v n VERBODEN {gjOTJR 11! L. C. Zs SPORT EN SPEL. Examen gedaan en niet geslaagd DINSDAG 4 JULI 1933 RADIO-PROGRAMMA ROME. (441 M., 680 K.H.): 5-59T®',35 Omroep orkest; 9.05 „Dafni", opera van Mule, onder di rectie van den componist. RADIO-BERICHTEN 1P1SSU i<111111# V -- p DE VLUCHT VAN HET ITALIAANSCH ESKADER. Relaas van een ooggetuige. BALBO VOOR DEN GROOTEN START. MET EEN HOUTVLOT OVER ZEE. HOUDT DEN GOEDEN KOERS -! 1 R. K. bond van woningbouwver- TOUR DE FRANCE. NEDERLANDSCHE RUITERS TE DUSSELDORF. WATERPOLO-COMPETITIE. ZianS. V. H. 2—2. KEGELEN OM DEN VAN BRAAK- EN DELMEE-BEKER. LUCHTVAART. NIEUWE VLUCHT ROND DE WERELD. FAILLISSEMENTEN. MARKTBERICHTEN. Avonturen roman naar het Engelsch van E. CHARLES VIVIAN. WOENSDAG, 5 JULI. HUIZEN. (296 M., 1013 K.H.): N.C.R.V.-uit- zending: 8.15 Gramofoonpl.; 9.00 Zang door meisjeskoor; 10.00 Ged. uitzending van het Chr. Nat. Zendingsfeest op „Raaphorst" te Wasse naar; 12.00 Politieberichten; 12.15 Gramofoonpl.; 12.30—2.00 Middagconcert do'or een kwintet o. 1. v. P. van den Hurk, o.a. ouverture „Semira- mis", Rossini; 2.00 Pauze; 2.10 Harmonium-be speling; 3.00 Tijdsein; 3.00 Trio-concert, o.a. Trio op. 1. no. 3, L. van Beethoven; 4.30 Kinder uurtje; 5.30 Vervolg uitzending Chr. Nat. Zen dingsfeest; 6.15 Gramofoonpl.; 6.30 Onderwijs fonds v. d. Scheepvaart; 7.30—8.00 Declamatie: gedichten van Alice Nahon; 7.00 Politie-berich- ten; 8.009.00 Gramofoonpl.; 9.00 Causerie „Het reclame-apparaat"; 9.30 Orgelconcert; 10.30 Vaz Dias; 10.4011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM. (1875 M., 160 K.H.): V.A.R.A.- uitzending: 8.00 Vaz Dias. DAVENTRY. (1554 M., 193 K.H.): 10.35 Mor genwijding; 10.50 Tijdsein .berichten; 11.05 Cau serie over het leven op het land; 12.20 Orgel spel Quentin Mac Lean; 1.05 Western Studio- Orkest, o.a. sel. „Carmen", Bizet ;1.50 Concert, o a sel. „Dreimadlerhaus", Schubert; 2.35 Gra mofoonpl.: 3.20 Piano-recital; 3.35 Orkest, o.a. Oxford-symphonie, Haydn; 5.05 Orgelconcert; 5.35 Voor de kinderen; 6.20 Tijdsein, berichten; 6.50 en 7.50 Liederen-voordracht; 8.20 Revue uitzending; 9.20 Tijdsein, berichten; 9.40 Cause rie; 10.— B. B. C.-orkest; 11.10 Voordracht; 11.15 Dansmuziek. PARIJS. (Radio-Paris, 1724 M., 174 K.H.): 8.05 Gramofoonpl.; 12.50 Orgelconcert; 1.25 Gramo foonpl.: 7.30, 8.20, 9.05 dito; 9.30 Radio-tooneel. KALUNDBORG. (1153 M., 260 K.H.): 12.20 2.20 Concert; 3.20 Gramofoonpl.; 3.50 Omroep orkest; 5.55—8.20 Diversen; 8.20 Radio-strijkor kest; 8.50 Actueele causerie; 9.2012.20 Dans muziek. LANGENBERG. (473 M„ 634 K.H.) 6.20 en 7.05 Gramofoonpl.; 8.20 Berichten; 10.05 Gym nastiek; 10.25 Uitzending voor werkloozen; 11-20 Gramofoonpl; 11.50 Voor de scholen; 12.20 Con cert uit München; 1.20 Concert met ®ui,®ar" solist, o.a. fragm. „Cavalleria Rustirana f" cagni; 3.20 Causerie; 3.50 Berichten; 4.50—6.10 Vesper-concert; 7.20 Rijkszending, hoorspel uit Zevenbergen; 8.25 Opera-uitzending „U Pas torale", Mozart; 11.20—12.20 Concert o. 1. v. Klöss. BRUSSEL. (338 M., 887 K.H.): 12.20 Concert door het omroeporkest, o.a. ouverture „Der Zi geunerbaron", Strauss; 1.20 Concert in t Grand Hotel te Antwerpen; 5.20 Omroeporkest ,o.a. Nocturne voor viool. Chopm; 6.20 Gramofoonpl.; 6.35 Voordracht; 6.50 Gramofoonpl.; 8.20 Radio- symphonie-orkest, o.a. Weensche rhapsodie, Schmidt; Vlaamsche liederen, gezongen door den heer Snel; 10.20 Dansmuziek. (509 M., 590 K.H.)12.20 Concert; 1.20 Om roeporkest, o.a. fant. Madame Butterfly, Pucci ni- 5 20 Radio-symphonie-orkest, o.a. balletmu ziek ^.Faust". Gounod; 6.20 Toeristenpraatje; 6.35 Gramofoonpl.; 6.50 Piano-recital, o.a. Impromp tu ™p 142 Schubert; 7.20 Saxofoon-recital; 7.50 Piano-recital, o.a. „Jardins sons la pluie", De bussy; 8.35 Hoorspel; 9.35 Concert uit de Kur- zaal te Ostende; 10.50 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN. (1635 M„ 183.5 KH): 6.358.20 Concert: 8.559.20 Gymna stiek: 12.20 Gramofoonpl.; 2.20 Pianoconcert; 4.20 5.20 Omroeporkest Hamburg o.a. Suite uit „Der Rosen Kavalier", Strauss; 5.20 Piano-recital; 7.20 Zie Langenberg; 8.20 idem; 11.2012.20 Dans muziek. - LUXEMBURG. (1191 M., 200 K.H.): Luxem- burgsche avond: 7.20 Gramofoonpl.; 8.00 Weer bericht; 8.05 Symphonie-orkest, Concert in d. majeur voor viool met orkestbegeleiding. Beet hoven (gramofoonpl.); 8.50 Luxemburgsche ge dichten: 9.10 Berichten (Fransch); 9.35 Luxem burgsche liederen; 10.05 Berichten (Duitsch), gramofoonpl.; 10.45 Dansmuziek. ROTTERDAM. (Gem. Radiodistr.): Program ma 1: Hilversum. Programma 2: Huizen. Programma 3: 8.00 Langenberg; 8.55 Königs- wusterhausen; pl.m. 10.05 Langenberg; 12.20 Parijs R.: 2.20 Londen R.; 3.20 Kalundborg; 4.20 Königswusterhausen; 5.20 Brussel (338 M.); 6.35 Brussel (509 M.); 7.35 Parijs R g 20 Langen berg; pl.m. 10 50 Budapest (Concert door Tzi- gane-Kapel); 11-20 Königswusterhausen. Programma 4; 8.05 Parijs R.; io.S5 Daventry; 12.20 Daventry. WOENSDAG. De radiozendingen van heden vinden in de uitzending door Londen Regional haar hoogte- Wmmi Francis Poulenc. Dr. Jan Kalff (in witten jasbezichtigt de St. Jansbasiliek te 's-Hertogenbosch bij gelegenheid van de jaarvergadering van den Ned. Oudheidkundigen Bond. punt. Men heeft n.l. een geheel concert gewijd aan den Franschen componist: Francis Poulenc, m.m.v. het Londensch blaaskwintet, de compo nist aan het klavier en G. Maryn, bariton. Men speelt een Trio voor hobo, fagot en piano; men zingt de Chansons gaillardes; Poulenc speelt pianosoli; er volgen tien liederen en een piano sextet. Poulenc's muziek kenmerkt zich door een gracieuze lichtheid en is als zoodanig typisch Parijsch. Hij is trou wens de eenige Parij- zenaar onder de zes componisten die, zoo als bekend zich des tijds tot de „Groupe des Six" vereenigde. Roland Manuel schreef eens: „De muse van Pou lenc heeft een voor liefde voor de c ma jeur toonsoort, een helder onafgebroken c majeur. Poulenc is onder de musici van de nieuwe generatie degene, die in zijn mu ziek altijd het best ge humeurd is. Zijn mu ziek raakt soms aan het populaire, zonder ooit in het vulgaire te vervallen. Dit is een zeldzaam voorrecht. Wei nig musici hebben dit bezeten sedert Chabrier." Het Trio dateert van 1925 en is in „neo-klas- sieken" vorm gehouden. De 8 Chansons gaillar- den van een jaar later hebben naast lichtheid van toon een tè lichte, zoo niet lichtzinnige on dertoon van tekst. De werken der laatste jaren zijn trouwens geen vooruitgang bij de in 1920 geschreven „Rapsodie nègre", Mouvements perpétuels en Le Bestiaire, waarvoor groote artisten als Jane Bathorie, Ricardo Vines, Cocteau en Diaghilew een lans hebben gebroken. De radio in Duitschland. Tijdens een vergadering van de rijksorgani satie van radioluisteraars heeft Gadamowsky Woensdagavond als Rijks-zend-leider in op dracht van het ministerie van propaganda, een redevoering gehouden, waarin hij o.m. het vol gende naar voren bracht. Er moet een levende band geschapen worden tusschen hen, die de radio leiden en hen, die er naar luisteren. Wat aanwezig is in het radio wezen moet zich inschakelen in het nationaal socialisme of verdwijnen. Politiseering van de radio beteekent niet anders dan, wat in het volk levend is, geestelijk tot uiting te doen komen. Voor de kortegolf-amateurs zal een nieuwe tijd komen. Het is nog slechts een kwestie van we ken vóór de kortegolf-amateurs in het kader van nationaal-socialistische discipline vrij zullen kunnen werken. Er zullen in de toekomst geen gages meer worden betaald van fantastische hoogte aan medewerkers. De sociale tegenstel lingen, die in de radio-wereld bestaan hebben, zullen ophouden. Wanneer zuinig gewerkt wordt zal ook bij het radio-bedrijf een aantal werk loozen werk kunnen vinden. Ten slotte deelde spreker mede, dat alle 28 firma's, die radio ontvangtoestellen bouwen, gemeenschappelijk 'n „volksontvangtoestel" hebben gebouwd tegen goedkoopen prijs. Het ongeluk met de I.D.I.M.I. Gistermorgen slaagden wij erin 'n ooggetui ge van het ongeluk met de I-DINIE te spreken te krijgen. Deze, de heer P. v. d. Kind, hoofd vertegenwoordiger van de A.P.C. te Amsterdam bevond zich ter bevoorrading van de vliegboo- ten met lichter no. 4 van A.P.C. in de nabijheid van het fort Pampus en heeft zoodoende het drama zich voor zijn oogen zien afspelen op een afstand van 200 meter. De I-D.I.N.I. was het tiende van de eerste twaalf vliegtuigen, die op het water neerstre ken. Wij zagen, aldus vertelde de heer v. d. Kind, hoe deze vliegboot recht voor onze lichter op het water neerkwam, doch in tegenstelling tot de andere iets meer voorover in een hoek van ongeveer 15 tot 20 graden. Het leek alsof de neus van deze machine zeer veel tegenstand ontmoette van een, door een juist even te voren gedaalde vliegboot, veroorzaakten golfslag. De I-D.I.N.I. stak de neus onder water en sloeg over den kop. (Dit bevestigt de reeds eerder ge uite meening, dat de I-D.I.N.I. te scherp en met te groote vaart is gedaaald en onder deze ge vaarlijke omstandigheden door een golf is ge wipt. Redactie). Wij zagen bij den val onmiddellijk, aldus de heer v. d. Kind, een kleine rookkolom opstij gen (de ook reeds genoemde kortsluiting ten gevolge van het breken der geleidingen van de radio? Red.) en stukken van de huid weg springen. Onmiddellijk sprongen wij in de bij ons ge- stationneerde motorboot. Ook de bemanning van lichter no. 4, welke op 200 M. afstand van ons lag sprong in een motorboot en voer met ons naar de plaats van het ongeluk. In de vijf minuten, die wij noodig hadden om het over den kop geslagen toestel te bereiken, zagen wij twee mannen in het water liggen, die zich terstond op het vliegtuig konden trekken. Een derde man trachtte zich voor het vliegtuig zwemmende boven water houden. Deze was er het slechtst aan toe, want verscheidene malen zagen wij hem zinken. Ik voer daarom met mijn boot het eerst naar hem toe, terwijl de tweede motorboot zich naar de achterzijde van het wrak begaf om daar te redden, wat mogelijk was. Toen wij op de plek kwamen, waar wij hem het laatste gezien hadden, was er van den dren keling niets meer te bekennen. Twee leerlingen van de Zeevaartschool, G. Ophof uit Amsterdam en J. Witkamp uit Haar lem, die zich ter assistentie op mijn lichter be vonden hadden, waren ook met de motorboot meegevaren. Onderweg hadden zij zich reeds uitgekleed en zonder aarzelen doken zij om naar het slachtoffer te zoeken. Wel tien keer doken zij, zonder iets te vinden, waardoor zij zeer vermoeid werden. Daar zag ik eensklaps op 3/4 M. afstand van de motorboot het hoofdhaar van den drenkeling waarna het onmiddellijk weer verdween. Ik wees Ophof de plaats aan. Hoewel feitelijk reeds uitgeput zwom hij er heen ging rechtovereind in het water staan en riep: „Ik voel hem met mijn voeten". Daarop dook hij en kwam even later met den drenkeling boven, waarna Witkamp hem te hulp kwam. Mede geholpen door den inmid dels toegeschoten H. Beylsmit brachten wij den drenkeling aan boord van de motorboot. Hij was bewusteloos en zag er deerlijk gehavend uit, terwijl hij hevig bloedde. De tweede motorboot, waarover mijn adsi- stent de heer H. Kerkmeester het bevel voerde, had inmiddels de twee ook gewonde mannen van het vliegtuig kunnen halen. Toen zwom er nog een Italiaan rond het toestel. Hij wilde zich eerst beslist niet laten oppikken, doch toen hij oververmoeid raakte slaagden wij erin hem aan boord te nemen. Wij meenen dat dit de commandant kapitein Balbini was. Van een der geredden konden wij nog te weten komen dat er nog een vijfde man in het toestel was geweest. Ons zoeken naar hem bleef echter tevergeefs. In iflien tijd waren er meer booten bij het vliegtuig aangekomen, zoodat wij met de schip breukelingen zoo spoedig mogelijk naar Schel- lingwoude vertrokken. Wij hebben op den bewusteloozen drenkeling onmiddellijk kunstmatige ademhaling toegepast. Na tien minuten sloeg hij de oogen even op. Onderweg kwamen wij een boot van den G.G. en G.D. tegen die de patiënten heeft overge nomen. Balbo's vliegboot beschadigd. Generaal Balbo's vliegboot is gistermorgen vroeg licht beschadigd, doordat een motorboot met een monteur er in door de deining van een groot schip, dat passeerde, tegen den drijver van het toestel botste en er een gat in stiet. De schade kon echter gemakkelijk hersteld worden. Zaterdag te Amsterdam verwacht Naar gemeld wordt, is op het oogenblik een houtvlot onderweg van Zweden naar Neder land. Reeds eerder heeft men gepoogd op deze wijze hout uit de Noordelijke exportlanden naar hier te vervoeren, doch nog nimmer is dit ge lukt. Tien jaar geleden is het nog eens geprobeerd met een vlot van circa 13.000 heipalen, welke affaire was afgesloten door de firma Monsjou en Endel alhier. Dit vlot is ook van Oxelösund over de Oostzee veilig te Cuxhaven aangeko men. Nauwelijks vandaar vertrokken, is het echter uit elkaar geslagen en men heeft slechts een klein gedeelte hiervan kunnen redden. Het vlot, dat thans onderweg is, bestaat uit 4545 heipalen met 50.480 strekkende meter. Het is tweehonderdvijftig voet lang, dertig voet breed, met een hoogte boven den waterspiegel van zeven voet en een diepgang van achttien voet. Het wordt getrokken door den sleepboot „Prins Bernadotte" die een machine heeft van 400 P.K. Het vlot vertrok 31 Mei j.l. van Nordmaling in het Umea-district en bevond zich 7 Juni ter hoogte van Stockholm. Zondag is het te Hol- tenau in het Kielerkanaal aangekomen. Van daar naar Amsterdam, de plaats van bestemming zullen nog ongeveer vijf dagen noodig zijn, zoo dat men wanneer het weer althans gunstig blijft kan aannemen, dat het vlot a.s. Zaterdag te IJmuiden zal arriveeren. Ook deze transactie is afgesloten door de fir ma Monsjou en van Endel alhier. De ontvangers zijn de heeren Gebr. Klijnsorge, G. M. Greve en S. de Haan, allen te Amsterdam. Cargadoors zijn de heeren Vinke en Co. even eens hier ter stede. Het vlot is stevig en met kennis van zaken gebouwd en alleszins zee waardig. De punt heeft den vorm van den ste ven van een schip en ook overigens zijn zulke maatregelen genomen, dat men kan aannemen, dat ditmaal het experiment zal gelukken. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJE! EENIGINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. In restaurant „de Greef" te 's Gravenhage is onder leiding van den voorzitter, den heer J. J. Velt, van Zaandam een vergadering van bovengenoemden bond gehouden. De verificatie-commissie had de boeken en bescheiden in orde bevonden, zoodat de pen ningmeester de heer H. Goedhart van Amster dam voor zijn beleid kon worden gedechar geerd, onder dankzegging voor zijn accuraat be leid. Volgens het jaarverslag door den secretaris, den heer A. J. M. Angenent van Haarlem, uit gebracht. zijn thans 23 woningbouwvereni gingen met een aantal van 4593 woningen in exploitatie aangesloten. De oprichting van een Centraal Instituut voor Volkshuisvesting, als instelling van het R. K. Werkliedenverbond is wel in voorbereiding, doch kwam nog niet definitief tot stand. De vergadering vereenigde zich spontaan met het dartkwoord door den voorzitter, tot den heer Angenent gericht voor diens vele bemoei ingen voor den Bond. De begrooting voor 1933 werd in ontvangst en uitgaven vastgesteld op 347.50, terwijl voor dit jaar in de commissie van verificatie werden benoemd, de bouwvereenigingen te Beverwijk, Delft en Voorburg. Bij enkelvoudige candidaatstelling werden de aftredende bestuursleden, de heeren K. C. Donzen van Haarlem en H, Goedhart van Am sterdam herkozen. In zake het vraagstuk van de eventueele huurverlaging zal het bestuur te dien opzichte diligent blijven. Nadat bij de rondvraag nog vele actueele punten waren besproken, waarbij nog weer eens overduidelijk naar voren kwam hoe ver schillend de gemeentebesturen de zaken van den woningbouw beschouwen en geheel van el kaar afwijkende voorschriften geven of be sluiten nemen, kon de voorzitter deze zeer ge animeerde vergadering onder dankzegging be ëindigen, waarna eene gemeenschappelijke ex cursie per touring-car volgde naar Voorburg, ter bezichtiging van de diverse door woning- bouwvereenigingen uitgevoerde bouwplannen. WERKVERSCHAFFING TE SCHOONEBEEK. De Minister van Sociale Zaken heeft aan het gemeentebestuur van Schoonebeek medege deeld dat hij geen termen heeft kunnen vin den voor het verleenen van subsidie voor het graven van een kanaal bij wijze van werkver schaffing van de R. K. Kerk te Amsterdamsche- veld naar Nieuw Schoonebeek. Tevens heeft de Rijksinspecteur voor de steunverleening in Drenthe namens de regee ring geweigerd om subsidie te verleenen voor het gereed maken van de aardebaan van een weg in het Oosten van Nieuw Schoonebeek. Namens het College van B en W. van Schoo nebeek heeft de burgemeester verklaard, dat alles gedaan zou worden om de regeering op hare beslissing inzake beide werkverschaffings objecten te doen terugkomen. UITVOER NAAR BELGIë EN LUXEMBURG. De Minister van Economische Zaken heeft ingetrokken de benoeming van den heer H. Kruidenier te Rotterdam tot lid der commissie tot regeling van den uitvoer naar België en Luxemburg en benoemd tot lid dezer commis sie de heer J. van der Grijp te Rotterdam. Guerra wint de zesde etapp'e. Gisterenmorgen om half elf vertrokken de deelnemers aan den Tour de France na een rustdag van Evian naar Aix-les-Bains, een af stand van 209 K.M. De grootste moeilijkheid op deze étappe leverde de Col d'Arravis. Bij het afdalen van deze helling kregen Archem- baud en Lemaire bandenpech, zoodat zij achter geraakten. Aix-les-Bains werd door een groep van 15 man in den tijd van 6.55.07 bereikt, waarbij Guerra de leiding had. De overige deelnemers volgden met korte tusschenpoozen. Over de deelname der Nederlandsche officie ren aan 't concours hippique te Düsseldorf kun nen we het volgende melden. Deelgenomen werd aan drie springconcoursen en wel op Vrijdag aan het „Jagdspringen Mittel". Een zwaar doch fair gebouwd parcours, dat alle paarden goed wisten te volbrengen. Alleen Pic colo Amore van Lt. Greter kon zich echter als 8e plaatsen. Op Zaterdag werd gesprongen het „zware springconcours", hindernissen tot 1.50 M. hoog en 2 M. breed. Het parcours gaf voor de bekendste Duitsche springpaarden veel moeilijkheden, doch de Hol- landsche paarden volbrachten het allen in zeer goeden stijl, evenwel geen enkele zonder fouten. De laatste dag het „Heeresjagdspringen" maak ten Piccolo, Ernica C.F. en Diana C.F. schitte rende parcoursen zonder fouten. Ernica bleek echter later 2 tijdfouten te hebben en Diana werd ten onrechte een springfout aangerekend, zoodat wederom alleen Piccolo in de prijzen bleef en zelfs 4e werd. De paarden hebben hun krachten moeten meten tegen de bekendste Duitsche springpaar den. De geheele Hannoveraansche Rijschool en de „Rome-ruiters" waren aanwezig, terwijl in ieder nummer ongeveer 100 deelnemers uit kwamen. De gasten waren in den aanvang sterker en namen door Barendse de leiding. Kort voor rust slaagde Kok er in den gelijkmaker te sco ren (11). Ook de tweede helft begon met een overwicht der .Schiedammers, die weer door Barendse hun meerderheid in een doelpunt wis ten uit te drukken. Zian maakte kort voor het einde gelijk toen H. de Haas na krachtig op- zwemmen een hard schot inzond, (22). Te Schoonhoven had Zondag een kegel-ont moeting plaats tusschen clubs uit Rotterdam, Schiedam, Gouda en Schoonhoven. De uitslagen zijn: Klasse A: van Braak-beker: 1. Alle Neune 327; 2. Pompenburg 303; 3. Touwtje 286; 4. Houtkappers 283; 5. A.D.O. 282; 6. Tavenu 274 en 7. E.V.A. 271. Klasse B, Delmee-beker: 1. A.D.O. 2 291; 2. N.H.R.V. 2 290; 3. A.D.O. 3 283; 4. Pompen burg 2 271. Treffersprijs Alle Neune: 2e vijftallenprijs A.D.O. Personeel: 1. J. Borkus 77; 2. van Bree 73; 3. mevr. Frima 72; 4. Westdorp 71; 5. van Leeuwen 69; 6. de Reeder 69; 7. C. Muller 68; 8. Jaspers 68; 9. Bonnet 67; 10. Groenewegen 66; 11. Groos 66. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. Reel. 7369 DGVS 10 BOMBAY, 3 Juli. (R. O.) De Indische vlieger Chawla treft toebereidselen voor een vlucht rond de wereld, welke hij in 6 weken denkt te vol brengen. Zijn route is via Bagdad, Stamboul, Aleppo naar Engeland, vervolgens den Atlantischen Oceaan over en via San Francisco, Japan, China en Siam naar Indië terug. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). GEëINDIGD ROTTERDAM, 27 Juni: J. W. F. van Dam, uitkeering nihil. BERKEL, 3 Juli. (Coöp. Groenten- en Bloe menveiling Vereeniging „Berkel en Rodenrijs" GA.) Rozen: Dame'Edith Telen ƒ24.80, Mrs^ Hoover 1.904.35, E. G. Hill 1.553.90. Rosa- landia 1.20—3.30, Aug. Noack 1.15—3.10, Briar Cliff 115—2.95 per 100 stuks, Elzen Poulzen 27—45 ct.. Golden Salmon 19—39 ct., Zinnia 22—43 ct., Violieren 18—31 ct., Asp. Plumosus 10—21 ct., Esp. Sprengerie 10—16 ct., Alstromerica 1320 ct. Latherus 6—J16 ct. per bos, Cacteeën 37—38 ct.! Hortensia 16—20 ct. per pot, Gladiolen: Ve nus 23—36 ct., Meilust 17—26 ct., Halley 15—25 ct., Souvenir 2326 ct., Marechal Foch 2527 ct., Vesuvius 24 ct„ Rubin 18—21 ct.. Prince of Wa les 1921 ct., l'I'nnocence 16 ct., Odin 16 ct. per dozijn, Dahlia's: Jersey Beautry ƒ6.407.60, Roem van Aalsmeer 4.206, King George 6.40, Golden Sonne 3.80—6, Dresselhuis 3.20, diver sen: Auratnuhlelie 3.706.90, Gigantumlelie 2.90—4.30, Regalumlelie ƒ0.70—1.00 per 100 stuks. LOOSDUINEN', 3 Juli. (Loosduinsche Groen- tenveiling). Bloemkool le soort 7.2016.20, 2e soort 1.606.50, kaskomkommers le soort 3.70 5.20, 2e soort 2.103.10, 3e soort 0.701.10. rijen komkommers le soort 4.807.10, 2e soort 2.403.90, gele komkommers 3.20—4, witte komkommers 2.803.20, perziken le soort 3.90 —8, alles per 100 stuks, meloenen 1585 ct. per stuk, aardappelen 1.20—2.40, stamprincessen 40 47, snijboonen 4146, boonenstek 20—36. groote boonen 3.404 per 100 kg., aalbessen 1113 ct., druiven 34 ct. per pond, tomaten A 6.40—8.40, B ƒ6.10—8.30. C 6.20—8.30, CC ƒ4.30 —5.70, bonken 5.40—5.90 per 50 kg., postelein 2535 ct. per 6 kg., spinazie 1647 ct. per 4 kg., salade le soort 6080 ct. per 100 krop, peen le soort 3.609.30, rabarber 1.502.20, pieterselie 60—100 ct. per 100 bos, andijvie 0.50—1.50 ped 100 struik, komkommerstek 1045 ct. per kist. DOOSDUINEN, 3 Julii. (Coöp. Groentenvei- ling). Bloemkool le soort ƒ4.8014.70, 2e soort 1,507.50. kaskomkommers le soort 4.104.30. 2e soort ƒ3.103.20, rijen komkommers le soort 4.907.30, 2e soort 2.804.30, gele komkom mers le soort 2.704.20, 2e soort 1.502.30, witte komkommers le soort ƒ3.104.20, 2e soort 1.30—2.90, perziken le soort 612, 2e soort 3.807.90, 3e soort 2.503.80, alles' per 100 stuks, meloenen le soort 2881 ct., 2e soort 2125 ct. per stuk, roode kool 5.20, stamprincessen 4142, snyboonen 4243, groote boonen 3.60 4.80, boonenstek 1835, komkommerstek 0.5Q 2.80, aalbessen ƒ1630 per 100 kg., tomaten A ƒ6.40—8, B ƒ6.10—8, C 6—7.50, CC 3.20—5.40,. bonken ƒ4 6.30 per 50 kg., postelein 2941 ct., stoofsla 18 ct. per 6 kg., spinazie 1243 ct. per 4 kg., druiven le soort 52—66 ct. per kg., salade le soort ƒ0.50—1.70 per 300 krop, peen le soort 3 60—8.70, rabarber 3.203.80, selderij 0.90 —1.50, pieterselie 1.10—1.40 per 100 bos, andij vie 0.702.20 per 100 struik. ROTTERDAM, 3 Juli. De priizen heden besteed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Om streken, G.A. waren als volgt: Holl. piatg. kom kommers le soort 5.809.10, 2e soort 46.40. bloemkool 6—13.80, alles per 100 stuks; sla (Mei koning) 0.50—2.20 per 100 krop: spinazie 7.90— 8.50, spitskool 3.90—4.60, alles per 100 kg.peen 36.90 per 100 bos; tomaten a 7.90—8.80, 'b 7.80—9.30, c 7.50— 8.50, cc 4.50—6, alles per 100 pond; posteiein 3.50—6.20 per 300 kg. Aan voer 85.800 pond tomaten. RODENRIJS, 3 Juli. (Coöp. Groentenveiling- Vereen. Berkel en Rodenrijs). Komkommers le soort 6.50—9.50, 2e soort 5—7.30. witte kom kommers le soort 5—5.60. 2e soort 34, bloem kool le soort 4.50—13.90, 2e soort 2.50—7.10, sla 50—90 ct., andijvie 60 ct., meloenen 2656, alles per 100 stuks; stamprinsesseboonen 39, snijboonen 32—39, groote boonen 4.80—6, spi nazie 4.50—5.30. tomaten A 16.20—18.40, B 1218, C 15.2017.60, alles per 100 kg.peen 2.10—4.30 per 100 bos; komkommerstek 0.10— 1.60 per kist; aardbeien 12 ct., druiven 31 ct-, alles per pond. 24) Wachten tot de maan opkomt en dan hier naar toe komen. Naar den verlangden toren gaan en Miss Terry vinden haar verklaren ■wat wij willen. Dan met haar naar buiten gaan, zoo noodig ons er door heen vechten, maar liefst alles zoo geruischloos en ongemerkt m°gelijk klaarspelen. Verder moeten wij alles eenvoudig aan het toeval overlaten. Een aardig wanhopige onderneming, merk- te Josiah op. Wij vlerkeeren in een wanhopig geval, her innerde Coulson hem. Abdul verlangt er naar mijn zin een beetje al te vurig naar om ons koud te zien, dan dat ik hier een minuut lan- ger blijf dan ik kan verhelpen. Zij zijn. van plan ons in koelen bloede te vermoorden, Jo siah. Fleur zeker niet, waar het jou betreft, zei Josiah vlug. Ik weet het niet, zei Coulson. Fleur is nog steeds een even groot raadsel voor mij als toen wij hier kwamen en in de val liepen. Die Vrouw is een tijgerin met al de passies van een tijgerin, Josiah en met precies evenveel koude wreedheid. Zij is, wat Cotnar van haar gemaakt heeft, toen hij haar minnaar voor haar oogen vermoordde; de vrouw die Cotnar langzaam gedood heeft, zal niet voor veel dingen terug schrikken. Mogelijk, zei Josiah, in ieder geval zal het ons na vannacht niet veel meer interessee ren. Wij zullen dan óf wel op weg zijn naar de pas, ófwel onze passen aan Petrus bij de Poort moeten laten zien, en daar geweigerd worden. In ieder geval zullen wij onze krachten bij die klimpartij aardig noodig hebben, zoodat wij beter naar beneden kunnen gaan om te zien of ze ons iets te eten geven. Dan kunnen wij uitzoeken wat wij op dat pleizierreisje willen meenemen. Zonder iemand te ontmoeten bereikten zij opnieuw den haremtuin, waar in de schaduw van de boomen een middagmaal voor hen ge reed stond. Degene die de tafel gedekt had, was in ieder geval verdwenen en Josiah, die zich omdraaide om naar den ingang van den tuin te staren, maakte een gebaar van ongeduld. Zwijgend en geheimzinnig, Coulson; deze plaats is altijd doodelijk stil en er gebeurt nooit iets. Wat doen zijhoe leven zijwaarvoor doen zij het? Het is allemaal zoo verdraaid on natuurlijkhet werkt op mijn zenuwen. Wat beteekent dat allemaal? Onze zaak niet meer.na vannacht, her innerde Coulson hem. Eet er goed van, Josiah. Wij hebben een inspannenden tijd voor den boeg, na onze tweedaagsche rust. Het lijkt in mijn idee meer op twee maan den, merkte Josiah op. Het is de stilte en ver latenheid van de plaats die mij te pakken heeft.... er gebeurt nooit iets, en toch weet je dat zij plannen maken en complotten beramen, hetzij door zeerooverij, zwendel en zelfs moord. Zooals ik van het begin af aan al heb opge merkt, Coulson, deze plaats bevalt mij niet. In den middag zochten zij hun bagage uit, en weldra hadden zij, hetgeen zij op hun te rugtocht naar Sindanao dachten mee te nemen, tot het minst mogelijke gereduceerd.... indien ZÜ ooit zouden teruggaan. Ofschoon zij luchtig genoeg over de onderneming, die voor hen lag, spraken, wisten zij beide dat het een kwestie van leven of dood was, met de grootste kans °P "et laatste, en Josiah gaf dit op zijn eigen manier te kennen toen zij, na met hun taak gereed gekomen te zijn op de slaapzakken za ten, beide in gedachten verdiept. Coulson, zei hij, sedert wij elkaar ontmoet hebben, zijn wij altijd vrij goede kameraden geweest. Ik ben er niet zeker van, dat een van ons heel uit dit avontuur te voorschijn zal komen, en ik wil graag zeggenik beschouw jou als het beste type van de genius homer, dat ooit voor den belastingontvanger is verschenen. Indien mij iets overkomt, moet je zoo snel mo gelijk met het meisje verder gaan, en dan zal ik weten dat je je best gedaan hebt. Waar zinspeel je op, Josiah? vroeg Coul son glimlachend. Ik brobeer te zeggen.... heilige Mozes! Ik zal het moeten opzouten, want daar komt Fleur vveer naar ons kijken. Coulson zag haar, gekleed in haar costuum van geborduurde witte zij, zooals koninginnen dat konden dragen. Bij haar nadering stonden beide mannen op. Zij bevonden zich in de schaduw van de boomen, welke midden in den tuin stonden, en het kwam Coulson voor dat zij er bleek en een beetje bezorgd uitzag. U maakt heel weinig gebruik van Uw vrij heid, zei ze, hen groetend en meer tot Coulson dan tot Josiah sprekend. Vrijheid! herhaalde Josiah hatelijk. Ik zou zeggen dat dat kleine versje over Nellie Bly er aardig op past. Fleur keek hem recht in de oogen. Ik heb mannen laten dooden voor kleinere beleedi- gingen dan die, zei ze. Josiah gaf haar heur blikken terug, terwijl Coulson zwijgend terzijde stond. Het was hier een botsing tusschen twee krachtige naturen. Als het een beleediging was, bied ik mijn excuus aan, zei Josiah eindelijk. En wat dat dooden betreft, alles wat ik kan zeggen is ga Uw gang. Het komt er niet heel veel op aan hoe en waar je sterft, zoo lang je tijdens je leven het spel eerlijk gespeeld hebt en nooit de regels overtreden. Met een abrupte beweging keerde zij zich van hem af naar Coulson. Ik kom Uw antwoord halen op het aanbod dat ik gemaakt heb, zei ze, alsof Josiah niet langer bestond. Ik heb U nu tijd genoeg ge geven om tot een besluit te komen. Zij sprak zoo strak, dat het hem moeilijk viel in deze Fleur de gepassioneerde vrouw van den vorigen avond te zien. En haar vraag plaat ste hem in een moeilijk parket: zelfs de schijn bare aanvaarding van zulk een aanbod was hem en Josiah onmogelijk, terwijl een weigering de situatie zóó grondig zou kunnen wijzigen, dat de redding en de vlMCht, die zij beraamd had den, onmogelijk zou worden. Hij aarzelde even. Veronderstel dat wij accepteeren, zei hij, wat gebeurt er dan met Uw nichtje? Wat kan dat jullie schelen? Wat beteekent zij voor je? vroeg Fleur met een vlaag van woede, die echter weer verdween zoodra zij gesproken had. Niets, antwoordde Coulson, behalve dat wij in haar belang in deze val geloopen zijn. Een ander punt.... veronderstel dat wij wei geren? Dan hebt ge Uzelf en niet mij de gevolgen van die weigering te verwijten, ant woordde zij. Ik ben uiterst lankmoedig geweest, te lankmoedig misschien, want anders zoudt ge beseft hebben waar tegen ge probeert te vech ten. Blijkbaar hebt ge dat nog niet voldoende gerealiseerd. Een plaats vol schaduwen en vage dreige menten, zei Coulson. Neen, het was in Sindanao nog gemakkelijker te beseffen dan hier. En U wilt die gevolgen niet duidelijker omschrij ven? Luister! Er klonk een noot van dringend verzoek in haar stem. Ik heb U beide vandaag gered. Accepteer nuhet is nutteloos om te weigeren, maak er een eind aan.... aan deze absurde koppigheid van jullie tegenover mijn macht. Of Abdul's macht, veronderstelde Coulson. Hij probeerde zooveel mogelijk tijd te winnen en tegelijkertijd misschien op een onbewaakt oogenblik de een of andere ongewilde beken tenis van haar te ontlokken. Abdul? herhaalde zij boos. Abdul zal jullie niet meer lastig vallen.... ik heersch hier. Neen, maar je kunt niet zoo spoedig vergeten hebben! Er is geen alternatief, zeg ik. Accep teer! Josiah stond er bij, even verbaasd als Coul son over hetgeen er achter deze onverwachte vasthoudendheid mocht schuilen. Fleur wacht te, en Coulson scheen te overwegen. Geef ons tijd tot morgenochtend, zei hij eindelijk. Het zal U misschien niet veel lijken, maar voor ons in het een heel ding. Mijn vriend hier heeft het vrij duidelijk uiteenge zet, geloof ik, toen hij sprak van het spel spe len terwijl je leeft. Men wijkt niet gemakkelijk van dien regel af. Morgen om dezen tijd zult ge het weten, dat beloven wij beide. Beslist, viel Josiah hem bij. Morgen om dezen tijd is het allemaal in kannen en krui ken, op de eene manier of de andere. Maar er is maar een manier, zei Fleur veelbeteekenend. Nog steeds staarde zij naar Coulson, en hij wist dat zij van hem verlangde dat hij Josiah zou wegsturen, zoodat zij alleen met hem zou kunnen praten. Hij wist dat fierheid haar weerhield den wensch onder woorden te brengen; het was echter even duidelijk alsof zij dit wel gedaan had, maar voor geen geld van de wereld zou hij haar nu alleen hebben willen spreken. Want er ging een betoovering van haar uit, welke hem zich zelf deed wan trouwen, en hij had de ervaringen van gisteren nog niet vergeten. Morgen dan, zei ze eindelijk. Ik weet dat ge tenslotte toch zult moeten accepteeren, on danks al die bezwaren. Zij wendde zich af en verliet hen, en toen zij door de muuropening verdwenen was, ging Josiah weer op zijn slaapzak zitten. Ik zou wel eens een paar dingen willen weten, zei hij. Wat heeft zij met Abdul gedaan, dat die ons niet meer lastig zal vallen? Waarom is zij er zoo verdraaid op gebrand dat wij die tweeduizend per hoofd zullen accepteeren, ter wijl een klein gaatje in den grond al dat geld zou uitsparen? Waarom zoo'n haast, waar Bean toch vandaag pas vertrokken is, en zij ons toch hier zal vasthouden tot hij betaald heeft en verdwenen is? En wat is zij van plan met Miss Terry te doen? Wat Abdul betreft, kunnen wij slechts gissen, zei Coulson, maar er gaat zeker een harden strijd tusschen die twee gestreden wor den, welke is begonnen toen wij hen bij de groote hall achterlieten. Misschien heeft zij, ik weet het niet —Tijgerin, net zooals je zei, peins je Josiah. Man, zij heeft lange nagels ook; ik heb haar weerstaan toen zij het had over haar beleedi- gen, maar ik zou het niet graag iederen mor gen voor het ontbijt hebben te doen. Fleur is geen gewone vrouw. Dat wisten wij een tijdje geleden ook al, zei Coulson droog. Wat haar verlangen betreft om te accepteeren, dat is duidelijk. Naar twee verdwenen Engelschen zal vroeger of later geïnformeerd worden, terwijl wij, wanneer wij beloven te zwijgen en terug te gaan, haar po sitie ontzettend veel sterker maken. Waar genoeg, gaf Josiah toe, maar op die manier gaan wij niet terug. Wij vertrekken vannacht met Miss Terry, gaf Coulson toe. Vertrekken is best, zei Josiah een beetje grimmig. En hoe ver denk je dat wij komen zullen? Man, als je er over nadenkt hebben wij toch eigenlijk geen schijntje van een kans! Geef ons een paar uur voorsprong, en wij kunnen de pas in de heuvelen bereiken voor ze ons inhalen; zelfs met Miss Terry moet dat mo gelijk zijn. Wanneer wij eenmaal daar zijn, kunnen wij het met z'n beide een ieder die ons daar te lijf zou willen, verdraaid lastig maken. Er is daar in die pas een punt, waar je maar een voor een doorheen kan, en een goede dek king voor ons om er vanachter vandaan te schieten. Met proppenschieters! merkte Josiah op. Voor dat soort werk is een revolger even goed als een geweer, zei Coulson. Waar wij geweren zullen noodig hebben, is bij Lake pang, om ons in den jungle van het noodige voedsel te voorzien. Hoe wij het die vijf dagen tot aan de rivier moeten uithouden is een pro bleem, waarvoor ik nog geen oplossing gevon den heb. Wat natuurlijk de reden is waarom zij de geweren weghaalden en ons de rest lieten be houden, merkte Josiah op. Zij weten dat nie mand zoo gek zal zijn om zich aan dat reisje te wagen zonder geweer. Zoo lang wij dat dus niet hebben, zijn wij automatisch gevangen. Wij moeten het toch riskeeren, zei Coulson. Laten wij eerst maar zorgen in de pas te ko men, en dan de moeilijkheden aan de andere zijde onder de oogen zien. Ik zou denken, dat Fleur toch niet meer dan een dozijn man achter ons aan zal sturen. Wees daar maar niet al te zeker van, viel Josiah hem in de rede. In ieder geval hebben wij besloten het te probeeren, vervolgde Coulson, zoodat het geen zin heeft de moeilijkheden te vergrooten en ons maar te ontmoedigen. Wij hebben tevoren wel eens meer een moeilijk karweitje opge knapt, Josiah. Dit is niet enkel moeilijk, het is je reinste onmogelijkheid, zei Josiah. HOOFSTUK XV DE ONTSNAPPING Opdat de een of andere onzichtbare bewaker achter de vensteropeningen in den muur rond den tuin het begin van hun ontsnappingspo ging niet zou kunnen waarnemen, en ook om te voorkomen dat zij door een sluiten van den beweegbaren muurhoek in hun tuin gevangen zouden zitten, begaven Josiah en Coulson zich met de bezittingen, die zij uitgekozen hadden om mee te nemen, naar de kamer waar zij in de deuropening bleven wachten, tot de maan hoog genoeg geklommen zou zijn om hun ge vaarlijke poging te kunnen wagen. Zooals altijd was de geheele omgeving onwaarschijnlijk stil. Coulson vreesde dat Fleur zou komen, zooals zij ook den vorigen avond gekomen was, om met hem te pratenmogelijk om te tweeden male te probeeren hem onder den invloed van haar bekoorlijkheden te brengen, maar met uit zondering van henzelf, was er geen teeken van menschelijke aanwezigheid voor zoover hun oog reikte. Een mysterieu die Fleur, overpeinsde Coulson, en, hoe het resultaat Van hun ontvluchtings poging ook zou zijn, zou zij ongetwijfeld nu voor altijd een mysterie voor hem blijven. Want indien zij gepakt werden, zou de ontvluchtings poging een duidelijke weigering van haar aan bod zijn, en de konsekwesties van een derge lijke weigering lieten zich makkelijk raden, hoewel zij er nooit ronduit over gesproken had. Terwijl zij in de zwarte duisternis op de stee- nen zaten, in deze laatste oogenblikken voor zij aan hun nachtelijken arbeid begonnen, be sefte Coulson hoe wanhopig klein hun kans was. Toch was het de eenige kans, afgezien van het onmogelijke alternatief van Fleur's aanbod accepteeren. Zij waren met elkaar over eengekomen niet meer te spreken, nadat zij eenmaal den tuin hadden verlaten, en Coulson's gedachten waren voortdurend bezig met het geen er voor hen lag. Toen de tijd van wachten bijna ten einde was en de eerste manestralen zich op den muur tegenover hen afteekenden, leunde Coulson over naar Josiah, die zoo stil zat dat het leek alsof hij sliep, en fluisterde: Wat denk je ervan? Wij hebben geen schijntje van kans, fluisterde Josiah. terug. Ik geloof dat wij maar beter terug konden gaan. Het is bijna tijd, herinnerde Coulson hem. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7