4 WÖENSDXGr 19 JtJET 1993 Ci t NAÏVETEIT Ei, ZELFKENNIS. POLITIEKE ACTIE VAN VREEM DELINGEN. De procureurs-generaal geven uit voering aan de ministerieele instructie. POOLSCH BEZOEK. WIJZIGING OMZETBELASTING. EENMAAL HEFFING BIJ DE BRON. LOUIS ZIMMERMANN. i mm. Bil BEZUINIGING OP DE KEURINGS DIENSTEN. Mr. J. J. I. HARTE VAN TECK- LENBURG. Vijf en twintig jaar lid van den Raad van State. OUD-MINISTER v. d. VEGTE ZIEK. NOG GEEN SALARISVERMINDERING. RETORSIE-BEVOEGDHEDEN VOOR DE REGEERING. REGIE VAN DE POLITIEKE RECHERCHE Als de Partai Indonesia vergadert Geen afglijden in protectionistische richting. Anti-dumpings-maatregelen in overweging. HET VOLK" ZIET NAZI-SPOKEN. HOUDT DEN GOEDEN KOERS PLAATSTREGELMATIG UW KABOUTERTJE! nil iff HET SPHINXCONFLICT TE MAASTRICHT. DE TOEKOMST VAN TWENTE'S TEXTIELINDUSTRIE. De „Tribune" heeft aan hare abonné's een reeks vragen toegezonden, een „Schrif telijke Tribune-conferentie", om op de hoogte te komen van oordeel en wenschen der lezers over het blad. „Is de toon van de krant voor het win nen van religieus ingestelde arbeiders de juiste?" luidt vraag 28, blijk gevend van haast verbijsterende naïveteit. Toch schijnt de redactie zich bewust, dat zij op dit punt, waarschijnlijk door vroegere aanmerkingen gedwongen, vorderingen ten goede heeft gemaakt. En, al zijn vooral de teekeningen voor re ligieus-voelenden vaak nog meer dan walgelijk, ontkend kan niet worden, dat het iets minder afschuwelijk is dan het vroeger dikwijls was. Toch toont de redactie, dat zij op dit punt niet van alle zelfkennis is verstoken, door juist op de boven geciteerde vraag terstond een andere te laten volgen: „Wat moet er in onze krant te dien opzichte verbeterd worden?" Nog heel wat! Maar zal het gebeuren? Dan zou Moscou wel eens kunnen op treden De Russische knoet is met vadertje Czaar niet verdwenen! In verband met het bericht over een spoedige ontbinding van de hier te lande bestaande Duitsche nazi-organisaties vernemen wij nog nader, dat een en ander een gevolg is van de reeds eerder vermelde aanschrijving van den Minister van Justitie aan de procureurs-gene raal bij de Gerechtshoven om ten scherpste toe te zien op en tegen te gaan iedere politieke organisatie, actie of werkzaamheid op welke wijze en in welken vorm ook door hier te lande vertoevende vreemdelingen. De procureurs-generaal zijn thans doende met de uitvoering van deze instructie. De op heffing van de Haagsche vereeniging van Duit sche nationaal-socialisten is reeds een uitvloei sel hiervan. Het in overweging zijnde optreden tegen de „Freie Presse" moet eveneens als een gevolg van bovengenoemde ministerieele aanschrij ving worden beschouwd. Het gerucht, als zou het uitzettingsgebod tegen Tykfer zijn of worden ingetrokken, is, naar wij van bevoegde zijde vernemen, abso luut onjuist. Vreemdelingen, die zich niet strikt van elke politieke gedraging onthouden, wordt onvoor waardelijk een verder verblijf in ons land ont zegd. Verhooging van het bedrag, uit breiding van vrijstellingen. Naar de (a. r.) „Rott." verneemt, zullen als gevolg van het overleg tusschen Regeering en Kamercommissie in het ontwerp der Omzet belasting verschillende wijzigingen worden aan gebracht. Zoo zal het bedrag van één tot vier procent worden verhoogd, doch zal deze belas ting slechts éénmaal, n.l. bij de bron worden geheven, waardoor aan tal van bezwaren wordt tegemoet gekomen en de controle zeer zal wor den vereenvoudigd. De Omzetbelasting op luxe-artikelen wordt tot 10 pet- verhoogd. Daarnaast zal de lijst der vrijstellingen worden uitgebreid. BOYCOT TE IJMUIDEN OPGEHEVEN. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders deelt mede, dat in ver band met de opheffing van de staking in het visscherij bedrijf te IJmuiden, de boycot, die door den bond tegen door tijdens de staking uitgevaren treilers aangevoerde visch was uit gesproken, is opgeheven. Alle op den boycot betrekking hebbende maatregelen zijn inge trokken. INVOER VAN VLEESCH EN VEE. In verband met het Kon. besluit d.d. 12 Juli 1933 no. 28 (Stcrt. 136), wordt belanghebben den bij den import van de daarin genoemde vleeschsoorten, schapen en slachtpaarden ver zocht, zich schriftelijk te wenden tot de Crisis- Rundveecentrale, 2e v. d. Boschstraat 2, 's Gra- venhage. De violist Louis Zimmermann, eerste con certmeester van het Concertgebouworkest te Amsterdam, werd heden zestig jaar. Z. H. Exc. Mgr. Teodor Kubina. Gisterenmiddag om half zes arriveerde met den Pullmantrein uit Parijs Z. H. Exc. mgr. Teodor Kubina, bisschop van Czenstochowa in Polen. Z.H. Excellentie werd vergezeld door mgr. Logado, directeur van de Poolsche ka tholieke missie te Parijs, terwijl de heer Sta nislas Szoczynski, attaché aan de Poolsche Le gatie in den Haag reeds tot Roosendaal de hooge gasten was tegemoet gereisd. Op het perron van het station Delftsche Poort waren ter verwelkoming van de hooge Poolsche prelaten o.m. aanwezig, de directie en hoofdredactie van de „Maasbode". Mgr. Kubina verklaarde met groote belang stelling naar Holland te zijn gekomen, na eerst een visitatiereis onder de Poolsche kolonies te hebben gemaakt in Frankrijk, waar hij niet minder dan 62 plaatsen bezocht had. Hij was nu voornemens kennis te maken met ons mooie Holland en bezoeken af te leggen aan verschillende katholiek-sociale instellingen en instituten. Reeds den anderen morgen zal hij er mee beginnen door eerst naar Rotterdam te komen en „de Maasbode" te bezichtigen. Dan volgt een receptie op het Poolsche consulaat, een boottocht door de havens van Rotterdam, een bezoek aan het vliegveld en daarna een bezoek aan het Sint Franciscusgasthuis. Z.H. Exc. mgr. Kubina zette na dit korte onderhoud zijn reis naar den Haag voort Mgr. Kubina, vergezeld van Mgr. Logado, arriveerde met den Pullman-trein, die te 6 uur gisterenavond aankwam, aan het station H.S.M. Op het perron werd Z. H. Exc. verwelkomd door den Gezant van Polen Z.Exc. W. Babinski alsmede door mevrouw Babinska, terwijl mej Babinska, vergezeld van haar broeder, aan Z.H. Exc. een groot bouquet roode en witte rozen overhandigde met linten in de Poolsche kleuren. Mede waren aanwezig Mgr. dr. Th. Verhoe ven, de legatie-attaché de heer Sroczynski, de consul-generaal van Polen te Amsterdam de Weled.gestr. heer Kokowski, alsmede verschil lende heeren van de Poolsche legatie en vele belangstellenden. Na de hartelijke begroeting op het perron vertrok het gezelschap naar het huis van Mgr. dr. Th. Verhoeven in wiens woning Z.H. Exc. vertoeft. Z.H. Exc. mgr. Kubina is bisschop van Czen stochowa in Polen welke stad het beroemde genadeoord is van de Zwarte Maria, het Pool sche Lourdes. Hier in Czenstochowa is Polen's grootste hei ligdom. Hier verzamelen zich den 15den Augus tus zoowel als den 8sten September jaarlijks naar schatting wel 300.000 bedevaartgangers uit het heele land. Als een merkwaardigheid dient vermeld, dat tegen den buitenmuur van kerk en klooster de biechtstoelen zijn gebouwd om aan het drukke bezoek der pelgrims te kunnen vol doen. En zoo bovenmate groot is op deze drukke feestdagen het aantal H. Communies, dat aan de geloovigen moet worden uitgereikt, dat er een afzonderlijke galerij voor gebouwd moest worden, een vierhoek, met overdekten ommegang, in den vorm van een pandhof, waar de pelgrims ter H. Tafel gaan in de open lucht bij duizenden en duizenden. De kerk zelf is groot en ruim, typisch en kostbaar, Maar zij is niet meer dan een door loop naar de Mariakapel, die het eigenlijke heiligdom is. In deze groote kapel is een hoog altaar van ebbenhout met veel zilveren sieraad. De krukken en ex-voto's van genezenen en dankbaar-verhoorden omgeven het. Porfier zuilen, twee aan elke zijde, dragen den kop van de retabel, die eindigt in een konings kroon, door engelen mnzwierd. Twee in zilver gevatte spiegels flanKeeren het geheel met tallooze lampen. In het midden de ikoon, fon kelend van louter juweelen, de Madonna met het kindje, beiden gekroond met een gloed van edelsteen. Het gelaat van Maria is geheel zwart, nog donkerder tusschen het zilver en de diamanten, die branden en wemelen bij den kaarsenschijn. Dat is de „Matka Boska" de Moeder Gods hier sinds eeuwen vereerd. „Een nevel van legenden, vertelt dr. F. Rutten, „omwaart deze beeltenis: uit de kruis tochten zou zij gekomen zijn, door konings handen naar Polen gedragen. Zoo hoog en heilig was dit beeld, dat geen schenner 't ge waagd^ heeft daarop de hand te leggen, zelfs niet bij Polens' uitersten verval. En het was, of de Madonna van Czenstochowa zelve het be wustzijn van een zelfstandig en onverdelgbaar Polen schragen bleef. Hield haar raadselach tige blik, haar donker oog, dat droevig kijkt, zonder traan, maar ook zonder glimlach, het bloedende litteeken op haar wang demenschen als geboeid met een magische kracht? Wie een maal in dien blik geschouwd heeft, vergeet dien niet meer. Polen vergat hem hooit. Deze Madonna bleef de Koningin van het Poolsche volk, ook toen het reeds zijn naam met zijn land verloren had. Maria's blik hield als het ware de ziel van Polen zelf vast, als zwevend boven alle miserie en ellende, opdat die niet zou verloren gaan: Czenstochowa's Madonna, Koningin van Polen. En toen het land dan ook weer bevrijd was van zijn onderdrukkers en het volk zelf souverein binnen de oude landsgrenzen, wijdde het zijn „Matka Boska" een schepter en een rijksappel van zuiver goud, als aan een echte werkelijke vorstin. Dit is Czenstochowa, de residentie van Z.H. Exc. mgr. Kubina, die thans als gast in ons land vertoeft. DE SPRONG OVER DE PYRENEEëN. Het leidende peloton in den Tour de France, 'n groote groep met J. Aerts aan den kop, verlaat den bergtunnel v. Olette In de vergadering van den Raad van State, die gisteren door Staatsraad Hasselman werd voorgezeten, heeft deze er aan herinnerd, dat nr. J. J. I. Harte van Tecklenburg Zaterdag 15 Juli j.l. den dag heeft herdacht, waarop hij 25 jaren geleden tot lid van den Raad van State werd benoemd. Als men de ledenlijst van den Raad raad pleegt, zal men maar weinigen vinden, aan wie het gegeven is geweest dit zilveren jubileum te herdenken. 'Dit is het natuurlijk gevolg van de omstandigheid, dat tot leden in den regel zij worden benoemd, die een eervolle loopbaan hebben vervuld en dus reeds een meergevorderden leeftijd hebben bereikt. Spreker heeft mr. Harte van Tecklenburg namens den Raad van harte gelukgewenscht met dit gedenkwaardig jubileum. Oud-minister Van der Vegte vertoeft zoo als bekend is, in Duitschland tot het onder gaan van een kuur. Aanvankelijk was zijn toe stand zeer goed; de vorige week had hij naar ons land willen terugkeeren, maar jl. Dinsdag heeft zich een complicatie voorgedaan. Hier door is zijn toestand ernstig geworden, maar blijkens de jongste te 's-Gravenhage ontvan gen berichten laat de toestand zich de laatste dagen iets minder ernstig aanzien. Z. H. Exc. Mgr. Jansen tijdens de inzege ning van het monumentale H. Hartbeeld aan de St. Nicolaaskerk te Utrecht, PASTOOR TH. VAN DE PAVERT. Naar de „Utr. Crt." meldt, is de zeereerw. heer Th. va nde Pavert, pastoor te Driehuis (Mijdrecht), vrij ernstig ongesteld. De patiënt mag voorloopig geen bezoek ontvangen. De personeelsinkrimping tot 1 Januari uitgesteld. In het begin dezer maand meldden we, <jat de minister van Sociale Zaken niet wenschte vast te houden aan den datum van 1 Augustus a.s., met ingang van welken de gemeentelijke en provinciale keuringsdiensten van waren zich ten aanzien van de salarieering van per soneel bij de rijksregeling moesten aansluiten en de bezetting van het personeel overeen komstig gegeven voorschriften moesten inkrim pen. De minister heeft thans het standpunt ken baar gemaakt, dat hij in deze materie inneemt. Wat betreft de bijdragen aan gemeenten in de jaarlijksche kosten van keuringsdiensten, deelt de minister mede, dat het plan van be zuiniging met betrekking tot de keuringsdien sten voor waren, dat hij bij de aanvaarding van zijn ambt vond, tweeledig is: 1. meer rationeele bezetting van de keurings diensten met personeel en wel in verhouding tot het zielental der districten. Er zijn enkele diensten, die eenigszins ruim, andere diensten, die karig bezet zijn met personeel. In totaal zouden door deze reorganisatie 68 ambtenaren kunnen afvloeien. Daardoor zou in totaal ƒ252.164 worden bespaard; 2. door verlaging van het salarispeil der amb tenaren tot het peil der rijksambtenaren, zou een bezuiniging van rond ƒ30.000 worden be reikt. Op de begrootingen van de diensten voor 1933 was reeds door korting op de salarissen en door besparing op materieel ƒ68.900 bezui nigd. In totaal zou zoo ƒ350.000 bezuinigd wor den, waarvan 175.000 ten voordeele van het Rijk zou komen. Het boven aangegeven plan, dat na ernstig onderzoeken is gevormd, steunt op de gedachte, dat de werking van de Warenwet niet moet worden aangetast. In het boven ontwikkelde plan zal de per- soneelinkrimping met 68 plaats vinden op een totaal voor alle diensten van 381. De minister heeft zich na de aanvaarding van zijn ambt zoo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld van deze aangelegenheid. Hij is tot de slotsom gekomen, dat zoo drastische salaris verminderingen, als in het voorloopig verslag gesignaleerd, die inderdaad zouden voorkomen, moeilijk te aanvaarden zijn. Bovendien meent hij, dat de salarisvermindering van deze ambte naren niet afzonderlijk moet geschieden, maar moet worden bezien in het kader van de alge- meene wettelijke voorziening betreffende de salarissen der gemeente-ambtenaren, die de regeering voorbereidt. Bij dit alles komt de omstandigheid, dat de termijn van 1 Augustus a.s. aan de gemeente besturen gesteld voor de verlangde bezuiniging, voor deze te kort en voor personeel, dat zou moeten afvloeien, onbillijk kort is. De maat regel zal, wil men de billijkheid betrachten, niet vóór 1 Januari kunnen ingaan. Dit maakt eenige verhooging van den begroo- tingspost noodzakelijk. Voor het loopende jaar is voor de diensten in totaal geraamd ƒ1.533.201.28. Voor het Rijk bedraagt daarin het aandeel 766.100.64, dat is 106.100.64 meer dan het bij Nota van Wijziging uitgetrokken bedrag. Voor het loopende jaar wordt het artikel bij deze memorie nader verhoogd met ƒ106.101 en dus gebracht op ƒ766.001. Aneta seint uit Garoet het volgend verloop van een aldaar gehouden vergadering van de P' .U welke o.a. werd bijgewoond door de politieke recherche uit Bandoeng: Den eersten spreker, een ambtenaar van den Dienst van het Mijnwezen, die bereids de loya liteitsverklaring had geteekend, werd 't woord ontnomen. Hij werd vervolgens uit de zaal ver wijderd. Daarna werd de voorzitter, omdat hij geen orde kon houden, buiten de deur gezet. Ir. Soe- karno nam het presidium over. Den volgenden spreker, een propagandist, werd het woord ontnomen. Hij werd verwijderd. De bijeenkomst werd ontbonden, voordat ir. Soekarno gelegenheid kreeg het woord te voe ren. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verleening van en kele retorsiebevoegdheden. De minister zet daarin uiteen, dat de feiten hebben aangetoond, dat het hier niet alleen gaat om eventueele toekomstige gevaren, doch dat toestanden, als in de toelichting geschetst, zij het dan ook als uitzonderingsgeval, reeds Bestaan. Er bestaat geen gevaar, dat een eventueel gebruik van de gevraagde bevoegdheden het afglijden in protectionistische richting zou kunnen beteekenen. Bescherming van de bin- nenlandsche markt wordt met dit wetsvoorstel dan ook niet nagestreefd. Een retorsiebevoegdheid was tot voor korten tijd nog geen dwingende noodzaak. De grief, dat de economische politiek niet wordt bezien in een algemeen kader, mist dan ook voldoenden grond. Wat met de retorsiewet zal kunnen worden bereikt zal de toekomst leeren. Van de invoe ring van een onderhandelingjtarief verwacht de regeering vooralsnog geen grootere bevorde ring van onzen export, dan zij door deze wet hoopt te zullen verkrijgen. Een wijziging van de crisis-invoerwet is in voorbereiding. De wenschelijkheid, afzonderlijke maatrege len te treffen om dumping tegen te gaan, is in verband met hèt verscherpte gevaar van valuta dumping, opnieuw bij de regeering in onder zoek. De vraag, of de bij art. 1 aan de regeering te verleenen bevoegdheden alleen zullen kunnen worden toegepast tegenover staten, waarmede geen meestbegunstigingsverdrag bestaat, wordt bevestigend beantwoord. Onder Nederland wordt in dit ontwerp alleen het Rijk in Europa verstaan. Zoo noodig zal deze kwestie voor de overzeesche gebieden af zonderlijk onder de oogen worden gezien. Mocht een retorsiebesluit goederen betreffen, die reeds zijn gecontingenteerd, dan zal dit besluit om effect te hebben, een lager contin gent moeten vaststellen dan als uitvloeisel van de crisis-invoerwet voor dit land geschiedt. Te gen het stellen van een termijn, waarna de bij deze wet gegeven bevoegdheden zullen komen te vervallen, heeft de regeering het bezwaar, dat zoodoende de kracht van een retorsie- maatregel verzwakt wordt. MARGARINE-TUSSCHENHANDEL EN CRISIS-ZUIVELWET. Het comité van actie van de margarinehan delaren heeft aan het bestuur van de Crisis- Zuivel-Centrale een adres gericht, waarin be toogd wordt, dat een noodtoestand is ingetreden voor den vrijen margarine-handel. De marga rinefabrikanten zijn er, volgens het comité, op uit de détaillisten zooveel mogelijk te écar- teeren en den geheelen tusschenhandel te brengen bij eigen winkels, behoorende tot het eigen concern. De invoering en toepassing van de Crisis-Zuivelwet bevorderde dezen opzet in hooge mate; door de reglementeering van de margarineindustrie is het mogelijk geweest, de fabricatie te beperken en te behouden voor een betrekkelijk gering aantal fabrikanten, die het raadzaam hebben geoordeeld in September van het vorige jaar een contact-commissie in te stellen en een zoodanige onderlinge afspraak te maken, dat men de prijszetting practisch vol komen in de hand had, een prijszetting, die uit den aard der zaak niet het minste gevaar oplevert bij den tusschenhandel, voor zoover die gelieerd is met de fabrikanten zelf, doch die eenvoudig fnuikend is geworden voor den vrijen tusschenhandel. De Crisis-Zuivel-Centrale, die praktisch in een machtspositie staat tegenover het kartel der fabrikanten, heeft het daardoor feitelijk in haar macht de hierboven bedoelde prijsafspraak zoodanig te doen wijzigen, dat een loonende winstmarge voor den vrijen handel wederom ontstaat. De „Verein deutschsprechender Katholiken" in opspraak gebracht. „Er is geen woord van waar'', „Het Volk" van Zaterdagavond bevatte een opgewonden artikel, waarin „onthullingen" werden gedaan over de wijze, waarop de Duitschers, die in ons land wonen, worden geprest, om toe te treden tot de gelederen der Duitsche nationaal-socialisten, een actie, welke geleid wordt door den gouwleider der N. S. D. A. P„ den heer Patzig, die in Amsterdam woont. Dit artikel bevat de verontrustende mede- deeling, dat ook de „Verein Deutschsprechen der Katholiken" het slachtoffer is geworden dezer actie en door den heer Patzig gesom meerd is, zich te laten gelijkschakelen. „Het Volk" licht zijn lezers aldus daarover in: „Voor zoover de Duitsche nazi's met hun landgenooten in persoonlijk contact kunnen komen, op Duitsche kantoren, banken en in Duitsche handelszaken, worden zij persoonlijk bewerkt om zich, zoo zoover zij althans niet reeds bij de Ortsgruppe der N.S.D.A.P. waren aangesloten, zich te laten inschrijven bij „de Duitsche kolonie". Waar echter dat persoon lijke contact ontbreekt, moet, in opdracht van de leiding, die inschrijving in massa geschie den. Daartoe worden dan de Duitsche gezellig heids- en andere vereenigingen gebezigd. Zoo o.a. het „Deutsches Heim für Katholisohe Madchen", dat zijn ontspanningsgebouw, waar eiken avond bijeenkomsten worden gehouden, op de Heerengracht bij de Brouwersgracht heeft. Deze instelling is jaren geleden reeds, met volledige medewerking van de toenmalige Duitsche regeering, tot stand gekomen, met als eenig doel deze katholieke meisjes in religieus verband te houden. Als geestelijk adviseur en toezichthouder van dit tehuis voor meisjes treedt op pater Kosters, een Neder- landscfh geestelijke. De financiering geschiedde tot dusverre via het episcopaat te Keulen uit de Duitsche staatskas. Geruimen tijd geleden is op de leiding van dit „Deutsches Heim" van de zijde der nazi's hier ter stede aandrang uitgeoefend, om de ingeschreven Duitsche meisjes in nazi-verband te brengen. Pater Kosters en zijn Duitsche medewerkers hebben zidh echter steeds op het standpunt gesteld, dat dit tehuis een politiek neutraal karakter moest blijven behouden en dat zijn taak uitsluitend op religieus terrein lag. Thans echter heeft de nazi-leiding hem doen weten, dat ook het „Deutsches Heim" moet worden „gelijkgeschakeld" en j.l. Donderdag avond was pater Kosters daartoe bij de leiding der Duitsche kolonie ontboden, ten einde een en ander te regelen. Het onderhoud, dat de Nederlandsche gees telijke heeft gehad, vond plaats met Herr Patzig en in dit gesprek is den pater op krasse wijze verteld wat van hem verlangd wordt en op welke wijze hij zijn medewerking aan de uitbreiding der Duitsche nazi-kolonie heeft te verleenen. Het is zeker geen toeval, dat voor het „Deutsches Heim für Katholische Madchen" zijn wij wel ingelicht al sedert eenige maanden geen geldzendingen meer zijn ont vangen Van dit langdurige onderhoud met Herr Patzig is pater Kosters wij wenschen vol ledig te zijn j.l. Donderdagavond zeer ont roerd en hoogelijk verontwaardigd in het Heim op de Heerengracht teruggekeerd. Het was daar èn ongetwijfeld ook bij zijn geeste lijke aütoriteiten, dat hij het onderhoud met Patzig aldus karakteriseerde: Het lijkt wel of we hier in het oude Pruisen zijn, zoo treden ze op". Wij hebben ons onmiddellijk gewend tot pater Kosters, die inderdaad ontdaan was, maar niet over de behandeling welke hij van de zijde der Duitsche Nazi's zou ondervonden hebben, doch over het „Volk"-artikel. „Want", zoo antwoordde pater Kosters ons onmiddel lijk op onze eerste vraag, „er is geen woord van de mededeelingen in „Het Volk" waar". „De nationaal-socialisten hebben op geen enkele wijze aandrang uitgeoefend op het „Heim", noch op de Duitsche meisjes, die het bezoeken, om zich bij hen aan te sluiten. Nimmer heb ik iets vernomen van plannen der nationaal-socialisten om den „Verein" in Nazi-verband gelijk te schakelen. Het is mij een raadsel hoe „het Volk" aan zulke perti nente onjuistheden komt, als de bewering, dat ik Donderdagavond door de Duitsche kolonie ontboden zou zijn, om er een onderhoud te hebben met den heer Patzig. Niet bij Patzig geweest. Ik ben heelemaal niet ontboden en ik ben er ook niet geweest. Donderdagavond ben ik, zooals mijn gewoonte is, op eiken tweeden Donderdag van de maand, naar Hilversum ge weest, om er een „Andacht" te leiden voor de Duitsche meisjes aldaar. Ik ben er om zeven uur heengegaan en om half twaalf in alle gemoedsrust in het „Heim" op de Heeren gracht teruggekeerd. Hoe komen ze er dan bij, mij een uitdrukking in den mond te leggen, als „Het lijkt wel, of we hier in het oude Pruisen zijn, zoo treden ze op". Even onjuist is de bewering, dat wij sedert eenige maanden geen geld meer ontvangen hebben uit Duitschland. Wij ontvingen tot dusver geregeld geldelijken steun van de Duit sche regeering, doch dit geschiedde altijd in het najaar. Wij hebben dus in dezen tijd heele maal geen geld te verwachten. Intusschen, zoo vervolgde pater Kosters, zit ten wij hier tengevolge van deze fantasieën in „Het Volk" in de grootste moeilijkheden. Het publiek is zeer verontrust. Vele van onze meisjes dienen bij Joodsche families, die, zoo als begrijpelijk, toch al achterdochtig, onmid dellijk felle antipathie tegen den „Verein" hebben opgevat. De telefoon staat niet stil van meisjes, die ons opbellen, om te vertellen, dat zij van hun mevrouwen niet meer in het „Heim mogen komen, en dat zijn dan nog de gevallen, die ons bekend raken. Hoevelen zullen er zijn, die niet meer mogen komen en het ons niet eens laten weten? Dat merken we pas na maanden, want op zichzelf is het niets ongewoons, dat een meisje door allerlei omstandigheden een tijd lang niet in het „Heim" verschijnt. Door dit geschrijf in „Het Volk" is bij velen een afschuwelijk misver stand ontstaan, en hoe moet dat worden op gehelderd? Door met de menschen te gaan praten. Ja, maar het is te vreezen, dat velen me niet eens meer willen ontvangen. Nooit aan politiek gedaan. En toch kan ik eerlijk verklaren: er wordt door den „Verein" nimmer aan politiek ge daan. Wanneer men slechts even nadenkt, ziet men onmiddellijk de dwaasheid van „het Volk"- geschrijf in. Om iets gelijk te schakelen, moet er toch eerst iets gelijk te schakelen zijn. Hoe zou men ons gelijk kunnen schakelen, met een politieke organisatie? Wij zijn een zuiver religieus-cultureele vereeniging en wij zullen dat altijd blijven. Op geen enkele wijze oefe nen wij invloed op de politieke overtuiging der meisjes uit. Dat is onze taak niet. Wij hebben slechts tot plicht, te zorgen, dat de meisjes Katholiek en Duitsch blijven. Dat Reel. 7454—5 10 heeft met politiek niets te maken. Wij willen niets liever dan rustig doorwerken aan de be vordering van het geestelijk heil der Duitsche meisjes, die in een vreemd land op eigen beenen moeten staan". Totzoover pater Kosters. Men kan er weer eens uit leeren, op welke wijze „Het Volk", gedocumenteerd nog wel, naar het blad be weert, de publieke opinie voorlicht. Dat „Het Volk" de actie der nationaal-socialisten in ons land bestrijdt, is zijn zaak. Doch wanneer het daarbij ieder kletspraatje als een welkom argument aanvat, geheel onverschillig voor het feit, dat daardoor het heilzame werk van een vereeniging van onverdachte reputatie te gronde dreigt gericht te worden, dan wordt het toch werkelijk te bar. Wij wachten nu af, hoe „Het Volk" dezen flater zal goedmaken. „Het Volk" houdt vol. Het bovenstaande was reeds geschreven, toen wij in „Het Volk" van Maandagavond een te genspraak lazen van de hand van pater Kosters in den hierboven vermelden zin. Wat te verwachten was, geschiedt: „Het Volk" weigert volstrekt, deze tegenspraak te aanvaarden. Nu stond het dus aan „Het Volk", daar nadere argumenten voor aan te voeren. Niets daarvan. „Onze informaties, van meer dan een zijde, zijn van zoodanigen aard, dat wij onze mededeelingen omtrent den op pater Kos ters van Duitsche nazizijde geoefenden drang, ten volle handhaven". „Het Volk" voelt zelf, dat het wel poover is. En daarom probeert het maar weer eens, de aandacht van de hoofdzaak af te leiden: „Men kan de waarde van deze „tegenspraak" af wegen uit het feit, dat het inderdaad niet ji. Donderdagavond, maar op een ander tijdstip is geweest, dat pater Kosters het verzoek tot medewerking van de Duitsche nazi's ontving." Intusschen belieft het socialistische blad te vergeten, dat pater Kosters reeds begonnen is te ontkennen, dat er ooit van de zijde der nazi's aandrang is uitgeoefend op de leiding van het „Deutsches Heim" en dat dus evenmin op Don derdagavond als op welk tijdstip ook is ge schied. Het is altijd de stelregel geweest bij „Het Volk", nooit ongelijk te bekennen en deze tac tiek wordt ook nu weer toegepast. Het onheil, dat daarmee gesticht wordt, telt niet. Om een politieke Hetze te ontketenen, ontziet „Het Volk" niets. De directie amendeert het bemiddelingsvoorstel. Arbeiders nemen het voorstel aa::. Men meldt ons uit Maastricht: In de voormalige Kruisheerkerk te Maastricht hebben Maandag-avond, naar we vernemen, de R.K. fabrieksarbeiders, gehoor gevend aan de raadgevingen der leiders, het bemiddelings voorstel van den Rijksbemiddelaar prof. dr. Josephus Jitta aanvaard. De besturen van de R.K. en Moderne organisaties hadden be ijlen reeds in principe besloten tot aanvaarding van het voorstel. Aan de organisatieleden werd mededeeljng gedaan dat de leiding geen afwijkende en ver warring veroorzakende elementen in een even- tueelen strijdt duldt en dat degenen die zich aan ongeregeldheden schuldig maken buiten de organisaties worden gesloten. De amendementen van de Sphinxdirectie wil len den voorgestelden termijn van zes maanden binnen welke alle loonsverlagingen moeten stopgezet zijn beperken tot drie maanden. In principe verwerpt de directie voorts niet het sluiten van een collectief arbeidscontract doch verklaart een dergelijke overeenkomst af hankelijk te stellen van doorvoering bij de ge- heele industrie. Inmiddels werd, gelijk we reeds vermeldden, een 10 pCt. loonsverlaging doorgevoerd, welke des te zwaarder drukt daar de getroffenen ge lijktijdig zijn teruggevoerd naar een lagere loonklasse. Daarenboven zal de volwaardige arbeider, zoomede zullen de oudere arbeiders vervangen worden door jongere krachten, welke in een minder-loon-klasse zijn ondergebracht. Van de zijde van den rijksbemiddelaar wor den, wanneer de besluiten van organisaties en directie deze officieel hebben bereikt, nieuwe pogingen verwacht om partijen nader tot elkaar te brengen. Haar perspectieven worden thans onderschat, Bij de uitreiking van de einddiploma's aan de geslaagde candidaten van het eindexamen van den fabrikantencursus der Hoogere Textiel school te Enschedé heeft de voorzitter van ge committeerden, de heer Johan Gelderman, tex tielfabrikant te Oldenzaal, lid van de Eerste Kamer, een rede gehouden, waarvan men in deze dagen, nu Twente het onderwerp van veler beklag in den lande is, ook buiten dit gewest met belangstelling zal kennis nemen. Zich richtende tot de geslaagde jongelui, zeide spr., dat zij, evenmin als dit tegenwoordig het geval is met afgestudeerden van Universi teit, Technische Hoogeschool en Middelbaar Technische scholen, er allen in zullen slagen spoedig een betrekking te vinden. Maar, even als men in 1922 bij de opening der school de mogelijkheden der industrie heeft overschat, is het waarschijnlijk dat haar situatie en in het bijzonder hare perspectieven thans worden onderschat. En het is al even verkeerd over dreven pessimistisch te zijn als overdreven op timistisch. Onze technisch en commercieel aan de eischen des tijds beantwoordende fabrieken ondervinden thans wel groote moeilijkheden, doch men mag wel aannemen, dat er ook eens weer andere toestanden zullen komen. Het aan passingsvermogen van onze industrie is wel zoo groot, dat men kan verwachten, dat zij erin zal slagen, zij het in gewijzigden vorm, dezen crisistijd door te komen. Spr. ziet dus voor de afgestudeerden der Hoo gere Textielschool, waarvan hij in den loop der jaren velen, die ia zijn fabriek werkzaam waren, zeer heeft leeren waardeeren, nog een loonende tagjt weggelegd. Deze behoeft niet uitsluitend op zuiver technisch gebied gezocht te worden, want tengevolge van de veelzijdig heid van het onderwijs liggen ook in commer- cieele richting nog verschillende mogelijkheden open. PHOHI-UITZENDINGEN. Het Philips Concern heeft opnieuw Mariette Serlé uitgenoodigd voor een serie zangdecla maties voor de microfoon van de PHOHI en van den P. C. J. Wereldomroep (Britsch-Indië, Australië, Ned. O. en W. Indië, Z. Amerika enz.) De uitzendingen zullen plaats vinden op Zater dag 5 Augustus van 14.35 tot 15.40 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3