Kris «■Ril J* HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN HET NEDERLANDSCH EPISCOPAAT. TRIOMF VAN SOLIDARITEIT. kunnen wij gaan.' MAANDAG 17 JTJEÏ1933 DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND. HET NIEUWE „BERG EN BOSCH KATH. DEMOCRATISCHE PARTIJ. Prof. J. A. Veraart voorzitter. want nu wij"Akkerlje"bij onshebben zullen wij zeker géén las! hebben van hoofdpijn, spierpijn, kiespijn, of der gelijke kwaalijes die zoo dikwijls een preltig uitstapje kunnen bederven! Neem dus op tochtjes Akker-Cachets mede. Slechts 50 cent per 12 stuks! Gemakkelijk innemen. Ge proeft niets. DREIGEND CONFLICT BIJ DE SPHINX. HET DRAMA TE ECHT. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. DOOR DE TRAM AANGEREDEN. INBRAKEN IN HET WESTLAND. jan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen. ZALIGHEID IN DEN HEER. Wij beleven, B. G., ook in godsdienstig opzicht een hoogst gewichtig tijdperk der menschelijke geschiedenis. Van den eenen kant wordt waargenomen een streven naar geestelijke hernieuwing en naar een betere sbciale orde. Van den anderen kant zien wij verslapping in het beleven van het geloof en een toenemenden droevigen geloofsafval, waartoe stelselmatig aangekweekte genot zucht en maatschappelijke wantoestanden, helaas, in hooge mate meewerken. Des te meer verheugen Wij Ons daarom over dien drang naar krachtiger geestelijk leven, dat Wij naar onze beste krachten willen blijven bevorderen. Wij willen U derhalve in dit bijzonder herdenkingsjaar van onze Verlos sing nog eens met nadruk aansporen om Jesus' gezindheid in U op te wekken. 1). Zonder zijn geest geen gezonde levensher nieuwing en geen maatschappelijk herstel. „Niemand immers kan een anderen grond slag leggen, dan die gelegd is, namelijk Christus Jesus." 2). Het stemt tot dankbaarheid en vreugde te zien, hoe er onder het katholieke volk door velen ernstig wordt gestreefd naar een krachtiger beleven van het Evangelie, naar waarachtige naastenliefde, die volgens het eigen woord van den Meester het kenmerk is van zijn leerlingen 3) naar zelfbeheer- sching en ingetogenheid, naar offervaardig heid en versobering. Zij, die aldus van Christus' geest zijn doortrokken, zullen on weerstaanbaar ook anderen opwekken om het Evangelie getrouwer te beleven. Maar steeds levendiger en algemeener moet wor den het besef, dat op iederen katholiek, nie mand uitgezonderd, bijzonder in deze tijden, een zware verantwoordelijkheid rust. Aan ons toch is de bovennatuurlijke waarheid toevertrouwd, aan ons zijn bovennatuurlij ke krachten geschonkén, en dit niet alleen voor onze persoonlijke vervolmaking, maar ook voor het heil der wereld. Allen moeten wij door een waarachtig christelijk leven, door ons opvallend goed voorbeeld 'n licht baak zijn voor onze medemenschen, vooral voor zwakken, ook voor afvalligen en niet- katholieken. „Gij zijt het licht der wereld. Uw licht moet schijnen voor de menschen, opdat zij uw goede werken mogen zien, en uw Vader verheerlijken, die in den hemel is. Gij zijt het zout der aarde. Maar als het zout smakeloos wordt, waarmee zal men het zouten". 4), d.w.z. als ons christelijk le ven verslapt, wat moet dan de wereld be hoeden voor bederf? Met aandrang roepen wij U allen op, B.G., om Christus' Geest en leven in U te ver sterken. Wij brengen U in herinnering, hoe Wij steeds hebben aangedrongen, dat in al onze katholieke organisaties niet alleen de maatschappelijke, maar op de eerste plaats de godsdienstige vorming moet worden be hartigd- En heden willen wij U nog eens wijzen op enkele middelen, die volgens de leer en de leiding der Kerk dienstig kunnen zijn tot bevordering van uw bovennatuurlijk leven. Allereerst is noodig, dat alle geloovigen innig en daadwerkelijk deelnemen aan het H. Misoffer, midden- en hoogtepunt van den eeredienst. Dit hoogheilig offer brengt ons in de innigste gemeenschap met Christus, vooral als wij er aan deelnemen door het ontvangen der H. Communie. Deze is bij uitstek het door God bedoelde middel, om Christus' leven in ons te onderhouden en te versterken. De Eucharistie immers bevat de Bron zelf der genade, zoodat wij bij het veelvuldig ontvangen der H. Com munie steeds meer en meer zullen kunnen zeggen: „Ik zelf leef niet meer, maar Chris tus leeft in mij, terwijl ik leef in 't vleesch, leef ik in het geloof van den Zoon van God, die mij heeft liefgehad en die zich voor mij heeft overgeleverd". 5). Vervolgens willen Wij U op geheel bij zondere wijze aanbevelen de godsvrucht tot de gezegende Moedermaagd, die het beeld van haar Goddelijken Zoon op de meest verheven wijze in zich heeft uitgedrukt en in haar moederlijke voorbede den sleutel bezit van Gods genadeschatten. Verder noe men Wij U nog: het volgen van geestelijke oefeningen, als retraites en recollecties, door den Paus bij herhaling aanbevolen en dat wel niet als buitengewone, maar als gewone middelen, door een ieder te gebruiken. Voedt uw godsdienstig leven ook door le zing en overweging der H. Schrift, „want de heele Schrift is door God ingegeven, en is nuttig tot onderrichting, weerlegging, te rechtwijzing en opvoeding in de gerechtig heid 6). Tracht steeds dieper door te drin gen in de kennis van dien kostbaren schat, uw heilig geloof, „den grondslag en wortel van alle rechtvaardigmaking, zonder welken het onmogelijk is God te behagen. 7). Door deze en andere middelen zal de geest van Christus in U steeds krachtiger worden en zoo zult Gij Christus vanzelf in uw daden uitdrukkelijk en in de wereld uit dragen. Wij bidden U allen eendrachtig sa men te werken, om Christus' Rijk in deze wereld tot hooger bloei te brengen: de priesters als Gods geroepenen en gezalfden, de leeken als hun overtuigde en geestdrif tige medehelpers, volgens de gedachte van het leeken-apostolaat, waartoe de Paus her haaldelijk en dringend heeft opgeroepen- Bij dit alles moeten Wij U echter krach tens de opper herderlijke taak, die God Ons op de schouders heeft gelegd, wijzen op en kele verschijnselen, die een gevaar opleve ren voor de verdere gezonde ontwikkeling van het godsdienstig leven, gedachtig het woord „dat een weinig zuurdeesem geheel het deeg verzuurt." 8). Wij brengen U in herinnering, dat vol gens de door God gewilde orde de ontwik keling van het godsdienstig leven moet ge schieden onder leiding der kerkelijke hiër archie. Christus, die zelf het hoofd is van de waarachtige eenheid aller geloovigen, heeft tot Petrus gezegd: „Weid mijn lam meren, weid mijn schapen" 9). En aan den Paus heeft Hij als medehelpers in het be stuur der Kerk gegeven de overige Aposte len en hun opvolgers, de Bisschoppen, van wie het woord geldt: „Zooals de Vader mij gezonden heeft, zoo zend ik U" 10), „wie U hoort, hoort Mij; en wie U versmaadt, ver smaadt Mij" 11). En: „Geeft acht op heel de kudde, waarover de H. Geest U als bewa kers heeft gesteld, om Gods Kerk te bestu ren" 12). De Bisschoppen op hun beurt wor den bijgestaan door de priesters, die zij zen den en op wie ook het woord van den H. Paulus toepasselijk is, dat zij zijn „de die naren van Christus en de uitdeelers van Gods geheimenissen" 13). Uit deze algemeen bekende waarheden, moeten wij leerzame lessen trekken, die Wij onder uw aandacht willen brengen, opdat, wat nu hoopvol opbloeit, geen ernstige schade zou lijden. Vooreerst: het kan geenszins goed zijn, het gezag der Bisschoppen, hoe dan ook, te miskennen; het moet verderfelijk heeten, dat gezag door verdachtmakingen of hoon te ondermijnen of krachteloos te maken door geregeld te onderscheiden tusschen 't gezag en de gezagdragers. Bij verreweg de meesten is immers de achting voor het ge zag in hooge mate afhankelijk van den eer bied voor de gezagdragers- Vermindering van dezen eerbied heeft daarom bij zeer ve len tot gevolg vermindering van de achting voor het gezag zelf, en voor zijn in geweten bindende verordeningen. Het is vervolgens volstrekt on-katholiek te meenen, dat de geloovigen alleen aan een onfeilbaar sprekenden Paus eerbied en gehoorzaamheid verschuldigd zijn. De Bis schoppen toch hebben een ieder voor zijn bisdom in alles wat het geestelijk bestuur betreft de waarachtige bevoegdheid te be slissen en voorschriften te geven, en dit niet alleen in zuiver geestelijke zaken, maar ook in tijdelijke, voorzoover deze met het gees telijke verband houden. Met name dient er op gewezen te worden, dat de katholieke actie, het apostolisch leekenwerk, volgens de herhaalde uitspraken van Z.H. den Paus, niet dan in overeenstemming met den wil en de leiding der Bisschoppen moet worden gevoerd, en dat aan hen uitsluitend de be voegdheid toekomt, den geest en de metho den van die actie voor hun bisdommen vast te stellen. De Bisschoppen zijn ook de ge roepen rechters om te oordeelen over het al of niet katholieke karakter van de openbare uitingen der levens, van geschriften, daden en organisatie-vormen. En als de Bisschop pen in deze zaken hun oordeel en hun wil hebben te kennen gegeven, past aan de ge loovigen eerbied en volgzaamheid. In de derde plaats moeten Wij als een on-katholieke opvatting brandmerken de meening, dat de geloovigen zelve, krachtens de bovennatuurlijke roeping, de bevoegd heid zouden bezitten als rechters op te tre den over de bestuursdaden der hiërarchie. Al hebben sommigen voor zichzelf misschien de overtuiging, dat zij in bepaalde geval len alleen het juiste inzicht bezitten, zij missen toch de zending en daarom ook het recht hun meening openlijk als de juiste op te dringen. Voor den gang der zaken in de Kerk dragen alléén de Bisschoppen de verantwoordelijkheid en hun alleen komt het beslissende oordeel toe. Op de onderda nen rust de plicht het goede te doen en te propageeren, maar in onderdanigheid aan het door God over hen gestelde gezag. Wat hier gezegd is, geldt ook voor de be oordeeling van de werkzaamheden der priesters. In enkele kringen is het min of meer gewoonte geworden op smalende wij ze, vaak ook met groote bitterheid, openlijk critiek uit te oefenen op de priesters. Zij, die zich daaraan schuldig maken, zijn met den eigenlijken aard en de bijzondere moei lijkheden van het priesterlijk dienstwerk meestal niet voldoende bekend. Het over wegend goede in hun ambtsvervulling en in hun leven wordt verzwegen. Wat soms fouten zijn van enkelen, wordt aan nage noeg de geheele priesterschap ten laste ge legd. De Bisschoppen, die bekend zijn met den algemeenen toestand, en onder wier rechtsbevoegdheid de geestelijkheid staat, mogen geenszins die critiek van onbevoeg den dulden. Zij moeten haar in haar alge meenheid als onrechtvaardig en als ergernis gevend veroordeelen. De eerbied en het vertrouwen der ge loovigen, waaraan de priesters bij hun hei lig dienstwerk dringend behoefte hebben, wordt aldus ondergraven, waardoor een al gemeen geestelijk belang ernstig wordt ge schaad. Het uitspreken van lichtvaardige oordeelen, het vergrooten en veralgemee- nen van kwaad, zijn zedelijk verkeerd en dus den christen ongeoorloofd; ja zelfs een grove toon, die minachting en afkeer moet kweeken, is reeds in strijd met de wetten der naastenliefde. Wij nemen gaarne aan, dat de beoor deelaars in het algemeen met een goede be doeling bezield zijn, maar men bedenke, dat het goede doel nimmer de ongeoorloofde middelen heiligt en niemand meene in waar heid Christus te kunnen volgen, zonder ook zooveel mogelijk zijn mildheid en liefde, zijn ootmoed en eenvoud in woorden en ge dragingen te doen uitkomen. Zijn er werkelijk gerechtvaardigde grie ven, dan behoeven deze noch verzwegen, noch onderdrukt te worden; want er zijn andere wegen om deze tot uitdrukking te brengen. Zij, die zulke grieven hebben, zul len bij de Bisschoppen steeds een gewillig oor vinden. Men bedenke overigens, dat de genadebemiddeling in de Kerk niet gebon den is aan persoonlijkheid heiligheid. En daarom is het verkeerd de leiding af te wij zen van personen, die niet door hooge vol maaktheid uitblinken. Ten slotte willen Wij U nog op het vol gende wijzen: Wie Christus wil volgen, moet zich onthechten van de aardsche goederen. Maar het is met de katholieke opvatting, zooals deze ook in de groote sociale ency clieken wordt uiteengezet, in strijd het voor te stellen, alsof bezit onvereenigbaar is met volmaaktheid. Vrijwillige armoede is voor zeker een machtig middel bij het streven naar volmaaktheid, maar volmaaktheid sluit geenszins persoonlijk bezit en gebruik van aardsche goederen uit. Deze leeringen en vermaningen, B. G., moesten Wij tot U richten, om aldus aan de goede strevingen, waarover_ Wij in het be gin spraken, de juiste richting te wijzen en om de actie der goedwillenden op elk ter rein sterker, zuiverder en Gode meer wel gevallig te maken. Gelijk het den mensch niets baat, als hij de heele wereld wint, maar schade lijdt aan zijn ziel 14), zoo zal ieder op zich zelf loffelijk streven en alle onthechting vruchteloos, dikwijls schadelijk zijn, als men niet tevens weet te verzaken aan de eigenliefde, die zichzelf zoekt en de eigen meening als den maatstaf beschouwt van al wat geschieden moet. „Al schenk ik weg al wat ik heb, zegt de Apostel, al geef ik mijn lichaam om mij te laten verbranden: als ik de liefde niet heb, het dient tot niets" 15). „De liefde zoekt zichzelve niet" 16) en zal daarom weten te gehoorza men. „Iedereen moet onderworpen zijn aan het hooger gezag; want alle gezag komt van God. Wie zich dus verzet tegen 't gezag,^ver zet zich tegen de verordening van God" 17). Wij vertrouwen, B. G., dat de eerbiedige aanhankelijkheid, die de verhouding der geloovigen tot de Bisschoppen en de pries ters in ons land steeds heeft gekenmerkt en die voor het algemeen geestelijk welzijn een onschatbare zegen is, ook in de toe komst zal bewaard blijven en versterkt mo ge worden. Indien de geloovigen in 'n geest van katholieke volgzaamheid hun geestelijk werk onder de leiding plaatsen van de her ders, die God hun heeft gesteld, dan mag een rijke verdere opbloei worden verwacht van waar genadeleven tot heil van Kerk en Vaderland. Indien Gij allen, B. G., tracht Uzelve gelijkvormig te maken aan Hem, die, „vol van genade en waarheid" 18), „bij zijn intreden in de wereld sprak: Zie, Ik kom om uw wil te doen, o God" 19) en die „Zich vernederd heeft, door gehoorzaam te wor den tot den dood, ja, tot den dood des krui- ses" 20), dan zal dit Heilig Jaar, waarin Wij Een overzicht van het nieuwe sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven foto K.L.M.) „Opdat wij de vreugde mogen sma ken in gezondheid weer te zien degenen wier ziekte ons met vrees bevangt". „Zonder de bescheidenheid al te veel geweld aan te doen, mogen wij wel zeggen, dat ons nieuwe sanatorium een schitterend bewijs is van de offervaardigheid en solidariteit, welke gelukkig in de katholieke arbeidersbeweging nog in ruime mate wordt aangetroffen". Met deze woorden vangt de heer J. Th. Nijkamp, voorzitter van „Herwonnen Levens kracht" een geschriftje aan over de organi satie en het tot stand komen van het groote en grootsche nieuwe sanatorium te Bilthoven. Wij gelooven, dat inderdaad dit prachtige werk van „Herwonnen Levenskracht" begon nen en voortgezet is met de solidariteit der massa en dat deze factor, die wij nog altijd liever de Christelijke naastenliefde noemen, de grond is, waarop bij de voleinding van het reuzenwerk in Bilthoven, de blijdschap der leiders is gebouwd. En terecht. Want de waar de daarvan gaat uit boven de buitengewone beteekenis van den bouw van dit sanatorium en strekt verder dan de groote groep, welke dit werk tot stand bracht. De kapel van Berg en Bosch. Morgen zal mgr. J. H, G. Jansen, Aarts bisschop van Utrecht, het nieuwe sanatorium in Bilthoven op plechtige wijze openen. De bouw is, op enkele meer ondergeschikte ge deelten na, gereed en de zegenrijke arbeid, die in Apeldoorn werd begonnen en tot een in binnen- en buitenland tot bewondering dwin gende perfectie werd opgevoerd, zal in Bilt hoven met behulp van de modernste middelen worden voortgezet. Aan de hand van de gegevens, die ons bij een persbezoek aan Bilthoven werden ver strekt door den voorzitter van „Herwonnen Levenskracht" en den directeur-geneesheer, Dr. Bronkhorst, willen wij thans de aandacht vestigen op deze onderneming, die terecht een triomf van solidariteit mag heeten. Toen men definitief tot den bouw van het nieuwe sanatorium had besloten en de werk zaamheden, in hoofdzaak nog voorbereidende werkzaamheden, aanvingen, bleek een geluk kige omstandigheid, die hierin bestond, dat de directeur, die in Apeldoorn een twaalfjarige ervaring met de verpleging van t.b.c.-patiën- ten had opgedaan, deze geheele ervaring als factor kon laten gelden bij den bouw en in richting van het nieuwe sanatorium. En het is deze factor van uiterste doelmatigheid, die overgenomen en verwerkt door de architecten, Koldewey en Van Moorsel, den geheelen bouw tenslotte bepaalde. Wat bereikt werd, is verkregen met be scheiden middelen. De bouw is in-'t algemeen sober, maar zeer smaakvol; rustig, maar juist het negentiende eeuwfeest vieren van deze grootste gebeurtenis der wereldgeschiedenis, niet zonder vrucht aan uw zielen voorbij gaan. Dit vragen Wij van harte aan den Heili gen Geest, den Geest des Heeren, op Pink sterdag over de Apostelen neergedaald om hun alle waarheid te leeren21), den Geest, die volgens de belofte des Heeren steeds met zjjn Kerk blijft 22) en ons dus ook he den niet verlaat. Moge die Geest ons hel pen om in zijn kracht en zijn genade het aanschijn der aarde te hernieuwen 23). En zal dit ons gezamenlijk herderlijk schrijven in alle tot onze Kerkprovincie be- hoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld, op Zon dag 16 Juli a.s. onder alle vastgestelde H.H. Missen van den predikstoel worden voorge lezen. t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. Gegeven te Utrecht, 28 Juni 1933. 1). Phil. 2:5; 2) 1 Cor. 3:11; 3). Jo. 13:35; 4). Matth. 5:14; 5:16; 5:13; 5). Gal. 2:20; 6). 2 Tim. 3:16; 7). Cone. Trid. S. 6, c. 8; 8). 1 Cor. 5:6; 9.). Jo. 21:15, 17; 10). Jo. 20:21; 11). Luc. 10:16; 12). Hand. 20:28; 13). 1 Cor. 4:1; 14). Matth. 16:26; 15). 1 Cor. 13:3; 16). 1 Cor. 13:5; 17). Rom. 12:22; 18). Jo. 1:14; 19). Hebr. 10:7; 20). Phil. 2:8; 21). Jo. 16:13; 22). Jo. 14; 16; 23). Ps. 103, 30, met dat accent, dat de levendigheid niet uit sluit. Het is een typische eigenaardigheid in de manier van bouwen van deze architecten,- dat zij weten te varieeren zonder de lijn te ver liezen en juist hier werd dit een der niet on belangrijke eischen,daar de patiënten lange rustkuren moeten doormaken en dus gedwon gen zijn, sterk den invloed van het milieu te ondergaan. Trouwens, ook wat betreft het geheele com plex geldt dit. De groepeering der verschil lende gebouwen met de frissche roode daken midden en onder het donkere groen der den- nenboomen, het wisselen van het uitzicht, de ligging der kapel, die ongeveer in het midden van het complex ligt en waar de patiënten, die dit reeds kunnen, buiten om heen wan delen, dit alles bepaalt die geheele sfeer van afwisseling en variatie, welke zoo zeer noodig is gebleken. Ook de versiering heeft het hare daartoe bij gedragen. Wij noemen de glas-in-lood-ramen van Jonas en Nienaber van Eyben, een tweetal heel goede beelden van Termooten, kleurig werk van Charles Vos en niet in het minst de buitengewoon-geestige schetsjes op de wan den en de goede grootere voorstellingen, die hij hier en daar aanbracht. Marie Andriessen maakte aan weerszijden van den ingang van het hoofdgebouw een paar vlakke reliefs, terwijl de kruiswegstaties van dezelfde kunstenares in de kapel nog moe ten worden aangebracht. schilderswerkplaats, een afdeeling voor boek binden en cartonnagewerk, magazijnen en ten slotte een gebouw, waar de metaalbewerkers, de schoenmaker, de horlogemaker, de kleer maker en andere vaklieden hun beroep uit oefenen. In een toonkamer is, naast de producten uit de genoemde werkplaatsen, ook kundig weefwerk uit de vrouwenwerkplaats te zien. Om het gezellige nazorghuis, waarin ont- spannings- en studiezalen zijn gehuisvest, lig gen veertig hutjes, die voor een deel ook in Apeldoorn reeds een paar jaar dienst deden, als een zeer genoeglijk dorp bijeen, waar de nazorg-patiënten aldus de kans hebben een „eigen" huis te bewonen. Deze woninkjes gelden niet voor de vrouwelijke patiënten. Tot slot enkele cijfers. Het is misschien voor een juist begrip van de grootte van deze onderneming goed om enkele cijfers te noemen. Het geheele gebouwencomplex neemt ruim 10 H.A. ih beslag, maar om zich te waarborgen, dat de naaste omgevttig niet door villaparken of anderszins zal worden bezet, is niet minder dan 46 H.A. terrein aangekocht. De grootste afstand van het aaneensluitende complex is 350 M. In alle gebouwen samen zijn 1700 licht punten 550 vaste waschtafels en 900 binnen deuren. Door stucadoors werd een oppervlak te van 32000 M2 bewerkt, terwijl 7000 M2 lino leum werd gelegd. De centrale verwarming heeft een capaciteit van 1.800.000 cal. per uur. De geheele bouw en installatie kostte 1.700.000. Het Sanatorium heeft een capaciteit van 400 bedden, n.l. voor 250 volwassen patiënten, voor 100 kinderen en 50 nazorgkolonisten. Het zijn ongetwijfeld geweldige cijfers en wij zullen de laatsten zijn om de waarde er van te verkleinen. W.lj gelooven alleen, dat er hier andere dingen zijn, die niet bepaald kun nen worden met de cijfers van ons reken kundig stelsel, die te groot zijn voor de on beholpenheid van een metriek systeem. Langs de bedden en door de vriendelijke gangen van „Berg en Bosch" gaan zacht en geri^pchloos de Zusters Dominicanessen, die hier verplegen. Maar daar zijn ook de dokters, daar is het geheele personeel en in een wijden kring om dit centrum zijn daar in Nederland de dankbare harten van zoovelen, die aan al de toewijding en liefde van deze menschen hun herwonnen levenskracht danken. De kleine maar moeitevolle offers der ar beiders, de giften van velen, de liefde van allen vloeide in Apeldoorn samen en zal thjns in Bilthoven samenvloeien en nieuw leven worden voor tallooze zwakken. Zoo is dit nieuwe sanatorium in waarheid een triomf van solidariteit. Moge God dit werk zegenen, opdat wij zooals de H. Kerk in de ziekenhuizen bidt „de vreugde mogen smaken in gezondheid weer te zien, degenen wier. ziekte ons met vrees bevangt". Bouw en inrichting. Over den bouw en inrichting willen wij voorts nog een en ander mededeelen. Het hoofdgebouw bevat de gewone ruimten voor administratie en correspondentie, alsmede de vertrekken voor den medischen dienst, n.l. laboratoria voor chemisch- en bacteriologisch onderzoek, een operatiekamer, röntgenkamers voor diagnostiek en therapie, een röntgen- archief met donkere kamers, kamers voor tand- en keelarts, etc. Het zijn al die vertrek ken, die er noodwendig zijn moeten, die met de meest moderne middelen zijn uitgerust, maar die men nu eenmaal zien moet om ver baasd te staan over de wijze, waarop de techniek de wetenschap te hulp kwam. Rechts en links en aan de Zuidzijde van het hoofdgebouw liggen de drie groote paviljoens voor mannen, vrouwen en kinderen. Korte gangen vormen de verbinding met den cen- traalbouw. Eerst in de paviljoens zelf het was Dr. Bronkhorst, die ons er op attent maakte blijkt de groote afstand, die er ligt tusschen de tuberculose-behandeling van een tiental jaren geleden en nu. Steeds meer ontwikkelt het sanatorium zich van herstellingsoord tot klinische inrichting met een speciale, maar zeer gedifferentieerde taak. En in den bouw komt dit zeer sterk tot uitdrukking. Daar het zwaartepunt is verplaatst naar de meest ern stige gevallen, steeg de gemiddelde kuurduur van zes tot twaalf maanden en het is juist hierom, dat men aan het milieu een zoo groote waarde moet toekennen,. Bij de paviljoens voor de volwassen patiën ten is een verdeeling in drie afdeelingen ge maakt naar de verschilende phasen van de kuur. Deze afdeelingen liggen alle gelijkvloers. Terwijl de eerste afdeeling uit kleine zalen bestaat voor patiënten, die binnen behandeld worden, wordt de tweede afdeeling gevormd door een complex van drie open lighallen voor openlucht-bedverpleging. Het verblijf van zie ken in open lighallen, zoowel in den zomer als 's winters, wekt nog altijd de grootste ver bazing en toch is dit juist een van de dingen, die worden toegepast als gevolg van de jaren lange ervaring in Apeldoorn. Natuurlijk zijn deze lighallen tegen verschillende verkeerde invloeden beschermd. Zij zijn acht meter diep en de bedden staan in twee rijen achter el kaar, de achterste rij 30 c.M. hooger dan de voorste. Het schuine dak loopt steil op, waar door het zuidfront zeer laag is en de hal licht en vroolijk wordt. Het dennenbosch voor deze paviljoens is juist zooveel gedund, dat het zonnig effect behouden bleef, terwijl een al te sterke straling met de kwade gevolgen daarvan voorkomen werd. Om de windkracht zooveel mogelijk te breken, is het bosch ver der zoo dicht mogelijk gehouden. De derde phase, weute Komt na de zoo juist genoemde, waarbij de patiënten reeds beterend zijn, maar nog het grootste deel van den dag het bed moeten houden, is die, waarbij de ver pleegden reeds geheel ambulant zijn en alleen nog een aantal rusturen per dag hebben. Deze rusturen worden in lighallen doorgebracht, terwijl voor de nachtrust een slaapzaal aan wezig is. Bij den bouw van het kinderpaviljoen is men van een geheel andere differentiatie uit gegaan. De scheiding tusschen jongens en meisjes, kleinste, grootere en grootste kinde ren, al of niet besmettelijkheid, leidde tot een onderverdeeling van lighallen en zalen. Op het dak en voor enkele groote zalen zijn heer lijke zonterrassen en over enkele weken zal hierbij ook de openluchtschool komen, die nog van Apeldoorn moet worden overgebracht. De nazorg. Is de groote differentiatie van dit Sanato rium een unicum, niet minder geldt dit ook voor de nazorg-afdeeling, welke zeer interes sant is. Het ligt voor de hand en de practijk heeft ook wel uitgewezen, dat voor de patiën ten, die een sanatorium verlaten, de grootste moeilijkheid schuilt in het zich weer aanpas sen aan het gewone leven. De overgang is zeer groot en in meer dan één geval funest geweest. Om dezen overgang te verzachten heeft men de nazorg-afdeeling ingericht dit was ook reeds zoo in Apeldoorn als een arbeidskolonie, waar de werktijd en dus de gevergde inspanning langzaam wordt opge voerd tot acht uur per dag. En dat niet in een arbeidsprestatie, die den aard heeft van „bezig houden", maar in een volledig bedrijf, waar ook verdiend wordt. In deze kolonie, welhaast de merkwaardig ste afdeeling, staan in carré gebouwd de ruim ten voor de machinale houtbewerking, voor zien van alle mogelijke machines, de werk plaats voor het in elkaar zetten van het hou ten speelgoed en de kindermeubels, de groote Fusie tusschen Kath. Dem. Bond en R-K. Volkspartij. De Katholieke Democratische Bond heeft Za terdagmiddag in een te 's Hertogenbosch ge houden congres met algemeene stemmen be sloten een fusie aan te gaan met de R.K. Volks partij op de voorwaarden, die in voorbespre kingen gemeenschappelijk waren vastgesteld. Gevormd wordt de „Katholiek Democratische Partij". De voorzitter zal zijn prof. dr. J. A. Veraart, vice-voorzitter de heer Houtsma, 1ste secreta ris de heer C- D. Wesseling en penningmeester de heer F. E. Evers. De elf overige bestuurs leden zullen door de fusioneerende organisa ties worden aangewezen. Het Weekblad „Onze Vaan" wordt voorloo- pig door de nieuwe partij overgenomen onder redactie van prof. Veraart als verantwoordelijk leider en C. D. Wesseling en mr. A. Peters. De nieuwe partij aanvaardt het crisisprogram van den Katholek Dem. Bond; zij verklaart zich bereid ook met andere katholiek democra tische groepen tot een fusie te geraken. Zaterdag 23 en Zondag 24 September wordt in den Haag het eerste congres der nieuwe partij gehouden- MAATREGELEN TEGEN MASSA-VANGST VAN ZANGVOGELS. In antwoord op een vraag van den heer van Zadelhoff heeft Minister Verschuur meegedeeld, dat hij ernaar streeft nog vóór het komend vangseizoen maatregelen te nemen, teneinde aan de massavangst van zangvogels een einde te maken. Omtrent een daartoe ontworpen denkbeeld wordt het oordeel van de Commissie tot voorbereiding van een herziening der Vogel- wet 1912 ingewonnen. EEN SPEELWEEK Naar wij van bevoegde zijde vernemen be staan er ernstige plannen om een z.g. Spiel- woche voor blokfluiten en daarbij passende in strumenten te organiseren. De Spielwoche zal bestaan uit een dagelij k- sche bijeenkomst, in de maand Augustus, van 2 a 3 uur gedurende een week, onder leiding van den heer Giesbert uit Neuwied, deskun dige op het gebied van oude instrumenten en leider van „Die Sackpfeiffe" te Düsseldorf, eene vereeniging welke practisch de oude in strumenten bespeelt op uitvoeringen en con certen. Behandeld worden de blokfluit en, zoo ge- wenscht, fidel, viola di gamba, duit, lier en guitaar enz. in verband met de blokfluit. Een prachtgelegenheid voor leiders in de jeugdbe weging om zich met de blokfluit en voor lief hebbers om zich met oude instrumenten ver trouwd te maken. Voor verdere inlichtingen verwijzen wij naar de Gregoriaansche Muziekhandel „Cantate Do mino", Groot Hertoginnelaan 182, Den Haag. Reel. 4085-5 38 Een hoekje van de kamer van den geneesheer-directeur, De directie verwerpt het bemiddelings voorstel. Naar wij vernemen heeft de Sphinx-directie het bemiddelingsvoorstel van den Rijksbemid delaar voor een voornaam deel niet aan vaard. Daar het bemiddelingsvoorstel slechts in z'n gehéél aanvaard of verworpen kan wor den, heeft in feite de directie het voorstel ver worpen. Heden is door de organisaties oppnieuw be raadslaagd. Geruchten zonder grond. In het land van Echt en Roermond loopen sedert eenige dagen geruchten, dat Vader v. d. E. in de strafgevangenis te Leeuwarden bekend zou hebben, schuldig te zijn aan de vreeselijke misdaad in de bosschen van Putbroek-Echt. Hij zou verder hebben meegedeeld, dat nog twee lijken in de bosschen begraven zouden liggen. Dezer dagen zou de politie in de bosschen een onderzoek hebben ingesteld door met schoppen op verschillende plaatsen te graven. De „Limb. Koerier" meent dat bij de mare- chaussées te Echt van een politioneel onder zoek, gegrond op een bekentenis door vader v. d. E. niets bekend is. De marechaussées hebben naar de loopende geruchten een onderzoek ingesteld, zonder hun oorsprong echter te kunnen achterhalen. Slachtoffer aan de gevolgen overleden. Vrijdagavond reed de 39-jarige P. van H. op de helling van den Veenendaalsche weg te Rhe- nen, toen hij plotseling voor een voetganger moest uitwijken.. Hij reed daarbij tegen een boom. Met ernstige hoofdwonden werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Utrecht ver voerd, alwaar hij 's nachts is overleden. Het slachtoffer was gehuwd. Dood opgenomen. Te Zwinderen is Zaterdag de heer R. Nie- meyer, die aldaar per fiets op den weg reed, door een passeerende auto aangereden en dood opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. Aan de gevolgen overleden. Zaterdagmiddag omstreeks half één is onder Voorschoten de 14-jarige R., die met zijn rijwiel plotseling de trambaan overstak, door een juist aankomende tram gegrepen. Zwaar gewond is hij naar het Academische Ziekenhuis overgebracht, waar hij bij aan komst bleek overleden te zijn. Viermaal in twee nachten. In de laatste twee nachten is er in het West- land niet minder dan vier maal ingebroken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de Lier aan de beurt geweest. Er is daar ingebro ken in de cantine van de veilingvereniging Westerlee. Daar werd een hoeveelheid choco lade, sigaren en sigaretten ontvreemd. In de cantine was geen geld aanwezig. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de dieven Naaldwijk, Honselersdijk en Poeldijk tot hun operatieterrein gekozen. Te Naaldwijk werd er ingebroken in een con sumptietent van de voetbalvereniging V.V.N., waar geen geld werd gevonden, doch waar eveneens chocolade, sigaren en sigaretten zijn ontvreemd. Te Honselersdijk was het het kan toor van den badmeester der Naaldwijksche zwemvereeniging, waartoe de dieven zich toe gang hebben verschaft. Hier bleek ontvreemd een bedrag aan geld en een horloge. Tenslotte is dienzelfden nacht ingebroken in 't kantoor van de snijbloemveiling „Het Westland" te Poel dijk, zooals we reeds berichtten. Als we bij deze reeks van diefstallen nog ver melden, dat verleden week nog werd ingebro ken in het kantoor van den gemeente-ontvan ger te Naaldwijk en in het kantoor van den bedrijfsleider van het G. E. B- van dezelfde ge meente, welke kantoren in één gebouw zijn on dergebracht, zonder dat evenwel iets werd ont vreemd, omdat de dieven bij hun werk werden gestoord, dan lijkt de veronderstelling niet ge waagd, dat een bepaalde bende het Westland tot haar operatieterrein heeft gekozen. Hierbij dient nog vermeld, dat, zooals bekend, in verband met de inbraak in de kantoren van den gemeente-ontvanger en van den bedrijfs- chef van het G.E.B. te Naaldwijk, twee verdach ten zijn gearresteerd. -fi GARANTIEREGELING KIPPEN- EN EENDENHOUDERIJ 3 Namens den minister van EconomlsAe Zb» ken maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij be»- kend, dat besloten is de verliezen voor dot pluimveehouder op de kleinere kippen-eieren tot een gewicht van ten hoogste 55 K.G. per. 1000 stuks voor de week van 17 tot en met_ 22 Juli a.s. gedeeltelijk over te nemen ten be>_ drage van 40 cents per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3