DEFICIT. DE OOSTERSCHE VROUW ALS ECHTGENOOTE. MODEPRAATJE. ZATERDAG 17 JUNI 1933 DE PLAATS VAN DE VROUW. LEVENSKRISTALLEN. GRAALWACHTNIEUWS. KUNT U MIJ OOK ZEGGEN. KLEINIGHEDEN. LAAT RIJST U HELPEN WAT VROUW MODE IN DE KAARTEN LAS. FRANSCHE KERSENGERECHTEN. Een zomer-ïclylle, die weinig commentaar behoefteen hoed van korenkleurig manilla met een krans van bonte bloemen II. IN ASSYRIE VOOR RUIM DRIE DUIZEND JAREN. KRUISBESSEN-RECEPT. Wanneer men in de wereld om zich heen ziet, vooral in de wereld van maatschappelijk werk, speciaal dat werk hetwelk ons voert op een ter rein, waar men soms meent met beide voeten in de modder te staan, werk onder de geval lenen en uitgestooten, dan vraagt men zich af: „Hoe in Godsnaam zijn ze zoover gekomen, had den ze dan geen veilig ouderhuis, geen vader of moeder? Zij waren toch allen eens een onschuldig wichtje op moeders schoot?" Want men kan alles loochenen en omverwer pen, doch dat men 'n moeder heeft gehad, dat nooit Daar moet toch eenmaal liefde en teederheid in ieders leven gekend zijn. Maar ach! Als de bedoelde personen eens los breken in tranen van jammer en ellende, blijkt bijna altijd de oorzaak, een vreugdelooze, harde jeugd in een onéénig gezin; 'n tehuis, waar meer geslagen dan gekust, meer gescholden dan ge prezen, meer gevloekt dan gebeden werd. Een tehuis, dat ze zoo gauw mogelijk ontvloden, om 'n leven in te gaan van gedroomde vrijheid, gedroomde weelde en geluk, 'n leven, waarin ze hartstocht identificeerden met de liefde, die ze nooit gekend hadden. Wat is de oorzaak dier verwording, der ont wrichting van gezin en staat? Het is dat groot deficit, dat tekort aan waarachtige liefde, aan een altruïsme, dat ieder in de eigene omgeving en de gemeenschap gelukkig moet maken en dat gebaseerd moet zijn op godsdienst en naas tenliefde. Ouders hebt uw kinderen lief, kinderen be mint uwe ouders, elkander broers en zusters; hebt toch veel voor elkaar over. Het zit 'm niet in flikflooierijen en aanhalingen alleen,-maar in dat echte begrip van saamhoorigheid, elkanders lasten te dragen en te verlichten. Dat is pas echte ware liefde. 't Is zoo bedroevend, dat tekort aan liefde te hooren uitklagen: ouders, die weenen over de kinderen, die ze toch alles gaven en toeston den Want niet altijd zijn de ouders schuldig; soms gaven ze te veel liefde en bestaat hun tekort in 'n onbeheerscht en onverstandig geuit gevoel. Maar 't jongere geslacht heeft ook schuld, beheerscht als het is door een afschuwelijk egoïsme; alles voor het ik,' genieten wat je kunt. Thuis is voor velen een gevangenis, waaraan je zoo snel en zooveel mogelijk moet ontvlieden „We zijn jong, hebben toch recht op vrijheid; Wij weten 't veel en ve*4 beter wat ons past Sommige ouders klagen: „Hoe komen de kin deren toch zoo. we houden hun 't beste voor, om hen en voor hen hebben wij geleefd, alles geofferd en nu? Wij waren toch heel anders in onze jeugd; hadden wij niet veel meer eerbied en ontzag voor onze ouders, onderwijzers en anderen?" 't Lijkt wel of 't in de lucht zit, of ze het vergif inademen. En terecht! Maar dat is ook niet van van daag! Reeds in zijn 6den brief aan de Epheseërs schrijft Paulus: „Want wij hebben den strijd te voeren niet tegen vleesch en bloed, maar tegen de geestelijke machten, tegen de boosheden in de lucht"? Daartegen hebben wij te strijden, met alleen met uiterlijke middelen, maar met al ons gees telijk kunnen en willen. Waarachtig, wij zijn niet geschapen om het eigen ik je gelukkig te maken, doch zijn een werktuig in Gods Hand om anderen ten hemel te voeren. Leeren wij het reeds aan de kleinen, hoe jong ook, om het leven niet als een bloeiend gazon te zien, waarvan alléén zij de madeliefjes mogen plukken, maar dat die bloemen voor iedereen ^D^en 6wijZijotlS best, dat het jonge geslacht groeie en bloeie in een sfeer van echten Room- schen gemeenschapszin, gezinsliefde en verdraag zaamheid, opdat het groote tekort worde omgezet in een glansrijk gewin aan vrede, liefde en geluk. HELLENEN. De „Avondpost" publiceert het volgend vers van een vrouw, dat het blad aantrof in het Orgaan van de Vereeniging van Huisvrouwen, té Soerabaja. Dit is de moeilijkste taak van ons, vrouwen Blijde te zijn Al onze dagen, in rustig vertrouwen, Blijde te zijn. Of we de dingen soms anders ons wenschen, Of we teleurgesteld zijn in de menschen. Aan onze kinderen blijdschap te geven, Dat is de taak van de moeders in 't leven. Iedere moeder, die dat heeft getracht, Die heeft iets goeds in de wereld volbracht Was moeder mooi Kon ze zwemmen 7 Chauffeeren Was zij geleerd Heeft moeder altijd het huis en de kleeren Keurig beheerd 7 Dat zullen later de kindren niet weten, Maar, wat ze nooit in hun leven vergeten Is, dat hun moeder zoo vriendelijk lachte Als zij hen thuis bij de theetafel wachtte. Ieder, die dit aan haar kinderen geeft, Heeft niet voor niets in de wereld geleefd Licht zal het leven in latere jaren Moeite en strijd. Droefheid en rouw onzen kind'ren niet sparen. Maar wat altijd In hun herinnering zal blijven leven, Dat is de blijdschap, die wij hun nu geven. Blijde te zijn, ook al nijpen de zórgen, Blijde te zijn, ook al daagt er geen morgen Iedere moeder, die dat heeft verstaan. Die heeft iets groots in de wereld gedaan 'Het blad „Avondpost" teekent hierbij aan; Het is een ongekunsteld, onopgesmukt vers, zonder eenige pretentie.Maar het is van een nobele zuiverheid. Wij geven het ter lezing en overweging aan de dogmatische feministen, die strijden voor „het recht" van de gehuwde vrouw voor haar „vrijmaking", d. w. z. voor haar wegloopen van den post, waar zij hoort; in het gezin. Een grijze, shetland-zomermantel, die dezer dagen op de gala-voorstelling van de maitres-tailleurs te Parijs een groot succes behaalde. Daar is slechts ééne consequentie: „Verzet de bakens, bouwt woningen, plant boomen, ver nieuwt de levenswijze, herziet 't leven, opdat de menschen opnieuw kunnen ademen en uit groeien, dat het huwelijk in eere hersteld bloeie en gedije, als bloemen op 't veld". Dr. CARL SONNENSCHEIN. Een huis gesticht te hebben, wil niet zeggen, het vol te proppen met schatten en goederen, doch dat men zijn kinderen in de vreeze des Heeren, en 't beoefenen van deugden heeft op gevoed. Daarvoor mogen wij moeite noch arbeid sparen, want de kinderen zijn de kroon der ouders FRANC. V. SALES. Zij, de in het huwelijk treden, mogen zich wel afvragen, of zij bekwaam zijn, elkaar naar hun stand in de wisselvalligheden des levens bij te staan, nog meer elkander te steunen en te helpen in de zorgen voor wederzijdseh eeuwig heil, als goede en volmaakte Christenen. PIUS XI (Het Chr. huw.) PARIJS, 14 Juni 1933 De sierlijke creatie, die men op het teeke- ningetje weergegeven vindt, leent zich uit stekend voor de mooie achtermiddagen, wan neer men geen mantel wil dragen. Zooals men ziet, wordt over de robe een kort jacquet gedragen, dat niet te warm is en dat toch gekleed staat, zoodat men niet den indruk heeft alleen in japon uit te zijn. Daarom dan ook hebben al de ensembles van dit genre, hetzij ze gecompleteerd worden met een kort wijd jaquet, of met een icape, over het alge meen zooveel succes. Een belangrijke voor waarde intusschen is, dat die ensembles makkelijk in het dra gen zijn. Men kiest er het beste een stof voor van een sober aspect, hoewel men de fantasie-stoffen, die op het oogenblik heel ge wild zijn, niet behoeft te verwaarloozen. In de faiitasiestQffen zijn er zelfs deggins, die voor deze modellen prachtig geschikt zijn: kleine ruiten, dambor den, kippepootjes, of kleine geometrische figuren in één tint op een effen fond. De combinaties van zwart, of marine en wit do- mineeren intusschen. Als stoffen komen vooral de matte crêpes in aanmerking, maro- cain en ook wel een goede kwaliteit crêpe- de chine. Het hiernaast weer gegeven model is uit gevoerd uit mat crêpe, heel dun geruit, zwart op wit. De coupe van het jacquet vormt het meest interessante deel van het ensemble: het vormt een pelerine over de lange mouwen van de robe. Col en manchetten zijn van dun wit linnen en dragen het hunne bij tot het een voudig maar sierlijk aspect van het geheel. Zondag 18 Juni, Sassenheim, ledenbijeen komst 2.30. Maandag 19 Juni: Wormer, ledenbijeenkomst 7.30; Rhoon, ledenbijeenkomst 8. Dinsdag 20 Juni: Purmerend, alg. ledenbijeen komst 7.30. Woensdag 21 Juni: Haarlem, 2 uur vergade ring voor Stadscommissie en huisoversten van de stad; Leiden, 4 uur vergadering Graalwacht- leidsters Centrum Leiden. Iedereen wordt ver wacht! Berkel, Volkszangmiddag; Sassenheim, Volkszangavond, 8 uur. Denk om de afwerking van de punten van het leidstersblaadje! De 20ste verschijnt het nieuwe alweer. (Op punt 7 zijn pas 24 antwoorden bin nen, dat is nog niet een derde deel). We moeten doorwerken! Wanneer de plant nooit gebloeid heeft, raad pleeg dan een deskundige. Bruidjes. Eene a.s. bruidsmoeder vraagt of er nog sleepen gedragen worden; zoo ja, of deze van de schouders af of van de taille gehecht worden. Beide manieren zijn in gebruik; echter van de schouders af is veel decoratiever. De sluier even lang als de sleep, zoodat deze als 'n wolk het bruidje omgeven kan, doet beeldig. 'n Diadeem of band van levende oranjebloesem, op 'n glad met paarlen bestikt kripje, zijn snoe zig; de sluier komt daar glad onder uit. Biervlekken. Uit 'n dikke wollen jas kan men biervlekken verwijderen met 'n borstel gedoopt in warm water en met zachte zuivere Zeep be streken. Naspoelen met schoon water en droog- wrijven met 'n linnen lap. Niet strijken. Regenjassen. Het gebeurt wel eens, dat regen jasjes zijde op gummi hard worden; dit geschiedt alleen, wanneer men de jasjes ook Hij warm zon nig weer, draagt. Zij zijn alleen op vochtig kil weer berekend. Uithangen op een knaapje als men thuiskomt is geraden, nu en dan bij lang durige droogte eens in de vochtige nachtlucht hangen en 't jasje zal niet verharden. Vlekken. Cocosmatten kan men best afschrob ben met zeepsop, waarin wat ammoniak is ge daan. Goed naspoelen met schoon water, buiten onder de kraan of met de tuinslang uitspuiten, ophangen op een winderige plaats, dat de mat goed droogt. Een vlek uit 'n samoamat is 't best te verwij deren door op de vlekken een papje van borax te leggen. Goed aandrukken; is het papje droog dan wegvegen; meestal zijn de vlekken verdwe nen. Zoo niet dan herhalen. Zijn het vetvlekken dan met een lauw ijzer op grauw papier eerst uithalen; blijft er dan nog een spoor over, dan met borax behandelen. Landhuis, Op aanvrage naar eene uitgave be treffende 't landhuis, kunnen wij mededeelen, dat er een zeer mooie op dit gebied bestaat, n.l. Het eigen huis, landhuizen, villa's en anderen, door ingenieur Fokker, huis- en tuinarchitect. De uitgave bevat schitterende foto's benevens plattegrondjes. Kortom het boek geeft een hij zonderen'indruk van alles wat op dit gebied te bereiken valt. De prijs is 4.90 ten volle waard; bij iederen boekhandel te bestellen. Er ziin er ook nog duurder en nog uitgebreider, doch dit zal u ten zeerste voldoen. HUISMOEDER. Verven. De eigenaresse van het lichtgroen wollen pakje met beige, dat zulks gaarne licht blauw wil kleuren, raden wij ten zeerste aan zich tot eene inrichting te wenden, daar de verschillende tinten ook verschillend verven. Mieren. Een goed middel tegen mieren is het strooien van naphtallnesnippers, het overgieten met kokend water, spuiten met Rids, Shell Tox, Flit, enz. enz. .Agapantus. Deze plant, welke reeds vijf jaar lang niet bloeien wil, heeft waarschijnlijk be hoefte aan nieuwen grond, wat kamerplanten- mest en 'n rustig plaatsje, niet te veel zon, niet te veel schaduw. Ter completeering van onze zomertoiletten heeft de mo de allerlei leuke klenigheden uitgedacht, die het karak ter van het geheel ietwat onderstrepen. Zoo zijn eenige van die dingsigheden on miskenbaar bestemd voor stranduitrustingenandere voor dat wat men in de stad draagt, weer andere voor de avondkleedij. Origineel en actueel tevens zijn die aan het zeemans leven ontleende attributen welke gehecht worden aan japons, waarmee men door de badplaats wandelt. Bij wijze van uitzondering kan men met dit soort motieven ook het steedsche tenue gar- neeren. V/at ziet men al zoo op dit gebied Veel metalen ankers in verschillende grootte, het zij als japongarneering, hetzij op een witten linnen hoed ofwel als gesp van een cein tuur of anders als sluiting van een handtasch. Verder dienen deze ankers nog als hangertjes aan colliers, die dan bij voorkeur in een vrij dik koordje bestaan om zoo veel mogelijk aan een echt ankertouw te herinneren. Voorts ziet men reddings boeien, zeilbootjes en sein vlaggen en dit alles in me taal, emaille of geborduurd, maar immer in levendige kleuren uitgevoerd. Dit soort leuke fantasietjes hebben geen lang leven, maar als ze nieuw zijn en bij het costuum passen, staan ze alleraardigst. Voorts ziet men reddingsboeien, zeilbootjes en seinvlaggen en dit alles in metaal, emaille of geborduurd, maar immer in levendige kleu ren uitgevoerd. Dit soort leuke fantasietjes heb ben geen lang leven maar als ze nieuw zijn en bij het costuum passen, staan ze alleraardigst. Fantasie-colliers zijn nog altijd erg in zwang; op het oogenblik draagt men graag kleine wlt- porceleinen bloempjes met een kleurigen bal in het midden, vervolgens combinaties van harige kunstzijde en metaal ofwel die heele origineele dingen, die nog maar nauwelijks aan de klassieke halssnoeren doen denken en vooral de auto-sport en de techniek schijnen te sym- boliseeren. De handschoenen zijn thans in alle opzichten charmant en van een ongekende verscheiden heid. Modellen van zacht leer worden vaak met heele kleine gaatjes verlevendigd, soms over den gcheelen handschoen heen, waardoor deze dan den indruk maakt van gepointilleerd leer vervaardigd te zijn. De korte mouwen van onze huidige japonnen en mantels maken, dat de lange handschoen weer in eere wordt hersteld. Dezen ziet men het liefst aan één stuk gemaakt, hetzij van suède hetzij van tule. Dit jaar gebruikt men daar ook dikwijls stof voor; naast handschoenen van Schotsch jersey treft men er van zijden De eertijds zoo geliefde zijden en batisten mille fleur» patroontjes, komen dezen hoogzomer meer en meer in trek. In katoen, linnen, zijden stoffen, zullen ze overal te vinden zijn. Voor iedere sport wordt linnen, wol of zijde gebruikt. Zelfs bij de bridgesport zal linnen, zij "t dan voor de kaarten, gebruikt worden. Hoe is 't mogelijk dat er zooveel vrouwen zijn, die nog vuurroode, bloedroode nagels dra gen. De ideale vrouwenhand moet toch door den slanken vórm der vingers en den paarlsnoer- achtigen glans der nagels bekoren, inplaats van door afschrikwekkende kleuren de opmerkzaam heid te trekken. Bij bruingebrande handen, staan zulke nagels veel beter. Eigenaardig hoezeer de begrippen van sneeuw witte huid, een melkachtige tint veranderd zijn. Wij zijn zonvereersters geworden, en laten ons dag aan dag braden en stoven, Reizen is 'en blijft voor velen een geschenk der goden. De alleenreizende heer of dame wordt niet meer als iets exentrieks beschouwd. Te groote reserve, zal als een teekenvan voormaamheid gelden, maar een enkel paar in avondcostuum beschouwt men veelal als de be roepsdanseurs of avonturiers. Reizen werkt op voedende en onderrichtend, maar vele menschen doen helaas alleen die wetenschap op, dat de matrassen thuis de beste van de wereld zijn. In dezen tijd van zoeken naar alles wat voor- dec!ig is, mag een aanbeveling van rijst niet achterwege blijven. Rijst behoort tot onze meest aanbevelens waardige voedingsmiddelen: ze bevat een be langrijke hoeveelheid voedsel (in den vorm van koolhydraten en eiwit) en ze verstrekt óns die tegen een prijs, die zeker de vergelijking met dien van andere algemeen gebruikte levens middelen glansrijk kan doorstaan. Bovendien vraagt de bereiding zeer weinig moeite en tijd twee factoren, die in onze ge zinnen óók meetellen tegenwoordigFlink wasschen en de rijst is voor de verdere be- reiding geschikt: vergelijken we er in dit op zicht de aardappelen mee, die in voedings waarde met de rijst vrijwel overeenkomen, dan stellen die aan voorbereiding méér elschen wat den Jijd betreft. Verder is rijst vlug gaar; en als we gedurende de 20 a 30 minuten, die als kobktijd noodig zijn, maar oppassen voor aanbranden door de pan vooral op een zeer zacht vuurtje te zetten, dan vraagt het gerecht weinig zorg. Aan afwisseling in onze voeding helpt de rijst zeer zeker: we kunnen ze als een een voudige „toespijs" opdienen, in den vorm van rijst met boter en suiker, rijst met bessensap, rijst met appels (of andere vruchten), rijste brij, enz. enz. We kunnen ze echter ook als hoofdschotel beschouwen en ze als „hartig" gerecht klaarmaken; in dat geval gebruiken we ze b.v. in een stevige soep, of wel we voegen ze samen met vleesch, met visch, met groente, enz. enz. Een paar voorbeelden van dergelijke moge lijkheden laten we volgen, in de hoop, dat menige huisvrouw en voor haar gezin een goede hulp in mag vinden. Meng de bloem met wat koud water tot een gemakkelijk vloeibaar papje en bind daarmee ten slotte den bouillon van de balletjes. Doe de rijst in een dekschaal, schep de balletjes op een vleeschschotel en giet de achterblijvende saus in een sauskom (desverkiezende onder toevoeging van wat citroensap). Rijst met uien en tomatenpuree (4 personen) 500 Gr. (1 pond) rijst, 1 klein blikje tomatenpurée (4 volle eetlepels), 4 flinke uien, 80 Gr. (4 afgestreken eet lepels) boter, 2 theelepels Maggi's Aro ma, wat peper en zout. Kook de rijst op de gewon» wijze gaar. Smoor intusschen de fijngesnipperde uien in de boter lichtbruin en gaar, vermeng ze met de tomatenpurée en roer dit mengsel door de gekookte rijst, echter zoo, dat de korrels niet tot pap worden gewreven. Maak het gerecht op smaak af met de Mag gi's Aroma, de peper en misschien wat zout; brengt het over in een dekschaal en rasp er desverkiezende wat kaas over. Rijst met gehakt (4 personen). 100 wat 50 Gr. 400 Gr. (4 ons) varkensgehakt, Gr. (2 flinke sneden) oud brood, peper en nootmuskaat, wat zout, Gr, (14 ons) boter, ongeveer 30 (3 afgestreken eetlepels) bloem, 2 Mag gi's bouillon-blokjes in Vs L. kokend water, 600 Gr. rijst. Maak het gehakt op de bekende wijze aan met zout, peper, nootmuskaat en in wat water geweekt brood; vorm er ongeveer 20 gelijke balletjes van. Laat de boter in een braadpan netje lichtbruin worden, doe er de balletjes in en wentel ze in de boter rond, tot ze een licht bruine kleur hebben; giet er dan de bouillon bij van de Maggi's bouillonblokjes en laat de balletjes in de gesloten pan op een zacht vuur verder gaar worden. Kook intusschen op de gewone wijze ook de rijst gaar. De kersen die ons in Parijs voorgezet worden hebben niet veel meer dan de naam gemeen met de onzen. Inplaats van mooi donker zien ze meestal heel hel licht rood van kleur. Ze zijn wel vleezig, maar hebben niet den minsten smaak. Toch worden er wel goede kersen ver kocht maar dan kosten ze gauw 30 of 60 cent het pond, terwijl de andere „maar" 33 cent kosten, en dat nu we hier midden in den ker sentijd zitten! Het is begrijpelijk, dat men zich gewoonlijk dan ook met de laatste tevreden stelt. Doordat de kersen niet al te smakelijk zijn, is men ze langzamerhand voor veel nagerech ten gaan gebruiken inplaats van ze zoo te eten. Voor geen al te mooie kersen is dat de beste oplossing. In de Fransche keuken wordt het tenminste veel toegepast en daarom geef ik, nu de kersentijd komt, enkele Fransche ker- sangerechten. Clafontis: Maak een beslag van een goed ons meel, 3 eieren 1 ons poedersuiker. Als het be slag goed dooreengeroerd is voegt men er voor zichtig driekwart liter kokende melk bij, maar zoo dat het niet klontert. Bedek den bodem van een vuurvasten schotel met een dikke laag zwarte kersen, waar de stelen afgehaald zijn, maar die niet ontpit zijn. Giet daar het beslag over en zet het in een niet te warme oven, Het beslag moet goudgeel worden maar zacht aan den binnenkant. Strooi er suiker over. De cla fontis kan zoowel warm als koud gegeten wor den. Pater Vincent Scheil O. P., de Parijsche Dominicaan, die ons in 1901 de eerste vertaling geleverd had, van het sindsdien beroemd ge worden wetboek van den ouden Babylonischen koning Hammoerapi, ontcijferde bijna 20 jaar later (in 1921) ook een oud Assyrlsch wetboek. Dit Assyrische wetboek, dat ons slechts ten deele bewaard is gebleven, stamt uit ongeveer 1300 voor Christus. Op verschillende punten en o.m. ook op het stuk van huwelijkswetgeving, vertoont het zooals te vervvaehten was wel eenige verwantschap met de plus minus zeven eeuwen oudere wetgeving der Babvloniërs. Daarnaast echter vinden we ook belangrijke ver schilpunten. Wat de conditie van de vrouw als echtgenoote betreft, merkt men terstond, dat deze in Assyrië ongunstiger was dan in Babel ten tijde van Hammoerapi. De vaderlijke macht was in Assyrië vrijwel onbeperkt. Een dochter werd uitgehuwelijkt door haar vader, en had zelf geen medezeggenschap bij de keuze van haar echtgenoot. Evenals in Babel werd zij ook in Assyrië terstond na de verloving als echtgenoote in wettelijke!} zin be schouwd .De bruidegom betaalde aan den vader van zijne bruid ook hier een soort van koop prijs, de z.g. „zoeboelloe". Harerzijds bracht de vróuw ook goederen uit haars vaders huis de z.g. „sjirkoe" mede ten huwelijk. Een getrouwde vrouw stond onder de nagenoeg on beperkte macht van haar man. In de Babylonische wetgeving heeft de man nooit het recht zijn vrouw te verminken of te dooden. Waar in bepaalde gevallen een zware straf noodig scheen voor een zware overtieding, daar kon de man de zaak voor een rechter brengen. En die rechter sprak dan het strafvonnis des noods het doodvonnis uit. Maar in Assyrië kon de man zélf het vonnis uitspreken en vol trekken, althans in bepaalde gevallen. Zoo b.v. kon de man. wanneer de vrouw zonder zijn ver lof iets verkocht had, haar straffen gelijk hem goeddacht. Ingeval de onwettige verkoop gedaan is aan een slaaf, kan hij haar b.v. neus en ooren afsnijden! Straf naar welgevallen van den man staat eveneens op ontrouw in het huwelijk. Bij diefstal door een getrouwde vrouw moest haar echtge noot het gestolene teruggeven en een vergelijk zien te treffen met de bestolene, maar de die vegge werd in ieder geval verminkt door afsnij- ding van neus en ooren. Werd de vrouw op overspel betrapt, dan kon de man haar dooden. Vergaf hij haar de begane misdaad, dan ging ook haar medeplichtige vrij uit. Op „abortus provocatus" van een getrouwde vrouw stond de doodstraf; dit feit moest echter eerst gerechtelijk bewezen worden. De vrouw kon voor schulden van haar man als slavin verkocht worden, gelijk ook de doch ter voor de schulden van haar vader. De eenige beperking bestond hierin, dat de schuldeischer in zulke gevallen zoo'n slavin niet aan een derde kon verkoopen. Oolc ingeval van echtscheiding of weduwschap was de positie van de oud-Assjrische vrouw verre van benijdenswaardig. Een gescheiden vrouw had eenvoudig geen enkele aanspraak op onderhoud. Wij schrijven hier de algemeens bepaling van 37 (38) af in al haar brutale wreedheid: Sjoem-ma amiloe assjat-soe e-iz-zi-ib lib-boa-sjoe-ma mim-ma id-da-na-asj-sje la-a lib-boe-sjoe-ma mi-im-ma la-a i-id-dan-na-asj-sje ra-koe-te-e-sja toe-oe-oes-sa „Gesteld, dat een man zijn vrouw laat heengaan: als hem dat behaagt, zal hij haar iets geven, als 't hem, niet behaagt, (dan geeft hij haar) niets: niet(s) zal hij haar geven: ledig zal zij uitgaan!" Als zij kinderen had, werden zelfs die haar ontnomen. Stierf de man, dan werd zijn weduwe door de wet gedwongen tot een huwelijk met een zijner erfgenamen. Alleen ingeval niemand dier verwanten haar ten huwelijk begeerde, kreeg zij de vrijheid om te hertrouwen met wien zij wilde. Een weduwe ontving niet, zooals dat door Hammoerapi was vastgesteld, het vrucht gebruik van het huis van haar overleden man. Had zij reeds volwassen kinderen, dan waren die wettelijk verplicht hunne moeder te onder houden, maar alleen ingeval de moeder huise lijke bezigheden of anderen arbeid te hunnen bate verrichtte. Alleen een kinderlooze weduwe kon in bepaalde gevallen aanspraak maken op de z.g. „doemaki" voor haar onderhoud. Deze „doemaki" bestond uit giften en geschenken, die de vrouw, staande de huwelijksgemeenschap eventueel van haar man ontvangen had. De getrouwde vrouw in Assyrië schijnt niet zelden haar domicilie gehouden te hebben in het huis van haar eigen vader. In dat geval bleef zij ook na haar huwelijk in de vaderlijke macht, inplaats van over te gaan in de macht van haren echtgenoot. Ging zij echter bij gele genheid van haar huwelijk inwonen in het ouder lijk huis van haar echtgenoot, dan betaalde haar schoonvader haar voor den arbeid in zijn huis gezin verricht. De Assyriërs staan in de geschiedenis bekend als een zeer krijgshaftig volk. Hunne koningen ondernamen soms verre krijgstochten. Het geval was dan ook niet zeldzaam, dat een getrouwde man jarenlang van huis was b.v. door deelname aan een expeditie te velde, die meerdere jaren achtereen duurde. Of ook b.v. doordat hij in een ver verwijderd gebied in krijgsgevangenschap was geraakt. Zulke mogelijkheden werden dan ook in de huwelijkswetgeving voorzien en gere geld. De man, die deelnam aan een krijgstocht, of die om een andere reden de stad zijner inwoning verliet, moest vóór zijn vertrek de noodlge maat regelen treffen voor het onderhoud van zijne vrouw tijdens- zijne afwezigheid. Deed hij dat niet, en liet hij gedurende vijf jaren niets van zich hooren, dan werd aangenomen, dat hij zijn vrouw vrijwtllig verlaten had. Waren er nu geen kinderen, dan werd de huwelijksgemeenschap opgeheven, en de vrouw was vrij om een nieu wen echtgenoot te zoeken. Dook de man later toch weer op, dan kon hij op zijn voormalige vrouw geen enkel recht meer doen gelden- Kon hij evenwel het bewijs leveren, dat hij door force majeure b.v. door krijgsgevangenschap verhinderd was geweest om vroeger terug te keeren, dan kon hij zijn vrouw, terugeischen, óók al was zij intusschen met een ander ge trouwd. Hij moest dan echter op zijne kosten den tweeden echtgenoot van een andere vrouw voorzien. Hertrouwde de vrouw, om welke re den óók, voor den wettelijk vastgestelden termijn van vijf jaren was verloopen, dan had de eerste echtgenoot het recht om niet alleen zijn vrouw, maar ook de kinderen eventueel uit dat tweede huwelijk geboren, als zijn eigendom op te eischen. jersey „a pastilles" aan, verder van wit- en fantasie-piqué en dan worden er nog allerlei bekoorlijke modellen gedragen, die van met Pompadour-broderie gegarneerd organdi zijn vervaardigd. Men ziet, dat de fantasie op dit terrein een belangrijke rol speelt. Tenslotte 'iets over het schoeisel. Dit zal in de naaste toekomst heel sober en bescheiden zijn: veel wit en dan gecombineerd met marine of zwart om de echt zomersche kleedij te completeeren; in de stad draagt men licht-grijze of beige schoenen, terwijl men voor den avond nog steeds de voorkeur geeft aan de erg uit gesneden sandaal van licht-rose of wit zijden crêpe. Flan aux cerises a l'alsacienne: Maak deeg van een half pond meel, 100 gram zacht gemaakte boter en twee eetlepels poedersuiker. Sprei dit beslag uit op een vlavorm en zorg er voor de kanten goed hoog te maken. Pik hier en daar met de punt van een mes in en beleg de flan met kersen die van de pitten ontdaan zijn. Giet er een crème over. Daarvoor klopt men eier dooiers, wat meel en suiker flink dooreen en roer er daarmee wat verschen room door. Laat de flan in een niet al te warmen oven gaar wor den. Doe ze uit den vorm en laat ze goed koud worden voor ze op te dienen. Bluff aux cerises: Maak een compote van kersen zonder pitten en wat suiker. De compote moet zoo stijf mogelijk zijn. Laat de compote uitdruipen en doe ze in een diepe kom. Klop 6 witten van eieren zoo stijf mogelijk en doe ze door de compote. Goed dooreenroeren. Doe dit alles in een met boter ingesmeerden vorm. Zet den vorm in den oven' tot de inhoud stijf is en giet hem daarna op een kristallen schaal Koud iaten worden en er de jus van de com pote omheen doen. Men neemt zes witten van eieren voor 1 pond kersen. Soupe aux cerises. Snij een half pond oud bakken brood in dobbelsteenen. Bak ze bruin in de boter en leg ze in een diepe dessertschaal. Doe een flink stuk boter in de pan en als de boter gesmolten is leg er dan een pond kersen die van pitten en stelen ontdaan zijnat/feasdLO stukjes suiker en laat dit tezamen 10 minuten koken. Pas vooral op, dat de kersen nieL.stuk gaan. Schenk ze daarna op de stukjes brood en dien ze meteen op. Croütes aux cerises. Snij kleine zachte broodjes in tweeën, haal er wat kruim uit en smeer ze. Beleg ze met mooie kersen waar de pit en de steel van verwijderd zijn. Zet ze op een slavorm. St.rooi er grove suiker over en giet er wat kirsch met water over. Zet ze ongeveer een. kwartier in een tamelijk warmen oven dien. ze warm op. Cerises a le reine. Bindt steeds vijf mooie kersen bij elkaar. Doopt die bouquetjes in een gesuikerd tamelijk stijf beslag en bak ze in de olie. Alvorens ze op te dienen strooit men er suiker over. Een van onze lezeressen is zoo vriendelijk ons te schrijven Daar ik in de courant las, dat er vermoedelijk een groote overproductie van kruisbessen is te verwachten en deze vruchten met geringe moeite kunnen worden ingemaakt, meen ik goed te doen dit recept te publiceeren. Ik hoop, dat de huismoeders hierin aanleiding mogen vinden om allemaal kruisbessen in te maken, wat zoowel den kweekers als den huisgezinnen ten goede zal komen, aangezien men deze vruchten op die manier meer dan een jaar goed kan houden. Even opgekookt, leveren ze een heerlijke vrueh- tencompöte. Voor den Inmaak kan elke flesch dienst doen, die met een kurk kan worden afgesloten. Men. wascht de bessen en ontdoet ze van het kleine zwarte puntje (vruchtbeginsel) en het steeltje. Men kookt de flessehen uit in sodawater, zwa velt ze, doet de vruchten er rauw in, totdat de flesch op twee vingers na gevuld is en vult de flesch verder met kokend water, zwavelt nog even, doet er daarna de eveneens uitge kookte kurk op en overgiet de kurk met lak. Zooals U hieruit zult zien, worden de vruch ten rauw ingemaakt. Wil men ze later gebrui ken, dan heeft men de vruchten slechts even op te koken met een beetje suiker, en krijgt dan een heerlijke compöte. Op precies dezelfde wijze kan men stukjes rabarber inmaken. Beide vruchten kunnen, door ze een beetje langer te laten koken met eenzelfde gewicht aan suiker, ook tot jam worden verwerkt. De kruisbessen moeten wolden ingemaakt, voordat ze geheel rijp zlJn' Een frisch en aardig meisjes-jurkje, Parijsche creatiewit linnen met frose geborduurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4