GENERAAL BALBO GAF HET STARTSEIN. m «g, 1 ZEETIJDINGEN. ZATERDAG 1 JULI 1933 „VOOR KONING EN VADERLAND." ma<M HET ESKADER IN ONS LAND. DE DALING TE SCHELLING WOUDE. DE ORKAAN OP TRINIDAD. Tot dusver twaalf slachtoffers. H. M. DE KONINGIN OP DEN RUIJGENHOEK. Voor een zomerverblijf van verschillende weken. AUTO TE WATER GEREDEN. Geheimzinnig ongeluk te Sliedrecht. Aantal slachtoffers onbekend. DE VERDUISTERING VAN 29000 Bij de scheepvaartvereeniging „Noord". Een deel van het geld te Bergen op Zoom teruggevonden. VERZUIMD GELD AAN TE GEVEN. FIETSER DOOR AUTO GEGREPEN. HET FEEST VAN DEN A. N. W. B. DE GEBEURTENISSEN TE BEAURAING. De overheid moet maatregelen treffen voor het verkeer. EENVORMIGE WET OP CHEQUES. LAGE AARDAPPELPRIJZEN. SCHIPPERSBEURS. FAILLISSEMENTEN. VISSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. BÏNNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Reuter seint hedenmorgen uit Orbetello De 24 Italiaansche vliegtuigen die de vlucht over den Atlantischen Oceaan gaan ondernemen, zijn Zaterdagmorgen tusschen 5,39 en 6,00 uur van hier naar Amsterdam vertrokken. Om 5?10 uur ging generaal Balbo aan boord van zijn toestel en riep uit: „Voor Koning en Vaderland" en in koor werd deze uitroep door de 115 jongemannen, die aan den tocht deelnemen^ beantwoord. Boven Genua. GENUA, X Juli. (V. D.) Te kwart over zeven werd de bevolking van Genua door sirenegeloei van de schepen in de haven gewekt en ge waarschuwd, dat het eskader van minister Balbo de stad naderde. Tien minuten later vlogen 3e 24 vliegtuigen hoog over de stad. Het weer is zeer gunstig en de vliegtuigen waren duidelijk waar te nemen. De inwoners van Genua snelden naar de open /WO 4*# 4, hQUC) O H Squadrigiie NEUE Squadriglie EOS5E -> Squadriglie BLANCHE Squadriglie VEÊDl De formatie, waarin de watervliegtuigen den tocht maken pleinen der stad of begaven zich op de daken, om hun landgenooten in de lucht te kunnen gadeslaan. Os vliegtuigen, die een groote snel heid hadden, waren spoedig weer uit het ge zicht verdwenen. Balbo heeft den afstand van Orbetello naar Genua, die ongeveer 200 mijl bedraagt, in nog geen anderhalf uur afgelegd. De sprong over de Alpen BAZEL, 1 Juli. (V. D.) Het Italiaansche es kader passeerde de Alpen over den Splügen- pas. Tien minuten later, omstreeks half negen, werden de vliegtuigen boven Thusis in het gebied van den Rijn waargenomen. Van Thusis werd in de richting van Chur gevlogen. Van het vliegveld Dübendorf bij Zürich zijn zeven Zwitsersche militaire vliegers opgestegen om de Italianen boven Zwitsersch grondgebied te begroeten en tot de Zwitsersch-Duitsche grens over Zwitsersch grondgebied mee te vlie gen. Het eskader vliegt met een snelheid van on geveer 135 mijl per uur. Om half tien kondigde een hevig gebrom in de lucht aan, dat het Italiaansche eskader zich boven Basel bevond. In groepen van drie en vijf vliegtuigen, ge ëscorteerd door Zwitsersche militaire vliegers, vlogen de Italianen dwars over de stad en ver dwenen in Noordelijke richting. Op de straten en pleinen verzamelde zich een groote menigte om de Itaiiaansche vlie gers gade te slaan. Te tien minuten voor tien waren de laatste Italiaansche vliegtuigen boven Zwitsersch grondgebied verdwenen en zetten zij hun vlucht langs den Rijn in Noordelijke richting over Duitschland voort. Duitschland bereikt. BERN, 1 Juli. (R.O.) Het eskader van Balbo heeft bij Bazel de Zwitschersch-Duitsche grens gepasseerd. Het eskader vliegt in Noordelijke richting en zal voorloopig den loop van den Rijn volgen. De toestellen vliegen op aanzienlijke hoogte. KEULEN, 1 Juli. (W.B.) Het Italiaansche eskader is hedenmorgen 11 uur 53 (Nederland- sche tijd) de stad Keulgn gepasseerd. Het Italiaansche eskader passeerde om 12.48 uur Lobith en wordt om circa 1 uur te Am sterdam verwacht. Voorbereidingen op Schel- lingwoude. Het bericht dat het Italiaansche vliegeskader in aantocht was, verspreidde zich in de och tenduren als een loopend vuurtje door de stad Amsterdam. Terwijl de ochtendbladen zulks nog niet met volle zekerheid hadden kunnen melden, zorgden de taliooze ondernemers van autobus- en motordiensten er wel voor, dat het publiek over de spoedige aankomst van het eskader werd ingelicht. Een stroom van belangstellenden trok dan ook weldra in de richting van Schellingwoude. Het weer Was prachtig, er scheen een opge wekte zon en er stond vrijwel geen wind. De politie zoowel te land als te water had thans voor de tweede maal maar nu met dc zekerheid geen vergeefsch werk te verrich ten dc meest uitgebreide maatregelen ge nomen. De leiding van de verkeersregeling te land berustte bij hoofdinspecteur Steal, die de wijde omgeving van de Oranje-sluizen door zijn mannen had laten afzetten. De Durger- dammerdijk was reeds van den vroegen mor gen af gestremd voor alle rijverkeer. Alle voertuigen werden bij het tuindorp Nieuwen- dam vastgehouden terwijl op den dijk zelf eenrichtingverkeer was ingevoerd. Ook de andere kant van de sluizen, aan de stadszijde dus, was geheel door de politie af gezet zoodat deze niet door het publiek kon worden betreden. De meeste nieuwsgierigen hadden zich dan ook een plaatsje gezocht op de glooiing van de dijken rond het buiten-IJ. Naarmate het tijdstip van de aankomst na derde, nam de bedrijvigheid te Schellingwoude De spanning stijgt, daar men deze vliegtuigen beschouwt als voorboden van het naderend es kader De Italianen sterdam. boven Am- Ongeveer om één uur is het vliegeskader van generaal Balbo eindelijk boven Amsterdam verschenen De eigenaardig gevormde vliegtuigen in type zoo geheel verschillend van de vliegtuigen die wij hier gewoon zijn te zien vlogen met zwaar brommende motoren drie aan drie over de stad. De menschen waren reeds op hun aankomst voorbereid. Vele hadden zich reeds sinds uren een veilig plaatsje uitgezocht op de daken,, vanwaar men een vrij en onbelemmerd uit zicht had op het uitspansel. Andere, meer ef ficiënte lieden, gingen met hun werk door tot dat het eerste vliegtuigengeronk waarschuwend weerklonk. Maar toen, toen holde ook alles de straat op. De trottoirs stonden zwart van men schen die met hun hoofd achterwaarts gebogen tuurden naar den hemel. De groote blank metalen toestellen van Bal- bo's eskader daverden snel voorbij en waren binnen een minuut weer uit den gezichtskring verdwennen. Nauwelijks was de rust in de hoogere luchtla gen en daardoor ook op de aarde weer een weinig hersteld, of ten tweede male drong het geronk van vliegtuigen tot de aardbewoners door Negen militaire vliegtuigen uit Soester- berg volgden met groote snelheid en keurig in formatie de Italiaansche vliegbooten. Na een rondvlucht boven de stad koersten de Italiaansche toestellen naar het vliegkamp in Schellingwoude. Precies 12.54 uur hedenmiddag kwamen de Italiaansche watervliegtuigen, die hedenmor gen te kwart voor zes (Amsterdamsche tijd 6.05 uur) uit Orbetello waren vertrokken, na bij het vliegkamp Schellingwoude in zich. Zij arriveerden uit Zuid-Oostelijke richting. Drie minuten voor één hoorde men boven het vliegkamp het hevig geronk van de 24 vliegtuigen, die als uit den nevel van den warmen zomerdag opdoemden. De toestellen vlogen in de van te voren aangekondigde formatie: Voorop het vlaggetoestel van gene raal Balbo, gevolgd door vijf vliegtuigen te zamen vormend het zwarte erkader, daar achter het roode, het witte en het groene es kader. De tusschenruimte tusschen de groepen vliegtuigen was vrij groot. Wij telden niet 24 doch 25 vliegtuigen; het 25ste schijnt een Nederlandsch vliegtuig zijn doch het kan ook von Gronau zijn. Te 2 minuten over één kwam het eerste Italiaanschen vliegtuig vlot op het water, recht voor de vliegloods, neer. Twee andere toestellen, eveneens van het zwarte eskader, daalden onmiddellijk daarop. Toestel over den kop- Te 1.05 uur waren zestien toestellen vlot neergekomen. Het volgende vliegtuig is echter bij het neerkomen over den kop geslagen. Wij kunnen nog niet nagaan welk vliegtuig het is. Het ongeval schijnt vrij goed te zijn afge- loopen daar de bemanning voltallig op het omgeslagen toestel zit. Het eerste vliegtuig, dat neerstreek, was dat van den commandant van het eskader, den Italiaanschen Minister voor de Luchtvaart, generaal Balbo. Een voor een streken de groote grijze vogels keurig op het water neer. Zij beschreven eenige cirkels boven het watervlak voor het vliegkamp om tegen den wind in, die uit Noord-Oostelijke richting kwam, over den Durgerdammerdijk te scheren en neer te strijden. Zooals gemeld, is een der vliegtuigen bij het neerkomen over den kop geslagen. Van alle kanten schoten motorbooten, w. o. die van den geneeskundigen dienst, toe, om hulp te ver- leenen. Bij het afzenden van dit bericht stond nog niet vast, of alle leden van de bemanning van dit vliegtuig gered zijn. Te kwart over één precies landde het laatste Italiaansche vliegtuig. Het laatste gedeelte van de route vlogen de machines niet meer in gesloten formatie. Eerst arriveerden tien vliegtuigen en even daarna de overige. Het dalen geschiedde een voor een. Juist op het oogenblik dat de Italiaansche vliegtuigen boven de stad verschenen, arriveer den ook de twee eskaders Ned. militaire vlieg tuigen, die heden ter gelegenheid van het feest van het vliegkamp Soesterberg, een rondvlucht over het land maken. Niet minder dan een negentigtal vliegtuigen waren op dat moment boven de hoofdstad in de lucht. Ongeveer gelijktijdig is ook de Duitsche vlie ger von Gronau op Schellingwoude gearriveerd, terwijl ook de F 20, het nieuwste toestel dei- Fokkerfabrieken, dat bestemd is voor den dienst op Indië, boven Schellingwoude cirkelde. LONDEN, 1 Juli. (V.D.) Tengevolge van den wervelstorm, die het zuidelijk deel van het eiland Trinidad heeft geteisterd, zijn, voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, 12 menschen om het leven gekomen Waarschijn lijk is het aantal slachtoffers echter nog groo- ter, omdat nog geen bijzonderheden uit de binnenlanden van het eiland zijn ontvangen. Honderden bewoners zijn dakloos. In de stad Erin alleen zijn reeds driehonderd huizen ver woest. De cacao-industrie van Erin en Sipa- riea heeft ernstige schade geleden en zal voor loopig niet kunnen werken. Men neemt aan, dat .ongeveer 150.000 cacao- boomen door den storm zijn vernield. De storm heeft zestig boortorens van de petroleum maat schappij op Trinidad tegen den grond geslagen, zoodat geruimen tijd de petroleum zonder con trole wegstroomde. PORT OF SPAIN, 1 Juli. (R.O.) Omtrent den wervelstorm, welke de olievelden hier heeft ge teisterd wordt nog nader gemeld, dat ook een aantal cocos-plantages zijn vernield. Het is evenwel nog niet mogelijk de totale schade te schatten. Het geheele door Engeland gecontroleerde petroleum-district is verwoest, alle employé's zijn dakloos en verscheidene personen liepen kwetsuren op. In de haven van San Fernando zonken twee lichters en zes man en een vrouw klemden zich uren aan de wrakstukken vast, voor zij gered werden. ia) WU. W Heden zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins voor een zomerverblijf van verschei dene weken op den Ruijgenhoek aangekomen. Het is de wensch der Koningin dat, tot de tweede helft van de maand Augustus, de tijd van H. M.'s verblijf op den Ruijgenhoek op gelijke wijze worde beschouwd als de tijd, dien de Koningin anders in het buitenland pleegt door te brengen voor het neijien van rust; met uitzondering voor wat betreft de Staatszaken. Zaterdagochtend vroeg is vermoedelijk een auto of autobus van den Merwededijk nabij de spoorbrug te Sliedrecht in de rivier gereden. Omwonenden hoorden in den vroegen ochtend een hevigen slag. De politie werd hiervan in kennis gesteld en op den dijk vond met sporen van aütobanden, die er op wezen, dat een auto of autobus van den dijk in de rivier moest zijn gerold. De politie is daarop onmiddellijk be gonnen te dreggen, doch dit leverde niets op. Om tien uur evenwel kwamen olievlekken op het water drijven, zoodat gevreesd wordt, dat inderdaad hier een ernstig ongeval heeft plaats gehad. Of er personen in den wagen hebben gezeten en hoeveel, is nog niet bekend. De auto opgehaald. Nader vernemen wij uit Sliedrecht: De auto is door de politie gedregd. Het was een particuliere wagen. Beide portieren ston den open, van inzittenden was geen spoor te bekennen. Vermoedelijk zijn ze er uit gespoeld. De politie is thans aan het dreggen naar de lijken. De auto had als nummer G 93383, een wagen uit de provincie Noord-Holland dus. De auto uit Amsterdam. Van andere zijde meldt men ons nog De auto, die vanmorgen vroeg in de Merwede bij Sliedrecht reed, bleek een grijze Ford auto, genummerd G 93383, te zijn. Omstreeks 12 uur is de auto gelicht. Het rechter voorraam stond open. Toen de wagen werd opgehaald, bevonden zich geen personen meer in de auto. Men vond in de auto een parapluie, een pullover, een zwarten bolhoed en toiletartikelen. De auto is afkomstig uit Amsterdam. De wagen werd gisterenavond omstreeks 9 uur ge huurd, zonder chauffeur, bij de autogarage Pon- tiac van de firma Greeven, Jac. van Lennep- straat 11, Amsterdam. Er wordt thans onderzocht wie de auto ge huurd heeft. Met betrekking tot het verduisteringsgeval van den employé van de Scheepvaartvereeni- ging „Noord" wordt uit Zaandam gemeld, dat van A. is teruggekomen op zijn bewering, dat het geld hem ontstolen zou zijn. Na vele on dervragingen heeft hij de mededeeling gedaan, het geld in Noord-Brabant in de omgeving van Bergen op Zoom te hebben begraven. Na deze bekentenis is de commissaris van politie te Zaandam, de heer S. v. d. Laan, in gezelschap van een inspecteur en een recher cheur met van A. per auto naar Bergen op Zoom vertrokken. Naar de aanwijzingen van Van A. is men onder leiding van de politie te Bergen op Zoom terstond begonnen te gra ven en is in een bosch inderdaad een belang rijk deel van het geld terugevonden. Naar het nu ontbrekende wordt nog verder gezocht. Reeds 20.000 terugge- vonden. Men meldt ons nog uit Bergen op Zoom: Van A. is in Bergen op Zoom geboren, zoo dat hij ter plaatse goed bekend is. Het bleek dat van A„ die Dinsdag de grens naar Nederland is gepasseerd, het geld in drie keukenpotten had verdeeld en voor iederen pot een gat in den grond had gegraven, welke gaten hij weer netjes had gedicht en met mos bedekt, zoodat van het graafwerk niets te zien was. Het zoeken werd daardoor wel iets be moeilijkt, maar toch had men vrij spoedig den eersten pot gevonden. Hedenmorgen ongeveer kwart voor twaalf werd de tweede pot aan de oppervlakte ge bracht, waardoor nu in totaal een bedrag van ongeveer ƒ20000 terecht is. Naar den derden pot is men op het oogen blik nog zoekende. Op de terugreis in de gevangenis gezet. De gebroeders Wildeman uit Nieuwerschans hadden met hun vrachtauto eenige goederen naar Weener (Duitschland) gebracht. Daar zij op de heenreis verzuimden het geld, dat zij bij zich hadden aan te geven, werden ze op den terugweg in Bunde door de douane aange houden. Het bleek, dat ze veel te veel geld bij zich hadden. De auto werd in beslag genomen en zij zelf werden naar de gevangenis te Weener overgebracht. Aan de gevolgen overleden. Men meldt ons uit Haarlem Hedenochtend om elf uur stapte de 17-jarige J. W. R. op den Leidschevaartweg op zijn fiets en reed voor een hondenkar om naar het midden van den weg. Juist naderde een auto, die den jongen opschepte en enkele meters mee sleurde. De jongen bleef zwaar gewond op den weg liggen. Per ziekenauto is hij naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek hij reeds overleden te zijn. Het 100.000ste lid inge schreven. In de hedenmorgen te Amsterdam gehouden vergadering van den A.N.W.B. in het Con certgebouw is mededeeling gedaan, dat het 100.000ste lid is toegetreden. De Brusselsche „Standaard", gedateerd van heden 1 Juli, meldt: Vrijdagochtend begaf de staal werkman Til- man Come zich naar Beauraing voor zij zesde bedevaart en weder bad hij nabij de grot van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, nabij den Boom der verschijningen en dan in de kapel met de Piëta. Zooals bij elk zijner bedevaarten ging hij ver volgens biddend naar de plaats waar hij werd genezen. Daar stond ehij en bad, honderden pel grims baden met hem. Plots wankelde hij weer, zijn gezicht verstarde. Bij het verhoor in het klooster der zusters zeide Tilman Cóme dat Onze Lieve Vrouw hem een geheim had toevertrouwd dat hij op haar feestdag (den 5e Augustus) aan het volk mocht meedeelen. (Wij geven deze bijznderheid alleen weer als resultaat van het verhoor, zonder met dit weer geven in eenig opzicht, de door de voorzich tigheid geboden reserve prijs te willen geven. Red. Msb.) Er is op dit oogenblik te Beauraing een zee van menschen, welke daar uit alle deelen van het land, en ook uit Nederland, het Groot-Her togdom Luxemburg, Frankrijk en Duitschland, toestroomen. Het is duidelijk dat er thans onverwijld maat regelen moeten worden getroffen. Ten huize van Deken Lambert werd dan ook daaromtrent Vrijdagavond beraadslaagd. Óok de Nationale Maatschappij van Spoor wegen staat voor de noodzakelijkheid om schik kingen te treffen. Voor Zaterdag 5 Augustus zal de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen in staan voor vervoer van 100.000 (honderddui zend) pelgrims. Meer te doen schijnt praktisch onmogelijk, maar dan zal eventueel een beroep worden gedaan op autobussendiensten, of trein- wagens in 't buitenland worden aangevraagd. Verschenen is het verslag der vaste commis sie uit de Tweede Kamer voor Privaat- en Strafrecht met betrekking tot het ontwerp Goedkeuring van de verdragen van 19 Maart 1931 met bijbehoorende protocollen: le tot in voering van een eenvormige wet op cheques; 2e tot re'geling van zekere wetsconflicten ten aanzien van cheques; 3e betreffende het zegel recht ten aanzien van cheques en voorts tot wijziging van het Wetboek van Koophandel, van het Wetboek van Burgelijke Rechtsvorde ring, van de Zegelwet 1917, van de Geldschie- terswet en van de wet van 25 Juli 1932, naar aanleiding van het verdrag tot invoering van een eenvormige wet op cheques. Aan dit verslag wordt het volgende ontleend: Met de regeering acht de commissie het voor ons land van belang over te gaan tot ratificatie van de verdragen, welker goedkeuring thans wordt gevraagd. De Commissie ziet in de uit nemende voorbereiding van dit verdrag een zoo grooten waarborg voor zijn practische bruikbaarheid, dat zij de totstandkoming der eenvormige wet slechts kan toejuichen. Ook het opnemen van den tekst der eenvormige wet in het wetboek van Koophandel heeft haar voile instemming. Zij brengt dan ook dank, aan de Nederlandsche delegatie ter chequeconferentie voor haar arbeid, welke zeer veel tot het wel slagen dier conferentie heeft bijgedragen en niet minder aan de regeering voor de nauw gezette wijze, waarop deze den tekst van de eenvormige wet in onze wetboeken heeft ver werkt. Overigens verheelt de commissie zich niet, dat door het voortdurend toenemen van het giroverkeer het gebruik van cheques hier te lande wellicht nimmer een zeer grooten om vang zal bereiken. Men meldt ons van den Langendijk De laatste dagen is een catastrophale daling in de aardappelprijzen ingetreden, die gelijk staat met een financieele ramp voor de betrok kenen die, in deze streek van groven tuinbouw, nu al drie jaar de hardste slagen van de crisis hebben opgevangen. Eiken dag worden aan de twee Langendijker veilingen ongeveer 50 spoor wagens van 10.000 K.G. aardappelen aangevoerd, waarvan een groot deel voor minder dan een gulden per 100 K.G. wordt verkocht, een ander deel onverkoopbaar is en slechts een klein ge deelte gemiddeld nog geen ƒ2 per 100 K.G. opbrengt, zoodat hoog geschat 120 per spoor wagen wordt ontvangen. Teneinde een matige winst te hebben, moest de prijs minstens ƒ600 zijn, waaruit dus duidelijk blijkt, wat de huidige toestand voor Langendijk beteekent. DE DUITSCHE DOUANETROEPEN AAN DE GRENZEN VERSTERKT. Om den smokkelhandel aan de Nederlandsch- Duitsche grens tot in den kiem te smoren, zijn door de Duitsche regeering groote troepen S.S.- lieden opgeroepen om de douane-beambten aan de grenzen te versterken. Dit wordt vooral gedaan, om den deviezen- smokkel tegen te gaan. De smokkelhandel schijnt den laatsten tijd ongeveer stil te liggen. De deviezenhandel opende een nieuw veld om geld te verdienen. De nieuwe beambten zijn herkenbaar aan een groenen band om den arm, waarin de rijks adelaar staat. DESTRUCTOR WOERDEN. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tulndersbond en het Koninklijk Nederlandsch Land'bouw-Comité hebben aan de Tweede Ka mer een adres gezonden in zake een rentedra gend voorschot aan de N.V. Ned. Thermo-Che- mische Fabrieken, Destructor Woerden. Adressanten verzoeken de Kamer het aan hangig voorstel aan te nemen. DE SC'HIEDAMSCHE TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN. De uitslagen van de gisteren gespeelde wed strijden zijn: Tornooi A: Damesenkelspel 2e ronde: mej. N. Melchers sl. mevr. StheemanHesse met 64. 6—3. Halve eindstrijden mej. L. Melchers sl. mej. N. Melchers met 60, 46, 6J0; mevr. RösinghKleij sl. mej. L. v. d. Eelaart met 63, 6—3. Heerenenkelspel 2e ronde: ir. Rösingh sl P Nolet met 61, 63; D. Teschmacher sl. E. Swarte met 61, 61. Halve eindstrijd: D. Teschmacher sl. ir. Rösingh met 63, 61. Heeren dubbelspel: W. Melchers en W. Nolet sl. W. Blaisse en P. Nolet met 63, 06, 63. Gemengd dubbelspel 2e ronde: mej. A. van Buysen en C. Noyon sl. mej. L. Melchers en W. Melchers met 62, 60; mej. L v. d. Eelaart en D. Teschmacher sl. mej. N. Melchers en mr. P. Nolet met 63, 62. Halve eindstrijd: mevr. v. HerwijnenSchut en ir. Herwijnen sl. mevr. RösinghKleij en ir. Rösingh met 75, 63. Tornooi B: Damesenkelspel halve eindstrijd: mej. F. Conijn sl. mevr A. Noletvan Thiel met 26, 61, 64. Heerenenkelspel 2e ronde: H. Nolet sl. H. de Reuver met 61, 63; L. Kappelhof sl. J. Lou- rens met 61. 64. ROTTERDAM, 1 Juli 1933. Vlet- en lichterwerk120 ton ƒ5; 225 ton ƒ6; 300360 ton ƒ7; 200 ton liggen en lot varen ƒ6; 1160 ton idem 9, alles per dag. Vaarwerk: 110 ton 1 party n. Maasbracht ƒ1.85; 100 ton 3 part. n. Maasbracht 2vracht n. Venlo 1.85—1.65; groote partij n. Vierlingbeek ƒ1.15; 100—105 ton n. De Lemmer ƒ1.90, alles per last; 1000 ton tarwe n. Dusseldorf 200600 ton naar Rohrort tot Keulen 100—110—120. Vracht naar den Boven-Rijn: 800 ton zwavel- erto n. Ludwigshaven 60—70 ct. per last; 1000— 1100 ton kolen naar Straatsburg ƒ525; 1000 ton kolen n. Mannheim 62%67%—72% ct. per last met 300—200 of 100 ton per dag te lossen; 1000 ton kolen n. Frankfurt 350. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens en sleeploon naar den Beneden-Rijn bleven onveranderd. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). UITGESPROKEN: REEUWIJK, 30 Juni: L. A. de Vries, koopman, Wethouder Venteweg 64. Rchtercomm. Mr. J. Overwater. Cur. Mr. S. H. Smit, Gouda. ROTTERDAM, 30 Juni: Goossen van Kwawe- gen, coiffeur, Schoutenstraat 61a. Rechtercomm. Mr. J. Overwater. Cur. Mr. G. van Geest. Ed. Stibbe, Goudschestraat 11b. Rechtercomm. Mr. J. Overwater. Cur. Mr. O. B. de Kat. OPGEHEVEN: ROTTERDAM, 30 Juni: J. Schraven, buffet juffrouw. SCHIEDAM, 30 Juni: Th. P. van Weerdt, café houder. WISSELKOERSEN. KRALINGSCHEVEER, 1 Juli. Aangevoerd 1 kleine zomerzalm, prijs 1.35 per pond. AMSTERDAM, 1 Juli. Aardappelprijzen onver anderd. Aanvoer 23.050 kg. BERKEL, 30 Juni. (Coöp. Groenten- Bloe menveiling Vereeniging Berkel Rodenr-s G. A. Rozen: e. g. hill ƒ24, dame edith helen ƒ1.65— 3,70, rosalandia 1.25—3.35, aug. noack 1.10 3.15, briar cliff 1.203 per 100, elzen poulzen 3556 ct, golden salmon 2038 ct per bos, gladio len: souvenir 23—31 ct, meilust 1926 ct, prins of wales 17—25 ct, rubin 22—25 ct, Vesuvius 23 ct, halley 1422 ct per dozijn, dahlia's: jersey beauty 69.40, roem van aalsmeer 4.807, goldene sonne 4.60—6.60, dresselhuis 3.80 per 100, diver sen zinnia 2141 ct, violieren 1525 ct, asp. plumosus 1223 ct, alstromerica. 11—18 ct, lathy rus 515 ct, asp. sprengerie 614 ct per bos, gloxinia 2541 ct, hortensia 2040 ct, rozen in pot 13—28 ct, fuchsia 825 ct, geranium 1021 ct, spirea 58 ct per pos, auratumlelie 3.50—5.80. gigantumlelie 2.30—4, regalumlelie 0.70—1.60 per 100. LOOS DUINEN", 30 Juni. Coöp. groentenveiling bloemkool le soort ƒ5—15.20, 2e soort ƒ1.508.10, kaskomkommers le soort 3.40—3,90, 2e soort 2 —3, rijen komkommers le soort ƒ3.405.30,' 2e soort 1.80—3.30, gele komkommers le soort 2 3.20. 2e soort 1.101.80, witte komkommers le soort 2.803.40, 2 esoort 1.60—1.80, perziken le soort 6—14, 2e soort 3.60—7.90. 3e soort 2.30 —5.20 per 100 stuks, meloenen 28—78 ct., 2e soort 2026 ct. per stuk, roode kool 6.306.40, erwten 14, stamprinsessen 3842, snyboonen 41, groote boonen 4.20—5.20, boonenstek 28, kom- kommerstek 0.50—2.10, aalbessen 16—26, fram bozen ƒ50 per 100 kg., tomaten A ƒ8.80—10 30, B 7.60—10.20, C 7.70—9.70, CC 5.60—7,70. bonken 5.20—8.10 per 50 kg., postelein 2850 ct per 6 kg., spinazie 47—62 ct. per 4 kg., druiven 44—70 ct. per kg., salade 0,50—1.20 per 100 krop, peen ƒ2 40 —6.20. rabarber 1.90—3.30, selderij 1.90, pieter selie 0.70—1 per 100 bose andijvie 0.502 per 100 struik, stoofsla 10—12 ct. per 6 kg. LOOSDUINEN, 30 Juni. Loosduinsche groenten- veiling: bloemkool le soort 4.90—14.10, 2e soort ƒ24.80, kaskomkommers le soort ƒ3 50—4.50 2e soort 1—2.80, 3e soort 0.50—1 20, rijen kom kommers le soort 3.20—4.60, 2e soort 1.30—2.50, gele komkommers 2.30—4, witte komkommers 2—2.20, perzikeny 3.80—7 per 100 stuks, meloe nen 1395 ct. per stuk, aardappelen ƒ1602.20, stam-prinsessen 4049. snijboonen 45—46. boo nenstek 2232 per 100 kg., aalbessen 1217 ct. per pond, aardbeien S ct. per pond, tomaten A ƒ8.50—10.50. B 6.70—10.30, C ƒ7 50—10.40, CC ƒ5.10—8.20, bonken 6.20—7.90 per 50 kg., groote boonen 4.40—6 per 100 kg., postelein 36—57 per 6 kg., spinazie 25—50 per 4 kg., salade 160—80 per 100 krop, peen 2.70—5.20 rabarber 1.20—3.90 selderij 0.70—1.20, peterselie 40—70 ct per 100 bose andijvie 0.50—1.40 per 100 struik, komkom- merstek 10—35 per kist. ROTTERDAM, 30 Juni. Coöp. tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G. A.Holl. platg. kom kommers le soort 3,90—5.50, 2e soort 2.50— 4.10 per 100 stuks, sla meikoning ƒ0.501.10 per 100 krop, spinazie 5—9 per 100 kg., bloemkool 5.40—15.30. per 100 stuks, peen 26.10 per 100 bos, tomaten A ƒ9.70—11, B ƒ9.20—11, C 9.20— 10.50. CC ƒ5.108.30 per 100 pond, postelein f4.10 —8.40 per 100 kg., spitskool 3.90—4.80 per 100 kg. Aanvoer tomaten 73.488 pond. UTRECHT, 30 Juni. Rhabarber 1—7.10, wor tels 1—7, alles per 100 bos; kropsla f 0.50-2.20, andyvie 0.50—2,10, komkommers geel 0.50— 4.30, groen 23.70, bloemkool 419, spitskool 2—6, alles per 100 stuks; zomerspinazie 5—11. postelein 28, snyboonen 1857, suikerboonen 27—56, tuinboonen 3—6, capucöners 12—20, peulen 832, doperwten 918, aardappelen 1.50—3.80, alles per 100 kg.clapps favorite 25 ct., pricose de trevouce 29 ct., alles per stuk: aardbeien 1015, tomaten 319, pruimen 1948, kersen 319, druiven blauw 20—40. boschbessen 8—17, frambozen 13—46, roode bessen 423, zwarte bessen 420, witte beesen 34, kruisbessen 1.507.50, alles per 100 pond; perziken 117, pruimen 17, meloe nen 1184, alles per 100 stuks. Exportveiling: rabarber 3.804.30, wortels 25, alles per 100 bos; kropsla 0.50—1, andij vie 0.501.90, komkommers 0.903.90, bloem kool 3—10, spitskool 2—4, alles per 100 stuks suikerboonen 3547, tuinboonen 47, peulen 1019, doperwten 517, alles per 100 kg. aardbeien 3—10, druiven 35—46, alles per 100 pond. Tomaten-exportveiling. Tomaten 6.5010.20, B 7.60—10.70, C 4.60—9.60, CC 2.30—7.30, alles per 100 pond. Aanvoer 31.750 pond. UTRECHT, 1 Juli. Op de weekmarkt waren 1881 stuks vee aangevoerd, waarvan 518 runderen. De pryzen waren voor: stieren 2023 ct. per pond kalfvaarzen 60120, pinken 4060. melkkoeien 80160, kalfkoeien 90170, vaars koeien 70—130; slachtkoeien le soort 2628 ct., 2e soort 23—25 ct., 3e soort 2022 ct., alles per pond; 391 nuchtere kalveren 5—8.50; 229 ma gere varkens en schrammen resp. 1422 en 10—14; 585 biggen 6—10; 45 schapen 8—11; 114 lammeren, zuiglammeren 610; weidelam- meren f 2.504.50; Texelaars 36. Boter (na tuur) 80—85 ct. Eieren 2.20—2.75 per 100 stuks. Kaas 2545 ct. per pond. ROTTERDAM aangekomen: 30 Juni namiddag: 3.15 APOLLINARIS IV, P. Fauchey, Londen, Rijnhaven Nz„ stukg.3.45 MARS. Hudig Veder. Amst., Lekhaven Oz., stukg.; 4.15 SAN MARCO, N. A. B. O., Huelva, Waalhaven 6, ledig; 7— P. L. M. 21. Worms Cie., Ca- ronte, Waalhaven, erts7.15 REGISTAN, Ruys Co., Mormugao, Rynhaven, grondnoten; 7.30 NIOBE (Fr.), Krupp's Reederij. Rouaan, Waal haven Nz., erts; 9.05 FORTUNA, Wambersie Zoon, Stettin, n. Duitschland. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 30 Juni namiddag: 10.10 GLOBE, Falmouth; 10.50 BAINZISSA, Napels; 11.05 VOLCHOW, Leningrad; 11.15 EX PRESS, Middlesbro. Vertrokken: 30 Juni namiddag: 3— BOLHEIM, KoningsbergenDELIA, Ant werpen; LORD ANTRIM Fowey; 6.10 LIEBEN- FELS Bremen; 6.40 ARIEL (Zw.), Aarhuus; MODESTA, Wyborg; WHITE CREST, Newcastle 7.05 VELEBIT, id. 7 25 DIMITRIS, Gravosa: MO NICA. Aarhuus; DANAE, Caen; FLANDRIA (Zw.), Gothenburg; 8— KOHOLYT, Koning* bergen; 8.10 CITY OF DUBLIN, Dublin; 8.20 WILLIAM WILBERFORCE. W.-Afrika; 8.35 TASSO, Triest; 8.50 ARETE, Cardiff; 9.05 BOD- WILD, Hamburg; 9.25 CITY OF NEWCASTLE. Tienstin; RUTH I, Leningrad; VULCAN, Ko ningsbergen; ASTRID. Emden 30 Juni namiddag; 9.55 BALZAC, Oslo; VOLGA, Nicolaieff; AL CYONE, Buenos-Ayres; 10.40 OPTIMA, Abö; 11.00 STJ ERNE BORG, Hamburg. Wind Noord, flauwe koelte, bewolkte lucht, kalme zee. AMSTERDAM 1 Juli Londen per 8.45 Berlijn p.100 Mk. 59.12% Parijs p. 100 frs. 9.80 Bruss. p.100 belg. 34.89 Zwits. p. 100 frs. 48.10 Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOOkr. 37.70 Stockh. p.100 kr. 43 50 Oslo per 100 kr. 42 50 New-York per 1 96% 30 Juni 29 Juni parite t 8.43% 8 45 12107 69.05 59 02% 59.263 9.80% 9.80 9747 34.90 34.85 3459 48.11 48.09 48.— 35: 37 65 37.75 66.67 43 40 43 50 66.67 42 40 42.55 66.67 1.97 1.91% 2.478 SCHIEDAM aang. 30 Juni ACCLIVITY, Ipswich Alg. Vrachtkantoor. VONDELINGENPLAAT aang. 30 Juni EVER- HOPE, Rouaan, bunkert. POORTERSHAVEN aang. 30 Juni ASTRID, Vilvoorde, bunkert. IJMUIDEN aangekomen 30 Juni: BRITANNIC, Antwerpen, stukg.ADELLEN, Duinkerken, le dig; MARNE, King's Lynn, ledig; FLANDRIA, (Zw.), Rotterdam, stukg. Vertrokken 30 Juni: MARS, Rotterdam; AMA- VA, Riga; ASTREE, Hartlepool; BILLE. Gent; EDMUND HALM Rotterdam; ALCINOUS, Ham burg; IRMHARD idem; GLITT, Bo'nesa, STEN TOR, Swansea; SURSUM CORDA, B.-Ayres; AMABONE. Kopenhagen; BRUNLA, Oslo; MAARTJE, ExmouthARIADNE (Ned.), Rotter dam; REDCAR, Blyth; HERA, Gdynia. VLISSINGEN 30 Juni aang. GRIETJE, Ant werpen; ORANJE NASSAU, Harwioh; vertr. 1MMANUEL, Londen; PRINSES JULI ANA, Harwich; gep. naar Antwerpen: SIGYN, Bjorxo; PHRY- GIA, Newcastle; CITY OF GLASGOW, idem; RHEA, Liverpool; DURENDA, Middieebro; HE- WORTH, Rott.MIDDLEMOOR, San Domingo; BESSEL. Bilbao; SNOFRID, Havre; DELIA, Rott.; EDITH. Uleborg; gep van Antwerpen: C. A. BANCK, Londen; DULWICH, TyneVESTA, (Nept.i, Oporto; SIL- VONIA, Dublin; CHATEAU PA VIE, Hamburg; BUSSARD, Rott.; BRIGHTSIDE. Plymouth; SO- LITAIHE, Denemarken; PLANRT. Bremen; VRIJHEID, Londen; JANTJE, id.: DRYEURGH Leith; TOURAINE, Rott.; ALBERTVILLE Congo; WEST VLAANDEREN, Londen: LILLY Zweden: NEPTUN. Tunis; MALINES, Harwich; KEHDINGEN. Danzig; gep. van Gent: PANDION. Belfast; KOIDULA, Yxpila. HOLLAND—AMERIKA LIJN. VEENDAM, N.-York n. Rott. 2 (16 uur G. T.) te Plymouth verwacht. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. AMAZONE 30 v. Amsterdam n. Kopenhagén. ARIADNE 30 v. Amsterdam n. Rotterdam. MARS 30 v. Amst. te Rott. COSTA RICA 30 v. Amst. n. W.-Indië. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZEELANDIA (thuisreis) 30 v. Bahia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DEMPO (thuisr.) 30 (3 n.m.) v. Tanger. INDRAPOERA (uitreis) 30 (6 n.m.) v. Southptn. SLAMAT (thuisr.) p. 30 (n.m.) Perim. GAROET uitr.) p. 30 (12 midd.) Finisterre. KOTA GEDE (uitr.) p. 30 (1 n.m.) Finisterre. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TAWALI (uitreis) 29 te Telok Betong. CHR. HUYGENS (uitreis) 30 v. Cenua. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ALCINOUS 30 van Amsterdam n. Hamburg. ALCYONE 30 v. Rotterdam n. Buenos-Ayres. ALDEBARAN m., 28 v. Rotterdam te Mistley. AY'RESOME 29 v. Rotterdam te Shields. ALBAN 29 van Rotterdam te Londen. ARIOSTO 27 van Rotterdam te Triest. AMIRAL L"HERMITE 28 v. Rott. te Duinkerken BROEDERTROUW, m„ 29 v. Belfeld te Londen. BURGERLAND Rott. n. Takubar, 29 v. Shanghai BUESTEN Vlissingen n. Philadelphia p. 28 Lizard CARRICKMORE 29 v. Rotterdam te Dublin. CITY OF NEWCASTLE 30 v. Rott. n. Tientsin, CLONLEE 26 v. Rotterdam te Arcachon. ESSEN Rott. n. Brisbane 30 te Adelaide. ERMLAND Rott. n. Dairen 30 v. Tientsin. ELIN 29 van Rotterdam te Danzig. FRANKEN Rott. n. Japan 28 te Hongkong. GRUTTO 29 van Rotterdam te Londen. GRONINGEN 29 v, Harlingen te Londen. GUDRUN MAERSK 27 v. Rott. te Fredrikshavn, GOSLAR Rott. n. Japan p. 30 Perim. HELENA (Fin) 24 v. Delfzijl te Koivisto. IMPORT 29 van Rotterdam te Londen. IPSWICH TRADER 29 v. Harlingen te Huil. JONGE ANTHONY Rott. n. Savona 30 v. Valencia JOMA Rott. 11. Hermesund 26 van Gdynia. KATENÜRECHT Texas City n. Rouaan 28 (6.32 n.m.) 600 mijl Z.W. van Valencia. KYLE FIRTH Rott. n. Dublin p. 29 Lizard. LINGE Rott. n. Sornaes p. 29 Elseneur. LIV 24 v. Vlissingen tee Haugesund. LYNN REGIS 28 v. Rotterdam te Lynn. MUNSTERLAND Rott. n. Japan 30 te Penang, MERWEDE 29 v. Dordrecht te Londen. MAR GLAUCO Rott. n. Palermo p. 30 Gibraltar MELROSE ABBEY 29 v. Rotterdam te Hull. OSTREVENT 27 v. Rotterdam te La Pallice. P. L. M. 23, Rott. n. Caronte p. 29 Gibraltar. PYLADES 28 van Rotterdam te Danzig. RAMSES Rott. n. Japan p. 29 Ouessant. RONAN 29 van Rotterdam te Dundee. ROBERT 29 van Rotterdam te Shields. STOLZENFELS Rott. n. Bombay p. 29 Gibraltar STAGHOUND Rott. n. Dublin p. 29 Lizard. STEIERMARK m., 27 v. Nederland te Riga. SIRIUS Rott. n. Danzig p. 29 Brunsbuttel. SECURITAS Huelva n. Sluiskil p. 28 Ouessant, SCHIELAND 29 van Rotterdam op Tyne. THE DUKE 28 van Amsterdam te Blyth. THEEMS 29 van Dordrecht te Londen. TRIANON 29 van Rotterdam te Kobe. VLEDDERVEEN 29 te Ldn. uitgekl. n. Antwerpen VALLESCURA Rott. n. Livorno p. 29 Gibraltar ZEEMEEUW, m„ 29 te Ldn. uitgekl. n. Delfzyi QUO VADIS. Kopenhagen, 28 Juni. Het meer gemelde Nederl. ms. Quo Vadis heeft de schade hersteld en de reis naar Gdynia voort gezet. SCHEEPSBOUW. „M.S. „RANSEL". D e 1 f z ij 1, 29 Juni. Heden heeft met goed ge volg op de Eems proefgestoomd het nieuwe mo torschip Ransel. Dit schip is gebouwd onder klasse Bureau Veritas en Scheepvaart Inspectie groote kustvaart op de werf van de.Gebr. Niestern al hier voor rekening van kapt. J. Teerling hier ter stede. Het heeft de volgende afmetingen: lengte over alles 39.55 M., breedte op den buiten kant van het grootspant 7.15 M., holte in de zyde 2.89 M., met een D.W. van 345 ton. Het heeft een gedeeltelijken dubbelen bodem en een voorpiek- tank welke beide voor waterballast dienen. Het is voorzien van twee stalen masten en twee stalen laadboomen met by iederen mast een Vanern mo- tordeklier; de voorste, welke tevens bij het snel- heffen der ankers gebruikt kan worden, met een hefvermogen van 1500 kg. en de achterste met 2000 kg. hefvermogen. Voor de vooortstuwing is in de motorkamer een twee tact Brons-motor op gesteld met een vermogen van 200 pk. bij 290 om wentelingen per minuut. Verder bevindt zich hier een Lister Dieselmotor van 6 pk. voor de aandrijving van een compressor, een lens-ballast- pomp en een dynamo, die de energie levert voor de verlichting. Het is voorzien van een Aller roer en behaalde een snelheid van 8% myi. BÏNNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG vertrokken 1 Juli voormiddag: 11.15 BETJERLAND, Kopenhagen; 1 Juli namiddag: 12.30 ACCLIVITY, m„ Parys; 12.55 BUSSARD, Riga via IJmuiden; DELOS, Hamburg; 1.35 MAASHAVEN, Rouaan. Wind W., flauwe koelte, kalme zee, helder. STOOMVAARTLIJNEN. BALOERAN (uitreis) 29 van Colombo. ME^NELAUS Dairen n. Rotterdam 30 te Tientsin. KOTA RADJA 29 van Port Arthur naar New- Orleans en Calcutta. SEMBILAN 29 v. Hampton Rds. n. Jacksonville. MELISKERK (uitreis) 30 van Kaapstad. TJIBESAR 29 van Osaka te Batavia. TJISALAK 30 te Manilla. SIGLI 30 van Belawan naar Rangoon. POELAU LAUT Batavia n. A'dam 30 v. Belawan SILVERMAPLE 28 v. San Franc. n. N.-Orleans WAALKERK Rotterdam naar Japan 30 (1.30 n.m.) 28 mijl Z.O. van Niton. VREDENBURG Narvik naar Rotterdam 29 (4.49 n.m.) 280 myl N.O. van Wiek. VERWACHT TE KsAtERDA2L UHENFELS van Calcutta 1 te Antwerp** HARELDA van Southampton 1 van Antwerp**

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8