UIT BIADEM TIJDSCHRIFTEN HGEZOnDtri ÖTUKKE.M *3 ff MAANDAG 19 JUNI 1933 ONZE ACHTERLIJKE RELIGIEUSEN. Een openbaring voor de S.D.A.P. STEUNVERLEENING IN NATURA. DE STANDPLAATSTOELAGEN. DE „NATIONALE" ONTWAPENING. DE EENHEID ONZER DEMOCRATEN. DANS-GRAPJES. WERKGEVERS EN REGEERINGS- VERKLARING HET VOORTWOEKEREND NATIO- NAAL-SOCIALISME. HOUDT DEN GOEDEN KOERS DE NEDERLANDSCHE WETENSCHAP OP HAAR SMALST, Reuter meldde dezer dagen uit Madrid „Meer dan een millioen schoolkinderen, 350.000 zieken, 18.000 krankzinnigen en 15.000 melaat- schen, die thans door instellingen van de reli- gieuse orden worden verzorgd, worden thans getroffen door de wet op de congregaties. Krach tens de nieuwe wet, die onlangs door president Zamora geteekend is, zullen al deze instellingen gesloten worden". Deze wet heeft Spanje te danken aan den zegen van de deels sociaal-democratische regeering. In „het Volk" van Donderdag 15 Juni j.l. treffen wij nu een artikel aan met de volgende opzienbarende titels„Reeks van prachtige tehuizen". „Ook voor niet-Katholieken dwingt dit werk bewondering af". „Bij dooven en blinden". „Waarom wijdt ook onze beweging zich hier niet aan vraagt Keesing". Wat er is gebeurd In Brabant wordt dezer dagen het nationaal A. V. O. Congres gehouden en zooals gewoonlijk heeft men hieraan eenige uitstapjes verbonden. Voor deze gelegenheid werden geheel in den stijl van het Congres de excursies gedirigeerd naar een aantal der bekende „liefdegestichten". „Liefdegestichten", vooral in Brabant, U be grijpt wel, dat zijn van die kloosters, waar de bewoners luieren en vegeteeren op het alge- meene welzijn, van die duffe inrichtingen waar Ds. Lingbeek zoo beducht voor is, omdat zij naar zijn meening niets doen dan al maar mll- lioenen naar zich toesleepen. Kloosters, waar van de lezers van de Arbeiderspers niet anders vermoeden dan dat er steeds ongerechtigheid wordt gepleegd. En wat vertelt nu het opgetogen verslag in „het Volk" „Een aantal bekende sociaal-democraten, ook van boven den Moerdijk, bevond zich in dit gezelschap. Zij hebben daar vele goede dingen gezien, waarvan zij nooit hadden gedroomd. „Er wordt in deze gestichten (waarover in Spanje nu een mort sans phrase is uitgesproken) meer goed werk gedaan dan een buitenstaander doorgaans vermoedt" Er werden dan bezoeken afgelegd aan Huize Sint Vincentius te Udenhout, een tehuis van 220 achterlijke meisjes, aan het Doofstommeninsti- tuut te Sint Michielsgestel waar 450 verpleegden worden verzorgd, aan „la Salie" te Boxtel en aan het Blindeninstituut te Grave. Voor onze lezers allemaal geen nieuws, wij hebben jarenlang onze lezers onderhouden over het geweldige opofferende werk dat in deze tehuizen ten dienste van onze evennaasten wordt verricht. Al dit heerlijke werk gaven wij indertijd een plaats in onze verkiezingsfilm, wat Kleerekoper toen een „brutale propaganda" oordeelde. Maar dezelfde A. B. K. kon bij den dood van frater Adrianus toch zijn bewondering niet be dwingen voor dezen nederigeh kloosterling, die meer dan vijftig jaar onder de blinden van Grave had gearbeid. De bezoeken aan de Brabantsche liefdegestich ten werden voor de sociaal-democratische heeren een zeldzame openbaring. Eerst bij de achterlijke meisjes van Udenhout. „Wij willen ze", zoo verklaarde de eerw. Moeder, „de waarden van het leven teruggeven, opdat ze niet al te ver ten achter komen bij de volwaardigen. Hier hangt dan ook geen trieste atmosfeer, maar heerscht blij leven". „Een rondgang overtuigde ons wel van de waarheid dezer laatste woorden", bevestigt de redacteur van „het Volk". jt,0Niets dat men gewend is in een gesticht aan te treffen vindt men hier. Het huis heeft meer weg van een kinderpensiort dan van een kinder- gestichf'. Qok voor het moeizaam onderwijs hadden de bezoekers niets dan bewondering en lof. „Men staat verwonderd van de toewijding en het geduld, dat de zusters voor haar pupillen in massa natuurlijk katholiek, maar wij spraken er ook een Joodsch meisjeaan den dag leggen". Terecht kon de heer Detiger uit Amsterdam, de leider der excursie, zeggen„dit is de die nende liefde van den eenen mensch tot den anderen. Dergelijke model-inrichtingen toonen, dat ons land op het gebied van de onvolwaar- digenzorg de andere landen voor is". Het volgende bezoek gold het Doofstommen- instituut te Sint Michielsgestel. Ook hier is het geheele onderwijs visueel. Het resultaat is verbluffend. „Doofstomme kinderen van zes, zeven jaar beginnen reeds een gesprek te voeren. En het aardige is, dat zij de hand voor den mond houden, omdat ze bang zijn, dat de anderen van hen afkijken...." Met het handengewrlemel-systeem is voor goed gebroken. „Voorwaar een prachtig resultaat". Het derde bezoek gold het Sint Henricus- blindengesticht te Grave. „Wat wij daar hebben aanschouwd", consta teert de redacteiir van „het Volk", „grenst aan het ongelooflijke"s Eerst een concert van blinden, die niet slechts alles uit 't hoofd spelen, maar die noch bij het instudeeren, noch bij hef musiceeren, den steun genieten van een dirigent. „Toch verstoorde geen enkele wanklank het geheel, en het gebo- dene stak zonder twijfel uit boven wat tal van „normale" orkesten gewoon zijn te bieden". Vervolgens werd er een onderwijs-demon- stratie gegeven. De Volkredacteur constateert „Zoo leeren ze hier niet alleen de moderne talen, maar ook Latijn en Esperanto. Ook lezen doen ze veel, en de bibliotheek bevat thans reeds zestienduizend deelen in Braille-schrift". De paters hebben een eigen reken-systeem voor blinden uitgedacht. „De blinde knapen maken hiermede b.v. groote deelsommen, in minder tijd dan ziende kinderen met papier en potlood. Het is dan ook wel een groote voldoening voor de heeren te Grave, dat zij uit de Vereenigde Staten thans bericht heb ben ontvangen, dat hun systeem daar overgeno men zal worden". Het artikel in „het Volk" sluit aldus „Een taak voor ons „Toen wij omstreeks middernacht' in Den Bosch den wagen verlieten, zeide onze partij genoot J. G. Keesing, de voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht, ons„Zóó veel schoons heb ik op één dag nog nooit bij elkaar gezien. Ook wij. Socialisten, moeten toch be kennen, dat de Katholieken in het Zuiden op dit punt prachtig werk geleverd hebben. En wij moeten heel ernstig nagaan, of wij niet iets zeer belangrijks verzuimen, doordat onze bewe ging zich met dit zegenrijke werk niet bezig houdt". Hoe dankbaar ook voor deze ruiterlijke appre ciatie, de sociaal-democraten zijn onder dit op zicht toch wel wat hardleersch. Om ons alleen tot het Blindenwerk te Grave te bepalen, reeds meer dan vijf en twintig jaren geleden schreven wij een brochure „Wat ze in de Kamer niet wisten", naar aanleiding van het feit, dat de niet-Katholieke Kamerleden beken den nog nooit gehoord te hebben van het Blin denonderwijs te Grave. En nu na een kwart eeuw is dit nog voor de intellectueele sociaal democraten een openbaring. En dit verblijdend licht moet hun nu toestralen uit het altijd door hen als duister en domperig gesmade Ziuiden, waar de kloosterlingen de mehschen dom heeten te houden. De heeren hebben nu nog slechts een drietal gestichten bezocht, wij zouden hen nog door dozijnen kunnen rondleiden, waar telkens op een ander gebied weer door deze achterlijke religieusen nuttig en heilzaam werk wordt ver richt, met een zelfde geduld, hulpvaardigheid en -toewijding. P. HYACINTH HERMANS. S3uw*»».»» Prof. Sprenger, hoogleeraar te Wagenin- gen vertrekt uit Amsterdam naar Suri- name, om studie te gaan maken van den fruitexport aldaar. Overleg van de commissie-Lambooy met de organisaties uit het bedrijfsleven. Een algemeen afwijzend standpunt In het dezer dagen gepubliceerde rapport van de Commissie van Advies inzake verstrék- king van steun in nature komt aan het slct een hoofdstuk voor, dat gewijd is aan hpt over leg met de organisaties uit het bedrijfsleven. Behalve besprekingen met een aantal plaatse lijke organisaties uit den handel en patroons- vakvereenigingen, zijn ook conferenties ge houden met de landelijke middenstands- en werkgeversbonden. Inzonderheid met de lande lijke organisaties is de commissie niet tot over eenstemming kunnen korden. Naar wij vernemen hebben de besturen van den Kon. Ned. Middenstandsbond, den Ned. R. K. Middenstandsbond, de Ver. van den Chr. Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland, den Ned. Grossiersbond en het Comité tot behartiging van de belangen van de grootwinkelbedrijven in levensmiddelen in Nederland aan de Commissie van Advies in zake verleening van steun in natura, indertijd het volgende schrijven gezonden: „Het door Uw Commissie aan de organisaties voorgelegde plan en de daaromtrent in de beide conferenties verkregen nadere inlichtingen hebben nogmaals een punt van ernstige over weging uitgemaakt. Hoewel ten zeerste erkentelijk voor het feit, dat Uw Commissie bij het ontwerpen van haar plan uitgegaan is van het standpunt, dat het bestaande distributie-apparaat niet aangetast moet worden, hebben voorgenoemde organi saties tegen het gekozen systeem het princi- pieele bezwaar, dat feitelijk een deel der lasten van de voorzieningen ten behoeve van werk- loöZen en behoeftigen, welke op de geheele gemeenschap behooren te drukken, zouden worden afgewenteld op een bepaalde groep van het bedrijfsleven, i.e. de fabrikanten of gros siers en kleinhandelaren, die betrokken zul len worden in de boncirculatie. Naast deze bedenking hebben zij nog een tweede tegenwerping van principieelen aard n.l. dat Uw commissie uitgaat van het stand punt, dat de winstmarge in den handel in zonderheid onder de huidige ongunstige econo- ge reductie van 4, 8 of 12 pet. te geven. In de mische omstandigheden toelaat om een hoo- meeste gevallen is zulks absoluut onmogelijk, zoodat het door U ontworpen systeem ertoe leiden zou dat met verlies moet worden ge leverd. Deze principieele bedenkingen krijgen nog meer beteekenis door het feit, dat in de prak tijk inzonderheid de z.g. volkszaken en haar leveranciers het verlangde offer zullen moe ten brengen hetgeen bovendien de bestaande concurrentie-verhoudingen voor deze groep ongunstig zal beinvloeden Deze laatste overweging moet reeds tot de conclusie leiden, dat afgezien van de prin cipieele bedenkingen een uniforme korting voor alle branches en alle artikelen te eenen- male onmogelijk is, daar genoemde volks zaken tengevolge van de concurrentie niet in staat zul'en zijn het eventueel verlies door prijsverhooging op te vangen. Neemt men daarbij in aanmerking de te ver wachten nadeelen, verbonden aan bepaalde on- derdeelen vfln het plan, waaromtrent niet in herhaling van de reeds mondeling gemaakte opmerkingen behoeft te worden getreden, dan komen de vertegenwoordigende Organisaties van den detail- en groothandel ook na nadere overweging tot de eenparige conclusie dat Uw Commisie moet worden ontraden het ontwor pen plan als resultaat van de haar opgedra gen werkzaamheden aan de regeering aan te bevelen. Overigens moeten de vorengenoemde organi saties U mededeelen, dat zij na op korten ter mijn gehouden beraad er niet in geslaagd zijn een oplosing te vinden waaraan minder be zwaren zijn verbonden dan aan het door Uw Commissie ontworpen plan Hieraan moge nog worden toegevoegd de mededeeling, dat de Nedérlandsche Bakkers patroonsorganisaties hetzelfde standpunt in nemen. Wij vernemen nog dat de vorengenoemde or ganisaties binnenkort onder het oog zullen Zien, welke stappen bij de regeering gedaan zullen moeten worden ter voorkoming van de invoering van het door de Commissie- Lambooy, ondanks haar advies, aanbevolen stelstel van natura bonnen Voor heel Java afgeschaft. BUITENZORG, 17 Juni. (ANETA). Met Ingang van 1 Juli a.s. worden de stand plaatstoelagen voor Java geheel afgeschaft. De standplaatstoelagen worden gehandhaafd voor Medan (met Belawan-Dell), Palembang 'met Kertapati), Pladjoe, Soengei Gerong, Soengsang, Lahat, gewest Djambi, Bangkal- pihang, Blinjoe, Bandjermasih, Longnawan, Samarinda, Pamoesian (Tarakan), Longpoed- joengan. Balik Papan, Makassar, Amboina en Tanah Merah (Digoel), waar zij Worden ge nivelleerd op 5 procent met een maximum van 25. Diplomaat. „Komt u ook, tante, Woensdag op mijn ver jaardag." „Wel, natuurlijk, lieveling." „Mooi, tante, maar dan moet u maar met uw voet tegen de deur trappen." „Waarom, vent, ik kan toch aanbellen." „Ach, tante, ik hoop toch, dat u uw handen vol met cadeaux hebt." V\t Jï Gelukkige ommekeer. Nadat de vrijz.-democraten hun actie voor eenzijdige ontwapening hebben „opgeschort", klinken thans ook uit den sociaal-democrati- schen hoek almeer stemmen op, die getuigen van gezonder inzicht op dit stuk. Wij signaleerden al een en ander maal de veranderde houding ten dezen van Paul Kiès, redacteur van „Oorlog of Vrede", orgaan der Nationale Vredescentrale. In het jongste nummer bespreekt deze sociaal democraat de brochureDuys, die mede van een ideeënwijziging op dit stuk blijk geeft, en stelt hij als eerste opmerking vast: dat in de omstandigheden waarin wij nu al len verkeeren, het binnen- en het buiten- landsche element van het militaire vraagstuk niet van elkaar gescheiden kunnen worden, maar gelijktijdig en in het groote verband van het wereldgebeuren moeten bezien wor den. Dat beteekent dus een afscheid aan de zgn. „nationale" d.w.z. eenzijdige ontwapening. Het zij met voldoening en instemming ge constateerd. „Onze Vaan", hét orgaan van de R. K. Volks partij, wijdt wederom ,een vijftal kolommen van het allerliêflijkst proza aan het „onver kwikkelijk" gevalDonders. Eerst worden de „feiten" vastgelegd: Zooals iedereen weet, werd Donders rn,- danks zijn optreden bij de candidaatstelling (zie Onze Vaan van 24 Maart en 7 April) toch nog door enkele afdeelingen candidaat gesteld bij de partijbestuursverkiezing. Deze rrdeelingen waren klaarblijkelijk, evenals wij bereid, de hand tot verzoening uit te steken, als Donders van zijn kant maar eenig besef getoond had van de schade en schande, welke hij aan de partij berokkend had, en althans eenig leedwezen over zijn misstap getoond had. Hij deed zulks niet. Onder toe juiching van de meegebrachte Tilbürgsche claque hij had immers tijdens de verkie zingscampagne aangekondigd, dat hij de „rotte appelen wel eventjes uit de mand zou gooien" heeft hij ruim anderhalf uur staan zwammen in de ruimte en liet de gedetail leerde en gedocumenteerde beschuldigingen, door het P.B. tegen hem ingesteld, volledig terzijde en dus intact. Zijn candidatuur handhaafde hij tot het allerlaatste oogenblik vóór de stemming, en trok zich pas toen terug, terwijl hij daarna met enkeie verdwaasde vrinden de vergade ring verliet. Dit zijn de feiten, welke de hon derden congresbezoekers met eigen ooren en eigen oogen hebben geconstateerd. Dan wordt de heer Donders eenvoudig afge maakt. Met de „muiters" aan één tafel gaan aanzitten is voor het bestuur van de R. K. Volkspartij onmogelijk, al is het alleen maar vanwege de „achterbedoelingen" van den heer Donders. Diens geraffineerd, perfied en vies betiteld „speculatiespelletje" wordt open en bloot gelegd: Donders wil en zal de Tweede Kamer in. Hier ligt zijn allerlaatste kans. Als het hem zou lukken, om mrs. Arts in zijn afschei dingsactie mee te sleepen, dus buiten de partij, die herd gekózëiï 'heeft, dan zal hit". Arts ais fatsoénlijk politicus Zijn zetel, die hem dan niet meer toekomt, opgevenMr. Arts er dus uit, Donders er in. En voor dezen, die in de laatste maanden getoond heeft voor geen moreele overweging toegankelijk te zijn, zou het volstrekt geen gewetenswroeging opleveren, om den zetel te bezetten, die hem niet toekomt. Mr: Arts heeft echter het listig ihtrigespel waarschijn lijk doorzien en deed aan de misdadige actie niet mede Onze conclusie Wij hebben han dit geval verleden week en ook deze heel wat ruimte en tijd moeten besteden. Meer dan ons lief is. Maar het was harde noodzakelijkheid. Wij staan nu sinds 1929 in de allereerste vuurlinie. De vijandige kogelregen heeft ons, hoe vaak ook gekwetst, zelfs in wat ons het dierbaarste is, nooit ge veld. Met lust en liefde hebben wij ons door den strijd heengeslagen. Verguisd, verdacht gemaakt, gesmaald en gelasterd voor de oogen van het heele lezende katholieke publiek. Het deerde ons niet. Het werkte op ons als medi cijn en krachtvoeder. Maar dat wij met 'n valschen broeder aan één tafel blijken te hebben gezeten, dat is ons grievend leed. Dat zou op den duur moordend worden. Het ver kiezingsdrama heeft dit voordeel gehad, dat de maskers zijn afgeworpen. Liever 100 open lijke vijanden dan 1 valsche vriend. Hét doet óns leed voor Donders. Van deZen jongen, onstuimigen man had wel iets goeds kunnen groeien. Hij heeft on miskenbare kwaliteiten. Aan een bedorven mentaliteit is echter niet veel te veranderen. Zoo groef Donders zijn eigen graf. Wie een kuil graaft voor een ander (in dit geval Houtsma), valt er zelf in. De Roomsche de mocratie kan echter niet te lang bij zoo'n politiek graf stilstaan. Geëindigd wordt met de verklaring in dicht vorm, dat men in „zieleblijheid" zal blijven voortstrijden. INTERNATIONALISTISCH GEVAAR De heer Elout houdt in het „Handelsblad" de antipapistischen heer S. Ritsema van Eek, die in Rome een even groot „internationalistisch gevaar" ziet als in de S. D. A. P. even aan de feiten, en schrijft: Als we dat doen, dan spat het heele inter nationalistische gevaar van Rome als een zeepbel uiteen en dan rijst daarentegen het door den schrijver zoo vergoelijkte en ver doezelde internationalisme van de S. D. A. P. als een reëele dreiging op. Waar stonden, in November 1918, de Roomschen, aan den natio- nalen of aan den anti-nationalen kant? En waar dë socialisten? Waar plegen die twee te staan wanneer er gestemd wordt over defen- siebegrootingen? Of over de burgerwacht? Of over den vrijwilligen landstorm? Hoe stonden ze, nu onlangs, in de beoordeeling van het geval der „Zeven Provinciën?" Wa ren het altemet Roomschen die hun sympa thie betuigden met de muiters? En waren het, in de Zwijgerviering, niet weer de socialisten die weigerden mee te werken en die zich, bij deze historische viering, óók weer buiten en tegenover de volksgemeenschap plaatsten terwijl de Roomschen medededenhoewel er voor hen pijnlijke herinneringen aan ver bonden waren (niet aan den man, maar aan zijn tijd). En wie plegen er, bij de opening der Staten-Generaal, weg te blijven omdat ze de Koningin niet willen eeren en het volkslied niet willen hooren, de Roomschen of dè rooden? En liberale luchthartigheid. „C'est ridicule qui tue" denkt de schetsboek- schrijver van de N.R.Crt. en hij grapt o.m. als volgt over enkele bepalingen van het dans- besluit: Personen beneden de achttien jaar mo gen niet aanwezig zijn, evenmin als gemasker- den of personen van verdachte zeden. Het lijkt me verstandig, dat we nu maar met ons zelf Uitmaken, of we binnen mogen. Een an der kan dat bezwaarlijk doen. Op de stoep der dancings staan we voortaan de delibe- reeren: „Ben ik beneden de achttien?" Ik helaas niet. „Is mijn fatsoenlijke gezicht een masker?" Ik zeg doodleuk van nee. „Zijn mijn zeden verdacht? Een verdachte is geen veroordeelde en dus betreed ik het dans- sanctuarium. Een normale eerstejaars-student is echter onder de achttien. Voelt hij den danslust in zich ontwaken, dan moet hij deZe wulpsch- heid maar onderdrukken, tot hij toelaatbaar is in zoo'n stijf-gereglementeerde dancing, waar hij dan eerst sommen moet gaan maken over centiares en dansparen, alvorens een snoes met een erg scheef hoedje om de leest te vatten. Doen er dat twee gelijk, dan ont staat gemakkelijk het strafbare feit, dat er op x M2 x 1 paren staan. Wie is nu straf rechtelijk vervolgbaar? De student van 17 jaar 360 dagen, de snoes roet het scheeve hoedje, of de dcnslokaai-exploitant, dié net de tciletgelegenheid bezoekt,ik bedoel ambtelijk control eert of er iedereen wel de handen ta onschuld wascht. In zalen waar uitvoeringen met bal na worden gegeven, moeten kinderen onder de 18 jaar vergezeld zijn van een verantwoor delijken meerderjarige. Uitstekend. Dat is ge woon weg zalig. Wij hadden vroeger die ver plichting helaas niet. Alle zeventienjarigen zoeken zich nu een 21-jarig verantwoorde- lijkheidje, voor de gezelligheid van een an dere kunne. Op bondsavonden van onze middelbare scholen worden blijkens art. C, 4o, geen per sonen toegelaten „van verdachte zeden of die zich als zoodanig voordoen". Dat is toch ook wel goed voor onze kinderen.... maar.... hoe doe je je nu eigenlijk voor als van ver dachte zeden zijnde? Daar zit ik over te den ken.... en chunstik krijg weer een kleur. In restaurants waar gedanst wordt, moet je per se meeëten om te mogen meedansen. Als je bijgeval op melkdiëet leeft, mag je niet- dansen. En onder de achttien jaar geen alco hol! Ik zie b.v. een Franschman zitten in het Kurhaus. Hij schenkt aan tafel zijn zoon van zeventien een scheutje Bordeaux in z'n Vichy. Dan riskeert de directeur van het Kurhaus, dat hij naar de gevangenis gaat. Is zulke grapjasserij nu niet beneden de waar digheid van een blad van standing? Wie moed willig de oogen sluit voor de zeer reëele ge varen der moderne dansgelegenheden, zou zich althans kunnen opwerken tot het standpunt, dat het anderen bittere ernst is met de bestrij ding, zooveel mogelijk, van de excessen ten dezen. In de Katholieke Werkgever schrijft het Ka merlid mr. L. G. Kortenhorst: Al klinkt de uitlating over de handelspoli tiek nog vrij voorzichtig en aanvankelijk ne gatief, in elk geval is het verheugend, dat de Regeertng zich niet op het star-dogmatische standpunt dep vorige Regeering stelt. Dezer zijds is het nooit onder stoelen of banken gestoken, dat in dit tijdsgewricht de wel vaart van ons volk ook in zijn sterk in gekrompen vorm staat en valt met de handelspolitiek. Ware dit inzicht eerder door de Regeering gedeeld geweest het beeld van ons bedrijfsleven zou minder somber behoeven te zijn. Al is de economische pa ragraaf van het Regeeringsprogram uiterst vaaghet daghet in het oosten. De belastingontwerpen der Regeering, die het doel hebben, naast het middel van be zuinigingen, het budget sluitend te maken, zijn nog niet in alle detail bekend. We weten reeds, dat de omzetbelasting gecombineerd zal worcjen met de weeldebelasting en dat de Regeering er bij de Kamer op aan heeft gedrongen deze ontwerpen spoedig af te doen. Laat ons de hoop uitspreken, dat het Departement van Minister Verschuur ruim schoots gelegenheid zal hebben om deze zeer ingrijpende Wet op haar economisch effect te toetsen. Dat de Departementen zelf worden ge reorganiseerd en wel in den geest als reeds gedurende jaren door de A.R.K.W.V. en haar leiders is bepleit, zegt op zichzelf reeds zeer veel. Maar van niet minder beteekenis is, dat de samenwerking der departementen verbeterd wordt. Bij Wetsontwerpen van fiscalen aard als de Omzetbelasting en de Weeldebelasting dient het economisch gevolg voorop te staan. Een fiscale politiek die over eenkomst vertoont met het afslachten van de gouden eieren leggende kip is onder alle omstandigheden verkeerd, doch zou onder de tegenwoordige verhoudingen met zelfmoord gelijk staan. Het heeft ons wel eenigszins verbaasd, dat de Regeeringsverklaring zwijgt over dé' technische herziening der Tariefwet. Wij verraden geen geheimen wanneer wij mede deelen, dat de commissie, die deze herzie ning voorbereidt, haar arbeid ook onder Minister Oud voortzet, zoodat er geen aan leiding bestaat voor de vrees, dat de per soonswisseling van Financiën wijziging van inzicht op dit voorname punt tot gevolg heeft gehad. [SI (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Ondanks ons „Sterk Gezag". Woorden en daden zijn niet hetzelfde Of zijn de leuzen van onze regeeringleiders, die vóór de verkiezingen in hst vooruitzicht stelden, een sterk gezag te willen invoeren in een andere be teekenis te verstaan Redelijke menschen verstaan onder „sterk ge zag" een onafhankelijk en doortastend gezag, dat van zijn positie gebruik maakt om de rechten der democratie, evengoed als de rechten vaii kapitaal en industrie, veilig te stellen, en iéder zijn woord te laten meespreken in het bestuur van den Staat, door bemiddeling van de volks vertegenwoordiging. Het nationaal-socialisme en fascisme streeft naar een dictatuur van een partij, die anti-demo cratisch is, waarih dus de arbeiders en beamb ten niets te zeggen hebben, maar waarin het kapitalisme verloren macht en willekeur tracht terug te krijgen. Zoowel in ons land als in Duitschland wil het nationaal-socialisme, blijkens zijn eigen verkla ringen, verbannen alle democratie. De nationalistische partij, ook in Nederland wil de democratie, d. i. de zeggenschap van alle volksgroepen in het bestuur des lands, verban nen met de argumentatie, dat de verschillende partijen in het democratische parlement A krach, tig regeeren onmogelijk maken. Maar hierin wordt, Zou ik zoo zeggen, toch geen verbetering gebracht door het oprichten van een nieuwe partij de nationaal-socialistische partij Of de fascistische partij Het onmogelijk maken van 't regeeren door het parlemeht en het ontstaan van vele partij tjes lig niet aan de democratische gedachte, maar veel meer, zoo niet geheel, aan godsdiensthaat of religieuze verdeeldheid. En daarin kan de nat. socialistische partij geen verbetering brengen. Het nationaal-socialisme is dan ook een volks bedrog, een valsche benaming voor een door de reactie bevorderde beweging, om de werkne mers weer in een kapitalistisch dwangbuis te kunnen terugdringen. Hieruit valt te verklaren,^ het feit, dat deze beweging overal door kapitalisten wordt ge steund en aangehangen. In de Mijnstreek zou, naar hun beweringen, de nationaal-socialistische beweging ïoo'n om vang hebben aangenomen, dat men is moeten overgaan tot het benoemen van een „gouwlei der". Tot gouwleider is dan benoemd, volgens de Limb. Koerier, Dr. Vossenaar, Medisch Adviseur bij de gezamenlijke Mijnen. Is het geoorloofd, dat iemand met zodveel pressievermogen op arbeiders, Gouwleider is Waarom laat ons „Sterk Gezag" het toe, dat ondanks dë afschuwwekkende voorbeelden in Duitschland deze beweging hier wordt gepro pageerd Waarom niet ineens streng verboden (en ontbonden) de communistische en nationaal socialistische partijen, die streven naar wille keur en terreurrecht voor hun partij en die misbruik willen maken van onze Nederlandsche vrijheid EEN LEZER. daaraan bezondigt, wettelijk strafbaar wordt gesteld. 't Lijkt mij zoo eenvoudig 1 De minister hoeft niet prijsregelend op te treden: neen, alleen maar de mogelijkheid scheppen, van wettelijke bescherming, van een door fabrikant of importeur vastgestelden prijs. Gelooft u niet, dat de overgroote meerder heid der winkeliers hun leveranciers aan sporen, ja zélfs door bedreiging met uitsluiting' van hun artikelen, dwingen zouden, van die bescherming gebruik te maken, om mede te werken tot een gezond maken van een handel, die tot in den grond bedorven is. Bovendien lijkt er mij aan verbonden een bate voor de schatkist, die niet zal zijn te ver smaden. In België, Frankrijk en naar ik meen ook in Duitschland, bestaat zoo'n wet en blijkt ze goed te voldoen. Met dank voor plaatsing, Hoogachtend, uw dw. STOFFELS, drogist. Anderen bladen wordt verzocht dit over te KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN Volgens de berichtén in de dagbladen is door de Indische Regeering voorgesteld een korting toe te passen op de Indische pensioenen. Nu is mijn Vraaggeldt deze in uitzicht ge stelde korting voor alle pensioenen? dus ook voor de vóór 1920 gepensionneerde oud-militairen van het Indische leger In de dagbladen worden geen Uitzonderingen vermeld. Eenerzijds heeft men een Steunregeling in het leven geroepen om de minimaal gepensionneer- den op hun schamel pensioen een toeslag te ge ven, omdat de bedragen van die pensioentjes te hoog zijn om van te sterven maar helaas te klein om van të leven; anderzijds wil het Indi sche Gouvernement van die bedragen afnemen. Dat men de uitgaven van het Indische Gou vernement moet beperkén is te begrijpen en dat hieronder ook de pensioenen zullen vallen laat zich verklaren, maar het zou volgens mij niet te rechtvaardigen zijn om op pensioentjes van 300 per jaar en zoo zijn er velen die om en bij dit pensioen genieten een korting op te leggen. Aan de werkloozen worden hoogere uitkeerin- gen toegekend dan 300. Mijnheer de Redacteur, wie wordt hier nu wel het meest getroffen? Jan Fuselier van het oude Indische leger, die eerst na het brengen van zware offers en ver moeiende expedities in het schoone Insulinde, met een verzwakt lichaam en een schamel pen sioen, naar Europa werd teruggezonden. Dezelfde Jan Fuselier die met 17 centen soldij per dag naast een sobere voeding en vele ont beringen te velde niet klaagde, maar alleen be zield was met vaderlandsliefde, trouw en Offer vaardigheid. Voor zijn trouw en offervaardigheid en mede ter zijner eere en uit dankbaarheid is een mo nument opgericht in het Wilhelminapark te Batavia. Ik kan me echter niet voorstellen, dat Z.Exc. Dr. H. Colijn, die zeer zeker uit ervaring de diensten van Jan Fuselier zal weten te waardee- ren, zich met een korting geheel zal kunnen vereenigen. Ook heb ik nog alle hoop gevestigd op onze hooggeachte heeren Kamerleden die steeds voor de belangen van de oud-gepensionneerden zijn opgekomen en die zich wederom zullen verzetten tegen een korting op de kleine Indische pen sioentjes. Mijnheer de Redacteur, U dankend voor de plaatsing, teeken ik, Hoogachtend, OUD-GEDIENDE. Naschrift redactie. Wij gelooven en hopen, dat de ongerustheid van den schrijver ten op zichte van de kleine pensioenen ongegrond zal blijken. PLAATST REGELMATIG CUW KABOUTERTJE! O het' Zeg man,, nu ik dit zoo zie, geloof ik dat onze rötstuin toch beter in die andere hoek zal voldoen. (P. I. B.) WET TOT DEPONEERÈN VAN DEN VERKOOPPRIJS. Rotterdam, 13 Juni 1933. Geachte redactie, In dezen tijd van ongelooflijke oneerlijke concurrentie en mindér oirbare manleren bij den verkoop van artikelen welke döor iederen winkelier tot een en denzelfden prijs moeten worden verkocht; bij het schijnbaar onmachtig staan van fabri kanten en importeurs tegen het absolute prijs- bedervén en daardoor neerhalen van het artikel; bij het zelfs onhoudbaar gebleken zijn van door winkeliers geteekende contracten tot hand having van prijs, doordat inferieure fabrikan ten eh importeurs oogluikend dien fataïen ver koop toestonden, of toelieten dat een aan een contract gebonden winkelier zijn gekochte goederen doorzond aan een niet aan een contract gebondene en daardoor in den handel een toe stand schiep, aan een chaos gelijkstaande; nu zelfs door winkeliers geraffineerde metho den worden aangewend, om bij overtreding van hun contract een ingrijpen onmogelijk te maken, door b.v. genummerde artikelen, zon der bèschadiging daarvan, nummerloos te maken; nu mag ik een bescheiden aandacht vragen voor de volgende, mijn inziens, radicale manier tót opheffing van dezen mistoestand. De betrokken minister dient een wet in, waar door den fabrikantert en importeurs gelegenheid wordt geboden, den verkoopprijs van het door hen in den handel gebracht artikel tg depo- neëren of vast te stellen en iedereen die zich Iedereen kent den strijd om de figuur van dr. Bendien. Ten slotte is die strijd beslist ên de Officieele Heeren der Wetenschap hebben gezegevierd. Het werk van dr. Bendien: een methode te vinden, waardoor het mogelijk wordt die vreeselijkste aller ziekten, die kan ker heet vroeger dan tot heden het geval is, te kunnen constateeren, om door ver vroegde diagnose de ziekte, met als onvermij delijk gevolg den dood, in vele gevallen te kunnen voorkomen, werd als waardeloos be schouwd. De methode werd gebrandmerkt als „zonder eenige wetenschappelijke waarde" als ten onbruikbaar experiment, achteloos in den hoek gegooid! l'Histoire se répète.... Intusschen wordt het onderzoek van de „me thode Bendien" reeds anderhalf jaar onafge broken voortgezet, zoowel in Weenen als in verschillende centra van wetenschap in Duitsch land, in Italië, in Frankrijk, in Portugal, in Amerika en last not least vooral in En geland. Mij is persoonlijk bekend, dat dr. Ben dien tijdens zijn recente ernstige ziekte in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht bezoek ontving van verschillende Engelsche doktoren, om ovèr zijn uitvinding te spreken.... De groote veranderingen in de methode van het kankeronderzoek, waarvan men de eer aah anderen toekent, zijn door niemand anders dan door dr. Bendien zélf aangebracht. Door deze veranderingen n.l. worden enkele fouten bij de vroegste proeven nog begaan, vermeden. Deze heele kwestie is voor ons leeken, die er zich voor interesseerden, gemakkelijk in haar geheel te volgen geweest in de pers. Maar.... waar ons leekenverstand niet bij kan, is bij het feit en de mogelijkheid, dat in het land van Janus Tulp het land door de eeuwen heen bekend als klein, maar groot door de daad zulk een onrecht wordt geduld. Of gebeurt hier geen schromelijke onrechtvaardig heid? Nu zijn de Engelschen de eersten geweest, die door het groot aantal kankerlijders en door den algemeenen steun al heel spoedig in staat bleken resultaten te kunnen melden. Deze eer had ons eigen Vaderland kunnen-neen-möèten hebben. Maar er is meer. Enkele maanden geleden verscheen een rap port in „The British Medical Journal" waarbij 95 pet. verkregen gunstige resultaten gemeld werden. En de „Morning Post" van 19 Mei j.l. neemt een artikel over uit ,,The Quarterly Journal of Medicine", waarin door bekende specialisten op het gebied der tuberculosebe strijding geconstateerd werd, dat de reactie van dr. Bendien zooals hij zelf reeds beschreven had een zeer waardevolle méthode is om de prognose vast te stellen en dat deze reactie parallel verliep met de methodè van de bewn- kingssnelheid der roode bloedlichaampjes. Bovendien verscheen in het Engelsche tijd schrift voor Röntgenologie een artikel waaruit blijkt, dat men met deze methode van dr. Bendien kan nagaan, of de langdurige en dik wijls zeer kostbare behandeling met Röntgen stralen effect heeft. Ten slotte kan men lezen in de Engelsche pers, dat na de discussie over de methode Bendien tijdens het Congres van het Kon. Instituut van Openbare Gezondheid besloten is: dat het bestuur geheel op een basis van weten schappelijk onderzoek bloedonderzoekingen verrichten zou volgens de methode Bendien Niemand is profeet in eigen land! het gaat hier om het werk, wat twee jaar ge leden o.a. in Nederland tot den grond toe werd neergehaald, op een manier, die op iederen rechtgeaarden objectief oordeelenden leek een alleronaangenaamsten indruk maakte. Waar óm is het niet.mogelijk in Holland te doen, wat in Engeland gebeurt? Waaróm neemt onze z.g. .neutrale" groote pers artikelen uit buitenlandsche bladen- be treffende deze belangrijke zaak niet over? Wèl worden vèèl minder practisch belang rijke medische kwesties van buitenlandsche medici overgenomen. Waarom komen de huisdokters iïiet op voor deze zaak? Zij, die de vreeselijke gevolgen- dezer ziekte toch dagelijks onder de oogen krijgen? Laten dezen zich blindelings leiden door de „Officieele Geleerden". Is een rechtmatig verzet, al komt dit dan ook maar van een leek in deze troebele kwestie niet op z'n plaats? Wij vragen ofis af, hoe zoo iets bestaanbaar is. Hoe uit kleihlichte motieven iemand een uitvinding uit de hand gewrongen wordt en hoe ëen zaak wordt doodgezwegen, die loyaal en eerlijk aangepakt had kunnen leiden tot groote en blijvende resultaten. Of is het niet van onschatbare waarde, dat die vreeselijke ziekte kanker dat „dying by inches" misschien juist vroeg genoeg is vast te stellen, dat menschelijke hulp nog baten kan? en is het dan rechtvaardig den man, die hieradh den eersten stoot gegeven heeft, klakkeloos onder den voet te loopen? 9 Juni 1933. Mevr. M. VAN DER SCHRIECK. Morning Post Maart 1932. They found The Bendien test of great value in gauging the outlook in cases of pul monary tuberculosis arid the results ran closely parallel With those obtained by the1 sedimen tation test"„that the (Bendlèh) test had a de finite scientific value" (M.P.) The Institute through the kindness of two eminent consulting surgeons have also commenced a cancer preventive and diagnostic clinic to which any medical practitioner may send his patients in order to have the necesse- l-ay sub mission of blood test. (D.T.) Geachte Redactie, Dat iemand die zijn eigen geschrijf „Oproerig" en „krabbel noemt toch ernstig wil beoordeeld worden, is al merkwaardig. „Geen rhenseh heeft er last vanzegt hij over het geschrijf van De Kadt. Omdat A. B. K. er geen last vari heeft? Onmerkbaar langzaam insluipend vergif voor arbeiders dat als alcohol inwerkt op den ge- woontédrinker is daarom nog wel vergif. De voorbereidende geestesgesteldheid voor het geval met „De Zeven Provinciën" is ook niet door één krantenartikeltje van dë roode pers veroorzaakt. Dat uw redactie duizendmaal gemeener is dan De Kadt omdat u het woord „Jóodsche" gebruik te; zie ik niet in. Ik las laatst in een geschiedenis der joden, door een jood geschreven, dat zijn geloofs- of rasgenooten vaak revolütionnair, af brekend te werk zijn gegaan. Hij noemde feiten. Is nu die jood eeh hitser omdat hij feiten con stateert? Het is .niets nieuws Kritiek, die geen beperking en grenzen kent, leidt gemakkelijk tot geweld wanneer de zoo laag geachte overheid niet precies handel! zooa'm de critici hét Willen. Hoogachtend. 'S. TIÉMSTFJk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2