DE AARDBEVING IN ZUID-SUMATRA. irfDl5CHE OCEAAn. A. N. W. B-FEESTEN. ZATERDAG JULI 1933 DE MEENING VAN DEN OPSPORINGSDIENST. NIEUWE TIJDELIJKE KORTING VOOR HET GEMEENTE- PERSONEEL. De hulpverleening. VERHOOGING DER WEGEN- BELASTING GOUDEN DOCTORATEN. VERMEERDERING INKOMSTEN HOOGER ONDERWIJS. PROF. AALBERSE TE GENEVE. DE STERTOCHT NAAR SCHIPHOL. Het défilé. MASSA-LUNCH IN EEN HANGAR. NEDERLAND HITLER-WINGEWEST. MR. DONNER LID HOOGE RAAD. De terugtocht van Schiphol naar de stad. GEVAAR VOOR DE SPOORBRUG TE GELSENAAR. UIT HET „FASCISTISCH" DORADO. VlAKKE Het ergste door de aardbeving van Zuid- Sumatra geteisterde gebied. BANDOENG, 29 Juni (ANETA) Het hoofd van den Opsporingsdienst van den Mijnbouwkundigen Dienst seinde aan den Re sident te Palembang, dat de aardbeving blijk baar een gevolg is geweest van nazakking van de bekende lengtebreuk, die van Semangkodal naar Mekakau-streek loopt. De Dienst acht verder gevaar grooter naarmate men zich dichter bij deze lijn be vindt Spoedige herhaling wordt overigens niet waarschijnlijk geacht, ofschoon uiteraard geen berekening daaromtrent is te maken. BATAVIA, 29 Juni (ANETA) Het Kon. Magnetisch en Meteorologisch Ob servatorium registreerde op 28 dezer 4 schok ken, waarvan de zwaarste plaats had te half 7 uur n.m. Steun voor de slachtoffers. MENADO, 29 Juni (ANETA) Heden is opnieuw bijeengeroepen het onlangs ontbonden Comité voor de aardbevingsramp in de Minahassa, voor steunverleening aan de slachtoffers van den aardbevingsramp in Zuid- Sumatra. Hulp aan de gewonden. Aneta-Holland meldt: Het Departement van Koloniën ontving he den de volgende telegrammen van den Gou verneur-Generaal: Resident Benkoelen seint heden: „Thans in Liwa twee artsen werkzaam, ook chirurgische hulp wordt verleend. Een derde arts vertrekt heden per K. P. M. via Kroe. Ge wonden uit omstreken Soekan worden afge voerd. Ondernemingshospitaal Ranau. Ben voortdurend in contact met Resident Palem bang voor voedselvoorziening etc. Sein nader uit geteisterd gebied." Per opiumjager Valk hedenmiddag uit Priok vertrokken 3 artsen 12 mantri-verplegers Dienst volksgezondheid en 2 complete veldinrichtingen Militair Geneeskundigen Dienst met personeel bestemming Kroe. De verwoesting in Liwa. RANAU, 30 Juni. (ANETA). Woensdag is een brigade van Ranau naar Liwa er in geslaagd dezen moeilijken tocht over den weg met zware aardschuivingen te volbrengen. Liwa heeft buitengewoon zwaar door dfe aardbeving geleden. In totaal zijn hier thans 364 dooden. Vier artsen zijn naar Liwa vertrokken, benevens een transport verband middelen. De leiding hiervan berust bij den hoofdadministrateur van het Sumatra Land Syndicaat, den heer Cath. Gevreesd wordt voor het lot van de doesoens Bawai, Djedjawa, Oemboel Besagi, op de hel ling van de Pesagi, vanwaar geen bericht is ontvangen. De verkeersstremming tusschen Moeara-doewa en Simpang is opgeheven. Honderden vluchtelingen verlaten per auto bus het geteisterde gebied. MEENINGSVERSCHIL IN HET COLLEGE VAN B EN W. TE AMSTERDAM In Kota Agoeng. BUITENZORG, 30 Juni. (ANETA). De Resident van de Lampongsche Districten seint nader, dat te Kota Agoeng groote ver woestingen zijn aangericht. Vele paalwoningen gleden af van de steenen, waarop de palen rustten. De streek ten Westen van Kota Agoeng leed het ergst van de aardbeving. De schade aan wegen en bruggen is gering. Ze wordt n.l. op ƒ80.000 geraamd. Steun aan de slachtoffers BATAVIA, 30 Juni. (ANETA). Het Smeroe-fonds heeft telegrafisch mede gedeeld, dat het bereid is tot steunverleening aan de slachtoffers van de aardbeving. Aneta-Holland meldt: Het Departement van Koloniën ontving Vrij dag 30 Juni het volgend telegram van den Goeverneur-Generaal. dienstdoend Resident- Palembang seint 29 dezer: „Ten vervolge mijn sein 27 dezer nopens aard beving Ranau navolgend aanvullend rapport. Gistermiddag verkeersstremming nabij K.M. 400 in wegvak Ranau Moearadoewa opgeheven, waardoor autotransport naar Ranaustreek we der mogelijk. Voedselvoorraad bevolking Ra naustreek voldoende. Voor de opheffing ver keersstremming werd door enkele Chinèesche kleinhandelaren te Simpangsoekarmi pogingen gedaan tot prijsopdrijving rijst en zout waar tegen van bestuurszijde waar noodig, maat regelen tot requireering bij hen vanwege voor raden werden getroffen. Thans geen bijzon dere maatregelen meer terzake noodig geacht. BPM stelde 27 dezer, 50 zakken rijst ter be schikking voor rijstvoorziening BOWkoelies en inlanders welke niet uit de Ranaustreek af komstig Bergingswerk gewonden Ranaustreek dit gewest gisteren afgeloopen. Hedenochtend van Ranau naar Liwa vertrokken een Gouver- nements Indisch arts en een door B.P.M. ter be schikking gestelde chirurg zoodat van Palem- banzijde de medische hulp Liwa totaal werd verstrekt 2 artsen en een chirurg welke artsen te Liwa noodhospitaal hebben opgericht. Ver keersstremming grens Palembang Marga Soekau opgeheven waardoor ook gewonden afvoeren naar hospitaal Sumatra landbouwsyndicaat mo gelijk geworden. Volgens betrouwbaar bericht telefoonverbinding Liwa Kroe waarschijnlijk heden hersteld. Volgens bericht onderdistrict Liwa 274 dooden, Kenali en Waitenong niets bekend. In Ranau, Mekakauilir en Mekakau- oeloestreek ingestorte huizen resp. 647, 355 en 10; dooden 106, 16 en één; zwaargewonden 53, 14 en één; lichtgewonden 124, 33 en nihil. Ra ming door aardbeving aangebrachte schade dit gewest zal nader worden opgegeven." Naar wij vernemen, overweegt de regeering het tekort op de spoorwegen te dekken door verhooging van de wegenbelasting. Den 2en Juli zal het 50 jaar geleden zijn, dat prof. mr. H. Krabbe, oud-hoogleeraar in het Staatsrecht aan de Universiteiten te Groningen en Léiden en mr. T. Maas te Laren aan de Leidsche Universiteit werden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap. Den 3en Juli zal het eveneens '50 jaar ge leden zijn dat mr. E. J. B. J. M. Verheyen te Loon op Zand aan de Leidsche Universiteit tot doctor in de rechtswetenschap promoveerde en den 7en Juli is het een halve eeuw geleden, dat mr. E. Rijke te Leiden aan de Leidsche Universiteit tot doctor in de rechtswetenschap promoveerde. De wijziging van de wet. Een tweetal bezwaren ondervangen. Ontleend is aan de memorie van antwoord op 't voorl. verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der hooger-onder- wijswet, dat bij aanneming van het ontwerp de studie in 't algemeen duurder wordt. Hier aan valt niet te ontkomen zegt de minister, om de toestand van 's Lands financiën naast vermindering van uitgaven vermeerdering van inkomsten, ook uit het hooger onderwijs, nood zakelijk maakt. Tweeërlei bezwaar wil de minister onder vangen: allereerst, dat de voorgestelde maatre gelen de vrijheid bij de studie zouden aantas ten en in de tweede plaats, dat zij de thans stu deerenden, die op een bepaald bedrag der stu diekosten hebben gerekend, zouden dupeeren. Daarom brengt de minister twee wijzigingen in het ontwern aan: le. de bepaling vervalt, dat indien langer dan „normaal" gestudeerd wordt, 400 colle gegeld moet worden betaald; 2e. opgenomen is een overgangsbepaling, krachtens welke de student, die thans reeds door het viermaal betalen van collegegeld of door het genieten van een rijksbeurs is vrij gesteld geweest, vrijgesteld blijft. GOUDEN KLOOSTERFEESTEN. In alle stilte en alleen in intiemen kring werd Donderdag in het Dominicanessenklooster te Hatert bij Nijmegen het gouden professiefeest gevierd der eerw. zusters Dominicanessen Vir ginia (mej. Oosterman en Emilia (mej. Adriana Janssen). Zuster Emilia is sinds 1910 werkzaam te Hatert als ziekenverpleegster. In de kloosterkapel werd een H. Mis opgedra gen. Namens de parochianen van Hatert werd aan beide jubilarissen een feestgave aangeboden voor de kapel van het klooster. In de Cercle Catholique te Genève had dit jaar niet, zooals in andere jaren, een diner plaats, maar wegens de tijdsomstandigheden slechts een „réunion amicale" van de Katholieke deelnemers aan de internationale arbeidsconfè- rentie en leden van de Cercle. Prof. Aalberse was uitgenoodigd aldaar een kort woord te spre ken over Nederland. Deze behandelde in cau serie-vorm „De positie van de Katholieken in het protestantsche Nederland". Na een hoffelijke inleiding ging prof. Aalberse aldus voort„Laat ik u maar aanstonds zeggen die positie is de denkbaar gunstigste, en zij zal dit kunnen blijven in de toekomst, als de Katholieken van Nederland hun eenheid bewaren, gelijk deze in het verleden geweest is. Twee jaren geleden was ik met mijn ouden vriend, den Bisschop van Haarlem, in Rome. Nadat wij samen door Z. H. den Paus ontvangen waren en ook den staatssecretaris Kardinaal Pacelli bezocht had den, moest de Bisschop nog even een ambtenaar van de Staatssecretarie spreken. Ik zou op het Damasusplein midden in het Vaticaan ge legen even op hem wachten. Even maar. Edoch, in het eeuwige Rome heeft men den tijd, en ook een ondergeschikt ambtenaar laat een Bisschop antichambreeren. Zoo stond ik een uur lang op het Damasusplein. En ik zag daar een va-et-vient van Bisschoppen, priesters en leeken van de meest uiteenliggende landen. Allen waren ze gekomen in het Centrum van het Katholicisme, om in het Vaderhuis hun besprekingen te houden. Ik zag er Franschen, Amerikanen en Engelschen, Duitschers en Oos tenrijkers, Zwitsers en Hollanders, Grieken en bewoners van Afrika en toen stond daar ineens recht op de overweldigende gedachte voor mewelk een kracht en invloed zouden er van die honderden millioenen katholieken van heel de wereld uitgaan, als zij allen één waren, niet alleen in het Geloof, maar één van zin, één van wil, één van daad. De Katholieken zouden de wereld beheerschen". Verder gaf prof. Aalberse voornamelijk een overzicht van hetgeen vooral op onderwijsge bied en op het terrein van de sociale wetgeving werd bereikt. De president van de Cercle sprak een hartelijk dankwoord. DISTRICTSHOOFD VISSCHERIJ. Voor het tijdvak van 3 tot en met 22 Juli is de inspecteur der visscherijen in het 1ste district W. J. Janssens, te 's-Gravenhage, te vens aangewezen als hoofd in het 2de en 3de visscherij district te Amsterdam. DOODELIJK AUTO ONGELUK De rechtbank te Breda deed Donderdag uit spraak in de zaak tegen den 28-jarïgen chauf feur E. K. te Naaldwijk, die op 1 Mei 1933 op den rijksweg te Rijsbergen tegen een stil staande auto was gereden, tengevolge waar van een inzittende van K's wagen T. v. d. E zoodanig werd gewond, dat deze kort daarop stierf. Het O.M. had tegen K 4 maanden hechte nis geëischt. De rechtbank veroordeelde hem tot 2 maanden gevangenisstraf met een jaar ont zegging een motorrijtuig te besturen. 3Vi pCt. korting over de eerste dui zend gulden, 7 pCt. korting over de rest. In aansluiting aan hetgeen we meldden, mo gen hier meer uitvoerige bijzonderheden vol gen over de kwestie van de loonkorting voor het gemeentepersoneel. Sinds 1 Mei 1932, met ingang van welk tijdstip op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel tijdelijk een korting is toe gepast, hebben, schrijven B. en W., de moei lijkheden op economisch gebied, waaronder vrijwel de geheele wereld gebukt gaat, zich bij voortduring toegespitst. Wat onze gemeente betreft, wijzen de financieele resultaten van het eerste kwartaal 1933 er op, dat over het geheele jaar 1933 de financieele toestand der gemeente aanmerkelijk ongunstiger zal zijn dan door B. en W. werd verwacht. De onder scheiden diensten nullen tezamen een mindere winst, respectievelijk grooter verlies opleveren, van naar raming in totaal 3.500.000. Voorts moet, in verband met de werkloosheid, welke ondanks den seizoen-invloed slechts matig terugliep, rekening gehouden worden met een nadeelig verschil op den post „Steun" van het bureau voor Maatschappelijken Steun, voor zoover het niet gedragen wordt door het rijk, van per saldo 3.500.000. De verwachtingen voor het jaar 1934 zijn nog ongunstiger. B. en W. zoeken bij voortduring met de grootst mogelijke nauwgezetheid naar midde len tot voorziening in de financieele moeilijk heden. Hier en daar zullen nog enkele be sparingen kunnen worden aangewezen, doch in het geheele tekort kan slechts worden voor zien door een aantal maatregelen, waarbij, naar het inzicht van een meerderheid in het college, een verlaging der uitgaven aan loonen en salarissen niet zal kunnen ontbreken. Daling van het indexcijfer Voor wat betreft den stand van de loonen in verband met de kosten van het levens onderhoud (de periode 1923-24 op 100 gesteld) kan worden opgemerkt, dat deze kosten sinds Juni 1930 voor de arbeidersgezinnen zijn terug- geloopen van 91,8 tot 79,8 in Juni 1932 en tot 78,1 in Maart van dit jaar en voor de gezinnen van de meergegoeden van 94,1 tot respectieve lijk 81,8 en 78,6. De verlaging bedraagt dus sinds Juni 1930 voor de arbeidersgezinnen 15 pet. en voor de gezinnen der meergegoeden 16% pet. Rekening houdende met de verlaging van de bijdrage voor pensioenen op 1 Januari 1931 en 1 Januari 1932 en de op 1 Mei 1932 ingevoerde tijdelijke korting op de loonen en salarissen, is, vergelijkende met 1930, een inkomensverruiming te constateeren van resp. rond 13 en 14 pet. De koopkracht van de loonen en salarissen is, wanneer men let eenerzijds op de gewijzigde kosten voor levens onderhoud en anderzijds op de verhoogde geld- loonen, sinds 1913 gestegen, voor de werk lieden met 49 pet. en voor de ambtenaren met 36 tot 37 pet. Uit het vorenstaande blijkt, dat, van alge meen economisch standpunt bezien, een ver laging van het inkomen van het gemeente personeel gerechtvaardigd is. Dit feit op zich zelf zou voor de meerderheid in het college geen voldoende aanleiding geweest zijn, voor den afloop van den termijn, gedurende welken de loon- en salarisregelingen in 1932 zijn be stendigd, daartoe strekkende voorstellen bij de Centrale Commissiën in te dienen, wel echter de groote financieele moeilijkheden, waarin de gemeente is komen te verkeeren. De hierboven geschetste omstandigheden maken het noodzakelijk, op de uitgaven aan loonen en salarissen te besparen en naar het inzicht van de meerderheid van het college van B. en W. eischte het gemeentebelang bij de onderscheidene commissiën voor Georgani seerd Overleg voorstellen in te dienen, strek kende tot een verlaging van de bestaande loonen en salarissen. Aanvankelijk meenden B. en W., dat thans niet, zooals het vorige jaar, op de salarissen en loonen wederom een tijdelijke korting moest worden toegepast, doch dat, onder intrekking van de tijdelijke korting, tot een verlaging van de nominale loonen dien de te worden overgegaan. Hergroepeering en kinder- toeslagr e geling. Toen voor B. en W. vaststond, dat maat regelen moesten worden genomen tot ver laging van de loonen en salarissen, kwam de vraag naar voren, of zekere oneffenheden, wanverhoudingen tusschen de salarissen van de personeelsgroepen onderling, niet tege lijkertijd dienden te worden weggenomen. Het feit echter, dat een verlaging van de loonen en salarissen op korten termijn dient tot stand te komen, doch een herziening der onderlinge verhoudingen geruimen tijd vordert, heeft B. en W. thans hiervan weerhouden. Indien het echter in de naaste toekomst noodig zou blijken, nog meer op de uitgaven voor loonen en salarissen te bezuinigen, dan zou een her ziening van de onderlinge salaris-verhoudingen niet achterwege kunnen blijven. Hierbij zou dan tevens nader onder de oogen moeten wor den gezien het toekennen van kindertoeslagen, welk vraagstuk reeds een punt van bespreking in het college heeft uitgemaakt, doch om dezelfde redenen als gelden voor het niet aan de orde stellen van een hergroepeering, thans niet in de voorstellen werd betrokken. B. en W. geven vervolgens verslag van de onderhandelingen in het Georganiseerd Over leg, waarvan wij in de afgeloopen weken onze lezers voortdurend op de hoogte hebben gehouden. Nu in de commissiën van Georganiseerd Overleg geen overeenstemming is verkregen over een verlaging van de loonen en salarissen en een meerderheid in het college van oordeel is, dat het gemeentebelang zich tegen een handhaven van de thans geldende loon- en salarisregelingen verzet, en mitsdien de be staande rechtstoestand niet gehandhaafd kan blijven, doet zich thans het geval voor, voor zien in onderscheidenlijk art. 19 van het werk lieden- en het ambtenaren-reglement en art. 5 van de verordening, regelende het georgani seerd overleg inzake de salarisregeling van de ambtenaren van de politie. Een minderheid in het college kan zich met de ingediende voorstellen niet vereenigen. Het oordeel der minder heid in het college van B. en W. Zij stelt voorop, dat bij het zoeken naar middelen om inkomsten en uitgaven van de gewone begrooting ook in dezen crisistijd in evenwicht te brengen, de post loonen en salarissen niet buiten beschouwing kan blij ven. Zij is van oordeel, dat, indien het resul taat dezer beschouwing leidt tot het aanvaar den van de noodzakelijkheid eener verlaging, het in gemeen overleg bepalen van den om vang der verlagingen de voorkeur verdient Een zeehond, die via het Noordzeekanaal in het IJ verdwaalde, is in den vijver van Artis ondergebracht. boven het eenzijdig bepalen daarvan. Dit zou alleen dan niet kunnen, wanneer de vertegen woordigers van het personeel voor de betoogen van B. en W. ontoegankelijk zouden blijken. In het Georganiseerd Overleg is echter de groote meerderheid van de vertegenwoordigers van ambtenaren en werklieden het gemeente bestuur met bereidwilligheid tegemoet ge treden. Dat desondanks geen overeenstemming werd bereikt, moet, naar het oordeel van de minderheid, in hoofdzaak aan de houding van de meerderheid van het college van B. en W. ten aanzien van den vacantie-toeslag worden geweten. Voorstellen der meerder heid. Rekening er mede houdende, dat bij alle organisaties zeer ernstige bezwaren bestonden tegen een herziening van loon- en salaris regelingen, meent het college tenslotte niet bij den raad de voorstellen tot een herziening van de loon- en salarisregelingen te moeten indienen, welke B. en W. aanvankelijk aan de centrale commissiën gedaan hebben, doch voorstellen te moeten doen tot het verhoogen van de bestaande tijdelijke korting en het in voeren van een verhaal op het salaris of loon van 3 percent voor de premie voor eigen pensioen. Wat de nieuwe tijdelijke korting op het loon betreft, meenen B. en W„ dat thans ook voor hen, wier loon of salaris 40.56 per week of 2100 per jaar niet te boven gaat, deze zal moeten bedragen 3% procent van de eerste 1000. Tenslotte meenen B. en W. bij gebrek aan overeenstemming in de centrale commissiën, te moeten voorstellen, dat de vast te stellen regeling zal gelden tot 1 Januari 1934. Uit deze voordracht van B. en W. blijkt dus, dat de concessies, die B. en W. tijdens de besprekingen in het G. O. aan de vertegen woordigers van het gemeentepersoneel heb ben gedaan, op voorwaarde dat overeenstem ming zou worden bereikt, thans door B. en W. zijn ingetrokken. Voorstel van mr. Romme en den heer Steinmetz. De leden van den gemeenteraad, de heeren mr. C. P. Romme en W. Steinmetz stellen den raad voor te besluiten, indien de korting op de loonen van gemeente-ambtenaren en -werk lieden tot stand komt, de gevolgen dier tijde lijke korting voor de meest getroffenen te verzachten door aan de gezinsverzorgers, die een loon of salaris genieten van ten hoogste 3000 per jaar, een toelage te verstrekken van 1 per week per kind boven het derde kind beneden 18 jaar. Zij lichten dit voorstel met het volgende toe: De billijkheid, om bij een eventueele crisis korting op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel hun, die daarvan het zwaarst de gevolgen ondervinden, tegemoet te komen, zal wel door niemand in twijfel worden getrokken. Voorstellers meenen, den raad in de gelegenheid te moeten stellen, van zijn gevoelen hieromtrent uitdrukkelijk te doen blijken, opdat, indien op financieele gronden tot de tijdelijke korting wordt be sloten, de verzachting der gevolgen daarvan voor de zwaarst getroffenen tevens een feit zal worden. Daar de motie slechts beoogt, die verzach ting te doen optreden voor geval de raad op financieele gronden meent tot de tijdelijke korting te moeten overgaan, hebben zij de uit werking dier verzachting in hun motie beperkt binnen de door B. en W. in het Georganiseerd Overleg getrokken financieele grenzen. Aankomst van de deelnemers. De officieele en feestelijke herdenking van het vijftigjarig bestaan van den A.N.W.B., die Donderdag in de residentie is ingezet met een feestelijken maaltijd in het Kurhaus, is gisteren te Amsterdam voortgezet. Gistermorgen tus schen tien en twaalf uur werden de deelnemers van den stertocht naar Schiphol op de Am- sterdamsche vlieghaven verwacht. Zij waren Donderdag van hun respect, woonplaatsen vertrokken, de voetgangers hadden den plicht een wandeling van 35 K.M. te maken, de wiel rijders moesten 100 K.M. hebben afgelegd en voor rijwielen met hulpmotor was een traject van 125 K.M. voorgeschreven. Wie een automo biel bezat, moest ten minste een traject van 300 K.M. hebben afgelegd en zij, die per vliegma chine naar Schiphol kwamen, moesten 600 K.M. ver gereisd hebben. Voor de overige toeristen, die te paard, per boot en per trein kwamen, waren weer andere bepalingen vastgesteld. Aangezien eerst gistermorgen om 10 uur de laatste controle-post op Schiphol zelf geopend werd, waren er tegen dien tijd honderden deel nemers op weg naar het vliegveld. Allen droe gen een blauw met witten band om den arm en waren dus onmiddellijk te herkennen als authentieke stertochters en stertochtsters. Op alle mogelijke manieren, die een rechtgeaard toerist maar kon bedenken, begaven de deel nemers zich naar Schiphol. Sommigen hadden manmoedig den wandelstaf opgenomen en waren al dan niet voorzien van rugzakken op pad gegaan en arriveerden met merkwaar dig frissche gezichten op het vliegveld. De A. N. W. B. heeft zijn leden getraind. Tegen twaalf uur waren welhaast alle ster tochters 1500 in getal op Schiphol ver- eenigd. Klokslag twaalf uur gingen de hekken weer dicht en begon het défilé van de deelnemers van den stertocht langs het stationsgebouw, waarop het bestuur van den A. N. W. B. zich had opgesteld. Wandelclubs in fleurige dracht met de vaandels voorop, amazones en ruiters, die hun paarden aan den teugel meevoerden, auto's en fietsen defileerden langs het stations gebouw. Het bestuur van den A. N. W. B. be groette hen met een hartelijke applaus en een door een paard getrokken brikje een zeld zame verschijning in dezen tijd kreeg na tuurlijk een open hoeratje. Alb. van Waterland stedehouder. De Limb. Koerier wijst op de actieve pie- paganda in het Zuid-Limburgsche voor de Nat. Soc. Ned. Arb. Partij. Vergadering na verga dering wordt er gehouden en Heerlen en Kerk- rade vormen de brandpunten der actie. De rede uitgesproken door den Rijksleider voor Nederland den heer Alb. van Waterland, op een vergadering te Herzogenrath houdt vol doende waarschuwing in, meent het blad. In zijn betoog zeide de Rijksleider: „Ons ge loof is veiliger onder het Hakenkruis dan ca- der het gewone kruis. Onze grootste strijd gaat tegen de Katholieke Geestelijkheid!" Even later heeft hij het over het leidersctiap. Daarbij val len dezelfde intenties te beluisteren, die ook schuilen in de uitlatingen van Duitsche Nazi- voormannen die op het oogenblik in de Mijn streek een leidende functie vervullen en dan heet het: „Wij hebben in Nederland geen aparte lei ders noodig. Onze leider in Nederland is ook Adolf Hitler. In welk land ik ook woon, ik beschouw mij in dienst van Adolf Hitler" (toejuichingen). In Duitschland is de strijd, die gestreden is, bloedig en langdurig geweest, de strijd in Nederland wordt ook bloedig, maar van kor ten duur In Duitschland waren 1 procent Joden, in Nederland meer. De Joden bekleeden de voornaamste posities. Nadat de Rijksleider dan zijn critiek op de pers in Nederland had uitgesproken, en Mussert en Verduin had gekwalificeerd als mannen, die voor het leiderschap niet deugden, zeide hij bovendien nog, dat; 500 S.A.-mannen, Duitschers zoowel als Nederlanders, gereed staan. of schoon ze op dit oogenblik nog genoodzaakt zijn om in Duitschland te blijven vergaderen om te helpen, Limburg te veroveren. Verscheidene inwoners van Kerkrade waren op deze propagandisten-vergadering aanwezig Nieuwe propagandisten gaven zich op. Binnen kort gaan de leiders naar Aken om er een ver gadering te beleggen voor de daarwonende na- tionaal-socialistisch denkende Nederlanders. Waar het eind is van deze actie, is niet te zeg gen. Toenemende waakzaamheid is geboden. Wan neer de heeren van Waterland c.s. over de (grens-) schreef gaan zal het Nederlandsche gezag krachtig moeten doortasten. CERTIFICATEN VAN OORSPRONG VERSCHE GROENTEN. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat door hem is aangewezen als de organisatie, belast met de afgifte van de certi ficaten van oorsprong, welke van 15 Juli a.s. af bij invoer van versche groenten uit Neder land in Engeland en Wales moeten worden over gelegd, het Uitvoer Controle Bureau voor Groenten, Fruit en Aardappelen, Javastraat 80, 's-Gravenhage. GEEN JOODSCHE VACANTIEKINDEREN UIT DUITSCHLAND Naar wij vernemen, heeft het comité Vacan- tieverblijf Duitsche Joodsche kinderen in Ne derland van de Joodsche Vrouwenorganisaties in Duitschland, die daar te lande de noodige voorbereidingen hadden getroffen, bericht ont vangen, dat het haar leed doet mede te moe ten deelen, dat het transport naar ons land niet zal kunnen komen. Bij het Nederlandsche comité waren voor de maand Juli ruim 600 aanbiedingen, om een kind op te nemen, ingekomen. Dezer dagen is, naar „De (christ.) Rotter dammer" meldt, te verwachten de voordracht van oud-minister mr. J. Donner tot lid van den Hoogen Raad in de vacature-Kosters. Na afloop van de ontvangst der deelnemers en deelneemsters aan den zgn. stertocht op Schiphol, vereenigden zich alle vijftienhonderd aanwezigen in een van de grootste vliegloodsen, die met de vlaggen van alle landen der wereld gepavoiseerd was. In 'n klein uur tijds waren de immense voor raden brood, vleesch en koffie verdwenen In de toeristenmagen, en het werd langzamerhand tijd om den terugtocht naar de stad te aanvaar den. Vanzelfsprekend nam de verkeerspolitie onder leiding van hoofdinspecteur Sand de lei ding. Voorop reden vijf autobussen met het be stuur en de genoodigden van den A. N. W. B. Zij, die te voet aan den stertocht hadden deel genomen en dus reeds een fiksen marsch van 35 K.M. achter den rug hadden, toonden niet ongevoelig te zijn voor de gemakken van het moderne autoverkeer en lieten zich heel plei- zierig in groote bussen naar de stad rijden. Daarachter volgde een honderdtal ruiters, voorafgegaan door een muziekcorps van de hu zaren. De driehonderd fietsers stonden eveneens onder militair geleide. Daarachter kwamen de motorrijders op ronkende vehikels en tenslotte vijf a zeshonderd automobielen, waarvan vooral dit opviel, dat geen enkele bestuurder den an der trachtte te passeeren en dat allen zich stipt aan de verkeersregels hielden. Alweer een be wijs dat de A. N. W. B. zijn leden opkweekt tot voorbeeldige weggebruikers. Een stoet van 10 K.M lengte. In totaal bereikte de stoet, die met een matig gangetje zich bewoog langs den lommerrijken Sloterstraatweg en daarna in de Corn. Kruse- manstraat en de De Lairessestraat naar het Museumplein toog, de respectabele lengte van 10 KM- Zoo kwam het, dat, toen de kop van den stoet omstreeks kw. over 3 op het Museum plein arriveerde, de laatste automobielen die in den stoet meereden, zich nog veilig en wel op Schiphol bevonden. Het passeeren van den tien kilometer langen optocht op het Museumplein, waar het bonds bestuur van den A. N. W. B. zich had opgesteld om de deelnemers te begroeten duurde dan ook ongeveer drie kwartier. Gisterenmiddag zijn het bestuur, de eere leden en de buitenlandsche gasten van den ju bileerenden A. N. W. B. in de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel ontvangen door het gemeentebestuur van Amsterdam. De burgemeester deelde mede, dat het dagelijksch bestuur der gemeente besloten had, om aan den A.N.W.B. de gouden medaille der stad Amsterdam een zeldzame onder scheiding toe te kennen. Na deze officieele begroeting, die door den Katholieken Radio Omroep draadloos werd uit gezonden bleven de aanwezigen nog eenigen tijd in opgewekte stemming bijeen. O penluchtconcerten Ter gelegenheid van het gouden jubileum van den A.N.W.B. heeft het gemeentebestuur eenige openluchtconcerten georganiseerd. Hedenmiddag van half drie tot half vijf uur vindt een muziekuitvoering plaats op het Mu seumplein door de Amsterdamsche Orkestver- eeniging (dir. Frans van Diepenbeek). Voorts worden hedenavond van half acht tot half 10 uur op het Amstelveld en op het Frederiks- plein concerten gegeven door het Amsterdamsch Fanfare-orkest en door het brandweermuziek corps. COMMISSIE RANGSCHIKKINGSONDER- ZOEK ADELBORSTEN. Bij beschikking van den Minister van Defen sie zijn benoemd in de commissie, welke in 1933 is belast met het rangschikkingsonderzoek van de candidaten voor adelborst voor den zee dienst en den stoomvaartdienst bij het Konink lijk instituut voor de Marine te Willemsoord tot voorzitter, tevens lidde gepensionneerde schout-bij-nacht titulair C. L. van Buuren tot ledende kapitein ter zee C. baron de Vos van Steenwijk, de luitenant ter zee der 1ste kl., J. van der Feer; de heer dr. P. Feenstra Kuiper, de heer A. van Leeuwen, 's-Gravenhage, de of ficier van den marinestoomvaartdienst 1ste klas se, W. Moore tot plaatsvervangende ledende luitenant ter zee der 1ste klasse L. G. L. van der Kun, de of ficier van den marinestoomvaartdienst der 1ste klasse, J. Verduyn, de heer dr. L. W. Nieland. de heer ir. J. B. Boomer, 's-Gravenhage tot secretaris aan de commissie toegevoegd, de officier van administratie der 2de klasse L. C. R. Horning. Door den hoogen waterstand in de Schipbeek. Door den hoogen waterstand in de Schip beek is de grond onder de spoorbrug te Gel- senaar op de baan van den Geldersch-Over- ijselschen locaal spoorweg gedeeltelijk losge^ woeld, waardoor gevaar voor de brug is ont staan. In verband met de werkzaamheden aan de Schipbeek is het noodzakelijk geworden, de spoorbrug te vernieuwen, doch over de kosten verdeeling is een geschil ontstaan tusschen de spoorwegen en het waterschap Schipbeek met het gevolg, dat de brug zich nog steeds in den ouden toestand bevindt. Met man en macht is er gewerkt, om het ontstane gat met zandzakken en takkebossen te dichten. De brug staat onder voortdurende bewaking. Bij het rijden wordt de grootste voorzichtigheid betracht. De kwestie-Verduin. Reeds werd gemeld, dat ir. J. Verduin, die als provinciaal leider der Nat. Soc. Ned. Arbei derspartij in Limburg fungeerde, als zoodanig is „afgezet". Een der voormannen uit de Partijleiding, die voor de „kwestie-Verduin" uit den Haag was overgekomen, vertelde aan het „Limburgsch' Dagblad", dat men den heer Verduin uit de partij zou zetten, wijl men in hem geen leider zag, die het vertrouwen der menschen kon winnen. In Heerlen vertelde de heer Verdüin aan ieder die het maar weten wilde, dat de Bezem- groep Haighton zich bij hem zou aansluiten, maar dat hij Verduin als eisch gesteld had, dat de heer Adalbert Smit, redacteur van „De Bezem", het strijdorgaan der N.S.N.A.P., z'n ontslag zou nemen. Hier was niets van waar. Bovendien spiegelde hij de Bezem-groep voor alsof hij hier in Limburg een groep be zat van 400 man en dreigde onlangs nog, dat wanneer men zijn financieele eischen niet in willigde hij met deze menschen de N.S.N. Ar beiders P. zou verlaten. Want inmiddels toch was Verduin's groep naar die partij overgegaan en eveneens de geestelijke vader, de heer Anton F. Schouten. Leden van Verduin's groep hadden inmid dels ook hun vertrouwen in den provincialen leider verloren en stelden van hun kant de zaak bij het hoofdkwartier in den Haag aan de orde. Het resultaat was, dat twee personen uit de Partijleiding naar Heerlen overkwamen, de kwestie onderzochten en den heer Verduin mededeelden, dat men van zijn provinciaal lei derschap niet gediend was. De heer Schouten deelde nog mede, dat de heer Verduin tijdens zijn „leiderschap" in Heerlen goede sier ge maakt had, een flinke onkostenrekening van enkele honderden guldens had ingediend, maar dat men overigens niet begreep hoe hij aan de noodige middelen kwam. De plaatselijke leider te Heerlen deelde in een onderhoud mede. dat de heer Verduin de opbrengst van een 20-tal boeken van den heer Schouten, evenals de contributie der leden, de opbrengst van den krantenverkoop en der col lectes op vergaderingen nog niet had afge dragen. Wat is er waar van de mededeeling des hee ren Verduin, dat zijne beweging 400 leden zou tellen? Niet veel. Het is nl. gebleken, dat de N.S.N.A.P. in Limburg momenteel nog slechts beschikt over ruim tachtig leden waar men op rekenen kan. Natuurlijk zijn er nog, die met de beweging sympathiseeren, maar die mogen toch niet als leden beschouwd worden. Aan den Heerlenschen leider had de heer Verduin ver teld, dat hij in Kerkrade 240 leden had, maar het bleken er nog niet eens een half dozijn te zijn In ieder geval heeft de heer Verduin bij de N.S.N.A.P. afgedaan. Maar men vreest, dat hij wel weer met een eigen „partij" beginnen zal en de leden der N.S.N.A.P. bewegen bij hem te blijven. De voormalige leider heeft nl. zijn eigendommen uit het Nazi-Huis te Heerlen meegenomen, o.a. verschillende portretten van Duitsche vooraanstaande Nazi's, die de kamer sierden, de correspondentie, steunlijsten en zijn uniform. De nationale vlag met het hakenkruis erop is eveneens verdwenen. Deze is echter door den vlaggenmaker teruggehaald, daar de heer Verduin deze vlag wel besteld en aan vaard had maar niet betaald ERNSTIG MOTORONGELUK. Drie gewonden. Te Zwijndrecht had op den Rotterdamsche- weg ter hoogte van de Baak een aanrijding plaats tusschen twee motorrijders met ernstig gevolg. Op voornoemden weg reed de landbouwer M. wonende te Hendrik Ido Ambacht op zijn motor gezeten in de richting Rotterdam. Hij wilde met zijn motor draaien en gaf schijnbaar geen teeken dat hij van richting wilde veranderen. Juist op dat moment naderde uit de richting Dordrecht een motorrijwiel met een snelheid van pl.m. 70 K.M. bestuurd door den motorbe rijder L. met als duo-passagier H. beiden te Dordrecht woonachtig. Een botsing bleek on vermijdelijk met het gevolg dat de beide mo toren met een hevige slag tegen elkander vlo gen. De motorrijders, alsmede de duo-passagier werden zoodanig over den weg geslingerd, dat zij bewusteloos bleven liggen. Onmiddellijk werd per telefoon de hulp van den geneesheer J. Ekelmans te Zwijndrecht in geroepen, die spoedig ter plaats was en de slachtoffers behandelde. Het bleek, dat M. een beenbreuk had be komen, terwijl H. een ernstige hersenschudding opliep. L. bekwam een ernstige hoofdwonde. M. en H. werden na geneeskundig behandeld te zijn per ziekenauto overgebracht naar het gemeentelijk ziekenhuis te Dordrecht, terwijl L. per auto naar zijn woning kon worden ver voerd. De beide motoren werden zoo goed als ge heel vernield.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6