TEGEN HET NATIONAAL-SOCIALISME EN FASCISME. DINSDAG 4 JULI 1938 GROOTSCHE BETOOGING DER KATH. LIMBURGSCHE ARBEIDERS. VEREEN. VAN NED. ARBEIDS BEURZEN. DE KON. MILITAIRE KAPEL TE PARIJS. HET PARTIJBESTUUR DER S.D.A.P. EN DE BROCHURE-DUYS. Op het Festival van garde muziekkorpsen. DIEFSTALLEN IN 'T GOOI EN OMSTREKEN. LEIDER PARTIJ REPUBLIEK INDONESIA GEARRESTEERD. FASCISTEN IN INDIE. Vermoedelijke dader gearresteerd. R. K. BOUWVAKARBEIDERSBOND ST. JOSEPH. OOK DE DERDE GELDPOT OPGEGRAVEN. DE MOORD OP DEN HEER LUYTEN. Een ernstig woord van Mgrdr. Poels. In „Ons Volkshuis" te Heerlen heeft Zondag middag een groote vergadering plaats gehad, waarvoor alle afdeelingsbesturen van den Limb. R. K. Werkliedenbond en Ned. R. K. Mijnwer- kersbond waren opgeroepen. De belangstelling was geweldig, de groote zaal was geheel bezet, boven en beneden en buiten konden velen door de loudspeaker het gespro kene volgen. paalde natie alleen gesticht. Zij kan in dezen zin dus nooit een nationaal karakter dragen. Ze is een goddelijk, niet „internationaal" maar „überinternationaal" en „universeel", voor alle volkeren geldend, „katholiek" zelfstandig in stituut. De Duitsche bisschoppen noemden dus met recht de katholieke standsorganisaties kerkelij ke organisaties, in dien zin dat ze organen zijn, niet van het organisme der alle burgers om vattende staatsgemeenschap, maar van het or ganisme der katholieke volksgemeenschap. Wanneer we echter in de katholieke volks gemeenschap taak en werkterrein van den cle rus onderscheiden van taak en werkterrein dei- katholieke leeken, dan krijgt de term kerkelijk Om half drie opende de heer Jos Maenen, een andere beteekenis. voorzitter van den Limb. R. K. Werklieden- Kerkelijk wijst dan op taak en werkterrein bond de bijeenkomst. Zij is niet belegd op het verzoek van Duitsche vrienden en wij voeren niets in het schild tegen ordelievende vreemde lingen, maar wij hebben recht te vragen, dat zij zich onthouden" van iedere politieke actie, Wij moeten een protest laten hooren tegen vreemdelingen die hier terreur uitoefenen op hun landgenooten. Het is noodig dat een tijdig woord tot onze menschen wordt gericht. Het uur is gekomen om uit den slaap op te staan; onze strijd gaat niet alleen tegen nat.-soc. en fascisme maar ook tegen het communisme.. Wanneer geen stelling genomen wordt, dan is de democratie ten ondergang gedoemd. Dan was het woord aan pater Jacobs, die een principieele uiteenzetting gaf van de stelsels, belichaamd in fascisme en nationaal-socialisme. Daarna kwam onder stormachtig applaus Mgr. dr. Poels aan het woord, die ditmaal zijn rede voorlas. der geestelijkheid. Het werkterrein der leeken noemen we dan wereldlijk; in dezen zin dat het niet het terrein van den clerus is. Hetgeen niet belet dat het is en blijft een echt katholiek terrein; dus niet het terrein van den neutra len staat. De hier door ons besproken katholieke standsorganisaties zijn volgens alle katholieke sociologen privaat-rechtelijke zelfstandige lee- kenorganisaties. In dezen zin zijn ze dus geen kerkelijke, wel volbloed-katholieke, maar toch wereldlijke organisaties. Het Nationaal-Socialisme dat luide verkon digt te willen zijn een wereldbeschouwing die „binnen twintig jaar" de wereldbeschou wing van alle Duitschers behoort te zijn is natuurlijk volkomen in strijd met deze christe lijke wereldbeschouwing, die wij, Katholieken, nooit ofte nimmer kunnen verloochenen, n n i Wat christelijke wereldbeschouwing is, wordt Rede Mgr. Dr. Poels. n;et bepaald door Nationaal-Socialisten, maar door het Opperhoofd en de leiders van de door Christus zelf gestichte Kerk. Wat ik zeide in zake standsorganisaties geldt natuurlijk eveneens, neen, klemt te meer voor R. K. Jeugdorganisatie. Voor dingen van bijkomstig belang zou, ge wis ook bij de jeugdorganisatie in bepaalde gevallen van „Gleichschaltung" sprake kunnen zijn; maar de opvoeding en vorming der katho lieke jeugd laten we ons nooit of nimmer uit de handen rukken, omdat we ons deze niet mogen laten ontrukken door den Staat. Naar aanleiding van de politieke actie, die in Nederland wordt gevoerd door „Gou-Leiter" Tykfer en andere Duitsche nationaal-socialisten hield dr. Poels de volgende redevoering De apostelen van het Nationaal Socialisme stellen ons voor feiten die de vertegenwoor digers van onze katholieke standsorganisaties niet langer stilzwijgend mogen voorbijgaan. In steeds versneilend tempo gebeuren dingen, die een aanranding van onze christelijke be ginselen zijn en waarin wij de botviering zien van een oprechte, met de meest elementaire begrippen van rechtmatige vrijheid spottende, dwingelandij. Het is de dwingelandij van een partij, die naar de bekende leuze ,,1'état c'est moi" van Lodewijk XIV zich zelf proclameert tot de alle „Volksgenossen und Volksgenossinnen" ver tegenwoordigende „Volksgemefhschaft". Voor de aan eigen dwingelandij geëischte onderwer ping van alle „Volksgenossen" heeft zij de R. K. en Chr. Vakorganisatie. Wat de katholieke en christelijke vakorgani satie betreft behoeft het geen betoog dat de manier waarop in Duitschland tegen haar is opgetreden, door ons ten sterkste veroordeeld wordt. We zoeken niet naar Duitsche termen om nieuwe, 'CS, "KTSSw» I brandmerken, die in Nederland „Gleichschaltung" uitgedacht. „Gleichschal tung" wordt geëischt niet alleen voor openbare staatsinstellingen, maar zelfs voor 's menschen innerlijke zieleleven, dat zich uit in wat men zijn „wereldbeschouwing" noemt. Wat ons thans tot spreken dringt en dwingt is niet zoozeer de verkrachting van onze het maatschappelijk leven beheerschende katho lieke beginselen in Duitschland zelf, als wel de steeds driester optredende propaganda van het Nationaal-Socialisme in ons eigen land. Onze katholieke arbeidersstandsorganisatie is de katholieke organisatie van het nog katho lieke deel van den arbeidersstand. Zooals in het bekende bisschoppelijk com muniqué van 1916 uitdrukkelijk is vastgelegd. stelen heeten. De wijze waarop tegen tallooze hoogstaande menschen in Duitschland wordt opgetreden, heeten we in Nederland dwingelandij. Van uit het, God zij dank, nog vrije Neder land brengen we eerbiedig hulde en dank aan Stegerwald, aan Otto, aan Brauer en hun me destrijders, die meer en beter dan hun heftig ste belagers het socialisme in Duitschland heb ben teruggehouden van de wegen van het bolsjewisme. Hun zoo belasterde samenwerking met de socialisten niet met het socialisme had slechts tot doel en tevens tot resultaat dat de uiterste consequenties van het Marxisme niet door de socialisten getrokken werden. Wat de zaak op zich zelf betreft, valt niet te heeft zij tot taak zorg te dragen rechtstreeks ontkennen dat principieel groot onderscheid ,1 „1U«4- 1-ntV.SN. i -4. voor al de belangen speciaal van het katho lieke deel van den arbeidersstand, voor zon ver in de moderne samenleving gezien in het "licht onzer katholieke wereldbeschouwing niet behoorlijk wordt zorg gedragen door an dere organisaties, die niet behooren tot het k organisme van onze katholieke arbeiders-orga nisatie zelf, maar die b.v. publiekrechtelijke moet worden gemaakt tusschen stands-organi saties en vakorganisaties. De vakorganisatie is zeker een uiterst ge wichtige en tot heden allernoodzakelijkste tak van dienst onzer R. K. standsorganisatie. Om hier nogmaals en thans letterlijk het bis schoppelijk communiqué van 1916 aan te halen: de standsorganisatie heeft tot taak recht- organen van den staat of meer algemeene, ook s'treeksch of onrechtstreeks alle belangen van voor andere maatschappelijke groepen zorg dragende kerkelijke organisaties kunnen zijn, Om deze veel omvattende en zeer gecompli ceerde taak te kunnen vervullen is natuurlijk het organisme zelf van de katholieke stands prganisatie al blijft zij een levende een heid vormen uitgegroeid tot een daaraan beantwoordend bovengecompliceerd samenstel, organen, die elk afzonderlijk eigen speciale functies hebben. Bij het ontstaan van maatschappelijke toe standen, waarin de katholieke arbeidersorgani satie niet meer voldoende zelf deze of gene sociale belangen kan behartigen zal zij zich natuurlijk rekenschap geven van de taak en roeping van den Staat, die de niet voldoende daadkracht der privaat-rechtelijke organisaties heeft aan te vullen en het streven van deze organisaties in overeenstemming heeft te hou den of te brengen met het algemeene welzijn van het geheele volk. Zij zal alsdan niet aar zelen, voor de behartiging van deze belangen, zelf een beroep te doen op ingrijpen van den Staat en het vervullen van zekere functies daar om volgaarne overlaten aan den Staat. PAUSELIJKE JAARMEDAILLE. De voor- en achterzijde van de jaarmedaille (ontwerp Mistruzzi), die door Z. H. den Paus op Sint Petrus feestdag aan regeeringspersonen en andere hoogwaardigheidsbekleeders werd aangeboden. Dit alles neemt niet weg, dat we hier open lijk onze verontwaardiging meenen te moeten uitspreken over het gruwelijk onrecht dat de zen menschen wordt aangedaan; te meer waar we bedenken dat er ook onder hen metterdaad edele karakters zijn, die naar hun eerlijke over tuiging voor gruwelijk miskende menschenrech- ten streden. We herhalen hier ook tegenover hen, dat stelen stelen is en stelen blijft. We veroordeelen hier openlijk en luide elke daad waardoor rechtmatige vrijheid met voeten wordt getreden. We vragen recht voor ieder menschenkind; ook voor de Joden. De geheime niet te loochenen aantrekkings kracht van het door ons bestreden en in zijn wezen verfoeilijk nationaal-socialisme, ligt eenerzijds in de thans overal 'zich naar voren dringende demagogie, die de doodsteek is voor oprechte democratie en die het algemeene volks welzijn tot speelbal maakt van tegen elkander concurreerende politieke partijen en vakver- eenigingen; anderzijds in het gemis aan vol doende daadkrachtig optreden bij de thans zoo noodige handhaving van het voor ware volks vrijheid onmisbaar staatsgezag. Moge deze zoo ernstige les voor ons een spoor slag zijn om zonder verder dralen met volle kracht waar het kan in samenwerking met andere welgezinden de hand te slaan aan de verwezijlijking van wat „Quadragesimo Anno met zooveel aandrang van ons, Katholieken, vraagt. Maar vergeten we toch tevens nooit dat voor den Katholiek een onverbiddelijke strijd gebo den blijft tegen de wereldbeschouwing van een nationaal-socialisme, dat geweld verheft tot recht, dat voor persoonlijke vrijheid geen eer bied kent en alles neertrapt wat hem den weg verspert. Dat is geen gezond nationalisme. Dat is bol sjewisme. Het slotwoord werd gesproken door den heer Maenen. Met het zingen van „Limburg mijn Vaderland" werd de enthousiaste vergadering gesloten. den arbeidersstand te behartigen voor zoover dit niet beter kan of moet worden overgelaten aan andere organisaties, waarin verschillende standen of groepen uit verschillende standen vereenigd zijn, en welke daarom geen zuivere arbeidsorganisaties, maar kerkelijke of staats burgerlijke, parochieele of gemeentelijke orga nisaties zijn. Tot deze taak zelf der standsor ganisatie behoort zeer zeker ook de tijdige op richting van noodig blijkende speciale organi saties, waartoe in deze dagen op een der eerste plaatsen de vakorganisatie moet worden gere kend." Wij achten de mogelijkheid niet uitgesloten dat eerlang de Staat sommige belangen gaat be hartigen, die thans nog bijna uitsluitend door de arbeidersorganisatie zelf behartigd moeten worden. Door „Gleichschaltung" in de zgn. „be- rufsstöndq" zullen in deze door ons genoemde „publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties" de vak organisaties metterdaad voor een groot gedeel te, op de eene of andere wijze worden „inge schakeld" en worden ze dus in zooverre metter daad een deel der staatsstructuur. Onze correspondent meldt ons uit Parijs, d.d. 2 Juli: Zoo Parijs in deze dagen vervuld is van mili taire muziek, zijn toch de marschen niet over- talrijk. De verschillende garde-muziekkorpsen hebben aan de Parij zenaars willen toonen, hoe sterk ze zijn in concertmuziek en de Schotten zijn zelfs gaan dansen. Er was dus afwisseling genoeg en de Parij - zenaars hebben bij honderdduizenden kunnen genieten. De muzikanten genoten niet minder. Prachtige ontvangst op het stadhuis, plechtig défilé in den tuin van de „Tuileries" voor den president van de republiek; hier champagne daar geestdrift. Honderdduizend menschen in de „Tuileries", waar generaal Gouraud, de gouverneur van Parijs, toen hij onze grenadiers zag voorbij marcheeren uitriep; „Wat opmerkelijke mili taire allure!" Honderdduizend menschen ook in den Jardin d'Acclimatation, waar de mu ziekliefhebbers er niet over uitgesproken kwa men, hoe schitterend onze kapel speelde. In het Luxembourg, in het Sportpaleis, in het openluchttheater, in de Pleyelzaal, overal heeft onze muziek een uitstekenden indruk gemaakt. Kapelmeester kapitein Boer heeft niet alleen te Parijs Hollandsche executanten willen bren gen, maar ook Hollandsche muziek. Niet alleen het „Turf in den ransel" aan de grenadiers zoo dierbaar, of- de Piet-Hein rhapsodie van van Anrooy, maar ook jonge werken, die hier een verrassing hebben gebracht. In het belangrijkste binnenconcert werd Carel Oberstadt's „Suite Fran5ai.se" uitgevoerd, welke uitvoering een geestdriftigen bijval ont moette. In het Sportpaleis was onze vaderland- sche muziek vertegenwoordigd door Koeberg's „Zeelandia" en het spreekt van zelf, dat wan neer hedenavond het festival met het nacht feest te Versailles wordt besloten, onze grena diers er het 5de deel uit de Suite Frangaise van Oberstadt zullen ten gehoore brengen. Dat nachtfeest zal heel Parijs naar Versailles ver plaatsen. Het optreden van Duys ten sterkste afgekeurd. In de vergadering van het Partijbestuur der S. D. A. P. werd, blijkens de socialistische pers, besloten de volgende publicatie uit te geven: „Het P.B. nam kennis van het verschijnen van de brochureDuijs bij den uitgever Thieme te Zutphen, evenals van het voornemen der partij genooten Henri Polak en Zwertbroek om brochures betreffende tactische en organisato rische vraagstukken te publiceeren. Met genoeg doening nam het P. B. kennis van de mededee- ling der beide laatstgenoemde partij genooten, dat zij van hun voornemen hebben afgezien. Het P.B. acht het wenschelijk ter kennis van de partijgenooten te brengen, op welke wijze het gemoeid geweest, is in de voorbereiding der uitgave der brochureDuijs. Bij geruchte was het P.B. reeds begin Mei ter oore gekomen, dat Duys aan een aantal per sonen had medegedeeld, dat een brochure over partij-tactiek van zijn hand het licht zou zien. Tijdens de P.B.-vergadering op Zaterdag 13 Mei werd telefonisch toegang gevraagd voor de partij genooten Duys en Van der Veen, aan gezien de laatste bezwaar had een brochure uit te geven over aangelegenheden, de partijleiding rakende, zonder het P.B. daarover te hebben geraadpleegd. De besprekingen hierover in het P.B. met de beide genoemde partijgenooten hebben toen plaats gehad in de namiddagpauze van de ver gadering van den Partijraad van ongeveer 6 uur tot bij halfacht, nadat eenige leden van het P.B. in de gelegenheid waren geweest den tekst der brochure door te lezen. Met de grootst mogelijke meerderheid is toen pg. Duijs met den meesten ernst ontraden deze brochure te publiceeren. De overwegingen wa ren hierbij, dat het P.B. geen enkel partij genoot kan of wil terughouden van het publiek maken zijner opvattingen onder eenigerlei vorm, hetzij in onze pers, hetzij in brochure vorm doch dat zooals pg. Duijs bekend was, reeds op 29 April het P.B. besprekingen begon nen was over de vraag, of en op welke punten onze programs en onze tactiek opnieuw in be raad genomen moesten worden. Het P.B. vrees de van de verschijning dezer brochure slechts verwarring onder de partijgenooten, welke nog zou worden vermeerderd door commentaren in de perse waardoor de besprekingen in het P.B en het nemen van de juiste besluiten zouden kunnen worden verhinderd of belemmerd. Het P.B. herinnerde pg. Duijs daarenboven aan de gelegenheid om tactiekvraagstukken in de daar voor aangewezen organen der Partij te behan delen. Partijgenoot Duijs verliet de bespreking, blijk baar sterk onder den indruk der aangevoerde argumenten en beloofde de zaak nog in beraad te zullen houden. Den volgenden morgen, Zondag 14 Mei, ver scheen pg. Duijs in den Partijraad (waarvan hij geen deel uitmaakt) en overhandigde den voor zitter het volgende briefje: Amice, „Aansluitende aan Reinalda, ben ik, over alles nog eens nagedacht hebbende, bereid mij te laten leiden door het P.B.-inzicht om trent het moment van het verschijnen mijner brochure. Ik zou dan gaarne echter even het woord krijgen. Kan dat?" (w.g.) DUIJS. Van „Gleichschaltung" kan echter nimmer R K. Standsorganisatie en Staat. I sprake zijn waar het de behartiging geldt van 1 speciaal Katholieke belangen, waarvoor ook op wereldlijk terrein moet worden zorg gedragen. Aan onze Katholieke standsorganisaties laten wij niet raken. Zooals de Duitschers zeggen: „Gottes recht bricht Menschenrecht". „Christi Kreuz über Hakenkreuz". In welken zin konden de Duitsche Bisschop pen de „Katholische Arbeitersvereine" kerke lijke organisaties noemen? In dezen zin, dat wanneer men onderscheid maakt tusschen organen van de kerk en orga nen van den Staat, en dan de vraag stelt of onze katholieke standsorganisaties beschouwd kunnen worden als instellingen van een moder nen staat, deze vraag beslist ontkennend moet beantwoord worden. Onze katholieke standsorganisaties zijn orga- De katholieken en de politiek. Op deze bijeenkomst van stands- en vakorga nisaties, wijdden we van zelf meer speciaal onze aandacht aan de rechten en plichten der Ka nen voor maatschappelijk leven van het. door th0lieken, die betrekking hebben op de sociale levensopvatting en wereldbeschouwing, nog een eigen éénheid bewarend katholieke volks deel. Zoo spreken we terecht van „Katholiek Heer len" van „Katholiek Nederland", zonder daar- activiteit onzer R. K. arbeidersbeweging. We kunnen hier nochtans moeilijk zwijgen over het onrecht onzen Katholieken geloofsge- nooten in Duitschland aangedaan, die jaren lang met onverzwakte trouw en toewijding door den schijn aan te nemen van minder goe- Kerk en Staat hebben gediend op politiek ter- de Nederlandsche staatsburgers te zijn. Wanneer dus de staat deze katholieke stands organisaties zou willen opslorpen door zooge naamde „Gleichschaltung" en daarvan organen van den staat zelf zou willen maken, dan moe ten we ons daartegen principieel te allen tijde en overal, met kracht verzetten. Het Katholicisme immers kan en mag niet zoo worden opgevat dat het zich niet zou kun nen of behooren te bewegen buiten het speciale en eigen terrein der bisschoppen en priesters als hadden de katholieke leeken in het maat schappelijk leven niet, als Katholieken, speciale plichten te vervullen. De Kerk bestaat uit priesters en leeken. Spe ciaal in onzen tijd van het door de Pausen met zooveel aandrang gevorderde leekenapostolaat, zou het „uitschakelen" van de leeken uit onze katholieke samenleving voor ons een gruwel Zijn. Erkennen dat de Staat het recht heeft de m dezen zin kerkelijke organisaties op te heffen, zou het Christendom de mogelijkheid ontne men als „zuurdeesem" in de maatschappij te werken. Het zou de katholieke leeken beletten, in samenwerking met de priesters, behoorlijk Een eeregroet aan prelaat Leicht, die in de zelfde zaal een paar jaar geleden ons zoo har telijk heeft toegesproken. Een eeregroet aan alle leden der Beiersche Volkspartij, die allen, zonder uitzondering, naar de gevangenis zijn gesleurd. Een eeregroet aan de fiere Centrum-mannen, die ook in andere Duitsche staten nog pal staan voor hun Katholieke overtuiging. Gewis, er zijn landen waar de Katholieken het beter achten geen eigen politieke partij te stichten, maar de bestaande politieke partijen door hun Katholieke beginselen te beïnvloeden door wat de communisten zouden noemen Ka tholieke „cellen" daarin te bouwen. We ontzeggen echter aan eiken Staat het recht om den Katholieken te verbieden ook op staatkundig terrein in afzonderlijke groepen samen te werken, en aldus hetzij een staatkun dige pal-tij van Katholieken, hetzij een Katho lieke Staatspartij te vormen. Ook mogen we hier niet verzwijgen hoe we oordeelen over de wijze waarop in Duitschland socialisten, communisten en joden bejegend worden. I I We zijn en blijven overtuigd, dat het Marxis- zorg te dragen voor de toepassing in het maat- me hetwelk den klassenstrijd predikt en dat schappelijk leven van de door bisschoppen en ;n werkelijkheid nog meer het Katholicisme dan priesters gepredikte beginselen. We zouden dan kapitalisme bestrijdt een ramp is voor krijgen wat men in Duitschland van de da- ^et volk, en na het liberalisme dat het Ka ken verkondigt als het door velen nagestreefde tholicisme heeft losgerukt van het maatschap- doel „den totalen staat"; die de Kerk aan pelijk leven en den weg baande tot de pluto- zich ondergeschikt wil maken, die zelfs de oratie de voornaamste oorzaak is der tegen- kerk zou willen opnemen in den staat wat woordige wereldellende. een pertinente ketterij is en die de geloovi- Socialisme en communisme dienden eerder een aan de leiding der bisschoppen zou willen en krachtiger te zijn bestreden. De valsche vrij- onttrekken. heidstheorieën van het liberalisme hebben De Kerk van Christus is niet voor één be- 1 zulks, helaas, belet. Herdenking 25-jarig bestaan. Gisterenavond is in de vergaderzaal van het gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gra- venhage de algemeene vergadering begonnen van de Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen onder voorzitterschap van den heer W. Drees. Er werden eerst eenige huishoudelijke zaken afgedaan. Als secretaris werd herkozen de heer Folmer. Om half 8 ging de vergadering over tot de herdenking van het 25-jarig bestaan der ver eeniging. Het Tijdschrift van den Ned. Werk- loosheidsraad heeft reeds een uitvoerig over zicht van de handelingen der vereeniging ge publiceerd. De voorzitter, de heer Drees, sprak er zijn vreugde over uit, dat de vereeniging bij de bescheiden herdenking, die zij wijdt aan haar 25-jarig bestaan, zich in groote belangstelling mag verheugen. Spr. heette o. m. welkom den heer Verwey, directeur van den rijksdienst der Arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzeke- ring. Aan de hand van het historisch overzicht, samengesteld door den heer Folmer, gaf spr. vervolgens een korte samenvatting van de ge schiedenis der vereeniging. De vereeniging kan met voldoening terugzien op den afgelegden weg. Ook in de toekomst zal zij veel kunnen doen om de ontwikkeling der arbeidsbemiddeling verder te bevorderen en voorlichtend en stimuleerend op te treden. In de ontwikkeling van dit werk zag spr. nog groote perspectieven. Daarmede staat men nog maar in het begin. De arbeidsbeurs zal steeds meer in het centrum van het bedrijfsleven ko men te staan. Spr. sprak de hoop uit, dat in de komende jaren aan de bemiddelaars weder de voldoe ning zal worden geschonken, aan vele duizen den arbeid te kunnen wijzen en dat de veree niging er ook verder toe moge bijdragen dat wij de problemen meester blijven, waarvoor de arbeidsbemiddeling wordt gesteld en dat de arbeidsbeurzen zich toonen waardevolle dienaren der gemeenschap. (Applaus). Hierna voerden velen nog het woord. De heer Verwey bracht de gelukwenschen over van den minister van sociale zaken. De heer v. Geelen bood namens de vereeniging van directeuren aan een grafiek, gevende een over zicht van de ontwikkeling der arbeidsbemid deling 1908—1932. Mr. Gerritsz sprak de ge lukwenschen uit namens den Ned. Werkloos- heidsraad, de heer W. F. Detiger, sprak als directeur der gem. arbeidsbeurs en districts arbeidsbeurs te Amsterdam, secretaris van de A.V.O., Voorts spraken nog de heeTen J. C. v. d. Wolf, voorzitter van den Raad van Ar beid te Winschoten, en W. Nieuwhoff, oud directeur der arbeidsbeurs te Utrecht. De heer Drees sprak tot allen woorden van dank. Na afloop begaf het gezelschap zich naar een der zalen van het Gemeenteraadsgebouw aan de Javastraat, waar het gemeentebestuur het congres een officieele ontvangst bereidde. De Burgemeester, jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal, hield daarbij een rede, waarop de heer Drees een dankwoord sprak. BATAVIA, 3 Juli. (ANETA.) In Padang werd de leider van de Partij Re publiek Indonesia gearresteerd. Hij was aan gewezen om de revolutionaire propaganda te Batavia te leiden, waarmede hij zich vroeger reeds bezig hield. Hij hield zich langen tijd schuil. Een tweede organisatie opgericht. BATAVIA, 3 Juli® (ANETA). Naast de Ned.-Indische Fascistenorganisatie is opgericht de Fascistische Unie, wier promotors den oud-leider van de Ned.-Indische Fascisten organisatie aanzochten voor het leiderschap, hetwelk door den heer De Bree werd aanvaard. Gedurende de laatste maanden werden in verschillende plaatsen van 't Gooi alsmede in de Bilt en Huis ter Heide aangifte gedaan van diefstallen, die meestal in den nacht plaats von den. Natuurlijk werd door de politie der be trokken gemeenten ijverig gezocht naar den persoon, die de misdaden op zijn geweten had Men vermoedde wel dat de diefstallen steeds door denzelfden persoon of groep van menschen gepleegd waren. Het onderzoek had tot nu evenwel geen enkel resultaat. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag troffen twee agenten van de Bilt op een erf van een villa aan de Bilder- dijklaan te Bilthoven een onbekend persoon aan die op zijn fiets, zooals spoedig bleek, een Philips-gelijkrichter en een tafelkleed had ge pakt. Deze omstandigheid was wel zoo ver dacht dat men den men aanhield om de zaak nader te onderzoeken. De aangehoudene bleek te zijn de 36-jarige los werkman H. J. T. uit Hilversum. Terwijl kort na de aanhouding reeds kon worden vastgesteld dat de gelijkrichter en het tafelkleed denzelfden nacht in een villa aan de Laurillardlaan waren gestolen. ,Het verder onderzoek bracht aan het licht Adt de man meer dan 20 diefstallén op z'n geweten had. Een onderzoek in de woning van den arrestant leverde een heele collectie gestolen voorwerpen op. Men vond o.a. een stofzuiger, matten, schaatsen, een plaid en veel kleedingstukken en waschgoed. De voorwerpen werden voor het grootste deel door betrokkenen als hun eigen dom herkend. Nadat de man door den burgemeester van de Bilt was verhoord, is hij in arrest gesteld om voorgeleid te worden bij den officier van justitie te Utrecht. Het geheele te Zaandam verduisterde bedrag teruggevonden. De politie te Bergen op Zoom heeft gisteren middag het onderzoek voortgezet naar de gel den welke door den gearresteerden boekhouder v. A. uit Zaandam in de bosschen van Kuipers waren verstopt. De politie is er in geslaagd ook den laatsten porceleinen pot, waarin hij een bedrag van 8000 had verborgen op te graven. Het geheel vermiste bedrag van 29.000 is dus thans te recht. INBRAAK. Zondag werd te Nijmegen ontdekt, dat dieven waren binnengedrongen in het huis van den heer D. aan den Groenewoudschen weg te Nij megen. De dieven bleken op de hoogte te zijn ge weest, dat de bewoners uit waren, en zijn door een kelderluik de woning binnengedrongen. Ze hebben alles overhoop gehaald en niet tever geefs. Ze wisten zich meester te maken van een betrekkelijk groote som gelds en 2 kostbare horloges. Toen de bewoners thuis kwamen ont dekten ze terstond den diefstal. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, wier onderzoek tot heden nog geen resultaat heeft gehad. BOERDERIJ AFGEBRAND Maandagmiddag is brand uitgebroken in een hooiberg van den heer Voorneveld aan den Rijksstraatweg naar Abcoude, te Weesperkar- spel. In weinige oogenblikken stond de boerde rij in brand. De brandweer hield zich voorna melijk bezig met het nat houden van de be lendende boerderij van den heer van Nes, daar de wind juist zóó was, dat er groot gevaar bestond dat ook deze boerderij door het vuur zou worden aangetast. De brand is vermoe delijk ontstaan door hooibroei. Eenige schuren die bij de boerderij van den heer Voorneveld gelegen zijn, gingen eveneens in de vlammen op. De voorzitter, meenende hierdoor de ver schijning van de brochure te voorkomen, heeft daarop aan Duijs gedurende ongeveer een half uur de gelegenheid gegeven den inhoud zijner brochure te ontvouwen. In zijn rede deelde Duijs zelf mede, dat hem bekend was, dat het P.B. reeds sinds geruimen tijd met de'behan deling dezer aangelegenheden bezig was en dat hij, ook op grond daarvan, van de publicatie der brochure afzag, waarvan de Partijraad met groote instemming kennis nam. D.d. 5 Mei schreef Duijs aan het P.B. een uitvoerigen brief, waarin hij aandrong op een zeer spoedige behandeling van de hangende vraagstukken, zich anders het recht voorbe houdende om zijn brochure toch uit te geven Tot onze groote verwondering ontvingen wij den 6den Juni d.a.v. een brief van pg. Duijs, waarin hij mededeelde de brochure toch te zullen uitgeven, op grond van het feit, dat de afdeeling Amsterdam V een motie had aange nomen en gepubliceerd over eventueele tac tiek-herziening. Op den lOden Juni verscheen daarop de pu blieke aankondiging van de verschijning der brochure, allereerst door het bekende inter view in de „Telegraaf". Het P.B. is van meening, dat een ervaren partijgenoot als Duijs had dienen te begrij pen, dat de publicatie dezer brochure niet verhelderend, doch verwarrend moet werken en dus niets kan bijdragen tot het in de bro chure gestelde doel, te meer, daar de wijze van aankondiging in een der ons meest vijan delijke dagbladen onder de massa der partij genooten een levendige onrust heeft gewekt. Het P.B. nam met ontstemming kennis van het feit, dat pg. Duijs zijn aan den Partij raad gegeven woord gebroken heeft, alleen onder het motief dat een der Amsterdamsche afdeelingen een motie heeft aangenomen. Het P.B. keurt ten sterkste dit optreden van pg. Duijs af en kan slechts de hoop uit spreken, dat de partijgenooten in het geheele land alles zullen doen om de schade, die door dit optreden aan de Partij dreigt te zullen worden toegebracht, te herstellen". Voor socialisten verboden vereenigingen. Van de overige besluiten van het Partijbe stuur vermelden we nog de volgende: Het optreden in communistische vergade ringen van een ex-partijgenoot, raadslid te Lonneker, gaf het P.B. aanleiding nog eens nadrukkelijk uit te spreken en te publiceeren, dat de Vereeniging van Vrienden van de Sovjet- Unie (V.V.S.U.) beschouwd moet worden als een planeet van Moskou, als bedoeld in de Congres-resolutie van 1928. Het lidmaatschap van deze vereeniging is met dat van de Partij onvereenigbaar. Op verzoek van de partijgenooten die lid zijn van den Bond van Soc. Dem. Studenten Clubs (S.D.S.C.) deed het P.B. een uitspraak over een besluit van het jongste congres van dien bond. De uitspraak luidt: „Het P.B., kennis genomen hebbende van het besluit van het congres van den Bond van S.D.S.C., volgens welk besluit het lid maatschap voor communisten wordt open gesteld; f acht, indien dit besluit wordt gehandhaafd, de erkenning van deze organisatie niet langer mogelijk; het P.B. .verwacht evenwel, dat de partij genooten in de S.D.S.C. zullen erkennen, dat de door genoemde uitspraak ontstane toe stand niet kan worden bestendigd; en vertrouwt, dat deze partijgenooten zul len zorgen, dat aan dien toestand spoedig een einde komt". Vergadering te Nijmegen. Zaterdagmiddag werd te Nijmegen het con gres van bovengenoemden bond geopend door den heer J. Andriessen, lid der Eerste Kamer. Aan zijn rede ontleenen we het volgende: In 1930 telde de bond 25.500 leden, thans 28.669 in 520 afdeelingen. Er viel de laatste maanden lichte teruggang te constateeren. De financieele toestand van den bond is ge zond ongeacht een stakingspost van 121.000 in 1932. Op 1 Januari 1930 bedroeg het vermogen van den Bond 805.000, thans is dat gestegen tot 1.186.702. De werkloozenkas is uitgeput als gevolg van de crisis. Op 1 Januari 1930 bezat de bond nog 695.000 in deze kas. 1 Januari 1933 was er geen saldo meer in de kas. In drie jaren is totaal 4.169.000 aan steun uitgekeerd, daaronder was 361.000 bijzondere steun van de regeering over 1932. Aan verbetering der arbeidsvoorwaarden werd met succes gewerkt. Het jaar 1932 bracht eenige beweging door dat de regeering meende in de collectieve con tracten te moeten ingrijpen. Wat de nabije toekomst omtrent de regeling der arbeidsvoor waarden zal brengen, valt nog niet te zeggen. Men zal zich moeten aanpassen aan den nieu wen levensvoet. Leiders en leden vertrouwen elkander en zul len onder goedkeuring van het kerkelijk gezag het algemeen belang dienen, aan de hand der Pauselijke Encyclieken. Onze Katholieke ar beidersbeweging strijdt tegelijk voor het Ka tholieke front. Duitschland heeft Katholiek Hol land gewaarschuwd. De Katholieke jeugdbeweging in de arbei dersorganisaties zag spr. gaarne versterkt. Spr. vroeg meer aandacht voor de Jonge Werkman en de Kath. Gezellenorganisatie. Inzake de werkverschaffingspolitiek spoorde spr. de regeering aan, het bedrijf volop in te schakelen en gehoor Ut geven aan de redelijke verlangens der werkgevers- en werknemersor ganisaties om een commisise te benoemen, die advies kan geven inzake loonregeling en werk verschaffing. Spr. waarschuwde tegen een eenzijdige actie voor ingrijpen der regeering in de arbeidsvoor waarden der bouwvakarbeiders in verband met de bevordering van den volkswoningbouw. Spr. achtte hier een diepgaande studie noodig en wees er op, dat de kapitaalrente van grooten invloed is op de duurte der woningen. Niet de „onverbiddelijke economische wetten" moeten doorslag geven, maar de christelijke op vattingen van recht en rechtvaardigheid al gaf spr. toe dat de arbeiders zich op den duur zul len moeten wennen aan een meer sober leven, door vermindering der inkomsten. Spr. richtte vervolgens een woord van wel kom tot den voorzitter van het Werkliedenver bond, den heer De Bruyn en de vertegenwoor digers der verschillende zusterorganisaties. Bij het bestuur is ingekomen een schrijven van de patroonsorganisaties waarin een voorstel werd gedaan tot loonsverlaging van 15 pet Tevens was in dit schrijven een voorstel op genomen tot vermindering van de zes vacantie- dagen tot drie. De voorzitter was van oordeel, dat het bedrijf geen behoefte heeft aan een loonsverlaging van 15 pet. Aan het hoofdbestuur werd door vele afge vaardigden hulde gebracht voor het betoonde beleid. Tegen fascisme. In de middagvergadering sprak nog de heer De Bruyn, voorzitter van het Werkliedenver bond, die een scherp pleidooi heeft gehouden tegen het extremisme en adviseerde alle leden te royeeren, die fascist zijn. Wij dulden niemand in ons midden, die goedkeurt wat thans in Duitschland geschiedt. Wij hebben de regeering dringend verzopht het Nederlandsche volk te beschermen tegen de provocateurs, die men van Duitschland op ons afstuurt. Spr. pleitte voor een gezonde Katholiek sociale actie in de Katholieke vakbeweging. De heer C. Kuiper, lid der Tweede Kamer, gaf een beschouwing over crisis en vakbewe ging. De arbeidersbeweging moet alles in het werk stellen om de arbeidersbelangen naar rechtvaardigheid en redelijkheid te dienen. VERDRONKEN 7 (k" Gisterenmiddag kwam een ongeveer 21-jarige arbeider, woonachtig te Haarlem, een roei bootje huren bij een verhuurder van roeibootjes te Kampen. De man is daarmee gaan roeien op den IJssel. In den loop van den middag vond men het bootje drijvend op den IJssel, terwijl daarin geen kleeren waren. Men vermoedt, dat de man is gaan zwemmen en is verdronken- Tweede dag. De tweede dag werd begonnen met een H. Mis in de St. Canisiuskerk, opgedraftn door den Afdeelingsadviseur. Alle vierhonderd con gresgangers waren aanwezig. Tegen elf uur werd het congres heropend. In verband met voorstellen inzake collectieve arbeidsovereen komsten verklaarde het hoofdbestuur zich be reid bij de regeering stappen te doen om te komen tot een wetsontwerp waarin de moge lijkheid tot bindendverklaring van de collec tieve arbeidsovereenkomsten wordt openge steld. Het hoofdbestuur zal blijven ijveren voor opname van de bepalingen van den C.A.O. in de bestekken der Rijkswerken. Pensionneering voor arbeiders Lang werd gediscussieerd over een door Nij megen ingediend voorstel tot pensioenregeling voor arbeiders boven de 65 jaar, die krachtens hun leeftijd niet meer voor werkloozen-steun in aanmerking komen en dan vallen in den steun van het Burgerlijk Armbestuur. De voor zitter deelde mede, dat het Bondsbestuur er in geslaagd is wijzigingen te doen aanbrengen in de oorspronkelijke plannen der Regeering om de 65-jarige arbeiders met ingang van 1 Juli uit te schakelen van de werkloozenuitkeering. Hierdoor wordt ten deele voorzien in den wensch der afdeelingen. Het hoofdbestuur is bereid bij het werkliedenverbond de kwestie ten opzichte van de Rijksouderdomsverzekering aanhangig te maken. De bondsadviseur, de Weleerw. heer kapelaan van Leeuwen hield een rede over de econo mische, sociale en politieke crisis van het oogenblik. Spreker spoorde aan tot een intense, godsdienstige en sociale actie, waardoor althans in de Katholieke gelederen gezondere en doel treffender denkbeelden gaan postvatten om-i trent maatschappelijke reformatie. Het hoofdbestuurslid, de heer Gommers, hield een beschouwing over crisis en arbeids duur. Gestteefd moet worden naar behoud van het bestaande loonpeil en naar geleidelijke ver korting van arbeidsduur. Met dien verstande, dat voorkomen moet worden, dat daaruit na- deelige gevolgen voor het bedrijf kunnen voort vloeien. Deze stellingen werden met algemeene stemmen aanvaard. Bij de rondvraag werd nog officieel gewaarschuwd tegen de fascistische cellenbouwers, die blijkbaar ook reeds zijn doorgedrongen in de Katholieke vakbeweging. Het hoofdbestuur adviseerde tot royement van deze elementen. BRAND. Zondagavond is brand ontstaan in het woon huis van den heer P. van der Meer te Noordwij- kerhout. Ook de bloembollenschuur vatte Spoe dig vlam en een groote partij bloembollen werd een prooi der vlammen. Woning en schuur brandden geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. BANDOENG, 3 Juli. (ANETA.) De Landraad behandelde de moordzaak te gen Adji uit Makassar, die Zondag 16 April den heer Luyten van de firma Volker dood stak. Beklaagde werd wegens doodslag tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4