CONTRACT-BRIDGE. PRIJSPUZZLE No. 53 MAANDAG 26 JUNI 1933 RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. VOORTZETTING VAN DE ALG. JAARVERGADERING TE ROTTERDAM. ST. JANS-PROCESSIE TE LAREN. KEN U ZELF. R. K. BOND VAN BOTER- EN MARGARINEHANDELAREN. TWEE VLIEGEN IN EEN KLAP. ONDER EEN VALLENDEN MAST TERECHTGEKOMEN. kleur benevens Vrouw-Tien-7-4 van troef. Wij namen met het Aas en speelden direct dezelfde kleur na. Wat wilden wij nu zeggen? Niets anders dan dat ook wij verder renonce in die kleur hadden en dat wij in staat waren de troeven van den Blinde te overtroeven. Onze maat reageerde daar niet op, gelukkig beging de tegenpartij later de fout wel te trachten in den Blinde een troef te maken op de renonce en kwam onze opzet toch nog terecht. Tracht zooveel mogelijk te spelen met betere spelers, die opbouwende kritiek uitoefenen, al zijn er niet velen, die zulks doen. Wacht u te luisteren naar zich zelf overschat tende critici, die u ongevraagde lesjes willen geven. Luister niet naar hen, want zij brengen u in de war, zij halen u uit uw evenwicht en vernietigen wat gij zelf hebt opgebouwd of wat uw mentor u bijgebracht heeft. In de bridge- wereld voelen veel te velen zich expert en trachten dan bovendien nog anderen van hunne voortreffelijkheid te overtuigen. Zelfkennis is een weinig voorkomende goede eigenschap in dit spel. Het 'vervaardigen van speel kaarten. duim tijdens 't geven vochtig te maken (heusch, dat gebeurt veel) maakte het noodzakelijk die oppervlakte betrekkelijk waterdicht te maken. Bovendien moet het drukken zoo nauwkeurig geschieden, dat "niet de minste afwijking aan getoond kan worden. Om dat alles te bereiken wordt de volgende werkwijze toegepast: Het karton. Dit karton bestaat uit twee op elkaar geplakte lagen van zeer hard en taai papier. Daartoe worden groote rollen van dit papier in geweldige machines geplaatst, die ze afwinden en de eene van een kleefstof voor zien, in contact brengen met de tweede en dan beide lagen tusschen zware cylinders samen persen, waarna z« door een groot aantal ver hitte cylinders gevoerd worden om als gedroogd karton daaruit te voorschijn komen. Het emailleeren. Het karton, dat weer tot groote rollen gevormd is, wordt nu aan een andere reusachtige machine toevertrouwd, waarin een laag emmaille-vernis op het karton wordt aangebracht, dan wordt deze door middel van een groot aantal fijne borstels, die zeer snel bewogen worden, tot een gelijkmatige, glanzen de oppervlakte bewerkt. Ook in deze machine is warmte het droogmiddel. Komt 't geglansde karton nu gedroogd uit deze machine, dan wordt het op de vereischte maat gesneden door een automatische guillotine. Die mater, verschillen naarmate de soort kaarten, die vervaardigd moeten worden. Nadat de rollen karton aldus omgezet zijn in vellen karton, komt een har dingsproces door de vellen karton onder enor- men druk te brengen totdat de dikte op de helft is teruggebracht, hoe meer samengedrukt hoe sterker het karton wordt. Nog kunnen wij vermelden, dat in het geheel slechts drie soorten karton worden gebruikt, de prijs der verschillende kaarten zit dus slechts deels in het karton, grootendeels echter in de verdere bewerking, het bedrukken, het aantal te gebruiken kleuren, het gebruik van goud of zilver voor hoeken, randen of op de rugzijde Het bedrukken. Het volgende proces is het drukken van de voorzijden. Op elk vel karton wordt een volledig spel kaarten afgedrukt door middel van groote drukmachines. De snelheid van dit proces is slechts betrekkelijk gering, want de gebruikte inkt doorgt slechts langzaam op de harde emaille-laag van 't karton, zoodat tusschen elk aldus bedrukt vel karton een vel ander papier gelegd wordt teneinde te voor komen, dat de nog natte voorzijde van het eene vel de rugzijde van 't volgende vel vuil maakt. Dit papier is natuurlijk een soor* vloeipapier. Zijn de voorzijden bedrukt, dan worden de rugzijden bedrukt. Zooals wij allen weten, ko men geweldig veel soorten van ruggen voor, te veel om op te noemen, maar wij kunnen mededeelen, dat alleen in de la Reu-Goodall fabriek meer dan honderdvijftig soorten van ruggen gemaakt worden, tot in twaalf kleuren met goud of zilver toe. Het is niet mogelijk in een kort en populair bestek uiteen te zetten hoe dit drukken ge schiedt, maar wij waren verbaasd over het geen wij zagen en over de uiterst fraaie rug gen, die voor luxe-speelkaarten vervaardigd worden. De mooiste schilderijen worden gere produceerd, allerlei' initialen zijn verkrijgbaar, eigen club-emblemen, reclame-ruggen, enz. Tijdens het drukproces worden de uiterste voorzorgen genomen tegen verandering van temperatuur en vochtigheid teneinde krimpen of uitzetten van het karton te voorkomen. Het vernissen. Nadat het drukken is afge- loopen en de bedrukte oppervlakte volkomen droog geworden zijn, komt het proces van het vernissen, dat tot doel heeft de kaarten bestand tegen vocht te maken. De vellen karton worden in eenzelfde soort machines, maar kleiner, ge bracht als voor het emailleeren en daar wordt er een laag vernis (de samenstelling is fabrieks geheim) opgebracht, waarna de vellen door oververhitte droogkamers worden geleid, waar zij volkomen droog uitkomen. Do toeschouwer zou niet zeggen, dat er eenige bewerking plaats gehad had, want de vellen kaarten zien er bijna net zoo uit, als toen zij in de machine gingen, maar nu worden zij op platen sterk gepolijst staal gelegd en door uiterst krachtige mangels gevoerd, waarin zij tien keer heen en weer gaan en daar veel glanzender uitkomen. De elasticititeit is door deze bewerking ook sterk toegenomen. Het talken. Na het vernissen gaan de vellen bedrukt karton naar een andere afdeeling, waar zij met krachtige machinale borstels met talk worden behandeld, waardoor zij het bekende gladde oppervlak krijgen. Het snijden. Eindelijk zijn de yellen karton gereed om er de kaarten uit te snijden. Dit ge schiedt door een vernuftig uitgedachte machine, waarin de kaarten eruit geponsd worden. De mindere soorten worden niet geponsd doen een voudig afgesneden. Zoo noodig worden naai na de hoeken of geheele kanten verguld of ver zilverd. De eindbehandelina. Alvorens verpakt te worden, moeten de kaarten gekeurd worden, hetgeen verwonderlijk vlug geschiedt door kleine machines, behandeld door vrouwen, die scherp toekijken en het minste foutje in druk e.a. direct ontdekken. Eerst de voorzijde dan de rugzijde. De verpakking geschiedde vroeger algemeen in de bekende kartonnen hoezen of luxe doozen. Thans wordt voor de goedkoopere soorten geen hoes meer gebruikt, zij worden eenvoudig in celophaan-papier gewikkeld, ter wijl de duurdere en vooral de luxe soorten in hoezen en in mooie doosjes verpakt worden, welke daarna weer in celophaan-papier gewik keld worden. Zou men uit bovenstaande zeggen, dat een spel kaarten op z'n minst honderd manupulaties vereischt? En toch is het zoo. BOEKBEOORDEELIN G. Het bieden bij Contract-bridge" door A. A. Dijkstra (G. B. van Goor Zonen's U. M., Den Haag, 1.)- Dit is een studie over het Culbertson-systeem, gelijk de schrijver op de frontpagina verklaart. Wij voelen meer voor de verklaring, dat het een gecomprimeerde weergave van het Bleu Book 1933 is. Wat Culbertson in 387 bladzijden van de Engelsche uitgave vertelt, wordt hier in 108 bladzijden van kleiner formaat en grooter ge drukt gezegd. Wij wenschen den heer Dijkstra geluk met zijn goed geslaagd werk. Duidelijk en overzichtelijk geeft hij het wetenswaardige uit het Bleu Book weer, zonder in uijvoerige verhandelingen te vervallen, die de gewone bridger toch niet interesseeren. Voor Culbert- son-spelers een zeer welkome uitgave die hun veel moeite besparen en het doorworstelen van het Bleu Book overbodig maken voor hen, die slechts de beginselen en niet de waaroms willen kennen. Jammer, dat de heer Dijkstra zoo door Culbertson ge-impregheerd is, dat hij hard op weg is even reclameachtig alles voor dit sys teem op te eischen als Culbertson zelf. Heusch er bestaan nog andere zeer goede systemen, die n.o.m. beter geschikt zijn voor het publiek dan dit. Een nieuw woord vonden wij in deze uitgave: „aantrek", dat ons niet kan bekoren. Wij spre ken van „twee aan trek", dat is juist, maar „twee aantrek" is onjuist. Tijdens den wedstrijd in Londen brachten wij een bezoek aan de bekende speelkaartenfabriek van Thomas de la Rue Co. (Charles Goodall Sons) en vonden hetgeen wij daar van het vervaardigen van speelkaarten zagen, zoo be langwekkend, dat wij meenen onze bevindingen niet aan onze lezers te mogen onthouden, al betreft het onderwerp dan ook niet bepaaldelijk het bridge-spel. Een werkzaamheid van meer dan een eeuw met voortdurende, nauwgezette studie heeft de kaartenvervaardiging gebracht op het hooge peil, waarop het thans staat. Een peil, dat niet anders bereikt kan worden dan middels de grootste en krachtigste machines, machines van afmetingen, zooals men die in een „eenvoudige kaartenfabriek" zeker niet zou verwachten, maar die noodig zijn om aan de hoogste eischen te voldoen. Welke de eischen zijn, die aan speelkaarten gesteld moeten worden? Een goede kaart moet dun zijn, hard, veer krachtig, de oppervlakte moet glad zijn en be stand tegen vuil; bovendien moet zij gemakke lijk te geven zijn. De slechte gewoonte van vele spelers om hun DINSDAG, 27 JUNI. HUIZEN (1875 M„ 160 K.H.) K.R.O.-uitzen- ding: 8.00—9.15 en 10.0011.30 gramofoonplaten 11.30 godsd. halfuurtje; 12.00 politieberichten; 12.151.45 K.R.O.-sextet en gramofoonplaten. O.a. Sotto al Verone, de Micheli; 1.45 pauze; 2.00 vrouwenuurtje; 3.00 solistenconcert: E. Be- rentzen (viool) en A. Bonarius (zang) met begel. van F. Gelbart en T. Andriessen—An- schütz O.a. 2e Polonaise brillante, Wieniawsky; 4.15 gramofoonplaten; 5.00 K.R.O.-boys, refr. J. Mossel- 5.45 J. Beerends: Een Kath. gemeen schapsoord; 6.10 vervolg K.R.O.-boys; 7.00 poli tieberichten; 7.15 G. Paulides: De Fransche revo lutie (slot); 7.35 gramofoonplaten; 7.45 Ver- bondskwartiertje; 8.00 K.R.O.-orkest en A. Hek- king fpiano). O.a. Londensche symphonie (no. 104), Haydn; (8.30 Vaz Dias); 9.00 Pater H. de Greeve: De K.R.O.-vloot 9.00 vervolg concert. O.a. fant. La Boheme; 10.00 Radio-tooneel: Het laatste nieuws; 10.45 Vaz Dias; 10.50 orkest; 11.00—12.00 gramofoonplaten: HILVERSUM (296 M., 1013 K.H.) AVRO-uit- zending: 8.00—10.00 en 10.25—10.30 gramofoon platen; 10.30 orgelspel P. v. Egmond Jr. en Terese Gerson (zang); 11.00 R.V.U. mevr. A. Sanson—Catz: Volksdansen; 11.30 vervolg orgel concert; 12.00 gramofoonplaten; 12.30 orgelcon cert P. Palla met medew. v. Flip v. d. Schalie (zang) en Boris Lensky (viool); 2.00 gramofoon platen; 2.15 pauze; 2.30 gramofoonplaten; 3.00 knipcursus 4.00 S. v. d. Chijs: Piano-recital; 4.30 kinderkoor; 5.00 voor de kinderen: 5.30 Omroep orkest. O.a. ouv. Die Felsenmühle. Reissiger; 6.30 R.V.U.; 7.00 gramofoonplaten: 7.20 M. Fran ken: Circus Rausch; 7.30 R. v. d. Pant Jr.: Oost- Zwitserland; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Kovacs Lajos; 9.00 Radio-tooneel: „Het drama op de Fran- conia", P. van 't Veer; 9.15 Omroeporkest met medew. v. G. Hengeveld (piano). O.a. Piano concert d gr. t., Haydn10.00 Baarnsch meisjes koor. O.a. Zomeravond, v. Tussenbroek; 10.20 vervolg orkest. O.a. ouv. Die schone Galatheé, Suppé; 1100 Vaz Dias; 11.10—12.00 gramofoon platen. DAVENTRY (1554 M„ 193 K.H.) 10.50 tijdsein, berichten; 11.05—11.20 kookpraatje; 12.20 orgel spel R. Foort; 1.05 Paramount Astoria-orkest. O.a. Hong. dansen, Brahms; 1.50 Midland Studio orkest. O.a. ouv. Tancred, Rossini; 2.35 Brearly strijkkwartet en S. Logan (bariton). O.a. kwar tet a kl. t. op. 51, Brahms; 3.20 gramofoonpla ten; 4.35 R. Tapponnier en zijn orkest. O.a. Joh soir, Debussy; 5.35 kinderuur; 6.20 berichten; 6.40 verslag testmatch Engeland West-Indië; 6.50 pianosonate in es, op. 26, Beethoven; 7.10 Fransche les; 7.40 Sydney Baynes en zijn orkest en zang. O.a. Zigeuner-intermezzo, Königsber- ger; 8.50 causerie: The meaning and importance of design; 9.30 vervolg golfwedstrljd; 9.40 B B.C.- orkest. O.a. suite „Céphale et Procris", Grélry Mottl; 10.50 M. Downey in zijn repertoire; 11.05 declamatie; 11.10—12.20 dansmuziek. PARIJS (1724 M., 174 K.H.) 8.05 gramofoonpla ten; 12.20—2.20 Krettly-orkest. O.a. Eine kleine Nachtmusik, Mozart; 7.40—8.05 Krettly-orkest. O.a. Sérénade, Defosse; 8.20 Cabaretprogramma; 9.05 Radio-tooneel. KALUNDBORG (1153 M., 260 K.H.) 12.20—2.20 concert uit het Bellevue-strandhotel; 3.20— 5.20 Omroeporkest en solisten; 8.20 Vaudeville-pro gramma; 9.35 Hobo-recital; 10.30 strijkkwartet es gr. t., op. 12, Mendelssohn—Bartholdy; 11.05 12.50 dansmuziek. LUXEMBURG (1191 M„ 252 K.H.) Belgische avond: 7.20 gevar. muziek; 8.00 weerbericht; 8.05 orgelmuziek van C. Franck; 8.20 „Variations symphoniques", C. Franck; 8.40 Mad. Grosfils de Cuyper: Aria's van Belgische componisten; 9.10 berichten (Fransch); 9.40 Fransche causerie over Felicien Rofs, door J. Bruck; 10.05 berich ten (Duitsch); 10.15 dansmuziek. ROTTERDAM (Gem. radio-distr.) Program ma 1: Huizen. Programma 2: Hilversum. Programma 3: 8.00 Königswusterhausen; 8.55 Königswusterhausen; 10.05 Langenberg; 12.20 Brussel (338 M.); 1.20 Langenberg; pl.m. 2.20 Königswusterhausen; 3.20 Kalundborg; 4.20 Kö nigswusterhausen; pl.m. 4.50 Langenberg; 6.05 Warschau, concert; 6.35 Brussel (509 M.); 7.20 Königswusterhausen; 8.20 Parijs R.; 9.05 Lon den, orkest, daarna „A voyage to Lilliput, Swift- Sieveking, muziek van Chignell; 10.35 Brussel (509 M.) Programma 4: 8.05 Parijs R.: 10.50 Daventry; 12.20 Daventry; 5.35 Brussel (338 M.)6.50 Lon den R., Zigeuner-orkest en zang; 7.50 Daventry; 8.50 Langenberg; 9.20 Daventry. DINSDAG. Een „Zang- en liederenrecital" zendt Huizen van 3 tot 4.15 n.m. waar violistische voordrach ten van Els Berentzen zullen afgewisseld wor den met zangprestaties van Anny Bonarius, beiden in 't volgend programma vereenigd viool1. Andante uit de Symphonie Espagnole, Lalo 2. Allegro non troppo, uit de Symphonie Espagnole, Lalo zanga. Vittoria, Vittoria mio core, Carissimib. Gebet an den Sonntag, H. Andriessenc. Onder de Linde, J. Wagenaar d. Ligna Salvarum, H. Zagwijn e. 't Meezeken, H. Zagwijn f. Oud Lieken, Cath. v. Rennes viool: 3. Tweede Polonaise brillante, H. Wie niawsky zanga. Soupir, H. Duparc b. Invi tation au voyage, H. Duparcc. Les cloches, Cl. Debussyd. Chanson espagnole, M. Ravel e. Aurore, G. Fauré f. Les présents, G. Fauré. Te 6.50 geeft Daventry onder het motto „Do grondslagen der muziek", als voorbeeld ter in terpretatie de Sonate in As gr. t. voor piano van Beethoven. Inderdaad kan men dit werk een der meest karakteristieke pianosonaten noe men, door haar diepte van muzikale zeggings kracht, in een reek van variaties (eerste deel) geuit. Het aanvangsthema waarop vijf prachtige variaties zijn gebouwd, bezit een soortgelijke gevoelssfeer als vele adagio's uit Beethoven» werken en die eveneens in de warm-klinkende toonsoort van As gr. t. geschreven zijn. Men vindt trouwens verwantschap van dit thema met het middendeel der vijfde sympho nie uiterlijk door de kwartsprong en innerlijk door de diep-menschelijke bewogenheid. De variaties brengen nóg meer verdieping en laten nóg meer facetten van Beethoven's groot men- schelijke gevoelskracht zien. Het scherzo verloopt normaal naar vorm en inhoud. Daarop volgt heel ongewoon voor een sonate, een treurmarsch („op den dood van een held"), een voorbeeld dat door Chopin is gevolgd in de pianosonate in bes kl. t., waarin diens overbekende treurmgrsch voorkomt. Tot slot een Allegro in één doorloopende zestiende be weging gelijk een „perpetuum mobile". JOURNALISTIEK. Naar men ons mededeelt is benoemd tot hoofdredacteur van „Ons Noorden" de heer J. B. H. Hulsman, thans eerste redacteur van het dagblad „De Residentiebode" overeen. Maar leer het dan goed, elk systeem is beter dan geen systeem, want bridge is een spel van maatschap en uw maat moet u kunnen begrijpen, niet alleen op grond van hetgeen het gevolgde systeem zegt, maar hij moet ook uit den loop der biedingen kunnen opmaken, wanneer gij wellicht afwijkt van het systeem. Dit was het bieden betreft, het spelen kent fei telijk geen systeem. Er zijn vele vaste gewoonten bij (hoog-laag, Heer voorspelen, Aas-Heer, echo enz.), die men leeren moet, signalen, die men kennen moet (aanmoedigingskaart, ontmoedi- gingskaart), maar zij vormen geen bepaald systeem, althans zij vormen slechts één univer seel systeem. Een ander belangrijk ding is, dat alle systemen alleen dan goed werken, wanneer het spel fout loos wordt afgespeeld en dat is helaas iets, dat maar al te vaak vergeten wordt. De systemen hebben ten doel door middel van het bieden het hoogst mogelijke rendement uit het spel te halen, maar dan is men ook zoo tot het uiterste gekomen, dat elke speelfout, maar ook werkelijk elke, onherroepelijk het spel doet verliezen. Om goed te spelen moet gij een goed geheu gen hebben en concentratievermogen. Alle ge speelde kaarten moeten onthouden worden, want het zijn niet alleen de hooge kaarten, die slagen doen winnen, ook de lage kaarten kun nen dit doen. Daarom moet gij weten, welke kaarten uitgespeeld zijn en door wien. Dit is niet zoo moeilijk als het wel voorkomt, maar het kost wat oefening. Leer eerst te onthouden welke honneurs en hoeveel troeven er uit zijn, gij zult spoedig bemerken, dat dit een gewoonte wordt, en dan kunt gij het niet meer nalaten' het onthouden van de andere gespeelde kaarten volgt dan van zelf evenals het in uwe gedach ten reconstrueeren van slagen. - Concentratie van uwe gedachten bij uw spel is ook zeer noodzakelijk; slordigheid in spel of gedachtengang is hinderlijk voor uw zelf en voor uw maat. Elke gespeelde kaart heeft be- teekenis, tracht die te doorgronden. Vraag steeds aan u zelf: „Waarom wordt dit of dat gedaan?" Een voorbeeld, ons zelf onlangs op een wed- striid Qvarkqrr-n: Onze maat speelde een kleine 1 kaart, in den Blinde liggen er twee van die VAN LINKS NAAR RECHTS 4. Cijfer, 5. Kieren, 6. Podium, 7. Oogmerk, D. Duivel, 10. Lichaamsdeel, 12. Europeaan, 13. Snelle loop, 14. Weten, 15. Dus. Meer in Amerika, 16. Zoon van Noë, 17. Soort hond, 18. Liefde-godje, 19. Plantje, 20. Lichaamsdeel, 23. Reptielen. Behoeftig, 24. Vakje, 25. Kreupel, 26. Klein gedoe. VAN BOVEN NAAR BENEDEN1. Hard loopen. Pressen voor zeedienst, 2. Vloeistof, 3. Kommer, 6. Overzicht. Teekeninstrument, 8. Zwaar onweder, 9. Reeks, 11. Vlijtig, 13. Paard, 14. Geld, 19. Ootje, 21. Kil, 22. Vat. Voedsel. Na heropening der vergadering werden allereerst de departementen in de gelegenheid gesteld tot het doen van mededeelingen, waar bij verschillende onderwerpen van huishoude- lijken aard ter sprake kwamen. Tractaat van Ouchy. De Nederlandsche Kamer van Koophandel in België liet nog op deze vergadering de betee- kenis toelichten van het tractaat van Ouchy. Met algemeene stemmen werd daarop een motie aangenomen, waarin vertrouwen werd uitgesproken in de Ouchy-gedachte tot herstel van het economisch leven. Vervolgens werd het woord gegeven aan prof. mr. A. C. Josephus Jitta, voor het houden van een inleiding over de taak van den Rijks bemiddelaar. DE TAAK VAN DEN RIJKS BEMIDDELAAR. Inleiding van Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta. ge- Mr. Westerman heeft in zijn jongste schrift „Arm Nederland", den Rijksbemiddelaar genoemd: „dat zonderling ambtelijk product, dat in den regel de door den werkgever nood zakelijk geachte loonsverlaging halveert en met deze eenvoudige rekenkundige bewerking den socialen vrede tracht te dienen" Spreker hoopt aan te toonen, dat de heer Westerman hier wederom blijk heeft gegeven niet op de hoogte te zijn van de dingen, waarover hij zich een oordeel aanmatigt. De spreker gssft een overzicht van de ver schillende stelsels van bemiddeling bij arbeids geschillen. Hij stelt het Nederlandsche stelsel tegenover het Australische, Duitsche en Itali- aansche stelsel. Dit Nederlandsche stelsel be lichaamd in de Arbeidsgeschillenwet 1923, is voor Nederland het beste stelsel. Spreker ver wijst voor de toelichting van deze stelling naar de Deltsche dissertatie van dr. Fr. Schlinge- mann. De Ned. wet kent drie figuren: bemiddeling, een scheidsgerecht en een enquête. Het laatste middel is nimmer toegepast, het tweede middel betrekkelijk zelden, doch in den laatsten tijd vaker. De meest voorkomende figuur is, dat de Rijksbemiddelaar aan het slot van de be spreking met beide partijen een voorstel doet. Men heeft aanvankelijk betwist, of hij wel daartoe bevoegd is. Hij moet zeker niet altijd een voorstel doen. Naar sprekers meening slechts, wanneer hij 80 pet. kans meent te heb ben, dat zijn voorstel door .beide partijen zal worden aangenomen. Spreker licht zijn opvattingen toe aan tal van voorbeelden uit de praktijk, die zich ech ter niet leenen voor een korte samenvatting. De kosten van de wet bedragen ongeveer ƒ1500 per jaar. Dat is heel weinig, wanneer men in aanmerking neemt, dat de Rijksbemid delaars in een derde van de gevallen de be spoediging van de oplossing van een conflict weten te bereiken, terwijl een staking aan beide partijen en de gemeenschap heel wat pleegt te kosten. De vraag, waarvoor de Rijksbemiddelaar ge steld pleegt te worden, is niet in de eerste plaats een juridisch of een economisch vraag stuk, al spelen juridische en economische fac toren een groote rol. Het is voornamelijk een psychologisch vraagstuk. De Rijksbemiddelaar moet trachten uit te vinden op welken grond slag partijen het eens zullen worden. Op den duur eindigt toch ieder arbeidsconflict met het vinden van een oplossing. Hij moet het dus allerminst als zijn taak beschouwen door hal veering een oplossing te geven. Dat zou in den regel geen van beide partijen bevredigen. In een enkel geval kan toevallig op de helft de oplossing liggen. Er valt weinig voor te zeggen, partijen te dwingen de oplossing van den Rijksbemidde laar te aanvaarden. In enkele gevallen biedt arbitrage een oplossing. Maar in de meeste ge vallen zou de taak van den arbiter veel te zwaar zijn. De verantwoordelijkheid moet blij ven rusten op beide partijen en de Rijksbemid delaar behoort in den regel slechts op te treden als Katalysator. Na een voordracht van mr. J. W. Beijer over stabiliteit der internationale verhoudingen dankte de voorzitter alle inleiders voor hun buitengewoon belangrijke voordrach ten, waardoor deze vergadering zeker een der meest geslaagde is geworden, welke ooit is gehouden. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering in Breda te houden. De voorzitter nam hierna afscheid van de leden van het hoofdbestuur, die statutair zijn afgetreden, van mr. Beijen in het bijzonder en sprak woorden van dank voor de heusche ont vangst door de departementen Rotterdam en Schiedam. Hierna werd de vergadering gesloten. Met zeer veel luister wordt in Laren den 24en Juni de feestdag van den patroonheilige St. Johannes gevierd. Men sluit de gemeente- bureaux, de patroons geven hun personeel vrij af, men steekt het geheele dorp in feestgewaad en tegen den middag trekt de processie naar het St. Janskerkhof. Ook Zaterdag is dit feest met den grootst mogelijken luister gevierd. Op verscheidene plaatsen waren eerepoorten opgericht, rijkelijk versierd met vlekloos witte hortensia's, margrie ten en mooie roode geraniums, terwijl daar tus schen aangebrachte spreuken getuigden van den godsdienstzin der Laarder bevolking. Wit geschilderde palen versierd met den pau selijken wimpel, onderling verbonden met slingers en afgewisseld door denneboomen ga ven den weg aan waarlangs de processie zich voortbewoog. In zeer vele tuinen stond een St. Johannes- of H. Hartbeeld opgesteld, omgeven door bloemen, terwijl van vrijwel iedere woning de nationale driekleur wapperde. Een bijzonder mooie ver siering was aangebracht voor het K. J. V.-huis. Het kerkplein ook was in een bloementuin herschapen, waarin margrieten en geraniums domineerden, terwijl de achtergrond gevormd werd door een haag dennen. Hoewel het weer zich niet bijzonder gunstig liet aanzien, was toch de belangstelling uit de omliggende gemeenten enorm groot. Per tram, touringcar, autobus en fiets was men van heinde en ver naar Laren gekomen om de St. Jansprocessie, welke de eenige is boven den Moerdijk, te bewonderen. Om 9 uur werd in de geheel gevulde kerk de plechtige Hoogmis gecelebreerd door den zeereerw. heer pastoor H. v. d. Velden, rector van het St. Olavshuis te Bussum, met assistentie van de weleerw. heeren kapelaans Swildens en Pierik van de O. L. Vrouweparochie te Bussum als diaken en subdiaken, en van de weleerw. heeren kapelaans van Gendt en Schinkel van de St. Vitusparochie te Bussum als cantores. Ceremoniarius was kapelaan Heynink uit Laren. Op uitstekende wijze zong het zangkoor, onder leiding van den heer M. Schaapherder, de vier stemmige Missa Secunda van Andriessen, met medewerking van het knapenkoor. Om 11 uur stelde de processie zich op het kerkplein op. Zij werd geopend door den kruis drager met het zilveren processie-kruis, waarna de burgemeester, jhr. van Nispen van Sevenaer, volgde, getooid met de ambtsketen. Dan volgden lange rijen devoot biddende vrouwen, waartus- schen de vaandels en banieren der Katholieke vereenigingen uit het Gooi. Na een langen stoet van wit gekleede bruidjes, bloemen strooiend en emblemen met zich voe rend, de K. J. M. in de bruine uniformen, de K. J. V., J. W. en K. J. C., volgde een groote schare priesters, die het Allerheiligste, dat door pajtoor Smals werd gedragen, voorafgingen. Onder de vele priesters merkten wij o. m. op Z. H. Exc. Mgr. Jansen, vergezeld van zijn secretaris, deken v. d. Hengel uit Hilversum, de vlootaalmoezeniers Albada Jelgersma en Alink, prof. v. d. Berg en prof. dr. de Jong van het Groot-Seminarie Rijsenburg. De pastoors van Schaik en Wiegerink uit Bus sum, pastoor Müter uit Eemnes, pastoor Herm- sen uit Naarden, rector Hulshof van het pen sionaat Mariënburg uit Bussum, pastoor van Oppenraay uit Baarn, pastoor Smeenk uit Duistervoorde, pastoor Smals uit Harreveld en vele kapelaans uit de omgeving. De eerewacht voor het Allerheiligste werd gevormd door de Verkenners, die op hun beurt werden voorafgegaan door een 50 tal ma riniers, die bij het kerkhof defileerden voor het Allerheiligste. Na het Allerheiligste volgde nog een groote schare biddende mannen uit het geheele Gooi. De St. Vitusharmonie luisterde de processie met muziek op. Op het St. Janskerkhof hield de Aartsbis schop een predicatie, naar aanleiding van den tekst: Jesus sprak tot Martha: Ik ben de ver rijzenis en het leven". In een langen stoet heeft Christus, de Heer en Rechter van levenden en dooden, Zijn blijde intrede gedaan op dezen Godsakker, onder klokgelui, ingehaald door reine engelachtige jeugd, geëscorteerd door het rijke Roomsche vereenigingsleven, sociale en zuiver godsdien stige vereenigingen tot zelfs uit het leger, door mannen die God, Koningin en vaderland die nen op zee, mannelijke en vrouwelijke jeugd, door geloovigen uit allen stand en rang, door priesters, religieuzen en leeken en door onge- loovigen afgewacht en nagestaard, helaas nog altijd, als de hun onbekende God. Z. H. Exc. besprak dan uitvoering het wonder der H. Eucharistie en spoorde de talrijke schare van hoorders aan tot veelvuldige II. Communie. Hierna aanvaardde de processie den terug tocht, waarbij Mgr. Jansen zelf het Allerhei ligste droeg. Op het kerkplein, waar zich een groote men- schenmenigte bijeen geschaard had, zong het zangkoor het Te Deum en Tantum Ergo, waar na de Aartsbisschop vanaf de loggia der kerk den zegen met het Allerheiligste gaf. De plechtigheid was hiermede geëindigd. De jeugdvereenigingen schaarden zich hierna echter om het kerkplein waar gedefileerd werd voor den Aartsbisschop. In eenige hartelijke woorden dankte Z. H. Exc. voor de hem gebrachte hulde en spoorde de jeugd aan op den ingeslagen weg met groote schreden voort te gaan. 's Avonds werd door rector Hulshof uit Bus sum een plechtig Lof gecelebreerd, waaronder Het is opmerkelijk hoe veel bridge-spelers beginnelingen ontmoedigen door te doen voor komen alsof het bridge-spel zoo heel erg moei lijk is. Wij kunnen dit verschijnsel alleen toe schrijven aan zelfoverschatting en gewichtig doenerij. Werkelijk het bridge-spel is niet zoo moeilijk als velen verklaren en als velen het zich zelf maken. Opgebouwd op logische grond gedachten zijn de principes van het spel een voudig en ieder kan ze leeren, mits er eenige moeite voor gedaan wordt en vooral geen moeite gedaan wordt om direct te hoog te willen grij pen. Elk spel moet van het begin af aan geleerd worden en zij, die direct willen beginnen met het spel, zooals het door de experts gespeeld worden, te leeren, zouden dezelfde fouten be gaan als de eerstejaars student in de medicijnen, die zich aan een operatie gaat wagen. Op eenige uitzonderingen na kan iedereen bridge leeren spelen, velen kunnen het goed lee ren en zij, die zich de noodige moeite willen geven om er een werkelijke studie van te ma ken, kunnen tot de besten gaan behooren, ter wijl slechts weinigen uitverkoren zijn om het tot uitblinkers te brengen, want hiervoor is meer noodig dan studie. De natuurlijke aanleg is daarbij alles, men moet er eigenschappen voor bezitten, die misschien wel gedeeltelijk doch nimmer geheel zijn aan te leeren. Vele, zeer vele boeken zijn geschreven over bridge, maar het is opmerkelijk, dat er nog geen een cursus is verschenen, waarin achtereenvol gens behandeld worden: de grondbeginselen (de bewaarschool), de lagere school, de middelbare school en de hooge school. Wij hebben het reeds meermalen gezegd, dat het fout is direct met de hooge school te beginnen. En nu slaan in elk bridge-boek natuurlijk wel alle beginselen, maar zij staan direct vermengd met hetgeen, wat wij eerst later zouden willen leeren. En dat geeft de verwarring en heeft dezelfde gevolgen, welke op de scholen zoo zichtbaar zijr.. zitten de grondbeginselen er niet goed in, dan wreekt zich zulks later. Er zijn meer systemen, kies er één en leer 4at grondig, in den grond komen zij zeer vw>l Inzending van oplossingen tot en met 30 Juni aan Puzzle-redacteur (oplossing 53) Bureau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zonder verdere mededeelingen. Onder de goede oplossers worden vier bedragen verloot van 2.50. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men gelieve den naam op te geven, waarop het abonnement loopt. kapelaan Hendriksen uit Hilversum een predi catie hield. In de St. Janskerk is Zaterdag 'n nieuw ko peren St. Jansbeeld geplaatst, vervaardigd door den edelsmid Brom. Het beeld, dat 3.60 M. hoog is, is een geschenk van de parochie. Landelijke vakgroep opgericht. Te 's-Gravenhage heeft in gebouw Amicitia een buitengewoon druk bezochte bijeenkomst plaats gehad van R K boter- en margarinehan delaren, om de oprichting van een landelijke R. K. Vakgroep te bespreken. Met groote meerderheid werd besloten tot stichting van een landelijken Bond van R. K. Boter- en Margarinehandelaren over te gaan, waarna zich bijna alle aanwezigen voor het lid maatschap dezer nieuwe organisatie opgaven. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren C. P. Bontje, Voorburg, H. Coppens te Oss, G. Groot te Beverwijk, L. v. d. Krogt te Zeist, A. Starrenburg te Voorburg, Joh. Vlasveld te Zoeterwoude, J. v. d. Waard te Amersfoort, A. Waayer te Delft en J. v. d. Zijden te Stomp- wijk. LANGENBERG (473 M., 634 K.H.) 6.25 en 7.23 gramofoonplaten; 10.05 gymnastiek; 10 20 berichten; 10.30 voor de scholen; 11.05 voor de werkloozen; 11.30 voor de scholen; 11.50 gramo foonplaten; 12.20 orkest. O.a. Festouverture, Zimmer; 1.202.50 Werag-kamerkwintet; 4.50 6.05 orkest. O.a. Böhmische Tanze, Smetana; 7.20—8.20 zie Königswusterhausen; 8.50 Keulsche violisten-vei%eniging en J. Breuer (cembalo): Oude Duitsche dansmuziek; 9.30 Radio-tooneel König Sporck, Griese. ROME (441 M„ 630 K.H.) 5.50—«^Omroep orkest; 8.35 gramofoonplaten; 9.05 Radio-tooneel „Giovinezza", Felirie; 9.35 póp. concert; 11.20— 11.50 dansmuziek. BRUSSEL (338 M., 887 K.H.) 12.20 Omroep- kleinorkest. O.a. Weber-potpourri, Tavan; 1.20 —2.20 gramofoonplaten; 5.20 Omroeporkest. O.a. Tragische marsch, Brusselmans; 6.05 kinderuur tje; 6.50—7.35 gramofoonplaten; 8.20 symphonie- orkest en zang. O.a. Prelude, Rachmaninoff; 9.35 Omroeporkest en zang. Q.a. ouv. Zigeuner baron, Strauss; 10.30 gramofoonplaten. (509 M., 590 K.H.) 12.20 gramofoonplaten en liederen van Schubert; 1.302.20 Omroep- kleinorkest, werken van Gounod. O.a. fragm. Faust; 5.20 symphonie-orkest. O.a. Mil. sym phonie, Haydn; 6.50 Kath. kinderuurtje; 6.25 litt. causerie; 6.35 gramofoonplaten; 6.50 Om- roepkleinorkest, werken van C. Franck; 7.05— 7.35 solisten-concert; 8.20 Omroeporkest, wer ken van Rossini. O.a. Ballet Wilhelm Teil; 9-20 symphonie-orkest en solisten, werken van Mo zart. O.a. ouv. Don Juan; 10.30 gramofoonplaten. KÖNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M„ 183,5 K.H.) 6.50—8.20 concert; 8.55—9.10 gymnastiek; 12 50 en 2.203.20 gramofoonplaten; 4.205.20 orkest. O.a. Frühling, Reifner; 5.55—6.20 liede ren door L. Betzou; 7.20 Stunde der Nation. Om roeporkest, hedendaagsche Duitsche muziek. O.a. Befrietes Deutschland, Reznicek; 8.20 herden king verdrag v. Versailles; 9.20 voor de jeugd; 9.50 Hoorspel: Tunnulhafte Kerle, Hatler; 10.20 11.05 berichten; 11.2012.20 orkest. O.a. fragm. The merchant of Venice, Sullivan. De oplossing van puzzle No. 51 is Eendenkroos eindverslag nakroost aantoonbaar pokerspel paarden- wed elementair legendarisch theodice Jonkoping. Zegswijze Een appeltje voor den dorst bewaren. Als winnaars werden door het lot aangewezenMej. de Ronde, Hoogstraat 30, Rotterdam; H. Elgershuizen, Bazarstraat 4, 's-Gravenhage; v. d. Sluis, Prévinaire- straat 4, Haarlem; J. Vogten, Kerkstraat 20, Born L. Hieronder puzzle nr. 53, een zeshoek-puzzle. MAN VERMIST Sedert Dinsdag is een oude man P. H. uit zijn woning te Gorle verdwenen. Naar alle zijden zijn signalementen verspreid en overal heeft men gezocht. Tot heden echter zonder resul taat. Geheime zenders in beslag genomen. Zooals gemeld, werd Maandag 19 dezer, in de Piet Heinstraat te Den Haag een geheime radio-zendinrichting in beslag genomen. Intusschen werden de naspeuringen ter plaatse onverminderd voortgezet, met het ge volg, dat Vrijdagavond de hand kon worden gelegd op een tweetal andere clandestiene ra dio- zendinrichtingen, n.l. ten huize van K. in de Koningstraat alhier en van v. d. P. te Scheveningen. Hiermede heeft de Radiocontroledienst, in samenwerking met de Gemeentepolitie, we derom verdienstelijk werk verricht, door bin nen een week een 3-tal ongewenschte aether- gasten uit de lucht te halen en het zwijgen op te leggen. Een ernstige waarschuwing voor verdere overtreders. HET AUTO-ONGELUK TE ZUIDERVEEN. Een der gebroeders Vos uit Oudepekela, die, gelijk gemeld, Vrijdagavond is gewond bij een auto-ongeval te Zuiderveen is Zaterdag uit 't R. K. ziekenhuis te Winschoten ontslagen. Zijn broer zal nog eenigen tijd in het ziekenhuis moeten verblijven. KIND ONDER EEN VRACHTAUTO. Op 't Zuideinde te Delft is Zaterdag het 7- jarig zoontje van den heer K„ dat al spelende den weg overstak onder een vrachtauto ge raakt en ernstig gewond. Per auto werd de kleine naar het Hippolytusgesticht vervoerd. NED. SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ. Toestand van het slachtoffer ernstig. Zaterdagmorgen was de 40-jarige P. Pols te Ierseke (Zuid-Beveland) bezig werkzaamheden te verrichten aan zijn schip, de „Ierseke XXX". Op het oogenblik, dat hij even naar buiten wilde, waren juist enkele knechts bezig met het strijken van den mast. Plotseling viel de mast naar beneden en trof den juist passeerenden P. aan de linkerzijde van het gezicht. Een gedeelte van de wang onder den slaap en de kaak werden weggeslagen, terwijl P. een pols had gebroken en nog een kwetsuur aan het hoofd had opgeloopen. In ernstigen toestand is de man naar het Ziekenhuis te Goes vervoerd. LOCOMOTIEF OVER DEN VOET. Toen de 17-jarige H. Gubbels uit Tegelen, in een leemgroeve aldaar een wissel van de spoorlijn waarover de klei wagentjes loopen, wilde omtrekken, raakte hij met zijn voet tus schen de rails bekneld. Een juist naderende locomotief ging hem over den voet die ge deeltelijk werd afgekneld. De verwonding was dermate ernstig 'dat overbrenging naar het R.K. ziekenhuis noodzakelijk bleek. Bouwt ook het tweede motorschip voor de Holl.-Afrika Lijn. Naar wij vernemen, is de bouw van het tweede dubbelsohroef motorschip bestemd voor de HollandAfrika Lijn ook gegund aan de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6