Doorzitten PUROL li DE S. D. A. p. EN HET KON. HUIS. VOORJAARSVERGADERING VAN HET R. K. WERKLIEDENVERBOND. WOENSDAG 21 JUNI 1933 f NAZI-GEVAREN. R. K UNIVERSITEIT. De nieuwe Reclor-Magnificus. HET DRAMA DER ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door sneltrein meegesleurd. BESTUURDER ONTSNAPT AAN DEN DOOD. HET GEBEURDE AAN BOORD VAN DE „EVERTSEN". MASSA-MENSCH OF CHRISTEN- MENSCH. Belangrijke rede van Rector J. FA. Bots. KERNVORMING EN BOVENNATUUR. LIJKE SOLIDARITEIT. MINISTERIE VAN SOCIALE ZAKEN. NOG EEN SOCIALISTISCHE BROCHURE. - BEZUINIGING BIJ DE KEURINGS DIENSTEN. DE BOM OP „de ZEVEN". nieuwe kamerleden. AARDBEVING. INBRAAK EN DIEFSTAL. SPELEND ONDER EEN AUTO. EEN INBREKER OP DE W. C VERDRONKEN. DE INBRAAK IN DE R. K. KERK TE DRUTEN Mr. Duys heeft in zijn geruchtmakende brochure ook de houding gelaakt door de S.D.A.P. tegenover het Koninklijk Huis aangenomen, o.a. door weg te blijven van de opening der Kamers. Het „Volk" komt nu met de volgende verklaring: Men weet, dat onze fractie altijd wegbleef wegens de anti-socialistische demonstratie die de bourgeoisie onder aanvoering van tien onuitsprekelijken Duymaer ervan maakt, door met blijkbaren hoon jegens ons „Leve de Koningin" te roepen. Hoezeer dit opzettelijk bedoeld is om ons te ergeren, blijkt ten duide lijkste hieruit, dat, toen onze fractie eenige jaren geleden besloot de opening wèl bij te wonen, men terstond behalve de Koningin ook nog twee der andere vorstelijke personen liet „leven", wat vroeger nooit geschiedde. Het is deze „platte exploitatie" van de persoon der Koningin, door „Oranje-dema gogen", tegen een deel van het volk, gelijk Duys zelf het noemt, benevens het militaris tisch gedoe bij de Kamer-opening, die in onze partij zulk een weerzin tegen deelneming door onze fractie gewekt heeft. Men kan het gezochte in deze verklaring, vooral in het aangehaalde „bewijs" als het ware met beide handen tasten. Het „Volk" verklaart verder van ge voelen te zijn, dat de socialistische Kamer leden de openings-plechtigheid behooren bij te wonen, en doet een hopelooze poging om de houding van de S.D.A.P. tegenover de rake beschuldiging van den lastigen Duys goed te praten. Tot welke „bewijzen" het blad zijn toe vlucht moet nemen, kan men opmaken uit het feit, dat men zelfs uit het archief van de Arbeiderspers een foto is gaan opdiepen, waaruit blijkt datburgemeester Ter Laan de Koningin werkelijk heeft begeleid bij een bezoek aan de gemeente Zaandam. Verbeeld je, dat de burgemeester ge weigerd had de Koningin te ontvangen Ten einde raad komt het socialistische orgaan dan maar weer terecht op de „anti- volle geslaagd, socialistische pesterij" bij de Kamer- j opening. Het „Volk" was zijn verweer begonnen j - met de aanklacht aan het adres van mr. i Duys, dat deze zoo vaag bleef bij zijn be- schuldiging en in het geheel niet aangaf, i waarin het verschil bestaat tusschen de i houding van onze socialistische partij tegen over het Koninklijk huis en die in het buitenland, b.v. in Engeland. Dat mr. Duys op dit punt geen nadere bewijzen gaf is werkelijk zoo slecht niet van hem gezien. Men doet nu eenmaal geen totaal overbodig werk. Het verschil in houding tegenover het Koninklijk Huis tusschen onze S.D.A.P. en de zusterpartijen in Engeland en de Scandinavische landen b.v. is wel zóó opvallend, dat men ziende blind moet zijn om het niet oogenblikkelijk met de grootste zekerheid te constateeren. De houding onzer SD.A.P. is meteen wel zoo blameerend, dat zij alleen te verklaren is uit angst voor de scheldende commu nisten. De „Avondpost" houdt aan onze socialis ten op dit punt het volgende zonden- register voor: Aan niemand kan de buitengewoon ernstige wending ontgaan, welke de loop der gebeurtenissen de laatste maanden in Duitschland heeft genomen. De situatie ginds moet ons tot ernstig nadenken stem men; zij levert een groot gevaar op voor de positie van de Katholieke Kerk in Duitschland. De toestand is momenteel véél gevaarlijker dan toen Bismarck zijn strijd aanbond tegen Rome, want na 1870 stond de hoog begaafde Windthorst gereed en bouwde met behulp van den ouden Duitschen adel, de boeren, middenstanders, werkgevers en ar beiders de machtige staatkundige orga nisatie, welke een granieten borstwering was rond de kerk en die onneembaar bleek voor den ijzeren kanselier. De situatie is veranderd: het is een katholiek edelman, Franz baron von Papen, die de zware verantwoordelijkheid draagt de gedachte te propageeren, dat de katho lieken hun staatkundige organisatie wel kunnen afbreken. Blijkens zijn rede te München wil de heer von Papen zelfs nog verder gaan, al is hij misschien wel even geschrokken over de „cultureele" kracht, welke daar tegen weer- looze katholieke gezellen werd ontplooid. Inplaats van Bismarck, de Pruis, is de Oostenrijker Hitier getreden, die in zijn gevolg een aantal heeren heeft, voor wie „die Idee des totalen Staates" het alfa en omega is van hun politiek alfabet. Deze idee met haar vorm van uitvoering de „Gleichschaltung" beteekent een reëele bedreiging voor het katholicisme en bergt gevaren in zich voor radicale vernietiging van heel het typisch-katholieke leven in al zijn uitingen. Geen wonder dat de Duitsche bisschoppen dit alles met groote vreeze gadeslaan. Er is in geheel de historie nauwelijks één verschijnsel aan te wijzen, dat zooveel on heilen in zich bergt als de zoo onstuimig doorgevoerde „gelijkschakeling". Wij hebben vertrouwen in de katholieke Duitsche leiders, die het gevaar blijken te zien, en wij hopen, dat de „Führer" met zijn staf den wilden ijver van onbezonnen volgelingen binnen de gewenschte perken zal weten te houden. Tot heden echter is hij hierin niet ten Het bestuur der St. Radboudstichting heeft benoemd voor het studiejaar 1933/1934 tot rec- tor-magnificus der R. K. Universiteit te Nij megen prof. mr. S. J. J. van der Heijden, als opvolger van prof. dr, Titus Brandsma O. Carm. Overstroomingen in het Baskenland, ten gevolge van de langdurige regens. Het ver keer in St. Jean de Luz is op de roeiboot aangewezen. Gisteravond omstreeks half negen is een auto, bestuurd door mr. Kronenberg, lid van de ban kiersfirma Vermeer en Co. te Deventer, op den onbewaakten overweg te Hoenderloo nabij Olst door den sneltrein, komende uit de richting Deventer, gegrepen. De auto werd een eind meegesleurd en totaal vernield. De bestuurder, mr. K., kwam er wonder boven wonder vrij goed af. Hij liep slechts eenige lichte kwetsuren aan het gelaat op en werd door dr. Bolt te Olst verbonden. De sneltrein had 20 minuten vertraging. Ter plaatse is onlangs een nieuw huis ge bouwd, waardoor het uitzicht minder goed is geworden. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest Reel. 7352DGVS Audiënties op Woensdagmiddag. Ten eerste: de sociaal-democraten blij ven elk jaar weg bij de opening der Staten- Generaal, omdat er geroepen wordt: „Leve de Koningin" en „Leve de Prins". Ten tweede: de Amsterdamsche raadsleden weigerden op een boot mede te gaan naar een plechtigheid te IJmuiden, omdat de Koningin aan boord was. Ten derde: herhaaldelijk komt het voor, dat socialisten in openbare colleges, zelfs wethouders, weg blijven, wanneer de Koningin, of êen ander lid van het Koninklijk Huis, ergens een be zoek brengt of een opening verricht. Ten vierde: bij de officieele viering van den verjaardag van Koningin, Koningin-Moeder, Prins en Prinses zijn de socialisten altijd af wezig. Ten v ij f d e: toen in den Haag- schen Raad de Burgemeester een kort en sober woord wijdde aan de gedachtenis van Willem van Oranje, bleven de socialistische raadsleden (behalve de wethouders) zitten; ook elders is dit gebeurd. Ten zesde: meer dan eens gebeurde het, dat wanneer in een openbaar college de voorzitter een woord sprak over het Koninklijk Huis „namens" dat college, de socialisten lieten blijken, dat het niet namens hèn was geschied; bij de geboorte van Prinses Juliana maakte zelfs een zoo groot en diep-gerespecteerd staats man als Troelstra reserve tegenover de woor den van den correcten en waardigen Röell. Ten zevende: herhaaldelijk komt het voor, officieel en particulier, dat sociaal democraten blijven zitten bij het spelen of zingen van het Wilhelmus. Ten achtste: Oranje-herdenkingen en -vieringen worden in de socialistische pers niet zelden in een bespottelijk daglicht gesteld. Ten negen- d e: De kleuren rood-wit-blauw en oranje zijn bij de sociaal-democraten ten eenenmale contra-bande: De nationale vlag kennen zij niet. Ten tiende: telkens gebeurt het, dat socialisten, leden van neutrale vereeni gingen, in deze vereenigingen den eisch stel len dat er over Oranje, over het Koninklijk Huis, zal worden gezwegen (bijv. geen her denkingswoorden; geen toasten aan maal tijden enz.). Als men hiertegenover stelt de zoo zuiver constitutioneele houding, door de Koningin ook tegenover de S. D. A. P. steeds aange nomen, dan blijkt het lilliputterig-kleine in heel dit optreden een groote partij dubbel- onwaardig. De minister van Sociale Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de hoofd zetel van zijn Departement voorloopig is ge vestigd, in het hoofdgebouw van het Dept. van Economische Zaken, Bezuidenhoutsche- weg 30, te 's-Gravenhage, en dat hij daar, be houdens tegenbericht, eiken Woensdag, te be ginnen met 28 Juni a.s. des namiddags te 2 uur degenen, die hem over zaken, Zijn Depar tement betreffende, wenschen te spreken, zal ontvangen, met dien verstande, dat in het al gemeen persoonlijke bezoeken van sollicitan ten naar tot zijn Departement behoorende rijksbetrekkingen slechts kunnen worden af gewacht voor zoover sollicitanten daartoe zijn opgeroepen en dat derhalve ter ondersteuning van deze sollicitaties geen gebruik behoort te worden gemaakt van vorenbedoelde audiën ties. De „Waker" is geplaatst in de Oost poort te Delft. Een beeldje van H. J. Etienne, vervaardigd uit Fransche Kalksteen). In vroeger eeuwen zetelde in de nis van deze poort Sinte Catharina, Verdediging van de sovjet-unie. Naar wij vernemen, verschijnt eerstdaags een brochure van den bestuurder van de Fe deratie Twenthe der S.D.A.P., P. Langedijk, waarin deze zich richt tegen het standpunt van den heer Duys ten aanzien van de Sovjet- üiue. De heer Langedijk, die pas uit de Sovjet- Unie is teruggekeerd, heeft zijn ervaringen en conclusies neergelegd in de brochure, die uitgegeven wordt door de B.V.V.S.U. in Am sterdam en die tot titel draagt: „Moet een sociaal-democraat de Sovjet-Unie verdedigen? Wie heeft gelijk, Duys of Langedijk Wij vernemen, dat de bezuiniging bij de Keuringsdiensten door het Rijk zal worden doorgezet. Echter stelt het departement een onderzoek in naar het aantal eventueel te ernstig door de salarisregeling gedupeerden en wil het trachten daarin, zoo mogelijk bij over gangsmaatregel te voorzien. Wij maakten reeds melding van een be richt in de communistische pers, dat met name den werper van de bom op „De Zeven Provin ciën" aanwees. Wij moeten veronderstellen, dat het orgaan misleidt of misleid is, want in de officieele naamlijst van officieren en reserve officieren bij de Kon. Marine komt de naam van den genoemden persoon niet voor. De voorzitter van het Centraal Stembureau beeft, aangezien van de op 29 April 1933 tot lid van de Tweede Kamer benoemde leden de heeren Alimin Prawiradirja en Sardjono niet binnen den gestelden termijn hun geloofsbrie ven hebben ingezonden, zoodat hun plaatsen geacht worden opnieuw te zijn opengevallen, benoemd verklaard tot leden dier Kamer de heeren C. J. P. Schalker te Amsterdam en R. Effendi te 's-Gravenhage. DR. L. HERTZBERGER f Naar wij vernemen is Maandag te Mondorf in Luxemburg, alwaar hij met vacantie vertoefde in den ouderdom van 62 jaren overleden de heer dr. L. Hertzberger, bekend arts-Rontgeno- loog voor inwendige ziekten te Amsterdam. MELKPRIJZEN. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 25 Juni tot en met 8 Juli 1933 de prijs voor het taxe-gedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastge steld op 4%, 5 en 514 cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2Vz cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderij. VISSCHEN OP ELFT EN FINT. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de gesloten tijd voor élf en fint dit jaar zal ingaan op 25 Juni in plaats van op 21 Juni, Nadat de voorzitter van het R.K. Werklieden verbond, de heer A. C. de Bruyn, op de voor jaarsvergadering van deze organisatie in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, de openingsrede had uitgesproken werden eenige mededeelin- gen gedaan. Blijkens het jaarverslag van den secretaris steeg het aantal leden, dat op 31 Dec. 1931 202.215 bedroeg tot 213.675. De Jonge Werk man telde op 31 Dec. j.l. 7696 leden. De balans van de Vereeniging Herwonnen Levenskracht sloot met een batig saldo van 2.336, op 2.441.236. Medegedeeld werd, dat een speciale vergade ring zal worden gewijd aan het voorontwerp van wet tot subsidieering van vereenigingen met een werkloozenkas en over de organisatie van de sociale verzekering. Tevens wenschte de voorzitter pater dr. Beaufort geluk met zijn promotie, welke dezer dagen met lof geschiedde te Amsterdam. Bij de jaarverslagen werd ook het bestuurs beleid besproken. De héér Spit oefende scherpe critiek uit op een in het katholieke kamp vei'schijnend or gaan, (bedoeld was De Stormer), waarin men- schefn schrijven, die niet alleen niets met de arbeidersbeweging te maken hebben, al schij nen zij de democratie in pacht te hebben, maar die van de heele arbeidersbeweging geen idee hebben. Spr. achtte dit verschijnsel gevaarlijker dan het door een anderen spreker genoemde Nationaal Socialisme. In zijn antwoord op de verschillende opmer kingen, die werden gemaakt, zeide de voorzit ter, dat het bondsbestuur tegenover het gevaar van het Nationaal-Soeialisme niet stil heeft ge zeten. De zaak is uitvoerig behandeld. Reeds lang is bekend, dat het Verbond afwijzend staat tegenover het communisme, d.w.z. dat het ook met alle gepaste middelen bestreden wordt. Dit zelfde geldt thans voor het fascisme, zooals wij het uit Italië en Duitschland kennen. Uit den lande kwamen verzoeken tot vorming van een afweerorganisatie. Dit is evenwel niet de juiste weg. In antwoord op eenige opmerkingen van den heer Loerakker zeide de voorzitter namens het bestuur gaarne mede te zullen werken aan een eventueeie actie van den landarbeidersbond om tegemoet te komen den bestaanden nood toestand. Medewerking werd ook toegezegd bij het inroepen van de hulp der regeering voor het naleven van de gesloten contracten. Veel komt het n.l. voor, dat als er eenmaal een con tract is gesloten van b.v. 25 ets per uur, men slcehts 16 ets. betaalt. Inzake den maatregel van minister Deckers betreffende de aansluiting van de militaire ver eenigingen, zeide spr. zeer teleurgesteld te zijn geweest. Het motief van den minister, als zou het mogelijk zijn, dat bijvoorbeeld bij stakin gen de eene helft van het Verbond tegen de andere komt te staan, zou theoretische waarde hebben als er thans nog over aansluiting be slist moest worden. Nu het eventueel bij aller lei stakingen, etc. 20 jaar lang goed is gegaan, vervalt dit bezwaar. Er is over de katholieke vereenigingen nog nooit een aanmerking ge maakt kunnen worden. Om duidelijk te laten blijken, dat men het oneens is met den minister, stelde men voor den bond van onderofficieren niet te laten gaan vóór den vastgestelden termijn van 1 Jan. 1934. De voorzitter achtte de bespreking over een en ander voldoende om de meening van het Verbond kenbaar te maken. Bij de verdere behandeling van het jaarver slag sprak de heer Prinsen over de werkloos- heidszorg. Aan de toepassing van de steunver- leening kleven groote fouten. Zoo is het bij voorbeeld onbillijk, dat als een hoofd van een gezin werkloos wordt een werkloozen kostgan ger geen steun meer wordt verleend. Ook is het onbillijk te achten, dat een werklooze eerst zijn spaargelden moet opgebruiken, vóórdat hij steun ontvangt. Ook de kwestie van de dubbel- uitgetrokkenen vraagt om een oplossing. Toegezegd werd deze zaak nog eens bij de nieuwe regeering aan de orde te stellen. van den mencsh en het komt er voor ons op aan, deze reactie te voeden, hooger op te voeren en te leiden. De vraag is maar: hoe? Als eerste practische conclusie staat voorop, dat de mensch alleen maar gered kan worden door den mensch, door zulke menschen n.l., die zichzelf weer durven opheffen tot God. Vandaar de roep op het einde van Quadragesi- mo Anno om leeken-apostelen. Als tweede practische conclusie komt dan de vraag: Is onze katholieke sociale beweging, zooals zij thans is en werkt, voldoende toege rust voor die taak, zulke menschen te verwek ken? Kernvorming. Spr. zou dan in overweging willen geven de vorming van kernen. In deze kernen zou, naast de ontwikkeling van den geest, de vorming van het hart een groote plaats moeten innemen. Daar de redding der persoonlijkheid voor alles een godsdienstig probleem is, zouden die ker nen een sterken godsdienstigen inslag moeten hebben. Aansluiting zou moeten meebrengen verplichting tot veelvuldige Communie, Mis- hooren, deelname aan retraite, Mariadevotie, toetreding tot een godsdienstige vereeniging als Derde Orde of Congergatie enz. Deze kernen zouden hare bezieling moeten vinden in het aankweeken van den offergeest, daar het Offer het wezen van het Christendom uitmaakt. Dit besef begint zich dan ook thans op gelukkige wijze in het leven der Kerk te openbaren. De officieele kerkelijke boete-wetten moeten weer in eere komen. Daarnaast kleine vrijwillige of fers uit apostolische gezindheid, „want er zijn immers booze geesten, die niet anders kunnen worden uitgedreven dan door offers, vasten en gebed". Die kernen krijgen dan ook niet zoozeer een aggressief karakter, dat zich altijd min of meer vijandig keert tegen anderen, maar een boe tend karakter, dat zich voor alles keert tegen zichzelf, om anderen te redden. Zoo toegerust, zullen die kernen weer het persoonlijk contact moeten terugvinden met die naamlooze en ge- isoleerde massa en door vriendschappelijk be zoek, belangstelling en hulpbetoon aan die zoe kende menschen weer moeten terugschenken het geschokte geloof in de menschelijke per soonlijkheid en het verloren geloof in God. De invloed van den eenen mensch op den ander is bijna onbegrensd; dit bewijzen èn de hel èn de hemel! Door die gedachte geleid durfde Paus Pius XI in deze bijna heidensche wereld te schrijven, dat „met Gods genade het lot der menschheid in onze handen is". Discussie. INBRAAK TEN HUIZE VAN EEN POLITIE AGENT. Men meldt ons uit Den Haag: In den morgen van Zaterdag 4 April hoorde een bewoonster van de Altingstraat, die wat lang te bed gebleven was, dat er eenige malen werd gebeld. Zij had geen lust tot opstaan en liet bellen. Even later werd de buitendeur met een sleutel geopend en kwam iemand de trap op. De bezoeker ging de voorkamer binnen, opende een linnenkast, schoof daarvan een lade uit en onderzocht deze. Op dat oogenblik trad de bewoonster, echtgenoote van den poli tieagent D. op hem toe en vroeg den man wat hij daar uitvoerde en waarnaar hij zocht. „Niets" luidde het antwoord. Wat doet u dan hier? Weest u maar bedaard, ik kwam om u te waarschuwen, dat de buitendeur openstond. Daarvoor zoekt u zeker in de lade van mijn linnenkast. Hierop greep de bewoonster, die allesbehalve bang was, den man vast, duw de hem een eind in de kamer en sloot hem op, waarna zij naar beneden ging om de politie te waarschuwen. Intusschen had de man kans gezien langs een balcon naar beneden te komen, doch hij werd aldaar wederom door de inmiddels te ruggekeerde bewoonster opgevangen, die hem opnieuw vasthield en hem aan de politie over gaf. Terzake van poging tot inbraak stond de 30-jarige electricien, H. G. P., thans gedeti neerd, voor de rechtbank terecht. Hij beweerde, dat hij het huis was binnengegaan, omdat de deur openstond. De president merkte op dat P., die reeds meerdere malen voor soortgelijke misdrijven is veroordeeld, steeds met hetzelfde praatje komt. De getuige mej. D., had een com plimentje in ontvangst te nemen voor haar j flink optreden. Het O. M. eischte ditmaal 1 jaar gevangenisstraf. Vonnis 4 Juli a.s. Straffen voor opzettelijke ongehoorzaamheid. SOERABAJA, 20 Juni. (ANETA). De Zeekrijgsraad berechtte 34 opvarenden van Hr. Ms. „Evertsen", beschuldigd van op zettelijke ongehoorzaamheid. Het betreft hier het geval van het niet baks-gewijs aantreden, later gevolgd door het niet-opvolgen van een persoonlijk door een officier gegeven bevel. De eisch tegen 27 beklaagden luidde acht maanden gevangenisstraf, onder aftrek van pre ventieve hechtenis, met voor vijf ontslag uit den dienst, voor vier verlaging in rang. Lte eisch tegen zes beklaagden luidde tien maanden gevangenisstraf, onder aftrek van preventieve hechtenis, met ontslag uit den dienst. Tegen een beklaagde werd een gevangenis straf van een jaar geëischt, met ontslag uit den dienst. PADANG, 20 Juni. (ANETA). Om 5 uur 30 v.m. werd alhier een vrij ern stige aardbeving gevoeld, welke ongeveer 10 seconden aanhield. Deze aardbeving werd ook te Padang Pandjang en elders in het gewest gevoeld. Gestolen effecten teruggezonden Te Boekei hebben dieven bij den landbouwer v. Grinsven ingebroken en 120 aan baar geld plus effecten meegenomen. Van de dader» geen spoor. De effecten zijn later teruggezonden, blijk baar wist de dief daar geen raad mee. OPLICHTING Rede Rector Bots. Na goedkeuring van het jaarverslag hield Rector J. F. A. Bots een rede over ,,Massa- mensch of Christenmensch". Het droevige van onzen tijd is, aldus de rector, dat de mensch geen behoefte meer heeft aan God. De mensch gelooft in vele din gen, maar juist niet aan God. Daarom is het eenige Godsbewijs, dat op het oogenblik iets kan uitrichten het sociologische bewijs, dat geleverd wordt door de menschen, die hun Geloof in God in de wereld ten volle be leven en die in de wereld Gods gebod beleven, dat zij hun naasten lief hebben als God zelf. Christus zelf heeft zijn apostelen uitgestuurd zonder machtsmiddelen als „schapen onder de wolven". Wij hebben onze tegenstanders pogen te overtreffen met hun machtsmiddelen. Uitvoerig schetste spr. de geschiedenis van de menschelijke vrijheid, zooals die door Christus midden in de heidensche wereld werd gebracht, 1 oe middeleeuwen den triomf daarvan be leefden, maar hoe zij door de Renaissance we derom werd te niet gedaan. Dit individualisme was in wezen onchristelijk en het heeft zich daamoor als onmenschelijk geopenbaard. Dat wij daarvan thans meer en meer de consequentie in alle noodlottigheid beleven, toonde spr. aan door achtereenvolgens den mo dernen mensch te beschouwen tegenover de economie en de machine, in de gemeenschap en in het raam van de op de massa gebaseerde stelsels, die reeds bestaan. Er is thans een reac tie merkbaar tegen de vernederende positie De zeer belangwekkende rede van Rector Bots, die in extenso zal worden afgedrukt in de uitgave van het Verbond „Leiding en Lee ring" had eenige discussie ten gevolge omtrent de practische mogelijkheid om dergelijke ker nen te organiseeren. Zooals de heer Andriessen daarbij opmerkte is deze aangelegenheid een individueele kwes tie van de eerste orde. Een dergelijke zaak kan niet in het groot worden georganiseerd. Het wordt een kwestie van persoonlijk tot de men schen gaan, in de sloppen en stegen, tot de koordansers van het leven". De zaak zal alleen gedecentraliseerd kunnen worden opgevat. Het moet een „dienst worden met technische hulpmiddelen van gegevens, die voor het werk noodig zijn. Daar het evenwel ook in de practische uitwerking een zeer diep gaande kwestie is, zal de zaak zeker uitvoerig moeten worden bekeken en voorbereid, omdat deze kwestie, als zij eenmaal wordt aangepakt, niet mag mislukken. De bovennatuurlijke solidariteitsgedachte, aldus de heer Prinsen, komt op iedere bladzijde van de Kerkgeschiedenis tot uiting. En wan neer men daaraan thans gaat twijfelen, wordt het tijd, dat iedereen in de practijk van ons leven die bovennatuurlijke solidariteit weer terug kan vinden. In de practijk kent iedereen voor zich zelf die leden, die in aanmerking komen in de parochies de kernen te vormen en het begin te vormen van een dergelijke bewe ging. Pater dr. Beaufort vreesde, dat men de zaak op 't oogenblik te veel organisatorisch ziet. Men moet oppassen niet wederom alleen maar 't machts-apparaat van de organisatie te grijpen. Aalmoezenier van der Made zag, voor het Verbond een taak om door publicaties den geest vaardig te houden. Maar wat doen wij als leiders persoonlijk? De taak kan door de dioce sane bestuurders worden ter hand genomen met krachtige medewerking van de vakbondsbe stuurders. In zijn antwoord zeide Rector Bots, dat men zich heeft af te vragen wat de cultureel-gods- dienstige taak van het Verbond is. Deze taak zal dit keer niet op de gebruikelijke wijze te genover het geheel moeten worden aangevat, maar kan beneden af door komén. Wij moeten vooral diep gelooven in de macht van de menschen. Een vriendelijk woord is in staat ons een week lang opgewekt door 't leven te doen gaan. Deze macht heeft God ons ge geven. De komende tijd zal van een ieder offers vragen, die niet gebracht zullen kunnen wor den zonder grooten offermoed bij alle men schen. Wij staan in een nieuwen tijd met nieuwe behoeften. We willen geen critiek uitoefenen op wat gedaan is. Wij willen alleen, bij wat gedaan is, nog iets doen. Besloten werd, dat de zaak verder ernstig onderzocht zal worden, om tot een practisch resultaat te komen. De vergadering werd daarna tot hedenmor gen verdaagd. Voor de Arr. Rechtbank te Breda stond te recht de 34-jarige koopman L. K. te Eindhoven, thans gedetineerd terzake dat hij op listige wijze gebruik had gemaakt van het feit, dat een logementhouder te Eindhoven, waar hij in pension was, denzelfden naam droeg als hij. Ook waren daar in pension een aantal pinda'- chineezen. De logementhouder betrok bedden en dekens van H., fabrikant te Zevenbergen. Verdachte nu deed zich in Februari j.l. tegen over H. voor als den pensionhouder en kreeg zoodoende een partij dekens en bedden los, welke hij reeds den volgenden dag had ver kocht. De Officier van Justitie mr. E. L. M. H. Baron Speyart van Woerden, noemde verdachte een zwendelaar van de ergste soort en eischte wegens oplichting 2 jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 29 dezer. Voor dezelfde rechtbank stond terecht de 38-jarige monteur J. H. K., zonder vaste woon- of verblijfplaats, wegens oplichting. Hij had zich het vorige jaar in de maand September voor gedaan bij den logementhouder C. H. V. te Tilburg als monteur der Kromhout-Motoren- fabriek te Amsterdam, waarvoor hij te Tilburg werkzaamheden moest verrichten. De loge menthouder had hem eenige dagen spijs en drank verschaft, welke kosten volgens getuige V. hem zouden betaald worden door de genoem de fabriek, dat stond tenminste op een briefje, dat verdachte in z'n logement achterliet. Verdachte is reeds acht maal veroordeeld en nog verschillende klachten zijn tegen hem in gekomen. De officier van justitie eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak op 29 Juni a.s. Kindje levensgevaarlijk gewond. Gisterenavond is het zes-jarig dochtertje van de fam. Govaerts te Bergen op Zoom, ter wijl het aan het spelen was op den straatweg naar Antwerpen, door een passeerender auto, bestuurd door H. uit Bergen op Zoom, aan gereden. Het kind is met zeer ernstige inwen dige kneuzingen, nadat het ter plaatse voor loopig was verbonden, naar het Gasthuis ver voerd. De toestand van de kleine baart zorg. Twee jaar tegen hem geëischt. Men meldt ons uit Amsterdam: Op den avond van den tweeden Kerstdag zat de bewoner van een perceel in de Onkelboeren- steeg rustig zijn krantje te lezen, toen plotseling zijn hond aansloeg en blaffend voor de W. C.- deur bleef staan. Het bleek, dat zich daar een vreemde bezoeker had verborgen, die, toen hij zich ontdekt zag, de vlucht nam maar spoedig door de politie werd gepakt. De man, een bekend recidivist, werkloos typo graaf, werd door de rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Voor het Hof achtte de procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten wettig bewezen, dat de man poging tot diefstal had gedaan en requireerde bevestiging van het vonnis. Arrest 29 Juni. Gistermorgen verdronk te Bathmen in de oude Schipbeek de ongeveer 45-jarige arbeider W. J. Roetert. De ongelukkige, die aan toeval len leed, is vermoedelijk bij het waterscheppen te water geraakt. Hij laat een gezin met vier kinderen achter. VALSCHE BONS. De gepensioneerde invalide mijnwerker H. J. v. d. B., te Kerkrade, thans gedetineerd, had een 500 bons laten drukken, zoogenaamde 2- gulden bons, zooals door het Burgerlijk Arm bestuur van Kerkrade worden uitgegeven. Den tweeden Donderdag der maand kunnen de win keliers, die dergelijke bons hebben ontvangen voor afgegeven goederen tegen overgave der bons geld in ontvangst nemen. Op een gege ven moment liep het storm met bons, welke echter bleken valsch te zijn. Verdachte had vroeger al gepoogd 10.000 bons on naam van het Burgerlijk Armbestuur te laten drukken, doch de drukker had toen het Burgerlijk Arm bestuur gewaarschuwd. Zoo kon de dader spoe dig achterhaald worden. Deze zwendel in levensmiddelenbons, bestemd voor bedeelden, heeft groote schade berokkend. De Officier van Justitie eischte Maandag voor de Rechtbank te Maastricht tegen den verdachte 7 maanden gevangenisstraf. ONDER VADERS SCHIP VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks zeven uur werd het zesjarig zoontje van den schipper H. de Bruin te Hoornaar vermist. Na eenig zoeken werd het levenloos onder de in de vaart te Noordeloos liggende motorboot vandaan gehaald. BRANDKAST GEPLUNDERD. Uit de brandkast van den landbouwer M. Zandt te Oudeschip (Uithuizen) is op onver- klarbare wijze een bedrag van 1200 ont vreemd. REVOLVER-SMOKKELARIJ. Te Eersel is zekere v. d. H. uit Weert, die per motor een partij revolvers vervoerde, 'aan gehouden. Hij was den laatsten tijd meermalen ter plaatse over de grens gekomen en men vatte achterdocht op, totdat hij er nu ingevlo gen is. KOEIENSMOKKELAAR GESNAPT. Zekere K. uit Lommei (B.), smokkelde van Budel uit tien stuks vet vee per auto over de grens. De Belgische kommiezen schoten zijn auto te Quatre Bras stuk, arresteerden den smokkelaar en namen de koeien mee. HET VUILE EI. G. S. te Helmond had den bankdirecteur J. Boelen aldaar beleedigd door een afschrift uit „het Vuile Ei", dat van beleedigenden inhoud was, voor een winkelraam op te hangen. De rechtbank te Roermond veroordeelde hem tot 2 maanden gevangenisstraf. Het Bossche Ge rechtshof legde dezelfde straf op, doch voor waardelijk, HUWELIJKSDRAMA. Voor het Bossche Gerechtshof werd Maandag een huwelijksdrama behandeld. Te Oss had de vrouw van Van d. E. in ongeoorloofde verhou ding gestaan tot zekeren J. van D. Man en vrouw hadden zich later verzoend en aan v. D. werd de toegang tot het huis ontzegd. Deson danks kwam van D. op 29 Dec. 1932 toch en wilde zich niet verwijderen. De koopman L. v. d. E. had toen zijn revolver gegrepen, van D. was naar buiten gevlucht, v. d. E. was hem achterna geloopen en had zes revolverschoten gelost, waardoor van D. gedood werd. De dader, die gunstig bekend staat, heeft zich toen zelf bij de politie aangemeld. Hij verklaarde voor het Hof, dat hij alleen weet dat van D. hem had vastgegrepen. Verder herinnert hij zich niets van wat er gebeurd was. Het O. M. bij de rechtbank had tegen verd. 2% jaar gevan genisstraf geëischt, doch de rechtbank had de ontrouw der echtgenoote en de houding van v. D. aangenomen als verzachtende omstandig heden en als de aanleiding tot de daad. De Adv.-Gen. was het daar niet mee eens. Van noodweer is geen sprake, want verd. heeft v. D. in den rug aangevallen en hem door 6 scho ten gedood. De eisch luidde wegens doodslag 2% jaar gevangenisstraf. Mr. E. v. Zinnicq Bergmann voerde o.a. aan, dat de verslagene de vrouw weer kwam lastig vallen, terwijl man en vrouw zich weer ver zoend hadden. Hij had gedronken en was met een mes gewapend. Wie zal uitmaken dat hij daarmee v. D. niet is aangevallen? En mag een man zijn vrouw niet beschermen tegen de bru taliteit van een indringer? Pleiter verzocht om ontslag van rechtsvervolging subs, voorwaar delijke veroordeeling. Maandag heeft, naar de „N. R. Ct." meldt, de Renkumsche politie in samenwerking met de Amsterdamsche recherche de hand gelegd op twee personen uit Amsterdam, die verdach. worden van medeplichtigheid aan de inbraak in den nacht van 13 op 14 Juni in de r. k. kerk en pastorie te Druten. Hierbij was een bedrag van duizend gulden uit de brandkast in de pas torie gestolen, terwijl in de kerk de offerblok ken waren geledigd. Het zijn de gebroeders J. H. A. en J. A. ONEERLIJKE BROODBEZORGERS. De Rechtbank te Maastricht had Maandag een drietal soortgelijke gevallen te behandelen. Het betrof drie broodventers, nl. F. H. E. te Heerlen, J. W. L. te Simpelveld en A. L. te Heerlen. Zij hadden resp. ten nadeele van hun patroon 233.80, 1701.50 en 176.25 met 35 R.M. verduisterd, geld dat hun was afgedra gen door klanten voor geleverd brood. Het O. M. eischte resp. 4, 7 en 6 maanden gevangenisstraf. MET EEN MES GESTOKEN. In een Italiaansch café aan de Stationstraat te Heerlen kreeg de waard Maandagavond on genoegen met een klant, die onder den invloed van sterken drank weigerde te betalen. Toen de waard den man aan de deur had gezet, is deze laatste teruggekomen en bracht den waard met een geopend mes een flinken steek in de borst toe. De waard is naar het ziekenhuis ge bracht, terwijl de dader is gearresteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3