WOENSDXG 5 JULI 1933 TWEE WETSONTWERPEN. UITVOER VAN KASPLANTEN NAAR FRANKRIJK. WERELDONTWRICHTING EN CLEARINGWET. WERELDONTWRICHTING EN WERELDHERSTEL. DE INFLATIE-PROPAGANDA VAN DETERDING. ARNHEM ZEVEN EEUWEN STAD. WAT ZIT ER IN EEN NAAM Democratische concurrentie. intern, linguistencongres te rome. PRINSES JULIANA TE LONDEN. Eere-maaltijd in het Ned. Gezantschap. NED. MIJ. TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. NEDERLANDSCHE FEDERATIE Inzake een Nederlandsch-Belgische overeenkomst SNORDER OP AGENT INGEREDEN. VAN EEN AUTO GESLINGERD. HET ONGELUK MET DE I. D. I. N. I. COMMISSIE VAN OVERLEG. VERMIST. R. K. SCHOENWINKELIERS EN SCHOENMAKERSPATROONSVEREEN. ALGEMEEN MIJNWERKERSFONDS. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Maandag bereikten ons de teksten van twee wetsontwerpen met bijzondere betee- kenis, beide ingediend door Minister Ver schuur bij Kon. Boodschap van 1 Juli. Het eene ontwerp is de tweede editie van de oorspronkelijke Landbouwmachtigings- wet. Men herinnert zich, hoe deze wet al leen in behandeling is kunnen komen door het initiatief van de Kamerleden Loerakker e.a., die voldoende handteekeningen verza melden om alsnog de bijeenroeping van de Kamer te forceeren en te redden wat te redden was. Daaraan is te danken geweest, dat althans bloembollen en strookarton wer den geholpen, want over slechts drie pro ducten wilde de Kamer machtiging verlee- nen en zij toonde zich afkeerig van een veel verder gaand amendement-Kortenhorst, dat begrip van den toestand toonde. Gemutileerd werd de wet aanvaard en met „lood in het hart", zooals hij zei, legde de Minister zich daarbij neer. Het ligt voor de hand, dat dezelfde bewindsman, voor dezelfde verantwoordelijkheid gesteld, de zelfde wet weer indient. Onzerzijds is deze gang van zaken voorspeld; wij hebben, op meer dan één grond, aanvaarding bepleit van een wet, die ordenend kan optreden en den steun kan centraliseeren. Hieraan hebben wij niets meer toe te voegen dan de verwachting, dat de Kamer het nu wel met de Regeering eens zal zijn, „dat de voortgang der economische ontwrichting een apparaat (eischt) in handen der Regeering, dat haar te allen tijde en onder alle om standigheden ter beschikking staat en waar mee zij kan ingrijpen, waar hulp van noode is." Van belang lijkt ons ook de wet tot ver- leening van enkele retorsie-bevoegdheden aan de Regeering. Deze krijgt hiermede ruimere bevoegdheid op handelspolitiek ter rein. Om de beteekenis der wet te doen bevroeden, behoeven wij slechts op onze verhouding tot Duitschland te wijzen. Feitelijk staan wij weerloos tegenover dit land. Het behoeft zich geen zorg te maken over de vraag of Nederland het loopende handelsverdrag al of niet verlengt, want met of zonder verdrag blijft de toestand gelijk in dezen zin, dat onze handelspolitieke weerloosheid geen wapenen kent tot dusver. Deze nieuwe wet maakt eindelijk een einde aan een onhoudbaren toestand en voorziet „ons slecht voorzien arsenaal" van het wapen der retorsie, een dwangmiddel, dat de Regeering uitstekend te stade komt bij de voorbereiding en totstandkoming van een nieuwe handelsovereenkomst. Duitsch land is niet genoemd, maar men moge daar gerust weten, dat wij naar middelen van verweer zoeken, bij ontstentenis van een nieuw verdrag. Onze onderhandelaars, die weer zullen moeten spreken over het ver drag, dat einde van dit jaar afloopt, hebben nu tenminste iets als 'n hand, waarmee een vuist valt te maken. Binnenkort zal het resultaat van de on langs te Berlijn gehouden besprekingen over het douane- en credietverdrag wel per wets ontwerp aan de Kamer worden voorgelegd. En daarna zal er weer direct aan de on derhandelingen over verlenging van het handelsverdrag worden begonnen. Komt die verlenging niet, dan zal Berlijn zich hebben te realiseeren, dat Lamme Goedzak zijn le vensbelangen niet langer wenscht op te offeren aan de mystificatie, welke meestbe- gunstigingsclausule heet, en dat Nederland met eenig effect een verdrag zou kunnen opzeggen om daarna met het wapen der retorsie zijn handelspolitieke positie te ver dedigen. Dat kan dan wel niet dadelijk, daar Nederland aan een termijn gebonden is en ook gewend is zich aan bindende af spraken te houden, maar de Kroon zal nu toch de bevoegdheid krijgen om den invoer te verbieden en te beperken, alsmede de tarieven vast te stellen ten aanzien van goederen uit landen, waarmee Nederland geen handelsbetrekkingen heeft. De wet kan dus dadelijk toegepast wor den op sovjet-Rusland, waarmee wij geen handelsverdrag hebben, maar dat ons, naar vele meening, dumpt. Het is waarlijk geen vreugde, die ons be zielt bij de gedachte, dat de verscheuring der wereld-economie steeds verder dreigt te gaan, maar het ware waanzin, zoo wij nu de oude verhoudingen bleven handha ven. In de huidige buitengewone omstan digheden heeft de uitvoerende macht de be voegdheid noodig, welke zij vraagt: het par lement zal toonen, dat het den toestand be grijpt en zijn vertrouwen geven. Het bovenstaande was reeds geschreven toen het bericht kwam, dat de regeering aanstalten maakt om ook de clearing-wet daadwerkelijk te gaan hanteeren. Het tee kent den toestand: onze regeering wil een eind zien gemaakt aan onze economische weerloosheid. De ellendige gang van zaken te Londen zal aan de krachtiger defensieve houding van het Kabinet niet vreemd zijn. Het is duidelijk, dat de handelspolitiek met op den tot dusver gevolgden voet kan worden voortgezet, willen wij den gouden standaard handhaven. Dit laatste is tenslotte niet mogelijk, wanneer onze handels- en be talingsbalansen totaal worden ontwricht door de inflatie eenerzijds, het stopzetten van verplichte betalingen anderzijds en daarnaast de moorddadige tarievenpolitiek van de meeste naties. HET MIRAKEL. Bij het Groot-Nederlandsch Tooneel. Het Groot-Nederlandsch Tooneel heeft zich de opvoeringsrechten verzekerd van het wei k van Karl Vollmoeller en Max Reinhardt „Het Mirakel" met de muziek voor groot orkest en gemengd koor van Engelbert Humperdinck. Dit werk werd in alle belangrijke theater centra van Europa, o.a. Duitschland, Enge' land en Oostenrijk tallooze malen ten tooneele gebracht en beleefde alleen in Amerika meer dan 1000 opvoeringen. Het Groot-Nederlandsch Tooneel zal van dit werk, in het begin van het komende seizoen serie-opvoeringen geven in groot monteering onder regie van Johan de Meester te Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Vaststelling der hoeveelheden voor de maanden Juli, Augustus en September. De commissie voor den uitvoer van kasplan ten naar Frankrijk maakt bekend, dat in Juli mag worden uitgevoerd een hoeveelheid van 1500 K.G.; in Augustus eveneens van 1500 K.G. en in September van 4000 K.G. Zij, die meenen aanspraak te kunnen maken op uitvoer, kunnen een aanvrage richten tot den voorzitter der commissie J. Mensing, Stom meerweg 68 Aalsmeer, tot en met 11 Juli a.s. Deze aanvrage moet vergezeld gaan van con troleerbare gegevens omtrent den export van kasplanten gedurende de maanden Juli, Augus tus en September afzonderlijk en verdeeld over de jaren 1928, 1929, 1930 en 1931. Maatregel van bestuur zeer binnen kort te verwachten. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, kan de afkondiging van den algemeenen maat regel van bestuur, berustende op art. 2 van de Clearing-Wet, heden of morgen worden verwacht. Zooals men reeds weet, zal deze algemeene maatregel het der Regeering mogelijk maken desnoodig een gedwongen clearing van schuld vorderingen in te stellen ten aanzien van een land, dat in het internationale betalingsver keer beperkende bepalingen heeft getroffen. Bekroning van een Nederlander. Het Internationaal Landbouw Instituut heeft in 1930 naar aanleiding van het huwelijk van den Italiaanschen kroonprins een prijs „Prix Humbert-Marie José" ingesteld voor het beste werk op landbouw-economisch gebied van internationale beteekenis, dat gedurende een bepaald jaar zou worden gepubliceerd. Thans is deze voor de eerste maal uitgereikt en wel voor werken gepubliceerd in 1930 of 1931. De prijs bestaat uit eene gouden medaille en 10.000 liren in contanten en is toegekend aan den Nederlander dr. W. H. C. Knapp, landbouw-ingenieur te Amsterdam, voor de onder den titel „World Dislocation and World Recovery" verschenen Engelsche uitgave van diens werk „Wereld-ontwrichting en Wereld- Herstel". Alleen werken in het Fransch, En- gelsch, Duitsch, Italiaansch of Spaansch aan geboden, konden voor mededinging in aan merking komen. De Jury bestond uit: Dr. J. J. L. van Rijn te Rome (voorzitter), Prof. dr. Brinkman te Bonn-Poppelsdorf, Prof. G. O'Brien te Du blin, Prof. Brdlik te Praag en den heer Hitier, secrétaire perpétuel van de Fransche Land bouw Academie te Parijs. Er waren 21 mededingers met 33 werken, waaronder belangrijke en omvangrijke boek werken, uit vele verschillende landen. Wijnkoop vraagt om regeerings- maatregelen. Door den heer Wijnkoop zijn aan den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: Heeft de Regeering er kennis van genomen dat door den heer Deterding en anderen zoo wel hier te lande als in het buitenland pogin gen zijn en worden gedaan om ook dit land in de inflatie te betrekken? Is de Regeering bereid direct maatregelen te gen de bovenvermelde personen en tegen hun Dogmerken te nemen, subs, welke maatregelen heeft ze in dezen reeds genomen? CRISIS-ZUIVELWET. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 9 tot en met 22 Juli 1933 de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptie- melk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 4%, 5 en 5% cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2% cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderij. R. K. ONDERWIJZERESSEN VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Te Alkmaar is, onder de bescherming van de H. Monica opgericht een vereeniging van R.K. onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onder wijs; in de oprichtingsvergadering, waar Rector Vis een inleiding hield over den plicht van organisatie, traden 25 leden toe; nieuwe leden kunnen zich melden bij de secretaresse mej. H. Veltman, Emmastraat 23. De vereeniging strekt zich uit over Noordelijk Noord Holland van Den Helder tot Uitgeest. De feestelijkheden op 15 Juli. De officieele herdenkingsdag van Amhem's 700-jarig stedelijk bestaan zal aanvangen met het luiden van de klokken der stad. Om half elf heeft in Musis Sacrum officieele opening plaats van de herdenkingsfeesten door het Gemeentebestuur. Te half 12 vindt eveneens in Musis Sacrum een receptie plaats van het Gemeentebestuur voor autoriteiten, corporaties enz. Te half een wordt in hetzelfde gebouw door het Gemeente bestuur aan een aantal officieele gasten een lunch aangeboden, na afloop waarvan het ge zelschap zich naar het Openlucht Museum be geeft tot bijwoning van het landspel. In Utrecht is besloten tot een unie tusschen enkele katholiek-democratische groepen. Welke groepen in princiep toetraden wordt niet dui delijk aangegeven. Zeker behooren daartoe de R. K. Arbeiderspartij en de groep-Donders. Eerst in Augustus zal tot definitieve fusie wor den besloten. Maar metterhaast heeft men toch reeds den naam gepubliceerd, welke de te ver eenigen groepen zullen voeren, n.l. „Katholiek Democratische Arbeiderspartij, partij voor Hoofd- en Handarbeiders en Middenstanders". 't Is een lange inhoudrijke maar eenigszins vreemde benaming. Duidelijk is, dat men zich op de eerste plaats tot de arbeiders in strikten zin wil richten, maar overigens is ook iedereen welkom, vandaar de nadere formuleering, die ook hoofdarbeiders en middenstanders lokken moet.' Eenige spoed om dezen naam maar zoo vast aan te kondigen, schijnt gewenscht te zijn. Had de fusie WesselingVeraart de professor schijnt na zijn stembus-echec den leider der Volkspartij niet zoo verwerpelijk meer te vin den niet reeds in komischen ijver doen weten dat haar toekomstige naam in ieder geval zou beginnen met „Katholiek-democratisch"? We zijn benieuwd tot welke nadere omschrij ving men hier zijn toevlucht zal nemen om de nieuwe partij toch maar zoo aantrekkelijk mo gelijk voor te stellen. Nederlandsche delegatie. Bij Kon. besl. is benoemd tot gedelegeeide van de Nederlandsche Regeering bij het 3de inter nationaal linguïstencongres, dat in de maand September 1933 te Rome zal worden gehou den, prof. dr. Jos. Schrijnen, hoogleeraar aan de R.K. universiteit te Nijmegen. Het stoffelijk overschot van den bij de daling van het Italiaansche vliegboot- eskader om het leven gekomen kor por aal-monteur Quintavalle passeert de eere compagnie mariniers voor de Rozenkranskerk te Amsterdam, waar heden de plech tige uitvaart plaats had. Men seint ons uit Londen: Prinses Juliana bracht gistermorgen in Westend eenige uren door met winkelen in verscheiden groote ma gazijnen en winkels. Na de lunch werd een tochtje door Londen gemaakt. Zij bezocht de „Tower" en „Westmin ster Abbe£". Men seint ons uit Londen d.d. 4 Juli: H. K. H. Prinses Juliana heeft hedenavond aangezeten aan een diner op het Nederlandsch Gezantschap dat te harer eere werd gegeven. Onder de 49 gasten die mede aanzaten, waren de Ned. Minister-President dr. H. Colijn, de Hertog en de Hertogin van York en Prinses Alice van Athlone. 500 Genoodigden, onder wie de Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken tal van ambassadeurs en gezanten van vreemde mo gendheden hebben de danspartij bijgewoond, welke in aansluiting op het banket volgde Herhaaldelijk is gewezen op de noodzakelijk heid, dat Nederland in de tegenwoordige, inter nationaal zoo moeilijke tijden, naar buiten als een gesloten eenheid optreedt. En in het bij zonder is de behoefte gevoeld uitdrukking te geven aan de eendracht, die zich inzake de her ziening der verdragen van 1839 in de Neder landsche politiek t.a.v. onze Zuiderburen doet kennen. Van vele en verschillende zijden is op het groote belang van die Nederlandsche eens gezindheid de nadruk gelegd. In toenemende mate is in de laatste jaren gebleken van onderlinge voeling, samenwerking en eendracht tusschen verschillende groepen in den lande, die zich met de NederlandschBel gische en daarmede samenhangende Rijnvaart aangelegenheden in het bijzonder bezig hielden, of daarbij meer speciaal betrokken waren. De groei der algemeene overtuiging, die allen sa menbracht, trad keer op keer aan den dag. Men herinnere zich uit vele gevallen het overleg ter zake tusschen de West-Brabantsche en Rotter- damsche Kamers van Koophandel en Fabrieken, het gezamenlijke noenmaal van Rotterdamsche met Limburgsche en Brabantsche persoonlijkhe den te Rotterdam op 2 Mei j.l., en de represen tatieve bijeenkomst te 's-Hertogenbosch op 29 Mei, waarvan in de pers uitvoerig melding is gemaakt. De ontwikkeling van deze eensgezindheid nu heeft mede geleid tot het scheppen van een wijdvertakte organisatie. Oorspronkelijk hielden naast een aantal individueele personen, in het bijzonder het Nationaal Comité inzake een Ne derlandsch-Belgische overeenkomst en de Na tionale Unie zich met de betreffende kwesties bezig, en hiernevens ontwikkelde zich sedert 1931 een krachtige beweging in de Zuidelijke provincies. Toen de behoefte aan nauwere sa menwerking duidelijk werd nam het Nationaal Comité het initiatief, om de verschillende groe pen en leidende persoonlijkheden in een com missie samen te brengen. Uit het contact, dat binnen die commissie re gelmatig plaats had, heeft zich een federatieve organisatie ontwikkeld. Dit lichaam, dat men als de zoo gewenschte uiting van de Neder landsche eensgezindheid beschouwen mag, heeft tot naam gekozen: „Nederlandsche Federatie in zake een NederlandschBelgische Overeen komst. Bij de Federatie aangesloten zijn: het Nationaal Comité inzake een Nederlandsch Belgische Overeenkomst, de Nationale Unie en het West-Brabantsche Kanaal-Comité, terwijl contact met de Kamers van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam en Rotterdam is ver zekerd, doordat vanwege deze lichamen eenige hunner leden als lid van de Federatie zijn aan gewezen Zeer verschillende groepen en personen zijn hier samengebracht in de gemeenschappelijke overtuiging dat voor Nederland, naast een vriendschappelijke verhouding tot België, eens gezind optreden naar buiten eisch is en dat op het algemeene Nederlandsche belang, hetwelk trouwens in overeenstemming is met voorname algemeen Europeesche belangen, het volle ge wicht moet liggen. Door in de Federatie de eendracht te belichamen is een wensch vervuld, die in de laatste jaren zeer sterk werd gevoeld. Tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank heeft een snorder, die in den avond van 16 April een verkeersagent, die met een collega belast was met de speciale controle op snorders, bij het kruispunt Marnlxstraat-Rozengracht met zijn wagen omver had pogen te rijden, wegens be dreiging met een misdrijf tegen het leven ver oordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Het om. had vier maanden gevangenisstraf geeischt. Man vrij-ernstig gewond. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenavond waren twee mannen achter op een vrachtauto geklommen, die over den Hem- weg reed. In een bocht van den weg werd een van hen van den wagen geslingerd. Hij bleef bewusteloos en vrij ernstig gewond liggen en moest naar het Wilhelminagasthuis worden ver voerd. De chauffeur van de vrachtauto, die niets van het geval bemerkte, was doorgereden. Inzake het oude algemeen bindend besluit betreffende ziekenfondsen werd een beslissing aangehouden tot een zoo spoedig mogelijk te beleggen buitengewone vergadering. Na discussie keurde de vergadering goed een voorstel van het hoofdbestuur om het te mach tigen, de onderhandelingen met het bestuur der Rijksverzekeringsbank over de thans gel dende tarieven voor de bij de bank ingeschreven geneeskundigen, onder aanvaarding van de cri siskorting op de tarieven, te heropenen. Mede werd aangenomen een voorstel-'s-Gra- venhage, uitsprekende de wenschelijkheid, ge zien de verouderde tijdsomstandigheden, op nieuw het vraagstuk der middenstandsziektever zekering in studie te nemen. De deelnemers zijn op het Kurhaus namens het gemeentebestuur ontvangen en begroet door burgemeester jhr. mr. dr. Bosch ridder van Rosenthal. De voorzitter, arts Honig, dankte voor de ont vangst. Gisterenmiddag werd te 's Hage de vergade ring van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst in het Kurhaus te Scheveningen voortgezet. De ochtenduren waren besteed aan sectie vergaderingen. De sectie voor Geneeskunde kwam bijeen in het nieuwe Diaconessenhuis „Bronovo" waar dr. C. L. de Jongh een voordracht gehouden heeft over: Resultaten van de behandeling van lijders van diabetes. In de Heelkunde-sectie, werden voordrachten gehouden over Eigen er varing op het gebied der sympathicus-chirurgie door dr. Schoemaker en over scherpere afgren zing in de diagnose der z.g. chronische appen dicitis door dr. C. F. Koch. In de algemeene vergadering werd de behan deling voortgezet van het voorstel, ingediend door Hunsingo-Fivelingo Westerkwartier met betrekking tot de kinderartsen. Dit voorstel luidt als volgt: De algemeene vergadering besluite: dat de kinderartsen, ingeschreven in het spe- cialistenregister der Maatschappij, worden be schouwd als specialisten en dat ze dientengevol ge onderworpen zijn aan de regelen, geldende voor de specialisten, aangenomen in de 80e al gemeene vergadering in 1929; dat de kinderartsen, die niet zijn ingeschreven in het specialistenregister der Maatschappij wor den beschouwd als huisartsen en dat zij als zoodanig onderworpen zijn aan de regelen, gel dende voor de huisartsen. Door de afd. Zwolle was op dit voorstel een amendement ingediend om dit voorstel te lezen als volgt: „De algemeene vergadering besluite, dat de kinderartsen worden beschouwd als spe cialisten en dientengevolge onderworpen zijn aan de regels geldende voor de specialisten." Gedurende de vergadering werd door Zwolle dit voorstel nog gewijzigd in dien zin, om als overgangsmaatregel dit voorstel van geen in vloed te doen zijn op artsen, die vóór 5 Juli 1933 als kinderarts gevestigd waren. Het aldus gewijzigde voorstelZwolle werd aangenomen met 125 tegen 49 stemmen. De afdeeling Nijmegen en omstreken had een voorstel ingediend om den voorzitter afzonder lijk te doen verkiezen en te bepalen, dat de voorzitter voor 3 jaar gekozen wordt en een maal herkiesbaar is. Na eenige gedachtenwisseling werd dit voor stel ingetrokken. Vervolgens werd het jaarverslag goedgekeurd, nadat door den secretaris eenige opmerkingen beantwoord waren. Daarna werden de jaarlijk- sche bijdragen aan de Huisartsencommissie voor 1934, te betalen door alle huisartsen-leden, die ziekenfondspraktijk uitoefenen, vastgesteld. Het volgend jaar zal de algemeene vergade ring worden gehouden in het Zuidwesten des lands. De vergadering werd gesloten. Des avonds werd een gemeenschappelijke maaltijd gehouden. Te Veeningen (gem. Zuidwolde) wordt de 61- jarige landbouwer E. B. vermist. Uit de middenstandsbonden. Dezer dagen heeft de Commissie van Overleg uit de drie Nederlandsche Middenstandsbonden, onder leiding van den heer Ed. G. Schürmann, te 's-Gravenhage een vergadering gehouden. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan het gewijzigd wetsontwerp tot heffing eener omzetbelasting! Algemeen was men van mee ning, dat dit wetsontwerp, zooals het daar ligt niet aangenomen behoort te worden. Op ver schillende punten zullen ingrijpende wijzigin gen noodig zijn om aan de gegronde bezwaren van het bedrijfsleven tegemoet te komen. Vrij algemeen verzette men zich voorts te gen het opnemen van de weeldeverteringsbe- lasting in de omzetbelasting. Laatstgenoemde heffing zou, naar men meende, voldoende kun nen opbrengen om de Weeldeverteringsbelas- ting overbodig te maken. Besloten werd een audiëntie aan te vragen bij den Minister van Financien. Vervolgens werd het Rapport der Commissie van Advies inzake verstrekking van steun in natura behandeld, waarbij tevens tegenwoor dig waren vertegenwoordigers van het Ver bond van Nederl. Werkgevers, den Nederl. Grossiersbond en het Comité tot behartiging van de belangen van de grootwinkelbedrijven in levensmiddelen in Nederland. Unaniem kwam men tot de conclusie, dat het aanvanke lijk standpunt, dat het voorgestelde systeem van natura-bonnen voor het bedrijfsleven on- aannemeijk is, gehandhaafd behoort te blijven. Besloten werd van deze meening in een geza menlijk adres aan den Minister van Binnenland- sche Zaken te doen blijken. Naar aanleiding van verscheidenen ingeko men klachten werden de moeilijkheden in den tusschen- en kleinhandel in margarine onder 't oog gezien. Besloten werd terzake een con ferentie aan te vragen met den Regeerings- commissaris, belast met de uitvoering der Cri- sis-Zuivelwet. Quintavalle aan boord van de „Ronchi". Onder veel belangstelling, die van piëteit jegens den overleden landgenoot getuigde, is gisterenmiddag het stoffelijk overschot van kor poraal-monteur Quintavalle aan boord gebracht van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende s.s. „Ronchi" van de Soc. Anon. Em. V. Parodi uit Genua. Het schip vertrekt Woensdagavond of Don derdagmorgen naar Porto Santo Stefano, op een kwartier afstand van Orbetello, vanwaar het eskader Zaterdagmorgen vertrok. Het stoffelijk overschot met de Italiaansche tricolore, kransen en bloemen bedekt, arriveer de per lijkauto aan het Italiaansche consulaat, waar zich nog verscheidene autoriteiten in auto's aansloten. Tegen kwart over zes kwam de stoet bij het Ned. Havenbedrijf aan te Waalhaven. Aldaar werd de overleden korporaal op de schouders van zes Italiaansche scheepsofficieren en twee leden der Italiaansche fascistische or ganisatie te Rotterdam tot vlak voor het schip gebracht onder den fascistengroet, een saluut van een eerewacht van 70 mariniers onder com mando van luitenant Roelofsen, terwijl de om floerste trommels roffelden en de pijpers blie zen. De heer Kusen bracht namens de S.H.V. en N.H.B. een afscheidsgroet. Dan werd het stoffelijk overschot aan boord gebracht en op het voorschip temidden van een reeks kransen opgebaard. Kransen waren er van Z. Exc. Deckers, minister van Defensie, van de deligazione Italiana f.f. s.s. Rotterdam, de Ned. Agentuur- en Bevrachtings-Ondern., de direc tere generale degli Italiani all'Estero, de Scheepvaart Mij. „Wega", van de Fascio te Rot terdam, van il gente del Mare e dell Aria, van Armando Farina Scheepsagenturen, van den Ita- laanschen kapitein en reeder van het vaartuig, van de Italiaansche legatie in Den Haag en van het Italiaansche consulaat. Te midden van talrijke Italianen en autori teiten hield de Italiaansche gezant, Z. Exc. M. Francesco Faliani een korte rede, waarbij hij den gevallen Quintavalle huldigde als een pio nier op zijn terrein, maar ook vooral den na druk legde op het medeleven van het Neder landsche volk met de prestatie van een eskader en met het droevig incident. De rede eindigde evenals te Amsterdam met las Ugo Quintavelle en het antwoord der omstanders „Presente". Behalve den gezant merkten we nog op kapi tein ter zee Von Freytag Drabbe namens den Minister van Defensie, mr. K. F. O. James uit naam van den burgemeester van Rottendam, den heer A. Kortlandt, waarnemend havenmeester te Rotterdam, den militaire attaché kolonel Sen- zadenari, kapitein Babi, de verzorger van het eskader te A'dam. den Rotterdamschen consul van Italië den heer Silenzi, alsmede de heeren Sovico, chef der Italiaansche fascisten te Rot terdam en Provinzal namens de Ned. Bevrach tingsonderneming. Van het schip evenals van de gebouwen hin gen de vlaggen half stok. Na de plechtigheid is de kist naar een spe ciaal ingerichte ruimte der voorpiek over gebracht. De toestand der gewonden In 'n kort onderhoud met den heer Tovico deelde deze ons nog mede, dat hij gistermorgen de gewonden had bezocht. Zij maakten het best en hopen over vier of vijf dagen het gasthuis te kunnen verlaten en naar hun land terug te keeren. De Rotterdamsche fascisten zullen hun een afscheid voor hun vertrek per trein bereiden. Omtrent het ongeluk konden de gewonden weinig of geen inlichtingen verstrekken. Het ongeluk geschiedde plotseling en onverwacht en de bemanning wist zelf niet, wat er met haar gebeuren ging en gebeurd was. BALBO DANKT TelegTam van generaal Balbo aan minister Deckers De minister van Defensie ontving het volgen de telegram van Generaal Balbo „Diep getroffen door de voorzorgsmaatrege len van de Regeering en de ontvangst door de Nederlandsche bevolking verzoek ik Uwe Excel lentie de gevoelens van mijn levendige herin nering en dank te willen aanvaarden". VERBETERDE HOLLANDSCHE WINDMOLEN. De eerste verbeterde windmolen in Limburg, volgens het systeem „Dekker" is in gebruik ge nomen. Het betreft den windmolen van den heer Frans Boomen-Vincken op Kreijel, Nederweert, welke eenigen tijd geleden door den bliksem getroffen werd en geheel uitbrandde. Door het ijveren vooral, van den heer Van Bussel, secre taris van den Limb. Molenaarsbond, en mede door bijdragen van familieleden, en de Land bouworganisatie, was het zoozeer getroffen molenaarsgezin in staat om de geleden schade weer eenigszins te boven te komen en werd hier voor het eerst in Limburg een wiekenstel aangebracht de z.g. stroomlijnwieken. Deze wieken hebben zoo op het eerste oog veel weg van de moderne vleugels van een vliegmachine met gebogen ronde alluminium rugzijde. Door de aanbrenging van dit wiekenstel met kapconstructie, is men in staat om bij den ge- ringsten wind reeds te draaien, practisch zijn er geen dagen waarop stilstand voorkomt. Intusschen heeft de molenaar, de heer J. Breukers op Roeven eveneens zijn oude wie ken afgenomen en deze vervangen door het verbeterde systeem. Bij de ingebruikneming sprak Jhr. Mr. Fr. v. Rijckevorsel, uit Den Bosch, hoofdbestuurs lid van de Vereeniging „De Holiandsche Molen" Het verdwijnen van de windmolens, aldus spr., had een economische oorzaak en wel deze dat het windbedrijf nadeelen had, waarvan de grootste was de onregelmatigheid om bij wind wel en bij weinig wind weer niet te kunnen malen. In de 19e eeuw sneuvelden de eerste molens, toen verschillende industrieën verdwenen. Het groote signaal tot molenafbraak was wel toen de Haarlemmermeer droog gelegd werd. Toen kwamen stoomgemalen in werking. Toch heb ben de kleinbedrijven zich kunnen blijven handhaven en de Holiandsche molens waren allerwegen geroemd als technisch de beste mo lens. De verschillende ingenieurs trachten thans wederom den wind als goedkoope kracht aan te wenden en zoeken in verschillende richtingen naar verbeteringen. De vereeniging „de Holiandsche Molen" schreef toen een prijsvraag uit, waarop inzen dingen volgden van ingenieurs .molenbouwers etc. Met den eereprijs werd bekroond de in zending van den heer Dekker, molenbouwer en waterbouwkundige te Leiden. De benoeming van een nieuwen directeur. Naar wij vernemen, kan het nog wel eenigen tijd duren alvorens de benoeming van den nieuwen directeur van het Algemeen Mijnwer kersfonds plaats heeft. Het aantal sollicitanten naar deze betrekking bedraagt 306. De voor zitter van het A. M. F. met het dagelijksch bestuur zijn reeds enkele keeren bijeen ge weest. Bij een der laatste schiftingen bleven 15 a 20 candidaten over. Congres van den R. K. bond te Nijmegen. Maandag werd het tweedaagsch congres van bovengenoemden bond te Nijmegen geopend. Maandagmorgen werden de congressisten ten stadhuize te Nijmegen ontvangen door het ge meentebestuur. De vergadering werd gehouden in de Har monie. De voorzitter der afdeeling Nijmegen, de heer Naterop riep hoofdbestuur en afge vaardigden welkom in Nijmegen. De bondsvoorzitter, de heer J. A. Schlag- hecke uit Arnhem dankt Nijmegen en sprak de beste wenschen voor het congres. Bij den secretaris was een schrijven ingeko men van de Haagsche afdeeling over het crisis comité en de schoenmakers. Het hoofdbestuur stelde een motie voor, waarin afkeuring over den verkoop van schoenenondeelen wordt uitgesproken. De heer Linnewever' uit Den Haag lichtte nog toe dat de voornaamste adviseur van het H. C. C. de vertegenwoordiger is van een looierij, waaruit het aanbevolen leder afkomstig is. Algemeen werd deze handelwijze van het H.C.C. afgekeurd, welke ingaat tegen een alge meen middenstandsstelling. Besloten werd, in samenwerking met midden stands-zusterorganisaties op te treden tegen deze methode van het Haagsch Crisis Comité. Het jaarverslag van den secretaris den heer Bergen uit Utrecht werd goedgekeurd. Nieuwe afdeelingen werden opgericht in 'sHage, Den .Helder, in de Zaanstreek, Ginne- ken en Arnhem. Geprotesteerd werd tegen het z.g.n. bonnen stelsel door de crisiscomité's in Amsterdam, 'sHage en Utrecht toegepast, waarbij goed koop zoolleer wordt verstrekt. Het H.B. zou begroeven met het Nat. Steuncomité contact te zoeken. Het financieel verslag van den penningmees ter, den heer van Hol uit Rotterdam werd goed gekeurd. De heer Fr. Hoek, directeur van de vakschool uit Waalwijk, en lid van den Rijksvoorlich tingsdienst, wees op de beteekenis van de Vaktentoonstelling aan dit congres verbonden, waarop de belangstellenden kennis kunnen nemen van de vlucht van het bedrijf en van de waarde van degelijk schoenreparatiewerk, dat een goede prijsregeling waard is. Spr. hoop te dat dit congres met vaktentoonstelling de vakkennis der leden nog meer zou verhoogen. De heer Schlaghek dankt den spreker voor zijn waardeerende woorden en sprak de ver wachting uit, dat de Rijkstechnische dienst ook strenger zal optreden tegen het misbruik dat sommige schoenmakers maken van het vakdiploma, dat zij mogen voeren. De heer Fr. Hoek verklaarde dat de technische vakleiders reeds maatregelen troffen tegen schoenmakers, die een verkeerd gebruik maakten van het vakdiploma, dat reeds ontnomen was aan een schoenmaker die, alhoewel gediplomeerd, min derwaardig werk geleverd had. Na onderbreking van de agenda werd het woord gegeven aan den heer van Dael uit Arnhem die sprak over het vraagstuk: Wat kan de zelfstandige winkelier doen om zijn bestaan te behouden en te verbeteren? Spr. concludeerde dat de winkelier, die goed koopman, eerlijk zaken- en vakman is, zich zal weten te handhaven. Bij de gedachtenwisseling was de algemeene opinie, dat er geageerd moet worden tegen ongemotiveerd lage prijzen, de levering van minderwaardig schoenwerk. Reëele handel ge zonde bedrijfspolitiek kunnen den winkelier er boven op houden. Behandeld werden daarna verschillende af- deelingsvoorstellen. Het Hoofdbestuur zal op voorstel Den Haag, de uitgave overwegen van een affiche voor de propaganda voor goede schoenreparatie. Het H.B. zal pogingen in het werk stellen om te kunnen komen tot een gezellenorganisatie in het bedrijf. Uit de vergadering gingen stemmen op. om over te gaan tot de benoeming van een admi nistrateur. Vooral werd aangedrongen op uitbreiding van ledental, waardoor de inkomsten van den Bond van zelf stijgen en de administratiekosten beter kunnen gehonoreerd worden. Men ver wacht dit jaar nog honderd nieuwe leden. De vergadering werd vervolgens gesloten tot Dinsdagmorgen. De tweede dag werd ingezet met een plech tige H. Mis opgedragen door den Bondsadviseur Pastoor Huf. RADIO OCTROOIENKWESTIES. Wij hebben onlangs bericht over een kort geding, dat Philips had aanhangig gemaakt te gen de gloeilampenfabriek Radium in Tilburg. In het weekblad Radio-Electra schrijft nu ir. Polak over dit proces het volgende: Technisch was deze kwestie niet zoo heel een voudig, het ging om de vraag of Radium bij de constructie van ontvanglampen had gebruik gemaakt van een glazen raampje, waarop het rooster van de lamp gewikkeld werd. De rech ter in Breda stelde Philips in het gelijk en ver bood niet het in den handel brengen van be paalde lampen, waarbij een dergelijke con structie werd toegepast, maar het in den han del brengen door Radium van alle lampen, die inbreuk maakten op Philipsoctrooien. Wat reeds met zooveel woorden in de Octrooiwet staat. Deze eigenaardige veralgemeening van het oordeel heeft merkwaardige gevolgen gehad. Want terwijl deze kwestie in hooger beroep in 's Hertogenbosch behandeld wordt, laat de Officier van Justitie in Rotterdam bij een win kelier alle Radio Recordlampen in beslag ne men wegens vermeende inbreuk op octrooien. Ook lampen die in het geheel geen rooster heb ben, die dus nooit of te nimmer op octrooien als het bovenbedoelde inbreuk zouden kunnen maken. Even later doet de rechter in Rotterdam in kort geding uitspraak, stelt Philips in 't ongelijk, o.a. op grond van het feit, dat tegenover de verklaringen van Philips verklaringen van even deskundigen prof. Ornstein en prof. Elias stonden, die beweerden, dat er geen inbreuk werd gemaakt op het onderhavige oc trooi. Door deze beslissing komt de zaak thans waar zij eigenlijk moest zijn: bij den gewonen rech ter, zoodat volgens een normale procedure, die natuurlijk in den tusschentijd Radium in Ne derland volkomen vrij laat, zal moeten worden uitgemaakt, wie hier gelijk heeft." A.s. Donderdagmorgen 6 Juli vertrekt het K. L. M.-vliegtuig de „Ijsvogel" van Amster dam naar Batavia. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren H. G. J. Geyssendorffer, gezag voerder, J. S. W. v. d. Feyst, tweeden bestuur der, A. C. A. Bruynesteyn, werktuigkundige en S. van Straten, radiotelegrafist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk he denavond te Amsterdam zijn. De „Havik" (thuisreis) is vertrokken uit Rutbah en gearriveerd te Athene. De „Pelikaan" (uitreis) is gisteren uit Jodh- pur vertrokken en te Calcutta geland. BRANDSTICHTING. De 25-jarige winkelier P. C. L., te Leiden, heeft ten einde uit financieele moeilijkheden te komen, brand gesticht in het door hem bewoon de perceel aan de Heerengracht aldaar. Ver dachte werd door de Haagsche rechtbank ver oordeeld tot 3 jaar met aftrek van 3 maanden voorarrest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3