MTSTE WILEY POST BIJ FLAT NEERGESTORT. ZEETIJDINGEN. VRIJDAG 21 JULI 1933 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ROTTERDAM FELLE BRAND IN BANKET- FABRIEK. Groote voorraad suikerwerken en emballage in de asch gelegd. NAAR DE LUTINE-MILLIOENEN. De heer Beckers uitgevaren. ZIEKTE VAN WEIL. STEDEN-ATHLETIEKWEDSTRIJD TE GOUDA. Geweldige hitte bemoeilijkte het blussehingswerk. De bergingstoren vanmiddag boven het wrak. DRIE KINDEREN DOOR SCHOT HAGEL GETROFFEN. JEUGDIGE DIEVENBENDE. BRUTALE INBRAAK TE ALKMAAR. Schroef en landigsgestel van zijn toestel ernstig beschadigd. VLIEGER ZELF ONGEDEERD. VISSCHERIJ. AARDBEVING IN KL.-AZIE. Tot dusver 20 dooden. DE BOOTRAMP BIJ GIEN. BOTSING TUSSCHEN MOTOft EN AUTOBUS. TRAGISCH EINDE VAN EEN SPEELVAART. VLIEGONGELUK BIJ REIMS. MARKTBERICHTEN. UITLOTINGEN. SCHIPPERSBEURS. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDS CHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS. nagekomen zeetijdingen O Zitting van Donderdag 20 JuF V erkeersongevallen. Na de pauze had zich te verantwoorden de 25-jarige autohandelaar J. D. B. te Schiedam, wien het toebrengen van lichamelijk letsel door schuld was ten laste gelegd. Op 16 April li. had hij met een motorrijwiel met zijspan over het Oostplein gereden en daarbij een voetganger, T. F. van der Meulen genaamd, aangereden, waardoor deze ernstig inwendig letsel kreeg en in het St- Franciscus Gasthuis moest worden verpleegd. Verdachte ontkende dat de aanrijding zijn schuld was. Toen hij kwam aanrijden met zijn voertuig, waarin hij alleen zat, liep de man op het trottoir, komende van de Gedempte Slaak. Verd. had met een snelheid van 25 a 30 K.M. gereden en signaal gegeven. De voetganger wil de juist oversteken, verd. trachtte hem te ont wijken, maar de man aarzelde en daardoor was de aanrijding niet meer te voorkomen. Van der Meulen, als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij alvorens over te steken naar beide zijden had uitgekeken, maar niets gezien en ook geen signaal gehoord. Toen hij midden op de rijstraat was hoorde hij achter zich plot seling het motorrijwiel aankomen. Hij liep hard door, zonder aarzelen, om den overkant te be reiken, maar voor dat hij daar was werd hij aangereden, aan den linkerkant getroffen, zoo dat hij met den rechterkant op de straat werd gesmakt, waar hij bewusteloos bleef liggen. Hij werd een café binnengedragen en daar hem de eerste hulp verleend. Get., die zich civiele partij stelde, overlegde twee rekeningen van de door hem geleden schade, totaal bedragende 1420, ofschoon de schade in .werkelijkheid nog grooter zou zijn. Eenige ooggetuigen gaven hun lezing van het geval, maar hun verklaringen waren zoo weinig beslissend, dat het O.M., waargenomen door mr. Meischke, vrijspraak vroeg, waarbij mr. Schip pers, als verdediger, zich aansloot. Den 25-jarigen landarbeider L. T. van M. was een gelijk feit ten laste gelegd. Hij had op 26 April een auto bestuurd op de Voorstraat te Sommelsdijk, waar verd. ook woont. Daarbij zou hij plotseling, zonder signaal te geven, achter uit gereden hebben en wel zoo onvoorzichtig, dat een 14-jarige knaap, Visser genaamd, tus- schen de auto en een steenen paal van een hek beklemd geraakte. Hij werd aan het rechterbeen gewond en moest dientengevolge een week thuis blijven. De majoor-rijksveldwachter Kleinjan, die van het gebeurde proces-verbaal had opgemaakt, verklaarde dat Van M. op hem een eigenaardi- gen indruk maakte. De man was als versuft en en get. was van meening, dat hij onder den in vloed van alcohol verkeerde, wat verd. be streed, hij zou slechts één glas bier gedronken hebben. Het O M. achtte hier de schuld van verd. be wezen en eischte zijn veroordeeling tot 2 maan den hechtenis. Diefstal van rijwielplaatjes. Twee varensgezellen G. J. B. 25 en C. K. 21 jaar worden verdacht op 24 April 1.1. in het kan toorpand van de firma Hoogendijk te Vlaar- dingen, de'rijwielen van drie kantoorbedienden van de belastingplaatjes te hebben ontdaan, die later door een politieagent op den openbaren weg onder zand bedolven waren gevonden. Zij ontkenden, maar een der kantoorbedienden, de 15-jarige Dirk Hoogendam, verklaarde als get. te hebben gezien, dat beide verd. zich in de gang ophielden, waar de fietsen stonden. Een hunner stond over een rijwiel heengebogen en toen zij getuige zagen, gingen zij aan den haal. Get. had hen later een agent aangewezen, die f,jj£rï*;toen arresteerde. De portier van het terrein, in welks nabijheid de plaatjes gevonden waren, had de beide ver aten, althans den jongste, ter plaatse gezien, oim niet, dat zij iets onder het zand verborgen- De officier achtte het bewijs van het ten laste gelegde niet voldoende bewezen, zoodat Z. Ed. vrijspraak vorderde. Uitspraken 27 Juli. Het was om een costuum te doen geweest. De 44-jarige losse werkman W. M. had zich nu voor de dertiende maal voor de rechters te verantwoorden. In den nacht van 13 op 14 Juni had hij gepoogd in te breken in de kleermakerij van J. B.v. d. H. aan de Aert van Nesstraat. JHij was daartoe een deur binnengegaan van een naastgelegen pand, die hij met een valschen sleutel geopend had en daarop was hij afgedaald in een kelder om zich via een schot toegang tot de kleermakerij te verschaffen. Over dit alles bestond geen verschil van meening. Tot zoover bekende hij ruiterlijk, maar dan kwamen de be zwaren- In de dagvaarding was namelijk opge nomen, dat het bij een poging gebleven was, doordat verdachte was gestoord en op heeter- daad betrapt. Dat zou niet juist zijn. Nadat hij in het schot zeventien gaten geboord had, had hij ingezien, dat het onbegonnen werk was om op die manier in het pand binnen te dringen en daarom had hij het opgegeven. Hij had zich netjes afgeborsteld en stond juist gereed om het luik van den kelder weer dicht te doen, toen hij een sleutel in het slot hoorde steken. Hij verschool zich achter een deur, maar toen de voordeur openging, was hij te voorschijn ge komen, waarop de binnenkomende zoo ver schrikte, dat hij den doorgang vrijliet. Naar ver dachte rondborstig aan den president vertelde, was het hem om een costuum te doen geweest, want het pakje, dat hij aanhad, was niet toon baar meer en geld voor een nieuw had hij niet. Maar als je nog wat anders gevonden had, dan zou je dat toch niet hebben laten liggen, wel? vroeg de president. Nou, dat spreekt toch vanzelf, vond ver dachte. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de bewo ner, toen hij des nachts van een vergadering was thuisgekomen, bij het openen van de deur een man gezien had die met zijn hoofd uit het kel derluik keek. Hij was dadelijk teruggegaan, om dat er kort te voren een agent van politie was gepasseerd, die getuige wilde waarschuwen. Verdachte is toen te voorschijn gekomen en heeft het pand verlaten. Het O.M. achtte de poging tot diefstal bewezen Van het praatje, dat verdachte vrijwillig terug getreden was, geloofde het O.M- niets. Men heeft hier te doen met iemand, die al twaalf maal is veroordeeld en die te zamen niet min der dan 17 jaar gevangenisstraf heeft onder gaan. De eisch luidde 1 jaar gevangenisstraf. Mr. G. de Bakker, die als verdediger optrad, merkte op, dat uit niets is komen vast te staan, dat verdachte niet vrijwillig teruggetreden is. Pleiter concludeerde tot vrijspraak en vroeg subsidiair clementie. 1500 meter hardloopen: Den Haag: A. Woif en P. Balder; Rotterdam: J. Jansen en P. Berke laar; Leiden: A. Visser en C. Meskers; Gouda: W. C. Blaazer en D. Heij; Dordrecht: F. C. du Hen en G. Middelkoop. 5000 meter hardloopen: Den Haag: J. de Groot en C. Peters; Rotterdam: L. Dullaart en A. G'roeneweg; Leiden: A. Slingerland en J. Rijke- lijkhuizen; Gouda: A. de Ruyter en C. Heijne- man; Dordrecht: G. de Haan en G. Bakker. Viermaal 100 meter estafette: Den Haag: H. de Boer, K. v. d. Kamp, E. Scholten en J Kar man; Rotterdam: M. Meertens, J. Tournier, P. Wemmers en A. 't Hart; Leiden: D. Roozendaal, D. Ouwehand, H. A. Bonte en J. W. Schuss, Gouda: P. M. Beijen, J. Hertog, C. Luynenburg en Chr. Wiezer; Dordrecht: J. Boot, J. de Bruin, G. Middelkoop en J. Bartels. Verspringen met aanloop: Den Haag: H. de Boer en J. Karman; Rotterdam: M. Meertens en L. Pronk; Leiden: H. A. Bonte en E. Harland; Gouda: J. Hertog en C. Luynenberg; Dordrecht. J. Boot en L. de Graaf. Hoogspringen met aanloop: Den Haag: J. Krijgsmans en E. Scholten; Rotterdam: M. Meer tens en J. Smit; Leiden: A. Visser en S. Meer burg; Gouda: F. de Vries en T. Tuinman; Dor drecht: J. de Bruin en M. ten Braak. Kogelstooten: Den Haag: A. de Bruyn en H. Houtzager; Rotterdam: J. Bakker en J. Marke- stein; Leiden: S. Meerburg en J. Bekkering; Gouda: P. M. Beijen en J. Oskam; Dordrecht: J. de Bruin en G. Louwman. Speerwerpen: Den Haag: W. A Coster en J. Zoutendijk; Rotterdam: J. Bakker en J. Mar- kestein; Leiden: S. Meerburg en J. Bekkering; Gouda: M. Gebuis en R. Verweij; Dordrecht: G. Louwman en B. Beerman. - Den HaagRotterdamDordrecht LeidenGouda. De samenstelling van de ploegen, die Zondag om twee uur op het terrein van Olympia te Gouda tegen elkaar zullenen uitkomen, is als vlogt: 100 meter hardloopen: Den Haag: H. de Boer en K. v. d. Kamp; Rotterdam: A. 't Hart en P. Wemmers; LeidenD. Roozendaal en D. Ouwe hand; Gouda: P. M. Beijen en J. Hertog; Dor drecht: J. Boot en J. de Bruin. 800 meter hardloopen: Den Haag: J. Hebers en .Fenris"; Rotterdam: A. M. de Wolf en J. L. v. d. Ende; Leiden: M. Hoexum en R. J- J. Bronsgeest; Gouda: M. Wildtschut en J. Grave- stein; Dordrecht W. Beerends en A. Luyt. Vanochtend te ongeveer kwart over 7 is brand ontstaan in het gebouw van de N.V. de Heer's banket, biscuit-, chocolade- en suiker- werkfabriek aan de Galvanistraat. Het pand, dat een frontbreedte van ongeveer 50 meter en een diepte van plus minus 40 meter heeft, ligt geheel vrij en bestaat uit een par terre en twee verdiepingen. Aan de achterzij ie is het afgesloten door een blinden muur. De firma de Heer had het pas 5 jaar in gebru'k. De brand is uitgebroken in het Westelijk deel van de 2e étage. Hoewel nog niets definitiefs is vast komen te staan, is het zeer waarschijn lijk dat kortsluiting in een kleedkamer de oor zaak van den brand is geweest. Een deel van het personeel is te 6 uur aan het werk gegaan. Te kwart over zeven bemerk ten werklieden dat de houten kleedkamer in brand stond. Zij alarmeerden onmiddellijk hun chefs die op hun beurt de brandweer waar schuwden. Het vuur greep met groote snelheid in de op de 2e etage opgeslagen voorraad emballage en verpakte chocolade- en suikerwerken om zich heen. Het eigen materiaal van de fabriek, dat bovendien niet bepaald in een ongerepte con ditie verkeerde was tegen de vuurzee dan ook bij lange niet opgewassen. Het water spoot door allerlei gaten in de vierduimsslang en toen men den straalpijp na veel moeite bij den vuurhaard had gekregen, sieperden daaruit slechts enkele bescheiden druppeltjes. Gelukkig was de brandweer spoedig en met veel materiaal aanwezig. Achtereenvolgens ar riveerden de slw.'s 57, 55 en 36 (rood) die on der leiding van onderbrandmeester Caspers en later van brandmeester Vermeulen het vuur elk met twee stralen aantastten. De brand ontwikkelde echter zoo'n geweldige hitte dat kort voor half acht vijf groote ruiten aan de voorzijde van de 2e etage sprongen. Door de ontstane openingen sloegen de vlammen fel naar buiten en men kon hieruit afleiden, dat de etage zeker over een breedte van 25 meter in brand stond. Hoofdman v. d. Wetering, die na den heer Vermeulen de leiding van het blussehingswerk op zich had genomen, liet dan ook de - motor- spuit 2, die inmiddels gearriveerd was, succes sievelijk vier stralen in het geweer brengen. De blinde muur aan de achterzijde van het pand verhinderde een insluiting van het vuur en men was er op aangewezen den brand van de voorzijde en den Westelijken vleugel uit te bestrijden. Daartoe werd ook de machinale lad der ontboden, die men aanvankelijk alleen ge bruikte als observatiepost. Geweldige hitte. De geweldige hitte en de adembenemende rook die de brand ontwikkelde bemoeilijkten het blussehingswerk in niet geringe mate. Er zat niet anders ,op dan het vuur naar achteren terug te dringen en daartoe moesten de spuit gasten zich in den vuuroven wagen. De druk van de waterleiding bleek voor vier slangen op de motorspuit 2 op den duur te zwak en daarom ^Werd te ongeveer 8 uur de motor spuit 3 ontboden die met 7 stralen ging werken. De motorspuit 2 werd daarna van de bediening van één slang ontlast. Verder werd ook nog slw. 33 met één straal aan het werk gezet zoodat in het heetst van den strijd met 12 stralen water werd gegeven. De uitslag bleef nog lang twijfelachtig. De rook die de brand ontwikkelde verminderde niet zichtbaar en eers#toen men een slang van de motorspuit 3 over den machinalen ladder omhoog getrokken had en deze water had laten geven via een koekoek in het dak, begon de brandweer terrein te winnen. Tegen 9 uur was het gevaar voor uitbreiding geweken en een half uur later kon men zeggen dat men de zaak onder de knie had. Groote schade. De 2e etage bleek toen voor het grootste deel te zijn uitgebrand. Alle daar opgeslagen voor raden zijn een prooi van de vlammen geworden. Gelukkig is het plafond niet doorgebrand. In dat geval zou de brand een veel ernstiger aan zien hebben gekregen. Het bluschwater is ech ter wel door het plafond gedrongen en de firma de Heer heeft in allerijl dekkleeden laten aan rukken om de machines en de overige inven taris van de le etage tegen het water te be schermen. Expeditie- en kantoorpersoneel heeft tijdens den brand de handen vol gehad met het in veiligheid stellen van de aanwezige voor raden, die met vrachtauto's werden wegge haald. De schade wordt door verzekering gedekt Men hoopt dat de fabriek over een dag of vijf weer normaal zal kunnen werken. Het ge bouw en de machines hebben van den brand weinig te lijden gehad. Twee gewonden. Een lid van het personeel der firma de Heer, de heer Heineke, heeft bij de eerste blusschings- pogingen met zijn vuist een ruit ingeslagen en daarbij een slagaderlijke bloeding aan den pols opgeloopen. Hij is voorloopig door een E.H.E.O.- lid verbonden en vervolgens naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht. Naar dit ziekenhuis heeft de G. G. D. nog een ander lid van het personeel vervoerd, den heer Leuring, die tengevolge van de verstikkende rook bewusteloos was geworden. Behalve hen die met de leiding waren belast, waren op het terrein van den brand nog aan wezig de hoofdlieden Kruis, Bakker, v. Sille- voldt, ten Broek en Ruys en de opzichters van de afdeeling brandbluschmiddelen, de heeren Way en de Keizer. Naar wij vernemen zal vandaag een aanvang worden gemaakt met het plaatsen van het toe stel, waarmede men zal trachten het Lutine- goud, dat enkele kilometers ten Noorden van Terschelling, diep onder het zand moet liggen, te bergen. De heer Beckers is n.l. met zijn toestel uit gevaren. Men hoopt dit in den loop van den dag te kunnen plaatsen. Tegen 9 uur was alles voor het vertrek ge reed en werd een begin gemaakt met de expe ditie, die de millioenen boven water moet brengen. Tegen half tien werd de bergings toren dooir de sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen naar buiten gesleept en om kwart voor tien was men zonder ongelukken buiten de haven gekomen. Het transport staat onder leiding van den vertegenwoordiger van de firma Dros op Texel, den heer N C. Tailor Kraay. De weersomstandigheden zijn buitengewoon gunstig. Tegen 2 uur hedenmiddag bij laag wa ter hoopt men den bergingstoren boven het wrak, te kunnen laten zinken. De belangstelling voor het vertrek van den bergingstaren van de zijde van het publiek was zeer groot. Ongeluk van een onbezoldigd veldwachter. In den vijver van het buitengoed „De Kot ten" onder Lonneker was een troepje kinderen bezig te visschen. De onbezoldigde veldwachter N., die dat zag, loste om hen aan het schrikken te maken, een schot in het water. Gejoel was het antwoord. N. stelde zich nu op in het kreupelhout op eenige meters afstand van de visschers en meteen ging er weer een schot af. Een drietal kinderen werd hierdoor bloedend verwond; twee aan arm en wang, één aan den enkel. N. verklaarde geen oogenblik er aan gedacht te hebben op de kinderen te schieten. Terwijl hij niet eens wist, dat hij nog een pa troon in zijn geweer had, ging het plotseling af, meldt de „Zw. Ct." Gelukkig trof het schot eerst een boom, anders waren er zeker groo ter ongelukken gebeurd. Beverwijk langen tijd onveilig gemaakt. De Beverwijksche politie ontving den laat- sten tijd herhaaldelijk klachten van winkeliers," die telefonisch bestellingen ontvingen, welke bezorgd moesten worden aan adressen, die later onvindbaar bleken. Tijdens het onderzoek, dat door de politie werd ingesteld, ontstond, zoo meldt de „N. Haarl. Crt.", het vermoeden, dat deze telefoon tjes afkomstig waren uit een keet van een bouwmaterialenhandelaar, uit de Leliestraat aldaar. Voorts werd de veronderstelling gewettigd, dat men hier met kwajongens te doen had. Spoedig kon de hand gelegd worden op een viertal jongens van 14 tot 16 jaar allen te Be verwijk woonachtig, die bekenden zich aan deze telefonades te hebben schuldig gemaakt. De politie heeft daarop de jongelui nog eens aan een streng verhoor onderworpen, waarbij aan het licht kwam, dat het gezelschap nog veel meer op zijn kerfstok had en men hier de hand had gelegd op een dievenbende, die reeds een formidabele reeks inbraakjes in kantoren en fabrieken achter den rug had, waarbij aller lei voorwerpen, meestal van weinig waarde, werden ontvreemd. O.a hadden zij een bezoek gebracht aan de fabriek „De Betuwe", de Be- verolfabrieken, de technische fabrieken „Hol land" en „Land aan Zee", de Beverwijksche Conservefabrieken, de Conservenfabriek der firma Bosch en Co. Verder hadden zij ingebro ken in een keet op het terrein der werkver schaffing, in de kantoren van den houthan del Feninga, „Homatimex",, „Cetabever", Vrije Veiling en in den wagen van de Maatschappij voor Wegenbouw terwijl tweemaal een bezoek gebracht was aan een christelijke school in de Meeresteynstraat Bij één dezer inbraken hadden de jongens een fraai bewerkte spaarpot met 9— ont vreemd. De spaarpot was in de haven geworpen waaruit de politie hem weder te voorschijn heeft gehaald. Tegen het veelbelovend viertal is proces-ver- baal opgemaakt. Te Utrecht drie gevallen, waarvan een met doodelijken afloop. Naar het „U. D." verneemt hebben zich den laatsten tijd te Utrecht drie gevallen van ziekte van Weil voorgedaan. Twee der patiënten be vinden zich in het ziekenhuis; hun toestand is alleszins bevredigend. Van deze twee patiënten had er één gezwommen, terwijl de ander in het water van den Krommen Rijn was terecht gekomen door het omvallen van een kano, waarin hij zich bevond. De derde patiënt is daags na zijn opneming overleden. Deze had niet gezwommen en was voor zoover men weet ook niet met het water uit eenig vaarwater in aanraking geweest. In verband met het geval, dat betrekking heeft op het te water vallen in den Krommen Rijn heeft een medewerker van genoemd blad den directeur van den Gem. Geneesk. Dienst te dier stede de vraag gesteld, of dit geval ook aanleiding zou kunnen geven tot het sluiten van zwemscholen. De directeur heeft op deze vraag een beslist ontkennend antwoord ge geven; volgens de statistiek komt er één ziekte geval van Weil voor op 50.000 personen, die gebruik maken van zwemgelegenheid in de open lucht. Daar dit percentage zoo uitermate gering is, zou het zijns inziens geen zin hebben, over te gaan tot den strengen maatregel van een sluiting der zwemscholen. Er is te Utrecht op het oogenblik een com missie aan het werk, die ook de zoogenaamde verdachte gevallen aan een onderzoek onder werpt. Op deze wijze hoopt men in het bezit te kunnen komen van alle gegevens die voor het wetenschappelijk onderzoek van de ziekte van Weil van het hoogste belang kunnen wor den geacht. Drie duizend gulden gestolen. Dezer dagen is bij den heer V. aan de Oude Gracht te Alkmaar, uit de slaapkamer een kistje met ƒ3000 ontvreemd. De dader was op klaarlichten dag, terwijl de bewoners thuis waren, langs een ladder aan den voorkant van het huis den zolder binnengedrongen. Na een nauwkeurig onderzoek is de politie erin geslaagd den vermoedelijken dader aan te houden. Het geld werd voor een gedeelte in diens pakhuis teruggevonden. Niettemin blijft de aangehoudene ontkennen. FLAT (Alaska), 21 Juli (R.O.) De Amerikaan sche wereldvlieger Wiley Post, die zooals reeds gemeld, gisterenavond Nome in Alaska heeft bereikt en eenigen tijd later Ruby is gepas seerd, is in de nabijheid van Flat met zijn vliegtuig omlaag gestort, doch bleef zelf on gedeerd. Omtrent dit ongeval meldt een nader tele gram nog, dat Post gedurende zeven uur in dichten regen en laag hangende wolken heeft gedwaald. Bij Flat aangekomen, stak zijn vliegtuig den neus in den wind en tijdens het dalen- werden het landingsgestel en de schroef ernstig be schadigd. Post heeft uit Fairbanks nieuwe onderdeelen laten zenden en hoopt nog in den ochtend zijn 'tocht te kunnen vervolgen. Hij kan, indien het herstellngswerk aan zijn toestel vlot verloopt, het wereldrecord nog ver beteren. Zijn tocht over Oost-Siberië en de Behringzee naar Nome, welke twintig uur duurde, was één hardnekkige strijd tegen mist en regen. soort 2126, 2e soort 1820 per 50 kg. Aange voerd 96 partijen Goudschen en 27 partijen Leid- sche. Handel matig. DOOSDUINEN, 20 Juli. (Loosduinsche Groen- tenveiling). Bloemkool le soort 3.209.20, 2e soort i.502.10, rijen komkommers le soort 4.505.90, 2e soort 1.702.40, gele komkom mers 2.40—3, witte dito 2.30, perziken le soort 713, 2e soort 5.30, 3e soort 2.103.40, sla 1.501.70, andijvie 0.501 per 100 stuks, me loenen 525 ct. per stuk, tomaten A 5.106.10. B 4.60—5.10, C 5.20—6.10, CC 3—3.60, bonken 2.402.60 per 50 kg., spinazie 822 ct. per 4 kg., druiven 46 ct. per kg., peen 3.20, rabarber 1.30 2.10 per 100 bos. DOOSDUINEN, 20 Jul. Coöp. groentenveiling bloemkool le soort 5.9010.60, 2e soort 1.50 4.30, rijen komkommers le soort 4.406.10, 2e soort 1.604.20, gele komkommers le soort 3.20 3.40, 2e soort 1.801.90, witte komkommers le soort 2.80, perziken le soort 68. 2e soort 4.20 J5.40, 3e soort 2.903.50, savoye kool 6, per 100 stuks, meloenen le soort 2026 ot., 2e soort 12 19 ot. per stuk, roode kool 7, peren 7, erw ten 15, stamprinsesen 16IS, snyboonen 16, groote boo-nen 1.501.60, komkommerstek 5070 ct per 100 kg., tomaten A 5.305.80, B 55.50, c 4.30—5.20, CC 1.10-2.70, bonken 3.20—3.60 per 50 kg, postelein 14—20 ct. per 6 kg., spinazie 13—21 ct. per 4 kg., peen 4.40, rabarber 2.30— 3.30, peterselie 50 ct. per 100 bos, andijvie 60—80 ct. per 100 struik, zuring 812 ot. per kist. ROTTERDAM, 20 Juli. De prijzen heden be steed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken G.A. waren als volgt: Holl. platgl komkommers le soort 5.909.10, 2e soort 4— 6.50, sla Meikoning 0.90 -3.30, bloemkool 4.70 10 per 10 stuks, spinazie 3.207.70, postelein 2.60—4.70 per 100 kg., peen 4.606.80 per 100 bos, tomaten A 5.607, B 5.906.70, C 4.80 —6.20, CC 2.10—2.70 per 100 pond. Aanvoer to maten 14.514 pond. RODENRIJS, 21 Juli. Coöp. groentenveiling- vereen. etrkel en Rodenrijs G. A.komkommers le soort 5.80—8.70, 2e soort 3.80—6.50, witte komkommers le soort 2.303.80. 2e soort 1.30 2.50, bloemkool le soort 3.40—7.30, 2e soort 1.40 —1.80, sla 1.80, savoye kool 5, roode kool 4, spitskool 4, andijvie 1.50, 2e soort 50 ct,, meloe nen 3343, id. kleiner 13—21 per 100 stuks, rentegevers 43, stam-prinseeseoomen 13—18, pron'k-boonen 13, snijboonen 1821, groote boo- nen ƒ1.80, postelein ƒ2,. tomaten A ƒ6.40—9.20, B 7.80—9.40, C 5.60—9, per 100 kg., peen 2.20 sel derij 30 ct. per 100 bos, komkommerstek 0.40 1.10 per kist. UTRECHT, 20 Juli. (Groenten- en Vruchten- veiling „Utrecht en Omstreken"). Aardbeien 14, pruimen 8—13, kersen 11—23, druiven 21—30, frambozen 22—41 per 100 pond, zwarte bessen 3.20—30.10, yellow transparant 11—22, janbazen 5—7 per 100 kg., meloenen 16-30 per 100 stuks. UTRECHT. 21 Juli. (Kaas.) Aangevoerd 105 wagens, wegende 35.800 kg. Prijs le soort met rijksmerk 20—23, 2e soort 17—13, zwaardere tot zonder rjjksmerk ƒ-• per 50 kg. Handel miatig. KRADINGSCHEVEER, 21 Juli. Aanvoer 1 kleine zomerzalm 1.20 per pond. ROTTERDAM, 21 Juli. Heden kwamen aan de vischmarkt 12 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Nieuwediep, Harderwijk en elders 480 manden en kisten versche en 90 kistjes ge rookte visch aangevoerd. De prijzen waren: groote tong 6072, middel tong 30—38, kleine tong 8—15, middel tarbot 1524, kleine tarbot 8—14, griet 10—18, haantjes 815, middel schol 1224, kleine schol f 1—5, makreel 1—2, kabeljauw f 5—8, groote gul 4—7, kleine gul 2—3, middel schel- visch 45, kleine schelvisch 1—2 per mand, levende paling 35, gerookte paling 47 per kistje, harde bokking 5075 ct. per kistje. SCHEVENINGEN, 20 Juli. Binnen van de harinigvisschery SCH. 311 met 22% last, SCH, 361 met 20. SCH. 14 met 18 last. Steurharing ƒ9.50— 10.20 per kantje. Aan de vischhal de motorkotter SCH. 74 met 175 en 34 schokkers met 1579 be somming. Tarbot 60 ct. tot 1, gret 5085 ct., tong 1.202.10 per kg., groote schol 12.2015.60, middel schol 7.8011, kleine schol 2.756.80, schar 22.60 alles per mand van 33 kg. VDAARDINGEN, 21 Juli. Binnen van de ha- ringvisscherij VD 208 met 8 last en SCH 78 met 22 last. Betaald werd voor volle haring 20.60—21 maatjesharing 6.40—31.80, zoutevisch (stijve- koon) 15.50—27.90, heele filet 22.20—23.20, halve filet 13.30 per kantje. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM Londen per 8.27 8 22% 8.2 tH Berlijn p.100 Mk. 59.10 59 02% 59.02% Parijs p. 100 frs. 9.70 9.70 9.70 Bruss. p.100 belg. 84.57% 34 57% 34 57% Zwits. p. 100 frs. 47.88 47.85 47.86 Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOOkr. 37 Stockh. p.100 kr. 42.70 Oslo per 100 kr. 41 50 New-York per 1.75% 21 Juli 20 Juli 19 Juli pariteit 12.107 59.263 9'747 34.59 48.— 35:— 66.67 66.67, 66.67 2.478 36.90 42.50 41.90 1.73% 37.- 42 70 41 55 169?: CONSTANTINOPEL, 21 Juli (R.O.) Heden voormiddag heeft een aardbeving de streek van Denizli bij Smyrna geteisterd. De aardschokken duren op het oogenblik van afzending van dit telegram nog voort. Reeds zij'n 20 lijken geborgen. Duorijdster ernstig gewond. Gisterenavond heeft op den Utrechtschen Weg bij De Bilt een botsing plaats gehad tus- schen een motorrijwiel en een autobus. De duo rijdster, mej. B. uit Utrecht, werd ernstig aan het hoofd gewond en is in zorgwekkenden toe stand naar het St. Antonius-Ziekenhuis over gebracht. De motorrijder, de heer K., werd licht gewond. Behalve het reeds genoemde materiaal waren aanwezig de twee reserve-auto's en slw. 35, waarvan de bediening eerst met een eigen straal heeft gewerkt en naderhand een straal van de motorspuit 3 heeft bediend. De politie heeft onder leiding van hoofdin specteur de Jong de Galvanistraat afgezet. Er waren heel wat nieuwsgierigen. Van de politie gaven voorts de commissaris sen de heeren v. d. Pol en Snippe van hun be langstelling blijk terwijl van den justitieelen dienst van het bureau aan de Witte de With- straat de heer Stroomberg aanwezig was. PARIJS, 21 Juli (V.D.) Men heeft nog geen duidelijke berichten ontvangen omtrent de juiste toedracht van de bootramp bij Gien, waar elf thans wordt vrij algemeen ver klaard twaalf kinderen en een priester tij dens een spelevaart op een vijver, door het omslaan van de boot verdronken. Een aantal Parijsche ochtendbladen weet te melden, dat de boot omsloeg doordat zij te zwaar beladen was, doch volgens het verslag van een ooggetuige zou door onvoorzichtigheid een knaap in het water zijn gevallen, waarna allen bij hun pogingen om den jongen te hel pen, zich aan één kant van de boot over boprd bogen, wat omslaan veroorzaakte. Het ongeval ging zóó snel in zijn werk, dat de visschers die op den nabij gelegen oever aan het werk waren en onmiddellijk te hulp scho ten, reeds te laat kwamen. De vier geredde knapen zijn niet, zooals men aannam naar den oever gezwommen, doch wis ten zich aan de met de kiel boven drijvende boot vast te klampen, tot zij gered werden. Het nieuws van de ramp verspreidde zich als een loopend vuurtje. Reeds twee uur na het onge val waren de meeste ouders van de slachtoffers op de plaats van de ramp. Tegen den avond had men de lijken van den geestelijke en van elf jongens gevonden. Naar het lijk van het twaalfde slachtoffer wordt nog gedregd. Op de plaats van het ongeval was de vijver vier a vijf meter diep. PARIJS, 20 Juli. (H.N.) Bij Reims is een vliegtuig in aanraking gekomen met een hoog spanningsdraad van het electrische net en in brand geraakt. Het gelukte een arbeider met veel moeite, de inzittenden te redden. Bij Le Victoret is een militair vliegtuig neergestort. Twee inzittenden werden op slag gedood, een derde zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop overleed. AMSTERDAM, 21 Juli. (Aardappelmarkt). Prijzen onveranderd. Aanvoer 320 H.L. LEIDEN, 21 Juli. (Vee). Aangevoerd 524 run deren, 179 kalveren, 336 schapen. Stieren 45—260 kalf- en melkkoeien 75—180, handel stroef, varekoelen 60—125, handel stroef, vette ossen en koeien 85—230, 30—58 ct. per kg., handel stug, vette kalveren 3045, 3262 ct. per kg., nuch tere kalveren 48, handel traag, vette schapen 8—13, handel zeer traag, lammeren 2.50—7, mestvarkens 12—24, handel zeer matig, biggen 610, handel traag. LEIDEN, 21 Juli. (Kaas). Goudsche kaas le soort 22—25, 2e soort 18—21, Leidsche kaas le STAD LUIK 1905. Trekking van 15 Juli. 38 series, 950 obligaties, zijn betaalbaar van 1 Juni 1934 af. Serie 15129 no. 05 betaalbaar met 50.000 fr.; s. 6471 no. 14 2500 fr.; s. 13469 no. 18 250 fr.; s. 6762 no. 06 200 fr.; s. 10139 no. 09 200 fr.; s. 121 no. 12 150 fr.; s. 1561 no. 19 150 fr.; s. 2050 no. 4 150 fr.; s. 13469 no. 08 150 fr. Betaalbaar met 125 fr.: Serie 121 no. 22; s. 802 no. 04; s. 1561 no. 18; s. 1639 no. 12; s. 1639 no. 20; s. 2050 no. 19; s. 2220 no. 08; s. 2220 no. 13; s. 2424 no. 03; s. 2424 no. 04; s. 2424 no. 09; s. 2978 no. 20; s. 2978 no. 22; s. 2978 no. 24; s. 3829 no. 14; s. 4556 no. 17; s. 4689 no. 22; s. 5267 no. 17; s. 6471 no. 03; s. 6471 no. 09; s. 6471 no. 13; s. 6471 no. 22; s. 6762 no. 1 ;s. 6762 no. 19; s. 6762 no. 25; s. 9190 no. 02; s. 9190 no. 10; s.9190 no. 15; s. 9676 no. 14; s. 11112 no. 05; s. 11507 no. 07; s. 11507 no. 10; s. 11507 no. 12; s. 13264 no. 13; s. 14058 no. 12; s. 14058 no. 18; s. 14058 no. 19; s. 14058 no. 20; s. 14379 no. 02; s. 15129 no. 07; s. 16088 no. 12. Behalve de nummers hierboven opgegeven zijn de nader volgende series betaalbaar met 110 frs.: 121 326 535 802 854 1464 1561 1639 2050 2220 2424 2978 3829 4120 4556 4689 5267 5656 6471 6762 7489 8040 9190 9876 10139 10328 11112 11507 12766 13006 13191 13264 1349 14058 14379 14720 15129 16088 ROTTERDAM, 21 Juli 1933. Vlet- en liehterwerk: 500 ton cargadoorswerk ƒ8, 440' ton 7, 100 ton 5.50, 100 ton liggen en/of varen 5, 120 ton idem 5.50 alles per dag. Vaarwerk75 ton naar Amerstoort 80, 75 a 65 ton hennep naar Hamm (B.) 135, 105 ton zwaar goed naar Apeldoorn 100. Kempenaar naar Ruhrort Keulen 100, 110 e"vracht naar den boven-Rjjn, hout naar Wald- hoffMannheim 65, 70 en 75 ct. per last met 14, en lostijd. 900 ton kolen naar Mannheim f" 350, idem naa.r Karlsruhe 400, idem naar Straatsburg 450, 1200 ton naar Mannheim ad 67Va ct- Per 'ast met 150 ton per dag te lossen. baggermolen; 9.15 SVERKER, Amsterdam, voor Hendrik-Ido-Ambacht vertrokken 20 Juli voormiddag 12.40 THEOSKEPASTI, Hamburg; 1.30 ESK- WOOD, Dublin; 4.- RIJN, Kotka8.- GRANDON, Emden; 9.50 EURO, Divorno; 10.- INSTERBURG, Koningsbergen10-45 STREAM FISHER, Dublin; 20 Juli namiddag (Niet aangekomen als in ons vorig nummer gemeld). 3.- LINCOLN ELLSWORTH, Constantza; 3.45 SKIRNER, Antwerpen; 3 55 EDDI, Stettin; 4.10 BUIZERD, m., Antwerpen; 4,45 AXEL, Stege; 5.- BUCCARI, Barry; 6.- HELENE, Koningsber gen; 6.25 ESCAUT, Parijs; 6.35 OXBIRD, Yar mouth; 6.45 MAAS, Hamburg; 7.40 SARD, Curt- macsherry; KITTIWAKE, Liverpool; 7.50 STAR, Antwerpen; 8.10 BATAVIER II, Londen; PA- SCHOLL, Helsingfors; 8.40 FIRECREST, Lynn; FELIXSTOWE, Harwich. SCHIEDAM aang. 20 Juli; IOANNIS VATIS, Dieppe, Yannaghas, werf Wilton; SEROOSICERK, Hamburg, Holland—Oost-Azië Lijn. IJMUIDEN aang. 20 Juli: GLAISDALE, Con- cepcion, graan; OUSE, Goole, stukg.VLIE- STROOM, Leith, stukg.VECHTSTROOM, 1-Iuil, stukg.ROEK, Londen, stukg.OOTMARSUM, Archangel, n. Velsen, hout; OISE, Rotterdam, stukg.; HERMES, Hamburg, stukg.; vertr. 20 Juli: LAUWERZEE, slbt, Rotterdam, met baggermolen HAM 104SVERKER, Rotter dam; AGNITA, Curasao; NINA. Goole; MAAS STROOM, Plymouth; CLIO, Rotterdam; ORION, id.TEXELSTROOM, Liverpool. Wind N.O., helder, flauwe koelte, kalme zee. VLISSINGEN aangekomen 20 Juli: ORANJE NASSAU, Harwich; CAPACITAS, Huelva, bun kert; SUCCESS, Brugge voor Rotterdam.; vertrokken 20 JuliMECKLENBURG, Harwich gep. naar Antwerpen: WOOLBYRNÉ, Londen; JULES HAUZEUR, EitrheimACHATINA, Con stantza; PERONNE, Yarmouth; SKIRNER, Rot terdam; GELDERLAND, Blyth; gep. naar Gent: LETTONIA, Karley; BLACK- WATER, Londen gep van Antwerpen: GRIETJE, Shoreham; MICKLETON, Newcastle; LETCHWORTH, idem; DANWOOD, Shanghai; BELGIAN GULF, Lon den; DURHAM CASTLE, Rotterdam: POLLEN- ZO. Newcastle; GESZINA, idem; MALINES, Harwich gep. vaai Brussel: PORTHCARRACK, Dublin; gep van Gent: CARSTEN RUSS. Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BREEDIJK 20 (v.m.) v. New-York te Boston. DELFTD1JK, Rott. n. Vancouver 20 (4.30 n.m.) te Swansea. HOLLAND—OOST-AZI LIJN. SEROOSKERK 20 van Hamburg te Schiedam. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. HERMES 20 Juli van Hamburg te Amsterdam. CLIO 20 Juli van Amsterdam naar Rotterdam. ORION 20 Juli van Amsterdam naar Rotterdam. BARNEVELD, Chili n. Liverpool 19 v. Curacao,- CERES 20 v. Stamboul te Bourgas. RHEA 20 v. Patras te Venetië. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALHENA 19 van Rotterdam te Buenos-Ayres. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. PEISANDER, Batavia n. Amst. p. 20 Prawlepoint. AJAX, Japan naar Rotterdam 19 van Hongkong. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS (uitreis) 20 Juli te Batavia. CITY OF LYONS, Rott. n. Beira 20 te Pt Natal. ELDONPARK 20 van Rotterdam te Port Natal, FRIESLAND, Rotterda mn. Japan 20 te Manilla.- P L M 21, 18 Juli van Rotterdam te Caronte. BUITENZORG. Rotterdam, 20 Juli. Het Buitenzorg van den Rotterdamschen Lnoyd, sedert Juni 1931 opgelegd, komt wederom in de vaart en vertrekt 15 September van hier naar Batavia. SALABANGKA. Amsterdam, 20 Juli. Het sedert November 1931 alhier °PS?leSdf s. Sala- btngka van de Stoomvaart-Mt). Nederland komt wederom in de vaart en vertrekt einde dezer mahnd van hier naar Batavia. MARITA Amsterda m, 20 Juli. Het meer «remelde Noorscbe s. Marita, dat ter hoogte van Hamstad aan den grond heeft gezeten, is heden nOnega in de Minervahaven alhier aangeko men Gebleken is, dat het stoomschip geen schade heeft bekomen, terwijl ook van de deklading ge zaagd hout niets verloren ging. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. NEDERLAND. Vlissingen. Schietoefeningen. Op 8 en 9 Augustus en zoo noodig op 10 en 11 Augustus a.s. zal worden geschoten met geschut, geplaatst ten Zuiden van het licht van Kaap duinen en met geschut, geplaatst be-W. de Ma rinehaven te Vlissingen. De schietoefeningen vangen aan te 9 h. Op of nabij de batterij, vanwaar wordt gescho ten, zal van één uur voor den aanvang tot het ende der schietoefeningen een roode vlag zpn gehesehen. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zonder noodzaak op te houden in het gedeelte van Galgeput, Oostgat en Deurlo tusschen de lilnen, getrokken van de battery te Kaapduinen in Noordwestelijke en Zuidelijke richting, tot een afstand van 11 km. en in het gedeelte van de Wester Schelde tusschen de lijnen, getrokken van do hit tern aan de Marinehaven in Oostelijke en. Zuidwesteiyke richting, tot een afstand van 6.5 km. ROTTERDAM, 21 Juh 4933. B o v e n r ij n. Waterstand vallend, weinig vraag. Ruimte voldoende. Stemming onveranderd. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men 75 ct. per last met 150 ton per dag te lossen. Benedenryn. Waterstand wassend, weinig vraag. Ruimte voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvrachten naar de Rulirhavens met 4 los- dagen 25 ct., 8 losdagen 35 ct. per last. Sleeploon volgens het 27% c^* ROTTERDAM aangekomen 20 Juli namiddag 2.15 NOORD-STAD, W. H. James Co., Ec- kernforde, stroom ten anker, 3.15 DUBRAV- KA, N. A. B. O., Vlaardingen, Waalhaven I, ledig; 3.30 NANKING, Wambersie Zm, Yoko hama, Maashaven Nz., stukg.; 4.15 THISBE, Friedr Krupp, Tonnay Charente, Waalhaven nz., erts; 5.30 ADRIA, My. Laga, Dundee, meesteren, bunkert; 5.35 ERNST H. STINNES 11, N.V. Furness, Yxpila, Waalhaven 84, nout, 7.45 MELMORE HEAD, Hudig Veder, Montreal Maashaven 10, graan; 8- TOIVO, H A. w Es& Co., Londen, Parkhaven, stukg.8-43 N.V. Anker Kolen-Mij., Immingham, Maashaven Nz., kolen; 9.- TYNEHOME, Sir Ramon de La Sota, Sunderland, 2e Katendrechtschehaven D kolen en stukgoed. NIEUWE WATERWEG aangekomen 20 Juli namiddag 5.- SIMSON, slbt, Hamburg, voor Kinderdyk; 8.40 LAUWERZEE,. slb% Amsterdam,, met een nieuwe WATERWEG aangekomen s 21 Juli namiddag: 2.40 INNISULVA, m., Felixstowe, voor Dor drecht: 2.50 EDUARD GEISS, Kolberg; 3.10 AMSTEL, Sundsvall. DORDRECHT vertrokken 21 Juli DENI, m.,; Londen. STOOMVAARTLIJNEN VOLENDAM N.-York n. Midd. Zee 21 (v.m.) te Napels. BUITENLANDSCHE HAVENS. GRUTTO, 20 v. Rottm. te Londen LIANA Rottm. n. Ortona p- 21 Gibraltar. MEONIA Rott. n. Bangkok p. 20 Ouessant. CONGO, Rottm. n. Lissabon 19 op 90 nnjl Z.W. v. CORB1S, Rottm. n. St. Kitt's 19 op 120 myi Z.O. ESCHERSHEIM. Rottm. n. N. York 20 op 30 myi O. v. Niton. TRICOLOR 19 u- Hottm. te Fremantle. MUNSTER, Amstm. n. R Grande 18 v. Florianpls, HELGA 19 v. Amstm. te Santos. NIJVERDAL 20 (n.m.) v. Leith te Sevllla. SLIEDRECHT, Helsingborg n. Batoum p. 21 Stamboul. LISTA, Rottm. n. Montreal 20 (8.59 v.m.) 15 myi Z.W. v. Niton. NANTES, Rottrn. n. St. Nazaire 20 (7.44 v.m.) 80 myi Z.O. v. Niton. TRONDANGER, Rottm. n. Vancouver 19 (7.19 n.m.) 70 myi O. v. Land's End. RIOUW, Amstm. n. Cardiff p. 19 Beachy Head. VERWACHT TE ROTTERDAM, ROMEJA 18 van Gdynia. ANTONIOS STATHATOS 20 van Sulina. ANTINOUS V. Mobile 20 te Bremen. EDGEHILL v. Houston 22 te Bremen verw. GULL v. Santa Fe 3 van Montevideo. FORTUNA (Nept.) 20 v. Burgstaaken. LARS MAGNUS TROZELLI 21 (2 v.m.) v. Lulea HENRI MORY vertr. 22 (n.m.) v. Rouaan. FRANZ HANIEL vertr. 22 van Huil. MARK V. Lovisa p. 18 Helsingfors SIGRID MATTHIESSEN 18 van Vestervik. VERWACHT TE AMSTERDAM. TROJA v. Pto. Barrios 19 ev. Pt. Spain. GEMENGDE BERICHTEN. ROSSUM. Rotterdam, 19 Juli. Het Nederl. s. Rossum dat 17 dezer van Dordrecht was ver trokken, heeft het wryfhout geraakt van de brug te Spijkenisse. Oogenschynlijk is er echter geea schade aangericht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2