r n pgpf» Ét» m ■BBil i mm ÊÊÊÊBÊi WOENSDAG 19 JULI 1933 DE NIEUWE RIJNVAART-ACTE. HET VOORZITTERSCHAP DER C. H. UNIE. Geen kans om ooit tractaat te worden. NEDERLANDSCHE BANK. NU ONS LAND 175.000 AUTO HOUDERS TELT. Pleidooi voor speciale autowegen. VAN EEN IJSCO-WAGENTJE, EEN VADER EN TWEE ZOONS. DE AARDBEVINGSRAMP IN SUMATRA. EEN DOODE EN EEN ZWAAR GEWONDE. SLOTSCÈNE IN DE CEL. INBRAAK IN EEN LANDHUIS TE TILBURG. BRAND IN HET GRONINGSCH GOUVERNEMENTSGEBOUW. BRAND TE GEFFEN. RUZIE IN EEN KOSTHUIS. „DE NATIONALE SOCIALIST". TE VER IN ZEE GEWAAGD. MËÊÊÈÊËÊM - fMiMOTTT Het lijk aangespoeld. AANVARING IN HET NOORDZEE KANAAL. TWEE ZEILKANO'S OMGESLAGEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Onder den eenigszins romantischen titel „Het geheim van Zuid-Beveland" schrijft het „Dag blad van Noord-Brabant": Na vergeefsche pogingen te hebben aange wend om in Nederland te weten te komen, hoe de tekst er uit ziet van de nieuwe Rijnvaart- acte, welke in November van het vorige jaar in eerste lezing vastgesteld is door de Rijn vaartcommissie, zooals deze sinds het verdrag van Versailles is samengesteld, zijn wij erin geslaagd in het buitenland inzage te verkrij gen van het belangrijk officieel „Projet De inhoud van dit merkwaardig stuk over treft nog wat de meest argwanende Nederlan ders van de annexionistische plannen der hui dige Rijnvaartcommissie hebben gevreesd. Ziehier den letterlijken tekst van het begin van het ontwerp: Ontwerp van de herziene conventie voor de scheepvaart van den Rijn, in eerste lezing aangenomen. 1 TERREIN VAN TOEPASSING. De huidigs Conventie is van toepassing, onder voorbehoud, dsr beschikkingen van alinea 2 hiernavolgend: lo. -op den Rijn stroomopwaarts vanaf haven van Bazel (kil. 1.9 terrein der Pont Central) tot aan Gorinchem (kil. 94.5) te eener zijde, en Krimpen (kiL 131.18) te anderer zijde, de Lek en de V/aal beschouwd als deel uitma kende van den Rijn; 2o. cp al de scheepvaartwegen die gewoon lijk gebruikt worden door de Rijnscheep vaart vanaf Gorinchem en Krimpen tot aan de open zee; 3o. op de scheepvaartwegen, Gorinchem met de Westerschelde verbindend, die ge woonlijk gebruikt worden door de Rijn scheepvaart om naar Antwerpen te gaan of van daar de komen. Aan het slot van dit eerste artikel, in de tweede alinea, wordt dan gemeld, dat een aan tal beschikkingen van de nieuwe Rijnvaartacte niet van toepassing zijn op de waterwegen, vermeld onder 2o. en 3o., niet van toepassing dus op het Rijnmondingsgebied, dat nooit tot den conventioneelen Rijn heeft behoord en op het Tusschenwatergebied, waartoe de kanalen van VUssingen naar Veere en van Hansweert naar Wemeldinge behooren. Daarentegen vermeldt het Slotprotokol op pag. 28 van het nieuwe Rijnvaartacte-ontwerp letterlijk: Ad. art. 43, 43bis en 44 van de Ontwerp- conventie): De Oeverstaat is ertoe verplicht, de scheep vaartwegen bedoeld onder 2o en 3o van de eerste alinea van het eerste artikel, te hou den in een zoodanigen staat dat hij beant woordt, op ieder oogenblik, aan de behoef ten der scheepvaart Uit den commentaar van het „Dagblad" lich ten wij nog het volgende: De Rijnvaartcommissie is bijgevolg niet lan ger tevreden met haar honderd jaar oude taak: te waken over den conventioneelen Rijn van Bazel tot Gorcum en Krimpen aan de Lek Nederland moet onttroond worden in zijn. beheer over de eigen nationale wateren; Neder land moet over het Rijnmondingsgebied en ovpr de Tusschenwateren vanaf het Hellegat tot in de Westerschelde, toezicht en medezeg genschap dulden van een vreemd lichaam, dat door geweld geworden is wat het is, zonder dat ons volk ook maar het geringste misdaan heeft; en Nederland wordt gedaagd om onze zee-armen en onze kanalen door Walcheren en Beveland, op eigen kosten, zoodanig te onder houden, dat zij in de toekomst immer zullen voldoen aan de behoeften der Belgische Rijn scheepvaart Gelukkig toonen de voetnoten in het nieuwe ontwerp aan, dat onze huidige Nederlandsche vertegenwoordigers in de Rijnvaartcommissie geweigerd hebben om deel te nemen aan de bespreking en aan de stemming over de door ons aangehaalde nieuwigheden. Gelukkig ook hebben de vertegenwoordigers van Duitschland zich niet willen gedragen als handlangers van het Fransch-Belgisch imperialisme; zij hebben zich bij deze punten onthouden Het raadsel van de onteigeningsplannen langs het kanaal door Zuid-Bevcland, waarvan een algeheele verbreeding wordt nagestreefd, is thans opgelost Onze Staten-Generaal zijn in ieder geval tot dusver geheel onkundig gelaten van het dreigend gevaar, dat Nederland in het nieuwe ontwerp der Rijnvaart-acte boven het hoofd hangt. Te elfder ure, nu de onteigeningswet voor Zuid-Beveland reeds is ingediend, kunnen wij nog waarschuwen. Laten wij vertrouwen, dat onze volksvertegenwoordiging even mannelijk zal zijn als onze huidige vertegenwoordigers in de Rijnvaartcommissie dat zijn geweest en dat de Tweede Kamer eenvoudig zal weigeren 't wetsontwerp in zijn huidige gedaante te be spreken. Niemand heeft het recht Nederland te dwin gen tot het aanvaarden van een juk der Rijn vaartcommissie en Nederland zelf is het laats, van al geroepen om de oplegging van een der gelijk juk voor te b.ereiden. Mededeelingen van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. De ruine van het vliegtuig der Litausche oceaanvliegers, die in de bosschen van Soldin neerstortten en gedood zijn. de instructies van onze regeering heeft gevolgd- Het standpunt, door de Nederlandsche ver tegenwoordigers in de Rijnvaartcommissie in genomen, is het standpunt van de regeering, zooals men trouwens reeds, na de eenige jaren geleden door minister Beelaerts van Blokland met betrekking tot het nieuwe régime op den Rijn afgelegde verklaring, kan weten. Men verzekerde ons, dat de regeering in het minst niet van plan is op dit punt ook maar eenigszins toe te geven, v.*at beteekent dat het ontwerp, dat onzerzijds door een tractaat be krachtigd zou moeten worden, in dezen vorm nimmer van kracht zal kunnen wordenAldus was ook het standpunt van de vorige regeering geweest tegenover de reeds geruimen tijd in gang zijnde pogingen om het Rijnrégime in den zin van uitbreiding van den z.g. conventioneelen Rijn buiten zijn tegenwoordig gebied te ver wringen. Het kanaal door Z.-Beveland De voorstelling van zaken, die het Dagblad Van Noord-Brabant geeft, alsof door de „groot- scheepsche ontwerpen voor Zuid-Beveland" achterom reeds gepoogd zou zijn het nieuwe régime bij ons volk te introduceeren, moet als volstrekt onjuist worden verworpen. De ver beteringen in het kanaal van Hansweert en aan de brug te Vlake hebben met deze zaak niets te maken, maar zijn geheel los daarvan voor bereid, omdat zij in overeenstemming onder andere met het advies van de desbetreffende subcommissie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam voor het verkeer van en naar de Nederlandsche havens, dus voor de Nederlandsche scheepvaart, van belang ge acht werden. In Noord-Brabant wil men blijk baar uit voorliefde voor het bekende plan- Bongaerts met de zeehaven Bergen op Zoom aan deze plannen een draai geven, om het te doen voorkomen alsof ze een gevaar voor de vrijheid van handelen voor ons land ten opzich te van het Rijnvaartrégime zouden vormen, maar objectief gesproken bestaat dit verband niet. Het is onjuist, het ontwerp als „het nieuwe tractaat" aan te duiden en, wat onze regeering betreft, heeft het ook nimmer eenige kans dit te worden. Men is bij ons vastbesloten het been stijf te houden, zooals in de Rijnvaart-commissie reeds is gebleken. In verband met hetgeen wij hierboven aan 't „Dagblad van Noord-Brabant" ontleenden over de Rijnvaartacte heeft de „N. R. Ct-" zich om inlichtingen gewend tot het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken. Daar deelde men het blad o r deze aangelegenheid het volgende mede De zakelijke inhoud van het eerste gedeelte van het stuk, de tekst van het ontwerp (er kan geen nadruk genoeg op gelegd worden, dat het geen enkele andere beteekenis dan die van een ontwerp ljeeft) is, zoo werd ons bevestigd, juist. Deze tekst was al sedert eenige weken geen geheim meer, want wel zijn de onderhande lingen in de commissie van vertrouwelijk ka rakter, maar het ontwerp is, na de eerste lezing gepasseerd te zijn, nu onlangs aan verschillende lichamen hier te lande, kamers van koophandel en dergelijke, rondgezonden om er hun advies over te hooren. De houding onzer verte- gemvoordigers. Wat den commentaar van het Dagblad van Noord-Brabant betreft, hierin behoort de na druk te vallen niet op de inleidende beschou wingen over de positie van ons land in de Rijnvaartcommissie enz., maar op het tweede gedeelte, daar waar verwezen wordt naar de voetnoten in het ontwerp, welke doen blijken, dat onze huidige vertegenwoordigers in de Rijnvaartcommissie geweigerd hebben deel te nemen aan de bespreking en de stemming over het ontwerp. Van te voren, dit kunnen wij er aan toevoegen, hadden zij ten duidelijkste doen blijken, dat het ontwerp in dezen vorm als vol komen onaannemelijk voor ons land moest wor den beschouwd. De voorzitter onzer delegatie, dr. A. G. Kröller, heeft daarna, toen de bespre king aan de orde kwam, medegedeeld, dat hij de vergadering zou verlaten om ten duidelijkste te doen uitkomen, dat Nederland met de nieuwe redactie niets -te doen wilde hebben. Hij is, cmder aandrang van den voorzitter der commis- ■ie, gebleven als toehoorder. Onjuist is, dat de Franschen zich bij de besprekingen als hand langers van de Belgen zouden hebben gedragen. Waar het vooral op aankomt is, dat de Neder- fcndsche delegatie in haar gedragslijn volkomen De Haagsche afdeeling wenscht Jkr. mr. 'de Geer als voorzitter. In een der zalen van het C.J.M.V.-gebouw in de Keizerstr. te Scheveningen heeft Maandag avond in intiemen kring de herdenking plaats gehad door de afdeeling Scheveningen van het 25-jarig bestaan der C.H. Unie en het 30-jarig bestuurslidmaatschap der heeren H. J. Agter- hof en Z. G. Blok. Na de opening op de gebruikelijke wijze, door den voorzitter, den heer H. W. Tilanus, werd behandeld de afvaardiging van Jhr. Mr. D. J. de Geer voor afdeeling Scheveningen in het bestuur van Centraal Den Haag in de plaats van den heer J. J. de Niet, die van deze functie vrijwillig afstand wenschte te doen. Dit besluit staat in verband met het streven van de afdeeling om Jhr. de Geer gekozen te krij gen als voorzitter der Unie, waarvoor hem een plaats in het Hoofdbestuur zal moeten worden ingeruimd. Deze afvaardiging is daartoe de eerste stap. Invoer van goud komt in den weekstaat tot uitdrukking. Verdere vermeerde ring van den voorraad verwacht. Aan de campagne tegen het Nederlandsche devies kwam al eerder een einde, aan de goudonttrekkingen kwam nu eveneens een einde. In zekeren zin sloeg de goudbeweging der laatste weken zelfs in haar tegendeel om. In zekeren zin, want van een goudstroom naar Nederland, welke even krachtig zou zijn, als de goudstroom, welke naar het buitenland heeft plaats gehad, was geen sprake, en, mag ook geen sprake worden, indien de markt zich in de toekomst wil storen aan de directieven welke in de jongste discontoverlaging en in de samenwerking van de centrale banken der goudlanden zijn gelegen. In de plaats van de goudonttrekkingen der vorige week is intus- schen een goudvermeerdering van de Neder landsche Bank getreden, zij het ook, dat deze vermeerdering slechts een waarde van 4 mil- lioen gulden betreft. Het bedrag waarmede de goudvoorraad toe nam, klopt ten naaste bij met de taxaties, welke omtrent den omvang der eerste goudinvoeren gedurende de vorige week de ronde deden. Naar verluidt, werd intusschen andermaal een hoeveelheid goud hier te lande ingevoerd door de arbitrage. Men schat deze hoeveelheid, zelfs op circa 10.000 kg., hetgeen derhalve #voor den volgenden weekstaat een vermeerdering zou in houden van den goudvoorraad met ruim 16 millioen gulden. Indien althans al het geïmpor teerde goud bij de baük zou terecht komen. De kans hierop' lijkt intusschen niet gering, nu de vrees voor een verbreking van het con tact tusschen den goudprijs van de bank en dien op de vrije markt nog niet werd bewaar heid, en de stijgende geldkoersen de particu liere banken er waarschijnlijk van zullen weer houden, het rentelooze goud in eigen kelders te laten liggen, De prijs op de vrije goudmarkt beweegt zich immers om en nabij 1647.50 gul den per kilogram, een prijs welken ook de Ne derlandsche Bank voor goud in baren getaalt. Verscheiden omstandigheden, waaronder on getwijfeld ook de goudimport, hebben er in tusschen toe bijgedragen, dat de stemming voor de Fransche franc iets is verbeterd en dat verdere goudtransacties op het momenteel gel dende koersniveau niet meer renumerabel zijn. Afgezien van de met de goudbeweging sa menhangende mutaties in den weekstaat, geeft deze nauwelijks aanleiding tot eenigerlei op merking. Op het gisteren in het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage gehouden Congres van de Nederlandsche Vereeniging voor Auto- Snelwegen (NEVAS) heeft het bestuurslid J. M. A. Kroes een rede gehouden over de nood zakelijkheid van speciale autowegen. Na een inleidend woord gaf spr. allereerst een definitie van het begrip „speciale auto wegen". Wij verstaan daaronder aldus spr. we gen, waarop geen andere dan door motorische tractie voortbewogen voertuigen worden toe gelaten en waarop zich geen of nagenoeg geen kruisingen a niveau bevinden. Wat de eischen betreft, waaraan speciale autowegen behooren te voldoen, deze zijn vol gens spr. de volgende: Speciale autowegen dienen ten minste vier rijbanen te hebben, nl. 2 voor het opgaande en 2 voor het neergaande verkeer, terwijl het wenschelijk moet worden geacht dat in het midden een scheidingswand van ongeveer 2 M. hoogte is opgetrokken, zoodat men nimmer last heeft van z.g. tegeniichten. De scheidingswand kan uiteraard achterwege blijven, indien de autoweg wordt voorzien van een goede na- trium-verlichting, zoodat de koplichten van den wagen niet behoeven te branden. Het wegdek dient van een zoodanige samen stelling te zijn, dat de grootst mogelijke har monie met het rubber der banden wordt be reikt, dat de kleur van den weg ook bij nacht licht blijft en dat geruischloos en trillingvrij met groote snelheid kan worden gereden. De z.g. tonrondte, welke noodig is voor het af vloeien van het regenwater, mag ten hoogste 140 en moet ten minste 1100 bedragen. We genmateriaal, dat aan deze eigenschappen en vereischten niet kan voldoen, behoort voor den bouw van speciale autowegen in geen geval in aanmerking te komen. Speciale autowegen behooren kaarsrecht te worden getraceerd. Indien in bijzondere ge vallen een bocht onvermijdelijk is dan dient de straal daarvan zoo groot mogelijk te zijn, terwijl in die bocht eenige verbreeding aan de binnenzijde en eenige verhooging aan de bui tenzijde aanbeveling verdienen. Boomenrijen zijn langs den specialen auto weg totaal overbodig; zij leveren ernstig ge vaar op voor de veiligheid van den wegge bruiker, irriteeren het oog van den bestuurder en belemmeren het uitzicht op het landschap of de andere omgeving voor de passagiers. Bovendien veroorzaken in den herfst de af vallende bladeren bij regenweder groote slip gevaren. Ter verhooging van het landschapsschoon kunnen, indien dit anders te eentonig zou zijn, hier en daar op eenigen afstand van den auto weg boombeplanting in groepcombinatie worden aangelegd. Verder dienen bij kruisingen met andere be langrijke wegen per viaduct of tunnel enkele uitwegen te worden afgetakt op zoodanige wijze, dat het doorgaand verkeer geen hinder ondervindt van degenen die van zulk een af takking moeten gebruik maken om naar den anderen weg te rijden. Indien de autoweg door drassig land of door onvermijdelijke bebouwingen moet worden ge traceerd, dan verdient het aanbeveling, dien weg of dat gedeelte ervan op viaduct aan'te leggen. Op bepaalde afstanden dienen benzinesta tions te worden gebouwd, waar tevens zoo noo dig hulp kan worden verleend of ingeroepen. Nederland telde 20 jaren geleden nauwelijks 2000 auto's, 10 jaar geleden 23.000, 5 jaren ge lenden 83.500 en thans, Juli 1933, zijn er op zijn minst 175.000 (met inbegrip van de ongeveer 35.000 motorrijwielen). In de laatste vijf jaren is het aantal dus, n'en. déplaise de malaise, hier te lande verdubbeld. Dit is volstrek niet te verwonderen. Er bestaat nauwelijks een middel, dat méér doeltreffend is dan de auto om de crisis te bestrijden. Een han delsreiziger met auto doet gemakkelijk twee maal zooveel zaken, als er zonder; een genees heer kan er een dubbel aantal patiënten mee be zoeken; een leverancier van boter en kaas, van groenten en aardappelen verdubbelt er gemak kelijk zijn omzetcapaciteit mee. Terwijl een paard ook moet eten, wanneer hij op stal staat, eischt de auto in rusttijd niemendal. Alleen de vaste belastingen gaan door, althans ten deele. Maar die zijn voor aanmerkelijke vermindering vatbaar, zoodra er meer auto's in gebruik komen. Voor Nederland voorziet spr. binnen weinig jaren een economische mogelijkheid voor één auto per 2 gezinnen. Dat cijfer is gebaseerd op de helft van de welvaart van Amerika. De be volking in Nederland zal tegen dien tijd niet ver boven de 9.000.000 uit zijn. Er is dan plaats voor 1.000.000 auto's, d.i. bijna het zesvoudige van het tegenwoordige aantal. Thans betalen 175.000 autohouders tezamen 12% gulden wegenbelasting. Stellen wij ons voor, dat er tegen dien tijd twee maal zooveel uit de wegenbelasting zal moeten worden gehaald als thans, dan zou iedere automobilist kunnen volstaan met een derde van de wegenbelasting te betalen, die hij in 1933 nog moest offeren. Vervolgens wees spr. erop, dat de aanleg van speciale autowegen een grootere veiligheid zou bevorderen. Aangenomen wordt, dat jaarlijks gemiddeld 500 personen in Nederland sneuvelen en 2500 worden gewond bij ongevallen door het verkeer. Uiteraard komt een belangrijk deel van deze droeve lijst op rekening van het mengen van snel verkeer op denzelfden weg. Het is in hooge mate onverantwoordelijk aldus voort te gaan. Bij den aanleg van speciale autowegen kun nen daarenboven tienduizenden personen werk bekomen, dat onmiddellijk na voltooiing zijn rente voor de gemeenschap afwerpt. Spr. acht voor den specialen autoweg beton het meest efficiente materiaal en hij beroept zich daarbij o.a. op den bij uitstek deskundigen lui tenant-kolonel der Genie P. W. Scharroo- Voor binnenstadswegen en ook voor villaperkwegen e.d. kan asfaltbeton en voor nauwe winkelstra ten en galerijen kan rubber als wegdek worden geprefereerd. Hij eindigt met den wensch, dat aan den spe cialen autoweg ook in Nederland onder zijn nieuwe Regeering de belangrijke plaats zal wor den toegekend, die dezen weg in het waarachtig belang van land en volk toekomt. op. Hoogstens kunnen er 3 auto's naast elkaar staan. De toegangswegen zijn nog veel te slecht. De heer Kroes vulde dit betoog nog aan en sprak als zijn meening uit, dat aanleg van een spoorweg over dezen dijk weggegooid geld zou zijn. De autodienst rijdt opzettelijk te langzaam en doet over het traject Leeuwarden—Alkmaar 3% uur. Bovendien is de rit belachelijk duur. Het Nederlandsche volk wordt eenvoudig voor den mal gehouden. Deze sprekers wenschten een sterken man, die voor "Nederland een begin maakt met de speciale autowegen. De heer Ten Bokkel Huinink zag in den heer Colijn dezen sterken man. Het Nevas-plan kost 400 millioen gulden, waaronder begrepen 265 millioen arbeidsloon. De heer De Booy, directeur van gemeente werken te Delft, meende dat men de beslissing beton- of klinkerwegen nog kan uitstellen. Spr. vond klinkerwegen niet zoo slecht. De voorzitter meende, dat men moet begin nen met het principe van de autosnelwegen doorgevoerd te krijgen. Daarna kan men over het wegdek beslissen. Het vraagstuk zal op nieuw onder de aandacht der regeering worden gebracht. Geen geldinzameling noodig. BATAVIA, 18 Juli. (ANETA.) De Indische Regeering heeft aan de Neder landsche doen weten, dat geen particuliere geldinzameling in Nederland noodig is voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Ziiid-Sumatra. Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden gerameid en bekogeld. Maandagmiddag heeft te Leiden de 20-jarige J. H. van L. de deur van het gebouw van Maat schappelijk Hulpbetoon aan de Lammerenmarkt gerameid en ernstig beschadigd. Door tusschen- komst van deze instelling was hij destijds aan een ijsco-wagentje geholpen. Hij meende echter, dat zijn ondersteuning niet ver genoeg ging en heeft daarom op deze wijze daaraan uiting ge geven. Hij werd door de politie gearresteerd en werd naar het politiebureau overgebracht. Zijn 54-jarige vader W. v. L. hierover ont sticht heeft eenige uren later bij Maatschappe lijk Hulpbetoon verscheidene ruiten ingewor pen. Ook hij werd gearresteerd en op het poli tiebureau ingesloten. Uit v/raak hierover heeft zijn 24-jarige zoon H. v. L. gisternacht van de woning van den wethouder van sociale werken mr. A. J. Romijn aan de Schelpenkade verscheidene ruiten in geworpen. Een vlakbij wonende hoofdagent van politie, die door het glasgerinkel wakker werd, rende naar buiten en heeft v. L. gearresteerd. Deze werd eveneens op het politiebureau in verzekerde bewaring gesteld. De vader is gistermorgen naar 'tHuis van Be waring te 's Gravenhage overgebracht en aldaar ingesloten, aangezien hij zich reeds eerder aan een dergelijk feit had schuldig gemaakt en er vrees voor herhaling bestond. Een der dieven in een kreupelbosch gearresteerd. Twee surveilleerende politieagenten van den buitendienst te Tilburg ontdekten Maandag avond in het landhuis van de fam. v. K. op dsn Bredaschen weg 'n paar fietsen. Dit wekte hun argwaan op, zoodat ze een onderzoek instel den. Plotseling kwamen twee verdachte indivi duen achter uit het landhuis en trachtten in het kreupelbosch te ontkomen. De agenten zetten hen achterna en waren genoodzaakt van hun vuurwapens gebruik te maken. Ze losten enkele schoten in de lucht en slaagden erin een der vluchtelingen te achterhalen. Het bleek te zijn een zekere J. v. M. een zwerver, afkomstig uit 's Hertogenbosch, die reeds meermalen wegens inbraak was gearresteerd. Het andere individu wist in het kreupelhout te ontsnappen. Bij onderzoek in het landhuis bleek, dat de insluipers zich te goed hadden gedaan aan het geen ze in den kelder vonden. Overigens had hun de gelegenheid ontbroken om iets buit te maken. Motorrijder rijdt tegen een auto. Gisterenavond omstreeks kwart voor negen heeft op den hoek van den Spaarr.wouderweg en Sloterweg in den Haarlemmermeerpolder even buiten de grens der gemeente Amster dam een ernstige botsing plaats gehad tus schen een motorrijder en een auto. De motorrijder, de heer v. d. Kerf uit Am sterdam, komende uit de richting Haarlem, botste in volle vaart tegen de uit Amsterdam komende auto, bestuurd door den heer Bak ker. De botsing was zoo hevig, dat de duo rijdster op slag werd gedood. De motorrijder werd in zeer ernstigen toestand naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerd. De auto reed na de botsing tegen de leuning van de brug over de Ringvaart en werd zwaar beschadigd. De bestuurder bekwam echter wonder boven wonder geen noemenswaardig De'politie uit Hoofddorp heeft de zaak in onderzoek. Het lijk van de duorijdster, wier identiteit nog niet kon worden vastgesteld, is naar het lijkenhuisje te Hoofddorp overge bracht. Kortsluiting in den kelder. Gisterenmiddag werd ondekt, dat uit den kelder'van het Gouvernementsgebouw te Gro ningen een dichte rook opsteeg, terwijl de fa milie Tjarda van Starkenborch uitstedig was. Bij het door de brandweer ingesteld onderzoek bleek, dat kortsluiting was ontstaan in den in den kelder geplaatsten motor, die aangebracht was op een pomp, welke het grondwater uit den kelder dreef. De isolatie was beginnen te branden, wat den rook tengevolge had. De brandweer heeft, nadat de stroom was uitgeschakeld, het vuur gedoofd. Ook hier naar den sterken man gezocht. In de vergadering der Ned. Ver. voor Auto- Snelwegen (Nevas) heeft na de voordracht van den heer Kroes, de secretaris, de heer Ten Bok kel Huinink, een door hem geprojecteerd plan inzake den aanleg van 6 speciale auto wegen toegelicht. Dit plan betreft den aanleg van de volgende speciale autowegen: a. AmsterdamSchfpholAalsmeerLeiden (Oost)—Den Haag—Rotterdam, met korte ver binding naar de grens, langs Antwerpen en Brussel naar Parijs. b. van Amsterdam en Den Haag langs Utrecht (Zuid)—Arnhem—Nijmegen, ter verbinding met de bestaande Deutsche Autostrasse. c. van Amsterdam langs Alkmaar over den afsluitdijk langs Leeuwarden en Groningen naar de Duitsche grens. d. van Den Haag (Rotterdam)Gouda SchoonhovenGorinchem—Heusden's Bosch naar Limburg. e. van Amsterdam door het Gooi langs Apel doorn naar Twente. f. van Amsterdam door het Gooi langs Zwolle naar Groningen, in aansluiting aldaar met den specialen autoweg sub c. De afsluitdijk Vervolgens had een discussie plaats. Hierbij gaf de heer v. Dorsser zijn indrukken weer over den afsluitdijk. De bermen leveren gevaar Italiaan werd zwaar gewond. In 'n kosthuis in de Boomstraat te A'dam is op 28 April een Italiaan bij 'n ruzie met een 68-jarigen koopman door dezen met een mes onder het schouderblad getroffen, waardoor de long werd geraakt. De geneesheer, die het slachtoffer, dat geruimen tijd in een der gast huizen verpleegd is, behandeld had, deelde mede, dat zijn patiënt ook links achter in de zijde een verwonding had. De verdachte be weerde woedend te zijn geworden, omdat de Italiaan altijd sarde en plaagde. Voor hij het mes had gegrepen zou hij een klap ontvangen hebben. Voorts beweerde hij, dat de Italiaan ook een mes in de hand had. Het O.M., mr. van Arkel, was het met den geneesheer eens, dat de verdachte zich aan het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel heeft schuldig gemaakt en eischte een gevangenis straf van één jaar en zes maanden. De verdediger, mr. M. Schorlesheim, drong op clementie aan. Nadat het verzoek tot in vrijheidstelling van verd. was afgewezen, werd de uitspraak bepaald op 1 Augustus. Naar we vernemen is hooger beroep ingesteld tegen het vonnis van den president der Recht bank te Arnhem van 10 Juni 1933, houdende afwijzing van den eisch ingesteld door den heer J. Abas te Arnhem tegen E. H. Ridder van Rap- pard, wonende te Dresden, terzake van het redigeeren en uitgeven van het blaadje „De Nationaal Socialist". Boerderij in vlammen opgegaan. Gisterenmiddag te ruim vier uur, is door tot dusver onbekende oorzaak, brand ontstaan in de kapitale boerderij van de kinderen Roovers op het Bergeind te Geffen. Van het voorhuis waar de brand begon, sloeg het vuur weldra over naar het achterhuis en spoedig stond de geheele boerderij in lichte laaie. De fel uit slaande vlammen deelden zich mede aan een nabijgelegen voorraadschuur, welke eveneens totaal afbrandde. Verder gingen nog een hoeveelheid van on geveer. 10.000- Kg. hooi en eenige landbouw gereedschappen verloren terwijl een drietal varkens in de vlammen omkwam. Zes koeien konden worden gered, doch daarbij liep een der bewoners van de boerderij brandwonden op. Een bedrag aan geld ging eveneens in het vuur verloren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De Emmarvaas van Leerdam, naar ont werp van A. D. Copierin den handel gebracht naar aanleiding van den 75-sten verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Meisje te Katwijk verdronken, drie anderen gered. Gisterenmiddag was te Katwijk aan Zee een vijftal personen aan het baden, ongeveer bij de uitmonding van het Rijnlandsche uitwate ringskanaal. Men waagde zich te ver in zee, waardoor op een gegeven oogenblik vier van hen zich in levensgevaar bevonden. De politie agent J. van Duivenvoorde en vier Katwijkers sprongen onmiddellijk in zee en wisten drie personen behouden aan het strand te brengen. Een dame was bewusteloos geraakt, doch kwam spoedig weer bij. De vierde persoon echter, de 20-jarige mej. H. uit Delft, kon men niet tijdig genoeg meer bereiken. Nader vernemen wij nog omtrent het zwem- ongeval, dat gisterenmiddag bij de uitmon ding van het Rijnlandsche uitwateringskanaal te Katwijk aan Zee heeft plaats gehad, dat het lijk van mcj. H. gisterenavond omstreeks acht 'uur aan het strand is aangespoeld. Het is naar het lijkenhuisje op de begraafplaats aldaar overgebracht. DE STUCADOORS WERKEN WEER. De verwachting dat de wilde staking, die te A'dam onder de stucadoors en opperlieden in den nieuwbouw is uitgebroken, weer spoedig zou voorbijgaan, is juist gebleken. Gisteroch tend zijn de stakers weer aan het werk gegaan Vóorloopig althans? want Vrijdagavond zullen zij vergaderen, om hun standpunt nader te be palen. Radio-telegram van de onderteekening van het Pact van vier door Mussolini, Gevolg van ongeoorloofd voorbijvaren. De raad voor de Scheepvaart deed Dinsdag uitspraak inzake de aanvaring van het stoom schip „Crijnssen" met het motorschip „Flit" in het Noordzeekanaal. De raad is van oordeel, dat deze aanvaring geheel is te wijten aan de schuld van de „Flit", die de manoeuvre van het voorbijvaren van de „Crijnssen" onder nam tegen het verbod, vervat in art. 13 van het bijzonder reglement Noordzeekanaal 1933 en die bovendien bedoelde manoeuvre nog zeer onoordeelkundig heeft uitgevoerd. Wat dit laatste punt betreft, is het geheel onbegrijpelijk, dat de „Flit", die de „Crijnssen" wilde voorbijvaren, onmiddellijk vóór het uit voeren van deze manoeuvre vaart vermin derde. Had zij dit niet gedaan, dan ware de manoeuvre hoogstwaarschijnlijk gelukt. Thans kon het schip niet voorbij de boeggolf van de „Crijnssen" komen. Wel verklaarde de kapitein van de „Flit" nog op het laatste oogenblik volle kracht vooruit te hebben gegeven, doch toen was het te laat. Toen hij eenmaal vaart had geminderd, was hij de macht over zijn schip geheel kwijt geraakt. Overigens moet het van de „Crijnssen", die tegen het passeeren geen enkel bezwaar zag, niet juist worden geacht, dat dit schip de manoeuvre van de „Flit" niet heeft bevorderd door vaart te verminderen. Een inzittende verdronken, de andere gered. Op het Braassemermeer zijn gisterenavond omstreeks zeven uur twee zeilkano's omgesla gen. In iedere kano zat een persoon, jijden vermoedelijk afkomstig uit Dordrecht., Door een rukwind sloegen beide bootjes om, waar door de inzittenden te water geraakten. Een van hen kon door een voorbijvarende motor boot worden opgepikt. Naar het tweede slacht offer werd nog langen tijd gezocht. Later ls men gaan dreggen, doch voorloopg zonder re sultaat. Men heeft nog niet kunnen nagaan, wie het slachtoffer is. De Vereenigde Haagsche spelers naar België. De Stichting „Vereenigde Haagsche Spelers" is uitgenoodigd een tournee te maken door Bel gië met eenige stukken van het repertoire. Deze tournee zal half November aanvangen te Antwerpen, waar drie voorstellingen zullen worden gegeven van „De arme man die rijk is" (Vier Wochen im Himmel). Het stuk zal worden opgevoerd in eigen decor en eigen costuums naar ontwerp van Werner Bhöm on der regie van Pierre Balledux. HET LANDBOUWBEDRIJF IN OVERIJSEL EN DRENTHE. Loonkwesties. In het veenkoloniale landbouwbedrijf in Zuid- Oost-Drenthe en Overijsel, van Dedemsvaart tot Emmercompascuum bestaat nog nergens over eenstemming over de loonen. De landbouwers bieden loonsverlagingen varieerende tusschen 10 en 20 pet. De arbeiders hebben deze verla gingen afgewezen en hebben daarbij vooral den klemtoon gelegd op de uurloonen. Die konden naar hunne meening onder geen voorwaarde voor verlaging in aanmerking komen. Hoewel in enkele plaatsen van arbeiderszijde is ver klaard, dat zij, wanneer de landbouwers het daarmede eens waren, bereid waren een loons verlaging voor te stellen aan hun leden van o pet,, mits de uurloonen gehandhaafd blijven, is men nog niet verder tot elkaar gekomen. De landbouwers beweren dat de loonen van de landarbeiders zeker laag zijn, maar dat zij ook die lage loonen niet kunnen betalen en der halve ook op de loonen moeten bezuinigen. Zoo als de toestanden thans staan is de kans groot dat zich binnenkort groote moeilijkheden voor gaan doen, aangezien de contracten al sinds Mei» in enkele groote gewesten reeds langer, afge- loopen zijn en de korenoogst aanstaande is, terr,ji5[ wijl de aardappeloogst daar spoedig op volgt. NAAR ÖE MISSIE. Naar we vernemen heeft Father C. W. van Graven, van huize Vrijland te Arnhem van den Vicaris Apostolicus van Midden Afrika op dracht gekregen zich naar de Missie van „Up per Nile" te begeven. Father van Graven was gedurende 12 jaar werkzaam bij de broeders in huize Vrijland. CONSUMPTIE-MELK. De Cri3is-Zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de periode van 23 Juli tot en met 5 Augus tus 1933 de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastge steld op 4%, 5 e" 51/<i cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2>/2 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderij. Donderdagmorgen 20 Juli a.s. vertrekt het K.L.M.-vliegtuig de „Snip" van Amsterdam naar Batavia. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren: G. M. H. Frijns, ge zagvoerder, G. J. C. te Roller, tweede bestuur der, P. B. Blok, werktuigkundige en G. van Zadelhoff, radiotelegrafist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond in Amsterdam zijn. De „Kwartel" (uit) is gisteren van Jodhpur te Calcutta gearriveerd. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de „Oehoe" te Gaza waarschijnlijk een dag ver traging heeft wegens lichte ongesteldheid van den gezagvoerder Sillevxs. VERDRONKEN. Dinsdagavond omstreeks half acht is de 24- jarige S. bij het baden in de Barneveldsche beek te Amersfoort verdronken. Het slachtoffer leed aan toevallen. Het gebeurde werd eerst gemerkt, toen anderen over het lijk van S„ dat op den bodem der beek lag, heenliepen. OUD-OFFICIER MELDT ZICH AAN WEGENS VERDUISTERING. Op het bureau van Politie te Maastricht heeft zich gemeld de oud-officier, ambtenaar bij de Crisis-Zuivel-Centrale, A. B. Deze verklaarde zich in zijne dienstbetrekking aan verduistering van een bedrag van ongeveer 700 te hebben schuldig gemaakt. Na een verhoor is B. in hechtenis gesteld ten einde te worden voorgeleid voor den officier van justitie. DE DOODSLAG TE UDEN. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Maandagmiddag in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den herbergier J. W. te Uden, die door de Bossche rechtbank veroor deeld was tot drie jaar gevangenisstraf ter zake van het feit, dat hij op 19 December 1.1., te Uden, opzettelijk M. H. zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht door hem met een bijl op het hoofd te slaan, tengevolge waarvan de zwaar getroffene binnen eenige oogenblikken overleed. Na uitvoerig getuigenverhoor requireerde de advocaat-generaal wegens mishandeling met zwaar lichamelijk letsel drie jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. Hengst, Den Bosch voer de o.m. noodweer aan hij wees er verder op, dat verslagene gevaarlijk was en verd. zee» gunstig bekend staat. Hij vroeg tenslotte vo waardelijke veroordeeling. Verd. bracht nog ik het midden, niet de bedoeling te hebben ge had om te dooden. Het Hof zal volgende week arrest wijzen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6