. MANVANTARA 4 v. Curasao n. Land's End v.o., Rotterdam, Hamburg, 20 te Rott. verwacht. MARPESSA 9 v. Sydney n. B. Papan, Pladjoe, Singapore, Soesoe, Singapore, Frankrijk. MEGARA 11 v. Curasao n. Land's End v.o., En geland en Rouaan. MERULA 4 v. Rouaan n. St. Kitts v.o., Curasao, Montevideo, Buenos-Ayres. MIRZA 13 te Hamburg, n. Rouaan, dan dokken te Amsterdam, 21 te Amsterdam verwacht. MITRA pass. 10 Gibraltar, n. St. Kitts v.o. MURENA 13 te Curasao n. Land's End v.o-, Thames Haven. PAULA 8 v. Singapore n. Soerabaja- PETRONELLA 12 v. Padjoe n. Singapore. PHOBOS 10 te Rotterdam voor dokken, 23 gereed, SCOPAS 9 van Cocvstantza n. Las Palmas. SELENE 15 te Curasao verwacht, n. Gibraltar v.o., Melilla en Napels, waarsch. Constantza, Las Palmas. SEMIRAMIS 13 te Singapore n. Adelaide, Port P-irie, Port Lincoln. ROTTERDAMSCHE LLOYD, - BALOERAN (uitr.) 16 van Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI 16 v. Rotterdam n. B.-Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. CITY OF BATAVIA Rott. n. Japan p. 15 Perim, CITY OF LILLE Dairen n. Rott. p. 15 Perlm. PATROCLUS Japan n. Rotterdam 15 v. Penang STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHR. HUIJGENS (toeristenvaart) 16 van Am sterdam n. Cowes. ACCLIVITY 15 v. Zwijndreeht te Rouaan. BRISEIS, Rott .n. Philippeville p. 14 Finisterre. CAPITAINE LE BASTARD 15 v, Rott. te Rouaan CEYLON Rott. n. Rangoon 15 van Bombay. CHIOS 15 v. Rotterdam te Hamburg. CITY OF DUNKIRK Rott. n. Mauritius 15 van Lor. Marques. EGERIA Rott. n. Stettin 15 v. Kopenhagen. HA-RTJNA MARU 15 v. Rotterdam te Hamburg. IMPORT 15 Juni van Rotterdam te Londen. JUNO (Nept.) Rott. n. Memel p. 15 Brunsbuttel, KASSOS VLissin-gen n. Aalborg p. 13 Skagen. MUNSTERLAND Rott. n. Hankow p. 16 Perim.- OPAN, Rotterdam n. Swansea 15 (8.20 v.m.) S myi Z.W. van Niton. OUD BEIJERLAND 15 v. Londen te Hemixem. PARKNASILLA, Swan-sea n. HarUngen p. 4 (5.8 n.m.) Eddystone. P. L. M. 20, Rott. n. Pto. Ferrajo, p. 16 Gibd. SLIEDRECHT Tuapse n. Helsingfors en Stock holm p. 16 Stamboul. SAARBRUCKEN Rott. n. Dairen 16 v. Tientsin, SOMALI Rott. n. Japan 16 te Shanghai. STAVANG-EREN 15 v. Rott. te .Gpthentiurg,. WOENSDRKCHT 18 van Constantza n. Antw, en Londen. VENUS (Neipt.) 25 van Rotterdam te Stettiis WESTLAND, m'b., 15 v. Fowey te Rumpet. WINSUM Rott. n. Archangel 14 (10.26 n.m.) 490 mijl N.O. van Wiek. DE HOOP. H a n s w e e r t, 16 Juni. Het mo torschip De Hoop, dat gisteren omhoog gevaren was, is 'met hoog water vlotgokomen en hier in de haven aangekomen. KRONOS. viissingen, 16 Juni. Het Duit sche s. Kronos heeft op Rammckens een anker met 70 vadem ketting verloren. ZAANDAM aangekomen 16 Juni: Am-ons en Co., Raumö, gez. hout. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM 16 v. Rotterdam n. Lulea. HOLLAND—AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN 15 v. Rotterdam te Beira. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. WAALKERK 16 v. Amsterdam n. Antwerpen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. VENEZUELA 16 v. Amsterdam n. Colon. BAARN 16 van Oljili teAmsterdam. ALKMAAR Ham-burg n. Antw. p. 16 Vlisslngen. BINNENLANDSCHE HAVENS. ROTTERDAM aangekomen: 17 Juni voormiddag: 11.55 LINA KUNSTMAN-N, Transp. Mij. Wald- hof, Jacobstad, Waalhaven 87, hout; 17 Juni namiddag: 12.10 CLONLEE N.A B.OFécamp, Waalha ven N.H.B., ledig; 1.10 SITOEBONDO, Rotterd. Lloyd, Hamburg, Merwehaven, ledig. NIEUWE WATERWEG vertrokken: 17 Juni namiddag: 12.55 KOHOLYT, Koningsbergen; 1.25 ELIA- NUS, Rosslare; in zicht: 17 Juni namiddag: 2,_ KALOUDO, B.-Blanca, vanaf St. Vincent gesleept door slbt. ROODE ZEE. DELFZIJL aangekomen 15 JuniESPERANCE, Dost, Leeuwarden, ledig; 16 Juni: MARIE SCHWINGE, Schwinge, Sunds- vall, gez- hout; EEMS, Bos, Brunsbuttel, ledig; SUNTRAP: Londen, ledig, B. EversALIDA, Huizinga, Anklam, diversen; HELIOS. Bakker, amburg, diversen; vertrokken 16 Juni: THE VICEROY, Grange mouth TRUDE, Koster, BerlijnBENTE, Möl- ler, Aalborg; 16 Juni: NANNY, Tuil, Kolding; ENGELINA MARIA, Teuben, Hamburg; RISÖR, Emden. VERWACHT TE ROTTERDAM. MACUBA, t., v. Singapore 15 v. Pt, Said. BLALAND, 15 v. Alexandrië. MAIN, v. Brisbane 16 te Bordeaux. VERWACHT TE AMSTERDAM. STAD ZALTBOMMEL, v. Bilbao 15 (11.37 n.m.) 150 mijl W. v. Niton. GEMENGDE BERICHTEN. ARIZPA. Londen, 17 Juni. De lading van het meer gemelde Amerikaansehe s. Arizpa is niet erg beschadigd. TT ALICE. St. John s (,T. F.), 15 Juni. Het Ita'laansche s. Alice, dat op reis is naar Cart- wright (Labrador) teneinde aldaar een benzine- depöt 'in te richten voor de Italiaansche vlieg- tuigen-fiottnie. welke een bezoek bal brengen aan de wereldtentoonstelling te Chicago, heeft volgens een nog niet bevestigd bericht in de Straat van Bella Isle tegen een ijsberg gestooten, waardoor het zou Zijn beschadigd. MAIMYO. Calcutta., 16 Juni. De brand aan boord van het Eng. g. Maimyo is gebluscht. CARNARVONSHIRE. Colombo, 16 Juni. Van het Eng. s. Carnarvonshire, dat 14 dezer hier is aangekomen, z(jn de kolen in de be-nedenstuur- boordshoofdbunker verhit. 120 tons kolen heeft men nu aan dek gestuwd. Het séhlp is niet be schadigd. (s. Carnarvonshire van Dairen naar Rotterdam 14 Juni te Colombo. - Red.) KALOUDO. Niton, 16 Juni. Het meer gemelde Grieksche s. Kaloudo bevond zich gisterennamid dag 4.30 dwars van hier. ROTTERDAM, 17 Juni 1933. Vletwerk: 115 ton 5; 210 ton 6; 90 ton liggen en /of varen 5 per dag. Vaarwerk: 14 Oton n Zutphen ƒ2.10 per last., In de laatete helft dezer week werd er zeer weinig bevracht. Ook heden was er zeer weinig vraag naar ruimte. Kempenaar naar RuhrortKeulen 90100 —110. Naar den Boven-Rtjn werd heden ter foeurz» niets bevracht. Ertsvrachten naar de Rushrhavens bleven on veranderd 2535 cent per last met weinig aanbod. Sleeploon naar de Beneden-P. ijn bleef, on vege anderd op 25 cents tarief,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2