I Met „VELO" wasschen is geld besparen MRBODEn DEUR SPORT EN SPEL, ZXTEKDSG T JUEÏ Ï933 RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN DE BRANDSTICHTINGEN TE EINDHOVEN. DE VREDESTEIN-FABRIEK TE DOETINCHEM. Misstanden bij de werk verschaffing. DE INBRAKEN TE AMERSFOORT. Tewerkgestelden, die anderen in liun persoonlijken dienst hebben. TOESTAND IN HET KAPPERS- BEDRIJF. BEWUSTELOOS NAAR HET ZIEKEN- •HUIS GEBRACHT. OP SLAG GEDOOD. OPENLUCHT-THEATER VALKENBURG. DE VOETBALCOMPETITIE. TOUR DE FRANCE. FAILLISSEMENTEN. MARKTBERICHTEN. SCHEEPVAARTVERKEER IN DEN NIEUWEN WATERWEG. Avonturen roman naar het Engelsch van E. CHARLES VIVIAN. ZONDAG, 2 JULI. HUIZEN f296 M., 1013 K.H.) 8.30 K.R.O.; 9.30 N.C.R.V.; 12.15 K.R.O.; 5.00 N.C.R.V.; 7.45—11.00 K.R.O.: 8.30 kath morgenwijding; 930 gewijde muziek en Prot. kerkdienst; 12.15—2.00 K.R.O.- boys, refreinzang J. Mossel, in de pauze: Antoon Cooien draagt voor uit eigen w®r£^'00 gods- dienstonderricht voor ouderen; 2.30 4.00 dagconcert door de Kon. Harmonie van s Her togenbosch en het Mandoline-orkest „Sempre Avanti" te Amsterdam, o.a. „Si j'etais roi en balletmuziek uit de opera Faust van Gounod voor harmonie en l'Oca del Cairo van Mozart voor mandoline-orkest: 4.00—5.00 ziekenlof uit Bloemendaal; 5.00 Prot. kerkdienst en gewijde muziek; 7.45 mej. dr. L. M. E. Lamour spreekt over Guido Gezelle; 8.10 voetbaluitslagen R.K.F.; 8.15 K.R.O.-orkest en Gerard van den Berk als solist, o.a. ouverture ,,La dame blanche", liede ren van Wagner, Mozart, Verdi, potpourri uit „Das Dreimaderlhaus"; 9.009.05 en 10.1510.20 Vav Dias: 9.05—9.25 verrassingsprogramma; 10.40 —11.00 epiloog. HILVERSUM (1875 M„ 160 K.H.) 9.00 VARA; 12.00 AVRO gramofoonplaten; 1.00 lunchconcert, o.a. ouverture „Mignon" en fant. „Die Zauber- flöte", Mozart; 2.00 boekenhalfuur; 2.30 kamer muziek door het Hellman-strijktrio; 3.005.00 gramofoonplaten: 5.00 VARA; 6.00 V.P.R.O.; 8.00 AVRO. Vaz Dias; 8.15 orkestconcert, o.a. ouver ture „Les Saltimbanques", Ganne; 9.15 de Fi- delio Singers; 9.30—10.15 aansl. Kurhaus, Sche- veningen. Residentie-orkest o. 1. v. Alb. v. Kaalte, o.a. ouveture ..Tannhause", Wagner; lOm de Fidelio Singers; 10.30 orkest-concert; 11.30— 12.00 gramofoonplaten. DAVENTRY 1554 M., 193 K.H.) 10.50—11.05 tijdsein en berichten; 12.50 orgelconcert door G. D. Kunningham, o.a. Prelude en Fuga in C, van Bach; 1.20 Midland Studio-orkest en zang, o.a. „Chants sans paroles", Mendelssohn; 2.35 gramofoonplaten; 3.05 zang en kwintet Leslie Bridgewater; 4.05 voor de kinderen; 4.,35 B.B.C.- orkest en zang, o.a. „Chant sans paroles Tschai- kowsky en le Noorsche rhapsodie, Svendsen; 5.50 piano-duetten ,o.a. „Horch, horch, die Ler- che", Schubert, Liszt, Home; 6.20—6.35 bijbel lezing; 8.20 korte dienst; 8.35 Christ, lectuur; 8.05 liefdadigheidsoproep; 9.35 kamermuziek van het Stratton strijkkwartet en zang van Wini fred Redford, o.a. liederen van Wolf; 10.50 epiloog. PARIJS (Radio-Paris 1724 M„ 174 K.H.) 8.05 gramofoonplaten; 12.20 religieuse causerie; 12.50 5.50 gramofoonplaten; 8.20 Jazz-orkest o. 1. v. Garcia de Piedra, o.a. cude Fransche liederen; 8.50 berichten; 9.35 berichten en gramofoon platen. KALUNDBORG (1153 ML, 260 K.H.) 12.20 kinderkoor; 12.50 reportage van den sterrit van den Deenschen wielrijdersbond; 4.20 harmonie- concert o. 1. v. F. Hemme, in de pauze: Derby- reportage Vein de renbaan te Charlottenlund; 6.107.10 arbeiderszang; 8.20 orkest-concert, o.a. St. Pauls suite voor strijkorkest, G. Holst; 9.20 Jutlandsche liederen door Per Knudsen; 10.05 trio-concert; 10.25 berichten; 10.35 orkestconcert, Weensche operette-muziek. o.a. ouverture „Ein Walzertraum", O. Strauss; 11.2012.50 dansmu ziek. LANGENBERG (473 M„ 634 K.H.) 6.35 Ham burger havenconcert; 8.35 berichten; 8.50 kath. morgenwijding, blaas-orkest en zang, klokgelui van den dom te Aken; 10.20 causerie over het derde rijk, Wulf Bley; 11.20 causerie door Rött- ger: de laatste levensdagen van J. S. Bach; 11.50 Bach-cantate; 12.25 reportage uit een luchtbal lon; 1.20 orkest-concert met cello-solist R. Gro- the, o.a. variaties voor cello met orkest, Boel- mann; 4.20 gramofoonplaten; 4.55 reportage van de Westfalen-rennen; 5.20 concert door zang- vereeniging en orkest, o.a. „Aenchen von Tha- rau"; 6.20 reportage wapendag der Duitsche cavalerie te Düsseldorf; 6.50 causerie over de Nibelungensage; 7.20 vroolijk programma; 8.20 —9.55 gevarieerd program o. 1. v. Görlich; 10.05 •—10.20 reportage concours hippique Düsseldorf; 11.0512.20 concert. ROME (441 M., 680 K.H.) 5.20—6.35 orkest concert; 9.05 concert, o.a. ouverture „Oberon", Weber; 9.50 radio-tooneel; 10.2011.15 variété programma. BRUSSEL (338 M„ 887 K.H.) 10.20 omroep- kleinorkest, o.a. fantasie ,.de Paarlvisschers", Bizet; 12.20 redio-symphonie-orkest, o.a. ouver ture „Mignon", Thomas; 1.20 omroeporkest; 5.20 dansmuziek; 6.20 gramofoonplaten; 6.50 omroep- kleinorkest, o.a. ouverture „La belle Helene", Offenbach; 7.35 religieuse causerie, E. P. Bug- genhout; 7.50 berichten; 8.2010.20 radio-sym- phonie-orkest, o.a. Die Entführung aus dem Se rail", Mozart; 9.05 voordracht; 10.20 berichten, dansmuziek. (509 M., 590 K.H.) 10.20 omroepkleinorkest, o.a. ,,Les contes d'Hoffmann", Offenbach; 11.20 gramofoonplaten; 12.20 omroeporkest met solis ten, o.a. Knights of the King", Ketelbey; 5.20 concert uit het Casino te Knocke; 6.207.05 con cert, viool en harp, o.a. Sonate in A gr. t., Han del; 8.209.05 beiaard-concert uit Doornik. Poolsch program; 8.35—8.50 gramofoonplaten,- intermezzo; 9.05 radio-tooneel; 9.20 concert uit de Kurzaal te Ostende; 10.50 berichten en dans muziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M., 183,5 K.H.) 6.358.20 Hamburger havenconcert; 9.05 kerkdienst uit de St. Marienkirche te Berlijn; 11.50 Bach-cantate; 12.20 arbeiders-orkest; 1.20 concert uit Breslau, Duitsche marschen; 4.20 concert; 5.50 Duitsche volksduetten; 8.20 con cert, de Duitsche muziek in Oostenrijk; 11.20 12.20 dansmuziek. LUXEMBURG (1191 M„ 252 K.H.) Engelsche avond; 7.20 gevarieerde muziek; 8.00 weerbe richt; 8.05 Engelsch symphonie-orkest, piano concert in Mineur voor piano en orkest van Tschaikowsky; 8.50 Engelsche causerie; 9.00 ge varieerd programma; 9.10 berichten (Fransch); 9.15 vervolg concert; 10.05 berichten (Duitsch); 10.15 dansmuziek. ROTTERDAM (Gem. radio-distr.) Program ma 1: Hilversum. Programma 2: Huizen. Programma 3; 9.05 Königswusterhausen; 10.20 Brussel (338 M.); 11.20 Langenberg; 11.50 Kö- nigswusterhausen; 1.20 Langenberg; 2.50 War schau, orkest en piano-concert; 4.20 Königswus- terhausen; 5.20 Langenberg; 6.20 Brussel (338 M.); 7.20 Langenberg; 9.50 Brussel ((509 M.) Programma 4: 8.50 Parijs R.; 10.05 Brussel (509 M.); 12.20 Parijs R.; 12.50 Daventry; 4.05 Londen R„ concert door radio militair orkest, o.a. Fuga in g kr. t„ Bach; 4.35 D aventry; 6.20 Parijs R.; 8.24 Daventry; pl.m. 11.00 Luxemburg; pl.m. 11.20 Kalundborg, dansmuziek. ZONDAG. Frankfort geeft des avonds om half negen o.l.v. dr. Merten de Ouverture Fidelio van Beet hoven. Deze auteur schreef voor de opera „Leo- nore" vier ouvertures, waarvan de tweede Leo- nore-ouverture wel de meest gecomprimeerde weergave van het drama inhoudt, en evenals de verkorte vorm der eerste en de uitgesponnen derde, in C majeur geschreven is. Het onderhavige stuk staat een groote terts hooger (E) en dient nog vaak om de opera te doen aanvangen. Zij staat dan ook als zelf standig stuk er vóór, wijl geen enkele themati sche verwantschap haar bindt. Signaalachtige motieven van trompetten (vier maten Allegro) en hoorns (8 maten Adagio) worden uitgespon nen tot een breedere, langzame inleiding en een vlug middedeel, Adagio slotzin en Presto „staartstuk". De groote verdeeling van: lang zaam, vlug, langzaam is afkomstig uit den Franschen ouverture-vorm in den tijd van Lully, in tegenstelling met de Italiaansche in- leidingsdeelen. Thematisch staat het werk vèr ten achter bij de voornoemde werken, in dien men zelfs van thematitiek hier kan spreken; alles schijnt n.l. opgenomen te zijn in een vaart van rhythmen. Na een vocaal-instrumentaal kwartet uit deze opera volgt wederom een ouverture, de Euryan- the van Weber. Wij vinden in deze en de andere soortgelijke werken van Weber het vormtype der Beetho- vensche ouverture terug. De Euryanthe heeft geen inleiding maar berust op een wisseling van twee thema's, waarvan het tweede „het vertrouwen van Adolar" uit het gelijknamig drama verpersonifieert. Na de expositie der twee thema's volgt een doorwerking van beiden, met een reprise van het eerste deel. MAANDAG. In zijn hoedanigheid van secretaris van Paul Claudel destijds aan het gezantschap in Rio de Janeiro, had de componist Darius Milhaud vol op gelegenheid de volkseigen melodiek van Brazilië te bestudeeren en zich er zoodanig in te verdiepen dat hij vele danswijzen noteerde en bewerkte tot prachtig voor piano klinkende tango's, onder den titel van „Saadados do Bra zil". Dit gebeurde in 1920. Zij vonden weldra hun weg door geheel de muziekwereld. Men kan er nu een tweetal te ongeveer 7 uur n.m. over Radio Paris hooren op de jaarlijksche uitvoering van het Amerikaanch Conservatorium te Fontainebleau, waar zomer cursussen worden gehouden voor muziekbeoe fenaars van Angel-Saksische afkomst. Met twee Spaansche liederen, weergaloos juist van karakter door Joch. Nin bewerkt, besluit het programma. In aansluiting met deze liederen luistere men even vóór tien uur naar het vijfde stuk van het pianorecital door Thérèse Tröster, via Weenen: „Fête-Dieu" a Sevilla van Albeniz. Albeniz die een veelschrijver was, heeft enkele bladzijden nagelaten weike een duurzame erfenis voor de toekomst zal blijken te zijn en wel zijn bundel „Triana" n.l. voor piano en het hier te spelen werk. Wie weet, wat het Fête-Dieu (H. Sacraments dag) voor Spanje beteekent, wie ooit het vurig geloof in de goddelijke mysteries daar, in de oneindige stoeten door en over met tropheeën en bloemen versierde straten en pleinen heeft zien uiten, kan in dit pianostuk een zeer zuivere echo er van hooren. Hoe iemand hierna een „Terzenstudie" en een „Phantasie van Joh. Strauss" ten beste kan geven, is niet te vatten. Tegen twee verdachten 6 jaar en tegen een 5 jaar geeischt. Men herinnert zich de periode dat er in Eindhoven elke week branden voorkwamen. Veelal was dit het werk van brandstichters en Donderdag stonden er drie voor de Bossche Rechtbank terecht. De 31-jarige arbeider F. D. te Eindhoven zou met den 56-jarigen arbeider L. D. en den 37-jarigen werkman C. v. d. H. hebben afge sproken dat ze bij hem den boel in brand zou den steken. Hij haalde daarvoor benzine, zette deze klaar en gaf aan de twee mannen den sleutel. Voor de Rechtbank ontkende verd. F. D. dit heele verhaal. De twee mannen waren vroeger bij hem in de kost geweest en hadden den sleu tel nog. Het was waar dat hij benzine had ge haald, maar dat was om die te smokkelen. De politieman v. d. Broek deed een omstan dig verhaal omtrent de wijze waarop de politie, die de lucht van het zaakje had gekregen, de mannen geattrapeerd had. Hij zag hoe F. D. met een pan met vloeistof door het huis liep, den vloer er mee begoot en toen wegging. De politie drong daarna binnen en constateerde dat het vloerkleed en andere goederen met benzine waren overgoten. Zij stelde zich toen verdekt op en spoedig kwamen de twee andere mannen, L. D. en C. v. d. H. D. sprenkelde nog wat benzine waarna v. d. H. een vuur-ontste- kend apparaatje neerlegde. Nu was 't oogenblik gekomen voor de politie om het tweetal te overvallen. L. D. wendde nu voor dat hij het apparaatje in huis gevonden had en eens wilde zien hoe het werkte! v. d. H. kwam alleen zijn fiets maar halen. Toen de politieman v. d. Broek nadere inlich tingen aan de rechtbank gaf, riep iemand van de publieke tribune: Als je 't zelf maar niet gedaan hebt. De Officier gelastte den mare chaussee den man te arresteeren, maar in de verwarring die ontstond was de dader niet te vinden. In zijn requisitoir memoreerde het O. M. hoe in Eindhoven de branden allemaal op dezelfde wijze ontstonden met gebruikmaking van ben zine. Bij een dier brandstichtingen is het be doeld apparaatje ontploft en de dader raakte er door in brand en werd zoo ernstig gewond dat hij nu met levensgevaar in een ziekenhuis ligt. Het door verdachten gepleegde feit, waar voor zij nu terecht staan, betreft een poging tot brandstichting, met het doel zich in het bezit te stellen van de verzekeringssom van 2500 voor meubeltjes die nauwelijks een paar hon derd gulden waard zijn. De eisch luidde tegen C. v. d. H. eh L. D. ieder 6 jaar gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest en tegen F. D. 5 jaar. De verdedigers mr. E. v. Zinnicq Bergman, Mr. van 't Hoofd en Mr. Kruse pleitten vrij spraak en vroegen onmiddellijke invrijheidstel ling der verdachten, die door de Rechtbank ge weigerd werd. Uitspraak 10 Juli. Twee verdachten veroordeeld. In het tijdvak December 1932 tot begin Ja nuari 1833 werd Amersfoort door inbrekers on veilig gemaakt. Op verschillende plaatsen werd ingebroken in woningen, waarvan de bewoners afwezig waren. Kleine geldsbedragen, siera den en sigaren werden buitgemaakt. Bij een huiszoeking te Amsterdam werd o.m. een A.V.R.O.-lepeltje gevonden. Twee broers, reci divisten, hadden zich voor de Utrechtsche rechtbank te verantwoorden wegens een vier tal van de te Amersfoort gepleegde inbraken. Het tweetal ging in hooger beroep, daar zij, volgens hun verklaringen, onschuldig waren. De procureur-generaal bij het Amsteróam- sche Gerechtshof requireerde de bevestiging van het vonnis; het Hof, Donderdag arrest wij zend, veroordeelde beide verdachten wegens diefstal met braak tot drie jaar gevangenisstraf. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Doetinchem, stelde de heer Kam, vragen aan B. en W. over de vestiging der fabriek van „Vredestein" en in formeerde, of de voorzitter bij de behandeling van de desbetreffende voorstellen bekend was met het feit, dat in die industrie veel meisjes zouden worden te werk gesteld. Op het bevestigend antwoord verklaarde de heer Kam te betreuren, dat dit niet was mede gedeeld, omdat nu achteraf de verwachtingen in zake het vrijwel opheffen van de werkloos heid, overdreven zijn geweest. Een tweetal leden verklaarde, dat zij met deze wetenschap tegen de voorstellen van B. en W. zouden hebben gestemd, daar zij een fabriek met zooveel vrouwelijke werkkrachten, niet gewenscht achten. De voorzitter verklaarde, geheel te goeder trouw te zijn geweest en achtte het reeds zeer verheugend, dat zooveel personen aan het werk komen. Bij de rondvraag deelde de heer Brunsveld (A. R.) mede, gebruik te hebben gemaakt van de gelegenheid om de loonstaten der werkloo- zen na te zien. Spr. was daarbij tot de ontdek king gekomen, dat er op die lijsten personen voorkomen, die er absoluut niet thuis hooren en vermeldde o.a. een hem bekend geval, dat een landbouwer bij de werkverschaffing is ge plaatst, die een onbezwaard eigen erf heeft van 3% H.A. en daarop een arbeider laat werken voor minder loon dan hij zelf bij de werkver schaffing verdient. Wethouder Velsink antwoordde, dat dit geval reeds achterhaald is. Er zijn meer gevallen uit gekomen van kleinere landbouwers, die, zelf bij de werkverschaffing geplaatst, anderen op hun land lieten werken. Spr. schreef dit hieraan toe, dat de adviezen der commissie voor werk verruiming niet altijd door het rijkstoezicht gevolgd worden en men tegenover landbouwers veel soepeler staat dan tegenover arbeiders. Om kwart voor een werd de vergadering daarop gesloten. Wie is deze man Men meldt ons uit Den Haag: Donderdagavond omstreeks kwart voor negen is door den Gem. Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd een tot dusver onbekende man, die op een bank in de Boschlaan, bij den Bezuidenhoutschen- weg in bewusteloozen toestand werd aange troffen. De man is naar schatting ongeveer 40 jaar oud, lengte pim. 1.75 M. en heeft donker haar (opstaande kuif). Kleeding: donkerblauw colbert costuum met groenachtig streepje, grijsachtige gabardine regenjas, grijs overhemd met dito slappen boord, blauwe geblokte zelfbinder, grijze sok ken, zwarte hooge rijgschoenen, lichte grijze hoed, waarin de letters v. P. Hij had bij zich een aluminium-sigaretten- koker, waarin eveneens de letters: v. P. De commissaris van politie der afd. C. ver zoekt hun, die inlichtingen kunnen geven tot vaststelling van de identiteit/van bedoelden persoon, zich te vervoegen aan zijn bureau Alexanderplein 15. Man door een auto aangereden. Vrijdagmiddag is de 61-jarige J de Haan uit Musselkanaal die bij zijn schoonzoon te Oude- schoot logeerde, toen hij op een rijwiel uit een zijweg bij Heerenveen kwam, aangereden door een auto bestuurd door den heer R. T. uit Hilversum. De man werd op slag gedood. De autobestuurder die trachtte de aanrijding te vermijden reed daarbij tegen een boom en werd aan het hoofd gewond. De auto werd zwaar beschadigd. FELLE BRAND TE BUNNJK. Donderdagavond om 11 uur is een felle brand uitgebroken in eenige timmermanswerk plaatsen te Bunnik. Door het aanwezige mate riaal breidde het vuur zich nogal sterk uit en werd ook een houtopslagplaats der fa. van Dam aangetast. Gezamenlijk met de Biltsche en Zeister brandweren werd het vuur, dat ver in den omtrek zichtbaar was, aangetast. Door het krachtig blusschingswerk kon uitbreiding worden voorkomen. De werkplaatsen brandden geheel uit, maar de schade van de opslagplaats bleef beperkt. Rondom het middernachtelijk uur konden de assisteerende brandweren inrukken, terwijl de plaatselijke brandweer bleef nablusschen. De oorzaak is onbekend, terwijl de niet onaan zienlijke schade door verzekering wordt gedekt. 373 zaken werden opgeheven, 500 nieuwe geopend. Omtrent den toestand in het kappersbedrijf deelt het hoofdbestuur van den Ned. Kappers- bond mee dat het aantal kapperspatroons, dat den concurrentiestrijd niet langer kan blijven voeren, met den dag stijgt. Velen zijn reeds geheel ten onder gegaan, anderen zoeken een emplooi als bediende of als noodhulpbediende, of probeeren op andere wijze in hun behoefte te voorzien. Het aantal kappers dat in de periode van 1 Januari tot 15 April j.L, dus in 3% maand, den strijd om het bestaan in hun bedrijf heeft opgegeven en hun zaken heeft opgeheven, bedroeg 224. In de daaropvolgende periode n.l. van 15 April tot 15 Juni, dus in 2 maanden tijds, zijn er, ondanks het meestal wat ople ving brengend voorjaar, niet minder dan 149 kappers genoodzaakt geweest hun zaak, en daarmee hun eenigste middel van bestaan, te sluiten. In totaal zijn dus sinds 1 Jan. j.l. 373 kappers zaken in Nederland, als gevolg van de crisis, opgeheven, waar weer tegenover staat dat ruim 500 nieuwe zaken werden geopend. KNAAPJE VERDRONKEN. Donderdagavond is de 5-jarige J. Planjer te Lei den, waarschijnlijk bij het spelen, in het water van de Botermarkt geraakt. Niemand heeft het j ongeluk opgemerkt, maar toen men ongerust werd over den jongen, is de politie gaan dreg gen en heeft men het lijkje opgevischt. UITBREIDING VAN HET TELEFOON VERKEER MET ZUID-AMERIKA Met ingang van 1 Juli wordt het telefoonver keer geopend tusschen alle kantoren en sta tions in Nederland eenerzij ds en Lima (Peru) anderzijds. De gesprekken worden afgewik keld via de radioverbinding Parijs-Buenos Aires; de diienst is dagelijks geopend van 18.30—19.30 G. M. T. Het tarief voor een gewoon gesprek van 3 minuten bedraagt 93.40; voor elke minuut meer 31.15 de voorbereidingskosten bedra gen 10.50. Zondag en Maandagavond 2 en 3 Juli wordt door het Zuid Limburgsch Tooneel het blijspel gegeven „Hoe 't Weeuwtje uit het Hof van Holland werd gevrijd" naar een novelle van Potgieter door Dr. Nolst Trénité gevolgd door „Leentje uit het Hemelrijk" blijspel van Gas ton Martens. Op Zondagavond 9 Juli wordt door het Aken- sche Stadttheater een opvoering gegeven van de operette „Der Zigeunerbaron" muziek van Johann Strauss. De opvoeringen van het Lourdesspel „Berna- dette" van H. Ghéon in de vertaling van Jacques Benoit door het Gezelschap van den K. N. Schouwburg van Antwerpen zijn voorloopig vastgesteld op de volgende dagen: 23 Juli (we reld-première) 27 en 30 Juli, 3 en 10 Augustus. Voor de competitie om het kampioenschap van den I.V.C.B. wordt morgen de wedstrijd D.H.L.Wilhelmina gespeeld. Dit is de eerste thuisbeurt der Delftenaren. De ontmoetingen, die tot nu toe tusschen de finalisten plaats had den, leverden alle een meerderheid op voor de ontvangende vereenigingen en er is geen enkele aanleiding om nu een wijziging in dezen gang van zaken te verwachten. We houden 't er dus maar op dat D.H.L. een kleine zege over de Weerter jongelieden behaalt. De K.N.V.B.-kampioenscompetitie eindigt morgen met den wedstrijd P.S.V.Feijenoord te Eindhoven. P.S.V. kan de Rotterdammers, die de tweede plaats innemen, daarvan nog verdringen. Daarvoor dient ze morgen te winnen, om in winstpuntenaantal gelijk te komen, en tevens met goede cijfers ten einde een gunstige beslis sing door het doelgemiddelde te krijgen. Dat de Zuidelijken op eigen veld aan een meerder heid komen over de Westerlijken, achten we niet onwaarschijnlijk; de Rotterdammers hebben Philips in de Meierij nog nooit kunnen kloppen, maar of P.S.V. tot een zege met een drietal doel punten verschil capabel te achten is, daarvan zijn we nog lang niet overtuigd. Uitslagen. PARIJS, 30 Juni. (H. N.) Voor de vierde étappe van de Tour de France vertrokken van morgen 68 deelnemers uit Metz naar Belfort, een afstand van 220 K.M. Winnaar van den dag was Jan Aerts met een tijd van 7 uur 15 min. 20 sec. Voorts kwam een groep van 30 deelne mers tegelijk aan met een tijd van 7.17.24. Het totale klassement is thans: 1. Archambaud 25.11.00; 2. J. Aerts 25.15.32; 3. Lemaire 25.18.32; 4. Hardiquest 25.18.47; 5. Guerra 25.19.24; 6. Rebry 25.21.43; 7. Buse 25.22.49. Opgegeven door van der Graaf Co., (afd. Handelsinformaties). UIGESPROKEN. GORINCHEM, 28 Juni. C. Stolk, vroeger zil versmid, thans handelsagent, Nieuwe Haven 137. Rechtercomm. Mr. C. J. Heemskerk. Cur. Mr. S. Huurman. OPGEHEVEN wegens gebrek aan actief. DORDRECHT, 21 Juni. A. Uitterlanden, v/h 's Gravendeel, thans Dordrecht; L. F. van den Hurk. BREUKELEN, 30 Juni. Aan de kaasmarkt waren heden aangevoerd: 122 wagens, met tezamen 5211 stuks kazen, gewicht pim. 36.477 kg. Prijs le soort met rijksmerk 2427, 2e soort 20—23 per 50 kg. LEIDEN, 30 Juni. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt23 stierer 60235, 115 kalf- en melkkoeien 90—185, handel stug85 vare koeien f 65—125, handel matig203 vette ossen en koeien 90—235. 30—60 ct. per kg., handel stug, 10 pinken, 54 vette kalveren 3045, 3265 ct. per kg., 183 nuchtere kalveren 36, handel traag, 267 vette schapen, 1014, handel matig, 722 lam meren 2.256, 410 mestvarkens 1022. 921 big gen 5—8. handel zeer matig. LEIDEN, 30 Juni. Ter kaasmarkt aangevoerd 100 partijen Goudsche en 31 partijen Leidsche kaas PrijsGoudsche kaa3 le soort 2427.50, 2e soort 20—23, Leidsche le soprt 2428, 2e soort 20— 23 per 50 kg. Handel matig. Maandstatistiek. Gedurende de maand Juni zijn volgens onze statistiek den Nieuwen Waterweg binnengeloopen 988 schepen, waarvan 0 zeilschepen en 3 zee lichters, met inbegrip van 44 bunkerbooten. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 754 Hoek van Holland 35, Poortershaven 9, Maassluis 10, Vlaardingen 44, Vondelingenplaat 22, Pernis 12, Schiedam 63, andere Nederiandsche havens 16 rn Duitschland 23. Gedurende dezelfde maand van het vorige jaar kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 978 schepen waarvan 1 zeilschip en 5 lichters. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen NettoR.tons N. WATERWEG 1933,.,.....5.582 9.183.814 1932 5,678 8.949.422 Verschil 96 234393 ROTTERDAM 19334.511 6.977.716 1932....,4.634 7,135,561 Verschil 123 -— 157.845 VLAARDINGEN 1933 232 464.991 1932 906 363,085 Verschil 26 -1- 101.906 SCHIEDAM 1933 307 992.571 1932236 790,031 Verschil 71 902.640 PERNIS 1933 68 192.628 193252 148,632 Verschil 16 43996 DUITSCHLAND 1933 106 39,996 1932 14! 59.083 Verschil 35 —19.087 MAASSLUIS 1933 23 2.676 1932 77 13.408 Verschil 54 - 10.732 POORTERSHAVEN 1933 46 79.554 HOEK VAN HOLLAND 1933 199 474.817 VON DELINGEN PLAAT 1933 107 121.353 Andere NederL Havens 1983 71 43.904 Naar Rotterdam zijn opgestoomd 11 schepen met 13.194 netto reg. tons, welke cijfers zijn inbegrepen in de statistiek voor de haven van Rotterdam. 22) Laten wij eerst de naakte feiten even on- fler het oog zien, stelde Coulson voor. Eerstens moeten wij die honderd per dag hebben, want anders zal mrs. Varapetta ons verre van liefde rijk ontvangen, wanneer wij bij haar terug ko men. Om die te krijgen, moeten wij miss Terry vinden en haar terug brengen naar Sindanao. Zoo zie ik het. Ga verder, adviseerde Josiah. Het zou een ramp voor Fleur beteekenen, indien miss Terry en wij samen wegkwamen. Indien zij alleen ontsnapte, dan had Fleur mr. Bean achter zich om te bewijzen dat miss Ter ry een bedriegster is. Indien wij er tusschen uitknepen en probeerden een dergelijk verhaal op te hangen wel, het zou alleen maar pro beeren blijven zonder miss Terry achter ons om onze bewering met. bewijzen te staven. Zelfs indien wij er alle drie uitkomen, zal het nog moeite genoeg kosten maar indien wij niet alle drie tezamen verdwijnen, zal er in het ge heel geen strijd zijn en heeft Fleur gewonnen. Dat zijn de elementen in deze zaak, waaraan niet valt te tornen, Josiah. Helder en duidelijk uiteengezet, gaf Jo siah toe. Vind dus miss Terry wandel met haar naar Sindanao en eisch je honderd per dag. Even gemakkelijk als een bankoverval, Maar hoe? Wij moeten haar eerst vinden, antwoordde Coulson. Dat is een tweede reden waarom ik hier naar boven geklommen ben wij moeten van hieruit de situatie in ons- hoofd prenten. Laten wij de problemen onder de oogen zien in de volgorde waarin zij zich voordoen, en plan nen maken hoe er tusschen uit te knijpen ter wijl wij uitzoeken waar zij verborgen wordt gehouden. Als eerste stap moeten wij ons een platte grond van de plaats in het hoofd prenten, stel de Josiah voor. Wijtóebben mijns inziens geen schijn van kans om het heele programma uit te voeren, maar dat is geen reden waarom wij niet evenver zouden gaan als wij kunnen ko men. Hij schudde het hoofd terwijl hij naar die massa torens en koepels staarde. Het zal er daar beneden heel anders uit zien, besioot hij. Toch krijgen wij er op deze wijze een flauw idee van en het bewoonde kwartier ligt daar recht voor ons. Hij wees naar de verwijderde binnenplaats; deze was te ver verwijderd om ras of kleur van de zich daar bewegende mannen te kunnen onderschei den, maar volgens een ruwe schatting waren het er een goede veertig. Vervloekte roovers, zei Coulson, Anders zijn het niet dieven en misdadigers, de heele bende. Te beginnen met Fleur gaf Josiah toe. Ik zou wel eens precies willen hooren wat er met de Syringa gebeurde. Vermoed dat zij de be manning van de loopplank lieten wandelen, in den goeden ouden stijl, of anders hun kelen afsneden en ze in het water gooiden. Ben be nieuwd wat dat daar voor een bouwsel is ziet er uit als de toegang tot het niemendal, niet? vroeg hij, terwijl hij naar het zuilen-por taal tegen den heuvelwand wees. Dat? zei Coulson. Dat is een deur waar achter schatten verborgen liggen, volgens Fleur. Het is Abdul's Verboden Deur, zooals zij het noemde. Het schijnt dat de oude Giafar die heeft dichtgemetseld en zijn nazaten verbo den heeft die te openen. Waarom verschaffen zij zich dan niet de noodige rijkdommen langs dien weg, inplaats van zich op andere manier een slechten naam te bezorgen? informeerde Josiah. Er rust een vloek op, zooals ze mij ver telde, verklaarde Coulson. Wat zit daar achter? Dat schijnt niemand te weten. Fleur sprak ervan dat het openen van die deur een soort laatste redmiddel zou zijn, hoewel ik vermoed dat Abdul er niet in zou toestemmen dat de deur geopend werd. Ik begrijp zijn gedrag niet. Ontwikkeld als hij is, moest hij toch boven bij- geloovigheden verheven zijn, zou men denken. Josiah staarde nieuwsgierig naar de Verboden Deur. Coulson, veronderstel eens dat wij eens achter die deur terecht kwamen en een paar kleinigheden daarvan meenamen? Indien zich daar werkelijk schatten bevinden, behoeven wij ons over die honderd per dag het hoofd niet meer te breken. Die vloek kan me geen biet schelen Coulson schudde het hoofd. Geen kans, zei hij. De plek is van hieruit zichtbaar en waarschijnlijk zichtbaar van heel wat punten van het paleis. Wij zouden er overdag eens een kijkje kunnen nemen en des nachts kijken wat er te doen is, stelde Josiah voor. Ik ben een enthou siast zoeker van verborgen schatten, indien die zich voordoen. Onze taak is miss Terry te vinden en er met haar vandoor te gaan, herinnerde Coulson hem. Daaraan zullen wij onze handen vol heb ben. Kan zijn, gaf Josiah toe, maar toch ben ik er voor eens een kijkje achter die deur te ne men. Wij zouden het slot kunnen opensteken, niet waar, en een paar kostbaarheden meene men. Indien die ouwe sultan Giafar zich er zooveel moeite voor gaf, kun je er op rekenen dat het de moeite waard is. Wij moeten ons tot ons eerste plan bepa len, hield Coulson vol. Wij hebben genoeg te doen en een verdraaid klein kansje om er mee klaar te komen, zonder er nog wat nieuws bij te ondernemen. Je kunt die deur beter uit je gedachten zetten. Oh, doe maar zooals je wilt, zei Josiah gereserveerd. Maar indien ik de kans krijg daar tusschendoor die deur onderhanden te ne men, zit ik er op als de duivel op een ziel. In middels kunnen wij verder gaan. Dat doen we, gaf Coulson toe. Indien je een idee hebt van de inrichting van het geheel, voor zoover dat van hieruit zichtbaar is, stel ik voor naar beneden te gaan om te zien wat wij daar kunnen uitvinden. Josiah volgde hem en zij begonnen hun on derzoek. Het zonderlinge voor hen was de ab solute afwezigheid van eenige zichtbare bewa king. Zij staarden in donkere doorgangen, on derzochten ongebruikte kamers van het oude paleis, raakten tientallen malen den weg kwijt, en ontmoetten geen enkel menschelijk wezen in deze onwaarschijnlijke verlatenheid. Na trap na trap beklommen en afgedaald te zijn kwa men zij eindelijk uit in een gang, welke door raamopeningen verlicht werd, waardoor heen zij uitkeken in den tuin, waarin zij reeds een dag en een nacht hadden doorgebracht. Het komt mij voor, merkte Josiah op, dat wij onze eigen staart achterna loopen. Vin je ook niet, Coulson, dat die ouwe Abdul ons aar dig voor den gek houdt en dat wij even goed gevangen zijn als tevoren? Er moet toch een uitweg uit deze eeuwige en verwenschte leegte bestaan, meende Coul son. Laten wij op ons spoor teruggaan en zien of wij niet een deur of gang kunnen vinden, die ons naar buiten voert. Zij gingen dus terug in den tuin, van waar uit zij de trap naar boven beklommen hadden, en ontmoetten daar Fleur, die blijkbaar op weg was naar den haremtuin. Zij begroette hen met een glimlach. Abdul heeft ons uitgelaten, verklaarde Coulson, en daarom zijn wij maar eens wat aan het rondneuzen. Het is misschien dichter bjj de waarheid te zeggen dat Abdul zei dat hij ons uitliet, merkte Josiah op. Tot dusverre schijnen wij nog niet veel wijzer te zijn. Het huis is een labyrinth, merkte Fleur op. Zij staarde Coulson een beetje ontevreden aan, en hij begreep dat Josiah's tegenwoordig heid haar hinderde; maar hij had in 't geheel geen plan van Josiah te scheiden, na zijn erva ring in den afgeloopen nacht. Hoe komen wij naar buiten? vroeg Josiah op den man af. Ik kan het u wijzen, antwoordde Fleur terwijl zij zich omdraaide om terug te gaan langs waar zij gekomen was. Coulson en Josiah volgden haar en zij begaven zich dwars door den tuin naar een heel flauw verlichte gang, welke uitkwam in de monumentale hall waarin zij haar het eerst gezien hadden. Van hieruit weet ge zeker nog wel den weg om buiten de grenzen van de valei te ko men. Doet me denken aan dat oude versje, dat ik leerde toen ik nog een kleine jongen was, over Bellie Bly, zei Josiah peinzend, terwijl hij naar de dekstoelen van de verloren Syringia keek. En dat is? vroeg Fleur. Josiah keek haar strak aan en citeerde: Nelly Bly, caught a fly, Tied it to a chain, Let it go a little wal And pulled it back again. Zij zagen hoe zij vol woede het voorhoofd fronste maar Coulson schudde van het lachen en daarop ontspande zich haar gelaat. De remedie hebt ge zelf in handen, zei ze koel. In ieder geval kunnen wij evengoed eens buiten kijken, zei Josiah, zonder op haar hint in te gaan. Onze vrijheid kan wel eens van heel korten duur zijn, wanneer ge het weer in uw hoofd krijgt ons opnieuw in den tuin op te sluiten. Fleur keek naar Coulson en schudde heel flauwtjes het hoofd, terwijl zij tegen hem glim lachte. Hij voelde dat de situatie alle elemen ten van 'n farce inhield; hier waren zij, in wer kelijkheid strenge gevangenen, en toch een vrij heid genietend welke hun een dergelijke inti miteit met him voornaamste cipier toestond. Hij begaf zich voorwaarts om Josiah te volgen en Fleur, die hen blijkbaar ongaarne alleen liet gaan, kwam naast hem loopen. Hoe houdt ge het uit in een dergelijke plaats? vroeg hij, toen zij in de groote hall kwamen waardoor zij het eerst het paleis hadden betreden. Het is geen kwestie van uithouden, ant woordde zij. Ik zou het betreuren hier van daan te moeten, indien dat ooit noodzakelijk zou blijken. Er ligt een bekoring ia welke iemand te pakken krijgt en wij missen wei nig van hetgeen er buiten gebeurt. Zij gingen de oude bronzen deur door, Jo siah nog steeds voorop als had hij een bepaald doel; hij sloeg naar links af, waar de heuvelen zich verhieven en begaf zich rechtstreeks naar Abdul's Verboden Deur. Coulson volgde met Fleur, die graag een beetje getoefd zou hebben om hem buiten Josiah's gehoor te brengen maar Coulson voelde daar niets voor. Haar hand zocht en vond de zijne, terwijl zij voortliepen, de zijne drukkend als een stille herinnering aan hetgeen er enkele uren tevoren tusschen hen was voorgevallen. Maar Coulson had er in 't geheel geen behoefte aan die intieme wenk op dezelfde wijze te beantwoorden. Terwijl zij Josiah langs het glibberige pad volgden, kwamen zij aan zes vervallen steenen pilaren, drie aan iederen kant, welke een stee nen dak droegen dat van achteren tegen den massieven rotswand leunde. Onder dit afdak bevond zich de Verboden Deur, en daarvoor lag een pauw, dood en stijf uitgestrekt. Fleur boog zich over den vogel heen. Dat is de tweede die op deze manier sterft, zei ze. Zoo jammer het zijn zulke mooie vogels. En nu zijn er nog maar drie over. Er schijnt hier in de buurt het een of andere ver giftige gras of zoo iets te groeien. Maar Coulson schonk weinig aandacht aan haar woorden, want evenals Josiah staarde hij nieuwsgierig naar de „deur" onder het afdak. Het was geen deur in de gewone beteekenis van het woord, maar een groot blok grijze, ru we steen, dat in een schijnbaar precies passen de opening in den rots paste en daarin werd vastgehouden door vier staven of tongen van steen, twee aan iederen kant, welke in uithol lingen rustten, welke in de rots waren uitge houwen. Het zag er naar uit, dat het niet moei lijk zou zijn die steenen uitsteeksels met een flinken hamer stuk te slaan tot zij de „deur" loslieten. Er was nergens iets te zien dat op een scharnier leek. Blijkbaar was het stuk steen eenvoudig voor het gat geplaatst en dan met de steenen uitsteeksels in de uithollingen ge hangen. Wanneer die steenen grendels werden stukgeslagen zou de afsluiting eenvoudig naar voren vallen. Maar de naden van de deur waren afgeslo ten met een soort pleister of cement, alsof de gene die de deur vervaardigd had van plan was geweest die te verzegelen mogelijk was het de bedoeling geweest, dacht Coulson, op die wijze te kunnen zien of iemand een poging gewaagd had zich toegang te verschaffen. Aan den onderkant was over een afstand van eer, paar inches dit pleisterwerk afgebrokkeld en daar konden zij de afscheiding tusschen de deur en de rots zien. Het geheel sloot prachtig en zelfs het blad van een mes zou moeilijk tus schen die bijna onzichtbare sluiting van steen op steen te brengen zijn. Josiah draaide zich met een ruk om na een nauwkeurig onderzoek te hebben ingesteld. En wat is daar achter miss miss Fleur? vroeg hij. Ja, herhaalde Coulson, wat is daar achter? Zij schudde het hoofd. Dat weet niemand, antwoordde zij. Iemand die hier placht te zijn uit haar manier van doen meende Coul son dat zij van Cotnar sprak zei dat Giafar daarachter zit of ligt, gekleed in zijn statie gewaad met al zijn juweelen en edelgesteenten om zich heen, maar er is geen enkele grond voor die veronderstelling. Abdul zegt dat Gia far aan de andere zijde van de heuvelen begra ven ligt, niet ver van Lake Ipang. Een andere overlevering wil dat dit een oude mijn is, wel ke Giafar dichtmetselde liever dan zijn vijan den te laten vinden wat er in verborgen ligt maar zoowel het een als het ander kan gedeel telijk waar zijn. Niemand weet werkelijk wat er achter verborgen ligt. Het ziet er meer uit als een graf dan als een mijnschacht, merkte Coulson op. Maar als het een graf was, zou er toch wel een soort opschrift op staan, meende zij. Tenzij natuurlijk degene die die afsluiting maakte geen gelegenheid meer had later voor het opschrift te zorgen. Het is zonderling verdraaid zonderling meende Josiah hardop. Wat die deur? vroeg Coulson. Neen wij, zei Josiah langzaam, terwijl hij Fleur open aankeek. Wij worden hier rond geleid als een paar toeristen het is zoo ver draaid moeilijk ons te herinneren in welke po- siitie wij verkeeren. Het heeft veel weg van een tooneelstuk. Terwijl hij zoo met zijn rug naar de deur gekeerd stond, zwierven zijn blikken over het oude paleis, en daarbij zag hij iets dat Fleur noch Coulson konden waarnemen, daar zij met het gelaat naar hem toegekeerd stonden. Op het dak van den kleinen toren ongeveer in het midden van het bouwwerk vertoonde zich de figuur van een vrouw, die Fleur zelf geweest kon zijn, een slanke figuur, gekleed in net zoo'n zijden gewaad als Fleur droeg. Josiah zag hoe zij naar de rand van den toren kwam en daar enkele oogenblikken naar hen stond uit te kij ken, om zich dan af te keeren en uit het ge zicht te verdwijnen. Toen Fleur zich omdraai de om te zien wat zijn aandacht had getrok ken, was er niets meer van haar te bespeuren. Wonderlijk stuk werk, die koepel, zei hij onverschillig. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7