VKbODEtl DEUR --- '1' 11 DINSDAG 11 JULI 1933 radio-programma .-„-N KATH. FILMCONGRES. RADIO-BERICHTEN GRAANHANDEL EN LANDBOUW CRISISWET. Een internationale bijeenkomst te Antwerpen. I C. M. DE REGEERING EN DE BOUW VAKKEN. SPORT EN SPEL. MARKTBERICHTEN. HET CONFLICT TE IJMUIDEN. LUCHTVAART. FAILLISSEMENTEN. 'Avonturen roman naar het Engelsch van E. CHARLES VIVIAN. WOENSDAG, 12 JULI. HUIZEN (296 M., 1013 K.H.) N.C.K.V.-uitzenj- ding: 8.15—9.30 morgenconcert; 10.30—11'.00 gerei, morgendienst; 11.00-12.00 cello-recital, Ludwig Werner, o.a. Sonate F. dur, W. A. Mosart, 12.00 politieberichten; 12.15 gramofoonplaten, 1Z.3U trio van der Horst met medew. v. mevr- U. v. RavenzwaayMöllenkamp, o.a. Chanson ste en „Chant sans paroles", Tschaikowsky, 2 00 pauze; 2.30 gramofoonplaten, 3-0 lectuur; 3.30 orgelconcert; 4.00 gramofoonplaten; 4.30 vervolg concert; 5.00 kinderuurtje fifK) cau serie' 6.30 geen N-C.B.V.-uitzending, afgestaan; 7.00 'politieberichten; L30 evangelisatie onder schippers; 8.00 ged. uitzending van het zilveren bestaansfeest v. d. Ned. Chre Bond van perso neel in publieken dienst, uit het Concertgebouw te Amsterdam, o.a. ,.Hace Dies, quam fecit Do- minus", Palestrina, o"®®^®®*" Dias; 9.00 causerie over den N.C.R.V-landdag; 9.03 gramo foonplaten; 9.35 vervolg uitzending uit het Con certgebouw; 10.40—11.30 gramofoonplaten. HILVERSUM (1875 M., 160 K.H.) VARA en y p r O.-uitzending; 8.15 Vaz Dias. DAVENTRY (1554 M., 193 K.H.) 11.05—11.20 lezing over het platteland: 12.20 orgelspel, Quen- tin Mac Lean; 1.05 Western studio-orkest o. 1. v. Fr. Thomas, o.a. ouvert. „Fierrebas", Schu bertPiercy; 1.50 E. Parsons en zijn orkest, o.a. balletmuziek „La Source", Delibes; 2.35 gramo foonplaten; 3.20 piano-recital E. Lush; 3.35 con cert door het Bournemouth Sted. orkest o. 1. v. Godfrey; 5.35 voor de kinderen; 6.20 berichten; g.50 zigeuner-orkest; 7.35 concert met medew. v. Dole Smith (bariton) en Small (viool), o.a. Preludium, Bach-Kreisler, liederen v. Maynard Grover; 8.20 R. King en zijn orkest; 9.20 tijdsein, berichten; 9.40 B.B.C.-orkest met medew. v. Cyril Smith (piano), o.a. suite „Le Tombeau de Cou- perin", Ravel; 10.55 voorlezing; 11.0011-25 dans muziek; 11.3512.20 vervolg dansmuziek. PARIJS (Radio-Paris 1724 M., 174 K.H.) 8.05, I.20 en 7.30 gramofoonplaten: 1-20, 7.20 en 8.50 berichten; 12.501.20 orgelconcert; 9.05 sympho- nie concert, o.a. „Scènes alsaciennes". Massenet— Mouton; 9.50 operette-uitzending „Le Chalet", Adam. KALUNDBORG (1153 M., 26 0K.H.) 12.20—2.20 concert o. 1. v. A. Bendix; 3.20 gramofoonpla ten; 3.50 omroeporkest o. 1. v. Meyer Radon; 5 55—8.20 diversen; 8.20 omroeporkest, Grieg- concert, o.a. fragm. uit „Peer Gynt"; 9.05 cau serie over de Deensche aardappelmeel-industrie; 9.35 piano-recital Gudrun Seligmann, o.a. I. Blomsterhaven, Gade; 9.55 Noorsche koorlie deren: 10.20 berichten; 10.35 omroeporkest, En- gelsch—Amerikaansche muziek, o.a. suite „The Three Bears", Coates; 11.20—12.50 dansmuziek. LANGENBERG (473 M., 634 K.H.) 6.20 gramo foonplaten; 7.00 gymnastiek; 7.23—8.20 gramo foonplaten; 10.05 gymnastiek; 10.20 berichten; 10.30 voor de scholen; 11.05 voor de werkloozen; II.20 gramofoonplaten; 12.20 Frankisch orkest o. 1. v. Pfahler, o.a. fant. „Das Nachtlager in Gra nada', Kreutzer; 1.20—2.50 Werag-orkest, o.a. „Légende',' Dvokar; 4.506.10 concert uit Frank furt, o.a. „Einzug der Gaste auf der Wartburg", Wagner; 7 20 zie Königswusterhausen; 8.30 hoor spel „Stefan George"; 9.25 actueele causerie; 9.35 Weragorkest met medew. v. K. Hansen (so praan), o.a. arie uit „Aïda", Verdi; 10.20 ,,Stipp- visite"; 11.10—12.20 vroolijke muziek. ROME (441 M., 68 0K.H.) 5.50—6.35 omroep orkest' 8.20 berichten, gramofoonplaten; 8.35 me dische' causerie; 9.05 operette-uitzending, o.a. „l'Arabesca", Monleone. BRUSSEL (336 M„ 887 K.H.) 12.20 gramo foonplaten: 1.20 radio-symphonieorkest, o.a. Me lodie. Rubinsteind'Indy; 5.20 dansmuziek; 6.35 causerie over de voorspellingen van het Wereld einde; 6.50 muzikale causerie met piano-illustra tie van „Lucifer" (zie 8.50); 7.20 gramofoonpla ten; 7.35 voordracht; 7.50 tuinbouwpraatje; 8.20 gramofoonplaten; 8.30 radio-tooneel; 8.50 „Luci fer" .oratorium van Benoit; 10.50 dansmuziek. (509 M.- 590 K.H.) 12.20 radio symphonie- orkest, o.a. Espada-ballet, Massenet; 1.20 gra mofoonplaten; 5.20 radio-symphonie-orkest, o.a. 7de symphonie in C., Haydn; 6.20 causerie over Italië; 6.35 piano-recital, Jef van Hoof; 6.50 gra mofoonplaten; 7.35 causerie over autorennen; 7.50 medische kroniek; 8.20 zangvoordracht, Marthe Angelici8.35 radio-tooneel; 9.15 gramofoonpla ten; 9.20'concert uit de Kurzaal te Ostende; 10.50 dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M., 183.5 K H 6 20 gymnastiek; 6.35 concert uit Berlijn; 8 5^20 gymnastiek; 12.20 concert, o.a. De^ Sanger Wolf' 12.50 en 2.50 gramofoonplaten; 4.20 co'ncert v. h. s.s. „Europa', o.a. Mondnacht, Noack; 5.5 Oconcert met medew. v. piano- en zang-solist, o.a. Im Rolands bogen, Mama; 7.20 concert v h Franz Schubert-orkest, 9.55 koor van de IBtlerjeugdf 11.20 12.20 zie Langenberg. LUXEMBURG (1191 M„ 252 K.H.) Luxemburg- sche avond: 7.20 gevar. muziek; 8.00 weerbericht 8.0' symphonie-concert: concert m a mineur voor piano en orkest, op 54, Schumann, 8. - burgsche novellen; 8.55 Luxemburgse - ren; 9.00 gevar. muziek; 9.10 berichten 9.35 vervolg concert; 10.05 berichten (Duitscm, 10.15 dansmuziek. U] n W#l |3| I nWfjjL f L .JU Wethouder De Miranda opent de nieuwe Schollenbrug te Amsterdam. ROTTERDAM (Gem. radio-distributie). Pro gramma 1: Hilversum, Programma 2: Huizen. Programma 3: 8.00 Langenberg; 8.55 Königs wusterhausen; pl.m. 10.05 Langenberg; 12.20 Brus sel (338 M.); 1.20 Langenberg; 2.20 Königswus terhausen; 3.20 Kalundborg4.20 Königswuster hausen; pl.m. 4.50 Langenberg; 6.05 Brussel (338 M.); 6.35 Brussel (509 M.); 7.20 Königswus terhausen; 8.20 Parijs R.; 8.50 Luxemburg; 9.30 Warschau (piano-recital S. Szpinalski, o.a. Cake walk, Debassy) of Brussel (509 M.); 9.50 Parijs R.; pl.m. 11.20 Königswusterhausen. Programma 4: 8.05 Parijs R.; 10.35 Daventry; 12.20 Daventry. WOENSDAG. Het Stedelijk orkest van Straatsburg geeft om 9.05 een concert dat begint met „Le Chas seur Maudit" van César Franck, een „poème symphonique" waarvan de eerste uitvoering op een concert der Société Nationale plaats vond (31 Maart 1833) waarvan onzen meester het voorzitterschap bekleedde. Wij bespraken reeds dit werk. Na een „Légende" van Monfeuillard volgt de Symphonie fantastique van Hector Berlioz. Dit werk is de zuiverste spiegel, het ge- trouwste portret, de beste autobiographie die den romantischen Franschman van zich heeft kunnen geven. Wij volgen op den voet zijn lotgevallen, zijn zielsprocessen, zijn driften en begeerten. Een tot waanzin stijgende hartstocht voor een Engelsch tooneelspeelster Harriet Smith- son beheerschte hem, en heel het werk is van deze zielestrijd om haar doordrenkt. Berlioz schreef zelf een nauwkeurig te volgen „pro gramma" bij het werk: „Een jeugdig musicus van ziekelijke ge voeligheid en sterke verbeeldingskracht, ver giftigt zich met opium in een aanval van liefdes-wanhoop. Echter blijkt de dosis nar cose te gering om hem te dooden en veroor zaakt slechts een diepen slaap, vol van vreem de visioenen. Alle sensaties en gevoelens en herinneringen worden in zijn ziekelijk brein tot muzikale gedachten vervormd. De be minde vrouw zelve, is voor hem een melodie geworden en als een idée-fixe dat hij overal terugvindt en overal hoort." Het werk bestaat uit vijf deelen. REISPLAN Hr. Ms. VAN NES. Het reisplan voor de reis van Curagao naar Nederland van Hr. Ms. „Van Nes" luidt als volgt: 14 Augustus vertrek Curagao; 17 Augustus aan komst Paramaribo; 22 Augustus vertrek Para maribo; 24 Augustus aankomst Trinidad; 28 Augustus vertrek Trinidad; 4 September aan komst St. Vincent; 6 September vertrek St. Vincent; 9 September aankomst Las Palmas; 13 September vertrek Las Palmas; 19 Septem ber aankomst Nieuwediep. PROF. ZEEMAN. De „Royal Society of Edinburgh" heeft prof. dr. Zeeman, hoogleeraar in de natuurkunde te Amsterdam tot eerelid benoemd. Den 20en Juli a.s. zal in de oude stad der sinjoren aan de Schelde een modern dubbei- congres plaats vinden. De film en de radio zul len elkaar in het meest pittoreske havenkwar tier van Europa ontmoeten niet ver van den O. L. Vrouwe-toren die het stadsbeeld be- heerscht. Het Katholieke Vlaamsche Radio-Omroep Congres ook door vele Noord-Nederlandsche luisteraars bijgewoond, wordt verzameld in het prachtig Rivierenhof. De luister zal niet gering zijn, want Mgr. Micara, de Pauselijke Nuntius komt uit Brussel over, om er zijn zegen aari te geven te midden der hooge Belgische pre- latuur, onder wie Mgr. van Goethem en Mgr. Cruysberghe. Mede zullen gouverneur baron Holvoet, staatsminister dr. Fr. v. Cauwelaert en vele andere autoriteiten het congres bijwonen. Ook in het congres, door de Katholieke Film liga breed opgezet, zullen de kerkelijke en we reldlijke overheden haar belangstelling too- nen. Het wordt reeds 's morgens om tien uur geopend met een gezamenlijke H. Mis in het St. Jan Bergmans-College, waar voor den strijd tegen het moderne filmgevaar zegen en licht worden afgesmeekt. Een korte predikatie zal trouwens onmiddellijk dien strijd in het mid denpunt van het godsdienstig leven der katho lieke gemeenschap plaatsen. Op de sectie-vergaderingen, welke na de H. Mis aanvangen, zullen de Noord- en Zuid-Ne- derlandsche leiders en volgelingen van de Ka tholieke film elkander ontmoeten. Men zal er met de Vlaamsche Katholieke Film-Liga, die reeds talrijke afdeelingen telt en in meer dan 400 bioscoop-zalen invloed uitoefent, leden aan treffen van 't onlangs te Utrecht gestichte ka tholieke Filmfront en de reeds jaren verdien stelijke voormannen van de Katholieke Film- Centrale. Tot de inleiders op de sectie-verga- deringen behooren een bekende Dominicaan en Jezuiet de Vlaming Morlion en de Duitscher Muckermann. Ook' van boven den Moerdijk komen getoogde belangstellenden in de Katho lieke film afzakken, als de paters Hyac. Her mans, Weiter en Creutz Lechleitner. Het Hol- landsche leeken-element wordt vertegenwoor digd door den heer van Domburg, die als in leider de aesthetisch-katholieke inzichten zal verdedigen, den heer mr. A. Tepe van de K. S. A. en vele anderen. Ofschoon ook Fransche film-cineasten op net Congres worden verwacht, zal het Neder- landsch de eigenlijke voertaal zijn. Om mede aan de Fransche Katholieke Film-actie een vaste leiding te geven wordt in de a.s. Septem bermaand te Brussel een afzonderlijk congres gehouden waar echter ook Noord- en Zuid- Nederland vertegenwoordigd zullen zijn. Aan het Congres te Antwerpen wordt tege lijk een tentoonstelling verbonden. Er worden allerlei materiaal en benoodigdheden voor het stoffeeren van een bioscoopzaal onder de aan dacht van het publiek gebracht. Er zal reke ning worden gehouden met de behoeften van de smal-film-vertooningen in de kleine patronaats zalen, maar vooral met die voor normaalfilm. Want de practijk heeft al het inzicht geleerd, dat wij op den duur moeten komen tot normale klank-film-vertooningen, willen wij ook het patronaats- en vereenigings-publiek blijven boeien en afhouden van het bezoeken der groote-stadsbioscopen met hun wilde attractie. Dit exploiteeren ook door particuliere katho lieke vereenigingen is zeer wel mogelijk en het meest verkieslijk, zooals te Haarlem bleek on der leiding van den Katholieken film-opera teur J. Th. van der Wal die in een verenigings zaal een normaal-film-projectietoestel instal leerde, waar de door hem opgenomen Graal- film de prachtige St. Lidwina-vertooning te Schiebroek eerlang wordt vertoond evenals het beste en onberispelijkste wat de markt voortbrengt. Dit is de te volgen weg dat zal ook op het congres te Antwerpen overtuigend blijken. Men zal er enkele Nederlandsche en andere films vertoonen, om te laten zien dat de schoon heidsleer der film en de goede zeden uitste kend kunnen samengaan. Het werd trouwens reeds bewezen door de oprichting der N. V. In ternationale Eidophon, die door Z. H. den Paus werd aangemoedigd evenals door het Door luchtig Episcopaat in Nederland, België en andere landen, die zij betrekt in haar inter nationale werkzaamheid van nieuw, naar een gezonde cultuur strevend film-leven. Ook aan de missiefilm wordt op het Congres bijzondere aandacht geschonken. Tot dusverre is deze teveel aan het dilettantisme overgela ten Men zal er thans een beter verzorgde Ja- pansche katholieke film vertoonen die de ont roerende geschiedenis der Japansche martelaren verbeeldt. Te Tokio en in verschillende steden van Japan werd hij onder grooten toeloop ge draaid. De invoer van buitenlandsche voedergranen. De Bond van Ned. Graan- en Zaad-impor teurs te Rotterdam, het comité van Graanhan delaren te Rotterdam, de Ned. Bond van Graan- en Meelhandelaren te Dordrecht, de Rotterdamsche vereeniging voor den termijn- handel in granen, de Ver. Amsterdamsche Graanbeurs te Amsterdam en de Ver. Rotter damsche Korenbeurs te Rotterdam, die geacht kunnen worden den geheelen Ned. Graan handel te vertegenwoordigen, hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij hun bezwaren uiten tegen het denkbeeld van de Ministers van Economische Zaken en Financiën, de Landbouw-Crisiswet 1933 in dier voege te wijzigen, dat daaronder een groot aantal goederen als „Crisisproducten" worden gebracht, met' name granen en zaden, temeer daar uit de Memorie van Toelichting blijkt, dat de Ministers hierbij ook het oog hebben op de verschillende graansoorten, die tot nu toe buiten haar bemoeienis waren ge bleven, en wel de buitenlandsche voedergra nen, mais en gerst. Deze artikelen hebben sedert een lange reeks van jaren den belangrijksten grondslag gevormd voor de werkzaamheid en het be staan van de overgroote meerderheid der leden van adresseerende vereenigingen en van nog vele andere personen en firma's daarbuiten. Zij vreezen ten zeerste, dat de bestaansmoge lijkheid van hen allen door de beoogde be perkingen in groot gevaar zou worden ge bracht, en niet alleen de hunne, maar ook die van vele zijdelings bij den invoer van buitenlandsche granen betrokken bedrijven, die zich met den aanvoer, het vervoer, de lossing, den opslag, de behandeling en de verwerking er van bezig houden. In ons land kan mais in het geheel niet, voedergerst niet met voordeel worden ver bouwd, zoodat men, den invoer daarvan be perkende, rogge en haver in hun plaats zou moeten telen, maar dat zou alleen loonend zijn bij veel hoogere prijzen, dan waarvoor het buitenland zijn voederartikelen nu levert, aldus betoogen adressanten. Zoowel het bin- nenlandsche als het buitenlandsche product zou dus kunstmatig duurder moeten worden gemaakt, minstgenomen door hooge invoer rechten te heffen, en dit zou in zijn gevolgen niets minder beteekenen, dan dat ons land, een einde makende aan den invoer van den overvloed aan goedkoop veevoeder, tegelijk willens en wetens afstand zou doen van zijn zoo mogizaam verworven positie van expor teur van de veredelingsproducten van onze veeteelt, in den ruimsten zin genomen. Het zou verderfelijk kunnen zijn, den ande ren weg te hebben ingeslagen, den weg van zelfverzorging en duurdere productie. Het zou niet eenvoudige wijziging der betrokken be drijven zijn geweest, waarop men bij veran derde omstandigheden wel terug zou kunnen komen, maar een agrarische revolutie van blij vend karakter, waarin niet op stel en sprong weer verandering zou kunnen worden ge bracht. Wij zouden dan spoedig overvleugeld worden door de landen, aan wier concurrentie wij steeds het hoofd hebben kunnen bieden en het autarkische streven dat alle reden van be staan zou hebben verloren, zou ons in een nog veel ongunstiger toestand brengen, dan waarin wij ooit tevoren hadden verkeerd. Omdat het zulke allergewichtigste levens belangen voor ons land betreft, geven adres santen met den meesten aandrang in overwe ging deze niet uitsluitend te leggen in de hand van één Minister, hoe bekwaam en betrouw baar ook, en verzoeken zij, dat een zoo ingrij pende maatregel als het brengen der granen en zaden onder de crisisproducten niet worde genomen maar dat, als zulk een beslissing wenschelijk mocht schijnen, daarover slechts bij afzonderlijken wetgevenden maatregel worde beslist. Indien echter deze wijziging van het wets ontwerp niet mogelijk zou zijn, dringen adres santen er op aan dat in ieder geval, vóór dat tot bijzondere maatregelen ten aanzien der ge noemde landbouwproducten wordt overgegaan, overleg worde gepleegd met die bedrijfstak ken van den Ned. handel, die zich met den in voer en distributie dezer producten plegen be zig te houden en dat er zorg voor worde gedra gen, dat deze handel niet zal worden uitge schakeld. Verzocht wordt dat de Commissie, die vol gens de Landbouw-crisiswet 1933 in het leven is geroepen en welke door den Minister moet worden gehoord over alles wat van hem uit gaat in verband met de Landbouw-crisiswet, met minstens één stem uit den handel wordt uitgebreid en dat verplicht overleg met de in aanmerking komende bedrijfstakken worde voorgeschreven. Nadere verklaring van minister Slotemaker. Naar aanleiding van mededeelingen en be schouwingen in de pers betreffende het regee- ringsbeleid inzake de bouwvakloonen, hebben wij ons tot den minister van sociale Zaken, prof. dr. Slotmaker de Bruine gewend met het verzoek eenige nadere inlichtingen over deze aangelegenheid te geven. De Minister was hiertoe gaarne bereid. Met betrekking tot de vraag, waarom in de steunregeling arbeiders uitgesloten zijn, terwijl aan diezelfde arbeiders wel een toslag voor de werkloozenkassen wordt gegeven, vestigde de minister er den nadruk op, dat niet uit het oog moet worden verloren, dat de steunre geling per vak, per plaats en per persoon kan worden stopgezet, indien dit noodig mocht blijken. Bij de werkloozenkassen is de toe stand echter geheel anders. Deze werken over het geheele land, dus generaal. Nu waren er, zooals de minister reeds in een zijner commu nique's heeft medegedeeld, in enkele plaatsen van ons land en in enkele vakken groepen die niet aan de wenschen der Regeering hadden voldaan. Dat waren slechts weinigen. Nu kan men toch niet verdedigen, waar een in ver houding zeer klein aantal in gebreke is ge bleven, alle betrokken arbeiders over het ge heele land van den toeslag verstoken te doen blijven. Men heeft zich ook ongerust gemaakt dat de Minister zich tevreden heeft verklaard met een aanvankelijke toezegging van de zijde der organisaties. Ook met betrekking tot deze kwestie verwees Minister Slotemaker de Bruine naar de door hem gepubliceerde mededeeling. Het gaat hier over de tariefloonen boven de contractloonen. Bij deze tariefloonen is uiter aard speling in de toepassing mogelijk. De toezegging bewijst dus nog niet dat iedere toe passing overeenkomstig de bedoeling zal zijn. Daarom heeft de minister zich met het aan vankelijk antwoord tevreden verklaard en er aan het slot bijgezegd dat hij zich voorbe houdt te controleeren of de uitvoering in orde is. Aan het slot van het onderhoud zeide de Minister dat hij het waardeerde dat wij hem deze nadere toelichtiing waren komen vragen, omdat het in deze dagen van gezagscrisis naar zijn meening aanbeveling verdient, wanneer de pers, die gaarne het gezag steunt, haar cri- tiek op het Regeeringsbeleid eerst uit, nadat zij zich omtrent de gegrondheid van die critiek heeft overtuigd. DE INTERNATIONALE VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN TE NIJMEGEN Voor de internationale vierdaagsche afstands- marschen, welke van 25 t. en m. 28 Juli a.s. te Nijmegen worden gehouden, hebben 2650 per sonen ingeschreven t.w.: voor het dagelij ksch parcours van 30 K.M. 60; voor het dagelijksch parcours van 40 K.M. 1360; voor het dagelijksch parcours van 50 K.M. 687; voor het dagelijksch parcours van 55 K.M. 543. Het aantal ingeschreven dames bedroeg 295. Het totaal aantal deelnemers bestaat uit 50 pCt. burgers en 50 pCt. militairen. 32 Verschillende burgervereenigingen hebben ingeschreven met een groep van minstens 10 deelnemers. 57 militaire korpsen met een detachement van minstens 10 deelnemers. Uit het buitenland hebben ingeschreven uit Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Oostenrijk en Zwitserland. DE VLUCHT VAN HET ECHTPAAR LINDBERGH. NEW YORK 10 Juli (V.D. Na de tusschen- landing bij Rockland (New England) is het echtpaar Lindbergh doorgevlogen naar North- haven (Maine). OM DEN KONINGSBEKER. De Engelsche vliegwedstrijd om den Konings beker is gewonnen door den 51-jarigen kapitein Haviland met een Leopard Moth-toestel, die het traject aflegde met een gemiddelde snelheid van 139,5 mijl per uur. IJmuider vischhandel-vereeniging aanvaardt voorstel rijksbemiddelaar. In een gisteren gehouden vergadering van de IJmuider vischhandel-vereeniging werd be sloten het door den rijksbemiddelaar opgestel de voorstel ter beslechting van het geschil met de IJmuider-federatie, afdeeling van den cen- tralen bónd van transportarbeiders, te aan vaarden. In de daarop volgende vergadering van het bestuur der IJmuider-federatie werd besloten met ingang van Dinsdag 11 Juli: a. de staking voor zeelieden, havenarbeiders en kolenwerkers op te heffen; b. den boycot van de door IJmuider trawlers aangebrachte visch stop te zetten. Genoemde organisatie heeft tevens het werk verbod voor de vischknechts opgeheven, ter wijl de IJmuider vischhandelvereeniging alle tegen de leden der IJmuider-federatie gerichte maatregelen tegelijkertijd intrekt. ANALYSTEXAMEN. In September a.s. zal de Delft het chemisch analyst-examen 2e gedeelte, diploma B (analys- ten in laboratoria van wetenschappelijk chemisch onderzoek) worden afgenomen. Candidaten kunnen zich tot 22 Juli a.s. aan melden bij den secretaris van de Centrale Com missie v. h. analyst-examen, dr. J. v. d. Lee, Adrianalaan 283, Schiebroek. HULP VOOR MATTERN. MOSKOU, 10 Juli (H.N.) De Russische regee ring heeft twee watervliegtuigen met materiaal en monteurs uit Moskou naar Anadir gediri geerd om den Amerikaanschen vlieger Mattern hulp te verleenen. Ook zijn vier schepen naar Anadir onderweg. Voorts heeft de overheid aangeboden een watervliegtuig naar Alaska te zenden om daar een nieuwen motor voor het vliegtuig van Mattern te hallen, indien deze tijdig uit de V. S. naar Alaska gebracht kan worden. LOO'S DUINEN, 10 Juli. (Coöp. Groentenveiling) Bloemkool le soort 4.5010.50, 2e soort 1.503^ kaakomkomm. le soort 4.60. id. 2e soort 3.10, ryen komkomm. le soort 4.906.80, 2e soort 2.40 4.30, gele komkorara. le soort 23, 2e soort 1.10 1.70. witte komkomm. le soort 3.103.20, 2e soort 1.60—2, perziken le soort 4.6012, 2e soort 2.50 —8.60, 3e soort 2—5.60, pepers 1.15, eieren 2.60 —2.90, alles per 100 stuks; meloenen I 22—38 ct.« id. II 14—20 ct. per stuk; roode kool 5.90—6.10,1 aardappelen 1.50. erwten 1311 stokprlnsessen 41, stamprinsessen 30—35, snijboonen 3035« groote boonen 2.70—4.10, boonenstek 18—20., komkommerstek 0.50—1.30, aalbessen 14—20, alles per 100 kg., tomaten A 6.40—7.50. id. B 5.20—7.30, id. C 5—6.70, ld. CC 2—3.10, ld., (bonken) 4.10—6 per 50 kg., postelein 25—40 ct, per 6 kg., spinazie 825 ct. per 4 kg., druiven le soort 48—60 ct. per kg., salade le soort 0.8O— 1.80 per 100 krop, peen le soort 4—17, prei 2.30, rabarber 1.30—2.20, selderij 0.9O—1.70, peter selie 1.30, alles per 100 bos; andijvie 1.10—2.10 per 100 struik, zuring 23 ct. per kist. LOOSDUINEN, 10 Juli. (Loosduinsche Groen- tenveiüing). Bloemkool le soort 6.4012, 2e soort L503.30. kaakomkomm. le soort 4.70 5.40, 2e soort 2.60—3.30, 3e soort 1.401.50, rijen komkomm. le soort 3.30-5.40, 2e soort 1.80— 3.20, gele komkomm. 2.30—3.30, witte kom komm. 2.40—2.50, perziken le soort 4.10—12,, alles per 100 stuks, meloenen 10—35 ct. per stuk; aardappelen 0.90—1.10, erwten 8, stamprinces- sen '31—36, snijboonen 33—34, boonenstek 15 —19, alles per 100 kg., aalbessen 10—11 per 100 pond; tomaten A 6-7.20, id. B 5.807.40, id., C 5.70—6.60, ld. CC 2.70—3.80, id. (bonken) 4.50—5.70 per 50 kg., groote boonen 33.60 per 100 kg„ postelein 13—40 ct. per 6 kg., spinazie 8— 38 ct. per 4 kg., salade 0.601.50 per 100 krop„ peen 4.90—10, rabarber 1.30—1.50, selderij 50 ct.» peterselie 0.60—1. alle3 per 100 bosandijvie 0 60—2.50 per 100 struik, komkommerstek 10 35 ct. per kist. RODENRIJS, 10 Juli. (Coöp. Groentenveilmg- vereen. „Berkel en Rodenrijs" G.A.) Komkom mers le srt. 5.408.30, id. 2e srt. 3.40 6.50, witte komkommers le srt 55.50, id. 2e srt. 2.703.30, bloemkool le srt. 59.20, id. 2e srt. '1.60—4.30, sla 0.50—1.30, andijvie 0.60 —2.80, perziken 11, meloenen 944, alles per 100 stuks, stok princesseboonen 29, snij boonen. 29, groote boonen 2.102.90, poste lein 2.603.10, tomaten A 11.4016.20, id. B 10—12.60, id. C 10—16.20 alles per 100 kg., peen 24.30 per 100 bos, komkommerstek Ö.100.75 per kist. ROTTERDAM, 10 Juli.. (Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken G.A.). De prijzen wa ren als volgt: Holl. platg. komkomm. le soort 5.10—7.40, 2e soort 3.70—6.70, sla (Meikoning) 0.702.20 per 100 krop; spinazie 3.50—7.30 per 100 kg., bloemkool 3—13 per 100 stuks, peen 3.10 —8.50 per 100 bos, tomaten A ƒ6.50—7.40. id. B 6.30—7.60, id. C 5.80—6.90, id. CC 2.80—4.10 per 100 pond, postelein 24.40 per 100 kg-, spits kool 3.50—6.20 per 100 kg. Aanvoer tomaten 78.930 pond. UDEN, 10 JuM. Zwarte kersen 34—40 ct., Spaan- sche kersen 2735 ct, per kg. Aanvoer 300 bushets Opgegeven door van der Graaf Co„ (afd. Handelsinformaties). GEëINDIGD i door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. DORDRECHT, 16 Juni. A. Kleiberg. RIDDERKERK, 16 Juni. A. de Heer, 30.) Dat zou ons niets hebben opgeleverd, antwoordde hij, Ik begrijp u niet. Niets hebben opgele verd? Wij maakten een contract met Bean te gen honderd dollar per dag voor de reis, om hem naar Giafar's paleis te voeren en hem terug te brengen. Bean is voor den gek gehou den en teruggegaan zonder ons, maar met U om te bewijzen dat het niet onze schuld is kunnen wij hem dwingen ons uit te betalen, zoodra wij in Sindanao zijn, indien wij daar komen. Zonder U zou dat niet gaan, en daar wij samen niet meer bezitten dan ongeveer een honderdvijftig dollar, moesten wij u mee nemen als wij konden. Hij gaf deze verklaring met een harde, za kelijke stem, en, terwijl hij sprak staarde zij hem aan, waarbij haar eigen gelaatsuitdruk king langzaam veranderde en er een blik van begrijpen in haar oogen verscheen. Toen hij uitgesproken was stond zij op, en voor het eerst zag hij haar oogen anders dan zacht en smeekend. Dank u, mr. Coulson, ik begrijp het vol komen, en wanneer wij veilig in Sindanao ko men, zal ik zelf u uitbetaling van het door u verlangde garandeeren honderd dollar per dag vanaf den door U genoemden datum. Het is mij nu heel duidelijk. Coulson staarde haar aan de rollen waren nu heelemaal omgekeerd, en als hij kon zou hij zich hebben willen rechtvaardigen maar haar houding gaf hem geen kans. Hij keek neer op het vuur, en dan terug naar haar. Ik weet niet of dat koken een privé-aan- gelegenheid is, of dat ik er ook een woordje in mag meespreken, zei hij, maar indien dat vleesch bedorven wordt zal ik wat anders moeten gaan schieten voor wij weggaan. Oh, neem me niet kwalijk, zei ze koel, terwijl zij zich over het vuur heenboog. Zon der hem aan te zien vervolgde zij: tot wij te rug zijn, zou ik gaarne mijn aandeel in het jwerk hebben, en ik begon dit klaar te maken, n zal ik het aan u overlaten, antwoord de Coulson. Wij hebben nog genoeg te doen met onze bagage voor den komenden marsch m orde te maken. Josiah, die geen woord gezegd had, begaf zich naar de dekens. Hij nam het zijden kleed op, dat Maraquita had meegebracht, en dit op zijn eigen deken leggend, rolde hij beide zorg vuldig op. Onder het werk schudde hij af keurend met het hoofd, maar Coulson zag het niet en Maraquita nam er eenvoudig geen no titie van. Toen was het tijd om te ontbijten, en waren verdere uitleggingen onmogelijk ge- worden Alvorens zij de afdaling begonnen, bleef Maraquita eenige oogenblikken bij het begin van het pad staan, dat naar beneden naar den jungle voerde, en keek om zich heen. Met een blik nam zij het heeie schilderij dat zich aan haar blikken onthulde, in zich op. Aan den verren uiteinder zag zij de rookpluim van een stoomboot en dichter dij de kust, als een vlin der op een blauw vela' de zeilen van een kust vaarder, die zich naar de haven van Sindanao begaf. Ik wilde het nog eenmaal zien om het beeld ervan te bewaren verklaarde zij. Er kunnen niet veel dergelijke mooie plekjes op de wereld zijn. Er zijn mooiere, zei Josiah, en U zult ze spoedig zieö. Het is nu eind Maart u zujt eind April of iets later in Engeland zijn. Er is niets in de wereld dat kan halen bij een voorjaar in Engeland. Dat heb ik natuurlijk nooit gezien, zei ze. Ach, maar ik wel, zei Josiah, en op ze keren dag zal ik het weer zien wanneer het geluk mij gunstig is. De sleu e bloemen tn de bosschen van Surey, en het geelachtige groen van de jonge boompjes daar boven - en bossen narcissen, welke op straat verkocht worden. Herinner je je nog hoedie ruiken, Coulson? En de witte wolkjes langs een blau wen hemel, wanneer er een heerlijk windje waait? Hou je mond, sentimenteele dwaas, advi seerde Coulson kort. Anders vergeet je je zelf nog en begin je het „Home, sweet hom® te fluiten, wanneer je niet voorzichtig bent. Narcissen en voorjaarswindjes zijn geen din gen voor menschen zooals wij. Hij keek naar Maraquita, die boven hem stond, en in zijn oogen las zij wat hem zoo bruusk tegenover hem gemaakt had. Die nieuwe wetenschap maakte haar half blij, half bevreesd, want totdusverre had er nooit een man haar gedachten in de war ge maakt maar deze beiden want zij kende Josiah de zelfde waarde toe als Coulson waren van een soort zooals zij nog nooit te voren ontmoet had. Coulson mocht allerlei ver klaringen hebben en het feit probeeren te ver zakelijken, waarom zij haar gered hadden, terwijl zij haar in Giafar's paleis hadden kun nen achterlaten om zelf veiliger weg te ko men, maar hij kon toch geen andere dan een zuiver ridderlijken uitleg geven aan zijn ge drag in den nacht, toen hij haar uit Van Huy- sen gered had. En uit zijn „niet voor menschen zooals wij" en het verdriet in zijn oogen, toen hij een oogenblik naar haar opgekeken had, las zij, dat hij zich moedwillig tegen alle verdere intimiteit verzette, omdat hij haar op een ander plan zette dan zichzelf en Josiah. Tusschen hen stond het fortuin dat haar oom haar had nagelaten, van zijn standpunt be zien, en daarom wilde hij haar, wanneer zij in Sindanao waren aangekomen, laten gaan zon der een woord van verklaring van datgene, wat zijn blikken reeds onthuld hadden. Maar zij had geen ervaring met mannen noodig om haar dat te leeren, terwijl de man wikt, is het tenslotte toch altijd de vrouw die beschikt. Met een man als deze, vreesde zij dat het niet gemakkelijk zou zijn haar zin te krijgen; maar zij zou dien toch krijgen, daar van was zij overtuigd. Zij kwam tot dit be sluit, toen zij begon met de afdaling, welke hen uit de heldere, zuivere lucht van de heu velen zou voeren naar de hitte en ongemakken van den jungle onder hen. Voorop ging Coul son, het geweer in de hand, dan volgde zij en Josiah kwam achteraan, evenals zij op het laatste oogenblik nog een laatsten blik in het rond werpend, doch om een heel andere re den. Als zij ons volgden, zouden zij ons nu op de hielen moeten zitten, merkte hij op. Op de ze reis zullen wij geen last van hen ondervin den. Je hebt te veel voor hen losgelaten dan dat zij er doorheen konden breken, zei Coul son. Ik heb er nog eens over nagedacht, Jo siah ik geloof dat het toch geen carbon monoxide was. Voorzoover ik mij dat goedje herinner, gedraagt dat zich heel anders. Komt er niet op aan wat het was, zei Josiah. Het heeft ons geholpen, en daar ging het om. HOOFDSTUK XVIII. HET EINDE VAN DE RÉIS. Tegen den middag bevonden zij zich volop in den jungle. In het eerst leek de schaduw een welkome afwisseling van de brandende zon op de onbeschutte vlakte, maar na korten tijd zouden zij graag terug geweest zijn in de dro gere hitte, welke tusschen de heuvelen heerschte, want deze benauwde, vochtige at mosfeer werkte verlammend en maakte iede- ren stap loodzwaar. Het was niet noodig dat Coulson zijn compas raadpleegde of zijn rich ting op de zon koos, want mr. Bean's escorte had nog maar een dag tevoren een duidelijk zichtbaar spoor achtergelaten en zonder aar zelen konden zij verder gaan, meestentijd ach ter elkaar loopend hoewel er stukken waren, waar het mogelijk was met z'n drieën naast elkaar te marcheeren. Vliegen zoemden om hun hoofden en sta ken hen, kruipend ongedierte deed aanval op aanval op hun voeten, en doode takken en bladeren knapten af en dreigden hen bij de minste onvoorzichtigheid te doen uitglijden. Voor beide mannen was het een heel normale zaak, want zij waren beide aan de jungle ge wend, maar voor het meisje het allemaal nieuw en vreeselijk die v. ge hitte, die beangstigende stilte van den jun0,e in den mid dag, die slangen die zich ontrolden en ge- ruischloos weggleden uit een zonnig plekje waar het jungle-dak iets minder dik was, die stekende vliegen en, het ergste van alles, de wetenschap, dat zij daarin vijf heele dagen en nachten zouden hebben door te brengen, al vorens zij konden hopen het einde van deze verschrikking te bereiken. Zij uitte geen enkele klacht, maar volbracht dapper haar taak, glim lachend om Josiah's schilderachtige vervloe kingen van de vliegen. Wanneer er plaats was om naast elkaar te loopen, ging zij of naar voren, naast Coulson, of zij wachtte even op Josiah, die even groot was als zij en haar steeds aanmoedigende woordjes toestierde, want de manier, waarop zij rustig en zonder klagen het ongerief en de ontbering van dezen tocht accepteerde, had zijn bewondering afgedwongen. Coulson be antwoordde haar nieuwsgierige vragen over het jungle-leven zoo kort mogelijk, als hij dit zonder onbeleefd te worden kon doen, maar hij ontdooide een beetje toen zij vroeg in den middag halt hielden om te rusten en te eten. Zij hadden bij het meer voldoende in voor raad gekookt voor dit middagmaal, zoodat het niet noodig was een vuur aan te maken. Bent U er zeker van, dat u dit vijf dagen lang zult kunnen uithouden? vroeg hij. Zoo niet, dan zullen wij het tempo verminderen en het in zes of zeven dagen doen. Het zal tijd genoeg zijn om langzamer te gaan, wanneer ik U er om vraag, antwoordde zij. Ik ben sterker dan ik er uit zie. Ik herinner mij, dat U mij dat of iets dat er op lijkt al eens eerder vertelde, zei hij, dien nacht Het was in de ochtendschemering, vulde zij aan, U kwaamt uit het huis, nadat U met Davis gevochten had, en zag er uit; ik was toen bang van U. Ik had nog nooit zoo'n man ge zien. U liet van dien angst niets merken, zei hij. Zijn blik dwaalde over haar heen, nam alle details van haar op en even was zijn be wondering voor haar op zijn gelaat duidelijk zichtbaar. Zij knikte. Toch was het zoo, totdat ik mij herinnerde, dat U dat allemaal voor mij ge daan had. En er waren toen geen honderd dollar per dag als motief. Daar was Davis, antwoordde hij. Ik kon hem met zoo iets niet laten doorgaan. Het was te het was onmogelijk. Precies zooals U mij niet kon achterlaten den voorlaatsten nacht, zei ze met een glim lach. Blijkbaar was dat eveneens onmogelijk. Coulson stond op, als wilde hij dit gesprek beëindigen. Tijd om verder te gaan, kondigde hij aan. Ik zou graag dien afstand tusschen on zen vriend Bean handhaven een dag, niet meer, voor het geval hij met Ibrahim onhei len gaat uithalen. Dat kunnen wij niet toe laten. Zij stak haar hand uit en hij greep die om haar bij het opstaan te helpen. Josiah sloeg naar de vliegen, en vervloekte ze nog hevi ger dan te voren. Er hing een damp van ver rotting, en de ontoegankelijke diepten van het bosch lagen in een somber zwijgen om hen heen. Een oogenblik, terwijl zij tegenover el kaar stonden, lag Maraquita's hand in die van Coulson vast, koel, stevig. Hij vroeg zich af of de zijne even vast was. Binnen veertien dagen, zei hij, zult u in staat zijn een boot terug naar Malakka te nemen, als alles goed gaat. Ik ga niet terug naar Malakka, zei ze, haar hand terugtrekkend, doch geen verdere beweging makend. Neen? Hij uitte die monosylabe op een be leefd belangstellenden toon. Maar U wilt het toch niet riskeeren in Sindanao te blijven zeker? Ik ga naar huls, zooals wij het allemaal noemen hoewel ik het nog nooit gezien heb, zei ze. Ik wil de sleutelbloemen zien en de geur van de narcissen ruiken Engelsch voor jaar. Het klinkt zoo verleidelijk en dat is het ook, niet waar? Coulson fronste het voorhoofd. Laten wij daar alsjeblieft niet over praten, zei hij. Het is voor U wat anders, in staat om om te doen wat U wilt. Zoo zijn wij niet, Josiah en ik. Vergeet niet, dat ik, wanneer ik in staat zal zijn te doen wat ik wil, dat alleen maar aan U te danken heb, zei ze heel zacht. Tegen een tarief van honderd per dag, antwoordde Coulson kort. Josiah, wanneer je klaar béat gaan we er van door, Vooruit maar, gaf Josiah toe, ik wilde maar dat iemand me wou dragen. Maraquita lachte en deed een stap vooruit, terwijl Coulson zich omdraaide. Zij trapte ech ter precies op een glibberig dier, dat uit de struiken kwam schieten en gleed uit en greep Coulson vast om zich staande te houden. Ge durende één kort oogenblik lag zij tegen hem aan, terwijl hij zijn arm om haar heen gesla gen had om haar te ondersteunen, en in de seconden, dat die onwillekeurige omhelzing duurde, keek zij naar hem op, waarbij zij zijn vast opeengeklemde lippen zag. Hij wist, dat de val zuiver aan een ongeluk te wijten was, maar wanneer zij dit alles handig beraamd had, had zij niet méér kunnen leeren dan zij nu uit zijn gelaatsuitdrukking las. O, het spijt me zoo, zei ze, terwijl zij zich uit zijn arm losmaakte, ik trapte op Dat schijnt zoo, antwoordde Coulson een beetje ironisch, het licht is hier niet al te best, niet waar? Zij bloosde diep en gaf geen antwoord. Zij hervatten him tocht en begaven zich van de wat lichtere plek, waar zij gerust hadden, weer in de benauwende somberte. Het spoor van mr. Bean's gezelschap was nog steeds duide lijk zichtbaar en door dit te volgen werd hun de moeilijkheid bespaard om zich zoo nu en dan een weg te moeten banen door de slin gerplanten en ander onkruid, dat zich van boom tot boom uitstrekte, de jungle tot éen massa overvloedig leven en overvloedig be derf makend. Tegen zonsondergang begon het gehuil aer jakhalzen om hen heen op te klinken, papa gaaien ontwaakten en begonnen een valsch klinkend concert in de boomtoppen, en weldra namen ook de kikvorschen deel aan het koor, dat, zooals Coulson wist, den heelen nacht zou voortduren. Toen ergens in de verte het gebrul van een panter weerklonk, hield Coulson halt op een plek, waar het onder de boomen ten minste tamelijk droog was. Wij zullen hier halt houden, zei hij. Zij hebben Bean een honderd meter terug laten overnachten, zoodat er hier in de buurt wa ter moet zijn, en mogelijk kan ik weer een zwijntje schieten tenzij jij het eens wilt probeeren, Josiah, terwijl ik het vuur voor den nacht' gereed maak. Ik niet, zei Josiah. Jij moet maar schie ten dan zal ik het bosch omhakken. Zoo verspillen wij minder amunitie. Walmeer je een drinkplaats ontdekt, moet je maar eens op een hert loeren geeft weer wat afwisseling. Dat vleesch van gisterenavond heeft mijn maag geen goed gedaan, of misschien waren het die poffers. i (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7